Břeclav


Zcela programově  se vyhýbám tomu, abych psal  cokoli o  cikánské  tématice. Myslím si  totiž,  že  tenhle problém je v podstatě   neřešitelný. A že  pokud jej  nevyřešili  před  Listopadem soudruzi, kteří  do integrace cikánského  etnika investovali jak  spoustu  času,  tak neskutečné prostředky i  systémové úsilí, pak  se  dnes  jedná  o  obdobu   uzlu  zvaného  Gordický, který  ale  rozhodně  nelze rozetnout  mečem. Jakkoli by se  našlo dost  těch, kteří  by  tak s gustem  učinili.

Nicméně  dneska tak nějak musím.   Sice mám nejméně  5 dalších  témat,  které  volají  po zpracování, ale netroufám si na  ně.  Nikoli kvůli tématu  samotnému, ale přátelé, co jsou se mnou ve  styku  přes mail,  vědí, že na  to nemám fyzicky. Svůj  klasický  čtyřstránkový  text nejsem schopen dnes takzvaně  dát.  Moje záda  to nezvládnou. Ale  tím  vás  nebudu  obtěžovat, ale  berte to jako  vysvětlení, proč  celý  týden ode mne nebylo na  Kose v podstatě  ani písmenko, tedy  jestliže  někdo vlka  vůbec postrádal, protože  šly opravdu  dobré  kousky  ostatních. S dnešním  tématem   budu snad vypořádán  docela  rychle. I když  kdo  ví.

Zkrátka ukázalo se,  že  mládenec v Břeclavi  si celý  incident  s přepadením vymyslel  a  že  si těžký úraz  způsobil  sám…Tak, jak  to u kluků v jeho  věku  bývá  – frajerkou  blbostí. Ať hodí  kamenem, komu  z nás se něco,  naštěstí  menšího, nestalo…. Když  si  vzpomenu,  jak  jsem při jedné  machrovině  ve  školních  dílnách  jen o  fous  nedostal  vratidlem, které  jsem  z podobných  důvodů  zapomněl v upínací  hlavě  soustruhu…  No zkrátka, klika. Ten ukrajinský  kluk  na jižní  Moravě  jí  před  pár  týdny neměl.

A neměl ani  dost zdravého  rozumu, aby  byl  řekl hned na  začátku,jak  to bylo. Evidentně  se zhlédnul  v tuzemské  politické  galerce a jejím heslu – lhát  se vyplácí!  A skoro  se  to vyplatilo i jemu – viz  100 000 od Michala  Davida… Ale nakonec  dopadl jako Rath. A my  s ním.A  to je  přesně  ten  důvod, proč  jsem  porušil  svůj  vnitřní  zákaz –o  cikánech  NEPSAT!

Protože  a konto  břeclavské lži jednoho  pubertálního  kluka  zase už  je  internet  plný  těch, co jsem  si  pojmenoval  jako vciťovače.  Ano, míním ty,  co  už  zase káží o českém rasismu,   nesnášenlivosti  a xenofobii.

Jak  prý  jsme jako národ  děsní  a  jak snadno  jsme  naskočili  na  pogromistickou  notu. A k tomu   slyším z bedny, jak  břeclavské  menšinové  etnikum  hodlá zažalovat  nešťastnou  matku samoživitelku, která pustila do medií , co jí  syn po úraze  sdělil.    Omluva  zcela  evidentně nestačila.

Nehodlám jí t cestou protikázání,  ale  je  zajímavé,  že si nikdo oněch  věčných vciťovačských mentorů   ani  z , řekněme – dnes oprávněně rozhořčeného  menšinového  elektorátu, nikdy, opravdu  nikdy nepoloží  jednoduchou  otázku :

Proč o  nás  tak špatně  smýšlí? Proč  tak snadno  věří, že  když  se stane nějaká  špatnost, může  za to  cikán?    A to  ani  náhodou  už nejdu  tak  daleko,  abych ještě  zkoušel otázku  další – například typu- jak  to, že  stejně  jako Češi  reaguje v podobné  situaci  většina  evropských národů?  Minimálně těch, kde 12 milionů  evropské cikánské populace žije  početnější minorita.

Ta odpověď  na  tyto  otázky musí  být  na  začátku každého  dialogu  mezi  etnickou většinou a menšinou. A  odpověď musí přijít  o minority. Jinak  žádný  dialog  není  nebo v lepším případě, jde o  ztracený  pokus, ba  mrhání  časem.   

Místo tohoto přístupu neustále slyším výkřiky  typu  diskriminace, rasismus,  netolerance a tak  podobně.

Ano, naše největší minorita je skutečně  v totálně prekérní  situaci. O  tom diskutovat  je  zbytečné. Nicméně  já  nějaký  vrozený  český  rasismus nevěřím,  Moje  vysvětlení, o které  vciťovací nepochybně stát  nebudou  je –  špatná  zkušenost. Masová osobní  špatná  zkušenost! A  to  je  opravdu  Kainovo znamení!  S tím  se špatně  otevírají  brány  z ghett  do  jiného  světa! Ale co slyším od těch v ghettu  v Břeclavi,  že  teď  udělají?  Zažalují   tu  paní, co  má toho  prolhaného  puberťáka.  Prý  po ní  budou chtít  náhradu  vzniklých  škod! Nad  tím mi rozum zůstává  stát! Co  tím  chtějí  asi  tak  dosáhnout?  Úplně  jí  zničit?  Co  takhle mít  trochu  fištronu?  Neporadili  by  jim to  vciťovači?  Nejspíš  ne.  O  čem by nám  kázali  zítra? Je děsně  fajn  být  jediný  spravedlivý  mezi  davem hříšníků. 

Ano  základem  cikánského problému, podle mého názoru   není  žádná  xenofobie  tohoto  národa, ale  ona masová  špatná  zkušenost, kterou  řada z nás osobně  udělala. Je  to děsná past… Spíš  děsivá. Jak  z ní  ven?

Ano, pověst  cikánské minority  je  tak devastovaná,  že hůře  to  být  asi nemůže.  Nicméně – myslí si někdo,   že  je  horší  než  pověst  Němců  ve  světě  v květnu 1945? Asi  sotva.  Nikdo  naší největší menšinu nepodezírá  z toho, že  chce  rozpoutat světovou  válku  nebo  že chystá holocaust. Ani  jim nelepíme na  triko  Lidice. Nikdy. Takže? Pro mne jsou v nesporně lepším výchozím postavení než  občané poraženého  Německa  před  67  léty!

A propos 67  let,  to je  jeden  lidský  život. Podívejme  se, jak  Němci z pozice  světového  gaunera  se dostali zpět.  Na  místo  národa,  bez  kterého v dnešním světě  a  zejména  Evropě  – doslova  nic  nejde.  A  oni  to  zvládli  za  nějakých  maximálně  čtyři  desítky  roků.  Od té  doby  už  svou pověst  jen  upevňují. Tak,  že koncem loňského  roku  polský  ministr  zahraničí- sic!!! vyzval Německo  k historické  aktivitě!!!¨

I  tohle by měli zvážit jak vciťovací, tak  jejich chráněnci,  kteří  jsou  zejména  vidět  vždycky, když  se  čehosi dožadují a  v jejíchž  slovníku je  rasismus  častějším termínem než houska.

Já vím, pokud tohle někdo čte z oněch  dvou  propojených skupin, pak mi  okamžitě  napálí, znevýhodněnost  naší minority v přístupu  k práci, ke vzdělání a bydlení.. Jako  bych to slyšel.

Inu, mají  to  těžké. Jenže, jak se ukázalo, když  si EÚ  nechala udělat  srovnávací studii,  jak jsou  na  tom  znevýhodnění  v jednotlivých  členských  zemích,  ukázalo  se,   že  ……

Inu ,  že být  cikánem  v České  republice je v podstatě ještě  ten  nejlepší  možný  los!   Přes  všechny  možné  handicapy.

Středoškolské  vzdělání  nebo  výuční  list  má podle  této studie  15 % Romů. Ale v  ČR dvojnásobek. Což  je osamělý  rekord…. Tradičním tématem  je  pracovní  diskriminace. A  ejhle u nás je  opět s odstupem největší  romská zaměstnanost!!! Dosahuje 40 %! Přesto,  že  v řadě  srovnávaných zemí  se mele kolem 10%…..

A  tak nějak podobně  vycházíme  i dále .  Viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/178274-diskriminace-vylouceni-a-chudoba-tak-ziji-romove-v-eu/

Ten  link  dávám  s plným  vědomím  toho, co je  tam  uvedeno  dále. O  tom,  že  nám  schází  vize a  ještě  tohle  a támhleto… Klasika. Vciťovačů. Jako  vždycky. Mně  to  vychází jinak.  Než,  že  chybí  třeba vize.Ono opravdu cosi chybí.  Pro mne  –  snaha, vůle,  odhodlání.  Změnit svůj  osud. Většinově.  Aby  už  nebyly  žádné  masové  špatné osobní  zkušenosti,  aby  lidé  nevěřili   na první  náznak  tomu,  že  cikáni  zase něco…. Je to  zejména na nich. Aby dokázali  obrátit mínění většiny. Tak jako  se to povedlo po  válce  Němcům! To ovšem  vciťovací   nepochopí. Snad  nebudou  aspoň překážet  těm, z minority, kteří na tuhle dlouhou  a trnitou  cestu  vyrazí. Jinak ten  gordický  uzel  řešitelný  není. Aspoň pro mne ne . Ale nemám iluze,jak to bude dál.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka -původní Kosa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

133 reakcí na Břeclav

 1. Analytik napsal:

  Tato, myslím si totéž, co Vy.Uvedl jsem, co mi na tom nesedí.Jenom jsem chtěl upozornit, co si o tom případu myslí študovaný člověk 😉

 2. Milan H. napsal:

  2 VLKVlku, srovnání s Němeci po válce kulhá na obě nohy, Romové ve zcela nesrovnatelné pozici, ale to bych se opakoval. Obávám se, že Franta Marčík má pravdu. Samo volání po tom, ať nám Romové ukáží, že jsou pracovití, nekradou, zkrátka získají si uznání je naprosto nemravné. Zvlášť v této situaci, kdy dochází k segregaci již na startovní čáře života: začínat život v ghettu, s nezaměstnanými rodiči a zvláštní školou, s všudypřítomnými rasovými předsudky a stálou obavou z rasově motivovaného útoku, to jsou dost neradostné podmínky a vyhlídky. Já být Rom, tak z této země pádím pryč. Jestli ten rozdíl mezi situací poválečných Němců a současných Romů nevidíte, pak už asi žádná diskuze v této věci nemá smysl.

 3. vlk napsal:

  Milan Hpokud znáte jiný způsob , jak efektivně zbavit cikánské etnikum nálepek, které má a to zdaleka nejen u nás, tak sem s tím. neváhejte a pochlubte se.Pro mne je jasné, že pokud je někdo vnímán zejména jako příživa, čorkař a tak dále, pak neznám jinu možnost , jak se té náleppky zbavit. pro vás je to nemravné. pro mne cesta jednak k akceptaci a emancipaci a jednak nutný předpoklad pro to, aby nikdo nemohl říkat – cikán? Zloděj, podvodník, příživník. Což skutečně mnozí nejsou! řad a z nich dokázala to o čem bych já osobně pochyboval, že bych dosáhnul na jejich místě. A rozdíl v situaci poválečných Němců?No nejsme úplný pamětník. Al e moji rodiče ano. A zažili také divoký odsun. Myslíte, že se s Romy u nás zachází jako s Němci v odsunu? A zkuste si něco přečíst o tom, čím procházeli Němci v jednotlivých okupačních zonách.V americké a britské to nebyl žádný med! Velmi drsné to bylo ve francouzské zoně. A v sovětské? Slyšel jste někdy o tom, že Rusové po válce znovu obnovili činnost Buchenwaldu a naplnili jeho kapacitu?Vy prostě vůbec netušíte, co tady píšete!

 4. tata napsal:

  MILAN Hno víte Váš problem je že tam čtete něco jiného než tam skutečně je,bohužel stoho co jste napsal vypadá že tady žijí v koncentraku,sou bezproblemu a všichni jim ubližují,nezlobte se každy ma pravo na nazor ale pravě takovy lidi i mě nadzvedavaj…….toto psaní pravě rozdmíchává ty vašně. Vaši 102 musím silně rozdychavat abych něco nenapsal čeho bych litoval,je vidět že asi žijete na jiné planetě……no lepší nereagovat

 5. čtenář napsal:

  Průzkum taky poodhaluje, že děti z chudinských čtvrtí si myslí, že peníze se „vydělávají“ na sociálce, protože ve svém okolí neznají téměř nikoho, kdo by měl profesi. Do práce tu chodí jen pět procent Romů, ostatní jsou doma, nebo si přivydělávají prací načerno. Zpráva otevřeně mluví také o cíleném nahlížení na děti jako na zdroj příjmu ze sociálních dávek.Před rokem 1989 přitom pracovalo 206 z 229 přerovských romských mužů a 148 žen z 221. Že by to ale byli snaživí pracanti, to nedokladují ani historické prameny. Jejich zaměstnavatelům už před padesáti lety vadilo vlažné pracovní nasazení a volná docházka. „Osobně si myslím, že v přerovských ghettech dnes žije řada šikovných Romů, kteří mají šanci se sami uživit. Jen jim chybí příležitost,“ konstatuje sociolog Daniel Topinka ze Sociofactorua mnoho dalšího tadyhttp://www.sedmicka.cz…men-110040

 6. Milan H. napsal:

  VLKNo při vší úctě si myslím, že od Vás nepotřebuji zrovna lekce z historie, zvlášť hovoříme každý stále o něčem jiném. Němci byli kulturně stále elitou, měli funkční instituce, právo, hodnotové vzorce, schopnost kooperace, organizace, pracovní návyky, pruské ctnosti atd. Přes krátkodobé ponížení a poválečné krutosti, je to úplně jiná situace: žádná negramotnost a vysoká úroveň vzdělanosti v celé populaci, věda před válkou i za války na špičkové úrovni. To srovnání je zkrátka úplně mimo. Nic takového v romské kultuře dnes nenajdete. Existuje totiž něco jako kontinuita kultury a kulturních vzorců a německý zázrak nevznikal ex nihilo, nýbrž vedle Marshallova plánu se opíral o kulturní vzorce, které byly v Německu přítomné a válka na nich nic nezměnila. Já nevidím jinou možnost než připravit koncepci integrace Romů do běžných škol na základní i střední odborné úrovni, včetně speciálních vzdělávacích programů (ne odkladacích zvláštních škol pro děti s údajně nízkou inteligencí!). To je podmínka sine qua non. Zrovna v tomto ale náš stát dlouhodobě selhává.

 7. Milan H. napsal:

  tataAle jen si klidně poslužte. Radši si přečtu zajímavou a třeba ostrou kritiku, než takové obecné pofňukávání.

 8. [58] Analytiku…"Vážení, my všichni jsme rasisté! Dokážu to na jednoduchém příkladu – na našem vztahu ke hmyzu. Moucha i sršeň patří, tuším, do třídy hmyz a liší se rodem nebo nějakou jinou kategorií rozlišení. Nám je to ale jedno, stačí že víme, že jeden z nich má žihadlo a ten druhý ne. A podle toho s ním i jednáme. Málokdo si troufne plácnout si na těle sršně."Dovolil bych si nesouhlasit. Myslím, že to nelze takto srovnávat – nezabývám se tedy přímo psychoanalýzou hmyzu, a netuším, zda existují sršni flegmatičtí, dobromyslní, agresivní a sršni neurotici. Myslím ale, že u lidí to bude o něco pestřejší a povaha jejich chování není tak přímočará, jako reakce na plácnutí. Že nelze postavit vztah "majorita" vs. Romové na příkladu "neškodná moucha" x (potenciálně) "nebezpečný sršeň". Divil byste se, kolik žihadel můžete dostat od zdánlivých much. A kolika opáleným sršňům křivdíte… :o).

 9. pepan napsal:

  [75] tato, já vám víru v čistotu policie vyvracet rozhodně nebudu. Jestli mi nevěříte, tak se občas případ vynuceného přiznání provalí. Posledně v nějakém tom televizním Klímovi, vesničan jako já odsouzený za znásilnění. Trest si oseděl. I samotnou oběť museli policisté přesvědčovat o té správné identitě pachatele. Můj kolega to zažil na vlastní kůži, dva synové, 13 a 14 let policií obviněni. Velmi uvěřitelný trestný čin, tihle dva měli koupit pro devatenáctiletého feťáka barvy ve spreji a navést ho, aby na zeď soukromého domu nastříkal svůj "tag". Taky je to pro vás jasný a uvěřitelný jako prolhaný přivandrovalec z Ukrajiny v Břeclavě?Takže kolega platil "jen" novou fasádu, kluci nebyli ještě trestně odpovědní. Jak potom zjistil od kamarádů policajtů (maj společný koníčky, střelbu), tímhle způsobem si jiný policajt udělal z feťácké smažky "informátora". Asi za to maj vyšší pohyblivou složku mzdy, teda ty benga.Moc mě nepotěšilo, že jsem se názorově dostal na jednu loď spolu s Mackem, ale o tom břeclavském přiznání smýšlím stejně.No aby se ještě více zlepšila "bezpečnostní" situace prostého ovčanstva, tak po zvýšení trestní odpovědnosti na pět tisíc korun, přišli šikulové s dalším nápadem, viz odkaz:http://blog.aktualne.centrum.cz…1Takže "bagatelní" trestní činy, které tady ocituji:…"Typicky se jedná třeba o kapesní krádeže, vloupání do vozidel či jejich krádeže." se nebudou trestně stíhat. Klidně použijte proti mým "spekulacím ostřejší slovo, já se zlobit nebudu.

 10. nnn napsal:

  vlkPodstatny rozdil take byl, ze nemci zili ve sve zemi kde si byli vsichni rovni a nepratelsky se k nim chovala relativne mala a socialne vyclenena skupina vojaku okupujicich mocnosti. Jak by se asi sudetskym nemcum vedlo, kdyby je v malych skupinkach rozptylili po CS(S)R?

 11. fialenka napsal:

  Kdo jsou, že je stále živíme, chráníme a necháme si líbit, že loupí a napadají nás? Jejich zastánci je musí mít za nesvéprávné. Podle mne romská otázka řešitelná je. Měli by se naučit pracovat. Klidně i kdyby to znamenalo uměle vytvořená pracovní místa. To je stokrát lepší než dávky, protože nejenže se naučí pracovat, ale také si zvyknou mít tolik dětí, kolik uživí. A jestli je pravda co píše Tomio Okamura, totiž že školy a školky se skládají na zvířata v zoo, ale o osamělé stařenky a staříky se nikdo nezajímá ani o nich neví, tak to trochu ukazuje na naše hodnoty a neorientovanost. A to se promítne i do postoje k Romům. Myslím, že jak se bude zlepšovat naše společnost, tak automaticky začneme zjišťovat co je správné i ohledně Romů.

 12. Lex napsal:

  Jethro,ve svém vstupu jsem nenapsal nic z toho, o čem diskutujete ve své odpovědi nebo co mi vkládáte do úst (klávesnice). Stejně tak jsem nepoužil žádné "razantní právnické formulace".Toliko oponuji tady některými diskutéry (včetně Vás) používanou "osobní zkušeností", abych mohl mít relevantní názor, abych mohl relevantně utvářet své životní postoje. Nesrovnatelně větší vliv na ně má zkušenost zprostředkovaná, která se k nám dostává z jiných zdrojů cestou informací.Typ diskuse, kterou jste ve směru ke mě zvolil, nemám důvod akceptovat.Rasista ani xenofob nejsem, nikoho nikam nevyháním, naproti tomu mám stejná základní práva jako každý jiný, bez ohledu na barvu pleti, náboženství, pohlaví, věk a jánevímjaká kriteria. Protože jejich práva končí tam, kde začínají moje, a moje končí tam, kde začínají jejich. A reversní stranou mince zvanou práva jsou povinnostsi. Já si své povinnosti plnil bezezbytku celý život. Svá práva jsem nevyužíval ani zdaleka v rozsahu, jak mi příslušela. Vždy jsem byl poměrně tolarantní k tomu, když na úkor těch mých práv někdo posunoval hranici těch svých (tím pádem logicky neprávem). Ano, byl jsem v životě nejednou okraden (nevím kým), byl jsem mnohokrát obtěžován hlukem, nepořádkem, špínou, smradem, ačkoliv já jsem nikoho hlukem, nepořádkem, špínou ani smradem neobtěžoval. Chtěl-li jsem bydlet, spolu s dalšími třiatřiceti lidmi jsme vlastníma rukama postavili družstevní dům, o který jsme řádně pečovali a zvelebovali ho, pořídil si domek a vlastníma rukama jej zrekonstsruoval. Nikdy jsem od nikoho nic nedostal, žádné sociální dávky, až na dětské přídavky za bolševika. Nikdy jsem "nevybydlel" žádný Chánov, Matiční ulici, Vítkovice či Přívoz. Za čtyřicetčtyři roky jsem nevynechal (kromě nemoci a dovolené) ani jednu směnu. Přesto chápu, že – zejména podmínky po roce 1989, kdy kapitalistická ekonomika stojí a padá s nezbytným procentem nezaměstnanosti -jsou hendikepováni na prvním místě ti s nedostatečným vzděláním. Pokud jde o autentičnost etnických zvyků, tradic a případně kultury, nemám nic proti nikomu, pokud je uplatňuje s respektem k zmíněným právům ostatních – nezáleží, zda na majoritní společnosti či jiných etnických minorit. Dokonce jsem ochoten akceptovat dočasnou skutečnou pozitivní diskriminaci určitých vrstev společnosti (podobně jako tomu bylo v USA ohledně afroameričanů – ačkoliv situace u nás a u nich, kde rasová segregace byla oficiální státní doktrinou až do konce šedesátých let minulého sstoletí!!! je naprosto nesrovnatelná). Jenže k tomu musí být znám cílový stav. A právě ten cíl, ke ktarému by měla ausgerechnet romská populace u nás (anebo kdekoliv v Evropě) dospět, zatím nikdo nedefinoval. Tím pádem nikdo nezná ani cesty, jak k němu dospět. A samotní Romové už vůbec ne.Tož tak při pátku v podvečer.L.

 13. vlk napsal:

  Milan Hvy ten základní úvod do historie potřebujete velmi!A vedle toho také schopnost pochopit čtený text!Cikáni jsou v Evropě 1000 let. všechny národy se nějak za tu dobu vyvíjeli. Oni ne. Zůstali ve svých vzorcích.Já jen na Němcích ukazuji, že oni byli skutečně velmi tvrdě diskrimonováni. Al e za 40 let přesvědčili zbytek světa, že jsou ok.A na jejich příkladu ukazuji, že cikánům zbývá stejná cesta.A než začnete rušit zvláštní školy, znovu si přečtěte výstupy z té zprávy EU. Třeba tam najedete úspěšnější školský a vzdělávací systém Romů , než je ten náš. Na jedné straně jsou pokustoni vašeho typu. NA druhé straně jasná čísla.Nikdy nikdo v Evropě neinvestoval do jejich etnika tolik jako český komouš. A nikdy už investovat nebude.Jo a mimochodem, s Marshallovým plánem to nezkoušejte. Východní Němci žádný neměli a dokázali v podstatě totéž. VY ten historický exkurz opravdu velmi potřebujete.nnndobrá, přijmu vaše tvrzení.O té zemi Němců. A malé minoritě nadvládců. A obrátím to. Do tvrzení, které by , podle vaší logiky mělo také platit.Jestliže by se v Evropě našlo dostatečně velké území, kam by se s soustředila cikánská populace a dala se k ní okupační správa a nějaký Marshallův plán, pak podle vaší logiky, za nějakých 20 let musíme mít průměrný evropský stát a průměrného evropana. V tomhle státu. Tomu snad nevěříte?

 14. Analytik napsal:

  zdenekb[107] Nesouhlasím. Postoj normálně myslícího člověka nadaného pudem sebezáchovy je tento: slyšel jsem, ýe vosa, sršeň, včela mají žihadlo, musím si na ně dát pozor. Málokdo zkoumá povahu a aktuální náladu hmyzu, který mu bzučí do ucha. Někteří se ani nepřesvědčí, jestli to má nějaké žihadlo. Určité skupiny a rasy živočichů si prostě nesou nálepku, bez ohledu na to, jestli má jednotlivec s nimi vlastní špatnou zkušenost nebo o ní jen slyšel. Vemte si třeba současnou štvanici na klíšťata.Tyto zkušenosti jsou buď vrozené nebo se dědí. Proto všechny pokusy o jejich eliminaci nemají úspěch. Kdo chce milovat všechny rasy bez výjimky, měl by milovat i klíšťata a zmije, ale to už je patologický příznak. Tak proč jenom u lidí a u ostatních tvorů ne?A jsme zpátky u rasismu!

 15. Milan H. napsal:

  VlkOk, diskuze opravdu nemá smysl. Vaše analogie vypovídají o nedostatečném rozlišování, či chcete-li o míchání jablek s hruškama. Snaha diskreditovat partnera diskuze podsouváním neznalosti přejdu mlčením a klidím se. Třeba někdy příště.

 16. tata napsal:

  MILAN Hpofnukovaní hm…..na 102 se nic rozumného napsat nedá.to je zaslepenost,zrovna tak když BYCH napSAL že všichni ROMOVÉ JSOU LUMPOVÉ.OBOJE JE HLOUPÉ.to celkem by se dala použit Lexova ODPOVED 112.řeči že všichni jsou lumpové,nebo naopak že jim je jen ubližovano je hloupé,a ještě víc vyhrocuje situaci.o gramotnosti sem psal dřív než VY,OVŠEM tam je problem a tam má vlk pravdu,tam musej oni chtit ,děti ovšem musí myt přiklad,no oni jsou spiš vedeni k něčemu jinemu,nebo ditě většinou až na vyjimky musite ke vzdělaní nutit,

 17. Majka napsal:

  Occamova břitvaMatka toho kluka tvrdila, že je nemožné, aby bral nějaké drogy, protože ona své syny pravidelně testuje na přítomnost drog v moči.Mám také syna a opravdu, ale opravdu si nedovedu představit, že bych po něm chtěla, aby se podrobil takové ponižující proceduře a že by on na něco takového přistoupil.Pokud se v té rodině takové věci dějí, je matka asi opravdu hodně dominantní a nedivila bych se, kdyby se jí syn ze strachu lhal. (Můj syn říká, že takové matce by lhal taky.) Tím spíše, že děti obecně často před svými rodiči tají různé nepříjemnosti, a to i v případě, že nebývají trestány (aby rodiče nebyli smutní, zklamaní, nedělali si starosti…)

 18. nnn napsal:

  Muj prispevek zacal slovy "podstatny rozdil take byl", cili netvrdim, ze to je jediny rozdil oproti situaci nemcu.Cemu rozhodne neverim je, ze by se okamzite po sestehovani vzajemne okradli a pak pochcipali na choleru a vyrazene ledviny.

 19. Milan H. napsal:

  tataAle, v zásadě s vámi souhlasím. Jen si nedovedu představit, jak nezaměstnaní Romové žijící ve vyloučené lokalitě sami od sebe radostně posílají děti do školy a vštěpují jim do hlavy, že vzdělání je hodnota a ekonomický výtah. Asi nemám takovou fantazii jako Vy, nebo Vlk, který chce opakování německého zázraku, ale teď ex nihilo.

 20. Analytik…nevím, jestli je tato naše biovsuvka uprostřed vln historie a sociologie vhodná… ale řekl bych, že "podstatou Romství" (řekněme) není vlastnictví žihadla (ať si pod ním představíme cokoliv :o). Taky si netroufám (jako nebiolog) posoudit, zda je rozdíl Rom x bílý Čech stejně výrazný jako rozdíl moucha x sršeň. Ale konečně – nepřipadá mi šťastné porovnávat reakce člověk vs. zvíře a člověk vs. člověk. Přeci jen s lidmi jsme v těsnější interakci a můžeme jim lépe rozumět (chtějí-li obě strany). Plácnout člověka, protože vypadá na to, že má žihadlo, mi připadá jako evoluční krok zpět.

 21. Analytik…PS: "současná štvanice proti klíšťatům" se mi hrubě nelíbí a zvažuji založení výboru pro jejich ochranu…

 22. bathory napsal:

  Tak aby bylo jasno.Nejsem Češka. Osud tomu chtěl, že v českých zemích žiji již přes 30 let, mám tu celou rodinu, žiju "podle pravidel", má práce je ceněna a pacienti se za mnou sjíždějí z celé republiky. Kůži mám bílou jako sníh a jsem modrooká blondýna, mluvím bez přízvuku a obvykle nedělám vážné gramatické chyby. Ergo kladívko – nikdo nepozná, že jsem ne-Češka. Stačí však, abych na hřišti mluvila se svými dětmi ne-česky, abych s příbuznými v tramvaji rozmlouvala ne-česky, abych v hospodě fandila ne-Čechům – pravidlně dostávám po čuni. Ne doslova, ale poznámky typu "co se nám tady roztahují" slýchám často. A debilní řeči od lidí, kteří mou národnost neznají, o těch ani nemluvím.Život v ČR jsem si zvolila dobrovolně, mám k tomu své důvody a doporučení "táhni, když se ti tu nelíbí" neberu. Mně se tu z mnoha důvodů líbí, chci tu žít a snažím se, abych byla Česku a Čechům užitečná. Ale xenofobové – to tedy jste, přátelé.

 23. Majka napsal:

  Ano, tato, asi bude pravda, že děti až na vyjímky musíte ke vzdělání nutit. Učitelé přemýšlejí o záhadě, proč romské děti v pubertě ztratí zájem o školu. Ve skutečnosti ten zájem ztratí většina pubertálních dětí, ale pokud dítě vyrůstá v rodině, kde známky ve škole (úmyslně nepíšu vzdělání) představují hodnotu a zdroj pýchy rodičů, pak dítě do školy bude chodit a bude se snažit, aby vyhovělo rodičům.Klára Samková píše, že romské matky dítě akceptují takové, jaké je. Takže maminka láskyplně přivine na svou hruď synka se slovy: "Janko je hlúpý, pánbožko mu nedal moc rozumu", a synek by přitom mohl mít třeba i dobré výsledky, kdyby se na něj vyvíjel mírný nátlak, jako tomu je u většinové společnosti.

 24. čtenář napsal:

  Milan H.,no,když už je tedy nemravné volání po tom,aby se snažili pracovat,aby nekradli atd.,tak doufám,že by mohlo být alespoň mravné volání po tom,že když nějaké dítě vidí,že jeho rodiče nežijí zrovna skvěle,nevidí je pracovat,tak že to dítě neudělá tu samou chybu aby si založilo rodinu a žili všichni stejně takovým způsobem jako jejich rodiče.A když už mu to nedá si ji nezaložit,tak alespoň zůstat u jednoho potomka a zkusit změnit ten svůj osud.

 25. vlk napsal:

  Bathoryjá Váš osud četl už na Brejlích. tak , jak jste ho popsala. Život se s Vámi nemazlil. To je fakt. Vy se nemazlíte se svým okolím. nemáte proč. Na druhé straně – berete nás všechny šmahem. Myslíte, že je to dobře? Víte, blb se najde všude. Ale jaksi konstatování – obecné, že jsme xenofobové… Buď úplně všichni domorodci nebo Kosíři.. Proč tak paní Báhtory? Jestli správně soudím, jste původem z Maďarska či jižního Slovenska. nezaznamenal jsem , že by tady cokoli na tuhle notu zaznělo. ˇA ohledně nefandění Čechům.. No jsou tací, co si vyberou špatně ,-)) Ale my pro ně máme pochopení. Když jsme se tady nepomlátili před 14 dny Jeff a já, při finále fotbalové ligy a naopak se ujistili nakonec o tom, že vše je jak má být, i když já to dodnes úplně nerozdejchal, tak Vám, jako dámě, tady rozhodně nic nehrozí. Ani nebude.

 26. tata napsal:

  MILAN H119 nerozumím,nebot ja tomu taky nevěřím ale to je ten problem,jak jinak to chcete udělat,to musej oni,tam žadnej program nepomuže když je ktomu rodiče nepovedou nezlobte se 119 se vlatně popirate.COPAK KDYŽ DO TOHO STAT CPE PENIZE POTAŽMO STAT SME MI,ONIzlepšení gramotnosti dělaj pro mě,pro Vás,nebo pro sebe?pravě proto ja řikám že je to kruh,ktery by šel řešit gramotností ale tu mužou jen když budou chtit a jste v podstatě co piše vlk.Takže vas nechapu.vyte ja zrovna sem celkem dobrej přiklad,tu gramotnost pravopis sem moc nepobral,ale vyučil sem se a voboru sem se snažil a dosahl sem dost a otom to je

 27. pepan napsal:

  -všem těm skvělým a úžasným nexenofobům a nerasistům. Cikáni opravdu v době mého mládí zažívali rasistický útlak. Od cikánů samotných. To jejich rozkastování jsem nechápal a ani chápat nechtěl. Výkoňák už dobře věděl, koho s kým má poslat na škrábání brambor, aby se mu vesklepě pod kuchyní do krve neporvali. Já vím, jsou to jen mé subjektivní zkušenosti, které samozřejmě s vaší jedině správnou objektivní realitou nemůžou být v souladu. Nedělám si o druhých přehnané iluze. Vy všicni zastánci majoritou diskriminovaných, jste takoví pokrytci, jak se předvádíte tady v diskuzi, jste takoví pokrytci i v reálném životě? Necháte své děti ve školní třídě, kd ebude několik dětí ze sociálně, rasově a ekonomicky znevýhodněného prostředí?Tak to bych chtěl vidět!přidám jeden názor z jiné diskuze na stejné téma:"Tomáš Hladký, Praha Pátek, 25.května 2012, 21:13:42 | Souhlasím | Nesouhlasím | +9 Pardon, ale já tomu prostě nevěřim.Co byste si vybrali, stát si za svym, že šlo o útok romů a čelit tak přívalu nenávisti ze všech stran, být nařknut z prodávání drog, bát se jen vyjít na ulici a řešit všemožný další humbuk kolem toho nebo raději říct, že to celé nebyla pravda a celé to zamést pod koberec? Pak si tak každý maximálně řekne: "Slyšel jsi o tom, jak si to ten kluk celý vymyslel?" "No jo, je to p*tomec, ten by zasloužil…" a dál to řešit nebude."

 28. Jethro napsal:

  Lexi,V [96] se k vám vztahoval jen začátek, zbytek šel za Olinem… Omluva za zmatení. Ale stejně je jasné, že naše pohledy na tuto problematiku se nepotkávají. Nevidím v tom žádnou tragédii.

 29. Analytik napsal:

  zdenekbJe to mnohem jednodušší. Možná tu hraje velkou roli tradice. Někoho kdysi dávno bodnul sršeň, tím získal nálepku nebezpečného tvora a to se s ním táhne dodnes. Stejně tak někdy ve středověku ukradl nějaký kočovný cikán nebo Avar osadníkovi slepici, dozvěděli se to osadníkovy děti, pak vnuci, sousedi a pyramidovitě se informace o tomto cejchu rozšířila po celé civilizaci.Stejně jako nelze sejmout z klíšťat jejich Kainovo znamení, nepodaří se integrace Romů, ať do tohoto pokusu investuje společnost jakékoli sumy. Je to prostě proti přírodě. Vzpoměňme na Michaela Jacksona. Pokusil se změnit barvu své kůže, aby splynul s majoritou a jak dopadl.

 30. Petrpavel napsal:

  Cikáni do media…a hned je diskuse jako hrom! Prokousal jsem se na konec, a jako vždy mám sám pro sebe jasno (nikomu nevnucuji): nechtěně dle mého trefil hřebíček na hlavičku "čtenář" v příspěvku č. 70 píšíc o dvou kolezích-cikánech do roku 1989 bezproblémových, a pak "…jsem viděl jak změnili přístup k svému vlastnímu životu a to jen kvůli tomu,že už přestalo být trestné nechodit pravidelně do práce."Ano, myslím, že jako v tisíci jiných záležitostech je na problém zaděláno systémově(přechodem od socialismu k buržoasnímu kapitalismu) a je za stávajícího režimu neřešitelný, jenom blafatelný! Do roku 1989 cikánský problém prostě nebyl! Kdo říká něco jiného, nemluví pravdu. Howgh.

 31. Petrpavel napsal:

  Cikánská otázka..a diskuse frčí. A zbytečně a marně. Na problém bylo zaděláno v roce 1989 přechodem od socialismu ke kapitalismu, je to problém systémový, neřešitelný beze změny režimu. Bude se jen prohlubovat. Byl snad před rokem 1989? . Nechtěně trefil hřebíček na hlavičku "čtenář" v příspěvku č. 70 píšíc o svých bývalých dvou kolezích před a po roce 1989 : "… změnili přístup k svému vlastnímu životu a to jen kvůli tomu,že už přestalo být trestné nechodit pravidelně do práce."Takových jsou u nás statisíce, a zdaleka nejen cikánů, naopak. Jedni z nich žijí v ghettech, druzí v setelitech…

 32. Jan napsal:

  Dlouhá diskuseJe pozoruhodné, že je tu mnohem delší diskuse než pod jinými blogy.A myslím, že příznačné.Ten problem spoustu lidí pálí.Řekl bych, že pravdu má pan autor i pan MaB. Cikáni si musí pomoci sami jako Němci, ale zároveň to bez naší pomoci nedokážou jak píše pan MaB.Obě strany musí chtít.Jedna to nevyřeší. jako v manželství.Recept je jednoduchý- pozitivní diskriminace z jedné strany a platnost zákonů pro všechny stejně z druhé strany.Ale myslím, že v praxi to ani jeden z manželů nebude schopen splnit.Problem bude eskalovat.A věrchušce se to hodí neb tam kanalizuje nespokojenost většiny.

 33. Petrpavel napsal:

  130,131Nezbláznil jsem se, neměl jsem v úmyslu psát dva téměř stejné příspěvky, to jen mi "to" třikrát nešlo odeslat (a já trouba si text nezkopíroval) a pak se "to" přecejenom dvakrát objevilo…

Komentáře nejsou povoleny.