Výbuch 101 ve stínu Václava Klause? A proč by to dělal?


Včera jsem  konstatoval,  že  stojedničkový  puč  není   samo sebou.  že  tam musely  zapůsobit  nějaké  zásadní  zákulisní  síly a  že, dle mého názoru, přišly  ze  stínu Václava  Klause. A  jak  se ukázalo, nejsem  zdaleka  sám, kdo s touto konstrukcí přichází. K témuž  dospěli  i dva  velmi  renomovaní političtí  komentátoři  – Erik Best a  Petr  Nováček.

S oběma  často nesouhlasím, ale  oba mám ve své  elitní  desítce  v  tuzemsku působících  novinářů a  jejich  komentáře  a  analýzy vyhledávám a beru  velmi vážně. Častý  můj a jejich  rozdílný názor  mi  v tom nijak nepřekáží.  Mám  je za poctivé  a nade  vší pochybnost  jsou  skvěle  informovaní a umí   nacházet  souvislosti. A  že mají  jiné politické preference  než  nějaký  vlk?  Božínku,  proč  by  zrovna  tohle  mělo vadit?!  Pro velmi mnohé  splývá  dobrý nebo správný  názor a  s názorem  souhlasným, jak to cítí ten  dotyčný.  Pro mne už  dávno ne.  Slova  správný   a  souhlasný  nejsou a nikdy nebyly  vzájemným synonymem!

Ale  zpět  k materii – stojí  za  pučem  Florián  /Úlehla  a  torpedováním   101  také  Václav  Klaus neb  ne?  A když  ano, proč?

Teď  odbočím – včera  jsem  napsal , krom jiného, toto:

Ale  proč  by  to  Klaus   asi  tak dělal  a  co  tím sledoval?  Nabízí  se  snadná odpověď – chce  zpět  do politiky, převzít  ODS. Vždyť  už  ho ptákostrana  dokonce o to na kolenou  prosí.

  Pokládám  takovouhle  odpověď  za  stejně  snadnou  jako duševně nedostatečnou  a zpozdilou.

Den se  dnem sešel  a  Klaus to veřejně potvrdil do  televizních  kamer před  výšlapem na  Sněžku! Viz:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Klaus-utnul-snahy-Kuby-Do-ODS-v-zadnem-pripade-nejdu-281769

Takže  – nešlo li  Klausovi  o návrat do krachující  modré partaje a  přes ní do velké politiky,  pak proč  by tedy   nějak  do  dění  zasahoval?

Než začnu odpovídat,  dám sem  ještě  jeden  citát.  Z  toho Besta, který  byl ve  včerejším  článku  nalinkován:

Prezident Zeman během svého sněmovního projevu naštval politiky ODS a TOP 09, když prohlásil, že než by podnikl případný druhý pokus jmenování premiéra, počká několik týdnů do ukončení vyšetřování žalobce Ivo Ištvana. O termínu několika týdnů měl Miloše Zemana při nedávném setkání na Hradě ujistit sám Ištvan.

Tohle určitě nebylo koordinované. Ivo Ištvan z toho výroku asi moc radost neměl. Podle mě je to podpásovka ze strany pana Zemana. Ištvan to vzal na sebe ve smyslu, že prezidenta vůbec neměl navštívit. Přičemž výroky Miloše Zemana nevyvrátil, ale ani nepotvrdil,“ uvedl Erik Best.

Prezident republiky podle Besta žalobci Ištvanovi sice poskytuje morální podporu, ale zároveň prý podkopává jeho autoritu. „Ištvanova pozice je tak velice oslabená. Otázkou je, zda to není záměr. Marie Benešová řekla, že když byla státní zástupkyně, měla problém s tehdejším premiérem Zemanem, který prý chtěl jen zatýkat. Sama mu podle svých slov musela vysvětlit, že nejde zatýkat jen tak, že k tomu jsou potřeba důkazy. Zeman prý nepoznal rozdíl mezi politikou a justicí,“ zmínil novinář výroky dnešní ministryně spravedlnosti z týdeníku Respekt z 8. července tohoto roku.

Prezident Zeman během svého sněmovního projevu naštval politiky ODS a TOP 09, když prohlásil, že než by podnikl případný druhý pokus jmenování premiéra, počká několik týdnů do ukončení vyšetřování žalobce Ivo Ištvana. O termínu několika týdnů měl Miloše Zemana při nedávném setkání na Hradě ujistit sám Ištvan.

Pokud bude Ivo Ištvan dělat, co se líbí Miloši Zemanovi, tak ho bude podporovat. Jakmile ale udělá něco, co se mu nebude líbit, třeba zatkne někoho jemu blízkého z Hradu, už má munici, aby Ištvana odrovnal. Podobně se prezident zachoval k paní Peake, pozval ji párkrát na Hrad – a pak ji zesměšnil. Následně udělal totéž s Martinem Kubou, když ho pozval do Lán a pak zveřejnil tu fotku. Snažil se tím v rámci toho podkopat jeho autoritu. Teď to dělá panu Ištvanovi.

S  touhle  úvahou  Erika  Besta  bez  výhrad  souhlasím.  Ostatně  – o Zemanově projevu  ve  sněmovně  jsem, vedle  dalšího, konstatoval,  že  nebyl ani tak určen  těm  v poslaneckých lavicích, jako nám  všem  mimo  ně. I pro mne  jím byl  Ištván použit  ryze účelově a nikoli zmíněn proto, že bych si  snad  myslel, že   Zeman vyjevil světu,  že korupce, kterou  olomoucký vrchní státní  zástupce  začal  šetřit,  bude zastavena,  kvůli  nutnému ozdravění poměrů  v zemi, jen přes jeho  mrtvolu. Na  to  si příliš  dobře  pamatuji  hesla  o  Čistých  rukách a  jejich následnou praktickou  realizaci.  A  také  kmotra kmotrů Mrázka, docházejícího nerušeně  kdykoli  v  době  Zemanova  premierování  volně  do Strakovy  akademie.

Ištván  je  teď  v roli  užitečného. Až  přestane  být  užitečným, bude  už  jen v kategorii  postradatelných. Klaus  je  naopak trvale, pro Zemana, v  ranku nepostradatelných. On potřebuje  svůj  antipod, aby  si mohl připomínat a poměřovat  svou  velikost.Opačně  to samozřejmě platí také.

Takže  jsme  se konečně  zase  vrátili k Václavu  Klausovi.Vzpomínáte  ještě  na poslední  Diskusi  Kosy?  Na  téma  zda je možné, aby  Klausova  amnestie byla  uplacena za  1,5 miliardy korun  z  čehož  Nečas   za podepsání bez  řečí inkasovat  300 milionů?  Pro ty co si nemohou  vzpomenout  je k nalezení  zde:

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/07/21/diskuse-je-mozne-aby-necas-zinkasoval-300-milionu/

V tartasu   uplynulých  dnů  pak bez povšimnutí  kohokoli prošla  naší  veřejnou scénou  tahle  informace:

http://zpravy.idnes.cz/protikorupcni-policie-vysetruje-amnestii-vaclava-klause-p3d-/domaci.aspx?c=A130802_101414_domaci_vez

Zkrátka,  že  Klaus   a jeho  okolí  je  policií  už nějaký  čas  šetřeno  kvůli možnému  korupčnímu  pozadí  jinak   nevysvětlitelné  Klausovy prezidentské  amnestie!

Měl jsem  to  v záloze  jako samostatné  téma, ale  nějak  se k tom  ne  a ne  dostat.  Až dnes. Kdy to hodlám použít  jako další  kamínek  do své mozaiky.

A přidám to, co jsem  anoncoval  včera.  Co mi kdosi poslal  v osobním mailu- jedná se o  tohle:

Bomba vyšetřování zlodějského gaunera KLAUSE,

Hana Lena Jacobsson ano protože Klaus je skutečným majitelem PPF GROUP v Holandsku,jehož majetek se odhaduje na 10,5 miliardy dolarů.Kellner byl v roce 1991 teprve 27 letý,nic netušící bílý kůň,kterému tehdy dali luxusní život za mlčení.Jde o peníze z privatizace majetku ČSSR po sametové revoluci,které do PPF uklidili soudruzi spolu s lidmi z ODS.To už je rozehraná a spuštěná hra,ovšem náročnější a dlouho trvající,pokud jde o objasnění.Klaus udělal strategickou chybu,na kterou čekali vyšetřovatelé.Po ukončení prezidentského mandátu si jel zkontrolovat přístup k penězům a z peněz z PPF si koupil zámeček,který mu teď nahrazuje pocit života na Pražském Hradě,který opustil.Mediím jen vypustil ne napadnou zprávu o tom,že dáreček mu daroval sponzor,Petr Kellner.Tím spadla klec a začalo vyšetřování na mezinárodní úrovni.Očekává se zmizení Kellnera.

Kterýžto příspěvek lze  dohledat  třeba na Parlamentních listech

Obojí  bych  považoval  v minulosti  za  těžký  bulvár, kterým bych se nezabýval.  Nicméně  Onen  článek II.  Klausovy amnestie  je, zatím,  vysvětlitelný  pouze  dvěma  možnými způsoby:

1- Klaus  se nejméně přechodně pomátl,  když  amnestii koncipoval, takže  si neuvědomil  význam onoho inkriminovaného článku,  který  osvobodil jednou pro  vždy  největší  šetřené ekonomické  gaunery / vzpomínáte  na  snahu  Zemanova  Mynáře  to  tlačit  masivně  tímto směrem ve variantě  – zlí poradci  nevědomému  Klausovi podstrčili???/

2- nebo  k  tomu musel  mít nějaký  zvláštní  důvod. Ale  opravdu  zvláštní motiv, aby  se do něčeho takového pustil vědomě.

Ty dvě děsivé,  těžce bulvární „informace“   ukazují na  motiv,  který  by byl  každému pochopitelný   a vysvětloval  Klausovo  nepochopitelné jednání.  A také  říkají, zd a je  správné vysvětlení  č. 1 nebo  č.2. Pak by se kruh  uzavřel.

Jistě, od  klausovitů  / klausovita podle  vzoru jezuita/ budu napaden , že  jde  o mojí obsesi. Jenže  nejde.  Stačí  si  vzpomenout na  říjen  roku  2011, kdy  Respekt  přišel s  výpovědí lékaře obžalované  expříslušnice  cizinecké policie – jisté  Radky  Kadlecové, která  byla  souzena  kvůli  korupčnímu  udělování  povolení k pobytu  v ČR cizincům.  Jež se  svému lékaři  měla pochlubit,  že  jí  strýc nebo  kdo ten pán  byl, koupil  u  Klause pardon. Který  skutečně  dostala! Následně  se   skandál opakoval pro  rektorku  jsité  soukromé unoverzity jménem Benešová, která  navíc  patřila  do okruhu  známých  Klausovy  rodiny.

Já tehdy na  tu  Kadlecovou  reagoval  článkem, mimořádně  hutně  vyzdrojovaným, o  dalších prapodivných  Klausových milostech, které  nemají  logické  vysvětlení.  Jmenoval se  myslím  – Proč věřím  Respektu a nikoli Václavu  Klausovi. Nebo tak  nějak.  Dal bych na něj link. Ale nemohu.  Byl  uveřejněn  ještě na  Faustově  světě  ticha, ale pár  pamětníků si  snad ještě  vzpomene. Třeba proto, že  jsem  se tehdy dostal  do  extra tvrdého souboje  s jistým kocourem, takto  tenkrát  prezidentským  poradcem pro otázky  právní  – Pavlem  Hasenkopfem.  Ze  Světa  ticha  tehdy  zbyla  jen kůlnička  na  dříví. Jenže  dát nemohu.  Archiv  Faustova  světa  ticha  odešel  do věčných  lovišť  spolu se serverem  Bloguje.

Škoda.  Opravdu jsem si  dal  tenkrát  hodně  záležet.

Policie, jak  jistě  víte, začala  v kanceláři prezidenta  republiky  tehdy  šetřit a…  nakonec případ odložila.

Jenže  teď  nějací Ištvánové a  Šlachtové  znovu strkají  nos  do  té  zatracené  Aminy? !!!!  A  Zemanův  antipod, kterého nutně potřebuje  ke každodennímu poměřování  své  olbřímí  velikosti  je vyšetřován.  Respektive jeho  amina!

Takže  si  dovolím  následující  spikleneckou  teorii.  Ještě než  ji  sem prásknu, cítím se povinen prohlásit,  že osobně  rozděluji  materiály na

 analytické,

spekulativní

 a  ty o spikleneckých teoriích.

Kdy analýza  je řekněme  opřena o maximum  relevantních  informací a  úplný logický  řetězec na  sebe  navazujících  úvah, a  spiklenecká  teorie  je  naopak  téměř bez  hmatatelných  faktů a  řetězec  je upleten  na  bázi  neověřitelných  spekulativních  úvah. Spekulace je  pak  někde mezi těmito krajnostmi.

Takže co vlastně  chci  sdělit? O možné  Klausově  ingerenci  v  odstřelení  korupiční  101?

Tohle:

 Za  jak  fantasmagorickou  kdo  z vás pokládá  tuto spikleneckou teorii –  Zeman  chtěl buď získat podporu  pro  Rusnoka stůj co stůj.  Nebo aspoň,  v plánu  B  odstřelit  do té  doby  téměř  betonovou  jednotu  101.  A z  Hanspaulky  mu přišla  nabídka, která nešla odmítnout – nemohu pomoci  s plánem  A, přesto, že  jsem  to  zkoušel, ale  jsem  schopen zařídit  realizaci  plánu  B.  Za  to,  že  budu  jednou pro  vždy  zbaven  čmuchání v amnestii!

Jsem zvědav na diskusi. Mně by  to  takhle  klapalo. Ale  zároveň  si  uvědomuji  obrovská  bílá  místa  v té konstrukci i její  účelovost.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

81 reakcí na Výbuch 101 ve stínu Václava Klause? A proč by to dělal?

 1. Hladis napsal:

  Ja budu jen pokracovat v tom, co jsem psal pod minulym clankem. Takovehle zamotane spiklenecke teorie za tim nevidim a moc mi to smysl ani nedava.

  Uz to narazi na to, ze politici Istvana nemaji jak vystrnadit, pokud ten ma svedomi ciste. Pozice statniho zastupitelstvi se dost zmenila a vymena zastupcu by byla mozna jen odstrelenim (ne prezident) Zemana a dosazenim loutky, která by pak odvolala ostatni jako Bradacovou a Istvana, ale tohle by snad nikdo v Cesku nesezral a uprime Mlha na to nemá ani nastroje a zase bych ho neprecenoval. Uz si preci jen dnes nemůžou delat co chteji jako v devadesátých letech.

  Co se tyka podani trestniho oznameni, anonyme ho muzu podat i ja, co se podival na zprávy a rozhodl se to sepsat. Bud to policie odlozi, nebo tam něco najde, ale tohle předjímat se moc neda a spojovat to cele s padem 101 je uz hodne ujete.

  Klause vyvolava tak happy Boris, ale ten neprijde. Proc by ztracel ve svým veku cas se stranou zralouna rucnik. Vzdyt ani nevytvoril nejakou sektu vyvolavajici Jezise. S tema lidme tam nejspis nechce mit nic spolecnyho.

  Istvan je chudak za idiota. Ten se musí doma hodne osivat a při sledovani televize mit hlavu v dlaních. Stal se jen slovni hrackou v rukách politiku a další navstevu na hrade ci jinde si asi rozmysli.

  Odvolani Slachty by bylo procesne jednodussi nez Istvana, ale on sam na svou osobu od nadrizenych tlak neciti a pokud nedela vylozene přehmaty, tak není moc jak ho odvolat. Stejne by musel někdo rozmetat cely UOOZ a hodit jim tam velky klady pod nohy. Jeden clovek cely vysetrovaci tym nedela.

  Cele je to postaveno moc na vode a faktu je tam minimum. Je to proste cista spekulace a ještě si myslim moc prekombinovana na to, aby byla pravdiva. Dnes uz ani není mozne zametat vysetrovani tak jednoduse. stále tam jsou struktury, které ještě haji „systém, ale celkove uz to nejde politikum na ruku a pokud by to chtěl někdo zmenit, musel by tam udelat neskutečnou cistku a na to uz nikdo dnes nemá. Nastesti. Maximalne hodi par silnych slov, ale to je tak všechno.

  • Hladis napsal:

   Jo a k tomu majlu……….jedna se o normalni hoax jako ze cikani neplati za leky. Prislo to kde komu vcetne mého otce. Proste retezovy lzivy majl „posli to dal“. Vychazet z jeho obsahu uz je opravdu na urovni konspiracnich teorii. Tz. uplny nesmysl.

 2. palosino123 napsal:

  Barbarský vojevůdce dávnověku by měl ještě zabít svého nejbližšího spojence a jeho hlavu ukázat davu, aby upřímně předvedl, co všechno je pro blaho lidu schopen obětovat.

 3. VáclavP napsal:

  Tak ta bulvární informace je největší nesmysl co jsem na Kose četl, to je stejné jako by někdo napsal, že Lukoil koupil pro Zemana palác v St.Peterburgu. PPF zbohatla na 90. letech a je proto Klausovi vděčná, stejně tak vděčná bude jakákoli firma, která zbohatne v nějakém politickém prostředí. Tohle bych tu nečekal. Tečka

 4. zemedelec napsal:

  Pane vlk.
  Víte dobře co už jsem napsal přitom nemám tolik informací.
  Já opravdu s Vámi souhlasím,těch indícií je hodně,taková první byla rozepře Klause ze Železným.Ohledně peněz z MUS,je také podivno,kdyby to byly peníze těch manažerů,tak s nimi zatočili dávno.Už jsem napsal jinde,ODS byla založena právě proto,aby schvalovala a potvrzovala v parlamentu rozkrádání a rozprodání státního majetku,proto není schopna pokračovat dál.Přitom rozkrádání a rozprodání státního majetku,Záleží kolik si toho za babku rozprodali sami sobě,teď je jen otázka jak to přiznat a zlegalizovat.Už jsem to také napsal,že si Klaus napsal amnestii sám pro sebe.

 5. Jeff napsal:

  No tak je to venku. Peníze a moc. Co je ale víc? Zeman je nepředvídatelný a pragmatický, ale není na peníze…“Všichni se diví, že plní přesně to, co před presidentskou volbou slíbil. Není dne, aby nebyl médii dehonestován a zesměšňován, ale z níže uvedeného jsou naprosto paf..“ Co kalí jeho pověst, je: akce Čisté ruce, opoziční smlouva, SPOZ a Melčák. Vlkova spekulace ale tohle vysvětluje. Úplně stejně je tímto vysvětlitelné chování J. Dienstbiera a poslední hlasování J. Paroubka i ústup B. Sobotky. No jo, jenže.. nikdo nijak moc nekomentoval, že opravdovým vítězem středečního děje je právě Sobotka. Z vůle presidenta. Ten si nejspíš uvědomil, že je na čase ukončit dlouhé období vlády bývalých vysokých důstojníků KGB a zkusit malinko té demokracie..

  • palosino123 napsal:

   Problémem konspiračních teorií je, že se nedají potvrdit, co hůře, ani vyvrátit. Ale já se podobným spekulaci nedivím. Systémová korupce, zastupitelé zavázání osobámi v pozadí a většinou je u toho ODS, jinak pravicové názory a jejich nositele akceptuju. Politoložka Dvořáková to už po x-té říká stále dokola, dnes na PL.
   Nějaký komentátor nazval VV: Partičkou pražské zlaté mládeže, s momentální zálibou ve vysoké politice. Přesto mě Peake překvapila. Tam kromě zákulisních zájmů bude i nějaká diagnóza přes kolečka v makovici.
   Stejně si myslím, ač tomu nic nenasvědčovalo, že Sobotka se musel vymezit vůči Zemanovi a s Haškem sehráli domluvený tyátr, jeden hot, druhý čehý.
   No, v takovém prostředí je pak možné věřit téměř čemukoli (kdo by občas nečetl A.Bartoše, že jo…), klidně i autorově textu.

   Jen ještě…je docela zarážející, jak rychle nabývá Zemanovský mýtus, toho se musí trochu lekat i hlavní protagonista, pokud není blahem u výšin oblačných, při tom, on zas toho až tak moc nedělá a je v médiích všude. Škoda, že už nemůže tolik pít, byl by ještě lepší prezoš.

   • Jeff napsal:

    Pravděpodobnost téhle konspirace ale zvyšuje fakt, že Kellnera 20 let nikdo neviděl, možná má ale rodné číslo a nebydlí na národním výboru. Aby se zrodil mýtus TGZ, musel by Václava obětovat, i když… Churchill taky obětoval své obchodní lodi, aby zlikvidoval německé ponorky a sám z toho měl prd..

   • babaluba napsal:

    Souhlasím s názorem, že Sobotka s Haškem hráli domluvené divadlo. V období od Nečasova pádu, kdy se začaly v tisku objevovat hlášky o rozkolu v ČSSD, jsem bedlivě pozorovala tyto dva politiky, pokud se na obrazovce objevili vedle sebe. Nehodnotila jsem, co říkají, ale jejich „řeč těla“. Nejsem v tomto směru školený specialista, ale život mne naučil poznat, jaký je vztah mezi lidmi podle toho, jak blízko u sebe stojí, kam se dívají apod. Podle mne S. a H. hráli společnou hru, s cílem dosáhnout předčasných voleb. Sobotka dělal drahoty s podporou Rusnoka proto, aby vedení ČSSD přinutil zabývat se především podporou vládě a aby příznivci Zemana neměli prostor pro rozleptávání stanoviska strany o předčasných volbách.

 6. Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

  Vlku, na to co jsi dnes zveřejnil už nemá cenu ani seriózně reagovat. Tak snad příště.

  • Puck napsal:

   Diskutér Vašeho formátu by měl článek rozcupovat. Výkřik do tmy opravdu nemá cenu. 🙂

 7. Vidlák napsal:

  Já osobně bych to viděl také více na Ocamovu břitvu… ořezat na to nejjednodušší a co zbude, to je nejspíš pravda. Nechci tvrdit, že to takto být nemůže a rozhodně věřím v zákulisní dohody politiků a Klaus v celé věci může hrát nějakou tu roličku, ale toto už je poněkud komplikované. Máme v té politice příliš mnoho Mefistů – Kalouska, Klause, Zemana… a příliš mnoho cizích zájmů… Já osobně bych v tom viděl celkem jednoduchý pragmatický Zemanův zájem využít každé maličkosti a každé možnosti, aby se upevnil. Že zná své Pappenheimské, to je jasné a zná dost lidí v zákulisí, kteří s ním do toho jdou.
  Řekl bych, že chvíli před volbami začne Šlachta sbírat TOPáky. Ištván má spoustu důvodů je nemít rád a bez Zemana by už asi nebyl.

  • Zdena napsal:

   Jakže to vykřikoval Nečas na adresu Ištvána? Ta svině, ten lidský dobytek? Tím, že ty Nečasovy pohrobky dostali Zeman, Rusnok, KSČM., ČSSD a VV od válu je Ištvánovo vyšetřování daleko méně ohroženo, než by bylo v režii trojkolky. . Klaus je pragmatik a opravdu využije každé maličkosti, aby vybudoval důkladné opevnění vůči té neblahé korupici. To, že přitom upevní svoje postavení pokládám za důsledek tohoto jednání a ne jeho příčinu.
   Když vidím takové „borce“ co na Sněžce vykřikují, že tam Zemana nechtějí, tak mám pocit, že nás Zeman zachraňuje i proti vůli a navzdory takovýmto personám.

   • Zdena napsal:

    No tedá co se mi to přihodilo?? 🙂 Místo Klaus si, prosím, laskavě dosaďte Zeman. Děkuji.

 8. tresen napsal:

  Teorie, že Klaus vyměnil pád stojedničky za konec čmuchání ve věci amnestie na věčné časy vázne na tom, že nic takového nelze zaručit.
  Navíc je podle mne pravděpodobnější, že pokud se na amnestii někdo napakoval, byli to spíš lidi z Klausova okolí. To samozřejmě do budoucna nevylučuje projevy vděčnosti směřované na pana exprezidenta. Jen si myslím, že osobní hmotný prospěch nebyl Klausovým hnacím motorem. Spíš nechuť při pomyšlení, že se někdo bude hrabat v kauzách z doby, kterou Klaus vytrvale vydává za svůj úspěch.
  Příslib beztrestnosti byl podle mne v pozadí kauzy Šnajdr a spol. Jak dalece je splnitelný, ukáže se v příštích měsících.
  Navíc pátrání po pravdě neobstarávají pouze státní zásupci, kteří jsou nyní zviditelnění. Ani Ištvánův pád na základě nějakého hodně vysokého handlu nezaručí, že se nakonec nedozvíme pravdu. A tou nemyslím divoké spekulace, ale hodnověrné vysvětlení, založené na důkazech.
  Bůh ochraňuj Zemana, nejvyššího státního zástupce.

 9. Narcis napsal:

  Ten deal mezi Klausem a Zemanem je myslitelný, přestože jak píše Jeff: Zeman není na peníze a plní, co slíbil. V přednesené podobě je to ovšem jako kupovat zlato od domorodců za bezcenné skleněné korálky. Rusnokova vláda potřebovala nutně podporu od ČSSD. To ji dostatečně legitimizuje i bez získání důvěry. Nebýt ochoty TOP09 rozpustit sněmovnu by asi pokračovala ve vládnutí a nastoupeném kurzu změn hodně dlouho. Rozbití 101, zejména když se tvářila dost dlouho skálopevně, nemá valnou hodnotu. Je to příjemný bonus, který posloužil pravici jako záminka, pro jakýsi rozklad její fakticky stejně neexistující jednoty. A za to slíbit Klausovi celoživotní pardon je opravdu málo. Zeman není naivní domorodec.

  • tresen napsal:

   Naivní domorodec by v takovém výměnném obchodě byl spíš Klaus.
   S tou legitimitou vládnutí bez důvěry parlamentu, založené na počtu poslanců, co nebyli proti, to myslíte vážně?
   To byste se v budoucnosti mohl hodně vztekat, pokud by někdo uvažoval jako vy a nebyl ze stejného tábora jako vy.

   • Anonymní napsal:

    No tak to porovnejte se situací, kdy by Rusnokovu vládu podpořilo jen nějakých 37 poslanců. To by byl debakl. Takto je to čestný výsledek posvěcující Zemanův postup při jmenování úřednické vlády. To přece neznamená, že získala důvěru a nemá podat demisi.

    I kdyby se 101 nerozpadla, Zeman by pravici nedal možnost v 2. kole sestavit vládu. Takže co jejím rozpadem získal? Jen předem proklamovaný cíl vyvolat předčasné volby. A to rovněž neumožní Nečasovu vládu bez Nečase. Obě alternativy jsou skoro rovnocenné. Za co by měl platit Klausovi?

 10. Puck napsal:

  Vzpomínám si, jak si Klaus zoufal, že v Československu není kapitál, že není komu majetek státu prodat. A společnost by těžko snesla jeho kompletní prodej cizincům.
  Proto vznikla kuponová privatizace. Jejím účelem byla především koncentrace státního majetku do soukromých českých rukou. A to se povedlo. Máme dolarové miliardáře s kapitálem na světové úrovni.
  Heslem a úkolem liberálů, kterým Klaus je, je postarat se především sám o sebe. Zákonitě vypukly závody, kdo dříve, kdo lépe. Tady Klaus jistě také osvědčil svůj sportovní talent. Bylo by naivní domnívat se, že se do boje o pozice v kapitálové soutěži nezapojil, zvláště, když se mu start až překvapivě povedl.

  Dnes mnoho ekonomů říká, že kuponová privatizace byla špatně. A všichni ekonomové říkají, že soutěž měla mít přesná pravidla, jejichž dodržování mělo být přísně kontrolováno, případné fauly přísně trestány.

  A posledním neskutečným faulem je amnestie !

 11. pražák napsal:

  Já si spíš myslím, že mezi Zemanem a Klausem došlo k nějaké nedohodě. Všechno tomu nasvědčuje. A ten pamflet je legrace.

 12. tresen napsal:

  Stále si myslím, že princip kuponovky špatný nebyl a že všechno mohlo vypadat jinak, kdyby rozdání akcií předcházel zákon o správě cizího majetku.
  A samozřejmě kdyby ještě předtím existoval zákon o správě státního majetku.

  • Leo K napsal:

   Milá třešni (nemělo by to být s velkým T?)
   Princip kupónovky nebyl Klausovým dílem, ale Dušana Třísky. Klaus byl jenom výstavní panák (sympatický trénovaný sportovec anglického střihu) A právě ten Klaus dal veškerou energii do toho, aby ty zákony nepředcházely – varování před zákony, které to zbrzdí ač důležitá je především rychlost, „útěk před právníky“ a.j. Dovedl také krásně shazovat dobře míněné návrhy ostatních. Například Josef Lux se na vládě pozastavil nad nějakou formulací a debatu hned utnul V. Klaus, že nejsou právníci a mnohem užitečnější než debatovat o příslušných variantách by bylo, kdyby si vláda šla zaplavat…

   • Zdena napsal:

    Pro Klause byl Tříska přítelem nad jiné. Není divu, že vahou své osobnosti prosazoval jeho kuponovou privatizaci.
    Klaus se vymezoval vůči Luxovi i na televizní obrazovce. Po jedné takové Sedmičce, či jak se ten diskuzní pořad tenkrát jmenoval, moje antipatie vůči Klausovi se zase o něco zvýšila.

   • tresen napsal:

    Nic takového, jako že to vymyslel Klaus, jsem přece netvrdila.
    Naopak na tom, že kuponovku neprovázely patřičné předpisy /přísná pravidla pro fondy/, se podle všeho podílel významně.

  • xpow napsal:

   Princip kupónovky mohl mít v nejakém privatizačním mixu svoje místo, ale on dostal zcela výsadní postavení a pritom se někdo postaral, aby se hrálo podle cinknutých karet. Mj.nikdo dodnes ani nepokusil odkrýt za co vlastně dostal úplatek ředitel CKP anžto vlastně pouhý správce informačního systému.

 13. Šims. napsal:

  Ano, Klaus má doživotní imunitu a udělá vše, aby na něj nemohli alespoň za jeho života nic konkrétního vytáhnout. No a Klausovka by jako diplomatka také požívala jakousi státní ochranu. Nejlépe by to manželům Klausovým slušelo někde hodně daleko a v tichosti dožít. Ale má to jeden háček, Klaus je chorobně závislý na své velikosti a anabolickém egu. Myslím si, že by bylo namísatě, aby mastodonti z politiky táhli pryč a to nemám nic proti stáří, ale kdo se omočil v devadesátých letech v přeskupování majetků nemůže být čistý. A ještě jedna věc vyplula – Klaus si k umožnění svých ambicí vybudoval ptákostranu a ta se nyní rozpadá na peříčka ve větru, nemůže čekat nic jiného než svůj vlastní debakl, jeho nadřazenost již nikoho nezajímá.

 14. vlasta napsal:

  A co třeba takhle: oba naši silní alfa samci si uvědomovali tu ostudu pro náš už stejně provařený absurdistán – Němcová jako premiérka – ženská bez pořádného vzdělání, neumí blafnout jinak než česky a k tomu docela hloupá, to už na ně asi bylo příliš a tak konali. To je vše a měli bychom jim za to poděkovat. A že Klausovi něco zůstalo za nehty z privatizace? To všem co měli možnost. Nedělejme si iluze, jsme národ zlodějů. Většina měla smůlu že neměla informace.

  • Šims. napsal:

   Ono je něco jiného mít informace a ještě silný žaludek a něco jiného je si ten guláš připravit a uvařít z vlastních ingrediencí. To se to potom vaří……………

   • Aldo napsal:

    Jo, jo, souhlas. Mne též scházel silný žaludek. Dodnes si to nevyčítám.

  • Anonymní napsal:

   Němcová umí italsky, tak neohovárejte.

 15. Leo K napsal:

  Kellner nastoupil v roce 1986 do Strojimportu k ing. Ivanu Čapkovi, který právě v letech 1985 – 1988 udělal naprosto neuvěřitelnou kariéru (z obyčejného referenta generálním ředitelem ve společnosti zahraničního obchodu!!!). Mezi znalými poměrů se proto Kellnerovým „úspěchům“ moc nediví. Na VŠ byl hodnocen jako velmi dobrý a inteligentní, proto tomu „bílému koni“ nevěřím. Na to je Kellner moc inteligentní. Že Klaus něco skrývá, je na bíledni, ale tahle spojitost je opravdu příliš divoká.

 16. xpow napsal:

  Vlku ano jdete na tenký led ale nabízíte jedno z mála možných vysvětlení. Tahle teorie, že vyšetřování se někde zastaví je v souvislosti se sebejistým vystupováním některých aktérů kauzy velmi velmi reálná. Opravdu věřit tomu, že některým postavám cosi dojde v momontě klíčového hlasování je velmi pošetilé aspoň v našem póiticko ekonomickém hnojišti. Považuju 101 za za jedinou možnou hrozbu pro mocenské tažení , ktefého jsme svědky oni asi jediní by mohli vést se Zemanem přetahovanou akdyby se jim náhodou podařilo dostat do úřadů, tak by asi nastala velmi rychlá personální kontrarevoluce se všemi dopady včetně vlivu do mocenských bojů v ČSSD.

  • zemedelec napsal:

   Nabízí se tady něco v tom smyslu,předhodit lvům hodně tučnou kořist a odvést jejich pozornost.

 17. Iveta Vilímková napsal:

  Dnešní Vlkem předložené „spekulace“ osloví každého jinak. Ty, kteří mají za sebou zkušenost v našem politickém prostředí, až tak moc nezaskočí jako ty, kteří k tomuto prostředí nikdy ani nepřičichli a naivně se domnívají, že to hodnotí objektivně a s nadhledem nestranného pozorovatele. Takže osobně to hodnotím z toho pohledu prvého a ty drobné nuance, v kterých se s Vlkem liším jsou jen o šíři a kvalitě vstupních info. Ne každé tvrzení, byť je to osobní zkušenost, bude přijato jako důkaz a proto ne vše má tu sílu přesvědčit druhé.

  Jinak k tomu zdroji, který dnes Vlk použil: Hana Lena Jacobson je nick, který na facebooku má mnoho alternativ, nejčastěji vystupoval pod Lars Eokstrom (psáno jakoby švédsky), ale pod mnohými jinými (všechny vždy směrovaly do Švédska). Za těmi nicky se skrývá konkrétní osoba, která krom výborných vyjadřovacích schopností má ještě cosi navíc, má zdroje, do kterých „běžný“ smrtelník nemá přístup. Je pravděpodobné, že je napojen na tajné služby a lidé, kteří se s touto osobou sešli osobně, s tím mají vlastní nedobrou zkušenost. Čímž chci říct, že v žádném případě není záhodno podceňovat to, co zveřejňuje. Mám tu zkušenost, že to vždy míří přesně do černého. Co resp. s čím mám problém je, kam tím dotyčný míří. Oslovuje obvykle napříč politickým spektrem, ale vždy před volbama se zabarví do znatelné oranžové, přičemž odstřeluje „některé“ sociální demokraty a nechává je „padnout“. Čili se chová jako taková pátá kolona.
  Velice dobře ke svým plánům šíření sebe sama využívá ty nejaktivnější a nejvíce čtené glosátory v internetovém prostředí a manipuluje jimi podle své, a pouze jemu známé, šachové partie. Dnes to ukázal Vlk, jak to funguje v praxi. Nedokáži posoudit zda je to dobře nebo špatně, protože za cca tři roky, co mám možnost jeho snahy pozorovat, jsem nenašla odpověď na to, oč mu vlastně jde a kam nás chce vmanévrovat.

  A pro ty, co mne budou chtít obvinit, ze spekulací, odkazuji na svůj úvodní odstavec 😀

  • Leo K napsal:

   Ten odkaz je následující: https://www.facebook.com/hana.jakobova.754 Na mě to působí naivně.

   • Iveta Vilímková napsal:

    Je to klasický fejk, ale dotyčný má těch fejků mnoho …. momentálně nejaktivnější je tato „Hana Lena“, ale zaregistrovala jsem i návrat „Larse“ ….nejde ani tak o to, jak ty jeho nicky působí navenek, ale o obsah toho, co šíří …
    A to má vždy stejný rukopis a podobný obsah.

 18. český maloměšťák napsal:

  S tím Kellnerem….no comment. 😦

  Jen malá technická – Alojz Lorenc a Penta.

  Hezký den. Nejen Leně Jacobson.

  Špatný den pak všem těm nulám a vyžírkům z USTR apod falzifikátorům a odkláněčům porozumění realitě.

  P.S. A na závěr vysvětlení , resplektivě osvěta :
  Konspirace – jednání dvou či více osob, zvaných konspirátoři – jednajíí tajně, za účelem dosažení nějakého cíle – nejčastěji vnímaného negativně a většinou velkého dopadu politického, sociálního či ekonomického. /což může být nazváno třeba “ reformou“, ale například i usilováním o privatizaci toků veřejných financí – viz Penta , ale i jiní/
  Jde tedy o jakýsi společný zájem, kterým jsou konspirátoři motivování /v tom tkví jejich síla/, ale zároveň i podmiňováni / v tom je jejich slabost/.
  Konspirační teorie se může v určitých případech stát popisem skutečnosti, ale většinou se tak nestane, protože ty cíle konspirátorů jsou takového charakteru, že vyžadují institucionální krytí, viz např. Mafie a krytí mocí soudní, policejní, politickou, ekonomickou snad i církevní…a pokud samotny instituce spolupracují s konspirátory, je nemožné najít institucionální vysvětlení proběhlého či propbíhajícího a už vůbec ne plánovaného /chybí precedentální základ výkjladu/
  Ve státě, ve kterém v samotném centru exekutivy došlo k použití mafijních metod …je pak pravděpodobné, že k něčemu takovému docházelo, dochází a docházet bude, zde již Mafie ztratila zřejmě soudnost a cítí se být silná v kramflecích.

  Nejvíce pak hýkají samotní konpsirátoři….je to logické, to oni jsou zasaženi.
  Komentují věc slovy, že jde o hlouposti / a tedy o hlupáky/, o nesmysly / a tedy o blázny/, o závist /a tedy o vášně/, o ničím nepodložená tvrzení / jak podložit fakty tvrzení, když fakta instituce neposkytují, prefabrikují, nebo přímo ničí…etc etc.

  V Číně to mohli místní komunisté udělat otevřeně, žádné konspirace nebylo třeba, prostě si moc zachovali jak politicko-formální, tak ekonomicko-obsahovou.
  Čím dál se jde na Západ – tím více to nešlo, /v Německu pak už téměř vůbec ne/, jednat otevřeně, snad jen ten Čalfa, Dyba, Kočárník etc etc…jako by vyčnívali,tam veřejnost měla zbystřit zrak a sluch…jenže veřejnost chabého ducha a oslněného zraku nevidí a neslyší…
  No a tak se dnes mrhá penězi EU nebo se přímo rozkrádají i EU peníze, divím se, že to sem vůbec ještě francouzští či němečtí daňoví poplatníci dovolí pouštět…smekněme před takovou velkorysostí a vírou, že ač vědomi si klausistických pařátů nás stále obdarovávají.
  Ale klepou si při tom na čelo, dámy a pánové, a ten výsměch patří lidem Česka, Moravy a Slezska , ne jim.
  Ostatně podívejte se na ČEZ / – ten už je zralý k převzetí taky.
  Obhájí se to pomocí vysvětlení, že je NUTNO prodat ČEZ.
  Konspirační teorie ?
  Vyčkejme, soudružky a soudruzi. Ještě po tom budeme volat – ať se ČEZ prodá.
  😦

  • Iveta Vilímková napsal:

   Dávám palec nahoru a tiše závidím, že to takto neumím vyjádřit (y) … ano přesně vystižená podstat konspirace včetně toho, že jsou z ní osočováni ti, kteří se konspirátorům dokáží dostat na kobylku.

   • český maloměšťák napsal:

    Děkuji, ale nesouhlasím.
    Vyjadřujete se jinak, ale ne tak, aby bylo možné tvrdit že “ takto se neumím vyjádřit“, je dobře , když se vyjadřujete tak jak se vyjádřit umíte, protože jsem to naopak já, kdo se neumí vyjádřit tak jako Vy…:)

 19. český maloměšťák napsal:

  Jen ještě jedna malá poznámka.
  Jistě víte, jak často Klaus osočuje druhé z populismu.
  Co byla tkzv. Kuponová privatizace ?
  Jeden obrovský populistický švindl, megapopulismus, přičemž šlo o skutečné majetky, ne o chimérické a efemerní produkty mysli.
  /stačí jen zamyslet se nad tím, jak proběhla valuace podniků a v jakém prostředí/

  Rozumíte – pokud někdo takový začne moralizovat, hodnotit, informovat…je třeba se mít na pozoru, protože věšinou jde o vatu a propagandu.
  Aktualně si všímejme Němcové, v ní/Kuba neuměl ani dodržet slovo manažéra stojedničky – je to mrtvý muž…., Němcová je však “ jen “ slabá žena, že…/ ta klausovitost má pokračovat. Osobně tomu přeji fiasko.

  Zatím konec vysílání.
  Už po mně totiž jdou.
  🙂

  • VáclavP napsal:

   pane Maloměštáku proč byla kuponová privatizace švindl ? Pokud by se všechny podniky prodali zahraničním majitelům, byla by kritika ještě větší, pokud managementu, ten neměl peníze. Chápu kritiku chybějícího pravního rámce po kuponovce , ale vlastní myšlenka je docela dobrá .

   • český maloměšťák napsal:

    Podniky bylo třeba nejprve konsolidovat, restrukturalizovat a až pak prodávat.
    Zdroje byly – jen vemte v potaz agregát úvěrů SOUKROMÝM osobám, které skončily v ČKA či v krachlých bankách nebo coby Brown Fields.
    A zcela nejdřív mělo dojít k privatizaci bank, když už chcete rychlou změnu. Jenže to by nesměly banky být plánovány coby dojná kráva pro postkomunistický ksindl.

    Kuponovka tak jak proběhla byl švindl, vějička.
    Nechci zde rozebírat vše /včetně příkladu Polska či Číny/, tak jen znovu návrat k té valuaci – samotná komunistická byrokracie neměla k dispozici realná čísla, tržní valuace /jistě uznáte, že do jisté míry byla i ČSSR integrovaná do světových trhů/, chcete-li.
    Jenže když víte, že koupíte za nulu, či dokonce za minus cenu…proč by vás to mělo zajímat, že….proč by vás měla trápit nějaká cena.

    Deset tisíc tehdejších je pár šupů dnes , nevím, co tím chcete národu sdělit.

    Lhaní o vylhaném nikdy nikomu /obci /nic nepřineslo, kromě těch, kdo si na tom namastili kapsu, protože si ji namastit chtěli – jinak ale dalšího nic neplánovali.

    Bůh chrań ty, co ze špinavých klausistických pařátů vytrhli alepoň Škodu MB atd.

    • Skogen napsal:

     Jako člověka, který ekonomii rozumí, bych se vás chtěl zeptat, zda si myslíte, že by byl reálně možný scénář postupné integrace české ekonomiky.

     Pomíjím teď sociopolitické aspekty, totiž, že lidé očekávali okamžitou změnu a něco, co jim socialismus nabídnout nemohl, tedy prosperitu NAD rámec tehdejších jistot. Byla by za těchto okolností, spolu s geopolitickými změnami, které se odrazily i na zahraničních trzích, Česká republika schopna se uplatnit a odolat vnějšímu kapitálu? Tedy, nebyli bychom v laciném výprodeji ve vteřině?

     V základu se tvrdí, že Klaus kupónovkou zamezil právě devastujícímu vlivu zahraničního kapitálu na české zájmy. Byť pouze s odkladným efektem a v důsledku s ohromnými ztrátami. Jestliže by však v podstatě najednou a masivně došlo k převzetí českých podniků (a – sice zatím sotva existujících, ale nepochybně se rozvíjejících – služeb) cizím kapitálem, neznamenalo by to otevřený konec suverenity?

     • VáclavP napsal:

      Pro provoz firem potřebujete kapitál, po roce 89 byly zdroje kapitálu dva, zahraniční kapitál a stb-vekslácký kapitál. Další možností byly domácí banky..později se však ukázalo, že domací banky bez zahraničního vlastníka jsou akorát pro tuneláře. Z tohoto pohledu je kuponová privatizace ještě nejférovějším převodem majetku

     • Puck napsal:

      Existovaly i jiné proveditelné scénáře, jenže neměly stejně výkonného glosátora a pak realizátora, jakým byl Klaus a spol. Dnes už nikdo seriózně nevyhodnotí vývoj událostí při jiném způsobu převodu majetku státu na privát. Příliš mnoho neznámých.
      Faktem je, že veškerá česká hrdost na stát a jeho správu končí s koncem sametové revoluce.

     • český maloměšťák napsal:

      Vždy existují alternativy, ale máte pravdu a já to nikde nerozporuji, že se stalo to, co se stalo… ale co se týče podkapitalizovaných podniků tak jedno.
      Čínské nebyly podkapitalizované ?
      Co udělal Teng Siao Pching – vyprodal je v rámci kuponové privatizace, strádající, bez know how, s demoralizocvaným managementem i zaměstnanci ?
      Co např. Budvar ? Tady nejde o žádný měkký trh, trh s pivem je velmi ostrý, to je každodenní boj. Kde ten sebral kapitál /ale kapitálem jsou i lidé !!!!/.
      Václav P píše, že kapitál byl buď k diospozici zahraniční nebo estébácko vekslácký….
      No, já si pamatuji, že banky /nebudu jmenovat/ půjčovaly, ale vyvoleným, nikolivěk ale na základě projektů zohledňujících rizika daného trhu, ale na ksicht, znal jsem i jednoho majitele privatizačního fondu, půjčovalo se “ na ksicht“ , za úplatu, budoucí výhody.
      Ostatně odkud se vzalo těch několik desítek miliard v ČKA, v rozvahách bank…?

      Bylo, co bylo….ale jednomu nerozumím. proč Vám bude vadit, když majitelem podniku , ve kterém pracujete – bude Japonec nebo Nor ?
      Nemělo by Vám vadit spíše to, že Japonci nebo Norovi patří voda, uhlí, plyn, země, les, železnice, cesta nebo energetické sítě ?
      Suverenita,,,,suverenita je v podstatě vázána v případě tak malého státu jako je ČR na smlouvy, na kontrakty, ale ty v civilizovaném světě měly už tehdy určité standardy, formy….jenže místo implementace takových norem schémat, úzů atd atd….se vymyslela originální transformace, prostě dílko „iemefetovatější“ než IMF, “ washingtovanější“ než Washingtonský konzenzus.

      Jaké z toho vyplývá poučení ?
      Asi žádné, mamlasové stejně i tak volí znovu ty “ hurározdávače“ ze státního, viz naposledy tkzv. církevní restituce.
      Ostatně privatizovat už není co, jen ten Budvar jakoby byl tou pověstnou pihou na kráse onoho rčení“ stát je špatný vlastník a hospodíř“.
      Rozumíte – Klaus nevystrčil po ceklý život hlavu z erárního chomoutu, ale tvrdí, že je ten chomout Zlem – tím největším Zlem, Teng Siao Pchinga by za takové řeči vyhodili z okna, stejně jako jeho syna /budiž mu země lehká, jeden z nevinných/, protože to by bylo popření konfuciánství, životní filozofier národa…
      K popření čeho vlastně došlo u nás ?
      Snad pověsti českého sedláka, ale i o tom se zpívá dosti nechvalně.

      Mějte se.

      P.S. No, ekonomii nerozumím a už vůbec nerozumím ekonomii zdánlivých zisků a skutečných prodělků, spíše si z toho jen dělám srandu a divím se, kde se bere pořád tolik hlouposti.
      Ale je pravda, že jsem pár lidem poradil ať udělají to a ne ono a jsou mi s povděkem.

      Obecně je pak viníkem nevzdělanost a lajdáctví nechtít po jiných více – protože ani já nemohu nabídnout mnoho.

     • Skogen napsal:

      čm,

      díky za odpověď. Co se týče autority, měl jsem na mysli tu, která v danou chvíli drží skutečnou moc, ať je jinak jakákoliv. My jsme byli v podstatě dobytým územím – tím, kdo projel Studenou válku a v jistém eufemistickém vydání byl válečnou kořistí. To čínský problém nebyl – a pak, Čína je velké a ve srovnání s námi v maximální míře soběstačné sousto, které přece využilo zejména toho, že se všelikým způsobem dostalo ke know-how, naše pozice byla a je úplně jiná.

    • Carlos V. napsal:

     Po bitvě je každý generálem.
     Kdo by čekal, že tolik uspějí fondy.
     Že co fond, to tunel.
     A že lidi, místo aby si užívali býti zodpovědným kapitalistou, zhusta vše prodají a prožerou.

    • Skogen napsal:

     VP, to si nakonec právě taky myslím. Zdaleka to nebyl ideál, ale mohlo být i citelně hůře…

     Což mě přivádí k tomu, co píše PUCK,
     ano, byly i jiné scénáře. Jenže bez výjimky každý scénář potřebuje autoritu, která bude jeho garantem. A obávám se, že ty lepší scénáře z tohoto důvodu prostě proveditelné nebyly.

     • český maloměšťák napsal:

      Ještě upřesnění.
      Určitě jsem pro to, aby se daně platily tam, kde podnik fyzicky působí, ne kde má sídlo.

      „Autorita“, tvrdíte….autorita je autentická, přirozená, umělá, vytvořená, virtuální, vylhaná.
      Kterou jste měl v osobě Klause na mysli ?

      Šlo o největší transfer majetku od dob znárodnění , takové věci jako vytvořit autoritu /např. obraz třídního nepřítele/ – to je v takové chvíli maličkost, na to jsou odborníci – pokud mají k dispozici potřebné zdroje, tak to zmáknou za pár měsíců, kor v dobách, kdy se volá po změně a kdy každý , kdo vypadá přeci jen o něco důvěryhodněji než Chňoupek či Štrougal….de facto může uspět, kor když se zaštiťuje M.Friedmanem….apropo, víte že řekl , že :
      “It turns out that the rule of law is probably more basic than privatization. Privatization is meaningless if you don’t have the rule of law. What does it mean to privatize if you do not have security of property, if you can’t use your property as you want to?”
      Všiml jste si, že by např. v ČTV té dobny, kdy se Miltonem Fr. oháněla každá postkomunistická čůza z redakce….došlo k tomu, že by vysílali autentického M. Friedmana ? Například Poláci seriál dobových interview s ním vysílali.
      Rozumíte – tenm koncept kázat Písmo a nedat ho lidem k dispozici v překladu a v plošném pokrytí, ten je také poměrně dosti starý ….

      Nakonec i ten Havel proměnil slovo ve skutek /Lucerna/, nicméně i tak dobře – protože z těch pařátů švindlprivatizace vyňal velké množství majetku živnostníků, rolníků, domkařů…

      Rychle neznamená vždy dobře, zejména v sexu….:)
      A tady vydupali s mnohými.

 20. Artur napsal:

  Dovolím si položit otázku.Není Zemanova úporná snaha o jmenování Lívie velvyslankyní motivována záměrem podívat se Vašíkovi na zoubek v oblasti,která je zmíněna ve Vlkově článku.Je přece povinností tajných služeb prověřit majetkové poměry kandidáta na tuto funkci včetně jeho rodinných příslušníků?S nějakou vděčností za verbální podporu při volbách to nemá mezi těmito pány opravdu,ale opravdu,nic společného.Vděčnost a pofiderní bratrství se v těchto kruzích určitě nenosí.

  • vlk napsal:

   Arture,

   čest vaší fantasii! Nicméně, tohle mne opravdu nenapadlo a nenapadne..
   Já Klausovou vysvětluji jen dalším z řady dealů mezi dvojicí Klaus – Zeman. Nikoli jako snahu o nějaký tah Zemana proti Klausovi.

  • xpow napsal:

   Anebo spíš obráceně, tím, že bude mít Livie všechny prověrky, tak si na Klausfamilie nějakej hejhula od policie hned tak nedovolí. Nebo proč o tu funkci velvyslance tak paní členka dozorčích rad tolik stojí? Že by už taky měla dost té přetvářky jako paní pík?

 21. Šims. napsal:

  Kuponová privatizace po česku švindlem je. Bez právního rámce, sankcí za nedoržení a ustavení přesných jednoznačných pravidel nelze o čistotě privatizace nejen mluvit, ale nedá se ani zdát.

  • VáclavP napsal:

   Kuponová privatizace byla šance, prostě rozdání karet a hrajte. Švindl jsou dotace EU. Hejtman jmenuje kamarády do rady ROP a pak to začne. Určí si prioritu cestovní ruch. A tamten kamarád má penzion, co kdybysme mu tam postavili welness centrum, a kdo mu ho postaví, vybereme nějakou spřátelenou firmu. To je tragedie. Kuponová informace byla hra, kdo měl informace vyhrál, ale 10000 Kč moh dostat každý

   • hordubal napsal:

    A jaký rozdíl je mezi tím, co popsala Šims. a tím Vaším tvrzením? Já tam moc velký nevidím..

   • Občan napsal:

    To je strašný nesmysl.
    Buď jste nikdy v životě nehrál ani Černého Petra, nebo jste jeden z těch, kteří byli ve správnou dobu se správnými lidmi u správných informací. Jinak byste tak neskutečnou sviňárnu s předem jasně stanovenými vítězi, jakou byla kuponovka, nemohl hájit.

    • VáclavP napsal:

     Bylo mi v té době 14 let, dostal jsem kuponovou knizku po babicce. 14 dni jsem listoval novinama se seznamem podniku. Vybral jsem si firmu co se mi libila. V 19 jsem za ni dostal 33.000 . Jako student co mel kapesny 500 mesicne…Ja jsem byl strasne spokojenej. Poprvy co jsem mel vetsi penize bez prace

   • tresen napsal:

    Švindl byl v propagaci fondů. Kdo naletěl a neinvestoval samostatně, nakrmil zlatokopy.

    • VáclavP napsal:

     Přesně tak, ale jak se měli lidi naučit jak kapitalismus funguje ? Že reklama neni pravda. To je stejný jako tvrdit, že krach kampeliček byl chýba Klause. Banky nabízely urok 5%, kampleličky 15%, pak zkrachovaly a lidi chtěli po vládě peníze zpátky a většinou je dostaly, to nechápu

   • ZdeněkJ. napsal:

    Napsal jste, že „Kuponová privatizace byla šance, prostě rozdání karet a hrajte.“ V tom byl právě ten problém. Každá hra potřebuje pravidla, aby jeden nehrál fotbal a druhý rugby. Pravidla bohužel, zcela účelně, nebyla vytvořena. Pouze zainteresovaní a jejich známí věděli, že jakákoliv nekorektnost je beztrestná. Ježkova kniha, myslím, že se jmenuje Zrození ze zkumavky, je úděsné čtení. Mimo jiné tam popisuje, pokud si pamatuji, asi patnáct způsobů jak bylo možno beztrestně okrást skutečné vlastníky akcií, které spravoval privatizační fond.

 22. Občan napsal:

  Kdo si dáte tu práci a projedete si v OR kdy se Kellner začíná objevovat ve významných tehdy státem vlastněných společnostech, zjistíte, že Vlkova konstrukce vůbec není tak šílená, jak na první kouknutí vypadá.
  Ten zcela neznámý, sotva třicetiletý, mladíček se totiž počínaje začátkem r. 1995 zničehonic postupně objevil v představenstvech společností jako byly PVT, ZPS, Česká pojišťovna a dalších. Dohromady šlo o asi 7 společností.
  Mladíček byl neznámý. Ale jeho otec byl dlouholetým pracovníkem stálého zastoupení ČSSR v RVHP v Moskvě.

  A co se týče PPF, tak ten „udělal“ s.p. SkloUnion Teplice, vedený od r. 1989 členem ÚV KSČ Štěpánem Popovičem, a Jaroslav Čadek (tomu Pavel Bém „náhodou“ prodal zámeček Hanspaulka z majetku MČ Praha 6, Čadek jej „přepustil“ Kellnerovi a ten jej daroval ve prospěch knihovny a institutu Václava Klause). Bez Popoviče, který z prostředků státního podniku (následně státní a.s.) zafinancoval reklamní kampaň budoucího PPF v rámci propagace kuponovky, by Kellner dodnes nejspíš obchodoval s falešnými směnkami a jeho kumpáni by dál provozovali zastavárny.

  Kellner má být Klausovi za co vděčný; co možná diskrétně, ale opravdu hodně. Protože Klaus se nechystá zemřít a kdyby náhodou došlo na lámání chleba, nepochybuji o tom, že by promluvil.

 23. zemedelec napsal:

  Něco k té privatizaci přidám.
  Mám známého který dělal předsedu okresní privatizační komise,už to složení byl podvod.Nejdřív si vyhlídli pro sebe vhodné firmy a pak další šli do privatizace.Ta cena tomu odpovídala a můžu teď napsat,že věděl,když to prodá zaplatí dluhy a ještě na tom vydělá.Jsou známé případy,že dluh nezaplatil a přes konsolidační agenturu si ten dluh odkoupil za hodně nízké procento bývalé částky.Něco se podobně popsalo kolem privatizace Becherovky,ale nikdo to nedotáhl do konce,kolik si na tom vydělal Schwarzenberg.

  • tresen napsal:

   To asi nemluvíte o kupónovce, ale o přímém prodeji firem.

   • zemedelec napsal:

    Pro tresen.
    Ano,jedná se menší firmy,které nebyly zařazené do kuponové privatizace.Tam se jelo podle různých privatizačních projektů,které právě schvalovala okresní privatizační komise.

 24. Eddie napsal:

  Take jsem chvilku pusobil na okresni privatizacni komisi, jako zapisovatel. Byl jsem jedinej kdo umel s PC. Tenkrat jsem tomu vubec nerozumel, ale z pohledu dneska : Korupce, zvyhodnovani, kamaradickove. Humus, svrab a nestovice. Spousta veci mi dosla az po letech.
  A kuponovka ? Prodano Viktorovi a rozhazeno s jednou tuze veselou slecnou 😀

  • zemedelec napsal:

   Pane Eddie.
   Děkuji,že potvrzujete jak to probíhalo.
   Když se na to opravdu podíváme z odstupem času,tak to rozkrádání nemá období.Jistě u každé privatizace nemohl být Klaus,ale když se tomu nedali pravidla,tak to takhle dopadlo,že si s tím nevíme ani teď rady.Jenom taková vzpomínka na jednoho kamaráda,držel jsem se lopaty a ta mě zůstala a řediteli zůstal podnik.

   • Eddie napsal:

    Rozhodne ano, ale obavam se, ze proste to jinak neslo, resp. slo, ale nechtelo se. Duvody se tu rozebiraji neustale a k nejakemu vseobecne prijatelnemu vysledku se nedoslo.

 25. Skogen napsal:

  Ištván byl použit? No, Ištván bezpochyby používán je a to neustále, protože slouží státu. Tedy občanům. Podobně jako politici. S tím, že typ jeho služby se od té politické poněkud liší, ale nezávislý bohužel není. I když si mažeme okolo huby, že by být měl.

  Takže, buď bude mít osobní krytí v tom smyslu, že může pokračovat, v čem započal, anebo dostane druhý či nabeton třetí pokud ODS (+ pravicová alfa) a Ištván půjde do profesních kytek, jako už málem jednou. A vzhledem ke třem desítkám žalob v souvislosti s vyšetřováním korupice možná i někam jinam.

  Klaus je Zemanovým protipólem pouze částečně. To hlavní mají společné. Oba jsou i přes excesy v podstatě patrioti, byť s odlišnými idejemi a výsledky. A přesně tohle je při poslední prezidentské volbě a enormním riziku totálního rozvrácení českých zájmů, byť korektně působícími lidmi, spojuje, přičemž v dílčích aspektech se v tomto tématu shodovali vždy. A Zeman s Klausem osobně nikdy žádný problém neměl.

  Vyšetřování privatizace a byznysů devadesátých jsou pasé. Stejně jako prezidentská amnestie. Šlus. Finíto. Aktuální jsou ještě stále církevní restituce, druhý pilíř, celkově zdravotnictví a školství, Benešovy dekrety… Dokonce mohu říci, že nejenže Zemana, ale i toho Klause bych na Hradě viděl raději než Schwarzenberga. A napsal jsem o Klausovi někdy něco dobrého? I když s tím, jak se časem „vyšetřování“ přesune do gesce historiků, možná ještě napíšu. Ať už reálně spoluvlastní PPF, nebo ne.

  Jestli je ta hypotéza reálná? Co by ne. Odpovídá českým poměrům i obecnému fungování politiky.

 26. Carlos V. napsal:

  Pod takovým článkem bych čekal výžívnější diskuzi ? kde jsou KGB, Mossad, CIA, Bildenberg, rosenkruciáni, zednáři a maltézáčci ?

 27. tresen napsal:

  Podle mne by se rozhodně měly stíhat trestné činy. I ty z minulosti, pokud se najdou důkazy. Policie by měla mít možnost pracovat a obvinění důkladně podložit. Samozřejmě, něco už bude těžko dokazatelné.
  Ale tvrdit, že je něco pasé, to zavání děláním tlustých čar a filosofií odpusťme si co jsme si.

  • Eddie napsal:

   Jako ze by se zacalo tim milionem komunistu z 1989 ? Tech z drivejska uz moc nejni.

   • tresen napsal:

    Jestli dokážete rozlišovat mezi trestným činem a politickou odpovědností, pusťte se do toho.
    Jenže tohle v debatních kroužcích na internetu umí málokdo.

 28. jihočech napsal:

  Výše někdo poznamenává, že „vyhrál“ v kupon privatizaci přes 30.ooo Kč – jistě pro mladého hodně, pár tisíc informovaných dokonce vyhrálo miliony, někteří miliardy, ale většina lidí zcela nic.
  Jenže v r. 1990 připadalo dle oficiálních statistik na 1 obyv. (vč kojence) nár bohatství přes Kč 400 tis tj. dnes min x 5 – 10 více. (a to se rozumí všechno cakumprásk dohromady tj. aktiva, pasiva, po odpisu nedobytných pohledávek – ((ostatně např ruské pohledávky prý tenkráte nedobytné byly ze strany Ruska zaplacené, Slováci to mají doma už dávno)), po stoprocentním odpisu tisíce nerentabilních provozů, budov atd.,) Samozřejmě to neznamená, že bychom každý z nás měl nárok (a také je dostal) Kč 400 tis x 10 resp. 4 mil. Kč
  To bylo ale bohatství, které vydřeli naši předkové, a toto bohatství mohlo přinášet ovoce pro všechny dlouhá léta, jak to ostatně přináší – viz úspěšné čes podniky v rukou cizích firem (ve skutečnosti ale ani nevíme, kolik si cizí firmy odnesou pomocí legálních triků – to je dnes obchodní tajemství ).
  Takže „sláva“ našim ekonomům. (V USA alespoň zavřeli myslím Maddoffa na 100 let a zabrali mu majetek, u nás jsou tito lidé většinou slavní).

 29. Jos napsal:

  Koukám, že spousta lidí, snad kromě Jihočecha, si stále ještě neuvědomila, co se zde ve skutečnosti přihodilo při tzv. „Klausově transformaci“. Majetek, který nová vláda přejala od komunistické vlády měl dvojí povahu.Za prvé to byl majetek, který komunistická stát získal vyvlastněním původních vlastníků. jeho privatizace byla vyřešena bez problému restitucí. Za druhé to byl majetek, který byl vytvořen během čtyřiceti let komunismu na základě přímusových úspor všeho obyvatelstva. Toho bylo asi čtyřnásobně více než majetku zestátněného. Rozsah tohoto majetku odhadl Nepil v roce 1995 na 4 000 miliard Kč, ekonom F.Dcvořák v roce 1994 na 3 600 miliard, Statistická ročenka uvádí v roce 1991 2 747 miliard Kč. V každém případě na každého občana řádově statisíce Kč v cenách roku 1990. Důležité je, že tento obrovský majetek, který byl Klausem „zprivatizován“, byl kolektivním majetkem všech obyvatel této země. Aby mohlo dojít k jeho privatizaci, musel být vyvlastněn. Obyvatelé byli zbaveni svého práva na tento majetek. A byl vyvlastněn bez náhrady. Jednalo se o největší vyvlastnění v českých dějinách. Klaus a jeho liberální spolupachatelé daleko předčili komunisty. Jakousi náhradu měla představovat kuponová privatizace. Ta se však týkala jen menší části privatizovaného majetku a stala se jakousi lotynkou na oklamání veřejnosti, hrou vedenou ODS. Ta předstírala, že dává něco lidem zadarmo, ovšem ve skutečnosti nabízela skutečným vlastníkům cinknutou loterii o část jejich majetku. Sama etická stránka Klausovy privatizace je smutná. Nikoliv všichni občané, ale jen lidé kteří měli přistup ke zvláštním informacím a díky známostem též k bankovnímu úvěru se mohli v procesu privatizace prosadit. A skoro nikdo z nich nemělo schopnosti a vůli tyto podniky řídit a přivést k prosperitě. Výsledkem je, že několik málo příslušníků českého národa díky známostem, konexím, protekcí a často díky krádežím neobyčejně zbohatla. Většina ovšem mimořádně zchudla. Tak jako český stát. Musím se smát, kdy VáclavP se o něco výše raduje, že na babiččině kuponové knížce vydělal 33 000 Kč. Měl by zuřit, protože jeho babička přišla minimálně o statisíce. Já přemýšlím o tom, že bychom oprávněně měli žádat po Klausovi, klausovitech a české pravici restituci ukradeného majetku. V současnosti je to tak řádově 10 milionů Kč na občana. Ať se miliardáři začnou skládat. A marně přemýšlím, jestli je Klaus vekslácký komunista, nebo komunistický vekslák.

  • Šims. napsal:

   Tak tohle by se mělo vytesat do kamene, aby na to národ hned tak nezapomněl a možná to posílat lidem jako předvolební leták do schránek a pak by si mnohá pravicová strana mohla odpustit volební kampaň, byla by úplně zbytečná, protože po takovém článečku by je nevolil skoro nikdo.

  • Hladis napsal:

   Njn tezko někdo chape, ze socialisticke hospodářství a uplne nesmyslny a zkrachovaly socialismus jako takovy není jaksi kompatibilni s trznim hospodarstvim. Takze prekvapive cely majetek státu (ne lidu) musel byt preveden na vlastniky soukrome. Problém byl, jak to v Cesku provedli jinak se jednalo o nevyhnutelnou věc, bez které by se cela ekonomika sesypala jak domeček z karet. To co jste napsal, je utopie prokazatelne nezivotaschopna nikde na svete. Teda krome Kimlandu, kde snad stat ma vse. On to totiž nemel nikdy lid, ale stat a statostrana. Vy jako clovek jste mel prd. Zadne lidove rizene samostatne jednotky v Cesku neexistovali a vse podlehalo centrálnímu planu a statnimu dohledu. Prekvapive opravdu kolektivne rizeny a vlastneny podnik je mozny v tom zlem kapitalismu se soukromym vlastnictvím a to jen na male urovni. Ne vetsi to neni funkcni model. Jeste k tomu cela technologicka uroven byla zastarala, hrube neefektivni a beznadejne nekonkurenceschopna. O vnitrnim celkovem dluhu radsi ani nemluvit. Ostalgie.

Komentáře nejsou povoleny.