Proč miluji Ilonu Švihlíkovou


Ač  ženat,  mnoho desítek  let,  s mou  dobrou a  moudrou  ženou  Karkulí,  přiznávám, bez  jakéhokoli  nátlaku, že  miluji  také  ještě  jinou. Její  jméno je  – Ilona  Švihlíková.  Pokud  vám  to jméno  něco  říká  máte  celkem jasno.  Pokud  ne,  pak po sdělení  že  jde o  atraktivní  blondýnu, navíc  těsně  nad  třicet,   asi dojde k hromadnému  ťukání  na  čelo a komentářům  typu  – jo jde jaro,  opelichanému  vlkovi  se  splašil  hormon nebo vlku  ty  se  chceš  zesměšnit  co?  Nebo – chudák  Karkule,  může  na  něj prát,  žehlit, vařit mu a  on takhle…nebo…  No zkrátka  nebo.

Ale  kdepak  vážení, všechno  je  v nejlepší  počestnosti.

Jakkoli  platí  to, co  stojí v  titulku nebude se konat  nic,  co  by  sebeméně   mohlo  zajímat  bulvár  nebo nad  čím by  jakkoli  přísný  strážce  obecné  morálky měl  pozdvihnout  obočí. Dokonce nad  mým  vztahem k té  mladé  dámě  nemá  důvod ani  okem  mrknout.

Jak je  to možné?  Asi nejlépe  to  vysvětlím, když sem  dám  vizitku  Ilony  Švihlíkové, tak, jak  ji  lze  nalézt  na  Britských  listech.

 

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. (* 1977) vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze (VŠE), obor mezinárodní obchod a komerční jazyky. Diplomovou práci psala na téma Postavení Německa ve vývoji evropské ekonomické integrace. Doktorát získala v roce 2006 za disertaci Politické aspekty globalizace. Přednáší na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, je vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie. Zaměřuje se na mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetickou bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika). V roce 2010 vyšla její první monografie Globalizace a krize. V roce 2011 dokončila habilitační řízení a získala titul docent.

Je koordinátorkou občanské iniciativy Alternativa Zdola, která si klade za cíl podporu komunitního hnutí v ČR. Více informací na: az.utopia.sk.

Od letošního roku je take jednou z mluvčích Spojenectví práce a solidarity (SPaS http://www.i-spas.cz).

Hovoří anglicky, německy, italsky a částečně rusky. Mimo odborných sborníků a výstupů z konferencí a grantů publikuje např. na Britských listech, v Pro a Proti či v Deníku Referendum. Publikuje hojně také v zahraničí (Slovensko, Německo, Rakousko, Velká Británie). Účastní se řady veřejných přednášek a seminářů, vystupuje v rozhlase i televizi.

Ráda se učí cizí jazyky, plave, jezdí na kole, tančí a věnuje se svému mouratému kocourovi.

 

Ne prosím, nejrajtujte  na  mikroskopické  možnosti rafinovaného záletu,  kterou  otevírá  poslední věta!  Nehodlám  s Ilonou  Švihlíkovou  ani jezdit  na  kole  ani  jí  nějak  začít  mámit  přes  mourovatého miláčka.  Vážně. Už proto, že  kolo, které  by  mne uvezlo, asi  sotva  existuje a  naší  voříšce  Betyně  bych  rozhodně  nemohl  učinit  takové  příkoří,  že  bych  se začal  nějak  zabývat cizím kočičákem. Jsem  zatvrzelý  pejskař.

Ne  vážení,  má  opravdu  velká a  horoucí  sympatie  k téhle  atraktivní  mladé  ženě  je čistá. Jsem  fascinován jejími  znalostmi,  tím, jak je  umí  sdělit a také  tím,  jak zcela  netypicky  pro svou generaci a  společenskou  vrstvu, do  které  patří,  si vybrala  svou  hodnotovou  orientaci.  Nepatří  k tzv. jupíkům,  kteří  melouc  jednoduché  pravicové a pravičácké  mantry,  jdou  hlava  nehlava  za  karierou  a co  nejrychlejšími  prachy.

Najdete  ji  všude, kde se hledá  fundovaná  alternativa  mafiánskému  kapitalismu, který je  zde  prezentován  jako  to  nejlepší, co kdy lidstvo potkalo,  stejně tak  tam, kde  je  slyšet  kvalifikovaná  oponentura  k tomu, co nám  právě  předvádí  vládnoucí  famiglia.

Přiznávám,  že  ta  láska  vznikla  rychle.  Není  to zas  až  tak  dávno,   kdy  mne na  tohle jméno  upozornil poprvé  přítel  Germanicus.  Moc  mu  za  to  dodatečně  děkuji. Od  té  doby  jsem ji  začal  hledat a sledovat.

Vy  kteří  máte  stejný, či podobný    pohled na Urbi et  Orbi  jako  já   a  zatím  jste  Iloně  Švihlíkové  nevěnovali  pozornost  nebo jen  málo,  máte  nyní  možnost  to  napravit. A   věru  nebudete  litovat. Vy  kteří máte  úplně  opačný,  udělejte  to také. Opět  – nebudete  litovat  Je  dobré si  poslechnout  kvalifikované argumenty  druhé strany.

A všechny  čtenáře   Kosy  chci  zároveň  upozornit  na  vysílání  Českého  rozhlasu  2 – Praha, každý  všední den   mezi  8,30  až  9,00 hod ráno.  Jde pravidelná  relace  Jak  to  vidí….

Znám  důvěrně  toto vysílání  v pondělí a  ve  čtvrtek. Kdy jsem a  cestách. Moderují  ho Zita  Senková a  Vladimír Kroc. A  vždy jde o  tzv.  talk show s jedním  hostem. Pondělky  patří  téměř  výhradně  Ivanu  Hofmannovi.  Je  skvělý a nemyslím, že  jej  musím  nějak  představovat.   Ostatní  dny  se  to točí.  Ale  výběr  hostů  je  bezchybný.  Vždy  mají  co  říci. Máte  li  ráno  půl  hodinku  času, opravdu  vřele  doporučuji!

A   minulý  čtvrtek byla  partnerkou  paní Senkové  právě  Ilona  Švihlíková.  Bylo  to,  z mého pohledu,  natolik skvělé,  že  jsem  si   před cílem své  cesty  na chvilku  zastavil,  abych  tuhle  relaci  slyšel  celou.

Link na  její  přepis  je  zde:

http://www.rozhlas.cz/praha/jaktovidi/_zprava/jak-to-vidi-ilona-svihlikova-23-unora–1023002

pro ty  co  mají tak jako  já  unavené  oči a radši  než  číst,  budou poslouchat audiozáznam, mám  tuhle  adresu:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2564071

 

Ano má  láska k té mladé  chytré  dámě  je  čistá.  Ale  není  bez  nákladu.  Pro mne.  Tím, že  sem  dávám  tyhle dva linky  a upozornění  na  pořad a   jeho hlavní  aktérku,  se dobrovolně  vzdávám  řady témat,  které jsem  chtěl v nejbližších dnech  zpracovat a  pustit  na Kosu a  která  by  si nepochybně našla  svou  rezonanci.  Platím  za  svůj  obdiv  jejich ztrátou. Platím  rád.  Lépe, než  Ilona  Švihlíková  bych  to  rozhodně nesvedl. Ostatně,  najdu si  něco jiného.

Ale  když  můžete. pusťte  si  každý den  v půl devátou  Jak  to  vidí  na  Praze.  Je  to  fakt bezva  pořad.  Miluji  Ilonu  Švihlíkovou  a  chválím  Český  rozhlas  2 Praha. Moc  chválím.

 

P.S.  pro  jeffa

Ale  Sedláčka  čtu také moc  rád!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka -původní Kosa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Proč miluji Ilonu Švihlíkovou

 1. Jeff napsal:

  Cokoli psát je z mé strany asi zbytečné, po dlouhé úvaze tedy dávám možná již zbytečně link, kde debatují právě Ilona Švihlíková s Tomášem Sedláčkem a moderuje Julie Hrstková z HN http://www.denikreferendum.cz…dnu

 2. Hladis napsal:

  .Sakra a zrova jsem to do jednoho natvrdleho tloukl na jednom foru a tato pani/slecna ode me vylozene opisovala 🙂 Ten rozhovor je dobry a vystihuje podstatu veci naprosto presne i jak to vidim ja zde v Recku..

 3. A_ATLANTIS napsal:

  VlkJá nevím Vlku. Největší názorový odpůrce paní Švihlíkové, se kterým jsem se setkal v blogovací sféře je někdo, kdo se podepisuje jako Fagan – a ubezpečuji Vás, že ji obvykle dokázal svými komentáři velmi pádně věcně a odborně vyargumentovat. Máte pocit, že názorový oponent paní Švihlíkové musí být Yupie, popřípadě mlamoj či frykulín? Že musí být tento stoupencem mafiánského kapitalismu? Myslíte si to o Faganovi?

 4. vlk napsal:

  ATLANTISIJak víte , že znám Fagana? Třeba jej vůbec neznám?

 5. A_ATLANTIS napsal:

  VlkJá nevím, jestli znáte či neznáte Fagana. Já jsem některé články paní Švihlíkové četl na Outsidermedia, a stejně tak Vaše – tedy jestli ten Vlk, co píše na Outsidermedia jste Vy. Jestli jste jiný Vlk, tak prosím za prominutí. A nick Fagan je dost častý diskutér, tak mne třeba napadlo, že jej znáte. A jestli ne, tak doporučuji přečíst ty verze článků paní Švihlíkové na Outsidermedia a vstupy nicku Fagan na http://www.outsidermedia.cz, a uvidíte, že ten, kdo se podepisuje jako Fagan zcela určitě nepatří mezi Yupie, a už vůbec ne mezi příznivce mafiánského kapitalismu.

 6. vlk napsal:

  ano Fagana známa stejné a to platí pro moje angažmá na Outsidermedia. Tedy ve smyslu, že jsem tam kdysi, nějaký čas psával.Psával je důležité slovo. Uzavřená kapitola. A potkal s faganem a dokonce následně i v soukromé korespondenci. Ano, Fagan je na tom vzdělanostně i schopností argumentovat velmi dobře. Či spíše – naprosto mimořádně dobře. A já sním nemám problém. Nicméně nejsem si vědom, že bych za svého , nedlouhého působení na Outsideru tam byl tehdy někdy zavadil o nějakou věc od paní Švihlíkové. A pokud už tam tehdy byla, nejsem si vědom, že bych zasáhnul od jejím článkem do diskuse. Kdyby ano, byl ybch se tam nejspíš s Faganem střetnul. Což se na Outsideru NIKDY nestalo. V tamním levičáckém prostředí jsme velmi často jeli paralelně k tamnímu mainstreamu. Jste li tak posedlý hledáním, snadno si to ověříte.Takže s faganem osobně nemám žádný problém. Je to velmi chytrý a pracovitý mladý muž s velmi dobrým vzděláním a skvělým rozhledem. Což naprosto neznamená, že musíme sdílet stejný pohled na svět. Nicméně nevěřím, že paní Švihlíková tam vstupovala do diskusí. Pod přetištěnými články od jinud. Ono je totiž úplně něco jiného, pokud někdo argumentuje k článku a autor je bez možnosti odpovědět a něco jiného jít do diskuse , kde druhá strana odpoví.

 7. Lex napsal:

  Několik poznámek:1. Nevím proč mám pocit, že Danny, Sauerkirschmann, Parabellum etc. etc. dorazil už i sem.2. Nechci mluvit za vlka, ale pokud vím, tak vlk na OM nechodí už více než dva roky, u mě to budou dva roky v květnu.3. Schválně jsem si dohledal poslední článek Ilony Švihlíkové, jak byl částesčně převzat 2.1.2012 z BL, a zkoukl jsem diskusi k němu, o níž tu je řeč, že tam Fagan velmi pádně věcně a odborně vyargumentoval autorku. Ano, Fagan tam fakt píše velmi zasvěceně, jako vždycky. Bez ohledu na to, co napsala autorka se vygeneroval quasiproblém a pak už dále o něm sáhodlouse diskutuje sám se sebou, občan nasadí na jiného diskutéra. Nediskutuje s Ilonou Švihlíkovou, jen ji tady nazývá "rádobyekonomkou" – sic!!! – a pak už jen exhibuje. Samozřejmě, že bez účasti autorky.4. Klasický troll jako odjakživa, byť nepochybně vzdělaný.L.

 8. vlk napsal:

  Lexisdílím naprosto tvoje podezření. Ohledně identity Atlantise. Když se podíváš na debatu o Gauckovi, jeho poslední vstup nese určité identifikační fenomeny. A přečti s i poslední větu mojí následně odpovědi. Dal jsem ji záměrně. A čekal ,jestli odpoví. Kupodivu, Vrátil se do diskuse jen sem. Tam to nechal vyšumět.Zodpvědně a zcel a nekompromisně sděluji, pokud budu mít přiměřenou míru jistoty, že A Atlantis je Višňovský, okamžitě jej zabanuji. Nebudu vůbec na nic čekat. A všechny jeho vstupy ,na které vzpomenu, vymažu. Pokud je Atlantis někým úplně jiným, což zatím nevylučuji, omlouvám se mu. Ale Višňovského prostě do svého domu nepustím. Nikdy. Ať píše cokoli. Je to můj dům. a nikoli Hegerův beznákladový útulek pro psychopaty.

 9. vlk napsal:

  J Lexi zapomemul jsemfagana vidí trošku jinak než ty. Ale to není nic proti ničemu. Nicméně s tou diskusí je to tak jak jsme předpokládal. Neměl jsme čas to projíždět. Psal jsem kousek na neděli. S vypětím všech sil. Protože za chvíli jdeme do divadla. Na hodně dlouhý klasický kus. Pak už budu zralej tak akorát na peří.

 10. Germanicus napsal:

  Příjemné překvapeníPřed chvílí jsem přistál (tedy přijel autem) po týdnu dovolené na Šumavě. Celý týden jsem nebyl ani jednou na internetu a kouknu na vlkovo.bloguje.cz a tam nádherně krásný článek o mé lásce Ilonce. To si mi vlku větší radost ani nemohl udělat. Díky za blog i za linky. Ciao, a o té dovolené určitě něco napíšu.

 11. vlk napsal:

  Jo Germanicuvěřím, že jsi na té dovče musel trpět jako zvíře, když jsi nemohl na Kosu ,-))))!!neboj, teď už je útrapám konec. A s tím, že něco napíšeš velmi počítám!

 12. scientist napsal:

  dle mého soudu je Švihlíková dobrá, protože čerpá z myšlení a výzkumů sociálních věd. Samotná ekonomie -alespoň to, co se provozuje v ČR je totiž bezzubá. Je to vidět i u Sedláčka.

Komentáře nejsou povoleny.