Vypli mi elektřinu….


Nebojte, nejsem neplatič, na kterého si konečně došlápli, ale někde se něco stalo a ráno, bez výstrahy, mi začaly po baráku pípat UPSky. Když to funguje, je to setsakra dobrá věc. Prostě máte šanci ještě čtvrt hodinky rychle dodělat fakturu na počítači, než vám vše nenávratně zhasne.

Takové to občasné škytnutí elektřiny na pár minut, to se u nás občas stává. Proto ty UPSky a moc si toho nevšímám. Jen mražák mi pak při nejbližší návštěvě výstražně mrká, že měl nějaký problém se šťávou. Většinou takový výpadek ani nezaregistruji.

Tentokrát to vypadalo zajímavěji, protože minuty běžely, barák ztichl. Nemám problém. Alespoň si orazím na pár minut z ranního podnikatelství. Sedím si tak před bednou, samozřejmě je mi jasné, že bez šťávy se na zprávy nepodívám. Nevadí. Relax. Troška hudby? Smůla. Na regál CDček se mohu akorát tak koukat. Nevadí, dám kafe… Nedám. Plyn jsem z baráku vytěsnil a v rukách si vodu neuvařím. Tak nic. Relax. Už jsem trošku nervní. Půjdu si zašumařit pár starých songů k piánu. Paráda. Myslíte? Hádejte. Já troub si pořídil elektrické!

Napsal Jethro

Tak už toho mám dost! Jdu volat na poruchy, kdy se ti gauneři uráčí pustit mi do baráku elektřinu, za kterou platím tak bolavé prachy.  Zvednu telefon, a … hlucho. Sakra! Pořídil jsem si takové ty přenosné hračičky, co jich mám na pevné lince několik. Siemens DECT. Výborná věc. Ale proč to nejede? Aha. Já, domácí kutil, jsem ten napaječ, co se z něho živí základna, nezapnul do UPS, která je už ale stejně prázdná. Tím jsem se dobrovolně zbavil kontaktu s vnějším světem, protože jsem už dva dny bez mobilu.

Nevadí. Odpojím DECT, vyhrabu v garáži starý stropkovský muzeální kus. Mne nedostanou…

Znáte tu situaci, že věci, které jste léta nepotřebovali, potřebujete bezprostředně po jejich vyhození? Řekl bych, že pokud to ještě není zveřejněný Murphyho zákon, neznamená to, že by snad neměl platit. Tak tak. Před týdnem nám dovezli na ulici kontejner a já aktivně poklidil metodou neměls to v ruce 3 roky? Vyhodit!.

Marná sláva. Vzdávám relax, kafe, jakoukoliv snahu něco zvládnout. Za chvilku má přijet PPL pro zásilky. Smůla. Bez počítače nevytisknu štítky a soupis balíků, bez štítků mi to nevezmou. Čert to vem. Mne nedostanou.

Změním program a půjdu vyřídit plánované pochůzky po zákaznících. Auto je na naftu a mám plnou nádrž. Mne nedostanou. Sednu do auta, zmáčknu ovladač, … a ouvej. Pohon je na elektřinu. Sakra! JÁ BEZ ELEKTŘINY NEOTEVŘU ANI BLBÝ GARÁŽOVÝ VRATA! To je děs!

Mezitím na prodejnu zvoní zákazník. Promiňte, bohužel, nejde elektřina a já vám to neprodám, protože bez počítače nevím cenu a neudělám vám doklad… Nakonec rukou píšu zápis o zapůjčení a zákazníka, relativně spokojeného, tlačím ze dveří. Snad mi to přijde zaplatit, až půjde elektřina.

Zpátky do garáže. Našel jsem na pohonu nějakou páčku a hurá, dveře jsou volné a dají se růčo otevřít. Už je to skoro fajn, ale ony se ty dveře nedají jednoduše růčo zavřít! Zavřené je drží ten pohon, co je na elektřinu. Co s tím? Nechat garáž otevřenou? Nakonec jsem to vyřešil třímetrovým prknem zevnitř a vyrazil za pojížďkami.

Možná teď čekáte něco ve smyslu vtom jsem se probudil, celý zpocený, a s úlevou jsem pohlédl na ELEKTRICKÉ hodiny…. Kdepak.

Nebyl to sen. Jen reálné ráno, když vám vypnou proud. Po návratu jsem ještě dvě hodiny bloumal po tichém baráku a přemýšlel, jak strašlivě jsme závislí na elektřině, ale i jiných energiích. A víte, jak krásné mohou být zvuky probouzejících se elektrozařízení ve ztichlém baráku? To to začne cvakat, bzučet, pípat, lupkat, … prostě nádhera.

Nebudete mi věřit, ale začal jsem zcela vážně uvažovat o benzínovém agregátu. Jsem blázen? A také si koupím kytaru. Ne elektrickou. Španělku. A někde si vyptám starý drátový Stropkov. To pro případ nouze.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Jethrův akord. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Vypli mi elektřinu….

 1. vera napsal:

  Tedy Jethro,to jsem se hned po ránu pobavila, člověka potěší cizí neštěstí :-).. Víte, totéž jsem zažila asi před 14 dny – naštěstí jsme uchovali v kuchyni stará kamna, takže jsem rutinně zatopila, udělala si kávu a protože bylo krásné jarní ráno, sedla jsem na terásku a poslouchala ptactvo, což je nádherná muzika.. Jsem v důchodu, takže žádný pracovní problém nenastal, auto máme ve stodole a poctivá obrovská vrata se dají otevřít bez problémů. Jak jsem tak četla ten váš fejetonek, tak jsem si velice silně uvědomila, že i ten "prostší", nehektický život důchodce má něco do sebe.. Elektřinu pustili až po čtyřech hodinách, a to "usebrání" na zahradě nebylo nepříjemné. Takže díky, určitě se budu celý den usmívat, když si vzpomenu na váš blog o jedné ze závislostí.. 🙂

 2. Alex napsal:

  _Jethro,paráda, jak je to napsané.

 3. severočech napsal:

  Starý drátový "Stropkov" asi už nebude fungovat, pracoval na principu přerušování linky, dnes jsou telefouny s tónovou volbou.

 4. pepan napsal:

  samozřejmě že je to mimo téma blogu, ale je to dost výmluvné:http://zpravy.idnes.cz…_domaci_hv

 5. Anonymní napsal:

  sveročechu,tesla Stropkov vyráběla i ty modernější tlačítkové bakeliťáky, dokonce ve dvou barvách. Viděl jsem černý a takový ten hnědo fialovo…Zespod měly přepínač tónová/pulzní a dokonce i regulaci hlasitosti zvonění.A hlavně v tom nebyla baterka 🙂

 6. jonáš napsal:

  No nevimale běžně i takový telefony fungujou, prostě se linka přepne na pulsní nebo tónovou volbu .. ústředny by měly umět oboje. Spíš jde o to, jestli běžela ta ústředna ;-)Jinak na spoustu elektroniky řešení existuje, při troše snahy a předělávak se to dá napájet rovnou z nízkýho napětí z akumulátoru. Nebo si pořídit ostrovní FV systém ;-)Jo, jsou takoví nadšenci, co na to jedou i bez dotací — http://mypower.cz/

 7. Majka napsal:

  Jethro,a co čas bez elektřiny vyplnit četbou? (Papírových knih,myslím.)

 8. Anonymní napsal:

  Knížka, knížka,vidíte, to mne nenapadlo. Popravdě, nevím, kolik jsem přečetl knížek za posledních 23 let. Jednak mi na to nezbývá čas a také, protože kolikrát strávím u monitoru i více něž 12 hodin, představa čtení pro mne nebývá představou odpočinku (pro oči, pro duši samozřejmě ano). Spíš končívám se zavřenýma očima u poslechu dobré hudby, třeba Jethro 🙂

 9. Jethro napsal:

  Jo Majko,a je to téma na docela zajímavou úvahu. Pokud mi to dá na celý článek, napíšu tady o čtení knih.

 10. anita napsal:

  JetroKrásně popsaná lapálie, kterou snad prožil každý z nás. Právě proto jsme všichni závislí na našich dodavatelích elektrické energie a právě proto oni jsou si tak jisti, že z nás vytáhnou ony nemístné částky za úhradu, které budou stále zvyšovat. Kdo je suverénně nejbohatším českým zaměstnancem a šéfem polostátní společnosti, která dnes rozsahem svých aktivit zdaleka přesahuje hranice České republiky, pouze za minulý rok si přišel 677 milionů ve svých 38 letech. Uhadl jste,Martin Roman.http://www.financnici.cz…inancnikNo, tak. Právě, proto nám musí občas tu elektřinu vypnout, abychom věděli, jak moc na ní jsme závislý, tedy pokud nebudeme chtít zapojit svojit rodinu a vyrábět si ji sami, podle vzoru Šimka (třít ebonitovou tyčí liščí ocas a klouzat se po žehlícím prkně 🙂 )To ráno, kdy mně nevzbudí elektronický budík, protože v rámci úspory tam nemám baterii, kdy mrznu, protože kotel má elektronickou pojistku a nepustí plyn, kdy se v šeru přerazím o tři skříně a dvě židle a musím umít ve studené vodě, patří k těm nejpříšernějším ránům. Vždycky, když ve zprávách slyším v zimě, že bylo někde přetrhané vedení a lidé zůstali několik dní bez elektřiny naskakuje mi husí kůže a přemýšlím co bych dělala. Ve chvílích, když nejde elektřina, člověk by asi sepsal tu nejhorší smlouvu i s dáblem, kterou by mu podstrčil, jen za příslibem, že půjde hned. Pokud však přichází roční vyúčtování člověk by nejraději vyházel všechny ty pomocníky na elekřinu, které si za celý život nakoupil a hlavně začne přemýšlet a šetřit, jako blázen. Kouká, kde se zbytečně svítí, předělá úsporky, vyhodí žrouty a nahradí novým AAAAA spotřebičem a ejhle přiští rok zjistí, že vše bylo marné, platí ještě víc, protože se opět zdražilo a zdvihlo DPH. Pro naši pohodlnost budeme státu stále přispívat a on nás bude stále více šacovat a plakat, že jsme stále v deficitu.

 11. Jethro napsal:

  Anito,také mi přišlo vyúčtování za plyn. Škoda mluvit. Můžete štřit, jak chcete, zdražení to spolehlivě vyhumuje 😦

 12. anita napsal:

  JethroTaky vás hned zahřeje spíše rozžhaví taková zprávička o uspěšných a bohatých ?

 13. cobolik pacholik napsal:

  to vostry kolici a carecky asi nevideli black uot v tej riti.horucka,ako svina asi 50 milionov holoty nemalo power.nefungovali svetla na krizovatkach a zradla sa vyhodilo,ze by sa nazrali vsetky svine sveta.behali ty amici,ako posrakulkany,bez telefonu a hlavne klimatizacie.prisiel som na jedno,ked im vypnu prud a narusia spojenie bude po nich,oni nevedia vypocitat v obchode 3014 plus 2.45 z hlavy v obchodoch mali kalkulacky a predavali len vodu,proste napoje,agregaty vukupili vsetky,baterie myslel som,ze mobilazacia,vsade cop a ty co maju vysoku financnu gramotnost?ty boli zosraty najviac,nemal som auto nakopol som bycikel a isiel sednut k jazeru boli uz boli male kacky a husi,zvacsovacim sklom som si pripalil foukacku a dumal,ze bez elektriny sa to vsetko rozsype jak domek z karet.pricinu vysvetlovali,ze sa im automaticky zastavili nuclear power,lebo system riadenia zahaproval.kto im narusi ten system bude po nich,lebo oni samy od seba ist sa vysrat do kriakov,ci opriet cagivu niekde na rohu(myslim vychcat)potrebuju,aby nasli v nejakej prisrucke.idem naginat a je tu teplo,ako svina.

 14. Germanicus napsal:

  Jethro, člověče, ty jsi napsal shodou okolností velmi aktuální varování. Není totiž vyloučeno, že si časem budeme muset zvykat na život bez těch samozřejmostí jako je elektřina, rozvod plynu a pitné vody, internet a pod. Já ještě pamatuji, jak moje babička (tehdy bydlela v Posázaví u Čerčan) měla v kuchyni (sporák byl pochopitelně na pevná paliva, případná teplá jídla k večeři se ohřívala na lihovém primusu), na chodbě a v pokoji stále připraveny petrolejky ke svícení. Elektřina se dost často vypínala, zejména při každé bouřce. Voda se nosila ze studně.Myslím, že mládež by ve škole měla být vzdělávána nejen ve finanční gramotnosti (aby se hned v 18 letech nezadlužili na celý život), ale také v gramotnosti (umění) přežít bez nejmodernějších technických vymožeností.Lépe, výstižněji a srozumitelně o tom píše na internetu řada autorů, např. Václav Cílek.http://www.denik.cz…i-201203.html

 15. anita napsal:

  Germanicus,vy jste měl asi stejnou babičku jako já. Nejhorší bylo, že nešel ani rozhlas po drátě a muselo se jít spát se slepicemi 😉

 16. Jethro napsal:

  A já si myslel,že to bylo jen normální blbé ráno. A ono je to varování :-)Jdu koupit pár flašek vody, baterku na kličku, kytaru a starý Stropkov :-)Čobolíku, ten blackout si neumím ani představit.

 17. Germanicus napsal:

  Anita:U nás se hrálo Člověče nezlob se a později Kanasta.

 18. severočech napsal:

  když tu čobolik zmínil americký blackouttak tam nehráli Člověče nezlob se, ale asi si hráli dost "na třetího", což bylo po 9 měsících evidentní

 19. Jethro napsal:

  Tak to se máme na co těšit 🙂

 20. bara napsal:

  V létě to není žádnej problém. Teda pro toho, kdo nemá narvanej mražák (což neni muj případ, já nemám ani ten mražák, natož aby byl něčím narvanej). Před dvaceti lety jsem rok v pohodě žila bez lednice, máslo se dá do vody, mlíko se musí každej den převařit, vajíčka, sádlo a zelenina na chladnějším místě nějaký čas vydrží, maso se tepelně zpracuje hned a chvílu to taky vydrží, zbytek jsou trvanlivý věci… Myslím, že i dnes by mi nějaký čas bez lednice nevadil, světla je v letě dost a to nejnutnější (kakao a kafe) se dá ohřát na lihovém vařiči Horal, nějakej den stačí chleba a taky se dá vařit v kotlíku na ohni 🙂 Horší je to v zimě, světla málo (pořád mám doma dvě petrolejky), kdo má topení jakkoliv závislé na elektřině (klidně i kotel na uhlí či plyn, ale s čerpadlem či nějakou regulací) je namydlenej. Držím se hesla, že v každý místnosti má bejt komín. Nějakej bubínek, kamna či sporák by měl být v dosahu, ne-li přímo nainstalován. Dá se tím topit aji na tom uvařit a v podstatě to i trochu posvítí, než člověk vyštrachá svíčku či petrolínku. Výhodou zimy je delší životnost potravin, ale zase je starost, aby to nezmrzlo, když to zmrznout nemá. Představa bez elektřiny mě zas tak neděsí, jen jsem si vzpomněla, že flašku s petrolejem jsem při stěhování nevzala (musím koupit), zkontrolovala jsem množství lihu (na pár dnů pro Horal to vystačí), změřila hrdlo na jedné petrolejce (rozbil se cylindr při stěhování – musím koupit). Mám aji plynovou bombu, ale už v ní moc plynu není a stejně nemám ten vařič nahoru, ale to budu řešit, až by na věc došlo, pro začátek si pár dnů poradim. Topím elektřinou, ale mám výkonný kamna a dřeva, že bych mohla jednu celou zimu topit. Co spálím v zimě, navážím hned v dubnu, aby to mohlo aspoň dva roky schnout. Ono by se to stejně muselo nějak globálně řešit, bo lidi ve městech si nemaj zatopit v čem.

Komentáře nejsou povoleny.