A TEĎ TROCHU O LÁZNÍCH


napsal Xaver

Lázně mně nedělají nijak zvlášť dobře. Ale „musím“ tam, protože dělají dobře mé ženě. Koupel ve vířivce mně vždy rozhýbe ledvinové písky; podvodní masáž mně rozbuší srdce a „rozkvedlá“ všechny klouby; po masážích zad se bolím ještě měsíc a neotáčím krkem…Snad jen uhličitá koupel působí blahodárně na mou prostatu – aspoň na chvíli. Já prostě radši hory a běžky, ale žena…zbytek už znáte.

Takže jsme zase jednou vyrazili, stejně jako hrstka dalších českých důchodců: a to do nejmenších lázní našeho světoznámého lázeňského trojúhelníku (jmenovat nebudu, stejně „vlkovi“ za reklamu nezaplatí). Vydali se sem i naši němečtí sousedé, zčásti důchodci, zčásti nezaměstnaní (!): mnozí z nich s treckingovými, francouzskými a jinými holemi, velkými zavazadly a převážně velkými auty. Cítil jsem se mezi nimi psychicky vysoko, neboť vidí, že na to (ještě) máme, že jsem stejně jako oni lázeňský host (pozor – žádný pacient, nýbrž host nebo klient). Dokonce jsem za pobyt s plnou penzí a procedurami v přepočtu  zaplatil „etwas weniger“ než oni; nebudu jim vykládat, že jsem sehnal nabídku „v akci“. Když přijde ovšem řeč na důchod, padám psychicky opět strmě dolů: můj pobyt totiž stojí „viel mehr“ než polovinu měsíčního důchodu, ten jejich naopak daleko méně než polovinu toho jejich…Ale dost k cenovým relacím, víme o nich své.

Tak to bylo pár úvodních slov o mně a hostech, a teď něco o „těch lázních“.

Ti, co se mají starat o naše blaho, rozhodli, že příliš mnoho zdraví a sil lidu obecnému asi neprospívá. A tak v podstatě rozbili dobře fungující zdravotnictví (kromě jiného), takže protestují nemocnice, pojišťovny, doktoři, sestry, pacienti…A „zkrouhli“ také české, světově proslulé lázeňství; tak, že mnohé lázně propouštějí, omezují ba i část léčeben zavírají (např. Třeboň, Jáchymov, Bohdaneč aj.). Další si vypomáhají smlouvami na dobu určitou a některým hrozí doslova zánik.

Pan ministr Heger totiž naordinoval snížení komplexní a příspěvkové léčby v lázních ze čtyř na tři týdny, opakování jednou za dva roky, snížil počet nemocí (indikací) s nárokem na lázně aj. Ne že by si to četní protekční „vymetači“ lázní nezasloužili, avšak všeobecný dopad těchto kroků je drtivý, jak naznačily předchozí řádky.

Když to vztáhnu na ty malé, krásné lázně, v nichž jsem právě strávil pár krásných dnů, chtělo by se člověku zaplakat. I když přijíždějí samoplátci, zpola prázdná jídelna našeho tříhvězdičkového hotelu a „pulzující“ život na kolonádách a hlavních třídách naznačovaly, že cosi vážného se děje. Jinak řečeno, hotely-léčebny nebyly zdaleka obsazené a některé kapacity byly (snad jen přechodně, přes zimní měsíce) zavřeny úplně.

A to navzdory skvostným darům přírody (jako jediné u nás mají tyto lázně všechny tři léčebné součásti: minerální vody, plyny, slatiny), navzdory krásné architektuře města, stále zdokonalovaným interiérům v hotelích, přírodním a jiným zajímavostem v okolí…A HLAVNĚ: navzdory pracovitým, obětavým, ochotným a milým lidem, kteří svýma zlatýma rukama vracejí zdraví a radost ze života nám potřebným! Alespoň v hotelu, kde jsem byl, to platí bezezbytku od vedoucího lékaře-primáře, přes maséry a masérky, terapeutky až po lázeňské dámy a pány, mající na starosti koupele. Toto vše ztratit by nebylo jen obrovským selháním odpovědných, ale snad doslova zločinem!

Takže si kladu otázku – a jistě nejen já – jak na krizi v našem lázeňství? Možná by ji pomohli vyřešit samoplátci z naší střední a vyšší „třídy“ obyvatel. Jenže bude jich dost, když je pro ně ve světě ještě tolik neprožitých lákadel? A není namístě také otázka, zda je to spravedlivé, solidární? Pochopitelně dalším zachráncem je zahraniční klientela, ale její podíl se zdá být už poměrně stabilizovaný a příliš stoupat nebude. Konečně třetí možnost leží na lázních samých: snížit náklady až „na dřeň“, a tak nabídnout ceny, jež unesou i méně movití samoplátci.

Bez těchto a podobných finančních pramenů se tento náš vskutku národní poklad začne vytrácet. Z krásných lázeňských kapacit se mohou stát chátrající ruiny se zatlučenými okny (pár už jsem jich tam viděl) a neopakovatelné léčebné zdroje budou vydány na pospas času, nezájmu a zkáze. Nebo úplatným úředníkům, manažerům, quasi-podnikatelům apod., jak je v této těžce zkoušené zemi zvykem.

Přesto všechno, co jsem s poměrně velkou nadsázkou napsal v úvodu, takový osud našim lázním nemohu přát; a asi nikdo z nás! Jenže to nestačí: zkázu Poldi, Tatry, Tesly, ČKD, Svitu, desítek textilek aj. jsme si také nepřáli, a jak to dopadlo?! Proto je třeba naléhat na lékaře, aby nebyli přespříliš úzkostliví při navrhování příspěvkové lázeňské péče. A na zdravotní pojišťovny, aby dobře, bez byrokratických obstrukcí vážily při posuzování žádostí o lázně vztah zdraví a ekonomiky.

Zde ovšem můj ojedinělý hlas přílišnou váhu mít nebude. Naproti tomu mám doporučení, které prospěje nejen k ozdravění našich těl, ale i k „relaxaci“ ekonomiky a záchraně českých lázní: všichni znalci a milovníci Františkových Lázní (NAPŘÍKLAD) sledujte jejich inzerci, reklamní materiály a internet! Zejména v zimním období se objevují nabídky, do kterých se vejde dokonce i český důchodce. Využívejte je, nebudete litovat!

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na A TEĎ TROCHU O LÁZNÍCH

 1. vonrammstein napsal:

  Ech, nasrat. V r. 2002 jsem dostal lázně na křížek. Teplice. Císařský lázně. Na zlomenej hřbet. Pokojík dvoják, všecko gratis. Hned první den jsem musel vysolit 3.800.- za ajnclík. Spolubydlící nedorazil. Jistěže to nebyl můj problém, ale rázem jsem měl pokojíček sám pro sebe, což soudruzi vyhodnotili jako nadstandard, ačkoli jsem o to nestál. Moje naordinovaný hodiny na bazén neplatily, bo se tam ráchaly arabský paničky v nikkábu za hotový. Do posilovny mě pustili až po desátý večer, ačkoli jsem ji měl předepsanou v rámci terapie. Tu zas okupovaly německý paničky za hotový. Zakrákal havran: Never more!
  A pokud tam někdo potkáte doktora Lněničku-tak že ho nepozdravuju.

 2. Bob napsal:

  Byl jsem v lázních dvakrát.
  Měl jsem indikovaný „křížkový pobyt“.
  Bylo to super.
  Jídlo, péče vše víc než skvělé.
  Když jsme u těch Němců, tak malý komický vstup.
  Měli jsme k dispozici skutečně prohýbající se švédské stoly.Ale Němci na těch svých separovaných měli navíc vajíčka…:-)).Přišlo mi to komické…
  Ale co chci říct:
  Podle mě zbytečně velký komfort a „tahání“ peněz z pojišťoven..
  Dále znám ze svého okolí několik jedinců, kteří jezdí do lázní každý rok (samozřejmě křížkových) (?!!!).
  Dlouho jsem si říkal, že toto nelze utáhnout, a je to tu.
  Zcela výjimečně chápu omezení týkající se lázeňských pobytů, jen mám strach, aby to nebylo ode zdi ke zdi.
  Řešení bohužel nevidím, důchodci, kteří tvořili většinu klientely jakýkoli doplatek neutáhnou, cizinci kapacity nenaplní.
  Takže dávám sbohem jedné z posledních krásných výsad.

  • vonrammstein napsal:

   Tak to jste měl kliku. My na křížek jsme tam měli o chlup lepší obdobu závodní jídelny. Švédské stoly se prohýbaly o cimru vedle, kde se stravovali platící.

 3. livonka napsal:

  Do českých lázní pravidelně jezdíval dvorní rada J.W.Goethe.Dožil se 62 let.
  Domnívám se,že te pohled na věc :volit tu měkčí variantu ,protože jsem starý a nemocný ,není správný. Naopak kdybych volil možnost na běžkách tajgou,s flintou a průvodcem Dersu Uzalou po stopách zvěře,Večer u ohně,krbu,přírodní strava,možná i finská sauna.:J.V.Stalin v podobné přírodě trávil své vyhnanství za cara,Přes náklad ,historie, který nesl na svých bedrech se dožil 72 let.
  Napadá mne jací my Slované jsme žvanilové.Kolik blábolů jsme pronesli na téma naší slovanské vzájemnosti ,lásky,pomoci.Ale takovouhle zmíněnou maličkost nikoho nenapadlo zařídit,ač by to stálo minimum ve srovnání se zmíněným trojůhelníkem lázní.

  • Hudec napsal:

   Zdá se mi, že jste toho básníka pohřbil trochu předčasně. Takže se vám celá konstrukce poněkud hroutí.

  • Antimon napsal:

   Tak nějak mi vychází, že se J.W. Goethe dožil 83 let (28.8.1749 – 22.3.1832) Takže ty lázně byly asi účinnější než ten lov na medvědy na Sibiři 🙂

  • vlk napsal:

   Livonko,
   vaše posedlost tajgou a Stalinem je úžasná. Nicméně, divil jsem se jí včera pod Drábkovinami a divím se jí tím více dnes pod článkem o lázních.
   Pokud byste měla za to, že tenhle blog je vhodným místem pro oslavování Josifa Visarionovič, zvaného Koba, pak si vás zdvořile dovoluji upozornit, že není
   A mám dotaz, jste schopna psát na jiné téma než jste zatím předvedla?

   • Petrpavel napsal:

    Stalin na tomto blogu „chválen“ 2 x, Nečas, Klaus, Kalousek zde chválen (neříkám že vlkem) 2 346 x, nebo 5 389 x? Koho že to tady oslavujeme?
    Není tu alergii třeba léčit?

    • Petr Pelikan napsal:

     Petřepavle, Vámi citované množství pochval Nečase, Klause či Kalouska s jistotou nenajdete. A Vaše polemika s léčbou alergie – vezmu-li v potaz, že se u Stalina jedná o masového vraha – je víc než zcestná!

     • Petrpavel napsal:

      Ale tvrzení, že více než 2 x, a bez jakékoli výtky majitele, snad nebudete popírat? 🙂
      Je Bush, Clinton, Obama … masový vrah?
      A to jsem si uložil k Vám Petře Pelikáne mlčet …

     • Petr Pelikan napsal:

      Bushe, Clintona či Obamu „masovým vrahem“ označit nemůžete.

      Stalina, který na vlastním lidu provedl čistky nejhoršího způsobu, ano.

     • Petr Pelikan napsal:

      BTW – Stalin svou politickou kariéru začal vraždou.

    • vlk napsal:

     Petřepavle,
     už podruhé jd e o příspěvek, kteráý je zcela mimo téma článku. Navíc příspěvek stejný.
     A dokonc e jsme si dovolil upzornit, že tohle není blog pro glorifikaci někoho, jako je Stalin. A nebude. To je zas upozornění pro vás.
     A žeby tad yněkdo chválil Nečase, Klause nebo Kalouska? Tak jsme si opravdu nevšiml.
     A jakkoli si o nich nemyslím ani za nehet dobrého, tak genocidu vlastního národ a opravdu ZATÍM nespáchali.

   • Admirál napsal:

    Vlku, znám tajgu z finské i ruské strany, z pohledu z kopce Coli i z rozvodí Ochotského a Baltského moře z řek Ochta a Ileksa. Hezká záležitost, jedno z mála míst v evropě, kde čkověk může týden jít a nepotkat civilizaci.

    Je to tak trochu mimo téma (lázně – tajga, jak se to rýmuje) ale asi mi to spíš nevadí.

    A slovanská vzájemnost? Pro mně to rozhodně sprosté slovo není. Když to byl pojem něco říkající našim dědkům, co za tenhle stát cedili krev, je to dost dobré i pro mne.

    Na památníku bitvy u Zborova je dvojjazyčný nápis:
    „Zde na staré slovanské půdě spí synové Českosklovenska, kteří padli za svobodu, mír a lepší budoucnost všech slovanských národů.“

 4. Petr Pelikan napsal:

  Já jezdím rád do Mariánských lázní – pro mě z lázeňských měst nejhezčí. Našli jsme tam jeden velmi dobrý hotel: http://www.saint-moritz.cz/cz/ , kam rádi zavítáme a kde se nechá dobře odpočnout a relaxovat. Je to přestavěná stará vila, položená velmi idylicky u lesa na horním okraji Mariánských lázní. Do centra to přesto není daleko a tenisové kurty jsou v blízkosti. Hotel je malý, má rodiný flair a nabízí velmi dobré služby, wellness, masáže atd. . Ale především hotelová restaurace je sen, jen kvůli té se pobyt a nebo jen návštěva vyplatí (pane Hudče, jestli neznáte, vyzkoušejte) – málokterý hotel v Čechách nabízí tak dobrou a individuelní kuchyni.

  Pro mě je v poslední době viditelný příval především ruských lázeňských hostů – tedy alespoň pokaždé, když jsem v Mariánkách byl, byla jich tam spousta.

  • Hudec napsal:

   Těší mě, že tu mám pověst mlsouna. Ona dost odpovídá realitě. Díky za typ.

   • Petr Pelikan napsal:

    Pane Hudče, určitě Vás to nezklame. A nemám Vás za mlsouna, ale za gurmána – myslím si, že se nemýlím. Život máme jen jeden, proto bychom ho měli dobře využít. Dobré a chutné jídlo k tomu určitě patří, stejně jako jako dobré víno!

 5. Šims. napsal:

  Lázeňství byla a snad ještě patří k určitým výsadám tohoto státu. Ale jako všechno co je nějak pozitivní a slouží lidem bere za své. Pokud budou lidé odcházet do důchodu pomalu v sedmdesáti letech, považuji lázeňský pobyt jako indikovanou proceduru, aby chystaný dlouhodobý pracovní a psychický nápor vydrželi. Vždyť lázně fungují i jako určitá prevence a na tu naši ouřadové na ministerstvu a v pojišťovnách snad slyší nebo by alespoň měli slyšet. Akorát mám jednu připomínku k systému – jsou lidé, kteří na křížkové lázně jezdí pomalu desítky let a jsou tací, kteří je nedostanou a nedostanou i kdyby na jedné noze skákali. Zde vidím kámen úrazu a zneužívání postavení doktorů při jejich předepisování.

  • Iveta Vilímková napsal:

   Nikdo zatím nezmínil, že významným stabilním přísunem hostů v lázních, byli zaměstnanci, kteří to buď dostávali od zaměstnavatele jako odměny nebo se jednalo o profese, kde se zaměstnanec rychleji opotřebovával (jako např. horníci) a jeho regenerace tak byla žádoucí především v rámci prevence. Existuje dnes nějaký zaměstnavatel, který by lázně zahrnul do svých bonusových programů? Asi bychom ho stěží našli. A tak lázně zejí prázdnotou a budou dále upadat, protože dnešní otrokářský systém nejenže nepotřebuje zdravé a produktivní, ale přímo se snaží o to, aby byli čím dál tím víc zdecimovanější. Lépe se pak ovládají a snáze se dopouští chyb, za které je zaměstnavatel může vyhazovat z práce bez nějakého odstupného. Úpadek lázeňství je jen další katastrofální důsledek totálně rozloženého systému zaměstnanosti.

  • anita napsal:

   Myslím, že tak moc nejde o zneužívání postavení lékařů, pokud skutečně jsou lázně zahrnuty, jako postdoléčení k diagnoze, lékař návrh na lázně (pokud není shnilý psát) napíše, jde o to, že se zredukoval nárok na lázně. Kdysi po operaci byly, automaticky lázně na křížek na 3 týdny, dnes ha,ha,ha. Kdo pojede do lázní nerozhoduje lékař, ale zdravotní pojišťovna, každá se snaží šetřit na svých pojištěncích. Mohu se jen domnívat, že jedním z ukazatelů, zda lázně schválí, není zdravotní stav, ale kolik pravidelně do kasičky sype pojištěnec, kterého je třeba si hýčkat.
   Jinak, nevím jestli chce každý do lázní, neboť každá „legrace“, něco stojí, ne každý na to má love. Cesta, poplatky snížení platu v nemocenské,….pokud má člověk podprůměrný plat a platí běžné nájemné, má existenční problémy běžně a bojí se, aby se nestal v práci nadbytečným, zřejmě lázně i na křížek, byť by mu je cpali horem, dolem si nemůže dovolit.
   V konečném důsledku, kdo byl v lázních asi zažil, jak strašné je se vrátit do reality běžného života plného shonu, smogu, stresu. Aklimatizovat se zase do reality a zapadnout do normy všedních stresujících starostí je vskutku, nadlidský výkon. Zvláště v dnešní době a pod vládou našich nemyslitelů, jež nám život neusnadňují.
   Prevence před onemocnění je především v zajištění kvalitní stravy a vyrovnaném psychickém rozpoložení. Bohužel tohle by si měli nejprve uvědomit ti „ministerští ouřadové “ a zajistit tak, aby lidé nemuseli nuceně jíst kašírovaný odpad a stresovat se zda jsou schopni ještě zítra zaplatit nájem, vodu nebo elektřinu.

 6. kanibal napsal:

  Vlku,Vám,kterému slovo ruský zní jako zapáchající ?, to pak LIvonku spíše ctí
  TADY ŠLA ŘEČ o gerontologii VÝHRADNĚ,DUŠEVNĚ ZDRAVÝ ČLOVĚK BY V TOM ÓDY NA J.V.STALINA ,díky němuž zde píšete,NEHLEDAL ,NEVIDĚL,Že vést válku ,největší v lidské historii,je náklad,to věřte.A ještě ze Sibiře.Ruský podnikatel z Novisibirska ,k překvapení svých přátel,utratil peníze z podnikání na společnou 30-denní plavbu po řece Ob mezi pěti východosibiřskými velkoměsty (mě ty názvy nic neřekly).Po cestě v opuštěném místě navštívili ojedinělou vesničku,kde je jistý stařík,který vypadal na 75 let,marně žádal o skácení 25 m vysokého cedru. 20 km odtamtud. Prozradil na sebe,že je mu 119 let.V Austrálii slavil 110 let,australan z Churchilovy armády v Turecku 1915.

  • Hudec napsal:

   kanibale, jen jestli mu za VŘSR nepopletli rodný list…

  • vlk napsal:

   Kanibale,
   dokažte, že jsme někd e napsal že mi Rusové zapáchají! Buďte tak laskav. Pokud to nedokážete, tak by bylo dobré, kdybyste mou osobu z nějakých vašich úvah vynehal. Děkuji.

 7. Petrpavel napsal:

  Lázně mám vyřešené : do lázní nejezdím.
  Přijde mi to jako léčit zlomenou nohu přikládáním listu z ořešáku. Ovšem ten list musí přikládat ve vyhrazeném salónku pohledná draze placená děva za zpěvu Káji Gotta a pití pravé arabské kávy – jinak by to podle lázeňských hostů nezabralo.
  A že lázně upadají až upadnou? Ukažte mi jiné české tradiční odvětví které neupadne.

  • bydlící v blízkosti lázní napsal:

   Dobrý den, já do nich jezdit nemusím , jsem u nich dost blízko , několik nezdevastovaných je pár km od obydlí. A nestály mne ani sous, tím, že v nich nejsem nucen tři týdny přebývat a v nich stravovat . Takže jsem se do nich ze zvědavosti několikrát na tři týdny podíval, přesněji řečeno dojížděl l 2 * denně z obydlí k nim , jelikož kúry byly od asi 6h30 do 15h30 .

   Tehdy ten Van Bethoveen v Teplicích Lázních (se jmenoval J. Fučík) opravila za socialismu v r. 1980 italská firma FEAL a kupodivu drží dodnes , ale i tak jsou tam samí Arabové a ty jejich ženské jsou asi dost útlocitné, jelikož si vynucují, aby nebyly viděny ani náhodou nikoliv oblečené , dokonce i před zdejšími ženskými , asi aby je někdo neuřknul či co a vody se dost štítí .
   Ty Císařské jsou opravené a asi soukromé a jsou tam dost Arabové , pak byly ještě Hadí, ale ty jsou zdevastované , tam byl jakýsi Rammstein , neznaje místní poměry .
   Pak byly ještě městské, ale ty nechali měštští výžirkové rozebrat bezdomovci a pak se sesunuly k zemi .
   Pak bylo ještě několik rozestavěných lázeňských domů a místo aby je dostavěli, tak je podobně jako ty městské, zbourali , takže vyhozené peníze 3* .
   Nejdřív exoti zbourali staré baráky , které stačilo jen opravit (nejdřív je ale zhuntovali Indočeši) , pak začali na jejich místě stavět nové lázeňské objekty , tak když dostavěli skelet, nechali být a nikdy nedostaěli a pak je jednoho dne strhli a zase odvozili .
   A ještě jsou pak Kamenné , zachovalé .
   A pak ještě Vojenské , ty jsou opravené .
   Další jsou v Dubí a další, ale poněkud zchátralé v Kyselce u Bíliny .
   A kdysi snad byly v 17. století v Zaječicích , co se těží ta zaječická hořká voda a dnes jsou těžní studny , tak v té jsem se také vykoupal , když ji občas musí celou vyčerpat a vyčistit a vodu vypustit opodál , je velmi hořká .

 8. Jan Čermák napsal:

  Já v tom vidím naše tradiční české – ode zdi ke zdi. Protože stávající stav, kdy do lázní jezdili zdarma “ ti co se jim to líbilo“ nebyl úplně ideální a po „šetření“ to volalo. Jenže to udělali jako obvykle, s vaničkou vylili dítě. Tahle tu dělají vše. Osobně vidím lázeňství jako klasický „nadstandart“ tudíž ideální produkt k připojištění. Nemá žádný smysl, aby si v základním pojištění pojišťovny „konkurovali“, to jenom system prodražuje. Logický nonsens, něco jako komerční druhý pilíř , proti státnímu systemu je jen dražší. Naopak možnost „připojištění“ otevírá prostor pro konkurenci. Pro střední třídu únosné, pro lázeňství přínosné.
  Vtip nefunkčnosti většiny „reforem“ u nás prováděných je v tom, že nikdo není schopen definovat cílový stav, kam chceme směřovat, jít. Tak směřujeme do …

 9. Občan zZz napsal:

  Pobyt v lázních vidím především jako příjemnou rekreaci, relaxaci a příjemný odpočinek, tedy jako luxus, který vzhledem k vynaloženým penězům z pojištění má nevelký skutečný medicínský přínos. Nejsou peníze na drahé a nutné léky na rakoviny, na roztroušenou sklerózu a vůbec všechny možné léky jsou na doplatky, ale na rekreaci v lázních mají být peníze?
  Kdo z nás pečuje o zdraví tak, že se skutečně zdravě stravuje, má dostatek pohybu a alespoň hodinu denně cvičí? Tohle je zadarmo a přínos pro zdraví je obrovský.
  – – –
  O lázních včera hovořil chirug Pafko
  Audio a přepis
  http://www.rozhlas.cz/praha/jaktovidi/_zprava/jak-to-vidi-pavel-pafko-27-unora–1180543
  – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Překopírovaná část přepisu rozhovoru o lázních

  Zita SENKOVÁ, moderátorka
  ——————–
  Lázně v Česku se potýkají s nejtěžší krizí ve své novodobé historii, omezují provoz, propouštějí, nová vyhláška, respektive i indikační seznam omezuje počet diagnóz s nárokem na úhradu pobytu z veřejného zdravotního pojištění, neboli těch pobytů na křížek, a přitom právě ta komplexní lázeňská péče představuje nebo představovala více než polovinu tržeb našich léčebných lázní. Na co by se tedy měly lázně orientovat, nebo jak vy vidíte budoucnost našeho lázeňství?

  Pavel PAFKO, profesor, emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol
  ——————–
  Já to vidím jako velmi složitý problém. Před několika lety jsem byl přítomen na ministerstvu zdravotnictví schůzce zástupců ministerstva s řediteli českých lázní. Otázku, kterou jsem tenkrát položil, prokažte prospěšnost lázní. Moderní medicína je medicína důkazu, Evidence-based medicine. Tam, kde prokážete efekt něčeho, tak to je třeba financovat. Argumentace z té strany, z jejích strany těch ředitelů byla tenkrát taková – no, pane profesore, oni si všichni pochvalujou ten třítýdenní pobyt, ale proti tomu je tento argument, když 3 neděle nebudu muset pracovat, budu v krásném prostředí, budu se procházet, dostanu třikrát denně dobrou stravu, kdo by se necítil lépe?

  Zita SENKOVÁ, moderátorka
  ——————–
  Jsou v tom ale procedury speciální.

  Pavel PAFKO, profesor, emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol
  ——————–
  Ale to mohu docílit kdekoliv jinde, to nemusím chodit do lázní. Problém je v tom, že tady není objektivní, nebyl v době, kdy jsem to sledoval, objektivní důkaz o prospěšnosti kromě toho, o čem jsem právě mluvil. Já vím, že teď jsem, jestli to poslouchají zaměstnanci lázní, že se budou zlobit, ale tak to je. Medicína za Karla IV. neměla nic, než pohovořit s pacientem a nějaké ty lázně a ty vody, ale mezitím pokročila a všechno, všechen ten pokrok musí být prokázán důkazy. Pokud není, tak není moc rozumné do něj investovat. Uvědomme si, že v roce 2010 102 tisíc občanů České republiky mělo plně hrazený lázeňský pobyt, to znamená, že každý stý občan naší země byl v lázních plně hrazených. Když se zeptáte v Anglii nebo v Americe na lázně například po operaci žlučníku nebo tak, tak ani ti lidé pořádně nevědí, na co se ptáte, a to dávaj do toho zdravotnictví daleko víc peněz než my.

  Zita SENKOVÁ, moderátorka
  ——————–
  Jak by tedy to lázeňství mělo vypadat?

  Pavel PAFKO, profesor, emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol
  ——————–
  No, už tenkrát ti ředitelé říkali, že 40 % jejich klienteli jsou cizinci, Němci, Rusové a tak dále.

  Zita SENKOVÁ, moderátorka
  ——————–
  Oni také, promiňte, že vám do toho vstupuji, i startuje velká kampaň na přilákání právě netuzemské klientely.

  Pavel PAFKO, profesor, emeritní přednosta III. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Motol
  ——————–
  Samozřejmě, samozřejmě, a potom to bude privátní sektor. Když někdo má hodně peněz a chce do Karlových Varů, tak si to zaplatí. Ale bohužel, bohužel, jak jsem v úvodu naší debaty říkal, ten balík peněz do zdravotnictví se zmenšuje a je třeba zvažovat alokaci těch prostředků.

  • Občan zZz napsal:

   Aby mi bylo porozuměno, proti lázním nic nemám, byla by obrovská škoda, kdyby naše tradiční lázně zanikly a je mi jasné, že v současné ekonomické situaci to je v tomto odvětví hodně těžké. Jen si myslím, že z běžného zdravotního pojištění by měl být pobyt hrazen jen v opravdu výjimečných odůvodněných případech, protože peněz je málo i na důležité věci. Takže asi nezbývá, než platit za pobyt jinak, tedy z vlastní kapsy.

 10. Řezníček z Brna napsal:

  Občane, Máte úplnou pravdu, prevence je důležitá. Čiňani mají jednoduchý recept. Udělej za den 10 000 kroků (cca 8 km) nejlépe na jeden zátah a budeš zdráv a lékaře nebudeš potřebovat. Kolik lidí ujde opravdu každý den aspoň 8 km?

  • Občan zZz napsal:

   Musím sebekriticky říct, že já to nejsem. Přinutím se sám se sebou něco dělat jen dost nárazově. Pořád je něco přednějšího, ale v podstatě je to hlavně pohodlnost. Tak to prostě je.

  • Gerd napsal:

   Z vlastní praxe vím, že stačí i jen 4 km, zbytek chůze do 8 km si už člověk naběhá přes den.

  • bydlící v blízkosti lázní napsal:

   Třeba já, když jedu do Prahy, tak raději, než vyhazovat 24-32 za metro, tak jdu třeba z Holešovic do Dejvic na Kulaťák pěšky , klidně i na Karlák , předtím ještě z baráku na mhd do Prahy 2 km a to samé po návratu zpět . Takže za ten den ujdu i 14 km .
   Nebo zastavím autem v někde Kobylisích či Troji a pak jdu všude pěšky a ujdu za celý den i 20 km , musím si to samozřejmě rozplánovat , takže třeba Kobylisy Čimická – Dejvice Kulaťák – Vinohrady Jiřího z Poděbradů a zpět Trója , ale je to na celý den a pak jsem utahaný ani pes, ale jen občas , spíš dávám přednost fyzické práci .

 11. jaa napsal:

  jo jo babráme se tu ve stížnostech na lázně a jaksi taksi.. je to na draka a zdá se že Fšechno… napřed jel do Vatikánu na soukromo Prime m. a výsledkem byl prapodivný zákon a prapodivné smlouvy… Pak si tam pozvali na koberec předsedu ÚS a on tam poslušně jel… a FŠICHNI MU DŮVěŘUJÍ ŽE TAM NIC NEUPEKL…. krucipísek ..

 12. Miluše napsal:

  Lázně by měly být dostupné pro lidi, kteří pracují manuálně, jenomže ti mají obvykle nejnižší platy.
  Františkovy lázně jsou opravdu krásné. Takže už jenom takto
  :http://www.youtube.com/watch?v=Uc-26wuxOxo

Komentáře nejsou povoleny.