Bílka nic nezachrání. A českou repre?


Dneska  bude na Kose fotbalový  den.  Původně měl  být  až po Arménii,  ale  nejde to jinak. Přítel  Jeff už  to nemohl vydržet. Debakl  s  Dány  ho přinutil  zasednout  ke klávesnici a    trošku  upustit  páry  z  té potupy.  Rozumím  mu. Já  tohle  nutkání  měl v  pátek , po  té popravě  také. Ale  řekl jsem si  – vydrž  až  po Arménii.  Ale to bych musel  zdržet  Jeffa a  to se mi vůbec  nechce. – viz  jeho článek výše.

Zejména  ne proto,  že  si  myslím,  že  jakýkoli výsledek v  Arménii  už  nebude mít  žádný  vliv. Ani na  situaci  Michala  Bílka, ten prostě  je už na odpalovací  rampě  a běží  mu odpočítávání, ani  u nároďáku.  Ten  do  Brazílie  pojede  už  nanejvýš prstem po mapě.

Dánové  nás  prostě  zařízli. A  v podstatě  sdílím  všechno, co  Jeff  píše.

Jenže  pár  věcí  k  tomu přidám.  Že  Jiráček jako náhrada ZNOVU  zraněného Rosy  je nesmysl, zejména když  v  Bundeslize  na jaře  odehrál jen  6 minut,  je  nonsens , věděl snad  úplně  každý. Kromě  Bílka.Ale  to nebyla  ta  základní  chyba.

Ta je prostě  jinde – jak konstatuje  Jeff ,jde o  absenci  varianty  sestavy a hry  bez  Rosického.   A to přesto,  že  normální  člověk  by  už  jeho přítomnost  vůbec  neřešil a  stavěl  by to  už  jen bez  něj  a kdyby   náhodu  byl k disposici,  pak  by jeho přítomnost byla  příjemným  bonusem! Jeho zdraví  je  do  té míry rizikem,  že  s ním  musí  být  nakládáno  jako s  náhodnou veličinou!  Je mi líto, ale  je  to tak.

Na  fandovském  webu  Viktorky  jsme  na  tohle  téma vedli  docela  vyčerpávající  dialog  s  nickem Bren.  Který  evidentně  má  docela  velkou konkrétní trenérskou  praxi. A shoda byla  na  tom,  že  Bílek prostě  pomíjí  a  to soustavně,  jeden  důležitý  faktor  – okamžitou  formu  hráčů.  Kdy  ty, co  chytnou  právě velkou formu – ignoruje.  Tak dlouho,  dokud  není úplně  v  beznadějné  krizi. Kvalifikaci  na  ME   zachránil na poslední chvíli  zařazením  kluků z rozjeté  Viktorky.A  vyšlo mu  to o  fous.  Prostě,  jeho nároďák se svezl na  plzeňské  euforické   vlně…  A  teď?  No v  okamžiku, kdy bylo jasné,  že  Rosa  je zase problém,  měl  být , dodatečně povolán  nejspíš  Matějovský. Píši  to  s těžkým  srdcem. Po  afeře  s  Křetíského taškou  je  pro mne  Sparta   a cokoli, co s ní má  trochu něco  společného, naprosto   otrávená  věc.  Ale  tady jde o národní  mužstvo.

Ale i tohle  je v celku podružné.  Rozdíl  mezi naší  a  dánskou výkonností    byl obrovský a nejspíš  bychom prohráli,  ať  by mužstvo bylo poskládáno jakkoli.

Důvod  prohry byl  totiž  úplně  totožný  s  tím, proč  Viktorka  byla  vyřazena  v  EL  Fenrbahce.  – soupeř  měl neskonale  lepší  pohyb  a dynamickou techniku.  A  to v  kvalitě, s kterou se naši  hráči  – s výjimkou právě  Rosického, setkávají  jen  zřídka. Jednoduše   nás  uběhali. My  je naopak  nestačili  ani kontrolovat. Jenže  zatímco Viktorka, díky  svému týmovému  pojetí, herním automatizmům  a dodejme  i  slušné kvalitě  na  všech postech,  zemřela  ve  stoje  a s  trochou smůly,  repre byla  dokonale potupena!

Je  opravdu najednou tak  špatná?  A  je  Bílek  tak nemožný  kouč?

Když si odpovím poctivě, pak  na  obě  otázky  musím  odpovědět  -NE! Jakkoli  teď  riskuji,  že  v  Arménii, pod  dánskou dekou přijde další  výbuch a budu za  kašpárka. Ale  stojím  si  – oproti  všem těm, kteří  teď  jsou moudří a  nejradši by Bílka ukamenovali  / míním jak  tisk, tak  fandy/ za  tímhle tvrzením.

Jsou to totiž  titíž, kteří po přípravách se Slováky  a hlavně s  Turky , šířili bezbřehý  optimismus. Jak  nároďák našel svou tvář a jak má  Bílek  přetlak světových plejerů,jen správně  vybrat.  a jak  to  všechno vlastně  zařídili  kluci  z  jednadvacítky. Stačilo jen  sáhnout….  Vydra, Krejčí, Darida. A  Bílek  byl  totální slepýš. Protože  zejména  pražští  superfotbalisté  od počítačových redakčních klávesnic  už  to  dávno  věděli a psali…. Teď když  mladé pušky  ani nevystřelily je  zase za blba  nešťastný  trenér.Nikoli  ti, kteří  ho  ještě  v pátek odpoledne  ujišťovali,  že   Dány  přejedem a a ni se nezapotíme.

Lituji,  že  jsem po těch euforických přátelácích nenapsal  to, co se mi tehdy honilo  hlavou. Protože  teď  vypadám jako oni.  Ale  kdybych  to byl udělal, četli byste před drahným  časem  asi  tohle:

Ano,  utkání se  Slovenskem i Tureckem  se repre skutečně povedla.  Nesdílím  ovšem nadšený  křik  pisálků  ze  sportovních  rubrik  ani  spokojený  ryk  fanoušků  Oba  ty  zápasy  totiž  mají  dva  společné, hodně  specifické  rysy.

1- měli  jsme  co  do  činění  se soupeři, kteří  mají za  sebou šňůru neúspěchů

2- velmi rychle jsme  vedli  a psychicky nalomený  soupeř  se zlomil  a my  to dohráli v pohodě.

Stane  se nám něco podobně  šťastného v  kvalifikaci?

A  nepodléháme  takhle náhodou  falešnému  dojmu  z  naší  úspěšnosti?

Tohle  se mi tenkrát honilo hlavou, jen  jsem  to  , bohužel, nepustil  ven. Dnes vypadám  jako  ta  masa, co by  Bílka  nejradši nechala ukřižovat. Generál  po boji…

Ano  přípravné  přáteláky  nám nastavily  křivé zrcadlo.  Všechno  vyšlo. S  Rosou i bez  něj. Nirvána.   Bílek si myslel, že má správný  herní plán  i  hráče  do něj . Včetně  Rosického. Jenže  když vypadl, dnes  už  chimérický  stavební  kámen a Dánové  ukázali, jak na  tom  momentálně opravdu jsme.  Wunderwaffen  Krejčí a  Vydra  se ukázali  být jen  pouhými  špuntovkami,  které  potřebují  ještě mnoho a mnoho repasí, aby z nich vůbec něco bylo.

A  reprezentace potřebuje  TRENÉRA.  Michal  Bílek  jím prostě  nebyl. Stal se jen  dalším  Chovance,  Radou a tak podobně. Nevyčítám mu  to.  Ani  to nejde.  Tenkrát  zkrátka  nikdo jiný  vhodnější  nebyl. A  dělal poctivě, co mohl.  Stál za svými hráči. A  ME  je  neoddiskutovatelně  úspěch. Ale je nad  jeho síly  jej  zopakovat.

Otázkou ovšem je, na  co  český  fotbal doopravdy  má.  Jeho mezinárodní  tvář  dělá,  poslední dva  roky,  velmi úspěšně  hlavně Viktorka. Přesto  je  evidentním  cílem  mnohých  ji  zničit a zadupat  do země. Stůj  co stůj. Sparta  se pomalu   dostává  zase do fazony. Nahoru jde zcela  zřetelně  i Olomouc  a klidně může být  novou Plzní. Jenže  to jsou veškerá  pozitiva  v české kopané  jako celku.

Už  jsem se zmínil  o nicku  Bren  z  viktoriánského webu.  Ten píše,  že  obrovskou bolestí  tuzemského fotbalu  jsou lidé, co  se okolo  něj motají. Má je, na  všech úrovních  za hloupé,  chamtivé, nevzdělané, naprosto  nepoučitelné a ničeho se neštítící. .Bingo!

Na hnojišti zpravidla orchideje  nebo  růže  nekvetou. Sem tam  to může  šťastná  náhoda  zařídit. Ale  postup  na mistrovství  světa?  Tak  ten z hnojiště  zpravidla  možný  není.

Jak napsal  Jeff. Kope  se pentle Chytá Pelta. A  Bílek mu  to  dal přímo do  vinglu.

Chudák  ten, kdo  Bílka nahradí.  Snad bude ale  aspoň  tak soudný,  že  si vymíní,  že  brazilská  kvalifikace už  poslouží jen, více  méně,  jako testovací  fáze  na  příští  boje  o  účast na  dalším ME:Favoritem je prý  Jarolím….

A  my,  fotbalový  fandové musíme  vzít  na  vědomí  realitu  – totiž  že  šidítko pro  únik  z  denní  beznaděje  přes  fotbálek   se, až  na  další – nekoná! Ne  ten přes  reprezentační  jedenáctku. Těšme  se z maličkostí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na Bílka nic nezachrání. A českou repre?

 1. Anonymní napsal:

  Už trošku přeháníš. Za prví Kadlec neni v nominaci. A žádný Jarolím tuhle reprezentaci nepovede bude to pan Hašek s panem Brucknerem.

 2. Jan Čermák napsal:

  Naprostý souhlas s tím, že Bílek nemá u nároďáku co dělat. Ale nejsem si úplně jistý. Taky jsem mluvil s profíkem, ten tvrdil, že trenér může jen málo, když nejsou hráči. A každá generace není tak povedená jako ta Nedvědova. Píšeš , že nezařazoval hráče podle aktuální formy, jenže Bruckner , nejúspěšnější , co já pamatuju, dělal to samé. Měl kostru, vybral si ty co jim věřil, a těm pak věřil. Já bych Bílkovi vyčítal až opak. Že nemá žádnou koncepci. Team nemá ksicht, neví co hrát. Tady bych viděl rozdíl s Viktorkou, ta je pravý opak. Hraje svou hru. Nároďák netuší.
  Ale základ je to, že fotbal je náhoda. O chybách jednotlivců. Strašně se směju komentátorům stále mluvícím o kvalitě. Ne , že by to neplatillo vůbec, ale právě v tom, že kotěhulky jsou schopné při určité shodě okolností porazit Barcelonu je krása hry, a proto na to čučíme, že nevíme jak to dopadne. Včera byli Dánové lepší, zítra to může být jinak. Té Brazílie je mi líto, ale osobě si víc užívám šampionáty „bez stresu“, když tam nejsme….Ať je dneska střihnem!

 3. Anonymní napsal:

  S něčím se dá souhlasit,s něčím zase ne…….. sto lidí ,sto názorů

 4. Řezníček z Brna napsal:

  Bílek byl jako hráč bojovník a srdcař, aspoň tak si ho pamatuji. Ale trenéřina je něco úplně jiného, tam musí mít člověk charisma, cit pro hráče, schopnost vyburcovat a hlavně hodně velkej kus štěstí. Kdyby Bílek odešel po ME v Polsku a Ukrajině, odešel jako geroj, ale každý trenér chce zůstat s týmem a nepřemýšlí co by kdyby. Vlk zde píše o důvodech vypadnutí Viktorky z evropské ligy – nedostatek pohybu. To musím jenom potvrdit. Viktorka hrála v Brně, vyhrála, byla lepší jako slabé Brno, to bez diskuze, ale vůbec se mne nelíbila právě pokud se týká rychlosti, pohybu bez míče a i bojovnosti. Zkrátka chybělo tomu v Brně srdíčko, na slabou Zbrojovku to ještě stačilo. Já jsem obdivovatel anglické ligy a když srovnám frekvenci zápasu a hlavně nasazení hráčů, kdy se jezdí „po prdeli“ do poslední minuty, tak si říkám, kolik hráčů by to zvládlo. Nezvládne to ani Rosicky, který je jinak mimořádný hráč. Anglická liga je nesmírně fyzicky náročná a Rosický není schopen hrát dlouhodbě v základu zápas od zápasu, protože by to fyzicky vůbec nezvládl, proto je také často zraněný.

 5. jezevec napsal:

  vida, jak zničit nenáviděné diskuse …. stačí psát o fotbale, a majitel obýváku má klid 🙂

  • vlkp napsal:

   nic lepšího nemáš? kdybych chtěl diskuse zničit, už by to bylo.A ty by jsi si ani neškrtnul.Ale proč by jsi si neplivnul, viď.

 6. Kutil napsal:

  Chovanec jako trenér v kvalifikaci na Euro z deseti zápasů deset vyhrál, na Euru ve skupině neporazil Francii (zlato) a Holandsko (bronz), leč Dánsko ano, v následné kvalifikaci MS dovedl mužstvo do baráže, kterou prohrál. Jo, pořád je na co nadávat… A budou ty Velikonoce, takže zvesela: bílek do žaludku a vrba nástup na šupačku…

  • vlk napsal:

   On tady někdo Bílkovi nadává Kutile?

   • Kutil napsal:

    Jen jsem podotknul, že Chovancovo účinkování u reprezentace nebylo tak černobílé, jak by někdo neznalý mohl vyvodit z náznaku výčtu trenérů s malým t, kam byste rád zařadil i Bílka. (Mimochodem i za Chovance jsme byli na žebříčku FIFA na 2. místě za Brazilií)
    A copak se na náš fotbal u piva nenadává? Nevztahujte všechno hned na sebe. Co žíznivec, to trenér. Trenér, který zná fotbal jen z televize. Gaučář.
    *
    To je právě to, gaučáři by chtěli dobývat fotbalový Olymp, a když to nejde, hned by linčovali. Jenže hraje se liga, tribuny zejí prázdnotou, co tribuny, v republice máme jediný stadion alespoň trochu hodný 21. století (ano, Slavia, bohužel). Nebo sponzoři, pojmenování stadionu za dvanáct milionů, no, co to je? A korupce? Vždyť vy sám z toho nemáte radost…
    *
    A pokud jde o Viktorku – sice jí titul nepřeju, ale jsem srozuměn, že ho získá, protože má našlápnuto. Trochu mě samozřejmě bude mrzet její sobotní vítězství (vím, jaké mají Lavičkovi chlapci možnosti), protože to vždycky ubere na domácí atmosféře, ale jsem už takový blbec, že se tam chodím dívat, i když se nedaří. Ovšem – co kdyby. I štěstí někdy sedne…

    • vlk napsal:

     No já si zase titul pro Viktorku přeji. nicméně jako favorita a to hodně vysokého , vidím na sobotu Letnou. A také na titul.Jsem zvyklý hodnotit věci střízlivě. Nikoli podle toho, komu fandím.A na Spartu mi to vychází v obou případech. Ostatně – napsal jsem to i před ligovým jarem.

 7. tata napsal:

  MYslím že Bílkovy chyby jsou jasné………………povolá hráče ne jen kteří nehrajou……což už to většinou značí že takový by ve sestavě být neměl,ale na srazu je zděšen kolik hráčů má problémi………od toho je trenér a má určitě tym na zjištění situace………………….to jsou nezpochybnitelné chyby které by reprezentační trenér udělat neměl.

  TO ostatní je věc pohledu…………podle mě nemá tu autoritu aby stmelil mužstvo,to hraje potom bez jiskry,tomu mužstvu chybí srdce,,,,,,,,jako HORVÁT v Plzni,já osobně bych stavěl NARODÁK na PLZNI a to sem Spartan……ON je bohužel zastánce fotbalu co už nemá šanci v moderní době.Nebyl bych až takový pesimista že nemáme lepší ale moc se spolécháme respektive BÍLEK na ména ze zahraničí a to poslední dobou je vidět že oni spíš myslí na to aby se nezranili………2 goly byli že hrač nešel nekopromisně do souboje

Komentáře nejsou povoleny.