Ze země Durianu a Sandokana IV – Naše země nevzkvétá !


napsal Václav P.

Milí Vidláci,Šklíby, Maloměštáci. Opět Vás po krátké odmlce zdravím ze země, kde život znamená peníze a peníze znamenají život. V Singapuru nám právě skončil Ramadán a zároveň jsme slavili National Day, tedy nejvýznamnější den tohoto státu. Za zmínku stojí, že státních svátků tu máme devět. Jeden svátek všech a po dvou křesťanských, dvou muslimských, dvou čínských a dvou hinduistických. Tedy v zájmu národní harmonie mají všechny čtyři nejvýznamější skupiny obyvatel po dvou svátcích nezávisle na počtu obyvatel zastupujících tu kterou skupinu.

Nezlobte se, ale dovolím si krátkou odbočku -dneska hraje,  jak určitě  víte, moje  a  vlkova  Viktorka s jistým  a  jak se dočtete  hned vzápětí, bezvýznamným klubem  z Prahy.Ptal jsem se neznámých lidí na ulici v Singapuru a Malajsii co jim říká Sparta. Evropa tu není moc známá, a tak jsem se mimo pár nechápavých pohledů dozvěděl maximálně Bratt Pitt. Následoval dotaz na Viktorku Plzeň. A už to lítalo. Horvi, hattrick, Vrba trenér budoucnosti, Paclík-business, “něco pro lidi” atd.

Nemusím tedy tajit, že celá jihovýchodní Asie čeká na derby a play-off Ligy Mistrů a chce vidět Viktorku na místních draze předplacených kanálech s evropským fotbalem. Klíčový  zápas české ligy? Pro místní fotbalové  fandy, zejména ty  z mého okolí, které už jsem  stihl poučit  – prej hlavně ať se Baky rozehraje, Horvi rozběhá a Limba nenervuje a nikdo na Maribor nezraní. Tož tak !Ne  v Plzni  – v Singapuru! Video z odpovědmi zpracovávám a zájemcům na požádání zašlu.

Kdo jste došel až sem ač nejste  fotbalový  fanda nebo jste  a máte  v srdci  Letnou, tak jste právě na začátku toho, co  vám chci  ze Singapru napsat, ale ještě bych Vás chtěl požádat o deset minut a o zhlédnutí následujícího videa. Náš ministerský předseda měl ke státnímu svátku projev a mě by zajímal Váš názor na porovnání s projevy Havla, Klause a …Zemana. http://www.youtube.com/watch?v=fb5nm2OIghI

Můj první dojem jako člověka nezasvěceného do místních reálií by byl, že ten člověk je maximálně věcný. Neřeší blbou náladu, Evropskou unii, korupci. On řeší každodenní problémy. Že metro je ráno do 7.30 zadarmo pokud vystupujete v centru ( snaha omezit místní sardinkovou dopravní špičku ), že se podařilo zchladit rostoucí ceny bytů ( apartmán tu stojí klidně 15 mega, ale stát zároveň staví byty pro místní obyvatele, které vyjdou mnohem levněji. Jsme tady sice v džungli kapitalismu, ale čtete dobře, když jde o lidi, státní zásahy nejsou problém), dále vyjmenuje triumf místní Viktorky v malajské lize atd. Takže první dojem super, žádná politika, jenom starost o lidi.

A teď dojem druhý. Samozřejmě nejsem neznalý místních reálií a trochu už o Singapuru vím. To, že ten člověk ( pan ministerský předseda Lee Hsien Loong ) nemluví o politice je důsledkem právě neexistující politiky. Tedy politiky, jak jí chápe náš civilizační okruh. Tady totiž vládne jedna strana otce zakladatele státu už přes padesát let a demokraticky získává ve volbách přes 90% mandátů. Někteří znalci místních poměrů říkají, že tato země je defacto řízena jako firma. Tomu tedy odpovídá i styl poselství místního lídra, připomínající spíš projev managera k zaměstnancům.

První, co mi přijde po poslechnutí na mysl je pan Samuel Huntington a jeho Střet civilizací. A to nikoli ve smyslu válek, ale prostě odlišných historických zkušeností a odlišných pohledů na svět. Druhé co mi přijde na mysl je to, že právě globalizace tyto civilizační rozdíly neprohlubuje, ale ďábelským tempem internetu smazává.

Bůh ochraňuj Pavla Horvátha, Velkého Mága /Pavla  Vrbu/ a nás všechny !

Příspěvek byl publikován v rubrice Asijské postřehy Václava P. se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 reakcí na Ze země Durianu a Sandokana IV – Naše země nevzkvétá !

 1. Hudec napsal:

  Viktorka versus Sparta?
  To tu zase budeme mít v álejích nablito, ať to dopadne tak nebo onak. A bordel na ulicích do rána.
  Šlo by to tak v Singapuru?

 2. palosino123 napsal:

  Fandím hokeji, ale článek je velmi povedený, klidně napište víc.

 3. Puck napsal:

  … řídí stát jako firmu.
  Co by se asi s firmou stalo, kdyby ostatní svět přestal firmě dodávat suroviny – potraviny ? Nutně by musela zkrachovat. Krutým způsobem !
  Ta globalizace, koncentrace lidí na jedno místo, závratný hospodářský růst přelidněných zemí ( Čína, Indonesie, Brazilie, Indie ) je zdánlivě tím správným řešení současných potíží. Jistě, výpadek funkčnosti v jedné, či několika zemích, ať už vlivem neúrody, přírodní katastrofy, nebo války, se nahradí dovozem potřebného odjinud. Takže, z hlediska lidstva, pozitivní vývoj.
  Já mám trochu jiný závěr :
  Pokud žily jednotlivé lidské komunity země izolovaně, stávalo se, že vlivem pohrom, válek, epidemií, docházelo k jejich zániku, ale vždy nějaká přežila. Uvolněnou niku obsadily komunity úspěšnější. Lidská společnost kopírovala zásady, kterými se řídí příroda. Globalizace tento systém zásadním způsobem ničí. Lidstvo pravděpodobně bude v budoucnu jen jedna komunita, v tom je naděje na jeho příští všeobecnou prosperitu a zároveň největší hrozba zániku celé civilizace..

 4. prirodovedec napsal:

  Firmy se daji ridit ruzne. Liceni pripomina funkcni kapitalisticky „Botostroj“ (kdo zna tuto antiBata agitku, která musela byt jako kniha za 1.republiky zlikvidovana a vedla k rajtkovitemu filmu za sociku), ci Dneprogres s nadsenymi delniky upirajicimi zrak na vudce – neboli globalizujici hierarchickou a jiste funkcni firmu. Ja mam radeji garazovite, svobodne, nadsene, tvurci, akademicke nepořádky davajici prilezitost každému cloveku. Je to tim, ze bez existencnich tlaku si mohu dovolit, aby mi zalezelo na ceste (tvorbe) a ne tolik na vysledku (hmatatelnem uspechu). To garazovstvi je totiz tak české, tak uzasne, když se něco resi. Se skutecnym teamworkem a ne tim paintballovym teambuildingem :). Asijske zglajchsaltovani k uspechu kotlince nikdy nehrozi … nastesti …

  Pokud autor bude namitat: Jiste chce at Viktorka třeba i ukope 1-0 (ala Singapur – ucel sveti vysledek), ale ja jako divak ji fandim pro divacky nadherny fotbal (ala garazoviti) a ta pohlednost je pro mne většinou vice nez nejaky výsledek. Idealni je Hejnova – pohledny strojovy dokonaly beh (ne tolik ona a jeji promluvy) a i soupeřky zničující výsledek.

  • Majka napsal:

   Problém je v tom, že stát svých občanům nemůže dát výpověď. Ale jsou takoví, kteří by rádi dali výpověď spoluobčanům, kteří volí jinak.

 5. Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

  Ano, řídit stát jako akciovou společnost !
  Akcionáři jsou voliči, manažery vládní úředníci až po ministry a správní radou 12ti členná Rada moudrých volená přímým hlasováním akcionářů. Vždy jeden člen rady moudrých by byl na půl roku prezidentem.
  Velká úspora za zrušené politické strany a Parlament.

 6. vonrammstein napsal:

  Jen zkouška…zdá se mi divný, že tu od 14.59 nepřibyl jedinej příspěvek…

Komentáře nejsou povoleny.