Byl by Beneš souzen v Haagu?


napsal Joda

Příznivci KS se nám snaží namluvit, že prohráli presidentské volby kvůli Benešovým dekretům (BD), jejichž otázku vnesl do kampaně MZ. Já si myslím, že BD hrály v porážce KS jen podružnou roli, že pro volbu MZ (nebo nevolbu žádného kandidáta) byly hlavní jiné důvody. Také otázku BD nevnesl do diskuze MZ, ale moderátor V. Moravec. Vsadím se, že kdyby KS na Moravcovu otázku odpověděl např. „Benešovy dekrety jsou historická událost, která nemá žádný vliv na současnost“, už by do konce presidentské kampaně o BD nepadlo ani slovo. KS to ale začal rozmazávat tak, že se toho MZ chytil a vyprovokoval KS k nehorázné větě „Beneš a členové jeho vlády by dnes byli souzeni v Den Haagu“. Jinými slovy – Beneš a členové jeho vlády by byli souzeni za válečné zločiny.

Byl by opravdu Beneš souzen v Haagu? Určitě ne, jsou pro to dva důvody :

1. Z protiněmeckých excesů těsně po válce by bylo těžko vinit Beneše a členy jeho vlády. Vlastní BD válečnými zločiny v žádném případě nejsou. Mimochodem správný výraz pro BD je „Zákony československé republiky, které byly před ustanovením Národního shromáždění vyhlášeny formou dekretů presidenta republiky a až po ustanovení Národního shromáždění dodatečně schváleny jako platné zákony“.

2. Stále platí, že po každé válce jsou souzeny jen ty válečné zločiny, kterých se dopustili poražení. Takže, i kdyby se ČS vláda dopustila nějakých válečných zločinů, její příslušníci by souzeni nebyli, neboť Československo bylo součástí protihitlerovské koalice (vznešeně řečeno Československo bylo jednou z vítězných mocností). Zásluhu na tom má právě E. Beneš (a také Gabčík s Kubišem). Atentát na Heydricha způsobil, že Československo začalo být považováno za spojence západu. Benešova smlouva se Stalinem (ano ta, která je mu otloukána o hlavu) způsobila, že Československo začalo být považováno za spojence Sovětského Svazu.

Výmluvným faktem je událost ze 4. dubna 1945. Ten den sovětská armáda obsadila Budapešť a Bratislavu. Moskevský rozhlas hlásit že „Rudá armáda dobyla Budapešť a osvobodila Bratislavu“. Cítíte ten rozdíl – dobyla hlavní město nepřítele a osvobodila významné město spojence.

Dodatek – on vlastně již po válce existoval podobný tribunál, jaký je dnes v Haagu. Sídlil v Norimberku a soudil výhradně německé válečné zločince. Další takový sídlil v Tokiu a soudil výhradně japonské válečné zločince. Ani dnes to není jiné. Soud v Haagu soudí pouze Srby. Pokud se před něj nedopatřením dostane nějaký Chorvat nebo kosovský Albánec, jsou vzápětí propuštěni.

Příspěvek byl publikován v rubrice Joda glosuje se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.