Robespierre nevěří Dantonovi


Chci Kosu  držet  jako  prostor, kde budou  téměř  výhradně  originální texty. A  ty  mají pocházet, pokud možno, od  nás. Tedy obyčejných lidí. Neprofesionálů. Tohle jsem  si předsevzal  při jejím vzniku.

A  víceméně  to  dodržuji. Jakkoli mne  velmi často  svrbí  všechny  prsty, protože  na internetu je  nepřeberně  textů. Mnohé  vynikající. Ještě  daleko více dobrých.  Lepších  než  bych  dokázal  napsat  já a  věřím, že  kolegové, co na Kose publikují,  prominou –  než  dokážeme  všichni, my kosířšstí  autoři.  A  já bych měl  Havaj  – naložil  bych  do zásobníku  přetisky a  bylo by. Jenže  dávám přednost  autenticitě a prožitku  „obyčejného “  člověka  o jehož názor  „velký“ svět  nestojí. . Který  zručnost, stylistickou  vyspělost,  a brilantní podání  nahražuje  svou  rustikálností, poctivostí  a  opravdovostí.

Nicméně čas  od  času  udělám výjimku. Což konkrétně  zažijete dnes  a  zítra.  Dovolil jsem si  totiž  požádat  o  dva texty  Tomáše  Němečka  z Lidovek.  Pro mne  jednoho  z  trojice   nejlepších  žurnalistů  této  země.  To trojhvězdí, má  tuto  podobu:  Jiří Hanák z  Práva, Jan  Macháček z Respektu a právě Tomáš  Němeček  z Lidovek.  Tyhle  tři  pány  bezmezně /leč kriticky/ obdivuji. Pro jejich  rozhled,  důkladnost, stylistickou vytříbenost a  schopnost  originální pointy. A  hlavně poctivost  pohledu. Což naprosto neznamená,  že s nimi musím také  souhlasit. Ale mají můj  hluboký  respekt.

Proto  dnes  a zítra  Tomáš  Němeček.  Kdy se vracíme  k  dosud  velmi  neobjasněnému  střetu  Bradáčová  -Martinec.

Ale  první  díl, který  vám předkládám  dnes, má ještě  jeden  důvod.

Hned v  úvodu  Tomáš  Němeček  totiž  použil  Devatero komentátora,  Jak  ho definoval Gabriel Šípoš ze  slovenské  TI.  Nemám žádný problém  přiznat,  že  až  do přečtení  článku  jsem neměl  sebemenší  tušení o  existenci  pana Šípoše,  tím méně  o  jeho  komentátorském  devateru.  A  přesto  že  je  mi jasné, nejméně   s body 5 a  6 mám  velký  problém, hodlám toto pověsit na  hlavní stránku  Kosy jako  závazný  kodex  jejích  autorů.  Tedy  jako  metu, které  bychom se všichni  měli,  dle  svých  možností  – co nejvíce blížit. Pan  Šípoš  to  trefil úžasně. Teď už  ale  Tomáš  Němeček.

Robespierre nevěří Dantonovi

Šéf slovenské Transparency International Gabriel Šípoš kdysi sepsal devět bodů, podle nichž posuzuje novinové komentátory (vedl si blog, kde sledoval jejich práci coby hlídací pes hlídacích psů). S dovolením ocituji, protože se mi hodí:
Komentátor musí

1) umět přidat něco nového k tomu, co už se píše ve zpravodajství;

2) komentovat hlavní události, neuhýbat s názorem před složitými aktuálními problémy;

3) umět správně odhadovat budoucnost;

4) správně používat logiku a pracovat s čísly;

5) umět názor vyjádřit krátce, jasně a čtivě;

6) umět veřejné činitele také pochválit a zasazovat jejich činy do historického nebo regionálního kontextu;

7) být transparentní, přiznat střety zájmů;

8) být konzistentní, ale ne úplně rigidní – může, někdy musí měnit názor, ale musí vysvětlit proč;

9) umět přiznat chybu a opravit se.

Takže abych v úvodu naplnil body 1, 2 a 3: České protikorupční tažení dospělo do fáze, kdy se synové a dcery světla podezírají mezi sebou. Jako Francouzská revoluce před tím, než Robespierre pošle pod gilotinu Dantona.

Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová nevěří šéfovi protikorupčního útvaru Tomáši Martincovi a má za to, že proti ní „vyrábí kauzu“. Na veřejnost spor unikl způsobem, který byl vůči Bradáčové nefér: větu řekla po skončení rozhovoru na Frekvenci 1, netušíc, že ji dál nahrávají.
Co zatím víme? Kauzou měl být výslech jejího manžela, ekonoma ze Siemensu (Bradáčová s ním už několik let nežije). Protikorupční útvar ho vyslýchal jako svědka v případu zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí.
Vrchní státní zástupkyně dodala, že má proti Martincovi výhrad víc; o jejich prošetření požádala policejního prezidenta. Ten podpořil Martince, podle něj se žádná kauza nevyrábí. Včera ministr spravedlnosti podpořil Bradáčovou a spor přirovnal k zápasu resortů vnitra a spravedlnosti v letech 1945 až 1948 (!).
Týž den server Česká pozice napsal, že stížnost Bradáčové se týká toho, že protikorupční útvar bez konzultace se státním zástupcem odložil případ, v němž neprůhledná skupina Amun. Re vydělala velké peníze na prodeji slunečních elektráren společnosti ČEZ.

O dopisy v této kauze jsem požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nyní jen tři poznámky: Možná má Bradáčová pravdu. Ale veřejně dostupné údaje nenasvědčují tomu, že Martinec kauzy zametá nebo vyrábí. Výkonnost útvaru se pod jeho vedením zvýšila. Možná někdo tvrdí, že to je spíš navzdory Martincovi, ale to by se muselo prokázat. (Body 4, 5 a 6.)
Dále: nerad to píšu, ale státní zástupci v čele s Bradáčovou, jejichž nástup jsem podporoval a pořád podporuji, se začínají chovat paranoidně. Což – pravda – ještě nemusí znamenat, že po nich někdo nejde. (Body 7 a 8.)
A konečně: možná za rok ve volbách uspějí nové divné strany. Možná povládne koalice s ústavní většinou. Budou-li se k tomu všemu státní zástupci a policie užírat ve svých vnitřních sporech, bude to nebezpečná konstelace.
Rád bych do té doby „přiznal chybu a opravil se“ (bod 9), ale obávám se, že to už pak bude dost jedno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Robespierre nevěří Dantonovi

 1. vlk napsal:

  udělal jsem něco, co ještě nikdy a doufám, že už nikdy dělat nebudu muset. Vyeskaloval tady spor Rammstein vers. Lex.
  Nepodchytil jsem jej včera a byla to obrovská chyba.
  Lex mi poslal mail, Koncipovaný jako článek. Měl název Omluva. Nepověsil jsem jej na Kosu a neudělám to ani teď. Došlo by jen k další eskalaci. Nestojím o ni. Jde o spor rammsteina a Lexe. A nikoli Kosy. Vím, že jde o naprosto špatné řešení a že bude mít pro tenhle prostor mít zase neblahé důsledky. Ale nemohu jinak.
  Investoval jsme příliš mnoho do tohohle projektu, než abych umožnil další roztloukání Kosy na kousky soukromým sporem. Jakkoli mám celkem jasno jak to je s vinou a nevinou.
  Ale kolik dalších ten spor , kromě jeho přímé účastníky interesuje, když pominu příznivce účastníků. A co může Kose dát, když pominu dále trvající a eskalující konflikt?
  Rammsteina jsem ráno požádal, aby se zdržel dalších kroků. Oceňuji, že tak učinil. Je mojí chybou, že jsem nepožádal o totéž současně i Lexe. Jistě by mi byl vyhověl, stejně jako rammstein. Neumím si představit, že nikoli.
  Moje velká chyba. Proto jsem zvolil tohle hloupé řešení. Ale považuji jej za nejméně špatné z těch, co jsme měl k disposici.
  Děkuji za pochopení. Jistě ho najdu u všech, co nehledají za každou cenu klacek na vlka. A že jich jistě pár / či spíše více – bude/.Předem je od takového kroku odrazuji.
  Nikoho jsme nezabanoval. Jen zrušil celou diskusi , která byla off topic. Totálně.

Komentáře nejsou povoleny.