Trochu o vlkovi a Lidovkách hodně o tom, že by na Balvína měli hodit síť


Všichni  dobře  víte, že  pátek  patří Majce  a jejímu  románu na pokračování. Je  to pěkné  čtení. Zejména  teď  v létě a  ačkoli se váže k začátku minulého století je, alespoň  pro mne, brutálně  aktuální.  Když k tomu ještě  přidám,  že  včera  byly  ještě  dvě  další  fotbalové  kvalifikace o  Evropskou  ligu, které  jsem  měl  v plánu  obě  shlédnout  a  mocně  držet  pěsti  jak  Liberci  tak  i Jablonci, je naprosto  zřejmé,  že  v mém včerejším rozvrhu   naprosto nebylo místo pro  nějaký  dnešní článek na Kosu.  Zejména,  když  ještě  pořád nemám natřený  ten   plot.  Tedy  jednou  už skoro  ano, z venku i zevnitř, ale ještě nejméně  jednu  kompletní rundu  s mnoha  litry  barev  dát  budu muset. Abych  to zkrátil  – měli jste  dnes  číst jen Majku. To by  ovšem  vlkovi  do  představ  o Kose ve stylu  lážo plážo  nesměl  kopnout   ministr  nekultůry  Balvín. Na  kterého by  měl  Rusnok  nechat  hodit  síť a následně mu  dát  roubík a svěrací kazajku.

Ale  než se dám  do  Balvína  a jeho  naprosto  nesmyslného odvolání  fungl  nového  ředitele  Národního  divadla   Buriana  a to dokonce  V DEN JEHO  NÁSTUPU!!!!!  , budu se chvíli  věnovat  těm, kteří že  včera   v diskusi divili , že  vlk  čte  pořád  ještě Lidovky. A  to jsem nezmínil, že  je nejen  čte, ale  dokonce je  i  jejich  celoročním předplatitelem…

Někteří  z  vás   přímo napsali, že jsem  asi masochista, jiní  si mysleli  cosi  o nějaké  úchylce,  kterou by bylo nejlépe  nechat  lékařsky  přezkoumat, ale  v  textu  se decentně  nezmínili.

Ba ne  vážení. Ani  jedno, ani  druhé.  Vlk prostě  bere Lidovky z několika  důvodů:

1- u nás  doma se noviny  braly  denně  co pamatuji.Hlavně  Svobodné slovo. Už  prý  před  válkou.  Aspoň  táta  to  říkal.  Takže  funguje  zvyký,  že  každý  den  ráno vyndavám z  kaslíku  čerstvý  výtisk.. A  je  to  radost  ho  ještě  neohmataný a neprolistovaný   brát  do ruky! Dříve k  tomu bylo ještě  očekávání  nových  zpráv a  dobrých komentářů..

2-už  jsem psal  včera,  že  v Lidovkách, vedle  žumpalistů jsou  také  skvělí novináři.  Třeba  Tomáš  Němeček. A  jakkoli s  ním, hlavně  v poslední době, mívám dost  rozdílný  názor, nemění to nic na tom, že je zkrátka  skvělý. A  hlavně  poctivý.

3-  sobotní  číslo Lidovek  svým  rozsahem, ale  hlavně  velmi pestrým obsahem, bez   stopy  bulváru nebo jiné  lacinosti  je prostě  skvělé!  Vřele doporučuji všem, kdo  se chtějí  něco dozvědět!  Vážně!

4-  kdybych nečetl Lidovky  připravil bych se o mnoho námětům  ke  svým  článkům. Dále platí,  že  sice leckteré jejich komentátory  naprosto neberu a některými pohrdám, ale  musím uznat, že  techniku psaní  mají  zvládnutou dokonale.A  vedle  toho, mají přístup k zákulisním informacím, které  já prostě  nemám,  ale  dozvím se je  díky  jejich komentům.  A  dávám je pak  dál na  Kosu. Jen  mne  štve, že  lidé s  takovou technickou  dovedností a dobrými  zdroji s tímhle nakládají  tak,  že  je  z toho  ve výsledku nikoli  žurnalistika , ale  žumpalistika. A  to podotýkám, že  žurnalista  pro  mne  automaticky není ten, s  kým  názorově  souzním!  Opět viz  Tomáš Němeček.  Už jsem psal, že  hlavně  v poslední době  vidím  mnoho věcí jinak než  on, ale  jeho články  jsou pro  mne  vždycky naprostá laskomina.Umí!

Takže  tolik na  vysvětlenou  mého každodenního boje  s Lidovými novinami  -žádná  úchylka,  jen  zvyk a  zájem o  cosi.

A jak  to souvisí s  včerejším  Balvínovým  úletem? Dočtete  se vzápětí.

Přesně  před  týdnem byl publikován  na Kose článek s  názvem  Nejdůležitější  úkol Rusnokovy  vlády,  kde jsem se velmi přimlouval za  to,  aby  Rusnok a jeho ministři  vyhodili  z  orgánů  státních a polostátních  firem urychleně, ještě před  tím, než  půjdou  žádat  poslaneckou  sněmovnu o důvěru všechny  ty  Šnajdry, Tluchoře, Fuksy, Vondry, Julínky  a podobné.  S  tím, aby  tato místa  nechali  uprázdněná a neobsazovali je.  Tak  aby  famiglia,  pokud  skutečně  skrze  vá  Němcovou  projde znovu  do Strakovky,  stála,  těsně před volbami, před problémem – dodržet  slovo, instalovat  znovu  všechny  ty  trafikanty typu Tluchoř-Šnajdr  zpět a  tím se dokonale  znemožnit i před  voliči se superkrátkou  pamětí  nebo  nedráždit  voliče  a tím  naopak podráždit  ty  věčné pijavice  státních  peněz, kteří ovšem velmi nelibě  ponesou,  že  rodná strana  jim nedodržela slovo.

Chvíli se  zdálo, že  ve  Strakovce  si  tuhle  velkou  taktickou možnost uvědomili.  Julínek  byl vyhozen  ze  správní rady VZP. Svým  způsobem se takhle  dalo vykládat  i  středeční odvolání  generálního  ředitele  ČD   Žaludy. Toho, jestli se dobře  pamatuji,  instaloval po svém příchodu na  dopravu,  do pozice nejvyššího ajznboňáka,  nikdo  menší  než  Řebíček osobně. Kalousek  z  Kubou  sice řvali  mocným hlasem / soc dem o něco menším/,  že  se Rusnok  chová jak  vítězná  armáda  za  30-to leté  války na  dobytém  území, ale  dalo se to pochopit.  Pokud  tedy  jsou   aspoň z  části pravdivé  zkazky,  které  dlouhodobě  kolovaly  po Praze, jak tvrdě jsou právě  dráhy  drancovány politickými  partajemi a  jejich  emisary.  Přes  reklamu, desátky  ze  zakázek  na dodávky  a všeho  možného.  Navíc  situace  ČD  se začíná stávat  velmi dramatickou.

Ještě  v  době, kdy byly  Bruselem povoleny  tzv.  křížové  dotace,  byla  ztrátová osobní doprava  hrazena  z  výnosů vysoce  ziskové  dopravy nákladní.  Po  zákazu  takovýchto  dotací  došlo k oddělení  nákladní  dopravy  do  dceřinné společnosti  ČD  Cargo.  Což měl být  zlatý  důl.  Už  nějaký  čas není a poslední  ztráta, tohoto  kdysi velmi ziskového podniku,  byla  někde na  úrovni  2 miliard korun!!! Samozřejmě, že se na ní podepsala  současná  ekonomická  devastace  ČR, za kterou  vedení  ČD nijak  nemohlo,  ale  kterou  hromadná  doprava, zejména  substrátů,  odskákala  jako první. Nicméně  jiní  dopravci  takovéhle  masivní propady  likvidačního charakteru přeci jenom  neutrpěli.

Zkrátka  – důvod k odvolání  drážního  managementu   se nemusel  cucat  z palce, nýbrž  reálně  existoval A  Žaluda  and  Co.  nemohli  další  normální  vládu s plným  mandátem  objektivně přežít.  Ať  už  by  krom NečasKalousků  vládl kdokoli jiný.

Ale  odvolání Jana  Buriana v  den, kdy nastupoval  do  funkce  ředitele  Národního divadla???!!!! Tohle, mám li  u divadla  zůstat, je na  úrovni  vpádu  Braniborů do  Čech!

Citujme toho suverénního  kulturtrégra, jak  svůj  šílený  počin  zdůvodnil:

„Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích, zvláště s přídomkem národní, je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo,Jenom tak lze zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí,“

Viděno naprosto  formálně,  Jan Burian  VEŘEJNÝM  výběrovým  řízením neprošel.  Klíčové slovo  je  veřejným.  Samotným výběrovým  řízením  pak  ano A náročným k  tomu.Jen   s  tím rozdílem, že  se ho nemohl účastnit  kdokoli, ale  jen oslovení výběrovou  komisí.  A  ta byla, alespoň podle mých informací  úctyhodná. Prý několik  bývalých ministrů kultury +plus  několik ředitelů velkých divadel a  snad  rektor nebo exrektor AMU. Tedy žádný  sbor  Rittigových nebo Kalouskových  kámošů. A  Jan Burian  jasně  vyhrál.

Naprosto se tomu  nedivím. Ani  trochu. Dlouhodobě  vede  Divadlo J.K. Tyla  tady u nás  ve  statutárním  městysu.  Nikdy jsem s  ním nemluvil, osobně jej  tedy neznám. Ale  výsledky jeho práce  ano, Moje  dobrá žena  Karkule  totiž  celou  vlčí  rodinku  zásobuje,  vždycky jako dárkem k Ježíšku, protože  jsme byli  opět  hodní – předplatným. Takže  místo, abych  koukal  na  fotbalovou  kvaldu  o  účast na mistrovství  světa  v  Brazílii proti  Itálii, byl jsem  v  divadle… A  úplně  stejné  to bylo, když  Viktorka na jaře  hrála o  titul  doma proti  Slávii.. Ze stejného důvodu..  Protože jsem byl hodný..Ale  dost  fňukání vlku. Zkrátka – chodím do divadla. Docela  často a pravidelně.   A po pravdě – za  uplynulých  10 mne  potrefil jediný  nepovedený  kus  -Opera  Salome. Otázkou ovšem je, jestli se vůbec  dá nastudovat  tak, aby  byla  pro normálního  člověka  stravitelná – dovolím si tedy  doporučení  – pokud  uvidíte  tenhle titul , zvolte  pro  inkrimnovaný  večer jiný  druh  zábavy. Třeba piškvorky.

Jan  Burian  pro  vlka,  jako divadelního konzumenta, představuje  nepopiratelnou  kvalitu.   A jeho  výběr  za  nového šéfa  Zlaté  kapličkyje  pak  logickým krokem výběrové  komise.  Nikoli proo, že je  z  Plzně, ale  že  umí.

A on je  první den v ND vyhozen. Aniž by  stačil cokoli  dobrého či  špatného  spáchat!  Nemluvě o  takových  drobnostech  jako je lidský  rozměr, kdy  se vzdal  jisté  funkce, kde prokazuje  skvělé  výsledky a   nyní  je   bez nejmenšího varování   bez práce. Bylo by  zpozdilostí  čekat, že nějaký  politik / Balvín pro mne JE  politik/,  bude brát  v potaz  takovou nicotu, jako je  jeden konkrétní lidský  osud…

Balbínovo  vysvětlení  je stejně  chatrné, jako směšné.  Burianovým nástupem nemohlo  ND  na  svém chodu  ani pověsti  utrpět pražádnou újmu. Tu  samozřejmě  zinkasuje  teď   nastoleným provizoriem.  A  čekáním na Godota, pardon  – na nového  ředitele. Který vyjde z  výběrového  řízení, které  bude finalizovat, s pravděpodobností hraničící s  jistotou,  asi úplně jiný  ministr  než nějaký televizák Balvín. Jež se už stačil  skvostně  zapsat  do  paměti    voličstva,  v den svého ministerského nástupu,  hláškou,  že  hodlá  posílit  rozpočet  svého resortu  penězi, které lze  ušetřit  na příliš  rozbujelých sociálních dávkách…A jehož  největší  kvalifikací pro  úřad  přechodného  ministranta  je  nepopiratelný  fakt,  že  jde opravdu  o kamaráda Miloše  Zemana. I toto je jen konstatování  faktu, nikoliv otírání se o  prezidenta  za každou  cenu. Nepodezírám jej,  že  v  tom byl nějak  přímo či nepřímo  angažovaný.

Pro mne  je  tohle nebetyčná  hloupost!  Ba zhovadilost!  Legitimizuje  všechny  ty  kecy  NečasKalousků o  tom, proč  nedostala  šanci  Němcová!  A konzumenti kultury na  to  v hojném počtu budou  teď  slyšet! Byl  bych velmi rád, kdyby  si  dopad  téhle  hrubice uvědomili  i  ti, jež  tituluji  zemanisté / podle  vzoru jehovisté/.  Což  píši  s plným vědomím toho,  že  Burian  má tady u nás  osobně velmi blízko  k jisté místní  modré političce, které  bych  se, jak  říkala  moje  babička, nechtěl  dotknout  ani  6-ti metrovým bidlem…

Pozorní a  odolní  čtenáři, kteří  dočetli  až sem si  říkají  – fajn a jak  tohle  vlku  souvisí s Lidovkami?  Kromě  toho, že nejspíš  v dnešním  vydání  budou  Balvína  cupovat  jako ty?

Velmi  vážení,  velmi.  Hledal jsem na  internetu nějaké  odůvodnění, proč  že  Balvín  ten nesmyslný  krok  udělal. A  na Radiožurnálu  vydoloval  komentář  kulturní redaktorky  Lidovek  – Jany  Machalické  k věci.  Říká, že  jediným  důvodem téhle nesmyslné  suspendace  je,  že  kulturtrégr  Balvín  chce   vyhovět mnohočetné poptávce  po odvolání  ředitele Národní galerie Jiřího  Fajta, kterého  jmenovala  exministryně  Hanáková  poslední  den  svého  pobytu na ministerstvu. A který prošel  stejným typem výběrového  řízení jako  Burian.  To prý je pravý  cíl Jiřího Balvína.  Takže  Burian  musel pryč,  aby  se nepoukazovalo na  to,  že  jeden stejně vybraný  může  a druhý  ne. Že i Fajt  je  uznávaný  odborník,  který momentálně  například vyučuje  na  univerzitách v Berlině  a Lipsku  je  naprosto podružné.  Leckdo má  na  jeho flek prostě  spadeno a  má  politické kontakty    i krytí.

Balvínova  horlivost v  čištění  „neřádstva“  ostře kontrastuje,  s  pro mne  dost  nepochopitelnou zdrženlivostí  až  laxností,  ohledně obměny   orgánů  LČR, Budvaru, VZP,ČEZu, Aeroholdingu, ŘSD,Čepra, Mera, EGAPU a  dalších podobných  strategických  institucí. Kde zatím všichni  ti Vondrové,  Kotrbové, Tluchořové, Šnajdrové, Fuksové  a další netknutě  sedí  dál.  Tihle  už  měli  být  out! Ale  jasný   a  dokladovatelný  odborník typu Jana  Buriana  měl rozhodně  na  svém místě  zůstat!  Totéž  si myslím  o  šéfovi Národní galerie. Vlád a tzv. odborníků  by měla  ctít  zjevné  odborníky  a  vymetat  politické  korytáře. Opak je bohužel  do teď  pravdou. A  to z Balvína  vypadlo,  že měl k  akci požehnání Rusnoka….. Jako by  nestačilo,  že tenhle  soubor  ze  Strakovky  je  už  takhle  zatížen figurou  Jana  Fischera.

A  úplně mne  dostalo,  že  večer  už  Balvínovým důvodem  k odvolání  byla  nutnost  zabránit   chystaným  změnám v  ND  podle  naprosto škodlivé koncepce, kterou  Burian půl roku připravoval! Proto  nechá  Národní  v  chaosu  současného provizoria!

Takže  proto beru  Lidovky. Jinak bych  totiž  názor  Jany  Machalické nezaznamenal. A nevěděl bych, proč  se kultutrérg  Balvín pomátl.

Kdo  měl iluze  o Rusnokově  administrativě  snad teď  trochu prohlédl.

Přeji Miroslavu Kalouskovi rychlý, ale  spravedlivý  proces.

Bůh  ochraňuj Ivo Ištvána a  Lenku  Bradáčovou!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

218 reakcí na Trochu o vlkovi a Lidovkách hodně o tom, že by na Balvína měli hodit síť

  • Jeff napsal:

   „Sólisté Opery Národního divadla (ND) podpořili stanovisko Orchestru Opery ND proti zvažovanému slučování orchestrů ND a bývalé Státní opery Praha a připojili se k jejich stávkové pohotovosti. Společně odmítají návrh transformace ND vypracovaný týmem expertů a schválený ministerstvem kultury“… „Komise odborníků navrhla mimo jiné změnu právní subjektivity divadla z příspěvkové organizace na akciovou společnost ve stoprocentním vlastnictví státu. Koncepce počítá s tím, že stát provozuje a financuje jeden operní soubor, řeší dislokaci souborů a předpokládá vytvoření společné servisní organizace zajišťující třeba výrobu kostýmů a dekorací, dopravu a obchod.“

   „Chci jim říct, jak já v tuto chvíli vnímám koncept dalšího rozvoje Národního divadla. Mým úkolem je rozpracovat materiál vypracovaný experty…“ prohlásil Burian.

   njn.., dalším krokem by pak z rozhodnutí akcionářů se sídlem na Kypru byla plná privatizace, prodej budov jakožto symbolů národa a jeho konečný odchod na smetiště dějin. Jestliže zprostředkovateli byli mimóza Hanáková a odvážný Uhde se svou objektivně stranickou ČT, pak je všechno v pořádku a bílý kůň Burian byl víceméně osvobozen. V Míšni vyrobili z místního divadla na Theater Platz CineStar.

 1. Hudec napsal:

  Inu, vlku, psal jsem tady u vás o tom včera a až na toho Fajta/NG (moc o tom nevím) vám dávám za pravdu zcela a úplně. Dovolím si ze svého zdejšího expozé zopakovat jen závěr.
  Odvolání Buriana?. Použiji modifikovaný monmot Talleyrandův: „Možná to nebyl zločin, ale bylo to horší. Byla to chyba!“

 2. jezevec napsal:

  potvrzuješ tedy že by bývalo bylo lepší, nechat vládu dovládnout. tohle není žádná naděje, jen jiný sajrajt. jiný kamarádi do stejnejch koryt – a můžeme se vsadit, kdo bude víc krást, zdali ten kdo by usiloval o znovuzvolení, nebo ten kdo ví že to má za pár. a za půl roku nové volby, a zase všechny vymetou a dosadí si svoje kamarády. a zas bude někdo jásat a někdo plakat, ale 95% vědět. škoda, že budeš v té menšině…..

  • vonrammstein napsal:

   V zásadě recht, ale tenhle případ je opravdu hardcore. Já su taky v Plzni a lehce do toho vidím, bo jsem býval z ranku.
   Není normální, aby si nikým nezvolenej kripl-navíc mimo obor-uzurpoval právo na obsazení první státní scény. Důvodů je mnoho, namátkou: Nerozumí tomu. Divadlo zná maximálně jako divák, co usne po půlhodině (to, pravda, nevím jistě, čtu mu to z ksichtu). To už by rovnou mohl nominovat herce do jednotlivých rolí. Je to zvenčí dosazenej čulibrk, kterej má pocit, že za těch pár týdnů, co mu ve funkci zbývají, musí udělat něco, co bude FAKT vidět, aby o něm nikdo nemohl říct, že neudělal vůbec nic. Je úplně jedno, jestli to bude dobrý, nebo blbý. Ale je to SKUTEK, o kterým se bude mluvit. Minimálně já na tohohle přetrhdíla dlouho nezapomenu.

  • vlk napsal:

   Ne, to tedy nebylo.Tenhle kousek s Burianem je sice vrcholný trapas , ale pro republiku nikoli likvidační, který by vedl k poklesu HDP na úroveň roku 2003. A mimochodem, já s touhle vládou nespojoval žádné naděje, jen že odstaví od moci Kalouska. Nikdo neukradne více než on.

 3. Hudec napsal:

  Pardon, ještě jednou, a to k Lidovkám. I o nich jsem se tu včera u vás zmínil. Takže opakuji.
  Jsou příliš pragocentristické a zpravodajsky prakticky bezcenné/jiní jsou podstatně lepší. Ale komentáře za čtení stojí, třeba jen proto, že si člověk nesouhlasem s nimi tříbí názory. A Baldýnského fejetony… zpravidla skvostné.
  Relax a Orientace v sobotu? Patří k tomu nejlepšímu, co v ČR vychází. A i když se tam v poslední době dost obměnila redakce, třeba ten relativně nový Matyáš Zrno píše velmi zajímavě a odvážně. Řekl bych.
  Jsem rád, vlku, že jsem se s vámi po dlouhé době zase jednou shodl 🙂

 4. Sal napsal:

  Meesře Vlku, existuje Murphyho zákon: „Nehledej zlý úmysl tam, kde se to dá vysvětlit pouhou blbostí.“ Můj dodatek je: „U politiků nehledej pouhou blbost, pokud to lze vysvětlit zlým úmyslem.“

  Jinak k řediteli ND – delší dobu jsem kulturu nesledoval, neboť mne znechucovaly výměny všech všude vždy s novou garniturou. Takže výměna právě (ne)nastoupivšího ředitele ND mě vůbec nepřekvapuje. Co mě spíš překvapuje, je, že byl (dle Tebe – a nemám v úmyslu s Tebou v tomhle polemizovat, protože Jana Buriana vážně neznám) „odbornou komisí“, kterou založila a zorganizovala souška Služebnice Kalousko-Nečaso-bozi-vědí-čí Hanáková… tedy překvapilo mě, že byl vybrán kvalitní odborník. Obzvlášť, když se ta sama Služebnice Kalous-něčí snažila zlikvidovat kulturu jak Lenin buržoazii.

  Jsem rád, že skončil Julínek a spousta dalších, nemám povědomí o kvalitách p. Žaludy – tudíž nekomentuji. Taktéž nemám ponětí o kvalitách p. Buriana a je opravdu možné, že byl odejit proto, aby se Zemanfariáni ( vzor Pastafariáni = věřící v Létající Špagetové Monstrum) mohli zaklínat mantrou „padni, komu padni“.

  • vonrammstein napsal:

   Jedinou Žaludovou kvalifikací byla homosexualita.

   • Sal napsal:

    Homosexualita není kvalifikace, ale diskvalifikace. Jediný případ, kdy to je „kvalifikace“, je, pokud má kamarády na vyšších místech. Ale, u všech pekel a jinejch křesťanskejch vymožeností, v čem je TOHLE kamarádíčkování jiný než „já Tobě dám post a ty mý firmě zajistíš kšeft“?

    • vonrammstein napsal:

     Souhlasím. Ale v tomhle případě jsou ty vazby silnější. Hm. Osobnější. Hm. Intimnější.

     • Sal napsal:

      Silnější a osobnější než Nečas/Nagyová? Hmm. To by jeden nevěřil 😀

     • vonrammstein napsal:

      Buzerantů je podstatně míň a díky tomu podstatně víc drží basu.

     • Sal napsal:

      Já si myslím, že když dojde na sex, je úplně jedno, jestli to je Nečas sNagyovou, Kalous/Schwarzemberg s Dukou, Marry Poppins Peak s tím chlapcem v Budweiseru a nebo Žaluda s Duškem, případně kámen s cihlou. Pohlavní pud je občas silnější než pud sebezáchovy.

     • Sal napsal:

      A o tom, že by „buzeranti“ spolu víc drželi basu, si můžeš tak leda nechat zdát.

   • jezevec napsal:

    a ištvánova?

  • Sal napsal:

   Menší úprava:
   To „(dle Tebe – a nemám v úmyslu…“ mělo být až u slov „kvalitní odborník“.
   Tak, jak jsem to napsal je to zavádějící.
   Takže: Překvapilo mě, že Hanákové komise vybrala kvalitního odborníka.
   Tož, asi tak.

 5. Jos napsal:

  Panebože Vlku, nade všechno patrně je u vás nejvyšší kvalifikační předpoklad fakt, že Burian fungoval v Plzni. A že družinářka, co si hrála na ministryni kultury, jmenovala do komise 2 bývalé ministry kutury. snad by bylo na místě ty dva bývalé ministry jmenovat. Jmenování Fajta byl od té podlé družinářky obyčejný naschvál. Věděla, že potáhne. A proto nadělal nadělala tolik škody, kolik ve své maloměstské malosti dokázala a stihla. Vlastně nestihla, protože na př. Fajta jmenovala až poté, co přestala být ministryní kultury. Neoprávněně. Jakýkoliv krok této údajné “ ministryně kultury“, jinak trapné maloměšťačky, je ubožácké svinstvo. A náprava je nutná. Včetně Buriana.

  • vlkp napsal:

   Zkuste s i přečíst můj text znova… Nebo ho aspoň přečíst. Protože jinak byste nemohl napsat takovou pitomost.

 6. kočka šklíba napsal:

  No odvolání ředitele ND v jeho první den fungování byl jasně byl skutek svědčící o tom, že Balvín je blb. Minimálně z taktického hlediska, Myslím, že nevíme , nikdo, jak to výběrové řízení probíhalo, kdo byl do komise jmenován na základě čeho, A ptz byla ministryní družinářka, takže loutka, tak určitě je podezřelé kdo rozhodl a kdo vyhrál. Nicméně Burian nestihl nic, ani prokázat že je neschopný ani to že je schopný. Ale Balvín stihl prokázat že blb.

  • Občan napsal:

   „Výběrové řízení“ byla nakonec „one man show“ a šlo tam tak trošku i přípravu privatizace Národního divadla:
   http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/211321-horkym-kandidatem-na-reditele-nd-je-jan-burian/

   A protože Balvín patrně bude v obraze, ani se mu moc nedivím.

   • vlk napsal:

    Ach tak… Konečně vyjevená pravda! Burian chtěl privatizovat ND…. No mohu vás ujistit, že v Plzni to a ni nezkusil a to tady byl asi nejméně 15 let.. ZA to divadlo je ve vynikající formě.
    A mimochodem, nějak jsme tu privatizaci v onom linku neobjevil. Ale asi nejsem dost bystrý. Vašich kvalit skutečně nedosahuji.

    • Občan napsal:

     Volné ruce novému řediteli, změna právní formy divadla z příspěvkové organizace MK na holding, jeho rozdrobení na „nezávislé divize“, vázání souborů na jednotlivé budovy.

     Že by Vám to nic nepřipomínalo?

     • vlk napsal:

      Achtak, tohle je ta privatizace! no j bych si na ni klidně počkal. Už vidím palcové titulky – Zlatá kaplička je privatizována. Tohle by lidi spolehlivě dostalo do ulic. Tedy, kdbyyste v té své fantasmagorii měl náhodou pravdu.

  • jaa napsal:

   mně top spíš připadá na LAKMUSÁK….možná neměl dost informací… no včil je má

 7. Řezníček z Brna napsal:

  Pokud vláda nezíská důvěru, neměla přistupovat k žádným personálním rošádám. Když to přeženu tak může nastat: Vláda v demisi rozhodla o dostavbě Temelina!

 8. spiklenec napsal:

  Vláda Hejkala z Vysočiny se dala do pohybu. Jako parní válec. Mnohým místním bude ještě dlouho trvat, než jim dojde, oč ve skutečnosti běží … o Kalouskopické béčko.

 9. Občan napsal:

  Složení komise, která vybrala Mgr. Jana Buriana:
  Jan Hančil – Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK (1985) a dramaturgii na DAMU (1993), pracoval jako geolog (1985-1987), dramaturg Domu kultury v Trutnově (1987-1989), manažer a šéf provozu Studia Ypsilon (1993-1997). V letech 1997 – 2007 pracoval jako dramaturg Národního divadla v Praze. Souběžně od roku 1994 učí na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU – herecká propedeutika, dialogické jednání, moderní anglické a americké divadlo a drama.
  Bohumil Nekolný – Absolvent Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (1968, české a světové dějiny a dějiny a teorie divadla), původní profesí dramaturg. V devadesátých letech ředitel Odboru umění a knihoven Ministerstva kultury ČR a vedoucí kulturní rubriky Lidových novin. Přednášející na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze a Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Předseda správní rady Klicperovo divadlo Hradec Králové o. p. s. Od r. 1999 konzultant a analytik Institutu umění a Divadelního ústavu.
  Stanislav Moša – Vystudoval hudebně-dramatický obor Státní konzervatoře v Ostravě. Dále studoval činoherní režii na brněnské JAMU. V roce 1990 se stal uměleckým šéfem a v roce 1992 ředitelem Městského divadla Brno. Režíroval více než 120 inscenací a působil i v zahraničí, např. v Německu, Itálii nebo Slovinsku.
  Velmi úzká vazba na brněnskou ODS – http :// euro.e15. cz/profit/stal-kongres-ods-poplatniky-miliony-877739
  Jiří Šesták – Vystudoval Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze. V roce 1980 nastoupil na do činohry Jihočeského divadla. V letech 1986 až 1989 studoval externě dramaturgii na DAMU v Praze. Od 1989 do 1997 byl uměleckým šéfem činohry Jihočeského divadla, 1994 – 96 zároveň jeho intendantem. V devadesátých letech působil v činohře i jako herec a režisér. Od 1. ledna 2004 je ředitelem Jihočeského divadla.
  V roce 2010 se stal členem politického hnutí Občané pro Budějovice, za které byl zvolen do zastupitelstva a jako neuvolněný také do rady města České Budějovice. V říjnu 2012 byl ve druhém kole zvolen do senátu za hnutí Starostové a nezávislí
  Václav Riedlbauch – letech 1962 až 1973 studoval hru na akordeon na Akademii múzických umění. Účastnil se mistrovských skladatelských kurzů Accademia Chigiana v Sieně (Franco Donatoni) a v polské Toruni (Witold Lutosławski, Tamasz Sikorski). Od roku 1971 působí jako pedagog na katedře skladby Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, v letech 1990–2004 byl vedoucím katedry. Docentem byl jmenován roku 1985, profesorem je od roku 2000. Od roku 1987 byl uměleckým šéfem opery Národního divadla. Poté byl programovým ředitelem Paláce kultury (1990–1993), šéfproducentem a následně ředitelem hudebního vydavatelství Panton (1993–1996) a od 1. ledna 2001 do července 2009 GŘ České filharmonie.
  V dubnu 2009 byl navržen do tzv. překlenovací vlády Jana Fischera jako ministr kultury. Dne 8. května 2009 ho prezident Václav Klaus jmenoval ministrem kultury.

  No, a pak ještě Milan Uhde… – ODS, Unie svobody, ODS

  Mgr. Jan Burian a peníze na kulturu – http://www.bizinet.cz/clanek/plzni-hrozi-kvuli-titulu-mesta-kultury-ostuda-nema-penize-na-program-181245
  V situaci, kdy Plzeň nemá dost prostředků ani na provoz stávajících divadel a orchestru, prosadil stavbu nového divadla za více než 800 milonů Kč.

  • vlk napsal:

   Nonejlepěí vždycky je, když někdo píše o něčem , o čem nemá ani potuchy.
   Plzeň rozhodně má dost peněz na provoz divadel. Problém je jinde – že jedno z nich je asi tak 30 let v nevyhovujícím stavu. Ba havarijním. Takže s e to řeší novým divadlem. Což sice Burian , jako mnoho před ním navrhovalo, ale v žádném případě nemohl rozhodnout.
   Budete se tomu asi divit, ale v Plzni o stavbě divadla rozhoduje městské zastupitelstvo a nikoli jeho ředitel.
   Nejspíš proto, že je ředitelem velkého divadla, čtyřsoubrového a nikoli loutkového divadla. I toho loutkového by zastupitelstvo opravdu nepotřeboval.

   • Občan napsal:

    Alealeale…
    Finanční situace plzeňských divadel a hudebních těles byla poměrně nedávno plná televize. Herci, hudebníci a tanečníci dost otevřeně hovořili o tom, že často hrají, fidlají a hopsají zadarmo, protože divadlo či orchestr nemá peníze na výplaty a pokud má, tak se pohybují kolem minimální mzdy. Asi měli, chudáci, nějaké halucucanice.

    • vlk napsal:

     Milej pane,

     to bylo reakcí na omezení dotací pro živou kulturu za Hanákové. A týkalo s e to všech divadel v téhle zemi.
     Platy členů souborů nejsou na vyskakování. To tedy rozhodně ne. kupodivu ale z plzeňského angažmá NIKDO neutíká. Což by podle vás nejspíš musel.
     Víte kulové, ale kafráte. já na rozdíl od vás byl dlouhodobě zadarmo /asi 10 let/ v orgánu jedné velké zdejší velké kulturní instituce, A také ve finanční komisi města. Takže bych si troufl říci, že o těch mám o dost větší přehled než vy nebo nějaký pisálek z Plzeňského deníku.
     A znovu opakuji, že Komorní divadle je asi 30 let v havarijním stavu, takže na výstavbu nového divadla jednou dojít stejně muselo. Ale nijak vás nenutím, abyste mi věřil. Burian je podvodník, komis byla cinknutá. Tohle jste chtěl primárně říci, jestli vás čtu správně!

   • Občan napsal:

    Prosadit a rozhodnout je poměrně značný rozdíl.

    Click to access PEHMK_IPRM_dokument.pdf

    Plzeňský deník patrně také neví, co píše:
    http: // plzensky.denik.cz/zpravy_region/burian-jde-do-prahy-za-lepsim-20130131.html

 10. Soumar napsal:

  Z hlediska významnosti třetiřadá událost, z hlediska taktiky jistě Balvínova chyba. Odborný aspekt nedovedu posoudit.

  Ale – potřebujeme mít vůbec nějaké „státní“ divadlo? Nejsou divadla přesně ten typ aktivity, která by měla být financována mecenáši a vstupným, namísto aby byla pod kuratelou (a nikdo mi nenamluví, že jen ekonomickou) státu?
  Holt herci by asi nevydělávali takové peníze a divadel by nebylo tolik…

  • Občan napsal:

   Herci mají velké peníze ze serošů a reklam, eventuálně filmů a zahraničních štěků. A o to je převeliký boj, v němž uspějí jen někteří.
   Ti, co hrají „pouze“ divadlo, dost často třou bídu s nouzí.
   Ono je herectví, pěvectví a tanečnictví vůbec docela drsná džungle. Skoro jako archeologie…

   Ale zkuste to navrhnout třeba v Rakousku nebo Francii. Určitě sklidíte ovace vestoje.

  • Carlos V. napsal:

   Naprostý souhlas. Akorát ten barák Národního bych doporučil, poněkud netržně, nechat v rukách státu a jen pronajímat. Bylo by asi škoda udělat z něj druhé Palladium 😉

   Ovšem daleko důležitější je privatizace ČT a ČRo. Tam jde z našich kapes mnohem víc peněz. I když spravedlivěji, kapitačně 🙂

   • jaa napsal:

    Dotace do kultůry, stejně jako pro ČT aČR … zrušit a sakumprásk. . Dávat je jen a přísně kontrolované na udržování historických budov…Na provotz a platy by si měli tzv. UMĚLCI VYDĚLAT. pAK VBY SE UKÁZALO kdo na co má… s TÍM SOCIALISTICKÝM POZŮSTATKEM BY SE MĚLO SKONCOVAT…

    • Rošádek napsal:

     Hleďme je, fundamentální a extrémní pravičáky. Doufám, že po volbách budete mít definitivně po sezóně.

     • Rošádek napsal:

      A myslím, že je docela příznačné, že lidé s těmito extrémně pravicovými názory jsou zároveň stoupenci Miloše Zemana.

     • jaa napsal:

      no, chtělo by to se kouknout….CO ….všech těch 5 souborů hraje a kolik dnů v měsíci….
      Koukněte se na program… prosím

  • majka napsal:

   Kdyby mělo být divadlo financováno vstupným, musello by to vstupné být podstatně vyšší. (Dotována je VSTUPENKA, tedy divák.) A mecenáši dne, dnes jsou sponzoři. Takže jestli chcete, aby bylo divadlo ověšeno reklamami a herci měli na kostýmech loga sponzorů – ať to tedy financují sponzoři.

 11. Witch napsal:

  My bereme a čteme Lidovky v pátek, sobotní si nechávám přivézt, když je šance, že někdo jede pryč. Informační hodnota dost klesá u všeho, ale Pátek se trochu odvázal – hm, teď zase usíná na vavřínech, ale přešli do něj svého času reflexáci.
  I když jsem často na netu, přece jenom je čtení u stolu a konverzace nad tématy s rodinou zatraceně přínosná věc. Já nejsem zrovna moc na komentáře politické, ale z ostatního potvrzuji, že je dobré listovat tištěnými. Občas kupuji i MF Dnes nebo hospodářky, v práci je Deník, někdy Sport. Lidovky si zatím necháme…

  • pepan napsal:

   tohle bych zdůraznil:
   „Byl jmenován bez výběrového řízení a jako první v novodobé historii Národního divadla bez vlastní koncepce (srovnej třeba s dvoukolovým výběrovým řízením na obsazení postu ředitele Moravské galerie Brno).“

 12. pepan napsal:

  i koryfej nové české aktivistické journalistiky to vodí stejně jako autor blogu:
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/ono-to-zacina-0cv-/p_cirkus.asp?c=A130801_215337_p_cirkus_nef
  A vzhledem k tomu, že v okolí Plzně nejde naladit Pařízkovo Rádio Hey, byl jsem včera přinucený poslouchat Radiožurnál. A z neustálého opakování rozhořčených kydů Machalické mi docela stoupl tlak, formulace „co si to ten Zemanův poskok vůbec dovolil“…
  Jako by poskoci kleptokratů včetně Hanákové dělali něco jinýho, tehdy „morální svědomí národa“ drželo kušňu. Včil maj novou aféru, jako s buznoputnou. Hlavně nepřemýšlet a jít s davem. Co vypadne z mediální žumpy je svatý a nerozporuje se to.

 13. Laco Grőssling napsal:

  No Vlku, kdo nic nedělá, nic nezkazí. A kdo cosi dělá, udělá zákonitě občas chybu. Nejmenování nového ředitele ND ( řekl bych, že nebyl odvolán, ale nebyl jmenován ) je chybou taktickou, nikoliv strategickou. Balvín ji udělal proto, aby ředitele nemusel zakrátko odvolávat. Jenže v šachu i politice se občas v zájmu vítězství musí obětovat kvalita. V tom byla chyba Balvína. Protože Volímkarlové mezi českými salónními umělci a intelektuály byli až dosud zalezlí v kanálech po tom, co se provalilo bahno na bývalou koalici.
  Kde byl Svěrák, pisálci co velebili Karla atd. atd.. Kam se nám čerchmanti poděli ? Nepoděli. Hanbou zalezli do kanalizační pražské soustavy. A najednou Balvín udělá taktickou kravinu a juž jsou zase na koni.

  Nevím o panu Burianovi téměř nic. To ale není důležité. Pokud jeho cesta do ředitelského křesla byla podobná té dr. Fajta, potom požadavek na veřejné výběrové řízení je správný. O dr. Fajtovi zase vím leccos. Stručně, velmi dobrý historik umění, organizátor velkých výstav ( výstavou o umění z dob Karla a Václava IV. splnil sen generací kunsthistoriků, kteří totéž nemohli uskutečnit především z důvodů finančních ), ale nemáš pravdu, že učí na univerzitě v Berlíně, je tam pouze spolupracovníkem a delší dobu neměl žádné přednášky ( Humboldtova Uni. ), v Lipsku ( třetiřadém přednášel jako externista pár hodin ).
  Nicméně jako manažer, zejména v otázkách ekonomiky je na tom špatně, poslední výstava o umění Jagelonců v Kutné Hoře zahučela do ztráty 10 milionů a zachránila jej pouze Hanáková mimořádnou dotací.
  Takže ve zkratce, excelentní historik umění se specializací na středověké umění, dobrý organizátor, špatný ekonom. To jej diskvalifikuje na funkci ředitele ND.
  Pokud je to podobné s panem Burianem, potom sice Balvín postupoval správně, ale NETAKTICKY.

  Pokud jde o tu ekonomiku, po dvou ministrech kultury Besserovi a Hanákové zůstala díra neřešení organizačních problémů ND. Ta je podstatou celého problému. Válčí tam minimálně dvě skupiny pražských salóňáků a Balvín se dal holt na jinou stranu, než TOP 09. Toť vše.

  Nicméně, jakkoliv byla tato akce Balvína taktickou chybou without any doubt, pomohla odkopat v přímém přenosu Němcovou, jako naprosto neschopnou političku. Kdo neviděl včerejší komentované události, nechť si je pustí, stojí to za to. Hašek připomenutím faktu, že vláda Topolánka po vyslovení nedůvěry sněmovnou v roce 2007 odvolala ředitele ND Dvořáka a tak dělala totéž co dnes pokrytecky kritizuje, tj. vláda bez důvěry „by neměla dělat personální změny“, bábu z Vysočiny totálně vytočil, takže tato se rozpomenula na mladá léta, kdy činila praxi v prasečáku v Havl. Brodě, když usilovala o svoje nejvyšší dosažené středoškolské vzdělání a ječela a ječela.
  Ta bába ani náhodou nemůže už z mentálních důvodů dělat nic výš než předsedkyni občanského uličního výboru. Podívejte se na to jak se chová ženská v přechodu, když se dostane do veřejné funkce.

  A ještě jednou Vlku Tvoje opsané chyby:
  – Burian nebyl odvolán, on nebyl jmenován,
  – Fajt neučí na univerzitě v Berlíně,
  – Fajt je uznávaným odborníkem na středověké umění, toť vše, nikoliv excelentním manažerem.

  A poslední věty. O co jde ? Koncentrujme vše na nejmenšího společného jmenovatele ! No přeci o odvolání nejvyššího státního zástupce Zemana a potom o odvolání vrchního státního zástupce Ištvána tak, aby se ničemnosti ODS a TOP 09 zametly pod koberec. Takže, prezident musí získat čas pro Ištvána, alespoň 1 drahocenný měsíc. To je taktický cíl těchto dní. Ten kdo se raduje z kiksu Balvína je na straně jedné, zemaníci na straně druhé. Hlásím se k té druhé.

  • scallop napsal:

   Kdyz ctu „bábu z Vysočiny“, „rozpomenula na .. léta ..v prasečáku“, „předsedkyni občanského uličního výboru“, „ječela a ječela“, „ženská v přechodu“ apod, tak si rikam: v cem je kosa lepsi nez aktualne ?

   • Laco Grőssling napsal:

    Podívejte se na tu TV epizodu a potom suďte, výkon Němcové nelze jinak popsat. Byla to ostuda.

    • scallop napsal:

     Videl jsem – spatny vykon Drtinove, pruhledne mlzeni Balvina, nekonzistence ve vyrocich Haska i Nemcove … jen Burian pusobil seriozne.

     Pro muj predchozi prispevek je toto nicmene irelevantni.

     • Laco Grőssling napsal:

      Nekonzistence Němcové ? A co ta ztráta nervů a její jekot ?

     • Laco Grőssling napsal:

      Tahle stařena, která se neumí ovládat ani 5 minut v TV má řídit stát ? Dovedete si ji představit při jednání v EU, pokud pominu, že bude muset používat tlumočníka, protože neumí anglicky ani kdáknout ?

     • scallop napsal:

      Chtel jsem napsat reakci na Vas prispeve 8.51, ale po tomto uz nemusim.

     • scallop napsal:

      Nejak me mistni diskuze prestava vyhovovat, na cas zde prestanu obtezovat.

     • prirodovedec napsal:

      scallope, tedy stastnou cestu do „kosi diskusni nicoty a zapomeni“ :).

      Zajima mne ale jedno. Vystoupeni knihkupkyne jsem nevidel a nehodlam hledat. Jecela tedy i podle Vas „dustojneho zastance i pripadne nedustojme pravice“ 🙂 nebo jen podle „známého zemanisty 🙂 a vzpominace na stare poradky před převratem 89“ LG a podle Vas byla jen „nekonzistentni“? Rozpor mezi vnimanim tzv. nekonzistence a jeceni je pro mne skutecne neuveritelne interesantni a rad bych se o tom dozvedel vice.

      Vznika mi iž dojem radostne stupňující se exprese na jedne strane u LG a uteku od také pravicove reality i na kose u Vas. Mylim se?

     • scallop napsal:

      Vasemu dotazu po prvnim precteni nerozumim a nemam naladu to cist podruhe. Vy patrne dobre Vite, co me namichlo, ale nemam chut pro Vas vymyslet odpoved na urovni. jsite zde najdete mnoho dalsich partneru k (pro Vas motivujici) debate. Mejte se pekne a bavte se. Snad se priste potkame (oba) v dobre nalade

      PS Vlka budu cist dal (stoji mi za to) a budu koukat i do diskuze. Ale formulovat smysluplne prispevky vyzaduje cas a intelektulani namahu a momentalne nemam pocit, ze dloubani v nose je pro mne uzitecnejsi.

    • palosino123 napsal:

     Pan Laco je ostrý jako břitva…ne, že ne. Přiopilého mě rozesmál Balvín, když na něj kadily můry a hryzli komáři. Abych nepletl pojmy a dojmy. Němcovou si dodnes nedokážu představit jako premiérku-Osobnost, ani bez té osobnosti, ale prý i Tačerka byla nastrčená loutka, která i vodiče překvapila svou umanutostí. Od Balvína směrem k možné podpoře vlády to nebyl taktický krok, však Rusnok už pana ředitele instaloval zpět. Vlastnímu předmětu nekonečných sporů kolem těchhle institucí nerozumím. Asi jde o prachy, jako obvykle.
     Mě budí rádio, i když mám volno a tam hned zrána, traktovali odstupné 12 melounů pro odvolaného šéfa drah. Ne že bych záviděl, ale tohle snad nevydělá učitelka nebo baleťák (všichni zaměstnanci státu nebo rozpočtové sféry) za celý život. Boha, to není normální.

     • Laco Grőssling napsal:

      Tačerka měla 2 diplomy z Oxfordu. I kdyby byla nastrčená, který politik není, nána ze Žďáru s maturitou na kydárně v Havl. Brodě jí, pokud jde o vzdělání, nesahá ani k podpatkům.
      Ta nánovitost ale prioritně nespočívá v nedostatku vzdělání, ale v tom, že se znalostním hendikepem se po funkci troufá sápat. V nedostatku sebereflexe je hlavní problém.

      Představme si jen jednání předsedů vlád v Bruselu, s naší Nanynkou se tam možná pobaví ze zdvořilosti Fico, ale už ostatním neporozumí, neb spolu mluví anglicky. Navíc, pokud dojde ke stresujícím jednáním, začne ječet česky, což bude problém pro překladatele a ještě větší pro tu místní elitu.

      Pokud ji ODS navrhlo na PM, pak je to s touto stranou opravdu hodně, hodně špatně.

    • jaa napsal:

     nešlo by dát odkaz, nemohu to najít.. dík

   • Petens napsal:

    Kosa je lepší v tom, že je tady rozumná diskuse.

   • jaa napsal:

    mně spíš čím dál víc připomína jistou Eulálii…v trošku jiném oboru ale kdo ví…

    • palosino123 napsal:

     Autorizovaných 101. Zbytek odstíhat! Za úsvitu zastřelit! Bude klid. Dyť tu spí hned z rána, jméno neznám, příjmením od Ištvána. Odpolední spánek. Ozdravovna Jánské lázně, hrobečky, krásou první, druhý, zblázněn. Ráz, dva, tři…prosím řádně. Tím rýčem..no, no, no, každý si ustele, jak si lehne, ach vy dospělí, no tak vlevo, vpravo děti s míčem…tak naopak jen se osmělit, a levá, levá, raz…můj ty pytle….sory, but my smile still stys on…:-) Váš Adolf Fakáč!

 14. Šims. napsal:

  Vlku, polemizovala bych docela vážně s Vaším předpokladerm, že priivatizace Zlaté kapličky by dostala lidi do ulic. Tomu v dnešní době nevěřím, tak možná privatizace Budvaru by v Budějkách zvedla pár štamgastů, ale s ND si nedělejte iluze.

 15. Jan Čermák napsal:

  Mě děsí čím dál víc ten mediální povyk a ta plochost našich diskusí a názorů.
  O meritu věci vím celkem prd, ale názor mám jasný …. to je standartní dnešek.
  A jiný názor je zločinem a stavíme barikády kvůlivá blbostem. Naši furianti.
  Nechopnost komunikace, neschopnost vzájemného respektu, naschvály, kaprice, zlovolnost a soběstřednost ….
  Němcovou jsem viděl. Hrůza mne obcházela. Dokonce i Drtinová se zdá obracet.
  Uvidíte, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí, nakonec.

 16. Rošádek napsal:

  Po včerejších rozhovorech vysmívaného a opovrhovaného „slabého“ B. Sobotky na České pozici a v Hospodářských novinách bych chtěl k závěrečným požehnáním dodat: Bůh ochraňuj Bohuslava Sobotku!

  • vlk napsal:

   Mluvíte mi z duše. Ale nemá šanci. HAškové a zemanisté z vlastní partaje ho, co nevidět, rituálně popraví a za živa snědí jeho srdce a játra.

   • Laco Grőssling napsal:

    Už aby to bylo !

    • Anonymní napsal:

     Zřejmě ti vyhovuje devastovaná soc dem. Jsme zvědav, kdo zaplní její prostor.! A čím. Bolševik to nebude. Máš smůlu.
     A zřejmě ti překáží každý socan, který je schopen myslet jinak než jen v kategorii Jak nejsnáze vlézt Mlhovi do rektta. Báječná kvalifikace pro vedení státu.

   • prirodovedec napsal:

    Zrejme se mu asi take nevyplati dlouhodoba strategie pouhého cekani na znemozneni se pravice. Celkem logicka, nemusel si uzit s medii tolik, co jeho predchudci, ale tim, ze nemam vejir konkretnich kroku a napadu pro kazdou oblast, prevladaji u masy volicu spise ideje napráskat Alovi a pravici a každý, kdo to i jen zdanlive cini, dobře cini. Bohuzel u skalnich volicu socanu zrejme prevlada tedy priorita napráskat místo ideje podporit vrchního soucaneho socana. Tem, kterym jde o uslechtile principy (Rosadek, vlk) je zrejme dle diskusi malo a za Sobotkou bude málokdo slzet. To, ze jde o demokraticke principy, nedojde nebo bude jedno nejen nam zemanistum :). Navíc, kdo by tomu veril, ze jde nekomu nahore ještě o demokraticke principy a ne o moc. Koneckoncu v boji o moc se hlasani boje za ideály, svetovy mir … vždy hodi.

  • Laco Grőssling napsal:

   Četl jsem ten rozhovor, Sobotka je slabing, není vůdce, který by jak svými idejemi, vizáží, či hlasem nadchl větší množství stoupenců. Mynář to řekl dobře, slabý stisk ruky, slabá povaha. Možná ministr financí, ale předseda čehokoliv ne.

   • Rošádek napsal:

    Chápu, že se Vám Sobotkovo rozhodné vystoupení nemůže líbit. Pokusy o jeho soustavnou dehonestaci je vaše jediná možnost, jak se mu bránit.
    Ten „slabing“ má na rozdíl od vašeho Vůdce budoucnost. Je to člověl budoucnosti, na rozdíl od Vůdce. který je beznadějně člověkem minulosti.
    Když to řeknu trochu cynicky, tak už jenom proto, že je mladší, a že má v mnohem lepším stavu játra 🙂
    A Mynář je nýmand, že. Je to jenom poskok. Proč by mu měl budoucí premiér Sobotka vůbec činit tu čest, a podávat mu ruku?

    • Rošádek napsal:

     Chci říci – já to dělám také tak. Většinou se na stisku ruky pozná, jestli někomu tisknu ruku upřímně, nebo protože se tomu prostě jenom nemohu vyhnout.

     • Lex napsal:

      Rošádku,
      myslím, že je to trochu jinak – ono se říká „stisk ruky“, ale nejde až tak ani o ten stisk, ale FORMU a konzistenci podané ruky. Autor má nepochybně na mysli podání ruky typu „chcíplá ryba“. V tomto ohledu s ním nemohu nesouhlasit. Tento typ podání ruky – nejde-li o protokol či o bonton jako v případě anglické královny (všimněte si – podání zalomené dlaně konci prstů) svědčí o integritě, o povaze a sebevědomí člověka. Forma a konzistence, ne kovářské drcení nebo jen jemné sevření jako když nám podává ruku dáma.

     • Rošádek napsal:

      Dobře, Lexi, ale pořád vycházíme jenom z jednostranné Jaklovy – tedy Mynářovy pomluvy. V normálním světě, když neosobnost pomlouvá osobnost, tak je to taky tak všeobecně bráno, že. 🙂

   • Občan zZz napsal:

    Je přece samozřejmé, že Mynář se naváží do všech, kteří nejdou Zemanovi na ruku.
    Sobotka patří do té správné poloviny ČSSD, tak jako Zaorálek, Špidla a Dinstbier.
    A tito, protože nejdou Zemanovi na ruku, tak se na Kose od zdejších Zemanovců dočkají jen kritiky, třeba za to, že nemají správný stisk ruky.

    • Rošádek napsal:

     Přesně tak. Přičemž tvrzení, že nemají správný stisk ruky, spočívá na svědectví jediného, a to krajně nedůveryhodného svědka 🙂

     • Kanalnik napsal:

      Presne. Me nesmirne udivuje, ze nekdo neco takoveho nadhodi, a je tolik lidi, co tomu jsou ochotni verit, a nevidi tu manipulaci za tim. To je jako kdyz Hasek rekne, ze lepsi je jit s Rusnokem nez s Kalouskem. Proste demagogie jako hrom, s Kalouskem nikdo jit nechce, ale on to postavi tak, aby posilil svoje pozice a plivl na soupere, kteri s Kalouskem ale jit nechteji. Ach jo.

 17. Admirál napsal:

  Jestliže se Balvín rozhodl Buriana odvolat, musel pro to mít důvod. Musel to být důvod hodně, hodně závažný, protože si musel být zároveň vědom toho, jaký poprask to v našich svobodných, objektivních, vyvážených, nezávislých médiích vyvolá.

  Jestliže se ukáže ten důvod jako slabý (počkejme si, až usedne mediální prach), pak je pan ministr vůl a nemá tam co dělat. Stejné platí v případě, že si nedokázal představit poprask, který vznikne.

  Osobně ale považuji důvod „zabránit plíživé privatizaci N.D.“ za dostatečně silný.

  • Puck napsal:

   Národní divadlo jako akciová společnost mi připadá jako špatný vtip.
   Definice :
   Akciová společnost je obchodní společnost, jejíž kapitál je rozdělen na stejné podíly, obchodovatelné akcie. Ty se kupují a prodávají na kapitálových trzích. Nákupem akcie se každý může stát podílníkem akciové společnosti čili akcionářem, čímž získává část celkové hodnoty společnosti, právo na dividendy a hlas na valné hromadě společnosti.
   Takže z majetku občanů, státu, se rázem stane majetek akcionářů. Dá se takový postup obhájit před těmi, kteří se podvakrát skládali na jeho vznik ?
   Jsem opravdu zvědav, jak tohle naši nadlidi okecají.

   • Puck napsal:

    A kde je ta čůza, co nastavila proces ? Už dlouho nebyla v televizi žádná groteska. 🙂

    • Rošádek napsal:

     No slyšel jsem, že docela zábavné bylo, jak Balvína včera v přímém přenosu štípali komáři 🙂

 18. táta napsal:

  K tématu se neodevážím zasvěceně regovat je to promě NEZNÁMO.z pohledu laika je to chyba protože před duležitým rozhodovaním nabil střelivo oponetům i kdyby měl důvod minimálně nediplomatické rozhodnutí.

 19. tresen napsal:

  Chce to koupit Babiš nebo Keller?
  Nebo co si vlastně představujete pod pojmem „privatizace“?
  Podle mne je forma příspěvkové organizace pro instituce typu NG a ND nevhodná.
  Chybí nám možnost ustavit je jako veřejné. nonprofitní instituce, nezávislé na rozmarech momentální politické „elity“.

 20. čtenář napsal:

  „Buď věřím, že je to vláda odborníků, a potom věřím krokům, které dělají, anebo se na to podívám opačně a radši budu přizdisráč. Je to zcela v kompetenci pana premiéra a jeho ministrů,“

  tak to prostě je,vláda odborníků má moji plnou důvěru

  jen mi trochu vadí,že tento odborník má krapet neposedná očička když ho zabírají objektivy kamer a raději se dívá do země,ale je to odborník,tak má moji plnou důvěru.

  • Laco Grőssling napsal:

   Z Balvína nejsem nadšen, ale oproti družinářce na postu ministryně nebe a dudy.

 21. myrta napsal:

  I když Balvín jednal opravdu trochu ukvapeně s odvoláním Balvína,zachránil to Rusnok.Krásně udělal z “ kulturní fronty“ blbce. Když nechtělí správné výběrové řízení,mají mít toho koho chtějí.
  Chtělo by to dodat: A hin sa ukáže…………………………

 22. Lex napsal:

  Pane Hudče,
  včera v noci už nebyl prostor, abych reagoval na Vaši odpověď na můj vstup (už jsem spal), a tak vítám, že vlk dnes přišel s článkem, ve kterém mohu na včerejšek volně navázat, aniž by to bylo mimo hlavní téma.
  Napsal jste mj. – „S vámi bývá zpravidla obtížná debata ……., protože míváte své názory tvrdě podložené, vyargumentované.
  V tomto případě tento váš obvyklý přístup poněkud postrádám.“
  Prosím, nepostrádejte.
  Dnes jsme o kus dále. Poslechl jsem si včerejší Drtinové „one woman show“ s Balvínem a Burianem, jakmile spustila své politické splašky štěkna ze Ždáru, zvedl se mi kufr a skončil jsem se sledováním. Jen jsem ještě doposlouchal toho Balvína, co ho kousali komáři.
  Také už víme, že Rusnok nařídil Balvínovi vrátit Buriana na místo ředitele.
  Přesto, když jsem si znovu přečetl svůj včerejší komentář, nemám sebemenší důvod v něm změnit jediné písmenko (snad jen to, jak je mi to „jedno“ – přirozeně mi to tak úplně jedno není, ale ctím onu modlitbu, kterou v Česku učinil všeobecně známou Miloš Zeman při svém inauguračním projevu – ani já jsem ji dosud neznal a dost mě překvapilo, že ji někdo popisuje jako modlitbu alkoholiků – no bodejť, to pak její recitace z úst Zemana dostává hned jiný, ten správný význam – ale to jsem odbočil).
  Takže už také vím, kdo byli členové výběrové komise a jak probíhalo „výběrové řízení“. Že probíhalo tak, že ti „vybraní“ členové „výběrové“ komise vybrali sami jediného kandidáta a vyhlásili ho vítězem.
  Na základě jakých kritérií?
  Ano, na základě jeho vzdělání, na základě jeho praxe, na základě výsledků jeho dosavadní práce, na základě odborného renomé, na základě „osobní známosti“ – skvělé, samá pozitiva.
  Jen jedno mi schází. PROJEKT. To základní, co bývá – kromě těch formálních podmínek a referencí – rozhodující ve výběrových řízeních. Projekt, jak hodlá uchazeč firmu, instituci, divadlo řídit a kam ji chce dovést. Organizačně, ekonomicky, manažersky (kádrově).
  To, co jsme se mohli dovědět, bylo, že tu JE nějaký projekt – je o něm řeč i ze strany „občana“ a vlka výše. Projekt, proti němuž odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost, projekt, který má ze „Zlaté kapličky“ udělat obchodní společnost se vším, co k tomu patří. Také jsme se dověděli, kolik ředitelů už Jan Burian, ač jen nastoupil, stačil najmenovat na jednu jedinou problematiku. Ale to je vedlejší.

  Zmínil jsem odbory a jejich stávkovou pohotovost, kterou neprodleně odvolali, jakmile byl odvolán Jan Burian – který pro ně představoval realizátora oné něčí koncepce vytvoření z divadla obchodní společnosti. Vlk vcelku odůvodněně namítá, kde v tomhle kroku „občan“ spatřuje privatizaci.
  Já ji tam také nevidím. Vím však o jednom státním podniku v jižních Čechách „Budvar“ slynoucím, který pravicoví ministři zemědělství „immer wäre“ rádi přeměňují na akciovou společnost. Kterážto skutečnost je předmětem kritiky z rozumné strany odborníků, politiků, novinářů, komentátorů, nejsem si jist, ale myslím, že i „vlk“ na toto téma cos vět už v minulosti utrousil. A já s ním souhlasil. Protože přeměna na akciovou společnost je prvním a nezbytným předpokladem pro jeho privatizaci.
  Tak zpět k těm odborům – Balvín u dominy Drtinové řekl, že k němu Zavadil přivedl zástupce odborářů, kteří mu sdělili svá stanoviska, která si on posléze ověřil, a to přispělo k jeho rozhodnutí.
  Vy jste mi napsal – „Postoj odborů? Mathé svěřil moc “garážím” – nezdá se vám to trochu podobné?“
  Ne, nezdá, pane Hudče. Ivo Mathé svěřil tu moc odborářům smluvně. Kodifikoval jim pravomoc podílet se přímo na řízení České televize. A to způsobem, kterým manažmentu svazoval ruce při jejich rozhodování. Bez podílu „garáží“ na rozhodování nebylo možno televizi řídit.
  Tohle se Vám zda podobné s tím, když si Balvín vyslechl názory odborářů na „někým“ zpracovaný projekt přestavby organizace, řízení, ekonomického zajištění a fungování Národního divadla (a Státní opery Praha) a při neexistenci vlastního projektu designovaného (de facto první den ve funkci působícího) ředitele rozhodl ten projekt zastavit tím, že odvolal ředitele?
  Zdá se mi něco o nebi a dudách.

  Na závěr píšete – “Odvolání Buriana jistě není zločin, ale je to horší. Je to chyba.”
  Tohle já vůbec nerozporuji. Určitě to byla POLITICKÁ chyba. Tu chybu se rozhodl napravit premiér Rusnok, byť „rozlité mlíko“ (politické mlíko) už do bandasky nikdo zpátky nenaleje.
  Jestli to byla VĚCNÁ chyba, to si neprosto netroufám posuzovat a už vůbec ne na základě toho vydávat nějaká hysterická vyjádření, hodnocení apod. Toukáže až čas.

  Jen na závěr ještě dodám, když jste se mě ptal, co to všechno, co jsem popsal ve svém včerejším komentáři, má společného s Janem Burianem.
  Dneska odpovím – možná nic a možná všecko. Všechno totiž souvisí se vším. I ty teatrální odchody „renomovaných“ herců a funkcionářů po odvolání Buriána Balvínem. Takový vykřičený „odborářský“ protest naruby, protest něčeho, co by se dalo nazvat „žluťácké odbory“. Ve skutečnosti ale nejde o nic „odborářského“, ale o politický postoj právě těch „uměleckých elit“. Těch, o nichž víme, na které straně vždy stojí (vedle nich jsou jiní umělci, kteří také stojí na nějaké straně, ale od nichž žádné takové teatrální akce nezaznamenáte). Něco jako akce zdravotnických odborů „Děkujeme, odcházíme“. Ale jen jako – protože ti doktoři se domáhali jen SVÝCH sociálních záležitostí (dost možná i prostřednictvím odmítání pravicových reforem zdravotnictví), kdežto ti „umělci“ svým postojem odmítají nějaké politické rozhodnutí (s možným dopadem na řízení instituce, ve které jsou zaměstnáni – analogie s tou vzpomínanou televizní „stávkou“ v roce 2000, tehdy pod pláštíkem „novinářské svobody“ se přímo vnucuje). Čímž neříkám, že jedni nebo druzí se dopouštějí něčeho nezákonného.

  Ano, pane Hudče, bývá se mnou obtížná debata (spíše bych řekl, že se mě těžko přesvědčuje). Mám totiž pevné životní postoje, názorové principy a pravidla, kterými se řídím. Mezi ně mj. patří nedělat ukvapené závěry. Pro svůj závěr musím mít potřebné penzum informací – jak to říká jedna ze základních zásad trestního řízení, jimiž jsem se musel celý profesní život řídit? – „…aby byl zjištěn skutkový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to v rozsahu, který je nezbytný pro jejich rozhodnutí.“ (§ 2 odst. 5 trestního řádu). A také zásadou teorie práva „Audiatur et altera pars“ (Nechť je slyšena i druhá strana).
  Ty mi velí vyvarovat se jednostranných, jednoduchých a emotivních výkřiků a hodnocení.

  L.

  PS
  Cokoliv jsem včera nebo dneska napsal, se netýká osoby Jana Buriana. Věřím Vám i obecným referencím, že jde o nezpochybnitelnou autoritu – odbornou i lidskou.
  Jaký bude ředitel Národního divadla a jaké bude Národní divadlo pod jeho ředitelováním, se teprve uvidí.

  PPS
  Pokud by měl někdo zájem si přečíst ten můj včerejší komentář a páně Hudcovu reakci na něj, najde jej zde https://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/08/01/ten-istvan-se-nezda-aneb-upoutavka-na-serial/#comments 22.23 a 23.52 hod.

  • vlk napsal:

   Promiň Lexi, ale tvoje argumentace nesedí.
   Mávat odboráři je celkem špatně. Nenašel se totiž nikdo, kdo by podpořil Balvína. Nikdo. Ani ty odbory. Nikdo z nich a ni nepípnul – my nechceme Buriana ani koncepci, kterou chce realizovat.

   Ta koncepce byl až nouzový zástupný důvod, aby Balvín přežil. Původně – včera dopoledne argumentoval jediným – neveřejným výběrovým řízením. Ničím jiným. Ten projekt přidal až večer, když s emu to začalo sypat pod rukama.
   A dneska na tiskovce vlády Rusnok zcela jasně řekl, že důvod – podrobit ředitele veřejnému výběrovému řízení byl správný, ale že zjistil, že umělci takovou poptávku nemají, takže jim vyhoví a nebude! O projektu opět ani slovo.
   Tohle jsou opravdu bulíky , který Balvín věšel zoufale všem na nos.
   A píšeš o odchodech umělců a to s velkým despektem…. Zatímco odbory jsou pro tebe zásadním činitelem.
   Nicméně – nevím jak ty pojímáš Národní. Ale pro mne je Divadlem všech divadel. Mělo by soustřeďovat to úplně nejlepší, co v zemi z hlediska divadla je k mání. Doufám, že ti je jasné, že nejsem protiodborářsky zaměřený, ale divadlo a zejména Národní, je hereckých, pěveckých a tanečních superšpičkách. NA odbory a průměr tam nikdo chodit nebude.
   Mimochodem -špičky… Zcela nedávno jsme v Národním byli. NA Zkrocení zlé ženy. A následně jsme viděli u nás jinou komedii téhož autora. Dojem, který mám při srovnání těch dvou je, že místní to Národnímu natřeli na celé čáře. Národní docela potřebuje okysličit. Řekl bych

   • Lex napsal:

    Vlku,
    žel, vůbec jsi nepochopil, co jsem psal. Včera (to jsi asi nečetl), ani dnes.

    • vlk napsal:

     Dne s jsem to četl. Takže jde o o protest odborů ze TSátní opery. Proti slučování souborů a orchestrů ND a SO. O nic více a nic méně. Já chápu, že každý, zejména dneska , brán svoje zaměstnání.
     Burian s tím má společného jen to, že jde o expertní doporučení, které si nechal vypracovat ještě Besser a na kterém dosud ministerstvo trvalo.
     Není nic snazšího, než nechat přepracovat z úrovně ministerstva onu koncepci a následný projekt. Je to triviální.
     Mimochodem, v Plzni podobně byly plány na podobné sloučení orchestru divadla a Plzeňské filharmonie. Ty plány znám poměrně detailně. Snaha přricházela z divadla. Nicméně – do dnes existují oba subjekty samostatně.
     Projekt a koncepci transformace ND m v kompetenci plně ministr. Ředitel ND může jen to, co mu ministr dovolí nebo přikáže.
     S Burianem to není o tomhle. Šlo opravdu o to dostat z úřadu Fajta A aby si nemohl stěžovat, měl být obětován i Burian. Umění a starost o lidi byly , jako obyčejně, až na 596. místě.
     dneska si veřejně pánové Rusnok a Balvín nadělali na hlavu a vzali ten vyhazov zpět.
     Že to byla nebetyčná blbost, poštvat na sebe kde koho, je jasné.
     A schválně Lexi , co myslíš, bylo opravdu odvolání Buriana tím nejdůležitějším , co hoří v rezortu kultury? Že musel všeho nechat a řešit tto? Na galeristu už si ten idiot dneska netroufl.

     • Lex napsal:

      Milý vlku,
      my se (a stejně Germanicus, Grössling, Gerd a další) zásadně rozcházíme s tebou a Hudcem v tom, že my tvrdíme, že to byla POLITICKÁ chyba (navíc taktická, ne strategická), kdežto vy tvrdíte, že to byla chyba věcná, protože Burián je ten jediný, jedinečný, nejlepší, žádný jiný tu takový není.

      Blbost!

      Ředitelování divadla je, podle mého názoru, manažerská činnost, která stojí primárně na umění „uživit“ ekonomicky firmu. Jako kdekoliv jinde. Dávno pryč jsou doby, kdy ředitelé nemocnic museli být lékaři. Samozřejmě, je jen dobře, když ředitel nemocnice má ahnung o medicíně, ředitel divadla o Kalliopé, Euterpé, Erató, Thaleie, Melpomené, Terpsichoré i Polyhymnii. Ale není to nevyhnutelná podmínka. Na to všechno musejí být odborníci v jednotlivých pozicích divadla.

      Nesouhlasím ani s tím, že výběrové řízení na ředitele se může obejít bez jeho projektu na budoucí dobu. On to nepopřel ani ten Burian, pokud jsi se díval na tu včerejší noční Drtinovou, jenom tvrdil, že na to má čas do konce roku.
      No, možná, že vydrží déle, a že na to bude mít čas skoro nekonečný.
      Jen to výběrové řízení bez projektu, to se na mě nezlob!

      A opět zdůrazňuji – já vůbec nezpochybňuji kvality Jana Buriana, odborné ani lidské (i když o těch lidských si po jeho včerejších a dnešních vyhlášeních už tak naprosto jistý nejsem). O tom moje psaní nebylo.
      Já jsem psal včera i dnes o tom, že všechno může být jinak a já odmítám emotivně ladit svoje závěry, když věci se mohou mít – a určitě mají mnohem barevněji, než je podávají naši „oblíbení“ žumpalisté. Ale to bych se opakoval.
      I já bych preferoval VEŘEJNÉ výběrové řízení.

      Ale je to jen můj názor, takže se můžu mýlit. Nikomu ho nevnucuji ale ani si ho nenechám brát. Stejně jako já se totiž můžou mýlit ti s názorem opačným.

  • Hudec napsal:

   Tu „motlibu“ připisují někteří Františkovi z Assisi, nevím, nejsem znalec církevních textů. Já jsem ji našel v jedné manažerské příručce, kterou mi půjčil kamarád Jindra Wiendl a bylo to to jediné, co v tom svazku stálo za pozornost. Snažím se jí řídit, ale celkem dost marně.

   Je vždy znovu a znovu překvapivé, jak se může situace změnit za pouhých 24 hodin. Znovu jsem si přečetl, co jsem vlastně napsal jako (trochu mimo) součást svojí rekace na vámi uvedená čísla o poklesu prodeje tištěných deníků – byla to nová informace o odvolání ředitele ND Buriana. Stručně řečeno jsem napsal, že Blavín/Rusnok/Zeman tímto aktem dodali docela dost munice Kalouskovi a spol. A o Balvínovi jsem napsal, že je poněkud obskurní postava a jeho postup jsem označil za chybu. Potvrdilo se, že ta Kalouskiovi a spol. dodané střelivo bylo opravdu účinné a celé Zemanovské křídlo ta zahájená rychlopalba vyděsila. Vzhledem k tomu, že jsem z obou zel (Kníže/Zeman) volil zlo sice podle mého soudu silné, ale přece jen menší (tedy Zemana), radost z toho nemám. A že udělali chybu uznali už i samotní protagonisté.

   Vaše reakce byla velmi obsáhlá a začínala tím, že naše země je rozdělena na Prahu a venkov. S tím souhlasím. nevidím tedy rozpor v tom, že se mi líbí, když venkovan/Plzeňák Burian jde řídit ND do Prahy. Svůj názor jsem opřel o osobní známost s Burianem a především o jeho pracovní výsledky v Plzni. Upozornil jsem na to, že Burian s těmi knížecími uměleckými kruhy v Praze asi nemá mnoho společného a tvrdil jsem, že v Plzni je oceňován napříč politickým spektrem.

   Ani já, ob dobně jako vy. nemám žádný důvod na svých tvrzeních cokoliv měnit. Že proti Zemanovi/Rusnokovi/Balvínovi knížecí strana vystartovala ihned a ostře je pochopitelné – potřebují jakoukoliv hůl, kterou by toho psa bili. Burian jim byl jako taková hůl vysloveně nabídnut – v tom ta hloupost. Ale ruku na srdce – co to má společného se samotným Burianem?

   K těm odborům… Mám ke „garážím“ poněkud ambivalentní vztah. Roli odborů uznávám a respektuji, ale že by měli řídit ČT nebo ND si opravdu nemyslím. Jenomže….
   V listopadu 1989 rozhodovaly „garáže“ i v Československém rozhlase na Vinohradské a to jsem mohl sledovat jako přímý účastník (mj,. byl hlavní tamní revolucionář Karel Weinlich – ten desetkrát ženatý – docela blízký kamarád mojí Labutě a tudíž tak trochu i můj). Ono to bylo tak, že my (tak hnusně budu upřímný) redaktoři jsem byli celkem posraní, ale dělnická třída (technici a spol.) nějakou tu odvahu přece jen měli. Proto „garáže“ byla dělnická třída a ztratit mohla pouze své okovy.
   Zda si tím ve vzdálenější perspektivě nějak pomohli, to je na jinou diskusi – osobně myslím, že moc ne. Protože vykopli do čela takové lidi, jako v Českoslovensém rozhlase třeba Musílka a Honyse (např.). Jenže od převratu uplynulo čtvrt století, role odborů zmarginizovala (to je ale hnusné slovo, prostě poklesla, stala se podřadnou) a dovolává-li se ministr kultury názoru odborů při jmenování ředitele ND, přijde mi to poněkud…. účelové?
   Podřadné, bezvýznamné, zapadlé, pokoutní, mající špatnou pověst, podezřelé, nekalé a záhadné. Těmito adjektivy je ve Slovníku cizích slov (SPN Praha 1981) definováno slovo obskurní.

   Je dobře (a u vás to platí na nějakých 99%, řekl bych) vyvarovat se, jak píšete, jednostrannjých, emotivních a jednoduchých výkřiků a hodnocení. Když jsem si ale znovu přečetl váš včerejší text k této věci, řekl bych, že to bylo to zbývající 1%.

   Nikdo nejsme dokonalý a sebe určitě nedávám za nějaký zářný příklad neomylnosti.

   • Lex napsal:

    To, co jste teď napsal, mě přiměje, abych pod každý svůj text, nejen občas, psal svou záměrně formulovanou formulku „Tohle je jenom můj názor, takže se samozřejmě mohu mýlit, a tak ho nikomu nevnucuji. Ale také si ho nenechám vzít.“.
    Berte to tak, jakoby tam ta formulka byla včera i dnes.

    Víte, pane Hudče, mezi námi dvěma (ač se vůbec nemohu srovnávat s Vaší světovostí, s Vašim rozhledem, s Vašimi konexemi a známostmi, s tím, co všechno jste prošel a na čem se podílel, s kým jste mohl spolupracovat a spolupracoval atd. – to myslím fakt naprosto tak, jak to píšu, bez sebemenších postranních významů – vždyť jsem jen zestárlý kluk z východní vísky v Beskydech, který celý život prožil v kancelářích přes paragrafy a cizí osudy) je jeden zásadní rozdíl.
    Když něco napíšu (přípravné řízení trestní je písemný proces a „zvyk je železná košile“), pak každé slovo tam napsané má svůj význam a celkový text má ten význam, jak je zachycen. Proto i některé akcenty, proto i zdůraznění podstatného na úkor vaty.
    Když jste srovnal úlohu odborů v ČT a v ND, poukázal jsem na neúnosnost toho srovnání, i v čem je to srovnání neúnosné.
    Tomuhle se Vy, jako novinář, přirozeně vyhnete, napíšete něco na téma obecného poklesu významu odborů a pak svou zkušenost jak to bylo v ČRo v roce 1989.
    Měla by zaznít otázka, kterou Vy pokládáte mi – „A co to má společného s Burianem“?
    Já jsem Vám na ni odpověděl, že nic. Že já jsem ani nic o Burianovi nepsal, a navíc jsem dneska explicitně přidal v PS, že nemám o jeho kvalitách pochybnosti.
    Ale moje psaní fakt nebylo o něm. Mělo naprosto zobecňující význam. Psal jsem o tom, co mi velí vyvarovat se jednostranných, jednoduchých a emotivních výkřiků a hodnocení.

    Takže OK! – není nic špatného na tom, že se na téhle materii neshodneme. Přesto bych si přál, aby moje texty byly v plném rozsahu vnímány ve významu napsaného textu. Nic míň, ale také nic víc.
    Dík.
    L.

    PS
    Tu závěrečnou formulku v tomto případě psát nebudu, protože jsem se výše žádného názoru nedopustil, konstatuji jen fakta.

  • jaa napsal:

   Víte, asi máte recht. V kterési TV běží serail Řeč těla…. a vzpoměla jsem si na to při sledování Balvína… jistě kličkoval, obcházel.. docela se to dá poznat, ale v momentě kdy konečně začal mluvit o té privatizaci a pod. – kupodivu mluvil plynule, bez vytáček, souvisle o faktech která měl a o kterých moc o tom přemýšlel …. myslím, že trefil do černého… uvidíme co bude dál ale v tom vedení Buriana tou čtyřkou může být být ten zakopaný pes. nemyslím , že by si to sám třeba uvědomil, pokud je fanda do divadla… ani si toho nemusel všimnout, že by byl vlastně loutkou v rukou jiných, takovým jakýmsi paravánem….. hmm

 23. český maloměšťák napsal:

  Ad Lex /včera i dnes/, souhlasím téměř se vším, zejména s vhledem do tkzv. vysoké/národní nebo stavovské ???/ kultury.
  Ostatně co je to vůbec kultura žitá …a jak se má ke kultuře manifestní, to ať si každý přebere sám se sebou. A se svými dětmi, rodiči, sourozenci, sousedy, to je ta kultura, ne divadlo, to následuje, kopíruje…ale i falšuje..
  Občas se mně tak nějak zdá, že se dost masivně kultura /colere – pěstovat/falšuje – právě že těma domnělýma špičkama /high class / kultury./culture/ – tedy dle high class culture
  Asi se všeobecně špatně zaselo, respektive zaselo se to špatné – proto i ty četné podrazy ad hominem, ne k věci samé a když už k věci, tak k osobě a osobně.

  No nic, zatím ještě na dotace je, ostatně v Ostravě jsme zachránili Baník, pi.o ! V zájmu zachování kultury.
  A pokud je na dotace – kultura žije !!!
  /do příštího hollywoodského filmu a dalšího dílu Ordinace v zahradě tajtrlíků/

  Heslo letního kulturního dne :
  Klimatizace do každé rodiny !!
  A co nejkratší sukně v ulicích !!! 🙂

 24. spiklenec napsal:

  Velmi zajímavé frakční dělení někdejších souvěrců. Jsou tací – a není jich málo – pro které se stal Zeman posvátnou krávou, o níž se nepochybuje. Hejkal z Vysočiny stál u oposmlouvy. Aby toho nebylo málo , pravici pomáhal vyrábět přeběhlíky , aby mohla vládnout. Jednoho přeběhlíka právě teď hledá Interpol. Vadí to jeho místním současným Hejkalovým nadšencům? Nevadí. Chosé Fischer byl instalován Hejkalem proto, aby mohl splatit své kandidátské dluhy. Vadí to? – Nevadí. Pro Hejkala horuje průprd s názvem Věci Veřejné. – Postsametové smetí. Vadí to? Nevadí. Na straně Hejkala z Vysočiny se navršila taková kupa odpadu , která ho u soudných lidí už dávno diskvalifikovala. Zbylo jen „doufání“ , že se ve svém závěrečném tahu na politické šachovnici poněkud umírní. To si opravdu někdo myslí , že žlutou kartu Balvanovi vystavil Rusnok? Tak prostoduchý tu snad nikdo není. Ještě neznáme tzv. programové prohlášení vlády , ale víme , že nejlépe ze všeho jí jde kádrová práce. A u té také zůstane. Kam teď Balvan usalaší čekatele na místo odvolaného a reinstalovaného? Ale klídek, nějaké koryto už se najde.
  Hejkal má cukrovku. Což o to, ale také už hodně jeté nohy. Jak říká Lev21 Paroub , výkon politické funkce v této zemi není o dvou hodinách dopoledne , pak dvou panácích při obědě a dalších dvou hodinách poté.
  Těšte se, Hlavní děj přichází. Vlastně se teprve zvedla opona.

  • Gerd napsal:

   No, hodně lidí není nijak nadšeno z počínání Miloše Zemana. Mnozí jej volili se skřípěním zubů. Ale daleko větší průšvih by byl kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Z tohoto pohledu míním, že národ zvolil odpovědně menší zlo. Nikoliv malé, jen menší, protože Schwarzenebrg s kalouskem v zádech by bylo hodně a hodně velké zlo.
   Tak je nutné poměřovat i kroky M. Zemana. Prostě jsme věděli, co bude dělat, že nijak oslnivý nebude, ale proti K. Schwarz. je to zářný příklad kompetentního politika.
   M. Zeman pochopitelně není posvátné zlaté tele, je možné jej kritizovat, kdykoliv si zaslouží. A to je hodně často.
   Pořád však jde o menší zlo než K. Schwarz.

   • Hladis napsal:

    No vidíte a ja si myslim pravy opak a jsem schopen to i obhájit.

    • Tacit napsal:

     No, nevím jestli při pravém opaku – že by byl presidentem KS- by byl obhajitelný téměř tutový scénář:
     „… po rezignaci Nečase by KS okamžitě pověřil vládnout Miroslavu a korupice by jela dál močálem černým ….“
     Tedy obhájit to samozřejmě lze, jako cokoliv, ale přijatelné je to jak pro koho, že?

     • Tacit napsal:

      A v případě prezidentování Karla S. by Ištván už dávno skončil. To je taky téměř tutovka. Ale jak říkám, obhájit lze cokoliv.

     • Hladis napsal:

      Ano, Nemcova by povereni získala a tak je to taky spravne a získat ho ma. Nebo se vam libi reseni bananistan ? Nevim jak vy, ale ja nejak nesouzním s názorem, ze ma byt Cesko bananistanem.

     • Hladis napsal:

      Jo a kdo by Istvana jako odvolal ? To by musela vláda odvolat Zamana a dat tam svou figuru, která by odvolala Istvana. To se takovym krokem potopili ve volbách uplne a povazuju to za naprosto nepravdepodobny scenar. Diky Pospisilovi se vliv politiku na statni zastupitelstvi omezil http://zpravy.ihned.cz/politika/c1-60086040-pospisil-nekdo-mi-muze-vycitat-ze-jsem-posilil-statni-zastupce-ale-nelituji-toho . Jejich strategie byla uplne jina. Rozpustit rezervy a hrat ty hodne před volbami. Vychazite z uplne nerealne situace.

     • Gerd napsal:

      S Miroslavou Němcovou se mýlíte Tacite, i Hladis, protože K. Schwarz. by v takovém případ ěpověřil M. Kalouska nebo rovnou Bakalu, B. Posselta, nebo jiné, ale nikdy M. Němcovou.

     • Hladis napsal:

      I vy fantasto. To je radny nesmysl.

    • Gerd napsal:

     Netvrdím, že by miloš Zeman byl výlupkem lidskosti a demokracie, ale že je méně špatným, než by byl býval K. Schwarz. Debata je v podstatě akademická, protože K. Schwarz. se prezidentem nestal a vzhledem k věku a zdravotnímu stavu asi ani nestane v dalších volbách.

  • Admirál napsal:

   Osoby a děje je nutné poměřovat alternativami.

   Pokud to učiním, nevychází mi z toho Zeman až tak úplně zle.

   A pokud se do voleb nedostanou k lizu rozpočtoví odpovědníci, ještě si u mne hodně vylepší skóre.

 25. Gerd napsal:

  Dnes mě pobavil nejen vlk (tu Viktorku máš zato, že jsi sežral Kalrkulce babičku! 🙂 ), ale i Radkin Honzák svou citací Heinricha Heineho na spokojený život:

  „Toužím po nejmírumilovnějším uspořádání. Má přání jsou: skromná chaloupka s doškovou střechou, ale dobrým ložem, dobrým jídlem a nejčerstvějším mlékem a máslem, květiny pod oknem a několik dobrých stromů přede dveřmi. A jestli Bůh chce naplnit mé štěstí úplně, zajistí mi radost z pohledu na šest, sedm mých nepřátel visících na těchto stromech. Před jejich smrtí, pohnutý z celého srdce, jim odpustím vše, co mi v životě udělali zlého. Člověk musí, tak je to správné, odpustit svým nepřátelům – ale ne dříve, než jsou pověšeni.“

  • est napsal:

   Božínku, to je nádhera. Egoický reflux z úst mistra. Koukolík by měl radost. I já děkuji.

 26. Hladis napsal:

  Pokud někdo dela vysokoškolskou praci, mel by sem prijit a projit si historii diskuteru a jejich prispevku. Tolik nekonzistentnosti, dogmatismu az zaslepeneho iracionalniho fanatismu se jen tak nevidi. Nekteri se tim ani netaji a podle vetricku se pekne nataci jako korouhvička. Najednou pochybny student a karierista Hasek nevadi a Sobotka vadi, najednou „hura ideologicky na kulturni frontu, ikdyz o tom nevim ani zbla“, co Mlha cini, dobře cini bez vyjimky, LIDEM vadi, ale Mlha nevadi, Istvan je vlastne narcis………..nezbyva nez kroutit hlavou. Nevim zda je to ztrata soudnosti ci jen slepa vira a cokoliv mimo je hereze. Neuveritelna sonda do nekterych lidských dusi a myšlenkových pochodu.

  Jen tak mimochodem, Balvin mel od Rusnoka tuto vymenu posvecenou a sam to priznal. Ta zluta karta je jen divadylko.

  • palosino123 napsal:

   Byl jsi na Petrových kamenech? Ha! Ouzo piješ? Mluv pravdu a „š“ oprav (vysokoškolskou) na „sss“. Začínáš se mi líbit. Ahoj, když tak call me (jako zavolejte) Mefisto.

   • Hladis napsal:

    I don’t understand your language. Sorry.

    • palosino123 napsal:

     Tituly, statusy, Alma Mater až ke kolejím počmáraná sprejery s titulem. He? Jakou barvou jsi to stříkal? Tuž, budujte lepší zítřky, svět je Váš, pokud vám předchozí generace vůbec uvolní fleky, ať se můžu těšit na tučný důchod EÚ. Ale šikovní se uplatní, někteří i s diakritikou. Je čas na dětskou přesnídávku s malinami, omluv mě Laňďáku…4 je č, atd…Hh.

  • wiki napsal:

   Jedna technická k tomu „pochybnému studentu“:
   http://www.muni.cz/general/graduate?search_string=ha%C5%A1ek+michal&search=

  • Gerd napsal:

   Zkusím trochu odpovědět, protože Zeman vadí, ale méně než Scwarzenberg – byla to volba menšího zla, z nutnosti. LIDEM vadí a SPOZ taky. Ištván dělá svou práci a snaží se dobře, zbytek by měl posoudit nezávislý a spravedlivý soud, i když netuším, zda se takový vůbec v ČR nachází.
   Michal Hašek se zničí brzy poté, kdy usedne do vlády. Trochu sleduji jeho názory už od doby, kdy se stavěl do čela proti radaru v Brdech, a jeho názory ani on osobně mě nijak nenadchly. B. Sobotka je na stejné úrovni jako S. Gross nebo M. Benda. Nejdřív by si měl zkusit obyčejný život a pak teprve jít plkat do parlamentu. Poslanci, kteří jsou jimi už od svých dětských let, nejsou žádným přínosem pr ČR ani demokracii, jsou to obyčejní panáci na zvedání rukou.

  • Qiedo napsal:

   Taky jen kroutím hlavou. To podle Vás ta pí Němcová není z ODS, ona celá ta léta neviděla, co se v té, dnes doslova kopě hnoje, dělo a děje? Že si ten jejích čistý za státní peníze vydržuje konkubínu? Tady matka nemocného dítěte sbírá zátky od petlahví, aby měla na jakousi lázeňskou péči a ta vyvolená kasta si rozebírá zbytky tohoto státu. Arogance moci a jeden velký hnus.
   A co jakási kvalifikace pro funkci premiéra? Vám nestačily ty zástupy ministrů s kvalifikací družinářky a pod., jež nám tu ta rozpočtově zodpovědná vláda už předvedla?
   Pro Hladiše, k jeho předchozímu příspěvku!

 27. VáclavP napsal:

  Vlku já sem plzeňská náplava, ale někdy by sem měl někdo napsat článek, který se nebude jmenovat „Bůh ochraňuj Ivo Ištvána a Lenku Bradáčovou“ ale jednodušše „Plzeň !!!“, protože to je prostě téma.

  • vlk napsal:

   Václave
   to nejde. To by nebylo fér. Jsme velmi pomíjející fenomen. Věř mi. A určitě by platilo, že pýcha předchází pád. Je dobré stát oběma nohama na zemi.

   • VáclavP napsal:

    Jo ale když jsem to psal, tak mě napadlo, že jak jsem tu našel v archivu moc pěknej seriál o hudbě 60let, tak vzhledem k různorodosti lidí tady by nebylo špatný nějaký sobotní seriál o městech ČR. Já bych si vzal Sokolov, těšil se na Plzeň a pro zajímavost třeba Ostravu, Havířov, Znojmo.

    • vlk napsal:

     Tohle není špatný nápad. nicméně, vyžadoval by lidi z těch lokalit… A ti jaksi jsou jen čtenáři..
     No a seriál o hudbě před rokem byl moc fajn. Ale autorovi se bohužel Kosa přestala líbit. Takže to zapíchnul.

     • palosino123 napsal:

      Já jsem už více než rok na 40 stránce poslední nebo předposlední knihy J.Kellera, a že napíšu něco jako porovnání-recenzi, protože žijeme ve stejném okrese, ale musím to dočíst. Pár lidí, kteří mají ponětí, kdo to je, o čem píše, se dělí na dvě poloviny. Buď s ním víceméně souzní, nebo mu nemůžou přijít na jméno. Úplně podobné Zeman vs. Schwartzenberg…A jedná se jen o sociologickou studii…

 28. český maloměšťák napsal:

  http://ep.glosy.info/texty/prehodnoceni-kulturniho-prumyslu/

  Click to access kulturni-a-kreativni-prumysly-mn_unor2013.pdf

  Jde tedy o poměrně velkého hráče v sektoru kulturního průmyslu, i z hlediska zaměstnanosti je to velmi důležitý subjekt – hraje tak i svou sociální, nejen ekonomickou roli. Významnou roli, a to v rámci celé ČR / kdy z hlediska kulturního průmyslu hraje Praha skutečně výjimečnou roli – jak z hlediska tvorby GDP, tak i zaměstnanosti/. Viz např. str 19.

  Otázka k zamyšlení.
  Je možné, respektive žádoucí, šířit kulturu tak, že se daný člověk k tomu cítí být povolán /viz např. povolání herec atd/, aniž by k tomu byl oprávněn /oprávnění být hercem atd./?
  Anebo stačí pouze živnosťák a dotace ?

  Co novinář ?
  A politik ?

  🙂

 29. Lex napsal:

  jaa napsal¨v 12.28

  „Dotace do kultůry, stejně jako pro ČT aČR … zrušit a sakumprásk. . Dávat je jen a přísně kontrolované na udržování historických budov…Na provotz a platy by si měli tzv. UMĚLCI VYDĚLAT. pAK VBY SE UKÁZALO kdo na co má… s TÍM SOCIALISTICKÝM POZŮSTATKEM BY SE MĚLO SKONCOVAT…“.

  Tak jo, pane či paní „jaa“. Tak abychom začali s Fondem české kinematografie –

  Click to access prijmy-a-vydaje.pdf


  Všímáte si, příjmy za rok 2013 180 mega, výdaje sama na sebe 30 mega!!, disponibilní zdroje (dotace na výrobu a šíření filmů) 150 mega. V příštím roce příjmy 235 mega…
  No, a ty výdaje z disponibilních zdrojů, zkuste si prohlédnout na stránkách právního předchůdce, tj. Státního fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie kteří tvůrci a jaké sumy obdrželi na výrobu a šíření čeho.
  Dotace z veřejných zdrojů, výnosy do soukromých kapes.

  Ta vaše myšlenka není tak hloupá. I když samozřejmě představuje cestu do tmavomodré jeskyně. Leč humanitní společnost je někde jinde.

  PS
  A prosím, v tom horku pijte jen vodu nebo nealko.

  • jaa napsal:

   No víte Lexi, nevím na kolik máte pravdu… ale jak tak koukám a poslouchám kolem dokola ve světě.. není taková zvyklost… a nemyslím si, že většina „veleděl“ našich
   umělců za to stojí. Nebo máte informace že by bohaté státy takto dotovaly „umělce“… A pak taky ty naše „autorská“ práva……různé ty OSY a pod. a jak to když jste informovaný a zastánce ? Dostávají zaplaceno průběžně při výrobě nebo až podle toho, zda je dílo úspěšné a co vydělá… … nebo berou dvakrát. Obecně se tvrdí, berou furt.. jako kdyby pekařům se neplatila jen cena ale zvlášť i konzumace, nebo instalaterovi při každém spláchnutí…. A promiňte… výrobky pekaře nebo služby instalatéra jsou pro život důležitější…. a teď se do mne pusťte, docela se těším…

 30. Šims. napsal:

  Když už jsme u těch peněz – tak na PL vyšla tabulka s platy v letech, kdy nám zde vládla rozpočtově odpovědná vláda. Takže randák a spol. již může být klidný, nyní asi padá jeho soudní řízení pod stůl. Ale paní Nagyová si zrovna špatně nestála a další Toljovi loajální lidé. Úřadu vlády se rozpočtová odpovědnost či nějaké utahování opasků netykalo.

 31. pražák napsal:

  http://www.lidovky.cz/nechci-se-divat-na-vladu-vyhrezlych-pander-a-sadelnatych-laloku-pvy-/nazory.aspx?c=A130710_122818_ln_nazory_pef No na to, jaká je to neforemná bloncka, i když včera v tv měla čerstvě udělanou trvalou, má teda silné požadavky na mužskou krásu.

 32. prirodovedec napsal:

  Po kratickych vstupech vyse, dnes spise glosujících zajimave diskusni spory, mne napadlo po znovuprecteni vlka, Hudce, Lexe a dalších jako před let zalovit na www:

  http://www.literarky.cz/richard-kolar/14123-inoherec-burian-likviduje-operu-v-praze

  Jde zrejme o starsi subjektivni zaujaty názor popisujici rizika Buriana. Z toho by i plynulo, ze odborari roli hrat mohli a ministr a Rusnok medialni dopady neodhadli. Samozrejme souhlasim, ze ministr udelal hrubou politickou chybu (odvolavaji se prece zasadne medialne zprofanovani), ze zluta karta je zabavne vykrucovani, ta chyba se zrejme mirne vymsti v gestech hercu a v mediich (Rusnok duveru stejne nedostane, takze mirne, hraje se podle mne, zda hlasu bude mit pet ci padesát). Ale jak pravi klasici a parafrazuji zemanici, ostatne „knihkupkyne necht není pripustena“ a „chemikovi spravedlivy proces“ :). Oboje je asi iluzi a není to svetoborne.

 33. táta napsal:

  Hladis napsal:
  Srpen 2, 2013 v 15.00
  No vidíte a já si myslím pravý opak a jsem schopen to i obhájit.

  Před kým před sebou nebo před volím Karla?
  před většinou zde asi těžko ale to není měřítko většina nemusí mýt vždy pravdu……….problém je ale už ten druhý navazující příspěvek……….
  Hladis napsal:
  Srpen 2, 2013 v 14.48
  KDO JSTE NEOMYLNÝ BŮH že VAŠE PRAVDA JE TA SVATÁ PRAVDA?
  to co uvádíte jako zaslepenost je normálně argumentačně vysvětlitelné.
  HAŠEK…………vaše citace…………………….Někteří se tím ani netaji a podle vetricku se pekne nataci jako korouhvička. Najednou pochybny student a karierista Hasek nevadi a Sobotka vadi, najednou “hura ideologicky na kulturni frontu, ikdyz o tom nevim ani zbla”, co Mlha cini, dobře cini bez vyjimky, LIDEM vadi, ale Mlha nevadi, Istvan je vlastne narcis………..nezbyva nez kroutit hlavou. Nevim zda je to ztrata soudnosti ci jen slepa vira a cokoliv mimo je hereze. Neuveritelna sonda do nekterych lidských dusi a myšlenkových pochodu.

  NIKOLIV normální člověk hodnotí skutky……………zde je příznačné srovnání hodně to vyhraním……….když mnohonásobný vrah zachrání dítě tak ten čin taky nebudu zavrhovat ovšem celkově je vrah pořád.JESTLI Hašek v přístupu problému co uznává DOST VELKÁ ČÁST LIDÍ i já ten názor sdílím………..když není dobré volby předčasné volby preferuji dát důvěru RUSNOKOVI……..vtom to má HAŠEK PODLE MĚ ROZUMNĚJŠÍ POHLED než SOBOTKA,,,,,Hašek je pro mě stále člověk co ho nepovažuji za člověka co většinově hájí co já považuji přínosné pro ČSSD,TAKŽE ŽÁDNÁ korouhvička,žádná zaslepenost nebo ideová předpojatost.

  A PŘESNĚ TO já VÁM dlouhodobě vyčítám ……..kdo nemá názor jak Hladis je zaslepen ,JE KOROUHVIČKA,je mimo diskuzi.

  psal sem to už před volbou KARLA A ZEMANA………..PRO mě volba Zemana bylo menší zlo ale nikomu sem nevyčítal že je zaslepen že volí Karla……..jen mi nikdo nesměl psát že kdo nevolí KARLA TAK je přeneseně blb,taky sem napsal.AT Zeman provede cokoliv už nikdy nezjistíme která volba byla ta správná,zatím oproti VÁM nepovažuji volbu menšího zla za něco co bych litoval pohybuje se v těch mantinelech co sem očekával………..že VY MATE JINÝ POHLED ještě neznamená že ty druzí jsou zaslepeni jen to něco vypovídá o VÁS

  • Hladis napsal:

   Obssesion.

   • táta napsal:

    JAK jinak HLADISI………I TO CIZÍ SLOVO dokladuje VAŠÍ UROVEN….jeho božstvo sám veliký HLADIS

    • táta napsal:

     PS…………………..Obsese

     Obsesivně – kompulzivní chování Léčení neodbytných myšlenek a neracionálních činů Jako obsesi označujeme stav, kdy určitá neodbytná a často iracionální …

     přesně jste dokázal opět co se VÁM VYČÍTÁ………..JINAK OBSSESION není když mermomocí chcete byt nadřazený použijte to správně

     • Hladis napsal:

      As i sayd…..obssesion. Problem is that you don’t know what obssesion really means. Try harder.

     • táta napsal:

      Hladisi

      JEŠTĚ sem to proti nikomu nepoužil,honit si triko že ovládáte jinou řeč.

      VY JSTE OPRAVDU vůl

     • Lex napsal:

      Tato,
      tleskám!!!! Někdo to konečně říct musel, ne, že ne. Já jako slušňák jsem to být nemohl.
      Dík za upřímnost.
      L.

     • táta napsal:

      Lexi

      JÁ SI NETLESKÁM,PROTOŽE vždy tvrdím že se nechat unést a přistoupit na jeho styl je prohra,ovšem u dělnasů vůl není ani nadávka ale spíš konstatování……….a tady si opravdu honil triko to každý soudný člověk zde při vědomí toho co jsem já a vtom kontextu nic jineho nešlo použít

    • prirodovedec napsal:

     Myslim, ze Hladis chtěl jednim slovem rici, ze jste jim posedly. Tak rozumim tomu slovu. A chtel dosahnout, abyste na neho nereagoval. Neresim, zda jste jim posedly nebo ne. Ja ho zase pry rad psychologicky rozebiram :).

     Z jednoho pohledu vnimam Hladise, ze tim říká, ze reagujete i na to, co nepise Vam.

     Z druhého pohledu vnimam, ze jim psane Vas oslovuje jak obsahem a formou i kdyby Vam to neadresoval. A dost mozna tu formu pocitujete jako klasicke prehlizeni nazoru delnase, a tak reagujete. A u obsahu zrejme mate pocit chybejicich argumentu a jen zaveru, zatímco Vy se podle sebe o argumenty snazite.

     Takto „psychologicky“ vnimam situaci a samozrejme jako levicak mam rad delnase a jsem zrejme většinou na Vasi strane. 🙂 Na druhé strane, když nezareagujete, nic se tolik nestane.

     • Lex napsal:

      Příteli,
      „Jste natolik ozraly, ze uz uplne nevnimate realitu, nebo jste na drogách a vydite bludy ??? Jinak si ty neustale blaboly na mou osobu uz vysvětlit nedokazu.“.

      Nemyslíte, že někdy nic jiného než facka už není řešením?
      L.

      PS
      To není text „taty“ tomu druhému, tohle vymyslel přímo hlavou ten druhý vůči „tatovi“.

  • palosino123 napsal:

   Já volil Zemana, a taky ho až tak nemusím. Menší zlo neznám, volil jsem dobře. Skvěle a nejlépe! Naděje i víra musí být. Naivní, jako vždy. Zvítězíme i s našimi hlavami na nepřátelských kopiích! Není menšího zla!

 34. Germanicus napsal:

  K dnešnímu vlkovi, Lacovi a Lexovi:
  Souhalsím s názorem, že odvolání Buriana byla vážná politická (taktická) chyba. Podle mého názoru však Jiří Fajt by neměl být ředotelem NG.
  http://www.blisty.cz/art/69251.html

  • Laco Grőssling napsal:

   Jasně Germanicu, ale všechno má svůj čas. Jó zlatej Kotalík, excelentní kunsthistorik, extrémně šikovný politik, velmi dobrý manažer. Takového nám pravdoláska ještě nevygenerovala.

   • tresen napsal:

    Sice nechápu, pane LG, proč by Kotalíky měla produkovat právě a jedině „pravdaláska“ /pokud vím, v tomhle oboru příliš nefušuje/, ale dávám vám za pravdu v tom, že to byla výjimečná osobnost. Jako on to s režimem uměl koulet málokdo. Přes nepříznivé okolnosti dokázal NG udržet na solidní úrovni /hlavně v odděleních staršího umění/ a vybudoval si takovou pozici, že mu do toho vrchnost moc nekecala.

    • Laco Grőssling, zemaník napsal:

     Nepíšu pouze, ale pravdoláskou kontrarevoluce před 24mi lety začala a také si pamatuji to naduté, „nejsme jako oni“( tedy, jsme mnohem lepší ). A ono kde nic tu nic, spálená země, Biafra podprůměrného ducha, Eldorádo mamonu.

     Již asi půl roku píšu článek pro Kosu o porovnání „výkonnosti“ kultury před a po kontrarevoluci. Mám už téměř hotovou kapitolu o hraném filmu a také o architektuře a výtvarném umění. Věru pokontarrevoluční režim vychází z této komparace bídně.

     Hlavní otázka, která jej diskvalifikuje zrovna v oblasti na které stavěl a kterou se hrdil je :
     čím to, že máme tolik svobody a tak málo opravdových výkonů v umění, oproti době, kdy prý svoboda nebyla, jenže mimořádných výkonů bylo mnohem víc ?

     A ještě ke Kotalíkovi, nešlo jen o staré umění, zasloužil se sice o jeho umístění do Jiřáku, ale hlavně zrekonstruoval Anežku a získal Veletržní palác. K jeho dalším přínosům patří dlouholeté vytváření a metodické vedení sítě regionálních galerií z nichž žije ČR dosud. Ne jenom Prágl, také vesnice měla z jeho počínání užitek. A byl také praktik, uznávaný odborník, pamatuji si na jeho výstavu Umění 1900 na Hluboké, rehabilitující secesi někdy v roce 1965 atd. atd..

  • Laco Grőssling napsal:

   Naštěstí jen chyba taktická, ne strategická.

 35. Germanicus napsal:

  A ještě jeden odkaz:
  http://www.blisty.cz/art/69263.html

 36. kočka šklíba napsal:

  Nyní poslouchám ČT24 rozhovor s ministrem dopravy Žákem. Působí velmi sympaticka. Především je to nejspíše odborník, pak odpovídá na dotazy a nezdá se, že by jen trapně plácal a snažil se vykecat z nepříjemných otázek. Ale proč to dávám pod tento text, jeho sdělení, za co dostával Žaluda odměny je skandál, ne nějaké pitomě netaktické odvolání ředitele ND.
  Kdo neslyšel, Žaluda dostával odměny za to, že ze SR byla ČD kryta ztráta(jinak řečeno, za to kolik získal dotací do ČD).
  A jsme zase u těch, podle včerejšího legračního vyjádření jednoho zdejšího pravičáka o investigativních novinářích, ratlíků z médií. Zaznamenali to vůbec? Zaznamenali ten nehorázný, a jak se vyjádřil Žák, morálně nepřípustný systém odměn, a nejen u Žaludy? Není toto mnohem, mnohem závažnější zpráva? Také vyjádření Žáka o stavebních firmách, uzavírkách D1, kdy řekl, že stavební firmy by byly schopné zkrátit dobu oprav na polovinu, ale nikdo, tedy stát, to po nich nechtěl? Jak je tohle možné a není to zas důležitější než Burian?
  Takže jsme zase všichni skočili na dokonalé vymývání mozků těmi všehoschopnými lokaji, o to sofistikovanější, že zde mohli využít ty tzv. umělecké elity“. O kterých si ale myslím má jasno nejen venkov, ale i myslící Pražáci.

 37. Skogen napsal:

  No tak aspoň uvidíme, jakou mají kavárenské elity sílu.

 38. Řezníček z Brna napsal:

  Dnes ve zprávách v 19.00 hod na ČT-1: Velmi mile mě překvapil Richard Krajčo. Výborně mluvil o celkové politické situaci a to nejenom o současné vládě. Že-by změny tkzv. zezdola začali umělci?

  • hordubal napsal:

   No..to snad ne. To už tu jednou bylo(i s „umělcem“ na hradě) a kam jsme to dopracovali..

  • prirodovedec napsal:

   Je otázkou mira jejich prestize ve srovnani s 89. Mozna ale Prahu oslovit dokážou, fungovalo to tam u cira tak proc ne zase? U regionu bude problém, ze starosti prazskych hercu a tam chudnoucích se asi mijeji.

  • zdenekb napsal:

   Myslím, že Krajčo je zrovna ‚bílá vrána‘. Tuším, že kdysi dokonce podpořil ČSSD na nějakém mítinku, nebo snad osobně Buzkovou. Řekl bych, že stále drtivě převažuje issomádlovská skupina bezstarostných, co dolů zásadně nehledí.

  • pepan napsal:

   Krajčo je už poučenej, kdysi zahrál na socanským mítinku a dostal stejnou čočku jako Dejdar. Včil už dobře ví, že i když to tehdá byl jen kšeft, morální autority národa to pokládali za zradu. teď už proti větru nechčije.

   • zdenekb napsal:

    Chtěl jsem Vám původně oponovat a vyhledat příslušné zdroje, při tom narazil na Krajčův rozhovor z roku 2011… a musím Vám dát bohužel za pravdu. „Poučil se“ a zařadil se.
    I když v dnešních zprávách měl opravdu několik slibných momentů… 🙂

 39. Kanalnik napsal:

  Ad Sobotka a CSSD. Jde v podstate o trend pozorovatelny od prezidentske volby, kdy si lidi zvolili do druheho kola ony dva provarene politiky, coz zcela potvrdilo ztratu pameti a neschopnost velke casti spolecnosti se orientovat v politickem deni a delat spravne zavery pri moznosti volit. Misto zmeny si byl tedy vysledkem status quo. Pro mne obrovske zklamani.

  Totez se ted deje v CSSD – je zde moznost nakroceni od papalaskych tendenci k vice tradicni socdem strane, ktera oslovuje i stredoveho volice, ale jak stranici, tak verejnost vypadaji na to, ze chteji jit cestou pragmatickou, cestou sily moci, cestou papalastvi, lezeni do pozadi a cestou i kamardsoftu a malych domu. Ja bych to shrnul takto: komu neni rady, tomu neni pomoci. Asi to chce cas, ale netusim, kolikrat se jeste musi dotycni poucit.

  • táta napsal:

   Kanalník

   problém je v pohledu při respektování VAŠEHO POHLEDU…………PODLE MĚ VĚTŠINA levicových voliču se neztotožnuje s VAŠÍM POHLEDEM…….PROBLÉM je že vy svuj pohled podle mě středový roubujete jako vyjádřím to VAŠÍ VĚTOU…………..

   komu neni rady, tomu neni pomoci. Asi to chce cas, ale netusim, kolikrat se jeste musi dotycni poucit.
   LEVICOVÁ strana je levicová,naopak po zkušenostech co je střední volič sem zásadně proti,nezlobte se při znalosti VAŠICH POHLEDŮ MI DVA SE NEMŮŽEM SCHODNOUT.

   KDYŽ by někdo prosazoval váš pohled v ČSSD nebyla by to strana pro mě………tím neříkám že můj pohled je spravnější…………středový volič je v naší zemi defakto mirný pravičák a přesvedčuje že levicová strana se má přizpůsobit jeho pohledu………omyl.

   levicová strana musí zustat levicová……….naopak středový volič si musí projít ktery pohled je mu blíže……….nikoliv levicová strana se stávat mín levicová
   .

   • Kanalnik napsal:

    strana levicova ale neznamena strana malych domu a vsech tech aspektu, ktere jsem vyjmenoval – podle meho nazoru bude pripadne vitezstvi Haskovcu koncem strany, ktere se da jakz takz verit – ne proto, ze by byla vice levicova, ale proto ze bude vice demagogicka a vice orientovana na koryta ve svych nejvyssich pozicich

  • Hladis napsal:

   Dienstbier je jeden z mala, co ma v CSSD opravdu vnitrni konzistenci a silu vytvořit reálnou a samostatnou socialne demokratickou politiku a nenecha se nicim manipulovat. On je da se rici takove zjeveni. Ten jasne prohlásil: „Jenom ignorant nebo v horším případě oportunista může vnímat rozhodování o Rusnokově vládě jako rozhodování mezi Zemanem a Kalouskem. Není současná situace o jakémkoli spojenectví, ale především o svépravnosti a důstojnosti ČSSD jako strany nezávislé ani na Kalouskovi ani na Zemanovi a o její schopnost uspět ve volbách a prosazovat svůj program“. Samozrejme Hasek se do nej obouva pravidelne. Dienstbier proste vadi, jelikož není karieristickym oportunistou a takovy se v Ceku nenosi a bohužel ani nevoli. Ted vemte ty nazorove veletoce, kdy Hasek najednou je ten spravny hoch a Sobotka ten s dudlikem. Klaus vadil a Zeman nevadi……….atd…. Je to az smesne, jaky veletoc se zde odehral. Po te prezidentske volbe bude ještě legrace. Kolik sanci davate Sobotkovi ? Ja uz moc ne a Hasek se dobrovolne stava pesakem v Zemanove hre, aby se dostal k předsednickému kreslu a podkopl sobotkovcum stolicku. Je to neuveritelne okate. nejde o obcana ci zda Kalousek ci Zeman. Jak to je v muzikalu Drakula ? „Jde o peníze, jde o moc.“

   • Kanalnik napsal:

    Vidim to stejne. Vzhledem k tomuhle trednu v CSSD Sobotkovi moc sance nedavam. Pro mne to znamena mozny konec jakz takz duveryhodne levice v CR. Navic nechapu, ze lidi nevidi, jak je to Haskovo jednani strasne kratkozrake. Mam docela obavy, jak to bude v CR vypadat za 5 let.

   • spiklenec napsal:

    Nic není jak se zdá, a tato země je především KRÁLOVSTVÍ KŘIVÝCH ZRCADEL.

    U socanů pro Hejkala horuje generace důchodového věku. U mladých je odvařen. A u mladých socanů to vře. Mají dost nekonečné pitomosti Starců ve výprodeji chrámů konzumu. Soudruh Hejkal přijde na slet socanů, prohlásí – přišel jsem vám nabídnout přátelství , a svíčkové socanky pláčí. To není matroš na nějakou zásadní politiku. To je prostě průser. A tento průser reprezentuje soudruh Hašek. Nikoli úředník Sobotka, ale kariérní socan Hašek. Hejkal dostal socany na nakloněnou rovinu. To se mu povedlo. Ale tato rovina má jiný spád, než ho ve svých tazích přes ruskou ambasádu rozvinul. Hejkal je v podstatě už teď vyřízen. Ale jeho bastardi se budou mít čile k světu. Hejkal je poslední pravicová rána čížkům a nekonečným vykladačům dobroty menšího zla.
    Také jsem volil „menší zlo“ ve druhém kole o konečného prezidentistu. Už nikdy si nikým nenechám kecat – obzvláště na webu a tchýní doma – koho mám volit.
    A obzvláště začínám být osobně alergický na podpůrné stavby všech Hejkalových vylomenin.
    Na Hradě sedí pravicový hejl , který právě uvedl v život to, co sám tak kritizoval – vládne nám strana, kterou nikdo nevolil.

    • prirodovedec napsal:

     Hezke. Vas hlas mozna rozhodl :).

     Zeman oslovuje duchodce nejen u socanu, ale i mezi volici. Koho oslovuje ve strane je celkem nepodstatne je jich par. Tito volici duchodci ještě jedno dve volebni obdobi asi vydrzi.

     Mladi socani jsou asi jako bile vrany, mladi volici nebudou volit socany ještě mnoho let. Vyjimecne mozna nektere profese a nektere regiony. Nekteri mozna az zestarnou, a pak mozna Dienstbier ziska i volebni nejen medialni silu a oslovi nejen sve nevolice, ale i ty potencialni volice. Predpokladem ovšem je, aby se zmenila ekonomicka mizerie, ale to dle i mezinárodních 🙂 hodnoceni je pro CR na desetileti nemozne. Spise cekam „polske reakce“ mlade generace tj. ekonomicka emigrace.

     „Hejkal je v podstatě už teď vyřízen.“

     Vekem a zdravotne ano, proto jsou tak prekvapive ty obavy z neho.

     „Hejkal je poslední pravicová rána čížkům a nekonečným vykladačům dobroty menšího zla. Také jsem volil “menší zlo” ve druhém kole o konečného prezidentistu.“

     Jste asi jeden z mala co ho volil a prozrel. Mne a mnoha dalším se zrejme dle diskusi „mensi zlo“ zamlouva a každý den rozvratu věrchušky si vychutnáváme.

     „Už nikdy si nikým nenechám kecat – obzvláště na webu a tchýní doma – koho mám volit.“

     Dospivate. Každý ma hajit Tesit Vas muze, ze mnoho dedku a bab se drive nechalo presvedcit kvůli mladym a volilo proti svým zajmum. To postupne mizi. Mel jste volit kcharla.

     „A obzvláště začínám být osobně alergický na podpůrné stavby všech Hejkalových vylomenin.“

     To vite, slabsi povahy a idealiste potrebuji zduvodneni, ze se něco kona podle dobra, ci vyššího principu, vedomi, ze „oni“ (ti zli, co ublizovali) dostavaji napraskano jim nestaci.

     „Na Hradě sedí pravicový hejl , který právě uvedl v život to, co sám tak kritizoval – vládne nám strana, kterou nikdo nevolil.“

     Nejakou chvilku. Za tu chvili jen rozvrati mocenske pasaliky. Sotva ziskaji hlasy, a pokud ano, inu zrodial se nova hvezda :).

   • prirodovedec napsal:

    Vystizne. Zejména: „Dienstbier proste vadi, jelikož není karieristickym oportunistou a takovy se v Ceku nenosi a bohužel ani nevoli.“

    Co z te vystiznosti plyne? ZATIM tzv. humanisticka levice nemá volice. Stredovi a pravicovi by nevolili ani jeho socany, zemaniste, zemanici, socky, socani zase jeho socany. Pisu o tom dále, Je to ted PR versus ekonomicka situace u levicových volicu. Tj. jak a kym si daji vymyt mozky a jak dalece budou volit alespoň trochu podle svých momentálních ekonomických zajmu.

    Ještě poznámka, az bude prilezitost (sem to asi uplne nepatri, ale asi by se to sneslo?), pokusim se zareagovat na ten Vas poslední vstup a i ten další „co jste nalozil“, jak jte napsal. Oba byly zajimave.

    • Hladis napsal:

     Podivejte. Cekat od pravičáka, nebo levicaka, ze to hodi na druhou stranu nelze. Pro ty je jiné videni světa mimo jejich obzor a chapani. To jsou skupiny, co mají sve barikady postavene a vesele jsou pripraveni v předem pripravenych pozicich utocit na jakéhokoliv protivníka. Kazdopadne Dienstbier by byl schopen oslovit volice kolem stredu. Nemyslim si, ze by v CZ dokazal vytvořit silnou stranu odtrzenim od CSSD a on o to ani neusiluje, jelikož je konzistentni v tom, ze je socialni demokrat. Kazdopadne jednotna, konzistentni, moderni a silna CSSD s jasne vymezenym racionalnim a hlavne realistickym programem by byla lepsi alternativou po znemozneni prave strany spektra. Takhle muze dojit ke scenari vyhra-nevyhra druhy dil ci jinym hororovym scenarum.

     Dle ekonomických zajmu………..mno vzhledem k tomu, ze vláda muze ovlivnit ekonomiku jen v rozmezi 10%…………..,ale chápu kam tim mirite. Vite ekonomika a hlavne společnost by mela slapat i bez politiku. Mam v hlave téma o K.H. Borovskem…….myslim, ze on je stále aktuálním, ikdyz zil v jiné době a psal v jinem kontextu.

     • prirodovedec napsal:

      “ Cekat od pravičáka, nebo levicaka, ze to hodi na druhou stranu nelze. Pro ty je jiné videni světa mimo jejich obzor a chapani. To jsou skupiny, co mají sve barikady postavene a vesele jsou pripraveni v předem pripravenych pozicich utocit na jakéhokoliv protivníka.“

      Zni presvedcive. Dodal bych, ze v minulosti (devadesata leta) zde byli „klausovym neoliberalismem kovani pravičáci“ a ostatni, na zaklade zivotnich zkusenosti se mnozi, co by Vam asi i rozumeli stali „klausovymi neoliberalnimi idejemi vykovanymi“ levicaky. Ti pak nahlizi na ty bez osy pravice-levice bud jako na idealisty nebo na pravičáky, kteří ted pouzivaji tuto taktiku. Kazdopadne se lide mijeji v case.

      „Kazdopadne Dienstbier by byl schopen oslovit volice kolem stredu.“

      Tech je dnes podle mne minimum. Vy, vlk, kanalnik asi. Uz ne mnozi ti, kteří se za ne prohlasuji (pani SS aj.).

      „Nemyslim si, ze by v CZ dokazal vytvořit silnou stranu odtrzenim od CSSD“

      Není prostor.

      „a on o to ani neusiluje, jelikož je konzistentni v tom, ze je socialni demokrat.“

      To je ta otázka jaky, viz jedna nedavna diskuse na blistech mezi mladymi a starymi.

      „Kazdopadne jednotna, konzistentni, moderni a silna CSSD s jasne vymezenym racionalnim a hlavne realistickym programem by byla lepsi alternativou po znemozneni prave strany spektra.“

      Jiste, ale nejsou lide.

      „Takhle muze dojit ke scenari vyhra-nevyhra druhy dil ci jinym hororovym scenarum.“

      Pocitam s tim. Jen predpokladam, ze i v nejhorsim pripade budou s velkou pravdepodobnosti méně hororove nez ty nejlepší od famiglie.

      „Dle ekonomických zajmu………..mno vzhledem k tomu, ze vláda muze ovlivnit ekonomiku jen v rozmezi 10%…………..,ale chápu kam tim mirite.“

      Predpokladam. Zkratka ten kdo hlasa socialno ma potize okrádat jako asocial :). Podobne levicova neschopnost nekonat reformy je pro mne prednosti proti pravicove neschopnosti je konat.

      „Vite ekonomika a hlavne společnost by mela slapat i bez politiku.“

      Proto vitam permanentni politickou krizi, protože podle mych zkusenosti konani politiku v CR je na vysost skodlive. Lepe, když se perou.

      „Mam v hlave téma o K.H. Borovskem…….myslim, ze on je stále aktuálním, ikdyz zil v jiné době a psal v jinem kontextu.“

      Jsem zvedav.

     • Hladis napsal:

      Vy berete volice dle této diskuze. To je spatne. Je tu drtiva většina, co jen cte. Dále mate politicky prostor pekne rozvrstven. Je tam skupina lidi, pohybujici se na levem a pravem stredu. Proto pocitam třeba s navratem KDU-CSL. Tito stredovy pak rozhoduji volby ve vetsine civilizovanych zemi. Ti rozhodnou kdo bude sestavovat vladu. Nikoliv zatvrzely radikalove. V CZ je jich vcelku dost a zalezi na tom, kdo je ulovi. CSSD prohrala volby, protože je nedokazala získat a ti to blahove hodili spolku jako VV a TOP09. Strategie CSSD byla natolik tragicka, ze ji protivnik vyuzil bezezbytku. Pokud si imaginarne predstavim CSSD s real politikou, tak jsem si jist, ze by byla schopna volice oslovit natolik, ze vyhraje volby se silnym mandatem.

      No ale to narazi na to, ze nejsou lide. To jsem zminoval i v revoluci zdola. Bohuzel většina stran v CZ jsou lidsky i ideove vyprazdnene. Chybi vzory, chybi statnici ,chybi všechno…

      No tak Druhy „necas“ to snad nebude, ale cesko potřebuje jako sul stabilni politické prostředí. Tz. silny mandat a silnou vuli provest zasadni zmeny ve statni sprave a rizeni státu. Nikdo jiny tu není kdo by tu rukavici zvednul, nez CSSD. Ted jde o to, jak si s tim poradi a par kariéristických oportunistu a hochstapleru to spise zabije.

      Vy chcete neprovádět reformy, nebo-li nedělat vůbec nic. Jenze ikdyz společnost není uplne zavysla na centru, tak stále je potřeba reagovat na aktualni problémy a nekonani by v pripade Ceska vedlo do Reckeho scenare. S nekonanim a nevytvorenim nejakeho konceptu přijatelného pro většinu obyvatelstva to tam pujde rychle.

      Mam to jen jako vnuknuti. Dost se tu s nim operovalo. Je mi myslim nazorove blizko (z toho, jak jsem ho pochopil).

      .

   • jaa napsal:

    mno, já spíš, že Dienstbier -dlouholetý rodinný pšítel KŠ, je tam proto, aby se ČSSD rozložila… sorry… všechny jeho činy tomu nasvědčují…….než se dostal na vyšší úroveň, tedy vedení — … byla konzistentní a spolehlivá… teď je povýšenej větrník , spíš to vypadá na podkytičky….

    • Hladis napsal:

     Mno tak tohle patri do konspiracnich teorii. Diestbier jako agent provokater 🙂 Tomu snad neverite ?

     • Laco Grőssling, zemaník napsal:

      Hladisi, nevolil tento chameleon z ČSSD Barela dobroty ? Tím se totálně zdiskreditoval.

  • prirodovedec napsal:

   Podle mne velmi dobry postreh: „tak verejnost vypadaji na to, ze chteji jit cestou pragmatickou, cestou sily moci, cestou papalastvi, lezeni do pozadi a cestou i kamardsoftu a malych domu.“

   Podle mne typicky postreh pro Vas. Zaroven pro mne cenny, protože mi vysvětluje, proc nemůže Vas názor zrejme sireji v CR (i zde) uspet. Obtizne ziskate pro sve myslenky tzv. „veřejnost“, když si precte takova hodnotici slova, vyvodi z nich pohrdani vuci sobe a nepochopeni a zatvrdi se. Nebudte pak zklamany, protože toto hodnoceni „verejnosti“ se nevymyka z i mediálního trendu v CR („proc jsou ostatní volici tak uzasne hloupi v CR“) a i to mi vysvětluje to, co Vam vadi, tj. proc ti tak „spravni“ nejsou vyslyseni. Da se cekat, ze se to bude stupnovat s postupujicim zduraznovanim, jak to ma byt spravne. Vetsinova motivace s zcvrkne na: „vim jak to je a zadny zumpalista nebo někdo jiny mne nepresvedci“, „pravicove zlo musí byt porazeno a vse je omluveno“. Je to podle mne logicky důsledek fakticke neschopnosti „tech elit s ideály“. Nedokazali je zit, nedokazali ji obecne prosazovat, stali se konformními, prohrali to nejcennejsi, přirozenou autoritu.

   • Kanalnik napsal:

    Berte to jako referenci do budoucna, treba se tu za 5 let sejdem a podiskutujeme, jak dnesni rozhodnuti v CSSD ovlivnila tuto stranu a politiku v CR. Jinak ja nemam vzdycky za cil nekoho presvedcit ci pobidnout k prijeti meho pohledu. Proto nekdy pisi bez obalu – lidi na stejne vlne zareaguji, me se ulevi, a oponenty stejne nepresvedcim, to muze jen cas a vlastni zkusenost. Ano, mozna to nekoho zatvrdi, to by mne mrzelo. Ja sam se na druhou stranu zatvrzely necitim i pres nektere pro-zemanovske komentare zde na Kose. Je to asi o lidech a to se tezko odhaduje pres internet. Staci udelat ukrok vzad, podivat se na diskuzi z povzdali a ono se to hned jevi ne tak dramaticky.

    • prirodovedec napsal:

     Zalezi co ocekavate. Ja pokračující krizi a pokracujici rozklad CR s tim, ze levicove strany a vlády ten pad do bahna lidem trochu zmekci proti chemickému Alimu. Reseni navidim, at je tam Dienstbier, Hasek, ci Sobotka. Jedine, co muze pomáhat, pokud neschopne a neiniciativni socanske vlády nebudou prilis nicit ty dole tak jako dosavadni pravicovi diletanti a ti dole v souladu s rozbitim spolecnosti do skupin se budou lokalne seberealizovat a prezivat. To je podle mne cesta ke zlepseni situace. Jiné nastroje prilis nejsou. Duvera v tzv. elity a autority nizka, ochota nadchnout se celospolecensky minimalni, ekonomicka zakladna pro nejakou mobilizaci minimalni, bud zahranicni nebo v rukou pijavic na statnich zakazkach, sem tam ostrůvky povestne pozitivni deviace :), ekonomove a analytici vesmes dogmaticti, zumpaliste zoufale neschopni cilit na podstatne věci pro preziti spolecnosti v kotlince, hlubsi vzdelavani upada ac pomaleji nez jinde, atd. Myslim, ze je Vam dobře za kanalem a dobře CR bude, když se mladi rozbehmou po svete a nezapomenou na ty sve doma. Něco jako mirne uspesnejsi ukrajinsky model. Cili ve Vasich intencích uz to nemá reseni., jak sam uvidíte.

  • Skogen napsal:

   Mám za to, že výsledek prvního kola byl vcelku přirozeným uplatněním vězňova dilematu, kdy se jako zásadní dvě skupiny ukázaly být „pravdoláskaři“ a „pragmatici“, už proto, že každá z kategorií už svého zástupce na Hradě měla.

   Ty „papalášské“ tendence příliš nechápu, to je nějaký stereotyp? Třeba právě za Sobotky bylo před dvěma lety schváleno vnitrostranické referendum. Středovější politiku by ČSSD realizovala pod Haškem. Což by pravděpodobně znamenalo ztráty u levicověji orientovaných voličů. Osobně si ovšem myslím, že věcně ČSSD se středem nemá problém. Anebo jaké téma a vymezení by ji vlastně mělo ke středu posouvat? A je to něco reálného, anebo je míněn čistě politický marketing?

   • Hladis napsal:

    Hasek je clovek, kteremu jde ciste o moc a dere se k ni vcelku systematicky. Nejde u nej posuzovat něco, jako zda je ten pravicovejsi ci levicovejsi. Ja verim na sociálnědemokratickou svébytnou politickou stranu a tu nevytvori banda oportunistu bazicich po funkcích a moci. Ti to pouziji jen jako vytah k moci. Prikladu v české politice je myslim dost. Třeba prave Zeman, který je levicak asi jako ja anarchista. Nepovazuju sobotkovske kridlo za nejake ideály a perfektni politiky, ale v této situaci bych konzistentni stranu postavenou na Dienstbierove tezi uvital. Aneb vytvořit stabilni prostředí a stabilni politiku. Jenze zde se rodi nejspis další pruser. Je chybou stále posuzovat co je levoicovejsi a pravicovejsi. Vsimnete si, ze to pouzivaji politici jen tehdy, když si nevi rady, nebo aby nejakou kravinu zduvodnili.

    • Skogen napsal:

     Právě proto, že Zeman není typicky levicový, ba dokonce bych řekl, že není ani v zásadě levicový, protože mu nečiní problém přinejmenším příležitostně prosazovat pravicová řešení (viz spor Špidla x Zeman), vyžadují-li to jím nahlížené okolnosti a fakt, že k Zemanovi Hašek tíhne, dokládá, že by Hašek Zemanův styl kopíroval. A už je mi naprosto jedno, jestli z touhy po moci, anebo z vnitřního přesvědčení.

     Pokud se kde totiž skutečně dělá chyba, pak ani tak ne v polarizaci levice – pravice, byť se najdou i tací, co se vymykají (Zeman), ale v přílišné personalizaci politiky. A tak mně osobně bylo naprosto jedno, jak působil Paroubek, který byl velice schopným předsedou vlády, leč tragickým selfimagemakerem. Nepotřebuji totiž Paroubka v posteli, ani si vytvářet nějakou jeho ikonu, mně stačilo, že podle mého schopně řídil stát. A naprosto stejně nepotřebuji hledat idol ani v Bohuslavu Sobotkovi.

   • Kanalnik napsal:

    Hladis to napsal za me. Myslim, ze CSSD bude mit se stredem problem, pokud v jejim cele budou oportuniste, kteri budou ovladani tim, jak budou odecitat Milosi Zemanovi ze rtu. Pak to bude smeska pravicovo-levicovych tezi s hlavnim cilem vytezit ze sve pozice a moci co nejvice – proto pisi o oportunismu. Hasek je tohoto ztelesnenim. Hezky clanek o teto situaci ma pan Zak na A.cz.

    • Skogen napsal:

     Chápu-li to tedy správně, vyčítáte Sobotkovi, že nezatočí s Haškem.

     • Hladis napsal:

      Jo kdyby mohl. Ale nemůže. Muj bratr by to resil bouchnutim do stolu a jasne nazval věci pravými jmeny. Stalo by ho to nejspis kreslo, ale zustal by svůj a pevny. Sobotka na to nemá a hlavne jeho pozice je proste oslabena diky krajum, kdy ikdyby byl předsedou třeba bulldozer Paroubkovskeho typu, tak by proti sile kraju nic nezmohl. Zrizenim kraju a vytvorenim novych samostatných central si strany sami podkopli stolicku.

      Chápu Paroubka jako jisty silovy faktor, který CSSD ted nemá. Ale Paroubek osobne neudelal chybu jen ve vytvorenem image, ale i ve vyberu osob a viditelnych pitomosti v programu, jako trinacte duchody. To mela byt pro CSSD lekce, ze jen pasivnim sbiranim hlasu a blbnutim v opozici se neda pokazde vyhrat.

     • Kanalnik napsal:

      vycitam clenum CSSD, ze si navolili do predsednictva takove lidi jako je Hasek… do nitra CSSD nevidim, takze nevim, jake tam jsou tlaky na Haskovo kridlo, pokud tam jsou, z meho pohledu jedine dobre

     • Skogen napsal:

      Hladis

      Jako autenticky levicovému politikovi bych Paroubkovi v realitě růstu a konvergence s Maastrichtem 13. důchod jako veskrze levicové téma nijak zvlášť nezazlíval 😉 Tím spíš, že by ty prostředky byly raz dva ve spotřebě, ergo žádná újma. S církevními restitucemi to bude jářku problematičtější, ale ani živení různých ProMoPro, tvůrců nového registru vozidel a IZIPu asi stejným způsobem neposlouží, byť státní prostředky vydávány jsou plnými hrstmi. Jde o úhel pohledu v dílčích záležitostech.

      Trocha nostalgie 😉

      http://www.epravo.cz/v01/index.php3?s1=3&s2=0&s3=0&s4=0&s5=0&s6=0&m=1&typ=clanky&back%5Bs1%5D=3&back%5Bs2%5D=0&back%5Bs3%5D=0&back%5Bs4%5D=0&back%5Bs5%5D=0&back%5Bs6%5D=0&recid_cl=40190

      http://zpravy.idnes.cz/stem-lide-hodnoti-vladu-nejlepe-za-dva-roky-f2b-/domaci.aspx?c=A050725_131740_domaci_ton

      http://www.novinky.cz/domaci/68568-pruzkum-hodnoceni-vlady-je-nejlepsi-za-tri-roky.html

      Ale je to stará písnička, která dávno neplatí 🙂

      Jako silový element byl označkován především médii, také díky svému humpoláckému vystupování, na které je ovšem stejně humpolácké dát, ve skutečnosti zmiňovanou demokratizaci v ČSSD inicioval, Sobotka ten program převzal. Ano, ukázalo se, že demokracii vnímáme stále ještě jako šidítko a ve většině na nás dobře působí pevná ruka v kvalitním rukávu, ačkoliv ČSSD tak dále pokročila ke standardním evropským demokratickým stranám.

      —————-

      Kanalnik,

      s tím souhlasím. Vidím to tak, že rozsah preferencí je na ČSSD už příliš veliký na to, aby bylo možné zabránit projevům silných názorových proudů. Myslím, že je to problém kterékoliv velké strany, vždyť podobnému se nevyhnul ani natolik zdatný a charismatický politik, jako je Václav Klaus.

    • táta napsal:

     Kanálník

     ale problém je že VÁŠ pohled u HLADISE JEŠTĚ VÍCE….ŽE VLÁDU Nečase nepovažujete za největší zlo co tady kdy bylo pak samozřejmě hlavně HLADIS VŠECHNY lidi s jiným pohledem nálepkuje jako ideology,slepé atd VY SE KTOMU přidávate a defakto mi sdělujete jak sem hloupí že to nechápu. MÍCHÁTE totiž jabka a HRUŠKY…………….většina z nás je proti HAŠKOVI jako takovému bohužel SOBOTKA DĚLÁ NEPOCHOPITELNOU CHYBU……….ano souhlas muže to vést že SOBOTKA SKONČÍ a stranu převezme HAŠEK což bude promě katastrofa……………jenže SOBOTKA MĚL udělat co zde psal VLK………….MLUVÍTE TOTOŽ OBA O NĚČEM JINÉM.

     JÁ například volil v prvním kole Dinzbíra,pohled není kravina jak píše Hladis,je jedno jestli tomu říkáte světonázor nebo levicovost pravicovost,většinově se tomu na celém světě říká pravicová levicová vláda maximalně středová…nikoliv kravina

     Pro mě střed není ryba ani rak navic u nás středový volič je chiméra defakto se vždy přiklání k pravici viz třeba paní S.Š TO JE TIPICKÝ PŘÍKLAD která tvrdí jak je středová plná usta kritiky aby konstatovala nakonec že volí top

     NAOPAK TED SOBOTKA,Dinzbír nahravaj jak HAŠKOVI A ZEMANOVI a stačilo jednoduše se postavit hned na začátku jak to napsal VLK…………takže vy tady nálekujete lidi jako slepé ………přitom to dáváte do své šablony

     • Hladis napsal:

      „……..ale problém je že VÁŠ pohled u HLADISE JEŠTĚ VÍCE….ŽE VLÁDU Nečase nepovažujete za největší zlo co tady kdy bylo“

      Jste natolik ozraly, ze uz uplne nevnimate realitu, nebo jste na drogách a vydite bludy ??? Jinak si ty neustale blaboly na mou osobu uz vysvětlit nedokazu.

     • táta napsal:

      hladisi

      ožralej mužete být akorát vy……….každy cikán hádá podle své planety………..jak sem napsal víše a poprvé na internetu použil………opakovat není třeba……….VAŠE OSOBA MĚ NEZAJÍMÁ OPROTI vám nenalepkuji…………..ovšem váš nazor to je jiná…….ten čím dál více dokazuje jak nesnášite když někdo oponuje a nedokážete se oprostit od osobního napadaní…………..krom kontatování slova že jste vul navašepovyšování mě VAŠE OSOBA je ukradená…………..ovšem názor to je jiná a na to dokážete jen uboze reagovat

      ono u člověka ktery je abstinet,a v mém věku co drogu prakticky na živo neviděl,navíc osobně VÁS ZNÁM………..KONEČNĚ OPĚT TO PSANÉ NĚCO nalepkováníO vás vypovídá.

      na hloupé nalepkování rozhodně mlčet nebudu

     • Kanalnik napsal:

      „ŽE VLÁDU Nečase nepovažujete za největší zlo co tady kdy bylo“ – no ja ji povazuji za nejhorsi vladu v polistopadove dobe, to urcite…. ale proste nerad vidim nahrazovani te Necasovy katastrofalni vlady vladou pochybnou a navic ovladanou prezidentem narcisem… ne, nepreji si navrat ODS, TOP09 & LIDEM, preji si predcasne volby… souhlasim s tim, ze Sobotka mel hrat aktivnejsi roli od zacatku a zistak pro sebe a pro CSSD lepsi pozici, tak jak navrhoval Vlk

     • táta napsal:

      Kanalník
      MÁ CHYBA samozřejmě sem měl na mysli po pádu komunistů,i když co samozřejmě nejde vyjmout politické procesy za komunistů považoval bych jí absolutně nejhorší.

      ALE zase má chyba nazorově se prezentujete že to za nejhorší nepovažujete,já taky nejsem nadšen s RUSNOKOVY VLÁDY,ALE KDYŽ KONSTATUJETE že taky to považujete za nejhorší,musíte realisticky posuzovat situaci,když nesouhlasili s předčasnými volbami jiná možnost nebyla,a tady přece nemůžete pak lidi nalepkovat že vše jiné jen né NĚMCOVÁ ZA SLEPOST

 40. táta napsal:

  mimo téma
  ted jsem ve zprávách viděl palec nahoru za extrémní skok do vody ze železničního mostu od profíků pro mě jasný palec dolů hned se pár netrenovaných blaznů bude chtít vytahnout,takové skoky patří na sportoviště a né z mostu

  • Skogen napsal:

   Napíšu cynicky – blbců je tolik, že by to trošku chtělo probrat…

 41. Puck napsal:

  To je najednou péče o ČSSD. Kanálník, Skogen, Hladis, Spiklenec, všechno kovaní pravičáci, kteří ČSSD volit nebudou ani kdyby zlatá byla. Že by příkaz shora ?
  Neměli by se spíše zajímat o to, proč jsou TOP a ODS ve výzkumech až za KSČM, a co s tím ? 🙂

 42. prirodovedec napsal:

  A pamatujte, ze dvojiti agenti jsou nejlepší. Vite, ze to jde s Vasi centrálou z kopce, takze když nejake instrukce nam tu napraskate, ja se pak za Vas primluvim.

 43. kočka šklíba napsal:

  Kanálníku napsal jste: “ ne, nepreji si navrat ODS, TOP09 & LIDEM, preji si predcasne volby…“, ale to přece my skoro všichni tady taky. Ale jak mohl Zeman ty předčasné zařídi,t z Vás ani těch ostatních kritiků Zemana, jsme nedostali. Já opravdu nechápu tento Váš postoj. Nechcete zpátky tu naprosto ničemnou trojkolku, ale na Zemanovi nenecháte nit suchou, když alespoň tohle dokázal, odstavil ji částečně od koryt a hlavně od dalšího škodění a devastace státu.

  • Kanalnik napsal:

   Zeman neodstavil, vlada odstoupila sama. Samozrejme, ze Zeman ma v rukach moznosti a tak je vyuziva, ale trochu mi to pripomina chozeni slona v porcelanu. Ono by to slo v klidu a bez emoci, ale to by nesmel zamerne provokovat a tim vyhrocovat situaci a zavdavat pricinu k protiutokum v budoucnosti, stejne jako nektere kroky Rusnokova kabinetu, ktere tu diskutujeme (zejmena, kdyz nemaji politicky mandat).

   Navic k tomu jeste Zeman svym vlivem zacina rozkladat CSSD, ja si tedy jeho oportunni Haskovce ve vedeni CSSD nepreji, a nepreji si to proto, protoze me na te strane zalezi. O tom se tu bavime. Ale Zeman proste rozehrava svoje hry, dobro CSSD na pameti podle meho nazoru nema. Jinak by ji svym vlivem nestepil. CSSD tim muze jedine oslabit. Ale muzu se plest vzhledem k vetsinovemu volici, kteremu asi nerozumim.

   Jak predcasnych voleb dosahnout, to je otazka. Rozhodne by to ale slo bez vsech techto doprovodnych a nadbytecnych her.

   • kočka šklíba napsal:

    No ano odstoupila, jen jsem měla na mysli, že klidně mohl vyhovět Němcové, tvářit se, že jí věří těch 101 a jmenovat jí. Neudělal to, udělal přesně to, co mohlo vést k rozpuštění sněmovny kdyby se barelovi a Kalousovi dalo věřit. Jinými slovy kdyby barel a kalousek nebyli profláknutými lháři. Už nyní bychom se přiroavoval na ty předčasné volby.
    Druhá věc je, že tvrdíte, že Zeman rozkládá ČSSD. Nn, on ne, to oni si tam šlapou po bábovičkách. Haška nesnáším a nevěřím mu od předminulých krajských voleb, zatímco Sobotku jsem měla za dobrého politika(v rámci možností). Nyní se ale chová nevysvětlitelně. A souhlasím s tatou a jeho příměrem k vrahovi jako zachránci dětského života, naprosto to podle mého vystihl.
    To že Balvín odvolal Buriana byla pitomost ale marginální, spíš byl zajímavý dnešní Žák v Interwiev24. To bylo mnohem důležitější a tam je dobře, že tu , i když bez důvěry, pár týdnů tato vláda bude.

    • Kanalnik napsal:

     mne nevadi vlada uredniku na par tydnu, pokud to protahne cas na dalsi reseni, ale vadi mi ten styl Zemana a jeho hry kolem

     • kočka šklíba napsal:

      No to byste musel upřesnit, je to moc obecné :).

     • Kanalnik napsal:

      Nezda se vam, ze se snazi umensit a trochu ponizit Sobotku? Jak sam tak usty Mynare?

 44. Alex napsal:

  No Balvín sedl na tygra a konal – myslím, že v dobré víře. Zatím mám totiž pocit, ale mohu se mýlit, že by to měla být vláda opravdu pracovní. Nicméně chyba to byla a je otázkou, zda oprava něco napraví. Oni ti „umělci“ neodstoupili podle mne kvůli tomu poslednímu excesu, ale kvůli tomu, jak jsou ony tři soubory řízeny POLITIKY dlouhodobě – a džbán přetekl. Tohle začal Besser snahou po sloučení. Balvín se domnívá, že mělo být normální veřejné výběrové řízení a že nebylo, a samozřejmě že se chystal i na ředitele NG. No a spálil se. Shodou okolností byl zvolen člověk, který na to má a bez nějakého „byznys“ plánu.
  Kdysi v 90-tých letech jsem vyslechl, jak by to mělo být z výběrovými řízeními na šéfa vš. A platí to i pro tyto umělecké instituce. Měla by to být jakási rada či kolegium odborníků nezávislé na politice, které dlouhodobě dopředu někoho vybírá, oslovuje a výběrové řízení tomu podřizuje. Je zřejmé, že je to odvislé od integrity a legitimity oné rady či kolegia a jejich čestnosti a odbornosti. Bohužel, jakkoli se to nezdá, je to dílo pravice, Dostál ambice podobné Besserovým nikdy neměl. Pravice tu zavedla režim známých známých, klientelismus a korupci i tu a nelze zapomenout na guru v tomto směru – Václava Klause, jenž se chtěl jako politik poutat řetězy na protest k bagrům, pokud by se měla stavět Kaplického chobotnice. Klaus tu nastolil trend, že politikův vkus a odbornost je ten důvod, proč i tady má rozhodovat politik. To je ten celý průšvih. Burian absolvoval výběrové řízení, které je venku normální.

Komentáře nejsou povoleny.