Vážení Kosíři, je mi potěšením Vám oznámit, že Kosa právě získala svého dalšího autora. A nikoli ledajakého. Ze Spojených států! Ano vážení, Kosa po průniku přes La Manche přeskočila i oceán!
Autor, tedy Honza, je mladý muž, který je v USA pracovně. Je zaměstnancem velmi prestižní firmy a na druhou stranu světa je vyslán služebně. A já si jej dovolil požádat v soukromé korespondenci, aby na Kosu sem tam něčím přispěl. Ze zištných důvodů. Samozřejmě! V Americe, jak všichni víme, budou na podzim prezidentské volby. Například. Opět budeme krmeni zhora zdola. Budu rád, když tam budeme mít někoho, kdo má pohled normálního člověka a cosi nám k tomu napíše. Či o čemkoli jiném. Podle svého výběru a naturelu.
Honza začíná v rubrice hosté. Veřejně dávám slib, že pokud přijdou další příspěvky, otevřu mu jeho samostatnou rubriku.
Ještě drobnost k dnešnímu příspěvku – popisuje cosi s čím nejspíš nikdo z Kosířů nemá osobní zkušenost. Řekl bych – naštěstí. I když silně pochybuji , že přírodní živel je horší než český politik.
A nakonec, pokud se vám Honzův vstup líbil tak jako mně, dejte mu to, prosím, vědět v diskusi.
Ale teď už patří nebe jen a jen Honzovi.
Napsal Honza
Věřím, že omluvíte chybějící diakritiku
Moje prvni tornado
Jenom ve zkratce. I kdyz se to stalo v patek, jsem jeste porad plny cerstvych dojmu.
Ten nejdulezitejsi – ziju.
Druhy nejdulezitejsi – ziju a na svete je krasne.
Informacni system tady v Tennessee zafungoval, takze skoly jsou zavrene, kostely se zaviraji v poledne a vsem ostatnim, co jsou v praci je doporuceno se do 3 hodiny odpoledni dopravit domu a pripravit se.
Lide se postupne trousi na parkoviste, nasedaji do aut a odjizdeji domu v rodinam. Vsichni pekne sporadane a v klidu. Nasleduju je podstatne mene sporadane (panikarim).
Dorazim domu, zaparkuju auto daleko od stromu. Situace. Jsem v apartmanu ve tretim patre, coz na klidu moc neprida. Ti, co maji podsklepeny domek, maji vyhrano, sejdou do predpripravenych pozic ve sklepe a v klidu preckaji. Ti co maji nepodsklepeny domek sejdou do prvniho patra (u nas prizemi) do nejpevnejsi casti domu (prevazuji domy ze dreva) a jsou take vicemene v pohode. Ti mene stastni jako ja si pripravi vanu – ano ctete dobre – vanu – ta je totiz plechova a hned tak neco ji nerozbije a navrch matraci z postele. Zda se to jako hodne primitivni kryt, ale dokaze vas ochranit pred padem prumerne rostleho stromu na dum (za predpokladu ze netrefi primo vas). Matrace vazi snad cent, ale vubec si nepamatuju ze bych ji prenasel, proste najednou byla v koupelne nachystana u vany.
Vic udelat nemuzu, takze si sedam k oknu a pozoruju deni venku. Je krasne, slunicko sviti, pri teplote kolem 20 stupnu nad nulou je vetrno vic nez obvykle ale porad v norme. Vubec nechci domyslet kam se schovaji bezdomovci.
Auta postupne mizi z parkoviste pred nakupnim centrem. Stale je hezky.
Najednou si uvedomim to ticho. Ptaci prestali zpivat.
Behem dalsi pul minuty se prihnala ukazkova bourka jak z Holywoodskeho trhaku( cti katastrofickeho filmu). Ted uz vim kam na ty namety Amici chodi. Rachot. Panove drive narozeni a ti,co byli na vojne budou vedet jake zvuky vydava tankova rota na cviceni streleb 50 metru od vas. Takovy rachot a jeste 10x vetsi. Rachot a tma. Nemam odvahu pozorovat blesky, krcim se ve vane, nad hlavou matraci. Ne, ze bych to doporucoval jako sokovou terapii, ale pro ty, kdo si chteji osvezit mysleni, tohle je idealni cas. Je neuveritelne jake myslenky se vam za ty dve hodiny vyroji v hlave.
Necas postupne odezniva, seberu odvahu a vyhrabu se z koupelnoveho bunkru. Venku az na par spadlych stromu vsechno vypada jako po poradnem desti. Do vecera jeste vysvitne slunicko.
Par poznatku na zaver.
1. Ti, co foti tornada jsou silenci.
2. Driv jsem si nedovedl predstavit ze se muzete dostat do situace ohrozeni zivota a neni lautr nic co byste s tim mohli delat. Dnes chapu co zmuze zivelna pohroma.
3. Jak chceme „poroucet vetru a desti“, kdyz ani neumime ovladat nastroje, ktere jsme si sami vymysleli (viz penize)?
Z Tennessee zdravi Honza
zajimavésem rad že sem to nemusel zažit,nejsem zastancem adrenalinu,těším se na poznatky z jineho světa mame je zde dost skreslené
1) Člověka nemůže nenapadnout otázka: Jak to, že v zemi neomezených možností, v zemi, kde se ročně nákladem stovek miliard dolarů vybombardují jiné země, kde se nákladem cca dvou biliónů dolarů sanovaly finanční instituce po největším tunelu označovaném jako "hypotéční krize", se ve státech, kde se každoročně mnohokrát opakují zničující bouře a kde tornáda jsou běžná jako u nás lijáky, nenajdou prostředky na zbudování veřejných úkrytů v nejohroženějších oblastech pro ty, co se nemají kam schovat.2)"Necas postupne odezniva…" – závidím Honzovi, u nás Nečas jakoby nabíral na síle!L..
kurnaproč mi takový směr myšlení nenapadl LEXI,MYSLIM ŽE to je velice logicka otazka,zajimala by mi odpověd nakeho senatora nebo ministra,přitom jak proste řešení než se valet pod vanou,no asi odpověd je nabiledni ,,lidí je jak sraček,,parafraze z černych baronu,co myslite neda se to aplikovat na každy režim,jen holt nekteří to vidí jen vtom socialismu viz debata na aktualně pod LUBASEM O ŠIKANĚ……..jak je jednoduchy svět pro někoho to ošklive kačatko zato bude vino vždy,
Lex mě předběhnul,to je to, co mě napadlo, jako první, při čtení zajímavého příběhu. Taky přemýšlím nad tím, jestli u nás je v povodí řek zajištěno v případě evakuace, také nějaké důstojnější přístřeší než jen tělocvičny. Také mi vrtá hlavou,že čím více se u nás ekologičtěji staví (někdy mi přijde, že jde spíše o papndekl), jestli ty hurikány a tajfuny co tu občas přes nás přeletí jsou zrovna tou nejbezpečnější stavbou. Tedy, jestli by také, nebylo lepší v oblastech kde jsou pravidelně tornáda, stavět z materiálu bytelnějších a spíše zapuštěné kopule. Vůbec si to neumím představit, bydlím na kopci,říkám tomu "větrná hůrka" a často je tu vítr, tak silný, že se bojím o střechu. Občas, jednou za 10 let se stane, že pár střech odletí na střechu souseda.
[3] VÁLET se ve vaněa přitom relaxovat, může být příjemné. Ovšem ukrývat se ve vaně a bát se o vlasní život je velmi traumatizující, zvláště poprvé, když člověk nemá ani potuchy co bude následovat. Tedy pro mně by byla vana už vždycky spojená s traumatem a to natolik, že bych do ní už nikdy nevlezla, natož se v ní někdy ještě _válela_ a relaxovala.
Fajn článek, Honzo!U nás nejsou tornáda tak častá, ale když tu začne řádit Nečas, tak to vydá i na několik let a škody napáchá mnohem větší. Amerika má kliku, že tam nečas řádí nějvýše pár hodin a pak zmizí. Ale zato jich tam prý mají více než u nás! Už si na ně i zvykli..
anitoto nemohu komentovat jinak, než že jste musela vést skutečně hororový život ,-))
Anito,tornádo trvá několik minut nebo desítek minut. Nejde o "důstojné" prostředí (tedy, podle mého názoru), jde o prostředí bezpečné, tj. takové, kde sice po tu dobu může být hlava na hlavě, ale nehrozí, že se to "prostředí" i s těmi lidmi vznese a odletí někam, jako ta střecha s pokrývačem i kominíkem od Butů. To vana ani s matrací nezajistí, prostě když vítr tornáda zasáhne tu budovu, tak prostě "adiéu"!Ty naše "tělocvičny" lze srovnávat se situací až po tornádu, tedy se situací, když půlku města vzal vítr. Myslím, že i "tam" se "tělocvičny" šiknou, ale nevím, to by nám mohl popsat Honza, kde úřady ubytovávají ty stovky či tisíce lidí, kterým vítr vzal barák (bez nich)a odnesl ho do sousedního státu, nebo ho jenom obrátil střechou dolů.L..
Zdravim vsechny a dekuji moc za komentare. Vlastne me ten "Necas" napadl pri korekcich pred odeslanim Vlkovi.Lex ma pravdu. Pokud na dum tornado natrefi v plne sile a zpravidla to konci spatne. Z cihloveho zustane hromada suti, z dreveneho vubec nic.
Jeste k tomu kam s lidma co jim zivel vzal strechu nad hlavou. Tohle si resi kazdy stat po svem, ikdyz to nakonec muze vypadat stejne. Tady v Tennessee se lidi ubytuji v hotelech na naklady vlady, nez si dokazou zaridit sve vlastni bydleni, nebo jim pojistovna nevyplati pojistku. V techto pripadech jednaji urady opravdu rychle. No dobre, reknete si, mam penize, ale ne domek. Tady prichazi ke slovu sila drevostaveb. Sehrana parta stavbaru vam postavi novy domek za 2 tydny a muzete se stehovat.
vlk,Lex,HonzaNo, tak jste mi to konečně vysvětlili a já jsem ráda, že jsem pochopila, že je lépe odklízet kusy dřeva než cihly a že stavby jsou znovu rychle postavené. Ještě by mě zajímalo jestli skutečně lidi si nechávají pojistit ty domky. Umím si představit, že u našich pojišťoven by platili šílený pálky, ale plnění by nepokrylo ani desetinu škody. Honzo, co ty lidí tam drží, že tam bydlí, vždyť si nemohou ani pořádně vybavovat to svoje bydlení. Píšete, že jsou zvyklí, ale nezlobte se, to je snad už sado-maso. Vlku, já žiju hororový život pořád, mám totiž, tak hroznou povahu, že se neustále ze všeho strachuju. To asi pramení z povolání, musela jsem být pořád ve střehu a dopředu vyhodnocovat nebezpečné situace, aby se dětem, za které jsem byla zodpovědná nic nestalo. Ty odlítnutý střechy jsem viděla po silných větrech, nic veselého na tom nebylo, snad jen to, že se nikomu nic nestalo.
Hledame stejnou odpoved Anito:) Treba vam budu moct odpovedet po dalsich par letech. Tady v Tennessee tornada nejsou zdaleka bezna zalezitost jako v Kalifornii. Pred nekolika lety tady o nich ani neslyseli. Neco se zmenilo, to je jiste.Jeste k tem co prijdou o bydleni a nemaji pojistku. Ti jsou na tom opravdu spatne a bud se o ne postara Cerveny Kriz, nebo jsou v podstate odkazani sami na sebe.
Honzo,přeji Vám, ať už žádné tornádo kolem Vás nepřefičí a budu se těšit na další Vaše postřehy z Ameriky.
Anito,zkuste si pojistit u nás domek v záplavové oblasti, tj. tam, kde se voda občas vylévá z břehů. Obávám se, že nemovitost je nepojistitelná, a když ano, tak za částku, kterou normální člověk nemůže utáhnout.Pochybuji, že v USA je to v těch oblastech tornád jinak. Asi proto ten papundekl, že vyjde levněji to postavit než pojistit pevnější stavbu, kterou větší tornádo tak jak tak rozboří, pokud ji zasáhne. Ale fakt nevím, jen si myslím, že i v USA umějí finančníci "dopočítávat do jedné"..
Napinavy zaziteknedokazu si predstavit jak bych to zvladala ja, mam obrovsky respekt pred matkou prirodou a pri kazde katastrofe dekuju panubohu, ze jsem se narodila na bezpecnem kontinentu. Ale asi si clovek zvykne. lex vyjadril pochyby, a me by to taky zajimalo, jestli pojistovny opravdu pojisti domy v ohrozenych oblastech?.
OhackovaniHonzo, pokud potrebujete pridat do textu hacky a carky zkuste tenhle link:http://nlp.fi.muni.cz…t/index.phpmam s timto programem celkem dobrou zkusenost, vetsinou se trefi, i kdyz si to budete muset potom samozrejme zkontrolovat a opravit pripadne chyby.
trochu som tych drevenych domkov v tej riti,kde zijem postavil za slabe 14 rokov makacky na tej stavbe,nebudoval som v tennnes.,ale east coast od florida az po maine,su rodidne domy s pivnicou,bez pivnice,alebo len na koloch takzavanych pale,ktore su nabite 3 metre do zeme hlavne pieskovej,v connecticut sa buduje na skale,zaklady sa vtaju diery,zasaluje sa a potom muruje,alebo odlievaju betonove mury,to je len pivnica vrch zo zapaliek,lebo surovy dom tak vyzera,tak preto zapalky,betonove domy na florida,cele liate z betonu,alebo kvadrov zaliatych betobom.ked maooko tornada rychlost 250 km/h rozbije v prach aj murovany videl som v georgia,to znamena,ze aj v pepikove a cobolove by vsetko lietalo,nikdy som som nezazil tornado,trochu hurikan a raz lavinu v cobolove v tatrach z bezpecnej vzdialenosti,najhorsi je ohen,ked sa palia tie kriky okolo san bernardino,kazdu jesen kurnik videl som v noci hotove peklo a holota tam dalej buduje,kazdy stat ma svoje specifika,ci horucku,tornado,zimu jak prase,lebo ta rit je velka a take rozlohy mozno vidiet len v rusii najblizsie,ci afrika,alebo australia v europe nikdy.pepici sa mozu pytat,ako drotarik co tu hrnce drotuje moze podat nejaky obraz po svojom,ak osadenstvo vie citat cobolsky,co nepochybujem. PS.neviem honziku,ale mozes ma prist navstivit byvam nedaleko jfk,alebo liberty newark,ci atlantic city,hlavne neviem ci ti bude pasovat cobolskej buran,lebo cesi to my bratri odjakziva a zostanu az do mojej smrti.