Stop vládě, čest práci a jízda na tygru.


V úterý dne 22. května 2012 jsem se zúčastnil v Praze protestního pochodu Stop vládě. Sraz účastníků byl ve 12.00 hod. na Žižkově u Domu odborových svazů (dříve ÚRO, ještě dříve penzijní ústav). Šlo se přes křižovatku Bulhar na magistrálu, přes Hlávkův most a po levobřežním vltavském nábřeží až k předsednictvu vlády (Strakovka). Zde v cíli před předsednictvem vlády byly proneseny také projevy zástupců občanských iniciativ a odborů. Mimochodem ozvučení bylo zajištěno perfektně a nikoliv přes Promopro a podobné firmy. Byli to, myslím, zvukaři různých kapel.

Chtěl jsem hned po této demonstraci (pochodu) sepsat podrobnou zprávu, ale v úterý večer mě zradilo internetové domácí připojení, takže teď píši, pro nedostatek času, jen stručné postřehy.

Nejdřív, když jsem přišel na sraz ve třičtvrtě na dvanáct, jsem si myslel, že to bude pěkný výbuch. Okolo Domu odborových svazů postávalo asi 500 lidí. Ale najednou jich byla tisícovka a když jsme se okolo půl jedné konečně hnuli, tak už šlo skoro 2000 lidí. Na magistrále a potom i dále se počet rozrostl na cca 4000 účastníků. Řada Pražáků (zejména důchodců) přišla přímo k předsednictvu vlády. To udělali moc dobře, protože bylo úmorné vedro. Zejména slunce nemilosrdně pražilo. Kdo neměl čepičku proti slunci (bohužel můj případ) a nějaké pití sebou, byl nahranej.  Fakt je, že řada účastníků (i mladších) pochod absolvovala na hranici svých sil.

napsal Germanicus

Hlavním poznatkem z této akce je skutečnost, že se poprvé jednalo o SPOLEČNOU akci odborů a občanských iniciativ. Odbory zde nehrály dominantní roli, ujaly se spíše úlohy koordinátora celé akce. Většina účastníků této demonstrace byla vlastně neformálními vyslanci svých pracovních kolektivů. Prostě v pracovní den (pokud se nejedná o generální stávku) se pracující v masovém měřítku nemohou sebrat a jít z práce. Nemluvě o případech pracovišť, kde není ani odborová organizace. Zkrátka a jistě účastníci této demonstrace (kromě důchodců a studentů) si vzali dovolenou, případně čerpali nějaké volno. Na demonstraci byly zastoupeny snad všechny kategorie pracujících (nevím snad jen o zemědělcích, ale ti pořádali akci ve středu 23.5.). Vedle již zmíněných důchodců a studentů, jsem zde viděl pracující z celé řady průmyslových podniků (včetně asi šesti hutníků z Acelor Mittal), hodně zde bylo zdravotních a sociálních pracovníků (tedy spíše pracovnic) a pracovníků ze školsví (hlavně učitelek a učitelů). Přítomni byli i zástupci státních úředníků (2 nebo 3 se zúčastnili v kompletním obleku – v tom vedru!). Pochopitelně zde byli i hasiči a pozor i policisté.  Ano, na demonstraci byli členové Nezávislého odborového svazu Policie ČR. Jejich kolegové v uniformách velmi profesionálně zajišťovali zdárný průběh celého pochodu. Operativně uzavírali úseky komunikací, na kterých se pochod pohyboval a to tak, aby k jejich uzavření došlo jen na nezbytně nutnou dobu. Prostě Policie ČR – paráda. Jen tak mimochodem, jmenujte mi nějakou evropskou zemi, kde příslušníci policie aktivně spolupracují s protivládními demonstranty a sami se demonstrace účastní. Já jsem až na místě zjistil, že jsem zde taky vlastně takový neformální vyslanec a to vyslanec nebo zástupce naší Kosy. Na příště si vyrobím plakát s nápisem vlkovo.bloguje.cz. Jen nevím, co tam mám dál napsat. Poraďte!

Pochopitelně během pochodu a na závěrečné demonstraci jsem viděl řadu zajímavých věcí. Zmíním se o třech. Hned na začátku, při řazení pochodu, jsem slyšel vedle stojícího mladého muže (věk tak asi 25 let, kultivovaného a sympatického vzhledu) jak někomu telefonuje: Čest práci Prokope. Jseš tady na demonstraci? Aha, už tě vidím a jdu k tobě…  Koukám celý vyjevený kam a ke komu jde. Šel za stejně starým kolegou, který držel prapor ProAltu. Jó, práci už se dnes začíná zase vzdávat čest (ale ne tak jako partajní aparátčíci před rokem 1989, kteří tento pozdrav zglajšaltovali). Druhá věc, která byla, no řekněme zajímavá, byla skutečnost, že na takhle foto a video dokumentované demonstraci jsem snad ještě nikdy nebyl (tolik kamer nebylo ani na žižkovském Škroupově náměstí v prosinci 1988). To z převážné většiny  nebyly amatérské foťáky a kamery, ale naprosto profesionální přístroje. Protože o demonstraci ve všech televizích bylo pouze minimální zpravodajství (např. hlavní zprávy ČT1 zařadily krátkou zprávičku až asi v 19.35 hod.), usuzuji, že foto a video záznam pochodu a demonstrace pořizovaly hlavně příslušné bezpečnostní složky (BISka), které mají zdokumentovaného snad téměř každého účastníka demonstrace.  Proč pak asi? Začínáme mít strach? V každém případě zjevně v BISce odbory nejsou.

A třetí zážitek, který chci vypíchnout, je projev odborového funkcionáře Nezávislého odborového svazu policie ČR. To se fakt každý den nevidí a ve světě snad vůbec ne, aby za všeobecné podpory demonstrantů hovořil na protivládní demonstraci policista – odborář.

Kauza dr. Ratha se na demonstraci neprobírala. Ale když mluvčí platformy Stop vládě Jan Májíček v projevu prohlásil : Pošleme všechny Kalousky a Nečase tam, kam patří, dav jednohlasně zahučel: Za Rathem…

Způsob informování o tomto protestním pochodu a demonstraci (dnes se správně říká mediální pokrytí akce), zejména v tzv. veřejnoprávních médiích, mě vede k názoru, že představitelé vládnoucí famiglie začínají občanské protesty brát vážně a sledují je s rostoucími obavami. Přesně  tak, jak to napsal vlk ve svém blogu o jízdě na tygru jménem David Rath. Moc dobře už tuší, že nesmí spadnout (padnout). Ale každá jízda jednou skončí i ta na tygrovi. A bude se účtovat…

 

Pro fajnšmekry zde mám 3 odkazy na podrobnější informace o protestním pochodu a demonstraci Stop vládě.

Takto psaly Novinky:

http://www.novinky.cz/domaci/268250-stavka-do-prazdnin-nebude-rozhodli-odborari-demonstranti-prosli-prahou.html

A takto idnes:

http://zpravy.idnes.cz/odborari-celostatni-protest-pochod-dbd-/domaci.aspx?c=A120521_171645_domaci_jj

A zde jsou stránky platformy Stop vládě. Najdete tam 45 minutový záznam z pochodu a demonstrace a kalendář dalších akcí. Tak např. ve středu 30.5. od 13.00 hod. na pražském Palachově náměstí bude demonstrace seniorů a hendikepovaných.

http://www.stopvlade.cz/aktuality/63-v-praze-se-uskutecnil-spolecny-protestni-pochod-k-uradu-vlady-cr

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Fórum Germanicum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

24 reakcí na Stop vládě, čest práci a jízda na tygru.

 1. vera napsal:

  Germanicu,díky za informace z místa, z našich sdělovadel se toho moc nedozvíme.. Jste tam i za nás, kteří se těchto akcí z různých důvodů nemohou zúčastnit…

 2. Analytik napsal:

  Díky za dobrou zprávu!Tak už se to začíná otáčet tím správným směrem. Ve středu o sobě dali vědět zemědělci a doufám že to ještě nekončí.Pokud jde o tu naší Policii, máš pravdu. Nikde ve světě si totiž režim nepoštve sám proti sobě silové složky tím, že jim snižuje platy a propouští jejich členy. To jen ti naši pitomci zapomněli, že se možná jednou budou potřebovat schovat za jejich záda. A vůbec bych se nedivil, kdyby při nějaké mele dopadl obušek na nesprávnou stranu barikády 😉

 3. Jethro napsal:

  No, já se dozvěděl,že tam pochoduje stovka demonstrantů, tak nějak na okraj. Někde v TV to zaznělo.Ze strany médií žádné překvapení…

 4. Milan napsal:

  Před Rathem byli i jiní politikové, ,kteří si dnes svých velmi podivně nabytých milionů v klidu a již mimo poklitiku užívají.

 5. Lex napsal:

  Analytik"na nesprávnou stranu barikády"?Já si myslím, že by to byla setsakramentsky SPRÁVNÁ strana barikády. L.

 6. Analytik napsal:

  Pravda, Lexi.Z našeho pohledu by to byla správná strana. Jen pár lidí na té druhé straně by to možná vidělo jinak. Přesně jak to stanovil Einstein – všechno je relativní.

 7. Alex napsal:

  Ale pánové,kdyby to nebyla doslova tragédie, musel bych se smát. Tak Nečas dneska prosil u Barrossa, aby nám ty EU peníze dal, jinak prej budeme v riti. Jen připomenu, že přidělování EU peněz má plně v rukou ČR včetně kontroly.A to nevím, jestli vlastně ten Nečas Barrossovi nevyhrožoval, že se jinak staneme dalším Řeckem. Jeden jeko šéf exekutivy přiznává, že to není schopen zvládnout, přičemž ten z Hradu zase tu EU neustále poučuje, že nám prej nemá diktovat. Tohle už opravdu není stát, to je už skutečně dokonalej Kocourkov.Fakt jsem netušil, že ten arogantní Nečas, jenž doma mluví nemluví s nikým přičemž dává najevo jakej je dokonlej mistr světa je už tak daleko, že před zraky EU je schopen defakto přiznat svou vlastní naprostou nemohoucnost, nekompetentnost a hochštaplerství. Nu jsme opravdu pro smích. Jedni poučují svět z pozice bohů, druzí už doslova u té EU fňukají. nebo vyhožují? To jediné nejsem sto u Nečase rozlišit.

 8. Analytik napsal:

  Možná se ještě "proslavíme".A vládcové evropských zemí začnou strašit své obyvatele "cestou do Česka"!

 9. Cech napsal:

  Poděkování za nezkreslená data.Je nutné poděkovat Germanicovi za informace přímo z místa, no dovolím si v mnohém nesouhlasit. Z hlediska policie je velmi málo pravděpodobné,že těch několik dole umístěných policistů, nějak naruší v současné době cílenou a díky panu Kubicemu, naprosto bezchybně fungující složku.Pro potlačení nějakých případných nepokojů, ti dole hrají pouze 20% roli,ti podstatní to jsou vyjednávači atd. tak ti pracují v jiné dimenzi.Občanské iniciativy jsou snadno zmanipulovatelné a tak v podstatě tvoří jakési zdivočelé stádo, které lze v současné době provládní cílenou a naprosto bezchybně fungující složkou podpory ovládat ve prospěch současné vládnoucí elity.Proto lze tuto demonstraci opravdu bagatelizovat,nemá vliv na uskutečňování cílů rozpracovaných reforem.To podstatné co takovéto demonstrace umožňují a v čem souhlasím s postřehem Germanica, je tvorba seznamů a následná autentizace zúčastněných demonstrantů.Nejedná se o nic jiného, než že se podaří jasně a prokazatelně identifikovat zúčastněné příslušníky silových složek.Potom je následně možná jejich eliminace,případně náhrada těchto méně spolehlivých jedinců.

 10. Analytik napsal:

  Samková má dobrý nápad – rozdat lidem samopaly!http://www.parlamentnilisty.cz…34Jen mám pocit, že by to skončilo, jako s tím obuškem [5]. Nezodpovědní občané by místo Ratha postříleli vládu a zákonodárce.

 11. ld napsal:

  DPHMá někdo přehled, pokolikáté už byla zdražena touto "vládou" DPH? Včera padl další zásek.

 12. fialenka napsal:

  Bezva!! Na některou z příštích akcí chci jít taky.

 13. fialenka napsal:

  Tady je taky skvělý přístup policistů 🙂 Do odkazu jsem dala foto…19.5.2012 byla ve Frankfurtu demonstrace Occupy. Je to sice demonstrace za trochu něco jiného, ale ne zas moc jiného. Occupy jsou proti tomu, že banky zachráněné miliardami státních peněz mají opět velké zisky, zatímco průměrní lidé se stále potýkají s nezaměstnaností a dalšími důsledky krize. Vadí jim rostoucí ekonomická nerovnost a žádají větší zdanění bohatých, zdanění velkých korporací, omezit znečištění životního prostředí a žádají potrestat viníky krize. http://imgur.com/vtK2BNevím, jestli o tom naše média informovala, já to mam z facebooku.

 14. fialenka napsal:

  Přemýšlím, co dát na transparent…

 15. Lex napsal:

  ldSe zvyšováním DPH začal už Topolánek – přesněji, jeho nejlepší ministr financí v galaxii chemický Mirsoslav Kalousek. Do 31.12.2007 platila socialistická sazby 19 a 5 procent. Pak přišlo zvýšní "snížené" sazby na 9 %, které platilo do 31.12.2009. Následovalo zvýšení obou sazeb na 10 a 20 % platné do 31.12.2011. Od nového roku platí znovu zvýšená "snížená sazba" na 14 % a od 1.1.2013 by měla nabýt účinnosti novela zákona provedena přijatým zákonem č. 462/2011 Sb., který sjednocuje sezby na 17,5 %.Ale fígu, máte ho vidět, jak jste četli, tohle ustanovení se má nahradit změnou sazeb na 21 a 15 %!!!Nepočítám, kolikátá změna to je. Je to hnus, velebnosti.To je debakl téhle famiglie bakalice, zejména poté, co Znečištěný přiznal, že hrozí neproplacení už prošustrovaných dotací (a prosím, je třeba si uvědomit, že regionální programy (třeba Rathovy)proti centrálním, tj. ministerským či vládním, jsou marginalitou, že ty prachy ONI rozkulačili do svých a spřízněných kapes a teď je budeme asi (minimálně zčásti) zaplatit z rozpočtu.Vzpomínáte, jak o tom psal vlk?Skoro to vypadá (kdybych byl stoupencem konspiračních teorií), jakoby kauza Rath měla mediálně překrýt tento rozpočtový průser téhle famiglie bakalice.L.

 16. Germanicus napsal:

  Díky za vaše názory.Konkrétně k Cechovi. Já na současné občanské iniciativy mám jiný názor. Tedy, občanské iniciativy, znám trošku jen ProAlt a Alternativu zdola. Tyto dvě seskupení sdružují lidi s převážně vysokoškolským vzděláním a výše (např. PhD.). Jsou převážně ve věku 25 – 40 let a mají v naprosté většině zaměstnání. Pokud jsou z Prahy i relativně dobře placená zaměstnání. Tahle skupina lidí si, mimo jiné, uvědomuje, že musí hledat alternativy k dosadnímu společenskému a hospodářskému systému. Tuto generaci už postihne celosvětový nedostatek tradičních zdrojů energie a surovin (zejména ropa, uhlí a pod.), nedostatek potravin, nezávadné pitné vody a pod. K tomu speciální problém Evropy, stárnutí populace, dramaticky klesající porodnost u tradičních evropských národů a rostoucí tlak na imigraci do Evropy (zejména z chudších zemí Afriky a Asie). Podle mého názoru, čím dřív tato generace převezme řízení společenských záležitostí, tím lépe. Podrobné rozebrání celé této problematiky by bylo na velice dlouhou diskusi. Myslím si, že se k ní (tedy té diskusi) časem stejně dostaneme.A ještě fialenka. Moc díky za odkaz na ty německé policisty. Je vidět, že stávající, přežilý, model praská ve švech všude. Ten text na transparent ještě nějak vymyslíme.Dnes už musím jít spát, zítra brzo vstávám a jedu za vnoučaty. Ozvu se asi až v neděli večer. To říkám především proto, abych nevypadal nezdvořile, když na nějaký případný další příspěvek nebudu reagovat.

 17. ld napsal:

  Lex,Ano, Nečas pomalinku pouští do světa, že pokud strejda Barroso zatrhne dotační programy, ba navíc, ty předchozí a průserové bude chtít vrátit, pak naše uvažované deficitní dluhoba nebude 3% HDP, nýbrž rovnou 6! Nemýlím li se, pak ta zvažovaná 3% koštují 100 miliard Kč. Snadnou aritmetikou jsme pak připravováni na multi sekeru, která bude zaťata až po toporo, tedy na nějakých 300 miliard/rok. A to už není debakl, to je krach, šlus, po žížalkách. Nebo to zase svedou na komunisty, Rathoviny či krizi ekonomiky?

 18. tata napsal:

  idno svedou samozřejmě,bohužel je dost lidí jako ghándí nebo Yosif K ,že člověk nechape sou placeny nebo tak slepý,konkretně dotace jen trošku myslicí člověk nemuže hazet na ČSSD,nebot každy projekt schvaluje vlada nebo pověřeny jí

 19. Lex napsal:

  ldOno nejde o ty prachy, co bychom museli vracet, jde o to, že tu akci z operačního programu musíme nejdříve zaplatit ze svého – z mimorozpočtových prostředků, a teprve pak, až bruselští posoudí, že je všechno OK, tak nám ty penízky pošlou. A zatím to vypadá tak, že ty prachy byly utraceny (a desátky z nich hezky šupky dupky malá domů), ale na tohle ti kontroloži přijdou a žádné proplácení nebude. Dosud bylo proplaceno jen 9 %!!! A ty dluhy budou muset pěkně cupky dupky do deficitu rozpočtu.Wo to go. A nepůjde asi jen o 3 % HDP. Jen Pepík Dobeš na školství zaťal sekyru nějakých 30 – 50 mld. Jestli nás skásnou jaksepatří, ale co, o tomhle přece psal vlk už dost dávno tady http://vlkovo.bloguje.cz…iotu.phpL.

 20. ld napsal:

  Lex,Ten článek jsem četl až dnes. Já už sem moc nechodím, protože mi to tady příjde jako fan-klub a ne třdírna názorů. Ta 3% vyřkl Nečas, takže je možné, že to je jen další lež, či "méně kvalifikovaný odhad". Na každý pád byl ale pěkně vyděšen. V ČT se to pak taky snažili tlumit tím, že slova Barrosa interpretovali jako drobnou výtku, lhůtičku na odstranění nedostatků. Můj dojem z toho ale je, že se žene fest průser pro pár generací Čechů.

 21. fialenka napsal:

  To jsme nevěděla, že moji oblíbení ProAlt jsou zejména vysokoškoláci s dobře placeným zaměstnáním. Takže vlastně establišment při demonstracích nemůže mluvit o nespokojené lůze. O to větší je naděje, že pokud se revoluce a převratu chopí ulice, nebude to taková katastrofa jak varují třeba Andrej Babiš a Karel Janeček.

 22. tata napsal:

  idcelkem Vas rad čtu,NEBOT ČASTO MATE ODLIŠNÝ NAZOR ale rohodně nejste tip fanatika jako třeba GHANDÍ a takovy typ z leva se zde podle mě nenachazí.ANO je zde rozhodně vic lidí vlevo at mirně nebo vic ale fanatik to si nemyslím.,a proto mi mrzí že jste to ohodnotil jako FAN KLUB,je přece rozdíl,že se zde schazí lidi stejnych nazoru,ale jinak sem maj přistup všichni i s jinym nazorem,krom dvou a to z jasnych duvodu,jinak je zde jiný názor vitán.NEBO MYSLITE ŽE ZDE JE TO POTLAČOVANO?

 23. tata napsal:

  toto je taky zajimavý jak vladazatajuje otřesné závěry…..http://aktualne.centrum.cz…rousel

 24. fialenka napsal:

  K té polici ve Frankfurtu musím pro upřesnění dodat, že jsem teď četla, že se policie demonstrace nezúčastila … "Police are escorting, not participating." Takže to Germaniku nebyla aktivní spoluúčast policie na protivládní demonstraci jako u nás.

Komentáře nejsou povoleny.