EVROPSKÁ UNIE A EKOLOGOVÉ RUKU V RUCE


Napsal Xaver

Dnešní svět netrápí jen ekonomické, ale také ekologické problémy. Mnozí je považují dokonce za ty nejvážnější. Občas se objeví přirovnání dnešního stavu k Titanicu, který se potápí, ale na horních palubách se ještě tančí (někdo se tak ovšem vyjadřuje i o naší ekonomice, ale to sem nepatří). Proto není divu, že máme co do činění s hnutími i jednotlivci, kteří bojují…Tu proti lovu velryb, jindy proti dostavbě dálnice, pak zase proti kácení stromů a lesů, proti týrání zvířat či proti jaderné energetice. Vybrali si toho pro své „válčení“ opravdu hodně. Často si vyslouží za své názory, metody a prostředky boje více či méně ostrý nesouhlas, odpor ba dokonce výtky o ekoterorismu. Nechci tu řešit, kdy a do jaké míry oprávněně. To není cíl článku a ani k tomu nejsem tak docela „kompetentní“.

Dnes chci psát pouze o jednom případu, kdy svět jejich nátlaku neodolal, kdy vybojovali úspěch, který je mi sympatický. Také proto, že zprávami o tom nebyly stránky našich médií zrovna „přecpány“. O co se jedná?

Od 11. března t. r. platí v celé Evropě další směrnice Evropské unie, týkající se pokusů na zvířatech. Přesně řečeno, od tohoto dne se nesmí prodávat žádné kosmetické produkty, které byly na zvířatech testovány. Zákaz testování kosmetik na zvířatech již v EU existuje, ale tato směrnice zakazuje právě i prodej dovážených produktů, tímto způsobem prověřovaných!

Nejvíce pokusných zvířat k těmto účelům používala Francie, což je vzhledem k velikosti jejího kosmetického průmyslu pochopitelné. Proto se jakémukoli zákazu silně bránila (testování tam provádělo celé „odvětví“) a dohodu o zákazu proto usilovně oddalovala. Nyní se však musí definitivně poslední směrnici podřídit. Z čehož mají radost nejen organizace na ochranu zvířat , např. rakouská „Vier Pfoten“ ( Čtyři tlapky) a rakouští europoslanci, kteří se nejvíce za směrnici v Bruselu bili, ale i značná část spotřebitelů. A hlavně se to dá označit jako vítězství pro zvířata.

Rakouští ochránci zvířat mají asi „nejvytříbenější“ program, což dokazuje například událost z počátku devadesátých let minulého století, která stojí za připomenutí. V jednom ročníku Velké pardubické došlo na Taxisově příkopu (tehdy ještě dlouhém a hlubokém, dnes upraveném) k většímu počtu zraněných koní , z nichž jeden nebo dva museli být utraceni. Zmíněná organizace „Vier Pfoten“ rozpoutala celorakouskou kampaň proti Velké pardubické, obdobnou protestům proti Temelínu. Do několika tiskovin vložili letáček s následujícím obsahem, který podepisovali jednotlivci, úřady, celé třídy školáků apod. a zasílali na naše velvyslanectví ve Vídni. Přišlo jich tam na tisíce. Co v letáčku tedy stálo?

                  Pardubická steeplechase je sprosté týrání zvířat

                                             Pryč s tím

Excelence

Každý rok jsou na Velké pardubické steeplechase zraňováni lidé a zabíjeni koně. Slíbené změny po strašných událostech v roce 1992 nebyly novým pořadatelem vůbec provedeny. Už při závodech nižší kategorie v tomto létě byli opět mrtví  koně. Vyzývám Vás, abyste se u Vaší vlády zasadil, aby tomuto každoročnímu masakru byla učiněna přítrž. Postarejte se, prosím, o to, aby koňské závody v Pardubicích už nebyly nadále synonymem extrémního týrání zvířat.

                                                     Podpis

Ale zpět k našemu tématu, resp. co zmíněný zákaz znamená pro konzumenty? Už nějakou dobu nesmí být tedy v Evropské unii nabízeny a prodávány žádné kosmetické produkty, které byly testovány na zvířatech kdekoli na světě. Slovo žádné se vztahuje jak na hygienické zboží od zubních past po mýdla, šampony a různé krémy, tak i na tzv. beauty-produkty, jako rtěnky, šminky, laky apod. (bohužel ještě ne třeba na čistící prostředky pro domácnost). Ovšem je namístě upozornění: popisovaná směrnice, platná od 11. března, platí do budoucna, netýká se zboží vyrobeného před tímto datem! Kdo chce mít jistotu, zda kupuje zboží „nezatížené“ testováním na zvířatech, musí sledovat loga – doposud dobrovolná – na obalech (viz dále).

Autora i čtenáře teď nepochybně napadá otázka, čím nahrazují výrobci hygienických potřeb a zušlechťovacích prostředků jejich testování? Pokud vyloučíme obskurní pokusy využít (zneužít) nějakou rozvojovou zem, zbývají investice – a to nemalé – do alternativních produktů, do nových postupů, technologií apod.

Takže, vážení, až vám supervoňavý šampón, proklamující vylepšení vlasového porostu, sežehne poslední vlas i s kořínkem, pak vězte, že jste naletěli buď lživé reklamě (což v tomto případě bývá skoro pravidlem), nebo preparát nebyl dostatečně „protestován“. Vylučuji případ, kdy naše „tělesně-vlasová“ predispozice je ve stavu, kdy žádný šampón už nemůže nic zkazit ani napravit! Nicméně v každém případě, ať už je „vina“ v nás či ve voňavé chemii, doporučuje se vybírat tyto produkty podle loga na přebalu. To nám garantuje kromě toho, že výrobek nebyl testován na zvířatech i další vlastnosti. Zmíním stručně tři:

BDIH (Bundesverband der Industrie und Handelsunternehmen): Tímto logem-certifikátem označený výrobek nesmí též obsahovat ropné produkty, syntetické konzervanty, vonné látky a barviva. Používané rostlinné suroviny by měly co nejvíce pocházet z kontrolovaných farem.

VEGAN  (obr. slunečnice v kruhu): Takto značené výrobky nesmí rovněž obsahovat žádné živočišné produkty.

HCS (Human Cosmetics Standard ákající králík): Tento certifikát, stejně jako předchozí dva, odkazuje také na to, že neprošel testováním na zvířatech, avšak připouští používání ingrediencí z živých i mrtvých zvířat.

Tolik stručně ke třem certifikátům garantujícím poměrně dobrou kvalitu produktů (podrobnosti lze najít na příslušném webu). Proto stojí za to v obchodních řetězcích, drogeriích a kosmetických obchodech věnovat trochu času navíc objevování těchto log na přebalech. (Nejen naše vlasy si to zaslouží, když už o nich byla zmínka…)

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.