Třetí světová válka


Když jsem byl na střední škole (v 1. polovině šedesátých let minulého století), běžela akce „Strana hovoří s mládeží“. O co tehdy šlo? Generace nadšených pro-komunistických mládežníků z padesátých let zestárla a zmoudřela, a tak bylo třeba mezi mládeží vychovat nové nadšence. Z hlediska KSČ to byla myšlenka sice racionální, ale její provedení diletantské. Celá akce „Strana hovoří s mládeží“ spočívala v tom, že na střední školy a učiliště měli přicházet různí vedoucí komunističtí představitelé a formou besed se měli snažit mladé lidi přesvědčit o tom, jaká je myšlenka komunismu krásná věc. V praxi to ovšem vypadalo tak, že ve skutečnosti přišli různí straničtí aparátčíci, kteří to dostali úkolem, odkecali několik frází a po hodině si oni i my oddychli, že to skončilo.

napsal Joda

Až jednoho dne přišel k nám na školu nějaký vysoký funkcionář ČSM a hovořil úplně jinak – na tehdejší poměry velice otevřeně. V té době už bylo všeobecně známo o Stalinově kultu osobnosti, myslím, že už vyšel „Jeden den Ivana Děnisoviče“, ale on nám osvětlil i jiné dosud neznámé věci. Například Stalinovy katastrofální zásahy v ekonomické oblasti. Pamatuji si jeho slova „Pepík Stalinů vyplýtval nekonečně velké prostředky na stupidní myšlenku, že je možné pěstovat obilí za polárním kruhem“.

Svou besedu také osvěžil některými humornými příběhy. Vzpomínám si na jeden. On ten funkcionář ČSM byl také vysokým funkcionářem Mezinárodního svazu studentstva. Z této funkce jezdil s různými delegacemi po světě. Členem delegace byl i jeden Afričan, který měl – jak to říci slušně – nadměrně vyvinutý sexuální apetit. V každé ze zemí, které navštívili, se vždy našla nějaká uvědomělá soudružka, která jeho potřebám vyšla vstříc. Až jednou přijeli do Číny. A čínské mládežnice se ukázaly být, v tomto ohledu, velice nevstřícnými. Po několika dnech to ten Afričan už nemohl vydržet a s tím, jaké má „problémy“ se svěřil čínským hostitelům. Oni mu řekli, že od těchto „problémů“ mu samozřejmě pomohou, odvezli ho do nemocnice a tam ho uložili na lůžko. Pak se otevřely dveře a vstoupila žena. Byla sice již poněkud postarší, ale milý Afričan si řekl, když nic jiného není … Jenomže se ukázalo, že je to lékařka, která mu píchla nějakou injekci. Po ní už „problémy“ neměl. Ještě po půl roce, když se tento Afričan setkal s tím naším funkcionářem, tak mu odevzdaně oznámil že stále ještě nemá „problémy“.

Ale teď k titulku mého příspěvku. První polovina šedesátých let byla doba těsně po Kubánské krizi a proto téma „Třetí světová válka“ bylo intenzivně diskutované. A tak logicky v besedě zazněl dotaz „hrozí nám vypuknutí třetí světové války?“. Odpověď toho funkcionáře si pamatuji dodnes: „Pokud, nedej Bože, vypukne třetí světová válka, nebude to válka východu proti západu. Nebude to ani válka severu proti jihu, nebude to ani válka černých proti bílým, nebude to ani válka šikmookých proti rovnookým. Bude to válka hladových proti najedeným“.

V té době (počátek šedesátých let minulého století) bylo na světě něco přes dvě miliardy lidí. Různí sociologové nás uklidňovali, že zeměkoule je teoreticky schopná uživit až šest miliard. Vzhledem k tomu, že v současnosti planetu Země obývá sedm miliard lidí, naskýtá se otázka „uživí se všichni?“. Nehrozí nebezpečí scénáře nastíněného v předchozím odstavci?

Úmyslně do své úvahy nevnáším problematiku (různých) náboženství. Nejsem v tomto ohledu kovaný. Neskrývá se ale za různými náboženskými válkami i ten prvotní problém „hladoví – najedení“?

Příspěvek byl publikován v rubrice Joda glosuje se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Třetí světová válka

 1. Narcis napsal:

  Dvě miliardy činila lidská populace někdy ve 20. letech 20. století. V šedesátých letech už to bylo cca 3,5 miliardy. Je to sice jen drobný rozdíl a proti dnešním 7 docela málo, ale dost to mění perspektivu. Další očekávaný nárůst na 7,5 až 10 miliard se pořád ještě dokáže uživit. Nepoměrně pravděpodobnější je však válka bohatých proti chudým (přesycených proti hladovým) než naopak.

 2. cobolik pacholik napsal:

  pacia sa mi dristy takeho kalibru,hoci v case kubanskej krizi som sa este hral v uhliaku na hornika,ale v case bratskej pomoci v 68 uz som strielal z parite(praku) do tych kolon,ktore sa rynuli,cez nase burakova toho zasraneho vychodu.
  cely cas sa snazila komuna vdychnut do mladeze ducha komunizmu,ale cim vyvoj isiel dalej hovniari inac rozmyslali,co je zakonne,ze vyvoj sa neda zastavit. v KE hotel slovan nase pipky velmi rady sedeli s tymy afro,lebo oni maju vzdy apetit a hlavne mali kasu,podotykam nie vsetky,hoci tiez mali apetit,ale nechceli,aby sa ich dotykal afro,co v dnesnej dobe je z tych burakovov coraz viac dzivcat,co sa nebridia,ale zboznuju,to jest tiez skok vo vyvine,bo vsade sa drista,ze normalka a este vsetci behaju na zapad,co spojene aj s kukom na teplovzdusnych,ze oni taky isty,ako hetero.
  nakoniec pre zradlo tak skoro nehrozi boj,hoci je moznost,ak by sa nieco pomiesalo nature a neurodilo sa,lebo v tej riti su take polia a kukurice tolko,co zasype czechoslovakiu na 50 metrov,to nehovorim o manitoba v canada,ked dobry rok nakrmia s tou kukuricou cely svet a bola by ta kukuruza za darmo,lez potrebna na biopalava a skurveny biznis,na zvysovanie umelo cien,aby sa zarobilo,lebo v tych burakovach vychodu su tisice hektarov neobrabane,co som videl pred 20 rokmi a teraz.
  za hladovy a syty sa skryva vojna religii,lebo sa nenazve otvorene,ze nejaky vyvoleny neuznava nic,okrem seba a nebespecenstvo pre neho drista,ze pre cely svet pohroma,sam jadrove zbrane ma,od svojho vzniku isiel jedine cez teror ,moc peniaza spojena so systemom lakovania v mediach moze vyvrcholit tak,ze keby zacalo toco,to ked nieco zostane co sa vola human bude pisat najstrajsniejsie v historii ludstva a proc?bo human vychcanka a za peniaz preda aj svoju mat,hlavne ty,co maju hlasy holoty a pracuju len v jej prospech,80% sveta sa hlasi k demokracii,prosperite blahu a nazivaniu ,medzi sebou pritom na pusny prach vyda aj ostatny gros.
  trochu nabulikane bludy,moze vyzerat ale prevracat v siskach a dumat.

 3. Marcus napsal:

  Pokud by se lidstvo chovalo racionálně, tak se bez problému uživí. Lidstvo se však bohužel racionálnímu chování jen blíží (občas více, občas méně). Situace ohledně hladu ve světě se však sice pomalu ale přece jen zlepšuje.
  Navíc demografický vývoj se radikálně mění – počet obyvatel už roste pomaleji a většinu vyspělých zemí čeká v budoucnu úbytek obyvatel – především Evropu a Čínu (uvidíme, za jak dlouho si to v Číně uvědomí a ustoupí od politiky jednoho dítěte).

  • Hudec napsal:

   V Číně mají obrovský problém. Demografický. Vzhledem k politice jednoho dítěte preferovali celá desetiletí rodiče narození syna a v přílpadě očekávání narození dcery volili mnozí Číňané raději umělé přerušení těhotenství a nový pokus s nadějí, že tentokrát to bude kluk. To rozkolísalo přirozenou rovnovánu poměru narozených chlapců a holčiček (kluků se asi všude rodí o zoubek víc, příroda počítá s riziky při lovu, válce atd.). Dnes je v Číně převis mužů v produktivním věku v řádech mnoha desítek miliónů kusů.
   Zatím to řeší jejich exportem do Afriky i jinam, samozřejmě těch mladších, ale co si budeme povídat/psát – chlapi bez ženských, to k dobrým koncům vést nemůže.
   Zvlčí!
   Já to znám, když moje Labuť na pár dní odjede, ale pst! – jí to neříkejte.
   🙂

 4. Admirál napsal:

  Autor – „Vzhledem k tomu, že v současnosti planetu Země obývá sedm miliard lidí, naskýtá se otázka „uživí se všichni?“. Nehrozí nebezpečí scénáře nastíněného v předchozím odstavci?“

  Z pohledu takto položené otázky už ten Stalinův experiment tak směšně nevypadá. Každá myšlenka, která nás navede do slepé uličky, se ze zpětného pohledu může dát jako stupidní.

  Z toho pohledu, je (ono to ještě nebolí) daleko stupidnější přístup našeho státu k orné půdě po roce 89. Vždy, když vidím ty obrovské zábory zemědělské půdy I. bonity pro sklady, parkoviště fotovoltaiku atd., zamrazí mne a řeknu si, tohle nám jednou pán Bůh vomaže vo hubu.

  • Hudec napsal:

   S třetím odstavcem souhlas úplný, pane Admirále, ze svého můstku máte rozhled.

   K druhému odstavci si dovolím doplnit, že ale některé ty Stalinovy nápady získaly glanc teprve tehdy, když se správně aplikovaly. Tak třeba u nás, na okraji šumavského podhůří u řeky Otavy, třeba v okolí Katovic, jsem jako robě registroval koncem 50.let pásy hustě vysázených nových stromořadí, s osou orientovanou sever – jih (tedy kolmo k řece) – správně vzhledem k převládajícímu jihozápadnímu vzdušnému proudění v naší gubernii.
   Byly to větrolamy, vysazované podle sovětského vzoru, aby nedocházelo k vysušování půdy – jako na celinách na hranicích s Kazachstánem někde severovýchodně od Stalingradu.
   Vysušování půdy na tom úzkém proužku kolem Otavy – jediném kousku rovné krajiny široko daleko. Blázinec….
   Přebírat zahraniční vzory – to nám Čechům jde. Tehdy i tenkrát. Viz o něco níže v reakci na „severočecha“. Poturčenec horší Turka….

   • jaa napsal:

    MNo já nevím, ale větrolamy tu byly dřív než Stalin, pamatuji ve slabikáři, s takovou jakousi říkankou, s malůvkami, jak mrak se o ně zarazí vyklápí vodu na pole.. a v první jsem byla daleko dřív…..takže je možné že Rusi to odkoukali od nás?????

 5. Petrpavel napsal:

  Dva komentáře (Narcis, Admirál) se pokusím spojit dohromady.
  Válka bohatých proti chudým? Ano, takovou možnost vidím reálnou. Chudí nemají prostředky na válku, jen potřebu se vzepřít, to je, jak z historie známo, málo, ale bohatí prostředky mají : moc, peníze, vliv na ozbrojené složky, vliv na rozhodovací procesy.
  Ona už tu vlastně válka horních deseti tisíc proti chudším je. Viz správná poznámka Admirála : přístup k orné půdě. Bohatí nepotřebují obdělávat půdu, nepotřebují soběstačný stát, oni si klidně potraviny dovezou nebo odejdou jinam. Za jakou cenu ale v budoucnu dovezou?

 6. severočech napsal:

  Systém, kde se spalovalo obilí, aby se udržely ceny, těžko může uživit narůstající počet strávníků.

  • Hudec napsal:

   Systém, kde se spaluje mláto na výrobu elektřiny, místo aby se jím krmila prasata, těžko může uživit narůstající počet strávníků – doplnil bych.
   Z pohledu výrobce té elektřiny z mláta je v tom naprostá a drtivá logika – její ceny jako elektřiny z tzv. obnovitelných zdrojů jsou vysoce nadsazené a distributor od výrobce tuto elekrtřinu musí koupit přednostně – před tou levnější z klasických zdrojů nebo třeba z jádra. Všechno zaplatí koncový zákazník, tak moudře rozhodla česká Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zcela v intencích směřování energetické politiky EU – v tomto případě opět ve smyslu starého českého „Poturčenec horší Turka“. Tzv. biobaroni si prosadili přístup:“Když EU chce deset. mi splníme radějí dvacet!“.
   Česká prasata krmit netřeba, vepřové se doveze z jiných zemí EU, kde mají pro zemědělce z rozpočtu EU větší dotace, než dostávají ti naši.
   Nemáte někdo telefon na docenta Chocholouška? Hotový blázinec….

 7. Jan Čermák napsal:

  Hudec
  Někdy nejsou dobrá řešení. Číňani mají problem stárnutí populace/my taky/, kdyby politiku jednoho dítěte nepraktikovali bylo by jich kolik? 2 mld?? Číslo nevím, ale možná,pravděpodobně by to byl větší problem než dnešní. Kdesi jsem četl, že kdyby od teď měla každá žena na světě jen 1 dítě, jako v Číně, bylo by nás někde v roce 2080 pohodlné 2 mld.V novinách by sice plakali nad vymíráním, ale myslím, že by se jim nežilo „hůře“. My chceme v rámci kapitalismu řešit problem stárnutí dovozem mladých z rozvojových zemí. Jsem poměrně pevně přesvědčen, že to je dlouhodobě horší řešení, než ekonomický pokles. A je velkou otázkou k diskusi, který system funguje v kapitalismu lépe,zda naše demokracie nebo Čínský despotismus.
  Nu a k tematu, seriozní vědci tvrdí, že jsme před kolapsem. Vládnoucí neoliberální elita tvrdí, že trh to zařídí, lidský genius žádné hranice nemá a vědci takto straší už 200 let, a pořád nic.
  Osobně si myslím, že perpetum mobile neexistuje, at´ si ekonomové blábolí co chtějí.
  A system, kde se „vyplatí“ dovážet uhlí z Vietnamu do Bulharska není rozumnější, než ten co sází za polárním kruhem pšenici.

  • Hudec napsal:

   Pane Jane Čermáku,
   nejsme ve sporu, naopak.
   Subjektivně si myslím, že menší počet obyvatel na Zeměkouli by prospěl jak planetě, tak lidstvu, jen nevím, jak to zařídit. Válečný konflikt by se mi asi nelíbil. Snížení počtu obyvatel by musel být proces dlouhodobý, aby nedošlo k avizované krizi – kdo bude živit staříky? Je takový proces vůbec realizovatelný a řiditelný? Pochybuji, ale třeba se pletu.
   Cílený dovoz mladých z ciziny také nevidím jako nic nadějného, jenže oni se k nám stejně protlačí – cestou integrace EU (kterou si mohutně nepřeji, ale zabránit jí neumím). Oni nám ty Turky, Maročany, Alžířany prostě začnou přeposílat, protože jich v západní Evropě už mají dost a budou mít víc.

   Kolaps? Ty příznaky odumírání civilizace našeho druhu (Euro/Atlantic) jsou zřetelné. Jen nevíme, zda se to odumírání dá zastavit nebo zbrzdit. Současné nástroje tzv. demokracie a modla lidských práv k tomu viditelně nedostačují, řešením by asi byla nějaká forma osvíceného fašismu. Pokud by právě k tomu měla směřovat EU, stal bych se jejím velkým příznivcem, ale zatím registruji trend zcela opačný.

   Kolaps? Pokud ano, doufám, že se ho nedožiji. Ona je sice ta naše Evropa poněkud zdegenerovaná, ale podle mne je to pořád na Zeměkouli nejpříjemnější místo k životu, kde si žijeme celkem náramně. Práce 8 hodin denně, hlad je celkem neznámý pojem a střechu nad hlavou má skoro každý. Většina lidí nemrze. Standard je auto, pračka, myčka. koupelnách a WC ani nemluvě. Lyžování v zimě (když ne Alpy tak alespoň domácí hory), v létě moře (když ne Řecko tak alespoň to Chorvatsko), tu výlet do Florencie a jindy do Londýna.
   Sedím teď v teple, upíjím kávu, klepu do klábosnice nesmysly. Tchánovi (81) dnes budou (v rámci nemocenského pojištění) operovat břišní aortu, tým v čele s docentem už je asi na place.
   Nežijeme si až tak špatně. Jak dlouho to vydrží, to je jiná otázka, na niž odpověď neznám.

   Vy asi taky ne, předpokládám. Ale pokud víte, tak alespoň naznačte… 🙂

  • Občan napsal:

   Vnímáte také tu naprostou demografickou tu absurditu?

   – klesá počet byvatel v „rozvinutých zemích“
   – v týchž zemích roste počet nezaměstnaných
   – současně je oddalován odchod do penze
   – „nedostatek“ obyvatel je „řešen“ dovozem cizinců
   – domácí zaměstnanci jsou nahrazováni levnějšími cizinci z rozvojových zemí

   A pak se divíme, že roste vliv různých extrémistických xenofobních skupin.

   WWIII už dávno probíhá (jak studená, tak horká), a to na několika frontách současně.
   – v „rozvinutých zemích“ to je boj bohatých a nadnárodního kapitálu proti domácí populaci
   – celosvětově to je boj o zdroje energie a o vodu
   – v málo rozvinutých zemích probíhá neokolonialismus par excellence („jen“ se ho tentokrát účastní i Asie a Arábie)
   – a lehce v pozadí ještě technologická válka, kterou vedou všichni majitelé a prosazovatelné nových technologií proti všem ostatním

   Výsledkem je obrovská nezaměstnanost a stejně ohromující nárlst chudoby ve „vyspělých“ zemích, nepříliš stoupající zaměstnanost v rozvojových czemích, celosvětově klesající potravinová a energetická soběstačnost a rostoucí uvědomění si, že dnes už není kam před tím utéci.
   Ještě koncem 19. století se kdokoli mohl sebrat a zdekovat se do USA či Jižní Ameriky nebo Austrálie a ti statečnější i do Asie a Afriky. Dnes už není kam – vyjma neobyvatelných a zcela pustých částí planety, kterých ale postupně také ubývá.

   Snížení počtu obyvatel Země by nebylo problémem a vůbec by nemuselo proběhnout násilím.
   Jenže…
   Silné náboženské skupiny nikdy nepřipustí kontrolu porodnosti, protože by tím popřely samy sebe a ubylo by jim pokorných (protože chudých a nevzdělaných) oveček. Z téhož důvodu nepřipustí kontrolu porodnosti ani mocenské skupiny.
   Totéž je důvodem pro to, aby náboženské a mocenské skupiny nepřipustily SKUTEČNOU vzdělanost „poddaných“. Skutečnou vzdělaností myslím všeobecný rozhled, profesní a technické vzdělání a vzdělání v oblasti kontroly porodnosti. Náboženské a mocenské skupiny podporují a povolují v oblasti vzdělání pouze „trivium“ – tedy čtení, psaní, počty a „katechismus“ (všeho druhu) – přičemž v předmětu „čtení“ je velmi pečlivě kontrolováno a cenzurováno to, co buce „poddaným“ povoleno ke čtení.

   „Trivializaci“ vzdělání můžeme pozorovat i ve „vyspělých zemích“ vč. ČR. Vyrostla nám už celá jedna generace BEZ všeobecného rozhledu, která má problém s prostým přečtením delšího textu a s pochopením jeho obsahu. Všeobecný rozhled a hodnotné vzdělání jsou rychle vymezovány pouze pro „elity“, zatímco „lidu obecnému“ je poskytováno pouze ono „trivium“ (vč. řady víceletých gymnázií a VŠ) . I to je jedním z nástrojů války vedené bohatými proti chudým. Současně došlo k likvidaci profesního vzdělání, které je nahrazováno prací v montovnách. Ty jsou přidruženými pracovišti výrobních podniků vybavených nejmodernějšími technologiemi, takže se obejdou jen s minimem kvalifikovaných zaměstnanců.

   No, a další z důležitých zbraní boje bohatých proti chudým se stává – POZEMKOVÁ držba. Vážení, to je neofeudalismus jak vyšitý!

   • Joda napsal:

    100 % souhlas s Občanem (11:47, 26.1.2013).

   • Hudec napsal:

    No, pane Občane, nabroušený jste jak moje nože od Poka.
    – vlastnictví pozemků? Církev má mnohasetletou tradici a ví přesně co dělá. Bohužel.
    – trivializace vzdělání? Bohužel je to tak.
    – náboženství? Opium lidstva, ne tom se nic nezměnilo. Bohužel.
    – třetí světová? Tak bych to snad nenazval, ale už tvrzení jak nemáme v Evropě skoro 70.let válku je prokazatelně nepravdivé. U začátku jedné války jsem byl (Jemen), ale ta byla převelice legrační. Válkou se někdy vyvážejí vlastní problémy za hranice. Platí to i o Iráku a Afghánistánu? Nevím. Bohužel.
    – paradox nezaměstnanost/dovoz pracovních sil? Nu trochu naše vlastní vina, že připustíme nastavení takových mzdových parametrů za některé práce, které domácí pracovní síla není ochotna akceptovat. Model: alžírští metaři v Paříži 60/70 léta – a ty konce z toho. Turci v Německu. Bohužel.

    Vzal jsem to od konce, pardon.
    P.S.: Dobrou chuť těm co jdou obědvat. Já konfitovaná jehněčí kolínko, špenát. K tomu víno nejde, ale sváteční Bernard docela báječně. Zákusek – bliny se zakysanou smetanou a brusinkami….

    • Občan napsal:

     Hlad na Vás a drába s lískovkou 😀
     Nechte si chutnat a bacha na cholesterol!

     Jj, ty Vaše dodatky by vydaly na další, asi tak metr dlouhý článek.

     My máme sice jen špagety s UČO, ale jako zákusek smetanový tvaroh s medem a višňovým kompotem (asi do toho vrazíme ještě lžíci Cointreau nebo Amaretta, protože s tím to je doslova mana nebeská).

   • strejda napsal:

    Přesně, s tímto hodnocením plně souhlasím. To je ale jen začátek, start pro úvahy co dál. Tak tedy, co dál.

 8. tata napsal:

  Vážení

  ano jednu výhodu ta má 60 má…………zemi čekají nelehké úkoly………..muže to zachránit jen co zatím považujeme za fantasmagorii………….osídlení jiných planet a nerosty z jiných planet…..jinak náší planetu čeká kruté časy

  • Bavor napsal:

   Tato, osidlování jiných planet je v nedohlednu, když se nedokáží lidé domluvit na Zemi. Víte jak obrovské prostředky se vynakládají na ničení, války a podobně? Při ROZUMNÉ spotřebě je už dnes společnost pokrýt potřeby VŠECH lidí na této planetě. Ale ta nesmyslná honba za ZISKEM způsobuje, že se místo výroby potravin dotují pole, která leží ladem (viz dotace z EU u nás abyse potravin nevyrábělo příliš a neklesly ceny a zisk) ačkoliv na jiných místech Země je hladomor. Malá část nákladů na války ve světě by stačila pokrýt náklady na potraviny pro hladovějící. Příčina je jedna – současný ekonomický systém, založený na zisku a na soukromém vlastnictví. V tomto systému totiž část práce, kterou vyprodukují zaměstnanci si z titulu soukromého vlastnictví ponechává majitel výrobních prostředků. Ale protože zaměstnanci jsou současně spotřebitelé, je jasné, že nemohou vše, co se vyrobí, spotřebovat – to je příčinou krizí. Kapitalismus se to snaží oddálit tím, že jim část vyrobeného zboží dává na dluh (to platí i o státu). To je příčinou současné dluhové krize. Jenže to nelze do nekonečna. Dnes už jenom úroky z dluhů dosahují takové výše, že se pomalu budou splácet jenom úroky a ne dluhy samotné. Přitom by řešení bylo – zrušit zisk jako kategorii úspěšnosti. Každý z „ekonomů“ se ohání trhem, ale nikdo nevidí to, že na trhu je ideální stav rovnováha nabídky a poptávky, tedy takový, kdy to, co se vyrobí, jemožno zkonzumovat. Prostě – čím vyšší zisky mají majitelé výrobních prostředků, tím rychleji přijde ten kolaps. Za totality zde bylo plánované hospodářství a dováželo se pouze to, co nebylo možné u nás vyrobit. Jistě, mělo mnohé nedostatky, které vyplývaly z toho, že to byla historicky nová věc. Ale není lepší spotřebovávat potraviny, které se vyrobí u nás, než je dovážet? Jednak je to neekologické – spotřebovává se spoust čím dál dražších pohonných hmot a pak to nejdůležitější – není práce pro naše lidi. Dnes dovážíme maso – vepřové i hovězí dokonce i kuřata. Dovážíme i obilí. Je to rozumné? Přitom u nás se na nejlepší orné půdě staví sklady a supermarkety, kterých už máme nadbytek a dále se část orné půdy zatravňuje a nevyužívá a EU to dotuje. A to vše způsobuje honba za ziskem. Zisk je to základní zlo.

   • tata napsal:

    Bavor
    to ale není nic proti tomu co jsem napsal,na to konečně máme stejný nazor,jenže u te časti bohatych ktomu není ochota a stejně jednou dojdou i ty rezervy

    • Bavor napsal:

     Právě proto se říká, že nejprve musí přijít ten kolaps. Teprve potom katarze – očištění. Jako vždy, nejprve katastrofa, pak změna. Tak to vidím, že se té další revoluci asi nevyhneme. Když bude sametová, jeno dobře. Ale zatím co v 1989 šlo JENOM o svobodu, tentokrát půjde o MAJETEK a to bude jiná káva!

   • Jan Čermák napsal:

    Tady jste se podle mne trefil. Psychologie lidí je věc , kterou změnit nemůžeme. Ale jádrem Vaší úvahy jsou peníze. Úrok. Mám o tom fantastickou knihu :Bernard Lietaer: Budoucnost peněz. Je tam proč to takhle funguje, i co by se s tím dalo dělat. Nu a alternativy jak to dopadne. Žijeme v té nejhorší možné…

 9. Gerd napsal:

  Před 10 roky psali vědci, že Země je schopna uživit při využití úplně všech přírodních zdrojů 11 mld. lidí. Dnes ti samí mluví o 20 mld. a někteří opatrně říkají, že i mnohem mnohem více při využití jiných technologií výroby potravin.
  Takže celá otázka uživení lidí je spíše na podporu cen potravin než co jiného.

 10. Gerd napsal:

  A také se při otázce posuzování zdrojů potravy zcela opomíjí jeden zdroj, kdysi dávno v minulosti hojně využívaný našimi předky, který jsme si však z kulturních důvodů zakázali, i když v odlehlých oblastech 19. století nic neobvyklého. Domorodci v Tichomoří tomu říkali „dlouhá prasata“.

  • Občan napsal:

   Lidojedení? 😀
   No, ono se o něm spíš jen „ze slušnosti“ nemluví, ale jinak to není až tak vyjímečný zdroj hodnotné bílkoviny, a to ani ve „vyspělých zemích“. Stačí trocha pořádného hladu a lidé zblajznou i vlastní babičku; a ani nemusíme chodit do 19. století, protože stačila WWII. Myslím, že během ní padlo za obět kanibalismu mnohem víc lidí než si připouštíme.

   Vybavila se mi jedna úsměvná příhoda, kdy koncem 80. let přijeli někam do nějaké tichomořské lokality Commonwealthu nějací britští potentáti otevírat školu. Bylo to v horách, dost vysoko nad džunglí. A jak tam tak plkali v nové škole, přišel jeden z místních náčelníků se svou suitou a přinesl krásnou barevnou rohož. Potentáti se divili, čímže si to zasloužili; a tlumočník jim vysvětlil, že to kmen posílá královně jako odškodnění za snědeného misionáře, kterého zblajzli někdy v 50. letech 🙂
   (Já osobně pojídání misionářů považuji za celkem užitečnou činnost)

   • Hudec napsal:

    Jezuita by asi byl tuhý, musel by se před úpravou marinovat. Ale takový hezky prorostlý venkovský farář, nu – třeba by to šlo….

    • Bavor napsal:

     Nesmí se to přehánět. Takový D.D., to už by bylo příliš prorostlé.

     • Hudec napsal:

      Občan mi tu napsal: Bacha na cholesterol. V případě D.D. je ta poznámka pochopitelná.
      🙂

   • bara napsal:

    Sem myslela, že donesl prostírání :))

    • Občan napsal:

     Oni to patrně raději moc nepitvali, protože byli v menšině a ředitel školy i tlumočník byli také domorodci 😀 😀

  • Hudec napsal:

   Bezodpadová technologie?

 11. jaa napsal:

  Vůbec jste mne nepřekvapil, dle potřeby se diskuze stopne, a lidi musej brát a myslet si jen to co dovolíte či doporučíte. Vaše věc. Nebyl jste v Mladé frontě? Na rozdíl od Vás jsem k volbám šla a možná volila menší zlo ale neschovávala se za dobře znějící, morálkou ohurující velké slova. . Ale nemůžu si pomoct. Nepochopil jste, že v těchto volbách, takto rozložených, jde o existenci českého Česka. Protože vyhraje-li Švarcík, můžeme se začít loučit. Roztrhají je na cimprcampr… něco rakušáci, něco sudeťáci… Nevím, jak to dopadne , ale udělala jsem ,co bylo v mých silách aby Česko zůstalo a samostatné a české.
  Můžete mi zrušit přístup, je to Váš problém, nebudete mít návštěvnost …

 12. Jan Čermák napsal:

  Hudec
  Samozřejmě nejsme v sporu, jen jsem se snažil „diskutovat“.
  Příjemné trávení.
  Kolem silvestra jsem viděl v TV ČT2 bohužel jen konec diskuse na tema konec civilizace. Český egyptolog Bárta. Špica. Tvrdí, že společnost je tak komplexní a složitá, že do ní stačí jen fouknout. Kolaps si součastníci možná nebudou vůbec uvědomovat, půjde o „zjednodušení“.
  Další zajímovost na tohle tema jsem viděl tuším na BL. Voda, půda, energie, tlak na ekosystemy… Naše zemědělství je sice obrovsky „efektivní“ neb 2% zemědělců uživí ostatní a ti mohou podnikat, ale jeho energetická bilance je prý katastrofální. 1ku 10 Joulům. Na jeden joul v pšenici do toho vrazíme deset převážně z fosilních zdrojů. Nepočítal jsem. Ale tím pádem se drama kolem peak oilu ještě dramatizuje. Co nám přinesou ty břidlice? Oddálení.
  Já /40/si myslím, že se kolapsu nedožiju spíš stagnace a pozvolného úpadku.Ale o děti mám vážné obavy.
  Nu a na politiku a demokracii to nebude mít vliv katarze, ale katastrofy.

 13. lupen napsal:

  Co takhle, zkusit si přepočítat lidskou masu na kubíky. Vyjde Vám zajímavé číslo :o)

 14. Xaver napsal:

  Lidstvo celou historii – co člověk člověkem je – muselo řešit otázku hladu versus nasycení: ať tu žila miliarda, dvě, tři či sedm mld lidí…Zhruba ve stejné době, do níž autor zasadil svůj příběh, jsem jako bokovku jakéhosi výzkumu napsal pojednání „Lidstvo a chléb k roku 1985“. Možná jako doplněk k tématu se z něho něco hodí.
  Budeme létat v roce 2000 na Měsíc? Či dokonce na Venuši? Budou domácnosti řízeny samočinnými počítači? Budou se sériově vyrábět a transplantovat lidské orgány? Budeme pracovat jen tři hodiny denně? Tyto a další otázky týkající se obrovského technického rozmachu rozebírají dnes stále častěji vědci-futurologové a laici. Jsou však i skeptici, kteří se ptají opačně: nezahubí se lidstvo vůbec na následky technického pokroku, na otrávené ovzduší, spaliny a odpad všeho druhu? Filozof Bertrand Russel předpověděl, že LIDSTVO MÁ K ROKU 2000 JEN 50PROCENTNÍ ŠANCI NA PŘEŽITÍ…
  Zanechme však technických spekulací a přejděme k „chlebu našemu vezdejšímu“. Aby lidstvo totiž mohlo pohlížet kamkoli do budoucna, musí žít už dnes, zítra, za týden a měsíc. A přitom není neznámo, že smrt z hladu a podvýživy je stálým hostem v mnoha zemích už dnes. Jak se chce, resp. jak se musí člověk vypořádat s tímto problémem v dohledné době? Řekněme jen do roku 1985, protože toho se ještě většina z nás dožije. Otázka jistě nad jiné obtížná, ale řešitelná, (Následoval výčet různých možností a cest tohoto řešení, jež sem už nepatří. Uvedu jen závěr.)
  Mezinárodní organizace a vlády i národy rozvojovýchzemí, jichž se PŘEDEVŠÍM problém týká, stojí před krajně obtížným dvojitým úkolem. Nejde jen o to, zvýšit zemědělskou produkci v rozvojových zemích použitím moderních pracovních metod, musí se vážit a řešit i problémy světového obchodu zemědělskými produkty. Potravinová situace v roce 1985 bude tak značně ovlivněna tím, jak se nám podaří pozornost světa obrátit na hlad a problémy potravin a tak umožnit řešení tohoto dvojnásobného úkolu. A ten musí být vyřešen, nemají-li velké části lidstva v roce 1985 stát tváří v tvář smrti z hladu.
  Z řečeného tedy vyplývá, co jsem řekl v úvodu: ten problém byl, je a bude asi permanentní!
  Ještě poznámka k těm hokus-pokusům s větrolamy, kukuřicí na celinách, rýží kde všude apod.: i když se pokusem (a jiná cesta než pokus neexistuje) zjistí, že je to slepá ulička, je to pro vědu i člověka přínos. Někdy ovšem draze zaplacený…

  • Hudec napsal:

   Tom věděl i náš národní hrdina Cimrmann, mistr slepých uliček. 🙂
   Nic ve zlém, pane Xavere, te je jen pokus o vtip, ale v gruntu s vámi souhlasím.

Komentáře nejsou povoleny.