Nejnaléhavější úkol Rusnokovy vlády


Rusnokova  vláda za  dva  týdny  bude podrobena  zásadní  zkoušce  v poslanecké  sněmovně – hlasování o  důvěře. A  nezdá  se, že  její  šance  jsou  nějak vysoké.  Ani levice, která má  bytostný  zájem  na  tom,  aby  minimálně nevládla  Němcová a její  panoptikum, zatím  nemá  jasno v  tom,  zda  zvedne  ruku  či nikoli.

Což osobně  pokládám  za sekundární problém,  z hlediska  existence  Rusnokova kabinetu,  jakkoli  rozhodnutí zda pro něj  hlasovat nebo  ne, nadělá  ještě  mnoho zlé  krve.a  zejména  v sociální demokracii zadělá na příští  války. Což  nepochybně  byl jeden  z  vedlejších  Zemanových  cílů.  A čím  déle  budou v  Lidovém  domě  protahovat  rozhodnutí  o  tom, jak se k  téhle věci postaví  08.srpna,  tím  více škody ČSSD  vznikne.

Rozumím  Sobotkovcům, kteří  tvrdí,  že  je  to otrávená  návnada  a že  je potřeba  ji nechat  ležet a  vůbec  o  Rusnoka a  spol neušpinit.Je  to  strategicky   správná  úvaha.  jenže má  své nemalé  náklady –  Zeman a jeho církev  dostane  na  socialisty  univerzální klacek,  že  zradili  levicovou  věc  a umožnili návrat  korupice. Ostatně, on na nic  nečekal  a  už  s ním mlátí kolem sebe. Viz včerejší rozhovor  pro ČT.

Rozumím  ale i Haškovcům,  že  je potřeba  udělat  všechno,  aby  Kalousek už  nedostal  šanci  se vrátit  zpět,  aby nedošlo k  zaříznutí Ivo Ištvána a zastavení  vyšetřování.Jde o taktickou  úvahu,  řešící  momentální problém. Ale opět – náklady pro  soc dem  jsou obrovské.  Bude pravicovými medii / vlastně  už  je/ cupován, že  podporuje  demontáž  parlamentarismu,  že  umožňuje  Zemanovi, aby instaloval svůj poloprezidentský  systém,  ale  hlavně,  přijetím tohoto názoru  rozštěpí  sama  sebe.

Už jsem to  tady psal několikrát  – ať  v Lidovém domě  udělají  cokoli,  vždycky  na  doplatí a naopak  někdo jiný  shrábne  bonus. Samozřejmě, vím, že  je  na Kose několik nicků, co  radostí povyskočí,  když  dojde k oslabení  oranžových.  nijak se  tím netají –  ať  je  soc dem tak slabá, jak je  to jen možné….  Velmi krátkozraký, neváhám  říci  – hloupý postoj,. Bez  co nejsilnějších socialistů nepůjde sestavit a zejména  udržet  žádnou  rozumnou  funkční  vládu nemafiánského charakteru!  Problémy  země  nepočkají a čím budou  socialisté  slabší,  tím  více bude  různých  kibiců  s hraběcími radami, ale nulovou  zodpovědností  za  výsledek. A  samozřejmě  rostoucí  chuť  prezidenta  si přisvojovat  z výkonné  moci stále  více.

Zkusili jste  si  položit a hlavně  zodpovědět  dotaz  proč , že  Fischer   i po  svém, nepochybně  skandálním,  řešení  svých závazků  z prezidentské  kampaně,  zůstává  v  Rusnokově  vládě  jako  její nejdůležitější  člen a  ani Rusnok ani Zeman  s  tím nemají  žádný problém? Přesto,  že  vědí a dokonce jim to bylo osobně  řečeno při jednáních  jak komunisty  tak socialisty, že  Fischer  je  v zásadě  nehlasovatelný. Obě partaje  vědí, co  říkají, protože  pokud  zvednou  ruku pro Rusnoka, znamená  to souhlas  s  Fischerovými podivnými machlemi.  A  tisk  si to nenechá  ujít a bude  se ptát  – proč  vám  ty  divné prachy  nevadí, když máte  problém  s  financováním ODS?  Vždyť je  to stejné jako peníze modrých?   Moje  odpověď  je  jednoduchá  – protože  to Zeman takhle  chce! Protože  ví,  že  zanáší  zmatek  do etablovaných levicových  stran.Pro něj by nebyl  sebemenší problém Fischera  během minuty  zpopelnit.  Ale  on  nechce, jemu  to takhle  vyhovuje.Jak  komouše, tak  socany  řádně vymáchat.

A navíc  stupňuje  tlak – přes  svého  Jakla – Mynář  nic  jiného není,  jen  Jakl  byl  daleko zábavnější a kreativnější  v  obhajování   toho, proč  Klausem puštěný  kámen z  ruky  umí podle potřeby  padat  k  zemi  či  zrušit gravitaci a stoupat  vzhůru.  Takže  jsme  se dočkali prohlášení  – když nedostane  Rusnok  vaše  hlasy, svěřím druhý pokus Němcové!  To  už není politika, to je prostě  vydírání. Protože  ty  hlasy  nic  neřeší. Jak si ukážeme  za  chvilku.

Otázkou  je, co s tím  dělat.  Osobně  si myslím, že  jediné  řešení, nikoli extra  funkční a už vůbec ne  elegantní, je  v  co nejkratší  době  prohlásit, jak  z  ulice Politických vězňů, tak  z Lidového  domu  – .Rusnokova  vláda  není naše  vláda, ale  bereme ji  jako daleko menší  zlo a  protože nemůžeme  dosáhnout  rozpuštění  sněmovny, dáváme jí, i přes  naprostou nehlasovatelnost Jana  Fischera,  svůj  hlas. Nicméně, pokud  lumpenpravice usoudí,  že  chce vyvolat nové  volby, jsme kdykoli  všemi hlasy  k disposici, nehledě na  Rusnoka!

Tohle se už  podle mne  mělo  dávno  stát!Vnitřní pnutí, zejména u  oranžových by  se omezilo na naprosté minimum a  také  Zemanova rozbíjená  v  podání jeho i jeho papouška  Mynáře ,  by  se z větší  částí  stala  zbytečnou.

Zejména tehdy,  když je  zřejmé,  že podpora  ať  poslaneckého  klubu  sociální demokracie , KSČ, či ABL ,  naprosto o ničem  nerozhoduje neboť  v celkovém součtu je prostě  početně nedostatečná.

Všechno má  v ruce korupice. Když bude jednotná a  zatím to tak vypadá,  Rusnok  je bez  šance. Takže  vydírat  socany  tím,  že  když  oni nebudou hlasovat  podle  Zemanova  gusta,  je   jen součást  dalších následných  her .v budoucnu. Ovšem  bez  logického vztahu  k  současné  vládní krizi.

Mimochodem  – ono  je  v  celém  kontaktu  Hrad+Rusnok vers ČSSD  těch  hradních  faulů  několik.  Je zajímavé, jak  Sobotka  dostává  od Zemana  i Rusnoka  jednu  facku  za  druhu,  aniž  by  se mohl  bránit.  Je naprosto vědomě  dehonestován.  Předseda partaje  je prostě  předseda  partaje. A  jednání důležitosti  typu podpora  vládě by  měl  jasně  vést s prezidentem nebo premierem on!

Co  udělá  Zeman, když  zkouší  vyjednávat podporu vládě? Pozve  si místo vedení strany  šéfy  poslaneckých klubů! Aby  Sobotka  viděl, že  je považován za  onuci.  Co  udělá  Rusnok, když  vyjednává o tomtéž? Pozve  si  Haška…. Tyhle  fauly  jsou  pro pečlivého  pozorovatele  politické  scény  naprosto nepřehlédnutelné.  Zejména  v  situaci,  kdy  panská  jednota   ODS+Kalousek +Píka  drží všechny  trumfy a  na ostatních a jejich postoji tak vůbec nezáleží!  A  dokonce oni jsou  v tak komfortní pozici,  že  nepotřebují k  torpedování  Rusnoka  ani  101. Jim stačí  i jen  99 a v podstatě  97!!!!.

Za obrovskou taktickou  chybu pokládám  prohlášení  Sobotky,  že  chce  druhý pokus  pro  svou partaj!  Docela by mne  zajímalo,  co  si od  toho slibuje….Počty nezmění,  šanci  na získání  podpory  od  panské  jednoty  nemá. Jen bude vystaven  dalším a dalším  útokům  medií. Navíc  tahle  ohlášená  kandidatura  implikuje  postoj  – my  v  zájmu  svého stranictví  potápíme  úřednickou  vlád, kterou navrhnul prezident.  Chápu,  že  pro  Sobotku  to  byl  způsob,  jak odůvodnit  nehlasování  pro  úřednický  kabinet-  my  jsme nehlasovali proto, že  chceme  svojí  šanci. S  tím, že bude zeslaben  tlak  prezidenta. Ale  to  je naprosto  chybná  úvaha!  Zeman dá okamžitě  k  dobrému, jak prý  byl  zaříznut  při prezidentské  volbě, jakkoli  bylo  jasné,  že  i  při postupu do  druhého kola prezidentek,   by neměl v  roce 2003 dost hlasů, protože  lidovci  jasně prohlásili , že  Zemana  nikdy volit nebudou. tečka.  .

Sobotka  se dopustil taktické  chyby – neměl  si o tu  druhou  nominaci  říkat. Šanci nemá a  ruku pro  Rusnoka  nakonec  stejně bude muset  zvednout. A  o tom zda dostane  druhý pokus   bude stejně  rozhodovat  prezident  a ne  ten, kdo se přihlásí.   A  je dost pravděpodobné,  že  by  Zeman  s  touhle  variantou  za  ním nakonec přišel sám.  Jestli tedy  nebude chtít  hrát  velmi  tvrdou  zdržovanou  ve s tylu, který  jsme tady již několikrát popisoval.  Nebo to  dát  rovnou  Němcové..

Ne,  Sobotka  a jeho  nejbližší  marní  čas  – už  dávno  bylo na místě  vydat prohlášení  ve  smyslu toho, co jsem navrhoval  výše.A  v  klidu  čekat.

Ostatně  jsem  zvědav  na  to, co  provede  Zeman  jako tah  po  očekávané porážce   8. srpna.

Má, dle mého názoru, jen  tyto možnosti:

1-  nechat  dál vládnout  Rusnoka  v demisi a neřešit vůbec řev, který korupice a  její  sdělovadla  spustí.  Riskuje  ,pozvánku před  Ústavní soud, ale tak jako  nelze  přezkoumat  nesmyslný  výrok NS  ve  věci imunity,  není  ani  jednoduché  zažalovat  do Brna  prezidenta.  To jde jen  přes  senát a  tam  rozhodně famiglia neprosadí, co  si zamane.

2- hrát  hru na  zdržovanou, jak bylo  už  dříve  nakreslil. Totiž  nejmenovat  dalšího premiera, ale někoho pověřit  rozhovory  o sestavení  vlády.  Rusnkok  mezitím vládne  dál, jmenovaný sestavovatel  měsíc nebo  6 týdnů  marně  jedná, pak  následně vrátí pověření a   a  Zeman pověřuje  dalšího pokusníka  jednáním. Což  se dá opakovat  libovolně.

3- pověřit na ostro někoho /je jedno zda Sobotku nebo  dalšího  úředníka/ mimo  bývalou  vládní  většinu  skutečným pokusem sestavit  vládu.   což znamená, že nejpozději  v  říjnu je  tento  smeten a  další hru  už  si  řídí Kalousek  přes  šéfa  sněmovny  a někdy  kolem  půli  října  se Němcová stěhuje  do Strakovky. Na  8 měsíců..

4- respektovat  sílu korupice a  pověřit  Němcovou  rovnou.  Třeba  koncem  srpna nebo začátkem  září.

Nebudu  teď na pravděpodobnost zkoumat  jednotlivé varianty.Na  to  bude dost  času, až po  zkoušce  přežití  Rusnoka  a spol ve  Sněmovní,  pokud  vše  bude probíhat, jak se  zdá, že  poběží..

Jenže  tohle  všechno, co  jste  četli  doposud, NENÍ  tématem mého  článku.  Jen  uvozuje  situaci pro  velmi  jednoduchý  závěr.

Vlastně  dva:

1- co může  velmi zvrátit  počty

2-jaký  je za  dané  situace  hlavní  bod,  který by měl  rychle  řešit  Rusnokův  kabinet. Bezodkladně! Teď  hned  a ničím jiným  neztrácet  čas!

Tím  kdo  by  mohl změnit  zásadně rozestavení na politické  scéně  je  Ivo Ištván. Kdyby  dokázal  rozšířit  obvinění. Na  další  lidi  z  vlády a  třeba  dokázal, že  Vojenské  zpravodajství  bylo zneužíváno   kontinuálně a  svědomím  Nečase  ev.  dalších  členů  vlády.Nebo  předložit podobný  dynamit  ve  spojitosti  souhra  kmotrů ODS  a  členů  vlády.  A tak podobně. pak by  se plán Němcová  zhroutil sám od  sebe.A  nevylučuji,  že by nakonec sama  famiglie  hlasovala  pro Rusnoka..

Jestliže  to nebude možné,  bude Ivo  Ištván a další kolem něj,  bojovat o holý život. Což pokládám téměř  za  jisté. Ostatně  –  po  pádu vlády  jsem napsal, že  má  max. 6 týdnů  až  dva měsíce  na  to, aby posílil  dalšími hmatatelnými výsledky  svou pozici. A  to mne  ani stínem nenapadlo, jak  do  věci  zasáhne  NS….

Tím  více by  se Rusnok a  spol  měli zaměřit na jedinou opravdu  důležitou věc, kterou mohou vykonat! A  která  už měla  být  v  chodu! Minimálně. Ne, nemyslím rozpočet.Přesto, že jde o nejdůležitější zákon  země. Na  tom se přirozeně  musí pracovat, ale  Rusnok nemá a nebude mít  sílu na  to, aby jej prosadil. Takže  zbývají jen  udržovací  práce, které nepotřebují souhlas  parlamentu.

Právě mezi nimi je  jedna  velmi strategická.  Totiž  odstranění  lidí spojených  s  ODS , TOP a VV  z trafik v  v  dozorčích a  správních radách  korporací  v  majetku státu. Míním  tím  ČEZ. Česká pošta, LČR,  VZP. Správu  hmotných rezerv, Mero ČD  a  další podobné instituce. prostě  provést tam neprodleně  čistku.  Vyházet  všechny  ty  Šnajdry, Fuksy a jim podobné!  A že jich tam bude!

Prostě  vymést.  S  tím,co lidé ocení,  že jde o  těžké trafikanty.  A rozmáznout  samozřejmě  Šnajdra a  spol. a  další  exemplární případy.  Třeba  kalibru jistého  studenta Kotrby, kterého píka protlačila  do Budvaru.  Detaily  naleznete  zde a věřte , že  se vám budou  protáčet panenky, co je  u nás možné:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Temne-zakulisi-Kdo-travi-chvile-s-Karolinou-Peake-Manzel-pry-ne-279850

Tenhle masový vyhazov by měla  stihnout, přes valné  hromady  právě  do  8. srpna!  Do té  doby  má  k  tomu mandát  de jure. Není ji  vyjádřena  nedůvěra,  ale nikdo  teď  nemůže  tvrdit , že   důvěru nakonec nezíská.  Je  to pravděpodobné, ale nikoli nemožné. Jen  ty  lidi  odstavit  a  tím  i leckoho jiného od penězovodů.. Sebrat  jim  to, co  si vykšeftovali!  A  nejmenovat nikoho na jejich  místa.  S odůvodněním, že  tak  učiní  až  případě, jestli získá důvěru. Ale  že zatím  jen provádí nutnou  očistu, protože bere  boj proti korupci naprosto vážně. A  že jestliže  důvěru nezíská, bude na  další  vládě, aby  si tam dosadila  lidi  dle  svého výběru!

Zkuste  si představit, co  udělá  famiglia,  až přijde k moci . Okamžitě  vrátí  na ty místa  své lidi! Vrátí  tam provařeného Šnajdra?  Nebo toho  studentíka  Kotrbu?  Už  se  moc  těším!!!  To voliči krátce před  volbami  ocení!!  Vrácení koryt provařeným  ksichtům!A  když  nebude chtít  do  téhle  pasti?  Tak  se  vystavuje  velkému  riziku protiakcí nespokojených trafikantů!

Podle mne  nejdůležitější  věc. kterou  měl  Rusnok  už  dávno udělat.

Tak tady  jsem  chtěl dneska končit. Nemohu.  Kdo  má za  to,  že  Zeman  s  Rusnokovou  vládou nesleduje  své soukromé  zájmy,  například zviditelnění  své náboženské  sekty,  nechť mi laskavě  vysvětlí  nominaci  místopředsedy  SPOZ , jakéhosi  Augustina! Na pozici  šéfa  úřadu  vlády! Bližší  údaje  o  tomhle  ptáčkovi a jeho kvalifikaci  naleznete  zde:

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=785999

 Opravdu erudovaný borec  na  šéfa  úřadu  vlády!

Přeji Miroslavu Kalouskovi  rychlý  ale  spravedlivý proces.

Bůh ochraňuj Ivo Ištvána  a Lenku Bradáčovou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

132 reakcí na Nejnaléhavější úkol Rusnokovy vlády

 1. Nicka napsal:

  Máš Vlku návod na to, jak má nezávislý prezidentský kandidát během relativně krátké doby získat dostatek peněz, aby nepocházely od žádného problematického sponzora? Ti, kdo se nesnažili, propadli. A že dluh dorovnal během několika dní, když už bylo jasné, že bude ve vládě, nic moc neznamená. Kdyby si s tím dal trochu na čas, šili by do něj všichni stejně, jen s přibližně opačným znaménkem. Nebýt nasazení médií a „elit“ pro Barela, mohl být dnes prezidentem a se sponzory by žádný problém neměl. Jak by asi řešil demisi vlády?

  • vlk napsal:

   Už jsem to tady psal , hned jak s eo Fischerovi začalo spekulovat. V momentě, kdy měl jasno, že ty peníze mít bude, což prý bylo asi měsíc před tím, než dostal nabídku od vlády, tak nemel na nic čekat a měl si vzít půjčku od banky. A bylo by vymalováno. Sponzoři mu klidně mohli potom pomoci s její splácením. Což by byla neveřejná záležitost. Tak jak to bylo sehrané je to prostě špatně a nikdy neměl být na ministra nominovaný. Není snad jediný člověk v republice, který tu funkci může zastávat.

   • jaa napsal:

    no jo, ale to by musel vědět, jednak že Nečas půjde od válu, druhak že si jej Rusnok vybere…. ono časově to nesedí ať včil Kalous ječí co ječí… že ale ječí a vzteká se a valstn oba… copak měli s Švarcíkem ještě v plánu….
    A taky ty úroky na krátkodobé… holt finančně mu to myslí

  • vlkp napsal:

   koukám, že jsi se přejmneoval..ok.

 2. Admirál napsal:

  Své jednání poměřuj svými cíli. Cíle Zemana neznáme, jen odhadujeme, tudíž těžko poměřovat jeho kroky.

  Kdyby byl jeho cíl pouze zabránit koalici rozpočtové odpovědnosti vládnout ve zbytku období, je to cíl impozantní, a jeho kroky správné.

  Fišer? Z prezidentské kampaně pro mne vyšel jako poměrně sympatická persóna. Potíže s penězi? Pokud by jsme vzali pod drobnohled účetnictví všech kandidátů, jistě by se u všech nahledalo. Takže hlavní problém jsou zde média, která ve správný čas udělala, co udělala.

  • Kanalnik napsal:

   „Pokud by jsme vzali pod drobnohled účetnictví všech kandidátů, jistě by se u všech nahledalo.“ – nemyslim si, ze to je tak jiste

 3. pepan napsal:

  „Tím kdo by mohl změnit zásadně rozestavení na politické scéně je Ivo Ištván. Kdyby dokázal rozšířit obvinění. Na další lidi z vlády a třeba dokázal, že Vojenské zpravodajství bylo zneužíváno kontinuálně a svědomím Nečase ev. dalších členů vlády…“

  http://zpravy.idnes.cz/soud-rozhodl-v-kauze-pilota-karla-danhela-f1e-/krimi.aspx?c=A130430_100348_krimi_cen

  Sice Parkanice, i Kalousek jak je v kraji zvykem „mají imunitu“, ale tu nemají přičinliví pracanti z Vojenského zpravodajství, kteří boudu z pohlavním zneužíváním na Daňhela ušili.

 4. Stev napsal:

  Stejně si myslím, že tady malá šance na získání důvěry je. Pár poslanců lumpenpravice se nedostaví a kvorum se sníží. Myslíte, že je to nemožné???

  • vlk napsal:

   Šance je, ale hodně malá. Všichni z lumpenpravice chtějí dál koryta a imunitu.Nic jiného je nezajímá.

 5. Laco Grőssling napsal:

  Vlku máš pravdu, Sobotka měl už dávno prohlásit :

  Rusnokova vláda není naše vláda, ale bereme ji jako daleko menší zlo a protože nemůžeme dosáhnout rozpuštění sněmovny, dáváme jí, i přes naprostou nehlasovatelnost Jana Fischera, svůj hlas. Nicméně, pokud lumpenpravice usoudí, že chce vyvolat nové volby, jsme kdykoli všemi hlasy k disposici, nehledě na Rusnoka!

  Jenže to by musel mít slabinger Sobotka špetku vůdčích předpokladů. Každá krize prověřuje velmi rychle schopnosti aktérů. Tato prověřila i Sobotku, možná že jako ministr ještě jakž takž, ale jako hegemon levice i ve srovnání s takovým Filipem, nebo Kováčikem naprostá nicka.

  Ale ještě dodám k tomu notářskému seznamu prezidenta. Fakt se bavím jak ten člověk dokáže vyžhavit do běla kdejakého troubu, tentokrát zase absolventku středoškolské kydárny, hysterku ze Žďáru. Fakt se mu to zase povedlo. Bába, která se neumí ovládat, by neměla už ani vychovávat vnoučata, natož se sápat na ústavní funkce.

 6. tresen napsal:

  “Vážení voliči, tuto krizi jsme nevyvolali. Naším
  přáním jsou předčasné volby, ale v těch
  minulých jste nám nedali dost hlasů, abychom
  to bez pravicových poslanců dokázali prosadit.
  Pan prezident jmenoval vládu podle svých
  představ. My ji můžeme podpořit, pokud bude
  čerpat z našich programových zásad a pokud
  se zaváže, že nebude rozhodovat v některých
  stěžejních záležitostech. Naše hlasy ve
  sněmovně však k vyslovení důvěry nestačí,
  stejně jako nestačí k tomu, abychom se o
  sestavení vlády pokusili sami, protože poslanci
  dosavadní vládní koalice dávají jasně najevo,
  že pro jinou než pravicově zaměřenou vládu
  hlasovat nebudou. Pokud se panu
  prezidentovi nepodaří získat dostatečnou
  podporu vládě pana Rusnoka a dá znovu
  prostor pravicové koalici, je to jistě formálně
  podle ústavního práva a je to na
  jeho zodpovědnosti. Jistě ví, co a proč dělá.
  Vážení voliči, ať už dojde k předčasným
  volbám anebo budeme muset počkat na volby
  řádné, my jsme tady a jsme připraveni. Máme
  kvalitní ekonomický i sociální program a
  chceme se s ním ucházet o vaše hlasy. Věříme,
  že nám jich dáte tolik, že naše pozice v
  příštím parlamentu bude natolik silná, že
  zajistíme stabilní a úspěšnou vládu a
  ušetříme tak pana prezidenta nutnosti
  zasahovat nad obvyklý rámec jeho povinností.
  To Vám slibuje Vaše ČSSD”
  Copak to nemohli říct nějak takhle?
  Omlouvám se, že tenhle příspěvek pastuju odjinud. Původně to patřilo na Kosu, onehdy jsem to sem odesílala kolem půlnoci a krám mezitím zatáhl roletu.
  Sobotka opravdu udělal pár neskutečných chyb. Dopustil, aby se mu strana štěpila na podpoře pro Rusnoka, a hlavně – když teď na to v rohu, kam byl zahnán, přistoupí, bude to oprávněně vnímáno jako kapitulace.

 7. Občan napsal:

  Rusnokova vláda má tři úkoly:
  1) Nějak spravovat zemi do řádných voleb
  2) Sestavit rozpočet na rok 2014 a předložit jej Sněmovně
  3) Sestavit ten rozpočet tak, aby nebylo možné jej neschválit, a tím umožnit Kalouskovi&spol. znemožnit se hlasováním proti němu

  Co se Radka Augustina týče:
  – Od r 1997 do r. 2009 byl členem ČSSD a předtím působil v „Mladých sociáních demokratech“. V r. 2010 přešel do SPOZ (na Olomoucku).
  – Má VŠ vzdělání a je jazykově vybaven (SZ z němčiny a angličtiny)
  – Je polticky zkušený a zároveň (na rozdíl od mnoha jiných politiků) skutečně pracoval či ještě pracuje na zaměstnancké pozici ve veřejné správě (projectmanagement v oblasti strukturálních fondů)
  Není zkompromitován podnikáním
  – Je nebo min. do ledna 2013 byl zaměstnancem KÚ Olomouckého kraje jako vedoucí „OP Rozvoj lidských zdrojů“, a to cca od r. 2006
  – Ředitel Úřadu vlády není členem vlády!

  Takže jaký je vlastně s Augustinem problém?
  Kdo jiný než zkušený a kvalifikovaný státní úředník s odpovídající pracovní a politickou praxí by měl vést Úřad vlády? Něco jako Němcová nebo Nagyová?

  • vlk napsal:

   Zkušený a kvalifikovaný pro úřad vlády? No potom já jsme kvalifikován pro to, abych s e stal primářem na IKEMu, protože už jsme také byl v nemocnici!
   J e to rychlokvaška, bez zkušeností a hlavně je kamarád s Rusnokem a Zemanem. To je celá jeho kvalifikace. A dalším kvalifikačním předpokladem je , aby SPOZ zviditelnila svoje lidi před volbami. Stůj , co stůj.
   A moc se mi líbí heslo
   3) Sestavit ten rozpočet tak, aby nebylo možné jej neschválit, a tím umožnit Kalouskovi&spol. znemožnit se hlasováním proti němu
   Tohle je minimálně vtip dne. Protože nic takové sestavit nelze.

   • Občan napsal:

    Jak račte. Proti takovým „argumentům“ nemají fakta nejmenší šanci 😀

    • vlk napsal:

     Fakta? Vy asi chodíte hodně na poledním slunci a bez pokrývky hlavy!
     Těmi fakty nejspíš myslíte ten rozpočet, co sestaví Rusnok, který Kalousek nebude moc odmítnout, že? Tak to vás opravdu mohu jen politovat.

     • Občan napsal:

      Řeč byla o Mgr. Radku Augustinovi.
      Já jsem o něm dodal fakta – údaje postahané z oficálních dokumentů k operačním programům, k jednáním MSD, z webu KÚ Olomouckého kraje apod.
      Vy jste „kontroval“ svými osobními domněnkami.

      O to, že Rusnok s Fischerem dokáží předložit návrh rozpočtu, proti němuž se budou komukoli těžko hledat argumenty, nemám strach. A opravdu se těším na ty břišní tance, které korupice bude převádět ve snaze „zdůvodnit“ svůj nesouhlas s rozpočtem.

     • vlk napsal:

      Já než jsme o něm psal zmínku v článku, tak jsme s i jeho životopis nalezl . resp. vše , co se o něm dalo najít. Takže vím, co vystudoval a co dělal. V daleko větší šíři, než jste prezentoval.
      Takže jsme s e samozřejmě dostal i k odkazům kde sám Augustin konstatoval, že je dlouholetým přítelem jak Zemana , tak Rusnoka!
      Což naleznete například zde:
      http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/232704-benesova-bude-ministryni-spravedlnosti-fiala-rusnoka-odmitl/?mobileRedirect=off

      a zde
      http://www.ceskenoviny.cz/regiony/zpravy/novym-sefem-uradu-vlady-bude-mistopredseda-spoz-augustin/964953

      Ale jsou to jen vzorky. Těch odkazů je mraky.
      Jinak odborností je subalterní úředník z kraje . Nic víc.
      A ohledně rozpočtu se můžete těšit na co chcete. Lumpenpravice bez většího úsilí smete všechno, co přijde od Rusnoka. Nijak se tím netají.vysloveně si ho vychutnají. Al e lidem , s pokřivenou optikou to může klidně připadat jako tance.

 8. Jan Čermák napsal:

  Sobotka určitě není vůdce. Je to šedivá myš.
  Není to ale dobře? Po všech těch hyperegách Klausů,Paroubků?Zemanů.
  Normální šedivý úředník.
  Podle mne je to lepší verze budoucnosti. Alternativou je Okamura.

  • Skogen napsal:

   Správná poznámka, s tím, zda ten politický styl není na místě. Jen bych upřesnil tu představu šedivé myši. Co to je, ta šedivá myš? Totiž, obstál by nějaký ranař, anebo razantnější politik na Sobotkově místě? Nejspíš by vyfičel jak jarní bouřka, možná i spolu s preferencemi. Na to už dojel Sládek, Paroubek, byla to i příčina někdejšího Zemanova debaklu.

   Ono být v pozici té „šedivé myši“ chce asi víc odvahy, síly a nasazení, než by se mohlo zdát.

   Pokud to má znamenat, že Sobotka nemá charisma, není to pravda. Sobotka charisma má, nikoliv však showmanovské, jeho parketou je argumentační konfrontace. K tomu musí dostat šanci.

  • Rošádek napsal:

   Ano, a připomeňme si svého času mediální kampaň proti Špidlovi. Když na něj opravdu nic nenašli, čím by ho dehonestovali, přišli aspoň s tím, že prý „nekomunikuje“, a do zblbnutí to opakovali.

   • tresen napsal:

    Nebyli to náhodou hlavně jeho spolustraníci, kdo šířil pověst o jeho „nekomunikativnosti“?

    • Rošádek napsal:

     Kupodivu tehdy moc ne. Byli to hlavně novináři, kteří přišli s tím, že s nimi (!) Špidla nekomunikuje, a pro jistotu mu vymysleli taky hned nějakou „vtipnou“ přezdívku. Něco s nějakým Iljičem nebo tak nějak.

     • tresen napsal:

      Pokud se dobře pamatuju, na volebním sjezdu ČSSD v roce v roce 2003 to byla jedna z hlavních výčitek. Ne že nekomunikuje s novináři, ale s některými členy strany.
      A jestlipak tušíte, kdo byl tenkrát jeho protikandidát?

 9. Alex napsal:

  Co se týká Fišera, jedno vysvětlení by být mohlo. Nejsou lidi. Pokud vím, Rusnok jednal s vícero lidmi, jakkoli u něj byl Fišer už na počátku, ale oba dementovali, že by kvůli postu ministra či člena vlády. Rusnok tvrdil, že oslovoval více lidí a Fišera jmenoval snad dokonce jako posledního. Ono totéž se může týkat všech členů vlády s výjimkou Picka. Myslím, že ten trochu o kvalitě té vlády vypovídá jako nestraník. Doprava na mne působí, že začala tvrdě pracovat. Čili chci říci, že členové SPOZu a příznivci z řad ČSSD jsou z tohoto úhlu pohledu logickou volbou. Lidé spojení s TOP, ODS i s LIDEM či Sobotkou – zřetelně odmítavý postoj.
  Ano Sobotkův tah s přihlášením lze pochopit, aby vládli lidé z parlamentu, ale myslím, že to opravdu není výhodná pozice pro ČSSD a navíc tím sám může pomáhat štěpení. Oni si dělají (Sobotkovo) křídlo permanentně mezi svými příznivci ČSSD jakási referenda, ale nevolí dobré otázky. Odpovědi na ně ho vedou a povedou nejspíše i k prosazování uvnitř strany jít proti Rusnokovi v příslušném hlasování se samozřejmým dopadem na jednotu strany.
  Zeman sice půjde zřejmě po své linii. Nicméně dle mého soudu už to přehání – a hodně. Pokud včera požádal koalici o notářsky ověřených 101 hlasů, a pověří navíc hledáním vlády Rusnoka – tak to tedy bude den poté smršť. Jak v médiích, tak ze strany koaly, tak i ze strany jejích příznivců – s další radikalizací, zatím pořád jen slovní. Takto se podle mne dobrý politik nechová a neměl by se tak chovat. Probouzí to vášně. A je to cesta do Egypta či do Bulharska. A je pak jedno, zda je jen fikaný a nikoli psychopat nebo je psychopat skutečně zahleděný do své geniality.

 10. Puck napsal:

  Mediální pakáž boduje !
  Vymyslela nový způsob, jak znedůvěrohodnit ČSSD a jejího předsedu dostat do pozice nového slabingra, když Nečas odpadl.
  “ Prezident rozkládá stranu a Sobotka proti tomu nic nedělá.“ „Sobotka mění názory jako manekýn boty“. “ Sobotka si neumí udělat pořádek ve straně“. Atd.
  Je opravdu úsměvné, jak Mirofanov v televizi naříká nad ubohostí ČSSD, když si neví se vzniklou situací poradit.
  A lidi jim to zase žerou !
  Přitom je to tak prosté. ČSSD v dané situaci nemůže dělat nic. V dané situaci je proto nesmyslem spekulovat nad jejím rozkladem a nad slabostí jejího předsedy. Nejde o nic jiného, než vsugerovat lidem, že strana je slabá a její předseda neschopný.
  Zajímavá taktika, to tu ještě nebylo.

  • vlk napsal:

   Pucku
   klidně si najdi první článek, kterým jsme Zemana a soc dem komentoval, Všechno tohle tam najdeš. Naprosto předvídatelná taktika! Sobotka proti tomu nemá obranu. Protože je kolem něj Zemanových poskoků doslova naseto. Nemá žádnou protihru. Jen odevzdat partaj Haškovi a jít. A na jeho místě bych o tom docela přemýšlel.Protože Zemanovi se nelze zavděčit.

   • Puck napsal:

    Nebudu se přít, ono se to vyvrbí samo. Pokud to tak je, je s podivem, jak media spolupracují.

 11. scallop napsal:

  Nejnalehavejsi ukol Rusnokovi vlady je zda se zajistit trafiky pro kamarady Milose Zemana.

  Co se tyce CSSD jsem zvedavy, kdo ji po odchodu Sobotky povede. Krhounek Hasek nebo Zdenda Skromach ? A s takovymi esy chteji vyrazny uspech ve volbach ?

 12. Rošádek napsal:

  V jakém stavu je ČSSD, se bohužel ukázalo na jejím sjezdu. Sleduju Sobotkovy aktivity – jeho rozhovory v médiích, článek v Deníku Referendum – a musím říci, že bojuje statečně. Otázkou skutečně je, co mu dovolí ti „druzí“ v jeho straně. Domnívám se ale, že by se neměl bát jít se Zemanem do otevřeného střetu. Korupice je KO, je na zemi, a není už vážným soupeřem. Tím je teď Zeman. Po tom, co si opakovaně dovolil jeho Jakl, není žádný důvod „zachovávat dekórum“,

 13. Skogen napsal:

  Jakkoliv je vlkovo řešení doporučované Sobotkovi rozumné, skrývá v sobě jednu obří vadu na kráse, která je ČSSD vytýkána permanentně – totiž, že mnoho mluví, ale skutek utek. Tak by tomu bylo i v tomto případě – Rusnokovu vládu nechceme a Fischer je pro nás nevolitelný, ale hlas obému dáme… Na tom Sobotku kde kdo ve vteřině ugriluje jako na čemkoliv jiném a jak ČSSD, tak Sobotka, budou opět v obvyklé defenzivě.

  Sobotkovo řešení v podobě zájmu o pověření sestavením vlády v druhém pokusu i nadále pokládám za takticky správné a nejlepší. Nic na tom nemění ani Zemanův výrok prostřednictvím Mynáře, že v druhý pokus dá Němcové. A teď prosím pozor! To není Sobotkova odpovědnost, ani chyba. To je čistě Zemanovo rozhodnutí, kterým se jak Zeman, tak Sobotka, vůči sobě vymezují. Za daných okolností věc nezbytně nutná – toto vymezení.

  Zemanovo rozhodnutí pověřit v druhém kole Němcovou může být chápáno v duchu ústavy jako pověření toho, kdo má reálnou šanci vládu sestavit na základě 101 podpisů. Úzus v duchu ústavy, ovšem jenom úzus, nic závazného. Proti němu nyní (protože naše realita je poněkud nestandardní, tak jako je poněkud nestandardní naše demokracie) vystupuje zájem země, který by byl popřen, když má být z titulu vyjednávání opět vládní stranou ta, která z vlády bezprostředně odstoupila po těžkých skandálech, opírajíce se o obskurní nikým nevolený spolek po rozpadu původní koalice, s důvěrou 12% obyvatel a v zádech s 55% těch, kteří si přejí předčasné volby. Za těchto okolností nechť Němcové připadne třetí pokus až z titulu předsedy PS, protože její nabídka je se zájmem ČR spíše v rozporu nežli v souladu. Výše uvedené je ale rozhodně Zemanova volba, nikoliv Sobotkova a Sobotka má plné právo žádat o druhý pokus, jestliže to značí konvergentní řešení situace jak na úrovni ČSSD, tak na úrovni státu, protože ani možnost získání podpory pro svou vládu není nulová.

  • Občan napsal:

   Zeman to včera odpoledne sdělil ČSSD osobně, polopaticky a veřejně.
   A zdůraznil při té příležitosti, že Sobotkovi nabídl již první pokus, který ovšem Sobotka odmítl. Sobotka to dosud nepopřel, takže to asi bude pravda.

   Čili jsme mohli mít od července do voleb socdem vládu (v demisi, protože by pochopitelně nedostala důvěru) a nemuseli jsme „řešit“ Fischera a SPOZ.

   • Rošádek napsal:

    Ano, Sobotka první pokus odmítl, po jmenování Rusnokovy vlády znovu zvážil a vyhodnotil situaci, a došel k názoru, že se přihlásí o druhý pokus. Takže když po lopatě, tak po lopatě: první pokus nechtěl, druhý pokus chce. Čemu na tom kdo nerozumí?

   • Skogen napsal:

    Ano, první pokus mu nabídl. V té době to bylo kamikadze a vůbec se nedivím, že do toho Sobotka nešel. Jeho prvořadým úkolem je dostat se s minimální ztrátou kytičky k volbám, nikoliv být v prozatímní vládě.

    Proč myslíte, že by ČSSD vládla v demisi až to řádných voleb? Příliš mnoho neznámých a krom ČSSD to z politických kruhů není v zájmu nikoho. Šancí ČSSD je omezit počet možných tahů natolik, že vyjde maximálně nepoškozena a takto se dočká voleb ať už předčasných, tak řádných. Právě to Sobotka dělá. Pohyb v minovém poli.

    • Občan napsal:

     Skogene a Rošádku,
     kamikazde by to bylo pro každého kromě korupice.
     Taková nabídka se prostě neodmítá a pokud se tak stalo, těžko může ČSSD očekávat, že dostane druhý pokus. Zbabělcům se totiž vládnutí nesvěřuje.

     Skogene,
     ČSSD to odmítnutí prvního pokusu a následná snaha o druhý pokus postavilo do hodně divného světla a jak se věci vyjvíjejí, rozhodně jí to neprospělo. Omezit číkoli tahy nemá jak (a obávám se, že na to ani nemá lidi, kteří by nějakou strategii byli schopni vymyslet).
     Předčasné volby nebudou, neboť po nerozpuštění Sněmovny neexistuje další mechanismus, jak jich dosáhnout.
     A do řádných voleb bude ČSSD, pokud setrvá na svém současném lavírování, jenom ztrácet. Nemá na to personálně, strategicky a programově, aby tak dlouhé kličkování ustála „bez ztráty květinky“.
     Výsledkem bude, že sice asi zvítězí, ale tak slabě, že bude muset doslova žebrat u SPOZ a nejspíš TOP09 o „koalici“. No, a jak taková „koalice“ bude vypadat, to už jsme zažili když ČSSD „vládla“ v „koalici“ s KDU-ČSL a UD-DEU. Takže to odpadne tak, že „premiérem“ bude Hašek, ministrem financí Kalousek – a zbytek už bude při takové konstelaci úplně fuk…

     • Rošádek napsal:

      Milý OBČANE,
      rozumím tomu, že Strana práv OBČANŮ – Zemanovci musí systematicky mediálně pracovat, a nezastupitelnou roli při tom hraje aktivní účast v diskusích, zejména na levicových serverech. Ve hře je mnoho, není-liž pravda?

     • Skogen napsal:

      Obávám se, že jste stižen něčím jako rytířskou epikou 😉 Ten výrok o zbabělosti přece nemyslíte vážně?

      Víte. co mě zaráží? Psal jsem to už před čtyřmi a domnívám se, že i osmi lety… Že ČSSD vždy v klíčových okamžicích nalézá největší problémy ve svých vlastních řadách, které ji s náhlým masochistickým nadšením doslova torpédují, snad aby se poté nenudily. Hrrr sirotci… Národní rys?

      JIstěže může ztrácet. Tak jako může ztrácet příliš odkopaný Zeman a příliš neschopná Němcová. Vaším řešením je rychlá rána z milosti. Nic moc.

     • Puck napsal:

      Slabost ČSSD je nejlépe vidět na výhře v senátních i krajských volbách. Suverénní !
      Prostě, neschopný předseda. 🙂

     • Občan napsal:

      Rošádku,
      ona SPOZ vlastní nějaká média, která by pracovala pro ni?
      Mohl byste je, prosím, jmenovat?

      Nebo si snad myslíte, že já mám něco společného se SPOZ?
      Tak to je nejlepší fór léta 😀 :mrgreen:

      Skogene,
      to myslím zcela vážně. Sobotka kličkuje, jako by šlo partii bridge na čajovém dýchánku a ne o řešení společensko-ekonoické katastrofy. A že ČSSD nemá nabídnutelný program, to snad vnímáte.
      Sklon k sado-maso praktikám jeví socdem posledních cca 140 let a nehodlá se ho vzdát 🙂 Proto také nikdy nebyla schopna sestavit vládu, která by alespoň vzdáleně plnila její program.

     • Občan napsal:

      Rošádku,
      v senátních a krajských volbách nešlo o vítězství ČSSD skrz kvalitu jejího volebního programu a předsedy, ale o výsledek volby proti pravici.
      Vítězství ze zoufalství není nic ke chlubení a k pocitu uspokojení.

     • Skogen napsal:

      O té katastrofě se, Občane, rozhodovalo před čtyřmi lety. A tehdy se řada jinak rozumných lidí domnívala, že cokoliv je lepší než, panebožematkosedmibolestná Paroubek a šili do něj hlava nehlava. No tak to tady po třech letech mají. Proč s tím jdete na Sobotku?

      Předčasné volby už spíš nemají mnoho smyslu, než že by být vůbec nemohly. Nejzazším termínem je rozpuštění PS prezidentem po třetím pokusu, kdy nová vláda nezíská důvěru PS. Při současné konstelaci by se i to stát mohlo. Ale vzhledem k termínům… Řekněme tedy, že tak jako by podle vás mohla ČSSD, může vládnout v demisi bez důvěry i Rusnok. Spokojen?

     • Rošádek napsal:

      Samozřejmě, Občane, plně Vám rozumím. Vzhledem k tomu, že ČSSD nestojí za nic, jedinou solidní alternativou pro autenticky levicového voliče je SPOZ!

   • zdenekb napsal:

    Sobotka jej odmítl asi i proto, že spoléhal na vyjádření Kalouse a ODS, že „než úřednickou vládu, tak raději volby“. Tak to asi nechtěl zdržovat. Že dobří modří chlapci (a děvčata) pak otočili a začali mávat „bezpečnou většinou 101“, to už je holt vývoj…

    OT: Péťa Aspik si hraje na drsňáka…
    http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lidsky-dobytek-svine-Drsna-zpoved-Petra-Necase-280071

    • vlk napsal:

     Přesně tak. Tenkrát věřil, že je šance na předčasné volby a vede přes úřednickou vládu. Kdyby se byl ucházel o nominaci, byl nedostal důvěru a všichni by se mu posmívali, že si ji neumí zajistit.

  • Eddie napsal:

   Technicka : Kdo stanovuje zajem CR ? A proc zrovna Nemcova je spatne ?

   • Skogen napsal:

    Řekněme společenský konsensus, což je vyjma výjimečných podmínek (ale výjimečný stav zde nemáme) principem demokracie. Většina lidí si přeje předčasné volby, zato Němcová je členkou uskupení, jehož důvěryhodnost je suverénně na bodu mrazu.

   • zdenekb napsal:

    Ačkoliv jsem velkým příznivcem žen v politice (nejen 🙂 ), a formálnímu vzdělání nepřikládám příliš velký význam, tahle ženská je fakt nesnesitelně hloupá. Dokonalá štoudvička. Férovější by pak bylo rovnou pověřit Kalouska, který by s ní – jako „šéfkou vlády“ – pravidelně vytíral Strakovku…

   • Laco Grőssling napsal:

    Eddie, existuje jedna základní definice státního zájmu a ta zní ,
    úkolem státu je zajistit svým občanům :
    A.
    Co nejvyšší blahobyt co nejširším vrstvám
    B.
    Ochránit občany proti vnějšímu nebezpečí.

    Proč je Němcová špatně ?
    1.
    Protože jako dlouhodobá součást českého establishmentu předvedla, že k naplnění státního zájmu ad A. není schopna přispět, o bodě ad B. nemá ani páru.
    2.
    K výkonu ústavních funkcí, snad kromě poslance ( toho ale může dělat kde kdo ) nemá kvalifikaci.

 14. Kutil napsal:

  Zeman tuhle šachovou partii hraje tak, aby po volbách mohl pověřit vedením vlády Haška. Zatím ji hraje mistrně a sázím láhev dobrého červeného, že ji taky vyhraje…

  • Rošádek napsal:

   Nevím, jak vzniknul mýtus o Zemanově neporazitelnosti. Jednak žádný strom neroste do nebe, a jednak se ukázalo už před 10 lety, když Zeman utekl z prezidentské volby zadním vchodem jak malý kluk, že je to nesmysl. Nyní Zeman dělá naprosto prvoplánové kroky: uráží Sobotku přes Jakla, nechává jmenovat činovníky SPOZ vysokými vládními úředníky. To není moc sofistikované a promyšlené.

  • vlk napsal:

   Kutile,

   to ted y Zemana těžce podceňujete.
   Ano, on hraje tuhle hru kvůli nastavení povolební situace: Ale cíle má úplně jiné, než dosadit nějakého Haška.

   • Kutil napsal:

    No, vlastně máte pravdu. Hašek je jen ten šach bez možnosti úniku, mat přijde až potom, to je fakt. Hašek bude hrát Medveděva ochotně. Zeman ho potřebuje. Tudíž do voleb je nutné z vedení sociální demokracie odstranit Sobotku – na což je, jak se zdá, dobře nakročeno -, protože i když je Zeman hodně svůj, jmenovat premiérem místopředsedu vítězné strany by i na něj bylo moc. Ačkoliv… Osobně si myslím, že pokud budou volby v řádném termínu, soc. dem. žádné výrazné vítězství nezíská, zase to bude jen na obskurní koalice. Souhlasím s Hladisem tam někde dole, čekat stabilitu je iluze.

 15. Skogen napsal:

  No a ještě jedna věc… Zeman pověřil sestavením vlády Rusnoka a ten požádá o důvěru. Nikdo Zemana nemůže obvinit, že nekonal. Druhý pokus se ovšem může zdržet. Situace je nepřehledná, personálie nepřesvědčivé… Mezitím státní zastupitelství pracuje a přístup do archivů ministerstev je k dispozici. Jaká je šance, že se kvórum sníží natolik, že PS nové vládě nevysloví důvěru a prezident republiky rozpustí sněmovnu? Ono zas až tolik zapotřebí není… Vlk každý článek končí modlitbou za Ištvána, určitě má proč.

 16. Marcela napsal:

  Souhlas s Rošádkem,Sobotka bojuje a přívlastek slabinger mu domnívám se nepřísluší i když je nám masivně v médiích tak představován. Bude správné když neztratí odvahu a postaví se Zemanovi.I když prohraje i díky právě „neslabingerovských „některých spolustraníků,v budoucnosti se jeho zásadovost a tvrdošíjné lpění na prosazování slušné soc.demokratické politiky může zúročit.Zatím je v nevýhodě protože v naší bulvární době působí příliš slušně a tedy nevýrazně.Pan Mynář by asi uvítal,kdyby mu pan Sobotka rozdrtil ruku ,ale na to on „bohužel“nemá že,ani na štiplavé rýpavosti,kterými by oplácel panu kancléři jeho útoky v tisku.Ale že by se Sobotka bál to si nemyslím.Ale můžu se mýlit.Zatím myslím bojuje .

  • Alex napsal:

   Marcelo, ano, ale jde o to, kdy se Zemanovi postavit. Teď to dost dobře nejde, pokud nechce návrat 101. A s tím přihlášením se k sestavování na základě 2. pokusu – měl a mohl vědět, co bude následovat. Zřejmě by ze Zemanem nespolupracoval a ten by musel přenechat 3. pokus Němcové, vedle toho, že objektivně není asi vhodné, aby Zeman střídal obsazení ministerstev po dvou měsích. Sám Zeman by vypadal jako pubertální, nedospělý prezident. A vládnout do řádných voleb nechce podle vlastního vyjádření, jen do předčasných voleb – je pro Zemana nespolehlivým partnerem, jenž by jeho šachovou partii mohl nasměrovat k návratu 101-ové koalice.
   Vlk má prostě pravdu v tom, že Sobotka zatím nemá žádné mysluplné samostané kroky směřující proti Zemanovi – to, co učinil, jen tím oslabuje jeho vlastní pozici uvnitř své vlastní strany.
   To vše platí za předpokladu, že Zemanův plán zní – clapci buď předčasné volby nebo Rusnok do řádných voleb. ono to ze strany Zemana není tak nezodpovědné, jak to vypadá. Že zviditelní kandidáty SPOZu – nu to mu umožňuje především Kalousek. ODS se zoufale chytá každého oddálení, protože se domnívá a možná právem, že preference být prostě horší nemohou a že mohou jen získat. Lidem jde jen o jedinou věc – vytřískat z křesel, co se ještě dá – čím déle tím lépe a z vládních křesel se jaksi rýžuje více.

   • Skogen napsal:

    Alexi, Zeman se nechal slyšet, že bude „aktivním“ prezidentem a těch 101 notářsky ověřených podpisů dává znát, že do pověření druhým pokusem se Zeman moc hnát nebude. Ostatně, proč by to dělal, jestliže nebude výslovně nucen literou zákona. Sobotka se s tím zkrátka sveze, protože, jak si myslím, jen volby mu přinesou pozitiva, takže jde opravdu jen o přežití.

    A teď zase trošku konspirace a detektivkování 😉 Pokud se Zemanem přišla asertivita olomouckého státního zastupitelství, ať sám říká. co chce, Miruna pro Zemana není žádné terno, aby s jejím pověřením spěchal.

    • Alex napsal:

     Ona ta žádost o notářsky ověřené podpisy má svůj racionální podtext – ty ověřené podpisy budou pod nějakým textem. A ten text samozřejmě Zeman příslušně rozcupuje a použije. Také si myslím, že do ruhého pokusu se nepožene – a je jedno zda do jmenování či do pověření – jistě, nemá kam a proč spěchat.
     Nevím, jak myslíte, že se Sobotka sveze. Jak Sobotka tak celá ČSSD jsou jen pasivními účastníky a opravdu nemohou takřka nic dělat. Spojovat se z TOP – harakiri, spojovat se se Zemanem natvrdo – nejde, ale zároveň nemohou Zemana odmít nout. Cpát se do vlády je horší než necht vládnout Rusnoka.
     Myslím, že vládu 101 Zeman nepřipustí.

     • Skogen napsal:

      Ano, pasivně se sveze. S aktivitou musí opatrně, protože při prvním pokusu – a to už krásně vyargumentoval vlk – by ho Zeman rozpášil. A ve druhém pokusu by jmenoval třeba… no… Rusnoka. A u toho by tak jako tak zůstalo, s tím, že Sobotka by byl náhle loser.

      Při druhém jmenování se to má jinak. Kdyby to Zeman Sobotkovi dal a pokud skutečně nemá v úmyslu připustit 101, musel by stát za Sobotkou. Jiná možnost by nebyla. Z toho možná Sobotka vychází a proto Zeman takovou možnost odmítá. Ne, že by si přál ČSSD zdecimovat, anebo pustit k čistce Kalouska, jen sbírá body pro své lidi. A Sobotka může projevit aktivitu a neztrácet.

      V případě, že Sobotka druhý pokus dostane, Zeman ho podrží. V případě, že nedostane, Zeman Němcovou do vlády nepustí a Sobotka se pasivně sveze, aniž by si sám vykopal hrob.

      Jestliže Zeman dopustí Němcovou, ztratí smysl většina toho, co Zeman dosud podnikl, včetně jeho aktivní imige.

     • Občan napsal:

      To je hodně dobrý postřeh. Protože Peaka se několikrát nechala slyšet, že „stojedničku“ má sice Myruna, ale velmi pečlivě se vyhnula potvrzení nebo popření toho, že „stojedničku“ má vláda.
      Takže ono bude sakra záležet na tom, co na lejstru Myruna Zemanovi vlastně přinese.

     • Dasha napsal:

      Ohledne tech podpisu, ja myslim, ze Zemanovi jde take o to, aby prekazil Peak nejake dalsi taktizovani. V podstate ji tim nuti k tomu, aby se vyjadrila jasne, czo v teto chvili znamena, ze pokud se o ty overene podpisy trojkoalice pokusi, budou muset jednat o rozlozeni sil ve vladnim kabinete coz mezi nimi rozviri dalsi hadky a jeste vice znemozni pred verejnosti. Nic jineho nez dalsi politicke dealy mezi nimi shodu neprinese. Dokonale je to obnazi a ukaze se, ze jednotni ve skutecnosti vubec nejsou. A jako bonus jim to vezme cas a energii, kterou by jinak venovali na cupovani Rusnokovy vlady a utoky na policii a Istvana. A navic jim nic neslibil, pouze rekl, ze mu ty podpisy prinesou, bude o moznosti vlady koalice uvazovat. Velmi chytry tah. Velmi na hrane, ale ne protiustavni. Pokud 101 mate, jasne to prokazte, pokud nemate, jsou vase argumenty o vetsine v parlamentu nesmysl. Ale porad jeste mate moznost, jak se se mnou zamest – rozpustte parlament a jdete do predcasnych voleb…

  • Laco Grőssling napsal:

   Slabinger žádnou odvahou nedisponuje, tak ji ani nemůže ztratit.

   • Zdena napsal:

    Jenom malá technická. Slabinger pro mne rovná se Nečas.
    Sobotka je podle mne o něčem úplně jiném než, to co z božího dopuštění, bývalo donedávna premiérem. . Bohuslav Sobotka je dle mého mínění slušný člověk, bohužel příliš nerozhodný… Kalouska má už mít dávno přečteného a nevěřit mu ani pozdravení, natož to, že bude souhlasit s rozpuštěním sněmovny a předčasnými volbami.
    Zemanovi se nedivím, že po prvním Sobotkově odmítnutí s druhou nabídkou přijít nechce.
    Zeman se bude ze všech sil snažit o to, aby bývalou trojkolku do vlády nepustil.

 17. pražák napsal:

  Ten první pokus nevzal Sobotka proto, že Kalousek tvrdil, že pokud bude úřednická vláda pověřena, tak budou předčasné volby. Prostě mu na to skočil. To, že Miloš teďka poukazuje na jeho zbabělost svědčí o jeho krátké paměti, on přece také odmítl jít do první prezidentské volby s tím, že půjde až do druhé. Stejný postup, ale zbabělý je jenom Sobotka. Trik s ověřenými podpisy je srovnatelný s návrhem Rumlovi na předsednictví vlády, kdy věděl, že to Ruml odmítne a bude jediná možná velká koalice. Němcová nezklamala. Po 8.8. bude asi pověřen nějaký neutrál, jsem zvědav, koho vybere. A to opravdu může trvat měsíce. Nevíme totiž to, co ví Zeman stran policie a státních zástupců, takže asi skutečně čeká. A Rusnok jede jako fretka, jako Viktor Čistič, zatím dobrý.

 18. Hladis napsal:

  http://www.lidovky.cz/odpadlici-spidla-a-dienstbier-tlaci-na-sobotku-je-to-nedustojne-mini-hasek-1rr-/zpravy-domov.aspx?c=A130724_154957_ln_domov_ogo#utm_source=idnes&utm_medium=text&utm_campaign=sph

  Sobotka je v kotli a s nim i jeho spojenci. Ne oni prekazi a musí byt zniceni, aby se karieristi dostali k lizu a uz se na to doslova klepou. CSSD by se pak stala nevolitelnou, jelikož další panoptikum lidi „Paroubek II dil“ odpudi stredoveho volice. Opravdu dobře to hosi delaji. Uz se zase vidi jako jasni vytezi voleb a chteji si rozporcovat medvídka, který ještě beha po lese ? Prece by nemohli získat ministerska kresla odpadlici typu Spidla, Dienstbiera atd…. Ne zasadovy lidi proste nemaji místo a ani kolo by si o ne socan nemel oprit. Opravdu se rozehrava fraska. Uprime Sobotka musí busit do stolu a proklínat vytvoreni kraju. Je sice předsedou strany, ale vlastne nemuze vůbec nic. Ty pitomy hlody o nepripusteni pravice jsou ubohy. CSSD to nemá v rukách a Hasek klidne tlaci na pilu a sbira body. Mam pocit, ze Sobotka a spol. zacinaji bitvu uvnitř strany, kterou prohraji. Mocichtivy karieristi a Zemaniste si uz brousi drapky, aby se zasekli do korytek. Kdo nesouhlasi, pujde na kolej, kde uz zadny vlak nejezdi. Dalo se to vypozorovat uz na sjezdu CSSD. Socani vlastne prokazuji, ze je to uplne stejna banda volu, jako v ODS a nic nepochopila. Pokud karieristicke kridlo technokratu moci vyhraje volby, bude to jen obr na hlinenych nohou, kteremu brzy ty hohy někdo podkopne. At novinari, lidi, prezident, koalicni partneri……stabilita neprijde. Naopak se muze prohlubovat a o to Zemanovi jde. Pak muze snadno jako Charles de Gaulle nastolit svůj vysneny systém. A o to preci jde, nebo ne ?

  • Alex napsal:

   Nu přetel jsem si Váš odkaz a tohle pro ČSSD nevypadá, ale vůbec dobře. Postoj nemá dle mého správný ani Sobotka ani Hašek. Správný postoj by dle mne byl naprosto stejný jak, ho prezentoval tuším-li dobře včera Kováčik z KSČM – podpora Rusnokovy vlády i s Fišerem, ale silnými výhradami – všemi, které jsou a mohou být s odůvodněním hrozby návratu pravice. Tím spíše po její hysterii vůči státnímu zastupitelství a policii. Jak píše vlk moc kroků k dispozici nemají. To nejhorší, co mohou dělat je právě tohle – Sobotka jančí (původně jsem myslel jen že kalí vody), není-li se Zemanem dohodnut, nemůže s nejspíše s pověřením počítat, myslí-li vážně, co tvrdí a chce-li Zeman realizovat plán – nebudou-li předčasné volby, Rusnok do řádných. A Hašek nemůže myslet podporu s podmínkami.
   Kalousek u moci byť na pár měsíců, to není směšná záležitost – minimálně s ohledem na to státní zastupitelství a policii. Ovšem je také možné, že Kalousek počítá nikoli s vládou, ale ziskovými body z vlády Zemana a nechce už fakticky do vlády. Totéž ODS. Lidem je jen součástí hrátek a neví o tom. Pro ODS a TOP to může být výhodná pozice do parlamentních voleb – NS defakto zatrhl jakékoli nové kauzy.
   Jak píše vlk, ČSSD nemá noty, podle kterých by mohla něco určovat. Má šanci jen utrpět co nejmenší ztráty. Takto si je spolehlivě zvyšuje. Že to hraje do karet i SPOZ – samozřejmě. Samozřejmě, že Zeman má zájem, aby do poslanecké sněmovny vnikla taková squadra stran a v takovém poměru, aby mezi nimi mohl účinně jednat a projednávat svou představu vlády. Ale to z ČSSD nikdo ovlivnit nemůže. V tom je i jádro sdělení vlka. Ty karty jsou tak prostě rozdány.

  • Alex napsal:

   Jinak, že se Vám to Hladisi jako celek vůbec nelíbí, to plně chápu. Mně také ne. Vyjadřuje-li se Zeman o ústavních zvyklostech jako idiotských, je jedno, co tím míní. Ten slovník a to co se u nás děje (ony prbíhající „hry“) nás prostě řadí mezi banánové republiky se vším všudy.

 19. český maloměšťák napsal:

  Zkopíruji sem přríspěvek určený Sobotkovi na jeho blogu na aktualně.cz /kde mě zabanovali – asi jsem jim byl nepříjemný dotazy ohledně jejich dosti předpojaté novinařiny , kdy jsem kladl otázky ohledně toho, jak se vyrovnávají s faktem , že před volbama přesměroval jejich nový vlastník Bakala nemalé peněžní podpory do TOP 09 , ODS a VV …což jsem se ale snažil kompenzovat jim tím, že jsem vyzýval komentující , aby masově klikali na reklamy na penzičku (a pod )- aby tak redakce měla dostatek penízků a cenzor se nemusel stěhovat do Darkova…no prostě mě utli, nevadí…ale ať si pak cenzor aktualně.cz nestěžuje, že musel i s rodinou do toho Darkova !!!/ :

  B. Sobotka /iluzorní návěští, stejně to BS nečte, ale vem to nešť/
  Poctivé bude hlasovat proti Rusnokově /mistr v používání otočných dveří, lobbista penzijních fondů, ba dokonce zřejmě i v konfliktu zájmů/ vládě a lidem to vysvětlit . Všem těm truhlíkům, co vás chtějí zatáhnout do odpovědnosti za vládu, která nebude vaší vládou.
  Nejčistší jsou co nejrychlejší volby – v situaci, kdy dokonce v samotném centru vládní moci došlo k užívání metod Mafie, jen člověk duševně chorý či grázl…může chtít pokračovat vládnout tak, že jeho vláda bude opřena o hlasy těch, kdo v tom hráli aktivní roli, popřípadě to tolerovali či omlouvali.
  Obávám se ale, že tkzv. “ Stojednička Němcové“ je právě že takovýmto útvarem, množinou ve které působili,a zřejmě i chějí aktivně působit i nadále – Nečas, Kalousek, LIDEM….

  Groteskní bude pak v takové možné a obskurní kosntelaci vládní moci postava Picka, toho – když si jej Němcová nevybere za ministra obrany…ten se z toho snad picne.

  Zeman ale stál také před těžkou volbou, zklamal by své voliče, kdyby radostí zajuchal nad projektem “ Stojedničky Němcové“ , navíc v době, kdy nejen Parkanová /předpokládám že je také onou morálně-faktickou oporou oné “ Stojedničky Němcové“ / je trestně stíhaná, ale měl být trestně stíhán i Nečas /také zřejmě jedna z opor té “ Stojedničky Němcové“/ a snad i další….což by mohlo vyústit v obtíže dané například tím, že množství policejních antonů přivážejících na jednání Sněmovny poslance či členy vlády by bylo takové, že by se nevešly na nádvoří a také by mohlo dojít k tomu, že by v parlamentu při jednáních bylo více policistů /členové eskorty/ jak poslanců…což by vrhalo ne příliš dobrý stín směrem do zahraničí, vypadalo by to, že se moci ve státě chopila policejní junta.
  Takže trochu porozumění pro Zemana by nebylo také na škodu. Kopejte hroby skutečným mtrvolám, ne jemu !

  Normální lidé by si pak měli uvědomit, kdo je vinen neutěšeným stavem parlamentní demokracie /demokracie – metoda hledání souhlasu/. Že je to TOP 09 – ta by spolu s ČSSD, VV a KSČM měla pohodlnou většinu na to, aby došlo k projevu vůle občanů a daňových poplatníků tak aby byl parlament rozpuštěn a došlo k novým volbám. A normální lidé by tedy neměli takové šizuňky volit, pokud tedy kromě své nenormálnosti nejsou na volbě takových šizuňků nějak existenčně závislí – zde je třeba brát v potaz postavení otců živitelů nezletilých dětí, psů, koček atd., na svědomí bych třeba rodinu jarporovu mít nechtěl.
  Minimálně by si pak měli pamatovat, že už neplatí, že “ kapři si svůj rybník nikdy nevypustí“, ale že pravda je taková, že “ NĚKTEŘÍ kapři /naši kapři/ si své bahniště nikdy nevypustí“ …a měli by se ptát proč a kdo jsou těmi kapry, pokud tedy mají ještě aspoň kousíček kritického rozumu pal takové kapry příště nekupovat..

  P.S. Jistý Chamberlain též mával jistým papírem – že je zárukou stability a vítězstvím rozumu. Pak se z toho málem moh posrat.
  Frau Němcová to bude mít trochu složitější, ale snad si přeci jen v konečném důsledku vybere správně, každopádně nosit černé kostýmy jeví se býti v měsících následujících po eventualní reinstalace Nečasovo- Kalouskovy vlády (pod hlavičkou “ Stojedničky Němcové/ velmi žádoucím prosředkem :

  http://byznys.lidovky.cz/plenky-huggies-zmizi-z-obchodu-trh-ovladnou-pampers-f9k-/firmy-trhy.aspx?c=A121026_115325_firmy-trhy_mev

  K SPOZ jen jedno. Vládní angažmá Rusnokovo- espeozetkovského kabinetu, byť krátké, může mít jeden důležitý dopad – a sice ten, že se mohou chtít a budou se zametat stopy po nekalých skutcích minulé exekutivy….. ale může se naopak i úspěšně stopovat, nakolik proradní Kiowové rozkrádali a oslabovali stát tak, že jsme o tom něměli ani páru Což bude zajímavé v souvislosti s vývojem oné kauzy, kdy na Úřadu vlády/ jenom tam ???/ byly používány metody Mafie
  A tak i podle toho krátkého angažmá bude možno na ledasco usuzovat , Zeman tak může svým způsobem SPOZ pohřbít , mně osobně se ten jeho výběr nezdá – už jen tím jmenováním Rusnoka /člen NERV, radí vládě co s penzijním systémem a ve stejném čase je čelným lředstavitelem soukromých penzijních fondů/ diskredituje autenticitu svých předchozích tvrzení, o čistotě politiky.

  Každopádně zatím ruce pryč od SPOZ, pane Sobotko. nechte ty horké kaštany vybírat ty, co se na to chrtí, za vás to nedělají – vy jste přece byli od začátku pro nové volby, v tom pokračujte. Stejně to vypadá na loser projekt, snad jen kdyby měla pokračovat taková vláda v demisi, pak by bylo na místě v rovině věcné s takovou vládou nějakým významnějším způsobem kooperovat, jinak skutečně pozor na ušpinění se, Hašek ať tu euforii z Rusnokovy vlády brzdí, pokud tedy skutečně má zájem na vstupu konsolidované ČSSD do eventuálního vládního angažmá. po volbách . Pokud ne – ať teda dělá užitečného idiota, ale podle mé maličkosti pak dopadne jako poskok funkcionářů SPOZ.
  ————
  Dávat hlas Rusnokově kabinetu znamená, dávat mu důvěru a brát za něj odpovědnost, to je v zatímní konstelaci nesmyslné – to by byla ukázka jak slabosti, tak hlouposti.
  A “ Stojednička Němcové“ se zkompromituje sama… snad i ti, co neprozřetelně volili TOP 09 si pak uvědomí, jak jsou z nich děláni šašci a to opětovně – což tedy by neměl připustit nikdo, kdo má ještě apoň nějaké kousky rozumu a charakteru..

  A když už jsem se tak krásně rozepsal, tak ještě pár vět k těm “ zcela obvyklým postupům v politice a to i v dalších evropských zemích“ / no nevím, nevím, ale to je na jinou diskuzi., co je to „obvyklé“ atd…../ :

  Poslanec nemůže být trestně stíhán za skutek , který se díky tomu, že nemůže být tento poslanec /exposlanec/ trestně stíhán – NESTAL. Takový mentání výkon se jen tak neuvidí, že ?
  Prostě nelze říci, že A nabývá stavu B, i když tedy toho stavu B možná nabylo…prostože to nelze dokázat a dokázat to nejde proto, že se změnou stavu A nesmíme zabývat, a to prosím několik staletí po vydání bul Unam Sanctam a Execrabilis a několik desetiletí po vydání Pastor aeternus. Amen.
  A tak zde máme dalšího „čistého“, který pouze projevil svou svobodnou vůli / hle – důkaz toho, že máme zájem o to hlídat svobodu projevu, svobodu individuálních voleb !!!/ a to v několika nijak se sebou nesouvisejících typech procesů /trestní stíhání je nemožné, a tak je nemožné prokázat příčinno důsledkovou podstatu i kontexty a tak i to, že jde typologicky o jeden, nedělitelný ve svém významu – proces, proces uplácení, neoprávněného získávání výhod/ :

  1. Poslanec se vzdává mandátu
  2. Poslanci/ a velkému odborníkovi, to je důležité ! je nabídnuto zaměstnání.
  3. Odborník nastoupí do nového zaměstnání.

  Mandát vzniká na základě PROJEVU vůle voliče, jak teď na tom je ten volič ? Co jeho svoboda ? Nebyla pošlapána, zneuctěna ?!? Není volič volem ?
  Proč tedy ty komedie s kroužkováním a křížkováním – při volbách ? Proč prostě nevolit stranu jako takovou – a ta si pak sama rozhodne, kdo bude poslancem. Popřípadě utvoří zcela novou stranu – s novým programem /viz vznik TOP 09 či LIDEM/, a třeba i na bázi nákupu poslanců takto etablovaných – ale z jiných stran, které opět budou utvořeny ne na základě smlouvy s voliči, ale smlouvy s voly etc etc… ?l.
  Nabídka zaměstnání je správná věc , ale pozor ! – ODS v nynější situaci tvrdí, že zatím ponechá “ svých“ /také zajímavý pohled na svobodu lidí, odkdy strana vlastní lidi ? jsou to snad otroci ?/ všech 20 náměstků na ministerstvech, ale pokud projde Rusnokova vláda – tak je odvolá /jako stádo volů a kravek je zažene do ohrady/. Což implikuje, že : Nejde o odborníky – protože co to je za odborníky, kteří jsou takto SNADNO postradatelní en bloc – jde tedy jen o manipulovatelné nastrčené figurky, o nesvéprávné stádo ??? KDE JE ZDE ta korelace s INDIVIDUÁLNÍM projevem vůle, vyjádřeném skutkem Šnajdra etc.,?!?? . Nejde tak ani o svobodné bytosti – jen poslušný dobytek Stát tedy nespravují a nespravovali jej zřejmě ani doposavad , jen tam hlídají něčí zájmy, an povel toho někoho odejdou. Jsou tak zcela jistě snadno manipiulovatelní i jinak – pokud tedy skutečně poslechnou svého vůdce /Koho – Nečase ??? – ha, ha, ha…./ v otázce své materiální existence – proč by jej neposlechli v otázkách materiální existence cizích osob – např. invalidů , nebo nemocných ? Proč by je osudy jim naprosto cizích lidí měly zajímat více, než osud vlastní ? Proč by je měla zajímat stát a jeho správa, když je nezajímá ani správa vlastní věci, respektive smění ji za stranickou poslušnost – co to je za “ odborníky“ ? Nejde spíše jen o poslušný dobytek ? Jak je vůbec možné, aby strana vyznávající individualitu a plnou hubou vyřvávající hesla o rozumné a efektivní správě státu…jednala s těmito lidmi jako s poslušným dobytkem , který ve významu správy státu nemá žádné ceny?

  Takže co z toho nakonec vybyde ?
  No vybydou nám Tluchoř… Šnajdr – coby „velcí odborníci“ , najatí kvůli správě státních aktiv, kdy minimálně Šnajdrovo angažná ve VZP se ukázalo být spíše katastrofou a to pomineme jeho bankrotářskou aktivitu v soukromém sektoru a snahu o privatizaci zdravotních pojišťoven formou podfuku..i toto tedy hájí tkzv “ pravice“, takto i Šnajdrovi voliči /schizofrenici – anebo grázli ??, vyberte si, ale rozhodně to nejsou lidé s pravicovou autentickou identitou, jde spíše skutečně jen o “ pravičáky“ (viz pojem “ levičáctví“)/.
  No a pak ještě vybyde blábolivý stařík ovládaný pokladníkem Mafie, který snad v nějaké křeči způsobené kontrakcemi mozkové hmoty…tvrdí, že on a jeho tunelspolek /via tunelování poslaneckých mandátů KDU ČSL v uplynulém volebním období/ jsou ti, kdo stráží demokracii a ústavu, že ODS to není, no nekoupili byste mu margotku ?.
  A LIDEM – sbor hypotékařů a politických prostitutek.
  To je tedy v součtu ta slavná “ Stojednička Němcové“, podoba s perestrojkou či chozrasčotem je čistě náhodná.
  To je ta nová „kvalita“ souhlasu, tedy vyjádření demokratické metody vládnutí , dělby moci, to je ten “ pokrok“, to je ta “ ústavní zvyklost“ – na kterou se budou asi i dál party podivínů a grázlů odvolávat – vždy když se něco takhle prokšeftuje, tak se řekne “ dělají to všichni, budeme to dělat i my, máte holt smůlu, abtreten ! „,

  P.S. Jistě víte, že Rusnokova firma /ING/ byla americkou justicí odsouzena za porušení zákonů na ochranu před terorismem, k docela slušné pálce.
  Jistě – ING je kolos, vzhledem k organizační struktuře nemá s tímto aktem Rusnok moc co dělat…ale stejně, představte si, že by třeba dělal jen nějakého příručího v hokynářství ING a to hokynářství by justice odsoudila ze stejného důvodu – chodili byste k němu nadále pro cukříky a preclíky ? Ano ? Vy byste neměli strach z otrávených cukříků ? No dobrá…a za starostu byste si jej také zvolili ?. Co říkáte ? Že jedině kdyby vám nasliboval hory cukříků, jo ?!?
  Blahoslavení to lidé !!! Vám bude jednou patřit království nebeské !!!
  A to již za 14 dní.

 20. Dasha napsal:

  Podle meho nazoru Zeman jednal s predsedy poslaneckych klubu nikoli primarne proto, aby nemusel jednat se Sobotkou, ale aby se vyhnul jednani s Karolinou Peak

  Co se tyce stepeni CSSD ze strany Zemana, netvrdim, ze to nema v umyslu, nevim. Ale pokud je to jeho cilem, ma na to spoustu casu – temer celych dalsich pet let, a podle meho je prilis dobry stateg na to, aby se do toho poustel uz ted, a jeste tak okate. Pomsta je nejsladsi za studena tak proc ji nenechat vychladnout jeste vic. SPOZ ma uz ted preference nad 5% a do parlamentu se v pristich volbach velmi pravdepodobne dostane a tim je Zemanuv cil ohledne SPOZ splnen. Z hlediska dlouhodobe strategie by podle meho melo prijit ‘stepeni CSSD’ na porad dne az v dalsim volebnim obdobi s cilem maximalne posilit svou pozici na levici/stredu ve volbach roku 2017-18. Podle meho je v Zemanove zajmu. aby CSSD v pristich volbach zvitezila a aby vladla, idealne formou mensinove vlady, coz by SPOZ umoznilo se vymezovat proti nepopularnim opatrenim a zaroven podporovat opatreni popularni a sbirat tak body u volicu levice a stredu pro volby prespristi.

  A vzhledem ke zkusenostem s ceskymi medii a faktu, ze v podstate neuplyne den bez toho, aby vysel nejaky clanek o nejednostnosti a problemech uvnitr CSSD, priklanim se k nazoru, ze to cele je spise forma predvolebi strategie soucasnych vladnich stran se kterou media vydatne a nadsene pomahaji. Pravice prece nema zajem na zvysovani preferenci SPOZ, ale na maximalnim oslabeni cele levice. Oslabeni CSSD a zaroven rust popularity SPOZ jim nic moc neprinese. Jiste, mohli by ziskat lepsi pozici k povolebnim vyjednavani o vladni koalici, ale moc neverim, ze by do toho CSSD sla, musi jim byt jasne, ze by to byla jejich sebevrazda. Navic Zeman se nechal nekolikrat slyset, ze by podporoval mensinovou vladu a k tomu bude podle meho po volbach CSSD tlacit.
  Tim ovsem netvrdim, ze je v CSSD vsechno uplne v poradku

  • Alex napsal:

   Dasho, nesporně máte pravdu, nicméně dominovala by-li po příštích volbách ČSSD příliš a mohla vládnout třeba sama s tichou podporou KSČM (jen v součtu hlasů), to zájmem Zemana jistě není, ať je to pojímáno tak, že chce do vlády mluvit co nejvíce v dobrém či s jakýmikoli postranními úmysly. Ano, také si myslím, že není jeho zájmem rozložit ČSSD tak, aby ty volby nevyhrála. Malér spočívá v tom, že ČSSD se může rozložit jen sama (Zeman ji rozložit opravdu nemůže i kdyby stokrát chtěl) a zdá se, že to sama může i těmi hádkami pokud přerostou rozumnou mez i dokázat. Čím větší hádky, čím delší čas, tím i větší volební ztráty v mandátech.

   • Dasha napsal:

    Mozna, ze neni Zemanovym zajmem CSSD silna natolik, aby moha vladnout jen s tichou podporou komunistu. Ale snazit se vybalancovat oslabeni CSSD a rust preference SPOZ tak, aby CSSD vyhrala, ale ne moc, mi prijde jako prepalene taktizovani s velmi nejistym vysledkem. Neco jako snazit se hrat hokejovy zapas ne na vyhru, ale na vyhru 5:4. Jiste se o to muzu z nejakeho duvodu snazit, ale nemuzu takto do zapasu vstupovat, protoze se to muze velmi lehce obratit proti me. To si muzu dovolit tesne pred koncem utkani, kdy je moje pozice neotresitelna a tam jeste urcite nejsme.
    Ostatne, na urcitych tematech se CSSD a komunisti neshodnou, a tam bude SPOZ prirozeny partner CSSD – bez toho, aby museli spolehat na pravicove strany. Navic je pravdepodobne, ze se do Snemovny dostanou take lidovci, Babis neni bez sance, mozna Pirati – nene, taktizovat v tomto okamziku tak, aby CSSD vyhrala, ale nemela vetsinu jenom s komunisty, je v tomto stadiu hloupost a velmi velmi riskantni postup, vzdyt predvolebni kampan oficialen jeste ani nezacala, a nikdo v tehle chvili ani nevi, jake trumfy kdo vytahne.
    Souhlasim, ze CSSD se muze rozlozit jedine sama, ale nemyslim si, ze situace je tak horka, jak se nam snazi predlozit media. Na to s nimi mam moc spatne zkusenosti.

    • Alex napsal:

     Ano, tomu rozumím. Výsledek voleb je dne naprosto neznámý a kalkulovat se s čímkoli moc nedá – a může se přihodit cokoli, výsledek voleb a speciálně u nás může být hodně divoký.

 21. jezevec napsal:

  bez co nejsilnějších socialistů nepůjde sestavit a zejména udržet žádnou rozumnou funkční vládu nemafiánského charakteru!
  je fakt, že gross, rath, pallas, paroubek, a celá řada oranžových čistých dušiček – musí pevně stát na hrázi budování socialismu, aby se nám tady nevysemenili mafyjáni.
  vlku, když člověk ztrácí soudnost, nemusí přitom ztratit i úroveň….

  • Puck napsal:

   Kolik miliard ze státního mají jmenovaní na triku ?
   Jenom drobné ! Jsou to žabaři, souhlasím, do čela státu patří jiná esa.

  • Laco Grőssling napsal:

   Jezevče Vaše tvrzení platí o KSČM, ne o ČSSD.

  • Jos napsal:

   Český pravičák nezklame. Ovšem zapomněl na to, co už všichni dávno víme. Vzhledem k základnímu paradigmatu pravice, totiž rozchvátit a rozkrást stát a z jeho občanů nadělat bezprávné ubožáky ovládané pár oligarchy (oni to nazývají různě, třeba minimální stát, ale jsou k dispozici i jiné krycí názvy ale vždy jde o totéž) je i ten nejhorší z levice, což je v současné době oficiálně asi tak Rath, občanům a státu asi tak tisíckrát prospěšnější než všichni pravicoví politici dohromady. Pravice, specielně ta česká, je čistá nebezpečná škodná. A bude vám a vám podobným trvat celé generace, abyste tento fakt zvrátili. Pokud to vůbec půjde.

 22. vlasta napsal:

  Je jedno, jestli bude vládnout vláda pana Rusnoka, nebo ne, stejně není naděje na zlepšení situace našeho ještě státu. Při vizi, že volby vyhraje ČSSD a bude vládnout Bohoušek Sobotka, ano ten který se také podílí na podivných privatizacích i pro Bakalu, nás nic dobrého nečeká, Není to silný lídr jako byl dehonestovaný Paroubek. Pravice správně pochopila že v něm má těžkého soupeře a pracovala na jeho znemožnění se co to jen šlo. A Čecháčci s vymytými mozky uvěřili všemu a zvolili si Bártu a TOpku (mimochodem to nejhorší co vygenerovala KDU včele s Kalouskem). Jako národ jsme zkamali a já si myslím že si vlastní stát ani nezasloužíme. Vždy jsme byly jen malými slouhy a těmi zůstaneme. Pár statečných bojovníků to nevytrhne.
  Takže řítíme se tam, kde je dnes Řecko a nic už to nezastaví.

  • Jan Čermák napsal:

   Přátelé – skoro všichni. Zejména paní Vlasto , pesimismus typicky český.
   Není toho sebemrskačství už trochu moc?
   Pojďme se dívat na věci pozitivně, experimentuji s tím poslední dobou.
   Tak třeba Šnajdr byl několik dní zavřenej. Sláva bohu. Barel není prezident. Rusnok mi přijde naprosto lucidní. Novináři se můžou vzteknout a Němcová je na infarkt.
   Pražákům jde slina od úst.
   A venku svítí slunce.
   Není to krása?

  • vlk napsal:

   Když už v jednom zátahu mluvíte o čecháčcích s vymytými mozky a také o Sobotkových privatizacích pro Bakalu, pak máte zřejmě na mysli odprodej státního podílu v OKD. vřele vám doporučuji, ve vašem vlastním zájmu prostudovat okolnosti z a kterých se prodával tento státní podíl, komu se prodával a zejména co tomu prodeji předcházelo. Je zcela zjevné, že o detailech a skutečnostech nevíte nic, jen to, co vám bylo předhozeno vymývači mozků.

 23. Soumar napsal:

  Hezké úvahy a zčásti fantastické komentáře. Nabídnu taky jeden.

  Podle mého názoru je úspěch Rusnokovy vlády v zájmu řady aktérů. Zemana jako jejího tvůrce, aby se zviditelnila SPOZ, poslancům na nevolitelných místech pravicových stran, aby získali ještě pár měsíců, ale i pravicovým stranám samotným, především ODS, která už nemá co ztratit. Dále v zájmu prozemanovské části ČSSD a rozhodně ne proti zájmu KSČM.
  Proto si myslím, že nakonec důvěru může dostat. Třeba na druhý pokus, kdy Zeman pověří opět Rusnoka (precedens už tu máme). Z pohledu ODS by dokonce bylo logické, kdyby část poslanců, kteří nemají máslo na hlavách, vytvořila jakousi platformu „čisté ODS“, která by se voličům omluvila, řekla, že chápe, že do ukončení vyšetřování (byť nesmyslného) by měla respektovat presumpci viny a nedrat se do vlády, a odejít před hlasováním o důvěře ze sněmovny. Pochopitelně až ve chvíli, kdy bude zajištěno, že ČSSD, KSČM, VV a část Lidem vládu schválí.

  Mně osobně Rusnokova vláda docela konvenuje. Sice je levicová, socialistická, a nedočkám se snižování daní, ale namísto podpory parazitů a menšin se pokusí pozvednout ekonomiku keynesiánským stylem investic do infrastruktury. A to není zase tak špatná myšlenka.

  Dokonce i pojetí sociálního státu, které prosazují Zemanovci v ČSSD a někteří levicoví politici KSČM, kdy jsou pro vyšší a progresivní daně, ale zároveň pro „pracovní povinnost“ pro příjemce státní sociální podpory, mi je proti mysli méně, než stejně progresivní daně za Sobotky, ale dotování netáhel prý proto, že mají nějaká práva. Ne, že bych jim tu zahálku nepřál, ale nebudou se dopouštět kriminality, nebo plkat po internetu. 🙂

  • Eddie napsal:

   S temi danemi opatrne, protoze pokud progresivni, tak tedy aby to melo smysl, nezdanovat zbytecne vysoke prijmy jen aby „obycejny clovek“ (term.tech.) ukojil svou zavist. Takze bud vsichni nebo nikdo.

   • Soumar napsal:

    Jsem proti daňové progresivitě, ale jak jsem ostatně psal, lepší Zeman stavící Temelín (dálnice, průplav, …), než Sobotka podporující maximálně tlamocvičné vědy a nepřizpůsobivé.

  • jvf napsal:

   Aby vám nebylo líto, že se tady s vámi nikdo kromě souvěrců nebaví, předkládám fakta k nastudování: http://www.denikreferendum.cz/clanek/11822-kdo-zneuziva-socialni-davky

   • Soumar napsal:

    Děláte si legraci? Ten článek vůbec nepostihuje meritum věci – díky existenci sociálních dávek si může část občanů dovolit nevzít práci, která jim přijde neatraktivní, namáhavá, nebo špatně placená či špatně dostupná. Toto je zneužívání.

    • zdenekb napsal:

     Co když jim špatně placená a (za ty peníze) tudíž neatraktivní připadá právem? Nebo je povinen člověk přijmout jakékoliv podmínky, aby náhodou nebyl u soumarů za ‚zneužívače‘? Jojo, bez škodlivých sociálních dávek, to by se to zaměstnávalo panském… nestát, nekoukat a dělat!

     • Soumar napsal:

      Ano, je povinen.
      Jestliže má člověk jinou možnost, než být druhým na obtíž (= pobírat sociální dávky), měl by ji využít, jinak je vyžírkou a hanba by ho měla fackovat.
      Teprve ten, kdo opravdu nemůže najít ŽÁDNOU práci, tj. v realitě ČR lidé nemocní a starší lidé v regionech s vysokou nezaměstnaností, by měl dostávat podpory.

     • zdenekb napsal:

      Soumare, vy žijete v asi nějakém svém paralelním světě, i když jej označujete za „realitu ČR“. Srovnejte počet volných pracovních míst a počet lidí bez práce, uvidíte, že se práce nedostává už nejen pro staré a nemocné (které byste tak velkoryse z pracovní povinnosti vyřadil). A bude hůř.
      Když jsem přišel o práci já, na ÚP jsem se neregistroval a snažil se situaci zvládnout sám. Ale dost bych si vyprosil, aby mě při opačném rozhodnutí soumaři označovali za „vyžírku“ a kázali mi o „hanbě“, protože jsem na daních a sociálním pojištění za léta před tím odvedl dost peněz na to, abych si případnou pomoc mohl vybrat zpět. A tak to má spousta dnešních nezaměstnaných… zvlášť ti ve věku padesát+… Představa nikdy nepracujících nenažraných socek může být pro někoho lákavá (dobře se nad ní pohoršuje), ale právě s realitou ČR se dost míjí.

     • Soumar napsal:

      Počet volných pracovních míst je nezjistitelný, neboť ne všechny firmy inzerují na ÚP a to už vůbec neplatí o krátkodobých pracích. Další část lidí se živí „na černo“, což jim v kombinaci s dávkami dá slušný výdělek.
      Pracovní povinnost pro ty, kdo pracovat mohou (nebo jinak prokázat, kde berou na živobytí), byl docela dobrý nápad, přesto, že ho vymysleli komunisti. Klidně bych dotoval místa typu uklízení ulic, vlaků ČD,…. atd.
      Bohužel, daně ani sociální pojištění se neukládají do slamníku, jsou okamžitě promrhány/využity a na jejich výši (a proto obtížnost se sám zajistit pro chvíle nižšího výdělku) si stěžujte v parlamentu, případně na lampárně.

 24. Lex napsal:

  Článek kontroverzní a na hodně komentářů.
  Teď nemám čas, tak přičiním jen ohledně Jana Fischera.
  Jsem odpůrcem Jana Fischera. Nemám k němu kladný vztah, spíše naopak. Nemám ale důvod proto z něho dělat fackovacího panák proto, že neznám nebo nechci znát fakta.
  Co za fakta? – jednoduše – zákon o volbě prezidenta republiky. Dám tu na konec komentáře nezbytné citáty z něho.
  A co z těch citátů vyplývá? Prostředky vložené na volební účet NEJSOU prostředky kandidáta, nedisponuje s nimi a nemá k nim práva ani odpovědnost kandidát, ale „volební výbor“, resp. jeden člen, kterého ze svého středu volební výbor vybere – v daném případě prof. JAN PIRK. Totéž platí pro situaci po uzavření účtu. Schodek, který na účtu zbyl po jeho uzavření, nebyl dluh, tedy ani závazek OSOBY Jana Fischera. Když už, tak Jana Pirka.
  Jinak by tomu bylo, kdyby fyzická osoba Jan Fischer uzavřel s volebním výborem po uzavření volebního účtu smlouvu, že dluh přebírá, k čemuž by potřeboval souhlas věřitelů, a takováto smlouva by musela být uzavřena písemně.
  Nevím o takové smlouvě. Z toho, že ale peníze, jak jsme se dovídali z tisku, byly vloženy na onen účet, by vyplývalo, že opět nejde o prostředky ve vlastnictví Jana Fischera, a že po vypořádání pohledávek na účtu bude s přebytkem naloženo podle zákona o volbě prezidenta.

  Za dehonestaci Jana Fischera ve vztahu k jeho volebnímu účtu můžeme „vděčit“ jen a jen našim žumpalistům a presstitutům.
  Samozřejmě, že vložení víc jak jednoho mega na účet do banky v hotovosti vyvolává ostražitost, odpovídá za to ale vkladatel, ne volební výbor a už vůbec ne prezidentský kandidát či tatáž osoba jako běžná osoba fyzická. Případná politická odpovědnost jistě v nějakou úvahu připadá, ale s tou se, myslím, Jan Fischer vypořádal.

  Teď ta ustanovení zákona:

  „§ 23 Volební výbor
  (1) Každý kandidát na funkci prezidenta republiky je povinen ke dni podání kandidátní listiny zřídit volební výbor, který má nejméně 3 a nejvýše 5 členů.
  (2) Členové volebního výboru odpovídají za financování volební kampaně a společně a nerozdílně odpovídají za závazky volebního výboru. Rozhodnutí volebního výboru jsou přijímána jednomyslně a navenek jej zastupuje jeho písemně pověřený člen.
  (3) Členy volebního výboru vybírá kandidát na funkci prezidenta republiky. Členem volebního výboru může být fyzická osoba, která dosáhla věku 18 let a je jako člen volebního výboru označena na kandidátní listině; osoba přijímá své členství ve volebním výboru vlastnoručním podpisem na kandidátní listině. Členem volebního výboru nemůže být osoba zbavená způsobilosti k právním úkonům4) nebo kandidát na funkci prezidenta republiky.
  (4) Člena volebního výboru může kandidát na funkci prezidenta republiky odvolat, nebo se člen volebního výboru může svého členství vzdát; členství ve volebním výboru zaniká okamžikem doručení odvolání, popřípadě vzdání se členství, Ministerstvu vnitra. Pokud by však odvoláním nebo vzdáním se členství klesl počet členů volebního výboru pod 3 členy, členství ve volebním výboru zaniká teprve okamžikem, kdy kandidát na funkci prezidenta republiky navrhne nového člena volebního výboru a tato osoba členství přijme vlastnoručně podepsaným prohlášením; odstavec 3 se použije přiměřeně.

  § 24 Volební účet
  (1) Každý kandidát na funkci prezidenta republiky je povinen si nejpozději ke dni podání kandidátní listiny zřídit účet určený pro financování volební kampaně (dále jen „volební účet“).
  (2) Volební účet musí být veden u banky se sídlem na území České republiky nebo u zahraniční banky vykonávající na území České republiky bankovní činnosti prostřednictvím své pobočky.
  (3) Veškeré finanční operace, jimiž se financuje volební kampaň, se uskutečňují prostřednictvím volebního účtu. Finanční prostředky uložené na volebním účtu lze užít pouze na financování volební kampaně.
  (4) Na volební účet musí být ke dni podání kandidátní listiny převedeny veškeré finanční prostředky vybrané do tohoto dne na podporu kandidatury a na volební kampaň. Volební výbor do 5 dnů ode dne registrace kandidátní listiny zveřejní způsobem umožňujícím dálkový přístup na internetových stránkách kandidáta a současně zašle Ministerstvu vnitra, a to v listinné nebo elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem všemi členy volebního výboru nebo prostřednictvím datové schránky, údaje o finančních prostředcích převedených na volební účet, a to s uvedením přehledu o původu těchto prostředků, včetně uvedení jména, příjmení, data narození a adresy místa pobytu fyzické osoby, která tyto prostředky poskytla, nebo jde-li o právnickou osobu, včetně uvedení její obchodní firmy nebo názvu, sídla a identifikačního čísla osoby, bylo-li přiděleno. Ministerstvo vnitra tyto informace zveřejní na svých internetových stránkách určených pro volby.
  (5) S finančními prostředky na volebním účtu nevyužitými na volební kampaň nelze nakládat po dobu, po kterou se vede řízení ve věci porušení pravidel financování volební kampaně, nejméně však po dobu 120 dnů ode dne vyhlášení celkového výsledku volby.
  (6) S částí finančních prostředků na volebním účtu nevyužitých na volební kampaň, která odpovídá částce, již má na základě rozhodnutí soudu ve věci porušení pravidel financování volební kampaně podle jiného zákona odvést volební výbor do státního rozpočtu, nelze nakládat, dokud volební výbor tuto částku do státního rozpočtu neodvede. Na úhradu této částky lze využít finanční prostředky na volebním účtu nevyužité na volební kampaň.
  (7) Do 30 dnů po uplynutí doby uvedené v odstavci 5 nebo 6 se veškeré finanční prostředky na volebním účtu nevyužité na volební kampaň, s výjimkou finančních prostředků využitých na úhradu odvodu do státního rozpočtu podle odstavce 6, převedou na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel, a to v rozsahu a způsobem, který určí kandidát na funkci prezidenta republiky.
  (8) Volební účet lze zrušit teprve poté, co z něj byly podle odstavce 6 nebo 7 převedeny veškeré finanční prostředky nevyužité na volební kampaň.

  § 36 Financování volební kampaně
  (1) Financování volební kampaně zahrnuje veškeré příjmy a výdaje na volební kampaň.
  (2) O financování volební kampaně se vede účetnictví v plném rozsahu podle zákona upravujícího účetnictví. Členové volebního výboru písemně pověří vedením účetnictví jednoho ze členů. Za účetní jednotku se považuje volební výbor.
  (3) Údaje o finančních prostředcích na volebním účtu se evidují s uvedením přehledu o původu těchto prostředků, včetně uvedení jména, příjmení, data narození a adresy místa pobytu fyzické osoby, která tyto prostředky poskytla, nebo, jde-li o právnickou osobu, s uvedením její obchodní firmy nebo názvu, sídla a identifikačního čísla osoby, bylo-li přiděleno.
  (4) Údaje o jiných plněních ocenitelných v penězích se evidují s uvedením přehledu o původu těchto plnění, včetně uvedení jména, příjmení, data narození a adresy místa pobytu fyzické osoby, která tato plnění poskytla, nebo, jde-li o právnickou osobu, s uvedením její obchodní firmy nebo názvu, sídla a identifikačního čísla osoby, bylo-li přiděleno.“!

  • vlk napsal:

   Lexi
   dal jsi sem zákon a technikálie jeho provádění.
   Ale to naprosto nic nemění na základních faktech:
   1- Fischer měl z prezidentské kampaně dluh
   2- ten dluh dlouho nemohl splatit
   3- bylo jasné, že jestli není úplný křivák, musí buˇfd na jeho splacení sehnat prachy nebo to zatáhnout z vlastního
   4- zákon předepisovala určité lhůty. Fischer do těchto lhůt dlužil a dlužil i po nich
   5- sotva je udržitelná pozice, kdy někdo má dluh z politické kampaně a chce být ministrem a financí k tomu
   6- způsob vyrovnání závazků byl nesmírně hloupý jak časově tak provedením. a Fischera naprosto diskvalifikuje pro výkon ministerské činnosti.
   7- levice je d íky Fischerovi snadno diskreditovatelná při podpoře Rusnokovy vlády.

   NA těchto bodech citace zákona o přímé volbě vůbec nic nemění.

  • Lex napsal:

   Vlku,
   buď jsi nečetl ten zákon, nebo ty „technikalie“, nebo obojí, protože tě nepodezřívám, že bys to nebyl schopen pochopit.
   Z toho zákona jasně vyplývají ty „technikalie“. Fischer NEMĚL žádný dluh. Dluh měl volební výbor na čele s prof. Pirkem, To jsou subjekty, které jedině byly oprávněny peníze na volební účet přijímat či odmítat, s penězi nakládat a ty peníze utrácet. Žádný Fischer! Fischerova nebyla aktiva z toho účtu, ani pasiva z toho účtu. Smlouvy s dodavateli věcí a služeb na volební kampaň Jana Fischera podepisoval Jan Pirk.

   Onehdy jsi poukazoval (správně, tak jako já se hlásím k tomu názoru) na neudržitelnost osvobozujícího rozsudku vůči Liboru Novákovi. Ten, kdo je nadán pravomocemi je obtěžkán i odpovědností. A šmytec.
   Jan Pirk to byl, vlku, Jan Pirk, žádný Jan Fischer. Jan Fischer mohl pouze písemnou smlouvou přistoupit k němu jako dlužníkovi, nebo se souhlasem věřitelů převzít ten dluh. Pak by za něho odpovídal, ale pořád ty peníze, které na účet přišly, byly peníze toho „volebního výboru“, nikoliv Jana Fischera.

   • Kanalnik napsal:

    To se mi jevi skutecne jako technikalie, pane Lexi. Sponzori nesponzorovali volebni vybor, ale kandidaturu Jana Fischera. Pravne technicky jiste mate pravdu, ale pointa je jinde. Tedy v tom, ze presuny penez a jejich nacasovani jsou podivne, a tykaji se osoby Jana Fishera a jeho kandidatury (ne pouze technicky volebniho vyboru).

    • Dasha napsal:

     Jenom poznamka k tomu nacasovani. Fisherem nejsem vubec nadsena, a je pravda, ze jsou zde jiste pochybnosti a puvodu tech penez. Ale jsem presvedcena, ze casove hledisko Fisherovi vycitat nelze a podle meho nazoru to byla nahoda, ze dluh byl splacen zrovna v den, kdy byl jmenovam premierem. Jo, kdyby ten dluh splatil nekolik dni PO svem jmenovani, mohlo by to byt predmetem urcitych pochybnosti o tom, co mohlo byt sponzorovi prislibeno.
     Ale takto to proste casove nevychazi, ta castka pristala na Fisherove volebnim uctu prevodem v utery, cast dokonce v EUR. I kdyz dneska online prevody trvaji nejake dve hodiny, u tak velke castky je to vylouceno, vsechny banky maji limity na tyto rychle prevody, a ty jsou podstatne nizsi nez prevedena castka, takze to muselo byt minimalne 24 hodin predem, ale spise 2 a vice pracovnich dnu. V kazdem pripade ale se to stalo jeste pred jeho rozhovorem s Rusnokem, tedy v dobe, kdy jeste nebylo nic jisteho. A to vubec nekalkuluju s tim, ze zde musela probehnout nejaka jednani o vysi daru atp, neverim tomu, ze toto bylo dohodnuto pres noc jednim telefonatem.
     Takze, ano, Fisherovi se da leccos vycitat ohledne financovani volebni kampane, ale z casoveho hlediska vyrovnani dluhu mu to podle meho nazoru vyslo jak nejlepe v dane situaci mohlo. Driv se mu ty penize evdentne sehnat nepodarilo a kazdy den pozdeji by jen podporoval teorii o moznych ‘dealech’ v souvislosti s jeho novou pozici premiera.

   • jezevec napsal:

    tohle je lexi ten nejvulgárnější právní purism.
    zajisté že nějací mafiáni zaangažovaní ve státních zakázkách nosí jen-tak z prdele a z dlouhé chvíle balíky milionů v hotovosti na účet, jehož bílým koněm je jakýsi pan pirk, a tím jakákoliv spojitost s fišerem končí, jak vás jen něco takového může napadnout, tento účet ani ti plátci nemají s nějakým, kdože? jo a aha, fišerem, lautr nic společného.
    takovou ubohost bych od vás nečekal.

   • Puck napsal:

    Díky za připomenutí, jak vypadá volební zákon.
    Signifikantní je, že se nikdo z těch, co vykřikují jak Fischer zázračně zbohatl, se s takovou maličkostí, jako je znění zákona, neobtěžovali.
    Už ten posun – zázračně zbohatl – je manipulací. Splatit duh a zbohatnout jsou poněkud odlišné pojmy. 🙂

   • vlk napsal:

    Lexi promiň,

    ale umíš si představit, že by dluh za Fischerovu kampaň musel splácet Pirk a ostatní lidé z jeho volebního výboru???,
    Pokud ano, je tvoje fantasie o dost větší než moje. To nemyslím ani konfrontačně ani dehonestačně. Neb já si něco takového prost ě představit neumím. takže ergo kladívko, prostě počítám s realitou, že dluh z a kampaň byl dluhem Fischerovým. De facto. Ty mluvíš o situaci de jure. Ale existovalo jen jedno řešení – to praktické, nikoli to de jure.

    • jihočech napsal:

     Bohužel tady nejde o to, jestli si to dovedeme představit či nikoliv. Já si také nedovedu představit, že by např gen řed, a že jich už takových bylo neúrekom, dokázal nahradit dluh, který způsobil špatným manažerováním. Ale to je riziko podnikání, v tomto případě riziko vzít na sebe odpovědnost za volební fondy. V tomto případě se zase neukázalo správné, jako v mnoha jiných případech, nabídnout takovou funkci p. Pirkovi, podobně jako Katce Neumanové atd.,

     (Už jsme tady o tom psali, jde o problém – pojem „fachidiot“ – což není ani náhodou nadávka, ale diagnosa, kterou trpí většina vysoce intelig lidí (když jsem špičkový fachman v kardio, nemusím, a ani nemohu být výborný v ostatním – a zvláště ve financích uspěje málokdo.)

     (A po pravdě je mi záhadou jak se Pirk dostal k Fišerovi – myslím ideologicky)

    • Lex napsal:

     Moc se mi líbí, jak – když se nám to hodí – zákony platí, a když se nám to nehodí „do figury“, jsou to jenom řešení „de iure“.
     Měli bychom se rozhodnout, co budeme prosazovat generálně – zda platnost zákonů, nebo jejich obcházení z důvodů, že je to „praktické“.
     Milý vlku – a neber to pejorativně – viděl jsem v TV rozhovor s Janem Pirkem, kterak naprosto bez obalu hovoří o tom, že si je vědom své odpovědnosti za „manko“, že si je vědom toho, že je to výsledek hospodaření volebního výboru.
     Volební účet je účet volebního výboru na podporu prezidentského kandidáta. Není to účet s prostředky, kterými je oprávněn nakládat kandidát, tím spíše to nejsou jeho prostředky. Zákonnou odpovědnost za „manko“ nese ten, kdo podepisoval objednávky k tíži nekrytého účtu. Tím „někým“ není prezidentský kandidát, jakkoliv je jistě každému jasné, že volební výbor konzultuje s kandidátem jak služby, tak otázku peněz.

     Jak dále píše „Jihočech“, nakládání s volebním účtem je otázka menežeringu. K tomu patří i to shánění sponzorů.
     Toho si byl dobře vědom i Jan Pirk – a tím spíš si to uvědomil, když hospodařil v červených číslech. Také přiznal, že udělal osudovou chybu, že tohle na sebe vzal.
     I já se nestačím divit, co ho vedlo k tomu, že na sebe profesor s neoddiskutovatelným opdborným renomé a příjmy v profesi minimálně na úrovni – spíše mnohem více – ministra vzal úlohu „bílého koně“.

     Ano, v tomhle se já s tebou, vlku, a se všemi žumpalisty k tomu, neshodnu.

     Samozřejmě netvrdím, že se nemohu mýlit já a pravdu mají ti žumpalisté – a v tomto ohledu zase naprosto souhlasím s „Puckem“.

     • Alex napsal:

      Lexi, mně z těch ustanovení ale vyplývá, že onen volební výbor je jen účetní jednotkou ale právě kandidáta, který si je vybírá a může i odvolávat. Z toho i vyplývá, že i právní kandidát může dát pokyn oné účetní jednotce nepřijmout či vrátit vloženou jednotlivou sumu, což měl v případě milionů složených v hotovosti i udělat nepochybně stejně jako sama účetní jednotka, je-li tedy v platnosti ještě onen zákon, jaké sumy mají jít přes účet. Neodmítla-li to sama účetní jednotka, měl tak tedy podle mého názoru učinit a dát takový pokyn sám kandidát. Účetní zodpovídá za úřetnictví, ale kandidát je-li defakto „zaměstnavatelem“ onoho volebního výboru a za něj tak tedy odpovídá on sám. Ale jistý si jako neprávník být samozřejmě nemohu.

     • Lex napsal:

      Alexi,
      opravdu si myslíte, že musíte být právník, abyste pochopil tyhle dvě prosté věty ustanovení § 23 odst. 2 zákona – „(2) Členové volebního výboru odpovídají za financování volební kampaně a společně a nerozdílně odpovídají za závazky volebního výboru. Rozhodnutí volebního výboru jsou přijímána jednomyslně a navenek jej zastupuje jeho písemně pověřený člen.“?
      Zejména si dovolím zvýraznit text „SPOLEČNĚ A NEROZDÍLNĚ ODPOVÍDAJÍ ZA ZÁVAZKY VOLEBNÍHO VÝBORU“.

     • Alex napsal:

      Lexi, rozumím, ale myslím, že to ani není to důležité. Myslím si, že rozhodující je ta skutečnost, že bezpochyby je výhradně na kandidátovi, které peníze a od koho přijme či nepřijme. O tom nepochybně rozhoduje on.

     • Alex napsal:

      Ještě snad asi musím dodat, že já nepíšu o dluhu a odpovědnosti zaň, ale o tom, ce je předmětem toho povyku, ony netransparentní peníze miliony přijaté v hotovosti. A tu odpovědnost kandidáta vyvozuji z oné první věty.

     • Alex napsal:

      Samozřejmě, že poslední věta má znít, že to vyvozuji z předešlého.

    • vlk napsal:

     Lexi
     dík za to srovnání s žumpalisty.
     Dobrá, zkusím to podat znova. Neumím si představit, že slušný člověk, pokud kandiduje naprezuidenta a vznikne v kampani dluh , se nakonec schová za zákon a nechá dluh zaplatiti někým jinýým. Ač mu zákon opravdu umožňuje ten dluh za JEHO kampaň hodit na někoho jiného.
     Napsal jsem dost jasně to, co je pro mne v celé věci naqprosto nejdůležitější?

     Ještě přidám Sencku, který už hodně dávno prohlásil :
     Co dovoluje zákon, nedovoluje dobrý mrav!
     Víc nemám co bych dodal . I když jako píši jako ti žumpalisté.

     • Lex napsal:

      Vlku,
      mrzí mě to na tobě, ale manipuluješ tu pojmy.
      Zákon prezidentskému kandidátovi „neumožňuje někomu na někoho něco hodit“. Zákon mluví zcela jasnou řečí – viz odpověď Alexovi.
      A nereaguješ na moje komentáře, jen si emotivně vybíráš.
      Viděl jsi, nebo četl toho Pirka? Každý člen volebního výboru věděl do čeho jde.
      Máš pravdu, že členy volebního výboru vybírá kandidát na základě jejich dobrovolného souhlasu (montovat tady eventuální profit v případě zvolení kandidáta do funkce tu nebudu zvýrazňovat jako možný motiv…).
      Víš, kolik majitelů vytunelovaných obchodních společností si vybralo bílé koně a převedli na ně závazky svých společností? A napadlo snad někdy někoho u nás vymáhat ty pohledávky po reálných vlastnících namísto těch bílých koní?

      Točíme se v kruhu.
      Doufám, že nepopřeš, že žumpalisté píší přesně ty nesmysly o Fischerovi, jak o nich psal třeba „jihočech“ nebo „Puck“, jak je všichni známe. Ale nikdo se nezeptal onoho Pirka, jak vedl hospodářství volebního výboru kandidáta Jana Fischera, jak to, že způsobil „sekeru“ v řádu snad sedmi milionů nebo kolik to bylo?

     • vlkp napsal:

      Ne , vybírám podstatné. Pirk a jsme viděl. Pravděpodobně jiného než ty. někdy na přelomu dubna a května. Kdy se doslov a v televizi hroutil, že by mohl platit ten dluh. A jediné na čem s e točil , bylo opakované konstatování, stále dokola, že věří, že Jan Fischer je čestný muž, který vyrovná své závazky.
      A koukám, že opravdu neváháš sáhnout po drsném s rovnání – volba prezidenta jako tunelářské firmy s bílými koníky.
      Promiň, ale tohle nemohu vzít! Ani náhodou. Snad pořád ještě volíme prezidenta a ne největšího gangstera! Nebo máš sna d za to, že s e dočkáme okamžiku, kd y prezidentští kandidáti budou vytahováni v sudech z Orlíku? Dej mi vědět, až si budeš myslet, že takový čas nastává. Abych stačil sbalit rodinu, prodat Vlčštejn a zdrhnul tady odtud.
      Udělej něco sám pro sebe – zanech formalit a podružností a soustřeď s e na hlavní článek problému.A tím rozhodně není Pirk a spol. Ale Fischer.

     • Lex napsal:

      Na těch tvých „podružnostech a formalitách“ stojí základ právního státu. Já se řídím a vždy budu řídit právem, ne emocemi.
      Taky morálkou, samozřejmě. Ale ta není vymahatelná. Právo ano.
      Nejsem to já, kdo tady zavedl systém, že morálka je pro blbce. Silní jsou ti, kdo vítězí. I přes pomyslné mrtvoly.
      A každý MUSÍ být odpovědný za svá rozhodnutí, i kdyby se v jejich důsledku „hroutil“.

     • Alex napsal:

      Petře v tomhle má Lex pravdu. Za dluh odpovídá Pirk a volební štáb. Oni dle zákona přijali onu zodpovědost za financování volební kampaně. Z toho jednoznačně plyne, že bylo jejich povinností nepřipustit výdaje vyšší než příjmy. Pokud by měli jen povinnost vést účetnictví, pak by za dluh odpovídal kandidát.

 25. VáclavP napsal:

  Vlk : Bez co nejsilnějších socialistů nepůjde sestavit a zejména udržet žádnou rozumnou funkční vládu nemafiánského charakteru!
  Václav : Ale lze, například nejbohatší evropský region Bavorsko takvou vládu má snad 40 let.

  • Občan napsal:

   Dědouš je jen bílý kůň. A synek realitní pračka na prachy.
   Komu Ficher skutečně dluží, to ví jen on a jeho věřitelé; tahle komunita sama od sebe na sebe nic neproflákne a běda tomu, kdo by něco pustil ven.

 26. Gerd napsal:

  Prezident Miloš Zeman podpořil Ivo Ištvána. Hra ještě nekončí.

 27. palosino123 napsal:

  Matematika a kýžená 101 vítězí nade vším a Zeman už teď zdržuje Němcovou. Chudák paní! Důstojná květinka a tolik let jediná žena mezi modroptačími kovboji. To si ke konci politické kariéry nezaslouží. Klaus vůbec nebyl dobrým šachistou, hrál lehce prohlédnutelného zaďoura s obrovským, fanatickým zázemím. Zeman funguje více manažersky, jen by měl mezi krátkodobými cíly a dlouhodobými záměry více zdůrazňovat morálku a pozitivní vůli, nejen nadávat novinářům. Škoda nedat šanci takovým ministrům, jako je ministr dopravy, průmyslu, zahraničí. Jestli, kdy a za jakých podmínek koalice znovu sestaví vládu do řádných voleb, je jen otázkou času, pokud na světlo nevyplynou jiné lumpárny.

 28. Soumar napsal:

  Nehodí se to k článku, ale mluvil jsem dnes v hospodě s pár kamarády (vesměs středové nebo pravicové orientace) a překvapilo mě, jak velmi populární je Babiš a kolik z nich se ho chystá volit.

Komentáře nejsou povoleny.