NEDĚLNÍK aneb TRABANTŮV NEDĚLNÍ SLOVNÍK Dnes o: o občasníku


napsal Trabant

Nedělníky se na stránkách Kosy objevují již téměř rok. Bylo to pro mne jako Trabanta období spíše příjemné, mnoho věcí jsem si pro sebe nově formuloval, užitek převýšil náklady.

V poslední době přemýšlím, zda ještě jde o smysluplnou aktivitu. Zda již není nedělník na Kose jakoby „z trucu“, navzdory těm, kdo jej nemusí

.

Rozumím tomu, že například nick český maloměšťák navozuje otázky, které pro něj mají hlavu a patu a že jej to stojí čas k formulování myšlenek. Na druhé straně já nemám chuť formulovat obdobně obsáhlé odpovědi. Jednak proto, že argumentovat nelze bez konsensuální definice základních pojmů (myslíme-li pod stejným pojmem každý něco radikálně jiného, těžko lze vést smysluplnou diskuzi bez časově náročného definičního procesu). Rovněž proto, že považuji diskuzi tohoto typu za časový luxus, za nadstandard, který si při své vytíženosti nemohu dovolit – živím se jinak.

Rozumím tomu, že například nick Carlos V. před sebe představuje obranné prvky přehnaně nepřiměřené k míře ohrožení – ale i zde platí argumenty výše uvedeného odstavce.

Rozumím tomu, že například nick Antonie má potřebu opravovat Trabantovy teze tak, aby byly v souladu s tím, co si ona představuje pod teologickými pojmy – a opět zde platí argumenty obou odstavců výše – tedy časová náročnost vyjasňování základních definic a má neochota tento čas investovat.

Přesto věřím, že v nedělnících lze při pečlivé četbě zaslechnout otázky a zahlédnout směr, kterým vedou odpovědi. V současném počtu tyto texty představují poměrně kompaktní výpověď, schopnou samostatné existence. Ty otázky v nich zůstávají a odpovědi jsou trvale a pokaždé znovu k dispozici v dialogu života s Knihou a Knihy se životem.

A tak Trabant, s laskavým dovolením čtenářů a vlka, na chvíli utlumí rázy svých primitivně vyplachovaných válců a natočí-li občas znovu motor, aby produkoval modrý dým a dvoutaktní decibely, bude to jednorázový podnik, třeba další článek k sociálním službám, pro potěšení nicku Občan, nebo slíbený a stále nedodaný pohled na neziskový sektor a jeho možnosti naplnit naděje do něj částí čtenářů vkládané.

Vážení čtenáři, děkuji za pozornost, děkuji za přízeň, děkuji za příjemný skoro rok.

S úctou Trabant

Kontakt na autora: toulkyknihou@seznam.cz

Blog autora: toulkyknihou.wordpress.com

Příspěvek byl publikován v rubrice Trabantův nedělník se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 reakcí na NEDĚLNÍK aneb TRABANTŮV NEDĚLNÍ SLOVNÍK Dnes o: o občasníku

 1. vonrammstein napsal:

  Škoda, ale chápu. Díky za ten čas a práci,

 2. est napsal:

  Rovněž děkuji za podnětné čtení, Snad časem změníte názor (i na reakce publika).

 3. avespasseri napsal:

  Mně se Vaše články také velmi líbily, i když jsem vlkovo objevila teprve nedávno. Alespoň se mohu vrátit zpět a číst, co jsem ještě nečetla. Opravdu byly podnětné. Jako koneckonců všechny články tady na blogu 🙂

 4. Mirka napsal:

  Děkuji

 5. J. Hruška napsal:

  Snad bych si jen dovolil dodat, že námitky, které se v diskusích vyskytovaly byly obvykle uvedeny na pravou míru v minulosti nejméně tisíckrát. Připadá mi bezohledné, když si lidé vylévají rozum v diskusi, místo aby si přečetli dostupnou literaturu.
  Mrzí mě, že končíte. Svědectví o žité víře není nikdy dost.

  • be napsal:

   Zdá se, že dostupnou literaturu nečtou hlavně věřící..nebo čtou, ale je jim to plat prtný, protože na zákledě jedné knihy vyvodí z textu vzájemně si odporující názory. A nejsou to jen tvrzení teologická, ale i fakta-pořád se například setkávám s tvrzením křesťanů, že Hitler byl ateista, Einstein věřící a podobně…

   • J. Hruška napsal:

    Ono to bude spíš tak, že to, čemu Vy říkáte „dostupná literatura“ věřící nejen čtou, je jim to cpáno horem dolem, nejde to přehlédnout nebo ignorovat, je to pořád dokola. Přesto jsou přesvědčeni, že pravda je jinde. Asi pro to mají důvody. Jestli Vás zajímá jaké, starejte se.

 6. prirodovedec napsal:

  At se tedy dari v uzitecne praci pro trpici. Zdravim z cest. Asi mam byt spokojen, kdyz ve svých par vstupech jsem radil nechat uzavřenou diskusi a psat zde kazani pro verici a hledajici, které tyto oslovuji. Jak vidíte z prispevku vyse – jsou tu. Nicmene mne se poslední vstupy a diskuse libily prave proto, ze se neubiraly jen smerem naznacovanym vždy vetou v uvodu prispevku. Chapu a souhlasim, ze jsou pro Vas z pohledu vericiho smysluplnejsi aktivity nez zelezna pravidelnost nedelniku a diskusi a preji Vam spokojenost v nich.

 7. Antonie napsal:

  Je mi líto, že to tak vnímáte, neopravovala jsem Vás, ale vedle Vašeho názoru jsem vyslovila vždy jen můj názor jiný a moje zkušenosti z cesty, po které jdu s Bohem už dlouhé roky sama, protože když jsem uvěřila, církevní představitelé reagovali na moje otázky také podrážděně a nezvládala jsem stát na straně jedněch proti druhým. To jenom lidské vymyšlené náboženské učení nás proti Božímu slovu a proti Boží vůli rozděluje, Ježíš nerozdělený stál uprostřed mezi lidskou nesmiřitelností a Bohem.
  Ale otrávit jsem Vás nechtěla, občas se ukažte, už sem patříte a budete tady chybět 🙂

 8. Rošádek napsal:

  Pravidelné psaní, a ještě diskutování musí být velký zápřah. Děkuju za podněty k přemýšlení, a těším se aspoň na občasná pokračování.

Komentáře nejsou povoleny.