Bílek jde na penaltu. Chytá Pelta.


napsal Jeff

 Tak máme za sebou první „utkání roku“ české fotbalové reprezentace a dej bůh, aby nebylo posledním. Dánsko bylo zklamáním, ale ne zase takovým.

Bílek k údivu statisíců příznivců fotbalu v Čechách a v Moravě nemá k dispozici vlastní a fungující variantu hry bez Rosického. Hrozné poznání a o to víc fatální pro český fotbal.  Je jasné, že není trenérem takříkajíc svobodným, proto ty věčné chmury ve výrazu tváře. Jednou jedinkrát se mohl při nominaci oprostit tlakům, proti Slovákům, kdy o nic nešlo. Na Dány jsme šli proto předem indisponováni, v hlavách hráčů. Trenér repre je tu od toho, aby vybral vhodné typy, hecoval je, koučoval. Ale musí tu možnost mít takříkajíc „ve smlouvě“, jinak je pro smích. Varianta bez Rosy je mít podobný typ nebo hrát jinak. Ani jedno Bílek nezvládl, a to poněkolikáté a proto musí pryč. Nedokáže si říci o autoritu při nominaci a ve chvíli, kdy místo Štajnera povolal Koláře, podepsal si ortel. Ani samotný Rosa nezklamal tím, že si neřekl o nominaci od 1. minuty. Jeho vstup do zápasu v momentě, kdy bylo téměř rozhodnuto, působil spíš jako atrakce a s Bílkem si mohli podat ruce. Těžko pochopitelný podraz obou. Vlažný až individualistický přístup borců, Bílkovo brücknerovské spoléhání na osvědčené zato nerozehrané, stín ligových skandálů, pasivní alibistický předzápasový příspěvek médií či volba prostředí, všechno špatně. Hodnotit pak výkony jednotlivců postrádá smysl.

    Kvalifikace je tedy na 90% ztracena a nyní zbývá porvat se o zbylou minimální naději. Bílkův žvást o tom, že po Arménii, kdyby se nevyhrálo, není ničím. Ani jeho odchod nebude ničím, pokud se na jeho místě neobjeví zjevná autorita typu Zdeňka Zemana. Ovšem jeho spolupráce s Peltou je obtížně představitelná. Pokud vím, Zeman totiž vždy stál na straně čistoty sportu.

    Pelta má tedy tři varianty:

–         ponechat tým a kvalifikaci svému osudu a všechno prohrát

–         změnu na postě trenéra bez ohledu na výsledek v Arménii nebo lépe okamžitě a pokusit se o nemožné

–         lavírovat, Bílka po debaklu v Jerevanu odvolat za tři neděle a šance na postup snížit na dvě procenta

    Protože poslední varianta je nejvíce pravděpodobná, Bílek nejspíš dostane poslední šanci a tuto pomyslnou pentli vysmahne Peltovi do vinglu. Přál bych mu ten pocit, i za jeho ojedinělé umění coby hráče.

    Nastane tedy, naprosto neočekávaně, varianta 4:

–         jako trenér bouchne pěstí do stolu, povolá ihned třeba toho Štajnyho, nebo změní styl hry, promluví si natvrdo s Rosou, prostě probudí se. A probudí své svěřence. To bych si přál.        Kvalita borců v českých dresech je totiž nepochybná.

P. S. : Tak to byl příspěvek jednoho skalního, navíc věčného optimisty, který bych uzavřel slovy kolegy Trabanta: Věř a víra tvá..

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Jeffova penalta se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Bílek jde na penaltu. Chytá Pelta.

 1. Lex napsal:

  „Kvalita borců v českých dresech je totiž nepochybná.“
  Matouš napsal – „Po jejich ovoci je poznáte.“. To ovoce je proklatě kyselé a ta „nepochybná kvalita“ vzala na trávníku v Olomouci za své, protože tam byla kvalita jediná – ta dánská.
  Ale nejsem fanda.

  • Lex napsal:

   A i po přečtení vlkova článku musím potvrdit, co mě napadlo hned tady, jen jsem to neuvedl, protože jsem si chtěl přečíst toho vlka – Situace v hodnocení mužstva silně připomíná září 2010 po prohře s Litvou, kdy Bílek musel konstatovat, že „lepší mužstvo prostě nemáme“ (říkal „hráče“).
   Nezastávám se Bílka, ani náhodou, považuji ho – podobně jako Radu předtím – za trenérský omyl naší reprezentace. Ale tohle realistické hodnocení současné úrovně našich fotbalových „celebrit“ mu schvaluji.
   Nicméně, nejsem fanda, netroufal bych si hodnotit. A radit už vůbec ne.

   • Jeff napsal:

    Já si klidně troufnu poradit Lexi: s Dány šlo o to, že si hoši očividně nevěřili, a to kvůli Rosovi a sestavou s Jiráčkem. A Plašilem. Co ten stačí neuhrát, to je record.. Po mladejch chtít, aby byli tahouny.. Takže pokud by bylo tak, jak jsem naznačil, museli by Dány jasně přejet. Je to jednoznačně vina trenéra a těch, co mu píšou sestavu.

   • Lex napsal:

    Jeffe,
    nejsem fanda, do organizace, zejména zákulisí fotbalového průmyslu nevidím. Jsem jen pozorovatel zvenku. Na radění nemám, ale lecos jsem už zažil i viděl.
    Fotbalový kopalista, který si na domácí půdě nevěří na mužstvo srovnatelné úrovně (podle žebříčku UEFA Česko dokonce na 10. a Dánsko na 22. místě s mnohem méně jak polovičním keoficientem) nemá v reprezentačním mančaftu co dělat. A když, tak leda na divanu psychoterapeuta. Pokud tam byl či dokonce takoví tvořili většinu mužstva, pak ano, pak to je vina trenéra (nebo toho, kdo mu píší sestavu – jak píšete, já jsem si vždycky myslel, že tohle je hlavní činnost a odpovědnost trenéra samého, ale jak pozoruji, jsem fakt asi naivní). Jenže pak se znovu nastoluje otázka, jestli Česko má k dispozici jiné kopalisty, kteří při požadované úrovni výkonnostsi si i věří. Vypadá to, že ne, že je to tak, jak řekl Bílek po té Litvě.
    A ještě něco. I ta hra se „musí umět“. Nikdy jsem nehrál fotbal, ale léta aktivně volejbal.
    A nikdy jsem nedokázal lpochopit spoluhráče, který nevěděl kam se má postavit při podání či útoku soupeře, ačkoliv tahle schémata jsou alfou omegou volejbalové hry.
    Podobně to nemůže nebýt s fotbalem. Kopalista, který nevytváří situaci na hřišti tím, že nabíhá do prostoru, kpalista, který nepřihraje spoluhráči naběhnuvšímu do prostoru, kopálista, který při vzduchem letící přihrávce stojí zásadně ZA soupeřem, kopálista, který má pocit, že dosáhne gólu hlavičkou „golgotou“ hlavy, takový kopálista nemá co dělat v mančaftu. Protože neumí abecedu fotbalu. A přesně tohle byl případ zápasu s Dánskem, ale nejenm s Dánskem. Není náhodou, že ti naši reprezentační kopalisté v kvalifikaci vyhráli jen jediný zápas, a to s fotbalovým trpaslíkem.
    Apropós, jeffe, jak příznačné, že mimo stadion těm „hvězdám“ sebedůvěra nechybí, naopak, jsou kumulací sebedůvěry.
    Nicméně znovu opakuji, že do „toho“ nevidím, jsem jen pozorovatel, takže se zcela jistě mohu mýlit.
    L.

 2. Puck napsal:

  Hra znamená – hrát si. Mít ze hry potěšení.
  Český fotbalista to vidí jinak. Samotná hra je pro něj očistec, jediné, co má smysl, je výsledek.
  Nějak nevím proč český fanda na fotbal vůbec chodí, jistě ne proto, aby se díval na pohlednou a zajímavou šou. Když porovnáme televizní přenos z naší ligy a třeba bundesligy, máme dojem, že se v prvním případě jedná o zpomalený film.
  Hra Sparty je přímo ukázková. Fotbal se hraje jen do chvíle, kdy dá Sparta gól, pak je možno odejít domů, není na co se dívat.
  S naší reprezentací je to podobné. Pokud manšaft utrpí vítězství, vše je odpuštěno, i když hra připomíná šachovou partii.
  Až si naší fotbalisté budou hrát, bude se také na co dívat, bez ohledu na to, kdo vyhraje. A to je snad smyslem každé hry.
  Když se manšaft dostane k bráně soupeře za celý poločas jen dvakrát, jak se našemu nároďáku podařilo s Dány, je možný jen dvojí výklad. Buďto jej hra nebaví a hraje z donucení, anebo to neumí.
  Proto, že hodně našich hráčů se uplatní i venku, volím první variantu.

  • Jan Čermák napsal:

   S tím bych si dovolil nesouhlasit. Myslím s tím, že to kluky nebaví. Malej hraje za 1.ligový tým žáčky, příští rok dorost, motám se tam. Takže, baví je to. Často jsou to prima kluci. Ti „mladí“ v repre určitě- Tecl, Vydra, Gebre, Darida… staří bardi nevím, možná se stihli zkazit. A koukám co je kolem toho práce a nadšení a úsilí a umu a jak je to nevyzpytatelné, jednou to jde, jednou ne, forma, hlava, štěstí… Myslím, že zvenku to vypadá hůř než zevnitř. Tak asi.
   S pokračováním souhlas naprostý, Plzeň je zase příkladem. Není to ve fotbalistech, je to v tom okolo.

   • Puck napsal:

    Asi jsem to přehnal, to bude tím zklamáním. Ani ne tak výsledkem (3:0), ten je ještě milosrdný, ale výkonem.

 3. XY napsal:

  Mno, vzhledem k tomu, že fotbalu vůbec nerozumím, mám aspoň názor…:-)
  Nevím, zda je to vina trenéra nebo hráčů, ale český reprezentační fotbalový tým mi připomíná ruský hokej z přelomu tisíciletí – samá nařvaná hvězda, ale žádné nadšení a žádná snaha a výkon. Zvonka to vyzerá, že se tihle malí Mozarti pečlivě šetří pro své domácí kluby, kde si asi zajímavěji vydělávají. Nicméně praví pan Načeradec: Je národní mančaft můj závod? Není. Tak co se starám? Já se nestarám!
  Veselé debaty přeju!

 4. ujo napsal:

  Tak ten Štajny má nejlepší za sebou, sotva by to bylo s ním výrazně lepší ( viz aktuální Liberec)nemluvě o tom ,že léta bohužel běží.
  Myslitel teamu momentálně chybí ( i Darida je v Plzni ber Horviho 3/4).
  Dobrý trenér by současnému stavu přizpůsobil i sestavu a taktiku, bohužel..

 5. Ruda51 napsal:

  Nechci malovat čerta na zeď, ale v dnešním Ruďasu jsem zahlédl rozhovor s pro mně neznámým hráčem Armenie – Movsisjan (do Spartaku Moskva za 200mil. Kč ? ), stydím se, že ho neznám, vzhledem k tomu je, že je aktuálně nejlepší střelec ruské ligy! Ve stejném plátku o něm mluvil Marek Suchý – rychlý palič, přirovnal ho k Barošovi v nejlepší fazóně, ale ještě lepší! Máme se na co těšit. Ještě více mně zaujal životopis hráče Movsisjana – když byl malý, útěk celé rodiny před pogromy z Azerbejžánu do USA. Za to se stydím ještě více, že tuto historii neznám – nevím do jaké míry bedlivě sledovali naše sdělovací prostředky?
  Po zaslouženém vejprasku s Dány můžou naši pouze příjemně překvapit, Arméni nejsou nazdárci – viz. jejich výsledky se Slováky v min. kvalifikaci. Držme palce a čekejme na zázrak.

 6. Libor napsal:

  Dobrý den. Naprostý souhlas – (nejen) Bílek musí odejít!!! Na webu je petice http://www.petice24.com/bilek-ven ,
  která narozdíl od té velké (24 tis.podpisů) CHCE NĚCO ŘEŠIT.. Zkoušel jsem to dát zde na fórum (aktualne.centrum.cz), ale NEJDE TO – JE TO CENZÚROVÁNO (!) – Pelta s Kubicem má lidi všude…..
  Libor Dvořák (libo.dvorak@seznam.cz)

Komentáře nejsou povoleny.