O prosté národní hrdosti


napsal Artur

Víte,vždycky mne nesmírně vytočí,když narazím na to nekončící sebemrskačství,na neustálé omluvy komukoliv a za cokoliv,na „připosranost“projevující se až chorobnou starostí co si o nás pomyslí „vyspělá cizina“,na naši nedospělost,která má kořeny ve špatné morálce,začínající prý „krádeží indulóny“,což se v tom správném světě naprosto nenosí.

K tomu se v diskuzi rádi připojí různí rozumbradi,kteří zcela jasnozřivě vidí příčiny v devastaci morálky způsobené zlými komunisty po roce 1948 a tito mudrlanti přímo vědecky předpovídají kolikže to bude muset být generací než se to napraví.No a já se ptám,kolikpak asi je ještě mezi námi lidí,narozených před rokem 1948,kteří byli schopni v té době objektivně posoudit stav morálky předúnorové republiky a nyní mohou srovnávat?Někdy mi to připadá,že naše předky nepřivedl do středoevropské kotliny Praotec Čech,ale že byli na Zemi vysazeni nějakými zlými mezigalaktickými bytostmi,aby infikovali genetický základ lidstva, do té doby naprosto čistého,jako okvětní lístek bílé lilie,řečeno slovy klasika.

Já jsem naopak naprosto přesvědčen,že nejsme nikterak jiní,než je dnes již cca 7,5 miliardový zbytek obyvatel planety.Jsou prostě mezi námi lidé dobří a přejícní,rovněž to platí i naopak,stejně jako všude jinde.

Na obhajobu výše uvedeného si dovolím uvést několik příkladů:

Př.1- Mám dlouholetého přítele,občana USA,podnikajícího tamtéž,který má cca 30 zaměstnanců a který mi popisoval jak postupuje,když mu některý zákazník zaplatí cash.No to jsou potom prostě tzv.pocket money,které se nikde nepřiznávají.Dále mi se šibalským úsměvem na tváři vyprávěl jak si jeho manželka nechala udělat plastickou úpravu víček tzv.na pokladnu.Nemusela se jakkoliv namáhat všechno jí sám od sebe navrhl doktor,který jí zákrok provedl a následně „upravil“všechnu dokumentaci tak,že to pojišťovna kompletně „zacálovala“. .Jinak musím podotknout,že u domu mého přítele vlaje celoročně zástava USA a když slyší kdekoliv národní hymnu tak si přikládá pravou ruku na srdce.

Př.2-zaměstanec  mého obchodního partnera z Německa,  Němec jako poleno, se mi při jednom jednání jal pomlouvat svého chlebodárce, majitele firmy, jiného echtovního Němce slovy:Ten?No tak ten si kupuje „na firmu“i maso k nedělnímu obědu.Konec citátu.

Př.3-Možná si ,Vážení čtenáři,řeknete:Kdo je to Artur?Zřejmě se jedná o nějakého špatného, tendenčního pisálka,někde z periférie republiky!Tak se pro tento můj poslední příklad „zaštítím“ svým skorojmenovcem, kterým není nikdo jiný,než celosvětově uznávaný autor Pan Arthur Hailey.

Tento dobrý muž ve svém skvělém bestselleru Letiště popisuje domácnost letušek,ve kterých dominovaly batérie malých lahviček s tvrdým alkoholem,původně určené zdarma na stolečky pasažérů v letadle (Jó,kde jsou ty časy „dřevního“létání kdy tekla skotská i v turistické třídě proudem).Určitě nelze podezřívat Pana A.H.,že si to vymyslel,a nebo,že by snad,nedejbože,byly americké letušky šedesátých let zdeformovány komunisty!

Závěr:Navzdory všem amatérským kazatelům a rádobymoralistům,zkusme být Vážení přátelé alespoň na chvíli,nebo občas, hrdými a plnoprávnými občany této země.Garantuji Vám,že je to příjemné a nic to nestojí!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

114 reakcí na O prosté národní hrdosti

 1. Soumar napsal:

  Arture,
  nevím, kolik toho máte nacestováno a hlavně s kolika cizinci jste spolupracoval, ale, bohužel, nemohu souhlasit. Češi (v průměru, výjimkám čest!) jsou ve srovnání s Němci, Američany, Italy a Holanďany zhmotněním zbabělosti a závisti, nenávisti ke všemu co je přesahuje (vírou počínaje a bohatými lidmi konče) a už na první pohled jsou zapšklí, nedbalí a negalantní k ženám.
  Taky vidím, jak se to mění, ale obávám se, že moje generace vyrostlá na sklonku komunismu bude muset vymřít, než se něco změní. Generace lidí narozených kolem 1990, kterým je dnes kolem 20-25 let, mě naproti tomu naplňuje optimismem a od svých vrstevníků v cizině se tolik neliší. Paradoxní je, že zhruba tentýž dojem jsem měl z generace mých prarodičů a praprarodičů; lidí narozených kolem 1910-20. Možná za to my Češi ani nemůžeme, protože jsme vyrůstali mezi lety 1938 a 1989 v pěkně svinských režimech a to nás poznamenalo.

  • Petr Molik napsal:

   Nevím Soumare, zda Vaše naděje vkládané do mladé generace nepřijdou vniveč. Mladá generace, která dnes studuje třeba střední školu minulý režim nikdy nezažila a je poněkud méně zbabělá a závistivá. To je ovšem u ní vykoupeno naprosto extrémním individualismem, převáděním jakékoli hodnoty na peníze, konzumerismem, touhou „rychle zbohatnout a pak si užívat“, hypertrofovaným sebevědomím nepodloženým žádnými znalostmi nebo neznalostí základních pravidel etikety – v tramvaji spíše pustí těhotnou ženu sednout šedesátník než aby se obtěžoval nějaký studentík. „Práci“ berou jako sprosté slovo a jako něco pod jejich úroveň, protože oni ty prachy nějak vykšeftují a v pětadvaceti budou za vodou. Střet s realitou pak bývá drsný. Chápu, že toto je hrubá generalizace a můžete říci, že na nezvedenost mládeže se žehralo už v Antice, ale ty trendy myslím reálně existují.

   Jeden rodinný příslušník je dlouholetým učitelem na gymnáziu a tak může víceméně „ročník po ročníku“ sledovat změnu chování mezi spolužáky, kteří spolu ve třídě dospívají. Zatímco krátce po revoluci byly třídy opravdu motivované naučit se jazyky nebo počítačovou gramotnost a něco dokázat, dnes se snaží jít cestou co nejmenšího odporu, libovolný úkol vyřešit stažením řešení z internetu nebo uložením „taháku“ v mobilním telefonu. Je dnes naprostou vyjímkou, aby v případě disciplinárního problému rodič podpořil pozici učitele. Mladí neuznávají jakoukoli autoritu kromě peněz, statusových symbolů jako „ten správný telefon“ a vlastního „názoru“, protože ten je přece nedotknutelný. To že jim ten „názor“ nebo pohled na svět vnukla reklama si neuvědomují. Ano, lze najít jak skvělé studenty, nebo i ty co při studiu zvládají i vrcholový sport, hudbu nebo jinou kreativní činost, ale takoví existovali i před těmi dvaceti lety, jenom se o tom tehdy neblogovalo a „nelajkovalo“ na Facebooku.

   • pepan napsal:

    vono je to asi zbytečný, ale absolutní souhlas s Petrem Molíkem. Naděje národa je daleko konformější, než předcházející generace. Kdo vyčnívá a to nejen názory, ale i oblečením, mobilem a ostatníma zbytečnejma sračkama. mezi frikulínský stádo jednoduše nezapadne. Holt mladá generace vyznává, že není důležitý co umíš, jakej seš, ale jak vypadáš. Celkem mě dorazilo poznání, že někteří z nich, mají představu, že když jim rodiče zaplatili, pro příklad použiju třeba kurz v autoškole, tak maj automaticky řidičák v kapse. Bez testů, praktickejch jízd a přezkoušení. A na zkoušky můžou dojít vožralí. A vůbec těm kreténům nedochází, že jsou nebezpeční nejen svýmu okolí, to je jim samozřejmě u zadele, ale především sami sobě. Něco podobnýho jsem osobně zažíval.
    Další Soumarovo „klišé“ vyvrací zase osobní zkušenost, morálně vyspělejší germánský národ podvádí stejnou měrou jako běžnej Polák, Slovák, Čech. Akorát má podstatně větší strach z amtu. Postihy při jakkékoliv nekalosti jsou citelnější než u nás.
    Jeden, dobře viditelnej rozdíl jste Soumare ovšem neuvedl.
    Promořenost místní populace „podlézavostí“. Nedovedu si představit, že by někde jinde, než tady, dostala tak bezpochyby falešná a trapná figurka Karla Švorcnberka v prezidentské volbě tolik hlasů. Ale tato „národní vlastnost“ bohužel není nic nového.
    A druhý rozdíl je neskutečná laxnost místního vovčanstva k záležitostem, kdy se jim kleptokrati vykálejí na hlavu a pak drze smějou do ksichtu. Nemusím snad připomínat „majetkové vyrovnání s církvemi: Opět si nedovedu představit, že by obdobnej švindl prošel, tak v klidu jako u nás, třeba ve mnou furt omílaném, hluboce katolicky bigotním Tyrolsku.

    • vojnov napsal:

     Pepane, nesměšujte prosím národní charakter s mediální masáží a zkorumpovanou/ pošahanou vrchností. Místní vovčanstvo prostě neví, kterak na to. Na házení z voken to (ještě) není a na demonstrace lůzy se nehledí. Nechte bejt, pružina se musí zmáčknout, aby vyskočila (a asi jsem vovčan, ale raděj neskákat. když zaklepete sklenicí, tak se zase vznese bahno).

   • zemedelec napsal:

    Pane Petr Molík.
    Výborný popis současné situace.
    Ono to také souvisí s tím co mládež vidí a slyší.Úplná degradace poctivé práce,bohužel,právě i té odborné,výzkumné,také v tom školství,možnost dosáhnout titulů,bez tvrdého studia a přípravy na životní dráhu.Také pozorujeme,nevyčnívají osobnosti od kterých by si mládež vzala příklad.

   • Soumar napsal:

    Zčásti máte pravdu, „mládeži“ chybí kázeň; ale jakmile zjistí, že bez kázně a výsledků daleko nedojdou, dokážou se přizpůsobit. Učil jsem (do loňského roku pravidelně, teď jen nárazově) na malý úvazek jako externista na jedné VŠ a dokud jsme si nevyjasnili, kdo je autorita, že učitel má mnoho nástrojů, jak se bránit a že stížnosti přes studijní oddělení k zjednodušení zápočtových testů nepovedou, měl jsem taky problémy s nezvedenými „dětmi“. Ale tohle všechno je maličkost proti lásce k poznávání, kterou nezadupalo socialistické školství (v jiných ohledech ovšem kvalitní!), nebojácnosti, sebeprosazování a vyhraněným zájmům.
    Extrémní individualismus a touhu po penězích kvituji, sám sdílím totéž.
    Taháky jsou problém lenosti vyučujícího při tvorbě testů; při těch mých studenti směli používat mobily, počítače, kalkulačky, učebnice i taháky, jediná nepřijatelná byla kolektivní práce.

   • palosino123 napsal:

    Hrůza, stále se snažím malovat věci růžověji, než píšete, ale jaksi…uff. Jak to u generalizací bývá, je i dost mladých, poctivých, snaživých v náročných a v porovnání s odvedenou prací nelukrativně placených oborech…ale opravdu, ze zapadákova chtějí do větších měst…i naše generace (50-tníků) je poněkud vytěsňuje z pracovních pozic…Kolega urolog, jehož navštěvuju cestou za zbytkem zdraví, říkal u piva, že tenhle obor nechce studovat už téměř nikdo. A když už tak, ženy…:-)

  • vojnov napsal:

   Soumare, zdá se, že asi žijeme v různých světech. Tu i v zahraničí. Vzhledem k tomu, co dělám, jsem mezi cizinci i čechy skorem půl napůl. Jsem si vědom toho, že je to výběr lidí, kteří by tak nějak z principu věci měli být v horní polovině svých národů jak vzděláním, tak morálně.
   Jestli je nějaké zobecnění, za kterým bych si mohl stát, tak je stejné, jako Arturovo. Ze všeho nejvíc jsme stejní*. Pravděpodobnost srážky s blbcem je víceméně shodná tady i ve všech cizinách, co jsem navštívil. Všude je chleba o dvou kůrkách a všechno vypadá lépe zvenčí, než zevnitř. Všude mají tu a tam kliku na dobré vedení a tu a tam smůlu na blbé. Normální lidé mi přijdou všude takoví… normální. Němec, Čech, Peršan, Turek i Izraelec (se kterými jsem se potkal) chtějí práci, za práci plat, za plat rodinu a nebát se v noci na ulici.
   Čechy mám rád. Jako všechny lidi. A jsem rád, že jsem Čech.

   (Nu a pokud jde o srovnávání… privatizace drah v Británii byla přesně stejná rozkrádačka jako tady. Soukromníci nakoupili (za babku) regionální vlaky i s drážními objekty a teď, co se koleje začínají rozpadat, chtějí je vrátit státu, aby je opravil. Asi jako tady Veolia s pražským VaKem. V Holandsku skončily PPP na dopravní infrastrukturu projekty několikadesítkomiliardovými „chybami“. V Rakousku i Holandsku si celkem nedávno zvolili nefalšované rasisty. „Neformální vliv“ lidí s dlouhými prsty, bez kterých se na radnicích nehne ani list papíru, kvete tady přesně stejně, jako ve Státech či Rusku. Za II války měli vlády kolaborantů Norové, Holanďani i Belgičani, a to včetně jednotek SS… kam se hrabem.)

   *jasně, jižani jsou ohnivější a seveřani tišší. germáni spíš všechno organizují, od nás včetně na východ a jih se věci spíš operativně řeší (tam je pořádek, tady spíš binec). Ale to jsou spíš takové příchutě, které dělají svět veselejší, než charakterové vady. Z Čecha Němce neuděláš (jako neuděláš ze ženské chlapa, a z osla koně).

   • Soumar napsal:

    Fakt nevidíte ani ten rozdíl mezi otrávenými zapšklými českými xichty, které se brání hovořit cizím jazykem a mezi relativně komunikativními a přátelskými (jistěže jen na povrchu) cizinci? Mám asi smůlu, ale stačí krátký výjezd mimo a už mě je z ČR štve.

 2. tresen napsal:

  Není náhodou tvrzení, že kolem nás bují sebemrskačství, připosranost a nedostatek národní hrdosti, jenom další odrůdou sebemrskačství?
  No nic, už radši nic neříkám…

  • Eddie napsal:

   .. stejne jste maloburzoazni panicka, pamatujete se kdo Vam to rekl ? Vzdycky se musim smat 🙂

  • zdenekb napsal:

   tresen: Ano… dá se říci, že konstatování přílišné (falešné) sebekritičnosti je dokladem přílišné (nehrané) sebekritičnosti – tzv. důkaz kruhem – ale věřím, že smysl řečeného se jen tak převrátit nedá.

   soumar: Vy jste s Arturem domluveni? Jistěže nová generace všechny neduhy zprůměrovaného průměru průměrného Čecha (čest výjimkám! sebemrsssk…) vyléčí… Zrovna včera tu byl odkaz na činnost pětadvacetiletého (tudíž komunismem nijak nezkaženého) nosiče kafe K.Peake a t.č. kvalifikovaného dozorce Budvaru. S takovými tu zbabělost, závist a nenávist starých, zkostnatělých bolševiků jistě porazíme natošup.
   Leda by charakter člověka nedefinoval jen a hlavně režim, to by se to konečné vítězství dobra a světovosti mohlo jaksi zkomplikovat… že.

 3. vonrammstein napsal:

  „Zkusme být Vážení přátelé alespoň na chvíli,nebo občas, hrdými a plnoprávnými občany této země.“
  Vyjímám jen tuto větu, mohl bych použít v podstatě kteroukoliv jinou k demonstraci téhož.
  Milý pane Arture-k něčemu takovému jest zapotřebí alespoň elementárního základu na počítači psané češtiny. Garantuji Vám, že i pan Arthur Hailey, ač zcela jistě neČech, uměl či umí udělat mezeru za tečkou, čárkou, otazníkem či vykřičníkem. To patří k bontonu stejně jako správně napsané „i“ či „y“, stejně jako správné používání malých a velkých písmen. Je poněkud blbé poučovat Čecha o národní hrdosti svahilštinou. Protože právě jazyk a jeho formy je to, co stmeluje a definuje národ.
  Když budete apelovat na národní hrdost větou „mi musíme Být Hrdý češi“, vykoledujete si-po právu-akorát výsměch.

  • Kanalnik napsal:

   tady bych nesouhlasil… stmelovacim pojitkem je jiste jazyk a pismo, ale nepokladam to za prvek stezejni, tim je spise z meho pohledu skutecnost, ze spolecne obyvame nejake uzemi… pohrdat svym spoluobyvatelem jen proto, ze udela nekde chybu, to mi prijde ponekud prepjate

   • vonrammstein napsal:

    Jistě, a pak taky rasa, etnikum, společně sdílené hodnoty et cetera. Ale ten jazyk s písmem prostě stěžejní jsou. Naprosto. A u pana Artura se nejedná o chybu, ale o standard. Kdybych měl víc času, vyzval bych Vás k soutěži „Kdo najde v textu víc gramatických chyb“. Žel, nemám, vstávám velmi časně. Ale hrubým odhadem, pokud započteme i chybějící mezery, se asi přiblížíme padesátce. Což je na tak krátký text kurva hodně. Aspoň u textu, apelujícího na národní hrdost.

    • Mongol napsal:

     Ja bych navrhoval: „Coz je, na tak kratky text, kurva hodne.“ 🙂

    • vlk napsal:

     Rammsteine
     dneska jsi mne namíchnul. Nejradši bych ti dal stopku. Za nájezd do autora!
     Kos a není Ústav pro jazyk český! Kosa je blog normálních lidí. T2ch, co mají nějakou myšlenku a jsou ochotní se o ni podělit s ostatními. Jalových kecalů , prázdných hlupáků, s perfektní češtinou máme dost. Stačí si otevřít kde jaké noviny.
     Jestli si mi otrávil Artura jako autora, tak si mne nepřej!
     Já osobně bych neváhal ani chvilku, kdyby chtěl a otevřel bych klidně samostatnou rubriku tatovi! Má sice mizerný pravopis, nicméně skvělou hlavu a úsudek!
     A pak je pár evidentně hodně dobře studovaných lidí, se skvělým jazykem, co chodí denně na Kosu do diskusí, kteří si NIKDY na Kose ani neškrtnou, protože si o nich myslím, že jsou to tlachalové.
     Snad jsem se vyjádřil jasně. Kos a je blog obyčejných lidí. Ty, Artur, tata, Alex, Majka, Anita pepan,já a tisíc dalších jsme obyčejní lidé. A peskovat někoho za formální prohřešky mi přijde naprosto nesmyslné.

     • Artur napsal:

      Vlku,děkuji Vám za Vaši,až příliš laskavou,ochranu.Nicméně o svém nedostatku moc dobře vím.Já totiž,abych tzv.hodil něco na papír,tak se musím rozpálit na provozní teplotu.To potom mám černo před očima a vyhrknu to ze sebe „jedním vrzem“.Výsledek znovu po sobě nečtu,protože bych se styděl,že někomu neznámému až příliš otevírám svoje nitro.To jenom tak na vysvětlení.Nyní však už musím.Spěchám totiž na hodinu gramatiky a krasopisu.V úctě všem čtenářům.A.

     • prirodovedec napsal:

      vlku ahoj, nemyslim si, ze artur by patril mezi autorske téměř stredove 🙂 květinky, které potrebuji ochranu a peci vcetne zavreni diskuse uplne nebo alespoň castecne v case. Diskuse je prece i od toho, aby se každý z nas vyporadal i s vypady tu elegantními (viz brilantni touche vyse zminene „maloburzoazni panicky 🙂 s prehledem pres hegeroviny“ – nase dlouhodobe znama, zde tresen) tu jdoucími na alespon tu druhou „jazykovou“ komoru viz povestny pravicovy politik devadesátých let ve vysluzbe 🙂 rammstein). Jestlize mame stari i mladi usilovat o lepsi budoucnost, musíme si prece tribit to poslední co nam/Vam zustalo. Pravda na upravou upracovanych rukou mame manikúru – vid tato 🙂 a na tribeni mozku … kosu. Tedy také, abys se nedmul pychou prilis. Mne se arturuv text libi i formalne, napr. na rozdil ode mne ma hacky a carky :). K obsahu se mi libi byt zobecňující (viz tresen) polemika s praglovitymi placicimi a myCechujicimi. Pravdou je, ze pro rozumného jednotlivce z CR je tento plac nad CR idealni, protože ten, kdo ta klise bere vazne je samozrejme v nevyhode proti tem normalnim neplackam. Podstatne je něco umet ve svém oboru, prosadit se a zbytek? Inu „Cesi zde nekrást“ lze doplnit třeba tim, ze my se teprve ucime od velkych narodu, kteří na rozdil od nas dokazali sve uspechy a bohatstvi zajistit tim, ze sve zlodeje poslali krast ven k sousedum, kdezto naší zlodeji okradaji většinou jen nas (omluva za nase penezomence a energoidy Slovakum, Bulharum, Rusum a za Kozeneho Americanum) a ti jejich také nas. A když se resi nase politika? Pokud to neberete vazne, zminite Absurdistan jako zemi Franze Kafky (Havla uz zase skoro neznaji) a zasmejete se všichni.

      A upozorneni na preklepy je vždy bezva, pisatel vi, ze se muze zlepšovat a ze pouta pozornost ctenaru. Navíc pokud nejsou jiné rady nez k forme, clanek musí byt jiste uzasny, vidte :). A vymena zkusenosti není spatna. Soumar jako podnikajici pravicak v zahranici potkava same darebacke Cechy, Petr Molik a pepan vidi, ze se to nelepsi, ja zase jako i vyucujici levicak potkavam same téměř skvele Cechy a vidim, jak mladi jsou lepsi, slusni ke starsim, chteji se prosadit atd. Je to uzasne, každý potkáváme, co cekame :). Navíc se to da docela dobře vysvětlit, ze zkratka ti cestujici ven se nerozdeluji rovnomerne, ale mrzky kseft 🙂 a uslechtile univerzitni vzdelavani 🙂 zkratka pritahuji jiné typy jedincu.

      Vsichni mají pravdu, všichni jsou spokojeni (tedy az na tu politiku 🙂 a ten protofasismus, ovara, knihovnici aj). Tak zase ahoj, nakukuji, ale není prilis cas sem tam napsat (diskuse k Tvym textum k vlade a co bude sice ctu, ale většinou nemam chut nic pripsat, pravda v poslední době jsem si spise v dusi notoval s Lexem nez s Tebou, ale při zpytovani jsem usoudil, ze je to dano rozdilem mezi Tvym zaujetím pro reseni a ideal a mym cynickym nezaujetim, kteremu asi vice vyhovuje pohled pravnika).

     • vonrammstein napsal:

      Žádný nájezd do autora, protože-jak sám konstatuješ-nepolemizuju s obsahem, toliko s formou. K obsahu se nevyjadřuju mimo jiné i proto, že takhle postavený text téměř nejsem schopen přečíst-tak moc mě ty chyby mlátí do očí a odvádějí pozornost. Což je docela škoda. A věřím, že nejsem jediný. Totéž platí i pro tatu. Vím, že má v hlavě jasno, proto se jeho příspěvky poctivě snažím přelouskat, ale skoro nikdy to nevydržím a prostě to přeskočím. Je mi jasné, že nelze upravovat příspěvky v dikusi. Ale autorské texty by si snad alespoň základní korekturu zasloužily. Už s ohledem na to, kolik lidí sem chodí číst.
      Pakliže mě počítáš mezi normální lidi, tak to prostě ber jako normální výtku normálnímu autorovi v normální diskusi pod normálním článkem s lehce abnormální formou. Nic víc to není.

     • Rošádek napsal:

      Už nechci téma gramatických chyb dále moc rozmazávat, ale dovolím si jenom krátce tady výjimečně souhlasit s Vonrammsteinem. Až na toho tatu tedy. Tata totiž ty „chyby“ dělá schválně, snaží se písmem zachytit dialekt. A to už pak nejsou chyby – to už je pak žánr 🙂

    • Laco Grőssling napsal:

     Rammsteine, někdy z konce 60tých let si pamatuji na zážitek, když jsem k Vánocům dostal I. a II. díl Hegelovy Estetiky v překladu Patočky ( Praha, Odeon 1966 ), dodnes skvělá kniha.

     Od té doby si pamatuji, že každé dílo má svoji stránku formální a obsahovou ( Hegel to s příslovečnou německou důsledností a smyslem pro detail v oné knize rozebral ). Celé dějiny umění jsou balancováním mezi těmito dvěma základními stránkami děl a to platí i o tak okrajovém žánru, jakým jsou blogy. Samozřejmě, že ideální je spojení vysoké úrovně obou. Z historie ale víme, že k takovému vybalancování dochází jen někdy ( viz. navazující definice talentu a génia od Hegela ).

     Já bych, v případě Artura i celé zdejší hospůdky u Vlka, preferoval hlavně kvalitní myšlenku, nad pravidly o tečkách a čárkách. Nicméně se za Vás přimlouvám u Vlka. Bylo by škoda nemít zu Rammsteina na Kose.

     • vonrammstein napsal:

      Souhlas, v tomto případě je myšlenka důležitější než forma. Jenže-jak píšu výše v odpovědi vlkovi-mě někdy ta forma tak ruší, že skrz ni nejsem schopen vnímat obsah. Možná je to opravdu jenom můj soukromý dojem, ale fakt mi přijde problematické, když o pojmech jako vlastenectví nebo národní hrdost mluví či píše člověk, který má problémy s vlastní mateřštinou. V mých očích to snižuje jeho důvěryhodnost. Ne jako člověka, ale jako nositele výše zmíněných témat.
      Řetěz je jenom tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.

     • pepan napsal:

      copak ramštajne, že by u vás konečně proběhla „sebereflexe“?
      „…když o pojmech jako vlastenectví nebo národní hrdost mluví či píše člověk,“, kerej se všade možně na internetu prezentuje třeba takto:
      “ Inu-jako obvykle jde o peníze. Tenhle kraj je chudý. ……Aspoň pro ty z nás, jimž se nedostalo patřičného vzdělání. A já jsem trochu zadlužen.To je samozřejmě jen a pouze moje chyba. …..
      Jenže na to, abych své závazky splácel, mi 11 hrubého od soudruha Babiše prostě nestačí. A silně pochybuji, že by většině z vás stačily k prostému přežití.“

      Nevysmívám se někomu, kdo dělá pro Babiše za silně podprůměrnou mzdu.
      Ale rozřehtám se, když dotyčnej moula sám sebe silácky prezentuje jako „politicky nekorektního katolíka“. Nepřehlédnutelnej rozpor mezi vnímáním sebe sama a realitou, že jo?
      „Řetěz je jenom tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.“
      Co brání tak bytostně pravicově založenému mysliteli postarat se sám o sebe?
      Meze vlastních schopností? Proč Všemohoucí tak krutě zkouší svého věrného služebníka?
      No, i když toho Vašeho Boha docela chápu, Pokaždé když narazím na nějaké Vámi vyroněné moudro.

    • oh napsal:

     Tak třísku v Arturově oku jste postřehl. A co břevno ve vašem oku ramsteine? Když chcete započítávat chybějící mezery, kolik jste jich ve svých dvou příspěvcích (1:06 a 1:27) vynechal vy?

 4. Kanalnik napsal:

  Zbytecne haneni se je jiste na skodu. Na druhou stranu mentalita v CR se lisi od mentality treba v Irsku, UK nebo USA. A myslim, ze nase historie vcetne te komunisticke, hrala roli v tom, jak se nase mentalita utvarela a to i v tech ne-pozitivnich strankach. To neni mrskacstvi, to je pozorovani. Nezavrhoval bych zcela kriticke hlasy, protoze na nich muze (a myslim, ze je) neco pravdy, a jak znamo, poznani pravdy muze cloveka osvobodit. Je treba tez posilit hlasy pozitivni, protoze tahle zeme ma mnoho co nabidnout.

  • Občan napsal:

   Kanalniku,
   ta mentalita se liší především tím, že Ir nebo amík by dal každému, kdo by se jakkoli navezl do jeho národa/“národa“ nebo země, přes držku. A to vč. amerického nebo australského Ira, který v Irsku nikdy nebyl a poslední Ir z Irska byl jeho prapradědeček.
   Že má jejich historie a současnost i své stinné stránky, samozřejmě dobře vědí; ale o tom se baví mezi sebou a běda cizímu, který by to chtěl „řešit“.
   To je zase moje letité pozorování. Před jedním cca dvoumetrovým Skotem s „rameny hodinu vostrý chůze“ jsem musel utéct, když jsme se dostali do disputace o jejich historii. Spravila to až pořádná dávka whiskey, která obrousila hrany 🙂

 5. Hladis napsal:

  Doporucoval bych vylet po Evrope a asi by jste byl prekvapen, jak se mentalitou lisime a ani se nesnazte tvrdit, ze komunisticka minulost nic neovlivnuje. To zavani popiranim faktu. Stejne tak je nesmysl tvrdit, ze cesi jsou vlastne stejni jako zbytek 7.5 miliardy obyvatel Zeme. To je preci nesmysl. Ty rozdily v mentalite jsou prece viditelne okamzite. Lhanim si do kapsy toho nikdo moc nedocilil.

  Vcelku me zarazi termin, ze sebekritika, když se koupu v zumpe, znamena sebemrskacstvi. Ne naopak ma pomoci k tomu, vyhrabat se z zumpy ven. To si ale prvotne musite pripustit jakou chybu delate, ze v te zumpe vezite a jini nikoliv. Pokud to neudelate, budete se tam koupat na veky. Nebo budete cekat na „pomoc“ od nekoho druheho.

  Pokud chcete byt hrdy, musite nejdriv udelat něco, na co by jste byl hrdy. Na dnesni situaci asi hrdy nikdo není. Ja se teda v Recku hanbou propadal, když Klaus ukrad pero ci Zeman se klatil ozraly nad klenoty a rekove z toho měli náramnou srandu a dali mi to pekne sezrat. Ja muzu byt hrdy na historii a na predky, ale ne na dnesni situaci. Na tu opravdu ne.

  • prirodovedec napsal:

   Podepsal bych vetu: „Pokud chcete byt hrdy, musite nejdriv udelat něco, na co by jste byl hrdy.“

   Mozna staci byt tedy hrdy na sve recke podnikani? K cemu chcete hrdost na sve politiky? Reci jsou hrdi na recke? 🙂

   Rozdily v mentalite, shody v mentalite, vliv 40ti let aj. jsou podle mne zmineny velmi kategoricky zde i vyse.

   Jak jsem psal, každý ma sve zkusenosti, cestujeme jinde, pohybujeme se v jinych kruzích. Pokud zopakuji provokativne: Soumar, hladis a další prevazne podnikajici a pravicovi jsou zkratka kriticti vuci CR a Cechum, prirodovedec, Artur a další prevazne nepodnikajici a levicovi jsou zkratka spise nekritičtí vuci CR a Cechum. V cem je mozna problém?

   Co se tyka zde zminovane sebekritiky, to je podle mne jednoduche, je třeba zacit od sebe. Nejprve kritizovat sam sebe jako napr. Hladise, prijimat s naslouchanim kritiku druhých, a pak je casem nadeje, ze i druzi vyslechnou kritiku a dokonce i na celou CR.

   Jinak myCechujici reci z ust hodnoticich „pravicujicich“ zneji znacne falesne a vedou k tomu, ze „levicujici“ rikaji „co tady kritizujete, podivejte se kam jste to Vy pravičáci dovedli. A pravicujici zase rikaji my nic, my muzikanti, to vlastne nebyla pravice a my působíme mimo v zahranici. Jako kantor vim, ze role mentora je uzasne ucinna, nicmene se to musí alespoň trochu umet, aby to nebylo kontraproduktivni. Podobne sdileni vlastnich suverénních stanovisek s druhými pravepodobne narazi na nepochopeni, pokud proběhne v diskusi a nikoliv ve skupine organizovane na vudcovskem principu sdilejici ideály a hledajici nekoho, kdo je zformuluje (ala třeba zlodej per předtím).

   • Hladis napsal:

    Delate opet chybu. Zase me strkate do nejake skatulky a opet uplne spatne. Ne psycholog z vas proste nikdy nebude, ikdyz dle vasich textu by jste jim rad byl. Vase rozbory jsou proste uplne mimo. Tekze cely ten text je jen gramaticke cviceni. Spise jste vyloudil usmev a krouceni hlavou nad jednoduchosti uvazovani, kdy si všechno rozdelite na dve ruzne hromadky a mate jasno. Tohle totiž delaji jen ti, kteří nechteji premyslet a je to pro ne snazsi. A ještě ty hromadky rozdělovat spatne ? No to uz chce hodne talentu.

    • ZdeněkJ. napsal:

     No hlavně že se nikdy nenavážíte do druhých.

     • Hladis napsal:

      Jak se do lesa vola……….pokud si tu někdo chce hrat na vykladace mych myslenek, snazit se premyslet za me a snazi se me strcit nekam kam nepatrim, tak nemůže cekat, ze ho pochvalim a ze se neohradim. V pripade prirodovedce je to bohužel omyl opakovany a jeho analyzy me osoby jsou naprosto smesne. Zatím se snad v nicem netrefil a uz jsem mu několikrát rikal, ze se myli a ze by se mel věnovat necemu jinému. Evidentne si to nebere k srdci a stále se snazi vytvořit nejaky muj imaginarni obraz, který se mu do suplicku hodi 😉

    • prirodovedec napsal:

     Vazeny Hladisi. Dostal jsem se az po prestavce k Vasi reakci takze asi vzajemne uz moc nezareagujeme. Pokud vydržíte u otevrenych diskusi u svých clanku, které jste puvodne nechtel a nemel, budu je cist a budu reagovat tam. Zda se mi, ze mame oba problém, ze se mijime.

     Nereaguji tedy na Vas (opet) ale na Vas text (opet). Zda se mi, ze Vy reagujete na mne (chápu při vstupech v diskusich v minulosti) a ne na muj text. Nestoji Vam to za to asi podle Vasi reakce), asi to neumite (podle mne).

     Vy zrejme nechcete, abych na Vas reagoval, protože cokoliv k Vasim vstupum napisu povazujete za trollovani, skatulkovani ci chybne psychologizovani. Mne asi provokuje Vas styl, který na mne pusobi často sebestredne, bez faktu a argumentu a kazatelsky bez reflexe. A provokativne. Protoze podle mne kazatel, se kterym nesouhlasim, ale který umoznuje diskusi muze byt doplnet nesouhlasnou ci jinou reakci. Pro mne logicke. Pokud na Vase texty reaguji, reaguji kvůli tomuto vnimani ne proto, abych Vas napadal. Pokud tak cinim zpusobem, jak jsem zvykly, pokazde jsem prekvapen pro mne přecitlivělou reakci ve chvili kdy hledam odpovedi na sve otázky a cekam, zda od Vas argumenty prijdou, a premitam, proc to tak vnimam.

     Povazuji za normalni, ze kazatel neotvira diskuse a nediskutuje, ale pokud diskutuje, musí pocitat s reakcemi, zkratka zaujal a někdo s nim ztraci cas. Mělo by ho to potesit. Vas asi ne. Mohu ovšem dostat zlutou, pokud se dotknu chranene květinky, protože se snadno vytvori dojem, ze pisu k cloveku a ne k veci.

     Zkusim si projit co jsem napsal a Vasi reakci:

     Napsal jste:

     „Delate opet chybu.“

     Muj pokus zacinal vetou: Podepsal bych vetu: “Pokud chcete byt hrdy, musite nejdriv udelat něco, na co by jste byl hrdy.”

     Dal jsem Vam v necem za pravdu. Podrazdilo Vas, ze jsem se snazil vzapeti něco dovodit?:

     „Mozna staci byt tedy hrdy na sve recke podnikani? K cemu chcete hrdost na sve politiky? Reci jsou hrdi na recke? 🙂 “

     Pouze jsem aplikoval Vas navrh. Nevztahl jsem jej na CR, ale na Vas jako pisatele.

     Další me snad bylo zcela bezzube a neutralni:
     „Rozdily v mentalite, shody v mentalite, vliv 40ti let aj. jsou podle mne zmineny velmi kategoricky zde i vyse. Jak jsem psal, každý ma sve zkusenosti, cestujeme jinde, pohybujeme se v jinych kruzích.“

     Pak zrejme provokativni: „Pokud zopakuji provokativne: Soumar, hladis a další prevazne podnikajici a pravicovi jsou zkratka kriticti vuci CR a Cechum, prirodovedec, Artur a další prevazne nepodnikajici a levicovi jsou zkratka spise nekritičtí vuci CR a Cechum. V cem je mozna problém?“

     Vyvolalo Vasi reakci:

     „Zase me strkate do nejake skatulky a opet uplne spatne.“

     To není škatulka, to jsou Vami zde uvadena fakta – pravice, podnikani.

     „Ne psycholog z vas proste nikdy nebude, i kdyz dle vasich textu by jste jim rad byl.
     Vase rozbory jsou proste uplne mimo. Tekze cely ten text je jen gramaticke cviceni.“

     V tom předtím asi psychologizovani není. Mozna podle Vas v textu:

     „Co se tyka zde zminovane sebekritiky, to je podle mne jednoduche, je třeba zacit od sebe. Nejprve kritizovat sam sebe jako napr. Hladise, prijimat s naslouchanim kritiku druhých, a pak je casem nadeje, ze i druzi vyslechnou kritiku a dokonce i na celou CR. “

     Podle mne to není psychologizovani. Ja pouze opakovane otevrene pisu, jak napsane texty ctu, jak je vnimam, interpretuji, jak na mne pusobi. Pocitam s tim, ze jinak pusobi na druhé a tesim se na sdileni těchto dojmu, abych to lepe pochopil. Ja Vas neskatulkuji, ja Vas neposuzuji obecne, ja subjektivne vnimam Vase texty a samozrejme si je interpretuji podminene v kontextu toho, co jste jiz napsal. Ja (asi na rozdil od Vas, když to pisete o mne, pusobi to jako projekce 🙂 ) nemám tuzbu na absolutni skatulky ci pravdy. Hledam.

     Ve Vasi reakci i jinde (viz ares, c.m. a další) zanika zasadni: Proc Vy (a další kritici) „sebekritizujete“ za Cechy ci CR a ne sebe a za sebe?

     Podle mne toto je zasadni do oci bijici ve vice diskusich (i třeba u mne). Otazka myCechovani je podle mne zasadni. Podle mne je vhodne se těchto pristupu vyvarovat pokud to není usmevna provokace kde to jen jde.

     „Spise jste vyloudil usmev a krouceni hlavou nad jednoduchosti uvazovani,“

     Hlavne, ze ne krceni oboci :). Místo klasifikovani druhého byste mel radeji vitat jeho uprimnost ne? 🙂 Opravdu se mame u Vasich textu bavit timto zpusobem – kdo ma jednodussi uvazovani? :)) Ja s tim nemam problém a rad budu Vase texty takto pitvat. Jsem zvykly na pristupy vlka, jak se do lesa vola … Zvazte opravdu i zde občas trochu skromnosti.

     „kdy si všechno rozdelite na dve ruzne hromadky a mate jasno.“

     Takze jsme u pravicujicich a levicujicich.

     „Tohle totiž delaji jen ti, kteří nechteji premyslet a je to pro ne snazsi. A ještě ty hromadky rozdělovat spatne ? No to uz chce hodne talentu.“

     Myslite si, ze svým vstupem k memu textu jste prokazal ochotu premyslet? 🙂 A schopnost premyslet? Zda se, ze jste se zastavil u me myslenky podane jako nadsázku, ze pravicujici kritizuji a levicujici chvali. Další texty jako nize Vas neoslovily:

     „Jinak myCechujici reci z ust hodnoticich “pravicujicich” zneji znacne falesne a vedou k tomu, ze “levicujici” rikaji “co tady kritizujete, podivejte se kam jste to Vy pravičáci dovedli. A pravicujici zase rikaji my nic, my muzikanti, to vlastne nebyla pravice a my působíme mimo v zahranici. Jako kantor vim, ze role mentora je uzasne ucinna, nicmene se to musí alespoň trochu umet, aby to nebylo kontraproduktivni. Podobne sdileni vlastnich suverénních stanovisek s druhými pravepodobne narazi na nepochopeni, pokud proběhne v diskusi a nikoliv ve skupine organizovane na vudcovskem principu sdilejici ideály a hledajici nekoho, kdo je zformuluje (ala třeba zlodej per předtím).“

     Poucim se a budu k Vam psávat kratsi reakce a ve Vasem primocarem duchu. Hladis jiste porozumi stylu Hladise :). Prijemnou horkou reckou noc.

  • český maloměšťák napsal:

   No …. Vy jste se možná propadal kvůli peru a neprokázané opilosti…ale představte si třeba občana USA – jak ten se musí propadat, jak hluboko :

   http://www.time.com/time/specials/packages/article/0,28804,1877351_1877350_1877326,00.html

   Ti už musejí mít ze zad snad fašírku, pokud se tedy nebičují jen naoko – jak píše Artur /vždy je dobré v určitých chvílích vypadat jako že jsem lajální vůči vlajce, národu etc..etc, – tím nemohu nic pokazit/.
   Ono by asi mnoho set tisíc občanů USA raději bralo to pero /proč se stydíte za pero – proč ne za podvodné privatizační akce, Lajose Bacsiho a amnestii??? – tomu nerozumím, zkuste to vysvětlit, proč zrovna jen to pero ???/ a vrávorání – než ty nešťastné operace s finančními deriváty …například. Ale pokud bychom zabrousili třeba do Íráku…tak možná by se mnozí občané USA ubili k smrti, kdyby intenzita a frekvence v použití flagelantských důtek v USA měla korelovat s pohnutkami, které k použití těchto důtek vedou ony… občany USA – ve srovnání s pohnutkami v ČR.
   V zemi je sice bordel a rozkrádá se zde institucionální výbava místní civilizace, ale rozkrádá se “ jen“ zde, nevyváží se to.
   Z toho vycházejme.

   • Rošádek napsal:

    Proč si myslíte, že se stydíme jenom za to pero? Tím perem to přece jenom jaksi vyhřezlo na povrch. Ne – já třeba se stydím za celou tu tragédii s Klausem a se vším, co s tím souvisí.

    • český maloměšťák napsal:

     Vy/“ my“/ jste i Hladis ?
     Safraporte – omlouvám se, nechcete svůj nick propříště .uvádět jako“ Rošádek (Hladis atd.)“. ? Kvůlivavě přehlednosti ?
     Jinak co se týče stydění se – vězte, že není mým úmyslem Vás/ kolik vás vlastně je ?/ v tomto nijak omezovat, a už vůbec nemám v úmyslu Vám vyčítat, že se stydíte jenom za pero.

     Hezký den.

    • Rošádek napsal:

     Pane „český maloměšťáku“, znovu opakuju: JÁ se nestydím JENOM za pero. Je to tak srozumitelné? Jestli ne, klidně to ještě přeformuluju a zopakuju potřetí.
     Moje chyba je, že jsem nepochopil, že se obracíte jenom na Hladise. Domníval jsem se, že uvažujete obecně o všech, kteří se stydí „za pero“. Proto jsem reagoval.

   • Hladis napsal:

    Chcete nejaky komplexni seznam za co vse se stydim ? Ja nejsem obcan USA, takze co chcete jako slyset ? Ja nekde mluvim o tom, ze se mají cesi mrskat dutkami ? 🙄 Co vse dokazti nekteri vydedukovat, to je fascinujici.

 6. strejda napsal:

  Díváme-li se do historie, nejen české, tak najdeme ohromné množství důkazů na cokoli o mravnosti či ne-mravnosti, vyspělosti či ubohosti, národa. Každý vybírá příklady podle sebe. Jsou národy, které mají na své jednání silnou zpětnou vazbu a ta se často mění v sebepodceňování. Jiné mají zpětnou vazbu velmi malou a trpí přehnanou nadřazeností. Přírodní prostředí a běh dějin – 50 let je jen malý zlomek – určují charakter národa. Ten se nedá rychle změnit ani k lepšímu ani k horšímu. Jen se prosazují různé typy. To jen my, pozorovatelé, si nasazujeme brýle mámení podle naší mentality. A tak píšeme víc o sobě, než o svém národu. Nic nového pod sluncem.
  Snad je dodám, že se své chování je odpovědný každý sám, ne sviňské režimy, jak píše soumar. To je jen alibismus. Nevšiml jsem si, že by se někdo z mé rodiny choval jinak, než mí předci narození ještě za Františka Josefa I. Jsme si pět generací, které znám, velmi podobní.

  • Soumar napsal:

   S individuální odpovědností souhlas, je chybou se alibisticky vymlouvat a nelze generalizovat, i v tom souhlas. Nicméně my a Rakušané jsme vyrostli ve stejném státě, za První republiky jsme si byli v mnohém podobní, mnoho Rakušanů má česká jména… Přesto rozdíl v chování (nebo třeba i oblečení!) průměrného Čecha a průměrného Rakušana je dramatický.
   Ano, můžeme s tím něco dělat sami.

 7. cobolik pacholik napsal:

  toto tema do bitky,ten amik to nijaky podnikatel bo to smetie tu v tej riti biznisu,ani smetie,taka mikrocastica prachu,bo moj bos kupuje masinu v germany a plati cash,aby zbil na cene a ma kontrakty cisto pre state a nijaky privatne firmy na 5 rokov slabe 200 milionov$ a vsetko sa urobi za slabe 4 roky s bonusom par milionov $ od state,zamestnava ciganov z pod and ale hlavne amikov a dvoch buranov z ceskoslovenska,ale plati jak amikom 45$ na hodinu,plus prescas,bo dru jak sialenya biju mu prachy,amici to uz robia len na masinach a mostoch,kde lahsie,ale ta ciganska holota robi betony,sachty,obrubniky okolo ciest,kde tazka robota jak svina, viem robil som za 10$ na hodinu a nikdy nedosiel do 45 $ na h.
  ten tvoj znamy robi tak,bo inac by zdochol a berie si priklad z finacial institution a poistovni tu,co najvacsie kurvy,bo tu m yslim tak 20% ma zaplatene normalne,hlavne zbrojarske firmy a ostatok holota osmykana,bo aj tak sa tu nic nerobi bo vsetko made in china,musel by som napisat litanie,ale narodnu hrdost to nema nejaky podnikatel,ci finacne gramotny,nie toboz politik,ale uz som niekde pisal narodnu hrdost ma obycajny buran smykany a lakovany tymy,co o tej hrdosti a zastave dristaju jak judas,kym zradil kinga,lebo o hrdosti rozpravaju tie kurvy,ale za dom umiera holota a to vacsinou z presvecenia,lebo ja sam by som taku hnidu zabil,bo ja nepotrebujem nejake mocne reci od nejakej hnidy o hrdosti,ja v tichosti zabijem zachvatcika a potom sa od strachu poseriem kym mi odkrutia za to sisku,taku ja mam narodnu hrdost,ktoru nebudovala ani komuna,ani demokracia taky som.

 8. Občan napsal:

  Arture,
  promluvil jste mi vyloženě z duše.
  Máme známé a vzdálenější příbuzné po celé Evropě i v USA, děti ještě o kus dál, Němce v příbuzenstvu; takže matroše ke srovnávání mám ažaž. A, jak říká Čobolík Pacholík (jehož tímto srdečně zdravím), zejména ta „holota“ si je víc podobná než si leckdo myslí. Také mívá blíž k vlastenectví, protože je víc spjatá s místem kde žije a pracuje; někdy po staletí. Co se „indulon“ týče – i superpoctiví Dánové si tu a tam něco ulijí bokem, někoho ožulí nebo obejdou nějaké to pravidlo (ale opravdu to ti, které znám, provozují v malém a mezi sebou se s tím moc nechlubí; ovšem v zahraničí, po jisté dávce medoviny, si klidně pustí jazyk na špacír 😀 ).
  Vlastenectví nám zazlívají a prohlašují je za nacionalismus hlavně ti, kdo nedokázali nikde zapustit kořeny. A protože se část z nich dostala k moci jak v politice, tak v médiích, pracují jak mravenečci na našem odnárodnění. Kdyby to šlo, prohlásili by vlastenectví za zločin.

  Náš nárůdek se věru nemá za co stydět. Svoji Kotlinku, stejně jako jazyk a kulturu, si ZATÍM dokázal vždycky uhájit. A to i za cenu nepříjemných kompromisů z nichž se pak nějakou dobu musel vzpamatovávat. Nicméně tahle taktika způsobila to, že tu jsme doloženě již víc jak 1200 let. Nejstarší česky psaná věta je z přelomu 12. a 13. století, ale staroslověnské památky „české“ provenience jsou ještě o 300 let starší. Takže my si nemusíme dokazovat historii vykrádáním cizí, protože máme té vlastní na svém území tuny. Většina západních Slovanů takové štěstí a sílu neměla a dnes už jsou jen okrajovou poznámkou v učebnicích dějepisu.

  Takže se nenechte otrávit tím, co za svůj článek schytáte. Protože máte pravdu Vy. A čím víc bude lidí s Vaší názorem, tím větší je šance, že vlastenectví přestane být v ČR adeptem na trestný čin.

  • avespasseri napsal:

   Přesně tak. Česká republika není jen Zeman, komunisti, strach a závist, je to tahle země, jsou to naše dějiny, jsou to lidé, kteří něco dokázali navzdory komunistům, navzdory strachu, navzdory politikům. Zapustit kořeny, to jste řekl hezky. Nejsou tu holt lidi dokonalí, možná je tu víc těch nedokonalých než v zahraničí (což ovšem nedokážu soudit, statistiky „závistivých zlodějů“ zde a jinde asi nikdo nedělal?), politici jsou k ničemu pomalu, kde se podíváte. Nejsme dokonalí, ale i tak jsem ráda, že jsem Češka. Možná nemám být teď na co hrdá, však já si něco najdu. Autorovi i všem tady na diskusi vlastně děkuju, protože jsem si nikdy neuvědomila, jak moc jsem ráda, že jsem Češka a nikdy jsem nepřemýšlela o tom, proč vlastně. Když bych prý vlastně neměla :-))))

  • Cech napsal:

   Protože musím házet lopatou(0 a 1) tak nějak po a ve prospěch více zemí abych se uživil,proto si dovoluji pane občan s Vámi souhlasit.
   Pouze to co je nutné vidět je naprosto nevyvratitelný fakt, že pracující z Německa se do Německa vrací domů a další pracující z Francie se do Francie vrací domů.
   Proto nechme ty co se všemožně snaží zastavit Čechy, kteří se do Česka vrací domů popřemýšlet jaký domov si představují.
   Vzhledem k tomu že v současné době je u moci ta část, která je doma v Česku ale všem ostatním pocit domova v Česku se snaží sprotivit všemi dostupnými prostředky, tak aby pochopili jejich pravdu,která zní:
   Každý Čech, ze kterého mi neplynou dividendy, je pro mne cizinec.
   Proto ta masmediální kampaň za ono masové odnárodnění Čechů.

 9. Admirál napsal:

  Souhlas s Arturem. Nejsme zřejmě ani horší ani lepší, než ti okolo nás. To tvrzení nelze doložit exaktními výzkumy, tudíž je založeno jen a pouze na osobní zkušenosti a subjektivním názoru. To samé platí o názorech sbemrskačů.

  Jediným exaktním důkazem toho, že jako národ nejsme tak úplně neschopní, je to, že jsme tu a že se na území, které jsme si vyloktovali hovoří naším jazykem. A to není v prostoru, ve kterém se nacházíme, vůbec málo.

 10. Řezníček z Brna napsal:

  Sestřenice se vdaly jedna do Itálie a druhá do Francie. S jejich rodinami jsem v úzkém kontaktu. Jejich mentalita je taková, že všechno je OK. Všichni zastávají v práci klíčové posty, dělají kariéru, vede se jim výborně a jsou v pohodě, no problém. Protože je to rodina, brzy člověk zjistí, že tomu tak úplně není, nedá se říci, že oni lžou, ale u nich je špatně přiznat, že se zrovna nevede dobře, v práci na pokraji vyhazovu, zdraví neslouží. Tam je ceněný člověk, který má úspěch (aspoň to o sobě tvrdí) a nikdo nepřizná, že se mu nedaří. Zatímco my rádi mluvíme i tom, že všechno stoji za hovno, v práci je to pakárna, a asi mě stejně brzy vyhodí a jak jsme prolezlí chorobama.
  Někdo tvrdí, že je to naše mentalita, možná máme strach přiznat, že se nám daří dobře, aby nám někdo nezáviděl. Každý národ má určitou mentalitu, ale rozhodně nejsme výrazně horší jak ostatní. Ale média to rádi zdůrazňují a vyvolávají v nás tyto pocity, které snižují naši sebedůvěru. Takový člověk je pak uťápnutej a daleko snáze se ovládá. A o to přeci jde.

  • český maloměšťák napsal:

   pan Řezníček
   Ha, ha, ha….:)
   Asi jeden z nejlepších vhledů do tématu.

   Mám v USA vzdálenou rodinu – “ taťka“ je dolarový stamilionář, ten tvrdí,že do ČR nikdy podnikat nepůjde, vše popasovává se svými zážitky s lidmi ve službách – zde (otrávený , nevstřícný, nesympatický personál), ve výsledku tvrdí, že to potrvá generace, než “ setřeseme břímě komunismu“.. Přes to prostě nejede vlak, s takovými on odmítá mít co do činění, sem neinvestuje ani cent. Pak z něj ale vyleze, jak on sám měl pouze štěstí (dobře se oženil a pak ještě lépe ovdověl), jinak hochštapler, přes mrtvoly – kvůli zisku prodal svou duši.
   Druhý – známý, ne rodina… si to odmakal od automechanika až po majitele autosalonu a servisu. Nad mnohými věcmi zde kroutí sice hlavou, ale vždy se shodneme v tom, že se nedá říct, že by to v USA bylo nějak lepší – co se týče obecné morálky, ale i morálky lidí v establishmentu.

   Média jsou mj,založená na paradoxu, že se zde vyplatí překrucovat a lhát…přičemž žáci jsou ve škole za lež a překrucování faktů trestáni, tak samo děti v rodinách.
   Mají z toho pak /ti žáci a ty děti/ asi maglajs v hlavě – dospělí lhát mohou a ještě se jim to vyplácí, oni sami jsou ale trestáni, mnohdy tak, že na celý život /neprojdou u testů, nedostanou se tak na školu – proč se vlastně nemohou i oni ke kariéře prolhat ???/.

   Copa asi tak vyroste z takových rozervanců ?
   Nový Kalousek snad ?
   🙂

   Mějte se, to hodnocení v úvodu jsem nemyslel ironicky – fakt se mi Váš vhled líbí.

   A vůbec – nějak mě rozbolely zuby a ta záda taky už moc neslouží…ale jinak fajn !!!
   Investuji, kasíruji, utrácím, chodím se bavit, vše O.K. – je to tak jak má být, nikdy nebylo v Česku, na Moravě i v Slezsku…nikdy nebylo nám lépe, z toho vycházejme.
   Snad jen ta ozonová díra, ale i tu se snad médiím podaří nějak zalepit.

   • Soumar napsal:

    Tomu vašemu druhému známému nepřijde personál služeb v Čechách méně ochotný než v USA?
    Establishment je nemorální kdekoliv na světě a prakticky všude na něj a na daně nadáváme. Ale nejen politikou živ je člověk.

  • Soumar napsal:

   Tohle je taky velký kus pravdy.

 11. Laco Grőssling napsal:

  Každý národ má silnější a slabší chvilky. Slovy TV reklamy, má také „své dny“. Britové pro takovou dobu mají říkanku, „Good, or bad, my Government“ a běda když jim i na blbou vládu někdo ze zahraničí šáhne.
  Češi holt ne, no tak ne.
  Na rozdíl od mnoha pravičáků jsem kontinuálně po celý život hrdý na to, že jsem součástí obyvatel zemí Koruny české a to i těch co už jsou kdesi na věčné spravedlnosti.
  Ale nikde to nevytrubuji.
  Jak nestát v obdivu nad dílem našich předchůdců, kteří po dobu 1500 let vydrželi tlak desetinásobné přesily, která jim šla mnohokrát tvrdě po krku a oni vydrželi jako nejzápadnější, v jádru slovanské, společenství v Evropě.
  Ale nejen, že se ta hrstka udržela ( jen si představte, Viktorka přišla o jednoho playera a už skoro vypadl a tady po 1500 let jsme hráli o život v jedenácti proti 110ti !!!

  A navíc i my jsme přispěli světu mnohým co nebude nikdy zapomenuto ( teď by následoval předlouhý seznam ).

  Pokud se jedno pero strčené do kapsy stane pro Hladise důvodem pro to, aby chodil za Čechy kanály, tak bude lépe, pokud se bude hlásit k jinému etniku. Nějakému onačejšímu, čestnějšímu pracovitějšímu. Zrovna Řekové, naposledy obdivuhodní před 2 400 lety u Thermopyl, potom už jenom úpadek, korunovaný super bankrotem dnes ! Tak ti se mohou smát a s nimi Hladis !

 12. Vidlák napsal:

  Tedy nevím, jestli mám být hrdým občanem své země díky tomu, že kradou i všude jinde… Je to sioce pěkné, že to jinde není jiné, ale mít ideál v tom, že čech je vlastně stejný hajzlík jako kdokoliv jiný, to mi tedy na hrdosti nic nepřidává.
  Ostatně všechny momenty české hrdosti, které nám z dějin zbyly, ty ukazují jiný obraz.. Být hrdý na to, že nekrademe víc než kde jinde, tomu se ve Vidlákově říká Kyselé hrozny

  • Admirál napsal:

   Cítíte se být příslušníkem jiného živočišného druhu?

   Člověk – to zní hrdě. To má platnost, i když sem tam někomu uvízne něco cizího v kapse.

   • Vidlák napsal:

    Mňo dovedl bych si představit, že být člověkem, má něco do sebe, ale mnohem víc má něco do sebe, když nekrade a v kapse mu nic cizího neleží. Ostatně považuji se za čecha a mám být na co hrdý. Jen tak namátkou… Masaryka, Komenského, Čapka, Husa, Borovského, české legie, české piloty i prapory na všech bojištích proti nacismu. Přidám Křižíka, Škodu, Laurina a Klementa, Hlávku…
    Ale nikdy nehodlám být hrdý na to, že se tu krade stejně jako jinde. Ale začnu být hrdý, až se tu začne krást míň než jinde…

    • Admirál napsal:

     „Ale nikdy nehodlám být hrdý na to, že se tu krade stejně jako jinde.“

     Souhlas.

     Samozřejmě, „že se tu krada jako jinde“ nezavdává naopak důvod k přehnanému sebemrskačství.

  • český maloměšťák napsal:

   Nejde o to, že kradou i jinde a ve větším, jde o tu INFORMACI.
   Kdy je informací rozdíl.

   Vysvětlím Vám to na příkladě. Mějme občana státu A, který ukrade občanovi státu B klíče od algoritmizační skříňky , kdy tato skříňka slouží jako mozek pro operace s CDS státu C, přičemž dochází k tomu, že operace probíhají tak, že nejvíce je jimi postižen občan státu D, ale ten se právě že domluví s občanem státu A a ten mu předá ty klíčky, on pak algoritmy nastaví tak, že postižených nepřibyde, ale ubyde.
   Koho zavřou ?

 13. majka napsal:

  Jo jo, neškodí si přečíst něco ze života francouzských (Vejce pro maršála) nebo amerických(Babbit, Hlavní třída) maloměšťáků.

 14. Jan Čermák napsal:

  Zdravím autora.
  Ona totiž jakákoli paušalizace je zcestná ze své podstaty.
  Každé tvrzení jací jsou Češi je nesmyslné.
  Každý jsme jiný.
  Já například nekradu, přestože jsem Čech.
  A moje maminka mi říkala, že všude je chleba o dvou kůrkách. A maminka má vždycky pravdu….

  • Antonie napsal:

   moc hezky jste vystihl podstatné.

  • zdenekb napsal:

   Asi tak. Já mám do nacionalisty dost daleko, ale štve mě, když někdo na základě „češství“ (nebo jiné národnosti) sází kolektivní odsudky. Asi každý soudí zejména podle prostředí, v němž se sám pohybuje. Soumar potkává samé nenávistné a závistivé zbabělce, ve Vidlákově má každý sklep, speciálně vyčleněný pro nakradené indulony. My jsme vždy měli doma jen jednu (koupenou v drogerii). A pohybuji se mezi lidmi vesměs poctivými a přívětivými, což platí většinou i pro lidi „cizí“, náhodně potkané (mohu-li hodnotit). Možná mám jen štěstí. Ale spíš bych řekl, že to s námi není tak zlé, jak se nám často a rádo maluje… Když už chci vidět skutečně nenávistné hovado, musím obvykle vyčkat večerních zpráv – tam se skoro zaručeně nejmíň jedno pokaždé vyskytne.

   • zdenekb napsal:

    …ještě bych doplnil, že malíři a lakýrníci prohnilé české povahy mají bohužel radost, když se někdo takto ozve. Mají totiž pocit, že „trefili do černého“ a nastavili zrcadlo hňupům, neschopným sebereflexe. Vůbec jim nedojde, že místo toho jen hloupě urážejí řadu lidí, o nichž nevědí zhola nic.

 15. Carlos V. napsal:

  O prosté národní hrdosti ?

  Hrdosti na co ?
  Dávno mrtvé krále, vojevůdce, kněze či vědce ? Jako by jiné osobonosti nepocházely zase odjinud.
  Hrdost na partu kluků, kteří vyhrají sportovní mač ? Hrdí můžou bát ti kluci, jejich rodiče, ale proč národ ? Ostatně, v jižní Americe neocenili ani Nagano
  Na výrobky, které se u nás zrovna úspěšně vyrábějí a prodávají ? Ano, hrdý může být výrobce, ale proč národ.

  Můžeme ovšem vyměnit slovo národ mnohem méně emotivnějším slovem společnost. Máme být na co hrdí. Snad ano. Třeba na schopnost nadhledu, kdy největším Čechem zvolíme Járu Cimrmana. Třeba na schopnost uvažovat s otevřenou myslí, tedy i schopnost improvizace.

  Ovšem na druhé straně je toho ve společnosti mnoho ke zlepšení. Nechci být klasický historizující sebemrskač hovořící o vyrovnání s odsunem Němců v roce 1945 provedeným našimi mrtvými pčedky. Ale je vše ideální ?

  Jsou lidé schopní převzít svůj díl zodpovědnosti za společnost ? Jsou vůbec ochotní převzít odpovědnost za sebe ?

  Chápou, že svým chováním ovlivňují svět kolem sebe ? Chápu, že nejen ve světě žijí, ale že jej i tvoří ?

  Dost z nás má otevřenou mysl. Jen ji více používat.

  • Občan napsal:

   Carlosi,
   vlastní stát, národ, jazyk a kultura jsou „místa“, která znamenají doma. Místečko na umrněné kuličce na totální periferii Galaxie, kde se mluví jazykem mojí mámy, kde jsou mně podobní lidé, kde se stále vyprávějí příběhy a pohádky jež znám z dětství, kde ze mne spadne únava po dlouhé cestě.
   Proto si emigranti jakéhokoli druhu budují v cizině národní kluby, čtvrti, ghetta, vaří srandovní jídla a nosí srandovní „kroje“, vydávají všelijaké „národní listy“ a dělají vůbec psí kusy, aby si vytvořili iluzi toho doma. Chybí jim a stýská se jim po něm jak malým dětem, i když mají jinak svaly i místo mozku.

   Kdo si toho doma, byť je jakkoli nedokonalé, neumí vážit, chránit je pro sebe i pro budoucí generace, kdo nectí svůj jazyk, historii a kulturu a nahrazuje je cizími, kdo na svém národě hledá jen to špatné a prohlašuje jej za bezcenný, stává se postupně (někdy i docela rychle) bezdomovcem. Přestane patřit kamkoli, všude je jen dočasným návštěvníkem (ne vždy vítaným), nemá kam spustit kotvu. A i když se leta chlácholí bláboly o tom, že je vlastně kosmopolita a že mu to hrozně vyhovuje, většinou na stará kolena sbalí pingl a hledá v tom původním doma kousek místa, kde by vydechl naposled. Ne každému se to povede a z vlastní rodiny vím, jak těžce se umíralo pár příbuzným v cizině.

   Takže o tom je ten „národ“, „vlast“ a hrdost na to, že je mám. Je totiž na Zemi stále dost národů, jimž je i tohle nejzákladnější stále upíráno. Frustrace, která z toho plyne, je obrovská a má hodně ošklivé projevy.
   Češi už měli párkrát na kahánku, ale nakonec si své právo mít své doma uhájili. ZATÍM. Ale právě protinárodní masírka, jíž jsme dnes a denně vystaveni, by mohla nakonec mít mnohem silnější účinek než celý nacistický Protektorát a protičeské represe.

  • český maloměšťák napsal:

   Lidé byli do té kauzality (vedoucí až např. k odsunu tkzv. sudetských Němců) vmanipulováni, sami o sobě po ničem takovém netoužili, když už tedy zmiňujete mrtvé předky. Rozhodly opět zájmy mocných, těch indicií i faktů lze dohledat i na internetu mnoho. Málo to co mělo dělat s udržením té či oné civilizace – už jen ten účet je v tomto smyslu sbaurdní – ale i děsivý, když už nechceme znát motivy /Hjalmar Schacht je asi nejblíž, když tvrdí, že motivem – skutečným motivem , byla ropa, že tedy vojensko-průmyslový komplex už za Hitlera šel hlavně po ropě, kvůli ní byli ochotni využít i služeb Hitlera, i s tou jeho protižidovkou politikou – zde naopak došlo k vydlejším ziskům – otrocká práce, zbavení se konkurence, zisk stávajících aktiv…..

   Omluví se manipulátoři někdy ?
   Proč by to ale dělali – proč by ukazovali prstem NA SEBE ?
   Daleko lepší je pro ně udržovat rozhádané obce, tu za to mohou sudetští Němci, jindy zase ti, co sudetské Němce vyhnali…to je pak snadné, ovládnout taková bučící stáda znova…a znova…a znova…a zase se bude bourat a pak stavět a zase bourat a zase se roztočí kola soukromých bank……a naplno se rozjede ten flašinet….

   No nic, zatím konec vysílání, jdu ukrást něco Goldmanovi nebo Sachsovi.

 16. Antonie napsal:

  Nejsme jiní, než ostatní lidé této planety. Jak se ale může někdo stydět za vlastní krev a národ? Co to je za formu rasismu proti vlastní krvi, proti sobě samému? Jako přece neexistuje národ, v němž je všechno jen dokonalé, tak neexistuje národ, ve kterém je všechno jen špatné. A kde se bere v člověku rasová nenávistná nesnášenlivost a nadřazenost? Je vrozená nebo způsobená špatnou výchovou? Pro české dítě, stejně jako německé, ruské, arabské, turecké a všechny ostatní, je nejkrásnější jeho vlastní rodná řeč pohádek. A nikdo nemá právo nikomu ji hanit a brát. Kde se bere rasová nesnášenlivost v mocných, vím. Je to loupežná touha po světovládě. Proč se ale nechají manipulovat a ovládat lživou nenávistí ostatní lidé?

  Pro mocenské zájmy povýšených zastánců monarchie a sudetských Němců se nám mnozí pokoušejí namluvit, že česká řeč je jazyk nefunkční a my Češi jsme méněcenný národ zlodějů a přitom odedávna usilují oloupit nás o všechno. O rodnou řeč i o naše území.

  „Ohrozí-li někdo to, cos uctíval a hodnotil, braň to stejně vášnivě, jak silně jsi to miloval.“

  „Karel Schwarzenberg – v němčině celým jménem Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von und zu Schwarzenberg – navrhuje radikální změny v české a moravské zemské heraldice, neboť stávající symboly neodpovídají skutečnosti. Protože Češi nejsou lví povahy, navrhuje krtečka, který umí tunely. Což je pro Čechy nejtypičtější činnost. Ani moravská šachovaná orlice, dle Jeho Jasnosti, necharakterizuje Zemi moravskou, nahradil by ji sojkou Práskačkou ze známých Krkonoškých pohádek.“

  Krádež není českým vynálezem a výhradně českou specialitou.

  V osvětimském táboře se i Němci odhalili před celým světem nejen jako vrahové bezbranných lidí, ale i jako lupiči svých obětí. Miliony lidí přivezených z různých zemí do koncentračního tábora v Osvětimi bylo při příchodu do tábora systematicky organizovaně oloupeno o vše. Všechny věci, zavazadla, oděv, ložní prádlo a potřeby, obuv, všechno bylo esesáky vzato a uloženo do zvláště k tomu účelu postavených skladišť a odtud posíláno do Německa. Část práce schopných lidí, která byla ponechána na galejnických pracích, obdržela místo svých věcí chlupatý vězeňský oděv. Na území osvětimského tábora bylo 35 zvláštních skladišť ke třídění a balení věcí a oděvů. Z těchto 35 skladišť jich spálili Němci 29 před svým ústupem i s uloženými věcmi. V šesti skladištích, které zůstaly, byly nalezeny … statisícové počty kusů pánských i dámských oděvů, obuvi, koberců … veliké množství dětských oděvů všeho druhu továrních značek Francie, Belgie, Maďarska, Holandska, Jugoslávie atd. Komise našla na území tábora 7 vagónů připravených již k odeslání do Německa.

  • český maloměšťák napsal:

   Ten Karel Adolf Nepom…říkejme mu prostě dále jen Karel – Reklamních poeněz to barel…tak ten ale – coby multimilionář, pobral od státu – dotace, v řádech několika milionů korun.
   Není to divné ?
   Proč má multimilionář pobírat dotace – z balíku peněz, který je dle tkzv. pravičáků Česka, Moravy a Slezska primárně určen jen pro ty chudé, maximálně ještě tak pro policii a vojsko, vdovy a siroty ?
   Není i toto krádež ?
   I z toho vycházejme.
   Anebo když někdo tvrdí, že Nečas je fuj , fuj…ale stejným dechem horuje pro “ Stojedničku němcové“ opřenou právě že i např. o hlas Nečasův – nekrade tak lidem rozum ? Se záměrem například ukrást mu i něco jiného ? Jak se k takové krádeži má krádež šesti kil litiny ? Nad tím bádejme, soudruzi. Co je tím důležitým a co je spíše jen folklorem. A nad paradoxem toho, jak se díky STEJNÉMU aktu dostane na svobodu ten, co ukrad šest kilo litiny a je zastaveno trestní stíhání toho, kdo ukradl několika lidem budoucnost, někdy přítomnost a mnohdy i minulost /a nemusí jít jen např. o klienty záhadně zkrachovalých firem/.
   I z toho vycházejme , soudruzi. Přemýšlejme tedy nejen perem.

   • Gerd napsal:

    Karlův prapředek kradl jako straka, a to hned po Bílé Hoře. Další generace pak majetek jen udržovaly, někdo lépe, někdo hůře, a jedna pobočná větev Schwarzenbergů, ze které pochází Karel, totálně zchudla, a kdyby jej neadoptoval příslušník větve bohatší, nebyl by na tom o nic lépe než tak profláklý etalon proletáře Franta Vopička z Kolbenky.

 17. Rošádek napsal:

  Děkuji za toto téma, je velmi zajímavé, a myslím, že je dobře, že si to my Češi mezi sebou ujasňujeme. Já bych řekl, že sebemrskačství se občas vyskytuje, ale je zároveň přinejmenším stejně často „kompenzováno“ pocitem, že my Češi jsme nejchytřejší na světě, a že když někde něco dělají jinak než to děláme my, tak jsou to prostě blbci. Uvedu jenom jeden typický příklad: kolik už jsem si musel na českých serverech přečíst arogantních a povýšených komentrářů o německé nové energetické koncepci.

 18. paja napsal:

  No nevím na co bych jako čech měl být hrdý?Mentalita čechů se utváří od dob středověku a možná ještě dřív a je tvořena empirickými zkušenostmi z celého vávoje.Hrdinní čechové pokud vystrčili nos vžd přes něj dostli a té ,téměř vzdy ,v podobě zrady z vlastních řad a proto jsme se nikdy nevymanili z područí někoho jiného.To že naše myšlení zdeformovali komunisté je blbost,naopak by to měla být další zkušenost kterou ostatní nemají a měli bychom z ní těžit,Bohužel díky naší připostanosti a vlezdoprdelsví jsme si sem zase uzavlekli nejhorší šmejdy ,ať už cizince a nebo krajánky,z kterých jsme udělali modly.Dnešní doba jen potvrdila hystorický vývoj českého národa o kterém se zmiňuje i Hitler v Mein kampfu,a to že si češi nikdy neuměli a nikdy nebudou umět vládnout.Jednoduš řečeno ,češi jsou národ ,který jde ode zdi ke zdi ,jenom musí vždycky dostat facku aby změnil směr,pedlejzavost a udavačství je nepřekonatelná překážka v rozumném myšlení většiny národa a za3tiTovat se těmi hystorickými vyjímkami je velice pohodlné a zbabělé,Kdyby češi měli alespoň náznak elementarní hedosti tak už by Bakalové,Chrenkové apod včetně té servisní elity museli dávno odplavat po Vltavě do Hamburku.

  • strejda napsal:

   Majnkot, kdy ten odporný národ, o kterém s takovým přehledem, vyhynul? Podle vašeho popisu bych mu nedal více než sto let. Jediné co mně těší je, že jste se tak trochu naučil jeho jazyk. Já to blahé paměti udělal podobně s volapükem.

 19. babaluba napsal:

  Ještě jeden aspekt, který zde zatím moc nezazněl. Jsem přívržencem návrhu používat raději názvu společnost či společenství občanů ČR než termínu národ. Ten měl možná své faktické opodstatnění v období „praotce Čecha“. Ale dnes? Poté co na území dnešní ČR (Moravu) vnikli nájezdníci z Ázie. Poté co na území Čech pronikli Švédové. Co přes území ČR procházeli Napoleonova vojska, složená z vojáků mnoha zemí, atd. Při podobných příležitostech s nejen znásilňovalo, ale přišla na řadu i jistá sexuální nevázanost, příznačná pro většinu starších historických období. Nebo období pohybu řemeslníků (stavařů z Vlámska, vinohradníků a horníků z Německa), z nichž se mnozí na zdejším území usadili. Je tady nějaký genetik, který by nám objasnil, jak to vlastně s tím čekým národem je?

  • Admirál napsal:

   Genetik nejsem, ale svého času jsem si nechal u fa Genomag určit podle DNA oblast prapůvodu svých předků v mužské linii.

   Mimo jiné mají ze svých zkoumání udělanou statistiku ze které vyplývá, že cca 40% obyvatel česka má východoslovanský, 15% jihoskovanský, 15% románský, 10% germánský atd. (uvádím velmi hrubě.

   Nicméně si myslím, že původ naní až zas tak důležitý, čechem je, kdo se Čechem cítí a kdo se ktomu hlásí.

  • majka napsal:

   Ono jeden čas nejčastější české jméno Josef je prý památkou na přítomnost italských stavebních dělníků, exotickým zjevem a temperamentem okouzlili české dívky.

   • pepan napsal:

    jiná theorie tvrdí že je pojmenování Josefem připomínkou na levičáckého habsburského monarchy, toho jména druhého, který, mimo jiné, tak nespravedlivé poškodil katolickou církev.

  • tresen napsal:

   Pochybuju, že by někdo z předřečníků při použití slova národ myslel na nějakou čistotu krve. Chápu to tak, že se tím většinou myslí společenství, které spojuje jazyk a kultura.

  • Rošádek napsal:

   Jenom takovou samozřejmou a doufám vlastně zbytečnou poznámku. K tomu společenství občanů ČR patří samozřejmě také čeští Romové.

  • pepan napsal:

   „Jeden ani ne už mladý bohemista a v branži vcelku výjimka, protože jazykovědci a DNA to moc dohromady nejde, mne upozornil, na problém genetiky germánů.. Ta prostě není. V západní evropě dominuje R1b (keltská?) a to absolutně, na východě R1a (slovanská?) a mezi nimi je promíchaná I1 (Nordici?), a I2 (Iberové?). Pro geneticky samostatné germány tam místo není.
   Protože všechny skupiny jsou už několik tisíc let řádně promíchané nedá se tvrdit ani to, že Slované jsou ti kteří mají haploskupinu R1a..Protože například Srbové, nebo Bulhaři mají s R1a společného asi tolik co Němci., a to je méně než Švédi, Norové nebo Island a stejně mluví slovanským jazykem. Po tomto, snad ne zdlouhavém úvodu podstatné z onoho rozhovoru.
   Samotní germáni, se za germány neoznačovali. To znamená, že je tak musel někdo pojmenovat.. A pojmenovat je mohla jen dominantní jazyková skupina.. Stejně tak i Slované, ale ti se, ale ke svému slovanství hlásili, jméno si zjevně dali sami a to jméno bylo světem akceptováno. .“
   http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=373&t=5232&sid=987cdd1e9ebed381d448df3bdde02552
   článeček vychází z předválečnejch prací německých rasových vědců.
   A ti byli na rasovou otázku nepopiratelní machři, aj bez genetiky.

   • pepan napsal:

    su zjevnej analfabet, článek v odkazu „nevyzchází z“ anébrž „popisuje práce německejch rasovejch teoretiků“….

 20. Tacit napsal:

  Téma článku i diskuse je velmi zajímavé a stále se opakující. Neberte to, prosím, jako oportunismus, ale skoro všichni diskutující mají značnou část pravdy, poněvadž presentují část své životní zkušenosti.
  Jestli má někdo zájem o hlubší pohled na tento problém, vřele doporučuji k přečtení studii „Skupinové mentality“ od 5-ti autorů ze Sociologického ústavu AV. Stačí přečíst první a poslední kapitolu studie a zjistíte celou řadu dějinných, ekonomických, společenských a dalších souvislostí s vytvářením tzv. české povahy, mentality ve srovnání s okolními národy i s americkou mentalitou. Studie má i spoustu dalších odkazů i citací.
  Ke stažení zde: http://studie.soc.cas.cz/upl/texty/files/193_ST-02-12-Apro%20tisk.pdf

  • Rošádek napsal:

   Díky za ten dokument, vypadá to velmi zajímavě. Budu mít co číst ve vlaku.

  • strejda napsal:

   Velice zajímavé, přečetl jsem úvod i poslední kapitolu. Je ale nutné se k tomu vrátit v klidu a pustit se i do odkazů. Diskuse na Kose je jako obrazová příloha.

 21. jvf napsal:

  J. R. Pick ve své skvělé knize Spolek přátel zvířat vzpomíná, že nikde nekvetl antisemitismus tolik jako v terezínském ghettu. Je to logické: lidi namačkaní na sebe v nedůstojných podmínkách a samí židé, to vedlo ke sklonu svádět všechny potíže na židovskou mentalitu. Současné módní čechožroutství má stejné kořeny: proč já, který jsem tak skvělý, musím žít mezi těmi příšernými Čechy, kdybych se narodil jako Američan, to by se mi žilo… Svádět všechny své potíže na jakousi mýtickou národní povahu je laciná a módní zkratka, za kterou je kombinace lenosti a nedostatku sebekritiky. Takže děkuji Arturovi za článek.

 22. český maloměšťák napsal:

  Krást se ale dá v prostoročase mnohem rafinovaněji, než jen čmajznout pero ze stolu :

  http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2392736/nebudte-za-blbce.html

  Nebo není to krádež…ale naopak šikovnost, vzdělanost, zdravá průbojnost, užitečnost… ?
  Těžko hodnotit, chtělo by to nějakou studii, co je užitečné a komu – a komu ne a proč a proč by tedy neměl být domnělý padouch spíše hrdinou, příkladem.
  Jak to změřit ? Jakých jednotek použít ?

 23. VáclavP napsal:

  Musim napsat jednu věc co mě napadla, když sem někdy na Ruzyni a vracim se do Čech cítím hrdost, ale překvapivě nerad potkávám Čechy v cizině, nevim proč, ale přijde mi, že tam na rozdíl od jiných národů nedržíme spolu, možná je to dáno i velikostí státu a možná je i dobře, že umíme zapadnou do jiného prostředí.

  • Soumar napsal:

   Jednoduše proto, že Češi v cizině často s místními velmi kontrastují svou snahou se vším „vyjebat“, někoho „ošulit“, něco dostat „zadarmo“, nehledě na zálibu v nevkusném oblečení.
   Ale tohle se mění k lepšímu velmi rychle, doby paštikářů v Chorvatsku, kteří si dali ve čtyřech v restauraci jednu pizzu a vodu, jsou snad už dávno pryč.

 24. tresen napsal:

  Sebemrskačství, to skutečné, kdy se kritik nesnaží sám sebe nebo svou partu vytknout před závorku, mě zas tak moc nevytáčí. Jeho výskyt je totiž daleko vzácnější, než honci sebemrskačů naznačují.
  To mentoři se naopak letos urodili.

 25. Hladis napsal:

  Me fascinuje vydedukovani toho, ze sebereflexe je sebemrskacstvi. To je samozrejme nesmysl. Sebemrskacstvcim muzu nazvat třeba to, ze se zacnu posypávat hlinou a spytovat svedomi za hrichy cele euroatlanticke civilizace ci za to, ze nejaky praotec nekde zabil kyjem kolegu pro kus zvance. Sebereflexe je uvedomeni toho, ze nekde delam, ci jsem udelal, chybu a je to dulezity proces k tomu chybu napravit. Pokud totiž si chybu nepripustim, nemuzu ji nikdy napravit a naopak je budu ještě vršit. Ceska společnost ma chyby, které ji zabranuji dostat se na vyssi uroven. Pokud si ty chyby nechce pripustit, tak se bude stále potacet na urovni na které je, nebo se bude propadat s narustajici frustraci ze sebe samych. Tohle není o hrdosti. Rekove jsou hrdym narodem a přitom jsou tam kde jsou. Z hrdosti se nenajedi. Oni stále ještě ve vetsine nevidi problém v sobe samých, ale asi jen v 5 lidech, kteří za vse mohou. Jednodsussi pro kazde spolecenstvi je svalit vinu na všechny okolo, protože pripustit chybu u sebe se nenosi. Za vse muze Hitler, se slychavalo od nemcu a od německých pohlavaru. My jsme jen poslouchali rozkazy………… Místo toho, aby se politici, ekonomove, podnikatele, zamestnanci……chytili za nos, tak jen hledaji, jak z toho vybruslit ven, sbalit vinu na jineho ci ještě na tom získat prospěch.

  • Hladis napsal:

   Uz to sebemrskacstvi je parodicke. Predstavim (nekde jsem to zaznamenal) si politika ODS, jak kritizuje svého kolegu za sebemrskacstvi, kdy ten upozorni na zasadni chyby ve strane a v tom co dela. No není to sebemrskacstvi jen dalsi berlička, jak si nepripustit chyby a stále byt v zavedenem systemu, který vlastne vyhovuje ?

  • Ares napsal:

   „Me fascinuje vydedukovani toho, ze sebereflexe je sebemrskacstvi.“
   Kde končí sebereflexe a začíná sebemrskačství?

   „No není to sebemrskacstvi jen dalsi berlička, jak si nepripustit chyby a stále byt v zavedenem systemu, který vlastne vyhovuje ?“
   Může být. Není ale sebemrskačství také reálný jev? Ať už dotyční vyčítají Čechům cokoliv, nikdy to nevztahují na sebe. A řada z nich se v tom vysloveně vyžívá. Ona je to z určitého pohledu celkem pohodlná pozice. Protože tak jen odsuzují všechny kolem sebe a sami sebe staví do role jediných spravedlivých.

   • prirodovedec napsal:

    Aresi, zdravim. Nezlobte :). Vy sice na to na rozdil ode mne mate papir, ale abyste nebyl také za skatulkujiciho nebo mentorujiciho a chybujícího amatéra jako ja :). Podstata podle mne je Vami presne vystizena:

    „Není ale sebemrskačství také reálný jev? Ať už dotyční vyčítají Čechům cokoliv, nikdy to nevztahují na sebe. A řada z nich se v tom vysloveně vyžívá. Ona je to z určitého pohledu celkem pohodlná pozice. Protože tak jen odsuzují všechny kolem sebe a sami sebe staví do role jediných spravedlivých.“

   • Hladis napsal:

    Ares:
    Uvedl jsem priklady a rozdil mezi sebereflexi a sebemrskacstvim myslim pochopi každý.
    „Sebemrskace“ rad nemám, jelikož uz se jedna o nevyrovnane jedince a osobne tu nikoho k sebemrskani ani nevyzyvam.
    Ja sve chyby znam a klidne to co pisu vztahnu i na sebe. Nemam s tim problem. Ja nepisu o necem o cemz nejsem presvedcen a co bych sam neudelal.
    Nevim o tom, ze bych všechny nahazel do jednoho pytle a odsuzoval do pekel.

    Kazdopadne koukam ze se zavadi téma jinam a o reseni problemu vlastne ani nejde. Jde o to si jen zanadávat, vylit frustraci a realizovat se ve virtualnim svete.

    prirodovedec: Místo trollovani si jdete koupit lepsi kristalovou kouli. Ty atrapy Made in China nejsou dobře, ale nerucim ani za jinou. Jinak nevsim jsem si, ze by Ares me nejak zacal strkat do suplicku a snazil se vytvaret muj virtualni obraz. Pokud nevidíte rozdil, tak to mate hodne spatny. Zacinate se stylizovat do obyčejného okopavace kotniku.

    • Ares napsal:

     Sice rozdíl mezi sebereflexí a sebemrskačstvím chápeme všichni, ale ještě jsem neviděl nikoho, kdo by se považoval za sebemrskače. Takže buď neexistují anebo to naše chápání není tak samozřejmé, jak si myslíte :-).

    • prirodovedec napsal:

     Pokusim se sehnat lepsi kouli a lepe diskutovat i pod Vasimi clanky. Zvazte, zda si neprectete cele me texty nejen ty casti, které v uvodu podle mne nalepkovite povazujete za skatulkujici.

   • Dasha napsal:

    Presne tak, mam uplne stejny pocit

 26. Gerd napsal:

  Se sebemrskačskými tendencemi začal dnes zesnulý václav Havel, a dost nevratně tím poškodil český národ. Jak roste upravená gloriola prvního českého prezidenta, stejně klesá hrdost na to být Čechem. Do toho ještě tendence na národ moravský nebo slezský, kdy se příslušníci těchto národů vymezují vůči Čechům, a negativní tendence připisují Čechům (a jejich neblahému genetickému vlivu). Některé metody pasivní rezistence i přežívání s využitím všech skulin daných zákony, nedostatek morálky – to je dědictví dané situací a tlakem okolních národů. Ne nadarmo museli obrozenci v 18. a 19. století doslova vzkřísit český jazyk z mrtvých. Čechům zkrátka velmi reálně hrozil zánik a rpozplynutí v tavicím kotli jiných národů, jako se stalo polabským Slovanům. Ti Prušáci jsou vlastně původní Slované pomíchaní s jinými proudy cestujícími přes jejich území.
  V dnešní době, ale vychytralé a pokoutní jednání nemá místo. Sice umožnilo našim předkům přežít v dobách útlaku a likvidace národa, ale nemají opodstatnění v době svobody, kterou vlastně Češi, Moravané i Slezané mají po hodně dlouhé době poprvé. První republiku nepočítám, ta byla pod francouzským diktátem francouzské správy.
  Podobným vývojem prošli také Slováci, a i Romové, zejména Sinti. Zajímavé je na příkladu Romů vidět, že národ určený k likvidaci přežil a přisvojil si techniky přežití na vyzískání výhod ze systému, aniž by mu něco vrátili. Jenže totéž, co Češi vyčítají Romům, provozovali i sami.
  Doba se změnila, spousta lidí se poučila v jiných zemích, že některé věci v ČR se jinde zkrátka nedělají, tak teď už máme jen poslední problém, kradoucí politiky a státní úředníky. Jinak jsou Češi stejní, jako jiné národy, o nic horší, o nic lepší nebo chytřejší.
  Hrdost časem vznikne a po nějaké době i příští Češi budou hrdí na svůj národ. České země kdysi byly nejvyspělejší částí R-U, a zase jednou budou.
  Nezapomeňme, že ponížení národů na území ČR se náramně hodí budoucím utlačovatelům k uplatnění majetkových nároků, tedy církvím, sudetským Němcům a německo-české a rakousko – české šlechtě.

 27. táta napsal:

  VÁŽENÍ
  Toto je téma
  kdy jsem nejvíce zatvrzelí číst a hlavně chápat takové Hladise,Soumaři atd.

  HODNĚ myšlenek zde padlo a opakoval bych se ale VLAST je vlastně rodina,matka,táta,berte to jako podobenství,,,,,,,,rodiče si také nevybíráme mnohdy vidíme i jejich chyby přesto je máme rádi a věčina jim projevuje úctu a běda když se o ně někdo otře i když bude mýt částečnou pravdu bude rád že nedostane přes ústa………..nevím a je pro mě nepochopitelné to nazývat ,,sebereflexí,,……………..jak by asi dopadl s touto sebereflexí vtom Řecku a kdekoliv jinde

  všimnete si že toto je většinou pravicový,individualistický prvek

  •ZAUJAL MI Vidlák……….hodně to napovědělo a mě i trochu vysvětlilo jeho autorské příspěvky…….proč si ze všeho vybral že přece nemůže byt hrdý na zlodějny……asi jako když si budete na rodičích vybírat to negativní pak to sice korigoval a přidal na co je hrdý………..přesto pro mě hledá nejdříve negativa.
  pro mě nejvýstižněji je to zde………..

  Řezníček z Brna napsal:
  Červenec 26, 2013 v 8.24

  ano je to určitý uhel pohledu pro mě je lidštější přiznat že mi něco trápí než na všechno jsem v pohodě a opak je pravdou

  CHÁPU že pro mnohé je pojem vlast,rodná hrouda neznámí pojem,ale největší protiargument proti HLADISOVI a jemu podobní je že by jim ta ,,SEBEREFLEXE,, PRÁVĚ ..málokde prošla……..vtom by takový narazili nejvíce

  • Soumar napsal:

   Když na mě reagujete, tak vám odpovím.
   Uznávat vlast a dělat něco pro vlast mohu i tehdy, pokud považuju její příslušníky za v průměru horší, než sousedy. Naopak, prvním krokem ke změně je uvědomit si svoje kořeny a já se vědomě snažím nebýt zapšklý, negativistický a negalatní k ženám. Nedostatek závisti jsem zdědil a zda jsem či nejsem zbabělý těžko posoudit, naštěstí jsem se nedostal mockrát do situace, kdy bych musel osvědčit odvahu.

   Zrovna vy (ne Vy jako Tata, ale vy jako přispěvatelé na „vlka“) si někdy řekněte, že místo negativismu zkusíte psát o něčem pozitivním. Nehledat na všem to špatné.

   Naivní, že?

 28. scallop napsal:

  „Ne nadarmo museli obrozenci v 18. a 19. století doslova vzkřísit český jazyk z mrtvých. “

  Proc ? Co je na osudu polabskych Slovanu tak hrozne ?

  PS „Jak roste upravená gloriola prvního českého prezidenta, stejně klesá hrdost na to být Čechem.“ – malokdy se zde objevuje takhle roztomile naroubovani exaktni terminologie na spolecenska temata. Mate ode mne pochvalu !

  • scallop napsal:

   … bylo urceno Gerdovi.

   • Gerd napsal:

    Děkuji. Na osudu polabských Slovanů je hrozné to, že se rozplynuli a jejich potomci jsou nyní Němci, a zřejmě páchali za 2. sv. války dost značná zvěrstva. V každém případě zanikli, a šlo o Obodrity (Bodrci), tedy kmeny Rarogů, Drevanů, Gliňanů, Polabanů, Varnů a Vagrů. Další byli Lutici (Veleti), kmeny Břežanů, Črezpěňanů, Dolenců, Došanů, Grozvičanů, Chyžanů (Kyšanů), Lekusiců (Lešiců), Moričanů, Neleticů, Ploňanů, Ránů, Ratarů, Rečanů, Sitňanů, Sprévanů, Stodoranů (Havolanů), Ukřanů a Voliňanů, Zemčiců -viz Wikipedia.
    I Lužičtí Srbové jsou spíše folklorní skupinou určenou v několika generacích k zániku. Proto je mimořádně zajímavé, že Češi vydrželi ten tlak. Metoda pasivní rezistencei přežívání v rámci pravidel a hledání všech skulin slaví překvapivý úspěch, a to nejen u Čechů. Stejnou taktiku používají i Romové – a velmi úspěšně.

 29. Dasha napsal:

  Taky pridam svou trosku do mlyna, osobni 12 letou zkusenost ze zahranici, kde jsem bezne ve styku s lidmi v podstate z celeho sveta, a to jak soukrome tak pracovne.

  Lidi jsou na svete vsude stejni, Cesi nejsou o nic horsi nebo lepsi. Cech, Anglican, Arab, Amik, Ind, Sved, Ital, Brazilec, bily, cerny, zluty i fialovy, cigan nebo cernoch…. Vsude jsou lidi rovni, vsude se najde nekdo, kdo je pripraveny vas odbrbat, vsude se najde lenoch, pracant, lhar, zlodej, vsude se najde nekdo, kdo je pripraveny vam nezistne pomoct. Vsude, ale uplne vsude na svete, chteji lidi predevsim klidne a dustojne pracovat a zit, smat se a videt sve deti vyrustat stastne a zdrave. Lisi se kultura, mistni zvyky a pravidla, kterym se clovek proste musi nejakym zpusobem prizpusobit tak, aby zustalo u pratelskeho jednani, ale zaroven jeden neztratil sama sebe.

  To ovsem nevulucuje, ze vsude se najdou I takovi, kteri si mysli, ze oni jsou vic nez ti ostatni a maji pravo na vic penez, moci a stesti nez nejaky jejich soused. Duvod se vzdycky najde, jednou je soused moc maly, jednou je moc zluty nebo se treba modli k jinemu bohu.

  Uz to tady nekdo rekl, vsude je chleba o dvou kurkach, a vzdycky zalezi na tom, s jakymi lidmi se clovek dostane do styku. Podle mych zkusenosti jsou Cesi v Anglii obecne povazovani za pracanty a spolehlive chytre lidi s obrovskym smyslem pro humor. (Prirozene to slysim od lidi, se kterymi jsem prisla do styku tudiz nevylucuju, ze mohou byt ovlivneni mou malickosti ..;-) ).

  Moje zkusenost s ostatnimi narodnostmi jsou vesmes pozitivni. Mela jsem I tu (ne)cest potkat par takovych, opet – narodnost s tim nema vubec co delat, kteri se na me divali svrchu a povazovali me za nekoho, na kom se muzou vozit, koho muzou sekyrovat a povysovat se nad nim, protoze mluvim jinym jazykem, mam tmavsi/svetlejsi vlasy, moje zeme ma min/vic obyvatel nez jejich, maji lepsi auto nebo vic penez v bance, strycka v Americe, vyssi vzdelani, delsi nohy nebo vetsi ples. Protoze ale nevidim jediny duvod, proc bych se mela stykat s nekym, kdo me povazuje za neco min, nez jsou oni, vemi rychle vetsinou prerusim navazany kontakt a tyto lidi proste do sveho okruhu nepustim. Takze ano, souhlasim s tim, ze vzdycky zalezi na okruhu lidi, se kteryma clovek prijde do styku, to je to, co formuje nasi zkusenost. Pokud muzu soudit, je to vzdycky o tom, co clovek ze sebe vyda. Anglicani rikaji – You get what you give – tedy: Dostanes zpatky to, co sam davas.

  Jsem hrda na to,ze jsem Ceska a hrozne rada o CR vypravim, prekladam ceske filmy, poustim ceksou muziku a vypravim ceske vtipy a vzdycky jsem potesena, kdyz slysim pozitivni ohlas. Nad ceskou politikou vetsinou spolecne vrtime hlavou, ale jsou I takovi, se kteryma se predhanime, jestli je vetsi ‘bordel’ u nas nebo u nich. Nikdy bych neprijala cizi statni prislusnost, pokud by to znamenalo vzdat se obcanstvi ceskeho.

  Tech panu, kteri mluvi o tom,ze Cesi jsou lini, neodpovedni, zavistivi, zli, nekomunikativni, zakerni, lhostejni, zlodeji a paraziti, bych se chtela zeptat jedno: Jste Cesi, narodili jste se v CR, mate pravdepodobne ceske obcanstvi, at uz zijete kdekoliv. Jste tedy prislusniky naroda, o kterem toto tvrdite. Vy si toto vazne o sobe myslite? Nebo jsou takovi jenom ti ostatni Cesi a sami sebe povazujete za vyjimky, ktere potvrzuji pravidlo? Nerozumim vam

  • Soumar napsal:

   K poslednímu odstavci – ano, něco z toho si myslím, že mám (nekomunikativnost, lhostejnost, neochota) a snažím se to vědomě překonat.
   Platí pro Vás totéž, co o odstavec výše; pořád na někoho lajeme, někomu nadáváme a odmítáte si připustit, že můžeme být nositeli týchž vlastností. Co se soustředit na to pozitivní a odstranění toho negativního.
   Kolik z článků na tomhle blogu je zaměřeno na to někoho zesměšnit, zkritizovat, udupat… A kolik budí pozitivní emoce? naději? Trabant, snad.

   • Dasha napsal:

    Diky za odpoved.
    Jinak nemam pocit, ze muj prispevek, ani tento ani jine, jsou nejak vyrazne negativisticke. Konkretne tento si myslim, ze negativne nevyzniva vubec, spise naopak. Ale asi to zalezi na uhlu pohledu. Ale ono je to jedno – je to proste moje zkusenost, ja ji vnimam pozitivne a chapu, ze nekdo to muze videt jinak.

   • prirodovedec napsal:

    Skoda, ze diskuse konci. Dekuji za oba odstavce: 1) osobní pohled, 2) opakovany postreh, ze vlastne ti co laji zde pravicujicim za kritiku (a zobecnovani) vlastne zde i jinde zobecnuji a chovaji se jako ti, kterym to vytykaji.

    Ano, jevi se to nekonzistentni. Domnivam se, ze je tam nezmineny moment:

    rozdil mezi myCechovanim tj. kritika Cechu ci CR z pozice „my všichni“ (to zminuji ja zde jako mne vadici, uvital bych formulace jako „jsem tak a tak hrozny a mnozi Cesi jsou takovi jako ja“ nebo …)

    a „my a oni“ tj. oni jsou hrozni (…. „ja jsem slusny a v zahranici uspesny, ale stydim se za ty ostatní Cechy v cizine a CR, protože oni jsou hrozni“)

    To první je podle mne to sebemrskacke to druhé je to skatulkujici. Když se zamyslim, nerad jsem s temi (pravdolaskujicimi, sudetonemcujicimi, pravicujicimi, katolizujícími …), kteří vedi, kde je pravda, prisvojuji si zdanlive i moji vinu jako „beranek“, ale zaroven si hraji s mym zarazenim k nim myCechujicim. Ferovejsi mi proto pripada cleneni spise levicujici 🙂 tj „my a oni“. Jsem s tim spokojen.

    Diky za pomoc s timto ujasnenim Vam i Hladisovi.

  • kočka šklíba napsal:

   Dasho děkuji, vždy když sem napíšete, tak mě to potěší a zejména tento příspěvek. Nechci na Váš moc hezký příspěvek navazovat příliš útočně, tak jen, ano, já se domnívám, že ti kdo se zde rozepisují o tom jak jsou Češi, Moravané ….prostě obyvatelé tohoto státu, hrozní a jiní jinde lepší, si myslí, že oni jsou zrovna ta výjimka a že tím, ne sebemrskačstvím, ale obviňováním těch ostatních, jsou lepší. POdle mého jsou spíše trapní.

   • Dasha napsal:

    Diky Kocko, pochvala tesi….. Mejte se…

   • prirodovedec napsal:

    Dasho, kocko: V tom Vami psanem bych videl část původního autorova poselstvi i dalších diskutujících.

    Strucne: Kdo Vam dal pravo tak tvrde hodnotit druhé, mluvit za druhe, aniz byste stejna meritka viditelne uplatnovali vuci sobe? Vase autorita dosazena Vasim psanim … (napr. zde) zkratka není presvedciva, takze si zvykejte, ze Vase slova jsou odmitana nebo jsou v obmene adresovana Vam.

    • Dasha napsal:

     Pravo hodnotit druhe tak tvrde, jako jsem ucinila v mem prispevku, jsem si sproste uzurpovala. Stejna meritka k sobe jako k ostatnim uplatnuji – jsem presvedcena,ze ostatni lide jsou zrovna tak vyborni jako ja, ne-li jeste lepsi.

Komentáře nejsou povoleny.