Květnové povstání 1945


napsal Joda

Rád bych napsal, že historie je mým koníčkem. Nebyla by to však pravda. Já si pod pojmem „koníček“ představuji, že člověk má o daný obor hluboký zájem a že se mu intenzivně věnuje. Historie je sice mým oblíbeným oborem, ale nemohu říci, že se jí věnuji intenzivně a do hloubky. Takže následující text je jen směsí mých vzpomínek na vyprávění očitých svědků a mých subjektivních úvah.

 1. Oběti

Protiněmecká povstání propukala spontánně již od 2. května 1945. Většinou byla vzápětí potlačena. Nejznámější z těchto povstání – Pražské vypuklo 5. května. Obětí květnových povstání z řad českého obyvatelstva bylo opravdu hodně. Různé prameny se v detailech liší, ale shodují se na přibližném počtu obětí v Praze = 1700 a dalších 8000 na venkově. Myslím, že nepřeháním, když napíšu, že většina těch obětí byli neviní lidé, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě a na vlastní kůži pocítili, že chcípající kobyla nejvíce kope. Mně nepřekvapuje, že esesáci vraždili české lidi systémem ozbrojený, neozbrojený, muž, žena, dítě – vše jedno. Překvapilo mně ale svědectví, které jsem slyšel nedávno v televizi. Totiž to, že Pražského povstání se zúčastnili i němečtí civilisté – stříleli po civilistech českých. Co k tomu ty Němce vedlo? Co tím chtěli dosáhnout? Dva dny před koncem války! Že by uvažovali způsobem „Jestli se nám Češi po válce budou mstít, tak ať k tomu mají důvod“?

Další kategorií obětí jsou (při vší úctě k hrdinům povstání) oběti zbytečné. Tragicky dopadlo například povstání v Přerově, kde po jeho potlačení našli Němci na radnici seznam členů Revolučního národního výboru. Podle tohoto seznamu probíhalo zatýkání a následné popravy.

Když jsem studoval v Praze s překvapením jsem zjišťoval kolik pomníčků a pamětních desek připomínajících oběti květnového povstání je po Praze rozeseto. Dnes jich již tolik neuvidíte, privatizace udělala své. Zdálo se mi, že jmen padlých je na těch pomníčcích a pamětních deskách nějak moc. Jednoho dne jsem to pochopil. To, když jsem viděl dokumentární film z Pražského povstání. Odkudsi střílí nacistický záškodník. Muži s puškami v civilu ho jdou zneškodnit. Místo toho, aby byli přilepení na stěny domů a postupovali vpřed přískoky od jednoho výklenku ke druhému, jdou pomalu přikrčeni středem ulice. Vysvětlení je prosté. Většina těch padlých povstalců byli muži ve věku 19 až 25 let. To znamená muži, kteří díky okupaci neabsolvovali základní vojenskou službu. V souvislosti s tím mě napadá, zda je dobré, že byla zrušena povinná vojenská služba. Nemyslím si, že by se mělo znovu chodit na vojnu na nesmyslně dlouhých 24 měsíců, ale intenzivní tří či čtyřměsíční vojenský výcvik by asi žádnému mladému muži (možná i ženě) neuškodil.

I v malém jihočeském městě, ze kterého pocházím, je pomník obětí nacismu 1939 – 1945. Dvě z jmen obětí patří lidem, kteří zemřeli v posledních dnech války. To bylo tak. V městečku byla malá truhlářská továrna židovského majitele. Za okupace ji zabral německý wehrmacht a vyráběl tam bedničky na granáty a posléze i rakve. Továrnu střežila malá vojenská jednotka složená z vysloužilců a vojáků, kteří již nebyli schopni služby na frontě. Po vyhlášení Pražského povstání se také skupina občanů z našeho městečka rozhodla jednat. Vydali se do továrny odzbrojit ty německé vojáky. Ti měli hlavní starost, jak se dostat do amerického zajetí a tak se dohodli, že zbraně ponechají na místě, když jim bude umožněn volný odchod k Američanům. Povstalci z našeho městečka tak získali několik pušek a dokonce i těžký kulomet. Tím jim stouplo sebevědomí. Zbraně přinesli na náměstí a začali se dohadovat, kde postavit barikádu. Kolem se shromáždil dav čumilů. Vtom přijížděla německá kolona směřující rovněž do amerického zajetí. Naši povstalci je hodlali také odzbrojit. V té koloně ovšem nebyli žádní vysloužilci, nýbrž ostřílení frontoví vojáci. Ti se nehodlali s nějakými civilisty bavit a volný průjezd si vynutili střelbou do vzduchu a do země. Kulky odražené od dlažby zranily několik lidí z davu čumilů a dva z nich dokonce zabily.

 1. Vlasovci

Já samozřejmě vím, že čistí vlasovci byli příslušníci Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova, ale z vyprávění také vím, že naši lidé na konci války označovali za „vlasovce“ (v uvozovkách) všechny Rusy, Ukrajince a kozáky, kteří bojovali po boku Němců.

Dnes se účast vlasovců na našem území heroizuje, označují se za zachránce Prahy. Skutečnost ovšem není tak černobílá. „Vlasovci“ zanechali na našem území i několik nepěkných stop. Řada z nich byla příslušníky německých protipartyzánských oddílů. Jejich úkolem bylo vydávat se za uprchlé sovětské válečné zajatce a infiltrovat se do partyzánských oddílů. Mnohem nebezpečnější byli ti, kteří se vydávali za ruské partyzány a navštěvovali venkovská stavení. Běda těm obyvatelům, kteří jim třeba podali jen kus chleba. Poprava jednoho člena rodiny bylo to nejmenší. Další „vlasovci“ fungovali přímo jako samostatné vojenské protipartyzánské oddíly. S údajnými podporovateli partyzánů jednali zcela bez slitování. Obyvatele tzv. partyzánských obcí popravovali hromadně. Jejich civilními obětmi bylo například 20 českých lidí v obci Salaš a dalších 19 v obci Zákřov na východní Moravě.

 1. Udavači a kolaboranti

Již v prvních dnech povstání začalo vyřizování účtů s udavači a kolaboranty. Jak už to tak bývá v obdobných hektických časech, nejvíce to odnesli ti, kteří se nejméně provinili. Ti velcí se chytře včas uklidili a v úkrytu přečkali prvotní revoluční vášně. Jihočeské město, ze kterého pocházím, bylo typicky české, žila tam jen jedna německá rodina. Dospělá dcera z této rodiny udělala za okupace velkou kariéru v nacistické straně. Stala se dokonce krajskou vedoucí Svazu německých žen. V našem městě ji proto považovali za představitelku okupační správy, i když žádnou takovou oficiální funkci neměla. Není divu, že právě jí byla adresována různá udání. Svědci tvrdili, že si stěžovala, že někdy je těch udání tolik, že je ani nestačí pálit. No, ona asi všechna udání nepálila, asi je před tím třídila, protože řada lidí z našeho města se (pravděpodobně na základě udání) ocitla v koncentračních táborech.

Když vypuklo povstání, nechala se tato žena demonstrativně odvést svým známým protektorátním četníkem do městské šatlavy. Tam přečkala několik dní, než se situace uklidnila a pak se s celou svojí rodinou bez problémů dočkala odsunu. Vyskytly se hlasy, že by měla být postavena před soud, ale k tomu nikdy nedošlo. Asi mnozí nechtěli, aby se mluvilo o těch udáních.

4. Dodatek

To již nesouvisí s květnovým povstáním, ale vzpomněl jsem si na to v souvislosti s výše vzpomínaným pomníkem obětí nacismu v našem městě. Na tom pomníku je i jedno jméno, které zní téměř obrozenecky. Dr. Hyacint Jahn žil v Karlových Varech. Po Mnichovu se musel vystěhovat a útočiště našel v našem městě u příbuzných své ženy. Po přestěhování navázal kontakty s místními intelektuály a aktivně se účastnil kulturního života. Po 15. březnu 1939 se však jeho chování změnilo. Začal se stranit svých známých a vysvětloval to tím, že je nechce kompromitovat, že si brzy pro něj přijde gestapo. Nemýlil se, gestapo na sebe nenechalo dlouho čekat a dr. Jahn se z koncentráku domů již nevrátil. Čím se provinil dr. Jahn? Za první republiky byl soudcem Správního soudu v Karlových Varech. Z titulu své funkce vyhlásil, někdy v roce 1936, nucenou správu na jeden zadlužený karlovarský knihkupecký závod. Majitel toho knihkupectví se jmenoval Karl Hermann Frank.

Příspěvek byl publikován v rubrice Joda glosuje se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

69 reakcí na Květnové povstání 1945

 1. kočka šklíba napsal:

  Díky za Váš text. Já mám vzpomínky na pražské povstání zprostředkované otcem, který se ho zúčastnil, dokonce máme i nějaké fotky, které jak se pamatuji, jsem i přinesla do školy jako žačka asi 3. třídy,kdy jsme se o této době učili. A právě proto, že otec mně o 2. světové válce a svých prožitcích (nuceně nasazen, útěk z prací, skrývání, účast v PP) hodně vyprávěl, jsem poté přečetla poměrně dost jak beletrie tak i literatury faktu. Ale vyprávění pamětníků z blízkého okolí nic nenahradí.
  Takže třeba k vlasovcům, táta vzpomínal jak skutečně pomáhali povstalcům v Praze, a pomáhali tak, že podle toho jim bylo jasné a i s nimi bojujícím Čechům, že nemají co ztratit. Věděli, že jako zrádci, kterými objektivně byli, i když jejich pohnutky mohli být různé, stejně nemají šanci. Alespoň možná v posledních dnech války někteří z nich pomohli zachránit nějaké životy na straně povstalců.
  Stejně tak jsem věděla, ptz i to mně otec vypravoval, jak se někteří Pražáci chovali v těchto dnech, viděl jak někdo rozbil hlavu asi ročnímu německému děcku. Pro mě už od dětství nebylo tajemstvím, jak se někteří Češi chovali zvěrsky, ptz toto je zvěrstvo, neomluvitelné ničím.
  Přesto považuji za správné, že byl uskutečněn odsun sudetáků z pohraničí i když i tam se určitě odehrály zločiny podobné tomuto.
  Byla to jiná doba, byla to pro nás nyní naprosto nepředstavitelná situace a nemůžeme na ní nahlížet dnešníma očima.

  • Kanalnik napsal:

   Kocko, jen si dovolim trosicku pratelsky stouchnout. Na jedne strane pisete „Byla to jiná doba, byla to pro nás nyní naprosto nepředstavitelná situace a nemůžeme na ní nahlížet dnešníma očima.“, coz mi vyzniva jako jista relativizace hodnot, kterymi nejak merime pritomnost, ale nemuzeme je pouzit na minulost, a na druhou stranu pisete ptz toto je zvěrstvo, neomluvitelné ničím., coz je nikoli relativizujici, ale naopak velmi jasny, kategoricky a principialni vyrok, ktery ma k relativizaci hodne daleko. Nevidite v tom rozpor? 🙂 Zdravim.

   • kočka šklíba napsal:

    Nevidím kanalníku, samozřejmě že vražda dítěte je neomluvitelná ničím, ale na tehdejší činy nemůžeme pohlížet dnešníma očima, a hlavně jsem tím chtěla sdělit, že odsun byl správný, nebyly samozřejmě správné tehdejší násilné činy před oficiálním odsunem, jenže to je právě to, co my nemůžeme posoudit,, Ano to co jsem popsala ze vzpomínek táty je ničím neomluvitelné i pokud by tomuto člověku nacisté rovněž zavraždili dítě, ptz to děcko za nic nemohlo, jenže my se nedokážeme vžít do tehdejší situace , do duševních pochodů těchto lidí, nejsme v tak extrémních situacích.

   • tata napsal:

    Kanálník

    dovolím si taky přátelsky poštouchnout…………….není vtom rozpor…………..znám VAŠE NÁZORY na tento problém jsou hodně totožné s názory MB na toto……proto vám to připadá jako rozpor.

    ROZPOR TO NENÍ………………ANO I JÁ ODSUZUJI vraždy dětí, žen ,neviných………ovšem vždy to bylo v kontextu doby………….neomlouvám to…………ale soudit bych to nechtěl….jen nemohu souhlasit třeba s názorem že to bylo stejné jako vraždění a vyhlazovaní čechů NĚMCI………………….zde je markantní rozdíl ………….je rozdíl když nezadáte příčinu a jste vyhlazován…………………….nebo jste tyranizován, systémově vražděn…………….pak sklidíte hrozny hněvu ty bohužel maj za nasledek i ty věci za co nemůžeme byt pyšni……………….ale v kontextu to nemůže byt dáno v rovině…………pokud to budete psát v rovině excesu je to neomluvitelné pokud v rovině misky vah musíte na tu misku němců přihodit ty zvěrstva a ty excesy byly kvuli tomu následek…………bez vyvolání hrozny hněvu by nebyli excesy

    • Kanalnik napsal:

     Zdravim tato, myslim, ze nerozporuji akci a reakci one doby, to je myslim celkem jasne. Zajimalo mne pojeti relativisticke versus kategoricke v tom, co kocka napsala.

  • Zdena napsal:

   kočko šklíbo, patřím k těm, co rádi čtou Vaše názory. Rudě na mne nepůsobíte. Jen si dovolím jedno doporučení, jež jsem já sama dnes také nedodržela 🙂 Myslím si, že nemusíme reagovat úplně na všechno (tedy v diskuzích na internetu). Diskusi pod Trabantem můžeme vynechat a klidně ji přenechat jiným…

   Jodovi velké poděkování a pět hvězdiček za dnešní připomínku Květnového povstání.

  • Gerd napsal:

   Kočko šklíbo, položila jste mně pod včerejším blogem otázku ohledně referenda o odvolatelnosti politiků. Prakticky bych si to představoval tak, že by např. 1x ročně byly spojeny všechny možné volby místních samospráv, senátorů v daných obvodech, popř. jiná referenda v jeden volební den či víkend a při něm by bylo položeno více otázek. Mezi jinými klidně i otázka, zda by si občané přáli odvolat některého politika. Pokud by politik dostal nadpoloviční většinu platných hlasů, byl by mu mandát zrušen.
   Pomohla by už jen myšlenka, že je něco takového možné. Kdyby za branami parlamentu ještě čekala nažhavená policie s obviněním v rukou, mnoho politiků by se více zdráhalo krást. A mohli by být odvoláni i jen z důvodu, že se stlai neoblíbenými. Z populismu obavy nemám, lidé byli na počátku 90. let ochotni utáhnout opasky a i jindy se projevuje hlas lidu jako překvapivě rozumný a minimálně populistický.

 2. vonrammstein napsal:

  Jen stručně: Němečtí civilisté se chovali národně. Pro ně bylo vlastí Německo, ačkoliv shodou okolností žili v Československu. Stejně národně se chovali povstalci. Nehájili nic jiného, než Československo.
  Muži v civilu, kteří procházejí středem ulice směrem k odstřelovači, jsou idioti, kteří si za tu idiocii zaslouží zemřít. To vůbec není o právu a neprávu, o tom, kdo je ten dobrý a kdo špatný. Ani o věku, ani o tom jestli absolvovali ZVS. Nepotřebujete absolutně žádné vědomosti o taktice k tomu, abyste se kryl před skrytým střelcem. K tomu potřebujete jen instinkt, zdravý rozum a pud sebezáchovy. Pokud něco z toho nemáte, jste mrtvej. Jinak s Vámi naprosto souzním v povinné tříměsíční službě pro muže. Pro ženy ne. Nežijem v Iraeli, chvála Bohu.

  • vonrammstein napsal:

   Izraeli. Nedoklep.

  • kočka šklíba napsal:

   „Němečtí civilisté se chovali národně. Pro ně bylo vlastí Německo, ačkoliv shodou okolností žili v Československu.“ typické pro vás, takže když schvalovali myšlenku genocidy, chovali se národně, ptz byli Němci. Nakonec tímhle tvrzením jen potvrzujete, že odsun byl nutný. natož když to píše asi Čech. nejsem si jistá, zda opravdu jste Čech, takže pokud se mýlím, je to ještě pochopitelnější

   • vonrammstein napsal:

    Buďte tak hodná a nereagujte na mě. Já Vám to oplatím. Nerad ztrácím čas s idiotama libovolného pohalví.

    • vonrammstein napsal:

     Pohlaví, přirozeně. Ale Vy už si to při svém pronikavém intelektu nějak přeberete.

    • kočka šklíba napsal:

     Úžasný argument, věřím, že vlk je nadšený ;). Levičačka dostala na frak od jeho přítele ;). Označení idiot je opravdu úžasné ;). Připomínáte mně neouška z aktuálně, čím větší primitiv tím horší urážky ;). Nezklamal jste. Já rozporovala váš názor, vy samozřejmě urážíte osobu, jak jinak ;).

  • kočka šklíba napsal:

   Ano povstalci hájili Československo proti nacistům, kteří napadli jejich stá t a vyvraždovali obyvatele s plánem na „konečné řešení“. Jistě podle vonrammsteina je to stejné, že? Němec ze Sudet jako povstalec za obranu ČSR.
   No hlavně že je to kámoš vlku ;). Nakonec vámviditelně nevadily jeho odporné kecy co zde uvedl myslím Lex nedávno, nebo to byl tata? ,“ Rudí komisaři“ s otázkami jsou nežádoucí ačkoliv nikoho nechtějí zabíjet, hnědé holínky tak nevadí co?
   Ony hnědé holínky vám totiž umí lichotit na rozdíl od Bédy a dalších levičáků, jako jsem já a nestydím se za to, naopak, nikdy bych nechtěla být v očích někoho, jako vonrammstein, přítel. A vím, že je to u něj přesně stejné vůči mné, kdyby nebylo, styděla bych se sama před sebou.

   • vonrammstein napsal:

    Vím, že to není na mě, ale kupodivu čtu. Kdybych Vám měl odpovědět mým vlastním jazykem, už bych si tu neškrtnul. A právě proto to neudělám. Vy si v pohodě sublimujte ve Strakonicích nebo kdekoliv jinde, kde Vás snesou. Já se tady budu bavit se soudnými lidmi. Vy mezi ně nepatříte. Ende.

   • vlk napsal:

    Kočko šklíbo,

    víte, zabýval bych se možná vašimi úvahami, kdyby nebylo vašeho vstupu na d ruhém dnešním blogu ve 3,31 dnes.
    Například.
    Chci vám jen připomenout, že Rammstein zd e používá a využívá stejných práv jako vy. Nic víc nedělá. A rozdíl mezi ním a tzv. rudými komisaři je v tom, že neměl dosud sebemenší potřebu napadnout některého z autorů jen kvůli jeho myšlenkovému schématu, které se mu líbí.
    dnes je to zcela plastické – napadl jistou popisovanou událost a vyjádřil s ní drsný nesouhlas. Co napsal má bohužel logiku.Kdyby byla uplatněna, bylo by těch pomníčků v Praze méně. Jen na okraj – jeden z nich patří strejdovi mé Karkule.
    Nicméně Rammstein udělal také logickou chybu – přehlédl argument, kterým Joda ono nelogické počínání hned vzápětí doplnil.
    Shrnuto, sotva mohu zohlednit připomínky kohosi, ohledně někoho jiného, kdo je schopen napsat do diskuse – píšu, že jsem blog nečetl. A tentýž mi pak jaksi hodlá stanovovat meze, koho bych sem pouštět měl a koho ne.
    Doba hesel typu, kdo nejde s námi, jde proti nám je prostě pryč. jestliže by naopak dnes mělo platit nějaké heslo z těch dob, kdy se na ně vsázelo, pak bych upřednostnil jiné – jakkoli Rammstein se bude vzpírat, ale snad pochopí oč mi jde.
    To heslo by znělo – pojďte s námi v jednom šiku vybudovat republiku!
    Jenom spojením pokud možno co největšího počtu lidí dobré vůle s e tady něco pohne. Jenže vy a ti vaši rudí komisaři už dopředu lidi sortýrují podle, řekněme – třídního klíče. Zkrátka – kdo nejde s vámi , jde proti vám. U mne je to jinak. Ať jdou s námi ti, co stojí opodál. A ať jich jde co nejvíce.

    • tata napsal:

     VLKU

     JEDNOMU nerozumím takže………………….A rozdíl mezi ním a tzv. rudými komisaři je v tom, že neměl dosud sebemenší potřebu napadnout některého z autorů jen kvůli jeho myšlenkovému schématu, které se mu líbí.

     takže a ted je jedno jestlí rudý ,hnědy,modrý komisař je………….když napadne autora?

     souhlasím že to muže a taky sem to za štasné nepovažoval platit o vstupu Kočky ve 3,31 NA NEDĚLNÍKU…………psat aniž sem to nečet to opravdu zavání to ideovou předpojatostí,já to četl a několikrát a jak sem psal………….měl bych hodně výhrad,spomenu jen tak krásně vložen plyn ze sibiře,možné že sem nebo určitě sem předpojat na vymívaní mozků naboženstvím proto se tam komentářů zdržuji.

     A ONO NENÍ………………KOMISAŘSTVÍ……………………..jedno jaké ideové strany.

     názory na smrt ideovým protivníkům?souhlasím že autor by měl byt chráněn proti formě ideové předpojatosti………….ovšem už nikoliv…………když napíšu nesouhlas co já považuji za extrém a to považuje i většina společnosti…………to je třeba případ WOR. kdy on sám tvrdí že má běžné nazory respektive neextremní……………ovšem zabití nepřátel považovat za normalní to asi jde těžko aspon pro mě…………….vy jste mi soukromě psal že on to nepropaguje……………co je jiného potvrzení že zabití nepřatel je normální,a jde jěště dal pro SEMELKOVOU šibenici……SCHVALOVÁNÍ Pinocheta,DOKONCE PŘI NAŠÍ skorem první debatě právě argumentoval že zabití bolševika je zaslužný čin…………………..tak nevím jestl to není stejné.

     ovšem napadnout autora bez argumentu je jedno to je ten případ ve 3,31……….ovšem už není rudé komisařství když nesouhlasím s extremními názory a ty on píše……….taky jste mi napsal že většině nevadí……………nevím podle reakcí si jistej nejsem……….ale umě jste se netrefil mě nevadí ale protestuji kdykoliv napíše………….podobné věty nebo věty o idiotech co si zasloužili umřít……………nevadí on…………..vadí jasně doložitelnej názor co je pro mě extrém a ten názor já krityzuji………………ovšem je VÁŠ POHLED že dejmetomu to jako extrém nevidíte

     • vlk napsal:

      Tato, je mi líto.
      Část z toho, co jsme napsal vám uniklo a ve zbylé části vřel e nesouhlasím. Víc nemám,co bych dodal. Mimochodem, z oněch rudýchkomisařů zmizel jen Béďa. ostatní tady operují o nadále, Jakkoli se už stokrát nechali slyšet, že už sem ani nepáchnou. Nikdo jim nebrání, aby tady šířili svoje názory. Co říkáte?

     • tata napsal:

      vlku…………neříkám nic sve sem si řekl,NA věty něco VÁM UNIKLO, VE ZBYLÉ ČÁSTI VŘELE NESOUHLASÍM……………..se dá těžko něco odpovědět.

      ja popisuji situaci argumenty JAKO ŽE SE MÝLÍTE že sem nazval TRABANTA Mengelem,JÁ argumentuji a popisuji čím pro mě jsou wor. názory ektremní…………samozřejmě……….. mužete napsat že ty argumenty nejsou extremní,

      Nebot popřít je nemůžete on se knim hrdě hlásí…………….

      A NEBO odpovědět jak jste odpověděl…………..nemám potřebu tu odpověd specifikovat

    • vonrammstein napsal:

     Nepřehlédl, vlku. Zohledňuju to v druhé polovině. A nebudu se vzpírat, souhlasím. Dokonce i já si uvědomuju, že vybudovat slušný a funkční stát nejde tím, že vyselektujete levičáky a nějam je vyženete. Jsem ochoten spolupracovat s levičáky dobré vůle, jakkoliv do nich budu ideologicky bušit horem-dolem. Jsou důležitější věci, než ideologické neshody.

     • rybářka napsal:

      Naprostý a bezvýhradný souhlas s tímto příspěvkem. Proti zlu, které už vytvořilo sílu, je nutno udělat totéž. Zhruba tohle jsem kdesi vyčetla, vonrammstein to napsal mnohem lépe. Ideologické neshody jsou nyní druhořadé.

    • anita napsal:

     “ Jenom spojením pokud možno co největšího počtu lidí _dobré vůle _se tady něco pohne.“
     Vlku co je dobrá vůle ? Nepředstavuje si každý, pod tím něco trošku odlišnějšího? Skupina lidí, může mít stejný cíl, ale každý jinou strategii, jak ji co nejrychleji a nesnadněji využít k dosaženému cíli. Jakmile v té skupině převládne fanatismus s touhou násilně a represívně jednat, převálcuje i tu mírnější skupinu a dokonce může ji i zmanipulovat, vybudit násilí u druhých. Do jednoho šiku bych chtěla jít ne se všemi co mají stejný cíl, ale s těmi, kteří budou ideologickými představami obdobnými mého pohledu, kam násilí a smrt nepatří.

     • vlk napsal:

      Možná ano.
      Zkusím to definovat precizněji – spojení pokud možno co největšího počtu lidí, kteří jsou schopni se dohodnout na co největším průsečíku opravdových občanských svobod. a jednoduchých zásad spolužití, tak jak si je definovalo lidstvo za poslední 2000 let.
      Křesťané by teď napsali – pojďme se dohodnout, že budeme chtít žít podle Desatera. A budeme vyžadovat od všech žití podle Desatera. To by bylo dostatečné vymezení. Ale záměrně toho nechci použít. Nechci, aby ono šikování bylo postaveno na konfesním základě. Jakkoli desatero a to, co je v něm obsaženo nepochybně platilo už u lovců mamutů.
      K vaší poslední větě, jejíž směřování není těžké dešifrovat – v Desateru máte i přikázání nezabiješ! Pokud jsem to dešifroval správně jako poukázání na jednotlivce.
      Pokud jste myslela skupinovou ideologii, tak tu jsem tady opakovaně uplatnil v praxi, když jsem zkrouhnul diskuse.

 3. Miluše napsal:

  Děkuji autorovi článku za vzpomínku na květnové povstání 1945. Mám moc ráda seriál Byl jednou jeden dům se skvělými herci. Vypovídá pravdivě o těchto událostech, stejně jako je líčí Joda.

  Myslím, že si téma nezaslouží diskusi, která je tu dosud vedena. Snižuje úroveň tohoto blogu.

 4. Jeff napsal:

  Každé připomenutí těch událostí je pro antihistorika mého typu, vzdělaného na základě jednobarevné pravdy cenné, takže díky autorovi. Překvapením je zde především nízký počet obětí. Stejně tak i neustálé zpochybňování odsunu, s postupem doby stále rostoucí úloha americké armády v porážce Německa a tvrdošíjné odmítání zamyslet se, proč se dostal nacismus v zemi géniů bez problémů k moci. Takže sem vyváženě dám jeden odkaz: http://www.zeleni.cz/media/aktuality/porazen-je-fasismus-ne-priciny-ktere-jej-umoznily/

 5. Bob napsal:

  Hezký článek přibližující reálně tehdejší dobu.
  Nic samozřejmě není černobílé…
  Ano byly nevinné oběti i na německé straně…
  Ale komplexní odpovědnost za válku a její důsledky nese Německo.
  Proto bychom měli konečně zanechat sebemrskačství v podobě různých omluv (v pohledu na tuto věc bezvýhradně souhlasím s M.Z.).
  Jinak mi přijde, že v jiných zemích si více váží svých hrdinů(Francie, Rusko, GB..).
  Vzpomínám na dobu před 1989, kdy pionýři stáli čestnou stráž u pomníčků.
  Při té příležitosti si osvětlili aspo%n malý kousek historie.
  Je tragikomické, že před rokem 1989 nás osvobodila Rudá armáda, po r. 1989 to byla US Army :-).
  Podobně je tomu u podílu na vítězství ve II.WW.
  Mimochodem do teď jsem nepochopil, proč už není svátek 9.5. (samozřejmě pochopil 9,5.slaví v Rusku, zatímco Západ 8.5.)
  Ještě jednou dík za článek

 6. Levandule napsal:

  Byla jsem malá holka, kdzž mne táta vzal do Prahy, kterou měl moc rád chtěl mi ji ukázat po svém. Tak jsme byli na Hradě, v ZOO,toulali se podzámčím, včetně těch malých zakletých hospod. Ale také mne vždy upozornil na pomníčky na domech a co znamenají. Nikdy na to nezapomenu a podobný výlet jsem udělala já pro svého synka. No chystám ho i pro vnoučka.

 7. tata napsal:

  vonrammstein napsal:
  Květen 5, 2013 v 4.11

  MY víme,mě stačí tato věta a musel bych byt hodně na pochybách kdo je skutěčně ten idiot……citace…

  Muži v civilu, kteří procházejí středem ulice směrem k odstřelovači, jsou idioti, kteří si za tu idiocii zaslouží zemřít……………..hlavně ta poslední slova

  no hlavně že lidi VAŠEHO formátu jsou přínosem,vždit jste ,,milej,,člověk nebot máte dobrej blog A TÍM PÁDEM TO MAŽE ty extremní názory…………..jen sem rád že přece jen VAŠE NÁZORY DOST LIDÍ POBUŘUJE,ALE bez povšimnutí to nechat nemohu………….jen aby to nebylo zase vykládáno jinak…..nebot i posledně sem se ohradil proti VÁM…..a vyšlo stoho že napadám Trabanta…ano silně se mi dotklo a ještě ted nemohu rozdýchat,že věta/reakce na napsané že jsou zde horší nebot vy mate blog kde se ukazujete jako dobrý člověk… kdy sem napsal

  že i TŘEBA Mengele měl rád asi jak se udává VÁŽNOU HUDBU………………………..BYLO VYKLÁDÁNO, A CHÁPANO bohužel i majitelem jako že je TO TRABANT………NIKOLIV jen bych předpokládal u nositele pravdy……….že ho pobouří někomu stavět šibenice,nebo defakto schvalovat že vonrammstein NAPÍŠE A POTVRDÍ ŽE to je jeho víra zabíjet ideové nepřítele…..ani nosení respektive šíření těchto myšlenek,ani schvalování respektive bagatelizaci těchto myšlenek nenechám bez povšimnutí není to nic proti majiteli a jeho názorům…………..jestli je dán prostor tomuto musí respektive měl by byt dán prostor ………….
  …………………………………….hrubému nesouhlasu………..a tak činím

  ..NIKDY NEBUDU STICHA KDYŽ NĚKDO………….ROZVÍJÍ teorie že si někdo zaslouží zemřít obzvlášt u lidí co se sice nechovali rozumně ale v mych očích položili život co se dá nazvat hrdinství………….ono se dá nazvat plno věcí nerozumné třeba skočíte do ohně aby jste někoho zachránil

  • vonrammstein napsal:

   Máte v tom dost hokej, tato. Nezlobte se na mě, ale to, co komentuju, podle mě idiocie je, a to v krystalické formě. Hrdinství asi taky, může být.To se bohužel nevylučuje. Ale nebylo by pro všechny zúčastněné lepší, kdyby hrdinové zůstali naživu? Když pro někoho budete skákat do ohně s jistotou, že ho nezachráníte, ale zcela jistě tam uhoříte taky, je to stejný případ. Aby to dávalo smysl, je třeba zlikvidovat odstřelovače při minimálních, pokud možno nulových ztrátách. To není menší hrdinství, to je logika. Když se jím necháte odstřelit, nezlikvidujete ho. Mrzí mě, že to musím vysvětlovat takhle po lopatě, myslel bych, že je to zřejmé.
   Jestli se Vám na blogu jevím jako milej člověk, pak vězte, že jsem právě takový, jako je můj blog. Tam píšu to, co žiju. Což není v žádném rozporu s výše uvedeným. Nejsem jednobarevnej, mám prostě víc vrstev.

   • tata napsal:

    já na VÁŠ blog nechodím, snad jen jednou ze začátku sem kliknul na odkaz ani sem tam nic nečetl ,bohužel je vidět že čtete nepozorně…………..upřímně my si nikdy do oka nepadnem,vysvětlili jsme si to hned ze začátku,nebudu předstírat nic jiného,možná že mám hokej to je VÁŠ POHLED.

    kdyby jste četl pozorně věděl byste že TO vás obhajoval TRABANT a já nato reagoval že mě zajímají co píšete zde a to je promě jako názor nepřijatelné……..je to čistý extremismus,nenapadám VÁS JAKO OSOBU ALE vaše extremistické názory.

    SAMOZŘEJMĚ ŽE by bylo,ale je to život kdyby každy uvažoval tak jak jste předeslal,možná byste zde nebyl nebo zde by byl feudální respektive otrokářství,kdyby nebylo takových idiotů jak ty lidi nazýváte,SPARTAKUS TAKY ŠEL NA SMRT s malou šancí respektive ze žadnou,těch příkladů by se našlo bezpočet,například ty co šli středem ukazali jiným odkad ten odstřelovač střílí a ty ho zlikvidovali…………ale nechám VÁM Váš pohled že mám v tom hokej pro mě to sou hrdinové

   • strejda napsal:

    Myslím, že z Vašeho zpětného pohledu je idiocií téměř veškerá lidská činnost v extrémní situaci. A přesto se do ní lidé dostávají a dokonce, je to pro někoho neuvěřitelné, se chovají jako hrdinové. Pak je ovšem pojem idiot pochvalou. O některých takových jednáních jsou záznamy, o jiných ne. To na věci nic nemění a tak to ve světě chodí. Jen skvostní a excellentní lidé září nad tím plebsem. Budiž jim přáno. I oni jednou či později narazí.
    Ti lidé, co šli proti střelcům se chovali jako nevycvičení vojáci. Ti, co po nich stříleli, mají na rukou krev německých civilistů zavražděných v odplatě po válce. Byli to idioti, když je budu hodnotit podle vašich argumentů, které prezentujete. MUSELI vědět, že je válka prohraná a vítězové budou soudit. A na začátku, v chaotické době přebírání moci, bude soudcem lůza. Jak si ji nastaví, taková bude. Jen skutečný idiot to tehdy nevěděl. Stále jsem tápal, jak ty zdivočelé německé civilisty označit. Vy jste našel termín! Díky!
    Víte, považujete se za všeznalého, ale Vaše úvahy mají velké logické chyby. Ve svém komplexu jsou zcela k ničemu. Snad jen vhodné k tomu budit pozornost. Králové takové měli v oblibě.

 8. AlenaK napsal:

  Se vzpomínkou na všechny padlé za osvobození Prahy i za ty, kteří šli bojovat bez předchozího výcviku, neozbrojení (ještě nedospělí, když nebyl nikdo po ruce, kdo by je varoval). Čest jejich památce.
  Ještě dávám odkaz na projev Lenky Procházkové v dnešních Britských listech
  http://www.blisty.cz/art/68359.html

  • Germanicus napsal:

   Bezva odkaz na tu Lenku Procházkovou. Hodí se to jak k dnešnímu dni (výročí), tak ke včerejší vlkově úvaze o demokracii.
   Jinak, Jodo, dík za dnešní připomenutí českého (pražského) povstání. Moc dobře napsáno.

   • jvf napsal:

    Jsem sice proti církevním restitucím, ale výroky Lenky Procházkové působí jako zjevný projev duševního úrazu.

    • strejda napsal:

     Nerozumím tomu, co píšte. Lenka P a restituce je jedno a totéž? Nebo si myslíte, jednou Vás pochválit a pak za trest chválit po zbytek života?
     Lenka Procházková má své názory. Jsou kvalitní a je vhodné si je přečíst a přemýšlet o nich. Jsou silně konzistentní. Jestli souhlasíte nebo je, je jen a jen Vaše záležitost. LP o tom patrně nic neví. U ní si umím představit, co příště napíše. U Vás ne.

     • jvf napsal:

      Četl jsem knihy Lenky Procházkové a působí v nich velmi nesympaticky, jako osoba sebestředná, hysterická a nesnášenlivá. Také tento její projev je nesnesitelně patetický a demagogický. Odpůrcům restitucí dělá bohužel jenom ostudu. No tak Duka slouží mší pro média. No a co, když ho to baví. Mluvit tady o totalitě je silně přehnané.

     • jvf napsal:

      Procházková vidí rudě při každé zmínce o katolické církvi (spisovatelé jsou holt lidé přecitlivělí). A to je špatně, to není konzistentnost, ale fanatismus. Kritika restitucí se musí vést věcně, argumentovat právnicky a ekonomicky. Ne vytahovat jiráskovské metafory o temnu po Bílé Hoře.
      A ještě drobnost: ta bohoslužba, která tady některým lidem tolik vadí, byla sloužena proto, že Česká televize slaví šedesáté výročí svého založení. Nejde o žádné zneuctění památky Pražského povstání. Nebuďme paranoidní.

   • Jeff napsal:

    „..snad ho někdo vodstřelí!“

 9. Šims. napsal:

  Napíši jen něco od tématu, ale váže se to i historii a jak naše mládež osvíceně přemýšlí. Sousedů holka dodělala před rokem magisterské studium – bohemistiku (pokládám za jeden z oborů, který se dnes rád studuje, protože tam není technika a matematika a něco se studovat chce. Takže ne mediální komunikace, ale čeština, kterou dnes ale neumějí ani naši televizní reportéři a a bohužel jsem se setkala, že ani učitelka ČJ). Dostali jsme se na téma ÚSTRu a ona agitátorka se začala rozčilovat, jak je ten ústav důležitý, jak ona by těžko psala svoji diplomovou práci, kdyby nebyly knihovny a ústavy, které příslušné bibliografie a materiály skladují. Když jsem namítala, že nejde o skladování a půjčování materiálů, ale hlavně jde o důvodech, které vedou k zakládání těchto ústavů a že vlastně z tohoto „podniku“ za léta trvání moc nevypadlo jako oplátka kolik schlamstl peněz a že by takovou činnost, kterou se ústav zaštiťuje může dělat i Akademie věd či archivy, ale že jim jde o materiály, které jsou ještě k dispozici a lze je využít pro „politikaření“ našeho establishmentu. A podotýkám, že s ní nesouhlasila ani její matka se kterou jsme se názorově sešly. A proč tento příspěvek píši – tito mládežníci jsou voliči a svůj pohled na věci opět promění v nějaký pofiderní výsledek voleb. Takže vzpomínání na rok 1945 je nostalgické, ale mám obavy, že jsme si z historických událostí až tam moc nevzali. A ještě takovou malou zpomínku – jak Ruml st. jako mládežník nosil na svých ramenou Gottwalda a pak byl průkopníkem boje proti komunismu. Takovým vývojem velmi často prochází naše mládež, ale bohužel věci ovliní někdy dost fatálně. Nemám nic proti mládeži, podotýkám, ale vidím jejich naivitu a snadnou manipulovatelnost. Někdy mne napadá, že je dosažení 18 let pro volební právo špatně, naše mládež je možná schopná žít sexuálně naplno, kouřit mariánku, vlastnit noťase, tablet, automobil, ale bohužel dost dobře nedokáže vzít osobní odpovědnost za své skutky.

  • Gerd napsal:

   Souhlasím, také dnešní modré bolševické svazáky (a agitační jednotky aktivních mladíčků ProKarla) vnímám na stejné úrovni jako svazáky rudé v 50. letech a normalizačním období. A není v tom rozpor, u radikálních členů ODS a TOP 09 mnohdy jde o potomky těch aktivních svazáků z 50. let.

   • strejda napsal:

    Je velký rozdíl mezi rudým svazákem padesátých let a dnešním modrým. Ti tehdejší žili komunitní ideologií a vyznávali politiku mas. Jejich odpovědnost tím byla rozmělněna. Ti dnešní, kovaní pravičáci vyznávají mantru osobní a nedělitelné zodpovědnosti. Ti se již nikdy nemohu změnit, pokud si nebudou chtět naplivat do vlastní tváře. Oni si osobní zodpovědnost na sebe vzali. A změnit se budou muset, co to udělá s osobní zodpovědností?
    Mohu odpovědět, stanou se prodejným bahnem a společnost bude muset čekat na obnovu nejméně další generaci. Znám totiž pár takových a dnes se nestačím divit jejich nenávisti vůči tomu, co nedávno adorovali. NĚKDO cizí jim zničil jejich sny. Nezbylo u koryta na ně místo. O vlastní odpovědnosti za sebe nemluví.

 10. Jos napsal:

  Díky Jodovi za pěknou vzpomínku. Jenom bych dodal: oficiálně se udává, že mezi 1. a 11. květnem 1945 zemřelo násilnou smrtí 11 700 českých civilistů a povstalců. Pro srovnání (hlavně pro toho, kdo cítí potřebu sypat si popel na hlavu) bych uvedl výsledky úředního vyšetřování,které uveřejnil Frankfurtet Algemeine Zeitung 4.4.1988, podle kterých v důsledku událostí v roce 1945 včetně odsunu, zemřelo násilnou smrtí 5 596 sudetských Němců. Bohužel chybí údaj,kolik z těch 5 596 lidí padlo se zbraní v ruce v průběhu povstání a drobné gerilové války v pohraničí, trvající až do podzimu 1945.
  Ještě k autorově domněnce o obětech. Ono to ve skutečnosti bylo horší. Podle vyprávění na př. mého otce a dalších účastníků, postavili několik barikád, ovšem zbraně neměli vůbec žádné. Ani pistoli. Jedině lopaty. Takže leckde zemřel každý, kdo před německou armádou neutekl.
  V současnosti bydlím blízko Pankráce. Zde bylo zabito mnoho civilních obyvatel, totálně zničeno a po válce znovu postaveno několik domů. Ale pamětní deska zůstala jen jedna. Kousek asi 100 metrů od mého bydliště je dům a byt, kde byl zatčen Fučík. Dlouhá léta byla na domě poměrně velká pamětní deska vzpomínající nejen Fučíka, ale i ostatní zde zatčené a popravené. Bohužel už před léty zmizela. Když ji kdosi sundal, někdo jí z protestu na omítku znovu nakreslil. Pak to bylo přemalováno a dnes už nikdo nepozná co tam bylo.

 11. Občan napsal:

  Média jsou dnešním datem ideově zmatena, proto pro jistotu začátek „Pražského povstání“ většinově ignorují. I to vypovídá o stavu české společnosti.
  Stejně o něm vypovídá dnešní diskuse zde. Resp. příspěvky dvou nicků, z nichž ani jedním není Kočka Šklíba.

  • rybářka napsal:

   Kočka Šklíba je u mne jeden z lidí, kteří mají můj obdiv pro své znalosti, způsob vyjadřování. Její názory jsou téměř totožné s mými. Vonrammstein ale přesně pojmenoval
   problém této společnosti. Ideologické neshody, namísto společného tažení proti současnému diletantismu ve všech oborech a instalaci slušného a funkčního státu. Demokratického státu.

   • vlk napsal:

    Rybářko,
    velký dík za tenhle Váš koment! Řekl bych, že jste naprosto přesně vyjádřila proč Kosa vznikla a proč ji držím na živu, jakkoli často toho mívám plné zuby. Ještě jednou – díky!

   • Občan napsal:

    Vonrammstein tady svou vizi státu už mnohokrát popsal. S demokracií a prostou lidskou slušností má velmi málo společného. Stejně jako jeho útoky na Kočku Šklíbu.

    • rybářka napsal:

     Občane, přečtěte si prosím, nač jsem reagovala ve vonrammsteinově příspěvku. On totiž přesně pojmenoval příčinu, proč se neustále propadáme do stále smrdutější bažiny. Jak
     jsou u nás prosazovány čím dál diletantnější projekty. Jak jsme hospodařili s penězi EU, jak nedemokraticky postupuje vláda při projednávání zásadních zákonů, podívejte se na
     stále se zvyšující zadlužení. Na úroveň společnosti, jak jste sám napsal. Všechno, nač tu
     banda amatérů sáhne, stane se nefunkčním. Napravo, středu i nalevo je většina poctivých lidí. A jedni potřebují druhé. Třeba ještě není docela pozdě, jenom je nutné si uvědomit, že s tím, co tam je a co je na ně nabalené to nepůjde. Čím později, tím hůř.
     Tohle v příspěvku vonrammstein napsal a já za těmito jeho slovy stojím. Protože tam je celá pravda. Řekla bych, ale je to jen můj názor, protože vonrammsteina neznám, že je trochu provokatér. Trochu fanatik. Trochu drsňák. Ale těch tu je víc, při hájení své pravdy.
     Omlouvám se, pokud jsem někoho pobouřila.

     • vlk napsal:

      Rybářko,
      děkuji podruhé! Chuť lidí kádrovat je evidentně nezměrná.

     • Občan napsal:

      Ano, že to napsal, vím.
      Projevil tím jistou nekonsistentnost ve svých názorech, které zde opakovaně a velmi hlasitě prezentuje. Proto je pro mne ten jeho náhlý obrat matoucí a nemám k němu důvěru.

   • Hairyfish napsal:

    Rybářko, myslím si, že zde eskalovaný spor není prostě a jednoduše ideologický nebo „pravolevý“, ale zasahuje mnohem hlouběji až k samotném respektu k lidem, životu a lidským právům, na která ne všichni „věří“. Obávám se, že to spolupráci podstatně ztěžuje až vylučuje…

   • tata napsal:

    RYBÁŘKO

    OK pojmenoval…………..Ideologické neshody, namísto společného tažení proti současnému diletantismu ve všech oborech a instalaci slušného a funkčního státu. Demokratického státu.

    A JAK SE TO SLUČUJE s názory Semelová na ŠIBENICI,KAŽDY MUJ nepřitel si zaslouží smrt,PINOCHET ten ukázal jak zacházet s bolševiky…………….co myslíte není to jiné,nebo vtom vidíte to samé???????????

    • tata napsal:

     omluva…………Hairyfish
     kurna nak sem měl skrat prominte mé fo pá,fisch sem si spojil s rybářkou

     • Hairyfish napsal:

      Jejda tato, teď tomu úplně nerozumím :-). Já se s vámi plně shoduji. Autor výroku o Semelové je tentýž, který „nevěří na“ lidská práva – pro mě nepochopitelný jako většina extremistů…

     • rybářka napsal:

      Tato zlatej, lidé, co nám vládnou to dělají ve svůj prospěch, nikoli v prospěch své země a jejího lidu. A lid té země strádá za takového vládnutí a co je horší i morálně. Své ideologické spory upozadit, zabránit dalším škodám, vzniklým amatérizmem a naprostou morální absencí. Nahradit lidmi, ochotnými nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Tak, jak je to v Německu, Anglii a v dalších demokraciích. Tohle jsem chtěla říci, ale tak jak to řekl vonrammstein to nezvládnu..
      Jenom snad že média, nás obyčejné lidi opustila, že máme zatím ještě své Vlky a Bavory, kteří zůstávají naší nadějí, že dočista nepadnem.

     • Hairyfish napsal:

      Rybářko, to bychom byli určitě všichni hrozně rádi (kdyby se taková vize vyplnila). Problém je, že každý si ten funkční stát představujeme jinak a hned potom, co by establishment padl, by nastal lítý boj o to, kdo jsou ti praví odborníci. Když mám být upřímná, raději budu žít v současném bordelu, než v alternativě, kterou reprezentuje obhroublý, násilnický a bigotní (soudě z jeho vlastních výroků) jedinec s tendencí považovat bohaté bílé muže za jakousi vyspělejší formu života, která si narozdíl od ostatních své výsadní postavení nějakým způsobem zasloužila. S někým takovým (kdo dehumanizuje své protivníky a neuznává ani to nejzákladnější z lidských práv – právo na život) si nejen nemám co říct, ale ani s ním nechci být nijak spojována i přesto, že občas (velmi zřídkavě) máme na něco podobný názor. Nevím, jestli je tohle kádrování. Na druhou stranu, možná, že se jedná o obyčejného tlučhubu :-D.

     • Hairyfish napsal:

      PS: Ještě omluva Jodovi za odbíhání k tématu, které je jednak vcelku hloupé a jednak nesouvisí s článkem.

 12. tata napsal:

  Hairyfish napsal:
  Květen 5, 2013 v 18.45

  ja sem ale blb,proto sem napsal reakci na RYBÁŘKA,jenže pak sem viděl vaší reakci už sem to nečetl a myslel sem že sem popletl nick,proto ta omluva přitom sem ale správně reagoval na RYBÁŘKU……………KAJU SE A SEM BLB

  • Hairyfish napsal:

   V pohodě, ale zmátl jste mě dokonale :-D. Blb rozhodně nejste ani náhodou. Často máte můj obdiv v tom, jak se snažíte být opravdu upřímně spravedlivý. Velmi si toho cením.

  • Zdena napsal:

   Tato, vzpomenete si ještě, jak jsem se Vás jednou ptala pod jedním blogem, zda nejste znamení Váha, že se snažíte vše pro a proti vyvyžovat, že se snažíte být spravedlivý? 🙂
   Vážím si toho, jak dokážete reagovat na názory, s kterými nesouzníte.
   Tleskám Vám vždy ale jen v duchu, jen dnes se přidávám k Hairyfish…

 13. Gerd napsal:

  V době druhé sv. války, v jedné vesnici blízko Prahy, v zapadlém zemědělském koutě, přibyl Němec z Říše coby správce, aby dohlížel na zdejší české obyvatelstvo. A hned na počátku oznámil českým občanům, že je obyčejný člověk, byl sem donucen přijít, a nechce nikomu ubližovat. Také se v tomto směru činil, pomáhal lidem odvážet obilí na mletí do mlýna, nezajímalo jej černé prase, pálil udání, která se mu dostala do rukou. Ne všechna.
  I přišel květen 1945, místní komunisté se ozbrojili holemi a loveckou kulovnicí a vydali se na úřad zatknout Němce. Naštěstí se nechal už předtím zatknout od českých četníků, takže mohl v klidu dočkat odsunu. Moc příjemný asi nebyl, lidé po něm plivali a bili jej, zřejmě potřebovali doložit protinacistický postoj. V době svého pobytu ve vězení, kdy čekal na odsun si s některými lidmi povídal a rozhovořil se o době svého správcování. A tak se na světlo boží dostaly zvěsti, že nejvíce ze všech udavačů udávali právě místní komunisté, nejvíce ze všech kradli místní komunisté a také projevovali pravé revoluční nadšení. Zřejmě aby se dotyčný Němec nepodělil o to, kdo ze všech Čechů nejvíce udával.
  Potom si místní komunisté navzájem dosvědčili podporu partyzánů v lesích u Prahy a vydali se nadšeně budovat lepší zítřky se Sovětským svazem. Ale to už je jiný příběh.
  Dnes jejich potomci, rozlezlí po celé republice a ve všech možných parlamentních stranách s větším či menším úspěchem dělají kariéru politiků, zastupitelů, starostů, atd.
  Když to tak srovnám, myslím, že věšení některých lotrů z řad poražených nepřátel na kandelábrech má pozitivní účinek na genofond lidstva. Pokud k takovému očistnému procesu nedojde, lotři se namnoží, vychovají potomky ještě horší a ti nám pak dodnes vládnou.

 14. spiklenec napsal:

  Článek se nevyjadřuje směrem k Vlasovcům konkrétně v době Pražského povstání. Je totiž nezpochybnitelnou pravdou , že bez podpory těžké techniky Vlasovců , kteří se u Berouna otočili a vyrazili na pomoc Pražskému povstání v jeho nejkritičtější fázi , tak by bylo velmi brutálně potlačeno. V pražských předměstích Bráník, Pankrác se pak srazili v pouličních bojích Vlasovci s oddíly Schoernerovi armády. V Praze se odehrával boj nikoli nepodobný době , kdy „archa šla proti arše.“ Bojovala spolu obrněná vozba jedné provenience – především tanky Tygr. Vlasovci mohli nechat Prahu padnout. Jejich postavení u Berouna v době probíhajícího povstání v Praze souviselo s pohybem , v jehož rámci se chtěli dostat do amerického zajetí. Nicméně myslím, že to byl generál Buňačenko , který zavelel k „pražské“ akci.
  Vlasovci se probili až na Vinohrady , přičemž stačili výrazně odlehčovat povstalcům , tlačeným německou těžkou technikou. Ve chvíli , kdy bylo jasné, že Praze už výrazné nebezpečí nehrozí , začali se stahovat zpátky západním směrem. Také proto, že od Berlína se blížila armáda Sovětská.
  V každém případě platí, že finálně Praze pomohl Rus. A je na každém z nás, jak si to přebere. Ostatně Vlasov byl původně rudý generál, kterého ovšem u Leningradu nechal Stalin bez pomoci a úplně na holičkách.

  • Admirál napsal:

   Ano, Vlasovci nezpochybnitelně pomohli Praze přežít.

   Nebýt toho, že Rusové byli na Moravě a že se shylovalo, mohli klidně honit dál partyzány a zběhy po vlastech českých.

  • Jos napsal:

   Pozoruhodné je, že Vlasov byl velmi úspěšný generál. V srpnu a září 1941 velel 38.armádě a bránil s ní řadu týdnů úspěšně Kyjev. Když došlo k obklíčení vojsk sovětského Jihozápadního frontu v září 1941 (a bylo zajato více než 650 000 příslišníků Rudé Armády) dokázal po vyhození kyjevských mostů 38.armádu vyvést z toho obrovského obklíčení a úspěšně pokračovat v boji. Každý kdo se podívá na mapu těch bojů hned vidí jak neuvěřitelný to byl výkon.Pro tyto schopnosti byl vyslán k Leningradu k obklíčené 2.úderné armádě. Zde ovšem nepomohlo nic, Vlasov padl do zajetí a RA přišla o jednoho z nejschopnějších generálů.

 15. jvf napsal:

  Vlasovci potřebovali zásluhy o Pražské povstání hlavně proto, že to pro ně byla jediná šance jak dostat od Američanů pardon (však také soudruzi nikdy Smrkovskému nezapomněli, že se s nimi dohodl). Nebylo jim to ovšem nic platné, dostali se do příliš vysoké hry velmocí…

Komentáře nejsou povoleny.