Pobyt v nemocničním zařízení ,…….?


Náš život je protkán každodenními činnostmi. Některé konané bezděčně, automaticky, jiné jsou pečlivě plánované a pak jsou ty, které překvapí, někdy mile, jindy zaskočí a naruší nás zažitý stereotyp. Jedno z takového náhlého vykolejení ze všedních dnů je, že skončíme, jako pacienti v nemocnici. Tak se stalo i několikrát mně a není na tom nic zvláštního, prostě život to někdy tak přinese.

napsala Anita

Jako dítě jsem si odnesla, otřesný zážitek na nemocnici, neboť jsem se dostala do špitálu prvně a zároveň ve čtyřech letech, odloučena na vánoce od všech svých blízkých a nesla toto nové poznání hodně těžce. Tehdy však nechápajíc, k čemu slouží, takové zařízení plné postelí s ležícími ženami. Dodnes mi je záhadou, proč jsem nebyla společně s ostatními dětmi, ale ježibabami, jak jsem je tehdy ve svém dětském myšlení vnímala. Ony ve mně zase viděly, rozmazleného fracka, který je svým usilovným voláním maminky a řevem nenechá v klidu vyspat a léčit a oplácely mi nerudností a vyhrožováním průplesku, že mně vyprovokovaly k daleko větším výbuchům křiku a vzlykajícího pláče, bylo nasnadě. Nepomohlo ani strašení, panem primářem, že mně zavře do sklepa. Tak, to je vzpomínka na nemocnici, ku sklonku 5o-tých let. Umím si dneska představit, jaké nepříjemné pozdvižení mělo tehdy, jak si tak matně vzpomínám, průběžně střídající se ženy na dalších 5-ti či 7 lůžkách, již mnohokrát jsem se při vzpomínkách, jen tak v mysli omluvila. Ke štěstí mému i ostatních, jsem se do nemocnice dostala, až jako nastávající maminka, téměř po 25-ti letech. Poležela jsem si dlouho, ale tehdy jsem už plně chápala, že nemocnice je zařízení, kde se lečí nemocní, vedle naordinované terapie jim důvěra, ticho a vnitřní klid v léčbě napomáhá.

Tenhle článek však není o mých dojmech z nemocnic. Koneckonců, každý z vás by určitě měl co vyprávět. Záměrem je navodit téma, jak se dá v dnešní době v nemocnicích vydělat a nazvala bych to přímo vydojit z pacienta peníze. Mohlo by se zdát, že je to rovněž jeden z primárních cílů vedle úspěšné léčby. Vlastně mně to napadlo, když jsem se přichomýtla k tak radostné události, jako je narození očekávaného miminka a dostalo se mi do rukou vyúčtování, třídenního pobytu v porodnici.

Mimo stokorunového regulačního poplatku + 200 korun za každý den ubytování v třílůžkovém pokoji s lednicí, televizí, sociál. zařízením sousedícím s pokojem, nefunkční klimatizací a pračky vzduchu, stále píšu o nemocnici, nikoli o ubytovně. Nemocnice v 21. století pokládá tohle všechno, jako nadstandard. Nevím, jestli se úroveň toho standardu zasekla a navzdory technickému pokroku a daleko rozvinutější moderní kultuře bydlení, byla odvozena z požadavků tehdy fungujících socialistických zařízení minulého století. Jistě, můžeme být rádi, že ti, jejž ustanovovali, tento nemocniční standard se nevzhlédli v základním zařízení polní nemocnice MASH (stan, latrína, natěsnaná lehátka). Měla jsem vždycky takovou utkvělou představu, že pokud provozovatel pokládá běžné vybavení za nadstandardní ubytování a požaduje za něj příplatek, měl by se slušně dotázat, zda pacient si vůbec něco takového přeje, a přihlédnout, zdali vůbec těchto služeb využije.

Možná mi odpovíte, že si budoucí matka měla prohlídnout ceníky na internetu, mohla si osobně projet porodnice, v mnoha z nich i zaplatit za „nakuk „ jejich oddělení. Jistě to udělala, a protože zjistila, že její spádová porodnice je mnohem dražší, dohodla se jinde. V porodnici, která ji však zapomněla informovat, že pokud nebude mít pro ni volné lůžko na pokoji se standardem pouze za manipulační regulační poplatek, vrznou ji tam, kde uznají oni sami za vhodné. Otázkou je, kolik pokojů a jestli vůbec, alespoň jeden pokoj bez doplatku ubytování, takové oddělení má k dispozici. Jednoho totiž nenapadne, že je i taková skutečnost možná.

Dozvěděla jsem se od šťastné maminky, jak se jí ulevilo, když se probrala z celkové narkózy po císařském řezu a zjistila, že se nachází na třílůžkovém a ne na dvojlůžkovém pokoji, který byl vybavením stejný, pravda měl dřevěnou postel, ale o dalších 500 korun na den dražší, tedy 700 korun/ den. V dané porodnici byly ještě tři čtyřlůžkové pokoje, pravděpodobně plné, ale i tady mimo regulační poplatek se připlácelo za ubytování 100 korun na den.

Úmyslně jsem si najela na stránky, podívala se do ceníku a zjistila, že jinou cenu měly matky rodičky a nižší gynekologické pacientky. Prošla jsem si náhodně ceníky v nemocnicích po ČR a zjistila, že jsem žila v bláhovém bludu, pokud se zcela náhodou dostanu do nemocnice, že zaplatím jen 100 korunový regulační poplatek.

O jednolůžkových pokojích za 1400,- Kč se nedá diskutovat, to nejsou pokoje, ale studia. Pokud tedy někdo takový luxus potřebuje, tak nech ho má a také si ho zaplatí a klidně bych tu cenu přitvrdila. Musím však uznat, že některé penziony, ubytování ve studiu o stejném komfortním vybavení, jako v nemocnici najdete s cenou i o polovičku levnější, oproti nabídkám některých nemocnic. Vrátím se však, k tomu účtu, z porodnice, přišlo to na tři dny pobytu + regul. poplatky + 4 x 21 Kč obinadlo k zabandážování dolních končetin Kompresivní obvaz na dolní končetiny se přikládá – např. před a po operaci (jako prevenve vzniku sraženiny v cévním řečišti dolních končetin) – vyhodnoceno zdravotními pojišťovnami, že tuhle „rozmařilost“ nebudou pacientům platit, s konečnou fakturací 1284,- korun. S přihlédnutím, že se nestihlo počvachtání ve vaně za 200,-Kč a partner nebyl připuštěn na operační sál, tudíž 600,- korun, bylo ušetřeno za doprovod k porodu. Fuj, co to píšu, vždyť od dubna 2012 ze zákona nesmí porodnice vybírat _ZA PŘÍTOMNOST_nejbližšího rodičkou zvoleného doprovodu u porodu, žádné poplatky. Jenže většina porodnic našla zase vychytávku a účtují poplatek, jež zahrnuje _NÁKLADY_ spojené s edukací lékaře a porodní asistentky, náklady na zdrav. pomůcky – rouška, čepice, rukavice, plášť a náklady spojené s pobytem na oddělení a porodním sále – využití sociálního zařízení, balená voda a v oné nemocnici tyhle jednorázovky v hodnotě pár kaček stojí těch 600,-Kč (včetně 20 % DPH). No, jak by řekl Béďa Trávníček: Nekup to! Nutno dodat, že v některých porodnicích ještě platnost zákona nezaznamenaly, jelikož i při aktualizacích ceníků z poloviny dubna 2012 na webu lze nalézt položku za přítomnost osoby u porodu.

Nenapadám konkrétní porodnici, můžete se přesvědčit, že jde o takový cenový střední proud přivýdělku nemocnic a potažmo i státu, který si na nemocných taky rád, touto formou přihřeje svojí polívčičku, zatím do konce roku 20% DPH, tedy střízlivým okem má z toho 200,- Kč za ubytovaní a služby spojené s porodem ve státní kapse. Regulační poplatky 100,- Kč za den osvobozené od daně a výtěžek z ubytování a poskytování služeb, pravděpodobně zůstává nemocnici a měla by je užít ke svému zvelebování a tvoření dalších „nadstandardu“. Můžeme se jen domýšlet, že oddělení porodnice, kde je méně, jak 500 porodů za rok a má se toto číslo zvýšit nad 800, tak se počítá s jejich zrušením, komu budou sloužit to vybudované „nadstandardní“ vybavení. Dále si kladu otázku, budou tato porodnická oddělení rozšířena na tolik v zachovaných odděleních, aby v nich bylo dostatek standardních pokojů, jež sice budou vybavena ve stylu retro- skanzenu sedmdesátých let minulého století. Proč píšu sedmdesátých let, protože mám zkušenost z osmdesátých let,nikoli po revoluci. Tehdy totiž začal boom budování roaming in, pokojů vybavených dvěma lůžky, váhou, přebalovacím stolem, potřebami ke koupání a spaní včetně plen a oblečení pro dvě maminky a jejich novorozeňata. Propagoval se trend, že matka má být v těsném kontaktu s dítětem hned po narození. Vzájemný klidný, tichý nerušený vztah matky s dítětem, byl oboustranně vnímán, jako nejpřirozenější způsob k citovému poutu, pro jejich další vývoj.

Nehodlám tu velebit, něco co nebylo dotáhnuto k dokonalosti, v té době tu byl vytlačen otec, který mohl maximálně helekat pod oknem do třetího patra a svého potomka spatřit nejdříve za týden nebo pět dní. Tehdy jsem snila, že jednou bude zcela běžné, že otec bude u porodu a bude i přítomen v malém útulném pokoji, kde se budou společně rodiče radovat nad svým potomkem. Pokud jsem si to představovala, tak zhruba se tak i stalo, ale určitě mně nenapadlo, že si při tom bude někdo mastit kapsu a už mě vůbec nenapadlo, že i stát si rád z toho vytěží a přilepší.

Život přešel postupně do dalšího tisíciletí, byla jsem zvědavá při narození vnoučat především na ně, ale taky na to, jak se postupně u nás změnila porodnická oddělení a porovnávala je mezi sebou v různých městech a různých časových intervalech. Konstatovat jedině mohu, že co vnuk, tak bylo vždy v pokoji o lůžko více na stejném rozměru pokoje, před čtyřmi roky, jsem zjistila, že v tom přecvaknutém, nedýchatelném čtyřlůžkovém pokoji s malými vozíčky pro novorozence a jedním přebalovacím stolkem se nedá už hnout, jsem dlouhé bidlo, tedy to přeplnění nebylo způsobeno mnou. Již tehdy jsem povzdechla a má vzpomínka se vrátila do doby, kdy jsem s dcerou byla na tom novém dvoulůžkovém roaming in. Nevěřila svým očím, že se úroveň porodnic vrací do minulého století. Vlastně hůř, nevrací, ona je snad daleko horší, protože v roaming in zůstal, jen tam, kde byly dvě lůžka jsou čtyři. Proč neudělat z nouze cnost, to co by mělo být samozřejmostí, ubrat lůžka a tedy znovu se vrátit k dvoulůžkovým pokojům, ale v dnešní tržní ekonomice se musí, nechat ten prostor zaplatit, tudíž se přidá bonus v podobě elektronického smogu.

http://lepsiebyvanie.centrum.sk/moj-byt/552443/elektronicky-smog-okolo-nas-

Zaštiťovat se regulačními poplatky na zvyšování zdravotnické úrovně provozu lůžkových oddělení v nemocnici a přitom vybírat ještě za ubytování mi přijde obskurní a v případě porodnic vůči matkám vyděračské. Matka, ač je schopna sama opustit porodnici po pár hodinách a odejít domů, tak neučiní, její narozené dítě musí být pod lékařskou kontrolou a neumím si představit, která matka by dítě opustila, to by snad ani nebyla matka a ti jejž řídí nemocnice, moc dobře vědí, jak na nich přes city vydělat.

Ponechám porodnice, většina kosířů má u svého věku -sát, soudě z diskusních příspěvků a tudíž ho poplatky v porodnicích nemusí už tankovat. Při psaní jsem si toho byla vědoma, pokud jste dočetli až sem, dozvíte se i pointu. V průvodním informačním lístku bylo uvedeno, že na základě předložení potvrzení o pobírání minimální sociální podpory je pobyt zproštěn od poplatků. Na faktuře bylo napsáno, ne nijak výrazně, že pokud nebude pohledávka uhrazena do 8 dnů, bude předána k exekučnímu řízení. Tento text oznámení nebo výhružky (dosaďte si dle svého uvážení) se mi vybavila při přečtení zprávy

„V Česku funguje 152 nemocnic. Všem ke konci roku vyprší smlouvy se zdravotními pojišťovnami o hrazení péče. Právě prostřednictvím pojišťoven chce ministerstvo zdravotnictví zeštíhlit nemocniční síť zhruba o 6 000 lůžek. S některými zařízeními nemají už novou dohodu uzavírat, u jiných se má upravit třeba nabídka či rozsah péče. Úplně skončit by brzy mělo 12 nemocnic. Dalších 18 by mělo dostat už jen střednědobou smlouvu. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/201882-planovane-ruseni-nemocnic-ocekava-se-bourliva-debata/

Při brouzdání po webech nemocnic, jsem si všimla, že za ubytování si účtují i jiná oddělení nemocnic, pro mne vzhledem k věku důležité např. chirurgie, interna,… Pokud tedy MZ zamýšlí snížit 6 000 lůžek, můj mozek mě upozorňuje na to, že mohou scházet a to právě ty standardní prosté pokoje. Nemocnice budou mít zájem tyto pokoje držet zrovna pro sociálně slabší a my ostatní ať již na hranici přežívání o 10 korun tak ti šťastnější ještě s nějakými úsporami, jež nebudeme mít to potvrzení o sociální potřebnosti zbudou nám pouze dvě možnosti .Platit nadstandard, který si nežádáme a nebo počítat, zda- li ještě můžeme po 14 dnech si dovolit léčit v nemocnici, protože ta částka s nižším příplatkem 200 korun na den + 100 regulační poplatek nás za těch 14 ní přijde na 4 200,- Kč. Taková komplikovanější zlomenina na zledovatělém neuklizeném chodníku nás může dostat do velmi svízelné situace. Město vám nedá nic,

protože vaše boty nikdy nebudou přizpůsobeny terénu a media o náledí přeci informovala, ale to je jen příklad.

Neumím si představit, že bych se dostala do nemocnice a byla nucena připlácet na ubytování, takového nadstandardu ve třílůžkovém pokoji, že je v něm něco, jako televize. Ty dvě nikoliv pacientky, ale spolubydlící v nemocničním pokoji, by měli smůlu, protože osobně preferuji čtení převážně poučných zajímavostí a seriály typu, jak chudá k bohatému přišla, i všechna ta stokrát omílaná škvára s všudypřítomnou reklamou mně přivádí k šílenství. Osobní názorem je, že v nemocničním pokoji je televize a lednice zbytečně zabírající rušivý element, pohodlné lůžko s matrací standardem a sociální zařízení v blízkosti a dostatečnou kapacitou, by mělo být zcela samozřejmé.

Dříve označující slovo hospitalizace, bylo nahrazeno slovem pobyt v nemocničním zařízení, což evokuje, jako bychom zde šli za účelem dovolené, zrekreování z vlastní rozmařilosti a zakrývá skutečnost, že jde o vícedenní léčbu osob popř. pacientů, v lůžkovém zdravotnickém zařízení, které nelze léčit ambulantně. Z toho nelze vymezit ani porod, neboť u nás neexistuje žádná jiná legální alternativa než porod v porodnicích. O to víc, mně zaráží, že státní nemocnice si vedle svého úkolu léčit a uzdravovat uměle vytvořily vedlejší byznys s ubytováním. Na základě poznatků, že standard zdravotních pojišťoven je chápán, jako kovová postel s proleženou matrací.

Na co si platíme daně, musím také připomenout, že i OSVČ neplatí nemalé pojistné zdravotní pojištění a to tedy povinně podle zákona a k tomu taky ještě má platit nadstandard, který jim není. Stát nechce platit více zdravotním pojišťovnám ze státního příspěvku za důchodce, nezaměstnané, děti možná i vězně. Nelze se divit, když není schopen zajistit, aby vynakládaly peněžní prostředky smysluplně a jejich provoz nešel do miliard končících v kapse vyčůraných jedinců. Nechápu, proč se museli nastavět paláce pro úředníky pojišťoven, který se jistě nedá porovnávat se standardem jiných úředníků. Kolik tedy ušetřil stát tím, že ponechal financování soukromým pojišťovnám a to tak, že dnes ani netuší, kolik jimi proteklo zbytečně peněz, kdy některé zkrachovaly a jiné brzy zkrachují. Posledním záškubem před blížícím se kolapsem je tzv. protřídění nemocnic, oddělení a sepsání nových smluv se zdravotními pojišťovnami, které si jistě smluví takové podmínky, které budou výhodné pro ně a nemocnicím nezbude nic jiného, než vedle regulačních poplatků vymýšlet

nadstandard a dát do pokojů třeba bublající vodotrysky s pivem nebo herní automat, jen aby se zavděčil a zdánlivě zpříjemnil pobyt v nemocnici a mohl si zaúčtovat za služby, které vy sice, co by pacient nepotřebujete a nevyužijete, protože se jdete především léčit a chcete pro tu léčbu klid, ticho a hlavně nepřepočítávat, kolik vás každý den, ten špás ubytování, bude stát a hlídat si stopku svých možností, aby vás za týden po návratu nenavštívil exekutor a vy nezůstali nazí venku se zubním kartáčkem a potažmo tím se i zařadil do škatulky sociálně potřebných.

Přeji nám všem pevné zdraví a hlavně se nedostat do nemocnice a pokud, tak do takové, která bude mít standardní pokoj bez připlácení za „nadstandard“. Bude to vůbec po novém roce možné?

Příspěvek byl publikován v rubrice Anitin krámek se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

45 reakcí na Pobyt v nemocničním zařízení ,…….?

 1. vonrammstein napsal:

  To je na mě příliš velká nálož skuhrání.

  • Petrpavel napsal:

   Nemoc a její léčení je velkým problémem pro každého člověka, tak proč to tomu nepříliš majetnému ještě nepřisolit a nepřipepřit dalšími a dalšími problémy, že?
   Docela malé „skuhrání“ na veliký problém …
   Vím o čem mluvím i při vzpomínce na vyprávění mých prarodičů o nemocenské péči za první republiky. I Vlasta Burián o tom cosi ve filmu U pokladny stál naznačil. Vracíme se tam mílovými kroky.

   • vonrammstein napsal:

    Jojo. Akorát že tehdá se obálčičky nenápadně cpaly felčarům do kapsy, zatímco dneska se to účtuje legálně.

    • Petrpavel napsal:

     Ještě že jste tu první republiku zažil… Byl tehdy stejný systém jaký tady zavádí „pravice“, t.j. pojistit se a přesto platit, platit, platit.
     P.S. Asi jste si ve svém primitivním antikomunsimu myslel, že píši o socialistickém zdravotnictví. Chápu, i kandidát do Senátu nemusí pobrat všechnu chytrost 🙂
     Obálčičky felčarům za socialismu : pakatel oproti současnému „legálnímu“ okrádání pojištěných (!) pacientů!

     • vonrammstein napsal:

      A Vy snad jo, že jste ji sem zavlekl?
      Že Vás to furt baví s tím senátorem…vy jste snad brácha vod šklíby, ne? Ech, hry imbecilů…nebyl jsem jedinej kandidát, co neuspěl. Vlastně uspěl jenom jeden, ale to by na Vás bylo moc složitý. Pakatel, říkáte? No, pokud desítky tisíc považujete za pakatel, tak jste asi hodně za vodou. Máte nějakou doživotní výsluhu od ÚV?

     • Petrpavel napsal:

      Píšete-li o svých úplatcích za socialismu ve výši desítek tisíc tak mi nezbývá než konstatovat, že už tehdy jste musel být hodně nemocný. Spíš na hlavu …

     • vonrammstein napsal:

      Vy jste regulérní magor. Co se týče mě, nebyl jsem ve špitálu přes čtvrt století, bo jsem zdravej jak řípa, chvála Bohu. Neloučil jste se tady tak před tejdnem? Poměrně ostentativně?

     • Petrpavel napsal:

      Tak proč Ramštajbe lžete o desítkách tisíc na úplatcích za socialismu? Jedna bába povídala, co? Taky informace … o Vás!
      Zišlo by sa, čo, keby som zmizel?

    • vlk napsal:

     Ramsteine,
     vod je mezi tou obálčičkou za bolševika a placením dneska docela podstatný rozdíl.
     Tehdy vás nikdo nenutil něco dávat. A šlo to i bez toho. Dneska, když nezaplatíš, zaklepe exekutor.
     Dost rozdíl, ne?

     • Petr Pelikán napsal:

      Vlku, mezi tou obálčičkou za bolševika a dnes rozdíl není – ty se dávají i dnes. Rozdíl je, že se za bolševika neplatily poplatky.

      Mysím si, že základní problém a to nejen ve zdravotnictví,ale i v ostatních odvětvích sociálního systému, spočívá v myšlení a přístupu. Jsme u staronového tématu – zodpovědnost, zde ještě spojené s paradoxním „typicky českým myšlením“. Anita popsala českou situaci velmi dobře. Její popis ukazuje, kde máme náš problém.

      Když se podíváme po světě, tak zjistíme, že sociální systémy fungují všude jinak. Jsou země, jako USA, kde je sociální zajištění minimální (i když už díky Obamovi dochází k pozitivním změnám), skoro nulové, protože stát vychází z podstaty plné svobody rozhodnutí jednotlivce – chci/nechci. V Evropě je tomu jinak, Evropa vyvinula na stejném základě sociální systémy, které se ale státospecificky rozvinuly, jsou v jednotlivých evropských zemích přesto rozdílné. Podstatou a základem těchto systémů je oboustranná zodpovědnost (stát – jednotlivec) a solidarita (finančně silný – finančně slabý), která je závislá na ekonomické situaci jednotlivého státu.

      V zemích s fungujícím zdravotním systémem slouží poplatky, vedle placených povinných pojištění, jednak k financování systému, ale jsou také zábranou proti zneužití systému. Poněvadž výdaje na zdravotnictví stále stoupají. Tady přehled roků 2000 – 2010:

      http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/publ/3306-12-r_2012

      Srovnávat socialistický zdravotní systém se systémem současným je velmi problematické, poněvadž oba dva systémy jsou velmi rozdílné – co se týká způsobu financování, výše standartu služeb a standartu technologického vybavení (přístupného všem).

      Co míním „typicky českým myšlením“ je skutečnost, že když například nejsou v nemocnici volná standartní lůžka, musíte platit nadstandart, protože jen tam lůžko dostanete. Něco podobného by u nás v Německu nebylo možné, poněvadž když není standartní lůžko volné, dostanete nadstandartní bez příplatku. Už z toho principu, že na standartní lůžko máte nárok. A je nutno doplnit, že v Německu není třílůžkový pokoj nadstandartní. Nadstandartní jsou dvou- a jednolůžkové pokoje.

     • vonrammstein napsal:

      S těma obálkama má P. Pelikán pravdu. Jasně, že je v tom určitej rozdíl, dokonce hodně rozdílů. Leckde se dávaly obálky, aby se tě doktor vůbec všimnul nebo aby si ráčil zapamatovat tvý jméno a neluštil ho z cedule na pelesti.
      pp-Nemluvím z vlastní zkušenosti, ale ze zkušeností blízkých. Nevím, jestli upláceli sami, ale mluvili o mnoha zcela jmenovitých případech.
      Já Vás nikam nevyháním, není to tu moje. Ty Vy jste se dramaticky loučil. Několikrát.

  • vlk napsal:

   Ramsteine,
   bud e to příliš velká nálož skuhrání, až se tohle o čem píše Anita bude týkat také tebe? Nebo pak bud e všechno jinak?
   A že s e do špitálu dřív nebo později dostaneš je hotová věc.

   • vonrammstein napsal:

    Příjemný mi to asi nebude, ale já su vcelku fatalista. Na případný skuhrání mi bude stačit jedna holá věta.

    • anita napsal:

     vonrammstein
     vy mně nikdy nezklamete, taky si občas jdu nabrat na váš blog skuhrání, třeba to poslední•Likvidace highlandera městem. Jenže na rozdíl od vás se umím vcíti a umím si představit zklamání, která vás postihují už delší dobu. V září, když jste se loučil a jel do neznáma, jsem i slzu upustila a pochopila, že ta nádeničina, kterou jste tak popisoval před odjezdem vás posunula dál. Loučení z vaší milovanou Vysočinou bylo dojemné a přála jsem si, abyste se mohl co nejdřív vrátit. Není, skuhrání jako skuhrání, rozdíl je v tom, že každý máme diametrálně zatím odlišné starosti. Vás hold ještě některé čekají, aniž byste si je ve vašem věku chtěl připustit.
     Vonrammsteine, vše v dobrém a přeji vám, ať se vám začne konečně dařit a můžete prožívat život bez skuhrání 🙂 ♥ ♥ ☼

 2. Petrpavel napsal:

  Není to k tématui, ale je to k současnosti :
  http://www.outsidermedia.cz/Article.aspx?id=9114&rate=5
  Máme ještě větší blbce, než jsme si mysleli! 😦

 3. myrta napsal:

  Podivné jsou principy našeho zdravotnictví. O čem že je vlastně onen denní poplatek 100 Kč?Pokud vím,je to jakýsi“restaurační“ příplatek na stravu. Tak se ptám,na jakém principu je vybírán,když v 5 hod.ráno přivezou pacienta s krvácením do mozku do nemocnice. On bojuje o život do 14.hod odpoledne,kdy zemře. Pochybuji ,že by byl posnídal a s chutí poobvědval.
  Přesto samozřejmě nemocnice vyúčtuje poplatek za tento den. Stalo se teď v rodině,poplatek uhrazen -nikdo přece 100 Kč řešit nebude. ALE : JE TO SPRÁVNĚ ?

  • wiki napsal:

   Je to přesně dle Metodického pokynu MZ (http://www.mzcr.cz/Odbornik/dokumenty/metodicky-pokyn-zneni-platne-od-112012_5740_1197_3.html).

   Novou debatu o důvodech, SPRÁVNOSTI atd. bych tu ale raději nezačínal…

   • myrta napsal:

    Ale proč ne debatu o správnosti,vždyť o to tu přece jde. Každý se může na základě jakéhosi pokynu obohacovat? To samé je s 30 Kč u doktorů.Zůstavají jim a ne jdou do pojišťovny ,tak jak tomu bylo např.v Německu a teď zrušeno.Chápala bych to tak,ale když nezávisle od několika lékařů slyšíte,jaký je to zlatý důl a jak rádi měří tlak,protože to už je vyšetření.A za celé léta vidíte,že ordinace praktického lékaře se nezměnila,v čekárně olejové nátěry s ohavnémi koženkovými lavicemi pamatujících Jakeše,nemluvě o vybavení ordinace-to přece nepotřebuje,když napíše cetl na odborné vyšetření. JE TO TAK SPRÁVNĚ?

  • Joda napsal:

   V novinách vyhlašují soutěž o nejabsurdnější bankovní poplatek. Co kdybychom na Kose vyhlásili soutěž o nejabsurdnější nemocniční (zdravotnický) poplatek. Já hlasuji pro ten, který uvedl Myrta v 10.58/24.11.12.

 4. Marie napsal:

  Vadí vám, že platíte? Věřte,že může být ještě hůře.I s plnou peněženkou a ochotou ji vyprázdnit, můžete být odmítnuti.Proč? Jste prostě staří a nebudou s vámi ztrácet čas.Stalo se ve FN v Ostravě Porubě.Trpím celoživotně migrénou (rodinné prokletí,kam až paměť sahá) a když jsem zjistila, že ve zmíněné nemocnici je speciální oddělení s moderní léčbou, chtěla jsem se objednat,bez ohledu na platby, s kterými jsem počítala.Kdo ví o čem mluvím,pochopí.Nevlídná sestra nejdřív chtěla vědět jak jsem se o nich dozvěděla a potom začal výslech.Když přišla k datu narození šťastně vydechla a nadutě prohlásila: tak to máte marné,my léčíme pouze lidi do 50ti let! Po tomto šoku už chodím pouze k zubaři a i když platím moc,jsem mu vděčná, že si se mnou dává práci.

 5. Anonymní napsal:

  A mládež tleská ! Svět tu není pro staré a nemocné. A když už mají staří tu drzost, že zavčas neumřeli a navíc si dovolili onemocnět, tak ať platí. Jedině tak na nich může, jimi milovaný trh, něco vydělat. To je smutná situace v Česku, co se týče výhledu do budoucna. Mladí jsou zblblí soustavným masírováním v mediích a vyučováním takového nazírání na svět ve školách. Jinde v Evropě je mládež zaměřená levicově, tedy i sociálně.
  Jen jsem zvědav, jak dlouho naší mládeži tento názor na svět vezdejší vydrží. Možná bude stačit, aby byl každý druhý z nich dlouhodobě nezaměstnaný, jak už se děje leckde v Evropě, a rodiče už nebudou mít sílu je podporovat. Možná pak zjistí, že civilizovaný svět funguje jinak, než jak je jim dnes servírováno.

 6. Antimon napsal:

  „Elektronický smog, známy pod skratkou EMS, je ťažký, drží sa tesne pri zemi, kde sa kumuluje a dokáže sa nahromadiť až do výšky jedného metra. To môže byť dôvod, prečo napríklad trpíme bolesťami nôh a máme ich opuchnuté, alebo aj to, prečo sú batoľatá a malé deti, ktoré sa hrajú na zemi, často choré.“
  Ne to jsem se nezbláznil, to je citát z odkazu o elektronickém smogu. Za takové tmářské bludy by se mělo upalovat, byť je 21. století

  • anita napsal:

   Antimon
   je mi líto, že jste si vybral ke komentáři zrovna odkaz EMS a to podle vás tmářský blud. Je možné, že je zrovna tohle blud. Přiznám se bez mučení, že jsem chtěla napsat elektonické harampádí, které do malého nemocničního pokoje nepatří, zvláště pokud jsou zde novorozeňata a opravdu by mě zajímalo, kolik lidí má v ložnici televizi a lednici. Pokud píšu o rušivém elementu, tak i laik ví, co lednice vydavá za zvuky, nehledě k tomu, že nejvíce mikrobiálích zárodku je právě v lednici. Lapače prachu především na zadních těžko dostupných stěnách přístrojů, které zahřátím rozvíří mikroskopické částice prachu do prostoru je jistě k užívání v domácostech v normě, ale v nemocnici může způsobit i komplikace a prodloužit léčbu. V podstatě článek není o elektronickém smogu, je to jen můj osobní názor, jak se uměle maskuje nadstandard v nemocnici, zcela nelogickým přidávání něčeho co se jenom populisticky tváří, jako přidaná hodnota služby, kterou je člověk NUCEN platit, jestli i v případě, že ji nevyužije. Myslím, že podstatný rozdíl, jestli si budu vyhledávat ubytování pro svoji rekreaci a mám představu o tom, že budu požadovat určitý komfort a kolik jsem ochoten za něj utratit. Zcela jinak na tom budu, pokud budu muset trávit určitý čas do vyléčení v nemocnici. Pokud budu v nemocničním pokoji a budu seznámena, že má všechny parametry standardního pokoje, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění a mohu k tomu využít a doplatit si nějaké služby navíc, které nebudou omezovat a rušit ostatní pacienty, tak potom není co řešit.

   • Antimon napsal:

    Anito, to nešlo nevybrat. Je to blud jako vrata a tudíž trochu podkopává důvěru v ostatní napsané. Trochu něco jiného je kupčení s „nadstandardy“ kde s Vámi téměř bez výhrad souhlasím. Ovšem podle mně to nelze podepírat takovým bludařským tvrzením.
    Co je standard a nadstandard u léčení mi nikdo nevysvětlí. Pokud se nemýlím, nejsem lékař, tak v Hypokratově přísaze nic o standardech a nadstandardech nic není. Tudíž v tomto punktu nejsme v rozepři, respektive jak říkával můj otec „nejsme vepři“ 🙂

    • anita napsal:

     v žádném případě „vepři nejsme“ a tohle spojení s oblibou užívám ráda i já 🙂

    • wiki napsal:

     Jedna technická:

     Hypokratova přísaha je dávno překonaná, a např. ve slovech „Pokud po znalosti tohoto umění (lékařského) zatouží, budu je vyučovat zdarma a bez smlouvy“ ji porušují jeden každý docent či profesor medicíny.

     Dtto chirurgové ve slovech „…Nebudu (lidské tělo) řezat, ani ty, co trpí kameny a tento zákrok přenechám mužům, kteří takovéto řemeslo provádějí….“

     http://cs.wikipedia.org/wiki/Hippokratova_p%C5%99%C3%ADsaha

     • Antimon napsal:

      Ale ano. Napsal jsem, že nejsem lékař a tudíž nevím jaké je aktuální znění jejich přísahy. Ale silně pochybuji že přísahají na standard a nadstandard 🙂

 7. daňový soumar napsal:

  Vážená paní Anito,
  zdravotní pojištění zkrátka platí nemocnicím méně, než jsou vynaložené náklady na ubytování, stravování a lékařskou péči. 200 Kč za den ubytování je krom toho cena velmi levná, v drtivě většině ubytovacích zařízení zaplatíte více.
  Na druhou stranu byste „přitvrdila“ za cenu jednolůžkových pokojů (přitom řadě lidí působí pobyt ve společném pokoji s jinými pacienty s odlišnými hygienickými a kulturními návyky velké nepohodlí) – tady mi není jasné proč, zda jen o výlev závisti, nebo zda byla motivace jiná.
  Při celkových nákladech na dítě, které se odhadují na cca 1M Kč mi 1284 Kč za porod přijde jako částka velmi přijatelná.
  Společné ubytování dítěte s matkou se nazývá rooming-in, nikoliv roaming-in. „Elektronický smog“ komentoval předřečník. Občasnou neshodu podmětu s přísudkem komentovat nebudu. 🙂

  Víte, dnešním standardem (tedy tím, co lze zaplatit ze zdravotního pojištění) je skutečně kovová postel s proleženou matrací, pokud zároveň žádáte špičkovou lékařskou péči, stejnou jako v SRN, Nizozemí, nebo USA. Logicky vzhledem k významně nižšímu množství peněz, odváděnému na zdravotní pojištění (a to i u nadprůměrně placených zaměstnanců, natož u ostatních).
  Jinak zrovna v tom Nizozemí nebo v USA se hospitalizace matek po porodu řeší tak, že první 1-2 dny (pokud vůbec porod neprobíhá ambulantně) je matka hospitalizována s dítětem, a při potřebě delší hospitalizace bydlí poblíž či dokonce v areálu nemocnice v hotelu (za tržní cenu ubytování pochopitelně), přičemž má možnost neomezených návštěv.
  Vážně štěkáte na nepravý strom.

 8. daňový soumar napsal:

  Ještě k těm poplatkům – jejich hlavní smysl není v tom něco hradit (na to jsou příliš malé), ale naučit pacienty (a i lékaře přeneseně) uvažovat nad tím, jaká hospitalizace je nutná a jaká je zbytečná. Řada věcí lze řešit ambulantně (a je to vždy levnější než lůžko v nemocnici) a ČR má významně vyšší počet hospitalizací než okolní státy.

  • vrk napsal:

   Poněkud se trpně usmívám. Ale mohu souhlasit, pokud máte zajištěný odvoz tam a zpátky, na léčbu, speciální vyšetření a kontroly, potom ano.

   • daňový soumar napsal:

    „Vtip“ je v tom, že i transport sanitním vozem tam a zpět vyjde většinou levněji, než hospitalizace.

    • vrk napsal:

     I pro pacienta?

     • daňový soumar napsal:

      Myslím celkově – hospitalizace stojí více, než cesta sanitním vozem tam i zpět. A pochopitelně, pokud by bylo důsledně prováděno ambulantně to, co lze, nebylo by třeba tolik nemocnic. Bohužel, u nás to nepůjde jinak, než napřed ta zbytečná lůžka zrušit.
      V této věci má současné ministerstvo zdravotnictví pravdu, ať už jsou jeho důvody jakékoli.

    • vrk napsal:

     Může to být argument. Aby klient v zařízení zůstal. Nemocnice chtějí být obložené.

  • wiki napsal:

   A z výše uvedených DIDAKTICKÝCH důvodů prováděcí Metodický pokyn MZ prostě nemůže nemyslet mj. i na v nemocnici zesnulé …

  • Comunismo Scientífico napsal:

   Čili , abych tomu správně rozuměl, tak těhotná ženská je zřejmě tak nevědomá,. že uvažuje o případném porodu ve svém obydlí, a vybírá si tak z více možnstí, v obydlí, případně v porodnici. A k tomu ji jako „donutí“ poplatek. Prostě těhotnou ženu ve Vašem způsobu uvažování by mohl poplatek naopak i „navnadit“ k porodu doma, který je vesměs zapovězen .To je opravdu chytré .Myslím, že porod doma, pokud k němu nedojde například náhle , případně dokonce v autě po cestě , ale pak se stejně většinou jedná o cosi neplánovaného , co žena ani neměla v úmyslu , se ani nesmí realizovat.
   Zde, jestli se nemýlím, je přímo předem dáno, že ta žena nemá na výběr a tak se nejedná o poplatek, kterému je se možno vyhnout, ale o další skryté zdanění , zde porodu .
   Takže pojištění je pouhá daň z hlavy, jelikož není za ně poskytováno náležité plnění .

   • anita napsal:

    Comunismo Scientífico
    to by skutečně mohlo svádět k takovému jednání. Pokud vím, tak doma rodit je skutečně pro otrlé ženy. Novorozenec musí být pod kontrolou lékařů, jedná se v zákoně o hodiny jejichž součet, teď nevím přesně, ale 2 nebo 3 dny to jsou minimálně. Předpokladem je, že matka bude s novorozencem. Psala jsem, že si neumím představit matku, která by dítě nechala na novorozeneckým jen tak.Pokud se jedná o převratný porod, pak je matka převezena k porodu k nejbližší porodnici, kde porodí a pokud tato nemá volnou kapacitu je převezena do spádové porodnice. To je tam, kde je nejblíže určená vzhledem k bydlišti ženy. Jistě by ji mohly být nabídnut i nadstandard. Každá žena by se měla asi měsíc před porodem již domluvit, kde by chtěla rodit. Některé porodnice protizákonně požadují registraci, která by měla zajistit volné místo. Třeba v mnoha pražských porodnicích se tak jedná v podstatě od doby, kdy žena zjistí, že je těhotná.

 9. Řezníček z Brna napsal:

  Když vznikl IZIP, nevěnoval jsem tomu velkou pozornost. Šel jsem ke svému zubaři na preventivní prohlídku a ten mne začal IZIP vychvalovat a nabídl mne, že mne zdarma zaregistruje. Registrace trvala asi 5 minut. Zakrátko jsem šel na očkování proti chřipce, sestra mne očkovala a doktor hned vyrazil z ordinace, že mne zareigistruje. Už jsem registrován pane doktore. Evidentně mu spadla čelist. Ta ochota doktorů pro mne něco udělat byla nevídána. Proč? Za registraci dostávali doktoři dvě stě korun. Když zaregistrovali 500 pacientů měli v podstatě za minimum práce 100 000,- Doktoři zaregistrovali, shrábli provizi od pojišťovny, ale do elektronických knížek nic nezapisovali, byli by sami proti sobě, ještě by jim mohli pacienti koukat pod ruce, co všechno na ně vykazují pojišťovnám. Nedávno jsem o těch provizích doktorů za registrace dozvěděl, i to že knížky jsou prázdné bez zápisů z Respektu. Bohužel doktory všichni potřebujeme, ale ve většině k nim ztěží můžeme shlížet jako k morálním autoritám. Prachy jsou na prvním místě.

 10. anita napsal:

  daňový soumar,
  možná jste nepochopil o co mi jde především, tak znova
  – nejdřív se Vám omluvím za stylistiku článku, její chyby, jsem prostě blbec, který je schopen prznit češtinu, (zabte mně moje i IQ je pravděpodobně dosahuje 80, tedy na hranici vzdělanosti), a nejen neshoda podmětu s přísudkem, ale i místo v novém roce po Novém roce, roomingu in, jsou hold překlepy, které nejsem schopná odhalit včas, ne každý jsme dokonalý, velmi se omlovám Vám i všem češtinářům, který jsem rozhodila na celý den.
  Vy jako daňový soumar- nicek si překládám, že platíte daně jako soumar, což je ekvivalent majitele zvířete nosící náklad. Spojení s daňovým u mně evokuje, že platíte hodně velký daně, myslím, že jsem Vám v nějakém příspěvku i za to už poděkovala.
  Zdravotní pojištění platí nemocnicím standart (tedy to co za standar považuje), ale nemocnice přitom vytváří pobyt, který svým způsobem nutí pacientům je připlácet Petr Pelikán, pochopil co jsem napsala, zkuste si jeho příspěvek přečíst. Nemocnice by měla především mít dostatek lůžek standartních placených zdravotní pojišťovnou a pokud je nemá neměl by za vytvořený „nadstandardů vybírat peníze za ubytování.
  Pokud jsem psala o nadstandardu jednolůžkového pokoje, tak jsem uvedla, že se jedná o studio, což skutečně nad rámec zdravotní péče. Proto mě zaráží, že není jednolůžkový pokoj, pro pacienty, jako uvádíte vy, ale s přijatelným příplatkem na den, ono totiž připlácet si přes 1000 korun na den je pro většinu lidí nemožno a všechny fobie jdou pak stranou. Tak, rozumějte, že bych přitvrdila ten poplatek toho studia, který je skutečně, již službou hotelovou.
  Jinak předpokládám, že v SRN i v USA je a byla úplně jiná legislativa a co se týče zdravotního připojištění bylo a fungovalo jinak. Je klidně možné, že dříve v těchto zemích, státní nemocnice byly na úrovni našich polních lazaretů a i péče se omezila na nejnutnější, tím že lidé pochopili, že mohou, ale nemusí připlatit na ubytování, tak se naučili do svých rozpočtů domácnosti dát kolonku na ukládání v případě, když budou chtít mít lepší ubytování v nemocnici. Chápete, tu možnost rozhodování MOHU, CHTÍT a nebo MUSET ?

  • anita napsal:

   standarD !

  • daňový soumar napsal:

   Neomlouvejte se, není za co, kritiku jsem myslel v dobrém a nic špatného si o Vás nemyslím (a myslím, že Vaše IQ bude více, než 80), sám jsem za kritiku vděčný. Když už jsem u té kritiky, holt se píše s „t“. 🙂 Ale opravdu nic ve zlém.
   Soumar je přímo to zvíře, které nosí (daňový) náklad a tak se přesně cítím. Dílem platím vysoké daně proto, že musím (pozice částečného zaměstnance), dílem proto, že chci mít čisté svědomí i trestní rejstřík (pozice částečného „podnikatele“). Proto si osobuji právo do věci kecat 🙂

   Cena, kterou za jeden kus rodičky nemocnice vyinkasuje, stačí BUĎ na kovovou postel a dobrou péči, NEBO na slušnou postel a méně kvalitní péči. Buďte tedy vděčná za snahu vybírat za nadstandard, neboť ten je pro nemocnici výdělečný a ta jej rozpustí v nákladech na ostatní pacienty.
   S tím studiem to nechápu – jednolůžkové pokoje v nemocnicích coby nadstandardy bžvají obvyklé jednolůžkové pokoje s příslušenstvím, jako byste si zaplatila v libovolném hotelu. Připlatit si pro manželku 3-5 tisíc Kč na jeden porod je možno pro většinu lidí, nemluvím o dlouhodobých hospitalizacích.
   Poslední odstavec jsem nepochopil – co brání Čechům vytvořit si rezervu na pobyt v nemocnici, tím spíše na porod, který je očekávánou záležitostí?

   • anita napsal:

    Asi si pořád nerozumíme, je mi líto, nechci si připlácet v nemocnici za nadstandard, který nepožaduji, chci mít zajištěné to standardní lůžko, které je prosto, jakéhokoliv poplatku. Chtěla bych, vyzvednout zákon 372/2011 sb. zák. o zdravotních službách : Práva a povinnosti pacienta a jiných osob (§ 28-42)
    Kde mimo jiné v právech pacienta je stanoveno
    (1) Zdravotní služby lze pacientovi poskytnout pouze s jeho svobodným a informovaným souhlasem, nestanoví-li tento zákon jinak.

    (2) Pacient má právo na poskytování zdravotních služeb na náležité odborné úrovni.

    (3) Pacient má při poskytování zdravotních služeb dále právo
    a)
    na úctu, důstojné zacházení, na ohleduplnost a respektování soukromí při poskytování zdravotních služeb v souladu s charakterem poskytovaných zdravotních služeb
    atd……
    f)
    být předem informován o ceně poskytovaných zdravotních služeb nehrazených nebo částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění a o způsobu jejich úhrady, pokud to jeho zdravotní stav umožňuje
    Nikde není v povinnost, platit si nadstandadní služby nebo dokonce ubytování.

    Docela se mýlite, že to co se zaplatí za nadstandard se rozpustí v nákladech na ostatní pacienty. Z toho vytváří nemocnice nové zařízení nebo modernizuje, aby úroveň byla vyšší. Už někdy, někdo obhospodařoval něco co mu nevynáší a nebo tvořil to co mu bude vynášet ještě víc. To je „zákon“ podnikání, tvořit nové pro budoucí zvýšení zisku. Další věcí, která mě u toho krká, že toto nadstandardní ubytování je zatíženo DPH, tudíž nemocnicím ani celá ta částka nezbude, musí se podělit.
    OSOBNĚ NEMÁM PROBLÉM S PLACENÍM SLUŽEB ZA UBYTOVÁNÍ, KTERÁ JSOU NADSTANDARDEM, ale v tom, že pokud si ho nežádám, nemůže mi ho nikdo nutit.
    Příklad:
    Zcela hypoteticky, půjdete si koupit chleba za 20Kč, ale pekaři, ten chleba nenapečou, ale budou všichni pouze péct chleba plněný klobásama a jeho cena bude za 220Kč. Naštěstí, snad na tohle zákon pamatuje a neprošlo by, takové jednání. Nicméně, vy máte, alespoň jinou možnost, doma si upéct chleba bez přidané hodnoty těch klobás, které si nepřejete. V nemocnici nevím, jestli by vám dovolili pokoj upravit na standard, protože vy tu jejich přidanou hodnotu televize, lednice navyužijete a nepřejete si ji. Je to jenom příměr. Nevím, jak bych vám to napsala jinak.

    Přiměřenou rezervu si Češi budou tvořit, až zjistí, že mají vedle standardů _možnost_ se ubytovat v nemocnici a _budou ochotní chtít dobrovolně platit_. Hlavně až miliarda Čechů nebude na hranici chudoby a nebude trend, že střední třída se bude propadávat, čím dál více k té chudobě. Prosím, nechci nic slyšet, že jsou zhnilí pracovat. Já tu kopu především za ty, jejž pracovali 8,5 hodiny 35 let a důchod by jim na měsíční pobyt v nemocnici nemusel stačit, ledaže by se tam přestěhoval na stálo a neměl vůbec žádné jiné požadavky.

Komentáře nejsou povoleny.