Umytí docenta Koudelky


napsal Tomáš  Němeček

Původně  jste  měli  dnes  číst  jen  jeden článek  od  Tomáše  Němečka – to pokračování  Robespierra a  Dantona.

 Jenže  jsem  neodolal  a požádal  ještě pro Kosu  o jeho  včerejší  článek  z Lidovek o  zákulisí prezidentské  amnestie. Když  přetiskuji, tak  ať  to stojí za  to. Protože  jinak  by mi nezbývalo  , než  ten  článek  podstatě  zkopírovat. Nechci  o  tuhle  analýzu  čtenáře Kosy  ochudit. nemám žádný  zájem  psát plagiaty. Nejsem  český  politik  dneška.. Určitě  si počtete. Tak  jako vlk.  A pochopíte  , proč  si autora  tak  vážím. Dál už jen originální  tvůrce.

Má se člověk radovat, když mu nová osádka Hradu dá ze dvou třetin za pravdu? Letos 19. ledna jsem v LN napsal, že na vytvoření novoroční amnestie se podíleli Klausův sekretář Ladislav Jakl (měl na Hradě na starost milosti), hradní právník Pavel Hasenkopf (psal alternativní návrh) a dlouholetý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka. V sobotu uvedl v Právu nový hradní kancléř Vratislav Mynář, že autory jsou Jakl, Hasenkopf… a Petr Hájek.
Cílem jeho prohlášení nebylo – jak psaly první komentáře – splnit slib nového prezidenta, že vypátrá autory amnestie. Cílem je umýt Koudelku pro další použití.

Že byl klíčovou figurou Koudelka, nám řekli dva lidé z tehdejšího Hradu. Původně dostal zadání Hasenkopf; jeho návrh byl dobře promyšlený, ale dlouhý a pro laiky nesrozumitelný. Proto Klaus svěřil úkol Koudelkovi, jemuž důvěřuje od dob mocenského paktu mezi ČSSD a ODS a kterého loni neúspěšně navrhoval na Ústavní soud.
Amnestii psal někdo, kdo uměl laické představy Jakla a Klause přetavit do stručné právnické formy – měl tedy cvik v legislativní práci. Musel mít informace, jaká je struktura vězňů a stíhaných osob. Musel mít bezpečnostní prověrku, protože na přípravu amnestie se vztahuje nižší stupeň utajení. Musel mít ambice větší než schopnosti, protože článek o zastavení trestního stíhání zvrtal (špatně si nastudoval judikaturu Evropského soudu pro lidská práva ohledně průtahů v řízení). Na nikoho nesedne tento zatykač lépe než na Koudelku, který se ze sněmovny vyhoupl na místo náměstka nejvyšší státní zástupkyně Vesecké pro legislativu; dnes je návladním uvolněným pro stáž na ministerstvu.
Všichni tři nejvíc angažovaní se prozradili svou zapálenou obhajobou amnestie od první chvíle. Koudelka nevydržel a obranu publikoval už 2. ledna v Právu – i s údaji o počtu vězňů, které ministerstvo teprve dávalo dohromady. (Špatné pochopení štrasburské judikatury zopakoval i v Trestním právu 1/2013.) A konečně: Koudelka důsledně opravuje kdejakou nepřesnost v médiích, na článek v LN však nezareagoval dodnes. Tak jsme odhadli správně, že mu to ješitnost nedovolí.

Mynářova verze s Hájkem nedává smysl. Petr Hájek byl proti amnestii; když se ozvali první kritici, na rozdíl od ostatních Klausových lidí mlčel, začal ji hájit až 17. ledna. Zatímco Ladislav Jakl i Pavel Hasenkopf jsou navzdory svému slovnímu siláctví lidé se soucitnou povahou (Jakl má adoptovaného romského syna, Hasenkopf je plachý člověk pečující o zatoulaná zvířata), Petr Hájek má tvrdé srdce.
Každý normální novinář by v rozhovoru nutil Mynáře k vysvětlení, jak autory amnestie zjistil. Mynář však nedělal rozhovor s normálním novinářem, ale s Jiřím Ovčáčkem z Práva, jehož si vybírají politici, když chtějí cosi prohlásit bez zbytečného obtěžování otázkami. Ovčáček, bývalý redaktor Haló novin a Blesku, pozdější šéf sekce marketingu ČSSD, jim ochotně podrží diktafon. (Mynář vyřídil otázku po důkazech tím, že pátrání bylo „průsečíkem několika metod“, a Ovčáček se s tím spokojil.) Zbývá otázka, k čemu Zeman potřebuje vydraxlovaného a vypiglovaného Koudelku. Snad mu taky neslíbil Ústavní soud?

Vlkův  nesouvisející  dodatek:

Diskusi otevřu  až  ráno,  až  se posadím k  počítači.Jsem rozhodnutý  jakékoli  reminiscence  na  včerejší  diskusi  embargovat.Proto  si  dovoluji  požádat  p.t. publikum  o nevracení se k  té nešťastné  události. Žádná cenzura.  Ale o uklidnění  vášní. Děkuji

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

70 reakcí na Umytí docenta Koudelky

 1. Bob napsal:

  Dobrý blog.
  Zní to věrohodně……
  Přesto několik lidí musí přesně vědět jak to doopravdy bylo….a vesele nechávají novináře,atd…spekulovat o tom jak to bylo.
  Ať mi nikdo neříká, že při neformálním setkáním mezi M.Z. a V.K. se M.Z. nezeptal: Tak Vašku, jak to bylo s tou amnestií? a že mu V.K. neodpověděl.
  V.Klaus nás s arogancí sobě vlastní „uspokojil“ tvrzením, že amnestii napsal sám.
  To by musel být renezanční (asi jako Jára Cimrman).Koneckonců rozumí klimatologii, ekonomii, proč by se z něj nemohl stát odborník na právo??:-)
  Je jasné, že odborný rámec dal právník (skutečný).
  Zde jsou tři verze na stole :Koudelka, někdo z ministerstva spravedlnosti,Hasenkopf….

  • Rošádek napsal:

   Samozřejmě, že to Klaus nepsal sám. To však naprosto neznamená, že nenese hlavní zodpovědnost.

  • Cech napsal:

   Stejně jako Vy Bobe ani já se neztotožňuji s tím, že to garantoval Chvojkovice Brod.
   http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Blazek-Hasenkopf-lze-Na-amnestii-se-nikdo-z-ministerstva-nepodilel-270704
   Proč by Hasenkopf při demaskování přehodil vinu na Blažka?
   Proč je Hasenkopf ochoten se soudit s Blažkem,když stačilo orazítkovat Chvojkovice Brod.
   On Koudelka spolu s Blažkem sice patří do jedné party o tom není pochyb, neboť oba jsou příslušníky BPM ale vazby Koudelka & Hasenkopf, pokud si vzpomínám jsem nenalezl.
   Proto je mi divné proč by Hasenkopf neoznačil přímo Koudelku a vyhnul se tak zdlouhavým soudním tahanicím s Blažkem.

  • vlk napsal:

   Bobe,
   zdá s e , že jste zapomněl na Klausovo vystoupení před ÚS když tam v začátcích cosi napadl.
   On přec e právník rozhodně je. Když mu někdo položil otázku, proč si nevzal na jednání US s sebou právníka, který by ho zastupoval, odvětil a budu volně citovat, .. že to nepotřebuje , protože on právník vlastně je. O čemž svědčí i řad a čestných doktorátů, které má a které mu udělily právnické fakulty. Takže?

 2. wiki napsal:

  Bob napsal: Zde jsou tři verze na stole :Koudelka, někdo z ministerstva spravedlnosti, Hasenkopf….

  To jsou ale jen DVĚ VERZE – v kritické době byl totiž Koudelka na MS na „stáži“.

  „Koudelka připravoval text amnestie již v minulosti

  Koudelka byl podle Blažka jako státní zástupce uvolněn pro práci na ministerstvu spravedlnosti. Je prý podřízen prvnímu náměstkovi Danielu Volákovi, který má na starosti vězeňství.

  Koudelka podle Blažka v minulosti dostal na nejvyšším státním zastupitelství za úkol připravit text amnestie, není mu ale známo, co se s tím návrhem stalo. Neví ani, zda se tehdy text na Hrad dostal.“

  http://www.novinky.cz/domaci/290760-koudelka-tvrdi-ze-amnestii-nepsal-haji-jej-ministr-blazek.html

 3. Analytik napsal:

  Proč mám stále silnější pocit, že Amnestie i současné tanečky okolo ní mají jenom mediálně zakrýt nějaké mnohem horší svinstvo?
  Připomeňme si, jak vyhrožoval velezrádce krátce po jejím vyhlášení: „Až teprve historie ukáže … bla..bla..bla…“.
  Asi nás čeká velké překvapení a nebude ani trochu příjemné!

  • Občan napsal:

   Ono stačí nahlédnout do „sdělovadel“.
   Kromě bulváru a neustálého vyvařování pytlíku od „bostonského čaje“ v nich nejsou ŽÁDNÉ informace. Tištěná, elektronická, rádio i TV se důsledně vyhýbají poskytnutí čehokoli jiného než bulváru.
   Také mám ten pocit, že je něco v luftě a dopad toho bude nehezký.

   Lecčemu by nasvědčovalo zmizení především ekonomických informací. Kromě toho, že ČNB zveřejnila další zhoršení prognóz pro r. 2013 a nechala základní úrokovou sazbu na 0,05%, a toho, že VW Mladá Boleslav klesly tržby o 25%, není nikde nic. Nula.
   Jsem docela zvědav na vývoj nezaměstnanosti (ten by měl vyjít v pondělí nebo úterý). Oteplilo se a začala sezóna, takže by mělo dojít ke snížení o nejméně 30 000 lidí. Ne, že by to něco řešilo, protože při současných 600 000 evidovaných nezaměstnaných to je jako plivnout do rybníka – ale alespoň těm pár desítkám tisíc by to na chvilku pomohlo.

   Osobně čichám nějaký hodně velký malér ve státním rozpočtu a ve státních dluhopisech.
   MPSV je bez peněz (myslím tím na zbytek roku, protože rozpočtované prachy dojdou Kyberhellové nejpozději v srpnu) už třetí měsíc a Nečasových 350 mega pro Liberecký kraj to nevytrhne.

   Vládní pábení s velvyslanci nevyšlo a „amňa“ naprostou většinu populace nezajímá vůbec. Možná na chvilku zabere ČEZ, který zbytečně rozfrcal 20 giga Kč za paroplynovou elektrárnu, kterou teď musí kvůli ceně plynu zakonzervovat.
   Ráno jsem nakoukl do Hospodářských novin a usoudil, že by se měly přejmenovat a že Blesk vyjde se stejným obsahem mnohem levněji. Tak jsem si nekoupil ani jedno 🙂

   • Analytik napsal:

    No jo! Za pár týdnů oslavíme 60. výročí úspěšné Měnové reformy 1953!
    Je tu ještě někdo, kdo by si vsadil na Kalouskovu reprízu tohoto povedeného kouzla?
    Podle toho, jak režim nabádá ke spoření do všelijakých fondů a pilířů, by taková reforma hodně pomohla k umoření části Kalouskova státního dluhu.
    I když rok před volbami by to byla hromadná politická sebevražda.

   • Řezníček z Brna napsal:

    Občane, s těmi médii (tisk, rozhlas TV) máte absolutně pravdu. Já jsem byl ortodoxní posluchač ČR – 6 a teď co to změnili na ČR + , tak je to taková obdoba ČT 24, úderné komentáře, které vysílali od 18-19 hod jsou nahrazeny den s … třeba Tachecí, kdy se mnohdy rozebírají pro nás nepodstatné události, kontaktní pořad s posluchači v sobotu večer zrušen. Zkrátka stanice byla neservilní s estabilsmentem, tak jim někdo přiskřípnul tipec. Byl to jediný zdroj informací v eteru, který jsem dlouhodobě poslouchal (ještě občas ČR – 2, bývalá Praha) a teď mě vzali i to. Existuje zde jakási skrytá cenzura a jak se něco nehodí, tak to projde restruktualizací a problém je pro Kalousky a Nečase vyřešen.

 4. zemedelec napsal:

  Nejdříve pozdravuji Pana vlka.Souhlasím s tím,že to připravoval Koudelka.Hodně světla by mohl vnést Pospíšil,jestli nebyl vyhozen právě proto,že nechtěl mít nic společného s tak podivnou amnestii.Jenže ODSák musí držet basu.

  • vlk napsal:

   Zdravím zemědělce,
   Pospíšil, při jeho vrozené servilitě by na té amině kutal, až by s e z něj kouřilo. Ne kvůli tomu vyhozen nebyl.

 5. zemedelec napsal:

  Děkuji za odpověď,já vím,že mé znalosti nejsou kvalitní,ale ten vyhazov Pospíšila mě nejde do hlavy.Moc málo vyhledávám tyto stránky,zaujalo mě to ohledně Koudelky.
  S úctou zemedelec.

 6. Lex napsal:

  Ten Koudelka z toho smrdí jak vařená hnáta z hrnce, ne, že ne.
  Kamu se asi v této věci ubližuje, je Pavel Hasenkopf, alias „kocour“. Tenhle „macho“ s prořízlými ústy se mi líbí čím dál více, byť někteří tu i jinde vědí o jednom našem vzájemném konfliktu vzešlém právě z té jeho ostře prořízlé huby.
  Takže vážení, přečtěte si tohle http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-hasenkopf.php?itemid=19852
  A je po vtákách. Viz bod 6. textu – „Ministr spravedlnosti prosí, zda má oslovit premiéra v této věci sám nebo…“.
  Myslím, že Blažkovi jde z tlustých do tenkých.
  Byť podstatu toho marasmu to neřeší – je to rozhodnutí prezidenta, ten rozhodně nastsínil v zadání věcný obsah amnestie a podepsal ji, a premiéra, který tuhle zrůdnost prezidentovi podepsat neměl. Konec konců v tomhle ohledu je prověřována jeho trestní odpovědnost, že kontrasignoval sám.

  A také zůstává otázka Tomáše Němečka – k čemu má sloužit „vydraxlovaný“ Koudelka (Tomáš Němeček si nemohl dovolit napsat ten citát v původním znění, tj. „vydraxlovaná kunda“ – žel, už si nevzpomínám na autora ani původní dílo – snad si vzpomenete – dejte vědět – dík!).

  • Miluše napsal:

   Lexi, byl to Bohumil Hrabal v článku u příležitosti návštěvy prezidenta Clintona – posezení U Tygra. Červenám se, ale musela jsem se pochlubit znalostí díla mého oblíbeného spisovatele. 🙂

  • vlk napsal:

   Lexi,

   nesdílím tvé nadšení z Kocoura. Je furt stejný. Karikatura Klause. Která byla obětována. Takže dělá vlny. Čemuž s e nedivím a dokonce vítám. Díra v hrázi s e tomu říká.

   • Lex napsal:

    Vlku,
    neprezentuji „nadšení“ z kocoura. Jen hodnotím jednotlivé skutky. Kde si zaslouží přes tu hubu, má ji mít, kde si zaslouží pochvalu, má se mu jí dostat.
    V tomto případě jednoznačně zaslouží pochvalu. Kdo z nás by měl tuhle odvahu?
    Je jasné, že ty faximilie dopisu z Ministerstva spravedlnosti měl jako Klausův poradce od začátku. Je jasné – zveřejnil to znění – jak se on sám vypořádal se zadáním Klause na zpracování textu amnestie http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-hasenkopf.php?itemid=19162
    Je také jasné, že text návrhu z pera Ministerstva spravedlnosti (stážisty Koudelky – byl tam Koudelka „umístěn“ právě z toho důvodu?) nemohl zveřejnit dříve, tj. v době, kdy byl zaměstnancem Hradu – z nezbytné loyajality – nýbrž až poté, co dostal kopačky.
    Nemusím mít kocoura rád, ale jsem nakloněn věřit, že ve věci stvoření amnestie je jediným, kdo jakž takž mluví pravdu. Ostatní do jednoho lžou. Což mimo jiné vrhá na celou věc stín komplotu. Dokonce takový, že oním aboličním ustanovením mohl být podveden sám prezident, že záměr exkulpovat ty nejtěžší ekonomické zločince, kteří tu po převratu byli, byl nápad nebo ahlavní cíl někoho úplně jiného než prezidenta Klause.

    • vlk napsal:

     Víš, on se „pochlapil“ až když mu začalo téct do bot. Jinak by mlčel.Nic, co bych obdivoval.
     A promiň, že někdo jako Klaus byl podveden? Tomu vážně věříš? Nemyslím si by někdo byl schopen Klause podvést.
     Ostatně, to je také vysvětlení, proč nakonec nepsal aminu kocour, ale někdo ještě daleko povolnější a servilnější vůči Klausovi.
     Jsme ochoten přiznat kocourovi k dobru to, že on odmítl onen čl. II do svého textu vůbec dát.
     Kdepak, tohle je Klausova práce. On velmi dobře věděl, co tam je a jaké to bude mít důsledky! Podívej se na ty serie jeho skandálních milostí!To je přesně totéž. To je článek II pur. Jen v menším rozměru.

     • Lex napsal:

      Ten závěr ní logicky, ale uvidíme.
      Na druhé straně, vlku, nevěřím, že zadání Klause směřovalo k exkulpaci těch nejtěžších ekonomických (a nejen ekonomických) zločinců v historii českých zemí.
      To ideové zadání muselo být stejné pro kocoura, jako pro ministra (ne)spravedlnosti. Jak se s ním vypořádal kocour si najdeš v čl. 15 jeho návrhu, a jak se s ním vypořádal Blažek s Koudelkou v čl. I. jejich návrhu.
      Jinými slovy – tohle spíše nasvědčuje, že ten komplot šibalů, mafiánů a kmotrů se pekl někde jinde, ne na Hradě.
      A nedal bych zlámanou grešli za to, že skutečně došlo k podvodu na Klausovi odůvodněném nesprávnou interpretací postoje ESLP. A ne-li přímo k podvodu, tak že mu tato myšlenka byla odtamtud vnuknuta, při osobních konzultacích byl v ní utvrzen a vzal ji za svou. Tohle vysvětlení spíše konvenuje realitě a indiciím, které máme.

     • vlk napsal:

      Lexi,
      kdybych přijal tvou konstrukci, pak Klaus byl někdo, koho někdo jiný vodil celých dvacet let na vaření nudli! Tomu naprosto odmítám věřit. Klause, pokud jsou mé zprávy o něm přesné a řekl bych že ano, s e všichni báli. Kvůli jeho pracovitosti , pedantičnosti, perfekcionismu a sebestřednosti.
      A že něco takového jako aminu zkoumal naprosto detailně, takže by podvrh objevil, jistě nebude š rozporovat. kdepak hochu. On přesně věděl, co tam je a proč to tam je.

     • Lex napsal:

      Vlku,
      nikdy neříkám „nikdy“.
      Vždy pracuju s větší nebo menší pravděpodobností.
      Na rozdíl od exaktních věd.

     • wiki napsal:

      Lex napsal: …Vždy pracuju s větší nebo menší pravděpodobností.
      Na rozdíl od exaktních věd.

      I v exaktních vědách se pracuje s pravděpodobností, a některé vědní disciplíny (namátkou statistická fyzika) na pravděpodobnostních výpočtech dokonce doslova „stojí“ 🙂

      http://cs.wikipedia.org/wiki/Statistick%C3%A1_fyzika

     • anita napsal:

      VK, kvůli jeho pracovitosti , pedantičnosti, perfekcionismu a sebestřednosti se ho všichni báli. Možná, že všichni ne, znali i jeho slabosti a sami jsme viděli, že i tací lidé dovedou ukrást i pero a to zcela bez ostychu a také, jenom díky tomu, že to obletělo svět.. Ano, to jsme viděli a kolik jsme toho neviděli, ale mohla některá bližší skupinka lidí, dohledat a být i účastna jiných daleko větších krádeží či podvodů. Tito lidé, mohli i skutečně 10 let tahat i takového sebestředného pedanta na vařené nudli. Tím neobhajuji Klause, jen na něj nepohlížím na někoho, kdy by nebyl schopen všeho. Naopak upjatý pedant, perfekcionista s velkou ctižádostí být na obdiv, ve mně budí zapřemýšlet, co je pod tou maskou uvnitř, co se tam uvnitř skrývá a s čím se zžírá.

    • Admirál napsal:

     Zcelého toho „dění“ okolo amnestie spíš kouká, že to byla umně vykopaná jáma na Klause.

     Ne, že by si do jámy nezaloužil spadnout, on už tam vlastně spadl, média pravdyalásky už ho linčovala. Ale přece jen, by bylo dobré postavit na světlo i hloubiče jámy.

 7. Šims. napsal:

  Myslím si, že Kocour má poměrně silné ego, jinak by mezi těmi hradčanskými ani nemohl existovat a jako takový si určitě nenechá líbit takový flastr na kabátě. Jemu jde přeci o další existenci a tohle by jej úplně jako právníka zlikvidovalo. Bude bojovat. Koudelka je zasmrádlý, Lex to s tou hnátou přesně odhadl. Nesmíme zapomínat, že Koudelka je tvor, který jde napříč politickými stranami, není mu žádná lumpárna cizí.

  • Lex napsal:

   V sociální demokracii má – pokud se nemýlím – přezdívku „trafikant“.

   • Petr Havelka napsal:

    Koudelka akorát hledá vhodnou prdel do které ochotně vleze.

    • vlk napsal:

     Zdravím Petře Havelko,
     vítejte!
     Před chvilku jsem objevil na jiném serveru veršík který tam dal kdosi k dobru.
     Prý na hradě Perštejn je někde napsáno,

     Koudelka se jmenuji,
     jsem věrný pes a pečeni miluji!

     To nemá chybu, řekl bych.

 8. XY napsal:

  Jo, tenhle Němečkův článek je opravdu zajímavý, stejně jako je zajímavá ta nezodpovězená otázka, k čemu a komu bude dobrý vydraxlovaný univerzálně služebný duch Koudelka, jak napsal Lex. Co a pro koho tvoří hodnotu tohoto docenta, jenž může sloužit jako jednotka ohebnosti? Vzhledem k stážistické trafice, kterou nyní Koudelka zastává, padá podezření především na pana ministra Blažka – ale spíše se kloním v mlhavému vnitřnímu pocitu, že Koudelka je figurou oněch struktur, které jaksi stojí v pozadí stranické politické moci. Osobně je totiž pro mne obtížně představitelné, že jde jen o jakéhosi upatlaného českého Josefa Fouché; na takový formát se Koudelka dopouští příliš mnoha chyb, v případě zdůvodnění oné amnestie judikaturou Evropského soudu i docela fatálních..
  Pěkný víkend vespolek.

  • strejda napsal:

   Zajímavé, ale rád bych lehce podotknul, proč se stále opakuje, že se Koudelka dopustil chyb. Nedává to velký smysl. Spíš to bylo tak, že dostal zadání a k němu musel najít zdůvodnění. Vzhledem k obsahu zadání se řádné zdůvodnění nedá najít a tak je nutné ho vyrobit. Někdo to nedokáže, někdo dokáže. Koudelka je schopný všeho a tak to dokázal. Je to napsané, je to nepravdivé, ale účel to splnilo a amnestie je schválena. Můžete si přát něco lepšího? A Koudelka? U někoho mu to uškodí a jiného získá body. Není na jedno použití a v budoucnu se bude ještě hodit. I o tom tu je diskuse.
   Většina diskutujících žije stále ve svém virtuálním světě, kde platí jednoduchá logika, elementární slušnost a předvídatelnost. Svět mocných se ale posunul dále. Vytváří si své vlastní mechanismy nezávislé na realitě a na mínění obyvatel. Tak to bylo vždy, ovšem dnes to prostoupilo vrcholnou politiku jako rakovina.
   Koudelka je v té hře pěšec, Klaus dejme tomu střelec. To vše na jedné ze šachovnic. Stěží tušíme kdo je koněm či věží. A to v té hře je ještě královna a král.
   Není to o tajemných silám, je to o mocenských hrách, které vznikají více či méně spontáně jako reakce na rozvoj a globalizaci.
   Tak mně ke koudelkovi napadl takový příměr. Na západní frontě klid.

   • Karel Rossmann napsal:

    Dobrý den. Toto považuji za přesné. Natolik blízké mým názorům, že mě to vytrhlo ze soustavného mlčení. Dodám jen okrajově k amnestii, že pokud je Hasenkopfova zveřejněná faksimile pravdivá, pak skutečně asi autorem diskutované amnestie je „čapí křídlo s rybím ocasem.“ Ano, je pěšákem, přesněji tedy spíš kadetem, abych se držel klasika. A má něco v torně, jak víme. Nyní je kadet Biegler držen ve stínu, v tichosti omýván, leštěn, připravován k novému použití. Osvědčil se.
    Ale pánové a dámy, proč hlavně se vytrhuji z mlčení: zde se stále rozvinují vášnivé diskuse, vždy však na témata, která jsou nám házena za příčinou odvrácení pozornosti od nějaké velké rány. Zde si dovoluji reagovat na Analytika 09:42. „Je tu ještě někdo, kdo by si vsadil na Kalouskovu reprízu tohoto povedeného kouzla?“.
    Ano. Je. Například já. Kéž bych se mýlil. Co si o tom myslíte Vy, pánové, ev.dámy.
    A že by to byla politická sebevražda? Nebyla. Mnohokrát si ověřili, že si mohou dovolit naprosto vše, napříč, jak se ohavně říká „politickým spektrem“, já bych řekl napříč všemi směry tou žumpou. (smí se zde v této souvislosti napsat slovo žumpa?). Navíc oni nemají co ztratit, leda své okovy. Těmi okovy jsou iluze některých, ještě věřících, ještě operujících s takovými pojmy jako je demokracie, právní stát, spravedlnost a podobně. Voleb se vládnoucí spodina nebojí. Jejich výsledek neovlivní nic. Výsledkem bude nějaká malá, větší, či velká „koagulace.“
    Závěrem, abych si ulevil, přidám několik skutečných vulgarismů: „převzít vládní odpovědnost“, „rozpočtově zodpovědná vláda“, „transparentní“, „legitimní“, etc.
    Opravdu by mne zajímal názor Vás, kterých si zde vážím, na Analytikovu myšlenku, která by neměla zapadnout. Děkuji.
    V úctě
    KR

    • strejda napsal:

     Myslím si, že další Kalouskův tah nebude finanční, tam je prostoru moc málo, ale politický. Tam je naopak prostoru až příliš. Je to kolem těch skutečných vulgarismů (velice trefné přirovnání, gratuluji a doplňuji si slovník), jak je zmniňujete. Viz dnes v tisku o obviněných v kauze Promopro. Vondra, ministr, za nic nemůže, příkaz ke kontrole nedostal písemně.
     Antikomunistická karta, byť notně opotřebená, je stále silná, ale již nestačí. Musí přijít něco jiného. Kalouska tísní ODS a bojí se ČSSD s podporou KSČM. Tam musí mířit úder. A podobný úder musí čekat od ODS, je to její poslední šance. Naopak se nemusí bát ČSSD, jejíž část by s ním ráda spolupracovala. Prostor má tedy poměrně úzký (ODS + KSČM), ale času má zatím dost.
     ODS je na tom jinak. Čas již nemá, ale prostoru má dost. Je jedno, jak a kterým směrem zaútočí. Vždy trefí. Ovšem je v pozici vlastníka bojových plynů, který pro své vojáky neobjednal ochranné masky. Vítr se může otočit. A to byl konec. A tak se taktizuje.
     Pocit, že něco visí ve vzduchu je oprávněný, je to i poznat. Ale jak to vypukne a kdy? Slyšeli jsme ale i tom, že se přetaktizovalo a výsledk pak dopadl zcela jinak. A hlavně, startovací klíče mají jiní.

    • zemedelec napsal:

     Pane Rossmann.No nevím,ale myslím si,že by se tou měnovou reformou nic nevyřešilo.Největší část peněz je v zahraničí,pak nevím,jak šáhnou na cizí banky.Něco jiného bylo v tom roce 1953,kdy většina občanů měla peníze ve strožoku.To by musela provést celá EU.

     • Analytik napsal:

      Máte pravdu, doba už pokročila a žádá si nové přístupy do kapes občanů.
      Víte, kolik lidí dnes škudlí třeba na stavební spoření? Co jim přes noc napálit tzv. Kalouskův „úrok“ ve výši minus 80% nebo rovnou minus 100%?
      Těch pár kamarádů, co spolu mluví, se to samozřejmě dozví včas, aby stihli finanční transfery svých poctivých úspor do bezpečných oblastí.
      Tím nechci malovat Kalouska na zeď, ale našinec musí počítat s tím nejhorším, aby nebyl překvapen se staženými kalhoty!

    • vlk napsal:

     Nemyslím si, že Kalousek plánuje nějakou další velkou ránu. On už ten megadeal udělal- církevní restituce.
     s Kartu a II. důchodový pilíř nejspíš odepsal. ještě jim zbývá Temelín, a Grippeny. Ale tam není jisté , jestli to stihnou dotáhnout. Já bych si vsadil na to, že zůstane v klidu a už žádné rány zkoušet nebude. Jemu teď jde o to vyjít co nejlépe z voleb, aby byl nejsilnější napravo a měl nějakou vyjednávací pozici po volbách. Rád by si podržel zásadní vliv na finance. Třeba jako šéf rozpočtového výboru a hlavně zamezil možnému fatálnímu průvalu ohledně kauzy CASA, sKArta a systém na výplatu dávek. Tad y totiž hrozí, že jeho věrní mohou jít do krimu. Nicméně mohu se plést. Může totiž být, že už je natolik unešen svou mocí, tím co všechno může, že stojí nad zákonem a zmákne celý svět, že to hraje na nějakou velkou levárnu. Třeba privatizaci LČR nebo zesoukromičit významný podíl v ČEZu, jak se také povídá.

 9. Puck napsal:

  Někdo si dal práci. Kompletní rozbor je už na Wikupedii.
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Amnestie_V%C3%A1clava_Klause

 10. Šims. napsal:

  A ještě se vrátím ke Koudelkovi – je to chlapec z Brna a Blažek je z Brna a kdo ještě je z Brna? Někdo se v jejich okolí najde a lze pak říci, že Tři hoši z jedné chalupy.

  • Karel III napsal:

   Čistě technická. Brněnských kluků je až běda… Jak už v diskusi padlo nikdy neříkej nikdy a já bych to tak nelokalizoval 🙂

   • Karel III napsal:

    Pro samé šklebení nenapíšu pořádně jednu větu. Oprava: „…, ale já bych to tak nelokalizoval.“

  • wiki napsal:

   Z Brna jsou přece „skoro všichni“ 😆 . Byla-li by ale řeč o SPOLUŽÁCÍCH z jisté brněnské fakulty, jsou tu ještě jména jako Sobotka, Hašek, Tejc, Jansta, …

  • vlk napsal:

   kdo je ještě z Brna. Křetínský!! Banda J and T…

   • XY napsal:

    Nojo, vlku, ale holt na Kindla a jeho fakultu to Brno nemá, nedá se svítit. 🙂
    Letos jsou prý v Brně nejlepší práva v republice – já to neměřil, tak nevím. Ale vono se na těch právech holt piluje a studuje cosi jiného než charakter… Kocour je produktem Prahy, ale miluje předválečnou brněnskou školu právně pozitivní, které se tehdy v Praze vyšklebovali. Jako právní laik mám dnes spíše tendenci opačnou, protože z přirozeného sklonu práva k sofistice dělá nadto gramatická cvičení, aniž se jakkoli dotýká podstaty zákonného sdělení.
    Tož tak.

 11. Zdena napsal:

  Klaus nevymyslel kuponovou privatizaci, ale přijal ji za svou.
  Klaus nevymyslel amnestii, ale přijal ji za svou. A ti, co jsou někde vzadu jsou pravděpodobně ti samí, nebo aspoň stejný druh (lumpů).

  • vlk napsal:

   Dost dobrý úvaha! Jenže ani jedno nešlo bez Klause a vždycky bylo podmínkou, že to Klaus opravdu vezme za své. Což se v obou případech stalo.

   • strejda napsal:

    Jasně, vlku. Klaus je ten správný člověk na správném místě. Náš muž nikoli v Havaně, ale na hradě. Klaus není žádný myslitel. Vypustíme-li jeho obří ego, je to nic. Učitel, máme jich desetitisíce, který byl ve správný čas na správném místě. Za odměnu si mohl plácat co chtěl. Je to velice levné. Jiní by chtěli miliardy.

    • zemedelec napsal:

     Pane strejda.Mám takové svědění kůže,že ty mld,jsou ve správných rukou.Kellnerova impéria.

    • vlk napsal:

     strejdo,

     řekl bych, že Klause významně a smrtelně podceňujete. Mezi politiky u nás nemá soupeře.nebo možná – neměl. Byl minimálně vždycky o halvu větší. A na to , že jiný by nás stál miliardy vám odpověděl, podle mne , naprosto přesně zemědělec. Buďte klidný, Klaus po žebrotě nikdy nepůjde. A žádná FaÚ na něj rozhodně nic nenajde. Žádné finanční převody.
     Co myslíte, Kellner mu financoval těmi asi 100 mega, nebo kolik to bylo, ohledně toho jeho institutu na Hanspaulce jen tak?

     • strejda napsal:

      To ano, státní miliardy šly tam, kam by šly tak jako tak. Nešly však přímo ke Klausovi, byl placen virtuálními poctami. A to, že byl a asi i je o hlavu větší než většina našich politiků, je jen jedna část pohledu. Ta od nás, to s Vámi souhlasím. Měřítko ale nastavuje svět a v něm je Klaus spíš legrační postava z východního prostoru, kde je možné všechno. U nás nemáme skutečné kvalitní politiky, inteligentní a charismatické. Být o hlavu výše není takový problém.
      Jistě, že Klaus po žebrotě nepůjde a nějaká ta stovka milionů by se jistě našla, třeba ve Švýcarsku. Ovšem držitelem bude někdo jiný a stopy jistě žádné. I tací bílí koně jsou.
      Podívejte se dobře, co dokázal. Dvakrát se o fous stal presidentem. Česka. Už to muselo stát obrovské prostředky.
      Opravdu si myslím, že je to velký narcis a neodbytný samolibec, který byl v pravou chvíli na pravém místě a vecpal se do volné mezery. A pak, díky své pracovitosti a intrikářství se v ní udržel dokud nezískal moc. Pak to byla rutina, zaplatily se sdělovací prostředky a jelo se. A palilo se zajištěním slávy. Doma, v Česku.

  • Karel III napsal:

   Rozhovory Petra Husáka s Tomášem Ježkem „Budování kapitalismu v Čechách“ jsou pro mě vadné hlavně tím, že vyšly bez Ježkovy autorizace. Možná jen formální, ale bez autorizace. Asi bych je už nikdy nevytahoval ze svého „čtenářského deníku“ kdyby se, řekněme roku 1997 odebral pan profesor Klaus na zasloužený politický odpočinek. Jinak řečeno, jestliže byl Václav Klaus rozporuplný, leč ambiciózní do Sarajeva, zůstal po Sarajevu ambiciózní, leč už plně dekadentní. K jeho setrvání v parlamentu a na Hradčanech jsem mimo mnoha jiných přispěl i já nepatrnou aktivitou plně přecházející v netečnost. Amnestie budiž jeho korunou, leč na loučení brzo. Dá velkou práci – pokud ji vůbec bude chtít vědomě podstupovat – současnému panu prezidentovi, aby nebyl jeho pokračováním jinými prostředky, dá nám (jsem na webu obyčejných lidí, proto si dovoluji plurál) vůbec zabrat abychom přelezli okraj urny s volebními lístky. Kéž by tu byl zemský ráj na pohled nikoli jen letmý. Mám k tomu přeci jenom blíž než k peklu, zdá se mi.

   • Karel III napsal:

    A opět oprava. Poslední věta mého předchozího příspěvku má správně začínat: „Máme…“

 12. Karel Rossmann napsal:

  Nejde mně to technicky vložit pod Analytika 15:52, proto dávám sem. Ano Analytiku, přesně něco takového jsem měl na mysli. Vše je možné. A nejen, že ti co spolu mluví, budou včas vědět, navíc tam může být i nějaký ten „článek II“, který záležitost učiní specifickou, cílenou, v obráceném ovšem gardu oproti abolici. Tato pakáž je schopna všeho, lidé jsou rozeštváváni navzájem, odtud nebezpečí nehrozí, no a Boha se nebojí.
  KR

 13. Lex napsal:

  Analytik, Karel Rossman
  Tak tedy, vážení, já si vsadím na NEMOŽNOST Kalouskovy reprízy tohoto povedeného kouzla (měnové reformy z roku 1953). Z jednoho prostého důvodu – i když by jich jistě bylo více, a i když by možná Kalousek móóóóóc chtěl. Jenže on ví, že nemůže.
  Není to totiž Ministerstvo financí a tím pádem ani Kalousek, kdo vládne měnovou politikou a cenovou stabilitou. Proti roku 1953, kdy tohle všechno organizoval a řídil ÚV KSČ, jsme přece jen někde jinde. Primárně tím, že zmíněná problematika je z Ústavy a ze zákona o ČESKÉ NÁRODNÍ BANCE č. 6/1993 Sb. věcí této nezávislé instituce, ne nějakých kalousů, přesčasů, píků, gazdů či jejich malých potomků.
  A vedení téhle instituce jmenuje zcela nezávisle prezident republiky.
  No, a konečně, nejsme už pevnou hrází tábora míru a socialismu před kapitalistickým nebezpečím a německým revanšem, ale – přes tajtrlikování těch potrefených – poměrně pevnou součástí Evropské unie – a především – na vodících drátkách globálního kapitálu.
  Jediný majstrštych, o který se propaganda přesčasů, kalousů a podobných výtvorů ještě opírá, jsou „finanční trhy“ a jejich důvěra v ČR, která přináší nejlevnější úrokové zatížení našich dluhů.
  Kdyby tohle mělo prasknout s nějakým otřesem naší měny (ten přijde až s přijetím eura), tak výnosy z té měny by kalousům a přesčasům nestačily ani na krytí ztrát z následujícího raketového růstu dluhové služby.
  Ba ne, tady cesta nevede, na to dám svůj pověstný dolar proti bobu. Tady ten smrad přichází z jiné zahnívající jámy. Ještě – jako i ostatní – nevím ze které. Jen vyslovím takový nápad – jistě fantasmagorii – co znamená to třeštění Bradáčové okolo nejvyšších pater policie?
  Nehraje se třeba přímo o některé kalousovité?
  O tom třeštění nevíme vůbec nic. Pár naprosto bezvýznamných kouřových signálů vypuštěných z Pankráce. Trochu se na tom něco nezdá už i Martinu Komárkovi – a to je co říct http://zpravy.idnes.cz/spor-o-protikorupcni-policii-tomas-martinec-a-lenka-bradacova-p6z-/domaci.aspx?c=A130503_1924208_domaci_jav
  Jsem právník tresťák především přes přípravné řízení a na těch plcích paní Bradáčové mi něco nevoní. Paušalizace a to, že pokud na ÚOKFK v trestním řízení něco skřípe, je to věc JEJÍHO úřadu. To její státní zástupci vykonávají nad tamním řízením dozor. Samozřejmě od zahájení úkonů trestního řízení, tj. od okamžiku, kdy na základě „učinění všech potřebných šetření a opatření k odhalení skutečností nasvědčujících tomu, že byl spáchán trestný čin, a směřujících ke zjištění jeho pachatele“ (§ 158 odst. 1 věta první před středníkem trestního řádu ) policejní orgán zjistí „skutečnost důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin“ – § 158 odst. 3 věta první trestního řádu, aby mohl sepsat záznam o zahájeníé úkonů trestního řízení, který do 48 hodin musí zaslat státnímu zástupci. Nezjistí-li takové „důvodné“ skutečnosti, věc ukládá „AA“, aniž se o tom státní zástupce musí dovědět (samozřejmě, pokud ten podnět nedal on sám).
  (Prosím, aby bylo respektováno, že vše, co jsem ohledně zahájení trestního řízení napsal, je „právničina“, všechny zde uvedené pojmy jsou tzv. „kategorie“, které mají svůj vlastní obsah a není na místě je vykládat laicky. Děkuji.)

  • Lex napsal:

   Teprve teď jsem si přečetl předchozí článek Tomáše Němečka a koukám, že jsme se poněkud sešli.
   Ono to odkládání věcí „AA“ bez zahájení úkonů trestního řízení a tím pádem i mimo dozor státního zástupce, není nic mimořádného. Jde o tzv. „odhalování a objasňování“ možné trestné činnosti. Možné – nikoliv důvodně potvrzené. Právě k tomu potvrzení slouží onen postup podle § 158 odst. 1 věta před středníkem trestního řádu, jak jsem ho citoval.
   Jestli ale takovým případem bylo „podání“ Kalouskova FAÚ, to pochybuji. Také pochybuji, že by FAÚ mělo subjektivitu něco podávat. Podání by činilo Ministerstvo financí, a ztěží si dovedu představit, že by to bylo adresováno nějakému policejnímu útvaru namísto nejvyššího, případně vrchního státního zástupce.
   Vážení – opakuji – tady je mnoho záměrně vypouštěné mlhy a media ji ještě katalyzují.

   • Analytik napsal:

    Připadá mi, jako by Bradáčová naznačovala, že se policajti utrhli z řetězu a začali strkat čenich do hájeného prostoru Mafie.
    Např. Promopro mělo zůstat pomníčkem korupčních kriminalistů. Dovedete si představit to zděšení a chaos v nejvyšších patrech Mafie, kdyby Policie začala pracovat samostatně na všech hospodářských zločinech bez jejího výslovného svolení?

  • vlk napsal:

   Ohledně možnosti měnové reformy naprostý souhlas.Ohledně Bradáčové po téhle niti zatím bych nešel. Zatím. Nicméně , kdybys chtěl napsat na tohle téma článek a trochu to ještě rozvést, docela bych to přivítal. Myslím, že by to mělo velkou odezvu.

   • Lex napsal:

    Vlku,
    i kdybych třeba rád, ale nemám žádné informace. Jen mlhu, a to ještě vypouštěnou jen z jedné strany – Vrchního a Nejvyššího státního zastupitelství a z úst (nebo lépe „huby“?) dona Pavla, tj. ausgerechnet toho, u kterého vznikla „amnestie“ se svým pověstným článkem II. (Teď už si živě dokážu představit, proč musel Pospíšil z funkce! – řekl bych, že záhada je objasněna.).
    Absolutně chybí jakékoliv výstupy z policie. Což chápu, policie není tím, kdo by si mohl pouštět hubu na špacír, byť by byla stokrát v právu. A nebude se bránit ani teď, i kdyby všechny kontrolní orgány zjistily, že Martinec a ÚOKFK nic špatně neudělali. Červíček by tohle nikdy neudělal, to není Lessy.
    Nepochybuju, že Kalous s Lessym o žádných passatech nemluvil. Leč není – ani nejvyšší pan policista v zemi – oprávněn, i kdyby tisíckrát správně, říci, že říká pravdu a pan ministr ne.
    Tak daleko, aby na každém stromu z Vodičkovy až na Karlák mohl viset jeden nejvyšší policista bez disciplíny, ještě nejsme.
    A „žádní policejní plukovnící a podplukovníci nebudou určovat, kdo bude sedět ve vládě“.
    (jen tak mimochodem jsem tehdy někde napsal, že policie tu není od toho, aby určovala kdo bude sedět ve vládě, ale od toho, kdo bude sedět!). Což – jak vidno nechce být akceptováno.
    Nemám důvod věřit ani jednomu z těch tří na jedné ani na druhé straně.

 14. vlk napsal:

  Teď jsem k amnestii objevil tohle:

  ¨http://www.ceskapozice.cz/domov/pravo-bezpecnost/amnestie-jake-svinstvo-kryji-klaus-necas-blazek

 15. Lex napsal:

  Vlku,
  nelítám po portálech a nesbírám drby. Ale tady mám dodatečně radost, že Kalenský píše v podstatě to samé, co já.
  Jenomže je samozřejmě rozdíl, když to napíše Kalenský na nějakých novinách a nějaký Lex na nějaké Kose.
  Budu se dál řídit svým vlastním rozumem.

  • wiki napsal:

   Lex napsal: … nějaký Lex na nějaké Kose…

   Lexi, tohle je zbytečná skromnost. Pan domácí sice vcelku pochopitelně volá po autorských článcích, ale IMHO dělá kosu kosou (i 😉 ) úroveň zdejších debat.

   A BTW, třeba 2. článek amnestie jsme tu začali „řešit“ již na prvního ledna.

 16. Karel Rossmann napsal:

  Ano Lexi, je rozdíl, „když to napíše Kalenský na nějakých novinách a nějaký Lex na nějaké Kose.“ Rozdíl je ten, že Kalenský (či někdo jiný) na novinách píše podobně, jak to tak nějak obyčejně lidsky a právně laicky cítím já, ovlivněn emocemi a to mi moc neposlouží. Váš vstup 17:43 mi dá strohé, nestranné odkazy, ty si mohu jako neprávník vyhledat, v klidu načíst, promyslit, a použít k vytvoření vlastního názoru. A to je pro mne mnohem přínosnější. Proto sem chodím číst. Děkuji Vám.
  KR

 17. Zdena napsal:

  Nedá mi to a ještě se vrátím k dnešnímu základnímu článku: V sobotu uvedl v právu V. Mynář údajné autory amnestie: Hasenkopfa, Hájka a Jakla. Neměla právě tohle být ta rozbuška, která odjistila granát? Viz. Hasenkopfova reakce, zveřejnění dokladů z nichž jasně vyplývá kdo se opravdu angažoval?
  Pokud je tato moje úvaha úplně mimo mísu, a Mynář ty tři jména myslel vážně, tak by Zeman měl zvážit co nejrychleji výměnu svého kancléře.

 18. tata napsal:

  Vážení

  doporučuji toto……….http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milos-balaban.php?itemid=19855 nejvíce mě zaujal konec……….

  Jedna věc je ale pozoruhodná, a to složení deklarovaných příznivců Okamurova Úsvitu: pravicový ekonom a člen NERV Pavel Kohout, bývalý rebel ODS a poslanec Radim Fiala a poslanec – nestraník za TOP 09 Aleš Roztočil. Na mysl se tak vkrádá otázka, zda opět nevzniká politický projekt, jehož hlavním cílem je oslabit ČSSD, která má největší šanci vyhrát příští volby. Před třemi lety se to povedlo…

Komentáře nejsou povoleny.