ŽENY,MÁM VÁS RÁD, NEBLBNĚTE!


(To je teda titulek! Jsem zvědavý, jestli to „vlk“ nechá)

Ale stran toho vyznání je pravdivý: ženy, mám vás opravdu rád a zamlada (tak do 50) měl jsem vás ještě raději…Přišel jsem totiž na svět ve Štíru, a ten pacholek se v člověku nezapře. Ale tímto směrem se mé vyprávění – dnes poměrně krátké – ubírat nebude; ani náhodou. Já vás budu „provokovat“ po jiné linii.

napsal Xaver,  feministky  střílejte  laskavě na něj! /já nic  já muzikant ,-))/

Víte, co mě v poslední době kromě jiného směrem k vám zaujalo? Evropská unie prý zvažuje směrnici (dále upřesním), že ženy musí mít v řídících orgánech velkých společností zaručenou kvótu, vyjádřenou v procentech. Některé země už cosi takového mají nebo o tom uvažují: kvóty žen v parlamentu, v samosprávách měst, ve správních radách firem apod. U nás si jen ČSSD dobrovolně stanovila kvótu žen ve vedoucím orgánu strany, o ostatních případech nevím.

Pojďme bez zaujatosti nahlédnout na některé ženy ve vedení naší země, přesněji na jejich kvality, vlastnosti, charakteristiky (sebrané na veřejných (!) serverech a některé další na Kose nepublikovatelné musím vypustit):

Místopředsedkyně vlády K. Peake: intrikánka, kariéristka, podrazák, podlézavá, falešná,  zrádná, prospěchářská, zbabělá, pokrytecká, arogantní, vzhledově nesympatická, na svou funkci neschopná. Je tak nesympatická, že mnohým ženám i mužům se z pohledu na ni dělá špatně; včetně mě.

Předsedkyně dolní komory Parlamentu M. Němcová: nevzdělaná až hloupá, bez vlastního názoru, šplhounská, arogantní, pokrytecká, nenávistná až záštiplná k oponentům, nepřednesla za 20 let v politice jedinou kloudnou řeč, neprojevila žádnou zákonodárnou iniciativu, na svou funkci neschopná. Co do sympatií – dost podobné jako výše.

Místopředsedkyně dolní komory Parlamentu V. Parkánová: v podstatě průřez některých vlastností z předchozích dvou, zbytečné opakovat.

Kdyby jen část těchto „kvalit“ souhlasila, a k tomu se hlásím, pak se ptejme, zda jsou to ženy vhodné pro ony vysoké funkce? Anebo je to česká norma a bez nich už tady politiku dělat nelze? Potom, patroni čeští, ochraňujte shůry tuto zem!

Ministryně kultury (jméno jsem zapomněl) se projevila jako hlupačka v televizi jednou a od té doby se záři reflektorů a kamerám jaksi vyhýbá.

Tak to bylo pár slov k ženám v těch nejvyšších patrech. (O mužích tamtéž, hodných stejných či ještě horších „přívlastků“, tento článek není; ti dráždí takřka denně klávesnici „vlka“). Ale ve hře jsou zejména patra nižší!

V. Redingová, komisařka EU pro justici a právo, připravila směrnici o kvótách žen ve správních radách firem, zapsaných na burze. Narazila ale jak v Komisi EU, tak v řadě členských zemí, a tak z jejího záměru vzejde po dlouhých diskuzích  asi jen doporučení: do roku 2020 by podíl žen ve správních radách uvedených  firem měl dosáhnout 40 procent.

Jsou ovšem země, které „zvedají sukně“ ještě daleko před brodem. Vzorem je Norsko, které už v roce 2008 uzákonilo podíl žen  v orgánech akciových společností mezi 40 – 60 procenty. A výsledek? Akciovky mění právní formu, aby zákonu unikly. To na jedné straně. Na druhé je uchazeček tak málo, že 70 manažerek se točí na 300 postech (říká se jim „zlaté sukně“). To a další sofistikované mechanismy vedly k úplnému rozmělnění zákona, takže jen 2 procenta všech předsedů představenstva na burze zapsaných firem tvoří ženy.

Podobné kvóty, různě modifikované dle velikosti obratu akciovky, podle počtu zaměstnanců apod. už zavedly Francie, Belgie, Holandsko, Itálie a Španělsko se startem většinou 2015 – 2017. Kvóty se pohybují mezi 30 – 40 – 60 procenty. Zajímavý model má posledně jmenované Španělsko: tam obdrží veřejné zakázky jen ten podnik , který do roku 2015 obsadí vedoucí posty 40 procenty ženského živlu.Jiné z uvedených zemí dokonce neplnění kvót budou sankcionovat: Francie třeba hrozí anulováním voleb do dozorčích rad a Itálie zase stanovila pokuty od 100 tisíc do 1 miliónu eur.

Německo, které je v mnoha věcech na špici EU, v tomto ohledu „zaostává“. Nicméně na pole nevyzkoušené tu dobrovolně vyrazila firma Deutsche Telekom, která si už v roce 2010 vytyčila pro vedoucí orgány kvóty žen. Tak vzrostl do dneška jejich podíl z 19 na 25 procent, a cíl je 30 procent v roce 2015. Což se jeví jako zdravě realistický přístup.

Tak, podstata problému byla předestřena, mohou následovat otázky a úvahy.

– První otázka je nasnadě: bude pro všechna tato místa dost kvalifikovaných uchazeček? (Viz neúspěch Norska.)

– Přispěje čistě statistické rozmnožení žen ve vysokých funkcích k výběru těch nejkvalitnějších a nejkvalifikovanějších? V úvodu jsem zmínil čtyři „naše“, kde výraz propadák je slabý. Nebude s větším počtem vybraných narůstat také počet „takových“?

– Opravdu tolik žen, jak žádají kvóty v některých zemích (40 až neskutečných 60 procent) touží po vedoucích pozicích?

– Promiňte odskok do bulváru: nepovedou kvóty k namnožení rychlých vzestupů onou „ošklivě krásnou“ ženskou cestou, kterou si pracovně nazvěme „nagyovskou“?

– Nepřechýlí se kyvadlo dnešní diskriminace žen na diskriminaci mužů? V uvedených zemích už mladí muži ve vedoucích funkcích vyjadřují obavy o postupové šance. Najednou se totiž veškerá podpora věnuje vzestupu žen, protože to vyžadují kvóty a také proto, že to „hezky“ vypadá před veřejností.

A otázka závěrečná a hlavní, která vyplyne z diskuze a odpovědí na ty předešlé: má vůbec smysl, resp. je potřebné a realizovatelné stanovovat kvóty žen pro zastoupení ve státních, správních, politických a hospodářských orgánech? A jaká kvóta by v našich poměrech byla optimální?

O další otázky a názory se, doufám, postarají ještě diskutující mužského rodu. Zatímco od žen na Kose se určitě dočkáme, jako vždy, kvalifikovaných odpovědí, analýz a úvah. V jejich rámci také očekávám tak moudrý a vstřícný postoj, který učiní tu moji výzvu v titulku úplně zbytečnou. Dokonce by na základě takového postoje mohl vzniknout i nárok na omluvu, kterou tu pro příp. dotčené dámy apriorně ukládám.

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

165 reakcí na ŽENY,MÁM VÁS RÁD, NEBLBNĚTE!

 1. kočka šklíba napsal:

  Hezké Xavere ;). Moc hezky napsáno,a zase nové neotřelé téma. Tak já začnu, nemyslím si že kvóty jsou to pravé ořechové aby se ženy objevovaly jak v politice, zejména té vrcholové, tak třeba ve vrcholných pozicích firem. Ale současně si myslím, že Gaussova křivka snad funguje i v rozložení inteligence, schopností, i když vezmeme v úvahu muže zvlášť a ženy zvlášť. V tom případě, pokud funguje, je skutečně žen v tomto případě v těchto pozicích málo.
  Na Vaše otázky neodpovím, ale místo kvót by spíše měly fungovat mateřské školky(kvalitní), samozřejmě i jejich finanční dostupnost, to si myslím je první krok k tomu, aby se ženy mohly případně prosadit, ty které chtějí, v politice a jiných oblastech. Mluvím o ženách z normálních poměrů, ne o ženách které si zaplatí třeba dvě chůvy bud díky svým manželům nebo majetku nebo svému postavení již před narozením dětí. Ptz , alespoň se domnívám, pro ženu jsou děti na prvním místě a pokud nemá záruku, že je o děti dobře postaráno, do žádných takových funkcí nepůjdou.
  S Vaším hodnocením uvedených žen naprosto souhlasím, jedna horší než druhá, ale pár žen v našich končinách je obdivuhodných (tedy veřejně známých), ale pravda, ve vrcholné politice se nevyskytují. Namátkou Jana Lorencová, Vladimíra Dvořáková a samozřejmě spousta dalších které nebudu uvádět nebo je neznám.

  • Laco Grőssling napsal:

   Aby byla Gaussova křivka a Kočka šklíba uspokojeny, doporučuji, aby stejné kvóty byly ustaveny i pro všechna další zaměstnání a profese. Například také v hornictví bych navrhl 50 / 50.
   A šel bych ještě dál, nejen genderově, ale také hezky podle národní příslušnosti. Já vám dám pomlouvat naše nejmilejší přátelé známým nejkratším vtipem : „Khon horníkem“. Nebude-li procento horníků rovno procento národa v populaci ( dtto například cikánů ), nedáme Bruselu pokoj.

   Bože to jsou blbové ! Zlaté moje děvče, co mne věrně doprovází životem, umí skvěle vařit, opraví kdejakou závadu doma v elektroinstalaci, chová se nádherně k vnoučatům, umí vařit pivo a utáhne pluh. Klonovat, klonovat. Jenom do politiky ne a ne.

   • Majka napsal:

    Pokud se ženy budou ucházet o práci v hornictví (nebo muži o práci zdravotních sestřiček) a pokud jim v tom bude nějakým způsobem bráněno, nechť se uvažuje o řešení. Zatím takovou potřebu nevidím.
    V JAR prý ženy skutečně o práci hornic usilují, a to proto, že v tom vidí dobře placenou pracovní příležitost.

    • Laco Grőssling napsal:

     Majko, Vy jste ty akce Bruselu špatně pochopila. Ne až se budou ucházet. Teď hned a povelem pod sankcí se to nařídí.

   • Rošádek napsal:

    Aneb jak zahubit v zárodku veškerou diskusi…

   • kočka šklíba napsal:

    Nevím na co reagujete ale snad jste si přečetl, že píši „…ale místo kvót by spíše měly fungovat mateřské školky(kvalitní)….“.

    • Kateřina napsal:

     Vy jste to trefila naprosto přesně, sama bych to nenapsala lépe, ale tohleto zavání socialistickými výdobytky a takové debaty jsou ještě nebezpečnější než to, co je nám tu coby stěžejní téma předestřeno.

 2. anita napsal:

  Xavere
  je to na odlehčení i na zamyšlení.
  K odlehčení, to co se nám tam v sukni producírovalo a producíruje, je opravdu více k pláči než ke smíchu. Jenže mám – li být spravedlivá, hned druhým dechem dodávam, že ty mužskou sebranku, aby jeden pohledal.
  Tak se můžem domluvit, že nezáleží, zda je tam ve funkci žena či muž, že to je především o člověku. O jeho charakteru, empatii, inteligenci a chování.
  Jinak bych řekla, že u nás by bylo daleko nejlepší, do parlamentu nainstalovat roboty. Každý by si vybral podle barvy, buď oranžového, modrého, zeleného, červeného i fialový by byl pěkný. Každý večer místo přihlouplých zpráv, z výroků našich zvolených, by zasedl k počítači a přečel by si návrhy a pod svým kódem, by začal se svým robotem komunikovat, dal by taky hlas nebo proti hlas a každý ten robot si to zpracoval. Hlavní robot „Načas“ by to všechno vyhodnotil a bylo by vymalováno, horší než je to nyní, by to být nemohlo a hlavně by to bylo velmi úsporné. Nikdo by nemohl robota podmazat, nikdy by nic neukradl a ušetřilo by se tolik platů a prebernd, že by jsme nevěděli co s prachama. 😉 😉 🙂

  • pepan napsal:

   skvělá idea. A už tady něco podobnýho bylo, takzvaný hlasování, nebo referenda „véčkařů“. Jenže majitel strany Bárta to zatrh. To, když, kverulanti mezi „registrovanými“ podporovateli soukromé politické strany veřejně ventilovali fakt, že takzvaný „referenda“ jsou čistá habaďůra,.
   Mám takovej nepříjemnej pocit, že podobně by v Klausistánu dopadly jakkýkoliv volby přes internet.

 3. tresen napsal:

  Že by si nikdo nevzpomněl na ženy v české politice, které své mužské kolegy předčily rozhledem a noblesou?
  Naskakují mi hned jména: Dagmar Burešová, Jaroslava Moserová, z těch dnešních třeba Zuzana Roithová…
  Kvóty jsou samozřejmě blbost. A nedivím se inteligentním ženám, že se jim do toho prostředí, které produkuje takové ptákoviny, vůbec nechce.

  • Petrpavel napsal:

   Přehršlová, Davidová, Janáčková¨, Zemáková, Panáčková … jsou jich miliony, jenomže o nich nevíme, protože nešly do politiky. 🙂 Udělaly dobře. Co Vám konkrétně pomohal Burešová, Moserová, Roithová…? Mě uškodily, hlasovaly pro blbé zákony v době, kdy se nastavovaly „procesy“ jejichž výsledky teď vidíme …

 4. Laco Grőssling napsal:

  Ježkovi Zuzana Roithová, ta ukázala své IQ tykve už jenom tím, že se nekriticky sápe po Hradě.

 5. zdenekb napsal:

  No ten úvod je takový… řekněme manipulativní. Vybrat čtyři husičky, z nichž minimálně dvě jsou spíš mužatky a ženskost jim chybí (nemluvím o vzhledu, ale předně o chování) bez sdělení průměrného počtu pitomců mezi politiky-muži (sám to nekvalifikovaně, jen na základě dlouhodobého pozorování, odhaduji na 89.6-93.2%), aby byla možnost srovnat četnost, je prostě nefér. Řekl bych, že chyba je spíš v typu žen, který (když už přeci) se do vysoké politiky dostane. Protože i ty, co začínaly jako ženské, velmi rychle chlapovatí.
  Mimochodem, co do počtu žen v politice s náskokem vede mnohými (i mnou) obdivovaná Skandinávie. Může to být náhoda, že se tam mnohem méně krade a o to víc pracuje… ale neřekl bych. Vezměte si třeba počet úspěšných starostek v ČR. V regionech se zkrátka řeší skutečné problémy bez žvanivých omáček. Osobně bych třeba velmi rád presidentku… Hana Brixi ani Hana Marvanová nekandidují, z uchazeček okrajově uvažuju o Táni Fisherové…

  Ovšem určovat kvóty soukromým firmám mi nepřipadá jako dobrý krok. Ty na to musejí přijít samy, že matriarchát se jim vyplatí… 🙂 jde jen o jejich prachy, ne veřejnou správu.

 6. zdenek napsal:

  problém je v tom,že pokud nějaká žena aspiruje na řídící funkci(nebo politickou),musí kousat víc,než když o ttéž usiluje muž.Zažil jsem zatím(a už jsem toho zažil vskutku dost)několik šéfek a všechny byly dle mého soudu po všech stránkách rovnocenými s šéfy.Jak po odborné,tak i po managerské stránce.A všechny bez výhrady byly svými mužskými kolegy velmi respektovány,protože bylo známo,že když se láme chleba,umí být daleko ostřejší než my muži.S nějakým ženským fenoménem jsem se u nich nikdy nesetkal.a už vůbec nemohu říct,že by mněly nějaké zvláštní pochopení pro své kolegyně.Je ale také pravdou,že všechny bez výjimky mněly atypický rodinný,či soukromý život.V tomto případě se jednalo o ženy managerky.Potom jsem se ale také setkal s pár ženami,které působily v politice.Dříve v SSM a KSČ,po revoluci ČSSD a ODS.Tam nemohu posoudit odbornost(ani nevím,jaká kriteria bych měl posuzovat),zde se snad hodnotí pouze ideologická zaslepenost a angažovanost či loajalita k vůdci.Podle mého názoru ženy v těchto směrech vždy výrazně předčily mužské spoluaparátčíky.Takže když přijmeme skutečnost,že ve stranickém a politickém prostředí platí pravidlo,že bezcharakternější,bezcitnější a bezskurpuloznější vítězí,musí podle mých výše uvedených pozorování mít soutěžící ženy daleko větší míru uvedených esenciálních vlastností,než na stejnou pozici aspirující muži.Ženy mají pochopitelně ještě jednu nezanedbatelnou výhodu před svými mužskými soupeři(viz Nagyová),ale ta je v boji o nejvyšší pozice pasé.Je použitelná pouze v soutěži o servisní,i když velmi lukrativní pozice a také má nepoměrně krátkodobější trvání(většinou s odchodem ,,patrona,,odchází i žena,i kdyby dřela jako kůň).Důkazem budiž fotografie ve článku uvedených političek,ze světa např.ANgela či Hilary.
  Jsem také hluboce přesvědčen a má dosavadní pozorování tomu nasvědčují,že inteligence a odbornost nikdy nebyla hlavním kriteriem při stranických výběrech,ale v posledních dvaceti letech se stala tato kriteria důvodem k vyřazení hlavních kandidátů ze soutěže.Pokud se něco zásadního nezmění ve vztahu k výběrovým kriteriím,je zbytečné uvažovat o biologickém poměru samců a samic.
  Závěrem bych chtěl ještě maličkost.Každý z nás starších jistě pamatuje nějakého skutečně angažovaného svazáka,či komunistu ze svých dřívějšísh zaměstnání.Třeba se to zdá jenom mně,ale když slyším hovořit slabingra,íčko,topola,tak se vracím zpět do mládežnických let a slyším mluvit úplně identická hovada.Jenže ti v šedesátých tomu alespoň věřili,ale ti dnešní z nás mají ještě k tomu prdel.

  • Joda napsal:

   Když se láme chleba, umí (ženy, které se dostaly na řídící funkci vlastním přičiněním, ne pomocí kvót) být daleko ostřejší než muži. To je pravda a platí to nejen pro řídící funkce.
   Víte, že jedna z hlavních zásad protiteroristických komand zní „Je-li mezi teroristy žena, musí být zastřelena jako první“. Tato zásada vychází ze zkušeností, že je-li mezi teroristy žena, není tam na základě nějakých kvót, ale proto, že je schopnější a tvrdší než muži, a že se zásadně nevzdává.

  • Zdena napsal:

   Vynikající příspěvek 🙂

 7. Šims. napsal:

  Také v tomto odkazu naleznete důsledky, které Xaver uvádí výše – charakteristiku našich političek. A pak, že demokracie vyřeší vše a ono to začíná vyadat, že naopak všechno komplikuje. Zkrátka nemá se brát zase všechno moc vážně:
  Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem.
  Chudí budou chtít část majetku bohatých a demokracie jim to dá. Mladí budou
  chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít
  práva občanů a demokracie jim to dá. Zločinci budou chtít obsadit veřejné
  funkce a demokracie jim to umožní. A až zločinci demokracii nakonec
  ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou po pozicích moci, vznikne
  tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.
  Socrates

 8. vonrammstein napsal:

  Ženy nemají v politice co dělat. Až na naprosté výjimky (např. Thatcher) je to vždycky průser. Co se týče vedoucích pozic či funkcí ve správních nebo dozorčích radách, absolutně s tím nemám problém-pokud se na taková místa dostanou kvůli svým schopnostem a kvalifikaci a ne kvůli tomu, že nosí sukni a podprsenku. Tudíž kvóty považuju za naprostou zhovadilost.

  • Šims. napsal:

   Vy jste nějaký divný, asi trochu diskriminačně zaměřený. Pokud hovoříme o ženách typu Píka, Němcka, Parkánová, tak to nejsou ani političky a ani v pravém slova smyslu ženy. Tady se jedná o zvláštní poddruh „feminae politicus contaminatos“. Kdyby byly normální ženy v politice, tak by se v takové masové míře neřešila korupce a politika by byla určitě lidštější. To co vidíme sklízejí především příslušníci mužského pohlaví. Vůbec nechápu, jak může někdo hodnotit schopnosti a kvalifikaci pro něco podle pohlaví a ještě ke všemu se otírat o „kalhoty a slípy“ – to jsou fakt kvalifikace a předpoklady pro politika jako dělané. Když vidím týpky – Řebíček, Topolánek, Nečas etc. tak to jsou úplné politické prototypy – krásní, schopní, štíhlí a to nemusejí nosit ani podprsenky a korzety když by se jim často hodily na ta panděra. Pane kolego, svým příspěvekm do diskuze jste hodně ujel.

   • Anonymní napsal:

    Souhlasím, ale neměla byste se špinit s tímhle typem.
    Téma je trochu riskantní ne? Máme docela dobrou
    jadernou šéfku D. Drábovou.
    A měli jsme slušnou šéfku staťáku M. Bohatou. Poté
    co její podřízení udělali kiks, bez prodlení rezignovala.
    A je na důležitějším místě v Lucembursku. A staťák
    dostal kariérista Fischer
    A ve SB je Hana Brixi, nepochybně velmi dobrá.
    Ostatně píše občas blogy na Aktuálně, který tam
    patří k nejlepším

   • vonrammstein napsal:

    Vůbec ne. Nemám naprosto nic proti ženám jako takovým, dokonce-jsa heterosexuálem-k nim cítím jistou příchylnost. Nepovažuji je za méněcenné nebo méně výkonné bytosti, než jsou muži. Jen tvrdím, že pro výkon jistých povolání prostě nejsou disponovány. Ať už se jedná o uranové doly, nebo politiku.
    Normální ženy se do politiky nepohrnou, protože jsou normální. Politika je disciplína pro typy mírně vyšinuté. Netvrdím, že to chlapi dělají líp. Tvrdím, že ženy by to líp nedělaly.
    Krása nebo štíhlost s tím nemají co do činění, politika se dělá hlavou.
    Takže-nikam jsem neujel, jsem a budu tady furt. A za tímhle si stojím.

  • Laco Grőssling napsal:

   Tak tak, jsou prostě obory kam se ženská nehodí, nebo až na výjimky a i ty se prý holí a nosí kalhoty.

  • tata napsal:

   vonrammstein…………..škoda že jste to napsal dost nejasně takže to je spíš opak feministek.Ano kvoty jsou hloupost……..vždy má rozhodovat schopnost…….takže přece jen určit kvoty je nesmysl.ALE zaroven je nesmysl začít…………Ženy nemají v politice co dělat…………nikoliv jestli maj schopnost proč by nemohli,ale jak sem řekl musí to byt za to že něco ovladá né zato že je žena.

   • vonrammstein napsal:

    No právě. Jestli mají schopnosti, proč by nemohly. Můžou. Ale kvóty nastavují situaci tak, že na schopnostech nebude záležet, protože tam nějakou ženskou narvat povinně musí. A když nebude k dispozici pro danou funkci žádná schopná, budou muset naverbovat nějakou neschopnou. V tom je jádro celého toho průseru.

    • zdenekb napsal:

     Já si naopak myslím, že průser tkví v tom, že chlapi své schopnosti vykonávat funkci jaksi z podstaty prokazovat nemusejí… nejsem zastáncem kvót, ale pak mi to připadá jako nerovná soutěž. Vezměte si, kolik totálně neschopných mužů muselo opustit funkce (nebo se v nich naopak trapně drží) , ale skoro nikdo si nepomyslel, že problém je v kalhotách dotyčného… u žen je ta reakce skoro pravidlem. Stejný metr by nám prospěl, nic víc…

     • vonrammstein napsal:

      Jasně, protože politika je už od dob, kdy se tak ještě dávno nejmenovala, dominiem mužů. A mělo by to tak zůstat. Dle mého. Ženy mají jiné vlastnosti a schopnosti, než muži. To je nepopiratelný fakt, i když výjimky jistě existují. A měla by se obě pohlaví věnovat oborům, které jsou jim přirozené a adekvátní.

     • zdenekb napsal:

      Nejprve se dobře podívejte, kam nás to výsadní „dominium mužů“ dovedlo… proto bych vůbec nebyl proti tomu, v tradici, která se neosvědčila (i když výjimky jistě existují), dál nepokračovat jen z toho pitomého důvodu, že je to tradice, a že je to zdánlivě „přirozené“.

     • vonrammstein napsal:

      Nikoliv zdánlivě, to jsou objektivně dokazatelná fakta. Opakuji: netvrdím, že to chlapi dělají výborně. Nedělají. Naproti tomu tvrdím, že ženské by to líp nedokázaly. Z mnoha důvodů, z nichž vyšší míra emoční angažovanosti a občasná hormonální nerovnováha nejsou rozhodně na konci seznamu.
      Je to přirozené a dané po celé lidské dějiny. Muž je silnější, agresivnější a rozhodnější než žena, proto určuje pravidla. Nepřirozená deformace přirozených rolí pohlaví v průběhu-přibližně-posledních dvou staletí nemůže definitivně zvrátit tisíciletí kontinuálního vývoje. Emancipace a feminismus jsou jen módní výstřelky, jejichž nejviditelnějším produktem jsou právě ty kvóty. A to odejde právě tak rychle, jako to přišlo. Nemůžete trvale zvrátit přirozený řád věcí.

     • zdenekb napsal:

      Ten seznam „mnoha důvodů“, navíc objektivně prokazatelných (!), by mě dost zajímal. Ano, muž je objektivně silnější a agresivnější, u té rozhodnosti už bych si nebyl tolik jistý. Vyšší míra emoční angažovanosti by mnoha zákonodárcům vůbec neškodila, ba naopak – dle mého soudu nás do mnoha průserů dostal čistě technokratický přístup k „lidským zdrojům“, nikoliv lidem. Tu hormonální nerovnováhu nebudu komentovat, to je takový laciný hospodský vtípek. Na váš seznam se opravdu těším…

      A jen dovětek – jakákoliv změna (i rolí pohlaví), pokud přichází s vývojem společnosti, nikoliv autoritativním nařízením, mi připadá právě jako přirozená. Deformace je lpění na tom, co bylo před stovkami let (a prý to „skvěle fungovalo“, jak si v pohádkách pro pamětníky nostalgici rádi malují).

     • tresen napsal:

      Přirozený řád věcí tkví v dlouhodobém, nenásilném vývoji.
      Ne všechno, co bylo přirozené v životě tlupy žijící v jeskyni nebo v rodině měšťana v 18. století, je dnes použitelné.

  • zdenekb napsal:

   No… možná že ten „Thatcher“ je pro mnohé ženy trochu odstaršujícím příkladem, co se z nich nejprve musí stát, aby je nemalá část mužů začala brát vážně… 😉

 9. Akela Vlková napsal:

  Začnu kvótama – podle mě nesmysl. Že ženy v politice nemají co dělat si nemyslím. Určitě mají, ovšem ženy, které by tam patřily, ty mají určitě všech pět pohromadě,politice se raději vyhnou obloukem, protože mají všech pět pohromadě a určitě obavy, aby nebyly zařazeny do stejné kategorie jako Němcová, Píka, Kačenka Klasnová…. a tak…. Nebo si myslíte, že ty tři mnou zmiňované, než vešly do politiky byly milé, vstřícné, přátelské… další kladné vlastnosti si doplňte dle svého uvážení. 🙂

  • vonrammstein napsal:

   Se Vám musím omluvit, odepsal jsem na reakce na svůj odpolední slint téměř identicky-a sem jsem doroloval až teď Takže místopřísežně prohlašuju, že jsem od Vás neopisoval, nýbrž souzněl 🙂

 10. AJENO napsal:

  Měl jsem kdysi spolužáka, teď má hospodu někde v krajském městě, a ten občas pravil? „Bez kundy a tabáku žádná prdel v baráku“ . Omlouvám se za slova, nejsou má , ale když si na to vzpomenu, musím se smát.

 11. Rosťa napsal:

  Aj tá oná Kristýna Kočí je fajná.
  Ale našlo by se chytrých „bab“. Neměl bych s tím problém, jen je tam do politiky nějak dostat. Třeba takovou Elišku Wagnerovou bych snesl klidně i na Hradě.

  • pepan napsal:

   no jo, asi každej máme trochu jinej vkus, já spíš souhlasím s výrokem, že sprostá „Kristýna vypadá jako špatně převlečenej transvestita“.

 12. Zdena napsal:

  Souhlasím s Rosťou a k Elišce Wagnerové bych klidně přiřadila i Vladimíru Dvořákovou, Ilonu Švihlíkovou, Táňu Fišerovou a kdybychom se rozhlédli, našly by se i jiné vhodné kandidátky, které by se nepodobaly těm čtyřem v blogu jmenovaným. Jde o to, že spoustu možných kandidátek ta současná politická džungle odradí.
  Pod Vlkovým blogem o bitvě u Borodina jsem si všimla, že se do diskuse pustili výhradně muži. Z žen se tam ozvala jen Majka a to jen s jednou “ technickou“ snad o knížce Vojna a mír.
  My ženy jsme přece jenom založeny trochu jinak než muži. Nejsme válečnice, nechce se nám dávat si na vzájem do zubů (levá versus pravá). Proto mne tkzv. kvóty taky neoslovují.

 13. bara napsal:

  Tož Marie Terezie nepatřila k nejhorším. A pro toho oráče poslala Libuše svýho koně :))

 14. kočka šklíba napsal:

  vonrammstein napsal:
  Září 15, 2012 v 23.43……… a tohle se cpalo do Senátu

 15. kočka šklíba napsal:

  Jistě můj první příspěvek je toho důkazem, a ačkoliv vás nemám ráda, tak vám odpovídám, pane skorosenátore.

  • vonrammstein napsal:

   Jakej příspěvek? Já Vás zásadně nečtu, pokud nereagujete přímo na mě. Nerad marním čas kravinama. A že mi odpovídáte, to je snad normální, ne?

   • kočka šklíba napsal:

    Pro normální lidi ano, pro sympatizanty, případně členy D.O.S.T.(nevyznám se v těchto obskurních skupinách) vašeho ražení viditelně ne.

    • vonrammstein napsal:

     Hele, soudružko-já jsem se aspoň vlastním jménem aktivně pokusil něco ovlivnit. A Vy? Co jste-krom nadávání na netu-udělala pro to, aby ten zdejší bordel nebyl tak otřesnej?

     • kočka šklíba napsal:

      Hele skorosenátore, nevím co jste se pokusil ovlivnit, takže nejdřív napište co jste se pokusil ovlivnit. Tím že jste se snažil vecpat do Senátu jste se pokusil jen přijít ke korytu a prosazovat to nejhorší, co co by se ještě dalo. Viz vaše názory. Takže pokud tím myslíte vaše cpaní se do Senátu, tak já děkuji a myslím, že většina přemýšlivých a inteligentních lidí o vaše prosazování nestojí.

     • vonrammstein napsal:

      Do Senátu se necpe, tam se kandiduje, víte? A to může kupodivu každej, pokud je svéprávnej, má platnou občanku a je mu aspoň 40. A 20.000.- na nevratnou kauci.
      Neměla byste mluvit za přemýšlivý a inteligentní lidi, ptz k nim nepatříte. Nechte to na nich.

 16. kočka šklíba napsal:

  vonrammstein napsal: Září 16, 2012 v 1.50 No rozhodně vzhledem k tomu, že jste se do Senátu nevecpal je těch přemýšlivých a inteligentních víc, než byste si přál ;). A vaše obskurní uskupení D.O.S.T. Tak se svěřte skorosenátore co byste chtěl ovlivnit? Něco není nic ;). Tři K například, podle německých „myslitelů“?

 17. vonrammstein napsal:

  Vám? To se radši svěřím tureckýmu hajzlu. A ještě jste mi neodpověděla, co jste konkrétně Vy zkusila udělat pro změnu poměrů-krom blití na netu. Čekám.

  • kočka šklíba napsal:

   Až se vy svěříte co jste vy udělal pro změnu, to vy jste milý pane skorosenátore se tím chlubil, jste na řadě ;). Cpaní se do Senátu, ke korytu tím opravdu, ale opravdu (Klaus váš vzor že ;)), není :D.

  • kočka šklíba napsal:

   Ale jinak klidně se svěřujte tureckému záchodu, to tak je asi vaše úroveň :D.

   • ,passant. napsal:

    Kočko, proč se zahazujete s nějakýk trapákem?
    Chlapec zřejmě trpí elefantiazou ega ,no, to má ještě kliku. Mohlo by se k tomu přidat zbytnění takové typicky mužské části těla. Třeba by z něho byl ještě větší macho.

  • Minorita napsal:

   Člověče, Vy jste chlív… Po Vašem řečeno: Pánbůh s námi , popřípadě Pánbůh nás chraň před Vámi a Vám podobnými …

 18. nettle napsal:

  zdenekb:
  Děkuji. Souhlasím se vším, co jste napsal.

  A ostatní – ruku na srdce: kdybyste měli charakterizovat mužské členy vlády jako charakterizuje Xaver ty „političky“, dopadl by některý lépe? Není to spíš tak, že si mužská většina pustí mezi sebe jen to, co vidíme? Prostě svůj k svému? Tedy buď ty všehoschopné, nebo naprosto neschopné? A na ty ženské je jen lépe vidět, protože je jich méně?
  Pokud byly kdysi třeba v Parlamentu poslankyně, o kterých by se podle mého názoru dalo říct, že by z nich mohly být dobré političky, určitě se v příštích volbách na kandidátce už neobjevily. Byly příliš nezávislé, nejely se smečkou a smečka je vyloučila úplně stejně jako spoustu takových mužů. Napříč stranami, jak s oblibou říkají naši žumpalisti. Takže podle mě to není „ženský problém“.
  A ty kvóty? No, možná by stálo za to zkusit je. Třeba by se dopředu dostalo o pár lokťáků méně. Když se podíváme na tu dnešní mužskou bídu, co můžeme ztratit?

  A že ženy nemají v politice co dělat? Co je podle Vás politika vonrammsteine? Ty kecy před kamerou, co vidíte v televizi? A kdo rozhoduje o tom, co ženy dokážou a co ne? Vy a Vám podobní? Podle Vás nemají být s muži rovnoprávné – tedy nemají mít i právo zkusit dělat, co by rády dělaly, co dělat chtějí? Mají sklopit oči a dělat to, co za ně (a pro ně jako občany tohoto státu) rozhodnou jen muži? Máte dceru?

  • vonrammstein napsal:

   Nemám dceru a nic takového, co mi podsouváte, netvrdím. Naopak v odpovědi tatovi jasně říkám, že to zkusit můžou. Za sebe si ovšem myslím, že by to zkoušet neměly.

   • Hairyfish napsal:

    Ať radši zůstanou u plotny, že? Vonrammsteine, možná mi vysvětlíte, které mužské orgány či pohlavní znaky můžou za to, že jsou muži v politice „úspěšnější“ nebo „lepší“ nebo tam „mají co dělat“. Váš výrok „Ženy nemají v politice co dělat.“ je jak ze středověku. Vy patrně – stejně jako většina mužů této země – využíváte komfort toho, že máte doma služku a chůvu, které říkáte manželka a kterou „živíte“ (hahahahahaha).

    Nevím, proč posuzujete ženy v politice právě podle toho, že jsou ženy. Nebo soudíte i podle jiných znaků – barva pleti, stáří, náboženství? Vraťte se s těmito názory do pralesa, nejsou hodny této diskuze.

    A říct, že by to ženy „lépe nedokázaly“? To vážně?

    A to že ženy nemají v téhle zemi stejné šance jako muži, o tom se asi přít nemusíme, že? Za stejnou práci nižší platy, neférový výběr na pracovní místa a otázka „chcete mít děti“ u pracovního pohovoru… opravdu, zkuste si jít na rodičovskou (na 3 roky, protože do školky dítě ani náhodou dřív nedostanete) a pak se po třech (nebo třeba 5ti) letech vracet do práce. Prostě dřív nemůžete i když chcete!

    Takže mi opravdu vysvětlete, co jiného než muži ženám ve skutečnosti brání v získávání těchto míst? Proč si muž NEMUSÍ vybírat mezi kariérou a rodinou a žena ano (přitom by opravdu stačilo mít funkční školky a částečné úvazky, které jsou na západě normální)?

    Muži (i některé ženy) jako vy jsou příčinou toho, že jsou u nás ženská práva sto let za opicemi. A „tradiční rodinou“ se tu moc neoháňejte. „Tradiční“ bylo i nevolnictví, otroctví, židovská ghetta apod. Já osobně si myslím, že jsme dál (alespoň někteří). Mimochodem opakovaně se ověřilo, že smíšené týmy pracují lépe.

    • vonrammstein napsal:

     Odpovím Vám zítra večer, teď už musím do postele, brzy vstávám.

     • Hairyfish napsal:

      Výborně, zítra večer se pohodlně usadím u monitoru a vezmu si notýsek. Zajisté se nám podaří – dříve nebo později – Váš problém identifikovat. Ale varuji Vás předem, nemám smlouvu s pojišťovnou, takže pracuji jedině pro samoplátce :-).

     • zdenekb napsal:

      Doufám, že zítra večer nezapomenete ani na mě (jako dnes), a zveřejníte onen seznam objektivních a prokazatelných důvodů, proč ženy nemají dispozice k tomu, „vykonávat politiku“. Nebo to vezměte z jedné vody v odpovědi Hairyfish, neurazím se… Dobrou.

     • vonrammstein napsal:

      No, tak už nemusíte. Pročetl jsem to a v podstatě všechno, co bych byl napsal, už tady bylo řečeno, zejména Jethrem a Občanem. Alespoň po smyslu věci, lišili bychom se jenom v detailech. To vztahuji i na zdenekb. Tak si místo slohu dám kafíčko.

     • zdenekb napsal:

      Promiňte – nerad mluvím za druhé – ale nevšiml jsem si, že by Občan a Jethro obhajovali vaši myšlenku „ženy nemají v politice co dělat“. V jejich příspěvcích (pokud jsem je pochopil), šlo spíš o dělbu rolí v domácnosti a pracovní (ne)možnost uplatnění žen v podmínkách ČR… Sám jsem napsal, že nejsem zastáncem kvót pro soukromý sektor, ale že ve veřejné správě ženy vítám. Chápu, že se vám nechce do slohu na téma „proč by ženy neměly mít rozhodovací právo“ – je to těžké téma a chce to hodně bujnou fantazii… 🙂

     • vonrammstein napsal:

      Ale ne, to mě podceňujete. Jenže dikuse od včerejška notně nabyla na objemu a já bych musel vzít v potaz všechny příspěvky, což po mě po 13 hodinový šichtě nechtějte. To je ta kratší. Delší má 15. Žvanit můžu v postatě jenom o víkendech. V zásadě jsem měl na mysli to samé, jen jsem chtěl přičinit pár poznámek o odlišných funkcích ženského mozku. Ale už nemám sílu.

     • zdenekb napsal:

      To pro mužský mozek není dobré vysvědčení… 😉

     • vonrammstein napsal:

      Odlišnost nerovná se hendycap. Ale musel bych k tomu ještě dohledávat podklady a to už fakt nezvládám. Těžkej den.

    • Občan napsal:

     Jenže, Vlasatá rybko, ona by spousta žen ráda zůstala nějaký čas doma. Jen na to mít prachy.
     KDYBY si žena MOHLA VYBRAT, bylo by vše v pořádku. Ale dnes většina žen pracuje, protože by se rodina jinak neuživila. Pokud by měla možnost BEZTRESTNĚ zůstat pár měsíců či let doma a mohla se věnovat sobě, rodině (třeba puberťákům), doplnění vzdělání nebo „jen“ koníčkům, věřte tomu, že by nejméně polovina žen takové možnosti využila.
     Vezměte si takovou unavenou učitelku, prodavačku, dělnici nebo úřednici kolem padesátky. Vycucaná jak citron, s vypětím sil jakžtakž zvládající pracovní i domácí šichtu a ještě třeba chodící někam uklízet, protože výdělek nestačí. Nebo ženu kolem pětatřicítky, s dvěma malými dětmi či naopak puberťáky. Kdyby mohla na pár měsíců nebo let vypnout a zregenerovat se, aniž by umřela hrůzou, co bude pak, nebylo by tolik žen na antidepresivech, chemoterapiích a inzulinu.

     Takže ono to není o „žena patří do kuchyně“, ale o tom, že dnešní společnost by MĚLA být natolik vyspělá, aby žena NEMUSELA pracovat, ale MOHLA. Opak je, bohužel pravdou; a přitom je práce stále méně a nezaměstnaných stále víc. A nezaměstnaností a s tím spojenou chudobou jsou opět víc postiženy ženy…

     • Hairyfish napsal:

      Občane, vysvětlete mi jednu věc, pročpro většinu mužů je takový problém přijmout, že

      1. Intelektově a „schopnostně“ až na fyzické parametry NENÍ prokázaný kvantitativní rozdíl mezi muži a ženami, a jediné rozdíly jsou v tom, že ženy věci dělají jinak (ani hůř ani lépe, prostě jinak).

      2. Jde právě o tu možnost VOLBY. Stejně jako muž by měl mít právo volby, že nebude dřít na rodinu, ale že svoje děti taky někdy uvidí a bude na ně mít čas. Mnoho mužů o to stojí, ale musejí vydělávat na ženu, která je systémem uvězněná na rodičovské.

      3. Jediný důvod, proč jsou ženy sedřené je nízká participace většiny mužů v domácích pracech a péči o děti. Kolikrát do roka perete, vaříte, luxujete nebo vytíráte apod.? Ne, tím se český muž nezabývá, protože od toho má přece manželku…

      Nezlobte se, ale vaše argumenty jsou sice v reálu nyní sice „pravdivé“, ale vycházejí zejména z nastavených podmínek. Řekněte tohle v Nizozemsku nebo třeba Švédsku, a lidé si tam budou ťukat na čelo a považovat vás za stejného utlačovatele, jako je u nás zvykem považovat muslimy.

      Řešení? Jednoduché, líný český muž začne doma trochu pomáhat, budou funkční a dostupné školky a jesle, bude možnost pracovat na částečný úvazek. A pak se ukáže, kolik žen skutečně CHCE zůstat na mateřské. Mimochodem mnoho mužů pracuje právě proto, aby pozdvihli svou životní úroveň, proč mají být ženy zase jiné?

      Ty částečné úvazky a školky jsou v podstatě to nejdůležitější. Nejde ani tak o budování kariéry, ale její naprosté přestřižení bez možnosti návratu je pro mnoho žen opravdu těžké.

     • Občan napsal:

      No, sice jste napsala v podstatě to samé co já, ale pokud se chcete hádat, tak v tom případě se pro zbytek dne omlouvám z další konverzace 🙂
      My jsme doma byli máma-táta a táta-máma, takže domácí práce jsme nikdy neřešili (a neřešíme dodnes). Kdo je po ruce, nacpe hadry do pračky, nádobí do myčky a uvaří něco na zub. Jediné, co zanedbávám, je úklid koupelny a toalety, za což jsem pravidelně (a OPRÁVNĚNĚ) peskován 😀

     • Občan napsal:

      Milá Rybko,
      částečné úvazky jsou naprd. Protože si tím BĚŽNÁ ženská nevydělá ani na kapesné. Nemluvě o tom, že naprostá většina zaměstnavatelů naloží „zkrácenkám“ stejný objem práce jako ostatním, takže sice pracují nakonec stejně dlouho, ale za poloviční plat. Proto také není u nás o zkrácené PÚ zájem.
      V Holandsku se totiž člověk i prací na zkrácený PÚ UŽIVÍ! U nás ani omylem.

     • Hairyfish napsal:

      Občane, mám pocit, že jste trochu špatně znegoval mé výroky (to víte, s maminkou matfyzačkou jsme to museli umět už jako malé děti :-)). Mám za to, že volba spočívá v tom, že si mohu zvolit, zda doma zůstanu nebo nezůstanu, a za jakých podmínek se budu do práce vracet. Bohužel trh práce není vůbec flexibilní. Vy patrně mluvíte o ženách, které se do práce vracejí z existenčních důvodů a hned naplno, ne-li na dva plné úvazky. Já mluvím o tom, že mnoho žen by se rádo do práce vrátilo proto, aby jim neujel vlak, ale zaměstnavatelé nenabízejí ani ČÚ ani možnost práce z domova apod. Například pokud vypadnete z mého oboru – z medicíny – na 5 let úplně, po návratu jste k ničemu nebo se tak k vám všichni aspoň chovají. Nehledě na to, že nyní atestace trvá 5-7 let po škole, kterou končíte ve 26 letech (řada mých spolužáků studovala déle), takže první dítě až v 31-33 letech? Protože když je máte před atestací, nemáte jistotu, že vám po mateřské uznají vykonanou praxi (pravidla se mění rok od roku).

      Jinak souhlas, rodičovský příspěvek je k smíchu (teda k pláči) a matkou samoživitelkou bych v téhle zemi fakt být nechtěla. Je to problém a mělo by se to řešit. Ale když vidím, že se moje kolegyně rozmýšlejí, zda vůbec mít děti, protože by jim v práci ujel vlak (všichni muži je mezitím předběhnou v praxi i provedených výkonech), je mi to líto, protože jinde ženy nemusejí z profese odejít jen proto, že chtějí být maminkami.

      Tedy pochopte, každý mluvíme o trochu jiných matkách. Já s Vámi jinak souhlasím, vracet se nuceně do práce, protože rodina skomírá, to je hrozné. Ale tady řešíme to, že ženy nemají stejné šance na umístění v řekněme „lepších funkcích“.

      Jinak jsem ráda, že nejen importovaní manželé se o domácnost už dělí. Ale myslím, že ke standardu to má ještě hodně daleko :-). U nás s tím také problém není :-).

      Mimochodem ještě k lékařkám, jsou zvyklé pracovat velmi tvrdě, 56 hodin týdně, v noci, o víkendech, někdy až 80 hod v kuse. Pak je pro ně mateřská úplný blbákov a místo sofistikované práce jsou nucené dělat léta paci paci. Ne každé ženě tohle stačí. Jinak v medicíně nejsou ČÚ problém, na ambulanci (nemocniční) máte ordinační hodiny… Ono všechno to jde, když se chce….

      A ještě k těm problémům s ČÚ, ono kdyby to nebyla tak marginální záležitost, tak by si i zaměstnavaelé zvykli. Máte pocit, že stazus quo vyhovuje, nebo že je věci třeba změnit? Tomu jsem neporozuměla.

 19. Germanicus napsal:

  Kolega Xaver vyjmenoval (jako odstrašující příklad) Němcovou, Parkanovou a Píku s tím, že neměly nikdy zastávat politické posty pro svoji …, řekněme nekompetentnost.
  Hmm, já bych zde mohl vyjmenovat desítky polistopadových politiků – mužů, kteří nejenom, že byli (jsou) nekompetními, ale v řadě případů se dopouštěli (dopouštějí) kriminálních deliktů.
  Problém s ženami v politice i v manažerských postech je především ten, že ty skutečně schopné málokdo do těchto postů navrhne a schválí (viz již uváděná jména Švihlíková, Dvořáková a pod.). A kdopak sedí v těch gremiích, kde se na tyto posty adepti navrhují a schvalují? No přece muži, a ti (napříč politickým spektrem) zasadně nenavrhnou někoho, kdo je chytřejší, schopnější a vzdělanější než oni sami. Bez ohledu zda se jedná o adepty muže nebo ženy. V těchto gremiích se rozhoduje podle zásady – „blbej, ale věrnej…“

  • Istar napsal:

   Hm, četl jste „Podivný regiment“?

   • Germanicus napsal:

    Nečetl, nevím o co jde. 😦

    • Občan napsal:

     Terry Pratchett a jeho knihy o Zeměploše 🙂
     V „podivném regimentu“ si vzal na paškál právě diskriminaci žen. Ale ne tu pomyslnou (kvóty a „ženy do sléváren a dolů“), nýbrž skutečnou. A ne, že by jí bylo málo…
     Kvóty mohou navrhovat jen slípky, které v životě nesáhly na skutečnou práci a vůbec netuší, co to diskriminace je. Protože skutečnou diskriminací žen je, že mají za stejnou práci nižší platy, že jim v získávání příjmu brání nedostatek jeslí, školek, školních družin a mimoškolních volnočasových zařízení (jakož i cenová dostupnost zmíněných zařízení), penzijní diskriminace jak v průběžáku, tak v penz. připojištění, problémy se získáním práce pro ženy s malými dětmi a pro ženy nad 50 let a mnohé další. Tohle JE diskriminace; ne to, že ženy běžně nefárají.

     • anita napsal:

      Svědomitě zastávát vyšší posty, může velmi ctižádostivá žena. Ta, která nemá rodinu nebo se rozhodla obětovat ji ve jménu své kariery. Přirozenější je, že žana s mateřským pudem se bude raději věnovat svým dětem. Neodloží je do jeslí, školky a nebo do družiny. Bude se o své dítě starat, předávat mu lásku a cit. Nedá se jednoznačně říct, že by si tyto ženy obětovaly, je to pouze jejich volba. Muži z tohoto pohledu to mají jednoduší, ty nejsou nastaveni na pečování, ale obživu, tedy uživení rodiny. Zvolí-li si žena karieru dovede být velmi houžavnatá a dosáhnout svého, tyto typy žen jsou velmi nekompromisní ve svém jednání a pak běda muži, kterému žena vládne. Kvóty mají význam jen v případě, že by bylo hodně žen, které se rozhodly, že chtějí být angažované a podílet se na vedoucích místech, ale nebylo by jim to umožněno. Pokud však většina žen nemá zájem a dobrovolně chce s láskou pečovat o děti a rodinu, tak osobně si ji vážím více, jak ženy, která dítě odkládá po chůvách a sobecky upřednostňuje sama sebe. Žena má na výběr zda-li se vdá a bude pečovat o rodinu a nebo svůj život povede úplně jiným směrem.
      Jinak mě mrzí, že naše ženy jsou nuceny pracovat a nestačí plat pouze muže, že stát dělá z žen ustarané, uťáplé nesebevědomé ženy. Kdyby se u nás ctila Matka a rodina, byly by i děti citlivější. Děti jsou budoucnost, své vzory si berou za svůj základ do dospělosti. Jelikož je tu u po řadu let vzor nezaměstnaný otec, unavená matka, není divu, že děti budou čím dál více single, ale s velmi malou pravděpodobností, že z nich vzejde osobnost. Opakem jsou děti, velmi zaměstnaných a karieristických žen, díti citově deprimovány „opičí láskou matky“ májí zaděláno, že v dospělosti budou citově chladné. Pokud se rozhodnou, dělat kariéru, stát se politikem, bude to samá asociální reforma a výkvět toho co tu máme nyní.

 20. kočka šklíba napsal:

  Anito s velkou částí Vašeho příspěvku souhlasím ale trochu musím odporovat tomuhle: „Žena má na výběr zda-li se vdá a bude pečovat o rodinu a nebo svůj život povede úplně jiným směrem.
  Jinak mě mrzí, že naše ženy jsou nuceny pracovat a nestačí plat pouze muže, že stát dělá z žen ustarané, uťáplé nesebevědomé ženy. Kdyby se u nás ctila Matka a rodina, byly by i děti citlivější. “
  Pochopila jsem to tak, že se domníváte, že žena je schopná pečovat o rodinu jen za předpokladu, že se může na 100% věnovat dětem a nebude zaměstnaná (případně nebude podnikat atd..). Nemyslím si to, myslím, že žena potřebuje k tomu, aby skutečně dobře vychovala děti, být především spokojená. A ne každé ženě vyhovuje být od rána do večera, celý rok, mnoho let, jen doma s dětmi. Ne, cesta je v kvalitních a cenově dostupných školkách, školách a mimoškolních aktivitách dětí (za mě se třeba v družině automaticky se dělaly domácí úkoly, chodilo se do kin, divadel, na různé výstavy a podobně, takže i ta školní družina je pomoc, jen musí být kvalitní). A také v těch částečných úvazcích, souhlasím s Hairyfish.

  • Hairyfish napsal:

   Anito, nechápu, proč si žena MUSÍ vybrat a muž může klidně mít obojí. Moji i manželovi rodiče pracovali a nejsme nijak deprivovaní. Prostě jsme spolu byli ve volném čase (uznávám, naši ho měli víc, než lidé dnes). Nemyslím si, že je pro dítě dobré, když je jen s matkou. Dokonce častěji vidím spíš problém v závislosti matky na dítěti než opačný (možná na to koukám moc psychiatricky).
   Pokud se rodiče o povinnosti dělí a projevují si navzájem lásku a respekt, je to myslím dobrý vliv.

   Navíc pokud žena v domácnosti náhle ovodoví (nebo si třeba manžel najde jinou, nebo manžel přijde náhle o práci apod.) poté, co byla 10 let doma, má velký problém se do práce vrátit. Takovou závislost na manželovi já odmítám. Musela bych se stydět, kdybych si mu měla říkat třeba o peníze na vánoční dárek pro něj…

   Nevím, odkud se vzal blud o „tradiční rodině“ s otcem živitelem a matkou pečovatelkou. Tohle byla výsada horních vrstev. Ženy níže společensky postavené procovaly víc, než ženy dneska. Bylo určitě víc žen které pracovaly, než těch v domácnosti.

  • Hairyfish napsal:

   PS: Freud užíval pro hyperprotektivní matky někdy taky termín schizofrenigenní a považoval je za jednu z přímých příčin schizofrenie.
   Co se týče mě, myslím si, že omezit svůj život na výchovu dětí je cesta ke zhroucení rodiny, až budou děti chtít opustit hnízdo. Co pak bude matka na plný úvazek mít? Myslíte, že 15 letý kluk stojí o to, aby máma byla doma s obědem, až se vrátí ze školy? Romantika „tradiční rodiny“ vám myslím trochu kalí zrak….

   • Bavor V. napsal:

    Musím s vámi souhlasit. I moje žena, ačkoliv je „vázaná na rodinu“, celý život pracuje a je to hodně i proto, že nechce být „Sama doma“. Samozřejmě jsme její peníze také potřebovali, ale nikdy necítila nějakou „povinnost“ pracovat, ale hlavně chuť. A dětem se dokázala věnovat i tak. Samozřejmě, že jsem v rámci svých možností a schopností pomáhal s „ženskými“ pracemi a naopak ona zase pomáhala mě. (přines, podrž, pofoukej a ukliď). Děti máme už samostatné, z hnízda vylétlé a právě pro to, že i ona pracovala, tak nám nepřipadá náš domov prázdný. Prostě je fakt, že kluci jsou ve svých domovech, viditelně spokojeni a na každou návštěvu se vzájemně tešíme.

   • anita napsal:

    Jistě máte obě pravdu. Spíše jsem pomýšlela na matky, které chtějí dělat opravdu vysoký manegment a politiku a to tělem i duší. Co se týče zaměstnaných žen, nemám s tím problém, taky jsem pracovala a je pravdou, že děti znaly mimo jeslí, každé školské zařízení a to od 2 let. Dnes hodně lituji, taky citově nestrádaly, ale tím, že jsem byla s dětmi jinými a učila a vychovávala ty druhé, možná jsem ubírala těm svým. Ano, v té době jsem musela pracovat, muž by nás uživil, dokonce pomáhal a pomáhá zcela v domácnosti. Chtěla jsem si plnit svůj sen, něčeho dosáhnout, být sebevědomou a soběstačnou, ale i dopřát si ty materiální hodnoty, postavit dům, auto, dovolenou s rodinou. Vždycky tam byla však hranice za kterou bych nešla, mohla jsem dělat kariéru, tak jak se tehdy dělala, vstoupit do KSČ a stát v zaměstnání na postě vyšším a škrábat se na nejvyšší. Nebyl by to problém, ale pokud se mají funkce dělat zodpovědně, jde to vždycky na úkor dětí a to jsem nechtěla, toho tedy nelituji. Naštěstí, ani jedno dítě není karieristické, všem se dostalo citu a ten nyní rozdávají svým dětem.
    Jistě, že matka nemusí být 24 hodin, 365 dní s dítětem, to by ani nebylo dobře, ale vždycky by měla přemýšlet jestli, když se rozhodla být matkou, tak by ji měla být nejen na „fotografii a záznamníku“. Docela mně vadí, že se tu zrušil „INSTITUT BABIČKA“, prodlužování odchodů do důchodu, protože to je ve většině případů daleko lepší alternativa než dítě na ulici s klíčem na krku nebo sedící na hry on line,…
    Jinak mimoškolská zařízení jsou fajn, ale neustále tu schází, jejich dostatečná poutavá rozmanitá nabídka pro _všechny děti_, dle jejich zájmů a v každém městě.

 21. Jethro napsal:

  Překvapilo mne, jaká se tady rozjela diskuse na téma ženy vs. muži. Ať chceme nebo ne, příroda už to tak nějak zařídila, že muži (zatím) nemohou rodit a že ženy jsou pro děti, hlavně v nižším věku, přirozenými ochranáři. Nikdy jsem nebyl zastánce podřadné role ženy (i když je otázka, zda výchova dětí je podřadná role), vždy jsem svou paní i ženy mně podřízené podporoval, v práci pro mne byli klíčovými partnery jeden muž a jedna žena, nedělal jsem rozdíl v platu ani prémiích.

  Ale když onemocnělo dítě, obvykle to spadlo na manželku, protože já měl vyšší plat a navíc máma je máma. Manželka byla vždy spíš konzervativní, nechtěla nikdy dělat závratnou kariéru, v podstatě se spokojila s úrovní vzdělání a znalostí z doby nástupu do zaměstnání a v tom zaměstnání setrvala 33 let.
  Já se po dvaceti letech zaměstnání dal na volnou nohu, jezdím po projektech a to i po světě, každý nový projekt je nové prostředí, nový konkurz, nová výzva, nové rychloučení, prostě něco, co třeba má paní poznala naposledy před těmi 33 lety.
  Je to diskriminace? Že já dokážu dnes vydělat nárazově pětkrát víc než ona při stejném vzdělání? Nevím. Myslím, že ne. Je to jen otázka ochoty cosi obětovat. Je to volba. Třeba volba spát po hotelích a makat naplno 10 hodin denně. Třeba volba absolvovat před projektem šest, sedm konkurzů, kde z vás dělají osla třeba zkoušením z anglických pravopisných specialit nebo chytrými otázkami, co si přestavujete pod módním slovem – co to měla ta Hanáková? – aha „proces“.

  Jak tak sleduji své okolí, mám známého s panovačnou ženou. On v podstatě jen plní její pokyny a když něco neví, jde se jí zeptat. Je to jeho volba a je třeba šťastný. Znám ženu, která se vrhla na kariéru a myšlenky na rodinu a děti odložila „až se jí to podaří“. Takže zatím nezávazný život střídání občasných partnerů, typická single, jediný cíl: kariéra. Je to její volba. Třeba bude šťastná.
  Když vidím takovou Veseckou, je mi jí svým způsobem líto. Stárnoucí žena bez rodiny, ale má vliv, má moc. Třeba je šťastná.
  Diskriminace žen asi u nás opravdu je. Asi je to opravdu v těch možnostech urychleně se vrátit do zaměstnání, asi je to u řady šéfů pocit, že mladá žena = problém s dětmi. Ale pokud je chlap v práci i manželství normální, je pro něho žena rovnocenným a váženým partnerem. Jen blbec si udělá z manželky služku, ale platí to i obráceně.

  Toto jsou jen útržky myšlenek, protože jde o velmi široké a vážné téma. Třeba že nejde jen o kariéru, prachy a moc, ale i o tu spokojenou rodinu, dvě děti, které budete na stará kolena pozorovat, jak se probíjejí životem. A o ty děti se holt musí někdo prvních 15-20 let života intenzivně postarat.

  V Německu jsem se setkal s jiným emancipačním extrémem. Tam si ty mladé kariéristky zakládají na tom, aby se s nimi zacházelo jako s chlapy. Pustil jsem jednu takovou s úsměvem do dveří. Se zlou jsem se potázal.

  • Hairyfish napsal:

   Jethro, takže říkáte, že je přirozené, že žena má dítě a pečuje o ně a zároveň, že je přirozené, že kvůli tomu musí obětovat jakýkoli profesní růst (vy tomu říkáte „kariéra“)? Ergo žena má přirozeně být u plotny, nebo nesmí mít děti (a pak je to určitě nějaká megera a kariéristka, potažmo lesba)… Tak přesně v téhle mentalitě já vidím problém. Ale pro muže je tahle verze pohádky o genderové problematice určitě velmi pohodlná a výhodná. Manželka si to přece vybrala (protože přece ostatní možnosti byly stejně jednoduché a výhodné, že?) Opravdu ten problém nevidíte?

   A prosím, nemíchejte do toho pouštění do dvěří. Bavíme se o rovnoprávnosti ne o absolutní rovnosti. Věřte mi, že mě byste potěšil, usmála bych se a poděkovala. Na druhou stranu mě unavuje, když na mě v parku pomlaskávají dělníci z protější stavby… a kdyby se na mě vrhli, první otázka policisty by byla „no a neprovokovala jste je nějak?“ :-)… asi tak….

   • Jethro napsal:

    Snažil jsem se napsat něco jiného, než vyplývá z vaší reakce. Asi se mi to nepovedlo.

    Vy si myslíte, že by mělo být přirozené, že žena dítě nemá? To bychom za takových nějakých 25 let hodně pohořeli.

    • Hairyfish napsal:

     To néééééé, já si myslím, že je to její věc :-D, a že jestli společnost dává na vybranou stylem buď a nebo, tak se pak můžete těžko divit, že si někdo vybere „nebo“… Nebo se mýlím? Jak říkám, kdyby byla vůle, mohly by ženy (stejně jako muži) mít obojí….

     • tata napsal:

      pravě že nemohli…………vyplivá to stoho co jsem napsal…………věčinově potřebujete zazemí …………a to VÁM muž většinově neposkytne nebo by jste musela obratit polarizaci společnosti a muži nerodí a tím padem to nejde

   • tata napsal:

    Hairyfish

    Přečtěte si v literatuře a s vlastní zkušenosti s okolí co je žena bez ditěte,jestli teda mate možnost.Opět mluvite o něčem jiném žena má pravo se rozhodnout ovšem dám krk že 90 procent co se rozhodne nemyt ditě lituje otom je řeč,prostě to je přiroda a srovnavat to že navás někdo mlaská ,je zrovna tak vypovydající o těch dveří,nechapu ale že se ohrazujete proti prokazovaní ucty ženě,to je pravě ta hloupá emancipace byt uražen prokazanou uctou

    • Hairyfish napsal:

     Neohrazuju Táto, naopak, genlemanů je dnes málo a dam ještě méně. To jste mě špatně pochopil. To, že bych za puštění do dveří usmála a poděkovala, jsem myslela úplně vážně. Snahu o smazání rozdílů považuju za nesmyslnou. Mrzí mě, že jsme si neporoumněli. Ale znám ženy, které o děti opravdu nestojí. Cítily by je jako kouli u nohy. Vybraly si tuto cestu a nestěžují si. Ale nemyslím si, že to jestli děti mít nebo nemít je volba, kterou za vás má dělat společnost. A myslím si, že to, jak jsou bezdětné ženy souzeny není fér. Je to JEJICH VĚC! V práci má být člověk souzen podle pracovního výkonu a ne podle dětí nebo jejich absence nebo podle pohlaví.

     Ale emancipace podle mě nemá s pouštěním do dveří nic společného. To jsem se tím snažila říct…

     A táto, já mluvím o tom, že je smutné, že se žena rozhodovat MUSÍ. Že jí společnost neumožní obojí skloubit tak, jak je to v jiných zemích… Ale přátelé, tohle opakuju opravdu naposled….

 22. tata napsal:

  Jestli mohu ženy tak se taky zapojím.Myslím že jste plně nepochopili co ANITA piše.Ona piše o jinem typu zaměstnaní a hlavně o karieře.A vtomto je podle mě zakopaný pes,proč asi by nebylo a nebo se dá říct že většinově není znamo tolik žen ve vrcholovych funkcí,a když jsou není to to pravé proč by sme chtěli je myt.PROTOŽE v těchto funkcích se vesvé podstatě přeměnují na to špatné co dělá ženu ženou,a spiše sou to bezcitné karieristické osoby.

  PROblém je že tuto karieru musite budovat prakticky už v raném věku a co nastane,kam s dětma,bud muže byt matka nebo kariera,malokterá žena má partnera ktery převezme ulohu ženy v domacnosti.A to je ten podle mě limitujicí faktor aby ženy ve větším rosahu dělali karieru,Nemaj oproti mužum zazemí.TAKŽE co stím ja myslím že zakon přirody je dany,žena bez dětí většinově jí něco schazí i když tvrdí že ne a ztvrdne stane se vícemeně ženochlap.Když ma děti musí je tak trochu obětovat a to udělá jen malé procento………nebot funkce chce celeho člověka………..připad zaměstnané ženy je přece jiný………..než ženy ve funkci

  • Hairyfish napsal:

   Táto a Anito, ony by ty ženy mohly vykonávat i ty nejvyšší funkce, ale aby se tam dostaly, musejí podávat 10x větší výkon než muži, a to už s rodinou opravdu skloubit nejde. A muž, který chce vytvořit zázemí nemusí být v domácnosti, ale mohl by občas vzít „ošetřovačku“ apod. Mimochodem příkladem takto úspěšné ženy (přesto velmi skromné) je prof. Königová. Měla to velmi těžké a její děti taky, ale její dílo za to rozhodně stálo. Škoda, že společnost necítí potřebu to jí a jím podobným ženám ulehčit. Že místo abyste tento stav obhajovali jeho jakousi „přirozeností“, necítíte potřebu se snažit o vyrovnání šancí pro ty, které o to stojí a mají světu, co dát…

   • kočka šklíba napsal:

    Ano a myslím, že „díky“ tomu svět jako takový přichází o mnoho talentů, vynikajících vědkyň, lékařek, učitelek atd., které jsou tímhle uvažováním, že žena si musí vybrat a také tím, že zde nejsou dostatečně rozvinuta jak předškolní, tak školní zařízení, služby a právě chybí ta možnost částečných úvazků. Protože odlédneme-li od politiky, tak většina těchto povolání, jak už psala Hairyfish, vyžaduje nepřetržité vzdělávání a praxi.

   • Jethro napsal:

    10x větší výkon je blbost. Asi nadsázka. Na druhou stranu, a to jsem zcela vědomně neuvedl, má žena ( a v omezené míře i muž) možnost se na kariérní místo prosouložit – jak to ostatně přiznala chytrá Kristýnka. A znám pár takových. Začínalo to už v autoškole, kde se dalo prosouložit k řidičáku, a pak dál a dál…
    V tomto směru zase některé kariéristky mají násobně větší šanci, než jsem kdy měl já. Ale pravda, je to omezeno žaludkem a věkem.
    Aktuálně se to hojně používá v showbusinessu. Pamatujete kolik dívčin obšťastnilo Karla Svobodu, aby se dostaly nahoru?

    • Hairyfish napsal:

     … nebo když se na to podíváte z druhé strany, tak máte šanci na postup jedině když se šéfovi podáte. Kdo myslíte, že o takovéto formě postupu rozhoduje? je to ta „kariéry chtivá žena“ nebo muž, který po ní tyto služby požaduje? Nebo ony snad ty nadřízené k souloži a povýšení nutily? Kdo na koho tady vyvíjel tlak? Kolik žen o postup přišlo, protože odmítly? Pokud to byl žert, tak dobrý….jinak to snad ani nestálo za odpověď…

     • Jethro napsal:

      Pokud bych vzal cestu paní poslankyně Talmanové na nejvyšší post sněmovny přes erotiku s Topolánkem, tak blábolíte. Ano. Sex s nadřízeným, on ji chudinku nutil. Máte to krásně, tak trošku feministicky polarizované…
      Ta Kočí byla donucena Tluchořem anebo chudák Tluchoř se svým obličejem neměl ataku Kristýnky šanci vzdorovat? Já to nevím. Vy ano. Tluchoř ji donutil tím, že měl vliv. Aha. No dobře.
      Ale jak jsem napsal výáše, nechtěl jsem tady probírat tento kariérní alpinismus. To téma je mnohem vážnější a širší. Myslel jsem, že jsem to podstatné napsal ve svých „útržcích“ výše. Asi ne. Nebo ne dost srozumitelně.

      Snad abych znovu zopakoval svou tezi:
      „pokud je chlap v práci i manželství normální, je pro něho žena rovnocenným a váženým partnerem. Jen blbec si udělá z manželky služku, ale platí to i obráceně.“

      Stačí?

     • Hairyfish napsal:

      Jethro, máte pravdu, oni si asi Ti nadřízení muži nemůžou pomoct. Jsou to chudáčci, ty hnusný ženský na ně kladou ty pasti a tak. A co on má dělat? Nespat s ní, když mu to nabízí? Máte naprostou pravdu, jsem zaslepená blábolící feministka :-). Přeji Vám, aby Vás dnes nepotkala žádná sexuchtivá žena, přecejen jste muž a zajisté by bylo neslušené její návrhy odmítnout.

     • Jethro napsal:

      Vy si svou polarizaci nepřipouštíte. Ale napadlo vás vůbec, že ta Talmanová se do toho Topolánka (vím, je to k nevíře) prostě úplně normálně zaláskovala? A on jí to chtěl oplatit, tak ji postrčil nahoru?
      Vy si neuvědomujete, že máte hodně jednostranně vyhraněný názor. Hlavně na chlapy. Z toho také trošku vychází váš – uznávám mírný – feminismus.

     • Hairyfish napsal:

      Jethro, kdyby se do Vás „zaláskovala“ mladší žena, vy byl ženatý muž, spal byste s ní automaticky? Zařídil byste jí místo? Je to její karierismus nebo v tom mají podíl oba? Nerozumíte mi, já vím, že je spousta žen, které se někam procpaly přes postel. Na druhou stranu ony těm mužům pistoli u hlavy při styku nedržely a rozhodnutí je povýšit učinil muž. Takže pointa toho, co se snažíte řict je přesně co?

    • kočka šklíba napsal:

     Ale Jethro, aniž bych zpochybňovala, že žena i muž mají možnost se ke kariéře prosouložit (neříkalo se něco takového i o MD?? ;)) tak na to vždy musí být dva. I ten muž. A pokud něco takového připustí nebo dělá, pak právě ten muž nemá na svém místě co dělat. Na místě šéfa. Takže oba dva jsou vadní, žena že se drápe přes postel, muž, že něco takového připustí.

    • kočka šklíba napsal:

     A myslím, že to nesouvisí, nebo jen okrajově, s podstatou blogu ;).

     • Jethro napsal:

      S oběma příspěvky souhlasím. Já také nechtěl psát o kariéře přes sex. Jan že mne ryba vyprovokovala těmi nerovnými šancemi…

  • anita napsal:

   Tato přesně, jen dodám, ani to, když chlap převezme roli ženy v domácností a žena je ve vedoucích funkcích paradoxně nevydrží. Tyto ženy jsou opravdu velmi tvrdé a z muže nakonec udělají neschopného „budížkničemu“ a velmi nerady se s ním ukazují na veřejnosti ba se dokonce i za ně stydí. Je tam takový citový propad, že manželství se pak rozpadá. Lepší varientou je, že co žena vydělá, protože je ji přednější kariéra než rodina odevzdá chůvě a pomocnici v domácnosti, ale tady já nevím, proč tato žena chtěla mít děti a rodinu. Vždycky říkám, žena která bude povoláním třeba policistka bude úpně jiná než žena baletka. každá z nich bude mít úplně jinou náturu, obě budou dřít, oběma se povolání bude líbit. Jedna bude ráda ovládat a nekomromisní, druhá bude citově založená jemněší, ani jedna by si své zaměstnání nemohly spolu vyměnit, ani jedna by ho nezvládla. Tedy jde, vždy jen o výběr ze své povahy, naturelu ženy.

 23. Občan napsal:

  Mně dost vadí, že „ženský problém“ se dost pravidelně zužuje na ženy v řídících funkcích, vědkyně, akademičky a v nejhorším případě lékařky. Jako by ty „ostatní“ ženy neexistovaly. Přitom co je lidstvo lidstvem, tvořily a tvoří právě ty „ostatní“ ženy naprosto drtivou většinu.
  Hovoří se o „potřebnosti“ kvot v managerských funkcích, politice a vybraný oborech. Ale když přijde řeč na to, že ty „ostatní“ potřebují něco úplně jiného než kvóty, rozhostí se hluboké ticho po pěšině.
  Kočka Šklíba správně uvedla, že ženy především potřebují spokojenost (a já dodám zázemí – tedy ekonomickou a ostatní bezpečnost). Učitelky, sestřičky, prodavačky, dělnice, úřednice, uklizečky, služky a vůbec vykonavatelky všech těch prací, do nichž my se rozhodně nehrneme, nepotřebují kvóty. Ony potřebují uznání, ohleduplnost, důstojné platy, LEVNÉ školy, mimoškolní a předškolní zařízení, podnikové školky, zaručené právo na práci. Tedy jistotu, že budou moci být matkami a budou mít i právo stihnout být babičkami (které jim Drábek stále více upírá). Kvóty těmhle „ostatním“ ženám nijak nepomohou.

  Z vlastní zkušenosti také vím, že právě ženy v managerských funkcích velmi snadno dokáží nepovažovat „ostatní“ ženy za lidské bytosti. A že právě ženy-managerky dokáží být vůči „ostatním“ ženám naprosto bezohledné až kruté, že je umějí vysát bezezbytku (protože nedokázaly být stejně „úspěšné“). Ono to bývá vidět i v takových těch „pořadech o ženách“ (Dámy na tahu apod.). NIKDY tam neuvidíte a neuslyšíte běžnou ženskou, která by mohla říci, co ženy SKUTEČNĚ potřebují. Zato VŽDYCKY se tam předvádějí tzv. „úspěšné ženy“ – managerky, herečky, zpěvačky, milenky vlivných mužů, političky a sporadicky tu a tam nějaká vědkyně či komerčně známá lékařka. A horlí nad tím, že nejsou kvóty, protože problémy „ostatních“ žen vůbec neznají nebo je ignorují.
  Jenže – copak je úspěšnou ženou POUZE managerka nebo vědkyně? Není snad úspěnou ženou učitelka, která dokáže učit třicet let, drží krok s dobou a její žáci se úspěšně dostávají na střední nebo vysoké školy? Není snad úspěšnou ženou úřednice, na jejíž práci 20 let nebyla jediná stížnost a naopak dostává děkovné dopisy? Není snad úspěšnou ženou prodavačka, která svým příjemným chováním a znalostí sortimentu táhne do krámu davy lidí?
  Úspěch byl u nás úspěšně zúžen jen na to, že o mně píše bulvár a sedím na hromadě mamonu. Ti, co toho nedosáhli, jsou jen vlastně závistivé bolševické „socky“…

  • Jethro napsal:

   Stopro souhlas. Tak nějak to citím.

  • kočka šklíba napsal:

   Máte Občane pravdu, jenže blog je o kvótách a o ženách ve významných pozicích, kvóty na prodavačky atd. nikdo nevyžaduje. Ale jinak máte 100 % pravdu.

 24. Hairyfish napsal:

  Souhlas. Jednak kvóty jsou blbost a jednak prezentace úspěchu je podle „mužských“ krtitérií, což je taky hloupost (i když bohužel platí, že dokud si pacienti myslí, že jsem sestra, tak na mě držkují a jakmile je upozorním, že jsem lékařka, začnou poklonkovat – v naší společnosti je to velmi zakořeněné a mě to pije krev od doby, kdy jsem nastoupila do práce). Akorát my jsme se bavili o tom, že k těm výše zmiňovaným místům (vědkyně, manažerky, političky, lékařky) ženy nemají stejný přístup a musí pak vybírat, zda se chějí realizovat ve svém oboru, či zda mít děti. A to je škoda. A jde to změnit i bez kvót a manželů v domácnosti… Už mi rozumíte?

  • Občan napsal:

   Ony ten přístup mají. Ale protože jsou často velice sobecké, nenapadne je nic lepšího než kvóty a manželé v domácnosti.
   Kdyby uvažovaly méně sobecky, pak by řvaly do strhání hlasivek po jeslích, školkách, družinách, mimoškolních zařízeních, slušných platech i za zkrácené úvazky, službách. To a jedině to dává ženám rovnoprávnost v přístupu k funkcím a dalším kariérám. Ne kvóty, ne služky, ne chůvy a ne manželé v domácnosti.
   Jenže právě ty, co volají po kvótách, považují ženy, jež by rády spíš ta zařízení, služby a slušné platy, za neúspěšné socky a dětská zařízení za útulky pro děti socek. A do něřeho takového přece své vyjímečné potomky nedají, že…

   Mám dost kamarádek a známých, které si pořídily potomky ještě na vejšce. Za socíku dokonce existovaly manželské koleje! Děti chodily do jeslí a do školky a mámy seděly ve škole a potom dělaly kariéru. V klidu, bez nerváků.
   Jedna je úspěšnou zubařkou, další dělá vědu v oblasti ekologie, jedna je dokonce archeoložkou (což je pro ženu extrémně těžký obor), další velmi dobrou anestezioložkou, jedna mezinárodně uznávanou expertkou v oblasti zpracování odpadů – mohl bych poračovat dost dlouho. Ale to bylo za socíku a tudíž určitě úplně špatně.

   • Hairyfish napsal:

    Naopak, máte pravdu, za socíku to mámy měly v tomhle mnohem lepší :-). To je to, o čem mluvím, kdo chtěl, zůstal doma s dětmi, kdo chtěl pokračovat v práci, mohl tak činit, protože měl děcko na část dne kam dát. To dneska nejde z důvodů, které uvádíte. A tím je ten přístup k vedoucím funkcím podstatně ztížen, protože do práce se brzy vrátit nejde a za (min) 3 roky Vám ujede vlak. Vždyť my spolu v podstatě souhlasíme. Ženy, které volají po kvótách neznám, asi bych s nimi společnou řeč nenašla, ale neodvažuji se soudit, co by si o mě myslely (možná opravdu, že jsem socka :-)). Zdá se mi to, nebo hovoříme v kruzích? 🙂

    • Občan napsal:

     Jsem naopak rád, že jsme se konečně „potkali“ 🙂

     Problém je, že ony ty „kvotistky“ jsou velmi často voličkami současného sociopatického režimu. Protože do okamžiku, než jejich biologické hodiny začaly bít dvanáctou, plně vyhovoval jejich sobeckosti.
     Poté, co si pořídily potomka a s překvapením zjistily, že to není totéž jako kapesní hejčkánek, kterého si mohly vzít do kanclu v kabelce, nastal problém. Kam „s tím“? Chůva a služka, kupodivu, stojí peníze. A pokud na nějakou dobu vysadily, ony ty peníze najednou chybí (mám jednu osobní zkušenost a když jsem poslouchal nářek dotyčné, že letos nemohou jet na 14 dní do Alp na lyže, protože má jen mateřskou a manželův plat „to nedá“, měl jsem dost práce zachovat vážnou tvář). Navíc zjistily, že ten návrat do funkce taky nebude jen tak, protože eventuálně vyšlo najevo, že madam není zase až tak nepostradatelná. A tak volají po kvótách – ne kvůli skutečně rovnému přístupu, ale PRO SEBE.

     Já je fakt nemám rád. To už jsou mi stokrát milejší ty veselé prodavačky ze sámošky odvedle, protože se u nich skvěle nakupuje a díky nim a šikovnému majiteli sámošky už skoro nejezdíme do hypáčů.
     Jo, a jedna z prodavaček je právnička! Po mateřské nemohla sehnat práci blíž než 30 km od domova, tak dělá pokladní. Chvíli si zvykala, protože to byl fakt sešup; ale už je v pohodě a má to domů 5 minut na kole. Před touhle paní obzvlášť hluboce smekám…

     • Hairyfish napsal:

      Taky jsem ráda, že jsme si to vysvětlili, já tuhle skupinu žen v podstatě neznám. Jinak já zase přemýšlím o tom, že se místo medicíny po rodičovské (teď už tak trochu „nucené rodičovské“) budu věnovat hudbě. Zatím si tím občas přivydělám a doufám, že časem mě to třeba i z části uživí. Jen asi škoda pro pacienty, měla jsem je ráda a troufám si tvrdit, že i oni měli rádi mě…

   • kočka šklíba napsal:

    A nejenom to, manželé studenti měli poměrně vysoká stipendia a dávky, a to nemluvím o cenách dětského zboží, o cenách právě za ty studentské koleje. V zaměstnání, kam jsem nastoupila jako bezdětná se, alespoň u nás, považovalo za samozřejmé, že se ženám – matkám vycházelo vstříc s úpravou pracovní doby, s možností vybírání dovolené a podobně. Neříkám, že nás to někdy i docela neštvalo, ale věděly jsme, že až to budeme potřebovat my, tak se to bude vztahovat i na nás. Čehož jsem se tedy já už nedočkala, přišel rok 1989.

    • Občan napsal:

     Jo.
     Tyhle vzpomínky jsou pro mne hodně hořké pilulky, protože teď se naopak pomalu začínáme smiřovat s tím, že nebudeme mít vnoučata nebo se jich nedožijeme…

 25. tata napsal:

  Hairyfish …………….nezlobte se mam pocit že neuznate argumenty které jsou dané.ANO netvrdím že společnost nevytvaří horší podminky pro ženy vtom mate bezesporu pravdu ze zbytkem ale prokazatelně nemate pravdu.JE to přirodní zakon,bez matky se ditě malokdy obejde bez otce sice mizerně ale jdeto myslím poměrově ten vstach matky tím že ho nosite 9 měsicu nejde nahradit.

  A otom co mluvite by jste musela dospět ke společnosti něco jako myslím že to byl film sexmise,prostě jít proti přirodě by nastalo že by se museli chranit muži,Nezlobte se ty pokusy přehnané emancipace jsou že žena strací to postavení které jí naleží……….tím nemyslím služtičku,ale uctu a ochranovanou bytost kdy muž je její ochrance.Ano jsou připady kdy žena přes všechno to zvladla ale zase nevíme co tomu řikali děti,jaký vstah má snima……….ale většinově co já znam,bud opravdu má doma bačkoru a je to vlastně muž v domacnosti prostě se zní stane muž.
  PO pravdě oto nestojím a myslím že vtom dusledku většina žen také ne.

  Prototo také je ano sčasti se pravě přirozenym během přirody věci vyvýjej,řekl bych trochu mam přiklad ve své dceři.Je jí 37 ma 1,5 roční ditě ještě před 2 roky mě tvrdila jak je kariera duležitá a rodina ve své podstatě až na 2/3 mistě,že se rodině přikladá zbytečná duležitost,doslova mi při jedné debatě řekla,že nevidí smysl života vychovat děti,no biologické chodiny jí vyvedli s omylu,dnes ma trochu jiný pohled…………nezlobte se vy zaměnujete dělat ze ženy slušku a dělat a to hlavně politickou karieru to je na plny uvazek a to znamená se rozhodnout a proto to je většinově tak………….malokterá žena se vzdá dětí a vnoučat…………což chlap nemusí tomu většinově stačí letmá setkaní s rodinou………………….to většinově žadné ženě pravě kvuli přirodě nestačí…to sou geny……….a vy to chcete převratit……….ale pak už to nebudou ženy………a tady naplno řikám to nechci

  • Hairyfish napsal:

   To, co píšete Táto, jsou předsudky.
   1. Žena ve vyšší funkci = megera a saň, mužatka, minimálně sobecká
   2. Muž starající se o děti a domácnost = ušlápnutý a bačkora
   3. Žena = matka a když ne, je asi divná nebo předstírá. že jí to nevadí, ale ve skutečnosti strádá
   4. S aktuální situací se nedá nic dělat, protože rodinu a práci na vedoucí funkci skloubit nejde
   5. Muž = galantní ochránce ženy.

   další omílané donekonečna českými muži
   5. Feministky nemají rády galantnost, a zlobí se, když jim řeknete, že jim to sluší, nebo je pustíte do dveří…
   6. Feministky si myslí, že ženy a muži jsou ve všem stejní.

   … Na těch celá situace stojí. Nic než předsudky a stereotypy.

   Bohužel proti předsudkům se moc bojovat nedá…

   • Jethro napsal:

    Ale to jsou vaše předsudky. Nevkládejte nám je tady do úst…

   • Hairyfish napsal:

    A táto, já jsem nikdy nenapsala, že ženy by neměly být ženami. Nevím, kde jste takového pocitu nabyl. Jedíné, co jsem napsala je, že nemají stejné podmínky jako muži a že by se jim třeba dalo pomoci, aby se mohly věnovat rodině i profesnímu růstu. Co Vám na tom vadí?

    • tata napsal:

     Hairyfish…………nak si nerozumime,nebot pravě ty argumenty co uvadite,nebo ja špatně chapu to naznačují.

     Nebot i ja psal že opravdu čast podminek je vinou okolí ale ta valná čast je dané že bud si musite vybrat byt matka nebo kariera,což muž nemusí protože nerodí,nekojí,to je zakon přirody ktery se nedá obejít a ten vy nak jako nevnimate ve svych argumentech.

     V opravdové karieře musite byt valnou čast z domova to žadné školka jesle nevyřeší

     • Hairyfish napsal:

      Táto, podstata je, že já neříkám, že žena MUSÍ budovat kariéru. Ale že by pro společnost i pro ženy bylo dobré, kdyby MOHLA. A nemusí zastávat vedoucí post když kojí, ale když má děti ve školním věku, už v tom takový problém nevidím. Důležité je, aby měla možnost se k práci vrátit dříve než za 3 roky a aby z oboru úplně nevypadla – tedy věci o kterých jsme se tu donekonečna bavili s občanem. Já ženami, které se rozhodly být HLAVNĚ maminkami nepohrdám ani neříkám, že jsou něco méně. Jen si myslím, že je spousta žen, které práce naplňuje a chtěly by ji dělat dobře a třeba se vypracovat výš, ale MUSEJÍ si vybrat. Přitom jim jde pomoci.

      Mimochodem jsem poměrně čerstvá maminka a dnešní možnosti jsou úplně jiné než když jsem byla dítě. Včetně možností ohledně kojení apod. To je na dlouho. Ale když chcete, všechno jde a dítě nemusí zákonitě strádat. Nic se nemá přehánět. Táto, věřte mi, že nejsem nijak militantní feministka, ale to jakým způsobem je feminismus u nás prezentován je tristní. Když jsem své tchýni (mám manžela ze západní Evropy) řekla, že se do práce nemohu vrátit, protože chtějí jen plný úvazek a se službami, takže musím čekat na školky apod. (tedy 3 roky minimálně), byla úplně zděšená. U nich se chodí do práce po šěstinedělí, maminky mléko odstříkávají a pracují jen několik hodin týdně. To je druhý extrém. Běžně je mateřská půl roku a poté částečné úvazky buď obou rodičů, nebo je hlídání řešeno jeslemi/chůvou a maminky mají ČÚ. Osobně bych byla ráda začala pracovat 1den v týdnu (hlídala by babička) a postupně bych přidávala. Syn už kojený není, odmítl mléko v půl roce. Tatínek se stará vzorně a mají krásný vztah. Jak říkám, bohužel mě v práci nechtějí, tak zkouším jiné alternativy :-). Toliko o mě, abyste pochopil, o čem mluvím. Nejde o to aby všechny maminky byly nucené pracovat, ale aby mateřství neznamenalo automaticky kariérní smrt….

   • tata napsal:

    Hairyfish ,,,,,,,,,,,,nezlobte se ,podle mě ty předsudky,nebo hledaní to špatné na mužích jste prokazala vy……….ja ani jeden bod neřikal,tak jak jste to podala a nehodlam se přít otom co nepišu……….zavěr je jasny vy neuznavate zakon přirody………nazyvate to předsudkami……to jakakoliv debata ztrací smysl…….když druhemu vkladate pravě ty předsudky do pera.

    1/překroucené……….rozdil je že sem psal že se to stavá
    2/ to samé…………oto víc vtomto připadě že ktomu přispivá okolí
    3/ polopravda………dal sem připad třeba své dcery…………chcete snad popřít že žena respektive větčina žen chce myt ditě……….nic vic nic min sem stím neminil
    4/zde nevím ale v současném stavu se to skutečně nedá zkloubit…………..takže nevím čím oponujete,nebot jinde pišete to samé ………takže se dá říct že jen chcete myt pravdu
    5/ano zde myslím je to co já k ženám citím,že muž by si nikdy neměl dovolit stejné chovaní………třeba běžně muži řeší velkou hadku fackou……….v připadě ženy to považuji za nepřijatelné………..v čem zde oponujete,chcete nebo jste propagator stejneho principu?
    6/Tady je to vyloženě nepřesnost,přečtete si co nebo jakym ptakovinám spěje třeba feminismus v AMERICE,Jakým absurdnostem to spěje……….předsudky,ne realita

    • Hairyfish napsal:

     táto, nezlobte se, neporozuměl jste mi. Nevadí, berme to tak, že vy máte nějakou představu o tom, jak by žena měla vypadat a já bych to nechala na ní, jak si sama přeje, bez nároku na to, vynášet nad ní soudy o přirozenosti apod.

     Vy jste ty věci více méně takhle napsal, stejně jako to, že hledám na mužích to špatné. Co tím myslíte, netuším. Já mám muže celkem ráda :-), obzvlášť toho svého. Zdá se mi, že tato debata nikam nevede…

     • tata napsal:

      Hairyfish…………vydite co mi vkladate do ust?,přečtěte si začatek debaty kdy ja jeden prvníse vymezuji proti větě že ženyna tuto praci nepatří.TADY JASNĚ cpete mužum jako já že chceme něco ženám diktovat,to je pravě vy to podle sebe hodnotite muže,nebot ste zřejmě zažila jako doktorka od mužu diskriminaci a tím padem dotoho zapojujete předsudky že všechny muži jsou takové.

      OPAK je pravdou nemám problém ženě přiznat že je chytřejší jak já,respektovat jí ve všech funkcích,ale zde akorat chci a přestanu ji brat jako ritíř ale vyžaduji odní ten samí přistup,profesoinalitu……….proto je ta kvota blbost……..což co vy mi vkladate do ust je pravě vaše posuzovaní mužu,přesně jak někteří muži tvrdí že žena je jen matka.

      JÁ JEN tvrdím že každá žena se musí rozhodnout,jinak to nejde jestli v životě chce byt špičková odbornice,nebo politička nebo vice matka…………asi jako já skorem 30 let na montaži sem měl na vybranou bud co jiní deně byt doma uživat si rodiny nebo jim zajistit špičkovy servis stim že tata byl vicemeně na navštěvě…………obojí nejde.

      S PROMINUTÍM to co mi vkladate je vaše, co vkladate mužum do ust.

      v takto provozovaném životě jde jedno nebo druhé…………nejde byt dokonalá matka A DOKONALÁ ŘEDITELKA NEBO POLITIČKA………….ano jde se ve vyjimečném připadě tomu přibližit,ale ktomu zase potřebujete zazemí……..takže když mate stejně chytreho manžela a zrovna tak chce dělat karieru musite se rozhodnout………jinak to nejde a to je co možná né uplně přesně pišu.

      pišete že v pozdějším věku………ale pak zakonitě rezignujete na co plno žen se nejvíc těší role babičky na plny uvazek,a zde je to u mužu problém nebot sou uplně odstaveny ale to je už jiny problém………….ano každá žena má pravo se rozhodnout……..ale zase nemužete byt vzorná babička…….když mate vnoučata rosetá a věnovat se a přitom dělat karieru……….to prostě nejde

     • Hairyfish napsal:

      Táto, vy jste napsal „postavení které jí naleží……….tím nemyslím služtičku,ale uctu a ochranovanou bytost kdy muž je její ochrance.Ano jsou připady kdy žena přes všechno to zvladla ale zase nevíme co tomu řikali děti,jaký vstah má snima……….ale většinově co já znam,bud opravdu má doma bačkoru a je to vlastně muž v domacnosti prostě se zní stane muž.“ To je představa ženy ne? Nic Vám nevkládám ani necpu, tohle jste napsal.

      tedy chápu to takhle: „žena je křehká, něžná, muži ji ochraňuje. Pokud je úspěšná, je pochybnost, zda nezanedbává rodinu, nemá muže „pod pantoflem“ a zda se z ní nestává bytost s mužskými rysy (ctižádostivost, cílevědomost, dtouha něco dokázat) a její muž je naopak zženštilý (bez sebeprosazení, uťápnutý)“ Nebo jste to myslel jinak?

      A máte pravdu, dokonalou matkou s dokonalou kariérou být nejde. Primárně proto, že nejde být dokonalou (tečka). Myslím si, že kvalita výchovy se nepozná jen podle počtu společně strávených hodin, ale i podle toho jak, je ten čas trávený. Navíc alespoň u nás dítě tráví čas i s jinými členy rodiny (hlavně tatínkem).

      A s babičkami je to jiné. Jednak není na ženě, zda se stane babičkou, nevybírá si to, a jednak není její povinností se o vnouče starat, jak je tomu u maminky (tzn., žena, které se narodí vnouče z oboru nevypadne). A opět, ať si to každá udělá, jak je jí libo.

     • tata napsal:

      Hairyfish……….problem je že si vybirate větu kterou sem celou zprasil,protože nedavá ani smysl….a neberete kdo to pišu srozumitelně oproti vám neumím tak formulovat myšlenku….mělo byt že ja spíš znam připady kdy žena doma vladne a muž je bačkora a žena je vté domacnosti muž ,kde to věčinou končí že si ho nevaží……………ne že to schvaluji,nebo že nejsou ženy a muži co to maj vyřešený.

      ALE KUS niž už sem napsal že vesvé podstatě pišete zhruba co já jinymi slovy jen,s nepochopitelnych duvodu mi vkladate že chci určovat ženám co si vyberou když opak je pravda

   • anita napsal:

    Je předsudek, že žena rodí a muž plodí ? Jste lékařka, tak jistě víte, že kdyby žena rodila tolik co by muž chtěl plodit, tak je z ní orvaná samice. Vše je na domluvě a na kompromisech. Rozhodne- li se žena mít dítě, bere na sebe zodpovědnost ho vychovat, věnovat se mu a předpokládaná je účast ploditele. Pouze jen předpokládaná a proto vždycky bude, zase jen po vzájemné dohodě.
    Nechtěla jsem moc reágovat na to, že žena je odkázána na „paci, paci“, to je to nejmenší minimum, které může žena pro dítě udělat a většina to dělá ráda. Xaverův článek byl o kvótách žen do vyšších manažerských a politických míst. Nikdo nehodlá upírat lékařce, aby se vzdělávala a pracovala, ale pokud se rozhodne vést nemocnici, tak pak je to na jejim rozhodnutí na kompromisu, ale každý kompromis něco stojí a proto si každá musí dát na misku vah, zda dítě okrade o čas, který bude trávit ve své funkci nebo bude s ním a na staří si vyslechne, že ho vlastně nevychovávala, že ho snad neměla ani ráda,….
    Vím je to těžké, ale určitě to není v tom, že by u nás někdo bránil, ženě být na vyšším postu, pokud je vzdělaná a ambiciozní a hlavně práci chce dělat svědomitě, to znamená naplno na 100%. Jaká matka je toho schopná, nepřemýšlet nad tím, jestli je zrovna dítě v pořádku, nic se mu nestalo, co asi dělá, s kým je….nevím, já se od takových myšlenek snad nikdy neuměla odpoutat, možná jsem vadná, možná přecitlivělá.
    Jinak za toho socialismu byla mateřská ne 3 roky, ale půl roku ( tedy nástup na MD v ukonč 8. měsíci těhotenství, matka do práce od 5.měsíčního dítěte) Pokud žena nestoupila přišla o místo. Při druhém dítěti se drželo místo 2 roky. Jesle a ostatní zařízení sice byly, bohužel nacvaknuté, tak se hledaly ženy, které ty malé děti sice neměly rády, ale za 600 a výše hlídaly, bez vaření, bez praní. Jo, byly i takové ženy, co tu paní na hlídání využily a odevzdáva-li na tehdejší poměry 3/4 své výplaty. V té době musely pracovat, aby nepřišly o funkci, ktero zastávaly a nebo i z prozajického důvodu, protože neměly žádný příjem. Z generace těchto dětí jsou dost necitlivý lidé a to se přenáší do dalších generací. No, co vám lékařce budu psát, to jste při studiu určitě řešili, pokud je na lékařské fakultě sociologie.

    • Bavor V. napsal:

     Anito
     snesu hodně, ale tohle jste přepískla. Jesle i školky měly míst dost na to, aby umístily potřebné. Sám jsem jimi prošel i moje děti jimi prošly. Všude péče na úrovni, předškolní výchova – poznávání barev, počtu, vycházky za každého počasí kromě extrémů. A to co popisuji se týká cca 1956-61 a 1981-86. Ale pochybuji, že to mezi tím bylo jiné.

    • Hairyfish napsal:

     Nevím, Anito, maminka s námi byla a měla rodičovskou. Po mateřské nastoupit hned nemusela (mohla, u nás jesle i školky byly) a problémy, které popisujete neměla. Argument o paci paci, jsem od Vás tak trochu čekala, ale je mylný. To, co jsem chtěla říct je, že to sice dělají rády, nicméně jim chybí stimulace jiného typu, ta na kterou byly zvyklé v práci. Jste asi jinak založená, tak pro to nemusíte mít pochopení, neberu Vám to. Ale prosím, nenaznačujte, že to nějak souvisí s tím, jak se o své děti starají, protože to byste byla vedle jak ta jedle. Já si paci paci užívám nesmírně, ale na pár hodin v týdnu bych klidně uvítala změnu, intelektuální vyžití, které mi moje práce nabízí spolu s pocitem užitečnosti a s finanční odměnou. Pokud vy tuto potřebu intelektuálního vyžití necítíte, je to Vaše věc. A ještě jednou podotýkám, málokdo se stane „ředitelem nemocnice“ ve třiceti, když má malé děti. Opravdu máte pocit, že adolescent stojí o to, aby mu máma stála za zadkem? Proč by žena s odrostlými dětmi nemohla být ředitelkou nemocnice? Máte pocit, že ženy nemají co nabídnout (pokud mají zájem to nabídnout, samozřejmě)?

     • Jethro napsal:

      Místo ředitele nemocnice v současném režimu patří už mezi místa politická. Mohla byste se potrhat v aktivitě a být světová hvězda, stejně, pokud se nedomluvíte s vlivnými politiky, nemáte nárok. Dají tam místo vás blba s profilem (kádrovým). Kvóty nekvóty.
      Jinak jsem konečně trošku (snad) pochopil vaše názory. Zdravotnictví je dost specifické prostředí a speciálně kariéra se tam bez změny pracoviště nedá prakticky udělat. Leda zastřelit primáře, protože je mu 40 a ještě dlouho vydrží. A na jeho místo by rádo i pár vašich kolegů.
      No a když to přijde, udělá se konkurz a nastoupí lempl z většího špítálu, co si na „venkově“ zahraje na eso…
      Já se pohybuji v jiném prostředí. Nadnárodní společnosti, kariéra = rozhodnutí vstoupit do vzdělávacího programu a dva roky pendlovat po světě, minimálně půl roku v zahraničí. Potom, pokud vám zdejší filiálka nabídne vhodnou pozici, třeba zůstanete, nebo jdete za kariérou na vyšší post mimo ČR. Je zcela běžné, že CEO po pěti letech v ČR povýší jako rodilý Brit konečně do vysněné Anglie (tj. s celou rodinou se odstěhuje) a na jeho místo se přistěhuje zvolený manažer, Ind, s celou rodinou, co si dělal ostruhy šest let v Polsku.
      To je opravdu trošku jiné prostředí, než to vaše a opravdu se dá skloubit kariéra s rodinou jen na nejvyšších postech, a to tak, že rodina následuje manžela do nového působiště. Žena nemá volbu, jen rovod. Totéž děti.

     • Hairyfish napsal:

      To máte pravdu, držela jsem se jen příkladu, který Anita začala. Byl to hypotetický model. Samozřejmě, že v reálu to zase funguje jinak (taky záleží na tom, s kým hrajete golf :-)). A Jethro, jak už jsem psala, kvóty jsou hovadina. Prosím, nesnažte se mě každou cenu drtit, když ani pořádně nečtete, co jsem napsala….

      Kromě zdravotnictví trochu vidím do toho, jak to chodí v IT a bankovnictví. Taky znám lidi ze školství, architekty apod… Každý obor má svoje specifika.

      Jedna věc ale platí, když práci přerušíte na dvě rodičovské (6let), tak už si nekškrtnete v žádném solidním oboru.

     • zdenekb napsal:

      Jethro, musím říct, že v mém oboru (na studiích i v praxi) jsem poznal tolik mimořádně šikovných a nadaných holek, že by byla škoda (pro ně i pro nás), kdyby měly “ ve vyšším zájmu mateřství“ rezignovat na svou práci a nechtít nic dokázat… to mateřství nechci nijak ironizovat, určitě se s tím úkolem – být dobrou matkou a zároveň nezahodit talent a dosavadní úsilí – většina nějak (věřím úspěšně) popere…

     • Jethro napsal:

      zdenekb: úplně nerozumím, nic takového nehlásám. Mám pocit, že mi to vmontovala do úst rybka. Musím končit, ráno nekřesťansky brzy vyrážím na cesty… ale opravdu nic takového mne ve snu nenapadlo.

     • zdenekb napsal:

      No, i když jsem to adresoval Vám, bylo to tak spíš všeobecně hozeno publiku… nic osobního a vůbec ne ve zlém! 🙂

     • Hairyfish napsal:

      Jethro, myslím, že Vám lze těžko něco vmontovat do úst. Pokud Vám někdo neporozuměl (včetně mě) může to být náhoda, nebo jste se špatně vyjádřil :-).

    • Občan napsal:

     Ale to vůbec není pravda, Anito.
     Mateřská byla placená 6 měsíců, neplacená do tří let dítěte. Zaměstnavatel měl povinnost po celou dobu držet ženě místo. To pltilo za mne (1960) i za našeho prvního míma (1984).
     Naše druhé mimino se narodilo v r. 1987 a to už byla mateřská 6 měsíců a rodičovská dalších šest měsíců s příspěvkem 870.- Kčs. Jinak do tří let i nadále bezplatná.
     Práce na zkrácené úvazky byla zcela běžnou praxí – mrně šlo na 4 hodiny do jeslí, máma na chvilku do práce, aby nezačala šišlat. Kromě toho byla obrovská nabídka přivýdělků, takže nebyl problém jít uklízet (za 2 hodiny práce kolem 400.- Kčs/měs. v r. 1977 – to tehdy nebylo vůbec málo), nebo jít k roznáškové službě (ranní rozvoz čerstvého pečiva a mléka do domu), šlo dělat uvaděčku v kině či divadle.
     Jesle jsme nesháněli, ale mohli jsme si vybrat (Smíchov, 1988)!!! Dokonce existovaly i rehabilitační jesle pro děti s různými postiženími.

     To, že dnes je rodičovská do tří let, nemá s pohodlím rodiny nic společného. Je to jen zástěrka, která má zakrýt absenci jeslí, nedostatek školek a nezaměstnanost.

     • anita napsal:

      Občan
      nechci se přít, ale skutečně jsem v 70 -tých letech měla jen 6 měsíců MD, u prního dítěte, pak bez placené jsem mohla být doma, bral se asi 90 korun přídavek na dítě a manžel měl snížené daně. No v mém případě si pro mně přišli, abych nastoupila. Bylo to ovšem příšerně náročné, noční vstávání, ranní harcování s kočárkem, tehdy jsem vzala zkrácený úvazek. Ne to opravdu nešlo a hlavně to nemělo smysl, byla jsem z toho vyšťavená. Myslím, že to byla úmyslná politika státu. Tak, aby byla porodnost větší a rodiny si pořídily druhé dítě, tam byla mat. taky půl roku a do dvou let druhého dítěte ano, jak píšete příspěvek, to jste mi připoměl. Taky se odepisovaly nějaké tisíce za každé dítě z novomanželských půjček. S jeslemi a školkami, to bylo asi podle toho, jak kde kdo bydlel. V té době jsem byla na vesnici. Jak to bylo v 80 letech nevím, ale vím, že jsem nastoupila nejdříve jako záskok za MD, ale kolegyně po dvou letech nenastoupila a tím jsem dostala smlouvu na dobu neurčitou.
      Jinak pravda, je jiná doba a co vím zcela určitě, že bych v této době nechtěla být mladá, jsem ráda, že jsem měla sociální jistoty a mohla pracovat, pravda po té pětačtyřicítce se to zvrhlo, jak se zdravím, tak zaměstnáním, nakonec i s podnikáním musela jsem měnit směr, ale co už to doklepu.

     • anita napsal:

      Vlastně jsem ještě chtěla dopsat, že znám i firmy, které svým dobrým, spolehlivým manažerkám platí chůvu, kterou si žena vybrala sama a mají pro ně i místnost. Žena může chodit kojit, pracuje jen pár hodin v týdnu a ostatní řídí z domova. Jsou to jen vlaštovky, ale jsou, nedají se však aplikovat v každé profesy.

 26. Hairyfish napsal:

  Jethro, tohle tu všechno zaznělo, od Táty i jiných autorů. Tak si to přečtěte, a pak pište.

  • Bavor V. napsal:

   Pamatuji, že v Zákoníků práce měla žena nárok na přestávku na kojení. Sice si to nedovedu domyslet, ale pro ženy s dětmi se dělávalo také dost. Ne všechno bývalo špatné.

 27. tata napsal:

  Hairyfish napsal:
  Září 17, 2012 v 16.49

  vidite toto sem teprve přečetl,mohli sme si ušetřit psaní nebot to ja řiká, jinymi slovy………..Ano je to otom se rozhodnout v současnych podminkách, nemate stejné podminky a těžko kdy budou,není to ale jen vinou mužu.

  TADY by se dalo říct že to je problém víc kapitalismu hlavně pojimanej naší podobou.Nebot vzajmu zisku proč by si podnikatel dělal problemi přijmout ženu když přijme muže a nemusí ho trapit JESLE,UPRAVA PRACOVNÍ DOBY,nebo že třeba ji zapracuje a ona bude na mateřství.
  Prosím nezaměnujte že to schvaluji,ale myslite že v roli podnikatelky ten přistup bude jiný?Ja myslím že většinově ne…………to je ta přiroda kdy nikdy nebudou stejné podminky,ano dalo by se plno zlepšit,ale na druhou stranu každá žena ma možnost vybrat partnera ktery ji vtom pomuže,takže když si vybere špatně nemužete to stahovat na nás muže jako mustr

  • Hairyfish napsal:

   Vidíte, jiné státy tohle regulují. Někde dokonce muž musí povinně „odsloužit“ třeba alespoň jeden den v týdnu rodičovskou. Jinde ta opatření s povinností umožnit částečné úvazky matkám zavedli v 70 letech a dneska je to pro ně normání. Cesty existují, nemusíme ani vymýšlet nic nového, stačí se podívat kousek na západ. Ale máte pravdu, současný „režim“ spíš povede k tomu, že ženy budou nadále podřadnými pracovníky.

   Já proti mužům nic moc nemám, ale u nás bohužel vládne dodnes spousta předsudků, média je posilují. Už jen to, že magazíny pro ženy jsou jen o vaření potažmo hubnutí, dětech, zdraví a mužích. Jakoby ženy jiná témata nemohla zajímat. Je to svým způsobem propaganda… Nevím, jestli mi rozumíte, doufám, že ano.

   S partnery je to těžké, někdy se vystříbří, až když mají své jisté. Měla jsem v terapii mnoho týraných žen, někdy to začalo po letech… ono to není tak jednoduché…

   • tata napsal:

    Hairyfish napsal:
    Září 17, 2012 v 18.43
    stím se dá souhlasit……….jen je nam prt platny co jinde,tam není kšeft za každou cenu,dokavad to zde bude je to akademická debata,NEVÍM moc časopisy pro ženy nečtu jen co tak zahlidnu u ženy,ale mám dojem že co sem viděl a slyšel šefredaktorky jsou ženy……….takže to není chyba mužu……….ono asi je to tím že si to většina čtenářek přeje ale zde jen dohaduji,jak sem řekl maximalně takový časopis prolistuji nebo rubriku recepty

    • Hairyfish napsal:

     Netvrdím, že je to vina mužů, i ženy na tom mají velký podíl. Jen mi to připadá smutné, redukovat ženu tímto způsobem. Jinak ale spousta lidí bude konzumovat to, co jim tisk předhodí…

   • Jaroslav Hudec napsal:

    Poslechněte, (asi) blonďatá rybko, já z titulu své profese dost sleduji denní tisk, v němž lze najít i přílohy pro ženy (Ona DNES apod.). Šéfují jim prakticky bez výjimky ženy a tudíž předpokládám, že také rozhodují o obsahu těchto periodik. Občas prolistuji i jiné tituly, neb je pravidelně doručuji naší nejstarší babičce (89 let) – Rytmus života a jiné blbosti. Je to tam podobně, takže vyčítat v této souvislosti něco mužům je mimo mísu. Nijak se také netajím tím, že mne odjakživa ženský svět zajímal, jen formy se léty mění směrem od fyzična k platoničnu. Nu a musím konstatovat, že ty „ženské“ tituly jsou opravdu převážně sbírkou receptů, návodů na úklid, módy atd. Chtějí-li mít intelektuálské zabarvení, dodají stížnosti na muže.
    A co je na tom špatného?
    Tituly pro muže jsou zase plné vína, doutníků, sportovních vozů a motorek.
    Společného mají oba druhy těchto tiskovin více, než by se zdálo.
    Móda v ženských časopisech je např. pro většinu čtenářek mnohdy naprosto nedosažitelná, podobně jako poslední model Ferrari pro muže. A fotografie báječně připraveného hovězího po provensálsku ukazuje potravinu, kterou nelze pozřít – je totiž připravena tak, aby se dala dobře vyfotografovat. Navíc se postříká speciálním lakem, aby dobře vypadala – žrát se to ale nedá, věřte mi, mám s tím zkušenosti. A o sportovní disciplině „železný muž“ se zase nejlépe čte po nedělním obědě vleže na otomanu (to je to lože, co má zvýšenou část pod hlavou).
    Tolik jen trochu k mediálním obrazům mužského a ženského světa.
    Za tu „blondýnu“ se na mne, prosím, nezlobte, to je zvyk. Moje tři blonďaté známé, když mi něco vyprávějí u kávy, neopomenou skoro nikdy o sobě sdělit s despektem: „to víš, já, blondýna…“ To není nic ve zlém. Snad vás utěším ještě tím, že v časech, kdy jsem ještě míval šéfa (dnes už jen klienty), byly touto osobou ve dvou případech ženy. A byly to nejlepší šéfové, jako jsem kdy měl. Po stránce odborné i lidské.
    Howgh, domluvil jsem.
    (ale že to trvalo…)

    • Hairyfish napsal:

     Ehm, naučte se číst, rozumbrado :-). Nikde jsem nepsala, že za to můžou muži. To jste vyvodil vy a táta, kterému jsem hned potom napsala, že z toho muže neobviňuji. Takže hlavně, že jste mi to natřel, že :-D.

 28. tresen napsal:

  Jít do práce na plný úvazek po skončení placené mateřské byla nutnost. Z jednoho platu by se rodina neuživila. Myslím, že to platilo pro většinu obyčejných lidí.
  U nás jesle sice byly, ale pořád plné. Takže jediné řešení – paní na hlídání. Při synovi jsem šla do práce, když mu bylo osm měsíců, s dcerou jsem byla doma dva roky, pak jsem ji rok dávala k té samé paní, co předtím syna.

  • tresen napsal:

   A ještě jsem zapomněla poznamenat, že když jsem po těch dvou letech mateřské přišla na osobní oddělení, tak mi prozradili, že práce, kterou jsem předtím dělala, není vhodná pro ženu, a zakázali mi ji. A celá má odbornost byla v tahu.

 29. tata napsal:

  ALE dámi co oponovali vesvé podstatě jsme se schodli i když hlavně oponovala Hairyfish ,ted už piše prakticky totožně co sme chtěli řict mi,kromě jednoho ktery řekl že ženy se nato nehodí.,ALE myslím že ani on neměl na mysli to takle krutě defakto nesmyslně podat.

  ALE krom opravdu předsudku kdy čast mužu chce myt doma služku,SOUČASNÁ DOBA MA LIMITUJICÍ faktory,ktere sme zde zmínili.

  Navíc sou věci které neovlivní ani sebedokonalejší nastavené parametry,třeba to co popsal jethro,konečně neumím si představit že by žena mohla dělat praci co já skorem 30 let jezdit po montaži a stoho skorem polovinu mimo republiku kde sem byl i 6 měsicu mimo.Respektive mohla ale pak by nesměla chtít rodinu.

  ale zaklad sme se schodli limity sou hloupost,vesvé podstatě je to na každém jaké si nastaví parametry,ale jako vždy pravda je že to ženy vždy budou myt stoho pohledu těžší,nebo otazka pohledu ,třeba valka utrapi ale kdo stradá víc muž v zakopě nebo žena co ochranuje rodinu?
  NEVÍM jestli ženy pochopí co stím chci říct,ve své podstatě přiroda zařidila že muž si hraje na vojačka a dostavá metali v přenesenem slova smyslu,a žena dělá to bez čeho by lidstvo vyhynulo.
  A někdy mám pocit že tento děj,nebo kod přirody,to znamená zrození noveho života se upozadnuje………vtom prostě muž ženu nenahradí………muže už dneska jde nahradit …samozřejmě že ne ho scela vyhladit…………..

  • tata napsal:

   KDYŽ TO po sobě čtu opět to vyzní že ženu vnimám jako matku,nikoliv jen zaplat panbu dostatek žen vnimá ty biologické hodiny,neumím si představit že by všechny chtěli karieru,ale to je pravě to svobodné rozhodnutí.

   ALE VEMTE ted to rozvijím ab absurdium ,že ta přiroda se zasekne,a žadná žena nebude chtít děti,jak by se ktomu postavilo……….ve své podstatě to bylo vtom polském filmu

  • Hairyfish napsal:

   Táto, právě proto by bylo dobré, aby to ženy měly možnost mít obojí. Když si nebudou muset vybírat, bude více dětí, protože žena nebude mít strach ze ztráty kariéry. To je logické, ne? Naše vláda má plnou hubu keců o tom, že nebude na důchody kvůli stárnutí populace. Co ale dělají, aby porodnost podpořili? Tady se my dva určitě shodneme, že současná situace je děsivá a vláda nic dělat ani neplánuje… Pokud nechcete aby ženy odmítaly mít děti, je třeba jim pomoci k lepšímu postavení v pracovním prostředí a usnadnit návrat do práce. Obzvlášť v době, kdy tolik lidí nemá ani motivaci mít partnera a zůstává „single“.

   Mmch Sexmise je výborný film :-).

   • tata napsal:

    Hairyfish napsal:
    Září 17, 2012 v 21.24

    opět nemám sebemenších namitek,vesvé podstatě došlo k určitemu nepochopení,nebot nakonec pišem to samé.MÉ POLITICKÉ nazory znate takže určitě souhlasím že těmto je šumafuk to očem pišete.Možná se mylím ale vtvrdém kapitalismu sou pravě postiženy nejvíc začinajicí rodiny s dětmi,tudíž potažmo ženy.TY SVOBODNÉ SI MUSEJ ROZMYSLET MÝT DĚTÍ,ty už sdětma maj problém se vratit do prace natož dělat karieru.

    PŘECE jen ten vice socialní stat,tudíž politika levice je proto přiznivější,respektive současná pravice a to všude u nas obzvlašt pravě ten socialní stat demontuje,neznam nikde pravici která by nešla pravě touto cestou

 30. nettle napsal:

  Xavere, máte kliku. Střílí se na všechny strany, jen na Vás ne. Ale spousta věcí se třeba vyjasní. Co kdybyste v příštím textu zkusil podobné charakteristiky mužských členů vlády? Jistě by to bylo hezké počtení. Napsal byste potom taky podtitul „Chlapi, neblbněte“?

 31. tresen napsal:

  Dík za odkaz na Sexmisi, ZdenkuB. Sice jsem ji kdysi viděla, ale s potěšením jsem si to zopakovala. Dobrý film je koukatelný i na mobilu. 🙂

 32. kočka šklíba napsal:

  Anito v Září 17, 2012 v 23.36, bylo to takhle: ….“Mateřský příspěvek

  Jedním z nejvýznamnějších populačních opatření týkajících se finanční podpory žen a jejich dětí se stal mateřský příspěvek, který byl poskytován od roku 1970. Tento příspěvek byl vyplácen matkám,které měly alespoň 2 děti, z nichž jedno bylo ve věku do 2 let a druhé ve věku do ukončení povinné školní docházky. Nárok na přiznání mateřského příspěvku měly také osamělé matky pečující o jedno dítě do 2 let věku. Základní výše mateřského příspěvku byla stanovena na 500Kčs. Význam tohoto populačního opatření spočíval v tom, že okruh příjemců byl širší než okruh příjemců peněžité pomoci v mateřství. Zatímco peněžitá pomoc v mateřství byla vyplácena po 26 týdnů, mateřský příspěvek byl vyplácen nejprve do doby, kdy mladší dítě dosáhlo jednoho roku života. V roce 1971 byla doba vyplácení mateřského příspěvku prodloužena do dne, kdy dítě dosáhlo 2 let věku (tzn. během neplacené mateřské dovolené). (Pakosta, 2004 str. 92)“. Jinak neplacená mateřská byla do dvou let věku dítěte ale šlo požádat o prodloužení do 3 let věku. A to zřejmě již mnohem dříve, ptz moje matka se mnou byla doma do 3 let věku a s bratrem. který je ročník 57 také.

  • anita napsal:

   Děkuji, že jste mi to upřesnila, nemyslím to ironicky. Pravda je, že i po těch 2 letech jde rád člověk mezi lidi, s tím s vámi souhlasím, ale sama časem dojdete, úplně k jinému názoru.
   Taky jsem své matce nevěřila, když často říkala „Malé děti, malé starosti – velké děti, velké starosti“ , no, je to jenom, takové klišé a já vám přeji, ať každé vaše rozhodnutí je, jen to správné a nemusíte jich nikdy litovat.

   • anita napsal:

    kočka šklíba omlouvám se, myslela jsem, že to psala Hairyfish, jsem se přehlédla
    Vy určitě víte co jsem tím myslela, už máte zřejmě děti odrostlé a víte , že ti starší nepotřebují mít matku za zády, ale má to svá jiná specifika.

 33. Anonymní napsal:

  XAVER
  Přátelé, odpusťte granát, který jsem mezi vás vhodil. Naštěstí jeho výbuch vyvolal skvělou, sofistikovanou, věcnou a moudrou diskuzi (jak jsem ostatně předvídal). Jen občas se zajiskřilo, a to v místech, kde se tak neděje po prvé. Škoda, že aspoň výtah z ní se nedonese té evropské komisařce, já bych jí mnohé z vás navrhl za poradce…
  Pro nettle:
  Úplně jste mě svou otázkou vyvedl z míry, ale odpovím. O „ujetých“ politicích nebudu psát, i když bych podstupoval asi menší riziko než tady. A kdybych musel o nich psát, dal bych do nadpisu rovnou toto: „Chlapi, vy jste takoví…“ a následovalo by pár substantiv, která si domyslíte. A na zdůvodnění bych si vypůjčil některé „vlkovy“ příspěvky.

Komentáře nejsou povoleny.