Recka krize ? Recka lez ?


Rad bych zde pripomenul ,proc vlastne je Recko v krizi. Internetem koluji skazky o „Recke lezi“ ,ale co vlastne byla ta lez ? Kazdy si to vzdy vyvodi podle sebe ,aby mu to sedelo do jeho presvedceni ci jakoukoliv lez odmita. Rekneme, ze recke problemy  a jejich prezentace zumpalisty ovlivnili ceske volby. Kde je tedy pricina a co se vlastne stalo ?
napsal Hladis
Nejdrive se podivame na media a jejich praci. Trochu odbocka ,ale je to ukazka prace (nejen) ceskych medii. Uvedu to na prikladu nedavne nehody na jedne rally ,zaslany mi jednim kamaradem. Takze se nekteri dockaji i diakritiky ,jelikoz budu citovat.
obraz v médiích:
-amatérská soutěž
-nehodu zavinil nezkušený pilot, který nikdy nebodoval, navíc je právník a má hodně peněz
-místo nebylo dostatečně zajištěné pořadatelem
-děvčata byla na místě omylem a stalo se to u jejich zahrady
-rozhovor s dlouholetým jezdcem rallye který do kamery řekl, že to bylo špatně zajištěné
skutečnost:
-soutěž byla jen pro jezdce vlastnící licenci a samozřejmě pod FASem
-pilot měl odježděno 10let v rallye a body dostává ,majetek a to čím je v běžném životě je irlevnatní
-místo bylo zajištěno včetně zakázaných prostorů a diváckého místa nad místem nehody, přítomen byl i pořadatel
-děvčata byla kamarádky onoho pořadatele(jedna s ním prý chodila), on je pustil do zakázanýho prostoru a tam se dívali na rallye 1m od místa kde doskakují auta(byl tam hup)
-ten člověk co má být dlouholetý jezdec rallye nebyl nalezen na žádné startovní listině za posledních 20let (komparzista?)
Ano ,takto pracuji ceska media a takto se da charakterizovat i popis problemu Recka v dobe ceskych parlamentnich voleb. Kazdopadne ted se budeme venovat Recku samotnemu.
Celkove se da shrnout problem Recka jednoduse. Historicky zakoreneny klientelismus a obrovska korupce prolezla celou spolecnosti. Falsovani statistik a rozhazovacna politika levice i pravice. Tim bychom mohli celou vec uzavrit ,ale vezmeme to trochu hloubeji.
Stat je v Recku spise chapan jako zdroj prijmu a ne jako ochrana zajmu a prava lidi a klade lidi nad trzni hospodarstvi. To vyvolava a umoznuje korupci spolu s klientelismem ,oslabuje to stat a ekonomiku tim ,ze vyvadi velke prostredky mimo stat. Historicky je to danne uz vyvojem samostatneho reckeho statu a dedictvim spravy z tureckych dob. Od zacatku reckeho statu byl zakladem politicky klientelismus. Zakladem Recka nebyla obcanska spolecnost ,ale stat. Korupce a klientelismus uplatnovany pri obsazovani pracovnich pozic ve statni sprave pripravoval stat o 8% HDP (cca 20miliard EUR) rocne. To je jako cca polovina vydaju ceskeho statniho rozpoctu. To jen aby jste si udelali obrazek. Ted to trochu rozebereme.
Opravdu zasadni veci bylo prijeti Eura. Prijetim Eura uz reci nemohli devalvovat menu ,ale mohli si diky tomu levne pujcovat na trzich ,kdy Recko bylo nasledne rovno v bezpecnosti uveru jako ostatni zeme eurozony. K dobrym vysledkum si jeste pomahali falsovanim vysledku pres Goldman Sachs. Cele to vyslo na povrch po volbach ,kdy se dostal k moci opet PASOK a nestacil se divit , jak kostlivec Argentinosaura na ne vypadl. Pritom se volebni klani obou velkych stran vedlo ve smyslu dalsich darecku a statnich vydaju. Ne ze by PASOK v tom byl nevine. Olympiada a mnozstvi afer PASOKU dosti zacloumali statnim rozpoctem vcetne verejneho mineni a prave ND vynesl retezec korupcnich, odposlechovych a falsovacich afer do vlady. Najednou doslo k svetove krizi a ta okamzite odhalila ,jak cela recka ekonomika stoji na hlinenych nohou a staci jen trochu kopnout ,aby se cela ta shnila bouda slozila.
Ale vratme se k reckemu statu. Recky stat nabizel tri vyhody.
Prvni je teple misto ve statnim sektoru, Statni sektor zamestnaval 1 milion lidi ,coz je ctvrtina aktivni populace a na duchody a platy slo 80% verejnych vydaju.
Druha vyhoda jsou monopolni ci az cechovni privilegia ,pro ruzne profese (napr. pumpari, ridici, taxikari…atd…). To vyvolava nekonkurenceschopne prostredi plne monopolu.
Treti vyhodou jsou desatky. Jedna se o platby ,ktere jdou nejake zajmove skupine z ceny nejake sluzby ci zbozi. Napriklad pri zalozeni firmy platite polpatek do penzijniho fondu pravnich zastupcu ,coz se da nazvat jako uplna hovadina.
Vsechny tri vyhody pak posvecuji a drzi nad nimi ochranou ruku silne odbory ,ktere samotne z toho maji zisk.
V dusledku tohoto systemu az 70% Reku nejakym zpusobem, primo ci neprimo, cerpa sve prijmy z dani ci poplatku. To samozrejme znamena ,ze hlavni ekonomickou aktivitou je ziskavani statnich vyhod a tim i ziskavani politickych bodu. Jen dopady byrokratickych omezeni snizovali rust HDP o 1%. Vsechna monopolni omezeni pak o 2%. Pokud by Recko dosahlo v soukromem sektoru odstraneni byrokracie na prumer EU ,bylo by to dokonce 3,5%. Jenze na to uz je pozde, kdyz tento system fungoval desetileti a totalne znicil nejen statni kasu ,ale moralne a mentalne obcany. A zase jsme u korupce ,kterou (nejen) tento monopoly svazany nekonkurencni trh vytvari. Je to doslova raj pro korupci ,jelikoz pokud chcete proniknout do takto zmonopolizovanych odvetvi ,musite uplcet ,nebo to delat nacerno. Je pak smutne ,ze kdyby Recko melo velkou kontrolu nad korupci a bylo by na urovni i jen Spanelska, byl by rozpoctovy deficit nizsi o 4% HDP. Pritom rocni deficit Recka byl v petiletce 2004-2009 6,5% HDP a v roce 2009 byl uz 13%. Pokud bychom miru korupce v Recku snizili na uroven Svedska ,tak melo Recko rozpoctove prebytky!
Korupce je da se rici vsudypritomna a neni mozne na ni nenarazit. Da se rici vsichni obyvatele nejakym zpusobem podvadeji ci korupmpuji. Napriklad kdyz danovy polatnik si jednoduse snizi platby tim ,ze se rozdeli s urednikem. To samozrejme se stoupanim po mocenske pyramide nabyva jen vetsich a vetsich rozmeru ,kdy se dojde na politicke zakazky a uplatky volicum. V Recku je obchazeni jakychkoliv pravidel a zakonu doslova povazovano za neco normalni. Pokud se treba ja ridim pravidly, jsem za idiota a je to prvni vec ,ktera me okamzite usvedci ,ze nejsem mistni. V Recku se tak diky korupci a podvodum nezaplati az ctvrtina dani a tretina jde na vrub primo danovym uradum. Nakonec uvolneni danoveho dohledu ,darecky ND pro sve volice atd….skoncilo prave vysvihnutim se schodku z 6% na 13% a nasledna revize po volbach zjistila, ze zazvonil zvonec a pohadky je konec.
Vezme si z toho cesky clovek bez ohledu na politicke preference ci postaveni ponauceni ? Jsem pesimista.
Příspěvek byl publikován v rubrice Pohled bratří Hladíků se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

55 reakcí na Recka krize ? Recka lez ?

 1. deep throat napsal:

  Vzhledem k tomu, co zde bylo o Řecku napsáno si myslím, že by naše koalice mohla svojí proklamovanou „protikorupční“ politiku směle okrášliti staronovým heslem :“Dohnat a předehnat“.

  • better napsal:

   Co dohnat a předehnat. Lewis, co napsal knihu BUMERANG, kde trefou formou i obsahem zabývá krizí všehomožného na Islandu, v Irsku, Řecku, Německu…bude valit oči, jaký že materiál pro event. díl II mu poskytně Česko, Slovensko, Maďarsko…

 2. Občan zZz napsal:

  Zajímavý článek přímo od pramene.

  Nedodržování pravidel (zákony, vyhlášky atd.) je u nás doma také tradiční, zatím (snad) nejsme na té úrovni co Řecko.
  Po roce 89 se v naší společnosti situce v dodržování pravidel nezačala zlepšovat, ale naopak významně se zhoršila. Kdo byl u nás u moci po tzv. sametu – od roku 92 pravice pod vedením Klause, ekonomiku řídil Klaus již dříve. Jaký je způsob Klausova myšlení popsal Tomáš Ježek v knize Budování kapitalismu v Čechách. Stručně: Porušit pravidla je správné, protože jinak bych nevyhrál. Takový je Klausův názor a tomu odpovídá i jeho chování. Vychoval a ovlivnil tím spoustu ekonomů, svých příznivců a vlastně tím ovlivnil i celou společnost, hlavně na pravici. To je také důsledkem současné krize pravice. To významně přispělo k míře korupce, klientelismu, tunelování, vlivu kmotrů atd.
  Za současný stav dodržování pravidel u nás může hlavně pravice, která u nás významně zhoršila už ten tradiční stav zdeděný z minulého režimu. ČSSD u nás přišla k moci až po pravici (1998), a už se jenom přizpůsobila stavu a normám chování, které tady dříve zaváděla pravice. (Čímž netvrdím, že ČSSD je čistá, také má svoje skandály ale její podíl viny na příčinách je výrazně menší.)

 3. Občan zZz napsal:

  Měl bych měl drobnou připomínku k autorům i diskutujícím.
  Když už někdo v článku, nebo diskusi používá zkratky, tak každý čtenář také nemusí vědět, co zkratka znamená.

  Například zde je: „…vcetne verejneho mineni a prave ND vynesl retezec korupcnich…“. (U slova „prave“ čtenář neví, je-li mysleno právě, nebo pravé.)
  ND je řecká pravicová strana, což jsem našel na internetu.

  Podobně kdosi kdysi napsal: „…psali na FB.“
  Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že FB je Facebook.
  OU je Outsidemedia. Atd.

  • Občan zZz napsal:

   Oprava: OU je Outsider Media.

  • Hladis napsal:

   ND je zkratka stejna ,jako PASOK,ODS,CSSD……..celkove je nazev Nea Demokratia. Da se rici ND je jako ODS a PASOK jako CSSD. Pouzivani zkratek jako FB je naprosto normalni a vseobecne zname.

   • Petrpavel napsal:

    Významné postavení ve společnosti má autokefální řecká ortodoxní církev, ke které se hlásí kolem 97 % obyvatelstva. Církev má v tomto kontextu významný vliv na vnitropolitické dění. Má místo v ústavě i vazby na politické strany – zejména na konzervativní Novou demokracii.
    Přesto, že ústava předpokládá odluku státu a církve a ministerstvo školství je pověřeno správou církevních záležitostí v zemi, církev neváhá postavit se veřejně na odpor vládě zvláště v otázkách státní správy zasahujících do zájmů církve.
    „..Dá se říci, že ND je jako ODS ….“ a pak, že nesměřujeme do Řecka 😦

   • Občan zZz napsal:

    Já jsem to nemyslel jako kritiku článku. Ten se mi zdá výborný. Řekl bych, že takový článek o situaci přímo z Řecka by braly i zavedené noviny nebo časopisy.

 4. cermakjanj@volny.cz napsal:

  S analyzou příčin Řeckých problemů souhlasím téměř do puntíku.
  Jasně to ukazuje, že předvolebním Kalouskovým heslem nemělo být střašení Řeckem, ale lákání do Řecka. Volby by jistě dopadly jinak, kdyby media dělala svou práci.

 5. Petrpavel napsal:

  Opravdu poučný článek. Jakoby to bylo o Česku. Jenom to euro nám (zaplaťbůh) chybí. Poučení ve smyslu posledního odstavce? Jsem také pesimista. Budeme se stále točit dokola v té spirále smrti (státu, zadlužování, chudoby, korupce,
  Já už se dostatečné poučený cítím (viz poslední věta článku), a proto od roku 2010 volím KSČM.

  • Hladis napsal:

   Vy jste snad za tu propagaci KSCM placen jako brigadnik. Neco jste psal o tapetovani diskuzi….hmmm ? Jeste to chce nekoho z DSSS a bude to tu komplet.

   • Petrpavel napsal:

    Každý cikán hádá podle své planety, srozumitelněji : podle sebe soudím tebe …
    Škoda dalšího komentáře.
    Ale ten článek se Vám vážně povedl! Vidíte, že i vy z ODS, ČSSD, TOP, VV … dokážete, když se vymaníte ze stranických pout, psát rozumně. Jenom nesmíte být tak příkří k současnému převažujícímu mínění ve společnosti, jako veřejná média, jako zfanatizovaní studenti v Třeboni. Stát se demokraty. Těžká práce ….

    • Jeff napsal:

     Taky bych řekl, že se Hladis potřeboval vypsat..a najednou to docela jde. K tématu samotnému: sice jsem v Řecku v životě nebyl, ale – marná sláva, je to Balkán a můj názor, snadno zpochybnitelný, je ten, že Řecko bylo úmyslným terčem. Hodně legrační je poslední „pomoc“ od bankéřů, kdy odepíšou část dluhu, ale tok peněz zůstává. Za další: ta čísla ohledně míry korupce jsou vždycky odhad, takže k tomu se můžeme coby Česko hrdě hlásit. Jednu výhodu proti nám ale Řekové mají. To moře a historii. K tomu přijeté ojra jednou stejně dojde a pak potáhneme na jih všichni.

     • Hladis napsal:

      Nepotreboval jsem se vypsat. Bere mi to cas a nejsem takovy pisatel ,jako treba Vlk. Jen jsem uvedl na pravou miru to ,co uz padalo v predchozich diskuzich ,kdy kazdy operuje s Reckou lzi ci nelzi a kazdy si to upravuje dle sebe. Vetsinou tak ,ze si precte nejaky zumpalisticky clanek pisalka ,co byl v Recku tak prstem na mape. Pak si to pravaci a levaci pekne hazou na hlavu ,aby meli munici do dalsich zabomysich bitek.

    • Hladis napsal:

     Nekadrujte me nekam do X politickych stran. Nemam s jakoukoliv politickou stranou a politickym smerem cokoliv spolecneho. Nepisu rozume ,jen protoze se to nekomu libi a zapada to nekomu do skladacky. Pisu pravdive jak se veci maji bez ohledu na ideologicke bryle pravych ci levych. To je ten zasadni rozdil.

     • Petrpavel napsal:

      Fandíte si Hladisi víc než je zdrávo. Píšete to, co si Vy myslíte o tom kterém problému. A že to je pravda, si myslíte jen vy.
      Nesouhlasné, i drobně, komentáře zbytečně napadáte. Ideologicky. Takže zásadní rozdíl je, že vy napadáte hrubě, ti druzí méně hrubě.

 6. daňový soumar napsal:

  Jak to jen dělali kdysi dávno, kdy stát a na něj navázané veřejné složky nepožíraly ani 15% HDP a přesto nebyly dluhy… Zázrak.

 7. Řezníček z Brna napsal:

  V Československu žilo do roku 1989 hodně Řeků, kteří k nám přišli po válce za občanské války v jejich zemi. Zvláště na jížní Moravě. Poznal jsem osobně poměrně dost Řeků, ale všichni to byli velmi čestní a pracovití lidé,bohužel po revoluci se jich dost vrátilo do Řecka. Ale ještě jich poměrně dost u nás v Brně zůstalo. Dost z nich se zabývá opracováním přírodních kamenů, dělají pomníky, obklady atd. Jak jsem je poznal, tak to jsou velmi čestní lidé. Když čtu analýzy ohledně Řecka, vůbec mě to k jejich nátuře nepasuje. Možná si je idealizuji, ale já jsem za 50 let života na Řeka, který by byl podvodník nebo vychcánek nenarazil.

  • Hladis napsal:

   No a zeptejte se jich ,jak komentuji pocinani u nich doma. Sami reci rikaji ,ze vsude jinde jsou to podnikavy a pracoviti lide ,ale doma si nedokazi udelat poradek. Je neco jineho ,kdyz rek vyrusta ,zije a pracuje treba v Nemecku ,nez v Recku. Stejne to bude s cechy zijicimi v USA. Ten nepomer je hodne velky. I u nas ve meste zilo nekolik reku a v CZ stale jsou recke komunity. Jinak reci momentalne utikaji ze zeme a v Brne by jste mel potkat vcelku hodne mladych reku.

   Rekove samotni uz na to maji i hodne vtipu ,kdy se srovnavaji s Nemeckem. V televizi to je vzdy snadny terc do vlastnich rad ,jak rek ma vse na haku a nemec je za vzornaka.

 8. Občan napsal:

  Řecko poslala do kytek
  1) Olympiáda a s ní spojená první vlna obrovského zadlužení.
  Západní „investoři“ přesvědčili řeckou vládu, aby zagarantovala JEJICH „investice“ do developerských projektů, které patrně už od základu neměly reálné opodstatnění a mnohé z nich byly jen pračkou na prachy.
  A tak byla postavena ohromná kapacita bytů v „olympijských vesničkách“, která měla být po olympiádě zaplněna německými, rakouskými a dalšími západními důchodci. Leč nestalo se tak, protože nastal HARTZ I-IV a němečtí důchodci už si nemohou dovolit ani to Řecko. Takže Řecku zůstaly na krku desetitisíce prázdných a zcela neprodejných bytů, za něž muselo zaplatit. Dokud to šlo, pronajímala je vláda jako sociální bydlení chudým, schopným platit alespoň nízké nájemné.
  2) Šílené zbrojení, k němuž bylo Řecko přemluveno zejména Německem a Francií, které mu na to přeochotně půjčily ohromné sumy – resp. jejich banky a penzijních fondy.
  Co se dobrého vyzbrojení týče, Řecku se nelze divit, protože má za zadkem válkychtivé Turecko a kolem sebe násilně zislamizovaný Balkán. Vědomí, že jsem nárazníkovým státem, izolovaným od zbytku EU albánskými a bosenskohercegovskými primitivy a chorvatskými neonacisty, kteří je podporují, to na klidu nepřidá.
  Od EU a jmenovitě Francie a Německa je to však obrovská, neskutečná sviňárna. Řecko prostě bylo uzbrojeno k ekonomické smrti, a to za pouhý příslib toho, že mu západní státy budou dodávat turisty. Jenže slíbení turisté dodáváni nejsou (penzisté, kteří měli tvořit jejich gró, zchudli) a penzijní fondy chtějí své prachy zpátky, protože musejí vyplácet penze. Kdyby je nevyplatily, nastal by mazec převeliký.

  TO a nic jiného jsou hlavní důvody řeské tragédie. Běžní Řekové sami nic neprožrali a ty, kteří okrádali a okrádají stát na daních lze dodanit a zkonfiskovat. Že jsou líná netáhla, to je jen obvyklá mantra těch, kteří chtějí zastřít pravé důvody ekonomického propadu. Korupce v Řecku také není větší než v Itálii nebo Belgii (o ČR ani nemluvě).
  Řecko prostě bylo obětováno proto, aby se nevzbouřili němečtí a francouzští důchodci poté, co by zjistili, že jejich penze vyhučely komínem za zbraně a neúspěšné developerské projekty.

  • Hladis napsal:

   To je zase neskutecny paskvil ,jak z pera Danikena. Konspirace spojena s paranoiou. Koukam ani padesati clanky nad hlouposti nekterych jedincu nelze zvitezit.

   • Slim napsal:

    Padesát není třeba. Jen je třeba jít k jádru věci

    • Hladis napsal:

     Coz to co napsal Obcan opravdu neni. To je jen fantasmagorie.

     • Slim napsal:

      Tak o tom bych se silně přel, Občan Vám dodal důvody, které jste zapomněl zmínit a které jsou podstatnější než ty, co jste uvedl (některé z vašich jsou ale taky pravdivé, vliv €ura..).

      Ale o tom nechci mluvit, trvalo by to moc dlouho a je to málo nadějné. Jenom jsem nabyl dojem, že nemáte jasno o významu pojmu „řecká lež“.

      Nuže, tak se říká tomu, že i když řecká krize byla především FISKÁLNÍ, byl to téměř jediný stát, kde krize byla tohoto původu. V Irsku to bylo jinak, Španělsko bylo do roku 2006,7 vzornější ohledně schodku a dluhu než Německo… atd. Ale všechno bylo spláchnuto pod jedinou chybnou diagnózu a začalo se šetřit. Výsledky je vidět v celé Evropě.
      Speciálně u nás to udělal Kal., protože správně pochopil, že Češi jsou jako Němci a mají iracionální strach z dluhů (je v tom taky trochu xenofobie vůči Levantincům, Latinům atd.). A tak přišel před volbami s vymyšleným strašákem. No, a to je ta lež. Howgh!

   • Občan napsal:

    Vaši ve článku obsaženou dojmologii (namísto argumentů v podobě čísel a tabulek nebo odkazů na ně) jsem, pane Hladisi, nekomentoval.
    A pokud nemáte ARGUMENTY proti tomu, co jsem uvedl já, pak nekomentujte.

    • Slim napsal:

     K Vám mám jenom terminologickou výhradu. Ano, Ř. bylo obětováno, ale ne úplně, jak vidíte z právě proběhlého jednání (a těch dalších budoucích, co zaručeně dopadnou podobně).
     Právě to potvrzuje část argumentů, které jste uvedl. Cui prodest? , to tu máme furt

     • Občan napsal:

      Což o to, já bych asi i tušil. Ona se kupříkladu u Kypru nachází velikánská bublina zemního plynu, o kterou má kromě Řecka eminentní zájem jeden další stát. A není nic snazšího než správně provedeným runem na ekonomiku (zejména finance) poslat majitele do kytek a například jej donutit „prodat“ nebo „pronajmout“ část území, kterou si JÁ vyberu. Za PŘÍSLIB umazání části dluhů, které jsem mu JÁ způsobil a které vlastním.
      Nebylo by to proprvé ani naposled. A když si vezmete, jak v Řecku řádil GS…
      Stačí ostatně vzpomenout na Sorosův útok na libru. Dnes dědek píše slzodojné knížky o zločinnosti finančních trhů.

  • wiki napsal:

   Sice by se dalo OBECNE souhlasit (dle stylu „100x nic umorilo osla“ se vse Vami jmenovane se na vysledku urcite podepsalo), ale …. jednoznacnym poslednim hrebickem do rakve Recka byly Karamanlisovy reformni zmeny (=autorovo „uvolneni danoveho dohledu ,darecky ND pro sve volice atd….“) zahajene nekdy po roce 2005.

   Viz napr. casovy graf rustu deficitu na http://en.wikipedia.org/wiki/File:Greek_debt_and_EU_average.png

   • Občan napsal:

    Tohle je mnohem zajímavější:
    https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/gr.html

    Za pozornost stojí příšerná ochodní bilance, kdy dovoz má Řecko třikrát vyšší než vývoz.
    Hodně zvláštní jsou i investice a vůbec finanční trh.

    Ale souhlasím s tím, že uvolnění finančního dohledu dalo ekonomice točenou řetězem. Jenže… Víme, jakou roli v tom hráli MMF, SB a spekulanti z „finančních trhů“?

    • wiki napsal:

     Odhaz bohuzel vede jen na zakladni stranku statu (zde Gr) … 😦

     • Občan napsal:

      Ale ne! já tam vidím rozkliknutou kapitolu Economy 🙂

      Tak dejte do google Greece+CIA a on Vám vyjede ten samý odkaz. Pak už si to rozklikáte sám. Někdy se to stává, že co vidí jeden, jinému se nezobrazí.

     • wiki napsal:

      Podstatna informace bylo to „rozkliknout kapitolu Economy“.

 9. Rudi 3 napsal:

  I v Britských listech mají článek k tomuto tématu:
  http://www.blisty.cz/art/66321.html

 10. Laco Grőssling napsal:

  Pane Hladisi,
  dvě poznámky.
  První k reakci Občana a Vaší na zbrojní výdaje Řecka. Aniž byste uvedl jediný věcný argument, nalepil jste Občanovi nálepku. Podle mne, ukázka argumentační slabosti, nebo neschopnosti ( Vaší ). Mně stačí hrubé porovní Česko i Řecko asi zhruba stejně obyvatel. Jenže naše karnevalová armáda má celá sílu asi jedné divize 20 000 vojáků a ročně ji krmíme 42 miliardami Kč, t.j. 1,68 miliardy Euro.
  Kolik asi dělají roční zbrojní výdaje Řecka a kolik má řecká armáda vojáků ?

  Také já pokud jsem se stkal s Řeky, byli to sympaťáci, ale marně pátrám v paměti. Nemůžu si vzpomenout na žádnou světově proslulou značku ( obdobu naší Škody ( obou ), Pilsner urquel, Barum, Zetor, nakonec dnes v Evropě ČEZ, nebo zbrojovky ). Jak je možné, že tato ekonomika měla v loňském roce vyšší HDP na obyvatele než my ?

  • wiki napsal:

   Výdaje na zbrojení dle SIPRI : 2.3% HDP, resp. 7.5 giga USD

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_military_expenditures

  • Petr Pelikán napsal:

   Laco, už to, co napsal Občan, se nezakládá na věcných argumentech. To je jen Občanův názor, neboť ho vůbec nepodložil – a z mého hlediska také podložit nemůže.

   Bez toho, že bych měl přesnou znalost řecké vnitrostátní a zahraniční politiky a vztahů (i když určitý přehled mám), jen při použití obyčejného zdravého rozumu, si dovolím říci, že když by ony dva body (olympijské hry a zbrojení), které uvedl Občan, na základě jeho dedukcí měly být důvodem řecké tragédie, ruinovaly celé řecké státní finance, jak to potom musí vypadat u jiných států? Nezlobte se, ale to je skoro demagogie. Zajímavé je, že na ten nápad ještě nepřišly média – noviny a televize.

   Otázka zbrojení v Řecku není otázkou čistě řeckou, nýbrž jde o bezpečí EU a strategickou pozici pro NATO. Řecko u zbrojní otázky není finančně postaveno samo na sebe.

   Podle mých znalostí odpovídá Hladisův popis řecké situace plně realitě.

   • Laco Grőssling napsal:

    Jestli myslíte stylizací věty “ Řecko u zbrojní otázky není finančně postaveno samo na sebe“ skutečnost, že si Řecko ve výdajích na zbrojení nemůže dělat co chce, potom zbývá otázka proč ( i když Vaší premise nevěřím, existují tabulky a závazky zemí NATO ve věcí zbrojních výdajů, ale prakticky všichni až na pár výjimek je nedodržují ) ?
    Proč musí Řecko tolik zbrojit ? 6 x víc než porovnatelné Česko ? Jaké jsou tam bezpečnostní hrozby, když hlavním sousedem je člen NATO Turecko, který prý sdílí stejné hodnoty ?
    Kdesi jsem četl, že Řecko vyzbrojuje Německo a Francie, hlavně. Na to jim půjčují německé a francouzské banky a tak dokola a tak dál. Takže bych ten názor Občana neviděl jako zcestný. Pokud tedy Vy, nebo Hladis neuvedete nějaká tvrdá jiná čísla.

    • Petr Pelikán napsal:

     Laco, už jste někdy slyšel o illegálním azylovém přílivu do EU přes Turecko? Už jste někdy slyšel o problematice blízkého a středního východu, problémech Palestiny a Izraele? Kdyby svět a státní vztahy fungovaly jen v tak úzkých kolejích, jak to vydedukoval Občan, tak by asi neexistoval žádný stát.

     • Laco Grőssling napsal:

      Tím chcete říct, že ilegální imigraci, nebo nějakým gerilám zamezí NATO nákupem 400 tanků Abrams do Řecka ? Velmi legrační strategie ( Česko pokud vím už nemá ani tankový prapor, řekl bych, že dá dohromady tak tankovou rotu ).
      Viz. také http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/bankrotujici-recko-kupuje-stovky-tanku-proti-obcanum_214304.html

     • Laco Grőssling napsal:

      Rovněž mi nedochází, jak by asi chtěli palestinsko-izraelskému konfliktu pomoci jenerálové z nATA vyzbrojením Řecka ( na dluh ).

     • Laco Grőssling napsal:

      V předchozím článku o tancích se píše také toto :

      V minulosti se stále znovu objevovaly kritiky přemrštěného řeckého rozpočtu na zbrojení. Claude Giorno, expert Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), například loni v dubnu kritizoval, že Athény vydávají na vojenství 4,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), přičemž průměr v zemích OBSE je 1,7 procenta.

      Řekové už tradičně odůvodňují vysoké částky na své vojsko sousedním Tureckem, které také vydává na armádu značné sumy. Maličké Řecko bylo v množství dovezených zbraní v letech 2005 až 2009 páté na světě!

      Země jako Německo či Francie k tomuto paradoxu nicméně většinou mlčí, protože jejich zbrojovky dělají s Řeky skvělé obchody. Paradoxní je, že evropské miliardy putující na pomoc Řecku jdou zčásti do jeho zbrojení.

      Nejrůznější experti už déle vládám v Athénách doporučují, aby své zbrojní výdaje snížily. Nadto během nynější těžké krize. Řecké vojsko by se podle nich mělo zmenšit na úroveň obvyklou v zemích Evropské unie. S tím ovšem souvisí další sbližování a budování dvoustranných vztahů s Tureckem. Ostatně, oba státy jsou spojenci v NATO.

     • Petr Pelikán napsal:

      Laco, je zajímavé, že rozumíte Občanově teorii, že Olympijské hry a zbrojení ruinují stát, ale nerozumíte, proč je Řecko pro EU a NATO na základě jeho geografické polohy a blízkosti, podobně jako Turecko (podle teorie Občana by Turecko už muselo být také finančně ruinované, chybí jim jen Olympiské hry), strategicky důležité!

     • Petr Pelikán napsal:

      Laco, kdyby EU myslela, že je Řecko přezbrojené a výška jeho zbrojení není potřebná, bylo by snížení armádního rozpočtu Řecka určitě součástí rozhovorů a podmínkou kreditů.

     • Laco Grőssling napsal:

      Copak já, on to píše kdekdo, viz. odkazy .

     • Petr Pelikán napsal:

      Nerozumějte tomu špatně, z mého osobního hlediska by vojenské výdaje nikde být nemusely, ba dokonce být nesměly.

      Musíme ale vycházet z dané situace a ta je v každém státě závislá nejen na vnitropolitických zájmech, potřebách a orientaci, ale i na mezistátních smlouvách. Ty nelze ze dne na den zrušit.

  • wiki napsal:

   A druhý odkaz s údaji o velikosti armády dle IISS : 177,600 vojáků v aktivní službě , s rezervisty + civil. zaměstnanci celkem 461,600

   http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_number_of_troops

 11. Hladis napsal:

  No rozhorela se zde debata na nejake tema. Takze mily pan Obcan samozrejme vzal par realnych veci a vytvoril si VLASTNI ci jen PREVZATY konspiracni konstrukt. Mozna ze je milovnikem konspiracnich teorii o nepristani na Mesici ci jinych pohadek ,ale absolutne omitam s takovymi lidmi diskutovat. Zvlaste ,kdyz o tom nevedi ani zbla. Dle jeho konstrukce je Recko vlastne nevinny perfektni stat a nejaci zly zahranicni kapitaliste ho znicili a chudacky reky tlacili ke zdi. Asi jim vyhrozovali novymi bazeny u jejich baraku 😀 No takove pohadky mozna patri na stranky KSM ale ne do seriozni debaty.

  Co se tyka armady ,tak Recko bralo zbrane i od Ruska a USA. Napriklad posledni Kyperska krize byla kvuli umisteni ruskych protileteckych komletu. Recko nikdy nebralo zbrane od jednoho dodavatele a Recko je i hodne orientovano na Rusko (kulturni a historicka blizkost). To ze se v otazkach zbrojnich zakazek korumpovalo je naprosto znama informace a neni to zadne tajemstvi. Na korupci musi byt vzdy dva a nevim o tom ,ze by nejaka zbrojovka nekomu vyhrozovala a tlacila ke zdi. Jelikoz Recko je stat plny korupce ,tak pokud v Recku chcete uspet ,musite korumpovat. Pokud si budete chtit hrat na podstiveho ,tak dostanete prd. Podobnost s CZ je ciste nahodna. Ti recti urednici ,co si staveli honosne baraky a zalkladali konta v Britani ci Svycarsku nikdo k prijimani uplatku nenutil. Je to bezny recky kolorit a byrokratickokorupcneklientelistycky system. A nakonec rekove nemohou vsechny zakazky jen tak zrusit v dobe krize. Asi nekomu nedochazi ,jak se takova smlouva uzaviraa ze jeji vypoved by byla dosti draha ,takze rekove musi to co si naobjednali i odebrat.

  Jinak k velikosti armady jsem nejake clanky psal a rekove maji duvody k velikosti a sile sve armady. Problem korupce ,ale zvysuje naklady. Rekove se nikdy sve armady nevzdaji ,ikdyz je to stat ve state. Mit jedny z nejdelsich hranic a sousedit se zememi ,ktere si vsechny narokuji kus uzemi neni legrace a rekove dobre znaji co byla „Mnichovska dohoda“. Takovych dohod maji oni v historii daleko vice nes Cesi.

  Co se tyka Olympiady ,tak plno projektu bylo nasledne predano soukromym rukam ,ale vetsinou reckym a opet se jednalo o korupci ci klientelismus klasickeho reckeho typu. Kdo tu zije ,tak zna cely system ,jak zeme funguje.

  Takze nejake konstrukty pana Obcana o chudacich recich jsou naprosto irelevantni a jsou ciste postaveny na dojmologii a vytvareni nejakch konspiracnich teorii o Martanech z vesmiru. Recky stat jako celek byl proste uplne v rozkladu od spodu nahoru. Recko by bez korupce ,klientelismu , klientelistickych monopoly a nesmyslnou byrokracii byl vcelku bohaty prosperujici stat. Posledni ranou z milosti pak byla vlada ND ,ktera jen umirajicimu v komatu zasadila ranu z milosti. Jinak mam v planu napsat clanecek trochu vice ze zivota ,jako pokracovani ,kdy najedu trochu do bezneho zivota a s cim jsem se setkal.

Komentáře nejsou povoleny.