Přemítání o sametu.


Stále víc se zabývám myšlenkou, kde udělali pověstní soudruzi z Prognostického ústavu chybu. Proč se davy z Letné tehdy spokojily s Čalfou, čím omámil Čechy, Moravany a Slezany Klaus a jak je možné, že naše životní úroveň nesnese srovnání se sousedním Rakouskem, jak bylo sametem hlasitě slibováno. Neměl to být problém. Ale jak se ukazuje, rozdíl mezi očekáváními a dnešní skutečností je tak fatální, že nic než vyjít do ulic právě v den výročí sametové revoluce člověka nenapadá. Sebeobvinění z tragické naivity je proto možná cestou k vnitřní rovnováze, nicméně kritická rekapitulace je určitě na místě.

napsal  Jeff

Česko se zadlužilo za tu dobu neuvěřitelným způsobem, kombinací nekompetence a sníženého prahu vnímání toho, čemu se říká politická odpovědnost. Došlo k naprosté změně obrazu ekonomiky, průniku globálních společností do rozhodujících oblastí, k přesunu práce od primárních sektorů směrem k oblasti služeb, ale i do veřejné sféry, k privatizaci většiny odvětví při současném vzniku českého fenoménu, tunelování. K zapojení do evropských a euroatlantických struktur, ale i k nebezpečné a nepoznané míře nezaměstnanosti. Objevil se fenomén strachu ze ztráty příjmů, došlo k zchudnutí celých regionů s naopak propastně bohatým centrem, k devastaci politických stran vlivem klientelismu a korupce, k absolutní nedůvěře k voleným zástupcům pro nepřijatelnost změn jejich postojů, bobtnání jejich majetků během funkčních období a vlivu šedých struktur kmotrů, lobbistů a poradců bez daňové povinnosti a s nulovou odpovědností. Zejména v poslední době tak dochází k oslabování státu ve všech sférách, zejména tam, kde je ho potřeba. Jde o školství, zdravotnictví, sociální politiku, veřejné investice a oblast centrální regulace všude tam, kde došlo k omezení konkurence. Ale proč?

Samet byl jen slibem. Havel si koupil přízeň odmítnutím komunismu a posazen na pozici bez vlivu zůstal divákem. Klaus nastoupil na uvolněný trůn a uplatil národ jistotou desetinásobku. Přivedl ekonomiku použitím zaklínadel privatizace, deregulace a volný obchod na pokraj úpadku, nezabouchl vrata korupci a tunelování veřejných zdrojů, rozdělil nejen stát, ale i veřejnost. To vše se odehrávalo v prostředí globálního neklidu, změn v alokaci všech zdrojů, pro naši budoucnost nežádoucím směrem, posilování moci peněz za logické devastace morálky primárně v mocenské sféře.

V Česku se tak mohly odehrát ukázkové absurdní inscenace typu privatizace Plzeňského Prazdroje Nomuře za dluh, který nebyl, krach a následné předání IPB, ale vlastně všech tří největších bank do zahraničí, předání severočeského a ostravského uhlí bože chraň nás Tykačovi a Bakalovi….boom televize Nova od Korteho korupce s licencí až k následné arbitráži ve prospěch charity s názvem CME či zcela unikátní případy odtékání zdrojů při rozprodeji majetku armády až k historickým scénkám Bartáka a Dalíka ve filmu s názvem Jak jsme budovali NATO..

Totéž známe z působení v našich městech a obcích, kdy pod vedením malých klausů došlo k privatizaci majetku především směrem k exponentům bývalého režimu, k předání infrastruktury oligopolním uskupením, k předraženým investicím a bačování, kam se podíváš..

Logickým důsledkem muselo a musí být zdražování, restrikce, manipulace veřejného mínění a nemožnost rozvoje. Korupce veřejného prostoru, hluboká stagnace ekonomiky, odpor veřejnosti, odmítání oficiálního a je tu obraz, který se téměř dokonale kryje s tím, co jsme znali ještě 16. listopadu před třiadvaceti lety. A příznačným jevem byl právě proběhnuvší kongres ODS, strany, která se rodila takříkajíc na barikádách sametové revoluce, z tehdy vzniklého OF. ODS svůj Červený Hrádek dokonala znesvěcením Poslanecké sněmovny fiaskem s odsouzeným náhradníkem, neváhala prohlasovat vše, co je národu

z naprosté většiny odporné a žene veřejnost do ulic. A právě v den výročí sametu, čímž se bludný kruh jedné etapy české historie uzavírá.

Za sebe nepovažuji samotné demonstrace na Václavském náměstí za řešení, ani v tento den. Tlak ulice v českém pojetí ignoruje jak deklasovaný český venkov, kdy i cena ČD jízdenky omezuje jeho možnosti, stejně reaguje pražská veřejnost, která je však na tom o poznání ekonomicky z různých důvodů lépe, ignorují je opět z různých důvodů média, ignoruje to z valné části mladá generace, vychovávaná k odporu ke všemu před rokem 1989, o kulturní frontě raději pomlčet…

Ale především: jakešovské vedení státu tyto akce zesměšňuje a nabádá tím ke konfrontaci.

Řešení bývají někdy jednoduchá a jen doufám, že snad někdy dojdou naplnění:

Pokud tedy chceme dosáhnout opravdové změny, jsou věci jako synergie, multiplikace, řetězová reakce, chcete-li pákový efekt. Něco se musí stát.

Nejde o jednoho polomrtvého Zifčáka pod koněm ani o popálené rádobypalachy tamtéž, (nicméně hrozba pálení sídel finančníků v předolympijském Londýně přerušila i Premier League…) Avšak půl milionů hlasitých odpůrců modré hrůzy se v Praze v sobotu prostě nesejde.

Jednoduchý a zcela zákonný požadavek by proto měl směřovat k veřejnoprávní televizi. Jsme totiž stále ještě televizní národ. Sledovanost sobotní akce bude jistě vysoká, ale k čemu to? Média jsou prostředníkem veřejného života dnes víc než politické strany a demokracii dělá demokracií pluralita názorů. ČT, obludná svou manipulací, nadržováním moci a klopením pohledů pod tíhou zbabělosti, tohle nesplňuje denně a snad nejviditelněji.

Až tam dojde k narovnání, včetně odstoupení loutky v jejím čele, ostatní musí být o poznání snadnější.

Vždyť

* samet začal až díky přenosům ČsT z Letné

* stačil zlomek z 5 tisíc lidí na jarní demonstraci Holešovské výzvy, který táhl na Kavčí hory, aby bylo i v Praze husto.. (bohužel tam si obě strany jen podali ruce)

* není pravda, že podmínkou úspěchu ve snaze o změnu poměrů musí být „vyhladovění“ národa jako za francouzské revoluce, před 23ti lety nikdo nehladověl ani nebydlel ve slumech

* stejně jako tehdy ani dnes nelze až tak spoléhat na „oficiální“ opozici, tehdy chartisté snad cosi klasicky slavili a dnes odboráři ztratili především Zavadilovým pivkem s ďáblem a následnou pasivitou po úspěšné květnové demonstraci

* otevřená stranickost a slepá oddanost týmu zpravodajství a publicistiky ČT směrem k vládní koalici nikoli permanentně, ale v pravou chvíli, to je ohromná zbraň, která udržuje apatii občanů a jejich nevíru v možnost obratu, toto je třeba hlasitě odmítnout.

Shrnuto: Vedení ČT a Rady ČT musí pryč, jinak jsme směšní.

Směšní, zato včas platící koncesionáři trpící trvalé nečasí, lež, manipulaci a placenou či vynucenou loajalitu mluvčích moci. Přihlížíme tragédii a úpadku a ještě se necháme poučit, že takto to je dobře. Pro naše vnuky. Což už není ani pokus o vtip..Pokud tedy demonstrovat, tak i na Kavčí hory.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jeffova penalta se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

38 reakcí na Přemítání o sametu.

 1. Carlos V. napsal:

  Jako bych slyšel Štěpánovce či levé křídlo KSČM (pravé je z Prognosťáku..).

  Jen pár fakt k listopadu – vše bylo jinak. Každý tušil, že komunisté padnou. V Maďarsku se už rozpustili, v Polsku byly svobodé volby, východní Němci utíkali po tisících. Akorát si většina lidí doufala na leden/jaro 1990, listopad zaskočil všechny nepřipravené.

  Klíčovou roli sehráli studenti a herci. Disidenti totiž dělali to co vždy – ale teprve herci tomu dali ksicht a studenti ruce a nohy (a techniku). Televize hrála zcela marginální roli, v rozhodujících dnech 17.-24.11.1989 byla v rukou komunistů a i přes jisté náznaky „otevřenosti“ rozhodně nebyla tahounem. Tím bylo – z legálních masmédií – Svobodné Slovo, pak i Mladá fronta.

  A že vše začalo přenosem z Letné ? Nikoli. To bylo už po revoluci. Opravdová revoluce trvala jen první týden, kdy policie ještě zasahovala, do Prahy se sjely Lidové Milice a utábořily se v praku nad tehcnickým centrem studentů u VŠE a armáda byla připravena zakročit.

  Revoluce skončila 24.11.1989 pádem Jakeše. Bylo jasné že je konec, už šlo jen o dojednání co a jak. A Letná ? Divadlo pro televizi, zážitek pro lidi z venkova a první okamžik kdy převlékači „procitli“.

  Ano, ještě asi dva týdny byly rozjitřené, při studentských „spanilých jízdách“ na venkov s letáky a s proslovy k demonstracím se občas problémy vyskytly, ale i ti nejzlotřilejší vesničtí PS VB najednou změkli … To už byly jen dozvuky. Opravdová akční revoluce skončila 24.11.

 2. Alex napsal:

  Jeffe, já tedy takovéto zamyšlení opravdu nemusím. Mně to přijde jako pláč nad rozlitým mlékem. Pravda je jiná – syrovější. Tehdy jsme všichni takřka bez výjimky chtěli demokracii. Nu a v té demokracii a se svobodou se učíme žít. Je to prosté – neumíme to. Ani nahoře, ani dole. A zpětný pohled? Logický vývoj.

  • Jeff napsal:

   Ale Alexi, to mlíko se nám rozlilo. A nejsme sami. Můžeme se u té louže vyfotit, můžeme to svést na mladší sourozence.. nebo si pustit televizi a na všechno hodit síť.

   • Alex napsal:

    No já jsem se porozhlédl po blozích. A je to čím dál tím horší. Expresivní vypjaté jednostranně blogy mají nejvyšší čtenost či hodnocení. Ke všemu a ke všem. Nenávist splodí zase jen nenávist. Prazvláštní chápání demokracie.

    • Anonymní napsal:

     Asi z Vaší strany , protože nenávist je extrém a do demokracie nepatří. Lidé se po sametovce nechali zneužít , cítí to jako svou chybu a proto ten radikalismus ….. Již nikdy více …. Ale je i jiný způsob a pozitivnější ….

 3. Comunismo scientífico napsal:

  Ve skutečnosti byli studenti jen zneužiti a to vše bylo jen zinscenované divadlo, plně v režii STB. Takže žádnou hybnou silou nebyli. Byli jen nevědomky statisty a to byla jejich „klíčová“ role a bylo to tak „dobře“ zinscenované, že tomu dokonce mnozí uvěřili, že jako něco mění.
  Jinak, ve skutečnosti první střet, a asi ten nebyl nejspíš plánovaný STB, byl v Teplicích o týden dříve. Ale nemohl nic změnit, pravděpodobně se zde STB sice vymkl z ruky, ale byl malého rozsahu .

 4. Hladis napsal:

  Staci jedna odpoved ,proc to krachlo. Protoze lidi chteli socialisticky pracovat a kapitalisticky zit.

  Takovou vyzvou ,z ktery levicactvi az strika a nekde je to prekroucene, opravdu moc lidi do ulice nevyzenete. Tim je akorat utvrdite ,aby zustali doma ,nebot s timhle nebudou chtit nic mit 🙂 Mozna to nekdy lidem docvakne ,ze pokud nekdo chce menit pomery ,musi to delat jina cast obyvatel ,ve spojeni s nekym a jinym zpusobem nez jak si to predstavuji levicovy utopisti se svou retorikou. Presvedcovat presvedcene je totiz jaksi k nicemu. Vlk tu daval jisty primer k Obamovi a jeho zvoleni……..ale to uz napovidam moc. Ikdyz na jisteho typka ,ktery me presvedcoval o nutnosti svrhnout vladnouci tridu pomoci Trockeho spisu a recmi o zlych burzoustech, reakcnim kleru a zlem velkokapitalu, to nema 😀

  Jinak osobne doufam ,ze mladi budou vyucovani v tom ,ze predchozi rezim byl zlocinny a zavrzenihodny a ze socialismus je experiment, ktery stal nejvice lidskych zivotu v dejinach s obrovskou moralni ujmou a ekonomickymi skodami. Jeden moudry muz pravil ,ze CZ se sveho komunistickeho dedictvi zbavi minimalne za 50 let a to jeste si musi projit poradnym krachem a vymrenim celych generaci nasaklych socialistickou ci polistopadovou mafiansko kapitalistickou vychovou. Pak se mozna CZ teto koule na noze zbavi. Nemci to meli s rozchodem s fasismem snazsi. Tam jim to vysvetlili spojenci a to dukladne.

  • Jeff napsal:

   Ale krachlo, Hladisi. I na tom soc. pracovat za ks vejplatu taky něco je. Jinak pochybuji, že Okamura usíná zabalen do rudé vlajky nebo že Babiš na poradě vedení Agrofertu třímá v ruce Trockého sešitky v azbuce. Ještě chybělo dodat: máme se nejlíp jako dosud nikdy v historii, jen ta socialistická koule… Ale jako pokus slušný.

  • Alex napsal:

   Hladisi, jen tolik. To co se děje ve světě či tady konkrétně úkony kalouskovskonečasovy vlády – to není experiment? Fakt ne? Ať v dobrém nebo špatném.
   Jo a ty děti, že mají být vyučovány … víte mně přijde myslím docela adekvátní, pokud byste to vyučovány nahradil slůvkem proplachovány. Ten režim byl všechno možné – autoritativní, nedemokratický, omezoval lidská práva, ale zločinný nebyl. Ano jeho jménem byly páchány zločiny. Jenomže já už dneska neznám režim, jehož jménem by žádný zločin spáchán nebyl. Ono to proplachování tady přece je naopak právě teď. Projeďte si blogy, kolik tu působí protikomunistických odbojářů jaksi ex post a jak jsou aktivní nyní. Místo toho, aby byli občansky aktivní vůči současné vládě. Té sežerou v tom aktivismu vůči minulosti, která už není, zřejmě všechno.

  • Jos napsal:

   Hladis,
   člověk, který napíše takovou urážlivou krávovinu jako jste napsal vy cituji: „Protoze lidi chteli socialisticky pracovat a kapitalisticky zit.“ nepatří mezi slušné lidi. Strčte si své mantry liberálních komsomolců laskavě za klobouk. Vaše plácání o kouli na noze a o tom jak to měli Němci snažší je typická vulgarita liberála. Kdybychom se měli držet německých zásad, kde vysoce postavený nácek Kurt Georg Kiesinger, člen NSDAP od roku 1933 se stal ministerským předsedou Badenska- Vürtemberska v roce 1958 a německým kancléřen v roce 1966, dnes už by byl českým předsedou vlády, případně presidentem, Miroslav Štěpán.

 5. Řezníček z Brna napsal:

  Jak změnil pád železné opony život u nás víme, ale jak se změnil život lidem na západ od našich hranic? Velmi výrazně. Mám blízké příbuzné ve Francii a Itálii a obě rodiny mluví shodně: zkončil kapitalismus s lidskou tváří. Netají se, že pro ně by bylo lepší, kdyby svět se dělil na dva tábory a vše zůstalo při starém.

  • Jaroslav Hudec napsal:

   Ano, to je prvek, o němž se pramálo mluví. Naši sousedé za česko-německou hranicí v Bavorsku mají při vzpomínkách na železnou oponu slzu v oku. Oficiálně jistě ne, ale tak, soukromě… Velkému kapitálu se ulevilo, když zmizel ten socialistický strašák, pravda, v 80.letech už notně vypelichaný. A docela se pak urval ze řetězu.

 6. Cech napsal:

  Tentokrát a to pro Vás Jeffe se musím zapojit do diskuze ač jsem si to původně zakázal.

  Právě podceňování a marginalizace vlivu veřejnoprávních médií, je základem pro úspěšné vládnutí současné elity.
  Napsal jsem již pod panem Bavorem, že pokud veřejnoprávní media mohou(“beztrestně”= zcela záměrně) prosazovat virtuální realitu vůči občanům a definovat jako velmi pragmatický cíl, církevní restituce jako jediný způsob provedení.Naprosto imaginárním způsobem dojít k závěru,že pouze idea pana Duky je ta jediná a naprosto správná.
  To podstatné a to je v případě církevních restitucí naprosto rozhodující a to je upevnění té zásadní a pro potlačení odporu proti Kalouskem pojatým restitucím výchozí teze,kterou pan Duka vydefinoval slovy; ostatní je faleš sociálního státu nezaslouženého blahobytu, který ničí vše tvůrčí a individuální a otupuje talenty, aktivitu a pracovitost, neboť ta se přestává vyplácet.Proto jediné pragmatické vyústění katolické spravedlnosti jsou současné církevní restituce které byly přijaty 7.11.2012, protože podle veřejnoprávních sdělovacích prostředků a pana Duky jsou naplněním demokracie a právního řádu.

  Církevní restituce jsem prosím zvolil pouze jako příklad nikoli jako to nejdůležitější co veřejnoprávní sdělovací prostředky pro upevnění současné vládnoucí elity zabezpečují.
  To dá li se to nazývat hlavním úkolem jsou virtuální a realitou nedotčené téze, které lze vydávat i nadále za jedinou pravdu, která odpovídá realitě.
  Z toho bohužel jednoznačně vyplývá, že je totálně absurdní se domnívat, že občan (volič) se rozhodne logicky v souladu s realitou správně.
  Proto a jen proto, těch zhruba 15% voličů je ona zdánlivě nedefinovaná část,která podléhá masmediálnímu šablonování, to znamená rozhoduje se jakoby během posledních 24 hodin.

  Proto současná vládnoucí elita se nemusí spoléhat pouze na podporu soukromých masmédií ona
  používá bez jakéhokoliv studu či odporu občanů veřejnoprávní sdělovací prostředky aby mohla vládnout občanům bez jakékoliv nutnosti:
  OPÍRAT SE O REÁLNÉ VÝSLEDKY SVÉ VLÁDY.
  V standardně fungující demokracii a hlavně díky pluralitě veřejnoprávních médií by si prostě naše vládnoucí elita nemohla zdůvodni pád HDP přiznaných 1,5 skutečných 1,89 jako něco co její reformy nijak neovlivnily ani náhodou.
  Lze téměř hmatatelně uchopit současnou šablonu masmediální manipulace a to,“ jak obrozený Petr Nečas musí tvrdě bojovat s narůstající hrozbou komunistů v krajích, kteří se hlavně snaží snížit úroveň našeho školství“.
  Následně se ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích bohužel verifikuje tento koncept masmediální šablony,pro nutnou výrobu souhlasu (to znamená možnosti vládnoucí elity zakopat se ve svých pozicích minimálně do léta 2013).
  Pokud bude platit zásada,že veřejnoprávní média mohou takto lehce pracovat s občanem při výrobě virtuální reality, mohou jej degradovat na zdivočelé stádo, které musí být vedeno pouze touto vládnoucí elitou, potud bude velmi těžké používat objektivní realitu místo virtuálních hodnot o naplnění demokracie a právního řádu.
  Tímto jsem se možná neuměle ale přec, snažil podpořit Vaši myšlenku Jeffe o nutnosti obměny Uhdeho ČT aj. .

  • Alex napsal:

   No pane Cechu, mně to přijde spíše takové módní – nadávat na veřejnoprávní média. Zkuste se kouknout k sousedům na východ – tam už ta veřejnoprávní média jen živoří. Jistě máme radu, která skrze odborníky, jakou nesporně byla paní Fibingerová, dohlíží na vyváženost až tak, že mladej Cibulka letěl z veřejnoprávního rozhlasu jen proto, že měl ve své talk show na návštěvě oaní baronku Přenosilovou, ta řekla nějaký svůj názor, jenž se týkal politiky a on to NEVYVÁŽIL.
   Netvrdím tím, že jsou ČT či ČR dokonalé, ale dle mého soudu je to poněkud přehnáváno. Vedle levice už breří i pravice – nad tím, že jim nekvalitní a jednostranně zaměřená média prohrála krajské volby.
   Takže spíše bych je charakterizoval jako předposratá a doslova bojící se jako kříže zavést komentující pořad jednotlivce. Ono kdysi to kdesi na Aktuálně.cz zmínil Václav Žák – Moravec má pro svůj pořad tým cca 5 lidí, obdobný moderátor v USA má tým čítající cca 100 odborníků z různých oblastí. Ono je to spíše podle mého v tomhle než v tom, že by ČT či ČR byly nějak fandovští na nějakou stranu.

   • Občan zZz napsal:

    O tom jak Aleš Cibulka nevyvážil názory Yvonne Přenosilové.
    Český rozhlas k případu Aleš Cibulka
    http://blisty.cz/art/28477.html

   • Jos napsal:

    Paní pseudozpěvačka-epigonka a pseudobaronka Přenosilová se vyjádřila způsobem naprosto žumpoidním a nadělala obrovské škody ve veřejném prostoru. Byla jedna z těch, kteří ze všech sil pomáhali zavraždit veřejný diskurs v této zemi. A pan Cibulka ji to nadělání spouště umožnil.

  • Anonymní napsal:

   Nemohu jnak. Ten článek je balzám na duši. Pravdivý a přesný !

  • Jeff napsal:

   moc děkuji za komentář. Je to mj. i ostuda disentu, že se Milan Uhde snižuje k podobné roli. Když už jsme u toho zítřejšího svátku boje proti totalitě. Uvidíme, co přinese zítřek.

 7. Levandule napsal:

  Když proběhla konečně i u nás ! revoluce v roce 1989, přála jsem si změnu k lepšímu v oblasti lidských práv. Jak jsem pozorovala, jak se to rozjíždí a bylo hned na začátku , dostala jsem strach, že jde o úplně něo jiného, než si lidé myslí. Poprvé se mi to stalo na Letné na demostraci, kde jsem viděla jak je snadné zmanipulovat dav , kterému se říká, to co chce slyšet. Podruhé při schůzích ve firmě, kde jsem pracovala a viděla, že do čela se cpou osoby, kterých jsem si jako čestných lidí nikdy nevážila. Trochu jsem chtěla věřit, že je tu nadšení jako v roce 1968, ale stále častěji jsem se přesvědčovala, že je to jinak.
  Říkala jsem to nahlas a nebyla jsem populární. Ani v práci, ani v rodině. No a jsem stále stejná když říkám, že bezcharakterní mrcha zůstane stejná vždy v každém režimu, že do hnusného prostředí bez morálky, když přijde hra o prachy, tak jde všechno stranou. Co mne , ale v současné době 23let po sametu nejvíc zaráží je přístup našeho kulturního společenství a jeho pasivita k nešvarům dnešních dnů. Žádné komentáře, žádné velké rozhořčení, moc nekritizovat, abychom nepřišli náhodou o nějaké prebendy.
  O práci učitelů, kteří jsou bohužel hodně poplatni každému režimu ani nemluvit. A co dál? Nesouhlasím s marastem, který tu vladne! No tak především by měl každý začít sám u sebe a i když nejsem katolička stačí řídit se desatetem.

 8. Eddie napsal:

  Obavam se, vazeni, ze presne ta ztracena generace, o ktere mluvi pan Hladis, tady ted diskutuje. Nic osobniho prosim.

  • Alex napsal:

   Ale ono to tak je. A nebude to podle všeho jediná ztracená generace. To je prostě naprosto tvrdá realita. Dokud se lidé jakékoli nastupující generace nebudou schopni v té rozhodující potřebné většině spojovat v tom, co je spojuje a budou se vyžívat v marginálních vymezování se něvěřící vůči věřícímu, pravičák proti levičákovi, v marginální a dokonce nesmyslné válce ex post proti komunistům (a to už je pokrok, dříve byla za ty komunisty považována každá levice), bude počet ztracených generací jen narůstat. Tady přece už snad nikomu nejde o rozumnou a kompetentní vládu, která alespoň, když už nic jiného, tak nekrade. Jednomu jde o vládu levice, druhému o vládu pravice, jiný se děsí EU, ač by se měl více děsit doma, další bojují z komunisty ve státě kd je jejich strana považována za demokratickou, jiný bojuje s „rudými“ odbory. Nic než planý slovní boj o naprosté hovadiny. Podstat? Třeba nekrást? Nu ta je pořád na vedlejší koleji. Z pseudodůvodů.

 9. myrta napsal:

  Já osobně si myslím,že už je na všechno pozdě. Nechali jsme to zajít hodně daleko svou nečinností.Teď víme,že státní finance jsou před zhroucením a opět se nic neudělá pro růst.Vládne Kalousek s cílem dokonat co započal a pokud skončí teď nebo za dva roky je úplně jedno.Protože přijde-li jakákoliv jiná vláda,nemá šanci se z toho vyhrabat po dlouhá léta. Lidé postihne ještě větší beznaděj a chudoba. Mladí,kterým to dochází ,se chystají do ciziny (i v mé rodině).Paradoxní důvod—-nebudou spořit tady na nejistý důchod,když za odpracová léta v cizině budou s důchodem na tom daleko lépe,nehledě na životní úroveň. Děsí mě budoucnost Česka a nevěřím že zítřejší demenstrace bude sebemenším posunem.Je pozdě.

  • Petrpavel snad už vážně naposledy napsal:

   Ano, třikrát ano. Reálný popis reality. Smutné, pravdivé, komplexní (ač krátké) poznání.
   Vše ostatní jsou plané plky. Dobré řešení neexistuje.

   • Míla napsal:

    Řešení existuje ! Zkusme změnit volební systém / pro začátek / ! Jak říká dr. Hnízdil :
    “ Tento obludný systém se nedá zregenerovat “ a je potřeba ho vyměnit …. Existuje cesta nenásilné změny

  • Cech napsal:

   Mohu li odpovědět:
   V 85 % máte pravdu, ta vláda co to vezme v roce 2013 nebo 2014,tak 2 roky bude pouze brzdit nastavené tunely.
   Je pouze jedna vážná hrozba, které se Kalousek bojí a proto je v médiích přepírána jako jaderná katastrofa.
   Useknout nastavené tunely může pouze ústavní většina.
   Potom těch 12 let od Šišky je sranda a IDtax to nerozchodí ale to je pouze P = 0,15 ale i za to stojí bojovat.

 10. Eddie napsal:

  Demen(t)strace, to se povedlo 🙂

 11. Občan zZz napsal:

  Souhlasím s názorem na konci článku, že ČT není nestranná a že je provládní.
  Je to už skoro půl roku, co jsem do Otázek Václava Moravce posílal námět do pořadu.
  Tím námětem bylo naše nečerpání dotací EU. Jednalo se o ony odkazy na články a pořady novináře Petra Holuba, které tady už dříve na Kose byly.
  Je to půl roku a tak závažnému tématu se tam nevěnovali. Oni o tom samozřejmě vědí i bez mých odkazů, nedělám si iluze, že by ty odkazy pro ně byl nějaký objev. Dříve nebo později se tomu doufám věnovat budou, ale nejspíše jde o to, věnovat se tomu co nejpozději, aby to co nejméně poškodilo vládu. Pro úplnost dodám, že ani ČSSD se tomu asi nemá zájem věnovat, tam mají zase svého Ratha a nějaké problémy s rozkrádáním dotací EU na krajích.

  Za tento rok nám díky pozastavení dotací nebudou proplaceny dotace za několik desítek miliard.

  Pro připomenutí zde znovu dávám odkaz na asi půl roku starý článek.
  Petr Holub: Čerpání eurodotací obnoveno
  http://www.rozhlas.cz/cro6/komentare/_zprava/petr-holub-cerpani-eurodotaci-obnoveno–1091037

  Důležitá informace z článku:
  Naše současné čerpání dotací EU je tragické.
  Od EU máme v tomto období přislíbeny dotace 800 miliard korun, které jsme si dojednali. Jejich proplácení má skončit v roce 2015.
  V období Nečasovy vlády nedosahuje průměrné čerpání dotací ani tří miliard měsíčně. Abychom stačili vyčerpat 800 miliard, muselo by se tempo čerpání dotací zvýšit od nového roku čtyřikrát! Dokáže si to někdo představit, zvlášť když čerpání budou řídit stejní úředníci a stejní politici jako dosud?

  Před pár lety se v naší společnosti cíleně vytvářela představa, že například tzv. pastelkovné je typický příklad levicového plýtvání a uplácení voličů.
  Školy za pastelkovné kupovaly pro školáky písanky, pracovní sešity, kreslicí a rýsovací potřeby nebo desky s písmeny. Často ale příspěvek školám vystačil třeba i na slabikář.
  Pastelkovné na jeden rok stálo 85 milionů.
  Pastelkovné pro prvňáčky se ruší, ve jménu škrtů.
  http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=754458
  (Nyní to budou platit samozřejmě rodiče.)

  Dejme tomu, že z oněch 800 miliard dotací EU přijdeme (nevyčerpáme) 255 miliard, což je reálná možnost a vůbec ne nadsazená.
  Za oněch 255 miliard by se dalo pořídit pastelkovné na 3 000 let!
  (255 000 000 000 : 85 000 000 = 3 000.)

  Závěrem
  Je samozřejmě potřebné jít zítra demonstrovat na Václavák.
  Ale to nejmenší co se také možné udělat, je poslat svůj názor do Otázek Václava Moravce. Neříkám, že se nutně něco změní, je to jenom takový drobný kamínek do mozaiky, ale aspoň jejich autoři uvidí, že některé věci divákům nejsou jedno a vadí jim.
  (A kdyby tam někdo psal, tak prosím připojte také svůj názor na zařazení námětu o čerpání dotací EU do vysílání.)
  http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/napiste/

 12. Kanalnik napsal:

  Zajimavy clanek. Vnimam to tak, ze Jeff miri a cílí nahoru na hlavy systemu, ktere jej udrzuji v soucasnem nastaveni (prezident, premier, reprezentace statu behem tech 23 let, televize).

  Podle meho miri a cili beznadejne. Tyhle hlavy, tak ty tu mame jen diky tomu, ze vyrustaji z podhoubi vetsinove spolecnosti. A tahle vetsinova spolecnost si nese dedictvi normalizace, tedy tajneho kradeni v podnicich (kdo nekrade, okrada rodinu), zivota bez idealu v sedi relativnich moralnich hodnot a zivota s ohnutou pateri a strachem z vyssi moci.

  Rezim se zmenil, lide zustali. Proto jsem tam, kde jsme. Je to beh na dlouhou trat. Osobne nevidim jednoduche vychodisko. Myslim, ze pujde pres vnitrni ci vnesji katalyzujici konflikt.

  • Anonymní napsal:

   Kdyby jste napsal, že za to může praotec Čech, byla by to menší blbost než to svádět na dědictví normalizace!

   • Kanalnik napsal:

    Myslim si neco jineho. … Podle vas byl tento narod plny cestnych a poctivych lidi, kteri se nebali postavit se necestnosti a nepoctivosti a manipulaci moci? Kam se po revoluci ti lide podeli?

 13. Germanicus napsal:

  Jak už jsem konstatoval v diskusi pod vlkovou odpovědí na Joda, jsem nějakej otrávenej a nechce se mi psát, resp. mi to ani, tak říkajíc, nepíše. Tak aspoň k Jeffovu tématu jeden odkaz.
  http://www.finmag.cz/cs/finmag/anketa/anketa-od-gerontokracie-ke-kleptokracii-nase-cesta-od-roku-89/

 14. Jeff napsal:

  Celý systém se zoufale brání, aby tomu tak bylo. Tedy aby „hlavy“ vyrůstaly z podhoubí většinové společnosti. Vezměte kandidáty na prezidenta.

  • Jeff napsal:

   ad Kanalnik.. a bez ČT by to šlo podstatně podstatně hůř.

   • Kanalnik napsal:

    souhlasim… zaroven si myslim, ze podoba soucasne CT je odrazem toho, jaci lide tam pracuji… a ti lide, co tam pracuji, se tam vzali z obecne ceske spolecnosti, tedy z toho podhoubi, kterym celkove jako spolecnost jsme (viz vyse)

 15. Slim napsal:

  Jeffe,

  v otázce, jak jsme se sem dostali vidím jako klíčovou roli osobnosti VK. Čili jak vy to formulujete „čím omámil.. „.
  Za to si můžeme sami (říkám jako odjakživa neomámený) a proto nepropadám skepsi. Dá se to z té hlavy zase ODČAROVAT.
  Jinak jsem včera četl v Referendu komentář Jar. Bicana a upoutal mne následující odstavec, a zvláště slova „sevřenou“ a „nepřehlednou“ . Malér vznikl taky v tom, že tahle osoba to měla v hlavě sama pomotaný

  „Úspěch Václava Klause v první polovině 90. let byl založen na tom, že reagoval na určitou společenskou poptávku… pochopil, že po krachu marxistické ideologie budou dočasně dezorientovaní lidé hledat sevřenou životní filosofii, která jim umožní orientaci v novém terénu. Václav Klaus podle Jiřího Suka na rozdíl od většiny tehdejších politických osobností disponoval politickou intuicí i politickou filosofií. Málokdo si uvědomoval, že se čeká na silnou osobnost, která nepřehlednou a kontroverzní politiku zjednoduší „

Komentáře nejsou povoleny.