MICROSOFT PŘEDSTAVIL TABLETY SURFACE – KONEČNĚ !


S majitelem tohoto blogové prostoru „Hospůdky u Vlka“ už něco pamatujeme ( asi bohužel ), jak jsme si asi před rokem společně vysvětlili. Týká se to také počítačů, na kterých mimo jiné píšeme svoje povídání, ale děláme také spoustu jiných věcí.

Komu dnes něco říká 8mi bitový osobní mikropočítač R 1715 ( výrobce Kombinat Robotron Dresden, proto to R ) , který disponoval dvěma mechanikami 5 ¼ palcových pružných tzv. floppy disket  s úžasnou úložnou kapacitou každá 360 kB ? A přece, do městysu Vlka jsem si zajel kdysi  v polovině osmdesátých let do místních Kancl-strojů pro integráč, který po naklapnutí do volného místa v motherboardu, světe div se, umožnil psát na této „německé“ mašině krásně česky.

napsal Laco Groessling

A měl taky jakýsi tabulkáč a databázi ve které šlo ukládat pomocí klíčových slov výpisky z literatury třeba. No prostě v polovině osmdesátek ráj na zemi. To všechno totiž v době, kdy se většina firemních aplikací chroustala na československém sálovém počítači EC 1021, později 1026, strojích to umístěných v klimatizovaných sálech s rozměry menší sokolovny. Ještě si pamatuji,  jak jsem do stojanů těchto mastodontů osobně zakládal kotouče magnetických pásek, nebo harddisky  velké jako hrnce na rýži pro jednu početnější asijskou rodinu, s maximální kapacitou tuším 2 MB dat.

Ale dosti nostalgie !  Před pár dny představil Microsoft dvojici svých prvních pořádných tabletů. Ano, teprve v polovině roku 2012, když první opravdu komerčně úspěšný tablet od Applu ( iPad ) je již na světě od ledna2010. Aod té doby trvá v obci ITC diskuse na téma, je to vůbec k něčemu, tyhle tablety ? To říkají patíci, kteří nedají dopustit na klasický portable, nebo pořádně nadupaný notebook. Jenže ty desítky milionů prodaných kusů prvního i následujících verzí iPadů říkají, že je tu přece jenom velký trh ( velký počet hladových zákazníků  ) s nižšími nároky, prostě uživateli, kteří tu nadupanost nepotřebují. A navíc Apple přišel ještě s jednou hračkou, iPhonem a taky spoustou aplikací ( které si po hříchu musíte zakoupit ).

A Microsoft hajinkal na vavřínech, protože přece jenom, viděli jste v nějaké české kanceláři běžet počítač na Linuxu, nebo iOS a ne na Windows XP,  Vistách, nebo nyní na Windows 7 ? Nebo schválně, na čem píšete korespondenci, počítáte reporty a vedete si seznam kontaktů ? Nejspíš na microsoftím balíku Office. Tak proč se vzrušovat ? Klídéék! Říkali si asi Microsofti.

Jenže čas letěl jako stádo koní a tak i Microsoft nakonec přišel pozdě, ale přece s odpovědí. Nejdříve investoval do výrobce mobilních telefonů Nokie. Naštěstí Nokia hajala na vavřínech také  tak, když se jejího řízení ujal krizový manažer Elop, rodem z Microsoftu, byla rychle ruka v rukávě. Dva jumbové chromáci se dali do boje s dravou mladou konkurencí Applu a Samsungu, když nepočítám zástup těch dalších kloňáků.  Nejdříve z Nokie vypadly telefony řady Lumia s operačním systémem Windows Phone  a nyní ze samotného Microsoftu dvě verze nového tabletu.

Video z předváděčky stojí za zhlédnutí, i když je dlouhé 47 minut :

 

Odkaz na video prezentace na YouTube

 


 

 

 

Přiznám se, že také patřím k odpůrcům tabletů a telefonů Apple a když vidím hysterické fronty puberťáků před prodejnami Applu, ne nepodobné našim dřívějším frontám nás starých struktur na nové Škody Š100 před hlavní prodejnou Škody národní podnik v MB, atd. atd. už to mne odrazuje. A tak k práci používám PC s Windows7 aMS Office 2010, k tomu, jak jinak mobil Nokia N8 ( protože má nejlepší foťák i videokameru s full HD ). Tato kombinace mi zatím stačí. Když je nejhůř, tak si vezmu sebou notebook Toshiba, ale většinou si vystačím s mobilem doplněným o externí klávesnici. Nicméně pravda, ideální to kombinace úplně není. A tak jsem čekal kdy už konečně, kdy už konečně bude na trhu nějaký pořádný tablet s ekosystémem jak se teď módně říká ( čti íkousystem , tenhle moderní terminus technicus mne taky dráždí, připomíná mi to ono ODS béčko Bursíka ) jen od  Microsoftu, kompletně od telefonu přes tablet po PC. Tak snad teď konečně, protože tablet z předváděčky, zejména ten výkonnější se mi moc zamlouvá. Vývoj v ITC branži je tak překotný, že opravdu jen málokdy přijde někdo s něčím revolučním ( to asi iPad marketingově byl ). Ale ono stačí, když je to alespoň evoluční, jako teď ty tablety od MS.

Jsem lenoch a tak představa možnosti  psát pro Vlka článek v pozici na zádech ležícího střelce a hezky být přitom připojen přes wi-fi na netu a mastit text na klávesnici, kterou představili pánové z Microsoftu, na to se fakt těším. A k tomu ještě ten jeden jednotící íkousystem.

Prostě si myslím, že po dlouhé době se Jumbovi Microsoftu něco povedlo, totiž, že nabízí tablet, který je vlastně výkonem něco mezi notebookem a stolním počítačem. Teď ještě, aby Nokia nezkrachovala a přinesla pořádný telefon také s kompatibilním íkousystémem.

Jó, je tomu už 27 let co jsem byl nadšením bez sebe ze svého prvního osobního Robotronu. Kde ty časy jsou ? A má vůbec smysl nad těmi technickými hračkami jásat ? Co říkáte mlaďoši ???

Laco Grőssling

 

P. s. : 22.6.2012

Ten čas, zejména v ICT branži fakt letí tryskem divokých koní. Tento článek jsem poslal přiteli Vlkovi ve středu 20.6.2012 ( asi se dostane na sklo po 27.6.12 ) večer a už abych přidal další důležitou novinku, která se udála. Microsoft představil svůj nový operační systém pro mobilní telefony Windows Phone 8, který na rozdíl od dosud prodávaného WP 7.5 byl měl být :

–         Opravdu plnokrevným a rovnocenným konkurentem mobilních platforem Applu a Samsungu,

–         Navíc vyvolá potřebu nového hardwaru, protože stávající chytré mobily od Nokie, o kterých jsem se zmínil v článku, až po Nokii Lumia 900 nepůjdou na nový OS WP 8 upgradovat,

–         Výsledným velkým bonusem bude, že po podzimním uvedení nových tabletů Surface i očekávané nové řady chytrých mobilních telefonů od Nokie (ale i HTC a dalších výrobců ), bude mít i český uživatel jeden ekosystém na mobilech, tabletech, případně noteboocích a portablech, totiž nový OS od Microsoftu, Windows 8, který dlouhodobě MS připravuje také pro stolní PC a notebooky.

No konečně, no konečně, no konečně.

Vlkův  dodatek a  jedna  myšlenka co mi  už  léta  brouzdá v  hlavě.

Nemohu jinak,  ale  musím přičinit  pár  řádek. Protože  Lacova  vzpomínka  na  Robotrony  se mne  osobně   dotýká.  Začnu  hodně  starým vtipem.

Přiběhne  takhle  k   Maovi jeden  z  jeho pobočníků a vyděšeně  mu  hlásí – předsedo  Mao,  Česká  republika nás  přepadla! Co máme  dělat?

A kolik  těch  Čechooslováků  je?

No  15 milionů!

Jo a  v  kterém hotelu je  chcete  ubytovat? To je jedna  naše  vesnice. Jistě  budou  všichni  příbuzní  nebo se budou  aspoň  osobně  znát… Tak vyberte  nějaký podle  toho.

Ten  vtip  je  v podstatě  pravdivý. Je  nás  už jen  10  mega,  tedy skutečně, jedna  čínská  větší  vesnice. A  Lacova  vzpomínka  na  Robotrony  1715  ukazuje,  že  jsme  buď  příbuzní nebo se známe,  či  se  naše osudy nějak  zkřížily. Nikdy  jsem se s Lacem Groesslingem  nepotkal.  Jenže  on  jezdil  kvůli Robotronu  do městysu.  Konkrétně  do  Kancl strojů, co  sídlily  v  Úslavské.  Do  šedivého  baráku, kde seděla  obchodní skupina, která  Robouše  distribuvala a které  velel můj  dlouholetý  přítel a  správný  borec  Pavel Leopold.  Už  asi  tři roky  není  mezi námi.  Dneska  hraje  volejbal  a  zdatně  paří  někde  na  svém oblaku..  Laco,jistě  jsi  ho také znal.

A nejen  to.  Já  se zajížděl  na   Robotronech, které  1715  předcházely  – na  5130…  To  byl  takový  větší psací stůl, co  měl  výkon asi  jako  Sinclaire.  Ale měl  navíc  4 šachty   8″  floppů.  No zkuste  si  představit  gramfonové  Elpíčko,  na  které  uložíte  celých  250 kilobytů…Tak  to  byl  výkřik  výpočetní  techniky, než  přišly  ony  1715… Což  byla okoputá  Aplle  II.  Když  už  je  o tom  řeč.

A tady mám  vzpomínku druhou – na  1715 jsem překládal asi  1/4  originální  dokumentace. A ledva    tuhle  zakázku  dojel,  už tenkrát  na  živnosťák,  ozval se mi Pavel Leopoldů s  další.  S  dokumentací  na  Robotron,  tuším že  1620.. Což  byla  východoněmecká  IBM  XT.  Už  16-ti  bitová… Jojo.  tak  tu jsem překládal  do  češtiny  skoro  celou…..  Po nocích, o  víkendech o  dovolené.  Aby  to bylo co nejdřív na  trhu..

Dávno již  tomu.  Laco, předseda  Mao  měl pravdu. Všichni se známe. Nějak.

Omlouvám se  těm, které  to nudí,  že  jsem  do  hry  dal  něco  zašlých vzpomínek. Ale  onen  zmíněný,  už  nebyvší  kámoš  patřil skutečně  k  těm nejlepším, co  jsem  kdy  v  životě  měl. takže  jsem musel. Navíc  je  to umocněno  nostalgií technického dávnověku.

No  a  nakonec  jeden nápad, který  nosím v  hlavě  už  nejméně  6 let.  nechápu  výrobce mobilů a počítačů . Nejméně  od  té  doby, co jsem  si  kdysi dávno pořídil  svou Nokii  9000…..  Byl to jeden  z  prvních  tzv. chytrých  mobilů na  trhu. Mám a užívám ji dodnes.

Tehdy  zázrak, který mi umožnil jej  vybavit  spousty  softových  udělátek.  Takže  mi  v mnoha  ohledech zdatně nahrazuje  počítač. Je  tam  Word, i  Excel.  Neběhá  pod  Woknama, ale  pod  Symbianem. Který  Nokie  opustila. A  vzhledem k  tomu,  co  píše  Laco  – logicky.

Protože  kdybych já byl  šéfem nějaké  velké  počítačové firmy  nebo  výrobce mobilů,  už  dávno by  byl  na trhu  mobil,  který by  byl vlastně  počítačem.   Ke  kterému bych  udělat malou  a  velkou dokovací stanici.  Když by se zastrčil do  té  menší,  vznikl by  tablet.  Kdyby  do větší, pak  by  byl  notebook.  Vždy  by  šlo  o připojení  periferií  k  základnímu výpočetnímu  jádru  mobilu.  Jeden  operační systém  jedna  data, vždycky  s sebou.  Paráda.

Drtivá  většina  kancelářských  aplikací, resp. jejich použití  je písmáctví  ve  Wordu a  neb  excelové  tabulky…..  A  na  to  bohatě  a navíc  i na  Power Point  staří  i moje  stařičká  Nokia. V reálném  čase…Nechápu  že  do  počítadel cpou  všechno možné, do mobilů také. Ale  tohle  zatím nikoho nenapadlo..

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Groessling podotýká se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na MICROSOFT PŘEDSTAVIL TABLETY SURFACE – KONEČNĚ !

 1. Kanalnik napsal:

  ja jsem z tech mladsich, pamatuji XP a AT a treba textak T602, na tom nas ucili na gymplu, i tak mi to ted pripada jako prehistorie… nebo treba ty prvni hry, co jsme na tom hrali… jinak tablet nemam, takze nemohu soudit, nejak se mi do tech nejnovejsich udelatek nechce, notebook mi bohate staci a mobil s volanim a SMS je pro mne tak akorat, vic nepotrebuji

 2. tresen napsal:

  …v pozici na zádech ležícího střelce a hezky být přitom připojen přes wi-fi na netu a mastit text na klávesnici…
  Na to mi v pohodě stačí Acer Aspire One. Dokonce to takhle fungovalo i loni, kdy jsem měla pravačku po operaci ramene v ortéze.
  Ale jestli mi ten chudinka netbůček odejde, nějaký tablet asi pořídím.

 3. Analytik napsal:

  Laco a Vlku, díky!
  Připomněli jste mi mé mládí. Měl jsem tu čest zúčastnit se přechodu firmy ZPA Děčín ze sálového počítače EC 1026 na PC. Také jsme měli jako terminál tehdejší převratnou novinku ROBOTRON a díky jeho disketové mechanice jsme na placičkách přenášeli data z EC na PC.
  To jsme se naběhali! Pak už jen napsat ekvivaletní programy ve Foxce a po závodní dovolené mohla výroba pokračovat.
  Bohužel, rozšíření písíček znamenalo konec naší fabriky, jejíž hlavní náplní byla výroba zdrojů pro sálové počítače.
  Zůstala jen hezká vzpomínka i na původní EC 1021 se 64kB operační paměti a na děrné štítky.

 4. Alex napsal:

  Ježišmarja, vlk to sype na sklo tak hustě, že to už ani nestíhám číst. Pane Gröosslingu klobouk dolů, jak držíte krok. pro mne je tohle naprosto španělská vesnice. A popravdě naprosto netuším, o čem píšete. Rozumím jen vlkovu dodatku a to jen té lidské stránce. Fakt je, že je bezva, že tenhle web takhle není ani náhodou monotónní. A to se mi přiznám moc líbí, jakkoli tady nemám co říci k tématu.

 5. Jethro napsal:

  Chlapi, já bych jako člověk od fochu, tady měl diskutovat jak Rošádek pod Šumavou, a … mne nic nenapadá! Samozřejmě si mohu přisadit, jak naší technici fasovali jehly a pak tři dny šili poškozené feritové paměti u našeho ZPA 600.

  Leží mi ale v hlavě dvě poznámky: ta první je o technologické bariéře, kdy nás západ držel v šachu embargem na počítače i software. Je veřejným tajemstvím, že se v Rusku pajcovaly sálové IBM a nikdo se s tím nic moc netajil.
  Uvědomuje si naše omladina, že my jsme se museli zabývat volovinama, jak udělat z minitelevize a prdítka ZXSpectrum terminál k sálovému počítači? Pro mne je zázrak, že Sověti při tomto embargu dokázali pouštět do vesmíru rachejtle…

  Druhá poznámka: kde to skončí? My jsme před nějakými pětadvaceti lety měli k dispozici 400 MB disků 16 MB paměti, pořizovalo se na 8″ diskety, kapacitu si nepamatuju, snad okolo 120 děrných štítků.
  Ještě o řadu let později, když jsme byli nadšení z digitálních foťáků se třema megapixelama, mne v Polsku málem zatkli, že jsem si chtěl z ulice vyfotit jejich barák.
  Dnes máme na webu http://showmystreet.com/ , kde vidím v detailu z dvou metrů auto před svým barákem, ten barák si mohu prohlédnout ze všech stran!
  A technika? My měli jako super novátorství modemy 14.4 a BBS. Dneska má internet v mobilu každá malá holka.
  A dnešní počítače? Na doma? Na hraní si? Paměť 1000x vetší, výkon ještě řádově více, disky 2 TB, to je 5000x víc než měl náš EC 1026!

  Takže zásadní otázka: co nás čeká v roce 2016? 2021? Počítač v pecce pod kůží za uchem? Přenos obrazu do očního nervu? A nebudou nás sledovat a regulovat na každém kroku?
  Asi už blbnu.

 6. Germanicus napsal:

  Tedy Laco a další paní a páni kolezi,
  Připadám si jako v hospodě, když „staříci“ vzpomínají. Ale furt lepší, než se bavit o nemocech. Já jsem se dostal k prvním počítačům také někdy v polovině 70. let. Díky známým a kamarádům jsem docela často chodil na různé semináře do ekonomicko-matematické laboratoře Ekonomického ústavu ČSAV. Tam měli několik WANGů tuším řady 2200. Viz:
  http://home.wxs.nl/~janvdv/wang/wangmuseum.htm
  Učil jsem se tam základům programování v BASICu. WANG měl zelenou obrazovku a připadal mě jako malý zázrak. Tiskárna byla polská (traktor) a dělala hroznej kravál. Jo, a na jednom WANGu často usilovně pracoval mladý, chytrý, sympatický vědecký aspirant, který mi často řadu věcí vysvětlil. Jmenoval se… jo, Vladimír Dlouhý… Jo, kdeže loňské sněhy jsou…

 7. Pepano napsal:

  Také rád vzpomínám na historii kdy jsem na Atari pracoval a dokonce ve strojáku programová tisk na elektronický psací stroj. A dnes máme tržní hospodářství tak je Indie neustále kupovat novou techniku i když ji nepotřebuješ.Ale na druhou stranu když nějakému kámoši dávám do kupy starší PC tak běduji jaká je to čekárna.

 8. Majka napsal:

  ZPA 600 ještě pamatuju, I EC 1033, EC1026 i Robotron.

Komentáře nejsou povoleny.