Tohle JE řešení. I kdyby nevyšlo, má smysl


Na Britských listech mě v posledních dnech zaujala iniciativa Jana Čulíka ve věci exekucí. Jakkoliv nesouhlasím s tím, že prostor na BL dostávají jednotlivé případy exekutorské zvůle – není tak docela fér zneužívat sociální cítění přemýšlivých lidí tím, že jim pošlu svůj příběh – je to určitý druh ostrých loktů a (ale ano) sobectví. Ostatně: co budou Britské listy a jejich čtenáři dělat, až se jim sejdou stovky žádostí o zveřejnění tklivého příběhu? Podle čeho budou vybírat ty, které podpoří? Tento článek: http://www.blisty.cz/art/66206.html

napsal  Trabant

je ovšem známkou posunu vpřed. Toužebně jsem podobnou aktivitu očekával v posledních letech od církví, zejména té své – církve však téma exekucí nechaly válet v pozlaceném prachu, kdo čteš, rozuměj.

Pokus Jana Čulíka napadnout exekuce po česku tímto způsobem se mi líbí a rád na něj přispěji. Vím, že nebudu sám, protože tohle JE řešení – a ne-li řešení, tedy smysluplná investice, i kdyby nakonec nevyšla. Číslo účtu je ve zmíněném článku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trabantův nedělník se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

37 reakcí na Tohle JE řešení. I kdyby nevyšlo, má smysl

 1. Jos napsal:

  „Toužebně jsem podobnou aktivitu očekával v posledních letech od církví,“ No nazdar. Církve patřily a patří celé věky výhradně k těm, kteří pouze berou. A u nás se teď chystají zkasírovat tuhle nešťastnou, vyrabovanou zemi a její, většinou zchudlé, občany o více než 100 miliard Kč. Patří s exekutory do jednoho pytle!

 2. Kanalnik napsal:

  skvele!

 3. daňový soumar napsal:

  Víte, Trabante,
  já s tím příliš nesouhlasím. Problémem ČR je nevymožitelnost práva. Představa dlužníků, že stačí se vyhýbat úřední korespondenci a ono to „nějak“ dopadne. Představa budoucích dlužníků, že si mohu půjčit na cokoliv a nepřemýšlet.
  Obávám se jedné věci – tím, jak stoupne „ochrana“ nezodpovědných proti důsledkům jejich vlastních rozhodnutí, stoupne počet a závažnost nezodpovědnosti těch rozhodnutí. A posuneme se o další krůček k obecné pitomosti.
  Vždyť normální je nedlužit, nepůjčovat si, nežít nad poměry.
  Na druhou stranu chápu, že nepoctivé postupy některých exekutorů, kteří nadřadili vlastní zisk nad vymožení dluhu pro věřitele, vás dráždí.

  • Trabant napsal:

   Při vší úctě, dlužit je normální, minimálně dnes. Rovněž je normální dluh řádně umořovat. A neméně normální je přiměřenost sankcí – výši dluhu, míře pasivity či kličkování dlužníka, společenské nebezpečnosti takového chování.

   Nedávno jsem na katastru podával návrh na vklad. Úřednice trvala na tom, že než se podívá na znění návrhu, musím zaplatit poplatek. OK, zaplatil jsem tisíc korun, pak se podívala do listiny a vítězoslavně mi sdělila, že jsem se dopustil překlepu v identifikaci katastrálního území, návrh má vadu, musím překlep před ní ručně opravit a znovu podat a znovu zaplatit, že jí to ukládá interní předpis. Zvýšil jsem hlas a chtěl věc řešit s jejím nadřízeným. Ustoupila. Stát to prostě zkusil. Nežijeme v normálním světě, kde se stát chová předvídatelně. Tím spíše věřitel. Tím spíše exekutor. To není normální.

   V tomto státě si nikdy nejste jistý, že příště exekutor nezaklepe na vaše dveře, i když vše, o čem víte, má uhrazeno. Vše, o čem víte, to je, oč tu běží.

   • Trabant napsal:

    Máte uhrazeno, ne má uhrazeno,omlouvám se za překlep. Naštěstí nejste katastrální úřad.

   • Comunismo Scientífico napsal:

    A proč jste si nenašel třeba někoho jako mne, já jako bonus ke geometrickému plánu na rozdělení pozemku navíc napíši svým klientům i kupní smlouvu a ještě i návrh na vklad , a za to maximálně navíc třeba kč 200 – 500, tedy méně než jeden kolek za vklad .
    A měl byste jistotu, že je správně vše potřebné napsáno .
    A nepotřebujete advokátské šašky a jiné příživníky .

    • Trabant napsal:

     Protože jsem nepředpokládal, že se stát bude chovat jako na Ukrajině nebo v Moldávii…
     Nyní jsem poučen, konzultovat, konzultovat, konzultovat. Raději zaplatit insiderovi než nasypat státu, který přestal být můj.

     • Comunismo Scientifico napsal:

      Tohle ale většinou nikdo nenabízí, pokud chcete mít kupní smlouvu, tak buď si ji napíšete sám , ale není to občas jednoduché, a pak se riskuje ten kolek, co chtějí předem, nebo chodí lidi za advokáty a tam se platí, jen se vezme za kliku . A za zeměměřiči ještě zatím chodit nebývá zvykem .

      Takže já se lidí kromě plánu , co jim dělám ještě zajímám ,co budou činit po tom a když začnou mluvit o kupní smlouvě a advokátech, a že chce po nich odhad (aby si vypočítal cenu „práce z ceny nemovitosti) tak jim řeknu , že si ji mohou u mne napsat sami a tím ušetři docela dost a advokát naopak nevydělá .

      Vlastně si tak počínal George Washington, jako měřič a sepisovatel kupních a směnných smluv .
      Většinou nechávám na lidech , co dají , mne je to skoro jedno , jen zlomek toho, co u advokáta .
      Tak jsem to odkoukal od něj G.W.

   • daňový soumar napsal:

    S tím katastrem naprosto souhlasím, to je úřednická zvůle.

    Na druhou stranu, samotný dluh, to, že si chci něčeho užít dříve, než na to mám, než jiným poskytnu adekvátní protiplnění, to není normální. Maximálně bych akceptoval dluh na úhradu nemovitosti.

    Asi se shodneme na tom, že zjevné případy zvůle (státní i nestátní) by bylo vhodné eliminovat (vámi uváděný případ, nebo vyčkávání věřitele, až narostou úroky a neinformování o dluhu).
    Stejně mi ale současná legislativa (např. osobní bankrot) připadá, že příliš nahrává nepoctivým dlužníkům a posouvat ji ještě dále… ?

    • Trabant napsal:

     Před dvanácti lety jsem na tom byl tak, že jsem si na vysoký úrok půjčoval na uhlí, abychom s rodinou přežili zimu. Kdyby mi tehdy nasáčkovali k úhradě bratru šest litrů za před lety zapomenutou složenku na kilo pokuty, šel bych ekonomicky do kolen. Je rozumné půjčit si na uhlí? Není. Je normální platit za stovku šedesátinásobek? Není. Dejme tomu, že většina nesplácených úvěrů jsou připitomělé plazmy a přehnané dovolené. A co ti chudáci, kteří vyškrábnou z každé výplaty poslední kačku na živobytí, mezitím změní bydliště, zapomenou s hlášením změny bydliště na starou maličkou bezvýznamnou pojistku, nevšimnou si, že jim nepřišla složenka na roční platbu a pak jim nasolí šestku k úhradě, až je najde soudní obsílka s platebním výměrem, když už exekutor má své jisté? Ve jménu čeho? Věřitelů? Poctivé většiny? Závodníků (těch za za vodou)? Nebo ve jménu práva na vývar pro kdejakého vránu?

     • Trabant napsal:

      Osobní bankrot je jistě věc velmi nepříjemná, není to jen tak. A že Vás oddluží za dumpingovou cenu? Ve Starém zákoně bylo vždy jednou za sedm let milostivé léto, čas odpouštění dluhů. Tak my to máme jednou za pět, i když na rozdíl od tehdy ještě s pořádnou ostudou. To by mělo být (jakkoliv vědomé) selhání fatální? Jednou a dost, doživotní utrum, otročina, holota? Proč nemít osobní bankrot, který chrání dlužníky před neopatrnými, ale o to krvežíznivějšími veřiteli? Vždyť jsme od těch sedmiletých pardonů o dobrých třicet století dál, n´est-ce pas?

     • daňový soumar napsal:

      Moc nemám rád řeči typu „jsme někde dál“, ono záleží, kterým směrem jdeme a nejsem si jist, zda správným.
      Milostivé léto bylo 1x za 49 let, pokud si dobře pamatuji, jednou za 7 let jste měl nechat odpočinout pole. Ale už je to dlouho, co jsem SZ četl.

      Přijde mi, že často zapomínáte (ne vy osobně, ale pisatelé), že i věřitel je člověk. Který své volné peníze, kterými (např.) v budoucnu chce zajistit vzdělání svých dětí, půjčí někomu v tísni. A je nepříjemné, aby o ně přišel díky nezodpovědnosti dlužníka a krajně nespravedlivé, aby stát (soud) stál při tom nezodpovědném dlužníku.

     • Trabant napsal:

      Máte pravdu, daňový soumare, bylo to v padesátém roce, ne sedmém. Ale i tak to byl průlom.

    • wiki napsal:

     „chci něčeho užít dříve, než na to mám, než jiným poskytnu adekvátní protiplnění, to není normálnÍ“

     A co Vy sám?

     Třeba takový nákup s kreditní kartou (pro disciplinovaného uživatele jde o platbu s cca 45-50 dní dlouhou bezúročnou půjčkou) nepoužíváte ani jako obchodník, ani jako zákazník?

     • daňový soumar napsal:

      Mám tzv. charge kartu (karta, kterou nakupujete a v závěru měsíce vyrovnáte účet, který nelze přenášet mezi měsíci). Nepřijde mi to jako nákup na dluh, ale jako vyrovnání účtu až na závěr konzumace v restauraci. 🙂 Ale to je věc pohledu.

    • zdenekb napsal:

     K tomuto tématu doporučuju poslední číslo Nového prostoru – s hlavním tématem: Dluhy.
     Určeno pro silné povahy a žaludky, ovšem.
     Píše se v něm přímo o „dluhovém byznysu“ či „mafii“, a řekl bych, že oprávněně… Nejvýnosnější jsou dnes díky možnostem exekutorů půjčky těm, u nichž je předem jasné, že splácet nebudou moci a penále rychle poroste. Na lidi důvěřivé, nebo v nouzi je cíleno především a nejraději.

     Je tam mj. uveden ztěží uvěřitelný příklad – dluhy za telefonát při hledání práce. Nezaměstnaný může jen telefonicky reagovat na inzerát nabízející práci, a velmi rychle se stát dlužníkem. Cituji: „První krátký telefonát se odbude se spojovatelkou, která poskytne základní informace o pracovní pozici a nabídne přepojení na pověřenou osobu. Pochopitelně, aniž by zmínila, že na konci druhého hovoru s jiným tarifem bude uchazeč stále bez práce a chudší třeba o deset tisíc korun.“

     Ale reaguji kvůli vámi zmíněné „měkké legislativě“ a osobním bankrotu. Přímo k němu cituji podruhé (a naposledy – nechce se mi přepisovat celý časák… :o) ). Onen zákon je tam popsán jako zbytečně složitý a bez právního vzdělání prakticky nesrozumitelný. „S přijetím zákona se tak otevřel prostor pro komerční agentury nabízející konsolidaci půjček, dluhové poradenství a zejména pomoc s osobním bankrotem. (…) Agentury do rukou dostaly mocný a státem neregulovaný nástroj, jak se přiživit na cizím neštěstí. (…) Profit si pojistí smlouvou o poskytování služeb s několikaprocentní marží z balíku „konsolidovaných“ dluhů. Kruh se uzavře a dlužníkům přibývá další věřitel, jehož nárok začne časem vymáhat exekutor.“

     Číslo vypadá takto – http://www.novyprostor.cz/ – ale on-line články nejsou k dispozici. Kupte si jej – je to kvalitní čtení, a uděláte dobrou věc.

     • zdenekb napsal:

      (omluva za překlepy a hrubky… psáno ve spěchu)

     • Comunismo Scientifico napsal:

      Jenže, ačkoliv stát ví, že to je v rozporu s dobrými mravy, dále kdo zneužije cizí tísně a dále za zprostředkování si agentura nesmí říkat o poplatek, tak to uvádí mpsv, tak samozřejmě, kdyby stát a justice a fízli konali, daly by se použít i stávající paragrafy, tak by toto nemohlo být. Jenže stát je v rozkladu a sám krade .
      Není den, abych nevyhazoval nějaké telefonní šmejdy co zkouší finty . Třeba mi zatelefonuje dívenka, že mne dají za několik tisíc do databáze služeb poskytujících , mne je jasné, že to je pokus, jak vylákat peníze a řeknu jim, že se mnou mohou mluvit jen za mých obchodních podmínek. Takže když řekne třeb že 2000- 3000 za tuto „službu“ v databázi na rok , já řeknu 2000 /každou čtvrthodinu a doroty sklapnou a zavěsí . Jedině vyhodit, nic jiného .

 4. Dušan napsal:

  Ano, tohle může být způsob, jak začít řešit a odstraňovat nejpalčivější průsery. Je to aktivní krok, nejen plané lamentování na síti a diskusních fórech. Taky přispěju penězi, ale to je málo. To je pořád pasivita, očekávání, že někdo to teda za mě udělá. Stejné je to třeba i v odborech, kde je drtivá většina členů pasivních a očekává, že když zaplatí ty příspěvky, tak za ně výbor/vedení vyjednají ty přijatelné podmínky. Tak to ale v demokracii a obzvláště v té prabídné u nás nechodí. Respektive chodí, ale nevede k výsledkům, vede to právě do toho marasmu, ve kterém jsme. Takže řešení je se podle svých schopností zapojit. Začít podobně třeba i ve spolupráci s již organizovanými sdruženími a skupinami (SPaS, ProAlt, odborovými centrálami atd.) zpracovávat řešení konkrétních problémů a návrhů alternativ k současnému stavu. A prezentovat je co nejširší veřejnosti. Lobovat u poslanců, zapojit do hry třeba i experty a poslance demokratických stran (tj. těch, co o rozvoj demokracie stojí, ne těch stran, které to mají pouze v názvu). Dělat nátlakové akce, využít celý potenciál možností viz. např. tento článek na BL: http://blisty.cz/art/66254.html. Aktivně se začít starat o své věci. Jak vidět nikdo jiný to za nás neudělá. Opět dochází na heslo, které použila Ilona Švihlíková před týdnem pod Koněm – kdo, když ne my, kdy, když ne teď. Mnozí jste tam byli, jak jsem vyčetl z článků, já taky, ne poprvé a rozhodně ne naposledy. Apropos – nejezdím sám, vezmu s sebou minibus podobně smýšlejících. Zdá se mi, možná je to opravdu jen můj pocit, že po vystřízlivění ze zjištění, že s vládou nehnou sebevětší jednotlivé čas od času svolané demonstrace, že odbory vyhodnotili generální stávku jako nereálnou a že tedy nejspíš dovládne svoje období, si začínají někteří aktivní jedinci uvědomovat, že v nejbližší době prostě na Letnou milion lidí nedostanou a je třeba krom demonstrací pracovat i jinak, aktivně. A začínají si to uvědomovat asi i někteří demonstranti. Já taky. A to je dobře. Čím rychleji a čím víc si uvědomí to, že v současnosti je 100 tisíc lidí na Václaváku maximum a horní mez účasti (navíc to budou pořád ti samí), tím dřív jim dojde, že buď musí aktivně přesvědčovat ten pasivní zbytek, nebo ty věci řešit jinak. A toto je způsob. Samozřejmě tento způsob v celé nahotě ukazuje bídu občanské společnosti u nás – organizace projektu právní analýzy se ujal novinář žijící v cizině, my sami nejsme schopni rozjet nic. Zatím. Toto jsem si uvědomil před pár dny, Jan Čulík mě předešel. Dál je k tomu sbírka, jsem přesvědčen, že i mezi právníky je dost aktivistů souznících s požadavky a cíli ProAlt, SPaS, a dalších sdružení a ti by se měli zapojit sami bez nějakého honoráře. Děláme to pro sebe. Konkrétně tady uvádí Jan Čulík, že peníze půjdou na zahraniční právníky, budiž. Přemýšlel jsem, co můžu dělat já, vzděláním a praxí jaderný elektrotechnik a ekonom, manažer. Nejsem na takové expertní úrovni, abych nabídnul své schopnosti odborným komisím ProAltu, ale chci se zapojit. Oslovil jsem mluvčí SPaS, jak se zapojit. Čekám na odpověď. Jsem spíš organizátor, je třeba organizovat síť po celé republice, v regionech je málo buněk, nikdo o nich neví. Každý může distribuovat materiály, plakáty, organizovat setkání, pořádat besedy a na ně zvát známé aktivisty. Musíme nám známé skutečnosti dostat mezi lidi. I ty nejnavštěvovanější nezávislé servery navštěvují denně tisíce, max desetitisíce lidí. Blesk, MfD, Novu a ČT sleduje o dva až tři řády lidí víc a o tom, že existují jiné informační zdroje nemají ponětí. Musíme lidem otevřít oči, musíme je seznámit s tím, že existují jiné prameny a jiné struktury, které na řešení pracují. Musíme jim dát naději. Aktivizovat jejich zájem o politiku. Propojovat všechna demokratická hnutí v levé části spektra, komunikovat s demokratickou neloupežnou pravicí, spojit se s nerestitučními věřícími. Ustavit širokou demokratickou organizaci k naplnění základních demokratických hodnot, zachování sociálního státu. Tak jako vzniklo OF za účelem demontáže reálného byrokratického aautoritativního systému. Až se povede toto, pak se můžeme v rámci opravdu demokratické debaty přít o tom, jak dál, kterým směrem jít, jakou ekonomiku mít, jak nastavit distribuci bohatství. Do té doby nás nesmí rozdělovat rozbroje, malichernosti, nepodstatnosti. Nebudeme řešit, jestli je někdo katolík, někdo rudý komisař, někdo neradikální a umírněný levý střed a nebudeme dělat ramena, že zrovná já vím nejlíp jako co dělat a jak ne. Společné minimum vyznáváme všichni – demokratický právní stát, který se snaží minimalizovat všechny patologické společenské jevy (korupce, bezpráví, chubobu, nevzdělanost, nekulturnost, nesoudržnost) a maximálně se snaží sloužit občanovi, pro kterého tu je. Nikoliv pro nasycení oligarchů, mafiánů a gangsterů. V aktivitě lidí je taky jediná cesta k tomu, abychom znovu nepřipustili to, že revoluci někdo ukradne a vykrade. Nekončí to odstraněním režimu díky cinkání na pár demonstracích. Je to trvalý zájem o věřejné dění a věci, tlak na volené zástupce, tak jak na západ od nás. Je to předstupeň k tomu, aby mohlo někdy dojít k zásadnějším změnám fungování společnosti a ekonomiky. Bez toho nutně směřujeme k totalitě podstatně tvrdší, než byla Husákova normalizace.

  • Trabant napsal:

   Víte Dušane, já jsem odborník přes marketing a strategické řízení. Bez strategie, bez koncepčního přístupu, bez předem modelovaných scénářů, bez široce akceptovaného centrálního vedení se nepohneme z místa. Totiž ano, pohneme – až už budeme tak u zdi, že nám nic jiného nezbude – to ale bude pozdě. Láhev opustí džin extrémismu, po vítězství nebude co brát.
   Řešení nemám. Monitoruji situaci a čekám na Něco – a stydím se za to. Tak snad aspoň ty peníze poslat…a hodit odkaz na Kosu…

   • Trabant napsal:

    Ještě pro případ, že by sem zabrousil Lex nebo jiný práva znalý nick: Nemusí být veřejná sbírka v českých podmínkách předem registrována krajským úřadem? Nehrozí panu Čulíkovi, potažmo BL, nějaká sankce?

   • Dušan napsal:

    Výborně Trabante, přesně takové profese podle mě v očanských iniciativách a sdruženích očividně chybí. Asi nemají nouze o sociology, politology, filozofy a ekonomy, navíc spolupracují s ČMKOS, která má dobré zázemí ekonomických expertů a analytiků, ale odborník na marketing a strategické řízení je přesně to, co potřebují nejvíc. Píšete to zcela přesně, mám v hlavě taky myšlenku dát nějak dohromady všechny demokratické iniciativy a ustavit centrální vedení. Proč některou z nich, Vám a Vašemu světonázoru nejbližší, neoslovíte a nezapojíte se? Nepochybujte, že budete vřele přijat. Nejsou to uzavřené sekty a kroužky, naopak, snaží se oslovit a zapojit co nejvíc lidí ochotných dělat něco pro změnu a pro sebe. Nečekejte na Něco a nestyďte se. Není na Co čekat, jsme tady jen My – Vy , já, ostatní čekající. To bychom se nedočkali nikdy. Jsme dospělí lidi zodpovědní za své životy, tak nečekejme na jiné lidi. Buďme rádi, že to nejtěžší už udělali. Už něco zorganizovali, založili značku. Stačí jen nastoupit, podílet se a pracovat. Copak to nezní dobře? A na druhé straně, samozřejmě, že je ocenitelná Vaše finanční podpora a snaha o informování a zapojení dalších odkazem na Kose. Já si toho cením, většina pasivních neudělá ani to. Ovšem tady je to trochu snadné, jste mezi přáteli. Co tak poslat link a článek na ne tak přátelský prostor? Posílám vybrané a souhrnné články z BL, Outsidermedia a podobně přátelům a kolegům v práci, vesměs pravičákům, nebo pasivním. Už se mi podařilo aspoň to, že na tato media občas někteří zajdou a pomalu se mění jejich rozhled, začínají těmto zdrojům věřit, už tolik nesledují zprávy na ČT, mrknou na Hyde Park. To je pokrok. Je otázka času, kdy se mnou třeba i pojedou na demonstraci, nebo tyto akce aspoň přestanou pokládat v souladu s vládní propagandou za dav křiklounů. Toto může dělat každý. Jsem členem odborů ve své firmě, byl jsem i ve výboru jednu dobu, snažím se zajistit účast členů na demonstracích, zasílám články, odkazy. Je to těžké, jsou velmi dobře placeni a bojí se o práci, ikdyž dle mě zrovna u nás ve firmě bezdůvodně. O důvodech pasivity jsem psal výše. Vylepuju plakáty na demonstrace, vylepím je několikrát, protože rychle mizí. Snažím se Něco dělat. Je to málo. Přesvědčovat se tady na Kose nemá moc smysl, to je nošení dříví do lesa. Objevil jsem BL a další před cca 3roky, Kosu asi před dvěma týdny, těsně před konfliktem vedoucím Vlka k uzavření diskusí. A během toho, co jsem četl tu už dnes legendární diskusi pod Vaším příspěvkem mi došlo, že toto nemá smysl. Utvrzovat se navzájem ve svých postojích a cizelovat je tak, že se nakonec rozhádám s těmi, co jsou mi i názorově dost blízko. Z toho mi bylo smutno, Kalousek by zaplesal, jak je jeho protivník hloupý a rozhádaný mezi sebou. Vždyť autoři a čtenáři kosy jsou ti, co by měli být spolu jako jeden šik, proti té dnešní hrůze. Došlo mi, že na těchto serverech trávím kvanta času a nic mi to už dávno nedá krom pocitu, že nejsem vyvrhel, že je nás s podobnými názory víc, vlastně moc. Názor mám, teď je třeba jej uplatnit. Konec debat, začíná práce. Vše ostatní je ztráta času, možná už ho není moc, než budeme stát u té zdi, odkud už dobrá řešení nevzejdou. Je nás hodně, 21.4. nás bylo 100 tisíc a řádově víc jen váhalo, nemají rádi dav, nebo nemohli do Prahy. Ale věřím, že by taky chtěli Něco dělat. Tak proboha dělejme, ty struktury už jsou, úkoly také, jen je rozdat a plnit. A dát o tom vědět co nejvíce z těch 80% nespokojených.

    • Trabant napsal:

     Dušane,
     kolik máte člověk životě sil na rozjezd velkých projektů? Rozjede tak dva tři, než se přehřeje, zadře a vyhoří. Jeden je rodina, druhý je práce, o třetím je třeba se dobře rozhodnout. Já vidím cestu v tom, co napsal Hladis – hromadný (a strategicky řízený, dodávám já) vstup do stávajících politických stran. Jsem si naprosto jist tím, že v alternativách jako je ProAlt nebo i ty odbory je stále více síly – ale rozdrobené, která se nestmelí. Tu neorganizovanou ženou spíše emoce, než strategie, ta organizovaná je příliš zajetá na to, aby se rozjela po společné koleji a zvládla bez úhony projet strategické výhybky. Kolik skupin, tolik zájmů a preferovaných cest. To je příliš velké sousto, než aby se na něm mohl smysluplně podílet člověk, který deset hodin denně má co dělat s tím, aby posouval dopředu podnik, který mu svěřili a sotva tři hodinky týdně utrhne rodině, aby si napsal Toulky Knihou a Nedělník. Zato být členem politické strany –
     to se dá i při práci, tam za Vás pracuje systém, Vy mu jen dáváte impulzy, je-li Vás dost kolem jednoho provazu. Proto vidím Hladisem nastíněnou cestu jako lepší. Vznikne-li či existuje-li odborná báze v nějaké alternativě, rád přispěji svou troškou do mlýna, ale nechtějte po mně, abych měnil svět – to jsem si mohl dovolit před těmi třiadvaceti lety. Na smysluplnou demonstraci se po minulé sobotě už vždycky rád postavím, abych se nemusel stydět – pro mně to byla v sobotu byla poslední kapka, příště už jsem tam taky.
     Hladisův nápad už jsem si pro své okolí tak trochu rozpracoval, začnu přemlouvat své přátele – aspoň v komunálu by to mělo jít.

    • Trabant napsal:

     Ještě Dušane, na strategii je k dispozici výborný tým lidí kolem profesora Potůčka na FSV UK a v CESES; na marketing jsou tu ti mladí levicoví – jen jim dát směr, naostřit nástroje a pohlídat emoce.

     • Dušan napsal:

      Martin Potůček, co kandidoval na senátora v Praze s Dolejšem a Filipiovou? Škoda, že to levostředé spektrum takticky nezvládlo. Komanči neměli nasadit Dolejše a Potůček byl tam místo té modré absentérky. Bohužel strategické uvažování napříč levicí stále neexistuje, pořád si všichni hrají na svém písečku. Prostě kluci. To jen tak mimochodem. Jinak díky za tip. Něco si kolem toho zjistím. Taky jsem přemýšlel, zda nevstoupit do některé zavedené partaje (ČSSD, KSČM) a pokusit se ji třeba s dalšími naivy transformovat zevnitř. Obávám se však, že bych byl velmi rychle vystrčen na okraj. Takových příběhů je celá řada, polovina přispěvatelů na BL. Nějak nejsem schopen dohledat Hladisův příspěvek, na který se odkazujete, zajímá mě ten STRATEGICKY řízený vstup – naveďte mě, prosím. A jen na okraj, nechci nikoho urazit, mám pocit, že Vlk někde v komentáři k demonstraci z minulé soboty psal něco ve smyslu, že se sešli staří braši nebo tak a z několika dalších narážek jsem možná mylně odtušil, že Kosíři vesměs nepatří už mezi dvacátníky. Takže OK, nikdo nemá právo po vás chtít to tady odmakat, toto je naše práce, těch kteří byli před 23 lety studenty. To my jsme byli tou nadějí a lepší budoucností a to my jsme přistoupili na ještě větší oportunismus, konformitu a kolaboraci (díky teplým dobře placeným místům) než generace předchozí. My to musíme táhnout, vás prosíme, abyste nám helfli, pokud můžete.

     • Trabant napsal:

      Pro Dušana: ano, tento Martin Potůček, jinak v prognostice a strategiích skutečně persona magna. Hladisův text je tady: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2012/11/21/hladisova-odpoved-dashe/ , on tam hovoří o hromadném vstupu, tu strategii skromně a tiše přidávám já jako nutnou podmínku úspěchu…

     • Trabant napsal:

      A ještě pro Dušana: budeme asi stejně staří, ale já si fakt myslím, že mě běžný život odšťavňuje natolik, že na to, abych se v podpoře věcí obecných zařadil mezi lokomotivy, už nemám, stačilo by mi být vagónek – lokomotivu dělám v zaměstnání a fakt toho mám plný okuláry.

    • vlk napsal:

     Dušane,
     vítám na Kose. V globálu souhlasím s tím,c o píšete. Vidím to dost podobně, otázkou je jestli je to reálné. Tím si už jist nejsem ani trochu.
     Nicméně zavadil jste o melu, kdy jsem na Kose zavřel diskuse. Zavřel jsem je přesně z toho důvodu, o kterém píšete! Totiž proto, že si úzká skupina radikálů chtěla ursurpovat prostor a také určovat, kdo tu psát bude a kdo ne.
     A já se jim marně snažil vysvětlit, že jen co nejširší spektrum je schopno změnit poměry.
     Nicméně příliš optimisticky vidíte počet nespokojených a zejména těch aktivně nespokojených. Co jsou ochotni něco dělat.Aspoň dle mého soudu. Kdyby jste měl pravdu, pak by země už dávno byla ochromená úspěšnou generální stávkou nebo opakovanou generální stávkou. Odbory se, podle mne naprosto správně, ji a ni nepokusily vyhlásit. Protože by skončila fiaskem. Což by se nestalo, kdyby opravdu ani ne 80, ale už nějakých 50% lidí bylo ochotno aktivně konat.
     Souhlasím s tím, že internetové aktivity asi nijak ničím nehýbnou, že přesvědčovat přesvědčené nemá celkem smysl.
     NA druhé straně ale sám píšete, že je to protiváha mainstreamu medií. Obojí je pravda. Píšete o BL a Outsideru. Obojí samozřejmě znám a do obojích jsem psal. Přesto mi to nakone c vyšlo na to, že jsem stvořil Kosu.
     jednak proto, že jsem si nemohl psát podle vlastního uvážení a zvyklostí,a le zejména proto, že /Outsider/ šlo o sektářské levičácké medium,kd e jakýkoli jiný , než levičácký a nesmiřitelný postoj nebyl vítán. Co vítán – byl pronásledován. Proto Kosa a proto ji budu držet , pokud možno, blízko středu a s širokým autorským spektrem. Protože bez aktivní účasti středově smýšlejících se tady opravdu ničím nepohne.

     • Dušan napsal:

      Zkusím postupně reagovat na Vaše komentáře, Vlku. Tu melu jsem, možná jako jeden z mála, přečetl téměř celou a trvalo to hodiny. Možná je to tak, jak píšete, že „komisaři“ chtěli ovládnout prostor, já si to nemyslím, ale jsem na Kose chvilku a vy znáte Béďu a spol dlouho i odjinud, jak jsem se dočetl. Já ho znám s Outsidermedia a je radikální. A vpodstatě s ním v mnoha věcech souzním. Taky si myslí, pod dojmy knih Švihlíkové, Picka, Fostera a Magdoffa a dalších, že systém je neudržitelný a je brzdou posunu dál a hlavní špunt je finanční spekulanský globální systém. I mou vizí je sociálně spravedlivá znalostní a solidární společnost, kde motorem není darwinovská konkurence všech se všemi pro dosažení zisku a podstatou není dluh a úrok. Ale všechno musí jít postupně, po možně dosažitelných krocích. Tedy nyní ubránit a naopak rozvinout a prohloubit sociální stát. Jasně že kapitalistický. A jestli budeme mít jako společnost na to (sociálně, technologicky, mentálně, morálně a eticky), tak zespolečenštit i ty nejvýznamější a strategická odvětví. Nezapomínejme na Gándhího: „Veškeré zlo světa pochází z chamtivosti“. A chamtivost je touha po majetku, po zisku a to je kapitalismus. Ten už svou pozitivní úlohu v dějinách splnil (zrušil nevolnoctví, umožnil lidská práva, svobody, životní úroveň, vzdělání atd.) teď tento z řetezu utržený neoliberalismus už jen brzdí posun dál. Brání v dosažení dalších vyšších svobod než je svoboda projevu, pohybu a shromažďování. A to je osvobození se od strachu, od chudoby, naplnit to lidství beze zbytku. Zatím jsme lidmi jen z části. Doporučuji knihy Švihlíkové – Glabalizace a krize a Picka – Kapitalismus nebo stát blahobytu? Ale předpokládám že znáte a líp než já. Takže toto jsou moje světonázory a asi tak u Vás patřím mezi „komisaře“. Přesto si myslím, že jelikož se asi zde všichni shodneme na tom, že jsme pro ten první krok – tj. ubojovat a zachránit sociální stát a pak se možná rozcházíme, teď jsme jeden mančaft. V extrému se stal mančaft i z Roosevelta, Churchila a Stalina. Měli proti sobě větší zlo a to by je požralo všechny. Tak jsme na tom my. Tak teď se po té litanii dostávám k tomu, proč si myslím, že komisaře nebylo dobré vyhnat z Kosy. Jsou to v tomto kroku Vaši spojenci. I moji. Nemluvím jen o tomto malém fóru, myslím společensky. A pokud se nedohodnem tady, pak celostátně teprve ne. A dokonce se musíme spojit a domluvit nejen v rámci levého středu a levice, ale i s demokratickou pravicí a s věřícími i bezvěrci. Prostě VŠICHNI DEMOKRATI. Takže souhlasím s Vaší větou – jen co nejširší spektrum je schopno změnit poměry. A utvořit to spektrum vyžaduje mnoho tolerance a trpělivosti a snahu kultivovat se navzájem – ze všech stran. A omluvte mě, i z Vaší toho všeho mohlo být více. Neútočme na sebe, diskutujme a snažme se pochopit. Všichni jsme originálové. Nikdo nebude přesně odpovídat naší představě.
      Tak a to už stačí, zase moc kecám. K tomu zbytku stručně. Těmi nespokojenými jsem myslel 80% nespokojených s vládou, ne odhodlaných stávkovat. jsem v odborech, vím jak to tam vypadá. A píšu v tom smyslu, že s těmi 80% je třeba pracovat a seznamovat je s jinými zdroji, než Bleskem, MfD, ČT a mainstreamem obecně. Jinak budeme muset čekat na to, až schudnou natolik, že budou jíst seno. A to pak převálcují i nás.
      Ačkoliv jsem levicový radikál, souhlasím s Vámi, že je dobré držet Kosu ve středu, důvody viz výše, je třeba se umět domluvit a spojit v co nejširším spektru. Přitáhněme ke Kose a alternativním zdrojům co nejvíc dalších lidí. Ani nemusí být nalevo, hlavně ať se osvobodí od vodítka mainstreamu!
      Ovšem ta mela k Trabantově článku měla na mě ten dopad, že tu myšlenku mám pořád v hlavě a snažím se jí řídit – CO NEJŠIRŠÍ SPEKTRUM. Takže díky. K těm, co se mnou nesouhlasí, se snažím chovat jinak. Už jim neříkám, že jsou mimo a nečtou, snažím se s nimi dorozumět a shodnout aspoň na minimálmím průniku a nenásilně odkazuji na BL a spol.

 5. Antimon napsal:

  Podle mého mínění je hlavním přínos BL, respektive páně Čulíka, v tom, že tomu dal prostor v médiu, které sice není masové, ale je dosti známé. Jinak si myslím, že ta iniciativa příliš úspěšná nebude. Byť jsem na ni sám přispěl. Myslím, že by to chtělo, aby se toho ujala obecně uznávaná autorita, která by k tomu přitáhla pozornost skutečně široké veřejnosti tak, aby se to začalo přetřásat i v médiích, která jsou k tomu určena. Ano, myslím tím veřejnoprávní media.
  Jinak si myslím, že marketing to nezachrání. Právě naopak. 🙂 Podle mně k tomu stačí dodržování práva a pěstování širokého právního povědomí už na škole a to i základní.

  • Dušan napsal:

   Beze zbytku s Vámi souhlasím, Antimone, a ta autorita se naprosto dokonale nabízí. Právě teď. Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. Tepe do exekucí veřejně už nějakou dobu, má představu co změnit, je známá a uznávaná autorita, v kampani na něj bude upřena pozornost jako nikdy a na jeho témata také. V sobotu po Koněm jsem jednu chvilku, když jsem se vracel z toitoiky, stál vedle něj a právě toto jsem mu chtěl navrhnout, zda nechce stát v čele takové iniciativy. Než jsem se stačil zeptat, odtáhl ho jeho syn pryč:-) Pak jsem ho ztratil v davu. Vím, že bude zahlcen kampaní, ale toto je jedno z jeho volebních témat. Bylo by pro jeho zvolení i pro iniciativu BL ( a především pro společnost, která tím opravdu široce trpí) velmi výhodné, kdyby se stal členem týmu právníků, byť vzhledem ke kampani jen symbolickým a zaštítil jej svým jménem. Politická síla, která nabídne důvěryhodné řešení korupce, exekucí, rostoucí chuboby a fungování justice ,vyhraje příští volby a mohla by i tyto prezidentské.

 6. AlenaK napsal:

  Dušane, děkuji za Vaše vstupy. Velmi mne oslovily. Viz Vaše poslední věta:
  Politická síla, která nabídne důvěryhodné řešení korupce, exekucí, rostoucí chuboby a fungování justice ,vyhraje příští volby a mohla by i tyto prezidentské.
  Pro kontakt na Jiřího Diensbiera dávám odkaz:
  http://www.dienstbier2013.cz
  E-mail: press@dienstbier.cz

  • Dušan napsal:

   Děkuji Aleno, jen mě nepřechvalte:-) V pátek mi to nedalo a co jsem napsal jsem zkusil zrealizovat, takže jsem tu myšlenku panu Diensbierovi sdělil, tuším na tu první adresu. Zkusím i tu druhou. Řekl bych, že krom jiného je to i chytrý chlap, tak by se toho mohl chytnout. Případně vás všechny seznámím s odpovědí.

 7. Germanicus napsal:

  Trabante díky za článek, respektive za upozornění na tu sbírku. I když pravidelně sleduji Blisty, nějak mi to ušlo.
  Jinak mám radost s Dušanových příspěvků. Ukazuje se, že se okruh členářů a zejména sympatizantů Kosy pomalu, ale jistě rozšiřuje.
  A vzkaz pro Dušana. V Pražské škole alternativ naleznete nejen zajímavá témata, ale i zpřízněné duše. http://www.ekumakad.cz/cz/projekty/prazska-skola-alternativ

  • Dušan napsal:

   Díky Germanie, ani tak nejde o to, jestli se rozšiřuje okruh čtenářů jako o to, začít něco efektivně dělat pro změnu a odstraňovat ty největší průšvihy. Jinak díky všem za příjemné přijetí mezi vás, mám pocit, že jste tak trošku rodina, takže tím je to příjemnější. O Pražské škole vím, sleduju nabídku workshopů a přednášek, ale jsem mimopražský, do Prahy jezdím několikrát do měsíce pracovně na centrálu ČEZ a zatím mi nikdy nevyšel termín, nebo doba. Proto se chci zapojit někde v místě bydliště, v Praze je těch lidí dost. A je třeba to dostat do regionů.

 8. Michal napsal:

  Já se letos upsal ferratum půjčce na http://www.ferratum-pujcka.cz tak jsem zvědavý, jak z toho vyjdu :))

Komentáře nejsou povoleny.