NAŠE A ČÍNSKÁ MENTALITA


V neděli 3.6.2012,  jsem se jako obvykle díval na můj oblíbený pořad „Na plovárně“ s Markem Ebenem. Ten kdo se na pořad dívá delší dobu mi dá za pravdu, že pan Eben je vždy na rozhovor s pozvaným hostem perfektně připraven a často mu zejména hosté z anglicky mluvících zemí děkují za možnost popovídat si s ním, jako s člověkem znalým věci.

napsal Laco Groessling

Moderátor  vedl  rozhovor  s proslulým pianistou čínského původu Lang Langem. Marek Eben je z hudební rodiny a sám nepochybně na klavír hraje, dalo se tedy očekávat, že s odbornou stránkou rozhovoru nebude mít problém.

Na úvod jsme se dozvěděli, že fenomén „Lang Lang“ v Číně způsobil, že na klavír začalo hrát 40  milionů mladých lidí, kdesi jsem četl, že dokonce 60 milionů,  ale vezmi to čert, v zemi jako je Čína milion sem, milion tam.

Zajímavější bylo, že pan Lang Lang podle svého vyprávění hrál na klavír od svých 3 let, až do puberty 3 – 4 hodiny denně podle klasických klavírních učebnic ( Carl Czerny ), což je nesmírná otrava, jak mi snad potvrdí ti, co v mládí byli rodiči nuceni přehrávat nekonečné stupnice podle Czerného nahoru a dolů v dur i mol. A k domu ještě známá Bajerka se svými etudami. No mučení mláďat. Jenže Číňan Lang Lang řekl, že pro něj bylo toto hraní brzy zábavou ( a je patrně také pro oněch 40 – 60 milionů mladých Číňanů dnes také ). Navíc, od puberty prý cvičil až 8 hodin denně ! Jinak to prý nejde.

Na konci rozhovoru se pana Lang Langa ptal pan Eben, jakou že by si vybral skladbu po svoji obhajobu, pokud by stál před soudem a potřeboval se obhájit ( rozuměj evropsky vysekat se z průšvihu ). Lan Lang odpověděl, že by se hrou neospravedlňoval, ale přijal by spravedlivý trest .

Marek  Eben je nepochybně řádný praktikující katolík, ale pořád jenom Evropan, který se z průšvihů hodlá vykecat a oblbnout žalobce. Číňan Lang Lang říká, chceme-li dosáhnout úspěchu, musím nadprůměrně tvrdě pracovat a přijmout trest ( rozuměj poučit se z chyb bez okecávání ). Poprvé jsem viděl pana Ebena v rozhovoru poněkud poraženého.

A teď mi řekněte, jak chceme my, s naší metalitou, poskočit na řebříčku konkurenceschopnosti v bitvě národů ?

Viz. také nejnovější řebříček konkurenceschopnosti předních 59ti ekonomik světa, který říká, že jsme zase spadli o tři místa, tentokrát za Kazachstán na pozici 33 .

http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/cesko-se-v-konkurenceschopnosti-propadlo-na-33-misto-za-kazachstan–1066939

http://www.imd.org/news/IMD-announces-its-2012-World-Competitiveness-Rankings.cfm

Fotografie:

autor Andreas Praefcke, zdroj WIKIMEDIA

Příspěvek byl publikován v rubrice Groessling podotýká se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

65 reakcí na NAŠE A ČÍNSKÁ MENTALITA

 1. fialenka napsal:

  Odpověď pana Langa Langa mě příjemně překvapila. Podobně jako když Babiš v Krausově pořadu tvrdil, že ve Švýcarsku není korupce. Kraus opakovaně odporoval, že tam korupce přece musí být, protože se krade všude. Babiš trval na svém, že tam korupce není. Babiš jistě přeháněl, ale na mě to působilo jako balzám na duši. Bylo tím totiž jasně řečeno, že podvod a krádež nejsou normální a že to jde i bez toho.

 2. Cech napsal:

  Jeden z představitelů zastánce Čínské mentality je:
  Hlavní podezřelý: Ing. Kamil Jankovský
  Dle vzhledem k zaneprázdněnosti policie došlo k odtajnění záznamů které nebudou řešeny.
  Byly Vloženy: 30.04.2011
  Detail: Pan ministr MMR s podporou premiéra kryje závažnou trestnou činnost, při které jsou vyváděny značné hodnoty z dosahu státu.
  Toto prohlašuji nikoli v dobré víře jak níže potvrzuji, ale proto, že to mohu prokázat listinnými důkazy.
  Tento pan ministr jednoznačně prosazuje systém nasazení pracovní síly shodně s ČLDR nejen v Phar – service s r.o. ale i v celé ČR.
  No na druhou stranu, aplikace čínských zákonů a jejich použití v ČR konkrétně na panu Ing. Kamilu Jankovském bych si velmi rád vychutnal.

  • Laco Groessling napsal:

   Obávám se pane Cech, ze zaměňujete mentalitu s legislativou. Zatímco to první se vytváří po tísíciletí, to druhé je pomíjivé a netrvá většinou bez změny déle než 10 – 20 let.
   Já píši o tom prvním.

 3. Analytik napsal:

  Já bych to bral spíše jako problém NAŠE A SVĚTOVÁ MENTALITA.
  Prakticky všichni hominidé se vyznačují kázní a pracovitostí. Každý z nich se snaží vyniknout svým výkonem, pílí a poctivostí.
  A vedle nich zvláštní poddruh: Češi. Jde-li o vztah k práci, většina se jí snaží vyhnout nebo alespoň vymyslet, jak splnit své úkoly s co nejmenší námahou. Proto je mezi námi tak vysoký podíl vynálezců a zlepšovatelů. Čapek vynalezl roboty, Wichterle kontaktní čočky, Heyrovský polarografii, Klaus finanční tunely, Kalousek finanční škrty.
  A co vynalezli Číňané? Jenom hedvábí, střelný prach a kulturní revoluci. A přitom je jich skoro dvakrát víc, než Čechů!
  A když porovnáme kázeň – třeba čínské Rudé brigády se Švejkovým maršbatalionem.
  Češi jsou zkrátka z jiného materiálu. Odolali jsmě křižákům, fašistům, komunistům a snad si na nás vyláme zuby i Kalousek!

  • Laco Groessling napsal:

   Podíl vynálezů podaných v Česku v porovnání s ostatními zeměmi v přepočtu na počet obyvatel je u nás podprůměrný.
   Ale bude asi pravda, že množství zlepšováků, které nebyly zveřejněny, ale užívány může být vyšší.

   • Analytik napsal:

    Máte pravdu. Tady zase narážíme na rozdíl mezi pracovitým Číňanem a líným Čechem.
    Když Čech něco šikovného vymyslí, tak Číňan už to sériově vyrábí, ještě než Čech stačí vyrobit prototyp. Nejznámější potížista v tomto oboru byl Jára da Cimrman.

    • Laco Groessling napsal:

     Možná je to taky tím, že Jára da C. odbýval formální registraci svých vynálezů, i když priorita byla prokazatelně jeho ( bezdrátová telegrafie, pořádný vzhled Eifelovky a další a další ). Češi tedy možná prohrávají v počtu vynálezů na tisíc obyvatel také proto, že je jdou nejdříve probrat do hospody a až teprve po projednání s pivními kamarády přihlásit na Úřad pro patenty. A tam jsou dosti často o pověstných několik vteřin až druzí.

  • zdenekb napsal:

   Nebyl bych takový sebemrskač. Myslím, že tvrdě pracujících Čechů, kteří se prosadili díky dřině a odříkání (pokud tomu ‚přijmutí trestu‘ tak budeme říkat…) také není málo. Ostatně na národní povahy a mentality příliš nevěřím… ale to by byla dlouhá diskuse… :o).

   • Analytik napsal:

    A jsou to opravdu Češi?
    Jednou jsem viděl tvrdě pracující partu – kopali rýhu na kabel.
    Ale na Čechy byli dost opálení. Spíše nějací Italové!

    • Lex napsal:

     Analytiku,
     myslím, že jestli to byli Češi nebo ne, se mohlo poznat až poté, co vyšlo najevo, jestli se do té rýhy kabel vkládal, nebo se z ní vytahoval, opaloval….
     L.

 4. Jethro napsal:

  Nevím, jestli je to mentalitou, ale pokud bych si já pronajal obchod s ovocem a zeleninou, což je v Praze výsostné území našich hodně východních přátel, propadal bych denně beznaději. Oni tam dokážou kmitat tři a ještě se usmívat.
  Od kamaráda mám, že je to vykoupeno ochotou k extrémní skromnosti, jako je třeba sdílení postele s kolegy na směny apod.
  Podle českých měřítek ten obchod s ovocem a zeleninou není při běžném nájmu schopen uživit ani jednoho člověka. Číňan si pronajme takových obchodů v okruhu půl kilometru pět a funguje.
  Nevím, v čem to je.

 5. tata napsal:

  A PANOVÉ myslím že trochu přehanite,češi co emigrovali se dost často velice dobře chytli,mame možná maj par negativ ale zase par předností nejsme onic horší onic lepší,jen je vše utvařeno danymi podminkami..přiklad Němec je doma vzorný a venku se chová jako prase……proč asi…………..nebot doma nasleduje trest

 6. Carlos V. napsal:

  Pár poznámek …

  Autor kritizuje otevřenou mysl. Ano, otevřená mysl je vlastnost nebezpečná, protože ji lze nejen využít, ale i zneužít. Osobně ale považuji otevřenou mysl za kladnou vlastnost, se kterou je ovšem třeba pracovat.

  Druhou nastíněnou otázkou je pracovitost. Zde bych ale rád připoměl vzpomínky pamětníků na doby, kdy bylo zcela běžné tvrdě pracovat mnohem déle neý současých 40 hodin týdně. Vlivů proti „pracovitosti“ je několik :
  – za prvé jistě doba komunismu. Kolik lidí opravdu tvrdě pracovalo ? Dvě generace se odnaučily základním návykům
  – sociální stát. V současném pojetí je to tak trochu vláda líných s otevřenou myslí – jak se ohánět svými praávy tak, aby mě živili někdo jiný. A když ne živil, tak aby mi aspoň dal něco zadarmo.
  – současná víra v konzum. Člověk nesmí tvdě pracovat, svět nepotřebuje nové investory, ale zdatné spotřebitele, kteří mají čas a chuť utrácet. Ve společnosti musí panovat nálada konzum stimulující. A tak kupujeme nepotřebné, vyhazujeme funkční, jen aby se penízky točily. A tvrdě pracují přece jen chudáci a lumpové …

  • Jethro napsal:

   S tou pracovitostí jste totálně vedle.
   Za socialismu (komunismus u nás zcela jistě nebyl) u nás tvrdě pracovala spousta lidí.Viděl jste někdy v životě chlapy u válcovací stolice, jak polonazí pootáčejí tou žhavou bramou, aby z toho po chvíli vylezl kvalitní za tepla válcovaný plech? Ti by vám za váš výšeuvedený paušál přišli rozbít hubu 🙂
   Můj děda tvrdě makal na šachtě. Nechal tam zdraví. Znám báňského záchranáře, co šel do důchou (invalidního) ještě před čtyřicítkou.
   Sociální stát? Opět totální dogma. Pokud jsou tady nemakačenkové – a za ně nepovažuju lidi, co nemohou sehnat práci, tak jsou to především tisíce „podnikatelů“ a jejich potomků, kteří přece nikdy nebudou dělat, nedejbože chodit na šichtu. Vždyť jednodušší je podnikat…
   Víra v konzum? Podstatná část populace už má jen na potraviny a energie, o dovolené nebo novém autě se jim může jen zdát. Stejně jako za socíku. Konzum? Možná Kožený, co si dal oběd za 80 litrů. A nebo v dnešní době považujete za vrchol konzumu, že lidi chtějí televizi, video a slušné auto? To není tak moc za celoživotní tvrdou práci.
   Dneska s vámi, pokud jsem správně pochopil vás vstup, naprosto nesouhlasím.

   • Analytik napsal:

    Paušalizovat se opravdu nedá. Já zase znám z médií Čechy, kteří za posledních 10 let prakticky nehnuli rukou, nejvýše použili mobilní telefon a na účtech mají za tu krátkou dobu miliardy.
    Dá se to vůbec nějak zprůměrovat s těmi pracovitými dědy?
    Dnes spíš platí pravidlo – čím méně manuální práce, tím vyšší zisk.
    A žádná práce = miliardový zisk.
    Ti, co tvrdě pracují za 100,- Kč/hod už se začínají stydět, když čtou o těch, co se nepředřou a mají za stejnou dobu desetitisíce.

    • Jethro napsal:

     Tvrdá práce nemusí být jen manuální. Ale za tvrdou práci nepovažuji, když někdo přihraje ze staátního kamarádíčkovi cinknutou zakázku a ještě vybere desátek, spíš násobek desátku. A pak jsem zapomněl na naše nejtvrději makající – takový Marek Benda je zářný příklad…

   • Carlos V. napsal:

    Amalztiku, jistěže jsem paušalizoval – možná až přes míru, ale ani příklady opaku mě nepřesvědčí o tom, že za komančů byla vysoká produktivita práce a příkladné pracovní nasazení. Výjimky jistě byly, ale obecně se mnoho lidí velmi flákalo. Natolik, že se to dostalo do krve…

    Sociální stát ? Řekněme sociální společnost. Uvedu příklad – je-li ve Vietnamu někdo nezaměstnaný, rodina/společnost ho nenechá sedět doma. Vyženou ho něco dělat – pomáhat příbuzným v kšeftu anebo si sednout s pumpičkou k silnici a čekat na někoho s prázným kolem, ať mu je za pár peněz nafoukne. U nás je považováno za normální být závislý na státu.

    A konzum ? He… použiju pravičáckou mantru. Podívejte se na hypermarkety a plné košíky :-). Ale vážně, kolik chudých lidí nemá plasmu/LCD, nemá auto, nemá pračku,
    omezuje svícení, jí chléb s margarínem, nejezdí na dovolenou. Jistě, jsou tací chudí. Ale mnozí – byť na to nemají, neštří na horší časy a „užívá si“ – či žije „p¨lnohodnotný“ konzumní život.

    • Jethro napsal:

     Ještě tam přidejte dle Kalouska: kolik chudých lidí nemá boty. Konzum, jen konzum, nikdo nešetří… Oni někteří ti zhýralci mají pračku? Toš to opravdu jsou konzumní socky zvyklé být závislý na státu. Bomba.
     Dneska mi fakt nesedíte. S těmito Mádlovskými jednoduchými poučkami se nějak vnitřně fakt nedokážu vypořádat.

    • zdenekb napsal:

     Myslím, že tu už dávno chybí „Manuál správně vypadajícího a dobře se chovajícího nuzáka“. Taková podrobná příručka – co má jíst, co všechno nemá mít v domácnosti a v kterém sekáči smí nakupovat čisté, leč záplatované šaty. Aby v Lidlu nepohoršoval „plným košíkem“ zlevněných sajrajtů a vietnamským trikem Adidas.
     Volám po tom už dlouho, ale Drábkovi pašáci jej ne a ne vydat… a tak chudina tápe.

     • Jethro napsal:

      🙂

     • Carlos V. napsal:

      Nechte na hlavě.

      Píšu-li o konzumu, nepíšu o nejnuznějších. Píšu zejména o střední třídě (včetně nižší), kteří přece opravdu zapomněli na hospodaření.

      Za první republiky bylo normální, že si člověk koupil činžák na periferii či něco polí na hypotéku – a pak to úporně splácel. Opravdu se šetřilo na jídle, na šatech, na zábavě, na všem. Přípklady znám z rodiny i z blízkého okolí. Nové boty ? Ukaž všechny staré …

      Právě o tento přístup přístup, tedy investice namísto spotřeby, byl opuštěn. Užij si, spotřebuj. Nakupuj na dluh – ale nikoliv vydělávající investice (činžák na periferii či kus pole), ale auta, spotřební předměty či nadbytečné neekonomické bydlení.

      Příčin je více. Socialismus odnaučil investovat a pilně se starat o budoucnost. A současná společnost – i ta západní – je prostě založená na spotřebě vyvolané krátkodobými potřebami.

     • zdenekb napsal:

      Carlosi, v podstatě souhlasím… jsem pro úspornost všeho druhu. Pro odpovědné hospodaření. Neutrácení za zbytečnosti. Ovšem na jedné straně říkáme, že si mnozí žijí nad poměry, na druhou stranu na neúspornosti je současný svět založen. Věci se vyrábějí tak, aby moc nevydržely, nebo jsou skutečně kvalitní a trvanlivé výrobky finančně těžko dostupné. Koloběh aušusu žene spotřebu, ekonomové mlaskají, reklama všem tluče do hlav, že jestli ještě někdo nemá nejnovější ptákovinu XY je naprosto „out“ a pololichváři přispěchají se zdánlivě výhodnou půjčkou. Tomu odolají jen silní jedinci… a zrovna ta nižší střední třída se takovou koupí auta nebo pořádné plazmy rázem cítí na vyšší střední třídu, i když má x půjček, vydělila se od bezplazmových lůzrů a odpovědně volí Kalouska. Proti svým zájmům, ale pro svůj dobrý pocit. Keller tomu říká tuším „městská chudina“.

     • Občan napsal:

      Carlosi,
      tehdy ale také třeba potřeby pro domácnost vydržely několik generací, vše se opravovalo (mraky pracovních míst) a byl mnohem vyšší poměr manuální práce (další mraky pracovních míst).
      To vše je beznadějně pryč.
      Tehdejší elektrická pračka byla bytelný plechový nebo dřevěný sud s víkem opatřeným šroubem a špuntem na vypouštění vody. Vydržela klidně i 50 let (my jsme v ní ještě prali plíny na chalupě před 25ti lety a to si ji babička pořídila někdy kolem r. 1940). Dnes můžete mluvit o zázraku, když pračka přežije 6 let provozu.
      Když se Vám tehdy něco rozbilo, tak jste to nechal opravit a sloužilo to dál. Nové se kupovalo jen zcela nezbytně. Dnes vyjde oprava dráž než pořízení nového spotřebiče. To samé platí o botách třeba. Dnešní „příštipkář“ vyjde na 300.- Kč a víc a nové boty pořídíte v akci za pětikilo. Než dát za vyčištění saka 250.- Kč, tak to si můžu v sekáči nebo ve výprodeji rovnou koupit nové za 300-500.- Kč.

      Nějak se nám ta „postindustriální společnost služeb“ nevydařila…

    • Minorita napsal:

     Vy tomu dáváte Carlosi na zadek, opravdu…Kde se vydávají pravicové propagandistické příručky, a jak dlouho jste ty „moudra“ studoval ??? Jak je pravicovost ihned v pohotovosti, když jde o „jiné“…Obětovat druhé je tak jednoduché a povznášející…
     Že nejevíte rakovou slabost pro jiná orientální, čínská řešení – veřejné popravy za zlodějinu a korupci … Že je to nehumánní ??? Ale prosím Vás – je to efektivní a o to přece jde, ne ???
     Když tady takto přesvědčeně obhajujete svoje teze, nedivte se tvrdé ideologické protireakci a když Vás tak čtu, jako spoustu dalších „vyvolených“, přestávám se některým věcem v minulosti divit …
     Těším se, kdy odsoudíte ten plebs za to, že chce vůbec nějaké peníze za práci a neplatí za to, že tam může aktivně trávit čas…
     Děsí mne a skutečně upřímně děsí, že to, co tady radostně vykřikujete, je oficiální propagandou podprahově léta vtloukáno obyvatelstvu do hlavy, že jde o oficiální doktrínu a že to hluboce zapustilo kořeny…
     S takovým elektorátem se Mirkovi a spol. reformuje 🙂 … Aneb cesta zpátky k feudalismu je nastoupena … Jen furt nevím, proč bych měl díky tomu, že někdo prý má jen „jiný názor“ tu cestu absolvovat taktéž…. Ti , co vykřikovali: Ein Volk, Ein Reich, Ein Führer měli taky pouze jiný názor…

     • Carlos V. napsal:

      Pro mě za mě, ať se za korupci věší. Já nejsem humanista – a je to přece efektivní 😉

      Akorát s tím Mirkem jste vedle. Jsem daleko horší.

      S tím plebsem a feudalismem jsou to zajímavé nápady, ale neefektivní. Plebs bez peněz by přeci neměl motivaci a drábové jsou drazí.

      Technologie Velkého Bratra přinesou nové možnosti. Jakýpak feudalismus, rovnou otrokářství. A navíc takové, že plebs bude mít pocit svobodné „volby“.

      😉

    • babaluba napsal:

     Na ty hypermarkety a plné košíky musím reagovat. Je to oblíbený pravicový argument, který svědčí o totální neznalosti rodinného hospodářství. Vážený pane, pokud má rodina vyjít s málem peněz, musí vařit doma. Za ty peníze, za které se v bufetu nastojáka nají dva lidé, se doma nají lidé čtyři. A za peníze, které zaplatí za dva kvalitnější obědy v restauraci střední cenové skupiny, může z doma připraveného jídla mít čtyřčlenná rodina celodenní stravu, ne-li stravu na dva dny. Pokud ovšem do nákladů domácího jídla započítáme suroviny, energie na přípravu a vodu na mytí nádobí, ale nezapočítáme čas na nakupování a vaření, mazání svačin a pod. A tak rodinám s nízkými příjmy nezbývá jiná možnost, než připravovat jídla doma. A v hypermarketech nakupují proto, že jsou tam suroviny o něco levnější než v blížších supermarketech a o hodně levnější než v místních malých obchodech. Do místního malého obchodu by bylo možno chodit denně, protože je blízko. Ale do hypermarketu se musí autem, ten je totiž daleko. A peněz na benzín je málo. A tak se na nákup jede jednou týdně, případně jednou za čtrnáct dní. A protože babička má také malý důchod, nakoupí se tam i pro ni.
     Doporučuji: Domluvte se s někým, kdo domácímu hospodaření rozumí, ať s Vámi zajde do hypermarketu a dá do košíku suroviny pro přípravu stavy pro čtyřčlennou rodinu na týden. Snídaně, obědy, svačiny, večeře, včetně jednoho piva denně pro hlavu rodiny. A uvidíte tu hromadu.
     Takže platí: Čím budou mít lidé hlouběji do kapsy, tím víc bude plných vozíků v hypermarketech a budou muset být plnější, protože se z úsporných důvodů bude jezdit pro suroviny méně často.
     Pokud Vám ovšem vadí samotný fakt, že se ti lidé vůbec nají, pak Vás moje vysvětlení asi neuspokojí.

  • tata napsal:

   CARLOS bohužel dělate zavěry ukvapené JA CELY ŽIVOT poctivě pracoval a semnou plno dalších lidí,třeba tkadleny ve VELVETĚ,HORNICI,ja mam třeba rekord 360 hodin per měsic,to bylo na stavbě v RUSKU V DOST TVRDYCH PODMINKÁCH,každy den 12 každy den 1 svar potrubí o pruměru 1200mm o tloušce 22 mm,stoprocentní rengen,aby jste toto udělal musel jste s pracovní doby využít každou minutu,to samí by vam asi řekli tkadleny,hornici,proboha kolik VÁM JE LET že šmahem hodnotite o čem víte akorat prdlajs,JA TŘEBA dělal po revoluci v NĚMECKU A pracovní moralka dělniku tam a u nas se nedá srovnat.MYŠLENO VYKONEM.ano naší kecaj,dou dřív na svačinu atd vtom je německy dělnik perfektní ale předstirá praci jeho vykon je tak 1/4,plno podnikatelu myt NĚMECKEHO ,ITALSKEHO,BELGICKEHO DĚLNIKA tak by se divila,veřte že po 14 letem ježdení po EVROPĚ VÍM OČEM MLUVÍM.

   a takoveto řeči mně přimo nadzvedavaj,kolik let jste odpracoval v dřive,na jakám postu.JAKOU SKUŠENOST MATE s prací a vykonem dělniku jinde?

   • Carlos V. napsal:

    tato,
    opravdu nechci tvrdit, že se všichni za komančů flákali. Ale většina ano.

    Zkušenosti … spoustu z okolí. Osobní ? Pracoval jsem brigádně na stavbách. Ve státním/družstevním sektoru byla produktivita doslova několikrát menší, než na melouchách – a u soukromých firem po roce 1989.

    Osobní zkušenosti mám i třeba ze zemědělství … a převzatých vaskutku dost.

    • tata napsal:

     CARLOS JÁ si troufam řict že se mylite,jako monter sem sjedil republiku,a po revoluci i evropu………..vy pletete disciplinu s vykonem,kdybyste měl možnost srovnat normi na zapadě,nebo hodinovej vykon zjistil byste nebetičnej rozdíl.

     ANO MATE PRAVDU VTOM že já kolikrat sem byl nastavbě sam a oni v hospodě,jenže i když byli v hospodě svou praci si odvedli myslim ve srovnaní co na zapadě.MÁM 14 LETOU ZKUŠENOST ze zapadu,také sem si dřive myslel že to byl jeden z duvodu proč ten socialismus zkrachoval.PO TOM CO SEM VIDĚL SEM ZMĚNIL NAZOR.

     NIKOLIV PANE VŠE BYLO V PLANOVANÍ A vyrabět vhodné věci,proto zaostavame nikoliv vtom flakaní.TEN zapadní dělnik na vteřinu vše dodržuje,ale vykon je v pruměru opravdu někde jinde.TEN KDO POBYVAL NA ZAPADĚ A ZNATO,PRAVDU MUŽETE MYT TROCHU V KVALITĚ,to až tak pohledově nejde posoudit,ale to je zase věc organizace prace.PROČ MYSLÍTE ŽE si nas najimali,co by dělali jejich monteři rok my pul a levnějc,navic kvalitu si ohlidali………….věřte že věčinově u nas byli takové podminky,normi co by oni nedělali………..proboha nesrovnavejte melouchy ……to nemužete ani na zapadě

     • tata napsal:

      ps……..vyte proč to tak taky vypadalo a stale vypadá?Odpovím Vám……….nebot oni třeba tu stavbu jak ji začali tak jí dokončili……….a mi hlavně dřive 5 krat předělavali

 7. Cech napsal:

  Ono to trochu nějak souvisí.
  28. října 2010, přijalo Všečínské shromáždění lidových zástupců nový zákon o sociálním zabezpečení, který vstoupil v platnost 1. července 2011.
  Nový zákon zabraňuje zneužití fondů sociálního zabezpečení.
  Zákon taktéž zahrnuje do čínského systému sociálního pojištěn i cizince pracující v zemi.
  Zde prosím musím dát zcela za pravdu tatovi a jeho zkušenostem,neboť moje jsou shodné a najednou je tu vazba:
  Legislativa x mentalita.
  Jaká je mentalita taková bude legislativa,tj.v daném státě přijatá legislativa odpovídá mentalitě jeho obyvatel.
  Proto ohromná snaha aplikovat pouze útržky z mentality obyvatel Česka a Číny na sociální systém to je v podstatě Drábkova reforma.
  Tedy z 1/2 mega evid. nezaměstnaných ze kterých dostává podporu pouze 1/5 zbytek je použit pro firmy napojené na ÚP.
  To znamená že objem prostředků na nezaměstnanost se nezměnil, pouze se změnilo rozdělení prostředků to znamená nedostanou je nezaměstnaní ale firmy nahrazující ÚP.
  To co naši z MPSV kvalifikují, že člověk, který dobrovolně skončí v zaměstnání se může opřít o standardní sociální systém (tímto definují dávku v hmotné nouzi) a nikoliv ohromný nadstandard,kterým podle pana Drábka je podpora v nezaměstnanosti.
  To co pan Drábek nechce slyšet a co je pro něho téměř noční můrou,to je objektivně porovnat zkušenosti EU a Číny týkající se problematiky sociálního zabezpečení.
  Proto aplikace zkušeností s ukradenými penzijními fondy např. ve VB atd jednoznačně ČLDR aplikuje při budování sociálního systému pro všechny obyvatele Číny v Pětiletém plánu pro léta 2012–2017.
  Snad takováto je vazba mezi mentalitou a legislativou,nevím?

 8. Lex napsal:

  Laco,
  jestli dovolíš, já se zaměřím na závěr Tvého článku, kde poukazuješ na propad konkurenceschopnosti Česka. Nadpis toho článku na ČRo je „Česko se v konkurenceschopnosti propadlo na 33. místo, za Kazachstán“.
  Nejsem (chválabohu) ekonom, takže si můžu klidně dovolit otázku – co to je „konkurenceschopnost Česka“? Vím, co je to konkurenceschopnost. Rozumím tím uplatnitelnost na trhu a tím schopnost přinášet zisk. Tenhle termín dokážu navázat na jednotlivý výrobek či na jednotlivý podnik, monopol, kartel, trust, odvětví. Vždy však musí jít o vlastnost nějakého „objektu“ který je charakterizován svým „subjektem“ (výrobcem, vlastníkem atd).
  Jakou subjektivitu má v konkurenceschopnosti „ekonomiky“ stát, ve kterém se ta (soukromá, globalizovaná) ekonomika odehrává? Jde přece o konkurenceschopnost těch podniků, které rozhodně jako jejich suma netvoří žádnou množinu s jednotnou subjektivitou, navíc svázanou s tím státem, v tomoto případě Českem. Ano, stát ovlivňuje prostředí pro podnikání, a ty konkrétní podniky zase ovlivňují třeba koupěschopnost lidí v té zemi, mj. tím, jakou sumu mezd a platů poskytují svým zaměstnancům.
  V čem může spočívat konkurenceschopnost států? V sumě HDP? V HDP na obyvatele? – tak kupř. tady je ČR s 24.400 USD na 45. místě na světě (24. místě ze všech států Evropy, včetně Andory, Monaca či San Marina) a Kazachstán s 10.400 USD na 85. místě. Nebo ve schopnosti „se uživit“, tj. vytvořit a realizovat takovou příjmovou stránku státního rozpočtu, která dokáže pokrýt potřebné výdaje (a ještě expandovat nákupem zahraničních cenných papírů, jako třeba Čína, která je dnes největším věřitelským subjektem na světě – apropós, k čemu je to tolik dobré, když „průměrný“ Číňan žije jak žije)?
  Sečteno a podtrženo, tyhle „žebříčky“ stojí všechny za jedno, ani nenapíšu za co. Protože, podle mě, je pro hodnocení zemí (států) důležitá kvalita života obyvatel v těch jednotlivých zemí, ke které patří svoboda, zdravé životní prostředí a jeho udržitelný rozvoj, úroveň sociálního a zdravotního zabezpečení, materiální úroveň života lidí, bezpečí pro život i majetek, kulturní zázemí, jistota a perspektiva dalšího pozitivního vývoje, a třeba některé další. Já bych například ani za nic nechtěl žít nejméně ve dvanácti ze zemí, které jsou v tom žebříčku IMD před námi. Ani za boha. Každý nechť si samozřejmě vybere sám.
  Ale třeba jsem hloupý, nerozumím tomu a všechno je jinak (což mi nebrání, abych si to přesto myslel).
  L.
  PS
  Jak to vypadá v EU s hrubým národním příjmem v paritě kupní síly v přepočtu na USD (bez největších hráčů, tj. Německa, Francie, Itálie a Velké Británie, které by tyhhle grafy enormně zplošťovaly k ose „x“) viz třeba zde http://www.google.cz/publicdata/explore?ds=d5bncppjof8f9_&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&idim=country:CZE&dl=cs&hl=cs&q=hrub%C3%BD+n%C3%A1rodn%C3%AD+produkt#!ctype=l&strail=false&bcs=d&nselm=h&met_y=ny_gnp_mktp_pp_cd&scale_y=lin&ind_y=false&rdim=country&idim=country:CZE:BEL:BGR:DNK:EST:IRL:LUX:HUN:NLD:POL:AUT:SVK:FIN:ISL:CYP:LVA:MLT:PRT:ROM:GRC:SVN:SWE:CHE&ifdim=country&hl=cs&dl=cs&ind=false
  Jednotlivé státy lze libovolně odebíra či přidávat v rubice (sloupku) vlevo dole na stránce.

  • Laco Groessling napsal:

   Lexi, souhlasím s Tebou, že všechny ty metriky porovnávající výkonnost států mezi sebou jsou do jisté míry podivné. Viz. třeba podle statistik CIA je před námi v produkci HDP na obyvatele Island ?
   Nicméně v případě porovnání konkurenceschopnosti popisují autoři metodiku svých zjištění zčásti takto :

   One-third of the 329 ranking criteria come from an exclusive IMD survey of more than 4,200 international executives, which reveals a growing skepticism in some of the 59 economies toward globalization and the need for economic reforms (see charts).

   Děkuji za odkaz na pěknou statistiku, už jsem si jej uložil do oblíbených.

   • Lex napsal:

    Laco,
    neumím anglicky, ale vysvětlovali to i na tom ČRo. Já ale trvám, že NENÍ žádná „ekonomika Česka“. „Ekonomika Česka“ není¨žádný subjekt, který má nebo nemá konkurenceschopnost. Česko či jiný stát, jiná země, nejsou žádnými účastníky trhu, jichž se konkurenceschopnost týká. Subjekty jsou ti podnikatelé (globální kapitál), kteří ty podniky vlastní a provozují.
    Může být zvoleno kolik kdo chce kriterií, ale nikdy to není „česká“ ekonomika, „polská ekonomika“, „ekonomika USA“, vždycky jsou to ti vlastníci, ti podnikatelé, ty jejich podniky a JEJICH konkurenceschopnost a konkurenceschopnost jejich výrobků (i každého individuálně, protože jeden může být úspěšný a deset může být propadáků).
    Jsou to, podle mne, plky.
    L.

    • Laco Groessling napsal:

     Lexi, rozumím, co máš na mysli. Pokouším se napsat esej na téma „Co je český národní zájem“, dávám dohromady podklady. Pořád mi vychází, že sice národní ekonomika ne, ale že každá země se přece jenom odlišuje množinou nastavení podmínek, za kterých ekonomické a sociální procesy probíhají. Byť jsou to země sousední. Takže něco specifického tu vždy bude, i když všechny mele globalizace.

 9. Jan Čermák napsal:

  Dovolil bych si vnést trošku nesouhlasu.
  Neobhajovat se a přijmout spravedlivý trest, může být interpretováno i opačně. Jako projev pasivity, nesebeuvědomění, slepé důvěry v nadřízené….
  Evolučně to může být výhodné i nevýhodné.
  Evropská tradice je právě opačná. A Česká zkušenost je taková, že trest nebývá spravedlivý.
  Tak proč ho pokorně přijmout?
  Stejně jde interpretovat pracovitost. Často slýchám, že „lenost je matkou pokroku“. Je to diskutabilní, ale trocha pravdy by se tam našla. Taky je otázkou, zda upracovat se k smrti je tím pravým ořechovým. Zda práce je smyslem života. A proč pralidi dělali jen 4 hodiny denně?
  A jaká je smysluplnost šití džín a výroby plyšových medvidků….?
  Taky ten všeobecný strach , že už nebudeme /my,USA?/ pány tvorstva je komický. K čemu je taková věc dobrá?
  Nesnáším to České zlodějství a vychcanost.
  Ale mám rád České plebejství a neúctu k autoritám a kacířství.
  Asiati a Evropani jsou maličko jiní, hezky to bylo vidět v II.světové válce.
  A ochota pracovat a odříkat se bude mnohem více dána sociokulturně, než geneticky. Češi i Američani byli kdysi taky skromní a pracovití, a košíkovou hráli Židi. Číňani nám tloustnou a stávkují. Problemem budoucnosti bude spíš zachovat si odlišnost.
  S velkou úctou.
  P.S. Asi všichni známe záběry z Čínských škol maličkých gymnastek. Je to pro nás vzor nebo je to něco nepřijatelného a možná až zavrženíhodného?

 10. tata napsal:

  CARLOSI PROČ ta jasná pravičacká mantra vždy stoho tak okatě kouká,věčina pravicově smyšlejicích malokdy čichli k manualní praci den co den,věčinou zaniceně mluví s pouček nebot vystudovali ještě za minuleho režimu,a rozdavaj ted moudra.VĚŘTE ŽE SE ZCELA MYLITE,ano je rozdíl hodinová prace,ale to samé je na zapadě,věřte že ukoli zde a na zapadě tak ty dělnici ze zapadu budou padat na hubu,všechno je to že unas se mnohdy dělala zbytečná prace,a špatné planovaní.Opravdu tentokrat jste vedle………vyte zaměnujete disciplinu ta je unas o 200 procent horší ale i stouto mizernou disciplinou česky dělnik zapadního dělnika vykonem předčí.To nemluvím jak se u nas porušovali a porušujou ruzne normi na ochranu vtakovém prostředí by dělnik ze zapadu vubec nepracoval.,už taky nemluvím jak je opotřebovan česky dělnik a ze zapadu.byl jste třeba v naké obyčejné lakovně……..tam by zapadní ani nahodou nepracoval.

  samozřejmě že to poručovaní pracovní kazně je u nas mnohonasobně větší,a pravě kvuli tomu se takto mluví,jak sem řekl asi byste se velice divil kdyby jako podnikateli VÁM DALI TOHO ZAPADNIHO,co byste mu musel zajistit jak pracovní podminky,tak zazemí atd……….rychle byste šahnul potom českem nedisciplinovaném,vyte ono to je jen vte řidicí,dnes je to mnohde i stou disciplinou uplně jinde.ONO STAČÍ TŘEBA pokladní v obchodákach,ani jednu NĚMKU BY DO PRACE V NEDĚLI NEDOSTALI

  • Carlos V. napsal:

   tato, ale neberte to tak osobně. Navíc nemám vůbec žádné odsudky vůči manuálně pracujícím.

   Mimochodem, kancelářští se za socíku flákali mnohem více.

   • tata napsal:

    Carlos ja to vubec osobně neberu,jen VÁM SDĚLUJI své poznatky a vtomto mam opravdu bohaté,troufam si řict že jako malokdo,nebot sem pracoval po celé REPUBLICE A POSLEZE po evropě,takže pracovně sem navšivil zhruba 11 zemí za těch 14 let po revoluci,takže mužu srovnavat.a vyte dobře že si VÁS VAŽÍM ŽE NEPATŘITE KTĚM ZASLEPENYM,nemusime se sice na plno věcí shodnout ale zde si troufam řict že mám větší znalosti než vy,oproti jinym tematum kde je to naopak.

    Problem je že většina zaměnuje disciplinu a ta byla a stale je na katastrofalní urovni v porovnaní ze zapadem,ovšem když porovnate vykon je to obraceně.A OCO JDE PŘEDEVŠÍM.ano i ta disciplina je duležitá.A OPRAVDU MUŽU MLUVIT JEN ZA MANUELNÍ ČAST,zde mám opravdu ruznorodé skušenosti z hodně mist.VYTE ONO TO JE OPRAVDU TOU PRAVICOVOU MANTROU ,ABY SE OMLUVILI VŠECHNY TITO VĚCI.je to i vté socialní sfeře.také se vlastně vydavá jak tam je veleduležité zabranit plitvaní.PŘITOM KDYBY SE ZABRANILO KORUPCI JEN o polovinu vubec by ste nemusel na socialní oblast šahnout. NEBO opravdu zakistit odpovědnost na uřadech,vemte tu nehospodarnost v každem městě i vesnici.KDY BESTRESTNĚ SE
    STÁT DOJÍ

 11. vlk napsal:

  Kdybych měl někomu neznalému vysvětlovat, jak vypadá hra na tichou poštu, nejspíš bych ho navigoval na Lacův blog. Aby si ho přečtl a následně aby zkousnul diskusi.
  A myslím, že bych nemusel nic moc dodávat.
  Ale uznávám, že se zároveň musím zamyslet sám nad sebou. protože když mi Laco tenhle text poslal, měl jsme velkou radost. A odpověděl jsem mu, že to bude mít velké čtenářské echo a že zejména dámy s e zapojí do diskuse. A proto jsme to speciálně umístil na dnešní den.
  S tím prvním – čtenářským ohlasem jsme se trefil. Ale nikoli s tím, kdo bud e v diskusi reagovat a jak… Takže klidně může být i ve vlkově vnímání textu. já si tam našel úplně jiné věci, než v kterých jede diskuse…. Podumám nad tím. ¨Ale Laco – čtenářský úspěch rozhodně máš.

 12. tata napsal:

  ono je někdy přinosné to vidět z mnoha uhlu,a i někdy nesouvisejicí,každy to dané vidí jinak,a mnohdy to tomu druhemu muže připadat mimo,ja si myslím že to vzniklo ……..ale pořád jenom Evropan, který se z průšvihů hodlá vykecat a oblbnout žalobce.

  takže ktomu vznikne debata jsou češi o tolik jiní,na to se nabalí že je to naučil minulí režim s argumentem jak věčina byli lemplové,nato oponetura že tomu tak není………když zjistite větev tohoto dialogu není to o něčem jiném ,jen vy byste tu větev směřoval jinam………takže to skutečně je co jste napsal……..Takže klidně může být i ve vlkově vnímání textu. každy vnimá jiny směr

 13. Jussy napsal:

  Já bych si dovolila trochu nesouhlasit s tím zevšeobecňováním. Mám za sebou z minulého týdne přednášku vysokého celního úředníka, který nám tři hodiny vykládal o porušování autorských práv, pašování zboží do Evropské unie, obcházení předpisů o dovozu zboží a současně zakládání agentur, které na našem území elegantně obejdou jakékoli celní i daňové zákony. To vše Made in China. A stejně tak si nejsem úplně jistá tím, že když někoho z nich dopadnou, že se přizná, vydá neoprávněný zisk a s pokorou přijme uložený trest… Prostě všude jsou lidé slušní a poctiví, všude se najdou gauneři. Asi záleží na poměru v populaci a také na vnějším prostředí, které takové chování více či méně umožňuje.

 14. Gerd napsal:

  Tak se úspěšně propadáme ke dnu. Ale nebojte, vláda nám vydá i takový výsledek za úspěcha cíl od samého počátku. Vždyť ČR na hezkém 33 místě předstihla těsně 34. Polsko, 39. Španělsko, 40. Itálii, 47. Slovensko a 56. Řecko! Daleko za námi zůstaly i rozvíjející se ekonomičtí tygři jako Indie, Brazílie a Rusko! A to je přeci úspěch, ne? a ten drobný pokles vláda omluví nutností potřebných daňových, sociálních a zdravotních reforem. Nějaký ten sotva dostudovaný pravověrný analytik s modrým mozkem se na vysvětlení čtenářům také najde a sdělí nám s vážným výrazem, že ČR si svým poklesem jen zachovává konkurenceschopnost pracovní síly na rozdíl od jiných západních zemí, kde je dramatický pokles platů ještě čeká, jak nám prorokují už přes 2é let s vírou, kterou předčila jen víra v budování světlých zítřků. A díky poklesu se ukáže nutnost ještě více utáhnout opasky. 🙂

  Zní to hloupě, že ano? Ale přesně takové argumenty nám vláda a politici předkládají každý den a mnozí jim to vytrvale žerou.

 15. Občan napsal:

  Já bych to s těmi Číňany neviděl tak divoce.
  Naši mladí tam žili a studovali skoro rok. Bydleli v běžném čínském činžáku mezi obyčejnými Číňany, protože nechtěli na kolej pro cizince a protože se chtěli rychleji naučit jazyk. Bohatě se jim to vyplatilo, protože Číňany poznali zblízka; a zamilovali si je. Mimochodem i proto (reprodukuji), že jsou to stejní hajzlíci jako my a dokonce mají podobný smysl pro humor jako my. Jsou i podobně uzavření vůči cizincům a chvíli trvá, než je mezi sebe přijmou. Ale KDYŽ už je přijmou, tak se stávají takřka členy rodiny.

  Nemyslím si, že jeden vynikající klavírista je obrázkem typického Číňana. Navíc je otázkou, jestli je skutečně geniální, nebo je jeho nadprůměrnost daná obrovským drilem.
  „Mlaďasové“ (oni už zase tak mladí nejsou) vyprávěli, že lidé, mezi nimiž žili, byli od obyčejných lidí u nás skoro k nerozeznání co se životního stylu týče. A že jejich čínští spolužáci uměli na školu kašlat stejně jako jejich čeští spolužáci – vč. kolektivně pořizovaných zápisků z přednášek, kolektivní práce na seminárkách a podobně. Navíc Číňané milují internet a visí prý na něm všude a pořád 🙂

  • jonáš napsal:

   Ta nadprůměrnost může být daná i obrovskym výběrem (odtud třeba nadprůměrnost sportovců či umělců někdejšího CCCP) .. uvědomte si, že statisticky musí mít Čína v populaci cca 100x víc geniálních muzikantů než Česko. Ovšem musí mít i systém, kterej takovej talent dokáže vyhmátnout, aby neuchřadl někde na plantáži či v oděvní dílně 😉

   • zdenekb napsal:

    Tahle chladná statistika ovšem platí, jen pokud nebudeme věřit na národní vlastnosti, povahy, nebo dokonce geny… každý x-tý kus může něčím vyniknout, ne protože se narodil tam a tam, ale protože to na něj prostě padlo… 🙂

 16. Zdeněk napsal:

  Zdenkub. Jedna část problému je to, že vyrábíme šmejdy a udělali jsme z předmětů dlouhodobé spotřeby rychloobrátkové zboží. Můj pohled na to je takový, že výroba šmejdu stojí stejnou energii, práci i stejné množství surovin, jako výroba trvale funkčního výrobku s výdrží několik desetiletí, Výrobou šmejdů si řežeme pod zadkem ten pomyslný konár a tváříme se, že vytváříme hodnoty. To tvrdím navzdory tomu, že některé profesionální ekologisty vůbec nemusím.

  • Jethro napsal:

   Výroba šmejdů je v řadě případů skvělým businesem a nepsanou kartelovou dohodou. Z mé branže například počítačové disky: tři výrobci, běžné typy se rozpadají pár měsíců po záruce (v lepším případě) – pokud neuvažuji speciální disky s několikanásobnou cenou. Když se disk rozpadne, co vám zbývá? Koupit nový od jednoho ze tří výrobců…
   Co se týká materiálu a pracnosti, nesouhlasím. Vše je o nákladech. Když Saab dělal spodky aut z AKV, vydržely všechno, ale bylo to drahé a pracné. Lepší politiku měl Opel, který se do pěti let rozpadl a zákazník si musel koupit nového, teď už kvalitnějšího 🙂 bratříčka.
   Doufám, že tímto nenaštvu milovníky Oplů…

   • Laco Groessling napsal:

    Snad ne Jehro, pamatuji jak v sedmdesátých letech fungovala v SRN nadávka, víte to je ten co má toho opla.

    • Jethro napsal:

     Jednou jsem se pseudorenovačně hrabal v Opel Super 6V z roku 1937. Psal se rok 1985 a to autíčko bylo zcela bez koroze, dokonce jelo. Jo a karosérie byla cínovaná…
     Není Opel jako nový Opel 🙂

 17. Carlos V. napsal:

  Zdenek a Občan :
  Souhlasím s tím, že na trhu je maximální převaha šmejdů. Šmejdů, které jsou stavěny na pár let provozu a které nejdou občas ani opravit bez zakoupení elektronické součástky s cenou rovnající se novému šmejdu.

  Ale na druhou stranu, kolik zboží vyhazujem jen proto, že podlehneme marketingové nabídce ? Televize slouží, ale ty LCD (plasmy atd) jsou tak levné a o „tolik“ lepší. Elektroniku a jiné zboží často nakupujem jen proto, že jsou zrovna levné, nebo je mají sousedi. Nemáte také někde schovaný skvělý odšťavňovač, toustovač atd, které jste sotvajednou vyzkoušeli … ?

  Jistě, spousta šmejdů opravit nejde. Ale stejně, ke jsou zlaté české ručičky ? Za mého dětsví se opravovalo všechno. Pravda, něco trochu divoce, ale fungovalo to. Nyní ? Vyhodíme a koupíme nové.

  Pamatujete štupování ponožek ? Kdo by to dělal, stojí dvacku. Pamatujete párání starých svetrů, aby se dala vlna použít znovu ?

  A to už vůbec nemluvím o venkově. Slepice a jiná havěť se pásly na dvorku, seno se nasušilo na zahradě či za humny, prasátko chrochtalo ve dvorku, krmené zbytky a odpadem z brambor ze záhumenku. Kdo by to dělat, po ránu, večer či o víkendech makal ?

  Zlenivěli jsme. Samozřejmně, já také – ale aspoň to o sobě vím 🙂

  • vlk napsal:

   Carlosi
   docel a by men zajímalo, co jsi asi tak v životě dřív e opravoval ty sám. Já jsme si dlouhá léta dělal všechno na radiích, televizích, pračkách, mikrovlnkách, když to bylo od elektriky.
   Ale už dlouho to ani nezkouším. Protože nemám šanci najít příslušný integrovaný obvod a i kdyby ano, jd e skoro ze 100% o tzv. zákaznické obvody, které stejně nikde nekoupím.
   Takže neopravuji -vyhazuji
   Klukův pantáta je fořt přes auta. Dokonce na to má i živnost. Už jí zavřel. Bez diagnostiky je schopen dělat výfuky, klempířinu a pád dalších věcí. Kd e ovšem nemůže konkurovat . rychloservisům. A jejich maržím na díly. A normálním servisům zase proto, že nemá diagnostiku. Takže jsi dost mimo realitu. Ono by s ei opravovalo. Jenže to jaksi nejde.

  • vlk napsal:

   Ohledně párání s větrů mohu posloužit Karkulí, která plete, šije , vyšívá a ohledně domácího zvířectva svými dvěma švagry, kteří mají domácí hospodářství.Tchyně a tchán také. Protože jsou venkovští. Ono jaksi v městysu na začátku sídliště s e prase špatně chová.
   No budu mluvit pravdu , já bych ho nechoval a ni na té vsi… Nicméně znám ve měst ě dost lidí, co by to dělali. Ale nemají kde. Takže nás tady za e taháš za fusekli. Jako ostatně ve všech reakcích na tenhle článek.

 18. ld napsal:

  Občan,

  před několika málo lety jsem byl v ZOO. Před klecí s makaky stála čínská rodina a táta Číňan loudil po ošetřovatelce opici; že zaplatí dolary, neb mají nějakou oslavu (berdej), jejímž zlatým hřebem má být konzumace toho primáta. Opí ošetřovatelka měla IQ kozy a malý kozy; byla argumentačně i jazykově uondána, a tak kupce odeslala na ředitelství podniku (eniml boss), že tam se dohodnou na dalším postupu. Co následovalo nevím. Ale není složité si to domyslet :-).
  Dost možná je asijská narozková sváča z opice na stejné úrovni, jako třeba u nás pes. Jenže to se nikdy nedozvím, protože já chodím na oslavy, kde se výhradně pije…:-)

  • Občan napsal:

   No, ano 🙂
   „Miminka“ si v Číně velice oblíbila smažené lahůdky z pouličních stánků s vlastnoručně stánkaři vyráběnými omáčkami. A protože si kupovali i ňamky v těstíčku, nevědomky zblajzli mj. také v těstíčku smažené housenky bource morušového. Říkali, že si je, „bílé ďábly“ (oni jim tak v jejich ulici přezdívali), stánkař tak jako vyčkávavě prohlížel a když dojedli, tak se jich zeptal, zda tuší, co to jedli. A pobaveně jim to sdělil. Mladí říkali, že úplně cítili, jak jim kamení obličeje, ale ustáli to 😀
   Njn, kulturní rozdíly…

 19. fialenka napsal:

  Článek je i o konkurenceschopnosti, a tak napíšu jaká doporučení pro Českou republiku zveřejnila Evropská komise: „Je třeba, aby se v Česku dodržovaly zákony a předpisy, aby stát zakročil proti úplatkářství a aby státní správa skutečně fungovala. K tomu by měl přispět i zákon o státní službě, jehož účinnost je odkládána od roku 2002.
  Komise zároveň tvrdí, že Česko musí přejít k hospodářskému růstu „založenému na inovacích, vyšší přidané hodnotě a lidském kapitálu“. Růst založený na levné pracovní síle a přílivu zahraničních investic se už totiž vyčerpal.“

Komentáře nejsou povoleny.