Měl jsem těžké dilema, co vybrat pro páteční Kosu. Bylo mi jasné, že buď musím pominout svůj oblíbený fotbálek nebo, že utře právě zahajovaná Olympiáda. Dal jsem přednost fotbalu. V neposlední řadě proto, že jsem si musel ujasnit z kterého konce onu londýnskou sportovní gigaudálost pojmu. Zejména, když to bude , bohužel, až po jejím zahájení.
Buď z toho fandovského, protože se opravdu těším! A že letos bude opravdu na co koukat! ČT vysílá dokonce nejen paralelně na dvou kanálech současně, ale navíc ještě na celkem 8 internetových streamech!!!
Dokonalé fandovské obžerství.
Přiznávám – jsem nadšen. Jakkoli nyní moje fyziognomie – křížence velehrocha a šifonéru tomu vůbec nenapovídá, tak v mládí, respektive přesněji – dokud jsem na radnici neřekl kdysi Ano, jsem výrazně sportoval. A dělal všechno možné. A stejně rád sledoval vrcholné výkony jiných, kteří měli předpoklady mně jaksi nepřístupné. Prostě olympiáda byla u nás doma svatý rituál. Kdy se na tři dny zastavil život. A velmi se obávám, že to tentokrát dopadne stejně a může být, že i Kosa přijde těžce zkrátka. Uvidíme. Ale doufám a to naprosto bezelstně a upřímně, že se opřou za mne teď na několik týdnů do klávesnic ostatní autoři a já to všechno budu moci řídit tak nějak mimochodem, sobecky. Jen z dálky. Protože při Hříbkovi se dalo psát na chatrči buď brzy po ránu nebo pozdě večer. Jenže teď bude těch 8 internetových streamů a dva televizní kanály dvacet čtyři hodin denně.
Moc se těším tradičně na atletiku, plavání, ale také na volejbal, tenis, DRAM team v basketu, na fotbálek asi tak od čvrtfinále, házenou, veslování. No je tam ještě nějaký sport který jsme nejmenoval? Ö ano, je jich asi tak dvacet…. A teď vidím, že jsem zcela opomenul box. Tak na ten se doslova třesu. Zejména pokud los proti sobě pošle Amíka a Kubánce! Jasně, že chci vidět také naše. Zkrátka je toho hodně a mohl bych o tom psát hodně dlouho.
Ale z tohoto konce to nakonec nevezmu. Došlo mi totiž dost rychle, co by asi tak napsalo levé křídlo Kosířů. Napíši to sám:
– jde o šidítko ve smyslu chléb a hry od těch, co vládnou
– jde nikoli o sport, ale o bohapustou komerci
– sportovci nejsou žádní sportovci ale chemicky vypreparované mašiny
– účastníci jdou jen po penězích
– původní olympijské ideály jsou mrtvé
– celé je to jeden velký špektákl a podvod
– zbytečně vyhozené miliardy, aby se velký byznys a pár odklápěčů silně napakovalo
– olympiáda slouží k prezentaci velmi pochybných režimů
– k čemu tohle gigantické konání, když ve světě je hlad
Jistě jsem na mnohé standardní hlášky opomenul, nicméně ty hlavní výhrady jsou uvedeny.
Takže se pokusím s nimi nějak vypořádat. Pokud třeba takovému Slimovi nakonec vyjde, že jsem cosi jako maloměšťák, je to ok. Nemám s tím žádný problém. Mohl bych dopadnout hůř. Podle Klémy, co měl pod čepicí a jeho proslulého projevu v poslanecké sněmovně, kdy oznamoval zkoprnělým poslancům, že se učí v Sovětském svazu jak je budou jednou věšet, bych byl v jeho kategorii sociálfašista. A byl bych na to docela hrdý. Ale to je také něco, co nehodlám dál rozvíjet.
Jsem jaký jsem a z Olympiády a toho, co uvidím, se upřímně těším. Proč? Protože si určitě na pár dnů vyčistím makovici od Kalouska, Nečase a tohohle odpudivého materiálu, co nám vládne. Aspoň doufám. Člověk to v rámci své duševní hygieny a zachování zdravého rozumu nutně potřebuje
Takže ano – je to šidítko. Ale nepoužíváme my nějaké to šidítko k útěku z reality každý den? Knížky, hudbu, televizi, návštěvu divadla? Jaký je mezi tím rozdíl jít někam do biáku nebo sledovat finále stovky mezi Gayem, Boltem a Blackem? Podle mne jen v délce trvání obou seancí a také v tom, že ono finále olympijského sprintu bude absolutním vrcholem současných lidských možností v něčem, co je nám naprosto přirozené – běhu. Prostě prapůvodní, až jeskynní – kdo z koho. Žádný vyfabulovaný , kašírovaný příběh, který někdo vymyslel. Erupce, v které budou čtyři roky práce mimořádně disponovaných a až nelidsky tvrdě pracujících jedinců.
Je to špatné se na to těšit? Slyším odpověď, že jejich schopnosti jsou násobeny dopingem, bez kterého by možná byly rádi, kdyby dali stovku za nějakých 10,2. Možná. Nevím. Tihle budou opravdu pod superkontrolou na doping. Ale nijak to nevylučuji. A ptám se – fajn, a ve filmu je všechno jen v rámci lidských možností nebo je tam dnes spousta triků, kaskadérů, atd., bez kterých by děj nefungoval nikoho nezajímal?
Totéž muzika. Zkuste si představit současný pop bez elektriky a počítačových kouzel, syntetizátorů a tak podobně. Kde by byla? Co bychom poslouchali? Jak to, že u filmu a hudby nikomu podobné berličky nevadí? A dokonc e ani herci, či muzikanti dopovaní děleko víc než svalovci?
A co vlku totální komercializace to, že tví „sportovci“ jsou prostě jen hraboši, co jdou po penězích?
Opět – mohu říci svým kritikům – je to pravda. Ale co tím chcete říci? Znáte špičkové hudebníky, spisovatele, herce, režiséry, zpěváky a tak podobně, kteří se chovají jinak? Jejich dílka, vážení kritici konzumujete, platíte za to a přijde vám to naprosto normální. A dokonce vás kasírují už i za to, že si koupíte prázdné CD nebo tiskárnu k počítači nebo kopírku.Nikdo neohrnuje nos nad tím, že si koupí Jarka Nohavicu a zaplatí za to. Proč bych stejný metr neměl uplatnit i pro sportovce?
Jen proto, že kdysi se opravdu dbalo na amaterismus? A že jsme tomuto původnímu ideálu na hony a nevratně vzdáleni?
No ono i umění se jaksi původně, než se z něho stal dnešní zábavní průmysl, byla amaterská záležitost zadara. Pravěký malíř v Altamiře uhlem kreslil na stěnu jeskyně jen tak, aby si udělal radost. Nebo druhým. Nebo aby byl zítra lepší lov…Tutéž motivaci měl pravěký člověk Janeček, když řezal Věstonickou Venuši. Podobně první zpěváci a hudebníci, drnkající na nějaký provázek nebo tlukoucí kusem dřeva do prabubnu.
Kolik z vás, co budou kritizovat ty prachy co ničí sport, bylo v uplynulých čtyřech létech na něčem a ryze amatérském? A je jedno, jestli to byl žákovský fotbal nebo taneční kroužek? Navíc sport, zejména ten vrcholový, je koncentrovaný byznys. S e vším všudy. Zejména s neúprosnou tvrdostí. Jednak je krátký a pak – je založený na premise, že divák chce vidět neustále lepší a lepší výkony a zejména, jako jsou staří , neporazitelní šampioni podrceni nově vycházejícími hvězdami… A nechrání je před odchodem do nicoty ani takový mizerný zákon, jaký zaštiťuje nás – zaměstnance
.Míním Drábkem vykuchaný zákoník práce.
A co ty vyhozené miliardy, prezentace diktátorů nebo obrovské výdaje spojené s pořádáním her a stav světa. Třeba jeho hladomory? Nebo zátěž pro životní prostředí?
Ano – opět ano. Máte pravdu. Jenže kdyby nebyla olympiáda, jaká je asi pravděpodobnost, že by ony ušetřené investice šly na nějakou rozvojovou pomoc? Odpovím si sám –NULA. A padne Kim v severní Koreji když žádné hry nebudou? Ani omylem. Ani hlad ve světě se nezmenší.
Zkrátka Olympiáda je dnes úplně něco jiného, než si představoval po jejím restartu Piere de Coubertin nebo naposled ještě Avery Brundage. Ti po něm, to už byli jen čistí obchodníci. Stále drsnější a stále výkonnější a hrabivější. Nicméně, z hlediska výkonů jde dneska asi o to nejšpičkovější soustředění lidského umu v něčem na světě na jednom místě v jednom okamžiku. Žádný sebešpičkovější hudební, filmový či televizní festival nepřivede nikdy do jednoho místa takovou ojedinělou a širokou kvalitu. A nikde nemá obyčejný člověk tak snadnou možnost vidět onu naprosto bezkonkurenční výkonnost ,jako je tomu v případě Olympiády.
Nemám sebemenší iluze – ano, je to kšeft. Jen kšeft. A Mozart nebo Michalangelo nebyli špičkovými profíky ve své době? A špičkově placenými? Ve srovnání s tehdejším průměrem?
Nehájím to špatné. Jen říkám – jsem rád, když trochu upustím páry od toho neřádu kolem nás. A rád se podívám na onu umělou, ale superkvalitní šou Tak jako žasnu v Sixtinské kapli. Nebo když slyším Heroicu nebo vidím sochu Davida. Nebo třeba pyramidy. Nevidím mezi těmi ojedinělými výkony lidského genia a špičkových soutěží z Londýna zásadní rozdíl.
Prostě se těším. Ale nikomu nevnucuji svůj pohled. Vlk prostě rád zapomene na Kalouska a vymění ho třeba za Federera. Nebo keňské běžce na dlouhých tratích, či čínské gymnastky nebo americké plavce…. A bude nad tím, co uvidí žasnout jako malý kluk. Jako když byl v kině s tátou na filmu o Olympiádě v Římě. Na podzim roku 1960. Pamětníci se mnou budou souhlasit, že vidět běžet Vilmu Rudolphovou nebo bosého Abebe Bikilu byl zážitek na celý život.
Přeji si, aby jsme něco podobného zažili i letos. Vám pak hezký den a Miroslavu Kalouskovi rychlý, ale spravedlivý proces.
Nemám nic proti OH, taky se ráda na některé výkony sportovců podívám. Osobně nechápu, jen ten ceremoniál, který bude letos stát asi 27 milionů liber. Přijde mi to vždycky, jako nějaká zbytečná nádstavba, jako revue, které nemá nic společného se sportem. Chyba je určitě ve mně, pravděpodobně nejsem vůbec současný estét. Mám ráda přirozenou krásu a taková předražená pompéznost, jeví se mi víc než zbytečná. Možná, že stát se chce prezentovat do světa, ukázat, že je poctěn, že může pořádat OH, ale proč tak draze a kýčovitě?
hm. Tak se přihlašuju k lvému křídli Kosířů. A vlk je chytrý, sám si odpověděl i opověděl na odpověď.
Tak hezké pasivní sportování. Ale snad zbyde i čas na topstar magazin, farmu a wipzpravy.
Carlosi, nebuďte jedovatý :-), na olympiádu se těším a budu se dívat, když mi to čas dovolí – na rozdíl od dalších, vámi jmenovaných pořadů. Vlku, fotbálek sice nemusím, ale to neznamená, že nemám ráda ostatní sporty. A pokud se týká aktivního sportování, jsem „rekreační cyklistka“, a dokud zdraví dovolilo, jezdila jsem s přítelem na dovolené „kolmo“, projeli jsme spolu velkou část Čech i Moravy – ani kousek hromadnou dopravou, a byly to moc krásné dovolené. Dnes už jezdím jen tak po okolí či na nákupy z našeho „vídrholce“ do blízkého městečka 🙂
Nu vstup Carlosův je opět vstupem charakteristickým pro tu naši zdejší trojku. Když se pokusí o argumentaci, vyjde z toho zjištění, že revoluce dělá šlechta neb jestli se nepletu hihihi ala Sam Hawkins), tak Engels je šlechtického původu. A jsou to vstupy nesmírně půvabné. I s tím takovým veskrze lidským popichováním. (shovívavý a pobavený úsměv na mé tváři při psaní).
Ano vlk je chytrý a tu pravou odpověď má skrytu mezi těmi řádky.
Člověk nikdy jen nepracoval na své obživě, ale vždy se i bavil – a různě. Ona by opravdu jinak asi ta věstonická venuše nebyla. A pak se dá k té různé zábavě i různě přistupovat, různě ji hodnotit ba i zneužít.
OH? Ty řece budou a měly by být vždy v prvé řadě oním mementem, pročže byly obnoveny oním P.Coubertinem. Na to se zapomíná a není divu. Moje generace jako první už válku na našem kontinentě nezažila – a tak ono mememto ustupuje až do takového pozadí, jako by ho už nebylo. A je dobře, že jeho otřeba se stává tak nějak zbytnou. Jen aby tomu tak skutečně bylo.
A jinak jde přece vždy jen a jen o tu míru. I když i tu má každý trochu asi jinde.
Ona ta sportovní klání nám ale přece nahrazují i ta pole válečná – v soupeření mezi národu. A není to akonec dobře?
Maloměšťáctví? Ale ano, některým je třeba vyjít vstříc v jejich skutečném maloměšťáctví. To jsou ty otázky i kolem bulváru či třeba červené knihovny. Ale on to přece žádný pokleslý bulvár není. Ten se z nich stane teprve tehdy, je-li zase překročena nějaká míra. Červená knihovna je jen nějaký způsob snění jako protiklad vůči tvrdosti života, jež může jednotlivce otkat a potkává. Bulvár? Dobrý bulvár je přece až hygienicky očistný, ukazuje-li, že i ty VIP osobnosti potkávají také osobní tragédie v rozporu s imige, jež je jím jinak vytvářeno. A zábava? Nu někoho baví to, někoho ono.
Takže kde a u koho je nakonec to maloměšťáctví? Já myslím, že u toho, kdo se jakkoli ošklíbá nad těmi druhými. V jakémkoli smyslu.
Alexi,
maloměšťáctví a červená knihovna se časem mohou stát klasikou. Jedním z typických příkladů je třeba žánr western a spisovatel Max Brandt. Literárně, nic moc, ale časem se na něj začalo nahlížet jinak a dnes je považován za klasického autora.
Nebo když slyším Heroicu nebo vidím sochu Davida.
VLK ZŘEJMĚ MYSLÍ BEETHOVENOVU Eroticu 🙂
Jaxe sem dá připojit fotografie, ke zvýšení olympské nálady?
Slime Slime, to jste tomu dal na prdel. Není to ani Heroica ani Erotica, za to jsem dostal v hudebce ad paní učitelky těžkej kartáč… Je to když tak Eroica 🙂
No to měla být jemná ironie, proto je tam ten smajlík. Přece nebudu vlkovi
vysvětlovat, že (zase) jaksi ujel..
Olympijské hry mám rád, na několik týdnů jiný sport nebude. Osobně se nerozplývám nadšením nad výkonem sportovce, který je „náš“ a jak to „naši“ těm „jejich“ nandali. Jde o výkon toho konkrétního sportovce a je úplně jedno, pod jakou vlajkou jej dosáhne.
Typickým příkladem zbožštění vlajky je čínská olympijská výprava. Talentované děti zavřené už od 3-5 let ve speciálních školách a nebezpečně drilované k co nejvyšším výkonům, vše spojeno s příměsí chemických substancí, protože normální tělo již dosáhlo hranice možností.
Pro mě osobně má význam jen sport, který mohu sám provozovat a prakticky využít – třeba běh za dopravním prostředkem.
A na závěr si dovolím trochu historického exkurzu. Sport (a turistiku) masově rozšířili v českých podmínkách obyvatelé měst. Obyvatelé vesnic měli za celý den tolik fyzické aktivity, že po další již ani netoužili.
Chcete sportovat? Tak začněte vzpírat, třeba dřevo na zimu.
Právě jsem se dodíval na záznam slavnostního zahájení a netuše, že se tady pojede Olympiáda, měl jsem z toho jeden velmi pozitivní pocit: všiml si někdo, že se jedná v podstatě o jediný světský rituál, který, alespoň navenek propaguje rovnost, čestnost, … a všechny ty ideály, na které ten dnešní sobecký svět tvrdě zapomněl a my se na něho (alespoň my levičáci, jak Carlos dí) dost a dos zlobíme?
Všechno výše napsané je samozřejmě pravda, včetně byznysu, prezentace, atd. Ale já jsem rád, že budu moci svému vnukovi jednou vysvětlovat, že Olympiáda je taková slavnost, kde se sejdou nejlepší sportovci světa, aby … A třeba potom snáze pochopí, proč člověku ležícímu na zemi podám ruku. A třeba se také pustí do sportu a vyhne se tak drogám a chlastu a střílení na půlnoční premiéře Batmana, kam chodí normálně matky s tříměsíčními kojenci.
Díky, Jethro, napsal jste to i za mne. Hlavně ve vztahu k dětem, vnukům. A je na nás, abychom jim vysvětlili, o čem ta Olympiáda vlastně je. Tak, jak to napsal vlk, doplnil tata, Lex a další. Ve sportu se člověk naučí také prohrávat a pokud je to v čestném souboji, má to velkou cenu pro život. Podat vítězi ruku. Při sportu se tvoří přátelství na celý život. Vím, o čem mluvím. Skláním se před všemi rodiči, prarodiči a všemi bezejmennými trenéry, rozhodčími, časoměřiči a organizátory, kteří se věnují dětem a mládeži ve svém volném čase. Viděla jsem jich dost v poslední době na pár lehkoatletických závodech středoškolské mládeže v Praze (!). Většinou v důchodovém věku, někteří již i s hůlkami, zřejmě bývalí sportovci – amatéři nebo učitelé, se svačinou v papíru. Ti za svojí činnost peníze nedostanou a ani je nečekají.Je na nich vidět, že je to baví. Určitě jim nezbývá moc času a sil na nějaké telenovely. A těm dětem také.. Přeji všem hodně krásných sportovních zážitků z Olympiády. A čtenářům Kosy zvlášť.
P.S. A kdo že nám schvaloval „Maradonovu ruku“ ? Proti fotbalu nic nemám, spíše naopak. Snad mi rozumíte.
Já si dovolím věnovat svůj příspěvek na téma olympiáda mé babičce.
Ještě po mnoha letech si ji vybavím, jak sedí ve svém křesílku, berle opřené o stolek, zahalena v oblacích cigaretového kouře.
„Už házel Bugár?“, ptám se, zavírám dveře a otvírám okno.
Babička mě identifikuje po hlase, protože oči /permanentně na šťopkách / není schopna odtrhnout od televize.
„Ještě ne, ale už se rozcvičuje. Posaď se.“
A babička na mě vychrlí precizní předběžné pořadí, oči nadále přilepené k obrazovce, s pravačkou putující neustále od úst k popelníku.
Už skoro dvacet let nekouřím, v tomhle ohledu babičku radši nenásleduju, ale na olympiádu koukat chci, nejvíc právě na atletiku. A budu vzpomínat na svou fandovskou parťačku. Musím jí na hřbitově zapálit olympijské světýlko.
vždy si vzpomenu na Mnichov,vzpomínka a zapálení světýlka i pro ně.
gerd……….mohl bych oponovat vtom že mam uplně jiné pocity než vy,a věřím že valná čast sportovcu ma to samé pravě tu hrdost pod tou vlajkou,a to dělá stale přes komerci tu OH a tu cenost,že se stanu hrdinou pro svuj narod,A NESTIDÍM SE ZA KOSEK TE HRDOSTI A SLZIČKU KDYŽ,stoupá a hrají naší hymnu.SCELA vedle že je jedno pod jakou vlajkou kdo zvitězí,a věřím a aspon ja vždy budu považovat slovo vlast jako nedotknutelné,a jen doufám že pro většinu je slovo vlast,hned za rodinou
vlku kde najdu ty 8 internetových streamech
Tato,
jede to na webu České televize. Najdete to zde:http://www.ceskatelevize.cz/loh/zive/ Aspoň myslím, když rozkliknete nejspíš ta čísla . Já to zkoušet nebudu, protože tady mám zatraceně pomalé připojení. A už jenom otevření téhle adresy mi trvalo skoro 10 minut čekání.
Vlku
MOC diky je to ono
Vlku, také děkujeme za tento odkaz.
Vlku, na to pomalé připojení u Vás na chatě jsem si vzpomněl, když jsem dnes odpoledne na zahradě na NB připojeném k síti přes domáci wi-fi „přepínal“ mezi x kanály v HD kvalitě s česky komentovaným olympijským sportem. Služba LOH/zive se totiž ČTV opravdu povedla, a sportovní přenosy to posouvá kvalitativně výrazně „dál“.
Tato,
máme demokracii, alespoň na těchto stránkách, a mně nevadí, že máme na tohle jiný názor. Mám jen trochu strach, aby se v záplavě olympijského nadšení nezapomnělo na politiky, kteří mohou chystat další nepříjemné záležitosti pro občany. Pod kouřovou clonou OH nám mohou prohlasovat další omezení příjmů nebo demokracie.
gerd to se rozhodně nemusíte bat,hlavně né u lidí na kose,bohužel u jinych at olimpiada je nebo není tak stojí stranou a pak se diví
Budu reagovat jen na sedmou a devátou výhradu „levého křídla Kosířů“, jak je formuloval vlk. A přidám jednu všeobecnou poznámku.
Ano, uspořádání letních olympijských her přijde na neuvěřitelnou sumu peněz (řehtám se jak kůň, když si vzpomenu na primátora Béma a jeho „Prahu olympijskou“ – i když „řehtám“ není to pravé ořechové, spíše z toho člověka mrazí, protože mělo jít v českých korupčních poměrech o neskutečný tunel na obohacení jistých lidí na úkor nás všech, o nepředstavitelnou sekeru do státních financí ve prospěch vybraných jedinců).
Nevím, kdo všechno se podílí na financování „Londýna“, chci věřit, že významný podíl tvoří soukromé zdroje. Ty zdroje, které nakonec na olympiádě vydělají. Protože státu se ty vložené investice rozhodně nevrátí.
Takže jako bych potvrzoval tu sedmou výhradu. Ale nepotvrzuji. Protože se na ty peníze dívám prizmatem srovnání. Dobra se zlem. Ony se totiž ty stovky miliard neinvestují jen do akcí typu „hry“, tedy do akcí, které jistě nelze charakterizovat jako „zlo“, nýbrž jako „dobro“. Olympijské hry jsou manifestací mírových myšlenek, myšlenek lidské sounáležitosti, vzájemnosti, tolerance a fér soupeření. Moc, moc jsem na zahajovacím ceremoniálu ocenil úžasný nápad dramaturgů a choreografů se vpuštěním „bicyklových“ Picassových holubic míru. Úžasné i dojemné, byť nakonec „do oblak“ odstartovala jen jedna.
Ty skutečně vyhozené peníze, ty, které představují „zlo“ mají zcela jiného adresáta než sportovní svátky. Jsou jimi zbrojení a války. A tyhle sumy nejsou představovány miliardami, ale biliony, částkami o řád, o tři nuly vyššími. Lidé z nich nejásají, nepadají z nich rekordy a hranice lidských možností, padají z nich lidské hlavy, těla i duše, denně stovky, ročně tisíce a desetitisíce, a rozhoří-li se velký konflikt, pak miliony. O materiálních škodách ani nemluvě. Zatímco hlad a bída těch ubohých je, podobně jako v případě té deváté výhrady, stejná předtím jako potom, resp. nesrovnatelně vyšší „potom“.
A ještě jedna černá díra na peníze tu je, nejen olympiády a zbrojení s válkami. Je jí nenažranost nejbohatších. Neexistuje suma, která by byla s to naplnit tuhle černou díru.
Takže – občane plať. Ze svého skrovného příjmu. Doporučuji přečíst tenhle článek Milana Kubra z roku 2008 http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-kubr.php?itemid=4696.
A ta všeobecná poznámka? Tu je: Ty olympijské hry jsou na prvním místě svátkem těch sportovců (i těch čínských vydrilovaných, jak píše Gerd – a pro ně snad o to větším). Konání olympijských her jednou za čtyři roky může pro většinu těch sportovců znamenat, že se jim dostane té možnosti jen jedinkrát za život. My, konzumenti sportu, tu příležitost máme co čtyři (co dva) roky. My tohle u televizorů zvládneme. Nejsme to my, pro koho se hry konají. I když, samozřejmě, také trochu.
No, a ať se na mě nikdo nezlobí, budu obdivovat úžasné výkony, ale fandit budu přece jenom těm, co mají lvíčka na prsou. Ten pocit, když stoupá česká vlajka na stožár a zní česká národní hymna, je nakonec víc, než světový rekord. Pro nás diváky zcela určitě, a pro samotného sportovce je to okamžik, na který nezapomíná po celý zbývající život, i když rekord je třeba desetkrát překonán.
L.
Hezkej článek.
Lexi,
k těm platbám ze skromných příjmů občanů obvykle doplňuji, co řekli Indiáni kmene Cree bělochům:
Teprve až pokácíte poslední strom, až otrávíte poslední řeku, až ulovíte poslední rybu, přijdete na to, že se peníze nedají jíst.
tato,
čím to, že jsme nezávisle na sobě došli k podobným závěrům?
L.
TO JE OTÁZKA! PROČ SE SOBĚ PODOBAJÍ
STAŘÍ MANŽELÉ?
TAK JAK SEM LZE DÁT TU FOTKU?
Fotka musí někde veřejně viset na webu, pak se sem vloží jen odkaz.
Myslím, že fotku jako takovou sem nedostanete. Nebo se pletu?
Myslím, že to wordpress umožňuje jenom adminovi. Nebo jen některým adminům.
Tak jsem to myslel, vlkovi jí pošlu,
až odtrhne oči od „streamů“.
Tak jsem sem zkusil poslat fotku, asi to nejde 😦 Ale některé tagy to bere Zkusím
Lexi protože přes všehen marast za každé situace ta vlajka ta hymna,vemě vyvolavé něco co se nedá popsat,pro mě to klišé není a nikdy nebude.A jak je vidno to přesně citíte vy.
promě je to jedno nejcitlivějších temat.
Zda znáš tu šťastnou zem, ty utěšené kraje,
kde starý varhaník na dědův odkaz hraje.
Kde chodí národ lev a vrzají mu boty,
a za ním Dášenka a pak pes třetí roty.
To není narážka na gumovky na OH, ale citát z filmu Škola základ života. A velmi prorocký.
Mne zajímá rallycros, rally, autokros a třeba okruhy. Prostě skoro vše kde jezdí nadupané auta.
Olympiáda mě neřiká vůbec nic.
Nicméně….každému dle jeho gusta.
Mc Cali
no vidíte a mne by zas e ani nenapadlo na něco podobného koukat. Každý má své A je to dobře.
Ano vlku, tak to má byť a tak je to správné.
P.S.
Tenhke článek je docela zajímací.
http://www.osel.cz/index.php?clanek=6390
Proti gustu žádnej dišputát.
Já mám pocit, že když někdo řekne, že ho nezajímá olympiáda, nemusí to nic vypovídat o jeho vztahu k formuli jedna. Prostě jedno nemusí vylučovat druhé. Nevím, proč to McCali takhle staví.
tresen:
Ale já nic nestavim, prostě jsem jen napsal, že mě olympiáda nic neřiká, protože jsem autovej. Netušim, co je na tom k nepochopení.
Myšlenka OH je krásná a pro danou chvíli sjednocující (pominu co se stane potom viz přátelská Korea J verusus S, kdy je určitě politické zadání porazit svého soukmenovce, nebo přátelské mače mezi Čechy a Rusy). Může být samozřejmě, jak již byla několikrát znehodnocena akty některých terorostických skupin, to jsme již také zažili. Ale co mi vadí je jejich zbytečná okázalost a monstróznost v těch pentličkách okolo jejich průběhu. Nevím proč se mají v úvodu a na závěr činit takové monstrakce a marketingové taháky, to se nějak s tím sportovním účelem míjí. Nebo ta hysterie okolo oblečení US sportovců, z důvodu, že bylo šito v Číně. Buď si jedou sportovci zasportovat a vzájemně soupeřit, kdo je úspěšnější nebo se jedná jen o předváděčku jednotlivých zemí. Dalším aspektem, který stojí za povšimnutí – dnes se snad již ani nejedná o sportovce, ale zaměstnance státu či nějakých subjektů (často financovaných z veřejných zdrojů). Jedná se o lidi, kteří jsou sportovci z povolání, toto se částečně provozovalo i za minulého režimu, ale nyní to nabralo na obrátkách. Na OH se přijíždějí předvádět lidské stroje, náplň slova sportovní nabralo již zcela jiný význam. Lidé, hlavně děti v moderních společnostech nabývají na objemu nesprávným životním stylem a stravováním. Na sportovní aktivity masového charakteru se dnes již moc nehraje – všechno je za vstupné, placení vlastního trenéra, nákladné vybavení, stroje etc. Z těchto ingrediencí se masovost nevytvoří. My jako děti jsme mohly chodit na stadion si zaběhat kdy se nám zachtělo, skákat do výšky do dálky, hrát míčvé hry. V zimě jsme mohly v různých zájmových bezplatných kroužcích chodit sportovat. Dneska se za všechno platí, jsou vysoké nároky na vybavení a je velmi málo pobídek k zapojení dětí do sportu. Dnes často rodiče organizují dětem sport na základě, jak se bude jednou mít dobře – např. hokej. Dítě dřou do úmoru na tréninku, rodiče je tam často dovážejí a podporují jeho huntování a dítě nemá fakticky ani žádné dětství. Alke rodiče v něm vidí svého Jágra aspol. No a jak někteří naši glorifikovaní sportovci dokáží obstát v normálním životě nám dokázala, že to dokáže naše Katka Neumannová. Dluhový propadák v Liberci a dnes si zahřívá zadek na židli na MO. A co ty český občane, co máš z jejích medailí? Jsi na tuto ženu hrdý po tom všem? Já tedy nikoliv. A na závěr – v mezinárodním měřítku – máme být více hrdí na naše sportovce o kterých se mluví v horizontu několika let (vyjma takových osobností jakými byl např. Emil Zátopek a další opravdoví sportovci), často velmi skromných a poctivých lidí. Nedovedu si představit, že by takový Zátopek bral drogy ke zvýšení svého výkonu. Ten by si přibral několik kilometrů navíc, aby zpevnil svou fyzičku. Sport je v situaci, která odpovídá společnosti. Je o penězích, často podvodech a všelijakých příživnících na pořádní různých sportovních akcí. A chudáci Řekové, ti se ze svých OH dosud nevzpamatovali a asi se jen tak nevzapamatují. UK se možná také má na co těšit. Bohudíky, že to Bémovi nevyšlo, protože dnes by se nehovořilo o Řecku, jako nejhorší zemi EU, ale byli bychom to my (hrdličky a spol. by všechno vyzobali).
Šims, sportovat se stále dá, když se chce.
Fotbal, atletika, ragby, cyklistika, bežky – výbava pro amatéra není drahá. Drahé sporty jsou spíš doménou rodičů, kteří se chtějí blýsknout tím, jak jejich děcko jezdí na vodních lyžích, pleje tenis nebo golf.
Jasně, utratit se dá. Ale nemusí.
Myslím, že sport je výborná věc. Aktivní sport. Pasivní sport je náhradním programem k získání pocitu štěstí, štěstí ze sounáležitosti s někým velkým, úspěšným, s davem, ze zapomění na vlastní malost.
Já taky tak nějak se ozývám z levého křídla…
Zahajovací ceremoniál jsem viděl pouze až do příchodu (příjezdu) královny, pak jsem usnul spánkem spravedlivých a probudil se až ráno. 🙂
Nicméně to, co jsem viděl, se mi moc líbilo. Připadalo mi to, jako by to režíroval Marx s Englsem dohromady. Idylický anglický venkov vystřídaný průmyslovou revolucí a venkovani přetransformovaní v dělnickou třídu. Pouze chyběly scény z původní akumulace kapitálu (vyhánění rolníků /farmářů/ z půdy). Jinak to nemělo chybu. Zbytek si musím pustit ze záznamu.
Jinak jsem si vzpomněl na to samé, co Lex. Zřejmě Janoušek s Bémem a spol. zamáčkli slzičku v oku nad představou, kolik jim uniklo miliard ztracenou pražskou olympiádou…
Mimochodem svého času měli svoji představu o olympiádě v Praze na přelomu 50. – 60. let i někteří tehdejší řežimní představitelé. Sportoviště kromě Strahova měla být na Rohanském ostrově a na Maninách. Nakonec z této fantasmagorie zbyl jen hotel Olympik a experimentální sídliště Invalidovna (zamýšlená olympijská vesnice). Jó, kdeže loňské sněhy jsou…
nojo no KATASTROFA Berdych vypadl opět v prvním kole,je to sport on nehral nic moc soupeř hral chytře,da se říct že si to belgičan vyhral,nečekal na chyby
tato,
já v tom tedy žádnou katastrofu nevidím. Musím říct, že jsem (po rozpoznání té Berdychovy marnosti nad marnost) víceméně fandil tomu Darcisovi, pětaosmdesátému hráči světového žebříčku. Podobně jako na wimbledonském grandslamu, kde to byl tehdy osmdesátýsedmý Gulbis.
Prostě, Berdych hrál špatně. V obou případech. Na vítězství předvedenou hrou neměl. A ta hra jako celek, včetně výsledku, není dána jen nacvičenými (Gerd by napsal „nadrilovanými“) stereotypy. V tomhle Berdych jistě převyšuje jak Gulbise, tak Darcise. Jenže hra, její průběh a výsledek se odvíjí ještě od něčeho jiného. Od „hlavy“ a od „srdce“. Obojí Berdychovi v obou zápasech chybělo. A nejen v těchhle.
tato,
už dlouho nosím v hlavě myšlenku, kdo by vlastně měl REPREZENTOVAT Českou republiku na sportovním poli, na nejvyšších sportovních kolbištích, kde se vítězi hraje národní hymna. Ne sebe, jak profesionáloní sportovci prezentují, ale stát, jehož jsou občany, A čím dál více se přikláním k myšlence, že by to měli být úspěšní sportovci, kteří jsou nejen formálně českými občany, ale kteří mají v České republice i trvalý pobyt (řekl bych nejméně tříletý) a kteří v této republice i platí daně.
Otázka totiž zní: Je osoba, která bydlí třeba v Monacu (nebo kdekoliv jinde v daňovém ráji) – a nevěřím, že je to kvůli tomu bydlišti, ale kvůli daním – tím správným reprezentantem toho státu (tj. lidí, kteří ten stát tvoří)?
Jsem asi staromilec, ale v tomhletom mám dost jasno. Čím takové osoby „prokazují“ svou skutečnou příslušnost k téhle zemi? Tím, že namísto desítek milionů, které by museli ze svých (zřejmě zasloužených) příjmů zaplatít na daních, utrousí několik milionů coby sponzorský dar nějaké „státostraně“? Není to málo pro prokazování sounáležitosti, solidarity s těmi lidmi?
Řekl bych, proklatě málo.
L.
JO TO SRDCE TAM CHYBÍ………ALE TU KATASTROFU……….sem myslel svuj pohled.otom že si to ten BELGIČAN ZASLOUŽIL SEM PSAL,vubec se nám dnes nevede,jeden propadak za druhym.I KDYŽ ta střelkině propadak není.ALE BASKETBALISTKY taky tam chyběl život,promě je tenis srdcová zaležitost hral sem ho zavodně,přece jen je to muj sport č1
ať se na mě nikdo nezlobí, budu obdivovat úžasné výkony, ale fandit
budu přece jenom těm, co mají lvíčka na prsou.
NO LEXI, S TÍMHLE TVRZENÍM SE VÁM TO TROCHU TLUČE, ALE TO
NEVADÍ. ZŘEJMĚ JSTE POZNAL, ŽE TAM TOHO LVÍČKA „Bedřich“
NEMÁ. ŽE? SPÍŠ ČEKOVOU KNÍŽKU.
VÍTEJTE NA „LEVÉM KŘÍDLE“ !
(Upřímně řečeno, naše tenisty nesnáším už dlouho, zvláště pak když to
na Davisu podpoří úděsně snobští a neobjektivní TV komentátoři.
Kvitka byla příjemná změna, ale bojím se, že do toho taky zapadne)
SLIM ……….NEVIDÍM ŽE BY SE TAM NĚCO TLOUKLO…………JEDNO ŽE VŽDY je mi milejší vitězství našeho,a druhé nebrečet že nam někdo uškodil ale že soupeř byl bud lepší nebo holt oproti nafukum některym našim dotoho dal srdce.SAMOZŘEJMĚ teda to znamená že fandím našemu,ale uznam kvalitu soupeře.A bohužel že to hold tak BERDYCH NECITIL ASPON TOTAK VYPADALO,vždy je možné že dnes hold nebyl jeho den………to vy jen on…………VYTE JA FANDÍM NAŠIM VŽDY,ale když provedou prasarnu nehajím je,jako sem odsoudil Štepanka v DAVISKAPU,nebo nepodaní ruky BERDYCHEM.
NEZLOBTE SE ten lviček tam je vždy,otazka jestli za toho lvička bojoval……..dnes spíš ne
PS……….VYHRAT MUŽE JEN JEDEN……………otazka je jestli vždy je zavrhnout za poražku jestli je to rozumné,vyte ja hral tenis a vim jak tam je vše osudné když vy jste v utlumu a soupeř v laufu,ono je to asi všude ale v tenisu oto víc
ROZPOR JE TOHLE, TATO:
fandit budu přece jenom těm, co mají lvíčka na prsou.
A POZDĚJI
víceméně fandil tomu Darcisovi.
JE TO JENOM SPORT, PATRIOTISMUS BYCH VKLÁDAL JINAM
Slime,
já jsem
a) levicově orientovaný (nikoliv velmi a nikoliv „slepě“, v mnoha ohledech jsem, jako hodně starších lidí, i dost konzervativní)
b) ani v té větě o fandění nenapsal, že budu „slepě“ fandit těm, co mají……
Musím poznat, že především oni mají toho lvíčka i v srdci. Jinak je to falešné. Olympiáda není mistrovství světa, kde sportovci reprezentují sebe. Tady jsou to vyslanci zemí v akci s úplně jinými základy, myšlenkami a ideály, byť tam i tu hraje hlavní roli sport a výkony.
L.
PS
Ale samozřejmě vím, že nějaký Lex (a mnohdy i nějaká ta Česká republika – to hlavně pokud jde o tu solidaritu) je jim u p….. – no, však víte kde, že.
TO JE PRIMA, JÁ JSEM TAKY NETVRDIL, ŽE JSTE „VELMI“,
NEBO „SLEPĚ“ . ANI JSEM NEVYMYSLEL DEFINICI LEVÉHO
KŘÍDLA, JEN JSEM SI Z NÍ UTAHOVAL
Nemohu si pomoci a nelípnout sem krásnou báseň, kterou Gerd lípnul přrd chvílí na akt.cz
Zda znáš tu šťastnou zem, ty utěšené kraje,
kde starý varhaník na dědův odkaz hraje.
Kde chodí národ lev a vrzají mu boty,
a za ním Dášenka a pak pes třetí roty.
Kde „Písně otroka“ si v keři ptáček zpívá.
V stínu rákosí se luzná víla skrývá.
Kde kvetou šeříky,
ač kvést by měly růže…
V plášť úže halí se lid bodrý.
Baže, tuze!
Větry od pólů. Nikdy!
Vane z nich pára divá.
Ten národ nezdolá,
dokud mu Hašler zpívá.
Ta naše písnička česká.
Tleská, tleská,
zelený mužík tleská.
Poštovský panáček si hoví v stínu lípy.
Říp nese k oblakům, tam mezi lány řípy.
A na něm Svatopluk Čech stojí s Inemanem!
Zapadlí vlastenci se honěj rodným lánem!
Švec visí ulicí a traktor na jabloni!
Toť kantor aspirant! Šavlenka nezazvoní!
Ach, synek dooorá
a polnice ho volá!
V tom v poli obrodném, nam vzkvétá střední škola!
Moje máma říkávala : “ Peníze člověka jen kazí ! “
Proto si myslím, že profesionální sportovci, kteří reprezentují republiku jsou penězi také mírně zkažení. Ovšem přijatelně. Berdych je kluk z Valašského Meziříčí. Nikdy neodmítl reprezentovat republiku a třeba odměna za reprezentaci v Davis Cupu představuje pro něj, s ohledem na jeho jiné příjmy, jen drobné. Zdá se vám, že hraje špatně, že se flinká ?
Jistě ho dnešní prohra mrzí, stejně, jako nás, co tenisu fandíme. Prostě se mu letos nedaří, to se stává.
Jé, to je zajímavé, já si ani nevšiml, že už začala. Čím to asi bude? raději pomlčím.
Krásný víkend přeji, OH – nádherný. Fandím dle osobností … o tom by to mělo být, ztráta nacionalismu ve prospěch osobnostních vlastností. Si myslím:))))
Jen 4 poznámky:
1. moc se mi líbí v basketu užití jmen, nikoli příjmení. Je to moc milé a osobní. Hřeje mne to.
2. s napětím jsem se díval, jestli breivik nebude reprezentovat Norsko ve střelbě. Pak mi došlo, že Norové nemají presidenta havlova typu.
3. to je mj.tatovi, tenistovi. Kvitka má potenciál na tenis snad 23.století – viz. loňský Wimbledon. A právě proto ji nefandím, nic z toho nerealizuje v delší době. Petra s povahou Maruš Sharapové by byla neporazitelná … a pokud si mám vybrat, fandím Maruš – jak se pere s osudem a soupeřkami. Kolik jen podání variovala kvůli ramenu….
4. páč jsem přepínal, mohl jsem v TV poznat i Velkého vlka. Vskutku je čestný a líbí se mi, že pomohl hájit spravedlnost proti kalouskovu gangu. Jen doufám, že film byl nadčasový a kalousek potká svého Velkého medvěda….
Krásné prožití OH přeji všem … a mír v osobním okolí i v duši.
Tato, ohledně Petry myslím tréning. Pneu bude mít furt, ale loni to byla jen galuska. Letos by ji zas mohla nazout na osobák … a její nechuť k tréningu (resp.poslouchat trenéra) je známá. Nic proti … je to její život a volba … nicméně mne fascinuje Maruš, jak má tenis ráda a furt se sápe, i když to vlastně nemá zapotřebí. No, miluju Maruš, přiznám se, fyzická podoba je podružná.
U mně teda není podružná, ona je úchvatná když běží. má obličej podobný gepardovi.
Je to zosobění ženskosti v tenisu, jako byla asi Lenglenová. Pro němý film by se vůbec hodila víc, nebyla by slyšet
:)))) Mojí Maruš říkám tygřice (sibiřská). Jinak úplný souhlas. Teď už tak ne, ale dřív měla tygří pohled před podáním.
Před Maruš smekám … jak rameno řešila předním nápřahem při podání (už asi nemusí), pohyb na antuce (kdeže je kráva na ledu – dle vlastního vyjádření). Nádherný stvoření, skvělý tenis, skvělý vystupování, skvělá povaha (alespoň pro tenis jistě, ale i soukromí nejspíš zvládá na 1).
P.S.: Volejbalky si taky říkaj jmény a navíc!!!! plácají se po zadku. Parádá … koukám na Brazilky a Turkyně. Sport a sex v jednom!
No, furt ten nápřah šulí a smeči se vyhýbá. Rameno v pořádku furt nemá, jen to je lepší.
ENYN………………….VTIPNÉ……………….i s pneumatikou se dá hrat,,,,,,,,,,,,viz VILIEMS,JENŽE TAM JE TO SPÍŠ CHLAP……….Petra to má spíš v hlavě,JE JEŠTĚ MLADÁ SNAD POCHOPÍ že tenis je mezihra…….tam je její prozření……….když ji nejdou udery je to o ničem
ps………….sibiřku přimo nesnaším……vždi fandím proti
Jsem nenapravitelné sentimenální a naivní, ale na mě opravdu oslovuje olympijský nástup sportovců. Průvod lidí bílých, černých, žlutých, spravedlivě podle abecedy a všichni ti lidé se usmívají a citíš z nich radost, nadšení, takový přehlídka míru a přátelství stojí za to! Ale říkám, že jsem sentimentální…
Zahájení LOH byla prostě nádhera! Vyváženo vkusem, humorem, nadhledem; žádný kýč, pompa, dryáčnická komerce; od Bětky, přes Bína, k Bekhemovi, až k hlavně tisíci bezejmenných.
Co být nemuselo, tak šosácké projevy, zejména ten Rogův – táhl se jak smažený sýr.
A teď to nejhorší z večera, ty české holínky…! Jejda, to byla šupa, kterou si ani konzervativní režie přenosu neodpustila a zabrala ji detailem; od časů chodidel legendárního Bikily se kamery déle nepásly v těchto partiích.
Myslel jsem, že horší než nagannský klobouk Nojmanové nic být nemůže. Chyba lávky.
Osobně tipuju 2 medaile střelců, 1-2 z atletiky, 3 z vody. Zbytek osazenstva je na povinném výletě, viz Berdych.
OH? Panebože to chce GB do kopru za Řeky? Na co ten velestadion? Neviděl jsem zatím ani branku, bod či secundu a nijak se netrápím, snad poprvé. Kvitová se místo treéninku fotí, podle toho jí to střílí do lidí, Šarapovová neslušně heká jak ta kr..*a, Berdych se šetří, Klaus a Vondra… tak to fakt ne. Móóžná atletika. V podstatě je LOH hrozný nesmysl, proč tolik toho najednou, pro vosum vočí? Nemám….proč jak z doslechu onen úvodní, jak to nazvat.. mumuland pro údajné vip? Pro malého charlesse v kočárku s rolničkami? Skoti to spláchnou státní whiskou a to nejsem skot..
Jeffe, moje řeč …. blázinec na dvou kanálech ČT.
Pokusím se také napsat něco o svých pocitech ,pří sledování „her“. Jenže vlastně proč, když to Lex tak dobře napsal a já s ním souhlasím. A tak jen jeden příklad, proč a jakým sportovcům (samozřejmě hlavně našim,pokud jsou) fandím. Koukám se a sedím u obrazovky až dost a rád jsem se dnes díval i na kvalifikaci ve vodním slalomu. Tak ten příklad. Díval jsem se i na obě jízdy Vavřince Hradílka, na kajaku. Neznám toho člověka,nevím nic o tom jaký je a jaké má názory. A je mi to jedno. Vím jen, že patří mezi světovou špičku. Ze sledování těch dvou minutových jízd jsem měl potěšení, hlavně z té druhé,kde už o nic nešlo a kde nakonec ten dojezd vypustil. Potešení z toho že ten člověk i po létech dřiny dokáže mít radost ze svého sportu a že tu radost umí předat i nám. To je řečí kolem dvou minut,že?
LEXI………TED SE BOHUŽEL NĚCO POTVRDILO…………MYSLÍM TEN CIKLISTA…….OKAMŽITĚ BYCH ŽADAL vše proplatit……….ještě ho omlouvaj něco nepochopitelného………..