Věra 68 a šťastná třináctka.


     Každý, opravdu každý člověk v této zemi by měl vidět dokument Věra 68. Je to neuvěřitelný, neskutečný příběh ženy, která tolik pro tento národ vykonala, rozdávala radost doslova po celém světě, která byla zvolena Sportovkyní světa za rok 68, vždyť získala sedm zlatých olympijských medailí a která se stala jedním ze symbolů Pražského jara.

     Věra Čáslavská.

napsala  Jeff

     Film není na webu, nelze dát odkaz (snad jen  http://rlsmag.cz/vera-68-ke-stazeni-zdarma/) a tedy zbývá jen doufat, že jeho tv verzi na ČT2 si v čase vánočním nechalo ujít jen minimum občanstva. Zejména Pražáků. Bylo tam totiž vše. Totální vítězství a drtivé prohry, nikoli vlastní vinou. Hry osudu. Byla tam pevná vůle sportovního idolu, „.. před kterou je třeba se mít na pozoru..“, ale i rezignace a zmar nádherné ženy, kterou jedni milovali a jiní se jí báli. Film ukázal protiklady socialismu s lidskou tváří a normalizace. Ostatně jak podotkl generál Svoboda „Pro nás jsi Věruško naše Věra“ ale i „ Není chybou ji udělat, ale setrvat v ní..“ . Jak dodal tentýž o pár měsíců později k podpisu manifestu 2000 slov. Jako jediná česká sportovkyně v tomto postoji setrvala.

     Je milována v zemi vycházejícího slunce, je ctěna v podivuhodné zemi potomků Mayů a Aztéků, stala se naprostou VIP, World Woman No.1, kdy za zády tehdy s odstupem nechala nejen všechny hrdiny neskutečných mexických her, mnohé tváře oněch květinových let včetně Beatles, ale i všechny movie star nedalekého města duchů. Tupí Češi ji proto pochopitelně vyhodili z gymnastického oddílu RH Praha a nechali si od Rusáků 20 let pod dohledem Voice of America diktovat.

     Zdali se Václav Havel po kapitalistickém převratu svezl na její legendě netuším..kdo si však honil triko na její rodinné tragédii, byl synovec zemřelého manžela Miroslav Ševčík, později a dodnes děkan NF VŠE, naprostý šupák neschopný ekonomického vyjádření, tupý houpací kůň neoliberálů a Klausův kamarád.

     Ševčík? To je přesný obraz oněch bouřících studentů v Budějicích proti komunistické radní, přestože titíž často nejsou schopni jednoduché konotace mezi mexickou olympiádou a potomky Mayů a vyplnit test z historie rovná se Krampolův flák Nikdo není dokonalý. ( Všem Čechům  však čest za výsledky internetového hlasování o tom, čím byl pro ně rok 2012. Pro drtivou většinu totiž znamenal nejhorší rok české historie…)

 

     Po více než deseti letech krutého psychického strádání se Věra Čáslavská vrátila. Obdržela nejvyšší japonské státní vyznamenání. Z dnešních politiků si jí všímá veřejně jediný – Okamura. Její legenda jej uchvacuje. Jaký to paradox..

    Tentýž milovaný i nenáviděný T.O., v jiné vánoční internetové anketě jasný vítěz prezidentských voleb, na hlavu porážející Zemana, třetí Bílá, Fischer již sežrán hladovými nevolníky Hanákem a Menzlem..

     Věra Čáslavská přesně ve filmu popsala atmosféru pro tento národ osudových měsíců Pražského jara, kteréžto chvíle delší než pár měsíců bych tolik přál všem dnešním Pražanům a nejen jim. Do Nového roku.

     Byla to KSČ, která dokázala probrat národ ve stylu JFK.  Byla to tatáž KSČ, jež jej málem za pomoci spřátelených armád zadupala jako Heydrich.

     Pro moji generaci byl rok osmašedesátý mezník. To, že na ni současná reprezentace nenavazuje, ničím, je tragédií. ONA byla jedním ze symbolů. Ví to i JJ. Kupodivu.

     Tak ať je ta Třináctka šťastná, pro ni i pro nás všechny.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jeffova penalta se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

20 reakcí na Věra 68 a šťastná třináctka.

 1. Hladis napsal:

  „Byla to KSČ, která dokázala probrat národ ve stylu JFK.“
  Tohle nemuze byt vubec mysleno vazne a ve strizliem stavu. Hodne nepovedeny clanek a pruhledna agita s urazkami. Sevcika opravdu nemusim ,ale „naprostý šupák neschopný ekonomického vyjádření, tupý houpací kůň“ ??? WTF ?

  • kočka šklíba napsal:

   Vytrhl jste jediné sdělení, ani větu ne, přečtěte znovu milá elito v podobě Hladise, ten blog říká i něco jiného. Jako někdo, kdo se zde i prezentoval s pohrdáním k úrovni zdejšího prostoru byste měl prokázat větší porozumění celému textu. Jinak by se zdálo, že IT odborníci umí číst ale nechápají, mají jaksi nějaký „vstupní filtr“, že? ;).

  • vlk napsal:

   Hladisi,
   zeptám se – kolik vám bylo v roc e 1968, že jste se do Jeffa tak opřel? On totiž zažil to, o čem píše. Soudím, že vy nikoli. Tedy v nějakém věku, který umožňoval vnímat reálie doby v souvislostech.
   A s tím Ševčíkem naprosto souhlasím. Jak jinak hodnotit dříve skalního bolševika, nyní stejně skalního pravičáka, jemuž ni c není dost pravicové, co prostě horuje pro conejrozvolněnější podnikání, který ovšem, když to sám zkusil – zbankrotoval?
   Já bych ho nazval karieristickým tlučhubou.

  • Cech napsal:

   Já vím co Vám vadí pane Hladis a přiznávám se, že to samé musí vadit každému, kdo je ochoten přiznat, že použití výkonu sportovce či herce k prosazení vlastní myšlenky je masmediální manipulační technika.

   Výkon sportovce jsou hektolitry potu a bezesporu i ona velká dávka nadání a to v poměru 20% nadání 80% dřina, pakliže někdo zneužívá tento poměr k tomu aby se vyhnul oněm 80% dřiny ve svůj vlastní prospěch, zasluhuje bezesporu více jak kritiku.
   No a pokud někdo používá oněch 80% dřiny k politickým cílům je: (zde prosím doplňte dle vlastních znalostí a úvahy).
   Vážit si sportovců i herců a vidět za jejich zdánlivě lehkostí překypujícími výkony tu spoustu dřiny to bychom měli ale používat sportovce a herce k politickým cílům, to je něco tak Lasswelovsky zvráceného co opravdu zasluhuje pouze kritiku a nic jiného.

  • Anonymní napsal:

   Dnes vidime v primem prenosu, jak jdou nase tradicni kolektivni sporty doprdele a plnou parou. Specialne hokej, jen malo rodicu ma penize na to zaplatit dnesni hokej a jen malo bohatych hokejistu je dobrych, uz jen kvuli toho ze bohaty znamena obvykle i liny 😉

   Takze sbohem… kdyby nebylo KSC nas hokej by byl v hajzlu jako dnes.

   • Hudec napsal:

    Kdyby byl největším problémem naší země hokej a další kolektivní sporty, to by nám bylo hej.

    • Petrpavel napsal:

     Sport, to je „jenom“ takové viditelné zrcadlo… Už jsme, jak srandovní – jsme 🙂 , dobří jenom v individuálních sportech, tam ta nepodpora státu tak není vidět, a jednotlivec potvrzuje pravidlo.

 2. Marcela napsal:

  Děkuji za příspěvek,podepsala bych každé slovo,my,kteří jsme prožili tyto události a nebyli ignoranti k tomu co se v naší zemi dělo a děje to cítíme tak jako Vy.Zejména poslední věta z Vašeho příspěvku,ta o mezníku,má hlubokou platnost.Dokument o Věře Čáslavské na mě tak zapůsobil,že dokonce vyvolal i slzu v oku.Opravdu zdrcující výpověď o jedné etapě našich dějin .Velmi rozumím,co nám Jeff sděluje a ještě jednou děkuji.

  • vlk napsal:

   Marcelo,
   vše nejlepší do 2013.
   Vás už jsem neviděl na skle opravdu dlouho. Vítejte.

   • Marcela napsal:

    Děkuji Vlku,od počátku jsem stálou čtenářkou Kosy a přeji Vám dobré zdraví v rove 2013 i dále.Vše dobré i všem ostatním zde i jinde.

  • Hudec napsal:

   Ano, byl to přelom i pro nás, kteří jsme právě v té době rozum brali. Následující roky nás naučili lstivosti. Ta se mnohým z nás hodí i dnes.

 3. Joda napsal:

  Ani já nemám o Ing. Ševčíkovi valného mínění. Na druhé straně, v zájmu objektivity, je třeba říct, že smrt Josefa Odložila, a to, co po ní následovalo, byla ve zmíněném dokumentu podána velmi jednostranně.

 4. tata napsal:

  Škoda že sem neviděl,

 5. Pepano napsal:

  Ohledně probuzení národa KSČ, v tom má Jeff pravdu. Když se podíváte do nějakých knih ohledně 68, tak tam vidíte odkud začalo a kdo začal Pražské jaro.

  • Hudec napsal:

   Pražské jaro se klubalo poměrně dlouho, dobře to je poznat při retrospektivním pohledu třeba na filmovou scénu v polovině 60.let. Třeba moje obdivované komedie Bílá paní či Světáci – to byly švejkoviny v tom nejlepším slova smyslu.
   Skutečným startovním výstřelem Pražského jara byl IV. sjezd Čs. spisovatelů v červnu 1967. Mám doma protokol z něj se všemi projevy a byla to docela síla.
   Já osobně se nedomnívám, že národ nějak probudila KSČ, ale někteří jedinci, mj. i členové KSČ – nikoliv ale jako organizovaná síla, ale jako jednotlivci. Vždyť oni probouzeli národ spíš navzdory KSČ než s její podporou!
   Však to také podle toho dopadlo. KSČ se opřela o cizí tanky, ne že někoho probudila. A hezky se pak obrodila zpět do stalinské, resp. neostalinské podoby.
   Což není nic proti Věře Čáslavské, ta k tomu, chudinka, ke všemu přišla jako příslovečný slepý k houslím.
   Jediný bůh, který řídí naše kroky, se jmenuje náhoda. Kdyby si (třeba) před OH 68 zlomila nohu, čerti vědí, jak by se odvíjel její osud. Jedno jediné špatné šlápnutí a vše třeba může být jinak. A bylo by to případné špatné šlápnutí pro ni opravdu špatné….? To se právě nikdy dopředu neví.

   • Jeff napsal:

    To jste se prostě hrubě netrefil. KSČ byla opřena o cizí tanky pod tíhou spisovateli tlačené a furt vzývané jakési občanské společnosti, paralelně bublající v prostoru mezi námi, mj. točící filmy jako Občanský průkaz..či Kolja, jejíž jedinci tehdy po desetitisících vstupovali neuvědoměle do proradné a nereformovatelné strany, pravda, jediné, aby z ní byli za rok propuštěni spolu se svými dětmi.
    Vůbec totiž nejde tady o KSČ.

 6. Midori napsal:

  Pro: Jeff
  Díky za článek a připomenutí nádherného člověka paní Věry Čáslavské.

 7. Petrpavel napsal:

  Děkuji Jeffe za článek. Jsa pamětníkem, dokážu pochopit. (Nejvic jasno ma samozrejme ded vseved Hladis).
  Pražské jaro nezabila KSČ, zabily je „spřátelené“ tanky a takoví její členové-karieristé, jací se nám derou na prezidentský stolec i kteří určovali běh devadesátých let – Fischer, Kočárník, Dyba, Zeman.Dlouhý, Fencl, Vodička …

 8. Jeff napsal:

  Děkuji za reakce všem..

Komentáře nejsou povoleny.