Plná taška elektronických karet


Moje první setkání s elektronickou kartou byla ta, kterou jsem si zaplatila, jako nabízenou službu od banky, kde mám zřízený účet. Její výhody nemusím představovat. Důležité je, že tuto kartu jsem si pořizovala zcela dobrovolně a slouží mi již asi čtvrt století, pouze co dva roky, mi ji za nějaký poplatek vymění. Zrovna tak jsem oceňovala v době, kdy ještě nebyly mobily samozřejmostí, kartu telefonní i tu jsem měla ráda, protože v případě nutnosti, při telefonování z budky, nemusela jsem být obtěžkána mincemi. V dnešní době, je to už jen nostalgická vzpomínka na telefonování v minulém století.

napsala  Anita

Elektronických karet v mém speciálním pouzdru přibývá a některým se již vysloveně bráním, třeba těm, jež vám nabízí různé firmy za vaši registraci a slibují, že jako jejich člen budete mít možnost slevy. Těmto kartám se dá ubránit, ale pak jsou takové, které vyloženě nepotřebujete a nechcete, ba dokonce bych řekla, že jsou to karty slídící.

Stačí, když se dostanete, jako nezaměstnaný na ÚP a pobíráte několik měsíců podporu v nezaměstnanosti. Stalo se to i mně, je pravdou, že tuto kartu jsem ještě nevyzvedla a momentálně ani nevím, jestli ji musím či nemusím vyzvednout. Ministryní práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, pravděpodobně, taky tápe, jak naložit s tím danajským darem držitelů S-karet, který jí tu přenechal jejího předchůdce. Na jedné straně ombudsman, tvrdí nepřebrat, ministryně by ráda pozastavila dávky. Babo raď, v podstatě bych osobně i bez té vyměřené almužny vyžila, ale co takové matky samoživitelky s malými dětmi a postižení, těm asi nezbude než dbát slov paní Müllerové a nepokoušet se dráždit hada bosou nohou. Náš pan předseda vlády Nečas se cítí podveden. Zvláštní, tady více jak 80% lidí se cítí, již několik let podvedeno a konečně i on zažívá ten pocit, už došlo i na něj.

Česká spořitelna při uzavírání smlouvy vychází z očekávání, že ministerstvo plánuje prostřednictvím sKarty provádět výplatu důchodů. To je tedy už kšeft a proto se nedivím, že spořitelna se odkazuje na uzavření smlouvy a nechce ani slyšet o rušení S-karet, poukazuje na uzavřené dohody, které dohodnul pan Šiška a smlouvu, tak podepsali společně s Drábkem. Šiška obviněný s podplácení a Drábek, zatím je z kola venku. Předseda vlády kouká, jak vyoraná myš, co za kousky se mu dějí před nosem.

Karta zdravotní, mně na štěstí minula, ale jejím příznivcem jsem nebyla a nejsem vůbec, taky mi ji nikdo nenutil a jsem tomu velmi ráda, že není povinná. Dnes nastalo další překvapení, hospodářská komora zamýšlela o zavedení do dvou let o další chytré pracovní elektronické kartě. Pracovní, tedy tam, kde budou zaznamenány údaje o pracovnících. Nikoliv i podnikatelská a živnostnická, jak by si v případě zavedení takových karet, také představoval předseda OS Kovo Josef Středula , který tento nápad jinak zcela odmítá.

Elektronická karta o tunelářích by neškodila

Myšlenka, že by měl být přehled jen o zaměstnancích, se pranic nezamlouvá předsedovi Odborového svazu Kovo Josefu Středulovi. „Takže já bych také očekával, že živnostník nebo podnikatel, který pošle firmu do bankrotu, nebo ji vytuneluje, bude mít také takový záznam, který se s ním ponese. A když s ním bude někdo obchodovat, tak ty informace bude mít. Dokážu si to představit i u politika. Když se nechal zvolit, pak přestoupil k jiné politické

straně, tak by to také mělo být v nějakém záznamu pro ty, kteří nemají historickou paměť,“ říká pro ParlamentníListy.cz Josef Středula.

Nakopírovala jsem tu citaci, která se mi moc líbí a myslím, že především by takové elektronické karty byly přínosnější než přeposílané drbárny o pracovníkovi včetně jeho zdravotního stavu. Věřím, že tato elektronická karta nás mine, protože byla projednávána v tichosti s minulým ministrem Drábkem a mělo to být další překvápko pro pracující a hlavně dobrý job pro našeho kybernetika.

Uvítala bych a už jsem o tom mockrát psala v podstatě, již několik let. Nepřenosnou elektronickou kartu, jež by se dala koupit pouze po registraci, po předložení občanského průkazu. Každý, kdo by chtěl hrát herní automaty, mohl by pouze do svého zakoupeného limitu. V případě výhry, by bylo možné připsat na kartu nebo peníze vybrat v nejbližším bankomatu. Pokud by dotyčný byl v registru dlužníků, neplatičem alimentů nebo by měl jiné pohledávky, výhra by byla vždy upřednostněna ke splacení dluhů před hotovostním výběrem v bankomatu. Provozovatelé by nesměli provozovat své herní automaty jinak, než přes tyto registrované karty. Jistěže to není medicína na všechno, ale své opodstatnění, by to jistě mělo. Minimálně by to zredukovalo zase několik herních automatů a určitě větší než S-karty o kterých víme, že měly především zamezovat nákup alkoholu, cigaret, hrát automaty ze sociálních dávek, až později se přišlo s tím, že se „ušetří“ na poštovném. Dnes se nakoupí na S-kartu cigaret a alkoholu kolik si kdo přeje a za sociální dávky se dá taky hrát, stačí nakoupit sousedovi, kamarádovi a vyinkasovanou hotovost nastrkat do automatu. Myslím, že vždy jde jen o nějakou záminku, pro dobrý kšeft spřízněné firmy a důvody jsou jen zástupné a zbytečně nezpříjemňující život většiny slušných lidí.

Vlkův dodatek:

Opět kouzlo nechtěného  – na jedno  téma  v  jednom  dnu  dva  příspěvky.  Gratulace  Anitě  k jejímu pojednání.  Má  lehkost  a  švih, který  jsem já  marně  hledal.

Příspěvek byl publikován v rubrice Anitin krámek se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 reakcí na Plná taška elektronických karet

 1. anita napsal:

  Tak tohle jsem pojala včera, jako černý humor
  Identifikační funkce: Budete se jí prokazovat ve styku s úřadem práce při případném dalším jednání o sociálních dávkách (v praxi ale úřady nadále chtějí po lidech občanský průkaz, samotná sKarta jim nestačí). Úřad vám prý také bude ,,na kartu“ zasílat důležité informace k vaší dávce, tedy různá oznámení, které dosud posílal poštou. Přečtete si je buď na speciálním webu, nebo na obrazovce bankomatu. Pro zdravotně postižené má sociální karta také nahradit jejich dosavadní průkazy.
  Představa zástupu lidí u bankomatu, kteří si pročítají důležité informace nebo nakukují, jestli už příspěvky došly, či se někde zašprtly, mně tedy děsí. Ti jež budou chtít vybrat svoji hotovost jistě rádi počkají.
  No jasně, ušetří čas, tím, že nestojí na banány, toaletní papír, tak co by s volným časem dělali. Jsem moc zvědavá, jestli tohle nezkolabuje tak, jako na začátku roku převedení systému na ÚP nebo registru automobilů.

 2. Tmoravec napsal:

  Ta karta hace neni zadne sci-fi. Zil jsem delsi dobu v USA a tam by bylo nemyslitelne, aby nekdo hral na automatu bez registrace (krom Las Vegas, to je svet sam pro sebe). Registrovany hrac dostane kartu postou, tzn nemuzete jen tak jit okolo kasina a z okamziteho napadu zacit hrat. Karta musi byt celou dobu hrani zasunuta v automatu. Nehlida se myslim castka, kterou hrac prohral, ale cas, ktery hranim ztravil. Jsou tam tusim denni , tydenni a mesicni limity, tim si nejsem presne jist, jak je to nastavene. Kazdopadne to hrace pravidelne vykopava kazdou cca hodinu na prestavku, aby mohl prijit k sobe a uvedomit si co dela.
  Dalsi rozdil od naseho kocourkova je ten, ze na hraci automat normalne nenarazite. Vetsinou jsou herny jen na parnicich na velkych rekach, v indianskych rezervacich nebo v zabavnich rezortech, tj vetsinou tam, kde neplati statni zakony. Tak to funguje v zemi, ktera je pro nase radoby politiky deklarovanym pravicovym vzorem.

 3. Petrpavel napsal:

  A to si anito představte v této situaci člověka, který se, jako já ve svém věku, rozhodl, že s kartami a automaty, tedy i bankomaty, nebude už mít nic společného.
  Ne, že bych se to neuměl naučit užívat, ale prostě nechci, nechci, nechci … nechci riskovat zbytečně, byť je riziko třeba i malé. Mám riskovat pro výdělek České spořitelny, pro výdělek šiškodrábka?

 4. Jaroslav Hudec napsal:

  Domnívám se, že čím méně karet člověk má, tím má příjemnější život, přičemž jedna je ovšem nepodkročitelné minimum.
  Platební karty mám jen ke dvěma ze svých tří banovních účtů a ty tři kreditní, které mi banky vysloveně vnutily, sní svůj klidný marný sen o úvěrech od banky ve tmě trezoru.
  Především slevovým kartám tu či onde je třeba se striktně vyhýbat, neboť slevy bývá zpravidla v konečném součtu pořádně drahá.
  Že je zrovbna ta teď tolik populární Skarta podvod na kvadrát je zřejmé.
  Pro pobavení:
  Moji stařičtí rodičové (81 a 80 let) vedou společný účet u České spořitelny, kam jim chodí i důchody. Až budou vyzváni, aby si převzali Skarty, vystaví mi plnou moc (potvrzenou na obvodním úřadě) a já pak pojedu na pracák a tam potvrdím, že jim mají důchody posílat i nadále z účtu k Skartě (u České spořitelny) na jejich běžný účet (u České spořitelny).
  Co s rodiči mojí Labutě nevím – jsou už v penzionu pro seniory, vzhledem k věku (91 a 90) už nejsou schopni o nějakých kartách moc uvažovat. Plnou moc mi vastavit mohou také, ale to k nim musí nejdřív přijít příslušný úředník, já cestou opačným směrem už trápit nemohu.
  Kocourkov.

  • anita napsal:

   Umím si představit, že jsou i tací, kteří svůj důchod či sociální příspěvky přebírají poštovní poukázkou v určitý den na poště a že jich není málo, můžeme se přesvědčit na přepážkách pošt. Mají k tomu určitě svůj důvod, třeba i takový, že si s bankomaty nerozumí a nemají žádnou potřebu zřizovat si účet u některého z peněžních ústavů a platit za vedení účtu, pouze proto, aby si vyzvedli svůj důchod či sociální příspěvek. Pamatovat si PIN pro mojí 80-ti letou matku je tedy často obtížné, mnohokrát musela vytáhnout lísteček, aby třetí pokus nezkazila. Podotýkám, že moje matka je, jak na duchu, tak na těle velmi vitální. Bankomat ze zásady nepoužívá, prostě se ho bojí, že by pomačkala zcela něco jiného. Naučit se ovládat mobil, byl pro ni oříšek, neustále nahlížela na svůj vypsaný postup, dnes již sice píše SMS, ale občas přistane její zpráva zcela někomu jinému, než je určena. Nejde jen o staříky, přeci jen je tu ještě dost lidí elektronikou nepolíbených i zmatených, kteří pokud zadají 3x špatně PIN, karta zmizí do útrob bankomatu a oni mají pro výběr po ptákách, k penězům se, jen tak nedostanou a na nákup jídla, léků,…. mohou zapomenout, zrovna tak, pokud se jim karta ztratí.

   Domnívám se, že jedním i z důvodů, proč většinu donutit vybírat přes účet je ten, že není dostatek peněz k jejich vyplácení. Přeci jen se dá předpokládat, že všichni nevyberou všechno v hotovosti naráz. Jinak nás ochraňuj, nevím jestli bude spořitelna schopna folovat své bankomaty dostatečným počtem bankovek. Zrovna mně se několikrát stalo, že mi vyběhnul lísteček s omluvou, že nejsou peníze v bankomatu a moje rozhodnutí bylo jasné, přešla jsem k jiné bance.

 5. Quién sabé napsal:

  Kdysi jsem měl karet asi tři, ale pak , jak s jídlem rostla chuť bankám , tak zaváděli další a nesmyslné polatky , takže jednoho dne jsem se tohoto zbavil ,žádnou kartu nevlastním a žádné poplatky u účtů nemám a nějaké peníze v hotovosti dokáži vždycky opatřit . Takže ani o pořizování karet neuvažuji , jedině hotové peníze, z ruky do ruky . A zjistil jsem, že je to tak lepší, mám klid, protože jsem vždycky ihned quit a nepotřebuji bankomaty s jejich „výhodami “ . Mám tak víc času a nemusím sledovat, zda to či ono bylo zaplaceno . To, co bylo zpočátku výhodné, se ukázalo jako přítěž a penězovod pro banku. Takže jsem už několik let do poplatků nedal ani sous a tak je to správně .Má to tu výhodu, že nejsem u nikoho uvázán jak pes na řetěze a mohu kdykoliv odjet a nic se neděje.

 6. Jan Čermák napsal:

  Před chvílí na ČT 24 sdělili, že elektronické karty zavedla vláda, aby ušetřila 250 000 000Kč.
  Z Vlkova článku bylo v reportáži použito 0 argumentů.
  Šiška tu nevypověditelnou smlouvu podepsal, aby nám ušetřil!!!
  V každé, každé zemi, snad i na Ukrajině by musela po takovémhle skandálu vláda jít.
  Naše má podobný a 14 dní, 5% schodek rozpočtu, který by pro Paroubka znamenal rakev, je nyní „účetní operací“. Hnus, hnus větší než pamatuju před listopadem. Tehdy všichni věděli, že v TV lžou. Dnes zase lžou, žije tu ale značné procento blbů co jim věří, a zbytek se bojí, bojí víc než dřív. A máslo je za 42 Kč a děti chodí bosé a bezdomovci se válí po ulicích zatím co je ti „slušní“ překračují.
  Zlo ovládlo naši zemi. Blaničtí rytíři spí. Knetig s Hávou se nám smějí a Fišer se chystá na hrad.
  Co dělat?
  Vlku máš můj obdiv.

  • Rosťa napsal:

   Pane Čermáku, pravdivě jste to popsal. Jen bych to s tím Fischerem neviděl tak černě. Ještě tam není. Pokud se nevymyslí nějaký podvod podobný Hyde parku s kybersadistou, tak jeho šance nekorespondují s tím tyátrem, co mu přisuzují media. Lidé začínají používat hlavu. Nerad bych se mýlil.

 7. anita napsal:

  V jakém horizontu, jsem to počítala a za rok mi to vyšlo 150 000 000 Kč, to se zase bude zdražovat poštovné 🙂 (40% z 1,5 mil dávek 15000 *40 = 600 000 * 25 (průměr za platbu pošt. poukázky * 12 měs)

Komentáře nejsou povoleny.