Jusif Samedoglu: Den popravy


napsal Jan  Čermák

Tuhle knížku asi neseženete, i když vyšla v 14 000 nákladu. V roce 1990 u nás, v autorově rodném Azerbajdžánu v roce 1987. Potkal jsem ji ve výprodeji. Pamatujete začátkem devadesátých na ty kupy knih již nevhodných do nové doby? Stála 25 Kč ve vázaném vydání. Název mě zaujal, otevřel jsem jí a četl:

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Na nebi září ojedinělé hvězdy, jejich šedavý svit tu slábne, jakoby se chystal vyhasnout docela, tu zase ozáří celé nebe. Je bezvětří, avšak v koruně vidlicovitého habru se čas od času ozývá poplašné šelestění, připomíná hučení příboje a vyvolává dojem, že moře je nablízku. Není to ale moře, to vítr se probouzí v Jeskyni Dědů a protahuje se, slézá z lože, plazí se při zemi a chystá se k útoku, co chvíli nabere sil, naplní hory a řeky svým hukotem a rykem a pak se vrhne na lidi. „ Hej, tvorové dvounozí, ať vyhyne váš rod na věky!“ Prokletí právě probuzeného větru, který se kdesi, v nedohledné dálce, snad až na druhém konci světa, chystá k zuřivému náporu. Lidé už měli dost větru a vítr lidí. Medvěd liška ba i nebeské ptactvo už odtáhli co nejdál, protože vítr nasál všechen hněv země i nebe a chystal se ho vyvrhnout na dvounohé tvory. Už jdu, jdu protože chci pochopit, co tak rozběsnilo ty dvounožce, železem oděné ďábly s měděným krunýřem. Jdu je pohnat k zodpovědnosti za nenávist v nevyspalých očích, za zlostné kletby. Jdu, abych se dozvěděl, kdy se konečně nasytí krve, ti bezkřídlí netopýři, kteří se obávají božího světla a vyčerpávají se v krvavých hrách tak, že jim nezbývá sil, aby odevzdali své padlé druhy zemi. Ještě chvíli potrvá, než vítr přijde. Čeká ho dlouhá cesta, má před sebou hory, soutěsky i řeky.

Jusif Samedoglu ročník 1935, syn Azerbadžánského národního básníka Sameda Vurguna se proslavil právě tímhle kouskem. Na přebalu píšou, že je humanista, neb věří, že žádná, byť sebekrásnější idea nemá právo na existenci, pokud by ji měl být obětován jediný lidský život. Nevím, já to pochopil jinak.

Děj se odehrává ve třech časových rovinách. Úryvek je z raně středověké pověsti, té se budeme věnovat, a napsal jí strýc hlavního hrdiny za dob Stalinových.  Samozřejmě zemřel v gulagu. Druhá a třetí  časová rovina mi dost připomíná Abuladzeho Pokání.  Vypravěč  je nemocný a nakonec zemře. Mimo odhalování minulosti rodiny v 30tých letech rozpráví s mluvícím krysákem. A není to Bolek Polívka:

Protože jsem nejstarší krysák na zemi snažím se, seč můžu, prokazovat dobro dobrým lidem, protože na této zemi hynou právě oni, kdežto ti špatní si žijí a prospívají…Ještě by ses měl naučit nebát se smrti, ostatně až ji budeš mít za sebou, přesvědčíš se sám, že člověk nemá proč se jí bát.

A všemi třemi časovými rovinami prochází hlavní záporná postava. Zlo. Zlo vtělené do jednoho muže, může se to jevit i tak, že to je jeden a týž člověk, celých těch tisíc let. Autora románu pošle do Gulagu, nemocnému se vysmívá a v pověsti je, jak jinak, vládcem.  Znáte středověk, jde od údolí k údolí, jsme na Kavkaze, od hradu k hradu a za ním je spálená zem. Muže obvykle pobije, ženy daruje vojákům, děti nechává být. A v našem údolí navíc popraví národního básníka, barda, Jarka Nohavicu.

Lid této země svého básníka hluboce miluje, velký a moudrý vládče, a my se bojíme, aby nedošlo ke zbytečným projevům neklidu, nežádoucím řečem…říká vezír.  Vládce: Jen ať se přihlásí ten, kdo se bojí! Dobyl jsem tuto říši, srovnal se zemí tuto pevnost. Popravili jsme chána této země, vypálili jsme její vsi, pobili všechny muže od nejmladšího po nejstaršího a zbrotili tuto zem jejich krví. A nikdo z nás nedostal strach a nikdo z místních se nám v tom nepokusil zabránit. Myslíte tedy, že se dnes někdo odváží postavit se na obranu nějakého otrhance, který si říká básník? Odpovědí byly nadšené ovace.

Básníku tedy vyrvou jazyk, popraví ho. Jeho babička žalem zemře. Bývalý králův šašek, ale zachrání jeho básně. A uprchne. Cestou narazí  v lese na děti: Hej dítě čípak si? Jsme děti drvoštěpa Bahlulaha strýčku. Kdepak máš otce, kdepak máš matku? Serbazové je zabili, nejdřív otce a pak matku…z chýše se vyhrnuly čtyři holčičky, jedna menší než druhá, a pět chlapců .“ Oslepni osude! „ zaúpěl k nebi už pokolikáté za dnešní den Uflama Gasym.

Tak se jmenoval ten šašek. V tom je ten humanismus, že je naloží do káry a jede s nimi a básněmi bůhví  kam. Do snad lepší budoucnosti.  A zatím vítr z jeskyně dědů dorazí a zabije panovníka i s celou armádou.

Celou tou tirádou jsem chtěl říct několik věcí.

 Slovo má moc. Velkou. Panovníci se jí bojí. Po všechny časy. Proto píšeš Vlčku?

I zlo má svoje meze. Překročí-li nějakou snesitelnou hranici, bůh ví kde je, zvedne se kdesi vzdor lidství a zlo je smeteno. Jeskyně dědů se mi moc líbí, na závěr knihy se v ní všechny postavy schází, jdou do ní dnem vyschlé řeky, a okresní tajemník, to zlo, se ji chystá vyhodit do povětří…

No a je tu alternativní pojetí zla k Solženicynovi. Absolutně zlý jedinec. Obvykle vysoce postavený, žádný zametač. Přes všechny věky, v každé generaci se s ním musíme utkat.

Solženicyn říká: hranice mezi zlem a dobrem vede uvnitř srdce každého z nás. Proto je tak těžké s ním bojovat. To ty jsi můj vrah, žádný Stalin, chce říci svému katu.  Samedoglu říká, serbaz /chánův voják/ je jen člověk s lidskou slabostí. To univerzální zlo, vládce z něj dělá zvíře. Pro svoji moc.

Žijeme v době rozplizlého zla. Je těžké ho vůbec identifikovat. Takže nám bude asi Solženicynovo pojetí víc k užitku. Ale neznamená to, že Jusif nemá pravdu, taky. Myslím, že i na Kose se často píše o lidech, o jejichž předchozích vtěleních si těžko myslet něco dobrého.

Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

44 reakcí na Jusif Samedoglu: Den popravy

 1. znalec napsal:

  Tuhle větu ze Solženicina, o srdci si pamatuju nejvíc ze všech těch krvavých protokolů. Někomu ta hranice vede nad čarou ponoru, někomu až nad aortou. Dobrej článek

 2. Petrpavel napsal:

  Málo polopatismu, skoro žádný, hodně volnosti k výkladu, přemýšlení. Dobrý článek.
  Ale jak už to bývá : právě proto neúčinný.

 3. Petrpavel napsal:

  Přečetl jsem si celé, už uzavřené – proto píši sem, diskuse k několika posledním článkům a jsem spokojený.
  Když už i vlk používá stejnou, a žádnou jinou, argumentaci proti KSČM jako oligarchové ( 🙂 ) hellerové, které upřímně a správně kritizuje, je to s KSČM a její pozicí dobré ba nejlepší.
  Když sem píší jezevec a Carlos V. to, co píší, vidím, že s naší tzv. pravicí to jde setsakramentsky s kopce, už umí být jenom rigidní, zlá, uzavřená do sebe, a osamocená ve svých pohledech.
  Když ujede Hudec (jezevec s Carlosem V. už v tom lítajístachanovsky na 150 %) a má pocit přílišného přerozdělování u nás (a co ve Švédsku, tam není velké 🙂 ?) a odpoví mu zcela jednoznačně a srozumitelně Občan, vidím, že rozum vítězí.
  Docela rád bych viděl stát složený složený z občanů Kosy. Hádali bychom se, ale nežilo by se, myslím, v něm špatně. Neumím věštit, ale do toho Švédska bychom daleko neměli. I tam totiž volí co stát státem stojí, někdo konzervativní liberály (Umírnění), ale v žádném případě by nechtěli ODS či TOP 09 :
  http://www.hoax.cz/hoax/omluva—svedsko-se-distancuje-od-soucasne-ceske-vlady/

  • Carlos V. napsal:

   nějak mi Vaše vyjádření o mě a operovování s příslišným odkazem vytváří komplexní obraz.
   pp, víte, co znamená hoax ?
   😉

  • Hudec napsal:

   Milý Petřepavle,
   vzhledem k četnosti vašich reakcí zde na kose začínám pochybovat, zda stihnete přečíst i to, co píší ostatní. V případě mého poněkud váhavého zamyšlení o přerozdělování mi připadáte jako ten politruk, co četl referát o SNP (Slovenské národní povstání v roce 1944, nikoliv rozdělení Čs. federace na rozhraní let 1992/1993 – pozn. pro ty mladší :-)). Bylo to takhle:
   „A tehdy povstal proti nenáviděným okupantům celý slovenský národ…. Byli jich tři autobusy a ještě a stáli na stupátkách…. promiňte, přeskočil jsem řádku…“
   Mám pocit, že v mém případě jste těch řádek přeskočil celou řadu.

   • Petrpavel napsal:

    Milý Hudče, shodit se dá všechno. Stojíte-li si za tím, co napíšete, proč ne? Je to váš názor. Ale neshazujte pochybnými pochybnostmi toho, kdo ho nesdílí.
    O diskutovaném přerozdělování ani slovo v tomto Vašem vyjádření ….

  • Gerd napsal:

   Petřepavle,
   bohužel Vaše nadšení pro KSČM nesdílím. Nejsou o tolik lepší než jiní poslanci v parlamentu, jen neměli možnost se dosud projevit. Pokud ale takovou možnost mají, chovají se stejně jako jiní. Vzpomínáte na Dobeše a jeho rady do skryté kamery, jak straně věnovat úplatek?
   Je pravdou, že se chovají docela rozumně. Tak nějak v tom vidím podobné mediální šidítko jako byl sám velký Karl Schwarzenberg. Ale nevěřím, že by byli schopni vládnout. Za jedno volební období ve vládě by se znemožnili až k nevolitelnosti.
   KSČM není o tolik lepší než jiné strany ve sněmovně. Je jen méně špatná, ale recept nenabízí. Snad kromě jednoho, naprosto nedemokratického zabavení všech nadprůměrných majetků nabytých v divokých privatizacích 90. let.
   Spíše je s podivem co občané ČR všechno vydrží od svých politiků.

   • Petrpavel napsal:

    Neberu Vám Gerde Váš názor. Jen doporučuji sledovat občas Poslaneckou sněmovnu a hlasování v ní.
    Toho Dolejše vzpomíná jako jedinou chybu kdekdo, je to na stejné úrovni jako odmítat socialismus skandinávského typu kvůli diktátorskému režimu v KLDR nemajícímu s komunismem, natož socialismem, nic společného.
    Nejlepší je, že všichni vidí jak vládli 23 let dosavadní vládcové z OF, ODS,KDU, ČSSD,Zelení, VV, US, Lidem, k čemu to vedlo….to jim nevadí ( i když mají ústa plná toho že vadí), protože je volí dokola dál, ale vadí jim jak by hypoteticky podle nich vládli komunisté.
    Jak často píši, komu není rady, tomu není pomoci …
    „Nedemokratické zabavení nakradených majetků “ nejen z divokých privatizací podotýkám … svatá prostoto …

 4. Jeff napsal:

  Já bych řekl, že to je marné. Viz: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-staromestskem-namesti-stovky-lidi-protestovaly-proti-komunismu/906377?utm_source=rss&utm_medium=feed
  Zadruhé: škody po 23 letech jsou daleko větší, než si kdo dokáže představit. Viz: http://www.bloc.cz/bloccz/art_369/jak-chcete-vladnout-lidem-kterym-nerozumite-a-o-kterych-nic-nevite.aspx
  Zatřetí: Hellerové nepřipouštějí diskusi. Jejich pravda je jasná, hluboce podporovaná Prahou a médii:
  – za vše špatné v ekonomice za posledních 23 let může Paroubek, je to Gottwald
  – kradou tady jen socani, viz nejznámější kauza Rath, Drábek jasně řekl, že oni vybrali Fujitsu dobře
  – Češi se mají skoro nejlíp v Evropě, hned za City of London, řekl to i vtipný ministr financí, který už je pod 3% k HDP
  – sociální systém ve formě mateřské a podpory pro invalidy vysává státu všechny peníze a stejně to končí u cikánů, z třičtvrtě milionů lidí bez práce polovina nechce makat a taky nikdy nebude, zbytek nic neumí a umět nechce
  – do chudých regionů nejezdit, radši je předat Polákům. Nám stačí Praha, Krkonoše a Rozvadov. A Letiště Václava Havla
  – důchodci maří naši práci a vůbec jsou jaksi navíc. Volí Zemana a komunisty a zaplňují Kaufland
  – pokud se nám něco nedaří, mohou za to axiomálně komunisti, po skoro 30ti letech za to může 40 let komunismu a jejich zločiny, tisíce a tisíce mrtvých, zastřelených na hranici, hlad a bída socialismu. A gulagy.
  Přepínám.

  • Petrpavel napsal:

   „Famózní“, „děsivě přesné“.. to jsou komentáře pod druhým odkazovaným článkem. Připojuji se, stojí za to přečíst a zamyslet se.
   On i tenhle Jeffův … ale kdo se chce zamyslet?

  • Meky napsal:

   Dávám nejen svůj podpis k vyjádření p.Jeffa,ale dovolím si doporučit/ne Jeffovi,ten to určitě zná/nadčasovou knihu komentářů p.prof.Mlynáře Zdeňka.
   Osobně se domnívám-i když je to trochu sci-fi,že povídáním se zlo neodstraní,diskuze sice může motivovat,ale to je tak vše.Mnoho slov,málo činů,to je asi chybou inteligentních lidí zde i jinde.

  • Petrpavel napsal:

   Z prvního odkazovaného článku : „… Pořadatelé na akci také sbírali podpisy pod petici, na závěr protestu naplánovaly pochod k sídlu ČSSD, v Lidovém domě je ale čekala jen zavřená ….“
   Copak čekali? Že na ně budou o víkendu socani čekat, prosit je na kolenou aby jim nenadávali za vytváření levicové vlády když levice vyhraje suverénně volby, a objednávali si čistírnu na obleky od vajíček a pohotovost na rozbitá ústa?

  • Cech napsal:

   Zde si prosím dovolím doplnit jak se v roce 2014 vlády zmocní KDU-ČSL společně s TOP 09 a starostové v koalici s ODS.
   http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/294372-italskym-politikum-znicil-nadeje-populisticky-komik-volil-ho-kazdy-ctvrty.html
   Vždyť je to tak jednoduché.
   Protože je u nás je komiků nadbytek, tak nejen že doženem ale my předeženem !!

  • jonáš napsal:

   Dnešní status od Matěj Stropnický — představuji si takovou demonstraci za vládu. Kdyby vydržela při účasti tak 30 lidí scházet se aspoň dvakrát tejdně, bude se o ní psát na titulních stranách 😉

 5. vlk napsal:

  Tenhle čláek už stihlo hodnotit 23lidí.Což je obrovský počet. Nicméně průměr jsou 3 hvězd. Tohle opravdu nechápu – naprosto skvělý článek a tak skromné hodnocení.
  Mohlby mi někdo z těch, co takhle šetří hvězdičkami vysvětlit, proč to, co napsal Jan Čermák nepovažují za špičkovou věc. Rád si to přečtu. Díky.

  • Marian napsal:

   Jak napsal Petrpavel, málo polopatismu, hodně přemýšlení a to bolí.

  • vonrammstein napsal:

   Dal jsem čtyři. Jednu jsem vypustil za tu upachtěnou poznámku o Nohavicovi.

  • Iveta Vilímková napsal:

   Dala jsem plný počet a nasdílela k sobě na facebookový profil. Lidi nějak už neumí filosoficky diskutovat. Tady totiž nevystačí s vygooglenými odkazy, tady musí zapojit vlastní šedou kůru mozkovou a to jak už zde padlo prostě bolí.
   Článek je opravdu super a já autorovi děkuji. (y)

 6. Alfred Eckhardt napsal:

  Hudče, spletl jste si to s pražským povstáním, na Slovensku to bylo jinak.

  • Hudec napsal:

   Nespletl. O Pražském povstání platí následující:
   Jaký je rozdíl mezi Pražským povstáním a filmem o Pražském povstání?
   Film je delší.

 7. šva napsal:

  Dobrý text…

 8. Faust napsal:

  Mno, vlku, ptáš se, proč tak málo hvězd? Pod tímto článkem…
  Sám za sebe: neoslovil mě ničím. Už Bulgakov v naprosto skvělé knize Mistr a Markéta razil takovou tézi, že Ďábel, přijda na svět, MUSÍ konat dobro, aby si lidé uvědomili, v jakém že zlu žijí.
  Mno… Takže ano, tato téze mě oslovila.
  Ono obecně vzato, psát o románu, který je širší veřejnosti neznámý, je dost ošemetné.
  A vydávat SVÉ dojmy z literárního díla za nějak obecně platné závěry, je ošemetné dvojnásob.
  Takže tak asi…

 9. Jan Čermák napsal:

  Vlk, faust
  Není třeba mne nějak šanovat, jsem si vědom ošemetnosti celého „projektu“. Když mne vlk oslovil, zapýřil jsem se, ale co tak psát na blog?Tolik už toho bylo napsáno a je tolik povolanějších. Jsem zvyklý, že okolí vnímá mé názory, jemně řečeno, jako neobvyklé. Ve vlkově říši ale bloudí hojně lidí, kterým rozumím. Tahle jsem to tedy spáchal, nějaké literární dílo, které mi sedí v hlavě, ze kterého jsem si pro sebe udělal „světonázor“, obecně platný, ale jen pro mne.A čtenáře to může zaujmout, nemusí, může jim to připadat hloupé, nebo nemusí. Každopádně by to mohlo, ale nutně nemuselo, být zajímavé. Každopádně všem díky za pozornost, a vlkovi zvlášť za podium.

 10. Alice napsal:

  Dobrý den vlku! Ptáte se, proč tak málo hvězdiček (obecně). Budu mluvit jen za sebe – pro mne je největší problém v tom, že možnost ohodnocení je nahoře nad článkem. Nevím, jak ostatní, ale chci si článek napřed přečíst, než ho ohvězdičkuji. Jenže pak sjedu dolů k diskuzi a často se zapomenu nahoru vrátit a kliknout. Nešlo by to hodnocení přesunout dolů pod článek?
  Jinak tenhle blog je jeden z nejlepších v posledních dnech pane Čermáku, není třeba pochybovat. Tak letím honem nahoru, ať nezapomenu zas kliknout:-). Hezký den všem.

  • vlk napsal:

   Alice
   netuším, zd a by šlo přesunout hvězdičky.Ale vím, že jestli to níhodou , jd e,tak já to neumím.
   Ale odrolovat, zejmén a u myši s kolečkem, by nemělo být neřešitelné…

   • Alice napsal:

    Vlku,
    děkuji za odpověď. Myš s kolečkem sice mám, dokonce se umím vrátit nahoru i bez rolování, ale v paměti (mé) už je to jaksi „zarolované“ mezi tím, co jsem právě vstřebala z článku a diskuze. No já vím, můj problém… 🙂

 11. Hudec napsal:

  vlku,
  na mě je ten text pana Čermáka moc složitý, nedokázal jsem ho dočíst, tudíž bez reakce a hodnocení z mojí strany.
  Mám tu ale něco od Uzunogla, to jméno Semenoglu mi ho připomělo.
  Pardon, s hlubokým tématem pana Čermáka to nesouvisí, ale snad to Kosíře v těžkých dobách trochu pobaví, byť jde o humor sice ryzí, leč poněkud černý.
  Ten můj (Uzu)noglu byl ten Kurd Yekta, co v ČR podnikal v 90.letech a pak ho strašně dlouho drželi ve vazbě a on dokazoval (a snad i dokázal, už si nevzpomínám), že nic nespáchal.
  Tak tenhle Yekta Uzunoglu byl velikým obdivovatelem Václava Klause. A na základě sponzorských příspěvků také v roce 1993 vydal knihu „Ekonomické perspektivy České republiky“ s několka Klausovými statěmi a jeho fotem na titulní straně. Zbytek publikace byly příspěvky tehdejších kapitánů české ekonomiky.
  Když jsem to tak teď vyjmul z knihovny (že tam mám ale třeba vedle Věku poděbradského prof. Rudolfa Urbánka také řadu pěkných hovadin, co?), je to k popukání. Posuďte sami některé autory a titulky jejich dílek:
  Josef Lux: Perspektivy českého zemědělství
  Karel Dyba: S důvěrou se dívejme do budoucnosti
  Richard Salzmann: Několik zamyšlení nad kritikou našich bank
  Dušan Tříska: Politické, legislativní a organizačně technické aspekty privatizace v České republice
  Jiří Tesař: Perspektivy české ekonomiky a úloha Investiční banky, a.s.
  Stanislav Labounek: Dynamický rozvoj Agrobanky, a.s. Praha
  Lubomír Soudek: Škoda Plzeň – velká historie a dobrá budoucnost
  (toho soudka jsem psal já a tak mám jednu tu publikaci darem s osobním věnováním od Narcise I. Nenahraditelného)
  Ne snad přečtení, i jen pouhé prolistování toho dílka je znovu poučné.
  Tuto posmrtnou připomínku našich nadějí a omylů po dvaceti letech uzavírám citátem ze stati samotného organizátora této knihy Yekty Uzunoglua (snad ho správně skloňuji), když před tím jmenuje Tomáše Ježka, Dušana Třísku, Karla Dybu, Vladimíra Dlouhého, Jana Stráského, Ivana Kočárníka, Josefa Zieleniece, Richarda Salzmanna a pochopitelně Václava Klause, jehož označuje za hlavního architekta radikálních ekonomických a společenských reforem, kterými skutečně po čtyřicetileté obrně rehabilitoval československý ekonomický systém jako v žádných jiných postkomunistických zemích:
  „Nutno podotknout, že v žádných postkomunistických zemích není ve vládě tolik špičkových ekonomů, kteří jsou navíc již tak dlouho spojeni úzkými přátelskými vztahy. Historie spolupráce a přátelství zmíněné skupiny umožňuje nyní těmto architektům nové české ekonomiky dělbu práce, snadnější komunikaci a názorovou výměnu i přes jejich příslušnost k různým politickým stranám vzniklým po revoluci. Právě tyto vztahy jsou fenomenální pro současnou českou vládu a vedoucí kádry ekonomické struktury České republiky¨(str. 82).“
  No není to roztomilé? Škoda, že jsem to tehdy neuměl správně přečíst a rozklíčovat. Pozdě bycha honit….

  • vonrammstein napsal:

   😀 No, s tím časovým odstupem to je opravdu hodně tmavý humor 🙂

  • kočka šklíba napsal:

   No podle mého to byl černý humor již tenkrát, jen nesměl být člověk omámený českou mediální žumpou a hlavně samozřejmě“skvělým ekonomem“ Klausem a jeho smečkou.

  • vlk napsal:

   Jardo

   ano, napadlo mne, když mjsem otevřel před týdnem mail Jana ěrmáka totéž!
   Stená přwdstava!
   K tomu Uzunogluovi – o to byl vůbec vejjlupek. Pak byl doohá léta v krimu vyšetřován na základ ě nějakého divného obvinění sna d z vraždy, následně prouštěn, ale zlé jazyky v Paze říkají, že jel v nějakých těžkých podvodech.
   V každém případě to byl něco Harry Jelínek po sametu.
   Ale když už je k disposici taková úžasná sbírka keců a vzdušných zámků za tolik peněz – co takhle dávat rpavidelně nepravidelně nahlédnout do těch duševních perel… Ať občan Kosíř vidí, co mu slibovali a kolik to stálo! To bylo Retro!

   • Hudec napsal:

    To by už dost zavánělo masochismem, ne? Zejména v mém případě, neb jsem pár let pod ten kotel docela vydatně přikládal. 🙂

 12. Mirka napsal:

  Demaskovat moc, jako sílu, která nás ovládá pomocí naší spolupráce, může být tou informací, která tuto moc podlomí.

  Moc je daná ovládáním. Ovládání je závislé na ochotě nechat se ovládat.
  Ochota poslouchat závisí také na informacích o nás a o světě, ze kterých vycházíme. Utlačovatelská moc podkopává tvořivost a sama se destruuje. Demaskovat moc, jako sílu, která nás ovládá pomocí naší spolupráce, může být tou informací, která tuto moc podlomí. Nás ovládá chybná idea prospěšnosti sobectví a boje.

  Největší moc mají peníze. Kdyby se platilo plátnem, tak by to bylo plátno. Měli bychom připomínat že je potřeba vrátit se k platidlu a jeho smyslu jako oběživu. Vysvětlovat lidem, že oběživo má smysl, když obíhá.
  Biblické „Kdo zemře pro mě, bude žít“, chápu ghándiovsky, nespolupracovat na svém zotročení platidlem.
  Peníze nás ovládají skrze naše špatné vlastnosti a sobectví. Demaskovat toto sobectví v nás, odsoudit jej, na tom pracoval Ježíš, když nám nařídil, že máme-li dvě košile, máme dát jednu tomu, kdo žádnou nemá. Je potřeba rehabilitovat pojem solidarita.
  Podle jimi používaných prostředků k dosažení cíle nejsou komunisti extrémní levice.
  Extrémní levice jsou křesťané, lidé žijící podle Krista. Oni odmítají se podřídit strachu z moci a odmítají používat jeho prostředky Oni odmítají boha boje a sobectví.

  Podstata vítězství nad zlem je, uvědomit si, že zvenku jsme ovladatelní mnohem míň, než zevnitř.
  z OM a mohl by to podepsat i 🙂
  Josef Švejk

  • Řezníček z Brna napsal:

   Výborné shrnutí naši situace. Lana snepínají a už brzy prasknou.

 13. Anonymní napsal:

  Dobro a Zlo. Věčné lidské dilema. Nutno dodat, že obě jsou lidským konstruktem, tak jako každá ideologie a všechno z oblasti lidského duchovna. Taktéž je nutno dodat, že Zlo zdaleka nezačalo Stalinem ale bylo zde dávno před ním.Jeho vláda začala již někdy v době, kdy první člověk přestat usilovat o své živobytí vlastní prací a rozhodl se oloupit o výsledky práce (živobytí) jiného člověka. K tomu si postupem času vypracoval zákonnou ochranu a ideologii, ustavil placený mocenský aparát )odměňovaný z podílu na kořisti), které mu umožnily takto jednat setrvale.

  V historii nebylo většího Zla, než když pod rouškem Dobra vedly nesmiřitelné války různé ideologie. Ve jménu jedněch lidských anebo abstraktních bohů byly káleni jiní bozi, vyvražďovány a brány v otroctví národy, znásilňovány ženy, prováděny loupeže, masakry, etnické pogromy a čistky, využívány nejrůznější brutální mučící techniky.

 14. varadero napsal:

  Četl jsem Soženicinovy spisy Souostroví gulag a tam je zcela jesně vyprofilované zlo je to od vlády přes ideologii až po vykonavatele.
  V dnešní době co je zlo?myslím že podstata dnešního zla je hodně dobře skrytá a má mnohem širší základnu než za dob Solženicina o čem mluvím jako vždy se snažm jit na základy a ty jsou hodně rozsáhle a ve své surové podobě na zlo v žádnem případě nevypadají ,ale bohužel jsou zlem takže o čem sakra mluvím je to jednoduché mluvím o ropě,o fiat měnách o centrálních bankách o manipulacích se sazbama o derivátech o dotacích a další a další

Komentáře nejsou povoleny.