NEDĚLNÍK aneb TRABANTŮV NEDĚLNÍ SLOVNÍK-dnes výjimečně v pondělí


Dlouho jsem přemýšlel, co  dám na  Silvestra.. a  byl jsem  z toho  hodně opocený. A najednou  kouknu  do  emailu, co mi tam přistálo. A od  Trabanta přišlo  to, co si  v  dalším přečtete.. Původně  to měl být Nedělník. Který  měl  vyjít  včera.  Ale proč?  Vždyť je  to  báječná tečka  za  celým  uplynulým rokem.  Takže  poslední  článek  Kosy   2012 patří  Trabantovi. Po zásluze.  Je  to  totiž moc  pěkné  povídání!

Napsal Trabant

Dnes o: Novém roce

Úvodem opět krátce zmíním: Nedělník nemá za úkol dávat odpovědi, ale vyvolávat otázky.

Dnes tedy o vstupu do nového roku.

Dnešní Nedělník bude takový oddechový. Trabant se vánočními texty vyčerpal, je vyprahlý jako Karakum, vydojený jako válečná dojnice v obleženém městě. Regeneruje. Proto takové oddechové téma. Aktuální, ano, ale oddechové. Nebo ne?

Konec starého a začátek nového roku je spojen s oslavou, bilancováním a předsevzetími. Na nebohého Silvestra si většinově prolijeme hlavu (čest menšině), na novoroční poobědní siestu se nám z televize vnutí báťuška. Za sebou necháme jeden rok, druhý máme před sebou. Brzdi, Trabante. Pomalu. Písek pod kola! Za sebou nenecháváme jeden rok. Za sebou necháváme dosavadní život. Celý dosavadní život. Každý náš rok je průběžně zabalen, převázán, připraven k expedici. Balíčky let se vrší, jednou (zítra, za dvacet let nebo kdykoliv jindy) si pro ně přijede pošťák. Zatím lítají petardy, báťuškové novoročně řeční, jdeme dál a hledíme dopředu, otáčení je nepohodlné.

Nový rok je spojen s očekáváním, že bude lepší, než ten minulý, že bude jiný, podaří se nám to nebo ono, posuneme se. Proto se při vstupu do něj stáváme tak trochu pyrotechniky, proto ty soukromé i společné ohňostroje. Když se však ohlédneš třeba dvacet let zpátky, roky ti splynou, oslava vyprchá, vyčpí, ohňostroje ještě více znaivní. Stárneme – a to, co jsme chtěli zachytit a využít, nám jako písek protéká a šustí mezi prsty.

Na Nový rok jsme si zvykli dívat se dopředu, někteří z nás si dokonce dávají předsevzetí. Těch nových 365 je jako sterilní balíček nových příležitostí, šance na změnu. Před námi je dalších 8760 hodin času, to není málo, i když z nich třetinu prospíme. Před novým rokem a novou porcí hodin (kolik těch porcí nás v životě čeká) je dobře se zastavit, vydýchat, zamyslet. Podívat se za sebe, pod nohy, nad hlavu, než se zahledím dopředu. Možná bude třeba přenastavit směr, zrevidovat vize, přepsat realizační manuály. Možná bude právě v této nové porci hodin čas na to, co jsi už dlouho chtěl a neudělal, čas na rovnání vztahů, rovnání zad, rehabilitaci dávných snů. Může se stát, že ti pohled otočí a hlavu vyvrátí nová situace, nejen na konci roku, něco nečekaného, událost, diagnóza. Pak bude dobře, že jsi už dřív, sám od sebe, třeba na konci roku, zrevidoval léta za sebou a v porci hodin před sebou udělal krok, dva, pět právě tím směrem, který dává životu hodnotu, který povolává vize k realizaci. Před stodvaatřiceti týdny se to stalo Trabantovi, tehdy začal být Trabantem.

A tak, milý Kosíři, milá Kosířko, i milí kolemčtoucí, možná, že právě tebe konec roku zastihl v dobré kondici, s fanglí nad hlavou. Přesto se zkus chvíli zadívat za sebe, pak pod nohy a snad i nad hlavu, než vyběhneš na bílou pláň nových porcí hodin. Když je nám dobře, jsou naše dávné sny nejzranitelnější.

A možná, milý Kosíři, milá Kosířko, i milí kolemčtoucí, že právě tento konec roku přichází v době, kdy se ti nevede. Životní břemena ohýbají záda, každý krok bolí, kompas se rozhasil, busola nefunguje. Bílá pláň nové porce hodin je spíš otazníkem, než výzvou. Místo zisků už dlouho počítáš ztráty. Jsi unavený, ušlý, ubíjený bezvýchodností. Namalovaný povinný úsměv pro přátele zakrývá svěšené koutky. Zkus sebrat sílu, zadívat se nad hlavu, za sebe, pod nohy. Třeba je tam nad hlavou to, o čem Trabant neuměle slabikuje v Nedělnících. Ne to, ale ten. Ten, který dělí moře, narovnává záda, bere na sebe životní břemena druhých. Třeba je připraven udělat z otazníku sterilně bílé porce hodin vykřičník výzvy. Třeba je připraven uspořádat ti na té bílé pláni soukromý ohňostroj. Třeba je připraven krýt ti záda a narovnávat dávno pokřivené. Třeba ano, třeba ne, kdo ví – Trabant jen slabikuje, důvěra je obtížně sdělitelná.

Na konci roku nás čeká ten nebohý Silvestr, zase si budeme prolévat hlavy, zase nás několik přijde o prsty či paže. Na Nový rok většině přijde kocovina z dosebezahleděného báťušky a z nové porce hodin. Na Nový rok rozvážeme mašli na nových třistapětašedesáti. To je náš největší dárek pod stromeček. Nadšeně i napjatě hledíme dopředu, prst na spoušti času. Zastav se, zabrzdi, písek pod kola! Podívej se zpátky, mrkni pod nohy, zahleď se nad sebe. Vystup na chvíli z kolotoče, seskoč z centrifugy. Život máš jeden, let nevíš kolik. Nad hlavou možná nic není, co když ano? Dostal jsi dalších až 8760 hodin. To stojí za pohled.

Tolik Trabant.

Já  se  jen  dnes  připojím  s  malým  osobním přáním.  Přeji  Vám  všem  i  Vašim  milým  dobrý a  šťatsný  rok  2013! Nechť  Vám  všechno  vychází a  drží se Vás zdraví a štěstí.

vlk

Příspěvek byl publikován v rubrice Trabantův nedělník se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na NEDĚLNÍK aneb TRABANTŮV NEDĚLNÍ SLOVNÍK-dnes výjimečně v pondělí

 1. vonrammstein napsal:

  Díky! V pravý čas. Štěstí nešťastným, dostatek chudým, rozum hloupým, pokoru chytrým, víru v Dobro všem.

 2. Levandule napsal:

  Trabante děkuji, hezké čtení. Já Silvestra a povinnou zábavu moc nemusím, a ani když mi bylo o hodně míň, tak jsem nemusela. Spíš jsem zamšlela, co bude dál a přicházely roky, kdy jsem věděla, že to dobrý rok, pro někoho mého blízkého nebude. A pak se raduj, střílej petardy….
  No mě by stačilo, aby ten 2013 byl alespoň o trochu lepší než 2012, abychom byli zdraví a aby se nám dostalo naděje, že bude líp. Tak přeji všem Kosířům jen to hezké!!!

 3. Leo K napsal:

  Všem Kosířům přeji: Přežijeme – pokračování na http://www.kyslinger.info/pre.jpg

 4. Hudec napsal:

  Pane Trabante,
  jsou věci v nichž se neshodneme, leč vnímejme raději ty, v nichž nejsme ve sporu.
  Zkušenost mne dovedla k pojmu, který sice z hloubky duše velice velice moc nesnáším (neb zní velkohubě), ale jehož význam si uvědomuji.
  Zkušenost mne dovedla k pokoře.
  A tak si se všemi rodiči, mojí Labutí, dětmi i vnuky (bral jsem to podle věku) i s přáteli přejeme navzájem na přelomu roku, aby ten nastávající hlavně nebyl horší než ten minulý.
  Protože horší může být vždycky.
  To přeji i vám a všem kosířům.

  • Trabant napsal:

   Není nutné se shodnout vždy a ve všem, to by byl nudný svět. Dost na tom, že se lze vzájemně obohatit sdělenou zkušeností či názorem. Pokora je jedním z budoucích témat Nedělníku, ale sám se sebou o pokoru dost bojuji a spíše prohrávám, protože jsem soutěživý typ a ješita. Tak si tedy o půlnoci symbolicky připijme, aby ten příští nebyl horší než ten, který dnes končí. A jsem moc rád, že jste napsal. I když máte negativní zkušenost s tím stopařem. Vážím si toho.

   • Hudec napsal:

    Stopař byla jen epizodka. Nevýznamná, jen poučná. Nic, co by mohlo nějak významně ovlivnit můj vztah k okolí i světru.

Komentáře nejsou povoleny.