VÝCHOVA ŽUMPALISTŮ BABIŠEM


napsal Laco Grőssling

 

Vždy, když slyším o sporu mezi politiky, byznysmeny a novináři, vzpomenu si na televizní šot ze začátku 90tých let, ve kterém generální ředitel Komerční banky Richard Salzmann sbíral smítko ze saka Václava Klause a vše snímala kamera veřejnoprávní televize. Když se na cosi prchavého dívám v televizi, vlastně předkládaný měnící se obraz povrchně jen skenuji a teprve, pokud se objeví něco, co poněkud vybočuje z obvyklého schématu, zbystřím a zapnu download. Přesně moment, kdy ruka Richarda Salzmanna spočinula na saku Václava Klause, byl tím zlomkem vteřiny, kdy se moje sledovací automatismy přepnuly z autopilota na aktivní pozorování a sledování neobvyklého děje, který si pamatuji po 20ti letech přesně dodnes.

Co je to za podivnost, řekl jsem si tehdy ? Nemělo by to být z principu opačně ? A měla by takový projev submisivnosti televize vůbec veřejnosti odhalovat ? Samozřejmě, v případě nadprůměrně sebevědomého politika Václava Klause, si opačný gard ani dnes a ani náhodou nedovedu představit. Přece volení politici jsou ty správné figury, které mají udávat tón dění ve společnosti, nikoliv byznysmeni. Podnikatelé jsou tu od toho, aby se starali o prosperitu svých firem, platili daně a více méně volně následovali politické pokyny a média zase tu jsou proto, aby ono soužití společenských skupin nestranně sledovala, padni komu padni. Ať tak, nebo onak, zmíněná epizoda se odehrála z dnešního pohledu na začátku dnes až idylických devadesátých let minulého století a dnes, ( ve filmovém žargonu se tomu říká ostrý střih ), jsme nepochybně jinde. Poté, co za 24 let po odstranění nesnesitelných poměrů reálného socialismu, česká politika dospěla do stádia italských mafiánských poměrů, pevného prostoupení politiky a óbr kriminálníků, velcí byznysmeni i ti čeští, stabilizovali svoje firmy ( bez komentáře cest, kterými se k této stabilitě mnozí dopracovali ) a česká žurnalistika se ve své většině propadla až na samé dno Mariánského příkopu neserióznosti, přichází pro namyšlené novinářské nadutce rána z nečekané strany.

No nastojte !

Na scénu začínajícího léta roku 2013 vstoupil téměř náhle z přítmí do plného světla reflektorů jako deus ex machina Podnikatel, který se

patrně podle idealizovaného předobrazu amerických selfmademanů vypracoval tentokrát asi výjimečně více méně korektními postupy za 24 let z nuly na majitele firem s konsolidovaným ročním obratem 132 miliard korun a dosaženým ziskem po zdanění zhruba 6 miliard Kč. Navíc zaměstnává 28 000 lidí, takže i s rodinnými příslušníky přispívá k obživě téměř 100 000 duší. Věru bez ironie impozantní čísla. Pro lepší představu, impérium pana Babiše má zhruba obrat rovnající se jedné desetině státního rozpočtu české vlády a ovlivňuje přímo život stejného počtu obyvatel, jaký mají statutární města Liberec, nebo Ústí nad Labem. V českém byznyse nedosáhlo mnoho podnikatelů tolik co majitel Agrofertu. On totiž podniká převážně v reálné ekonomice, nikoliv v prostředí pochybných kšeftařských operací. Potud lze považovat sebevědomí pana Babiše, když mluví o politicích jako o těch co nic nedokázali a nikdy nic kloudného nedělali, za oprávněné.

Jenže to, co se odehrálo v minulém týdnu, bylo neobvyklé i na poměry v neklidné české kotlině a moravských pahorkatinách a nížinách. Ex mašinovský Deus si dovolil natvrdo vstoupit do mediálního byznysu zakoupením vydavatelství MAFRA, včetně „ nejdůvěryhodnějších deníků“ MfDnes a Lidových novin ! Zopakujme si, o jakou, že to mediální skupinu obohatil pan Babiš svůj holding a jaký mediální moloch to vytvořil.

Dnes disponuje tištěnými deníky MfDnes, Lidové noviny, bezplatnými novinami Metro a týdeníkem 5+2 dní. Na internetu mu běží webové verze iDnes, Lidovek a Metra. Píše se, že uvedená čtveřice novin vychází v nákladu 1 520 000 výtisků. Reálná denní čtenost těchto tištěných novin bude kolem 1 milionu čtenářů ( osud velké části nákladu týdeníku 5+2 dní je podobný reklamním tiskovinám, čtena je pouze část výtisků ).

Návštěvnost webů vydavatelství MAFRA je celkem exaktně spočítána ZDE ( http://www.netmonitor.cz/sites/default/files/vvnetmon/2013_05_netmonitor_offline_report.pdf ).

Zpráva říká, že průměrný počet unikátních denních návštěvníků na novinových serverech MAFRY v květnu 2013 byl :

idnes.cz 2 458 000 RU

lidovky.cz 223 000 RU

metro.cz 10 000 RU

Protože návštěvnost obou webových portálů idnes.cz a lidovky.cz se skládá z návštěvností tematických podstránek, reálná návštěvnost v počtu skutečných čtenářů bude asi čtvrtinová. Stejně ale i takto redukovaná čísla nám dávají dohromady impozantních ( 2458 + 223 ) / 4 = 670 + 10 = 680 000 reálných denních návštěvníků novinových webů MAFRY.

Andrej Babiš od MAFRY v balíku zakoupil také televizní stanici Óčko, jejíž denní sledovanost je 725 000 diváků a také virtuálního mobilního operátora Mobil.cz, jehož počet zákazníků lze řádově odhadnout zatím na několik desítek tisíc.

Podtrženo sečteno tak jako tak tato mediální akvizice spolu s týdeníkem 5 + 2 dní oslovuje denně

Tištěnými novinami 1 000 000 čtenářů

Internetovými deníky 680 000 čtenářů

Hudební TV stanicí Óčko 725 000 diváků

Celkem 2 405 000 čtenářů a diváků

Zajímavý je pohled na ekonomikou MAFRY za loňský rok. Ukazatel EBITDA ( zisk před započtením úroků, daní a odpisů ) hovoří o cca 250 milionech Kč, zisk po zdanění by byl pravděpodobně okolo 80 milionů Kč, ale s ohledem na odpis jakýchsi starých kostlivců se bude blížit nule. Z přeřeknutí pana Babiše v Hyde parku lze odhadovat, že od německých vlastníků MAFRU odkoupil zhruba za 1 miliardu Kč. Důvody proč němečtí vlastníci prodávají, jsou pochopitelné, zisk rok za rokem klesá, neboť tištěné noviny a časopisy jdou celosvětově do kytek a reálně hrozí, že v příštích letech se firma dostane do červených ročních čísel.

Důvody, proč pan Babiš MAFRU za této ne příliš optimální ekonomické kondice koupil za tak velkou hromadu peněz, jsou již méně pochopitelné. Racionálně uvažující investoři obyčejně počítají v průměru nejhůře s desetiletou návratností. Nabízí se samozřejmě kalkul s možností ovládat veřejné mínění a také s tím, že konsorcium má potenciál růstu

po restrukturalizaci a dosažení synergií po zařazení do struktury Agrofertu. Víme také, jak pan Babiš standardně postupuje jako správný podnikatel-žralok. Takže i motivaci finančí nelze zcela odmítnout. Osvědčené schéma pana Babiše u většiny akvizicí bylo : co nejlevněji koupit, integrovat, ponechat značku, ořezat náklady až na kost, dostat firmu do zisku, ale ZACHOVAT A POSTUPNĚ ROZŠÍŘIT PODÍL NA TRHU ! Nepochybně to takto bude i v našem případě. Co z toho všeho plyne pro naše nebohé žumpálisty z redakcí novin MAFRY ?

Pan Babiš veřejně prohlásil, že se redaktorům do práce nebude míchat. „Ať si píší, co chtějí !“. Své bohulibé úmysly vydržel plnit jen několik hodin, když prohlásil na adresu nebožátek :

„Nevědí, s kým mají tu čest,“ rozhořčeně ! Pak se ale omluvil na „výrobní poradě s pracujícími“ jako vystřižené z fabrických rudých koutků z dob reálného socialismu, viz.info a fotografie z výrobní porady ZDE: http://www.lidovky.cz/nevedi-s-kym-maji-tu-cest-stezoval-si-babis-na-ln-pak-se-omluvil-pbx-/zpravy-domov.aspx?c=A130628_173145_ln_domov_rak

Pracující mu totiž řekli, že moderní žurnalistika nemůže být přímo ovlivňována majitelem vydavatelství. A Andrej Babiš, vychovaný reálným socialismem, hněvu pracujících porozuměl, ale na 200 % si myslí pořád to samé. Hodně mi tento konflikt připomíná jednání legendárního CEO GE Jacka Welche, když pořídil TV stanici NBC. Napsal o tom ve své knize vzpomínek „Rovnou k věci“ v kapitole „Spojení žárovek s NBC“. Stojí za to si popis jeho zkušenosti přečíst. Dlouho se čílil nad tím, že televizáci si o sobě mysleli, že jsou umělci a že na ně standardní fabrické postupy neplatí. Nakonec byli pomocí tlaku kapitálu ochočeni. Dnes si nedovolí kriticky špitnout proti GE a vyšlapují stejně jako v kterékoliv jiné fabrice GE.

Totéž čeká na naše žumpálisty, budou vyšlapovat jako dělníci v Babišově masokombinátě, nebo pekárně. Pan Babiš totiž pojímá projekt integrace MAFRY jen jako další ze svých předchozích četných integračních a akvizičních projektů. Nebohá děvčata a mládenci z MAFRY proti sobě náhle mají protřelého drsoně, který se s nimi v reálu nebude párat. Má mentalitu neutronového Jacka Welche, také sdílí filozofii „ rovnou k věci“ a nemá problém se obrazně řečeno převléci do

montérek a „dát řeč s dělnictvem“. Takže nemají nejmenší šanci. Obyčejně nejsem škodolibý. Ale našim žumpálistům tuto lekci, která teprve začíná a jejíž konec je mi jasný jako slunce, přeji z celého srdce. Budou ochočeni !

Jak ? Standardně. Protřelý podnikatel, když si neví rady s dělnickým bouřícím se plebsem, rozdělí jej na části a odstraní největší buřiče – vůdce. S vyššími patry managementu a s lidmi s poněkud vyšším IQ se ve firmách postupuje jinak. Pošle se na ně nezávislý audit, nebo dva a potom se jen krčí rameny. To víte, já bych až tak nepostupoval, ale audit nám to řekl a jste jistě rozumní a chápete to.

Milionkrát přehrané schéma, milionkrát úspěšně přehraný scénář. A už to začalo, morální kodex vztahu majitele a pracujících má sepsat, kdo jiný, než provařený novinový bard Hvížďala, alias prý v análech StB Drozd. Tolik návod korektního postupu pro naivní veřejnost. No neschvalte jim to !

Reálně to bude ale jinak.

Neutronový Andrej jim dá ekonomický rámec a tím bude o obsahu novin rozhodnuto. Nemáš redaktůrku ekonomické výsledky za první kvartál roku ? Do obsahu Ti mluvit rozhodně nebudeme, ale dobrá, pokud jde o ekonomiku, Já a soudruzi Ti pomůžeme. Nemáš zisk ani za druhý kvartál ? Je nám líto, sbal si svých pár švestek do krabice od banánů a padej ! Nepochybně navíc již nyní začal působit další veledůležitý faktor vyvolaný akvizicí – autocenzura pracujících ze strachu o dobré bydlo.

Nebohá děvčata a nebozí mládenci z MAFRY mají poznat konečně po 24 letech co to je tvrdý kapitalismus. Dosud se s nimi kdekdo mazlil, uplácel je a předcházel si je. Teď s nimi bude zatočeno. Jó, to byly doby kdy je zvali politické celebrity na různé štiřínské zámečky, hostili je za peníze daňových poplatníků a pouštěli jim of record šťavnaté informace „jen pro ně“ ! Nebo ještě nedávno takový vznešený až osvícený chrápal, jak ten si je předcházel a jakou úctu jim prokazoval. A nyní jim káže buran, který neumí ani pořádně česky, asi provařený Stbák, počínající stařec, který sice zatím udrží moč, ale ne sled myšlenek podle jejich gusta. Musí to být tvrdý pád. Jak oni jím opovrhují !

Ale dobře jim tak. Bohatého života kapitalistického se jim holoubkům zachtělo, avšak za podmínek bolševicky chráněné výjimečnosti. Věru v dějinách české publicistiky se po těchto služkách režimu nebude plakat. Jen houšť a větší kapky ! Dosud bezvýhradně kolaborovali s režimem a jejich dlouholeté hanebné posluhování bylo jednou z hlavních příčin současného společenského marasmu. Poslední otázka, která může čtenáře napadnout v této souvislosti je, zda česká demokracie tímto dealem neutrpí ? Odpověď je, že ani náhodou. Jednak proto, že demokratura není demokracie, jednak proto, že lze očekávat, že vzhledem k nastalému trendu obdoby normalizační autocenzury a nemožnosti kritiky majitele, se situace ani nezlepší, ani nezhorší, bude zkrátka svými výstupy jiná, nicméně stále prostituující, snad jen ještě primitivněji. Ze strany žádných prodejných soukromých médií už nelze čekat žádná příjemná překvapení. Babišovy dobroty budou chutnat stejně blbě jako ty germánské. Je jasné, že nad vchodem do světa soukromých médií visí jak pro žumpálisty, ale také pro čtenáře posluchače a diváky nápis převzatý z Dantova Pekla, „Zanechte vší naděje ( v očekávání kvality ), kdo vstupujete“.

Obrovská čísla čtenosti a návštěvnosti produktů žumpálistů by v leckom mohla vzbudit ve srovnání s čísly, která generují relativně nezávislá média, rezignaci. Jistá naděje zůstává upřena na média tzv. veřejné služby a mnohá média nezávislá, pro která se otevřel prostor díky internetu, třeba noviny jako je Kosa. Ta nezávislá poznáte snadno podle toho, že Vás neoblbují téměř žádnou reklamou. Čím méně reklamy, tím více šance na nezávislost a korektnost. Je na nás občanech, abychom si nadutost nenechali líbit především od veřejnoprávních médií, která si platíme. Když nedávno kráčel nepovolený a nečekaný průvod stoupenců Holešovské výzvy na Krkavčí hory za zpěvu chorálu „Kdož sů boží bojovníci“, sevřely se prý nejednomu nepostižitelnému z ČT stresem půlky. Také tito potřebují výchovu jako prase drbání o to víc, že zde může pro svobodnou společnost kynout jediné místo jakž takž pravdivých a vyvážených informací. Také díky neutronovému Andrejovi došlo k vyjasnění oblohy jako po bouřce a zřetelně se ukázal cíl kam je potřeba, aby občanská společnost zamířila svoji energii.

Příspěvek byl publikován v rubrice Groessling podotýká se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

33 reakcí na VÝCHOVA ŽUMPALISTŮ BABIŠEM

 1. Skogen napsal:

  Trošku postrádám zmínku o Babišově politických hrátkách. O dveřníkovi Randákovi a MUDr. Hnízdilovi v kůži Johnatana Harkera, zděšeně prchajícího z tajemného hradu v Karpatech. O tom, že Babiš politické ambice má, ale firemního myšlení se asi zbavit nehodlá, takže by dál ořezával na kost. A že „Ano 2011“ má příští rok mít ve volbách kandidátku.

  A jelikož nebylo nastíněno, co tedy přivedlo českou kapitalistickou dvojku podle osobního majetku na mediální trh, budu se držet toho, že a) potřebuje vylepšit vlastní mediální obraz, jemuž se zrovna dvakrát nedařilo b) potřebuje trošku zregulovat mediální obraz konkurentů. A že se mu obojí nejspíš povede.

  Nevím jak vy, já vidím v neslučitelnosti firemního řízení s vedením státu obrovské riziko na to, abych vyjadřoval jinak i oprávněné zadostiučinění nad blížícím se osudem mizerných žurnalistů, kteří se o sebe mimochodem postarají. Věděli, co psát ,včera, budou to vědět i zítra. Žádná změna, jen vítr se stočil jiným směrem.

  Představím-li si vedení státu směrem v nastíněné filozofii, mám před sebou obrázek čehosi jako masakru motorovou pilou z Hamé Babice, co vše neefektivní nacpe do konzerv, které se už stejně těžko dají jíst, takže to tam příliš vadit nebude… Při té představě bych raději MAFRÁkům ten jejich svět na hraní nechal. Už proto, že mě v někdejší podobě zcela míjel, což už by nyní platit nemuselo.

  • Cech napsal:

   To základní,kde podle všech indicií potřeboval pan Babiš ušetřit, tak to je cena za prohlasování jím předkládaných zákonů.
   Protože zřejmě po zkušenosti s povinným mícháním řepky do paliva nechce tento balík platit podruhé, no a ten díl který šel do našich nezávislých novinářů pro zabezpečení závislosti byl zřejmě obrovský.

  • Cech napsal:

   No a to že Kubice to má nahnuté, je přímo hmatatelné od tohoto pravdomluvného člověka,opravdu píše pravdu pouze je nutné ji umět číst.
   http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/politici-volicum/Topolanek-Zastavme-Andreje-Babise-277755
   To že Bakalova ochrana opravdu slábne a právě „odcházející snad“ elity částečně ztrácejí onu „dědíčnou“ funkci, která jim měla dlouhodobě zaručovat stabilní vymáhání renty za jakékoliv vlády(pravo_vevé nebo třeba i levo_pravé).
   Toto lze opět velice jasně a „čitelně číst“ u toho opravdu ohroženého ztrátou „renty“.
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Mirek-Topolanek-durazne-zautocil-na-Andreje-Babise-Ctete-pouze-u-nas-277754
   Takže vliv Babiše na naši elitu bude a bude se více dotýkat typu jako je M.C.P jejiž téměř všechna mlhavá klišé typická pro „intelektuální“ typ uvah stylem cesta na Zapad je nejvyšši dobro, aniž se rozebirá, co to znamená.

 2. Jeff napsal:

  Zachtělo se jim nezávislosti umělcům ? Marš ke strojům, Zlámalová na linku v masokombinátu, musíme být kreativní a né že ne. Anebo soudruzi vstoupit do Strany, tak ako to pochopil súdruh Komárok. Veď čo sa s tú holotů benděm srať… Babiš byl onehdá v Hydepárku a byl celkem rozumný až konzistentní, zejména když poukázal na nahotu ČT. Zadrhnul se jen v momentu, když přece jen bohužel nedokázal vysvětlit, kde vzal základní kapitál k podnikání.

 3. Hudec napsal:

  O Klausovi to nevím a soudím, že si to možná pletete.
  Ovšem s naprsotou jistotou vím, že ČT vysílala v hlavní zpravodajské relaci na ČT1a potom na ČT2 v tehdejší „jednadvacítce“ reportáž ze zahájení provozu nové továrny na výrobu nápojových plechovek v Ejpovicích (Škoda Plzeň). Bylo to těsně před volbami 1996 a byli tam mnozí (Havel, Ruml, Dlouhý atd.). A v této reportáži se tato scénka odehrála, ovšem Salzmann ometal smítko z klopy Lubomíra Soudka, nikoliv Václava Klause (třeba to ale byl nějaký jeho zvyk….). Točila a stříhala to Bára Tachecí (hodně jsme spolu tehdy kamarádili) a volala mi dopředu, abych to nepřehlédl.
  Nebývalá legrace.

  • Laco Grőssling napsal:

   Tak Vy jste spoluviník ? A co když ten pan Salzmann ometal těch sak víc ? Na tu reportáž z plechovkové fabriky si pamatuji. Byl to konec éry pana Soudka. Teď nevím o kom se říkal tehdy vtip jaký je rozdíl mezi Soudkem a Stehlíkem ( správná odpověď byla 2 roky ). Ještě ta fabrika funguje ? Asi má jiného majitele než Škodu, že ? Jak ten čas letí, teď by stavěli fabriku na granulát pro pivní PET láhve.

 4. zemedelec napsal:

  Pane Grösling.
  Výborně napsáno.Sice se to dalo od Babiše čekat,že jedině dalším vymýváním mozků občanů,může docílit co potřebuje.Také to,že chce vstoupit do politiky,nepřekvapuje.Takže můžeme očekávat,jaká bude i reklama v jeho médiích.Jenom můj názor,že to není schopný podnikatel,ale všeho schopný a takové známe z historie,až se dopracovali ke svému zničení.
  Jak píše pan Jeff,moc málo víme o jeho začátcích.

 5. Tacit napsal:

  Bakala udělal z Hospodářských novin naprosto zpolitizovanej blivajz. Vzpomínám, když HN vycházely 1x týdně a byly čistě odbornou ekonomicko-hospodářskou tiskovinou. Působila tam tehdy řada nezávislých (jéžiš, to teď zní jako scifi) ekonomických novinářů. A.s. Economia pak postupně zavedla odborné měsíčníky, kam odklonila z HN „odbornosti“ a z HN vznikla obyčejná politická tiskovina. Příchodem Bakaly se zde pravicově přiostřilo a vznikly opravdové rozplizlé Bakalářské noviny. Vrcholem byla např. dvoustránka o Bakalových úspěších (vyšlo cca před měsícem).

  Předpokládám, že Babišovy dobroty, to bude jiná káva. Den před podepsáním smlouvy s Mafrou (24.6.) napsal na své stránce na twitteru: „Zítra asi něco koupím.“
  Jinak pro studium Babiše je to velmi zajímavý web. Většinou tam píše krátké sentence, jako např.: „Moje slepice snesou za měsíc 140 milionů vajec“ (1.7.), nebo „Tak jsem to koupil a učím se pořádně česky. Všem se omlouvám za den zpoždění. Doufám, že z toho budou mít všichni takovou radost jako já.“ (28.6.).
  Tak radujme se!
  Peníze mají obrovskou moc a Babiš prostě jedná pod heslem: Zaplatit se dá každý, jenom každý za jinou cenu.

  • Laco Grőssling napsal:

   Příznačné je Tacite, že Blesk a HN jsou hodnoceny mezi grafiky a copywritery velmi kladně. Takže výborná forma, ničemný obsah.
   Problém u HN také je, že v tuzemsku zase až tak není o čem originálně z byznysu psát a na zahraniční byznys nemají osobnosti.
   Včera jsem se velmi zasmál fotogalerii z otevření nového Bakalova open space v Karlíně. Místní žumpálisté z toho všeho byli dost přepadlí, zejména ony 2 přihlížející ženy, ale ani Šídlo ( kterého asi jako jediného mezi žumpálisty neřadím ) nevypadal moc ve formě. Více ZDE : http://byznys.ihned.cz/c1-60172760-zdenek-bakala-slavnostne-otevrel-novy-newsroom#fotogalerie-gf548246-12-2339860 .
   Trochu jiný Babiš, jen trochu.

   • Aldo napsal:

    Není mi dost jasné měřítko podle kterého lze řadit žurnalisty do té druhé kategorie, ale pokud jde o Jindřicha Šídlo tak dost často je na něm znát (bohužel, protože jinak je to dost sympatický pán) koho chleba jí. Na druhou stranu to lze i pochopit. Stejně jako ty co za totáče zapřeli nos mezi očima abysedostali na vyšší židli.

   • František M. napsal:

    Blesk mezi grafiky? To je snad fór měsíce, nebo ne? 😀

  • Qiedo napsal:

   Tak pokud jeho slípky žijí v Čechách, i já mám radost. Budou, doufám, zobat českou pšenici, slámou se bude podestýlat českým kravkám, možná se i vyhnojí kus pole pro pěstování cukrovky,..asi ne, cukrovary jsme nechali zbourat. (28.6.1914 – sarajevský atentát vedl k začátku 1.sv.války, doufejme,že tato událost bude mít následky bohulibější.)

 6. Qiedo napsal:

  Doby, kdy jsem pobýval v kopcích jsou pryč. Tehdy jsme si na chleba mazali čínské vepřové a na víčku od ešusu smažili český luncheonmeat. Paštiky od pana Babiše neznám, nedávno si ale náš rybář Velkoryb Jakub Vágner v jedné své reportáži pochutnával na smažených larvách jakéhosi hmyzu. On hmyz má velký obsah proteinů a nemalá část světové populace díky pojídání kobylek přežívá. Pohoršovat se nad složením paštik z Hamé je asi úlet. Jak je na tom p. Babiš se sociálním cítěním obecně a k jeho zaměstnancům vůbec, nevím. Nikdo z mých známých u něho nepracuje. Asi to bude kapitalistická klasika- nelíbí se ti tu? -vždyť můžeš jít pracovat jinam!
  Možná,že zmiňované deníky uberou na své modré agitaci ,neb to, co dodnes Idnes předvádí dokáže snad jen Drtinová s Klepetkem. Ten druhý z nich obzvláště v posledních dvou čtyřiadvacítkách perlí. “ A nepřipadáte si nějak méněcenný, že Vás pan Rusnok oslovil až v poté, co jím první oslovený odmítl?“ Podobnými, někdy až urážejícími otázkami opakovaně buší do svých hostů. Na jejich místě bych v sobě tolik slušnosti nenašel a poslal bych ho do… tady musím brzdit, dalo mi to moc práce to nadatlovat. Jen je mi divné, že nikomu nevadí nevyváženost podobných diskuzních pořadů, OVM nevyjímaje. Odbočil jsem, omlouvám se. Hezké dny, i pro Ištvána

  • Anonymní napsal:

   Toho Klepetka versus Rusnok jsem také viděl a za jeho drzé a podpásové otázky jsem vykřikoval takové nadávky, až mě musela rodina kotit; zlatý muž ten Rusnok, že ho neposlal do…Předevčírem se zase předvedla Drtinová v rozhovoru se šéfem podnikatelů Hanákem (přesnou funkci jsem zapomněl): zabruslila totiž na půdu diplomacie, ekonomické zvláště, kde projevila ještě větší neznalost a pitomost jako obvykle. Ovšem protějšek ji suverénně usazoval až zesměšňoval. Tu by měl Babiš „vykoupit“, protože jinak nás bude snad provokovat do zániku TV. Co má za kvality, že ji tam stále drží?!
   Jinak k tématu pana L.G.: Škodolibost je škaredá vlastnost, ale dnes se za ni nestydím. Takže k nákupu Babiše jen po slovensky dodávám:“Tak jim treba!“

  • Gerd napsal:

   Sice jsem to neviděl, ale položit Klepetko takovou otázku mně, měl bych odpověď: „Cítím se méněcenný, že musím odpovídat na takovou otázku právě ve Vašem pořadu“. 🙂

 7. Václav napsal:

  co se týká stěhování redakce Hn tak bylo veselé číst jak se těší na sestěhování redakce spolu s Respektem do sice krásné bývalé fabriky, ale uvnitř budou sedět jak narovnáni jak housenky a to nemůže nikoho těšit. Navíc jak upadla kvalita hospodářek tak jde dolů i Respekt, kde dnes jdou do popředí novináři ala madam Lauder, která dokáže napsat 6stránkový článek o ničem.

 8. Kutil napsal:

  Ovlivňovali víc než milion voličů, jak naznačuje autor, a přece nedokázali zabránit, aby se Zeman dostal na Hrad. Někde je chyba. Anebo to všechno není tak černobílé…

 9. VáclavP napsal:

  Velice zajímavý článek se kterým můžu z 90% souhlasit. Napadlo mě několik poznámek.
  – bude to další důvod k tomu, číst ty noviny odzadu, tedy o sportu.
  – když tam bude jenom reklama a nulový obsah, kdo to bude kupovat a číst ? ( zvlášť v době internetové konkurence )
  – nemůže fungovat i pozitivní efekt, tedy, že močící stařec už má vyděláno a chce pomoci ČR ?

  • vlkp napsal:

   Václave, Václave,
   říkáš noviny číst odzadu? Ty snad nemáš dost zkušeností s tím, jak sportovní rubriky pražských oblbovadel psaly na jaře o Viktorce?
   Tvůj návod by fungoval jedině tehdy, kdybys opustil jedinou pravou víru a stal se, ta hrůza -sparťanem! 🙂 To bych tě ovšem začal podezírat z toho, že jsi tam někd e v malajsku padnul do spárů nějaké hašišandy , co do tebe pumpuje matroš horem dolem!

   • Kutil napsal:

    Řečeno se smějícím se smajlíkem: problém je, že současné noviny většinou na posledních stranách nemívají sport… A to psaní o Viktorce – podle očitých poznatků: nadutost „lidí kolem Viktorky“ v posledních kolech ligy naštvávala i ty sporťáky, kteří jsou jinak skalní antisparťané, takže na just a osobně, byť by v tom někteří i tady přítomní chtěli hledat něco jiného, třeba spiknutí. Nebo peníze.

    • VáclavP napsal:

     Chtěl jsem odpovědět Vlkovi, ale tohle mi nedá…Nadutost lidí kolem Viktorky, viděl jsem video ze Sparťanské rozlučky se sezónou. Křetinský byl super business slušnej, ale k fotbalu se mi to nehodí, fotbal je o emocích a ta nadutost může být stejně tak radost z úspěchu

     • vlk napsal:

      Netuším o jakou nadutost s e jedná. Nicméně, že bych šel třeba se Šádkem na kafe, tak to asi ne.
      Nicméně Václave, právě jsme prohrál iv přípravě v Rakousku s Fuerthem… Nic moc.

     • Kutil napsal:

      Taky nevím, co tím mysleli. Ale ti, o kterých vím, to říkali, a říkali to dost expresivně. A nebylo to při vítězství a při oslavách, ale v průběhu týdnů před tím, kdy ještě nebylo vůbec nic rozhodnuté. To tak někdy je. Jak jsem nabral, tak předávám…
      *
      A Křetínský, když jste ho zmínil, mi připomíná paralelu s Babišem. Křetínský „koupil“ Spartu pro svou prestiž a jako platformu pro další styky a byznys, ale protože pro podnikaní ve fotbale „nemá buňky“ (přičemž k jinému podnikání ano, a dobré – to tak prostě někdy je), tak si vzal poradce. Ovšem tak špatného, že klub nemá za celá ta léta „jeho vlastnění“ očekávané výsledky. Nikdo neví, proč si vybral zrovna tohoto poradce, proč na něj tak dá a proč se ho pořád drží, ačkoliv mu nepřináší předpokládaný efekt. Je to zvláštní, ale je to tak. A Křetínského první kroky byly podobné Babišovým, když si koupil Mafru. Sloni v porcelánu. Podnikatel Babiš asi už taky pochopil, že pro „mediální byznys“ nemá buňky, takže teď záleží na tom, jakého si zvolí generálního poradce (spekuluje se o Komárkovi, ale to jsem jen slyšel a šířím to jako drb) a jak mu bude naslouchat. Bohužel, nějaký šestý smysl mi říká, že deníky Mafry dopadnou jako Sparta… Jo, a rozdílnost od jiných a podobnost fotbalového a mediálního podnikání tady je, leč to by bylo na víc písmen, nechci tu zabírat místo užitečnějším textům, omlouvám se. (Původně jsem jen glosoval umístění sportu na stránkách deníků, protože se setkávám i s tím, jak někdo ostře kritizuje konkrétní noviny, abych posléze zjistil, že je vůbec nečte…)

 10. český maloměšťák napsal:

  K novinám a o čem nepíšou….taková malá zajímavůstka.
  Neoliberální ekonom a designovaný premiér Rusnok kromě toho, že čile praktikuje tkzv. politiku
  “ otočných dveří“ /přechází plynule z bankovního sektoru do vysokých funkcí v politické exekutivě, pak přechází opětovně do vysoké funkce v bankovním sektoru, přičemž se stává členem oficiálního poradního sboru politické exekutivy (NERV), kdy tento sbor doporučuje tkzv. druhý pilíř, a kdy Rusnok je do jisté doby čelným představitelem sdružení penzijních fondů…aby opět po čase odešel do vysoké politicko-exekutivní funkce, přičemž má mj. “ doladit“ i tkzv. penzijní tunel……..
  …tedy kromě tohoto je třeba vědět, že společnost ING /donedávna Rusnokův zaměstnavatel/ byla americkou soudní mocí odsouzena za porušení několika zákonů na ochranu před terorismem k dosti vysokému peněžitému plnění. .Přičemž ING tento verdikt přijala.

  http://www.fbi.gov/washingtondc/press-releases/2012/ing-bank-n.v.-agrees-to-forfeit-619-million-for-illegal-transactions-with-cuban-and-iranian-entities

  No, to jen naokraj….jen takový malý detail…to jen až se zase Rusnok bude v TV zubit a rozdávat moudra….vzpomeňte si, že svět je globalizovaný, a že tedy je na světě nejen Goldman Sachs.

  Jistě – nikdo nemůže za svého zaměstnavatele, navíc s rozsáhlou sítí dceřinek a poboček….jak jsem napsal – jde o poznámku jen tak na okraj, protože se o takových věcech v MF nedočtete, není v jejich zájmu informovat tak, aby to mohlo mít negativní vliv na budoucí příjmy z inzerce.
  Což je pochopitelné.

  • Carlos V: napsal:

   Je otázkou, jestli má být Rusnok nazván neoliberálním ekonomem, právě když propaguje povinný druhý pilíř.

   Za liberální postoj v původní slova směru bych považoval první část reformy – můžeš platit menší pojištění, dostaneš menší důchod. Ovšem ne druhou část – a ušetřené penízky musíš svěřitr někomu, kdo ti vlastně nakonec vůbec nemusí vrátit.

   Pěkně děkuji za takový neo-liberalismus.

  • VáclavP napsal:

   Zajimavé, ale chybí podstatná informace. ING se druhého pilíře neúčastní.

 11. anita napsal:

  Nějak se mi při čtení evokuje, přestože nejde o dědictví

 12. český maloměšťák napsal:

  Václav P.
  Hmm…ano, to je pravda. Ale pokud si přečtete jejich vyjádřerní, tak je to ne z principu, ale kvůli přijaté podobě.
  Přičemž exbratr Kalousek nyní usilovně pracuje na tom, aby věc byla přijetelnější – pro penzijní fondy a jejich marketing. Je to koumák a navíc drží slib. Mám ho svým způsobem rád, je to jakoby reformy a standardních opatření plná nádoba.
  Stejně je to ale zábavné, ne ? Být zároveň čelným představitelem penzijních fondů, ve stejné době radit coby člen NERV mj. v otázce přesměrování penzijních odvodů do penzijního fondu..a pak se stát premiérem ?
  ONo by bylo ještě zábavnější sledovat jeho kroky – na postu premiéra…ve směru jak naložit s tím dosud propadákem /2.plaňka v plotěl/.

  Ale mě nešlo prioritněo Rusnoka, spíše o to, o čem se nepíše – v kraďákovských mediích.
  Btw – ING pobrala státní pomoc od holandského státu…též nic moc reference, ale dotace bere kdekdo – i Babiš.

 13. Gerd napsal:

  Je to velmi dobré, když skalní bašty neoliberalismu jej nyní pocítí na vlastní kůži. Tedy dktrínu, kterou sami ordinovali jiným. Že si sympatie široké veřejnosti nijak nezískali je zřejmé z čísel prodeje. A. Babiš zřejmě dosadí své šéfredaktory a ti už si pohlídají, aby novináři psali správným směrem. Žaludek na to novináři mají, tak jim nebude činit nejmenší problém ze dne na den obrátit a popírat vše, co dosud hlásali. Změna se asi neuděje hned, chvíli je nechá v klidu a možná si do redakcí nasadí své koně, kteří jednoho dne budou sedět v židlích šéfredaktorů. Odhaduji tak za 5-6 měsíců, aby stihnuli volební kampaň. Bude veselo, spící Karel a padákový Mirek už asi nedostanou tolik jásavých ovací na každou blbost. Potit se ale bude i ČSSD, protože i ona je konkurentem Babiše.
  Na novináře bude stačit četnost návštěv jeho článků na internetových vydáních, a za měsíc bude mít majitel jasný seznam cílů na likvidaci.
  Možná jednoho dne historici vyhodnotí datum koupě novin A. Babišem jako počátek konce modré i oranžové mafie. Zatím ještě slaví.

 14. Tony napsal:

  „Když nedávno kráčel nepovolený a nečekaný průvod stoupenců Holešovské výzvy na Krkavčí hory za zpěvu chorálu „Kdož sů boží bojovníci“, sevřely se prý nejednomu nepostižitelnému z ČT stresem půlky. Také tito potřebují výchovu jako prase drbání ….“
  ====
  Bohužel se to nedotáhlo ke kýženému konci …

Komentáře nejsou povoleny.