Vox Populi aneb o diskusích obecně i konkrétně


Nechtěl jsem  dnes  psát.  Neb  už  mi předem došla informace,  že  přijde další  Nedělník  od  Trabanta. Což  mne velmi potěšilo neboť jsem měl tak  na neděli  vystaráno.

Jenže nebyl znám  ani jeho obsah ani  délka. Normálně bych se neodvážil  rušit  jeho  stylisticky  vytříbené  a  krásné  texty  s  hloubkou  sdělení. Proto jim v poslední den  týdne  nechávám celý prostor  Kosy. Dnes  ale  mohu, protože  napsal  cosi jako osobní  zpověď,  kdy se otevírá, proč  bude na Kose  pokračovat a  za jakých podmínek.

Využiji  této příležitosti a  svým  způsobem se k němu  připojím. Protože  oba  vlastně píšeme  o  tomtéž – fenomenu  diskusí. A jejich  místu na Kose.

Je  dobře známo,  že  jsem Kosu  restartoval a  řekl, že  už žádná  diskuse  nebude. A nakonec  možnost diskutovat  otevřel ve  čtvrtek.  Důvody byly  dva. Téma  Zeman  bylo a  je  velmi explosivní.   A hlavně  chtěl jsem  si  diskuse  a jejich  význam  otestovat  v  číslech.

Ten den  vyšly  dva  naprosto protichůdné  články, Lacův  a můj,  chtěl  jsem  dát prostor  i  diskutujícím. To byl pro mne  menší podnět.  Tím  větším byla snaha mít prostě  tvrdá  čísla do  jaké míry  jsou  diskuse  zajímavé a podnětné pro  Kosíře.  Na  měřitelných  veličinách.  Vím, že  to není  ani zdaleka  komplexní, ale  vypovídající to přeci jenom  je.

Mám k  disposici  celkem  tři  údaje –  první je  tzv. „bílé  počítadlo,  které  vidíte,  v pravé, okraji, kdykoli  si  jej  pustíte – počítadlo v  Auditu  Top list. To  je kombinace počítání  unikátních  vstupů  a  celkové  návštěvnosti.  Nikoli  jen unikátních přístupů,  jak  jsem  si  kdysi myslel. Dnes  je pro mne  zajímavé zejména  proto,  že  ho mohu  dlouhodobě  statisticky sledovat.  Zatím v podstatě  od založení Kosy. A poskytuje  mi  ještě  pár  dalších,  mimořádně cenných  informací.

Vedle něj  existuje  vnitřní  počítadlo  WordPressu. Neveřejné. Které mi  udává jiné  informace. Jednak  celkový  počat  kliků  na  Kosu  denně,  dále  počet  návštěv  opravdu ojedinělých  IP  adres  denně a  také  počet  kliků  na  jednotlivé  články.  A jejich  ranking  podle  čtenosti  za  týden,  měsíc, kvartál, půlrok, rok  a  celou historii  blogu.

Proč  vám  tohle  píši –  protože  na  těchto  údajích  mohu  testovat,  to,  co jsem přechodným otevřením  diskusí  sledoval.  Totiž  jak se projeví  či neprojeví otevření  diskuse na  čtenosti. Míním  tu  opravdovou.  Neboť  čtenost  je pro mne  počet  jednotlivých unikátních  IP.  Nikoli  počat  klků.  Však  o kousek  dále  to uvidíte na  číslech.

Takže  teď  k  tomu , co jsem  zjistil.  Shodou  okolností  v den, kdy byly puštěny  diskuse, což byl čtvrtek  a který  ve všech  sledováních  zaznamenal nejvyšší  čísla v  týdnu, psal  Laco i já.   Stejně  tak  tomu bylo i v  úterý,  kdy diskuse nebyly  a kdy  také byla  nejslabší návštěva  za  celý pracovní  týden.

Takže  stejné  podmínky.  Stejní  autoři,  pracovní  den a  více méně  i stejná  témata.

Celkem vstupů – bílé počítadlo:

úterý                                                  čtvrtek

746                                                     1206

Podle  tohoto ukazatele  jasně  vítězí  den s  diskusemi.Bod pro ně.

Je  tomu tak  opravdu?

Podívejme se, co  říkají  vnitřní neviditelná  počítadla /omlouvám se,   ale nedám  exaktní  hodnoty,  jen  poměrové. Mám  k tomu  určitý, dost  dobrý  důvod/.

Čtvrtek  má  o  15% více ojedinělých  IP vstupů. ale  celkově  má  tenhle  den   o  110%  více  kliků!!!! Což  je  vyjádřeno  i  v koeficientu,  že  zatímco  v  úterý  jeden počítač  přistoupil ve  čtvrtek  asi  7,5x,  pak  v  úterý  bez  diskuse  jen  asi  3,5 x. Jinými  slovy – diskuse celkový počet  čtenářů  zas až tak moc  neovlivňuje,  jak by  naznačovalo  „bílé“ počítadlo.. Ještě  se k tomu vrátím  později.

A  opět se  potvrdilo statisticky  to, co jsem  věděl už  dříve.  Že  aktivními  účastníky  diskusí  je  výrazná  menšina  těch,  co  na  článek kliknou.  Tvrdil jsem , že  to bude někde  mezi  5-10% ze  všech  čtenářů. Protože  lze  přesně  a exaktně  dohledat  počet  diskutujících  –   pod mým článkem  bylo  celkem  32 komentářů od  19 ti  různých  diskutérů  u Laca  pak   119 od  37, mohu  konstatovat  že  se můj  odhad  potvrdil. respektive,  že  opravdová  kvota  čtenářů. kteří  mají  potřebu se k článku  vyjádřit, je  ještě  MENŠÍ  než  jsem  uváděl-vztaženo  k počtu  unikátních  vstupů! Přesné  %, když  dovolíte, si nechám pro sebe.

Samozřejmě  – vím, že  je  dalších několik  procent  prostých  čtoucích,  kteří  se zájmem projíždějí  i  diskuse. Ale  troufnu  si odhadnout,  že jich  bude řádově  maximálně  asi  tolik co  těch,  kteří  se  do diskusí  zapojují. Tohle nemohu naprosto ničím  doložit  Jen odhadnout a  navíc  nepřímo. Podle  počtu  těch, co se rozhodli HVĚZDIČKOVAT!  Neboť  to je  určitý  signál  aktivního čtenářského  projevu.  A tady   u obou  blogů  bylo  těch, co  hvězdy  rozdávali,  řádově  2x  tolik než  diskutujících. A  to dodávám, že  Laco měl  „hvězdářů “  nejspíš  rekordní počet  vůbec.

Když  to  shrnu –  ať na  to  koukám, jak na to koukám, diskuse mi vycházejí  jako celkem postradatelné. S  tím, že mám jistotu,  že  nedojde k  nájezdům na  autora.

A  já navíc  výrazně  šetřím  čas, který  Kose věnuji. Obojí má  pro mne  docela zásadní hodnotu.

Jistě, kdokoli  mi  může  namítnout  – ale  vlku , co  těch  15%   unikátních  IP, které se objevily v  den, kdy  bylo možno  diskutovat?  Ani ty ti za  to nestojí.  vždyť  přece mělo by být  tvým  cílem, aby  když už investuješ  čas  a  jde ti, jak  říkáš,  nápravu poměrů,  mít  15%  čtenářů  navíc!

No  ono to je  trochu jinak –  značná  část  oněch  15%  bude  tvořena  těmi,  kteří se nejdřív  připojí  ráno, dejme tomu v práci,  se  naloguje na  Kosu  i po příchodu  domů  z  privátního počítadla.  Pokud  diskuse  nejsou,  už  k tomu nemají  žádný  důvod.

Mohl bych  jít  ještě  dále, například  dát informaci,  který ze  dnů  v  týdnu je pro mne  statisticky  nejvýznamnější, protože  podle  mne  věrně  zobrazuje  skutečný počet  čtenářů. Ale to jsou detaily, které  jsou  zajímavé pro  vlka a kterými  vás  nebudu  obtěžovat.

Pojďme  ke  sdělení  toho podstatného,  co mi  z  těch statistik vyplynulo.

1-  Kosa bude většinově BEZ  diskusí

2- jsem přesvědčen  že  ji to nebude zásadně ochuzovat.

3- nebude však bez  diskusí  vždycky.  Jsou  typy  příspěvků, kde autor potřebuje  zjistit  reakci těch,  kteří  ho čtou. Klasickým  případem bude Majčin  román na  pokračování. Ale  v případě opravdu  palčivých  témat  diskuse otevřu  asi tak  jako ve  čtvrtek.

4- diskuse pod články se pokusím nahradit  diskusemi  k tématům.  Které  se pokusím zařadit  nejméně  jednou  týdně. Kde bude mít  každý  možnost se  k důležitým  tématům  vyjádřit, pokud  bude chtít.

5- Rozhodně  se nebudu  bránit  tomu,  aby  kdokoli  napsal  a  poslal mi  kontračlánek k  tomu, co na Kose vyjde bez  diskusí. Pokud bude mít  tu potřebu. Když  to bude mít  hlavu  a patu a  také  aspoň trošku  styl,  klidně  to zveřejním.  Nicméně  obé  bude výhradně  v mém posouzení. Nárok  na  uveřejnění  není.

6- zvažoval jsem  ukončení Kosy s  tím, že bych přešel jinam. Kde bych jen psal. A to  tehdy, když  bych  měl  chuť a  téma.Což by mi  vyhovovalo  ze  všeho nejvíc.  Bez  ostatních starostí a práce, protože  zejména  teď,  v létě  mne  čeká  i  řešení  triviálních technických  problémů  – jak  nějak Kosu obsloužit,  když  nebudu  doma,  kde  nemám  technikálie  typu  – jak se vůbec připojit na  web.  Nejméně nějaký  čas  tak ovšem neučiním.  Důvod  je  Majka.  Dala  si se svým  románem neuvěřitelnou práci.  A nemohu  jí udělat  to, že  bych  Kosu uzavřel.  Kosa tedy poběží  dál.

K  tomuhle  článku  JE  otevřena  diskuse.  Týká se  totiž přímo  vás  – čtenářů Kosy.A  dost  možná,  že  diskusi neomezím  na  pouhých  24 hodin.  Zajímá mne  totiž  názor  všech. Tedy i těch, co na Kosu přijdou  číst  až v pondělí.

Předem  děkuji všem, co se ozvou.

vlk

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

207 reakcí na Vox Populi aneb o diskusích obecně i konkrétně

 1. Hudec napsal:

  Ach jó, vlku, takový starý kozák, jako vy, a……
  Nechodím na Kosu dlouho, nedovolím si tedy zevšeobecňovat.
  Pokud se mýlím, opravte mě.
  Situace tu nějak vygradovala, když se začala probírat náboženská témata. Já se do náboženských diskusí prakticky nezapojuji (až na pár výjimek,jistě), protože už dávno vím, že k ničemu dobrému nikdy nevedly, nevedou a pochybuji, že kdy povedou. Jenom po nich teče krev, byť i jen virtuální.
  Nechci nikoho urazit, ale Trabanotvy nedělníky mi přišly podprahově mimořádně agresivní. Vyhýbal jsem se jim, abych se nenechal vyprovokovat k reakci.
  Plně, vlku, respektuji vaše právo nakládat s Kosou podle svého.
  Ale bez diskusí to nebude ono, to se nedá nic dělat.

  • Carlos V. napsal:

   Jak Trabant píše výše, osobuje si právo vstupovat do světů ostatních a vnucovat jim svoji osobní pravdu. Ovšem nesnese, aby se někdo proti jeho argesi vymezil.

   Chápu to, copak někdo zažil, aby po kázání vstal někdo v kostele a řekl : Pane farář, tak to není ?

   Nene, jeden káže, druhý má naslouchat a následovat. Proč se mi pořád vrací do mysli palalela s dobou končící rokem 89 ?

   • Trabant napsal:

    Je to ještě jinak: jeden umístí se svolením příslušného majitele do něčího soukromého prostoru na veřejném médiu svůj text (a několik čtenářů o něj stojí) a druhý volá, že jej to diskriminuje – ačkoliv nemusí číst, nemusí si kazit neděli a názor. Proč se mi pořád vrací do mysli paralela s dobou končící rokem 89? (Vždyť i kovaný komunista mohl kované dveře kostela prostě netečně obejít – a stejně mu to nestačilo k pocitu bezpečí).

    • Ahele napsal:

     Jen pár otázeček. Čistě prakticky. Proč tak urputně diskutujete zde? Protože máte potřebu vysvětlovat a vyvracet? Proč se potom divíte a jde vám proti srtsti, když tutéž potřebu cítí druzí? Proč jste neobešel?

     • Trabant napsal:

      Já diskutuji? Já jen setrvale hájím svou oznamovacím způsobem pronesenou tezi z mého prvního diskuzního příspěvku 🙂 A opět simultánně proti téměř všem.

    • Carlos V. napsal:

     Těžko musí být, když se Pána Šelmy vlka dovoláváte.

     To by se Vám líbilo, zaútočit lidem na jejich světy a být odporu obrněn stěnou ticha ? Abyste mohl svoje hadí zlolajné sémě totalitních myšlenek zasévat do hlav všem, kteří jsou zrovna nejistí, hledající ?

     Nestačí Vám opakovaná podpora široká Pána Šelmy ?

     Vskutku, Vaše nahánění oveček je velmi podobné prodejcům na prodejních akcích. Cukr i med, buď zticha a 10% nechť nakoupí. Šmejd jako šmejd.

     • Trabant napsal:

      Carlosi, když už nemusíte nedělník číst, můžete jej dopřát alespoň těm, kdo chtějí, jednou týdně, na jednom webu? Šmejdu je na internetu dost, netvrdím, že nedělník je echt kvalita, ale stejně – nejste k němu trochu nespravedlivý? Trošičku?

     • Carlos V. napsal:

      Bať bať. A taky mějme na paměti stařečky a stařenky, kteří si rádi vyjedou na výlet, sešlost či aspoň malý blog, poslechnou či přečtou si poutavý výklad, zakoupí kvalitní výrobek či pojmu spásné myšlenky. Někdy i pojí chutné many a i dar i odnesou, to na netu chybí.

      Šťastní to lidé, po jejichž štěstí šlapu.

     • Trabant napsal:

      Asociuji se Vám se zájezdovým prodejem? Ajta krajta!

    • jezevec napsal:

     pane trabante.
     já má fakt velký problém s lidmi, kteří se snaží říkat co je správné, co si máme myslet, a co přece každý slušný člověk tak nějak ví že se o tom nediskutuje – a kteří moje pochybnosti a námitky (nedejpříroda alternativní názory) považují bez dalšího důvodu za devalvující a nehodnotné. mám s tím problém u vlka, byť jinak nemám důvod si ho nevážit – a mám s tím fakt velký problém i u vás. považuji se za věřícího, jsem i členem jednoho společenství. ale s vaší dikcí, že vaše texty mají sloužit ku zamyšlení nad sebou samým, a že se o nich nediskutuje, mám fakt problém se jako stoupenec hodně podobné víry, nepohoršit. co je komu sakra do toho, zdali a jakým způsobem se nad trabantem zamyslím, zdali to bude večer před spaním, či namísto boholsužeb na které se mi dnes nechtělo vstávat, a nebo při nezávažné diskusi s ateisty a komunisty a jinou havětí, ba případně i s autorem nedělníku samým. věřím že to tak nemyslíte, ale vaše postoje k otázkám a diskusím i na mně působí agresívně a arogantně – a reaguji na ně proto, že obecně vnímám potřebu křesťanství obhajovat. nikoli ovšem tuto vaší interpretaci víry, ta mi připadá že svou neochotně skrývanou povýšeností vzbuzuje agresi.
     někdo tady napsal – no copak přece někdo zažil, aby po kázání vstal někdo v kostele, a řekl : Pane farář, tak to není ? inu tedy – v kostele kde by se tohle nestalo a nedělo, já bych už tam podruhé nepřišel. neřikám, aby někdo panu faráři skákal při kázání do řeči – ale jestli se lidi po konci shromáždění nesejdou na kus řeči, a neproberou s farářem co je oslovilo a co dožralo, nemají důvod se na nic zeptat a farář nemá potřebu jim odpovídat – tak takové společenství je pánu bohu jen ostudou.
     kristus neměl problém s učedníkama diskutovat, neměl problém se bavit s děvkama, blbcema, zločincema a celníkama – kdo s tim problém má, asi je lepší než on? gratuluju. ale takhle to v té knize není, janý princi.

     • kočka šklíba napsal:

      Že byste se od Trabanta lišil se nedá říci :“….a nebo při nezávažné diskusi s ateisty a komunisty a jinou havětí,….“
      Jen on na to jde o dost sofistikovaněji, ale viditelně se vlastně shodnete ;).

     • Trabant napsal:

      Na setkání s farářem po kostele se přece neprobírá kázání – to se nekonzumuje, to si máte odnést sebou do života. A i kdyby, farář tím stráví kolik času? Hodinu? Za kterou je notabene placen? Zkuste mu pravidelně vzít celou neděli. Já nekážu, já píšu – jako se píše do novin nebo do knížky. A jezevče, jako Trabant Vám musím říct: jestli chodíte do kostela a lidi jsou pro Vás havěť, něco je špatně.

   • wiki napsal:

    Trabant napsal: … jeden umístí se svolením příslušného majitele do něčího soukromého prostoru na veřejném médiu svůj text …

    opakovaně k němu připojí komentář „Nedělník nemá za úkol dávat odpovědi, ale vyvolávat otázky. Proto jsem si zakázal účastnit se diskuze, kterou případně vyvolá“, a pak se diví, že se pod tímto textem OTÁZKY skutečně POKLÁDAJÍ … 😆

    https://vlkovobloguje.wordpress.com/2012/11/04/nedelnik-aneb-trabantuv-nedelni-slovnik-dnes-o-lasce/

    • Trabant napsal:

     Wiki, Vy jste pečlivá osoba. Tuto otázku jsem dnes již odpovídal – nedělník nemá vyvolávat otázky čtenáře vůči autorovi, ale čtenáře vůči jemu samotnému.

     • zdenekb napsal:

      A co kdyby si čtenáři chtěli své položené otázky, a následně zvednuté odpovědi probrat mezi sebou? Není povinností autora se jakkoliv účastnit a dovysvětlovat svůj text… každý si jej přebere jak umí.

     • Trabant napsal:

      Nedevalvuje to ovšem autorovo sdělení? Nemluvíme přece o politice, mluvíme o specifickém nedělním textu k osobnímu, opravdu osobnímu zamyšlení. Nepřeslechnu jako čtenář v diskuzi to, co mě mělo oslovit soukromě?

     • Carlos V. napsal:

      zdenekb : o rozkazech a reklamě se nediskutuje

     • zdenekb napsal:

      Dle mého nedevalvuje. Já osobně píšu a říkám slova ostatním, až si je teprve osobně a velmi soukromě promyslím (i když to tak někdy nevypadá… 🙂 ). Ale mám jakousi vnitřní potřebu ty takto promyšlené věci zkonfrontovat s názory okolí. Pro jistotu. Nebo pro zajímavost. Nebo jen ze srandy (s prominutím).
      Pokud máte za to, že sdělujete důležité věci, přijde mi škoda, jejich adresáty obrat o výměnu dojmů z tak zásadních textů. Autor s diskusním forem nemá co do činění, řeč volně plyne, což si většina zúčastněných uvědomuje… a je samozřejmě fajn, když nejprve čtou, pak promýšlejí, a pak teprve píší… Ale když zvolí jiné pořadí, svět se neboří, a autor je jak lilie.

      Z vašich posledních reakcí ale mám dojem, že toužíte být mučedníkem… viz čerstvé výkřiky „upalme jej!“, „jsem proti všem“, případně „uječené fistule“ – údajně stojící proti vám – z posledního článku… Tak jsem vám přibil další hřeb, zdá se.

     • Trabant napsal:

      Neberu Vám Vaše gusto. Nemáte pocit, že Vaše články diskuze devalvuje. Já u mých ano. Píšu k rozjímání a když mám potřebu diskutovat, mám komu předložit vhodnější téma, face to face. A k těm výkřikům – ironie není hysterie.

     • zdenekb napsal:

      Nic ve zlém, ale pak jde opravdu o autoritativní kázání nebo reklamní nabídku.
      Silný text snese zpochybnění, i kdyby bylo řečeno neprávem (nebo právě proto).

     • Trabant napsal:

      Jde o text k soukromému přemýšlení čtenáře nad jeho životem a situací. Je tak těžké pochopit, že diskuze k tomu nepatří?

     • zdenekb napsal:

      Líp by se mi to chápalo, kdyby to tak bylo formulováno od počátku. Ale připadá mi, že to tak vnímáte až od prvních negativních komentářů… já se jich neúčastnil, a nebudu ani nadále. Nechci, abyste to bral jako vámi popisovaný „útěk“ z diskuse, ale už nemám co dodat. Mějte se.

  • anita napsal:

   Psalo se tu výše o trollingu a teď zrovna nevím, procházejíc celou diskuzi, jestli tu zrovna nebudu za trollhunter, když se zúčastním.
   Pan Hudec napsal „Nechci nikoho urazit, ale Trabantovy nedělníky mi přišly podprahově mimořádně agresivní. Vyhýbal jsem se jim, abych se nenechal vyprovokovat k reakci. S čímž plně souzním, ale hned se musel ozvat Trabant, ten, který nechce diskuze. Všichni chápeme proč je nechce. Kdo tu tedy je dneska za trolla, kdo tu zase zavdává příčinu, aby se opět vlk naštval, komu se tu už od října podařilo rozvrtat kosu tak, že vlk málem o všechny chlupy přišel 🙂 Bral to jako netolerantnost, ale osobně bych to tak nenazvala. Jako autor se trabant měl především zamyslet , jestli je se svými články na správném blogu. Možná mohl i předvídat a vysloveně vytušit, že mu tu na tomto blogu pšenka neporoste. Takže teď mě vlk zabije a bude klid od anity, ale málem mně omylo, když jsem tu zase ráno viděla trabantův nedělník. Nejlepší je včas umět skončit, kdyby snad tak netlačil na pilu, nemusela bych mít dojem, že jen provokuje, dnes to potvrdil v diskuzi.
   Vlku promiňte, nezavírejte kvůli tomuto příspěvku kosu, napište klidně, že jsem hloupá, netolerantní, uzurpátorská nána, osobně tomu sice budu říkat upřímná a už opravdu, pokud toto zhodnotíte jako nájezd na váš blog či trabanta, nikdy nebudu mít potřebu se k ničemu vyjadřovat. Rozhodnutí, kdo by dnes mohl být vyznamenán za nejlepšího trolla v dnešní diskuzi nechám na vlastním _tichém_ posouzení každého, kdo dneska poctivě četl všechny příspěvky.

   • kočka šklíba napsal:

    Já poctivě četla a Vy rozhodně troll nejste. Naopak, myslím, že na rozdíl ode mě jste velmi tolerantní a klidná bytost a proto bych se na místě vlka nad vaším příspěvkem dost zamyslela. na jeho místě ovšem nejsem.

 2. Hudec napsal:

  Neuplynula ani čtvrthodinka, a můj názor se zase potvrzuje.
  Howgh, domluvil jsem.

  • Trabant napsal:

   Ano. Jsem prostě veskrze útočný. Nenechám nikoho na pokoji, ač všemi na pokoji ponechán.

   • Carlos V. napsal:

    Jistěže jste útočný a agresivní. Navrhoval jsem, abyste vyprávěl své prožitky a nechal světy ostatních v pokoji.

    Cituji část Vaší odpovědi :

    Trabant : Řekněte: nemám tak trochu právo, právíčko, pracovně, hypoteticky, vztáhnout platnost této reflexe na Váš subjektivní svět, aniž bych musel před jeho hranicemi srazit paty? Před hranici mé subjektivity se tady a teď obecně platná pseudoobjektivita rozhodně nezastavuje.

    Proto a jen proto Vás ženu karabáčem z mého světa.

    • Trabant napsal:

     Inteligentní uživatel internetu použije myš. Ví, že nemusí být tam, kde se necítí dobře. Carlos použije karabáč. Ve jménu svobody. Vždyť ji tak kontinuálně vyznává.

 3. čtenář napsal:

  4- diskuse pod články se pokusím nahradit diskusemi k tématům. Které se pokusím zařadit nejméně jednou týdně. Kde bude mít každý možnost se k důležitým tématům vyjádřit, pokud bude chtít.

  no ještě bude chvíli trvat to HRRRRRRRRRR na Trabanta a nebude pravdou ani toto.

  • Trabant napsal:

   Původně jsem chtěl jen vložit vysvětlení k otázce položené v jednom komentáři, proč nechci diskuze. Pokud tento komentář bude číst vlk – mně to hrrr na Trabanta nevadí, vlku. Neřešte to, ale zkazil jsem Vám nechtě diskuzi. Je mi to líto.

   • Ahele napsal:

    Čím? Nemohl jste zkazit diskuzi, když přece nediskutujete. Vy jen setrvale hájíte. Proti všem?

   • be napsal:

    Trabante, máte můj respekt, bojujete statečně ( téměř sám asi proto, že věřících je míň a když se jich sejde víc, hašteří se po chvíli víc mezi sebou). Já si nemohu stěžovat- byl jste tvrdý, ale slušný odpůrce. Totéž vonrammstein- sice mě nazval myslím debilem a věčným prudičem, ale já si nemyslím, že druzí mají za povinnost mě mít rádi 😉 .
    Vše je ve vlkovi- je poslední dobou nějak nevyrovnaný, emocionální, podezřívavý. Chybí nadhled a humor. Počasí? Skvrny na slunci či jejich nedostatek?
    Je tu pár lidí, kteří dobře píšou…bylo by škoda, kdyby přestali

    • Trabant napsal:

     Ve vlkovi to není, be. Alespoň podle mne ne. Je to v tom, že diskuze se vede většinou v hloučku profesionálních diskutérů, kteří již diskutují jaksi z podstaty – a proto po svém. Takový virtuální stůl štamgastů v hospodě.

     • be napsal:

      Pro Přírodu, vždyť tady jsou lidi oproti jiným webům vcelku slušný! Dobře, napište jednou za týden to své Moudro, já už vím, že se nemám ohrazovat a ostatní to snad pochopí taky, spoluvěrci vás pochválí a jede se dál močálem černým kolem bílých skal…
      Mě prostě šokoval ten výtrysk hořkosti, co tu od vlka opakovaně zažívám…takhle to všechno prožívat- to nedopadne dobře….

     • Trabant napsal:

      Zdaleka nejde o nedělníky, be. Všiml jste si konzistentnosti zdejších diskutujících v politických tématech? Vytěsňování jinak politicky myslících? Zaťatosti v minulosti? Despektu nad „cinkálisty“?

     • be napsal:

      Konzistentnosti? No, asi je takové rozložení sil/názorů ve společnosti. Mě dosela zajímá, co si myslí lidé s jiným přesvědčením, než mám já.

   • vlkp napsal:

    Ne Trabante, vy jste diskusi nezkazil! Ani náhodou. Ta štvanic ena vás je přímo ukázková! do knížek o tom, jak nakládat s jinověrci.
    Mne mrzí, e jsem to nestopnul dříve. Učiním to až teď. Pokoušel jsme s eověřit , zd a diskus emají smysl. Ukázalo se, kam spějí a co je jejich krystalickým výstupem. Původně jsme si chtěl udělat statistický průzkum a nějak s ním pracovat. Po tomhle honu na vás už to není zapotřebí. Není co zkoumat.

  • vlkp napsal:

   Tak tohle jste čtenáři trefil naprosto přesně!!!

 4. Hladis napsal:

  „jak mám brát vážně autora, který není schopen si svůj, článkem prezentovaný, názor obhájit v následné, byť nesouhlasné, diskuzi?“

  Jak mam brat vazne diskutery, kterym nejde o diskuzi, ale o dogmaticke videni světa se vstupnim filtrem hledajici sve ideove nepratele a rozebirajici místo psaneho textu autora ci chytající za slovicka atd….? Pokud se sejde takova parta, tak vam diskuzi zakonite rozbiji a vas naprosto otravi. Dohadovat se s takovými diskutery je jen ztrata casu, který muzu vyuzit jinak ( a toho casu zase tolik nemám). Diskuze je koreni, zpetna vazba a prospesne tribeni nazoru, ale mnohym proste o diskuzi nejde. Tim nemá cenu diskuzi pod mymi clanky otvírat. Ja mam klid a nemusim se brodit bazinou trollu, flameru a ideologu. Nebudu otraven a nebudu ztrácet cas hledanim jehly v kupce sena. Pokud jini autori ci majitel blogu povoli diskuze pod jejich/jeho clanky je ciste uz na nich. Moje clanky ale budou zamcene a jen při nejake prilezitosti pozadam o otevreni. V takove atmosfere se mi bude lepe psat nez se nechat znechucovat minoritními „božími bojovníky za viru pravou“. Preci jen většina lidi pouze cte.

  Jinak ta nenavist k Trabantovi je opravdu silena. Osobne me věci viry nechavaji chladnym a Trabanta jsem ani moc necetl. Kazdopadne to co „diskuteri“ pod jeho clanky rozjizdeli (a na jinych blozich), to je honba na carodejnice jako vysita. Asi nas je menšina komu Trabant vůbec nevadi. Jsem zaryty ateista a přitom ma pritelkyne je verici a nejde bez Bible spat. Dle nekterych bych ji mel asi ritualne popravit a jeji sestru nejspis vystelit do vesmiru. Trabant nikde nenabada k nenavisti, nikoho neurazi, neoslavuje masove vrahy, nenabada k nastoleni autokrativni vlády, nesnazi se ohýbat demokracii, neprekrucuje si dějiny, nechce borit a nenabada k nasili ci extremismu (aspoň ja nic takového v jeho pripade nezaznamenal). Na druhou stranu tyto atributy splnuji nekteri „diskutujici“ a pasuji se do role spravedlivých coz je jen prachsproste pokrytectvi. Osobne nemam problém s názory druhých, ale jasne rozlisuji mezi relevantnim názorem a lzi, ideologii, extremismem , snaze si jen kopnout a psychopaticke potrebe projevit sve osobní frustrace a deprivace. Diskuze ma nejake hranice a hodne lidi je proste prekracuje a diskuze tim pada. Pak je lepsi bud zacit prisne moderovat, nebo nabidnout pouze zamceny clanek a necht si každý z neho vezme co chce a zamysli se nad obsahem kazdy sam. Po precteni knihy taky nejsou zadne diskuze a presto lide knihy ctou a něco jim davaji.

  Nejsem přítelem zamcenych diskuzi, ale situace je takova, ze to zde bude momentalne lepsi reseni. Jinak tento prostor proste muze skoncit ustipany komary, coz by byla skoda.

  • Trabant napsal:

   Díky za objektivní pohled, Hladisi. Já to tak nesvedu, začínám vrčet.

  • Carlos V. napsal:

   Víte, nemám problém s tím, že autor nechce diskutovat – či ani diskuzi pod svými články. Prostě hodí svůj subjektivní názor a nemá čas či chuť se sáhodlouze dohadovat.

   Z vlastní zkušenosti po pár článcích na Faustovi vím, že je to občas úmorné a bezútěšně se opakující metání stejných odpovědí.

   U Trabanta je to o něčem jiném. Nejde o vyprávění o Řecku či o názor na ekonomické téma, jde o ideologické a velmi osobní vloupávání se do hlav, které autor ani nepopírá. Nikoli informace, nýbrž ideologická ataka, kdy NEdiskuze činí z článku dogmatické kázání bez možnosti obrany.

   Ano, lze odejít a Trabantův článek zavřít. Ale je útěk před útokem řešením ? jaké budou další útoky, před kterými nemusí být úniku křížkem vpravo nahoře ?

   • Trabant napsal:

    Ač je Trabant tak záludný a militantní, nehořlavý jistě nebude. Upalme jej. Raději duky, než takové suky.

    • oldwomen napsal:

     Píchla Vás vosa, či co?
     Našňupnul jste se, když jsem uvedla, že nemohu brát vážně autora, který se bojí (nebo není ochoten či schopen) obhájit svůj názor v následné diskuzi. Tedy na začátku nejspíš jen kapičku. Že pod Vašimi nedělníky se má dohadovat čtenář sám se sebou. Pak jste prsknul, že je Vám kolektivně vnucována diskuze, o kterou nestojíte, nejspíš proto, že ji nejste schopen argumentačně ustát. Ještě v této chvíli jsem se, zcela zjevně mylně, domnívala, že žertujeme. Ale ve svých následných vstupech předvádíte, že nejste schopen klidné a věcné argumentace.

     • Trabant napsal:

      Jsem prostě autor, který se bojí, že neobstojí v diskuzi, to bude to pravé. To víte, moc silný v kramflecích nejsem, každý mě ukřičí.

     • oldwomen napsal:

      Trabante, a bylo by moc těžké, nechat pod svými články otevřenou diskuzi, ale nevstupovat do ní? Prostě a jednoduše se v neděli ráno nasnídat, popovídat si s věřícími ve vaší farnosti, nebo obci, společenství, co já, bezvěrec, vím, jak se toto správně nazývá, pak sbalit rodinu a jít na výlet, hrát člověče nezlob se….. a názorové běsnění, které Nedělník vyvolal si pročíst až v úterý, středu, příští neděli. Nepřijdete o zpětnou vazbu, neokradete rodinu o vaši fyzickou a hlavně psychickou přítomnost a tématům, která vás při čtení diskuze napadnou se můžete věnovat příště.

     • Trabant napsal:

      To jsem řešil se zdenkemb:

      zdenekb napsal:
      Květen 26, 2013 v 22.59
      A co kdyby si čtenáři chtěli své položené otázky, a následně zvednuté odpovědi probrat mezi sebou? Není povinností autora se jakkoliv účastnit a dovysvětlovat svůj text… každý si jej přebere jak umí.

      Trabant napsal:
      Květen 26, 2013 v 23.01
      Nedevalvuje to ovšem autorovo sdělení? Nemluvíme přece o politice, mluvíme o specifickém nedělním textu k osobnímu, opravdu osobnímu zamyšlení. Nepřeslechnu jako čtenář v diskuzi to, co mě mělo oslovit soukromě?

      Jinými slovy: jaký závažný a principiální nepsaný zákon vyžaduje diskuze pod autorským článkem proti autorově vůli?

     • oldwomen napsal:

      Trabante, samozřejmě, že žádný zákon nepřikazuje mít pod svým článkem otevřenou diskuzi.
      Nestačilo hned na samém začátku napsat, že nestojíte o zpětnou vazbu?
      Nebo se dopustit upřímnosti a přiznat, že si myslíte, že vaše pravda je ta jediná správná a na názory čtenářů kašlete?

     • Trabant napsal:

      Pro oldwomen: napsal jsem to ve svém prvním dnešním příspěvku. Je to dostatečně na začátku?

   • Hladis napsal:

    Jak jsem psal, nejsem fundovany „Trabantolog“. Ale ja na jeho textech nevidim nic skodliveho. Pokud je někdo ovce, tak je jedno zda ho oblbne ideologie ta a ta a ochranu si nezaslouzi. Ostatní snad jsou natolik rozumni, aby jednoduse text necetli. Jak rikam, Trabant nikde neprodukuje extremni názory a nevidim zadnou skodlivost na tom co pise. Jeho styl ani není agresivni a není to jehovista co vam da nohu do dveri. Takze kde je problém ? Zrovna u Vas Carlosi bych cekal vice pochopeni, neb s vasim videnim světa jste taky trochu exoticky a v ohledech ekonomických extremisticky a nikdo na vas neporada hon (ikdyz pokud by jste nějaky clanek zde napsal, oni by se hned nejaci s pochodněmi ukazali). Proste tento hon je mi cizi. Chapu hon na extremisty, kteří chteji jit cestou destrukce a tam zadne slitovani a rikavice leti dolu, ale v tomto pripade nic nevidim. Trabant vam vsem odpovida klidne a většinou jen klade otázky a chce prime odpovedi. Vy mu odpovidate dosti nevybirave, vyhybave, tahate za slovicka……. uplne zbytecne. Sam Trabant i rika , ze zadne dusicky nechyta, takze mi i unika kde se vloupava do hlav a nepopira to. On neni nejake mikrovlne delo namirene na vas mozek a nevsim jsem si nejake „podprahove reklamy“, takze proc ?

    • Carlos V. napsal:

     Po pravde, do dneska jsem s Trabantem diskutoval rekl bych s nadhledem. Dneska ne, navrhl jsem Trabantovi, at kazdy pise o svych prozitcich a svych svetech – a ruka byla odkopnuta s tim (prekladam 😉 ), ze on si muze psat i o me a mem svete, ( opet prekladam 😉 ) pac on je chytrejsi a ja nesvepravny blb, co nenasel jeste prave cesty.

     O nabozenstvi se da v klidu hovorit do okamziku, kdy je respektovana hranice osobnosti vericiho a nevericiho. Je proti smyslu diskuze rici vericimu, ze je vul, bo zadny panbu neni. A stejne tak pusobi, kdyz verici rozsiruje svoje pravidla i na ostatni s tim, ze oni jsou pomylenou oveckou, kterou je treba zpravit o spravne ceste.

     Trabant nevypravi o sobe, Trabant agituje mezi nami, a to prostredky umne skrytymi, o to vsak nebezpecnejsimi. Ovsem odhodlani mu nechybi, tak usilovne se branit a opakovat dokola to same, to chce opravdu svate presvedceni 😉

     • Hladis napsal:

      Carlosi neprekladejte a dejte originalni text.

     • Carlos V. napsal:

      Carlos V. napsal:
      Květen 26, 2013 v 19.36

      Pakliže vyprávíte o svém světě, nezbývá nám, než naslouchat a třeba se i zamyslet nad možnýmí paralelami.

      Co Vám vyčítám a proč polemizuji jsou části, kdy svůj svět roubujete na svět ostatních. nechte nám naše světy, já si zas nechám svůj, můžeme si pak naslouchat a jestli diskutovat, pak jako o výměně zkušeností.

      Máte právo na svoji subjektivitu přesně tak, jakio každý jiný. Nechme si je, nesnažme si uzurpovat Pravdu.
      Trabant napsal:
      Květen 26, 2013 v 19.44

      Já myslel, že žijeme v jednom světě – a že vy mně nutíte své pochopení radikálně víc, než já Vám – ne Vy osobně, ale všechno okolo, včetně médií, kultury a školy. Je to jak tvrdíte Vy – Vy máte právo, já mám právo…
      Carlos V. napsal:
      Květen 26, 2013 v 19.58

      S váma aby jeden diskutovat i když nechce. Vemte to tak, že každý má svůj subjektivní svět, o kterém může velmi fundovaně hovořit. Některá Vaše povídání jsou exkurzemi do tohoto Vašeho světa.

      Ano, existuje jeden velký objektivní svět – a na ten onen svůj vnitřní nenaroubujete. Nemluvím o malosvětech všech ostatních, kam se dá občas vloupat a přetřídit, ale proč to dělat ?
      Trabant napsal:
      Květen 26, 2013 v 20.04

      Co je pravda? Co je objektivní? To jsou vážné otázky, Carlosi, a obávám se, že skutečně žijeme v jednom světě, který různě vnímáme – tím ovšem nezměníme to, jak on a vše za ním vnímá nás. Vy i já jsem od dětství manipulováni a standardizováni. Já své pochopení opírám o důkladnou reflexi, stojící na reflexi mnoha generací přede mnou. Řekněte: nemám tak trochu právo, právíčko, pracovně, hypoteticky, vztáhnout platnost této reflexe na Váš subjektivní svět, aniž bych musel před jeho hranicemi srazit paty? Před hranici mé subjektivity se tady a teď obecně platná pseudoobjektivita rozhodně nezastavuje.

    • be napsal:

     Podprahová reklama? Třeba se začne, že se budou klást otázky a nebudou se dávat odpovědi..a na konci článku je výzva: vezmi tu Knihu..ODVAHU. Já to chápu tak, že odpověď je v Bibli a já jsem zbabělý si tu Knihu otevřít a přijmout Ježíše/spásu. Carlos V to bere jako indoktrinaci a podprahovou reklamu, já jsem tím spíš pobaven, protože hledat v Knize odpověď by mě nenapadlo, protože… a ke Spáse snad odvahu nepotřebuji….

     • Trabant napsal:

      A fakt to musíte číst? Pokud chcete, je to vaše svobodná volba. Pokud ne, máte alternativu – nečíst. Je to jako jít do kina na horror a vytýkat režisérovi, že se večer bojím.

     • be napsal:

      No, nenapsal jste Trabante, že se ty výzvy týkají jen někoho. Já to beru tak, že kdo mlčí, souhlasí. Já s vámi nesouhlasím. Teď už vím, že jste měl v úmyslu oslovit jen křesťany či čekatele na Dar víry. Už se nezakecám…

     • Trabant napsal:

      Ne, to jste mě špatně pochopil, be. Netýkají se jen někoho, týkají se čtenářů. Ovšem v průběhu čtení máte kdykoliv možnost článek opustit. Nebo ne?

     • be napsal:

      Aha. To je fakt chytrý… Na mě moc- já jsem jednoduchej člověk.. nedošlo mi to.

     • Hladis napsal:

      Spravne Trabant říká, ze tu knihu brat nemusite. Vzdyt vam ji s namířenou pistoli nenuti. Nestoji nad vámi s bicem a nenuti vas sprtat evangelium. Vzdyt Trabant primarne pise pro lidi podobneho presvedceni. Neni misionarem mezi ateisty. Ja jsem Bibli cetl, ale nestuduju ji jako ma pritelkyne a beru to spis jako historickou sbirku povesti a pohadek s nejakym apelem. Je to jako s kazdou knihou. Bud si z ni něco vezmete nebo nikoliv. Nabozenstvi se uz taky povine nevyucuje, takze to pokladam za neopodstatněnou vitku. Osobne jsem alergicky na nabozenske fanatiky a to o vysteleni sestry me pritelkyne do vesmiru ma sve opodstatneni, jelikož jeji svet je jen „Jezis te miluje a vse je v Bibli“ coz je jeji argument na vse. Tim s ni jakakoliv diskuze pada. Mel jsem tu cest mluvit s dost vericimi a myslim ze fanatiky mezi nimi rozpoznam okamzite. Ja fanatika v Trabantovi nevidim a zadne obraceni „ohnem a mecem“ se nekona a ani nevidim, ze by z nevěřících delal blbce. U vericiho a krestana i jaksi automaticky predpokladam ze odpovedi hleda v knize a Bible pri objektivite jiste odpovedi nabízí a neni to jen nejaka pitoma slátanina.

      Mel jsem na téma clovek a vira pripraveny clanek, ale po uzavreni Kosy byl vyhozen a znovu se mi to psat nechce.

     • be napsal:

      Nojo, my jsme holt s Carlosem V a ostatními kritiky moc paranoidní… slibuju, že se Spáse budu bránit jen mimo tenhle web, když se mě netýká…

  • oldwomen napsal:

   Se zacyklenými dogmatiky se diskutovat nedá. Je to zbytečné. Bohatě, pokud Vám slušnost velí odpovědět na každý slovní průjem pod Vaším příspěvkem, postačuje jako odpověď krátké „ale to jsme si již vysvětlili“ nebo něco podobného neurážlivého.

  • Aldo napsal:

   Hladisi, napsal jste ke věci “Trabant“ přesně to co bych napsal já ale formuloval jste to lépe. Díky. Pokud jde o omezení diskusí v tom ovšem s Vámi nesouhlasím. A musím říci že nechápu autora kterému by omezení diskuse vyhovovalo, pokud by nebyl stejné letory jako bývalý prezident.

 5. Miluše napsal:

  V poslední době si někdy připadám na Kose jako na návštěvě, kde se hádají a člověk neví jak se zachovat vůči hostiteli. A napjatá atmosféra brání dobré a srdečné debatě. Do nedávna tomu tak nebylo.
  Kosa byla vždycky zdrojem poučení, výměna názorů byla na úrovni, často zazníval i léčivý inteligentní humor. Přála bych si – jako většina- aby tomu tak bylo i v budoucnu, aby Kosa vydržela, včetně diskusí.
  Přimlouvám se za větší tolerantnost, pochopení a slušnost k sobě navzájem i vůči vlkovi.
  Přeji Kose i všem – ať se daří!

 6. Mc Cali napsal:

  Nedělníky nečtu skoro od začátku. ( do prvních dvou, nebo tří jsem nakoukl ) Nezajímají mne.
  “ Když mluvím s bohem, nepotřebuji k tomu jako prostředníka církev.“
  Je to jen jeden z dalších prostředků, jak ovládat davy a způsob jak člověka odklonit ze správné cesty.
  Tak to vidí mé já.

 7. oldwomen napsal:

  Trabante, povídám si s Vámi, protože jste zareagoval na můj heslovitý vzkaz pánovi domu. Tedy blogu. Četla jsem Vaše první dva Nedělníky a pak už žádný. Nedělníky mne neoslovily. Můj pohled na svět je od Vašeho celkem dost odlišný. Podívala jsem se i na Váš blog a ubezpečuji Vás, že nejsem součástí skupiny Vašich čtenářů. Navíc – nediskutujeme pod Nedělníkem…
  Nevím. Nenapadlo by mne pod svými příspěvky zavřít diskuzi. Potřebuji zpětnou vazbu. Může se stát, že nevědomky uveřejním pitomost. Vážím toho, kdo mne na to upozornil. Ano, občas napíši, že si nepřeji, aby se diskuze ubírala tímto směrem. Bráním se tak nájezdům ideologických zacyklenců. Na druhou stranu, jejich konfrontační pokusy nemažu, autory nebanuji, zatím vyšuměli sami. Nebo změnili slovník.
  Nepotřebujete zpětnou vazbu, dobře. Trochu mi to smrdí arogancí a pýchou. Ale jsem už unavena a to bývám přecitlivělá. Kazatel přeci není již z podstaty arogantní a ani jinak nectný.
  Dobrou noc a klidné sny.

 8. Anonymní - Jezevec napsal:

  hele vlku. tobě fakt nedochází, proč tolika lidem stálo za to napsat co se jim nelíbí, když na to aby tě poslali do prdele, by jim stačily čtyři slova?

 9. Your mother napsal:

  Anonymní: Bingo!

 10. kočka šklíba napsal:

  Vyjádřím se ke statistice. I já jednou denně otevřu Kosu zda je zde něco, co stojí za přečtení, a stává se, že stránku nechám otevřenou v záložkách, takže ani doba setrvání na blogu není tím správným ukazatelem. Samozřejmě, že bez diskuzí je blog ochuzený a domnívám se, že vlk to ví. Jinak by diskuze už několikrát neobnovoval.
  K vlkovi, známe se virtuálně již dá se říci mnoho let, vždy jsem si ho vážila a obdivovala jeho ekonomické a analytické (opět v ekonomické oblasti) schopnosti. On sám nebyl nikdy „salónní“ diskutér a určitě nešel pro i tvrdou kritiku svých odpůrců daleko. A opravdu jsem s čím dál větším překvapením sledovala jak na svém blogu potlačoval u určitých autorů téměř jakoukoliv kritiku ze strany diskutérů a nejen kritiku, pouhé otázky.Vysvětluji si to tím, že snad si uvědomuje svoji odpovědnost za obsah blogu, jinak by to u tak inteligentního, ale dříve velmi kritického diskutéra, nedávalo smysl. Nebo ano?

 11. Alex napsal:

  Trabante, máte to marné. Většina se tu míjí s obsahem Vašich nedělníků. Ony nejsou apriori o víře, tam se promítá jen Váš osobní přístup, jenž zapřít nejde, stejně jako nejde zapřít přístup třeba Laca či Hladise k Zemanovi. Mně je v Zemanovi bližší Hladis a Váš přístup mi žádné potíže nečiní. Naopak, jak už jsem napsal, Vše nedělníky mám rád, oblíbil jsem si je a jsem opravdu moc rád, že se s nimi vracíte. Myslím si, že by bez nich byla Kosa jaksi chudší. Hladisovy vstupy stran Trabanta podepisuji. Jinak bych jen upozornil na takovou drobnost – ten vlk zdůrazňuje ohledně svého blogu mj širokonázorový rozměr – a tomu záměru myslím Trabant se svými nedělníky plně vyhovuje. Trabante, ať chcete či ne, holt jste takovým docela hezkým lakmusovým papírkem tolerance.

  • vlkp napsal:

   alexi,

   nebyl jsme na Kose od 18,00 hoid včera. Až dnes ráno. A koukám, co se tady v mezičase vyvalilo ! Zejména na Trabanta. Kolik nenávisti.
   Takže z toho mohu učinit jen dva závěry –
   1- Trabant rozhodně na Kos e zůstane, Tedy pokud to on sám nevzdá. Protože náš pravdu. Tohle je o netolerenaci naprosté.
   2- snaží se ho ukřičet ti, co samo požadují diskuse prý k výměně názorů. Jaké výměně názorů? Tuhle diskusi si věru schovám! Až bude zase někdo krafat o tom, jak diskuse obohacují.
   Trefils to přesně.

   • Alex napsal:

    Přesně. Právě jsem se chystal s dalším „agresivním“ vstupem. Že totiž ti, kdož údajně vstupují do „diskuse“ s Trabantem vpodstatě jen Trabanta umravňují k obrazu svému, což tedy alespoň podle mého jaksi diskuse není. Hezký vstup Laca – o tom, že si diskusi s Trabantem nepřeje, protože ho trabant uráží a unavuje. Nemohu nevzpomenout jeho „diskusního“ příspěvku stran Tebe, kde psal o nízké kvalitě Tvých článků – shodou okolností tam, kde měl jen jiný či opačný názor. – nic než dobromyslně se usmívající smajlík

 12. Laco Grőssling napsal:

  Koukám po ránu, že ještě běží diskuse. Tak napíšu po přečtení nočních příspěvků pro Trabanta. Milý Trabante, v zásadě máme na otázky víry ( možná ) stejný pohled. A tak jenom jeden dodatek k Vašemu přístupu jak svůj prožitek o ní sdělovat.
  Ctím velmi zbožnost sv. Františka z Assisi. A to dávnou před tím, než jej popularizoval současný papež. Dostal jsem se k němu přes fresky Giotta a následně Františkánské prameny.

  Myslíte, že pokud by se sv. František setkal s někým, kdo by s ním nesouhlasil, řekl by: „Tady je to co říkám, ale diskutovat si s Vámi nepřeji, protože mne unavujete a urážíte“, ?

 13. tresen napsal:

  Trabantovy nedělníky si občas přečtu, ale neprovokují mne ani k otázkám, které bych měla dávat sama sobě, ani k popuzeným reakcím.
  Na tu hlavní otázku, kterou Trabant klade na stůl, totiž otázku odevzdání se Boží vůli, jsem si odpověděla už dávno: není to moje cesta. Boha nikde nevidím, není ve mně ani mimo mne, odevzdání se čemukoli nepatří k mé podstatě, neumím to, i když si ten úlevný moment dokážu představit. Krátce řečeno, Trabantovy apely mne míjejí.
  Pokud tedy jeho články čtu, je to ze zájmu o jiný způsob myšlení, než je ten můj. To platí i komentářích pod nedělníky. Tady musím říct, že jsem dlouho nechápala, proč mnozí diskutéři Trabantovi vyčítají agresi. Po jisté době jsem se přiklonila k vysvětlení, že to rovněž spočívá ve vnitřním ustrojení dotyčných, konkrétně v různé dávce nejistoty ohledně bodu, kolem kterého Trabant operuje. Jinými slovy v nedostatku imunity vůči ideologické indoktrinaci. Každý člověk má tendenci soudit podle sebe i jiné. Z nepřátelských reakcí na Trabanta se dá podle mne možná vyčíst, že si dotyční myslí, že Trabantova slova mají tu moc někomu zalézt pod kůži tak dalece, že přijme jeho pohled na svět za svůj. /To je slohově hrozná věta, ale nevím, jak to napsat líp/. Takže by to paradoxně mohlo Trabanta těšit.
  Co se týče vlkových dilemat, bavím se. Kdysi mne rozporné stránky jeho osobnosti provokovaly k popichování, ale to mne přešlo. Nad některými pravda dodnes kroutím hlavou, například nad tím, jak Laca Groesslinga, který tu o konci vlády jedné strany zatvrzele mluví jako o kontrarevoluci, nazývá svým přítelem, zatímco jiné jeho názorové souputníky vyštval anebo je aspoň častuje hanlivými názvy.
  Nechci vlkovi radit, co dál, protože tuším, že by měl chuť udělat pravý opak.

 14. vlk napsal:

  Původně jsem chtěl nechat diskusi nejméně 2 dny. Měl a být pro mne zdrojem informací. Abych si diskusi přesně zmapoval na číslech. Po onom masovém lovu na Trabanta je to už zbytečné. Na internet jsme začal kdysi psát proto, abych se ozval , proti tomu,co se zde děje. Kos a šla ze stejného důvodu na světlo. netušil jsem ovšem, kolik naprosté netolerance může být v lidech.
  Je zajímavé, že nejvíce po Trabantovi jdou ti, kteří mi tu vykládají, jak důležitá diskuse je. Jako že výměna myšlenek a tak podobně|:
  Tahle diskuse žádnou výměnou myšlenek není. Myšlenku si totiž mohu vyměňovat jen s tím, kdo ji má odlišnou od té mé. Tohle se změnilo na pogrom. Na hon na Trabanta s e snahou ho lynchovat.
  Což takhle přišít Trabantovi nějaké viditelné znamení? Aby byl podvraťák jako on vidět na míle daleko a mohli jste si od něj odsednout třeba v autobuse.? Abyste se nenakazili?
  A co takhle mu zakázat mít děti? nebo chodit mezi lidi ? Aby agresivní podprahovou propagandou neškodil?
  Včera jsme bohužel z Kosy vypadnul před 18 hod. A po debaklu Viktorky už neměl sílu s e vrátit. Omlouvám se Trabantovi, že jsme ho nechal tak dlouho škvařit. Moje chyba. Ale jestli jsme byl na rozpacích, jestli diskuse vrátit nebo ne, tak mám teď jasno.
  Doufám, že diskusi až do konce sleduje Přírodovědec. Tolik studijního materiálu myslím v žádné jiné diskusi na českém internetu si obstarat nemohl. A já mohu konstatovat, že ačkoli jsme se snažil dělat všechno možné, abych zabránil naplnění jeho teorie budoucího společenského vývoje v ČR, musím přiznat, že ho nejspíš odhaduje správně. Bohužel….
  Tím tuhle diskusi a jakoukoli jinou, končím. Finito. Konec lovu Trabanta!

Komentáře nejsou povoleny.