Diskuse – téma POVODNĚ!


Vážení,  docela se stydím,  že  ve  chvílích , kdy plave  půl  republiky jsem  si  dovolil  dát  článek o  tak  plytkém  tématu,  jako je  fotbal.

Ale  ať  jsme  přemýšlel,  jak  jsem  chtěl , nic kloudného ,  k  tomu  neštěstí, co  padá  z  těžkých  mraků  nejsem schopen  napsat. Snad  prvně  v životě mi  schází  myšlenka  i  prostá  schopnost  alespoň popsat  něco, co  vidím,  slyším. Co  mne  silně  deptá.

Proto mne napadlo otevřít  k  tomu to  tématu  čtenářskou  diskusi.  Ostatně  jsem  tyhle  diskuse slíbil.   Budu vděčen  za  příspěvek  každého z  vás. Jsem  moc  zvědav, jak tohle  téma uchopíte  vy.  Vlk si s  ním neví  rady  a potřebuje  pomoc  Kosířů.

Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Diskuse se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Diskuse – téma POVODNĚ!

 1. Bob napsal:

  Kdybych byl věřící a v kontextu s článkem Vidláka, tak bych v tom viděl hněv Boží.
  Jelikož nejsem věřící, tak věřím na neustále se vracející tlakovou níži….
  Je to velmi tragické, je ale patrné, že v globále (těžko se to vysvětlí těm, kterým to odneslo barák..) už jsou příslušné složky poučeny z minulých povodní, a škody jsou díky tomu minimalizovány.
  Ale postřehl jsem i příznačný jev ( v Praze ).
  Jedni (současní vládci) se chválí, jak to vše perfektně probíhá, druzí (představitelé „znepřátelené“ strany) kritizují avšechno by dělali lépe.
  Samozřejmě soucítím se všemi zasaženými a „fandím“ záchranným složkám.

  • vlk napsal:

   Ta Praha dobrý koment! Všiml jsem si toho také. A chvilku zvažoval, jestli na tohle téma nemám napsat článek. A pak mi to přišlo trapné. Psát o tom, jak se šmejdi rvou o povodňovou popularitu, když lidi plavou.

   • Bankula napsal:

    Vlku, přesně tohle mě napadlo. Kalousek a jeho parta se tak dlouho rvali o koryta a rozklad magistrátu, že si ani nevšimli, jak stoupá voda.

 2. Anita napsal:

  Chcije a chcije 😥
  Ještě 2m tak držte pěsti

  Jen škoda že všech médiích lžou na Zbraslavi zatím zábrany stavět ještě nezačali, škoda… Velká škoda určitě by bylo víc lidí trochu klidnější … to napsal synovec, ze zkušeností z první povodně, všechno vytahali na půdu. Opět bych řekla, že zase někde, něco selhalo. Dcera bydlí kousek dál, uklidnila mně, že je na kopečku a nic nehrozí. Tady od nás Hasičký zachranný integrační sbor je už s technikou v Praze, manžel ( pracuje ještě v důchodu), zatím v pohotovosti a čekáme. Tak dneska ten den i noc je u nás trochu v rozruchu.
  Výňatek z mailu , který mi poslala Anita.
  vlk

 3. Germanicus napsal:

  Kapitolou samotnou pro sebe jsou exhibice politiků vládnoucího koaličního slepence, kteří se tváří „zodpovědně“ a slibují sypat desítky až stovky miliónů korun všude tam, kde to bude potřeba a tomu, kdo o to požádá (viz zejména Kalousek a Nečas). Jsem zvědavý, jak to bude vypadat po povodních…
  Uznání zaslouží zejména většina starostů a jejich nejbližších spolupracovníků, kteří se snaží organizovat všechny nezbytné práce spojené s bojem s povodní.
  Tradičně obrovské nasazení prokazují profesionální i dobrovolní hasiči a jejich pomocníci.
  Po minulých povodních byla v řadě kritických míst (včetně Prahy) vybudována řada protipovodňových zařízení, včetně mobilních zátarasů. Letošní povodně ukazují jeden vážný problém. Zejména montáž mobilních zátarasů měla být zahájena min. o 3 dny dříve. To se zřejmě týká i preventivního odpouštění přehrad (masivní odpouštění přehrad nemůže být zahájeno dřív, dokud nejsou smontovány mobilní zátarasy).
  Takže poučení do budoucnosti vidím v tom, aby při každých intenzivních deštích, které trvají více než 2 týdny, byla zahájena preventivní protipovodňová cvičení (montáž mobilních zatarasů a odpouštění přehrad). Pokud deště ustanou a povodně se nebudou konat, proběhlo cvičení.
  Pokud situace vyústí v povodeň, cvičení přejde v boj s povodní.

  • anita napsal:

   Tohle, vám Germanicu podepíšu, ale mám z toho, takový divný pocit, že nikdo by nebyl ochoten tu prevenci zaplatit, tak se musí čekat, jestli to náhodou neprojde, bez toho stavění protipovodňových zdí. Co kdyby si to řeka rozmyslela a ukáznila se. Nabízí se otázka, nepomohli by lidi raději stavět protipovodňovou hráz, než si ochraňovat majetek, vynášením z důvodu menších škod ? Nemohli by být lidi v území, kde je povodňová oblast jasně vyškoleni , jak co nejrychleji bezpečně pomáhat stavět zátaras. Trauma lidí, by zřejmě nebylo ani tak veliké. Nic méně do rána zátarasy byly, evakuace proběhla, ale opravdu to muselo, tak dlouho trvat?

  • pepík napsal:

   ad slibování finanční pomoci:

   už nějakou dobu se platí „povodňová stovka“, takže kasa musí být plná 🙂

  • Atzli napsal:

   tenhle koment se mi zda podobny tem na novinkach – za vse muze vlada a kalousek ( a to je sam nebdivuji)
   ..,Uznání zaslouží zejména většina starostů… a kdo vlastne narizuje stavbu povodnovych hrazi, nejsou to oni?
   .. kde je konkretne problem, ktery by se vyresil stavbou hrazi v patek ?

 4. void napsal:

  to Germanicus
  dneska jsem slyšel v rozhlase rozhovor s hydrologem. ještě ve středu předpokládali mnohem menší úhrny srážek a pro prahu maximálně první stupeň povodňové aktivity. Vše se změnilo až ve čtvrtek, proto podle mě nikdo neodpouštěl vodu a nestavěl protipovodňové zábrany. jiné informace ty politici neměli.
  Co mi nejde do hlavy je spíše jak mohli hydrologové přepokládat pouze první stupeň. již ve středu jsme za sebou měli 2 velmi deštivé týdny a přepověd na víkend byla velmi deštivá. tak předpokládali, že se to vsákne netuším.

  • vlk napsal:

   Voide
   dějí s e divné věci! Že Plzeň neplave je dílo toho, že nejde letos tak dramaticky nahoru Mže. Ostatní 3 řeky , ano ale Mže letos prý nikoli, protože ji zatím stačí chytat Hracholusky. Které prý preventivně začali vypouštět už 18. května!!!! Říká si – jak to, že na Hracholuskách dělali kapacitu už 14 dní předem a na Vltavě nic. Divné…

  • Germanicus napsal:

   Nejsem pochopitelně žádný hydrolog ani metereolog, ale je celkem jasné, že, když prší soustavně téměř celý květen, tak se krajina nasákne jako houba a přestane přijímat další dešťovou vodu. A to nastalo právě v druhé polovině minulého týdne. V Bechyni na Lužnici nastal první povodňový stupeň v pátek v noci před půlnocí a třetí stupeń měli ve 3 hodiny ráno v sobotu. Takže protipovodňové stěny stavěli hasiči už po prsa ve vodě…
   Někdy holt je třeba se řídit intuicí a životními zkušenostmi (viz vlkův příklad s přehradou Hracholusky). Bohužel takovou intuici a zkušenost hrázný na hostivařské přehradě asi neměl…

 5. jihočech napsal:

  Když jsme byli mladí (před více než 50-ti), tak jsme se chodili koupat pod Vyšehrad, pak do Braníka atd.,Museli jsme však výš a výš proti proudu, protože se dno po celý rok někde (v Praze a okolí) čistilo – bagrovalo. Vvždy jsme se snažili být nad bagrem, abychom měli čistou vodu.
  Viděl někdo dnes nějaký bagr na Vltavě, Berounce atd., ?

  Pamatuji se na staršího českého. inž. žijícího v Bratislavě,( který stavěl systém přehrad a kanálů pod Bratislavou,), jak v r. 2002 označil za hlavního vinníka lidský faktor, protože se nezačal s vypouštěním přehrad dříve, Tenkráte deště šly od jihu, a v Rakousku pršelo už přes týden a pomalu se to blížilo i do Česka, a my nic,naše přehrady se neodpouštěly, prý by to narušilo eko systém, podnikání atd., Tenkráte toho inženýra pěkně umlčely, že i kdyby vypustili přehrady do dna, tak by to prý nepomohlo. On jim argumentoval na propočtech, že by to sice nepomohlo sto procentně, ale místo 100 leté vody by byla voda 60 léta, místo 80 jen voda 50 letá atd.,, a velká čast Prahy (Karlín) o povodních nemusela vědět. Nakonec ho ale umlčeli, nikdo nebyl vinnen a ještě si připsali zásluhy za vzorné vyschnutí sluníčkem zaplavených míst a zvládnutí povodní (asi, že vinníka nikdo nechytil).

  Takže jedno k druhému, a je pak velký problém.

  • Atzli napsal:

   kreslil jsem na VŠ most, před 2002, konzultoval s odbornikem pres reky na fakulte stavebni. na dotcene katedre vedeli, ze je zaplavove uzemi pred prahou zaneseno boudami a skladkami, ale jakou meli realnou sanci neco prosadit ?
   a to nemyslim jen na pol. reprezentaci, ale i na ..prosty lid.. bude v te dobe ( pred zaplavami) obyvatelstvo radeji volit ty kdo rikaji ze parcely smerem k rece maji hodnotu stokorun, nebo nekoho kdo nabidne (x) tisic ? ..
   a tak to bezi..

 6. Václav napsal:

  řekl bych, že Praha zatím přípravu na povodeň zvládá, hliníkové zábrany jsou postaveny a to nejhorší přijde v úterý odhaduji, teprve ukáže co bude. Nevím o tom,že by média někde psala o tom,že by v Zbraslavi se mělo stavět a nestaví zábrany. Zbraslav má velký problém se spodní vodou a odhaduji,že tak 70% lidí v obci nefunguje kanalizace. Povodňový plán byl dodržen a je pravda ,že meterologové zdaleka netušili co přijde.Není lehké rozhodnout o uzavření metra a omezení dopravy a tentokrát již budou zavřena protipovodňová vrata a stejně si myslím,že voda si cestu do metra stejně najde. Hlavu na špalek by měl dát starosta Prahy 10,který neměl informace co vyvádí Botič a lidí má dost na to ,aby nechal nonstop monitorovat na hrázi v Hostivaři.Klasicky média a hlavně čt místo aby využil mobilních kamer,tak nechají jednu slečnu u Karlova mostu a víc neukáží, co se děje v Bráníku, Troji nevidíte..Informace z Lužických hor takřka nulové a Podkrkonoší tam to odneslo nejvíc asi Hostinné. Smekám hluboce před Hasiči ta složka dnes se používá na vše od hávarie na silnici po velkou vodu.u nás starosta zrušil dobrovolný sbor tak před 10 lety ,kdy dle jeho tvrzení radnice neměla peníze na nové baterie do požárních vozů,ve skutečnosti šlo o prodej požární zbrojnice.

 7. vlk napsal:

  Opsáno z Czech Freepress
  rocha humoru pro odlehčení situace:

  Klasické pondělí… Moraváci v práci a Češi se válí u vody..

  V Praze se kromě Vltavy včera vylil i Miloš Zeman. Oba by se ke svým korytům měli vrátit během zítřejšího dne, přičemž Miloš Zeman u něj vydrží zhruba dalších pět let… Dle předpovědi se během tohoto období budou podobná vylití často opakovat.

 8. Bankula napsal:

  Ted reknu kacirskou myslenku, ale berte ji, prosim, jako metaforu. Mozna je dobre, ze ta velka voda prisla. Alespon je konecne videt, ze vedeni Prahy si vubec neuvedomuje, ze krome rozkradani verejnych financi, handrkovani se v zabomysich valkach kdo s kym proti komu, maji jeste jeden ukol. Ridit tohle mesto, tuhle zemi. Prave v takovych kritickych situacich se ukazuje, zda vubec chapou svouhlavni napln prace. No a soude podle vyjadrovani tu jednoho, tu druheho tabora, soudim, ze dokazi jen myslet na to, jak nasbirat na techto povodnich politicke body. Tomu rikam hyenismus nejvyssiho stupne. Alespon vidime, kdo nam vladne.

  • Atzli napsal:

   sorry, vedeni Prahy ma za ukol ridit Prahu. Ukol ridit tuto zemi, skladajici se z vice jednotek urcite nema primator Prahy… ( Podle me je veskere veci nutne resit vecne, jinak z toho bude masaz ala prez. volba…..)

 9. jezevec napsal:

  Povodeň vidim doslova z okna, bydlim sice na kopci, ale k té tisícileté vodě z roku 2002 mám asi tak 200 délkových a 5 výškových metrů, letos se to (u nás) zvolna blíží na cca 80% tehdejších hodnot.
  A tenkráte i dneska mi hlavou vrtají tři otázky:
  1) proč se s upouštěním přehrad vždycky čeká, až když jsou plné, a i pod nima je všechno zvodnělé a není kam upouštět – a pak se do zpráv pouští impozantní záběry, jak přehrada upouští vodu na plný výtok, do již povodňového povodí – proč se to nedělá obráceně. zdali by něčemu vadilo, kdyby na začátku každého dlouhodoběji vypadajícího deště se přehrady kvapíkem upustily třeba na půlku.
  2) kterej imbecil povolil stavět v povodňových pásmech a meandrech – to přece musí být konkrétní lidi. i u nás je ulice „k vodárnám“, několik set let vedla jen na pole, podle pamětníků tam vždycky byla slatina, kam se stahovala voda ssteklá za velkých deštů z lesa. dneska je zaflákaná barákama. ty baráky maj plný sklepy vody a jsou zatopený do půl metru, ob-rok, i příjezdová cesta, řeší to hasiči a evakuační komise. kvuli sakra čemu??? jedinej frajer co si navezl parcelu dostal od stavebního úřadu pokutu padesát tisíc za „nepovolené navyšování pozemku“. kolik je takových parcel, kde celá staletí byla voda, a najednou jsou tam baráky, a lidi se diví že vody je tam zhruba furt stejně. za to přece musí být někdo zodpovědný, evidence záplav se vede v trojciferných počtech let. kolik jich už sedí v base?
  ale to není jen u nás. i v praze. nedávno jsem četl od pana Wericha, že malostranské baráky u vody byly stavěny tak, že v přízemí byla jen šopa a bordel, v prvním patře krámky, ve druhém patře byt, a pod střechou půda. když přišla voda, šopa se odstěhovala na půdu, při stoleté vodě i krámek – a v podstatě se nic nestalo, do bytu se voda dostala jen jednou za tisíc roků, a pak se stěhoval na půdu i byt. jenže dneska, krkny, baráky se rozprivatizovaly a využily na 105%, v bývalých šopách jsou kavárny a obchody, a plný prostor až p střechu je zaflákán byty (před kterými se pak nedá zaparkovat) – kdo je za to zodpovědný? pan werich sice není hydrogeolog, ale tohle je moudrost využití území ještě z doby kdy se tomu říkalo zdravý rozum a nebyly na to potřeba výpočty. tu změnu využití někdo musel vyprojektovat a někdo povolit – někdo se tam tak musel s vědomým rizikem nastěhovat
  no a 3) – jak je možný, že se znova a znova opravují nepojistitelné baráky, kde je potopa skoro každý rok, nebo častěji než za jednociferný interval let? proč stát zas a znova vyhazuje miliardy na zbytečné opravy periodicky ničených sídel? co třeba ty lidi s jednorázovým odškodným odstěhovat? asi by byli jednorázově nasraný, ale snad lepší než tohle.

  • Řezníček z Brna napsal:

   V záplavových oblastech by se vůbec neměly stavět třeba dřevěné chatky v zahrádkářských koloniích, protože když je voda vezme, ucpou pak ramena řek. A všude vidíte okolo břehů řek zahrádkářské kolonie se stovkami chatek. Je to kousek od vody dobře se zavlažuje. Zkrátka žádná pravidla se nedodržují, nikdo je nevymáhá. Povodeň odejde, ale nikdo se z toho nepoučí, všichni doufají, že povodeň se už nikdy nevrátí.

  • Martin V. napsal:

   ad 2: Asi takhle: „Ň ň ň! To jsou zlá, zlá slůvka a falešné větičky a já moc, opravdu moc prosím, nestrašme se takovými řečmi. Nyní, dnes, 23 let, 6 měsíců a chmmm, 17 DNÍ po sametové revoluci je pro naprosto, chmmm, naprosto neuvěřitelné, že by někdo chtěl BRZDIT aktivitu schopných občanů, BRÁNIT těm, kdo si chtějí svobodně vybrat, kde chtějí žít, URČOVAT majitelům domků, do kterého patra si co smí umístit, že by o našich osudech měl opět rozhodovat nějaký nikým nevolený, chmm ÚŘEDNÍK a že bychom zde snad měli budovat nějaký socialistický nebo středověký skanzen. A slatiny, ano, chmm, to je půvabné. Podívejte, ekologie, chmm, to je taková třešnička na dortu, na kterou budeme mít, až si na ni vyděláme. A rozhodně to nebude rychleji, když mezi námi stále budou takoví, kteří neustále hážou klacky pod nohy těm schopnějším a úspěšnějším. To přece nikdo z nás nechce.“
   A v tomhle duchu to šlo celou dobu. Kdo by se nechal omezovat zpátečnickými levicovými regulacemi. Leckde i bez toho uvědomělého nátěru, stačil čirý pragamtismus s prozíravostí končící ještě před špičkou vlastního nosu. Co je doma TEĎ, to se počítá. Zemědělská půda, louka? Pch. Slatina??? Pch!!! Stavební pozemky? No to je jiná. Do kapsičky za rychlost tolik, do obecní kasy (aby to bylo pěkně vidět, jací jsme _konečně dobří hospodáři_ ) tolik. A po nás? Ano, a to doslova. Něco zatáhne pojišťovna (asi jen napoprvé, ale koho to zajímá), něco musí dotyčný sám (když měl na urychlení procesu), něco dá kraj, něco stát. A my, _konečně dobří a odpovědní hospodáři_, zvážíme, jestli ty louky za lesem taky neproměnit na rozvojovou oblast obce. Teče tam pravda nějaký potůček, ale těch pár kapek nemůže nikomu …

 10. Řezníček z Brna napsal:

  Otec studoval v 50 letech VUT Brno obor vodohospodářské stavby. Tenkrát se hodně propagovaly meliorace, zkrátka vysušování krajiny. Na VUT učil jeden ze zakladatelů tohoto oboru (jméno si už nepamatuji). Otec vzpomíná, že vždy studentům říkal: Chtěl jsem jít na medicínu, ale tam mě nevzali, tak jsem se stal lékařem krajiny.C o je mokré vysuším, ramena řek narovnám a průtok vody krajinou zrychlím. Nikdo z vědecké obce tenkrát těmto názorům neoponoval, byl to trend. Krajina přestala mít schopnost zadržet vodu a teď za to splácíme daň.

  • Martin V. napsal:

   Ještě před ukončením ZŠ (konec 80. let) jsme občas dostali nějakou brožuru, kde se psalo, že tyhle brutální meliorace jsou hovadina (ne takhle doslova, ale význam byl stejný). Pitkovická stráň a meandry Botiče a Prokopské údolí tehdy byly v ochraně. Aspoň slovně.

   • Narcis napsal:

    Máte oba pravdu, zrychlený odtok vody z území ČR je v současnosti reálný problém. Odvodňování však nezačalo až v 20. století, ale probíhalo přinejmenším celé předchozí tisíciletí. Mokro byl vždy větší problém než sucho (co se urodilo, nedalo se sklidit a zplesnivělo na polích, následoval hladomor). Kdyby naši předkové nevysušili krajinu a nevykáceli lesy, tak nás tu nežije 10 miliónů, ale sotva jeden.

 11. Gerd napsal:

  Využil jsem příležitosti a v pátek na svou louku u řeky zasadil pár stromků, hlavně dub letní. A dnes, jak koukám, mám důkladně zalito! Obnovím na louce lužní les, i kdyby se okolní sousedi vztekli.

Komentáře nejsou povoleny.