O alternativách


Ve  velikonočním  rozjímání   jsem  vyzval  Kosířky a Kosíře, aby  se mi  ozvali, pokud  se cítí na  samostatný  článek. Zdálo se,  že  marně.  Důležité slov je  ZDÁLO SE.

Na  mailu jsem  totiž  našel  v  sobotu  příspěvek od  Xavera.  Nic o něm  nevím.   S výjimkou  toho, co  napsal  do  zdejších  diskusí.  Teď  už  ale  vím,  přeci  jenom  cosi  docela  podstatného – že  umí  vyhmátnout  opravdu zajímavé  téma  a podat  jej  brilantně. Jak se sami záhy  přesvědčíte.

Takže  Xavere  – vítej!

A  opět, když  přijdou další příspěvky,  bude vlastní  rubrika.

Napsal XAVER

Ale   ještě  než  se pustíte  do  Xaverova  textu, moje  tradiční  prosba –  když  se  vám  bude líbit,  dejte  mu  to prosím  v diskusi  vědět!  Díky.

Přiznám se, že jsem o názvu tohoto příspěvku dlouho přemýšlel, ale nakonec zvítězil přece jen ten stávající. Líbí se mi na něm ta jeho nekonkrétnost, až záhadnost, která by mohla probudit chuť čtenáře ke čtení.

K psaní mě pohnul jeden z posledních Velkých, Sir Winston Churchil a jistá dáma, která se tu v závěru zjeví (ten výraz sedí, protože ona je opravdu svým způsobem zjevení z jiného světa). W. Churchil čelil v počátcích 2. světové války takovým hrůzám, které by zlomily nejeden charakter – ne však tohoto buldoga. Británie šla od porážky k porážce: prohrála Hongkong, Singapur (největší porážka britského impéria), ke dnu šla pýcha námořnictva bitevní lodi Prince of Wales a Repulse a Rommel hnal Brity v severní Africe k egyptským hranicím…Když rozebíral tyto katastrofy s generály a ministry, pronesl slova, která mě zaujala (kromě mnoha jiných) a jsou tak řečeno východiskem této úvahy. Řekl totiž (volně), že téměř ke každému rozhodnutí ve sféře řízení a vedení existuje nejméně jedna alternativa a ještě jedna pravděpodobná možnost. Kdo četl jeho šestidílnou práci Druhá světová válka, našel tam uplatnění tohoto přístupu velmi často.

Vím, že bych se tady mohl stejně tak dobře odvolat na příručky o vědeckém řízení. Mně se však zamlouvá právě vazba na konkrétního politika, který to věděl a uměl a kterého nadto obdivuji.

Připomínám si tento přístup dnes a denně při počínání našich divných spoluobčanů, kteří si říkají vláda této země, jež uznává s absolutní, dogmatickou neústupností vždy jen jedno rozhodnutí: to své. Předkládané alternativy např. od opozice, odborů, občanských sdružení apod. zesměšňuje, bagatelizuje, opovržlivě zamítá. Připomínám si ho ale vlastně při pohledu na celé uplynulé tzv. svobodné a demokratické dvacetiletí vzhledem ke stavu současné politiky, ekonomiky, kultury, k úrovni mezilidských vztahů atd. A ve vzpomínkách se vracím až k té osudové noci, od které se to vše osudově odvíjí.

To tehdy v  onom známém pražském divadle zasedala skupina budoucích vůdců národa a diskutovala o jeho návratu do Evropy. Ke shluku nejrůznějších individuí čekajících na svou historickou příležitost před vchodem byl vůdci vyslán pořadatel s dotazem: Je tu nějaký ekonom? Jeden se rychle přihlásil – jmenoval se Václav. Byl nejrychlejší jako v té hře, kdo stiskne první tlačítko, nebo tam jiný ekonom nebyl? Nebyla v tom historickém okamžiku jiná alternativa? Tento ekonom, řečený Václav, byl už od dětství chorobně ctižádostivý a soutěživý, což jim v tom divadle očividně uniklo. Snad jen  proto ho přijali a dali mu nakonec příležitost, aby nás převedl  od socialismu ke kapitalismu:  se všemi pochybnými průvodními jevy a ještě horšími důsledky, které proti své vůli dnes sklízíme a dlouho budeme sklízet. Nezdržím příliš dlouho, když některé připomenu:

= zpackaná privatizace

= zpackané restituce

= rozdělení státu

= krach celých průmyslových odvětví

= vznik kasty milionářů a miliardářů často za zvláštních okolností

= ale také vznik desetitisíců bezdomovců

= zdravotnictví a školství v rozkladu

= justiční mafie

= kmotři a lobbisté s vlivem na chod státu

= megakorupce

= megazadlužení státu

= atd. atd. atd.

Opravdu nebyla jiná ALTERNATIVA?

Vážení, i když to připomenutí bylo – i přes svou zkratkovitost – trochu delší, není to vůbec meritum mého psaní. To tu v různých obměnách probírají povolanější. Jak jsem slíbil, přivedu sem jistou paní, která v našich šířkách už upadla v zapomenutí a mladším její jméno neřekne vůbec nic (zejména, pokud nemají kladný vztah k historii). Proč? Protože je zajímavá sama o sobě a nadto je prototyp těch, kteří tvrdě, nesmlouvavě, totálně a absolutně odmítají jakoukoli alternativu ke svým názorům a rozhodnutím. I naši přesčasní uživatelé Strakovy akademie jsou za ní v tomto ohledu ještě pozadu  o dlouhou hlavu jisté Peakové. Už nebudu napínat: představuji vám Margot Honeckerovou, jednu z nejvyšších soudružek odešlé DDR, ministryni školství po celou dobu diktatury Ericha Honeckera. Promluvila po dvaceti letech mlčení a po dlouhém naléhání jistého německého reportéra. Ten s ní natočil dokumentární film, z jehož obsahu přinesly výňatky koncem března některé německé noviny. Její názory jsou tak obludné, že vám je chci v rámci obsahové diverzifikace na Kose zprostředkovat. (Omlouvám se těm, kteří se s nimi měli možnost už seznámit podobnou cestou jako já.)

Soudružka Honeckerová (84) žije v Chile, tudíž bude užitečné uvést, proč právě tam, resp. jak sešel tento pár z mocenského výsluní. Ještě předtím, než socialismus dorazil na konec historicky slepé uličky, měli diktatury Ericha Honeckera nad tehdejším východním Německem dost už i jeho vlastní soudruzi ze strany SED. Prý ztratil vztah k realitě, a proto ho zbavili moci.(Kéž by to fungovalo dnes i u nás!) Navíc v prosinci 1989 ho generální prokurátor ještě tehdejší (!) DDR obžaloval ze zneužití úřadu a vlastizrady. Byl vyslýchán, krátce vězněn, aby se někdejší nejmocnější manželský pár země , vykázán ze svých rezidencí,následně ocitl na ulici – doslova: stali se nejslavnějšími bezdomovci DDR. Lidská dobrota však bývá občas nekonečná. Ujal se jich jistý evangelický farář, který jim poskytl přístřeší ve vlastním domě. U jídelního stolu tak zasedalo deset jeho dětí spolu s bývalým diktátorem a ministryní školství, která ani jednomu z nich z kádrových důvodůneumožnila vzdělání s maturitou…

Soudružka nejenže neprojevila špetku vděku (prý se cítila dokonce trapně), nýbrž s despektem prohlásila, že tu můžou klidně umřít, pokud si to lůza přeje.

Nicméně brzy jim zde začala hořet půda pod nohama. Jednak se začali před farou scházet a bouřit místní obyvatelé a jednak byl na E. Honeckera vydán zatykač kvůli nařízení střílet (Schiessbefehl) na uprchlíky na hranicích. Takže v listopadu 1990 zmizeli – lze lehce uhodnout kterým směrem: do Moskvy. Ovšem dějiny spěchaly dál, přes jejich hlavy. Do roka proběhlo znovusjednocení Německa a hrozilo  vydání E. Honeckera do SRN, což nemohli dopustit. Uchýlili se tedy na chilské velvyslanectví v Moskvě a odtud do exilu v Santiago de Chile. Dříve tak mocní skončili ve vyhnanství – nic víc, nic míň.

To všechno s M. Honeckerovou (manžel už nežije) zmíněný reportér probíral a zaznamenával její komentáře (budu uvádět ve zkratce, bez přímých citací). Leitmotivem jejího světonázoru a myšlení stále je, že socialismus přece ještě zvítězí. DDR neexistovala nadarmo, lidé se k ní opět vrátí, protože znovusjednocení je omyl. DDR bylo to lepší Německo, už by bylo načase to ještě jednou zkusit. Chválí různá protikapitalistická hnutí jako Occupy Wall Street, avšak vytýká jim nedostatek ideologické nadstavby. Přesto – socialismus je stále ještě realizovatelný (immer machbar). Toto téma několikrát v obměnách opakuje, slibuje, že nová šance přijde, nazývá tragikou, že DDR už neexistuje apod.

Řeč však přijde i na konkrétnější záležitosti, s nimiž se vypořádává tak, že člověka zamrazí. Při zmínce o zastřelených na berlínské zdi cynicky odvětila, že na ni nemuseli lézt, aby takovou pitomost zaplatili životem. A ke střílení ostatně nebyl vydán žádný rozkaz, nýbrž jen ustanovení(!)  o použití zbraně. (To stojí za to uvést v originále: Es gab keinen Schiessbefehl, sondern nur Waffengebrauchsbestimmungen.) Pád zdi byl samozřejmě akcí kontrarevoluce řízené agenty ze Západu, a také činem užitečných idiotů!

O bývalém východoněmeckém režimu je málo známý fakt, že odnímal k nucené adopci děti politicky nespolehlivých občanů – celkem jich bylo na sedm tisíc. Opět sdělila, že to nikdy neexistovalo! Také úpadek hospodářství DDR není jednoduše pravdou. Reportér končí otázkou snad na nejháklivější téma: východoněmecká tajná policie STASI a její oběti. Ocelová dáma-soudružka rozhorleně téměř křičí, že to byli kriminálníci, kteří se dnes vydávají za politické oběti…A nepociťuje přece jen nad tím vším trochu viny? Ani v nejmenším, to se jí přece netýkalo. (Opět v originále: Das hat mich nicht berührt, da habe ich einen Panzer.) Velmi nelichotivě a urážlivě se vyjadřuje o svých bývalých soudruzích a jiných osobnostech. Gorbačova např. počastovala opovržlivě: ten žvanil. To však už s mým záměrem nesouvisí.

Doufám, vážení čtenáři, že i těchto pár odstavců vystihuje, co jsem zamýšlel: že prostě existují lidé, kteří ctí nadevše svá dogmata, pro něž je slovo alternativa zradou, jež nepřichází v úvahu. Jsou všude kolem nás, v úřadech, obchodech, v různých organizacích, jsou bohužel i v naší vrcholové politice. JSOU NAŠÍM NEŠTĚSTÍM…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

17 reakcí na O alternativách

 1. Alex napsal:

  Xavere,palec nahoru. Čtivé a velice, velice aktuální.

 2. cobolik pacholik napsal:

  dobre wolfe,ze davas priestor banditom a rebelom tu,ktori pisu nieco na zamyslenie.ja ,ako vobycejnej nameznej delnik,nemam velmi casu na dumky,lebo musim tvrdo makat,co mi nejak nevadi pred narodenim som dostal zaradenie nameznej,co vedlajsie ( u mna rozhoduje charakter a je mi jedno ci bezdomovec,ci absolvent john hopkins university,lebo jedno som bol a na druhe nemam palici.)ked som ponal xavera svojim drotarskym rozumom naznacuje tu kosackam a koscom(prelozim,ako zahranicny dristac kosirky a kosiri)ze ked sa nema v kopeckoch pohar,mozno sa napit vody zo skaly zatvorenymi dlanami,co smakuje jak svina.este ma tak napadlo preco ty ludia,co tu pisu nie su na miestach tych kuriev,co len z pohara nauceny pit.preco taky ludia nie su na nejakych publicnych postoch?ja mam odpoved skusenostou hodinamy nalietanymi v tom zasranom zivote,jedina odpoved je,ze ty co piju z poharov nemaju ziadny charakter a ty co vedia aj dlanami nenosia,ako pocmarany sasci po lese bohemia crystal v ruksaku.trochu bacovskej styl,ale zatevna brigada kosy bude drotarovy rozumiet.PS.som rad,ze si tu citam a pasuje mi ta banda,ako nikdy,bo pravda sa tu nepise,ale konkretne pohlady na danu vec v kraji v ktorom zijete,je to vas dom,vasi dedove a vas serie,ze to tak funguje,co ma bohovo tesi a nas nepritel,ked to cita musi srat dole nohamy,hlavne ty co alternativa zasrany zlaty prach a jeho kraj moznost k ziskavaniu ukojeniu svojich jesitnosti a pravd vyplyvajucich z ich zatemnenych mysli mocou po mamone,prestizi,ci len ukazaniu sa v nejakom zasranom magazine howgh.

 3. vlk napsal:

  čobolíkujsi do té míry originál, že když něco napíšeš, půjdeš na sklo u vlka taky. Vážně.

 4. tata napsal:

  XAVERENO PŘIZNAM SE že pointa mi trochu uniká,jestli to teda nemá byt že každá ideologie je zhoubná jak ten kapitalismus tohoto ražení,tak ten socialismus takto chapaný,čtení to bylo zajimavé o te paní sem to nevěděl.ONO to je i trochu varovaní at se opět nevrhnem zase do toho opaku,nebo do hnědého moru,asi přece jen si nejsem jist jestli sem zcela pochopil?

 5. Germanicus napsal:

  Xaver ve své zajímavé úvaze poukazuje na problém dogmatických fundamentalistů v politice. Příliš často si fundamentalismus redukujeme jen na náboženství, zejména islám a křesťanství (katolicismus). Vlk a další nynější kosíři před časem začli používat označení ….věrní, tedy levověrní, pravověrní, právě pro případy dogmatického fundamentalismu v politice a pochopitelně i v ekonomice.V této souvislosti je pozoruhodné, že přes všechny skandály vládní famiglie, je stále skoro čtvrtina voličů rozhodnuta podpořit ve volbách dominantní strany této fagmilie, tedy ODS a TOP 09. Pro tyto voliče stále neexistuje žádná alternetiva.Na druhé straně je zajímavé, že skoro třetina voličů přemýšlí o alternativě k současným politickým stranám, tedy nejen k ODS a TOP 09, ale i k ČSSD a KSČM. Viz: http://www.stem.cz/clanek/2413Xavere, díky za blog.

 6. Gerd napsal:

  Pěkné, Xaviere!K V. Klausovi jen doplním, že vyšel ze zcela chybné úvahy, že v národě s nulovou podnikatelskou vrstvou se ti nejschopnější podnikavci prosadili jako veksláci a jiné osoby se zkušenostmi z éry šedé ekonomiky. Zapomněl však na fakt, že lišky mění srst, ale ne své zvyky, a tak když jim umožnil získat majetek a doufal v jejich přeměnu v klasické podnikatele západního střihu budující rodinné firmy, výsledek byl zcela jiný, než očekával. Nadřadil ekonomiku morálce a proto je i výsledek špatný.Pokud by se některý jiný národ dostal do podobné situace, napřed dát do pořádku právo a teprve poté privatizovat. Ostatně v ČR by stačilo tenkrát změnit je slůvko "socialistický" za "národní" u trestného činu rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví. Ostatně ještě dnes by šlo takové opatření zavést spolu s tím, že promlčecí lhůta v tomto případě není.

 7. Lex napsal:

  Já jsem pochopil text Xavera, který je o alternativách, tak, že tu u nás uskutečněnou si "užíváme" do morku kostí. Se všemi jejími chybami, omyly i záměrně uskutečněnými svinstvy. K tomu určitě existuje alternativa bez těch chyb, omylů a svinstev – a tu bychom si přáli místo té, co nám tu nadrobili Vašíci a jiní všehoschopní.No, a pak je také alternativa, o které vřeští Margot Honeckerová.Děkuji, nechci, já už jsem byl. Což neznamená, že jsem spokojen s tou nám nadělenou alternativou.A o tom vlastně je "Kosa".L.PSDíky, Xavere, někdy stojí za to připomenout alternativy.

 8. tata napsal:

  LEXIJE VIDĚT ŽE SEMTO TEDA ASI POCHOPIL SPRAVNĚ,sice ne tak vystižně popsano jako vy,nebyl sem si zcela jist

 9. Lex napsal:

  Čobolíku pacholíku,přidávám se k vlkovi. Jsi totiž básník potulné slovenštiny, jsi mistr alegorie a jinotaje. Za jakoby drotársky primitivní inkognito schováváš moudrost a myslím, že i vzdělání. A pokud ne vzdělání, tak zkušenost, která je mnohdy nad vzdělání. Těch vzdělaných, ale hloupých, jsou mraky. O lidi zkušené a moudré je nouze.Rád Tě čtu na "Kose".L.

 10. Cech napsal:

  Není se za co stydět.Ten kdo psal Dětvanskou náturu se taky dokázal dovedně schovávat za pastevce.Třeba i pilot vojenské stihačky prošel většími testy než si dokáže JUDr Benda představit.Není se za co stydět ale lepší se to čte v té jak napsal Lex potulné slovenštině.Proto se přimlouvám v rámci dětvanské nátury Čobolíku pacholíku pojď na polykarbonát.

 11. Alena K napsal:

  Xavere, moc dobře napsané. Takové texty na Kosu patří.Díky. Když k tomu přidá čobolík svůj komentář,plný poezie, tak je to nádhera !! (viz Lex 11.21.36)

 12. Gerd napsal:

  AlternativaJeště mě napadá k těm alternativám, že možní je vše záměrem. Mojžíš také odvedl lid z úrodného Egypta a vodil jej 40 let po poušti, aby se jim polopoušť v Palestině jevila jako ráj. Jen doufám, že nás nečeká dalších 20 let vlády ODS.

 13. babaluba napsal:

  Moc se mi líbilo. K problematice různých alternativ řešení nejakého společenského problému pouze obecně něco málo dodám. Po realizaci má následně každá alternativa nějaké důsledky. Některé důsledky se dají hodnotit jako kladné, některé jako záporné. Život mne naučil, že neexistují alternativy bez aspoň nějakých záporných důsledků. Kam které důsledky zařadit, to závisí často na osobnosti hodnotitele.Důsledky se také velice často vyvíjí v čase, a ta alternativa, která má z krátkodobého hlediska najvýznamnější kladné a nejmenší záporné důsledky, může vyjít v střednědobém horizontu jako méně výhodná a v dlouhodobém horizontu mohou být její důsledky i tragické, a to jak vzhledem k původnímu problému, tak i svými vedlejšími účinky. Ty krátkodobé a se štěstím možná i ty střednědobé důsledky se dají předem odhadnout (i když to umí opravdu málokdo). Dlouhodobé důsledky jsou vždy neznámé.

 14. Targus napsal:

  Jsem trošku zaskočenMá text ospravedlňovat dnešní morální bídu a rabování Čechistánu v přímém přenosu pod záštitou hrozby návratu východoněmecké kreatury?Trochu podivné.Madam Honecker je dáma nad hrobem a není možno se divit, že je tak říkajíc mimo mísu. To ostatně někteří naši komunisté – Stalinisté rovněž.Na druhou stranu se nelze zamyslet, co je či bylo horší. Systém, který pružně ohýbal základní lidská práva, anebo systém, který většinu národa přivádí na pokraj hmotné nouze?Další otázka – je člověk v hmotné nouzi vůbec schopen svá základní práva realizovat? A ještě k madam Honecker – těžko, přetěžko můžeme my Čecháčci a Moraváčci posuzovat, jak se žilo v DDR, když jsme úspěšně mimikrovali v Čechistánu. Životní podmínky se v lidové demokracii, potažmo v reálném socializmu velice lišily v čase a místě. Nevím, zda bohužel či bohudík.

 15. vlk napsal:

  Targusikoukám jako ne vlk , ale jako vejr… Nechceš náhodou vstoupit nakonec k socanům ,-))Ale jsem rád, že na Kosu chodíš.

 16. cobolik pacholik napsal:

  za prejavy priazne sa klaniam,ako rusky muzik pred bozou madonou patronkou rusi.PS.maloco ma vie potesit,ale od velmi inteligentnych koscov,musim priznat,ze mam bohovu satisfakciu,ze niekto rozumie mojej hatlanine.do pol pasa sa klaniam a to robim len malokomu,bo od mala ma burana chovali,ze neohynat sa ani bohovy a ked tak,len z vyjadrenej ucty k niekomu,dekuji.

 17. tata napsal:

  targuspotvrzujete me poznaní že hodně lidí začiná takto uvažovat,přitom dřive nemohli přijít dřívějšímu režimu na meno,co jste napsal je hodně pravdivé,ty zažitky z minula se opravdu hodně liší,a bohužel asi plno lidí přehaní jak jim bylo špatně,naopak plno lidí zapominá co bylo špatné,hraje vtom roli čas a také to jak se maj dnes,nejvíc kritizují to minulé darebaci co se ted maj kvuli zlodějnám dobře,což je pochopitelné.

Komentáře nejsou povoleny.