Diskusní platforma – dnes o rezignaci Benedikta XVI.


Včerejší rezignace svatého otce  Benedikta  XVI.  je cosi výjimečného.  Po mnoha  a mnoha  staletí  jde o první  dobrovolné  odstoupení  hlavy  katolické  církve a vrcholné  světové  autority   z  tohoto úřadu Je jasné,  co  bylo  příčinou tohoto  rozhodnutí.

Jenže  žijeme  ve  světě,  který  je posedlý  úspěchema  osobní  mocí  snad  více než  kdykoli před  tím. Nevěřím, že  v  hierarchii  kterékoli  církve  je tomu jinak.

Nejsem  schopen  napsat sám speciální  článek.  Na  ten toho vím příliš  málo a bylo by  to  velmi  mělké. A  nějakou  hloupou  plytkostí  nechci  vědomě  tzamořovat svět.  Ten  je  jí  doslova  přehlcen i bez nějakého  vlka.

Takže  mne napadlo použít  Dashina  letního  nápadu  a  otevřít   k  tématu  diskusní platformu!

Co  si myslíte  o   papežově  rezignaci  vy? Vlkův  soukromý názor  je, že  jde o  velký  čin   velkého muže. Větší o  to,  že jsme  nedávno  zažili  na  vlastní kůži  velmi urputný pokus  jiného starce, kterému  evidentně  docházejí  síly, prodrat se silou mocí do nejvyššího  úřadu  země..

Díky  za  projevený  názor.

P.S:  v  těchto  diskusních platformách  hodlám pokračovat vžd y při  vhodném  tématu. Prosím  zdvořile  ty ,pro které  je  církev a  zejména  a  římsko katolická koncentrátem  všeho zla, aby  se buď  diskuse zdrželi  nebo byli  věcní a bez  emocí. Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Diskuse se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

85 reakcí na Diskusní platforma – dnes o rezignaci Benedikta XVI.

 1. Slim napsal:

  Mnoho povyku pro nic. Zvlášť v tak ateistické zemi jako Čechy

 2. severočech napsal:

  Už včera bylo na webu zmiňováno tzv. Malachiášovo protoctví, podle kterého by měl být papež, který nyní bud zvolen, tím posledním.
  Wikipedie zmiňuje toto proroctví s nedůvěrou (údajně pochází z 12. století, ale publikováno bylo až v 16. století). Dost detailní popis části, týkající se posledních papežů, je na
  http://casdpribram.sweb.cz/Studium/Malachias.htm

  • vlkp napsal:

   Díky za mimořádně zajímavý odkaz o kterém jsem neměl nejmenší potuchy…

  • jaa napsal:

   díky, je zvláštní, jak… když se hledá, všechno do sebe zapadá— zajímavý je ten poslední… zvlášť s našimi restitucemi v nevídaném rozsahu… hmm, znovu díky..

  • vonrammstein napsal:

   Tendenční výklad sekty Adventistů sedmého dne. Na konci toho proroctví se nemluví o konci světa, ale o zániku Říma. Můžeme akorát spekulovat, jestli měl na mysli zánik fyzický, nebo pád Říma jako symbolu a sídla katolické Církve, případně celé katolické věrouky.

 3. Germanicus napsal:

  Zajímavé je svědectví kardinála Vlka (kterého jinak, jakožto celý katolický klérus moc nemusím), který uvádí (mimo jiné dnes ráno na Radiožurnálu), jak hodně Benedikt XVI, v poslední době zdravotně sešel, a to nejenom fyzicky, ale i psychicky.
  Lze předpokládat, že Bedenikt XVI. se v poslední možný moment svobodně rozhodl (rozhodně v rozporu s „tradicí“) nekompromitovat obraz papeže v očích světové veřejnosti a místo trpkého živoření na lékařských přístrojích dožít a umřít v poklidu někde v ústraní. Pokud to tak je, je to rozhodně moudré rozhodnutí, které je třeba respektovat, vážit si ho a celou záležitost moc nerozmazávat…
  Velmi zajímavé bude sledovat, zda volitelský sbor kardinálů při volbě nového papeže „osvítí Duch svatý“ a zvolí takového papeže, který přispěje k tolik nutné reformě a modernizaci katolické církve.

 4. ld napsal:

  Papežové neodchází do penze. Ani invalidní důchod nějak nepřichází v zřetel.
  Na vojně se tomu říkalo dezerce.
  Svatí otcové nesou tíhu svého úřadu až do úplného konce. Racingerův předchůdce byl tou nejlepší ukázkou velikosti. S přijímáním svého zvolení na sebe berou tito muži břímě šéfa snad největší firmy světa s miliardou akcionářů; tedy nelze říct sorry, už mi to blbě chodí, končím, na příští valné hromadě si najděte jiného.
  Služebník služebníků Božích jde prostě coby náměstek JK v jeho šlépějích – také vstříc smrti – jinak prostě nemůže být hoden těchto titulů.
  Rezignace Benedikta zcela jistě ukončí šestnátckou seznam uživatelů tohoto jména, protože tento počin zůstane dalším stigmatem v historii papežství.

  • vonrammstein napsal:

   Aha. Takže by bylo o hodně lepší, kdyby na balkon vozili trosku papeže v kolečkovém křesle, blábolícího, slintajícího, neschopného souvislé věty. Vy jste volil Schwarzenberga, že jo?

   • ld napsal:

    Koho jsem volil, po tom je vám pendrek. Jestli se ale uleví vaší frustraci, tak končící papež zdaleka neodpovídá té charakteristice, kterou popisujete.
    Pokud chcete někoho o katolictví, resp.papežství poučovat, něco si o tom přečtěte nikoli z transparentů fangličkářů.

    • vonrammstein napsal:

     Já jen, že tak preferujete nemohoucí starce ve význačných funkcích. Možná zatím neodpovídá, ale to může přijít velice rychle. Jako praktikující a zajímající se katolík si o tématu dovolím něco vědět i bez Vašich povýšených doporučení.

     • ld napsal:

      Podívejte, já se nemám zájem přetahovat o to, jestli k tématu něco víte. Z diskuse vidím vaši snahu sekat kol sebe, kousat jako mamba jen tak z plezíru. Ostatně já jsem na tomto blogu již dávno skončil, jen diskutovaná událost vytvořila tuto epizodní výjimku. A hbitě z tohoto prostoru zase odkvačím.
      Takže, abdikuje li papež, je to stále v dějinách papežství natolik vzácný jev, vždyť Halleyova kometa k nám létá daleko častěji.
      Pokud nahlédnete jen do minulého století, zajisté zjistíte, že takřka všichni papeži atakovali či překonali 80 roků života, jeden byl přes 90 let. A všichni svůj pontifikát ukončili v souladu s tradicí. Tradice je totiž jedna z mála věcí (určitě bychom oba pojmenovali další 3-4), ke které se upírají zraky a slechy věřících, o srdcích ani nemluvě. Není výjimkou papež, který se dožil přes 100 let a sedával pod Berniniho baldachýnem, a jestli jste opravdu znalý katolictví, nemůžete podléhat výkřikům o nemohoucích starcích, ačkoli je sám užíváte. Na módní výkyvy je KC imunní, proto je stále přitažlivá.

     • vonrammstein napsal:

      Nesekám a nekoušu, jen uvádím na pravou míru nejviditelnější nesmysly. Ano, je to vzácné, ale není to žádná dezerce, jak tvrdíte nahoře. A ano, byli i starší papeži. To ale nemění nic na tom, že pokud Ratzinger usoudil, že už není schopen pontifikát plnohodnotně vykonávat-a je lhostejné, jestli jeho slabost je fyzické, duševní nebo obojí povahy-, je to od něj moudré rozhodnutí. Není příliš pravděpodobné, že by se jeho zdravotní stav s rostoucím věkem lepšil, spíš naopak, takže by to časem pravděpodobně dopadlo tak, jak jsem nastínil výše. A jsem opravdu přesvědčený o tom, že papež na pokraji vegetativního stavu (tady samozřejmě pro názornost přeháním) by Církvi ničím neprospěl.

 5. Alieno napsal:

  Michel de Notre Dame ve svých Siècles předpověděl, že v pozdější době budou pak papežové již jen dva a poté bude celá instituce zrušena .
  Tak třeba již nastal ten čas .

  • Rošádek napsal:

   No tak když to předpověděl „Michel de Notre Dame“, tak to bude určitě pravda.
   Mimochodem, kdo to byl?

   • aztli napsal:

    Michel de Notre Dame byl osobním lékařem krále Karla 9. a učencem v 16. století (1503 – 1566),berejského původu, navrhoval různá hygienická opatření , třeba pravidelné umývání rukou mýdlem před jídlem , desinfikování povrchů i rukou pro přípravu jídla , například octem (lepší nebylo k „mání“ ) , nevěřil, že nemoc je božím prokletím , ale obyčejným důsledkem špíny a nepořádku , dost se z toho splnilo, například že jistého času se pokusí ovládnout svět jakýsi „Napoulon a Hister“ , tedy jinými slovy Napoleon a Hitler .
    Dále též předpověděl, že „věru jednou nastane takový divný čas, kdy pro člověka na této Zemi nebude práce.“
    To je třeba zrovna dnes.
    Prý každý pracovní den v ČR přibude 2000 nezaměstnaných, to je za celý rok asi 500 000 lidí navíc bez práce, takže dnes papírově 590 000 , nepapírově 890 000 a ke konci roku 2013 již bude 1 490 000 lidí bez práce. Tohle uhodl docela dobře .
    Takže bohužel, když tohle řekl Michel de Notre Dame , a je to s tou nezaměstnaností pravda, proč by neměla být i s tou překonanou institucí .
    Takže, jak říkáte : No když „TO“ předpověděl Michel de Notre Dame“ tak to bude „URČITĚ“ pravda .
    Ve staré franštině psali ještě chvíli Michel de Nostre Dame , to S pak vymizelo s novou gramatikou .

 6. ld napsal:

  Mimochodem, zkusím dodat tip na příštího vítěze konkláve: William Joseph Levada, a přijme jméno Lev XIV.

 7. ,passant. napsal:

  Nemůžu souhlasit, že je to velký čin velkého muže.Možná trpký,lidsky pochopitelný,ale katolíci s tím nemůžou dost dobře vnitřně souhlasit.
  Kristus jmenoval Petra jako svého zástupce na zemi a jako prvního biskupa.
  Pokud si to dobře pamatuji.
  „Petře ty jsi skála a na této skále postavím svou cirkev a brány pekla ji nepřemohou.“
  Papež není úřad,papež je symbol,je zástupce boha.
  Symboly neodstupují,symboly se kácejí,pošlapávají ,ale přetrvávají. Stejně jako v boji prapor,či standarta legie.

  • Rošádek napsal:

   „katolíci s tím nemůžou dost dobře vnitřně souhlasit“
   Ale můžou, samozřejmě že můžou. Zatím k tomu vyjádřili pochopení a respekt nejen obyčejní katolíci, ale i církevní špičky.

   • ,passant. napsal:

    Může se bůh,vzdát svého božství?
    Papež je bohem delegovaný,(skrze Petra) jako zástupce boha na zemi.
    Bůh nejmenoval několik zástupců,zvolil jediného a Petrovi neukázal ani náznakem, že se může toho poslání jakkoli vzdát.
    Boží zástupce dost dobře nemůže mít prac. dobu třeba od osmi,do čtyř. Nemá hranici odchodu do důchodu.
    Papež může pod tíhou toho poslání klesat,může i padnout, ale do své smrti zůstává božím zástupcem.
    Až po papežově smrti by se mělo sejít konkláve a tam biskupové při modlitbách a po vnuknutí“ Ducha Svatého „,volí ze svého středu nového božího zástupce.
    Omlouvám se, takhle nějak, mne to v mládí učili. Už hodně dlouho jsem pohan a možná se v cirkevních dogmatech pletu, ale takto to cítím.
    Jen dodatek. Pokud je dané, že se papež nemůže vzdát svého poslání , a je zvolen nový papež vzniká schizma .
    Že to tak není,to už je asi jiná pohádka. 🙂

    • Rošádek napsal:

     Nic proti tomu, že jste pohan – mimochodem, myslel jsem si to. V tom případě ovšem nemůžete poučovat katolíky, co a jak. Naopak pokud máte zájem, můžete se sám nechat poučit. Takže jste se možná už dočetl, že precedens k tomuto případu už byl. Jednak také možná víte, že sám Benedikt XVI. je nejen špičkovým teologem, ale coby papež z hlediska katolické dogmatiky neomylným strážcem pravověří. Takže jestliže on něco takového udělal, tak je to 100 procentně v pořádku.

     • ,passant. napsal:

      Proč bych nemohl. Jako katolík jsem křtěný,jako katolík jsem vyrůstal a jako člověka, mne ten střet filozofií samozřejmě zajímá . A Rošádku, nepoučuji, píšu jen svůj pohled na věc. Jen jeden z pohledů.Můj jako Váš,či ostatních. Pokuste si to přebrat.

     • Rošádek napsal:

      Nebojte se, já jsem si přebral – vy coby odpadlík se snažíte poučovat papeže, co smí a co nesmí. Samozřejmě, to můžete. Je to ale dost legrační, že.

     • Rošádek napsal:

      Omlouvám se za poněkud příkrý tón, Passante. Nemyslím to zle. Ale málo platné – Vy jste napsal, že „katolíci s tím nemůžou dost dobře vnitřně souhlasit“. No a tak Vám prostě píšu, že to není pravda.
      A to není moje domněnka – já to prostě vím. Tudíž nezlobte – nediskutuju s Vámi, nýbrž opravuji Váš omyl. Je mi líto.

     • ,passant. napsal:

      Fajn,ja věděl že se domluvíme. Snad jen tohle.:
      „– já to prostě vím.“
      Závidím Vám, já to prostě nevím. Možná až se dostanu na druhý břeh Styxu. Snad potom? 🙂

  • severočech napsal:

   Obovám se, že papež, který neudrží moč (o řeči nemluvě), nemůže být považován za tu vaši skálu a podobně jako Brežněv by byl těm méně věřícím než jste vy, ,passante, pro smích. To by žádná skála nebyla.

   • ,passant. napsal:

    Nějak jsem to nepobral.
    Ta vaše replika se vztahuje na tuto větu kterou jsem napsal? :

    “Petře ty jsi skála a na této skále postavím svou cirkev a brány pekla ji nepřemohou.”

    Zřejmě ano, protože jinde jsem slovo skála nepoužil. Asi čtete nepozorně, jinak by jste si všiml uvozovek u dané věty.
    Jinak, Ta věta (ta slova) jsou přisuzována Ježíši Kristu a já ač nevěrec, se před tím člověkem hluboce skláním.

 8. jaa napsal:

  Mno, faktem je, že katolická víra je jen staletími ověřený způsob vládnutí… bohužel nejkrvavější, ze kterého si asi brali vzor světští paovníci, či vůdci a nereformovatelný. Volba papeže není noc mystického, je to tvrdý kalkul. Poláka dosadili, aby se pokusili srovnat do latě či vrátit do lůna církve – východní země/slovany/, němec měl zajistit nejlepší pozici pro Německo v dobách vzniku a upevňování EU. Teď se to mele, v Africe, a obou amerikách… mno.. zdá se že není nad čím bádat. Zajímavé ovšem je, že Vatikánu jaksi uniká, že věk ryb skončil a vodnář je úplně jiný. Pokles katolických /a všech jeho odvětví/ věřících je celosvětový, snad díky neobyčejné zpupnosti hodnostářů, síti a vyšší vzdělanosti i jinde. Říká se že přechod bude bolavý a hodně bolestivý, ostatně staré přísloví o scípající kobyle známe všichni. co řešit. Viděla jsem kdysi na Spektru dokument o nepřístupných vatikánských archivech…. a jsem docela zvědavá, jestli se podaří ty tisícileté záznamy o manipulaci lidí, národů atd. dostat pod věřejnou kontrolu, či jestli nedopatřením nevyhoří, nebo jej neskartují… až jim dojde, že je šmytec… a pak si restituce nerestituce.. lidi vezmou všeechno to ukradené a pod. zpět. hmm….

 9. varadero napsal:

  Zajímat se kdo tam na tom stolci ted je nebo bude nebo nebude mě osobně absolutně je luft to už vidím smysuplnější počítat kolik jehliček odpadlo během zimy na borovici tuto organizaci nepodporuji a podporovat nebudu podle hesla kdo tě jednou obelhal tomu už nevěříš.

 10. Občan napsal:

  No, asi si to musel vybojovat, protože papežové umírají ve funkci – buď přirozenou smrtí, nebo jsou zavražděni biskupy.
  Poslední papež, který dobrovolně odstoupil z funkce, žil snad ve 12. nebo ve století. Poslední papež, který byl zavražděn biskupy (mělo jít o nějaký finanční malér Vatikánu), žil v 50. letech 20. století.

  Spekuluje se o tom, že tentokrát by to měl být černoch. Jakože ta „modernizace“.
  Je to možné, ale na zkostnatělosti katolické církve to nezmění nic.
  Ani na počtu věřících; v této souvislosti se mi stále vybavuje otřesné srovnání průměrného počtu farníků na kněze a počtu žáků na učitele – 16/1 a 27/1. Až se naplno rozběhnou restituce, změní se počty na 10/1 a 45/1, protože na platy učitelů a na provoz škol bude ještě mnohem méně peněz než dnes.

 11. XY napsal:

  Mno, nejsa věřícím, mohu se odvolat ke klasikovi: Dí Poláčkův pan Načeradec: Je Slavia můj závod? Není! Tak co se starám? Já se nestarám!
  Ať už bude nástupce toho jsoucího, jenž opravdu rozumně rezignoval, když zjistil, že se mu sil nedostává (kéž by to uměli všichni mocní mužové tohoto světa), tedy ať už bude jeho nástupcem kdokoli, s našimi církevními restitucemi to nehne ani o píď. A nějakou křížovou výpravu snad už žádný svatý otec nevyhlásí.

  • jaa napsal:

   mno, s tou křížovou výpravou bych si nebyla tak jista…. dá se pod tím vybavit ledacos a máme i u nás z nedávna zkušenosti. Na začátku 90tých se jim toho vrátilo hodně, Tomášek byl spokojený a děkoval… a jak to dopadlo– vzpomeňte malér s Novou scénou ND – jen bůh ví kolik to stálo, u nás co dostali ve středu města – samá obchodní galerie, kšeft na kšeft… nic v užívání v původním rozsahu a určení.. i když nevím jestli to jen pronajali nebo prodali, na části zahrad .. nové dívadlo…, no a nastoupil nový a ejhle nové a další požadavky a nároky… a.. no uvidíme, až začnou kácet lesy a vyvážet dřevo, a …. a vůbec… ony ty křížové výpravy byly hlavně o majetku akorát ta forma se zmodernizovala….sorry že to nevidím růžově , ale člověk se furt učí zkušenostmi

 12. Mirka napsal:

  Vyjimečná osobnost, shodou okolností katolík, filosof, člověk žijící pravdu.

 13. Antonie napsal:

  Škoda, že máte pravdu Vy a ne on. Tedy úřad papeže je úřad lidský jako každý jiný a proto ano, Joseph Ratzinger se zachoval, na rozdíl od spícího knížete, lidsky správně. Jeho příkladný čin však je neklamným důkazem toho, že papež není a nemůže být neomylným zástupcem Boha na zemi, protože žádného takového zástupce nám Ježíš nezanechal. Sice Petrovi dal „klíč“ k nebeskému království, ale Bůh je Bohem živých a Petr je majitelem toho klíče napořád, protože žije, pro nás zatím ještě v neviditelném „oblaku“ katolické neboli všeobecné Církve všech andělů a svatých, kteří nám pomáhají ke spáse. (Žid. 1:7-14) a (Žid.12:1) A my s nimi i mezi sebou navzájem máme žít vírou podle míry, kterou nám Bůh odměřil.

  Při vší úctě k tomuto moudrému muži, největším omylem církve je dogmatická neomylnost, podle které, kde je dogma, tam není otázka, jenže nosit Ježíšovo jméno a Ježíšovu sílu znamená mít moc vládnout svým osudem. Neomylností Božího záměru je neporušenost. Harmonie zdravého neporušeného těla stejně jako neporušené mezilidské vztahy. Proto rozbité rodiny, stejně jako rozdělená církev, neplní už ve světě své poslání.

  V dějinách spásy jsou jedinci, kteří chodili tak blízko Bohu, že kdyby je nevzal, žili by dál, a tak každý, kdo chodí s Bohem, dotýká se jeho života. Mojžíšovi bylo 120 roků, když zemřel, zrak mu nepohasnul a svěžest ho neopustila.
  „Nosíš-li Ježíšovo jméno a nenosíš Jeho sílu, nosíš to jméno nadarmo.“ „Opět vám pravím, shodnou-li se dva z vás na zemi v prosbě o jakoukoli věc, můj nebeský Otec jim to učiní. Neboť kde jsou dva nebo tři shromážděni ve jménu mém, tam jsem já uprostřed nich.“ „Což nepoznáváte, že Ježíš je ve vás? Leda, že jste se snad neosvědčili.“

  Svět je v pohybu, čas se přiblížil, ale ať se děje cokoliv, „vždycky je tu jen přítomnost, které je třeba dát řád. Předvídat budoucnost není naše věc, máme ji však umožnit.“ Z filozofických a náboženských směrů dosud známe jen filozofii smrti. Filozofii života se teprve musíme naučit. Čas vylití Ducha na všechny lidi, jak je psáno ve Skutcích, přichází, a to je ta „píseň nová“ tedy nová jen v uvozovkách, protože „Co bylo je totéž co býti má, a co se nyní děje, je to, co se dít bude, aniž je co nového pod sluncem. Je-li jaká věc, o níž by někdo mohl říci: Pohleď, to je cosi nového? Ano, pak již to bylo před věky, které byly před námi.“

 14. jaa napsal:

  jen pro zajímavost… na tiscali je fotka, jak po vyhlášení rezignace uhodil do sídla papeže blesk… , tak nevím… nevím

 15. kalimero napsal:

  1. Z funkce papeže se nerezignuje.

  2. Přímí účastníci přednášky papeže z minulého týdne svědčí, že byl zcela fit.

  3. Jsem přesvědčen, že je za tím skandál, který ještě neprosákl na veřejnost. Nepochybuji, že se časem dozvíme, o co šlo. Tipuji sexuální skandál nebo krytí sex. skandálu – nejspíše obvyklého pedofilního. Nebo zpronevěru – viz soudní procesy v poslední době.

  • vonrammstein napsal:

   1. Rezignovalo několik papežů, 4 nebo 5. Můžu dohledat.
   2. Kardinál Vlk, který se s ním setkal nedávno, svědčí o jeho do očí bijící sešlosti. Nemám ho rád, ale nemám důvod mu tohle nevěřit. Ostatně v pětaosmdesáti je logicky fit málokdo.
   3. Vaše podezření bez důkazu neznamenají absolutně nic.

  • Antonie napsal:

   Dedukce a nenávist. Ale do jaké míry jsou ty skandály kněží objektivní či mediálně zveličené se nikdy nedovíme. Stačí však vzpomenout na obvinění sbormistra dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského. Také nebylo všechno tak, jak nás informovali.

 16. kalimero napsal:

  P.S. Vyloučeny nemohou být ani nová zjištění ohledně známé Hitlerjungend minulosti.

  • Rošádek napsal:

   No ono vyloučeno není víc věcí. Např. že tuhle kalimero je starý estébák. Důkazy pro to sice nemám, nicméně zdá se mi to velmi pravděpodobné.

 17. jezevec napsal:

  Všem kdo jeho rozhodnutí nectí, otázka – jaká je tedy alternativa?
  Musí se jednou zvolený papež držet na svém stolci, zuby-nehty za jakoukoliv cenu, pak už jenom nehty? Myslím že to není správné žádat po nikom. Nezapomeňte že církev je světská instituce, kecy o „zástupci Boha“ mohou exploatovat leda jedinci kteří ví o ŘKC naposledy to co je naučili ve škole bolševici. .

  • vonrammstein napsal:

   Fakt? A japa to, že v tom jedu i já, aktivní katolík vyššího středního věku?

   • jezevec napsal:

    tak povidejte, kde je to napsáno, to o tom zástupci boha?
    já jsem protestantský pes, rád se přiučím.
    bez ironie, prosím. papež není můj šéf, ale respektuji ho jako theologa. umět včas odejít, než s člověk stane trapným, jsem poněkud postrádal u papeže předchozího.

  • Rošádek napsal:

   Eh – bolševici nás učili kecy o “zástupci Boha”?
   Naštěstí nevím, co je to „exploatovat“, a ani to snad raději nechci vědět.

  • jaa napsal:

   :-)) že by námět pro naše milené volené i nevolené na sesli nejvyšší?? co se drží zuby nehty?? A kdopak ví CO papst Nečasovi na soukromé návštěvě poradil???

 18. vlkp napsal:

  Mno,
  tahle diskus měl a být , sekundárním cílem, také testovací. Nikomu neberu jeho názor. Nicméně vidím tři diskutující, kteří to pojali jako bitvu na Bílé hoře. Nebo také propásli, z mého pohledu vynikající příležitost mlčet….
  Ptám s e sám sebe proč? A proč tady?

  • wiki napsal:

   vlkp napsal: … tahle diskus měl a být , sekundárním cílem, také testovací …

   A modří již vědí … ?!?

 19. Alieno napsal:

  Já jsem si rovněž myslil, že tato umožněná diskuse je umožněná s vedlejším efektem, zda diskutující se dovedou „držet zpátky“ , tedy jinými slovy zda se „již polepšili“ , to bylo první , co mne napadlo a jelikož tohle bylo do jisté míry neutrální téma , tak je jasné, že když přesto někteří se nedovedou „držet zpátky“, tak to nedovedou ani při žhavějšch tematech , což je asi závěr , který učiní Capo di tuti capi blogu.
  Takže jsem to vnímal jako spíš jakousi psychologickou hru či „zkoušku“ diskutujících , zda „obstojí“.

 20. Miluše napsal:

  Měla jsem radost, že vlk dnes otevřel diskusní platformu k zajímavému problému. Nemusí to být zrovna téma nás všech.
  Ale prosím jménem všech, kterým Kosa přirostla k srdci, aby ti, kteří přišli s jízlivostí a s cílem si „rejpnout“, aby se ovládli a respektovali vlkovo přání. Většinou byla Kosa pyšná na korektní dikusi. Díky. 🙂

 21. ld napsal:

  to vonrammstein napsal:
  Únor 12, 2013 v 20.26

  Musím psát tady dole, nahoře došla nit vlákna.

  Papežství přetrvávalo tisíciletí především proto, že držitelé klíčů umírali v klubu, měli toto poslání po zbytek života; své občanské jméno změnili jednou provždy, a to vstupem na balkon.
  Jak se to říká při svatbě? Dokud smrt nerozdělí? Jakou váhu by tedy měla mít pontifikova vyjádření, když s tím sekne? Miliardy věřících se prostě mohou cítit oklamány.
  Co slyšíte při přijímání? „Toto je smlouva věčná…“, ale pilíř neměnnosti a stálosti šmahem vyhodíme při strázích pozemských?
  Ne, věřící potřebují příklady, cestu k následování. Tou je fenomén papežova odúmrtí v úřadě, nikoli přestup na klidnější bárku.

  • vonrammstein napsal:

   Ano, určitě se tím někdo může cítit oklamán.A taky cítí, už jsem takové reakce zaznamenal. Ale právě proto, že je to tak výjimečné, bych tomu nepřikládal nějak mimořádný význam. Malér by ovšem byl, kdyby se budoucí papežové s odvoláním na tohoto tak nějak sami posílali do důchodu. Ale věřím, že to nenastane. Ale opakuji-pokud papež došel k tomu-věřím, že racionální úvahou, protože to je opravdu mimořádný úkaz-, že svůj úřad už nemůže vykonávat zodpovědně nebo důstojně, pak je podle mě to rozhodnutí správné.
   Smlouva věčná v tomto kontextu znamená trochu něco jiného a výkonu pontifikátu se tahle formule rozhodně netýká.
   Papež odstoupením nepřestává být katolíkem, takže svoji část smlouvy věčné jistě dodrží.

   • Alieno napsal:

    Je otázka, kolik jich „bude“, dle Michela de Notre Dame již mají brzy „dojít“ a organizace postupně zrušena . Třeba to nebere na lehkou váhu a uznal, že je čas na změnu, třeba dospěl k názoru, že lze věřit i „neorganizovaně „.

    • vonrammstein napsal:

     Já těmhletěm šamanův nevěřím, přestože tu a tam něco trefí.
     Těžko by papež stál na vrcholu hierarchicky a velmi složitě organizované instituce, kdyby nevěřil v její smysl. A i kdyby k tomu došel sám za sebe-čemuž nevěřím-, nemůže vědět, jak se zachová jeho nástupce. Takže v tomto smyslu by abdikací by naprosto nic nezískal.

     • Alieno napsal:

      No to jistě nemůže předjímat, ale co by se stalo tak hrozného, každý, kdo má potřebu věřit, tak bude věřit i nadále, asi podobně, jako kdyby „náhle“ zítra nastalo po neurčitý čas bezvládí, tak to neznamená, že ten , kdo je naučený být laskavý, by měl postupně „zvlčet“ . Jinak pocházel z hebrejské rodiny, která se dala na křesťanství, ale tak trochu šaman opravdu byl. Byl dobrým lékařem i lékarníkem a vyráběl léky z bylinek a možná i ty léky zkoušel na sobě a není vyloučeno, že tím pádem mohl být na způsob šamanů v transu, kdy měl vidění do budoucnosti a pak po procitnutí zapisoval formou veršů ty své Siècles .

     • Občan napsal:

      A k čemu je taková organizace VĚŘÍCÍMU člověku?
      POKUD opravdu věří, pak rozmlouvá s bohy sám, kdykoli a kdekoli a obejde se bez instituce. Jakmile se stane závislým na instituci, která mu radí a nařizuje JAK má věřit, stává se JEHO víra pověrou a modloslužebnictvím. A víra sama pouhým mocenským a marketingovým nástrojem.

      Muslimové nemají žádnou organizovanou církev. Stejně tak ji nemají mnohá polyteistická a další náboženství – většinou mnohem starší než monoteistická. A docela dobře se bez církve obešla a obejdou.
      Takže kdyby zůstala katolická církev bez papeže, buď by se nic nestalo – což by ukázalo pevnost katolické nauky, nebo by se rozpadla na jednotlivé farnosti a samostatné věřící. Zmizela by křesťanská víra? Patrně ne; jen by se stala upřímnější. Hierarchie a papežové by byli odsunuti do historie stejně jako katolická nauka o tom, že je země placatá a středem vesmíru.

      Ona je funkce papeže celá taková dost „vošajstlich“. Správně by totiž měl být Petr nesmrtelný; leč nikoli po duchovní stránce, ale fyzicky. To by byla panečku zkouška pevnosti JEHO víry a jeho prostřednictvím všech ostatních katolíků. Vybíraný papež je totiž totéž jako „reinkarnace“ dalajlámů. S tím rozdílem, že dalajláma je vybrán jako mladý a roste s funkcí. Kdežto papežové bývají starší až velmi staří i se všemi z toho plynoucími problémy. Na Jana Pavla II. už byl ke konci dost smutný pohled, hraničící s pocitem trapnosti. Když jsem ho vídal, připadalo mi to, jako kdybych chodil do starobince dívat se na utrpení umírajících; nebo spíš jako kdyby je zřízenci vyváželi na náměstí lidem na odiv. A přímý přenos z jeho umírání, to už bylo hodně za čárou.

      Když jsem byl ještě věřící, obešel jsem se bez instituce. Bylo mi putna, jestli jsem zašel k unitářům, metodistům, husitům, do lesa, do ZOO nebo ke katolíkům. Moje víra byla se mnou všude. No, a pak se stalo, že byla pryč; a ejhle – život neskončil, pokračuje a svět kolem mě také.

 22. ld napsal:

  Smlouva věčná byl příměr, souhlasím s tím, že to není trumf á la římský biskup.
  Jistě si pamatujete nelehké umírání JP II, které navíc trvalo drahný čas. Ale děj se dohrál až do opony. Nedávno se psalo, že také on uvažoval o abdikaci, leč neučinil tak. A tohle bude jedním z hledisek, kterým vešel do dějin, a proč Racinger ne.

  Dobrou noc.

  • vonrammstein napsal:

   Ratzinger do dějin zcela jistě vejde, jen zatím není jisté jak.
   Vy úplně pomíjíte praktickou stránku věci (teď budu chvíli teoretizovat, ale nikoli fantazírovat): Dejme tomu, že Benedikt za měsíc, rok nebo dva ulehne a už nevstane. A že ho přístroje udrží naživu, neschopného vykonávat úřad, řekněme dalších pět let. Po celou tu dlouhou dobu bude Církev fakticky ochromena. Bude sice mít papeže coby symbol a čistě formální hlavu, ale nikoho, kdo by vykonával papežské pravomoci. V případech, kdy je Církev bez papeže (což je až na tyhle výjimky výlučně doba mezi úmrtím starého a volbou nového papeže) přechází určitá část papežských povinností a pravomocí na sbor kardinálů. Ale pokud by byl papež naživu, zřejmě by to nešlo. A i kdyby ano, ta část je opravdu malá a sbor kardinálů nesmí přijímat žádná závažná rozhodnutí.
   Což mě dovádí k daleko děsivější myšlence: Že by v průběhu tak dlouhé doby mohlo některé „moderněji smýšlející“ kardinály-a nejsem si vůbec jistý, že nejsou v přesile-napadnout, že na sebe ty papežské pravomoci delegují všechny a natrvalo. Pak nás Bůh ochraňuj, to by byl skutečný konec katolické Církve.
   Nakonec si opravdu zaspekuluji: Nenapadlo tohle i Svatého otce a není jeho abdikace způsobem, jak tomu předejít?
   Dobrou noc i Vám.

   • ld napsal:

    S tím sborem kardinálů jste si to dost zvláštně interpretoval a ulehčil.
    Takže nejprve, v Kánonu 353 Kanonického práva je uvedeno, že se kardinálové shromažďují na příkaz papeže. Teprve v Kánonu 359 je stanoveno, že při UVOLNĚNÍ úřadu papeže má sbor kardinálů pouze tu moc, kterou mu stanovuje zvláštní zákon. Tedy je to přesně obráceně než píšete. V tom prvním případě jde o jasný projev vůle. A ten druhý je tedy až nástupem sede vacante.
    A teď ta hlavní pojistka, Kánon 335 praví, že při uvolnění úřadu papeže a při znemožnění výkonu jeho úřadu SE NEZAVEDE NIC NOVÉHO v řízení církve…To znamená, že neuvolněný stolec je daleko menší hrozbou. V tom tkví ta jistota. I kdyby papež blouznil v kómatu, stéblo přes druhé se nehne, protože jenom on má tu moc. Katolická církev přece nemá potřebu překotných řešení; její dvoutisíciletá historie je toho dokladem.
    Ukončení pontifikátu jinak než vůlí Stvořitele je tedy vrtání do té skály, o které praví Mt 16,18.
    A ve sportu tomu říkáme vlastní gól.

Komentáře nejsou povoleny.