Exportně orientovaná ekonomika.


Zase  mám  velkou radost. Jako vždycky,  když  mohu  uvést na Kosu  dalšího  autora. Chci  aby  byla pestrá, aby  vás  – čtenáře  bavila. Abyste se na  ni  rádi  vraceli. Protože  jen  tak má  smysl.  A nejsem  při  té radost  nesobecký.  Někdy  je  to opravdu  záběr,  držet  tenhle  maličký  portálek  novou věcí v  chodu  každý  den.  A  už  párkrát  jsem  uvažoval o nějaké přestávce  či přerušení, protože ….  no zkrátka  – stíhám jen  práci a Kosu. Naštěstí,  sem tam se  to přihodí  – že  se objeví  nový  autor nebo  naprosto  enormně  stoupne  čtenost.  A  to  je nad  veškerý  doping.  To  prvé  – nový  autor, je dnes aktuální.  Marcus  poprvé  vstupuje  na   autorsky  na  Vaše monitory. Zatleskejte  mu, prosím……A  dejte  mu  to na  vědomí.

Děkuji.

Napsal  Marcus

V neděli  jsem sledoval pořad Partie, kde spolu diskutovali pánové Stanjura (ODS) a Paroubek (NS-LEV 21). Stanjura v něm několikrát uvedl v posledním období poměrně často opakovanou mantru – „jsme exportně orientovaná ekonomika – Evropa má velké problémy – proto je i naše ekonomika v problémech“. U našich čelných vládnoucích představitelů (Nečas, Kalousek, …) je tato mantra velmi oblíbená. Podle nich zřejmě s projevy krize nemůžeme nic dělat a musíme počkat, až se svět z krize zotaví – pak k nám, obrazně, přijede princ a osvobodí nás.

První částí mantry platí – podíl exportu na tvorbě HDP je v současnosti zhruba 75%, čili s tvrzením, že jsme exportně orientovaná ekonomika, polemizovat zřejmě nikdo ani nechce.

Druhá část mantry platí částečně – bylo by přesnější uvést, že řada zemí Evropy má velké problémy. Především státy jižní Evropy jsou sužováné dluhovou krizí. Ovšem třeba Německo je v odlišné situaci. Německá ekonomika roste poslední dva roky zhruba 3%-ním tempem, nezaměstnanost je na nejnižší úrovni od doby sjednocení a nedávno se Německu podařilo prodat státní dluhopisy se záporným úrokem (tzn. při splacení dluhopisu zaplatí méně, než si půjčili). I Německo má zcela jistě řadu problémů, ale hospodářská situace určitě není kritická.

A nyní se dostávám k poslední části mantry – tedy tvrzení, že nepříznivá ekonomická situace u nás má vnější příčiny. Podle mého názoru toto tvrzení neplatí. Když se podíváme na vývoj zahraničního obchodu, zjistíme, že se rychle zvyšoval do roku 2007, V roce 2008 pak došlo ke stagnaci. V roce 2009 se plně projevila krize – export klesl o zhruba 14% (335 miliard Kč). Ovšem v následujících letech se situace obrátila – v roce 2010 export vzrostl o více než 18% a v roce 2011 o 13%. Hodnota exportu tak dosáhla 2,87 biliónu Kč a byla tedy vyšší o zhruba 16% (396 miliard Kč) než v předkrizovém roce 2008. Export je přitom tažený především automobilovým průmyslem a situací v Německu, které je naším nejvýznamějším obchodním partnerem. Pro lepší přehled přidávám odkaz se statistikou vývoje HDP a zahraničního obchodu za posledních 7 let –https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AlM5e2xKRqf1dGMyTmhCYlhua2
NHN0N4SWZSWXNGcEE.

Z uvedených údajů je patrné jedno – zahraniční obchod je na tom lépe než před krizí. Jak je na tom celá ekonomika může (jako občan žijící v této zemi) posoudit každý z nás. Jisté je však to, že v období konce vlád ČSSD jsme měli vyšší růst HDP a nižší nezaměstnanost než v sousedním Německu, za současné vlády ODS se nám povedl opak – nižší růst HDP a vyšší nezaměstnanost (mimochodem podobná situace byla v roce 1999 – tehdy jsme sklízeli ovoce Klausových vlád).

PS: pan Stanjura samozřejmě nezapoměl uvést i další oblíbenou mantru – zadlužování v době vysokého hospodářského růstu (tedy v době vlád ČSSD). Ovšem už se nezmínil o tom, že v té době se splácely stamiliardové dluhy za privatizaci a bankovní socialismus – tedy účet z období vlád pana Klause.

PPS: můj příspěvek může působit jako oslava vlád ČSSD – k tomu bych chtěl poznamenat, že k řadě představitelů (současných i bývalých) a jejich činům i politice ČSSD mám výhrady. Pro korektnost ale uvádím, že k představitelům a politice ODS těch výhrad mám mnohem víceMrkající

Příspěvek byl publikován v rubrice Marcus komentuje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Exportně orientovaná ekonomika.

 1. Carlos V. napsal:

  Marcusi,Krize samosřejmě reálný vliv má. Je to vidět na investicích k nám, které v naprosté většině oborů poklesly.Do chyb minulosti rýpat nebudu. Bankovní socialismus i kuponovka byly chybou, a to jsem kdysi povazoval kuponovku za skvely napad. Stejne tak byly chybou deficitni rozpočty za doby všech vlád – i ČSSD.Ale neodpustím si opakovat moji mantru užitečného sobectví. Jsme otevřenou ekonomikou, ale podle mého názoru myslíme málo sobecky. Pakliže máme možnost volby výrobku českého a dovozového, volme výrobek český.Tím dáme práci sousedovi, který nebude na podpoře – a my mu ji nebudeme muset platit. I když bude český výrobek o něco dražší, ve výsledku ušetříme.

 2. wiki napsal:

  Nastartovat exportČást 3 má ještě pokračování: V době absolutně rekordního CZ exportu si třeba takový Kalousek dává velmi obtížný úkol: "Připravujeme balíček impulsů, které mohou částečně pomoci nastartovat například export."http://zpravy.ihned.cz…tupe-skrty

 3. Marcus napsal:

  Carlos V: s tím nakupováním českých výrobků s Vámi naprosto souhlasím. Koruna utracená za domácí výrobek nebo službu roztáčí tuto ekonomiku. Koruna utracená za zahraniční výrobek roztáčí ekonomiku v zahraničí – navíc abychom měli korunu na nákup zahraničního zboží, pak jsme buď museli něco vyvézt nebo se v zahraničí zadlužit.wiki: člověk roste s velikostí úkolů – uvidíme jak se tento úkol povede panu Kalouskovi splnit 😉

 4. Jethro napsal:

  Pan Stanjurabyl vůbec celkově skvělý. Nepamatuji si samozřejmě čísla, ale když mu Paroubek na výtku sekery 95 miliard za růstu připomněl, že 65 miliard šlo do rezerv a na likvidaci dluhu konsolidační agentury, a že tedy nemá lhát, Stanjura oponoval: "Ale bylo to 95 miliard, tak jaká lež". Samozřejmě klasika, že ty rozpuštěné rezervy Kalouskem v dalším období chlapci zapomněli… Oni chlapci rádi zapomínají. Třeba na "půjčku" z důchodového fondu, která se dá kdykoliv vrátit. Kolik to bylo? 40?

 5. Jethro napsal:

  A ještě jedna mantraDluhy jsou špatné, jak všichni víme. Nejlépe je dlouholeté dluhy splatit v době krize. To opravdu pomůže rozvoji.

 6. ld napsal:

  Ano, taky jsem se díval. Tradičně otřesný výkon odvedl moderátor, ale to už asi k tomuto pořadu patří.ODS nemá štěstí na vizuální obraz předsedů parlamentního klubu. Že je Tluchoř křivák od podívání, to už má vepsané ve tváři, takže vlastně za to ani nemůže :-). Ovšem odbarvovaný Stanjura, to už je echt chameleónství. My šedovlasí říkáváme, že nahoře stříbro, dole ocel :-). Ale kamuflovat chlapské šediny barvou, to je fakt humus, který může překonat jen potetovaná žena.Paroubek Stanjuru argumentačně rozcupoval s viditelnou lehkostí; chvílemi jsem měl dojem, že už jej ani nebaví taková diskuse s nýmandem, který má naučené 3-4 fráze, se kterými si pro živobytí vystačí. Čekal jsem, že zkusí hodit odbočku k tématům, o kterých něco ví, je v nich silný. Ale předvedl hovno.

 7. tata napsal:

  no todle snad už někdo nemuže mysletvažně,všechno co vnimam ja uplně naruby,přesně aby vše stratilo smysl,stejně mam dojem že to je podprahové omlouvaní situace ale takovym zpusobem že si myslím že se musel zblaznit

 8. tata napsal:

  omluvalink sem zapomněl………..http://blog.aktualne.centrum.cz…0

 9. tata napsal:

  nojinak sem ale zřejmě dost ujel ono to tak jednoznačně napsany není takže ted sem spiš propadl ja a udělal ze sebe hnupa

 10. fialenka napsal:

  Děkuji za článek a za to, že jste tu manipulaci pana Stanjura z ODS uvedl na pravou míru. ODS tvrdí, že jsme exportně orientovaná ekonomika, a protože má Evropa velké problémy , tak je i naše ekonomika v problémech. A přitom jsme za rok 2011 vyváželi víc než před krizí. Zřejmě chtějí zakrýt skutečnost, že za krizi můžou jejich reformy a korupce. Schválně jestli ta manipulace pana Stanjura bude i na stránkách Demagog.cz.

 11. Petrpavel napsal:

  Co je platná popsaná pravda,když stejně nějakých 50 % voličů bude volit stále stejně tzv. pravici, ať už z osobních důvodů (taky kradu či se přiživuji, tak se přece nenechám zavřít…) nebo z blbosti (pravicové mantry se dobře vyjímají na bilboardech, naše média sehrávají svou roli užitečného, a dobře placeného, idiota na 99 %…).Kolik nerozhodnutých voličů vidělo tuto Partii? Sto, dvěstě..? Kolik jich změnilo názor na ODS? Dva, tři…?Skepse a beznaděj je můj pohled na tento režim v ČR a možnost vybřednutí nevidím.A s ČSSD v čele opozice už vůbec ne – z bláta do louže.Vlejte mi krev do žil nějakým dobrým receptem! Proboha ale ne defenestrace, revoluce,mítink, stávka … podívejte se na Řecko, Itálii, Německo, Španělsko, USA..pomáhá tohle? Ne! Šanci vidím v úspěšných volbách pro "krajní" levici a velmi postupných krocích (zákony)k demokracii poté.

 12. fialenka napsal:

  Mantru, že jsme exportně orientovaná ekonomika použil nedávno Miroslav Kalousek ještě v jiné souvislosti. Použil ji jako argument proti stimulaci domácí poptávky (zvýšení koupěschopnosti). Kalousek napsal: Dále si uvědomme, že malá proexportně založená ekonomika je závislá na zahraniční poptávce. Podpora hospodářství prostřednictvím stimulace domácí poptávky je proto velmi málo efektivní.To šlo Kalouskovi asi o to, aby tu nikdo nechtěl uplatňovat tyto názory ze setkání v Davosu:George Soros: Evropští představitelé bohužel jen málo chápali, jak fungují trhy, a dělali všechno špatně. Problém je v tom, že úsporná opatření, které si vynucuje Německo, tlačí Evropu do deflační spirály. Je tu nedostatek poptávky. Potřebujeme stimul. Německo by mělo podpořit evropskou ekonomiku.Paul Krugman: Jak si vůbec někdo může myslet, že se ekonomice bude dařit, když je nezaměstnanost vysoká a vládní politika ji ještě zvyšuje? Mantrou bylo slovo důvěra. Škrty prý probudí na trhu důvěru a důvěra probudí růst. To se nepotvrdilo. Před čtyřmi lety by vám každý žáček, který si četl Samuelsona, pravil, že škrty uprostřed deprese jsou velmi špatná myšlenka.

 13. Petrpavel napsal:

  Nesmíme být pesimisty, čekají nás stále lepší a lepší časy. Zářné, jak jinak než nekomunistické, zítřky :-)Pár dnešních zpráv :“Sněmovní podvýbor pro strategické síly amerického kongresu jednomyslně schválil požadavek, aby evropští členové také platili za raketový štít. ”“Polská katolická církev je státem ve státě….Podle auditorské firmy Sedlak a Sedlak je běžný plat kněze v zemi v přepočtu kolem 54 tisíc korun”“Státnímu zástupci Bodlákovi hrozí za kritiku Klause ( udělení milosti korupčnici Benešové odsouzené k PODMÍNĚNÉMU trestu – aby se prý mohla starat o nemocného manžela) kárné řízen픓Češi nakupují podle ceny, a ne kvality”“Jmění nejbohatších Britů i přes krizi rekordně roste – loni o 4,7 %….Podle statistického úřadu průměrný příjem loni v Británii klesl o 1,8 procenta.”“Statisíce Evropanů v ulicích kvůli škrtům”“Osobní bankrot kvůli dluhům až milion dolarů žádá Nadya Sulemanová z Kalifornie, která se v lednu 2009 proslavila tím, že porodila osmerčata, jež se jako první narodila všechna živá a přežila”.

 14. Marcus napsal:

  fialenkaTa citace P. Krugmana je přesná – ve Španělsku a Řecku je nezaměstnanost přes 20%. Podle mě jsou ty ekonomiky v kolapsu podobném Velké krizi v minulém století – a podle mě kolabující ekonomiky schopné splácet své dluhy schopné nebudou.Jinak ke Kalouskově neochotě podpory domácí ekonomiky – podle mě podpora domácí ekonomiky je účinný nástroj a velmi potřebný (kdyby stát investoval např. do výstavby nájemního bydlení, nemuseli jsme mít předražené bydlení). Ale samozřejmě se nesmí polovička investic rozkrást. Máme jedny z nejdražších dálnic na světě – jestli ne vůbec nejdražší – řešení ale není zrušit domácí investice státu – řešení musí být ve fungující policii a soudech, které případné zlodějny potrestají – teprve pak se můžeme stát normálním fungujícím státem.

 15. Marcus napsal:

  PetrpavelPodle mě svět čekají výrazné změny – musíme doufat, že k lepšímu.

 16. JiB napsal:

  Výborný článek!Stručný, jasný, srozumitelný a přitom jak výstižný!Jinak doporučuji všem si na tento článek vzpomenout, až zase budeme masírování PR agenturou AMI comunications o tom, "jak Němci dělají vše všechno špatně a jak jim ještě ukážeme. Zejména v energetice s těmi novými a úžasnými jadernými reaktory". Přičemž je jedno jestli to bude ústy tiskového mluvčího ČEZu Petra Nečase (ODS) a nebo hlásne trouby knížete z Hluboké Martina Kuby (ODS), toho času hřimajíc s lékařským vzděláním a nulovou praksí z průmyslu na MPO.

 17. vera napsal:

  Carlosi,vracím se k vašemu příspěvku – velice ráda bych sobecky podporovala české zaměstnance a živnostníky. Ovšem při příjmech, které v naší příhraniční oblasti jsou, je pro mě, egoistku, zdaleka nejvýhodnější zajet si jednou za měsíc 25 km do Žitavy, a ušetřit pár stovek, kterými třeba zaplatím revizi komína, léky, které musím mít – nebo nějaký další pitomý výmysl naší osvícené vlády. Lidé jsou prostě tlačeni do takového chování, tak se nedivte, že málo podporují naši ekonomiku.

 18. Carlos V. napsal:

  veraChápu a máte v mnohém pravdu. Povinní kominíci, budou revize kotlů, energetické štítky budov, vzpoměňme poplatek při koupi staršího vozu (chudší prostě na novější nemají], výměny dokladů … divím se, proč levice nestrhává tyto nesmysly, které stojí lidi mnoho peněz a užitek žádný. A chudé lidi to zatěžujuje nejvíceA proč si pravice u nás říká liberální pravice …

 19. tata napsal:

  verato vypadá že jste z našeho kraje ja mam do ŽITAVY 20 KM Varnsdorf

 20. vera napsal:

  Jasně tato,jsme skoro sousedé.. Já vím, tato, že jste z Varnsdorfu, vlka "stopuju" už dlouho, tak znám i vás a občas jste se zmínil, odkud jste.. Moc se mi líbí váš jasný a přímý přístup k životu..

Komentáře nejsou povoleny.