Ze země Durianu a Sandokana III – Proletáři všech zemí spojte se !


napsal Václav P.

Tak nejdřív horké novinky do horkého Česka. V Singapuru se připravujeme na Den nezávislosti. Já bych si toho tedy nevšiml tak jako tak, ale pozná se to tím , že nad městem lítají vrtulníky se státní vlajkou, a to dost nízko. Mimochodem Singapur je ostrov cca 50 km na 20 km a má 4-5 milionů obyvatel, ale i s rezervisty má armádu o 300 000 lidech.

A disponuje také stíhačkami, které tak operují na o něco větším prostoru než je Praha. Takže jestli se u nás rozpočet na armádu pod tlakem korupice snižuje, tady rozhodně ne a navíc jak si řekneme za chvíli, je to za málo peněz hodně muziky.

A jdeme do Malajsie ! Tam máme ramadán. Tak mě napadá jestli ramadán neměli i někteří fotbalisti Železničářů, v komunitě fotbalových fanoušků minulý týden velmi frekventovaného jména.

Každopádně jak zmiňoval minulý týden na Kose Hladis, možná více lidí ctilo ramadán ve Švédsku a hladoví fotbalisté místního Hackenu popravili pražskou Spartu.

My tu v Asii teď máme klasický prázdninový výlet týmů Premier League. Chelsea a Liverpool se zastavili v Malajsii, Thajsku a Indonésii a Austrálii. Manchester bez Fergusona jde od porážky k porážce, ať už v Thajsku nebo Japonsku. Já už se těším až sem zavítá účastník Ligy Mistrů – FC Viktoria Plzeň, ale konec snění.

National_Day.jpc

Na začátku jsem psal, že se vrátím k místní armádě. Teď trochu popíchnu místní levičáky, ale ono to bohužel míří i na pravici. Obávám se, že zdejší armáda bude líp vybavená než ta naše a to při faktu, že česká vláda utratí 40% toho co naše země vyprodukuje a ta singapurská 15%. Tady se totiž daně platí s radostí !!! Dokážete si představit můj pocit, Čecha, co celý život byl vychováván v pojmech hrubá a čistá mzda, když jsem obdržel první výplatní pásku a na účet mi přišla stejná částka jako je hrubá mzda ? Prostě co si domluvíte to dostanete, žádné srážkové daně a daň z příjmu s radostí zaplatíte za rok. Místní dolar je skoro na úrovni amerického,daňová sazba se u průměrného platu pohybuje pod 5%. Sazby daně přidávám níže. Pro zajímavost DPH je na úrovni 7%.

Sing_Tax

Co tím ale chci říct ? Pokud někdo označuje Kalouska za nepřítele pracujícího lidu, tak politika poslední Nečasovi vlády je v porovnání s tím co funguje tady v Singapuru brutálně sociální politika s tisíci polštáři chránícími před reálným ekonomickým životem.

Co je však na místních poměrech zajímavé je to, jak se brutálně kapitalistická politika mixuje s čínským komunitním životem. Většina místních bytových domů ( česky paneláků ) je sdružená v určitých blocích a každý blok má svoje komunitní středisko ( Dům kultury ), tam se místní scházejí a debatují, hrají hry, stolní tenis a podobně. Taky infrastruktura je vystavěna pro široké použití. Například každý fotbalový stadion má atletickou dráhu, která je 24 hodin otevřená pro veřejnost. Takže pokud se na stadionu hraje druholigové utkání, po dráze přitom utíkají desítky amatérských běžců. ( A že je někdy na některé bežkyně zajímavější pohled než na místní druhou ligu alias okresní přebor ).

Tak a pro velký úspěch fotky SMRTi z minulého dílu, přidávám jednoho SMRŤáka autobusového. Naštestí to nedopadlo tak špatně jako ve Španělsku, ale myslím, že i tady byly nějaké oběti.

smrt1

Příspěvek byl publikován v rubrice Asijské postřehy Václava P. se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

39 reakcí na Ze země Durianu a Sandokana III – Proletáři všech zemí spojte se !

 1. Občan napsal:

  Možná mi z toho vedra už hrabe, ale já u těch mezd vidím progresi jako hrom 🙂
  Tady je toho o singapurských daních trošku víc: http://www.guidemesingapore.com/taxation/topics/singapore-tax-rates
  Mimochodem jsou tam dost zajímavě zdaněné zahraniční korporace i FO; tedy pravý opak toho co v ČR.

  • VáclavP napsal:

   Je to progresivní, ale strašné nízké. To jsem chtěl ukázat. Při mírně nad průměrném přijmu je daňová sazba 5% !! To znamená vláda málo daní vybere ,ale poskytne slušný servis na rozdíl od…

   • táta napsal:

    DASHA…..Vtom minulém výborně napsané

    Soumar……JAKO VĚTŠINOU nepochopil…………ten blog už v nadpisu má odpověd…Národní hrdost
    a ta se vyznačuje…………..nepovažovat to vlasní hnízdo za záchod……..v každém hnízdě je něco je………….vtom je rozdíl……….není ani lepší ani horší ale je Naše,moje.

    A LIDI jako VY a třeba zde i HLADIS…………Zaměnují kálení za sebereflexi

    • prirodovedec napsal:

     Dasha, kocka: Vyuziji vstupu taty. Pokud ctete. Muj vyjimecne kratky poslední vstup před pulnaci, na který jste reagovala, nebyl namiren proti Vam, jak asi vyznel ve druhem odstavci, kde chybelo uvedeni a uvozovky, naopak byl to pokus o shrnuti i Vasich postrehu a dalších vuci „sebemrskacum“ nikoliv vuci tem reagujicim na „sebemrskace“. Omlouvam se za nedoruzmeni a za napsani textu, ktery vypada jako najezd do Vas, je to naopak a omlouvam se za ruseni nove diskuse u Vaclava P. (doufam, ze důvod uvedeni omluvy je pro vlka i autora omluvitelny 🙂 ).

     • Dasha napsal:

      Jako utok jsem Vas komentar nebrala, nezapadalo mi to do kontextu Vasich ostatnich komentaru. Po – pravda nekolikerem – precteni, jsem ten Vas prispevek pojala jako ironii a ve stejnem duchu jsem reagovala. Jojo, smailici jsou nekdy k nezaplaceni. Takze omluvy netreba ale diky za uvedeni na pravou miru.

      Dobre skoro poledne vsem

     • pepan napsal:

      – v klidu, pochopili to i takoví tupci, jaku su já.

    • Hladis napsal:

     To horko nedela dobře 🙄

   • Občan napsal:

    V r. 2011 byl průměrný plat v Singapuru 4700 SS měs., což dělá 56000 SS ročně a tento příjem už spadá do sazby „paušál+7%“.
    Zajímavé ovšem je srovnání s mediánem, který byl v r. 2011 pouhých 2200 SS měs. V příjmech tam tedy musí být neskutečný rozstřel a většina obyvatel vč. občanů (což je obrovský rozdíl) má velmi nízké příjmy.

    Z toho plyne, že Singapur daní hlavně podnikání a především zahraniční PO a FO. Proto si může dovolit nižší nebo žádné zdanění nižších a průměrných příjmů ze zaměstnaneckého poměru. Čím vyšší plat, tím vyšší daně, a to v násobcích daní z nízkého a průměrného příjmu. Plus drakonické tresty vč. vypovězení za jakýkoli pokus daně obejít nebo krátit.

    A ještě jedna věc – Singapur funguje podobně jako Saudská Arábie – rodilí Singapurci se pohybují v eráru a bankovnictví a na práci mají Číňany, Indonesany, Filipince a Singapurce, kteří nezvládli ani celou SŠ. A těch není málo – asi 20% populace.

    • VáclavP napsal:

     Při příjmu 56000 za rok je sazba daně z příjmu díky paušálům cca 3%. Občan se projevil jako velký znalec. Vše co napsal je pravda. Veliký rozstřel je přesný, místní mají pod palcem bankovnictví a podnikání, drakonické tresty také.

 2. avespasseri napsal:

  Já jsem ekonomický nedouk.. vysvětlíte mi tady někdo, jak je tedy vůbec možné zároveň mít tak nízké daně a zároveň z toho stát republiku a lidi v ní dokáže slušně zabezpečit? Je v tom něco, co neznám, nebo je v tom jen ta prachsprostá zlodějna? A nechápu jednu věc, na výplatu dostanu hrubou mzdu a daň z příjmu platím až za rok. A ještě rád? Kolik tedy platím? Všechno naráz? Omlouvám se ještě jednou za tak přízemní otázky, ale mě na střední ekonomiku nikdo neučil (komunismus) a ani na vejšce ne….

  • Jos napsal:

   Možná si zkuste přepočítat tu tabulku Tax rates na české poměry. Ta hranice 20 000 dolarů, do které se v Singapuru neplatí daně představuje u nás téměř 400 000 Kč ročně. Obávám se, že zdrcující většina českých občanů by v Singapuru daně vůbec neplatila. Celý problém ČR jsou otřesně nízké mzdy a brutálně vysoké daně, zvláště pro zaměstnance a pracující důchodce.

  • hans napsal:

   Jednoduše. Autor srovnává 1. rozdíl čisté a hrubé mzdy v Česku (to jest to co platíme na daň z příjmu, na podporu v nezaměstanosti, mateřskou a jiné sociální dávky, na důchody a na zdravotnictví) a 2. daň z příjmu v Singapuru.

   Autor ignoruje všechny položky kromě dani z příjmu, kterými se česká hrubá a čistá mzda liší a které si Singapurci taky nějak platí. Přirozeně mu pak vychází že Singapurci platí míň. Kdoví jak by srovnání dopadlo, kdyby k singapurské dani z příjmů přidal i částky, které si tamní lidi odkládají (do slamníků, do všelikých fondů, bank …) na stáří, pro případ nemoci, atd.

   • VáclavP napsal:

    Samozřejmě, že si lidé musí odkládat do slamníku, ale to je zase uči přemýšlení kam investovat a co s penězi dělat. Ne jako u nás , kde si nějaký tunelář založí kampeličku, naslibuje 5% úrok, pak zkrachuje nebo peníze vyvede a vláda to lidem zaplatí, protože oni přeci nejsou odpovědní za to kam investujou

  • Alex napsal:

   Není to tak složité. Z jedné strany – čím nižší výdaje státu, tím i nižší daně, což může znít i takto – čím menší servis státu, tím nižší daně. nu a z druhé strany? Víte kolik máte typů a druhů daní? Nu a někde některé nejsou neb důraz je kladen na jiný typ či druh. Takže můžete mít stát, kde není DPH, kde není spotřební daň a vše se odbude vysokou daní z nemovitostí – třeba. Jinde naopak. Velice zjednodušeně řečeno. Neznáte-li celkovou strukturu daní v státě, lze hodnotit těžko natož objektivně, jak je tomu se skutečnou daňovou zátěží a jak je rozprostřena mezi subjekty daňového břemene státu

  • VáclavP napsal:

   Bylo myšleno, že se neplatí daň zalohově. pokud tedy máte měsiční přijem 3000 SGD (46 000 Kč ), přijde Vám na účet 3000 SGD. Po roce pak zaplatíte daň z přijmu tedy např z 36 000 SGD je daň 410 SGD tj něco málo přes 1% 🙂

 3. kočka šklíba napsal:

  Nevím jestli je to též vedrem nebo jsem jen prostě nepochopila ale v čem: „Pokud někdo označuje Kalouska za nepřítele pracujícího lidu, tak politika poslední Nečasovi vlády je v porovnání s tím co funguje tady v Singapuru brutálně sociální politika s tisíci polštáři chránícími před reálným ekonomickým životem.“ ? V čem teda je ta politika Kalouse tak brutálně sociální?

  • Anonymní napsal:

   Líbilo by se Vám v Singapuru ?
   Z kapesního atlasu :
   Poloha : na rovníku.
   Jazyky : angličtina, malajština, čínština, tamilština.
   Počet obyvatel na km : 5.772

   Pro porovnání – v Česku na km : 130
   Asi je nutný kurz plavání. Někdo do Vás šprtne a máte napilno. 🙂

   • kočka šklíba napsal:

    A? to není odpověd na otázku v čem spočívá Kalouskův brutálně sociální stát, takže ještě jednou ;).

    • Puck napsal:

     Anonym jsem já. 🙂
     Někomu se líbí to, jinému ono. Co jeden považuje za přehnané, jiný považuje za nedostatečné.
     Až budou lidé prchat z Evropy proto, že tu máme brutální socialismus, dám těm prvním zapravdu. Zatím utíkají jen ti, co zbožňují potisknuté papírky a sociální cítění mají za zbytečný luxus.
     Evropský model je postaven na solidaritě, sociální systém je protiváhou tvrdého kapitalismu. Je lidštější, pokud lidství posuzujeme jako celek.
     Jistě, pro chytrého, vzdělaného, přičinlivého a úspěšného je nespravedlvé, že ho stát nutí přispívat i těm, kteří jsou z různých důvodů neschopni zajistit si aspoň základní potřeby. Takže nic nepochopitelného. Jsou naštěstí společnosti, kam mohou odejít. Popřejme jim šťastnou cestu. ale zároveň bychom jim neměli dovolit, aby bohatli na náš úkor. Uvidíme, jak dlouho to bude trvat, než tento problém Evropa vyřeší. Čím dříve, tím lépe.

  • VáclavP napsal:

   Dobrý den kočko, Například v tom, že zde to co Vám zaměstnavatel sdělí jako hrubou mzdu, to taky dostanete na účet. Beze zbytku. Tj. vy sám ste zodpovědný co s tím uděláte. U nás přes Kalouska ( MF ) proteče přes 50% příjmů občanů, viz den daňové svobody. Tj. u nás jde o velké přerozdělování peněz od bohatších k chudším i když si to řada lidí nemyslí.

  • Carlos V. napsal:

   Průmerný čistý důchod Singapuru činí 18% průměrné čisté mzdy. Hongkongu 36%. U nás 62%.

 4. český maloměšťák napsal:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Singapore

  http://www.mom.gov.sg/employment-practices/tripartism-in-singapore/Pages/default.aspx

  https://en.wikipedia.org/wiki/Government_of_Singapore_Investment_Corporation

  https://en.wikipedia.org/wiki/Temasek_Holdings

  —————————————–
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/235665-1500-eur-pro-kazdeho-svycari-prisli-s-receptem-na-evropskou-nezamestnanost/

  http://www.lastura.cz/rejstrik/zakladni_nepodmineny_prijem_-_referendum_ve_svycarsku.html

  Při moudré administraci nalezání souhlasu metodou tripartity by mohlo dojít k zajímavé věci – a sice že díky BGE /Das bedingungslose Grundeinkommen/ by mohlo dojít k reindustrializaci lokalit, odindustrializovaných “ díky“ inkorporaci asijských ekonomik do světového trhu, splnil by se možná i sen všech těch různých šizuňků typu Nečase – zvedla by se konkurenceschopnost v důsledku nízkých mezd /výše BGE je samozřejmě určující, přičemž ale výše aktuálního existenčního minima je obludností/, zaměstnanost, mobilita pracovní síly.
  Stejně k tomu dříve či později bude muset dojít, zatím se tato věc kamufluje pomocí mnohdy pochybných dotací apod. programů /včetně daňového dumpingu/, které někdy problém jen prohlubují a antagonizují. Nezapomeňme totiž, že se zavedením BGE končí veškeré sociální dávky – stejně tak by mělo ale dojít i k zastavení “ megasociálních dávek“ – dotací těch bohatých /u nás např. zemědělské dotace a Schwarzenberg, dotace Zelená Úsporám a Bakalovo RPG atd atd. (speciálním problémem jsou banky, ale i tam se postupně bude implementovatz nový úzus, pohled na věc…), obecně tedy dotace při kvazitržní, respektive kazitržní tvorbě zisku. Vv této souvislosti malá aktualitka :
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-ostravsky-titanic-bez-gentlemana-fey-/p_ekonomika.asp?c=A130723_202335_p_ekonomika_wag

  Singapurská realita je singapurskou realitou, je nenapodobitelnou – má svou vlastní historií.
  I švýcarská realita je odlišná a i když je paradoxně možná bližší té singapurské. /finance + high tech/, přesto se tam rodí takové úvahy a záměry /BGE/… mimochodem cosi v tomto kontextu lze nalézt už i u Ludwiga Erharda.

  V české aktuaální realitě by to ale asi skončilo katastrofou, zde je příliš nahlíženo na druhé jako na pouhé prostředky, využitelné k naplnění čistě individuálního cíle – ČISTĚ osobního blahobytu, kdy údajně v součtu takového konání bude zaveden blahobyt všeobecný.
  Někde ale dělají soudruzi stále chybu, kde asi ? Proč matky nechtějí rodit, proč mladí chtějí utéct, proč staří mají pocit zrady ???
  Kdepa asi soudruzi veksláci udělali, dělají /a budou ?!?/stále dělat ty chyby ?

  Pardon za krátké sjetí z hlavní , singapurské cesty, už to tak ale někdy bývá, pod švestkou se rodí všelijaké myšlenky – i v maloměšťáckých hlavách.
  Troubím k ústupu.

 5. čtenář napsal:

  Daň z příjmu právnických osob je v Singapuru ve srovnání s Českou republikou resp. Evropskou unií opět příznivější. Prvních 300 000 dolarů je zdaněno 8,5 procenty a zisk nad 300 000 SGD je zdaněn 17 procenty. Ačkoliv firemní daně jsou v Singapuru příznivější (především pro drobné podnikatele), nelze říct, že by se jednalo o daňový ráj. Na druhou stranu EU znepříjemňuje daňovou optimalizace skrz mateřské firmy v daňových rájích do obrovské míry, těžko si představit, že by něco podobného existovalo i v Singapuru.

  Daň z nemovitosti se vypočítává z tržní ceny nájemného a je povinen ji zaplatit každý vlastník nemovitosti (i když nemovitost nepronajímá). Daňová sazba se pohybuje mezi 0-6,5 procenty ročního tržního nájmu. (Např. dvoupokojový byt s tržním nájmem 2 500 dolarů měsíčně je předmětem 960 dolarové roční daně.)

  Fandové motorismu jistě nebudou nadšeni drakonickými daněmi uvalenými na automobily. Koupě a provoz automobilu je zatížen několika poplatky a clem. Celková cena vozidla se vypočítá následovně: Pořizovací cena auta + registrační poplatek (1 000 SGD) + silniční daň + certifikát vlastnictví automobilu* + další registrační poplatek (140% tržní ceny) + clo (31% tržní ceny). Auta jsou v Singapuru tedy kvůli vládním regulacím extrémně drahá. Řešením může být firemní vůz nebo používání auta registrovaného v cizí zemi (např. v ČR).

  * Vláda omezuje množství aut ve městě. Každý měsíc je tedy uvolněn jen určitý počet certifikátů, na jejichž základě si jeho vlastník smí přihlásit auto. Certifikáty vláda draží v aukci.

  Daň z přidané hodnoty činí 7 procent a je uvalena na většinu zboží a služeb (výjimku tvoří např. finanční služby, které jsou od DPH osvobozeny). Oproti DPH v ČR je na tom Singapur opět výrazně lépe. Jako poslední zmíníme cla, kterými je zatížen benzín, alkohol a tabák – cla tedy tvoří takovou obdobu spotřební daně u nás. Přehled cel je k dispozici zde. Ve snaze zabránit „daňovým únikům“ při tankování benzínu v sousední Malajsii platí groteskní nařízení, že každé auto přejíždějící hranici ze Singapuru musí mít alespoň půl nádrže plné, jinak řidiči hrozí pokuta asi 500 dolarů. Na druhou stranu v Singapuru existuje efektivní a dostupná síť MHD a taxi.

  Daňová politika Singapuru je tedy poněkud nesourodá. Ačkoliv vláda se snaží nepřekážet zaměstnancům a podnikatelům, ráda řídí život veřejnosti uvalováním daní na vybraná odvětví (automobily, alkohol, cigarety). Celkový trend není jednoduché vypozorovat, zatímco DPH od roku 2003 vzrostlo o tři procentní body, daně z příjmu fyzických a právnických osob v nejvyšších kategoriích klesaly. Daňová progrese také jistě nabízí zajímavou možnost daně optimalizovat, ať už si za to čtenář dosadí cokoliv.

  Zdravotnictví, školství, důchod, podpora v nezaměstnanosti

  Tolik tedy daně. Bohužel singapurská vláda považuje svoje občany za nezodpovědné a tak jim vytvořila čtyři účty, na které musí povinně přispívat 31 procenty svého platu. První účet slouží pro pojištění, vzdělání atp., druhý účet pro výdaje na zdravotnictví a třetí pro spoření na důchod. Na čtvrtý účet se přelijí peníze z prvního a třetího při dosažení určitého věku. Vláda garantuje čtyřprocentní úročení všech těchto účtů, na prvních 60 000 dolarů pak dokonce pětiprocentní. Samotný výběr z účtů je poměrně složitý a lze s ním začít až s dosažením 55 let. Na rozdíl od systému v ČR jsou tyto účty navázány na daného jedince a ten je následně pro sebe a své příbuzné využívá při platbách za vzdělání, zdravotnictví či pojištění. Zbytek peněz jedinec používá jako svůj důchod (od státu žádný důchod nedostává).

  Ačkoliv se rozhodně z pohledu liberála nejedná o dokonalý systém, oproti tomu českému značné výhody. Především jedinec má vždy k dispozici pouze svoje úspory, nikomu nepřispívá a nikdo nepřispívá jemu. Neexistuje zde ani žádný průběžný důchodový systém, kdy zaměstnanci 30 let platí a nakonec dostanou tabulkový důchod, který má hodnotu zlomku toho, co naspořili. Samozřejmě role státu může náhle narůst a tyto účty mohou být zestátněny, zatím tomu ale nic nenasvědčuje.

  Ve státních nemocnicích se poměrně složitou metodou vypočítává účast státu při platbě (ta činní 40-80% v závislosti na kvalitě péče, příjmu a majetku. U nejchudších obyvatel činí míra státní účasti 100%.). Podíl státních výdajů na všech zdravotních výdajích činní 31%, ve městě je celkem 10 státních a 13 soukromých nemocnic. Singapur má jednu z nejlepších zdravotních péčí na světě. Singapurská vláda klade velký důraz na lidský kapitál, a tak je vzdělávání opět kombinací soukromého a státního. Nezaměstnaným stát neplatí žádnou podporu v nezaměstnanosti, v případě ztráty zaměstnání ji mohou čerpat ze zmíněných spořicích účtů. Míra nezaměstnanosti se pohybuje mezi 1 a 3 procenty.

  http://kamemigrovat.cz/destinace/singapur-1.aspx

  • český maloměšťák napsal:

   čtenář
   Jiný zdroj uvádí trochu odlišné sazby :
   http://www.expatsingapore.com/content/view/1152

   Důležitý rozdíl ve směru ČR je existence fondově-investiční struktury části fiskálu, ale představte si, že by byla i tady a v jejím čele stál Barták s Parkanovou. Nebo Šnajdr s Grossem. 😦
   Singapur vytváří to příznivé investiční prostředí skutečným příkladem (konstelací reality, ne konstrukcí reality z fikcí), nikolivěk inflací prohlášení pomocí newspeaku typu
   “ Nová protikorupční strategie je již na stole , budeme se tím vším nyní v trojkoalici velmi intenzivně zabývat… „.

   Mějte se.

  • Občan napsal:

   Doporučoval bych přebírat informace z ekonomických webů; protože všechno je jinak 🙂

   O nezaměstnanosti kolem 1% si Singapur může nechat jenom zdát. Průměrná je 2% a osciluje mezi 1,9-4,2%. Nejhorší situace byla v r. 2010, kdy vylezla na 4,6%.
   Zajímavé je, že mezi domorodci je nezaměstnanost 2x vyšší než mezi „rezidenty“ – 4% vs. 2%.

   Nezaměstnaní domorodci mohou, stejně jako v ČR, požádat o podporu ze soc. pojištění. A stejně jako v ČR není nároková a každá žádost je podrobně zkoumána.
   Ale…
   Stát zajišťuje rozsáhlý systém skutečných rekvalifikací, a to státních i individuálních. Státní rekvalifikace hradí plně, individuální formou grantů.
   Kromě toho úzce spolupracuje s ekonomickou sférou, takže ta dodá požadavky a stát zajistí konkrétní rekvalifikace pro konkrétní lidi, kteří pak nastoupí ke konkrétním zaměstnavatelům.
   Zaměstnavatelé dostávají na zaměstnance po určitou dobu dotace na nové pracovní místo. Dotace jsou striktně vázány na zachování místa po stanovenou dobu a běda zaměstnavateli, který poruší pravidla. Pokuty jsou likvidační vč. konfiskace majetku a trestní právo se s lidmi také nemaže. Čím starší je dotovaný rekvalifikant, tím déle musí jeho místo zůstat zachováno.
   Kromě toho stát po posledním hlubokém ekonomickém propadu začal nezaměstnané a chudé podporovat alespoň materiálně; protože počet obyvatel pod hranicí chudoby je v současnosti v Singapuru jeden z nejvyšších mezi ekonomicky rozvinutými zeměmi.

   • čtenář napsal:

    Občane,já samozřejmě vím,že jste odborník zcela na vše,ale doporučení kde bych měl přebírat informace nepotřebuji,stačí mi abych si přečetl,že…..

    „Míra nezaměstnanosti se pohybuje mezi 1 a 3 procenty.“

    ……a chápu to tak,že nezaměstnanost není kolem 1%,ale mezi 1-3%.

    Fakt mi to stačí,nepotřebuji k životu vědět vše,tak jak to víte Vy.

    PS: také bych dal nějaké doporučení,ale nechci být osobní,takže si to odpustím.

    mějte se

 6. Carlos V. napsal:

  Sociální politika, daně, demokracie atd, je zajímavé porovnávat systémy fungující v jednottlivých částech světa.

  Ovšem je třeba se dívat s otevřenýma očima. Mnoho lidí se domnívá, že Evropa je těchto oblastech dále, vpředu. Vysoké daně, silný sociální systém atd. Podle těchto lidí prostě zbytek světa bude nakonec následovat Evropu.

  Anebo je to právě naopak, a Evropa je ve skutečnosti na slepé koleji, kde historie končí a kterou nikdo následovat nebude.

  Doposud ještě nejsou tvrdá data. Tempo růstu v jinýchj částech světa je mnohem rychlejší, ale tento argument je zeslaben faktem, že třeba jihovýchodní Asie či Čína prostě ještě nedohnaly Evropu v HDP na osobu.

  Až se tento faktor vyrovná, uvidíme, zda se třeba právě jihovýchodní Asie zesociální. Anebo jestli se staneme chudinou světa.

  Podle mého názoru náskok promrháváme zbytečně a k chudině světa se svým neefektivním systémem směřujeme.

  • VáclavP napsal:

   Přesně nad tím jsem přemýšlel a mám na to i názor jakým směrem to půjde. A nemyslím, že je na tom Evropa tak zle, ale politici musí být zodpovědný a ne slibovat všechno všem jenom aby byli populární a znovuzvolení,

 7. Dasha napsal:

  Vaclave P, urcite jste me nepopichl, spise naopak, jsem rada, ze se divate na system progresivni dan z prijmu takto pozitivne. Treba pokud se vratime cesky danovy system k progresivni dani, bude mozne nejakou jinou dan snizit nebo zrusit. 🙂
  Jinank za sebe musim rici, ze davam prednost zalohovemu placeni dani – mam o starost min a treba loni to pro me znamenalo preplatek, coz vzdycky potesi. letos to bude naopak a uz ted jsem nervozni premyslejic, zda mi to neudela moc velkou diru v cash-flow zrovna v nejmene vhodnou dobu

 8. Jan Čermák napsal:

  Každá zkušenost je zajímavá a podnětná.
  K diskusi bych rád podtrhl dvě věci.
  Za prvé. Představa, že zvyšováním či snižováním těch či oněch daní ekonomiku spasíme, či zničíme není zcela přesná. A zcela zcestná by byla ta, že aplikujeme li Singapurský daňový system stane se z nás Singapur. Nestane.
  Krásným příkladem jsme my sami. Po zcela nutném nezbytném a skvělém daňovém balíčku Topolánkově měl následovat trvalý hospodářský růst. Pamatuji jako teď jak ho bylo nutné v noci protiústavně přijmout. Hned. Následoval hospodářský kolaps.
  Vzpomenul bych Ferdu cvičí mraveniště , jak tam mravenci chlapíků při skoku vysokém mávali rukama a frčeli jako kobylka.
  Za druhé.Náš problem je mnohem hlubší . Strukturální, mikroekonomický,v lidech.
  Všimněme si, že Singapur je zvláštní mix neoliberalismu a státního intervencionismu. Oficiální ideologii MMF mainstreemu rozhodně nesplní. Přesto prosperuje. Právě proto, že asiati místo ideologií vyznávají zdravý rozum.
  A ještě mne napadá reakce na Carlose. Tentokrát téměř se shodnu. Jen příčinu a řešením vidím jinde. Evropu nepohřbil sociální system, ale volný pohyb kapitálu. Ten šel za levnější pracovní silou. A umožnila mu to právě Thatcherová likvidací odborů. Celý koncept ekonomiky služeb a zcela volného trhu je dle mého zcestný a smetl nás. Sociální stát je v zásadě marginalie vůči tomuto. Jeho zrušením, protože je příčina jiná, se stejně k asii nepřiblížíme. Ukázal bych to na dichotomii Anglie – Německo.
  Já myslím, že Colbert měl prostě pravdu.

  • zemedelec napsal:

   Pane Čermák.
   Velice dobrý popis a to mě zaujalo.Sice by se muselo více popsat,jestli v Singapuru vlastní cizí společnosti většinu schopných firem,tak jako u nás.Pohybuji se i ve stavebnícství,tak vidím co se tady děje,že malé firmy dělají pro ty cizí s nepatrným ziskem a větší zisk odchází pryč.Proto i ta halasná podpora na rozjetí ekonomiky,bude vlastně podpora cizím firmám a ty už se postarají o co největší zisk a stát možná získá jen něco ze zaměstnaneckých daní.

  • Brejlovec napsal:

   Souhlas. Ti, co se neustále odvolávají na efektivitu trhu, zapomínají dodat, že to platí jen v krátkodobém horizontu. Čtvrtletní zisky, dividendy – to trh umí. Ale nikdy v tvrdém konkurenčním prostředí nemůžeme čekat, že korporace uvidí dál – za důsledky svých činů v delším horizontu. Tak jsme se dostali až sem. Zisky se donedávna dařilo navyšovat a jeli jsme nahoru. Jenže jsme vytvořili problémy, před kterými jsme dříve zavírali oči. A teď už to dál nejde. Sociální stát s tím souvisí jen málo. Jen tak, že překáží mezinárodnímu kapitálu, aby ještě nějakou dobu pokračoval slepou uličkou..

   • VáclavP napsal:

    Z našeho, evropského, pohledu souhlas, ale těm rozvojovým zemím ten mezinárodní kapitál přinesl prudké zvýšení životní úrovně, takže jestli někomu mezinárodní kapitál ubližuje, tak je to těm, kteří ho pustili do oběhu, těm chudým pomáhá, protože jim přináší inovace.

    • Brejlovec napsal:

     S tím se dá souhlasit, ale i tohle je podle mě spíš minulost. Protože to zboží levně vyrobené v zemích třetího světa musí mít nějaké kupce. A předlužený Západ se skomírající poptávkou tuhle roli už ve stejné míře plnit nemůže. Státní i soukromé dluhy mají svoje limity růstu a zdá se, že jsme se jim velmi přiblížili.

 9. VáclavP napsal:

  pane Čermáku souhlasim s tim, že rozhodně nejde přebírat nic ze Singapuru. Ale nabídnu jiný pohled. Ti opravdu velký hráči si navzájem dokáží řešit svoje problémy. Amerika měla problém, že nebyla schopná splácet svoje dluhy, Čína zase nechtěla devalvovat svojí měnu, jak by podle ekonomických zakonu měla. Jak to vyřešili ? Čína platí Americe dluhy , Amerika zavírá oči nad lidskýma právama a netlačí na devalvaci měny, která by třeba Evropě pomohla. Kdo ale v dnešním světě pomáhá Evropě ? Přijde mi pak rozumná větší orientace na Rusko než na jiné země.

 10. Občan napsal:

  Singapur má jeden nástroj, který mají pouze některé další asijské země.
  Tím nástrojem je vojenská disciplina, tvrdě vynucovaná státem ve všech oblastech ekonomiky i společnosti a vtloukaná do dětí prakticky od kolébky. Doslova vtloukaná – tělesné tresty byly za základních školách zrušeny snad až někdy kolem r. 2000.
  Singapurské děti jsou malí robůtci, kteří jsou zvyklí plnit příkazy a neptat se. Studenti to samé v bleděmodrém. A dospělí jakbysmet. Něco jako improvizace, operativní řešení, neexistuje; na všechno je plán a ten se plní bez ptaní a bez diskuse.

 11. vlk napsal:

  Václave P.
  pokud tu někd e ještě jsi – mrkni na forum Viktorky!!
  Jd e tam zpráva, že jsme prodali do Turecka Hejdu!!!
  Jen pro info – V Plzni padnul dneska absolutní teplotní rekord země!! Ale tváří se to jako pravda!

Komentáře nejsou povoleny.