Sjezdové běžkování kategorie 60 +.


V týdnu od 18. do 25. února jsem byl s ženou na dovolené. Na horách, na Šumavě, v Železné Rudě – Špičák, v hotelu Kolibřík (http://www.sumavanet.cz/kolibrik/). Celý tento týden jsem byl bez internetu, avšak myšlenkově jsem byl spojen se zdejší komunitou. A proto jsem napsal tuto glosu.

napsal  Germanicus

Nejdříve něco volně podle Vítězslava Nezvala:

Jsou možná hezčí a vyšší hory,

mají lepší upravené sjezdovky a běžecké tratě,

výhodnější skipasy a lepší wellness centra.

VŠAK NEJEZDIL JSEM TAM

jako malej kluk na dětské zimní tábory,

ani jako velkej kluk na lyžařské výcvikové kurzy,

ani jako mladej rodič jsem tam neučil své děti lyžovat etc., etc…

ZA TO JSEM JEZDIL

do Jizerek, Krkonoš, Orlických hor, Jeseníků, Beskyd, Krušných hor a na Šumavu.

A taky párkrát do Vysokých a Nízkých Tater…

 

S výjimkou dvou let v období mého dospívání, jsem se celý svůj život nevěnoval aktivnímu závodnímu sportu (ty dva roky to bylo veslování). Avšak vždy jsem rád a s chutí se věnoval a stále věnuji různým druhům rekreačních sportů, zejména chůzi (turistice), plavání a lyžování (především běžky). Příležitostně i různým míčovým hrám (volejbal, fotbálek).

Takže s ženou tradičně v zimě jezdíme do hor na běžky. Postupně jsme vyzkoušeli Jizerky, Krkonoše, Krušné hory, Jeseníky i Beskydy. Ale nejvíce nás, zejména takříkajíc na stará kolena, okouzlila Šumava. I zde jsme postupně vyzkoušeli různé lokality – Kubovu huť, Kvildu, Churáňov, ale nakonec jsme zakotvili v Železné Rudě, konkrétně v její části Špičák.

V čem spatřuji výhody Šumavy. Jednak pro Pražáka celkem bezproblémová a rychlá doprava (autem). Relativně minimálně poškozená příroda a málo lidí (čím dál tím míň). A hlavně v lokalitě Železná Ruda – Špičák ideální podmínky pro sjezdové běžkování.

No, a co to je sjezdové běžkování (downhill cross-country skiing)? Původně jsem si myslel, že jsem to vynalezl jen já sám. Ale dopadnul jsem jako Cimrman, když šel přihlásit své vynálezy na patentový úřad. Vždycky ho někdo předběhnul. V oblasti sjezdového běžkování mě s patentem předběhnul Red Bull (http://sport.idnes.cz/na-bezkach-ze-sjezdovky-v-red-bull-nordix-dopadnete-treba-jako-mike-tyson-14w-/lyzovani.aspx?c=A110310_111000_lyzovani_fil).

No, to moje sjezdové běžkování je přece jen trochu jiné. Vychází z předpokladu, že nejhezčí na běžkování je jízda po rovince a mírný sjezd. A tohle právě okolí Železné Rudy nabízí přímo svěle. Tak např. historickou (z roku 1971) jednosedačkovou lanovkou (Transporta Chrudim) na Pancíř (1234m) a pak krásnou stopou přes Habr (1203m) na Můstek (1234m) a vrstevnicí zpátky úbočím Pancíře (okolo pramenu Úhlavy 1110m) na Hofmanky (1100m) a dál dolů přes Belveder do Železné Rudy. Anebo z Můstku dále po červené značce na Prenet (1071m) a dolů do Zelené Lhoty a vlakem zpátky do Železné Rudy. Krásné jsou i další trasy, třeba klasika ze Špičáckého sedla na Černé jezero a zpátky (případně z Černého jezera dál na Stateček). Trochu náročnější je výšlap z Železné Rudy – Špičáku na Čertovo jezero, ale pak po lesní cestě mírný, za dobrých sněhových podmínek, až osmikilometrový sjezd do Železné Rudy –  Alžbětína. Suma sumárum – sjezdové běžkování v kategorii 60 + znamená minimalizovat prudké výšlapy a maximalizovat rovné úseky a mírné sjezdy. Hlavní v této kategorii je vyhýbat se pádům, protože případný pád by mohl být i pádem posledním (v běžkařské kariéře).

A něco na závěr. Kdyby mně bylo o 30 – 40 let míň, dal bych se asi na skialpinismus (http://cs.wikipedia.org/wiki/Skialpinismus). Právě v okolí Železné Rudy je už značeno několik skialpinistických tras. Hitem letošní zimní sezóny na našich horách (tedy i na Šumavě) se staly sněžnice. Je to dáno i tím, že bylo a dosud je hodně sněhu. Letos jsem si v půjčovně lyží ty sněžnice omrknul. Paráda. Pokud to situace (ekonomické podmínky a počasí) dovolí, tak příští rok je určitě vyzkouším.

Všem lyžníkům zdar!

Příspěvek byl publikován v rubrice Fórum Germanicum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Sjezdové běžkování kategorie 60 +.

 1. anita napsal:

  Vlkupřipoměl si mi báječnou dovolenou před 5 roky, taky jsme tam prolízali, tedy v létě a pěšmo, docela dost prudký trasy. V zimě pro mně nemožné, neboť lyže a já to nikdy nešlo dohromady, ale zavidím všem, kdo tento sport ovládají. No učit se to už nebudu – to mám na plánu až v příštím životě 😉 .

 2. anita napsal:

  vlkupřipoměl jste mi -promiňte omlouvám se

 3. vlk napsal:

  Anitojá Vám nepřipomenul nic. To Germanicus…Bohužel. Vytahuji kapesník a utírám slzy.

 4. anna napsal:

  Germanicu, to je fajn, že jste si to užili. Ovšem já mám ze všech hor a pohoří nejraději bar s výhledem na sjezdovku.A.☺

 5. anna napsal:

  Tak nevím, ačkoli jsem si text po sobě přečetla a žádné písmenko nechybělo, výsledek je tristní.☻ Omlouvám se.A.

 6. anita napsal:

  Germanicutak děkuji Vám, za článek a připomenutí krásných vzpomínek na Šumavu. Mám to tedy z ruky, ale zasel jste semínko pro rozhodování kam na dovolenou.Při čtení mi bylo divné, že by vlk jel na dovolenou se ženou a ne s Karkulí a že zestárnul na 60+, taky představa jeho korpulentmí postavy při plánování Skialpinismus mě velmi udivila.To není nic proti vám vlku, ale odhaduji váš sport spíše na posilovnu, fotbal a s ohledem na výšku, možná i košíkovou. Já tedy preferuju lezení po horách, tedy jako turistiku, každý výšlap na českou horu mě na vrcholu naplňuje překonání sama sebe, tedy čím starší, tím větší radost, žetam ještě dokážu vylézt 🙂 .

 7. vlk napsal:

  Anitovelmi děkuji za šmajchlovní mínění o mojí osobě. Jsem tedy také +60. A samozřejmě, že bych jel JEN s Karkulí. dřív jsem tohodělal hodně. Ted yskoro všechno. Včetně ježdění na obojím typu lyží a to každý týden. Jenže žživot mám v tomto směru rozdělen na dva díly. Před narozením Zajíc e , to byla velmi sportovní část života a po jeho narození. Žena už se na sport necítila a tedy bylo vymalováno. Ze sportování mi zbyl gaučing. Až v tomhle bude mistrovství světa nebo olympiáda, dejte mi prosím vědět. Jsme fakt světová špička…

 8. anita napsal:

  vlkMoc si nefanděte, takových adeptů na vítěze v gaučinku znám mnoho. V podstatě můj muž začíná taky teď v 60 trénovat na velmistra. Sama jsem zvědavá co to se mnou udělá za 4 roky, jestli nebudem gaučinkovat v tandemu 🙂 .

 9. tata napsal:

  hlasím sese svymi 130kg sem mistr gaučink.,

 10. Germanicus napsal:

  anitoletní dovolená na Šumavě je dobrý nápad. Pokud jezdíte autem, pak není co řešit. Celá Šumava je vám k dispozici a všude se snadno přiblížite, zaparkujete (tedy bohužel většinou za poplatek) a můžete špacírovat případně bikovat dle libosti. Pokud nejezdíte autem, tak vlakem je ideální jet právě do Železné Rudy, případně ještě přes Vimperk do Kubovy Huti (vlak jede až do Volar). Kubova Huť je ideální destinace pro výlety na Boubín a do Boubínského pralesa. Chce to mít jen štěstí na počasí, ale to všude na horách.

 11. anita napsal:

  GermanicusDík, byli jsme tam 10 dní na Špičáku a každý den bylo hezky tak jsme to tam prolezli, dobře se scházelo k Čertovu i Černému jezeru, horší bylo tu škrábání nahoru. Na zpáteční cestě jsme chtěli právě se zastavit na Boubín, ale byli jsme už tak utahaní a cesta před námi daleká, ještě jsme museli na nějakou šílenou objížďku po polích, tak jsme to vzdali a slíbili si že ten Boubín vezmem někdy příště. Právě jste mi to připoměl, že tu máme dluh , tedy taky máme v plánu už 2 roky Zbiroh, tak to vezmem po cestě z jedné vody načisto

Komentáře nejsou povoleny.