Ze země Durianu a Sandokana


Je to vždycky  stejné!  Tedy vlkova  radost, když  v  mailu  najde  zásilku  od někoho,  kdo  má zájem  vstoupit  premierově  jako  autor na Kosu! To mám takové  malé  vánoce.  A  ty  slavíte  spolu  se mnou  dneska  i  vy – Kosíři.

Je  jím spolubratr v  jediné  pravé  víře  – Viktoriánské-  Václav P.   A  nepíše,  jak  byste  soudili  z  Plzně,  leč  z  Malajsie  a Singapuru. Prostě  Kosa i  Viktorka  už  se klidně  mohou prohlásit  za  globální  světový  fenomen.  Mají  prostě  své  autory  a  fandy i na  druhé straně  zeměkoule  🙂    🙂     🙂

Dosti  legrácek.  Tímto  novému autorovi  otevírám  samostatnou  rubriku  s  názvem  Asijské postřehy  Václava P.

A  Kosíře tradičně prosím  o hvězdou záplavu.  Nic  to nestojí  a  nový  autor  získá  sebedůvěru.  Postaráte  se tak o  to,  Václav  P. nebude  v pokušení  ono okénko  hned  zase zabouchnout.Chcete  přece, aby  Kosa byla  globálním mediem , ne?  Má  snad   taková  MfD nějakého svého  redaktora  v Singapuru?  říkáte , že  jsem  zvolil  úplně  špatný  příklad,  že  srovnávat  Kosu  s nějakou  MfD  je  jako srovnávat  zlatou  cihlu   s  Kalouskovým  dluhopisem? Máte  pravdu!  Už  mlčím  a předávám slovo

Václavovi P.

Vždycky jsem měl rád piloty !! Tedy nemyslím tim ty z letadel, i když jeden z mých největších filmových zážitků byl film Nebeští jezdci. Ten film jsem viděl poprvé až někdy po revoluci a myslel jsem, že to bude nějaký komunistický válečný film, ale pak jsem dvě hodiny nezavřel pusu. Pro tentokrát ale myslím pilotní verze všech možných seriálů. Bavilo mě na ně vždycky koukat, protože většinou byly několikanásobně lepší, než ty seriály co po nich následovaly. A tohle je taky takový pokus o pilot. Přesněji pokus o pilot blogu o Singapuru a Malajsii, tedy zemích, kde právě pobývám.

V roce 1998 jsem skončil bakalářské studium na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a snad poprvě měl na kontě větší obnos peněz ( myšleno na VŠ studenta v roce 1995 , takže několik tisíc Kč ) . Jednou jsem takhle šel ze školy v Opletalce přes ulici ve Smečkách a ve výloze uviděl tu nabídku. Letenky do celého světa pro studenty VŠ za 6000 Kč. Bylo rozhodnuto, večer na koleji jsme potkal několik podobně smýšlejících spolužáků, pro které byla vidina cesty kamkoli po světě za dosažitelné peníze taky neodolatelná a zbývalo už pouze domluvit KAM ! Nakonec jsme překvapivě vybrali Singapur a Malajsii. Vzhledem k tomu, že vše probíhalo během semestru, zvolili jsem maximalně možný pobyt 14 dní. Procestovali jsme tehdy Singapur, pevninskou Malajsii i ostrovní Borneo. Střih ! V roce 2008 po mnoha životních peripetiích jsme změnil zaměstnavatele a stal se zaměstnancem asijské firmy a vycestoval na několik služebních cest do …. . Malajsie a Singapuru ! Na a v roce 2013 už jsem tam přesídlil na delší dobu a to z důvodu … . Stop ! Dočtete se v nějakém dalším díle.

Jak nejlíp charakterizovat Malajsii a Singapur. Zkratkovitě to jde tak jako v titulku. Singapur je zemí durianu. Durian je tropické ovoce pěstované snad pouze ve čtveřici jihoasijských zemí ( vedle Malajsie a Singapuru ještě v Thajsku a Indonésii ) . Durian tady nazývají „King of fruit” a má buď zaryté příznivce nebo odpůrce. Těch prvních je víc, ale já patřim k těm druhým. Pro ty co nikdy neochutnali bych ho přirovnal strukturou k nahnilé broskvy a chutí k omlouckým syrečkům ( včetně zápachu pro který je zakázano brát durian do MHD, hotelů a letadel ). Durian je první pohled na Singapur, další pohledy nabízí politka ( pro čtenáře Kosy bude překvapením, že zemi dovedla k pozici nejrozvinutější země Asie vláda jedné strany), onomika , kultura atd. Možná v nějakém dalším díle…

Singapur

Pro Malajsii mě na prvním místě vždycky napadne Sandokan. Sorry ! Jinak tahle země toho pro mě nabízí ještě víc než Singapur. Je to tygr ! Je to nádherná země, plná krásný přírody. Zatím nepřelidněná, jak je v Asii zvykem ( nyní cca 25 mil. obyvatel), ale na zalidnění se úspešně pracuje. Ekonomicky bez problémů rostoucí ( pro mě je hnacím motorem soužití a soutěž tří národů – muslimských malajců tvořících většinu, 30% minority Číňanů a indické menšiny ), Politicky problematická ( pro čtenáře Kosy opět zajimavé, že volby před dvěma měsíci vyhrála strana s menším počtem hlasů než strana druhá, ale s důmyslným bonusem hlasů venkovského, převážně muslimského, obyvatelstva ). Já vidím Malajsii trochu jako Turecko Evropy, muslimská země na cestě k rozvinutosti a prosperitě. Taky je to země s jazykem, který je pro Evropana vcelku lehký k naučení na rozdíl třeba od indických, čínských jazyků nebo japonštiny. Mě zní malajština jako mix španělštiny s italštinou.

Sandokan

No a vypadá to na konec pilotu, sám jsem zvědav jestli mi to vlk přijme. Tak dáme ještě něco jako úlitbu bohům. Na úrovni tohohle pokusu o blog se dost podepsalo, že při tom koukám na fotbal . Lions XII versus Johor Darul Takzim. To je něco jako Sparta a Viktorka ! Bohatý Singapur a chudá Malajsie. Singapur nebyl spokojený s úrovní svojí ligy a postavil nový tým a ten přihlásil do malajský Super League. 11 týmů z Malajsie a 1 ze Singapuru a to Lions XII. A Lions XII celou ligu vedou právě před Johorem. Pikantní je, že právě z Johoru denně dojíždí za prací a lepším životem statisíce lidí a teď ještě musí koukat jak je Singapur poráží i ve fotbale. Ale pozor , dneska v souboji o první místo vede Johor 1:0. 8000 lidí na fotbale to je v Singapuru unikát, normálně chodí max. 1000 lidí. Uhájí Johor vítězství ? Tak nakonec bohužel, Lions XII ( za který ale stejně hraje spoustu Malajců ) vyrovnává. Pro vlka : ve srovnání s Vitkorkou je to tak naše druhá liga.

Příspěvek byl publikován v rubrice Asijské postřehy Václava P. se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Ze země Durianu a Sandokana

 1. Ruda51 napsal:

  Václave P. dík, moc zajímavé, v seriálu pokračuj, např. o Durianu jsem nikdy neslyšel. Popis Durianu připomíná naší politiku. Někdy chci země Durianu jako turista navštívit. Mimochodem, myslím, že fotbalový trenér Míra Janů (bývalý Slávista) než nešťastně loni zemřel, působil jako trenér v Malajsii.

  • jvf napsal:

   Janů byl v Indonésii (Arema Malang), v Malajsii trénoval hradecký Kvaček, také už na pravdě boží. Určitě by se našel ještě někdo další, v jihovýchodní Asii působí překvapivě mnoho Evropanů, nejen trenérů, ale i aktivních hráčů. O durianu píše velmi pěkně Slavomír Strnad v knize Čínští tygři, čínští draci (Votobia 2001).

   • VáclavP napsal:

    Díky za typ na zajímavou knížku, Fotbal se tu hraje rychlej, běhavej technickej…to na český úrovni, ale taktikou a silou by naše druholiogová špička porazila zdejší špičku první ligy. V Singapuru v současnosti působí jeden Slovák jako hráč, ale jméno mi nic neříká. Klub ho má dokonce na homepage http://gifc.org.sg/

    • jvf napsal:

     Hm, Jozef Kapláň, na Slovensku hrál jenom třetí ligu za Liptovský Mikuláš. Ale jsou v Malajsii i známá jména, třeba Boško Balaban, kterého si pamatuju z Dinama Záhřeb a chorvatské reprezentace. Takže kluby na tom asi nebudou finančně špatně, ale nároďák, pokud vím, toho moc neuhrál ani v rámci Asie.

     • VáclavP napsal:

      Nároďák špatný, a to je ještě ten Singapuru lepší než Malajsie. Obecně mi přijde, že tón v Asii udávají rychlý a běhaví Japonci a Korejci na jedný straně a Saudská Arábie,Irán,Emiráty na straně druhý co to hrajou spíš jako Brazilci, ale jako hodně nepovedená kopie. Chystal jsem i jeden blog na téma proč ve fotbale totálně neuspívají nejlidnatější státy světa Indie a Čína. Ale možnosti tu má mládež netušený, hrál jsem fotbal se 14 klukem co byl na testech v Manchesteru United

     • jvf napsal:

      Tak asi proto, že dávají přednost jiným sportům: Indové kriketu a pozemnímu hokeji, Čína třeba pingpongu nebo gymnastice. Japonce jsem sledoval nedávno na Poháru FIFA proti Itálii a hráli opravdu dobře.
      Strnadovu knížku jsem koupil před lety v olomouckých Levných knihách, je to vtipný, čtivý a všestranně poučený cestopis po Singapuru, Hongkongu a Tchajwanu.
      Pro ostatní: Durian se prý dá koupit v Sapě (Praha-Písnice), tady jsou i nějaké recepty: http://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/durian/durian-popis.htm. A pozor, nedoporučuje se ho kombinovat s alkoholem!

 2. Ruda51 napsal:

  Přidám aktuální hokejový komentář, sleduji teď ve 3 v noci Boston – Chicago, zatím je Boston lepší, vede 1:0, Jágr musel do kabin, zranění?

  • Ruda51 napsal:

   První třetina skončila 1:0, Krejčí jasně nejlepší na ledě, ale zatím mu to tam nepadá (nechytil vira od Jardy? 🙂 ).Ne, strašně přeju Jardovi gól.

 3. Ruda51 napsal:

  Šílený, při play off 1,16 před koncem 2:2, 58 vteřin před koncem 3:2, Chicago má Stanley Cup, jdu spát. Ruda Nasranej 🙂

  • VáclavP napsal:

   Díky za zajimavé komentáře, už jsem myslel, že jediní Vlkovo kamarádi jsou v oblasti politky. Jágra je mi líto, jak blízko byl fantastickýmu završení kariéry a jak moc je ten příběh podobnej basketbalistům San Antonio Spurs…

 4. Jan Čermák napsal:

  Češi na různých místech světa dávající na kosu své zkušenosti.
  Díky. Ideál. Pokračujte prosím.
  Vždycky si nechám v hospodě vyprávět a nemusím tam pak jezdit.
  Moje zkušenost je taková, že když se někde objevím, tak to tam díky mediím „znám“ a jsem zklamán, vždy mne ale překvapí nějaký detail, blbost, kterou bych nečekal. Durian třeba.
  Díky.

 5. Laco Grőssling napsal:

  Dobře napsané, těším se na pokračování.

 6. Jura napsal:

  tak joo, dobry blocek, cte se to zatim nejlip z Kosy, asi to bude moje jedina rubrika

 7. tata napsal:

  rozhodně zajímavé,a těším se na pokračování

 8. rybářka napsal:

  Koukám, že spolubratrů jediné, pravé viktoriánské víry nám na Vlkově nějak povážlivě přibývá. Že spolubratři té nejvyšší, jediné pravé sparťanské víry si tu dáme na Vlkově jednou spicha a těm Viktoriánům ukážeme.
  Sakryš, to na obrázku zelené, že je durian ? Já to měla za melouny. A voní to jako olomoucké syrečky ? Ale to je dobrá vůně, tady olomoucké syrečky mají také nadpoloviční většinu příznivců. Hlavně k pivu. Takže v Malajsii hrají fotbal, jedí jejich olomoucké syrečky a jestli mají rádi pivo, tak Malajsijci jsou dočista naši. O těch si vždycky rádi počteme.

Komentáře nejsou povoleny.