Vánoce na Kose 1: Štědrý den


I na Kose, stejně jako kdekoliv jinde, máme dnes Štědrý den. Večer se rozdělují dárky, alespoň v naší zeměpisné délce a šířce. Z televize i internetu bude do našich domácností přetékat ta zvláštní směs emocí a kýče, i ty naše vánoce budou tak trochu emotivní a tak trochu kýčovité. Přesto budou – a zase začnou o den dříve. On ten Štědrý den, nový státní svátek, nemá s dalšími dvěma vánočními dni mnoho společného. Nám, středoevropanům, se ovšem stal branou do vánoc, od dětství nazdobenou a nasvícenou, napohádkovanou a naobyčejovanou neobyčejnými obyčeji. Než si kolem plastikového stromečku nebo kolem kousku lesa zazpíváme „Štědrej večer nastal“, možná si odlijeme olovo, rozkrojíme jablko, zavoníme purpurou a uvidíme to bájné zlaté, jehož bráškou si v dalších dnech naplníme žaludky. Štědrý den a večer prostě bude – navzdory Antonínům Novotným s jejich Děduškou Mrázem, přinášejícím jolku, navzdory jinak časovaným americkým zvykům vyváženým společně s hamburgery, dýněmi, srdíčky a kašlajícími kovboji Marlboro. Dětství s námi dospělo, emoce zůstaly, kdo z nás nebude večer tak trochu naměkko?

K českým vánocům patří po německém zvyku ozdobená ruská jolka, salát z amerických Kolumbových vajec, která rostou pod zemí, třeboňský kapr, japonský televizor. České vánoce jsou internacionální. Ostatně i ti Tři Králové, kteří sice přijdou až v lednu, ale jako motiv slavnostního obdarování je zužitkujeme ještě dnes večer, jsou zobrazováni jako mezinárodní uskupení s černým vzadu.

Štědrým večerem české vánoce začínají, pro naše děti a často nostalgicky i pro nás, také vrcholí. Následují cí dva svátky, ty skutečné vánoce, strávíme po návštěvách. Dnes je však Štědrý den, čeká nás Štědrý večer, dnes jsou pro nás, populaci poznamenanou Antoníny Novotnými, ty „skutečné“ vánoce.

A tak, až dnes večer zapálíme či do zásuvky zastrčíme u vlků, Trabantů, Řezníčků, Čermáků, Lexů, Pelikánů, Alexů, Sylv, Občanů, komunistů Scientifico, vonrammsteinů, Antonií, Mirek, Carlosů a dalších z těch 5% diskutujících a 95% tichých čtenářů Kosy světla na stromečku, nepeskujme se za to, že jsme ty vánoce tak trochu poztráceli. Prožijme ty chvíle s rodinou či vzpomínkami, buďme štědří – a nechme si při všech těch dárcích a jídle spolu se zvukem vypínače u stromečku docvaknout, že za okny jsou ti černí vzadu, kteří nemají zásuvku, do které by zastrčili vidlici od svíčky naděje; že kdesi jsou ti černí vzadu, kteří zlaté prasátko vidí denně, protože přežvykují naprázdno. Vzpomeňme si dnes večer a poznačme si do kalendáře či za uši, že bližním černých vzadu není stát, ale já, ale ty. A kdo chce, tomu dám tip: www.siriri.org . Na to, komu dávat, je Trabant fajnšmekr. V sociálních službách se nenechá opít rohlíkem, v těch je insider. A domácím, těm andersenovským a dickensovským českým černým vzadu za humny a za okenními skly, těm nemusíme posílat, ty máme kolem sebe, nemocné, staré, bez domova, bez rodičů, bez rozumu. Těm nemusíme posílat, těm stačí dát. Třeba peníze, třeba sebe.

Je Štědrý den, brzy bude tma, přijde Štědrý večer, nezamýšlený vrchol českých vánoc. Tři Králové až odněkud z ledna přinesou dary. Komu je dají? O tom zítra.

 napsal  Trabant

Vlkova prosba

Velmi úpěnlivě  si  dovoluji  p.t.  obecenstvo  Kosy požádat  o  rozjímání.  Budu  povděčen  všem,  kteří  by  měli  chuť  podotýkat  cosi  nezbytě  politického, aby  si  to nechali na jindy.  Máme  Vánoce. A  Trabant  to  napsal  věru moc  hezky. Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Trabantův nedělník se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Vánoce na Kose 1: Štědrý den

 1. Občan napsal:

  Milí Kosíři (ještě jednou, původně jsem to vrazil pod Okamuru),

  láme se půlnoc a tak bych vám rád všem popřál příjemné a klidné prožití svátků vánočních/slunovratových (a ostatních, vztahujících se k přelomu roku) 🙂

 2. Sylva Šauerová napsal:

  Milý vlku, milý Trabante, milí Kosíři,
  i já si Vám všem dovoluji popřát, jakkoliv mně téma, na něž myslím už pár dnů, autor dnešního textu vzal částečně z úst. Přesto se opovažuji poslat vám vánoční píseň, píseň, která již dávno obletěla svět, jako připomínku toho, že navzdory vší nespokojenosti se máme stále jako pověstná prasata v žitě. Možná, že právě o Vánocích bychom si to mohli připomenout. Neumím sem vložit video (třeba mně to někdo z vás, kdo to umí, naučí, předem děkuji), takže následuje pouhý odkaz.
  Very Merry Xmas, milí spoluobčané.

 3. Germanicus napsal:

  Jinak pod vlkovu dnešní úvahu jsem umístil odkaz na Rybovu Českou mši vánoční, která je animována Ladovými kresbami. Kdo to nezná, ať si to poslechne. To je fakt bez kýče…

 4. Petrpavel napsal:

  Milý Hladisi, nebyli jsme zmíněni, tak alespoň mezi sebou, a samozřejmě i všem ostatním návštěvníkům a majiteli vlkovi, přeji hezké prožití svátků vánočních a šťastný Nový rok.
  Ať se máme dál tak jako ta prasata v žitě (a hlavně ať se tak dál chováme) a nepřemýšlíme zbytečně o tom, že plné koryto pro mnohého homo sapiens neznamená až tolik.

 5. t3jd napsal:

  Vlčku milený, kosíři vážení,
  vezmu to kratce, ač z Ostravy nepocházející >
  PHPSV a vNRHZaŠ

  Pro šéfa,emigravšiho, tohoto blogu »

  http://www.np-diskuze.cz/?p=37556&cpage=1#comment-345559

  Snoopy come back, miss You

  Hezký den fšem, co tu jsou, i těm, co teprve příjdou. 😉

 6. deep throat napsal:

  Včera odpoledne jsem vyrazil na procházku. Vystoupil jsem na Pohořelci a šel k Loretě, zvonkohra krásně zněla i v dešti, přes Nový Svět až ke Svatému Vítu, lilo, potom Nerudovkou dolů a přes Karlův most k zařícímu vánočnímu stromu na Staroměstské náměstí, pršelo. Skoro úplně promoklý na Můstek a rychle krtkem domů. Na Hradě i v Podhradí vládla i přes vytrvalý déšť vánoční pohoda. Kéž by ta pohoda vydržela v novém roce alespoň jeden jediný den. Toť moje štědrovečerní přání.

 7. Dasha napsal:

  Pripojuju se kratce k ostatnim se srdecnym pozdravem vsem Kosirkam a Kosirum s pranim stastnych a pohodovych vanoc a vsecho nejlepsiho do noveho roku – predevsim zdravi, optimismu a dobre nalady
  Dasha

 8. Meky napsal:

  dovolte mě,malému abych VŠEM Kosířkám a Kosířům popřál zdraví/není ho nikdy dost/štěstí/v posledních dobách tak málo k vidění/ a hlavně lidsou soudržnost/až nastane doba probuzení/.Děkuji zvláště Vlkovi,Jeffovi a Trabantovi za jejich vědomosti,chladný rozum a občas i pohlazení duše.Hladisovi k Vánocům přeji řádnou českou klávesnici.

 9. tata napsal:

  Vážení
  Není co dodat…………..takže pro všechny více tolerance,pro každého z nás více zdraví,pohody a nepropadat beznadějí každý mrak má konec,každý z nás muže napomoci i zdánlivou maličkostí udělat radost druhému,smysl života nemá byt hromadit statky ale navlékat korálky štěstí,na svět jsme přišli nazí a odejdeme nazí

 10. Soumar napsal:

  Také všem klidné svátky a hodně štěstí a zdraví do nového roku a pokud jde o pomoc druhým, osobně preferuju pomáhat těm vedle sebe, ne tisíce kilometrů daleko; ale to je vcelku detail.
  Když se totiž rozhlédnete kolem sebe, jedinců vděčných za Vaši pomoc a zasloužících si ji, je docela dost. A nemusí to být jen lidé…
  Tak hezký den a svobodu. 🙂

 11. Alex napsal:

  Měli jsme u nás v rodině takový zvyk. Před štědrovečerní večeří nás s bráchou táta protáhl naším městem ve vzpomínkách ztichlým, čistým bíle zasněženým s možností nahlédnout přes rozsvícená okna do jiných příbytků. Z těch oken dýchala vánoční nálada, vstřícnost a dodnes mám pocit, že se ta zářící okna v tom tichu ulic na nás smála radostí cítíce naše dychtění abychom už byli doma a zazvonil ježíšek. S dcerami jsem vždy absolvovali totéž, už vědouce, že holkám vyhládne a že my si budeme moci „v klidu“ tak užít sváečního společného štědrovečerního stolu. Nehledě na to, že došlo samozřejmě k potřebným úpravám pod stromečkem ze strany manželky, aby iluze návštěvy ježíška byla dokonalá. Možná, že bez víry jsme o cosi ochuzeni, byť o půlnoci následovala od určitého věku i cesta za půlnoční. Vánoce pro nás byly svátkem rozradostněných dychtivých dětských očí. Dnes jsou přetaveny v tichou sdílící lásku s tou, s níž mám svázán svůj dospělý život, aby další dny došlo na další generace těch svítících dětských očí a jako jedna z mnohých příležítostí sejití se široké rodiny blízkých příbuzných. Mé nejbližší, kteří tu už se mnou nemohou být mám nad pracovním stolem s pocitem, že se mnou nepřestali být ani na okamžik a provazí mne tak celým životem. Nevím čím to je a proč je to tak – ten vánoční čas a jeho nálada prostupující ty dny naším vědomím právě tak.
  Každopádně nemohu nenapsat Trabante, že Váš text připomíná, že není jenom rodina a že není jenom naše země. A nemohu nenapsat, že to byl šťastný okamžik, kdy jste vkročil na Kosu se svými Nedělníky. Díky za ně, díky za to, že jste se tu obejvil a díky, že jste zůstal. I Vám osobně přeji prožitek z vánočního času lásky a laskavé pero do budoucích Nedělníků, abychom se v téhle pospolitosti mohli sejít a sešli i za rok.

  • Řezníček z Brna napsal:

   Alexi,
   Když byli moje děti malé, také jsem s nimi chodil před štedrovečerní večeří na procházku. Děcka jsou dospělí a posledních asi 10 let jsem si zvykl na štědrý den chodit na hřbitov a strávit tam několik hodin. Obejdu hroby příbuzných a známých, ale především se vydávám až na konec ústředního hřbitova, kam už skoro nikdo nemíří. Jsou tam vojenské hroby I, a II, světové války. U německých, ruských a českých hrobů jsou kytičky a svíčky, ale u těch hrobů našich vojáků z I. světové války už je svíčka nebo věneček opravdu vyjímka. Nekonečné řady vojáčků, kteří prožili 20 krát štědrý den a umřeli někde v zákopu bojovým plynem, daleko od maminky a svoji rodné vísky. Padne na mne vždy tíseň, chodím v těch nekonečných řadách opuštěných hrobů, modlím se za ně, ale také za ty, kdo je do té hrůzy poslal, protože jejich vina je obrovská. Zapaluji malé svíčky dokud všechny nevypotřebuji a pak se vracím pěšky domů. Hřbitov je opuštěný, je štědrý den, ale melancholická nálada už mne dnes neopustí. Přeji všem kosířům klidné prožití svátků a všem děkuji za zajímavé blogy, děkuji Vlkovi za čas, který nám všem věnuje.

   • vlk napsal:

    Řezníčku z Brna
    vy nemáte nikomu za co děkovat. Ti, co vidí Vaši procházku u těch opuštěných hrobů Vám jednou zcela jistě dají k dispozici svoje perutě…
    Jste velký člověk.

   • Trabant napsal:

    Řezníčku z Brna, máte moc pěkné vánoční zvyky. Díky, že jste o nich napsal.

  • Trabant napsal:

   Díky, Alexi. Jsem rád a vážím si toho, že jsem zakotvil na Kose. Neberu to jako samozřejmost. Všem přeji požehnané vánoce.

 12. Antonie napsal:

  Radost a pokoj všem.

 13. Anonymní napsal:

  o ja nevim, Ded Moroz dostal nove akcni PR TV Nova a bude ted v kurzu ;-)))

Komentáře nejsou povoleny.