Nepominutelné drobnosti


Drobnost  je zpravidla  jev, který  klidně můžeme  pominout. Nereflektovat ji, nebrat na vědomí. A  nic  moc  se  nestane.

Dneska o několika  takových,  z posledních  dnů a hodin hodlám poreferovat. Možná o nich  víte, možná  nikoli.  V každém případě si myslím, že  je  většina  národa  ani nezaznamenala .

A pokud  ano,  pak nad  většinou  z nich mávla  rukou..

Chcete  příklad?  Klub  českých turistů  nemá  peníze  na  nákup  štětců, barev a  ředidel, aby  mohli  obnovit  značení turistických stezek.  Dostali  totiž  z  roku na  rok  „příděl“  ve výši  1/3 loňska:Kdy už  to bylo prý na dřeň  A  o kolik  že se jedná?  No v  kraji  kde bydlím,  jde  o „závratnou“ sumu  200 000 české měny. Státní  příspěvek  se  totiž  smrsknul  na  ohromujících  100 tisíc..

Prkotina  , viďte.

Ministryně  kultury,  která  by udělala nejlépe a  opravdu pomohla  české kultuře  tím, kdyby převzala  roli  Felixe  Holzmanna  v  jeho  klasických  scénkách, protože  by  nemusela nic  hrát a  byla dokonalý naturščik /stačí  si vzpomenout na  její  vystoupení v  ČT  ohledně  restitucí a  Národního a porovnat  s  Holzmannem v gagu Ukulele  nebo  Huhulál../,  zase před pár  dny  přidělovala  granty  na tzv.  živé  umění.  Tady už  nešlo  o  nějaké  umatlané statisíce, nýbrž o miliony. Rozdala  jich  do  tzv. malé umělecké obce  na  divadlo,hudbu, tanec,  výtvarné a  další  živé  umění  celkem  91.Málo nebo hodně?  V  každém  případě o  48 milionů  méně  než  loni.

Prkotina, viďte?  nějací malí  umělci A  stejně  nejspíš  tuhle  volili  Schwarzeberga. Tak ať si  to vyžerou, ne?

No  když  už  se hrabeme  v  těch milionech,  zaznamenali  jste  zprávičku,  že poslanci a senátoři  se konečně dočkali a  brali vejplatu  konečně podle  schematu,  jež si  před vánoci  pod  heslem – My  sobě!  odhlasovali. Tedy  už bez  zdanění náhrad.  Prý  to  dělá  kolem  asi  6000 – 8000  na jednoho.

Taky  prkotina.  Koho by  interesovalo nějakých  necelých  25 mega ročně, že?  Kromě  těch  281…

No ale  ono  to jaksi  dělá  polovinu součtu  toho, co schází  turistům a  malým  umělcům. Aby  mohli  provozovat  svou  činnost . Pro  nás… Vážení, pro nás!  Nikoli  pro elity. Na  takový  Říp  šla  naše  paní Miluška  tady z  Kosy  s  nějakým  tělesně postiženým mladíkem, pokud  se dobře  pamatuji.  Mnozí  z  vás  zase  chodí  třeba  na koncerty  místních  hudebních  těles. Protože  do Rudolfina se  jaksi nedostanou. Ale  do místního kulturáku  na..  /doplňte  sami/ ano. Nic  co by  zajímalo  tzv. elity a  kde byste  potkali  papaláše…. Tedy  s  výjimkou  toho Řípu. Jednou  za  uherský  rok.

Takže  prkotiny?  Nemyslím,  jen  to, že my  všichni jsme  zase  o něco  chudší.  Jako celek.  Zatímco  281  vybraných  by ze  svého přilepšení  pokrylo  z poloviny  tu  zoufalou  chudobu,  kterou  stát předvádí, když  jde o  to  nasypat  pár  drobných  na kulturní  činnosti  obyčejných lidí. Pro mne velmi NEPOMINUTELNÉ  maličkosti.

No ale  možná,  že  je  čas, abychom  věnovali prkotinám za miliardy, které  vám  také  možná  unikly.

Zaznamenali jste, že  v parlamentu  jde do  finiše  návrh zákona  o  tom, že  3%  z prostředků,  vybraných  pojišťovnami na povinném  ručení mají  dostat složky  integrovaného  záchranného systému? Protože  ve  státním rozpočtu prostě není dost peněz na  hasiče, Horskou  službu,  Vodní  záchrannou  službu a  podobné.

A vláda usoudila,  že jako  pojišťovny  by  mohly  a měly  přispět, protože  činnost  hasičů a spol.  jim  šetří peníze.  Že souhlasíte a je  to dobrý nápad? No  jak se to vezme.  Základní  nápad, že pojišťovny  by se měly podílet,  má skutečně hodně  do sebe…. Zejména  když  si uvědomíme, že  předběžné  konsolidované  výsledky za 2012, v  tuzemsku  působících  bankopojišťovacích  skupin,   zlámaly  všechny  rekordy a  je  více než pravděpodobné,  že  jejich zahraniční  majitelé  dostanou  z Česka  opravdu mimořádně velké  dividendy. Které v  případě  takové  rakouské  skupiny  Erste  nebo  belgické KBC  drží  vlastně  tyhle dva  finanční konglomeráty  nad  vodou. Jinak by  měly  zásadní ekonomické potíže..

Jenže,  to by musel, s  tímhle  zákonem,    nařizující  odvod  3%  z povinného ručení na hasiče,  být přijata   ještě nejméně  jedna  zákonná  norma.  Které se NečasKalouskové  brání jako  peklo svěcené  vodě  – zákon    o zvláštní korporátní  dani. Pro  banky, pojišťovny a  třeba  i   tzv, síťové  operátory –  v telekomunikacích,  distribuci  energií a  tepla, vody a tak podobně. V Maďarsku a  na  Slovensku  to  udělali.  Byl křik, hrozby  arbitráží a …. nic! Vymalováno.  Nikdo  z těhle  to tam, jak vyhrožovali, nezabalil, neodešel, až myslím na jednu  výjimku.  A  platí na Horní  i  Dolní  uherské  zemi daně o  kterých se našemu rozpočtu může  jen  zdát. Aniž by si, alespoň  podle mých informací,  troufl zvednout  ceny a  přenést zátěž na klienty.  Jak  nám  hustil do hlavy nejlepší  finančník  galaxie Kalousek.  Prý speciální  bankovní daň nebude.  Ale  klidně pustí   ten zmetek.  Takže se staly  dvě  věci:

1- pojišťovny  už  oznámily , že  to promítnou  do cen povinného ručení a  zdraží  ho od  nového  roku.

2- majitelé  aut  jsou za  dokonalé  blby  a  dojné  krávy.  Protože  jen a pouze  oni  budou  mít  povinnost dofinancovat  hasiče.  Proč ne majitelé  nemovitostí?  Kteří  hasiče potřebují  daleko častěji?  Proč  ne  třeba kaktusáři? Nebo  filatelisté? Nebo zrzaví? Nebo….No dosaďte podle  libosti.

Jde o nějakých  600 milionů. Ročně. Které  zaplatí  vysegregovaná skupina.  Ale  hlavně nezatížit  ty, co zde dělají  opravdu  velký  byznys.  A řečeno se Zemanem,  ho  nereinvestují, ale vyvážení  ven!  Ti jsou nedotknutelní!

Prkotina?  Asi ne tak  úplně, co  říkáte? Ale  zaznamenali jste  to?

A  věřte, že mám ještě  něco  onačejšího!!!  Telekomunikační  úřad  zrušil předevčírem aukci  frekvencí  pro  4. generaci mobilní telefonie!!  A  důvod? K neuvěření….

No nejdřív než  dočtete, tak se laskavě posaďte!

Protože by  se vám  teď mohlo něco fatálního  stát.

Sedíte? Tak fajn.  Důvodem  je, že  nabídky  čtyř  dražitelů  už   JSOU PŘÍLIŠ VYSOKÉ!!!!

Ne  vážení Kosíři, vlk se nezbláznil.

Tady  je  koment šéfa ouřadu, který o  tom  rozhodl:

Pavel Dvořák, předseda ČTÚ:

„Z laického pohledu se může zdát, že by vlastně bylo dobré, aby operátoři za nové frekvence platili co nejvyšší částky. Bohužel realita je taková, že za těchto podmínek by nikdo z nových držitelů kmitočtů nebyl schopen novou technologii řádně nasadit. Je potřeba si uvědomit, že stát by sice vydělal, ale v konečném důsledku by na to doplatil koncový zákazník.“

zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/218054-ctu-zrusil-aukci-na-ctvrteho-operatora-pry-hrozilo-zdrazeni-sluzeb/

Takže  si to shrňme – stát  nemá  na  barvy a  štětce pro  turisty.  Stát nemá  pro  malou kulturu pár milionů. Stát může klidně postrádat daňové  odvody  281 vyvolených. Stát nemá na  hasiče  600milionů  ročně a proto potrestá majitele aut. Ale na  druhé straně  se dozvíme,  že  když může  získat  řádově  o 10 miliard  více než  plánoval, za prodej čehosi, co je  vlastnictvím všech občanů, tak  se  dozvíme, že  o  peníze  v  daném případě nejde!!!Rozhodující  je prý, aby  technologie  4. generace  byly zavedeny  rychle a  v cenových  relacích, které budou přijatelné.  A  to prý  už  dosažená cena  ani náhodou neumožňuje….Prý tedy za  frekvence MUSÍ být  nabídnuto státu MÉNĚ!!!

Věřili byste  tomu?  V době panování pravicové  vlády, která  vyznává  trh a nic než  trh a  šetří  už  i na hasičích  a zmrazila důchody?  Od  kdy je tady státní orgán od  toho, aby posuzoval návratnost  soukromé investice? Že bude eventuální  rychlý mobilní internet  na   drahý? Co je  státu  do  toho?  Stát má zajímat jedná  věc – prodává majetek VŠECH občanů. Takže  má za ni zinkasovat  co nejvíce.  A  jestli kupec  následně s tím, co  koupil zkrachuje  nebo ne,  není  v žádném případě jeho problém!  A  jestli  ho má  vůbec něco  , co se týče  mobilní sítě  zajímat,  pak jen  dvě věci

-aby bylo  opravdu , pokud možno,plné pokrytí

-aby  mobilní sítě  nepadaly.

Nevím  jaké zkušenosti máte  s pokrytí vy, ale  já  vím, že  jak na  chatě, tak v  Karkulině  rodné  vísce  , se  na mobilní internet  na stávajících technologiích  připojím  jen přes  zbytkový  signál. Takže  spíše  nepřipojím  než připojím. Což mi dělá  docela  starost o Kosu,  jakmile  se na  chatrč  odstěhujeme na  déle než  víkend. Nemluvě o takové  drobnosti,  že operátoři  nemají například  plně pokryté a ni páteřní  dálnice  v  zemi!  Což  lze  snadno dokázat na  příjmu signálu kolem  D5, kde  s  tím mám bohaté  zkušenosti.

A padání  mobilní  sítě  jste  nejspíš zažili, zejména v závěru  loňského roku  dost a dost.  A  při povodních  se prý na  velké  části  území,  kdy byla potřeba  naprosto životně  – zhroutila  vůbec.

Tyhle  dva  faktory  by  měl  řešit ČTÚ a  vláda, když  už  do něčeho  mobilním  operátorům  chtějí  mluvit.

Ne,  oni radši zastaví  aukci s rekordním výnosem. A  samozřejmě  nezavedou  telefonním gigantům speciální  daň..Mimochodem, možná  že  se k tématu  téhle  opravdu povedené  taškařice  ještě  vrátím separátním  článkem. Protože  bych si  tipnul,  že  v pozadí toho rozhodnutí  je  cosi  úplně jiného,  než  bylo oznámeno. Klasicky  českého. I klasicky mezinárodního.Teď jde jen o  to, kdo koho přetlačí. Ale neslibuji. Protože bych to musel  udělat hned, než  na téma  padne prach..  a  tím si nejsem  jist.

Tak tohle  už  maličkost  není,  že?  Ale  zaznamenali jste  to?

Tady  měl  text končit. Původně.Jenže tenhle  text, který právě  čtete,   byl psán včera  kolem  18 hodiny. Což  mi umožnilo  při jeho psaní poslouchat  hlavní  zprávy  Radiožurnálu.   A tam přišly  další  dvě  podobné prkotiny.Které normálně  pustíte jedním uchem dovnitř a druhým ven. a  za pět minut  už  nevíte, že  něco takového  existuje. Oč  jde?

1- jistý  zbrojní expert míní,  že  si  česká  armáda musí  zachovat  dostatečnou  tankovou  sílu.  Jinak….. No až za  chvíli.  Ale budete  se divit. A podle mne má určitě pravdu! Zatracenou pravdu!

2- vláda prodala  Korejcům minoritní podíl v  aeroliniích  za  celých 68 milionů….  A navíc  přidala  právo  v podstatě  společnost  řídit  dle  vlastního uvážení…

Pojďme k  tomu  zachování  tankového  vojska.  Link  na příspěvek dávat nebudu . Snadno jej   najdete  na  webu  ČRo1 Radiožurnál. Onen  expert  nekompromisně  požaduje, aby  armáda zachovala  na  vysoké  bojové  úrovni tankové  vojsko a nešlo  cestou  Slovenska, které tankové síly  úplně  zrušilo. Nikoli proto, že by  snad  větřil akutní nebezpečí  ze  zahraničí.  Že by na  nás  zaútočily   kolony pancéřů  z Polska, Rakouska  nebo Německa. A  Slovensko, jak  už bylo konstatováno,  žádné  tanky  už nemá.. Tak  kdo  tedy?

No  čeští  soukromníci!!  Ti prý mají  dokonce několik stovek  funkčních  obrněnců!!  A  dokonce  naznačil  scénář. Jistá, nejmenovaná  firma  jich prý  má ve  svých skladech, plně  funkčních a vybavených,  několik  desítek!   Protože prý je chce prodat  do zahraničí.

Takže  by  stačilo,  aby  se dalo  dohromady  nějaké  úderné komando, které by naverbovalo  bývalé  tankisty,  přepadlo firemní sklady, kde údajně má  být  i příslušná munice. Tankisté  nasedli  a …a  máme převrat! Kterému už  pak sotva někdo dokáže  čelit!

Nereálné?  Fantasmagorie? Kdybychom měli  opravdovou  armádu  o  síle  několika  divizí a  s  funkčním,  rozumně  velkým letectvem,  bitevní  částí, pak  jistě. Ale  s operetní  armádou s  bojovou silou  asi tak 15  praporů?  Která je na  celkových počtech  které  odpovídají  dřívější  posádce  ČSLA  v  kterémkoli krajském městě? Jejíž podstatná  část je navíc  trvale  v  zahraničí? Neřekl bych.  Už  jsem nedávno psal,  že  kdyby  chtěli puč  udělat  myslivci.  tak  nejspíš, při trošce  rozhodnosti, prostě  armádu strčí  do kapsy. A  to nikdo  nic  netušil o soukromé  tankové  armádě, čítající  několik set  kusů….

Nejsem  přítelem  teorií  spiknutí, ale  že  bych chtěl teď  nějak  bránit  těm, co  by  se pokusili  tuhle  podivuhodnost naroubovat  na  dlouhodobou a systematickou  devastaci  armády?  Ne, to si opravdu netroufnu…  Příliš  dobře  si pamatuji přírodovědcova proroctví.  Která  mne  dosud  neoslovovala. Hlavně  po stránce  technické…… takže  teď  už …. No radši nemyslet!

Radši pojďme  k  tomu  úžasnému kšeftu,  který dnes  udělala  vláda  s Korejci!Jak  opět  do světa troubili  Nečas a  Kalousek.Fakt, super  byznys!

Je  to  totiž  ani ne  tři roky, kdy jaksi  běžel  tendr  na  ČSA:  Kde v prvém kole  by  vyřazen  ruský  Aeroflot   a já si velmi pamatuji, jak na  tiskovce tehdy  Vondra  laškoval  s  humornou komoleninou, že  to  rozhodne  neprodají nějakému  Aerošrotu.  A že  Rusové nemají nárok, protože  by  představovali  bezpečnostní  riziko.  A  tehdy  odhadovaná  cena?  No nějakých  200  milionů.  Za  celou  firmu.  Říkáte  že  68  mega  za  40%  je   souměřitelných s 200 za  celek , takže  dobrý?  Nikoli.  těch  nejméně  200  mělo  být  V  EURECH!!!!!  Tehdy.  A Rusové  byli ochotni to zaplatit!  Nevěříte? OK.  Takže  zde  je link:

http://www.airways.cz/clanek/2009-04-20/aeroflot-vyrazen-z-privatizace-csa

Rusové byli vyřazeni, protože  přece  to koupí  aliance Air France/KLM. No,nekoupili.  A  Rusové  ztratili  zájem.  Já se jim  nedivím. Po  té  Vondrově  vtipnosti.

A  to zdaleka  není  všechno.  Pár měsíců  před  tím vyřazením  Aeroflotu  se nechal  tehdejší  předseda  dozorčí  rady  –  jistý Ivan Kočárník- slyšet, že..  No  že  je  těch  200milionů  eur naprosto nedostatečných  a on  si představuje  nejméně  dvojnásobek! To koukáte!  Nebo  si myslíte, že  vás tahám za  fusekli? To by  si vlk nedovolil. Tady je důkaz:

http://www.letectvi.cz/letectvi/Article66913.html

Takže  on ten prodej  ČSA Korejcům rozhodně  takovou  nepominutelnou drobností  je. Protože  kdysi bylo málo  5 miliard. A  dnes  je  bezva  byznys  68 milionů.  Pod  tím  samým  ministrem financí. Nejlepším  v  celé galaxii.Který  přece všechno  řídí  odpovědně. Otázka  ovšem je, ke  komu odpovědně.

Stejně  jako  všechno, co je uvedeno  výše.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

55 reakcí na Nepominutelné drobnosti

 1. pepan napsal:

  kdyby se někdo potřeboval, samozřejmě pouze pro pocit jistoty dovybavit:
  http://www.excaliburarmy.com/vojenska-technika/prodej-vojenske-techniky.htm?from=0

 2. jezevec napsal:

  nad tema aerolinkama jsem ti taky grcnul, až mně napadlo, proč radši neudělali pátou kuponovou privatizaci, a nedali každýmu vobčanovi republiky jednu zlatou akcii za 6,80,- – mohla bejt aspoň sranda, a korejci se nemuseli chechtat tak nahlas.
  k tem turistům jedna obecná poznámka, která mně tíží už nejmíň třicet let: v civilizovaných zemích patří altruism k dobrému vychování i v rodinách, které rozhodně nejsou bohaté. navíc když tam někdo zakládá nadaci, tak někde položí kakáč peněz a nad ním založí nadaci či spolek. u nás se nejdřív narazí prázdná šlupka nadace, a pak se do toho zoufale sháněj prachy. ale lidi jsou tak decimovaný daněma, že už maji jednak pocit že přispěli dost, a jednak prostě často neni už kde brát. ale myslím že na západ od aše by se jen těžko mohlo stát, že spolek turistů nemá dvěstě tisíc na barvy, a chudák snad zavře roletu jesti nedostane dotaci od státu. každej spolkař by totiž šel do nejbližšího hornbachu, a jednu barvu koupil. třista turistů snad v republice je – a že by neměli tágo za rok? my jsme si udělali naučnou stezku občané sobě (teda hlavně těm ostatním, my to tady známe), vymysleli, postavili a zaplatili, a nikdo nám na to nedal ani kachli – kdyby to takhle udělala polovička lidí v rokli, bylo by tady líp. i bez dotací.

  • Řezníček z Brna napsal:

   Turisti kvůli nedostatku barvu nevyhynou. Máme nejhustší turistických značek na světě! A zatím v dobrém stavu. Byl jsem minulý rok v Jížních Čechách na Novohradsku a stačilo pčejít do Rakouska a zkusit chodit po jejich značkách. Značky neudržované, chyběly celé úseky, pořád jsme se vraceli nebo bloudili. Rozcestníky skoro žádné – zkrátka bordel.

  • Občan napsal:

   Ono to není „jenom“ o piksle barvy.
   Na každý čmáranec na stromě nebo plotě totiž turisté MUSEJÍ mít povolení majitelů nemovitosti a pozemku. A někteří majitelé si za povolení té značky nechávají PLATIT.
   PROČ, probůh, by tohle měl spolek turistů platit ze svého?

   Hrombachu a dalších hypáčům nic nebrání VĚNOVAT ročně pár štětců a piksel turistům na malování značek. Byla by to skvělá reklama, kterou by mohly velkolepě prodat.
   Ale PROČ by to měli turisté, mnohdy důchodci, zatáhnout ze svého???

   Altruismus ve státě, kde vláda ročně promrhá STAMILIARDY na nesmysly a lumpárny, se rovná HLOUPOST. Bohužel.

  • jaa napsal:

   tak mne napadlo, jak asi noví majítelé veleslavné letiště VH přejmenují. Určitě mají už nějaké akcia zaručující jim většinu no a…. …

 3. Minorita napsal:

  Dá se pouze s naprostou jistotou konstatovat, že u vesla je neuvěřitelný, drzý dobytek … A tímto se hluboce omlouvám dobytku za těžce podpásové srovnání v jeho neprospěch … Relativně dlouho byl na „odpovědně finanční“ frontě klid , byly tu volby a jiné taškařice. Nyní však zpět ke strojům, ještě je potřeba spousta věcí , a i přes denodenní chuťovky, kterými ono stádo zásobuje obyvatelstvo všeliké, zákonitě dojde k „tvůrčí eskalaci“ ze strany vládnoucícho vředu -> jak jinak, než pro „dobro“ obecné …
  Čemu se vlastně divíme ??? Oni už jejich eskapády jsou každému fuč, alespoň dle reality…
  Jsou voleni ??? Jsou…Mají podporu a zastánce ??? Mají,. Budou je v reálu volit znovu Ti samí, co se k nim chvíli znají a pak zase ne ??? Ale jistě že ano …
  Tudíž námětů na nekončící story je a bude …
  Že se ještě vzrušujete -> oni se usmívají, a dobře vědí proč …
  Český volič má právem to, co si zaslouží …
  PS: O kvalitě opozice hovoří to, že takto podložené informace se objeví na blogerském webu , ne třeba v jejich jen výkřiku … Místně velebený „korunní princ a nadějná persona“ socanů , toho času místopředseda , se co by profesí právník angažuje v oblasti adopcí dětí homosexuálními páry , atd…
  Inu, není nad správný výběr osobností -> jejich reálná nečinnost či neschopnost budiž velebena …

  • Rys Ostrovid napsal:

   To ste nezažili dobytok, ktorý bol donedávna pri kormidle na Slovensku. Vlk vo svojom článku písal o hrozbách arbitrážami. Niečo také zažívame teraz na Slovensku. Zdravotné poisťovne sa idú pretrhnúť, ktorá vyjde s „vierohodnejším“ prieskumom trhu (naposledy jedna urobila prieskum na internete (!) a vyšlo jej, že 80% ľudí nechce jednu poisťovňu, čo bol výsledok, nad ktorým sa už všetci začali usmievať, a ktorá príde s originálnejšou vyhrážkou (naposledy sa jedna z poisťovní vyhrážala arbitrážami za cca 800 miliónov eur, ktoré jej majú nahradiť okrem iného aj zisk, o ktorom ešte donedávna tvrdili – všetky svorne – že žiadny nemajú). Ale prečo to píšem: pre mňa bolo (a vlastne stále je) fascinujúce, aké ťažké je pre medzinárodný kapitál pochopiť, že si proste nepomôže. Že nepomôžu hrozby, nátlak, zaplatené články v médiách či „objektívne“ prieskumy verejnej mienky. Je fascinujúce sledovať, ako sa rodí to „svetielko poznania“, že „tu si už nepomôžeme“. U medzinárodného kapitálu je to fascinujúce. Ale viete, u koho je to desivé? Desivé je sledovať slovenských novinárov. Desivé je sledovať, ako U NICH pomaly iskrí svetielko poznania, že jedinou ultimatívnou inštitúciou na Slovensku je slovenská vláda. Že jediným faktickým správcom a pánom na Slovensku je ešte stále slovenská vláda. A mne sa zdá, že aspoň časti z nich sa trochu uľavilo. Nikto normálny predsa nemôže žiť spokojne s pocitom, že je s ním narábané niekým, kto nemá absolútne žiadny vzťah ku štátu, v ktorom žije. A to čo, som napísal, bolo krásne stelesnené v jednom rozhovore so súčasným slovenským premiérom, ktorý na opakované dobiedzanie slovenských novinárov (keď mu predkladali možné arbitráže a straty pre Slovensko a všetky tie hrozby a tak.) povedal:
   „My sme sa rozhodli, dámy a páni. Vláda Slovenskej republiky rozhodla. Na Slovensku bude 1 zdravotná poisťovňa.“.
   Želám vám v Česku, aby ste čo najskôr taký pocit mohli zažiť aj u vás doma…

   • Laco Grőssling napsal:

    Ostrovide, máte kliku, máte Fica, který zdevastoval v rozhovoru pro naši ČT i Barboru Kroužkovou, což je veliká pravičiarka . Tady si taky pravicová média bačovala bezdtrestně až do 8.3.2013, než o nich promluvil prezident.
    Pro neinformované ještě dodám, že na rozdíl od Česka, pravicová vláda na Slovensku schválila legislativu, podle které mohou mít zdravotní pojišťovny zisk a majitelé si jej mohou rozdělit, ne jej vrátit do systému. No vrchol ničemnosti.

    • jaa napsal:

     ale to u nás máme taky. Kalous jim to povolil od letoška to platí…. Takže úroky z našich peněz ve penzijních fondech jdou „opatrovatelům“ proto se to nesmí vybírat a měnit…
     Akorát nevím zda tam co zbude, když většina „PF“ nakupovala jako divá ty jeho směnky nebo jak to ááá dluhopisy… takže utřou v konci nos fšichni

   • Minorita napsal:

    Vážený Ryse Ostrovide, pokud vedle sebe položíte, srovnáte kroky toho vládnoucícho, či dovládnutého „dobytka“, tak zjistíte, že mají stejné jádro, stejnou kostru – jsou si nejen z logiky věci podobné jako vejce vejci. Lišit se mohou v množství majetku , prebend, finančních toků, které jsou ještě k dispozici ku rozkradení, odklonění, pouštění žilou, jejich intenzitou , razancí , jenž je specifická vzhledem k „místním“ podmínkám, možnostem …
    Novináři jsou stejný póvl, jako ta chátra, v mnohém ještě horší, zbaběle svá vědomá svinstva schovávající tu za obranu tzv. demokracie, onde za právo na „vlastní názor“ … Slušného jedince mezi nimi najít, je téměř nemožné .
    Mimo Fica Vám přeji ono světélko poznání – pokud k němu doopravdy dochází ( spíše bych to viděl jako důsledek velmi, velmi opatrného přizpůsobení se jiným reáliím -> to podstatné, osobnostní profil prostituta zůstal zachován, stačí dle mne jedna , i záměrně vyvolaná nepříjemnost …) -> tady je děsivá úroveň, míra jejich zparchantělosti ( jinak se to kvalifikovat nedá ) tzv. novinářů, žurnalistů, komentátorů, expertů, medií obecně, atd. přímo vrostlá do jejich podstaty, je snad nakažlivá, a díky ostrému rozdělení společnosti, jenž bude díky jistým zájmům eskalovat ( přičemž milá media, tzv. novináři, atd. sehrají jistě aktivní roli + přiloží řádně pod kotel, či to dokonce rozpoutají ) , je podobný závan v nedohlednu , ne-li nemožný bez radikálního řezu -> ostatně jako téměř ve všem …
    Jestli si někdo myslí, že to vyřeší polovičatá, blazeovaná salonní řešení, východiska, jestli doufá v jakékoli „uvědomnění si“, nedej bože procitnutí přesvědčených, věří v kulatou krychli …

    Situaci u Vás neznám, a věru si nemáme co závidět 🙂 …

    • Rys Ostrovid napsal:

     Nikdy nestrácať vieru a nádej, p. Minorita. Viete, na Slovensku dnes zaznievajú tézy a názory, ktoré by pred rokom 2006 znamenali profesionálny koniec ich hlásateľa, čoraz častejšie. Názory o spravodlivom delení nákladov konsolidácie (medzi rôzne vrstvy spoločnosti), názory o potrebe zvýhodňovania (pravda ešte nie formulované takto explicitne) slovenských podnikateľov (ergo vlastných výrobných kapacít) pred zahraničnými, názory o potrebe zabezpečenia sebestačnosti Slovenska v tom či onom – a to tak od ľudí, ktorí boli zástancami týchto názorov dlhodobo, ako aj od ľudí, ktorí ešte pred 6 – 7 rokmi tvrdili niečo iné a predstavovali v tomto smere doslova istú „inkvizíciu“. Realita ich k tomu dotlačila. Viete, aká je to zábava, keď dnes predseda bývalej dominantnej pravicovej strany (SDKU-DS) vehementne obraňuje „malých a stredných, teda slabých“ domácich podnikateľov pred veľkokorporáciami z cudziny??? Predseda tej strany, ktorá na Slovensku vykonala bezprecedentný výpredaj štátneho majetku práve do rúk veľkých nadnárodných korporácii!!! A viete, kto túto mienku zmenil a mení? Samozrejme, dominantne to bol a je R. Fico (istý politológ sa o ňom vyjadril, že sa mu geniálne podarilo na Slovensku zničiť imidž pravice, takisto ako sa mu podarilo zničiť imidž novinárov), ale je to aj časť slovenskej kapitálovej vrstvy. Viete, v Smere je dosť veľmi bohatých ľudí (R. Kaliňák, minister vnútra, J. Počiatek, minister dopravy). Niektorým to prekáža, mne však nie. Totižto jedno vyhlásenie takéhoto milionára typu „Ľudia nie sú predsa handry“ (ako to nedávno urobil práve R. Kaliňák, inak takto 2. muž Smeru a podľa mňa aj jeho budúci predseda, pri obhajobe socialistických zmien v zákonníku práce) je pre verejný diskurz omnoho podstatnejšie, než neviem aká sociálnodemokratická kampaň. Kam tým smerujem: tieto (a iné zaujímavé veci) ma utvrdzujú v presvedčení, že aj medzi majetnejšou vrstvou spoločnosti, je vždy istá časť, ktorej na štáte a spoločnosti záleží (pretože chápe dôsledky opaku). Čo je problém, je identifikovať túto časť podnikateľského korpusu a naviazať ju na „správny“ ideový prúd. Viete, prečo je dnes na Slovensku pravica z Fica nešťastná? On totiž zaviedol korporativistický model riadenia štátu. Všetky tie asociácie zbohatlíkov (zamestnávatelia, atď.) boli prizvané de facto k akejsi spoločnej forme vlády za rešpektovania istých podmienok. Takto prešiel bez problémov sociálnejší zákonník práce, zrušenie rovnej dane, zodvodnenie dohôd, zvýšenie daní, banková daň, zvýšenie odvodov pre živnostníkov atď. Podnikatelia zisťujú, že spolupracovať sa dá aj so soc-dem vládou (dokonca náš minister hospodárstva je predsedom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení) a pravica len zúfalo pozoruje, že hlavné dianie ju obchádza a že stráca svoje ekonomické zázemie. Celú druhú polovicu minulého roku naši politológovia zbrojili na „horúcu jeseň“ a ťažký rok 2013, ktoré mali byť plné štrajkov a prejavov občianskej nespokojnosti. Výsledok? Jeden 3-dňový (dosť nepodarený) štrajk učiteľov, ktorí v tomto roku zatiaľ ísť do štrajku dokonca odmietajú. Mali by ste vidieť tú zlosť, tie sliny a zaprskané komentáre už zmienených politológov. Tak veľmi sa tešili…
     Píšem vám to preto, že ak je reálna (a ja verím, že je, hoci môžem sa mýliť) zmena na Slovensku, som presvedčený o tom, že je reálna aj u vás. Len zatiaľ niečo chýba. Možno to poriadne buchnutie do stola od občanov vašej krajiny.

     • Minorita napsal:

      Díky za obsáhlé vysvětlení , nicméně tady v Bohemii stávající opozice ( mám dojem, že vlastně ani sama neví, o co v opozici jde a co to znamená …) neexistuje nikdo kvalit Vašeho Fica , nikdo … Jsou totálně impotentní, vlastně neschopní, neb jim spousta věcí padá díky „dobytčím“ způsobům pravice samo do náruče . Jde o personální a ideovou totální vyprahlost, motají se jako vítr v bedně nevěda kam vlastně patří, přičemž nejsou schopni jasně a srozumitelně konkrétně formulovat čeho , a nedej bože jak, chtějí konkrétně dosáhnout …
      Obecné, nicneříkající salonní kecy slabochů zarostlých v establismentu, kecy bla bla bla a skutek utek. Takto by Vám nevěřila ani parta prvňáků v boji s konkurencí …
      O tom, že se jich mnoho namočilo rukou nedílnou ve svinstvech stávajích gaunerů, netřeba pochybovat – i proto nejspíše to ticho, či nesmělé mdlé hlásky na všech úrovních vůči mnoha svinstvům „rozpočtově odpovědných“ …
      Když vedle sebe postavíte Fica , a dnešního šéfa místní opozice s jeho suitou žvanilů a zlatokopů, tak jde o úděsný, tragický obrázek -> těžké KO pro místní rádoby socialisty …
      Navíc ona strana má jednu nehynoucí vlastnost – pravidelně odstřeluje schopné vůdce, schopné jedince vracet údery údajně oné „odpovědné“ smečce …
      A to už vůbec nemluvím o naprosté absenci i jedinců, jež atří mezi skutečnou finanční, podnikatelskou špičku , jež by veřejně i jen malinko, nesměle vyjádřili souhlas , podporu „opozici“ , nedej bože podpororovali.
      Media vynechme , Ti tady slouží „inzrentům“, majitelům , mocným , a vlastnímu prospěchu, fanatismu bez jakýchkoli skurpulí do roztrhání těla , a stejně jako stávající elitasvým aktivním či pasivním přístupem, skutky, sami rozhodují o své budoucnosti …
      V bohemii se vyplatí nevěřit ničemu, a očekávat naprosto všechno. Pokud si to jeden uvědomí a přijme, je uvolněnější …
      A u mne to tak je – jsem realista, celá tato společnost je kompletně prolezlá, napadená snětí, charaktery se vyjasňují … Nehroutím se, jen si nedělám jakékoli iluze, toť vše 🙂 …

 4. Bob napsal:

  Hezky sepsané a uspořádané.
  Můj nebožtík otec, když pozoroval své vnučky (mé děti) při činnosti, tak říkal, že:…“dělají s vážným obličejem blbosti“.
  Myslím, že to ….“s vážným ksichtem blbosti“ platí pro naši skvělou vládu.
  Když nic, tak myslím, že jim to PRESIDENT ZEMAN DÁ ASPOŇ POŘÁDNĚ SEŽRAT ( viz dání přednosti hejtmanům…)
  Jinak paní Hanákové (to je absolutní jednička) se aspoň trochu snaží konkurovat pí Mullerová – ty S-karty, to je též slušný výkon.
  No a nám nezbývá, než si z toho dělat srandu.

 5. Občan napsal:

  Podobně jsou na tom včelaři.
  Celá desetiletí dostávali dotace na přikrmování, očkování včel a výchovu mládeže; celkový roční objem dotací BÝVAL kolem 100 mega Kč (na cca 20 000 včelařů). Předloni to už ale bylo jen 50 mega a loni pouhých 20 mega.

  Obejdeme se bez včel? Samozřejmě že ne.
  I kdyby poletovali všichni nezaměstnaní v rámci „Arbeit macht Frei“ se štětečky v rukou po polích, loukách a zahradách, práci včel a čmeláků nezastanou. Vláda však rozhodla, že na včelařích „ušetří“ a zkrouhla jim dotace na cukr a vykuřování, i na výchovu mladých nástupců. Takže hafo starých to zabalilo, protože výkupní cena medu a dalších produktů jim nepokryje náklady a z penze to dotovat nemohou. Nechali si pár úlů pro vlastní potřebu a zbytek prodali nebo zlikvidovali (pokud jim včelstva nezničily dovezené virózy). No, a mladí, pokud nejsou nadšenci, na včelaření dlabou. Je to pracné, časově náročné a zbohatnout se na tom nedá.

  A tak kupujeme „med“ od „Hitlerů a teroristů“ (copyright na tohle označení muslimů má současný president Zeman) hlavně z Arabského poloostrova. Nebyl by špatný, kdyby nebyl plný antibiotik (v EU zakázaných), cukru a chemie. A tenhle „med“ ještě přebalovači „vylepší“ dalším cukrem, dobarví karamelem na „lesní“, nalijí do sklenic a prodávají jako „med s původem v zemích EU a mimo EU“. Ovšem vláda „ušetřila“ pár desítek mega ročně…

  • kočka šklíba napsal:

   To není pravda, ČR je ve výrobě medu, kupodivu, soběstačná, podpory včelařům se snaží kraje poskytnout, nevím, zda se snižují nicméně nyní nových včelařů přibývá.

   • Občan napsal:

    Je to pravda. Mám to z první ruky – z ČSV. Kontrola navíc prokázala, že na rozdíl od jiných dotovaných spolků s dotacemi hospodaří doslova vzorně a kupodivu i spravedlivě.
    A s tou soběstačností to už zdaleka není tak růžové, jako to bývávalo.

   • Admirál napsal:

    Jsem včelař, mám tedy informace také z první ruky. Co se dotací týče, nebýt dotačních programů EU (zaměřené na podporu začínajích včelařů, podpora nákupu vybavení), nestála by pomoc státu za řeč. Naštěstí včelaři dostanou vždy něco z obecních rozpočtů, takže zatím včelaři přežívají.

    Je také pravda, že počet včelařů začíná v poslední době mírně stoupat,ale je třeba to brát v kontextu obrovského propadu k němuž došlo v minulých 20 letech. A s věkovým průměrem včelařů. U nás v místě je to 62 let. I když přibyli noví mladší včelaři, s věkovým průměrem to nehlo.To znamená, že se situace nezlepšila, existuje generační díra, která se v brzké době projeví. Ta samá situace se dá přenést na celou republiku.

 6. Petrpavel napsal:

  Ano, pravda, dobrý článek o tom, že Franta, Pepa, Lojza…nás okrádají a podvádí.
  Výborně!
  Kdyby ovšem nenásledovala další vyjádření, že je třeba preferovat Honzu. Láďu a Pepinu, poněvadž ti by určitě, ale určitě, a sami jsme to přece viděli před zhruba deseti léty, kradli a podváděli o trošičku méně.

 7. Laco Grőssling napsal:

  Pokud jde o Korejce v ČSA, souhlasím s Minoritou, který napsal, že „Český volič má právem to, co si zaslouží“.
  Bylo to někdy před 7mi lety, kdy jsem čekal na dopravu z letiště Ruzyně a pozoroval cvrkot.

  Přiletělo letadlo ČSA a za nějakých 45 minut vycházeli cestující, ale hlavně posádka, znáte to captain + pobočník a švarné letušky. Bylo celkem teplo a tak nikdo z posádky neměl na hlavě čepici. Ta česká posádka vypadala jako hejno turistů náhodou v oblečení podobné barvy v rozhalenkách.

  Poté přiletělo éro Korean airlines. A za chvíli podobný obrázek. Tentokrát ale posádka vzorně ustrojena. Vedro nevedro, kapitán i zástupce v brigadýrkách, žádná rozhalenka, hezky kravaty a dámy pochodovaly v čepečcích za nimi ve dvoustupech. Prostě štábní kultura do posledního detailu. Jak říkal kdysi Jack Welch, CEO GE, We committed to excellent.

  Tentokrát mám opravdu radost, že ČSA budou řídit Korejci. I civilní doprava eroplány je o vojenské disciplíně a Češi si to od dob škůdce Havla nemyslí i na letišti, který nese bohužel jeho jméno. A taky od doby, kdy dopravními piloty už nejsou vysloužilí stíhači, vycepovaní armádou. Všichni jsou free, samá práva a žádné povinnosti. Určitým zpřísněním režimu a technologickou inovací si ostatně prošlo i Řízení letového provozu v devadesátých letech, kdy se free-mládenci bouřili neúspěšně svému šéfovi. Tak teď je na řadě ČSA. To že za ně ještě dostaneme nějakých 60 mega je neuvěřitelný bonus za zavedení disciplíny a know-how prosperující firmy, které bude následovat. Češi prostě na to sami nemají, leda by je řídil divoch, jako ten co řídil ŘLP, dokázal si s nimi poradit ( a teď už je v důchodu, nahradil jej po vybudování nového centra světové úrovně, vynášejícího zlatá vejce, pretendent ODS Klas ).

  Doba není jednoduchá, Austrian ( naposledy jsem letěl před deseti lety s jakýmsi kapitánem Jahodou ) pohltila Lufthansa, Málev zkrachoval, na dobré cestě ke krachu jsou polské aerolinky, Dreamlinery jim nepomohou. A hubu – letišti Ruzyně bez Korejců by nepomohlo ani přejmenování, v soutěži s Mnichovem, Vídní prohrává. A nejen s těmito dvěma, nedávno jsem si spočítal, že pro mne bude jednodušší a levnější letět z Drážďan, než z Prahy. Natož až dostaví dálnici do UL.

  Takže máme-li rádi ČSA, byl nejvyšší čas je ztratit. Pokud bude ráno po nástupu na pracoviště rozcvička a zpěv firemní hymny jako v Nošovicích je jen dobře.

  Teď je na řadě Tatra.

  • Hudec napsal:

   No jo, Tatra…
   vlku, na tu bych mohl také vzpomínat… 🙂

  • Občan napsal:

   Tatra?
   Pan Hudec zavzpomíná s úsměvem; já až tak moc
   ne. Na co amík u nás sáhl, to je v řiti a sto let na tom tráva neporoste. Tu trojku amerických gerontů a spolu s nimi všechny, co poslali Tatru do kytek, bych rád viděl u rychlého procesu. A ani by nemusel být moc spravedlivý 😉

   • Hudec napsal:

    Bane, pane Občane, ono to tak úplně není. Na Tatře jsem se zprostředkovaně podepsal i já, v časech, kdy ji ovládl Soudek (1995). Nejdřív to byli ti tři amíci, jak píšete (jména jsem jako obvykle zapomněl), pak my a ten Adams po ní toužil strašně dlouho a pak už ji jen dorazil.
    Celá ta věc je složitější. Tatra je obyčejný náklaďák s výjimkou mimořádné konstrukce podvozku. Ta je do terénu naprosto geniální. Ale je to drahé řešení, ty výkyvné polonápravy, a pokud takové vozy nekupuje armáda, uplatnění v civilním sektoru se hledá těžko. Tady selhal náš stát s celým tím útlumem zbrojní výroby a nulovou podporiou jejího exportu.
    Rychlé procesy? Jen jestli nejsou už blízko… Blíže, než si myslíme.

  • Anonymní napsal:

   kdyby jenom Tatra, na privatizaci toužebně čeká Budvar.
   Proč by měl stát vařit pivo?

 8. Hudec napsal:

  vlku,
  hlavně si hlídejte krevní tlak, určitě nejsem sám, kdo by o vás a kosu nerad přišel.
  K prodeji ČSA je dnes v Lidovkách vtipný majetel Travel Servisu Jiří Šimáně (str.16). O prodejní ceně 67,5 milionu Kč říká: „Je to poloviční cena motoru Boeingu 737 – 800. Víc to komentovat nebudu.“
  Jak to bylo? Když tehdy (přesný letopočet neznám a hledat nechci) někdy kolem roku 2002 (?) vytáhl tehdejší prezident ČSA Kůla firmu do zisku (a jeho personální viceprezident Kraus vedl těžké boje s piloty o výši jejich platů pro další rok – takový evergreen – hrozba stávkou), přišel ČSA zachraňovat Jára Tvrdík, velký manažer. A hned pilotům zvýšil platy (stávka se nekonala) a bleskově nalízoval dálkovou flotilu. Za desítky miliard. Piloti byli nadšeni. Jasně – je lepší otočit jedniou za týden Singapur, než dvakrát za den Bratislavu :-). A to nocování nměkde s letuškami také není špatné, lepší než kafe v kokpitu. A ne všem pilotům, jen kapitánům, ještě nakoupil služební audiny, aby měl pokoj.
  Nu Jára na tom určitě neschudnul a socani také ne. Takže teď jsou to jen přirozené konce.
  vlku, Michal asi to sice všechno pamatuje, ale raději asi to nepamatuje :-).
  Odešel asi tři měsíce po Tvrdíkově nástupu.

  Nu a tanky? Víte co? Já sem opíšu jednu kapitolu svého veledíla – o modernizacin tanku T 72 za Soudkových časů, kdy byl Kalousek ekonomickým náměstkem ministra obrany. Je to staré už 14 let, ale třeba to čtenáře pobaví. Pošlu vám to e-mailem někdy v historicky krátké době.
  Nazdar!

  • Toni-Hans-Paula napsal:

   Dovolte mi ještě krátkou vzpomínku na panování pana Lašáka. To bylo taky žrádlo… 😦

   • vlk napsal:

    Jo Lašák byl kus. Já ho tak trochu pamatuji od jinud. Ale není problém,dát sem i dělší vzpomínku.

 9. Laco Grőssling napsal:

  No a tanky ? T72 byť modernizované jsou dnes šrot. Rusové už běžně používají T90 a špičkové T 95 zavádějí. Ty jsou jediné schopné soupeřit s posledními americkými Abramsi.
  Proč máme tanky ( snad 30 kousků ) my ? Prý snad pro udržení know-how . Slabý argument. V zásadě jsou k ničemu.

  • Hudec napsal:

   Ano, teď už jsou nám k ničemu, neb na státní svrchovanost jsme prakticky rezignovali.

   • Laco Grőssling napsal:

    Pamatuji si na dobu, kdy jsem viděl v Brdech obrovské oplocené plochy lesa plné stovek zakonzervovaných T34 a T54 či co to bylo. Tehdy mělo být Československo hlubokým týlem a ty tankové svazy někde na Rýnu během 72 hodin.
    Přece jenom dnešní stav je o něco lepší, jenom nesmíme volit Švarcfajfky.

    • Anonymní napsal:

     v Mikulově, v 92, sem jako záložák na cvičení viděl v NZ T-34 a Hakly.
     i když záklaďáci hoblovali 72

  • vlk napsal:

   omyl. Rusové BĚŽNĚ nepoužívají T90, natož T-95 nebo poslední verzinového tanku, který s e snad jmenuje ALigátor. Proč? Protože nemají peníze.
   A ani T-90 nebo T95 nemlže konkurovat Ambrammsu. Tomu možná konkuruje poslední německý LeopadrMožná. Ale nejspíš pakposlední typ izraelské Merkavy.
   A jinak – Poláci mají v posledním stadiu zkoušek vlastní lehký tank. A vsadímse, že tam žádný soukromník nemá v hangíárech pár desítek bojeschopných tanků. Jen nastoupit, dotankovat, naložit munici a vyrazit.

   • Občan napsal:

    Tanků T-90 má ruská armáda zatím asi 400.
    Kromě vlastního uplatnění je vyváží do Indie (620 ks), která jich v licenci vyrobí dalších 1000, a do Alžírska (180 ks).

    Tanků T-95 má ruská armáda skutečně pouze asi 45; zatím. Je drahý, protože v tomto počtu se stále jedná spíš o provozované prototypy. Ale to je jen otázka času a dostatečně solventních zákazníků.

    Hodnotitelské weby oba ruské tanky vysoce oceňují, přičemž T-95 je považován za naprostou špičku. Hlavní kritice je podrobován „nedostatek komfortu“ pro posádku. Což mě překvapilo, protože tohle bych u bojového prostředku jako prioritu věru neočekával a nepředpokládal. Ale časy se asi mění i v armádách 🙂

    • vlk napsal:

     Novzhledem k tomu, že bývalá RA měla řádově ve stavech asi 20000 tanků, pokud s e nepletu, mi počty typu 400 připadají docela komické.
     T95 už sice má vrstvený pancíř s keramickou složkou, nicméně lze se oprávně domnívat, že hlavní rozdíl mezi Abrammsem a 95 nebude v komfortu posádky, ale zejména v bojové elektronice.Stačí sivzpomenout na druhou iráckou válku a tehdejší tankovou bitvu mezi superleitní divizí iráckých revolučních gard a americkými tanky. Bylo to naprosto jednoznačné střetnutí. Odehrálo s e v noci a všechno rozhodla elektronika. A také munice. ale ta sekundárně.

     • Laco Grőssling napsal:

      V tom irácko – americkém konfliktu měli Iráčané převážně T 55. Ty opravdu neměly šanci. T95 je úplně něco jiného. Právě díky 5tero násobné ochraně včetně vyspělé elektroniky. Abrams je velká obluda nasaditelná za předpokladu, že je vybojována vzdušná převaha nad nepřítelem. S T95 se počítá v nasazení s motorizovanou pěchotou a bitevními vrtulníky. Úplně jiná strategie, jiná třída, osádka není ve věži, má podstatně nižší profil ( proti Abramsu vlastně střední tank, ale podstatně rychlejší ).

     • Občan napsal:

      Vedle T-90 má samozřejmě všelijak modernizované T-72 a další.
      (Např. na webu AČR je o ruských tancích řada článků.) nebo se snad domníváte, že má JENOM T-90ky a T-95ky?

      V irácké válce měl Iráčané k dispozici staré vyřazené T-72ky a T-55ky, které navíc nebyly ani modernizované. Takže ty proti Abramsům skutečně asi neměly šanci.

     • vlk napsal:

      No jsme rád, že s etu vyrojilo tolik kovaných odborníků na tankové bitvy.
      Takže omyl panáčkové, ta noční bitva tankové divize Irácké revoluční gardy sv Američany nebyla o žádnémstarém ruském šrotu, ale o tom nejmodernějším co Rusové měli a prodali Saddámovi, protože to v podstatě s Indií a Čínou byl tehdy jejich jediný odběratel. Dopadlo naprosto jednoznačně. Ruská elektronika prostě neměla šanci.4Což je obecně problém ruských zbraňových systémů.Železo nějak udělat umí, ale nemají přístup ke špičkové elektronice.
      Abramms velká obluda nasaditelná jen při vzdušné převaze?
      Zajímavé zjištění. Alespoň pro mne. Vrstvený pancíř Abrammse je v podstatě schopen odolat většině protitankové munice. s výjimkou té z ochuzeného uranu. Rusové pokud vím to mají mít až u toho posledního modelu, co je zatím jen v prototypech.
      Noa teď k ruské armádě a Občanovi. Já se nic nedomnívám. O nich píšete vy. A je zřejmé, že 400 T90 by asi nemělo šanc iproti cca 6000 Abramsům. Stejně jako by ji neměl libovolný počet modelů T 72….
      No nic.
      A mimochodem, u Rusů je ještě jeden obrovský problém a to je koeficient opravdové použitelnosti jejich techniky. Nedávno jsme četl článek o jejich stíhacím letectvu .Ten, kdo o psal tvrdil, že jsou na 10% z celkových počtů. Zbytek letadel byl kanibalizován, aby udrželi alespoň něco ve vzduchu.. A u tankového vojska to bude nemlich to samé. Jo a nedávno jsem viděl na Němcích film o jejich ponorkách třídy Tajfun. Což byl Kursk a kdysi to byla údajně nejnebezpečnější zbraň na světě.
      Němci dostali speciální povolení točit. Výsledkem bylo, že konstatovali, že podle jejich mínění by ponorka nutně potřebovala celkovou opravu pro chybějící péči.. Ale to jsem odbočil.

     • Slim napsal:

      Vlk také velký odborník není, jak se snad domnívá. V Iráku byly samozřejmě jen T-72 a nižší. Byly vůči US Army inferiorní, zajisté.

      Nejde jen o typ, ale o celý systém, spojení, vycvičenost, doktrínu. Rusové neměli a stále nemají dost peněz, aby zavedli do SVÉ armády T-95, stíhací bombardéry Su-33 a výše, vrtulníky Black Shark a další. (Torpéda využívající kavitace, obzvláštní lahůdka).

      Ale o to nejde v první řadě. To co Američany dopaluje, je, že uchránili své vývojové kapacity a jádro VPK. Je známo jak dopadl Indy simulovaný souboj Suchojů proti US stíhačkám. O tom se v MFD moc nedočteme

     • vlk napsal:

      A hele další.
      Tak jo. Když někdo píše o kavitačních torpedech, tak by měl vědět, že tenhle vynález byl v ruské flotile zaveden ještě za Sovětského svazu. To problém není.
      O simulovaném souboji Su a US stíhačeknic nevím.
      Nicméně znám simulace třeba Rafalle proti F17 i 18, kdy Rafalky jasně vyhrály Ale momentální situace je taková, že F22 Raptor jasně předčí jakoukoli jinou stíhačku. Tohle je prokázaná věc. A Američané se tím nijak netají. Tvrdí, že jim 200Raptorů,které mají zaručuje naprostou vzdušnou převahu nad kterýmkoli protivníkem.
      Takže tak.

     • Slim napsal:

      F16, že?

 10. Puck napsal:

  Nu ano, konec volebního období se blíží a je zapotřebí moc nedráždit reformami a reformami reforem. Takže zbývá jen občas něco prodat, aby občan viděl, že vláda nazahálí. Stranické kasy po několikerých prohraných volbách také potřebují posílit.
  A pak už, za vydatné pomocí jak veřejnoprávních, tak soukromých, naladit voliče pozitivně. Minule stačil k usmíření půlrok, času je tedy tak akorát.
  Kalouskovi se, ovšem, smůla lepí na paty. Proč ?
  Začátkem roku 2014 nastane docela slušný právnický chaos. Začne platit nový občanský zákoník, 12 let připravovaný, a marná byla Kalouskova snaha oddálit jeho platnost na rok 2015, ať si to vyžerou jiní a po volbách. 🙂

 11. trubač napsal:

  Přesto, že jsem v 1990 přísahal, že už tu mašinu nechci vidět, hlásím se dobrovolně jako záložní rtm. tankového vojska na T55AM2 a jedu vystřelit na Strakovku. A myslivec jsem také, takže kdyby selhal kanón, beru s sebou brokovnici.
  Trubač

 12. Šims. napsal:

  Tak abychom jen nelétali v letadlech a jako včelstvo. Vrátím se k těm licencím na mobilní operátory. Nepřípomíná Vám to děj který se odehrával okolo fotovoltaických elektráren? Tam se také omlouvalo kdeco obecným zájmem – samá zelená barva. U operátorů to je taky samá obava, že by se jich něco mohlo dotknout a mohli by se i zlobit. Fotovolataika je garantovaná obrovskými zisky z podpor, operátoři byli také podpořeni a ještě nás parádně okrádali a okrádají. A o bankách raději ani nemluvím. Kdysi se mi líbil jeden reklamní šot se Čtvrtníčkem na Vodafon, další nestály za nic. nyní se mi docela líbí již celá série T-mobilu, to je jediná pěkná reklama, která v TV běží, protože jsou to takové vtipné komické scénky, přesto připomínám, že nejsem klientem T-mobilu. Ale to je tak všechno. Vzhledem k situaci jaká je v zemi chápu i ty tanky. Myslím si, že nynější vládnoucí elity by pro udržení se u moci na nás pošlou i ty tanky a nebudou růžové. Jde jim opravdu o hodně, vlastně o všechno. Na PL se vypovídal Okamura, že chce založit hnutí občanů (samozřejmě pravicové) s pár i profláknutými lidmi typu Kohouta. Začíná být jasné, že nynější pseudopravice již proflákla co se dalo a uvedla bych přímo slovo pos.ala co mohla a tak se snaží pravicově smýšlející občané zakládat alternativy, jinak si zde pravice dvacet let neškrtne. Problémem je ale další fakt, že ani naše levice nestojí za nic, ta se zkazila díky tomu obludnému vládnutí pravice jen tak mimochodem, oč museli usilovat? O nic, všechno jim díky pravicovýám nýmandům napadalo do náruče. Takže pravice horečně zakládá nové alternativy – Babišovo ANO, nyní Okamura, VV se snaží seč mohou se také zviditelňovat. Všechny tyto aktivity vznikají jenom ze strachu, aby to tady nebylo jednotvárně oranžové a rudé, což aktuálně hrozí. Této zemi nikdy nesvědčilo jednobarevné oblečení, přineslo vždy diktát. Já si již jen říkám, proč to ta vláda nezabalí, je trapná a vyčpělá jak týden otevřené pivo. Asi nemůže, protože se ještě nesešikovaly nové pluky. A ona je zde ještě jedna úsměvná situace – naše pravice se nyní hádá na ostří nože, třetí levopravice se směje v koutku (KDU) a socani s komunisty se těší na budoucí vládnutí v rozkradené zemi. Není to k políbení?

  • Admirál napsal:

   Šims. – „socani s komunisty se těší na budoucí vládnutí v rozkradené zemi. Není to k políbení?“

   Já si myslím, že se moc netěší. Není na co. Při poctivé snaze, změnit trajektorii nastavenou pravicí ve prospěch dolních 10 milionů, se žádná jednoduchá a nekonfliktní řešení nenabízejí.

   A kdo s jednoduchými řešeními přijde, je krysař.

   • Šims. napsal:

    Je mi jasné, že socani již ví,. že jdou k prázdnému stolu, ale ta moc moci je tak silná, že do toho půjdou. Ono se už jedná i o ně, tak nastoupí i pud sebezáchovy. Já jsme jen zvědavá na ten ovčí národ, jak se zachová při volbách, taky nevím kdo bude mobilizovat.

 13. Petrpavel napsal:

  ČSA : hezká ukázka vzájemné spolupráce našich jediných tzv. demokratických stran : ČSSD přivedla k bankrotu, ODS+TOP+Lidem prodali za babku. Aneb pes jitrničku sežral … o tom je vlkovo psaní. Popisuje, nenabízí skutečná systémová řešení.

 14. Skogen napsal:

  Chtěli jsme místo pobídek úspory, no tak spořme 🙂

 15. tata napsal:

  VLKU

  Vždit přesně do sebe vše zapadá……už sem to psal několikrát……………divím se že tímto nikdo neutřel KALOUSKA, PŘESNĚ na těchto ruznych faktech………..proto ve své podstatě se muže ohanět jak dodržuje deficit a ty 3 procenta toho ukazatele/nazev mi vypadl/…………..proč mu jeho oponenti neomlatí a nesečtou kde škrtá určitě by to pro odbornika nebyl problém.

  A BYLO BY PO oslavách jak vše dodržuje……..ale na ukor všeho………největší sranda bude jak bude řvat na další vládu jak ona je v koncích on předá zemi v naprostém rozkladu……..ve své podstatě není instituce kde by nemleli sposledního……………jo škrtat se nedá do nedokonečna……škoda že opozice nepoužije tento trumf aby otevřela lidem oči………..určitě se tyto udaje a čísla dají dohledat……….vždyt přesně vtom stylu co jste zde popsal………srovnat třeba 5 leté období………………..přesně by to ukázalo a naprosto vyvratilo jeho čísla jak je dobrej

Komentáře nejsou povoleny.