A když z okna na zahradu vystrkuje Babiš bradu…


naspal Vidlák

Pokud to bude vypadat, že teď dělám Babišovi reklamu, tak nezapomeňte, že jsem Babišův zaprodanec, protože pracuju v jedné z jeho firem a mám tuto propagandu povinnou…
O Babišovi už na těchto stránkách něco zaznělo, tak mi dovolte přidat se také se svojí troškou do mlýna. Shodou okolností mě také platí jeho miliardářská kapsa. Pracuju v jednom z jeho podniků typu ZZN, což znamená zemědělské zásobování a nákup. Prodáváme zemědělcům hnojiva, osiva, pesticidy, traktory, naftu a podobně a zároveň od nich vykupujeme úrodu. Oboustranně výhodná spolupráce, my vyděláváme a zemědělec má smlouvu na výkup úrody a nemusí se bát investovat do svého podnikání. Samozřejmě, když je někdo miliardář a naše firma má obrat v devíti nulách a k tomu významný podíl na trhu, tak jsme na delší straně páky než padesátihektarový zemědělec s jedním Zetorem.
Za svou pracovní kariéru jsem už pracoval u bývalého aparátčíka a fukcionáře ROH, pak u bývalých aparátčíků spojených strojírenských podniků CHEPOS, měl jsem blízko k velkému podniku Sokolovských hnědouhelných dolů, které vlastní také bývalí aparátčíci a dneska pracuju u někoho, kdo měl za předchozího režimu také otevřené dveře. Možná je to náhoda, ale u nás umějí podnikat zpravidla jen ti, kteří před Plyšákem dělali zahraniční obchod a věděli něco o tom, jak to chodí v cizině. Novodobí podnikatelé nezatížení minulým režimem zpravidla umějí dobře obkládat koupelny, ale na vybudování potravinářského impéria to nestačí.
Co pro toho Babiše vlastně dělám… Jsem technik. Nejsem žádný manažer, ale nejsem ani u lopaty (někdy bych raději byl). Snažím se, aby manažerská rozhodnutí byla technicky realizovatelná. Když manažer podepíše smlouvu na prodej kvalitně vyčištěné kukuřice, já musím zařídit, aby ji něco kvalitně vyčistilo. Když manažer prodá budovu, já musím zařídit smlouvy a převody na katastru. Mám po firmě přístup relativně kamkoliv a celkem slušný přehled o tom, co se vymýšlí nahoře a co se kritizuje dole.
A teď ta propaganda… V žádném svém zaměstnání jsem nezažil, aby se tak bazírovalo na zákonech. V parlamentu někdo zalobuje, udělá se nový zákon na ochranu ovzduší a my jak idioti měříme emise obilného prachu, přiznáváme se k nim a necháme si za to vyměřit poplatky. Konkurenti se nám smějou… kašlou na to, než přijde kontrola, bude zákon zase novelizován nebo rovnou zrušen a všechno bude dávno jinak. My ne, v parlamentu si dupnou a my se můžeme podělat.
Skladujeme hnojiva – to je v podstatě nitrát kyseliny dusičné – trhavina par excelance a tak na to máme speciálně schválené areály daleko od obytných zón, vypisujeme miliony papírů a zaměstnáváme lidi, kteří to kontrolují, evidujeme, přiznáváme se a necháváme si dávat poplatky. A přitom dneska si každý zemědělec nechá stejnou trhavinu přivést v tunových množstvích přímo od lodi na polském kamionu. Každá druhá stodola každého druhého JZD je vybavená několika tunami dusičnanu amonného, co tak hezky srovnal se zemí to texaské městečko plné Čechů. Byli to Češi, asi jim podobné praktiky taky nevadily.
Evidujeme a kontrolujeme žebříky, děláme bezpečnostní značení, revidujeme hasící přístroje, dáváme zaměstnancům čtyřikrát do roka osobní ochranné pracovní pomůcky, prostě plníme každou hovadinu, která někoho v Praze napadne a stojí nás to desítky milionů, které by se tak krásně vyjímaly v peněžence Ó Velkého a místo toho, aby to šulil, jako každý druhý, nutí nás hopkat kolem těch největších idiotin, jen aby bylo učiněno zákonům zadost.
Jinak je to stejné jako kdekoliv jinde… pár schopných lidí, sem tam i nějaký schopný manažer, pár neschopných, pár vlezdoprdelků a pár posedlých mocí. Standartní stav. Jedna moje kolegyně strachy skoro nespí, jak je na ní kterýsi vedoucí nabroušený, já jsem se s ním párkrát pohádal, seřvali jsme se a od té doby mě má v úctě. Kdyby se ho nebála, zřejmě by se on bál jí.
Babiš má asi 30.000 zaměstnanců. Kdyby si s každým měl jen podat ruku, strávil by na tom asi rok. Pracuju u něj už nějaký pátek a ještě jsem se s ním nepotkal. Jen naše firma dělá denně tolik rozhodnutí, že na tom pracují desítky lidí na plný úvazek. Jaký tak má asi opravdu přehled, co se v jeho firmách děje? V praxi možná sotva stíhá pročítat účetní uzávěrky a sledovat ukazatele, které jsou po celém světě stejné – prachy. Buď mu to nese a nebo prodělává. Pochybuju, že zasahuje do receptur v párcích a nutí svoje manažery, aby je dělali horší… prostě prachy – netečou – dělej to jinak, aby tekly. Dobrý manažer umí práci zorganizovat, špatný musí do párků mlít psy i s boudami.
Jestli jsou jeho lidi jinde draní z kůže, tak co dělají odbory? Všude je má. U nás máme kolektivní smlouvu která i tomu nejnižšímu lopaťákovi zajišťuje slušné kvartální prémie, dvakrát ročně příspěvek na dovolenou a vánoce, stravenky a na mé úrovni je běžné služební auto k soukromým účelům (bohužel poctivě daněné dle zákona, tak to není zase až takový byznys). Jo, naši odboráři to mají někdy pěkně horké… ale kolektivka je na místní poměry hodně nadstandartní. Nevím, proč bych měl litovat zaměstnance jiné Babišovy firmy, že si neumějí ukrojit podíl na zisku. U nás to jde docela dobře.
Nevím, proč jde Babiš do politiky. Je mi to i celkem jedno, protože nejsem ani pravičák ani středopravičák, kterým se cítí být on. Nevím, zda by pod jeho vedením byl ve státní správě větší pořádek, ale kdyby byl alespoň takový, jako u nás, byl by to rozhodně pokrok. Nevím, zda bude schopen se jako politik uchytit, dohodnout se, vyjednávat a neztratit ksicht. Těžko říct, co by s ním poslanecké křeslo udělalo. Ale celkem mě láká to vyzkoušet teď, dokud bude tak na hraně dostat se do sněmovny. Pak se bude čtyři roky odkopávat a ukazovat, jaký doopravdy je a o co mu skutečně jde. A když se do parlamentu nedostane, taky dobře… může další čtyři roky čekat a snažit se na komunální úrovni.
Tolik o Babišovi… pokud jsem ho moc chválil, tak si myslete, že si k němu za tento článek zítra dojdu pro prémie…
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

74 reakcí na A když z okna na zahradu vystrkuje Babiš bradu…

 1. jaa napsal:

  budu parafrázovat “ no nepotěšils mně Vidláku ani já Vás nepotěším“. I když dík, že konečně vím. No vymyšleno to má dobře…. Určí zisk, který musí vyprodukovat „jeho“ firma, přpočítá k tomu nááklady vynaložené a zbytek je na pracovnících, aby se do toho vešli a je mu jedno jak/ třeba dovozem levného polského či odkud masa třeba se slovenskou nálepkou i když slováci už žádné maso neprodukují- podledních 5 vepřinců v 1.pol. skončilo… , . Akorát to nesmí být právně napadnutelné…
  Chytré, že podniká a je úspěšný právě v oboru, který má zrušeny l všechny zákony, normy, a kde se nic nekontroluje v oblasti kvality, původu a pod. …
  Chápu proč se výrobky jeho firem nedají spotřebovávat, proč firmy které koupil ,šly kvalitou do úrovně“ pod psa“. nebo „ani pes by to nežral“….A´T už je to Hamé, Olma, žitný chleba ač cena vysoká co vedle žita ani nestál a je barvený karamelem nafouklé. prášky. rohlíky… zpracovávatelé masa, chemie a další… to se nekontroluje a tak má zelenou/ no spíš jeho managoři/ a ti dělají co umí, aby si dobré místo udrželi. .. pokud se dodrží zákony a normy /bezpečnostní, daňové/ což mi připomíná /Caponeho.taky dostali na daně/:-)) / stávající. hmm… obšancoval si to hezky…Ale ani já Tě nepotěším, pečlivě koukám na viněty a seznam „jeho “ firem, mám v peněžence… .. A´T je cena jakkoliv výhodná NEE no a taky dělám mezi lidmi ve kšeftě osvětu… nevěři byste jak lidi reagují, když zklamaně řeknu, že musím do města, když mají jen Babišovo zboží… Ale zlepšilo se to sortiment výrobků v sámošce se zlepšil a mají je na chlaďáku v původních obalech aby bylo vidět výrobce. .
  A chápu proč se dal na politiku…. taky chytré… začalo se mluvit a pomalu už i dělat kontroly kvality, mluvilo se o označování původu výchozího materiálu… a taky o zjišťování počátečního původu financí.. hmm a to je třeba zarazit… Není možné aby mu takhle stát ničil zisky…když přece platí vše včas… chi… dobrá informace na dobrou noc…

  …. ..

 2. strejda napsal:

  Zajímavé povídání které přináší jiný pohled. Kdy jen nebylo tolik špatných zkušeností s různými experimenty. Bárta se dal prohlédnout docela dobře a jednání jeho týmu nebylo překvapením, když se dostal do sněmovny. Zato ODA a US vypadaly slibně. Ale ty konce!!! A tak i u Babiše je potřeba se podívat na celý jeho tým. Zase chce nějaký novinář udělat vysokou politickou kariéru. Hlavně rychle a rovnou do parlamentu. A tak soudím v souladu s Vidlákem, snažit se čtyři roky na komunální úrovni. Všude, kde to půjde. Tam se již ukáží schopnosti i charaktery.

 3. Řezníček z Brna napsal:

  Pokud Babiš urve 5-8% a dostane se do sněmovny, nevidím v tom žádnou katastrofu. Po té, co předvedla ODS+TOP+LIDEM si říkám – horší to už snad ani být nemůže.

  • Skogen napsal:

   Ale může, pane Řezníčku… TOP 09 byli pořád „jenom“ slouhové, bílí koně lobby. Ale Babiš sám už je potenciální oligarcha a jestliže ti předchozí ještě vystupovali v roli (špatných) úředníků a sami o sobě byli závislí na vůli voličů a lobby jim dělala pouze podporu, oligarcha už je čistě manažer ve své firmě stát s ručením omezeným a jeho moc z kapitálu a osobního vlivu se s mocí propůjčenou občany sčítá. Oligarcha je příliš silný na to, aby si ho voliči mohli pohlídat, jeho vliv je širší než vliv standardního politika.

   • liljič napsal:

    A není lepší, když je na toho oligarchu vidět přímo a taky přímo se zodpovídá ze svých činů, než když je to jen skrytý a neznámý loutkovodič?

 4. Skogen napsal:

  Vidláku,

  s Babišem osobní zkušenost nemám, toliko zprostředkovanou médii. Babiš jistě dělá víc než se seznamuje s účetnictvím. On má hlavní slovo ve firemní strategii. A podle zasvěcenců dělá to, co musí dělat každý, kdo chce být v byznysu v top levelu. Kupuje hůře prosperující konkurenty a ořeže je na kost, dokud nejsou v černých. Tedy, zajišťuje efektivitu. A tady mám s Babišem problém.

  Ať nedojde k mýlce… Sice si nemyslím, že je šťastné, aby se na trhu zemědělské prvovýroby pohyboval tak dominantní subjekt, ale budiž, to je věc k posouzení pro Antimonopolní úřad… Nechť se Babiš věnuje svému podnikání a užívá plody úspěšného byznysu. Ale nechat se zvolit do velké politiky a chtít stejně definovanou efektivitou, tedy měřítkem účetně vyčíslitelného zisku, řídit tak komplexní životní prostor jako stát, to není šťastné rozhodnutí.

  OK, jste pyšný na svou práci a firmu, děláte to dobře, živíte se poctivě, máte tedy proč. Ale chtěl byste ve své firmě trávit celý svůj život? Nevytáhnout z ní paty, protože vaše firma bude se rovnat hranicím vaší společenské existence? Řečeno ve zkratce, opravdu byste chtěl, aby váš život v základním rámci všech ohledů řídil personalista?

  Já ne. Stát má mnoho funkcí a jedna z nich ve vztahu k občanovi je protichůdná ke světu byznysu a stát v evropském pojetí byl v principech koncipován na potřebě vymezení práv občana vůči vlastníkům výrobních prostředků. Manažerské řízení s důrazem na ekonomických ukazatelích však tuto funkci, ochranu občana, popírá. A spousta firem, ve kterých je určitá kultura, by pod součtem mnoha tlaků jistě chtě nechtě šla s kulturou dolů, kdyby neexistovaly protipóly v podobě regulací.

 5. Občan napsal:

  Babiš má/měl majetkový vliv ve 102 podnicích.
  58 jich už neexistuje. Stejně tak již neexistují pracovní místa, která v nich byla.
  Babiše proto v politice nechci.

  BTW – kolem ruin Cheposu, ZZN a Osiv v pražských Holešovicích jezdíme dost často. Je s podivem, že Babiš nechává ležet ladem tak komerčně zajímavé pozemky. Kolem totiž vyrostla úplně nová komerčně-obytná zóna, kterou právě jeho ruiny dost hyzdí.
  I proto ho v politice nechci.

  Vidláku,
  many-žer je poctivý jen potud, pokud to neohrožuje jeho sesli. Když majitel nařídí takové a takové náklady a zisk, many-žer se do toho vejde, i kdyby měl rohlíky a uzenky nechat hňácat z průmyslových kalů a dovézt si na to otroky ze Severní Koreje (nepracuje jich u nás málo). Proti vůli majitele nepůjde; nikdy.

 6. zemedelec napsal:

  Vážení.
  Opravdu dobré příspěvky.
  Je potřeba zdůrazňovat,že bude pravicovější,než ODS.Přišel na to velice rychle,že je lepší si schvalovat zákony sám a také,jaké mu budou vyhovovat,něž uplácet lobisti a poslance z nejistým výsledkem.

 7. jezevec napsal:

  Exaktne napsane, dekuji pane vidlak – a ackoliv Babise volit urcite nebudu, rad bych se zdejsich diskuteru zeptal: co by vam tak ukrutne vadilo na tom, kdyby stat fungoval jako firma? Kdyby rusil nepotrebna pracovni mista a provozy, a vznikaly jine, sobestacne a ekonomicky svepravne. Kdyby stat poskytoval sluzby, inu, holt, v mnoha aspektech asi jako na vychode, kde se racime nachazet – ale poskytoval a fungoval. Kdyby stat vydelaval prachy a nezadluzoval nase vnoucata. Neuveril jsem panu Babisovi, ze by tohle opravdu chtel. Ale mne by to teda nevadilo, urcite by to byla zmena k lepsimu.

  • Občan napsal:

   Firma se nestará o bezpečnost, justici, veřejnou infrastrukturu, veřejné služby (hasiči, záchranáři, zdravotnictví, školství, sociální systém atd.). Pokud cokoli z toho zajišťuje sama pro sebe, pak pouze v minimálním rozsahu; zbytek nechává na eráru a ten erár financují ze 75% zaměstnanci ze svých daní a jiných plateb.

   Firma se nezajímá o to, co bude s „nadbytečnou“ populací. Tedy ani o to, co bude s lidmi ze zrušených „nadbytečných pracovních míst“. Nezajímá se to, co bude se starými, invalidy, nemocnými, s matkami, nezajímá ji odkud se berou kvalifikovaní zaměstnanci.
   Toto vše opět nechává na eráru, o jehož financování se ovšem rovněž nestará nebo se na něm nepodílí (firemní daně jsou v ČR jedny z nejnižších v OECD).

   Proto žádný stát na světě nefunguje jako firma.

   • jezevec napsal:

    vidim, hoši, že o podnikání víte leda to, co vám natloukli do hlavy bolševici. zkuste si to někdy aspon na rok-dva, otevře vám to oči

    • jihočech napsal:

     Jezevče,
     podívej se do amer tisku. Najdi si článek např. o Detroitu, jak se tam soukromníci postarali o blaho lidí.

     • jezevec napsal:

      Jako myslite, jak se lidu snazili populisticky se zalibit pujcovanim si a zivotem nad pomery, az uz jim nikdo nepucil a museli vyhlasit plajte?
      Takhle si myslite, ze nekdo podnika? Svata prostoto!!!
      Vy nemate znalosti o podnikani ani na urovni toho, co tloukli lidem do hlavy bolsevici, vy mate zakladni mezery uz na urovni aritmetiky zakladni skoly.

  • Skogen napsal:

   Jezevče, potíž je, že vy stát považujete za firmu už dnes. I když v ní vysoce pravděpodobně netrávíte všechen svůj čas. Podle příspěvku funkci státu vidíte jen v ekonomické rovině, on má ale přehršel dalších, se kterými si firma a firemní řízení neví rady, protože náleží do osobního života a nikoliv do pracovní doby. Dokonce je vytěsňuje a nepřipouští, protože jediné, byť objektivní měřítko – a to výkon – ohrožují.

   Takže trocha imaginace i pro vás. Představte si, že byste z firmy nevytáhl paty. Rok, čtyři roky, půl života. Všem vašim láskám, koníčkům, volním aktivitám i slabostem by prostor k realizaci určovala firma metodami firemního řízení a pracovním řádem. Pořád dobrý?

   • Občan napsal:

    Vč. „dress code“.

    Co, sakra, pořád mají Jezevci a další proti Severní Koreji?
    Protože ta, paradoxně, funguje asi nejpodobněji soukromé firmě. Vč. absolutného podřízení se „zaměstnanců“ firemní filosofii, vč. dress code, vč. „etického kodexu“, vč. absolutní loyality podřízených vůči zaměstnavateli, vč. spotřebovávání takřka veškerého profitu vedením firmy, vč. způsobu řízení.

    • Skogen napsal:

     Severní Korea je out, kdežto firma s kapitálem je in 🙂

     Zastánci ideje státu jako firmy navíc opomíjejí úplně základní zlaté pravidlo regulující firemní prostředí a to konkurenci. Kdo bude konkurovat státu, který bude fungovat jako firma? Může být přínosem firma v pozici dokonalého monopolu?

    • Hudec napsal:

     🙂

  • Puck napsal:

   Ekonomika :
   Vloni zkrachovalo v ČR 3692 firem.
   A tak si myslím, že je dobře když Kalousek neřídil stát jako firmu. 🙂

  • tresen napsal:

   Mně by pro začátek stačilo, kdyby někdo /nemusí to být zrovna Babiš/ přiměl stát, aby dbal na dodržování pravidel.

  • Majka napsal:

   A neefektivním nebo neloajálním zaměstnancům, dříve občanům by stát řízený jako firma dal výpověď?

 8. severočech napsal:

  Zajímavě NASPANÉ !

 9. český maloměšťák napsal:

  Je třeba se ptát :
  S KÝM se Babiš /KSČ, StB ?/po „svém“ případném příchodu do Sněmovny spojí a JAKOU politiku tedy bude dělat.
  PROČ tedy zvyšovat mocenský potenciál takového spojenectví.
  A zjišťovat :
  JAk se Babiš staví k dotacím vypláceným miliardářům / v době kdy jsou lidem odebírány invalidní důchody/.
  PROČ mu NÁHLE tak vadí korupční prostředí české politiky ?

  Takové podružnosti jako proč zrovna Jágr, Komárek atd….záměrně vynechávám. To je jen symptom.

  Pohledy zprava /neověřené, některá tvrzení ohledně výše dotací jsou podle mě přehnané/ :
  http://eportal.parlamentnilisty.cz/Articles/6118-zamlcel-mi-andrej-babis-ve-svem-psani-ze-dotace-do-jeho-podnikani-jdou-i-z-mych-dani-odepsal-jsem-mu-od-srdicka-ze-je-dotacni-kral-a-jen-zvani.aspx
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-babis-a-dotace-0rn-/p_politika.asp?c=A130728_180329_p_politika_wag

  (Nicméně – dotace pobírá např. i Coca Cola /zde je významným investorem např. W, Buffett , k jeho investicím do OZE podpory z veřejných peněz jsem sem už odkaz kdysi dával/. A další a další /nadnárodní giganty/, i banky – ty jsou dokonce.osvobozeny od plateb DPH. Proč ?
  Proč je zdaněn rohlík, je zdaněna voda, je zdaněno nájemné…ale finanční transakce zdaněny nejsou ?)

  Žijeme terazky v kapitalismu, sůdruhovia. Je treba sa prizpósobiť !!!
  Terazky sů dotácie ziskom- Tak je treba na to sa pozerať !

  • tresen napsal:

   Vadilo by vám moc, kdyby se zrovna on paktoval s komunisty a estébáky všech barev?
   Respektive u koho vám to nevadí?

   • český maloměšťák napsal:

    Nikolivěk – mám, respektive musím mít, estébáky a komunisty všech barev velmi rád, starají se v této zemi snad o vše podstatné a to již poměrně dlouho. Podle toho tato země, respektive její potenciál, taky vypadá.
    Na druhou otázku jsem odpověděl v první odpovědi.
    Ale komentáříček byl spíše o tom, jak pan Vidlák cudně zamlčel ty miliardy z dotací, kdy Babišův monstrpodnik /je již too big to fail ?, anebo to chce ještě více zacyklit a zastrukturovat?/ je údajně největším pobíračem dotací v Česku, na Moravě i v Slezsku – tedy peněz, které se pak nedostávají např. invalidům, hercům, učitelům anebo kněžím.

    Ale kdyby AB dal na bilbord takový nějaký upřímný slogan , jako například “ Já vás za vaše peníze nejen živím, ale jen díky vašim penězům jsem schopen i produkovat – a to se ziskem“…tak bych docela zapřemýšlel o tom, že bych si portfolio mých oblíbených “ estébáků a komunistů všech barev“ o něco málo rozšířil.
    Ostatně co je vlastně obsahem slova „komunista“ – nejde jen většinou o pouhý cejch, název z říše podivínské symboliky, o berličku rozumu a logiky ? Je snad komunistou např.ten, kdo desetiitisíce lidí připraví během pár dnů o celoživotní úspory, jsou snad komunisty lidé z Lehman Brothers, je snad komunistickou centrálou burza ?
    /pokud tedy uvažujeme v rámci těch zvulgarizovaných označení, v rámci oné primitivní symboliky/
    Ne, ne a ne !!!
    Tito lidé a tyto instituce – stejně jako například miliardáři, kteří pobírají obrovské peníze z veřejných zdrojů, tedy ze společně vygenerovaných aktiv -, rozhodně “ komunisty “ či “ komunistickými“ nejsou. Za prvé by se tímto označením cítili být výše zmínění stejně uraženi ….a za druhé by se cítili být na svých právech kráceni takoví lidé jako např. Grebeníček nebo Ransdorf – značka /trade mark/ je značka, je nesmírně důležitá nejen z hlediska symboliky ale i z hlediska obchodu. A značka “ komunista“ je v Česku, na Moravě a v Slezsku stále dobrou značkou – jen se podívejte na ty preference a např. na ČEZ – jak ten si stojí na burze .
    A vyplyne vám z toho jediné – komunisté jdou nahoru, ČEZ letí dolů – kdo /co/ je tedy dlouhodobě úspěšnější ?
    :—()

    • robe napsal:

     já ty dotační článkyy celé číst nechci – ale pokud jsem pochopil podstatu vyčítáte Babišovi že pobírá dotace, předpokládám že m.j. , a to v nemalé míře zemědělské.
     A chtěl byste raději aby se jich veřejně zdal a soutěžil s dotovanými producenty polskými a jinými s hendikepem – a tím by pomohl českému člověku od kterého ty dotace plynou….

     chápu že vaše vyjádření jsou lehce ironická a provokativní k podstatě systému, přesto tam tuto (s)myšlenku vidím ?

     • český maloměšťák napsal:

      Je mi lhostejné s kým Babiš soutěží – to je jeho volba, jeho problém.
      Nelíbí se mi ale, když se státy zadlužují (jistě víte, že tyto dotace prohlubují schodky) ve porospěch miliardářů. V časech , kdy ústy svých představitelů řvou o nutnosti “ reformovat “ sociální systém, o nutnosti škrtat a šetřit.
      Prostě se mi to nelíbí, nehledejte v tom snahu lobbovat za polské zemědělce.

      Takže se nesnažte mě rozbrečet – nad chudákem hendikepovaným Babišem, který si jde na sociální úřad pro podporu…protože neobdržel na SVÉ podnikání dotace..
      Přeloženo do lidštiny…není tak trochu zvrhlé pomáhat vytvářet taková podnikatelská impéria pomocí přesunu daní – které mají sloužit přece k zcela něčemu jinému, než je tvorba oligopolů či monopolů ? To se vám líbí ? A co se vám na tom líbí – že když to dělají všichni, tak je to správné to dělat ?
      Jistě tak budete souhlasit i s nějakou tou pomocí státu Bakalovi, ne ? Když by šlo do tuhého…vždyť asi i polská vláda pomůže tamnímu hornictví /ale státnímu/, proč by nepomohli Češi, Moraváci a Slezané, ne ?
      Nebylo by to poprvé (a nebude to naposledy), kdy by se pomohlo soukromým podnikům “ too big to fail“…..mají totiž velký vydírací potenciál – a pokud vám nevadí, že takový vydírací potenciál byl mnohdy a mnohde vytvořen i díky státním dotacím, tak vězte, že si nemůžeme porozumět – a klidně si vydávejte mé myšlenky za smyšlenky, je mi to celkem lhostejné, to je váš problém…
      Takovou státní dotací je pak i prodej podniku pod cenou, ale to už by bylo spíše o revoluci, než o mírné nápravě pokřivených pravidel rovné a fér hospodářské soutěže kapitalistického typu v mezích zákona.

     • robe napsal:

      – já vám rozumím a v podstatě souhlasím
      – pouze mám dojem, že vy využívání dotací dáváte za vinu babišovi – a podle mě to nelze, hýbe se v nastaveném systému. mimochodem, jaký je váš názor na evropské dotace které ČR nestihne vyčerpat z EU ?
      – smyšlenky byly spíše hraním, možná o trochu více než vaše podsouvání snahy o rozbrečení – nic takového jsem ani nenapsal, ani napsat nechtěl.
      – na 99% hnutí ANO volit nebudu

 10. český maloměšťák napsal:

  re : súdruhovia, sú….atd.
  Pardon.

 11. Hudec napsal:

  To je trochu legrační. Vidlák píše ( a my se tomu divíme), že nějaká firma (Babišova nebo jiná, to je fuk) se chová v souladu se zákony a občas i s dobrými mravy.
  To by přece mělo být normální, ne? Že to u nás není? To vím taky.
  Ale to ještě není důvod, aby měl Babiš dostat můj hlas. Ono třeba s tou řepkou ……
  Nerespektuje on ten Babiš rád občas také zákony, které si nechal prolobovat?

 12. Cech napsal:

  Tak jak se Babiš proloboval mezi elitu, která podle pana Vidláka je obdařena jakousi mašinérii znalostí, která nyní musí donutit nekompetentního Českého občana, neboli pro Babiše primární vadu demokracie k zotpovědné „práci“ (spolupráci na tvorbě pro Babiše tolik potřebných zákonů,vyhlášek a upravujících místních předpisů).

  Tak jak se sice velmi pomalu ale přec standardizují kontroly kvality, začíná se s označování původu výchozího materiálu použitého na výrobku a ta spousta dalších hrůz, která na Babiše v souladu s předpisy EU kouká to vše včetně zpětného zjišťování počátečního původu financí, lze zastavit pouze a jenom v Poslanecké sněmovně ČR a nikde jinde.

  Je naprosto nežádoucí aby i Český stát v souladu s předpisy a normami běžně uplatňovanými v zemích E15 vyrukoval i zde na Babišově území.
  Prostě je naprosto nežádoucí aby Český stát takhle v souladu s předpisy běžně uplatňovanými v E 15 snížil zisky Agrofertu.
  Potom by Babišovi v Česku zbyla pouze relativně laciná pracovní síla, která by se časem stejně dožadovala zlepšení svého postavení.
  To že se státu platí jeho nesmyslné nařízení včas,tak to je třeba poopravit.
  Prostě žádné nesmyslné nařízení nebo zákon o dodržování kvality a kontrol kvality se prostě vydávat nebude a je po starostech.

  O chod státu se bude starat zodpovědný manager a občan musí pouze fascinovaně zírat, ale dění se účastnit nemůže (prostě nesmí jinak by to v tom státě pěkně podělal). Účast je totiž povinností zodpovědného managera,což běžný občan v žádném případě není.

  Proto je naprosto nezbytné schvalovat zákony tak aby odpovídaly managementu AGROFERTU.

  Opravdu se tím vyřeší korupce neboť se nemusí a také nebudou uplácet lobisti a poslanci.
  Navíc vstupem Babiše neboli (ANO) do Poslanecké sněmovny ČR se naprosto eliminuje nejistý výsledek,mnohdy závislý politicích a jejich voličích.

  Podle předběžných výpočtů tak Babiš pro svoji firmu ušetří cca. 26 miliard za ty 4_ři roky.
  Proto podle mého mínění je Babišův vstup do politiky velmi racionálním a promyšleným tahem, který zabezpečí rozvoj jeho firmy.

 13. Jan Čermák napsal:

  Mějme respekt k tomu co Babiš dokázal. Já bych to nesvedl.
  Ale proboha nepouštějme ho do politiky!
  Odpověď na jezevcovu otázku je jednoduchá. Firma je tu proto, aby přinášela zisk svému majiteli.Majiteli! Už nyní je velmi sporné, zda poslanci koupení bohatými rozhodující v jejich prospěch, často jsou přisáti na státní rozpočet, Babiš taky, v prostředí globálního závodu na dno, představují demokracii. Já o tom pochybuji. Ale oligarchové přímo ve vládě, to je demokracie konec, to nemají ani v Rusku. Zkoušeli to v Itálii. Ví se jak to dopadlo. Doufám, že skončí s 4,9% voličů odebraných ODS.

 14. Ruda51 napsal:

  Vidláku díky, zajímavý, zasvěcený pohled zevnitř. Na Kose, vlastně všude, odborníci, politologové, experti, píší, píšeme pouze zasvěcené domněnky a moudra. Možná Babiš lepší Bárty, ale zase bude mít pravděpodobně kolem sebe Kočí, Škárky, Peaky… a podobné pí…. :-). Pár lidí Babiše asi jako anti volbu hodí, sám váhám.

 15. anita napsal:

  Začíná „výběrové řízení“ pro občana. Včera se do “ konkurzu“, jako první v naší poštovní schránce nabízí Babiš a jeho ANO. K jeho smůle u nás letěl hned do další schránky, tentokrát na odpadky. Tedy neprošel do dalšího kola 🙂

  Vidláku, těší mně, že máte dobré pracovní místo a jste spokojen. Zároveň vám přeji, aby vám vydržely síly a entuziazmus i s loajalitou ke svému chlebodárci až do důchodu. Včera oslavil pan Babiš 59 let, jeho jmění na 25 miliard korun. Do firmy dává své peníze a o těch si sám rozhoduje. Zlý jazykové tvrdí, že je diktátorem. V politice, kde chce uskutečnit nějakou vizi, musí získat většinu hlasů. V hlavě mi prochází myšlenka, je-li někdo zvyklý prosazovat si své záměry z pozice druhého nejbohatšího občana ČR není jeho dalším levlem životní etapy touha být i všemocným. Mám obavu, že by se z něho mohl stát, takový druhý egoistický Kalousek, dokonce mě straší myšlenka, jestli by náhodou nemířil ve vší své dravosti na prezidentskou sesli.
  Dalo by se říct, že zrovna, jeho bohatství (nezávidím, jistě si ho svou houževnatostí a vlastní pílí zaslouží) je pro mě, to co ho pro můj hlas diskredituje, někde vzadu je velký vykřičník. Něco jiného by bylo, kdyby lidi a především jeho zaměstnanci, hlavně od té lopaty, všichni volali : „To je osobnost, to je člověk, který si skutečně zaslouží nás zastupovat a podílet se na řízení státu.“

  • Puck napsal:

   25 mld. Nepředstavitelné číslo – 25.000 miliónů. Od revoluce máme 24 let, takže roční přísun asi 1000 miliónů. Také nepředstavitelné ? Zkusíme denně :
   1000 : 365 = 2,74 miliónů. To už se dá ! Za jeden den si průměrně vydělal na slušný barák.

   Co dodat ? Kdo umí, umí, někdo musí ještě pro příspěvek, aby nějak z platu přežil. 🙂

 16. Alex napsal:

  Vidláku, jen krátce. Už bych se jen opakoval. Postavit funkční politickou stranu nelze ani za pár let. Politická strana, to není jen spolek pár lidí, to je uskupení tisíce členů a tisíců sympatizantů, ze kterých je možno vybírat jak ministry, tak zázemí schopné odborně pracovat a připravovat podklady pro všechny oblasti, které dělají stát. Babiš se o to pokouší, to mu lze přiznat k dobru. Nicméně kdysi Kocáb otevřeně řekl, že stát se poprvé ministrem, znamená defakto se seznámit, jak všechno na tom ministerstvu vlastně funguje, seznámit se z celou problematikou nejen s tou částí, ve které je doma. Totéž platí pro technologii vládnutí. Sama strana se musí naučit zvládat sama sebe, své vnitřní nastavení. Ona politická strana není firma a ani stát není firma. A to je jen jedna stránka mince. Tou druhou je skutečnost, že Babiš, alespoň navenek tu stranu buduje jako své vlastnictví, jímž ve skutečnosti i je. A to je problém – obrovský problém.
  Víte, ono může být, že Babiš je nespokojen jako podnikatel s tím prostředím, že ho vede opravdu jen dobrá vůle. Jenže to stačit nemůže. Z mnoha důvodů, ale především – politická strana nemůže být defakto majetkem jedné osoby už z principu. Vede to nakonec k výše popsaným skutečnostem a jevům mnohých diskutujících.
  U nás nic nevyřešíme hledáním a volbou nových stran, ty prostě nelze postavit jako vůbec alespoň trochu funkční za pár dní – znovu, zajeďte si na blogy Rusého na MFD, kde popisuje jak VV jednaly o penzijní reformě – je to velice poučné stran těch nových stran. Je tam všechno – míra kompetence, způsob vyjednávání či spíše handlování, atd, atd.
  On ten náš problém souvisí hodně třeba s mou diskusí s Lexem včera. Nestihl jsem mu odpovědět na jeho poslední vstup, začal jsem odpovídat těsně před půlnocí a skončil dvě minuty po a už se to nezobrazilo. Dikuse byla ukončena.
  Šlo tam Lexi skutečně o nedorozumění. Mně se líbí ta prvorepubliková ústava jako celek, tedy i s tou nepřímou volbou. Počátek všeho vidím tam v těch zmiňovaných článcích ústavy stran vracení zákonů ze strany senátu a prezidenta. V naší ústavě je to při absenci té politické kultury naprostý nesmysl, jenž vlastně jen prodlužuje čas přijetí takového či makového zákona. Naprosto nic nenutí sněmovnu zabývat se třeba i velice relevantními připomínkami senátu či prezidenta. Stačí mít v rukou nějaké osobnosti jako byl Topolánek či Kalousek většinu 101-oho hlasu a je vymalováno. Vede to přímo (bez té politické kultury) k silové politice, v pojetí české pravice dokonce i s naprostou ignorací třeba i 90% veřejného mínění občanů. Totéž změna u pravomocí prezidenta. Včetně jeho volby. Ta prvorepubliková ústava mi jako celek přijde nesmírně vyvážená a funkční – vedoucí k hledání konsensu a tedy tím i kvalitnějšího řešení znění zákonů. Prezident ani senát nebyli jen nepotřebnými formálními oponenty při vzniku zákonů, přičemž poslední slovo měla sněmovna. Zeman je pak jen důsledkem, nikoli příčinou. Je logickou a jedinou možnou odpovědí pravici právě pro tu přímou volbu a toho, co z ní vyplývá. S pravicí tak jak se odprezentovala zejména Topolánkem a Kalouskem není možná jiná řeč, než ta jejich. Proto znovu, zaplaťpámbů za něj. Nicméně, co se stane, bude-li prezidentem někdo jiný. To jsem měl na mysli. I to, že se vlastně jen potvrdilo, že účelové neuvážené změny ústavy nejsou dobrým počinem. Tím nemám na mysli ani tak změnu nepřímé volby v přímou, ale tu původní upravující ony články týkající se vracení zákona a články týkající se prezidenta při psaní té nové ústavy.
  Ono to pak svádí. Zemana k Putnovi – a je z toho dnes docela slušný problém. Reakce akademické obce na řešení Zemana je plně oprávněná. O SPOZu nemluvě. Jak bude vypadat soužití vlád i levicových se Zemanem? To teprve uvidíme a opravdu to z těch náznaků nemusí být selanka – ale souboj DVOU MOCENSKÝCH CENTER. A jakákoli podoba tohohle jevu je špatnou. Myslím, že my Češi se nepotřebujeme učit hádat, ale hledat konsensuální řešení, hledat to, co nás spojuje nikoli jen hledat další a další důvody pro nedohody. Zkrátka podle mého ta naše dnešní ústava vede přímo k tomu boji a silovému prosazování všeho silou převahy byť jediného hlasu ve sněmovně. A tam vidím i příčinu změti a nekvality zákonů.
  Ani Babiš to nemůže vyřešit bez té politické kultury všech. Ale kdo či co k tomu donutí všechny politiky? Ústava ve dnešním znění to dle mého nebude.

  • est napsal:

   Počítám, že až sociální emancipace občanstva v masovém měřítku. Dokud si lidi nepřestanou myslet, že jsou otroky státu, těžko lze očekávat (a požadovat) mravní integritu elit. Je to dlouhý, pomalý proces, ale aspoň už začal.

   „Obohatili se jen někteří přemýšliví duchové a jejich mravní a intelektuální horizont se výrazně rozšířil uvědoměním nesmírné a podmaňující moci zla na straně jedné a na straně druhé uvědoměním skutečnosti, že lidstvo je schopno stát se jeho pouhým nástrojem. Průměrný člověk je však stále ještě tam, kde byl na konci první světové války. Je tedy až příliš zřejmé, že převážná většina lidí není schopna integrovat síly řádu. Je naopak dokonce pravděpodobné, že tyto síly naše vědomí přepadnou a z čista jasna a násilně si je proti naší vůli podrobí. První náznaky zjišťujeme všude kolem sebe: totalitarismus a státní otroctví. Hodnota a význam jedince rapidně klesají a jedinec stále více ztrácí vyhlídky na to, že mu bude dopřáno sluchu.

   Tento proces zhoršování bude dlouhý a bolestný, ale obávám se, že je nevyhnutelný. Ještě dlouho se to však bude jevit jako jediný způsob, jak může být žalostná neuvědomělost člověka, jeho infantilita a individuální slabost nahrazena člověkem budoucnosti, který ví, že je sám strůjcem svého osudu a že stát je jeho sluha, nikoli jeho pán. Tohoto stupně ovšem člověk dosáhne jen tehdy, až pochopí, že se svým neuvědoměním připravil o základní lidská práva.“ (Jung)

  • vonrammstein napsal:

   Krátce, říkáte?

 17. Šims. napsal:

  Babiš se zpočátku prezentoval jako osoba, která se nechce smířiot s poměry v zemi a proto podporuje vznik hnutí ANO, aby mohli lidé odzdola začít dělat změny. On sám do politiky nesměřuje, on jen chce podporovat vznik hnutí a sám za sebe se do jeho čela nechce postavit a už vůbec kandidovat do politických funkcí. Sama jsem jej slyšela na prezentaci v Č. Budějovicích, kde předvedl výkon spasitele lidu, jen lidé nejlépe vědí co je tlačí a co je potřeba změnit. No a jak šel čas, založily se místní organizace, ty zůstaly absolutně bez prostředků a informací, hnutí po vzniku fakticky nepracxovalo, schůzky byly dýchánky o všem možném s lidmi všemožnými. pak najednou Babiš kandidoval na šéfa hnutí, nyní již i do parlamentu. Pro mne se odkopal již nyní – takhle lhali všichni a na rozdíl od Babiše někdy začali lhát až po svém zvolení, Babiš to stihl ještě předtím. Dnes přišel dopis s jeho pohádkami, proč jej máme volit, populismus jako vrata – pohádkář Babiš.

 18. Hladis napsal:

  Clanek z businessu hezky. Politiku ale vyskrtnu. Babis je nahnedly, ikdyz on sam si to mozna ani neuvedomuje, nebod v politických otázkách absolutne plave. Chce stat ridit jako firmu korporativne. Takze tim padem jeho volba pada. Pro nektere ale jeho vize muze byt pritazliva a nejake to vyznamne % obdrzi. To zda tech % bude nad hodnotu 5 je otázka. Staci si ho poslechnout a většinu volicu asi rychle odradi. Kazdopadne s jeho podnikanim nemam vubec zadny problém. Zdejsi okopavani Babisovych kotniku je spise od klasických socialistu, takze to je spis ocekavany zdejsi folklor. Radsi zde ani nezacnu rozvijet jak funguje muj business ve specifickem reckem prostředí 🙂 Na to v jakem stavu Recko je ( http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/240380-rekove-pracuji-bez-vyplaty-i-nekolik-mesicu/ ) jsem se po roce potaceni na hrane docela zmatoril, a to ani v Recku ted druhy mesic nejsem 🙂 Zlaty cas IT. Doufam, ze Recko se z toho nejak zacne hrabat ven at se vrati zlate casy když jsem tam zacal. Babis mel zustat u toho podnikani. Na politiku nemá, ale jako businessman je dobry. Osobne si myslim, ze nemel do politiky lezt. On tam sel skutecne uprime, aby politiku zmenil, protože je na ni sam nasrany, ale jeho způsob reseni proste ne. To není politicka strana klasického strihu, ale další business spolek.

 19. Carlos V. napsal:

  Volit Babiše ? Neokoukanou osobnost, nic podstatného se na něj neví, nepotřebující krást ? Zní to pro mě jako pravičáka lákavě.

  Ale – pohleďme na jeho nazírání na vztah byznysu a politiky :
  http://machpetrmach.blog.idnes.cz/c/211236/Nejvic-masla-na-hlave-ma-Babis.html

  Aneb – at si lidi priplati, ja vydelam – a stat to zajisti.

  Dik, takovych uz v politice mame dost.

 20. Nevolič napsal:

  Ten nechce toho, ten zas onoho a oba nechtějí nikoho …
  Žil jsem v socialismu, pardon v totalitě.
  V práci jsem trávil 8hodin a pak finýto. Nyní musím trávit 9-10hodin a pokud se mi to nelíbí tak adié můžeš si jít, říkají vlastníci. Stoupající křivka zisků se nesmí přetrhnout.
  Říká se tomu demogracii.
  Za socíka byly školy zadara, dochtor bez regulační poplatků a recepty bez poplatků.
  Autobus jezdil do každé vesnice i několikrát denně.Každý se těšil do důchodu, v 60 letech muži,v 55 letech ženy – taková to byla diktatura.
  Nyní se nikdo nikam netěší ani na ty volby, co kdyby ti komunisti.

  Nyní je důchod v 67letech, školu si zaplať a dochtora taky. Autobusy zrušili, že nejsou rentabilní.
  Je mi jedno, kdo bude vládnout. Pouze ten, kdo mě šahá na peníze např. pravice, díky zvýšení DPH nemůže být volitelná. Zdaní mě mzdu a následně mě zdaní potraviny, čili jsem zdaněn dvakráát.
  Polovina národa volila pravici, říkali si kolalice a jak to dopadlo s TOP09, ODS a VV nemusím připomínat. Proreformovali prosperující stát s nejlepším ministrem financí až osazenstvo zjistilo, že 3 roky deformují. Zdeformovali i obyvatele, poněvadž jsou schopni je opět volit.

 21. VáclavP napsal:

  Pane Vidláku , děkuji za výborný článek, po teorii trochu praxe.
  Měl bych poznámky
  – díky za vhled do podnikání o kterém nemám ani šajn
  – dobrý businessman a dobrý politik neni to samé. Jedno vyžaduje ego, vůdči schopnosti , politika by měla být spíš o naslouchání a kompromisu
  – Mohl bych jednu osobní ? Jako rodáka ze Sokolovska by mě zajímalo jak jste poznal a vnímal největší podnik regionu

  • Vidlák napsal:

   No řeknu to takhle… Můj strejda se jen těsně nestal majitelem SUasky a to vlastně jen proto, že v roce 88 nevstoupil do partaje. Kdyby vstoupil, tak dneska nejsem Vidlák, ale pravděpodobně ředitel divize Družba. Strejda byl až do důchodu a ještě dlouho po něm důležitou osobností v oddělení přípravy výroby. Ten šlendrián pojmenovával krátce, výstižně a nepublikovatelně.
   Uhlí by se podle něj dalo těžit za polovic, kdyby se organizátoři trochu snažili… tím pádem by mohlo být i levnější. ale proč ho dělat levně, když burzovní ceny postačují, že?
   Na druhou stranu, v Uhelné byli a jsou lidi, kteří fakt umějí těžit, paroplynovat i prodávat. Jen jim to nepatří ani teoreticky jako předtím lidu, ale patří to pár chlápkům, kteří věděli hodně o okresních tajemnících a o uhlí nevěděli nic.

   • zemedelec napsal:

    Pro Vidlák.
    Napsal jste něco,co tuší hodně občanů a některý to píší natvrdo.
    K tomu podstatnému jste se nedostal,snad příště.Kdyby jste byl tím ředitelem divize,určitě byste nám nepsal příspěvky.Mám takové tušení,že jste spokojen,jak probíhala privatizace,různé rozprodeje státního majetku.

   • strejda napsal:

    Vidláku, na získání a privatizaci HDBS, později pak SUas, si brousilo zuby několik skupin. Valná většina aktérů byla spojena s KSČ, asi to ani jinak nešlo, KSČ si hlavní a rozhodující řídící činnosti hlídala. Bylo to tak, že nahoru se nešlo proto, že někdo byl v KSČ, ale protože byl dobrý a perspektivní a tak do KSČ musel, nebo nikam nepostupoval a nezískával zkušenosti s řízením. Firmu vedli skuteční odborníci. Jen jich při boji o majetek bylo příliš mnoho. Jedné skupině, té jejdrsnější, to vyšlo. Mně to nepotěšilo, ale ukázalo se, že to bylo dobré řešení. Vlastníky jsou odborníci, ovšem ti tři vítězní se nepohodli a tak jsou velké, převelké problémy. Firma však prosperuje, má velký zájem o okres i kraj a nerabuje. To je plus k nezaplacení. Pokud by se povedlo nepřátelské převzetí od velkých uhlobaronů, tak se uhlí vytěží a zůstane zdevastovaná krajina bez pracovních příležitostí.

 22. Trabant napsal:

  Možná to tu už někdo zmínil, možná ještě ne. Tedy: i pro Babiše platí vlkův stojedničkový axiom. Posun z deště VV pod Babišův okap problém mokra za krkem příliš nevyřeší. Otázka je, zda nějaký deštník vůbec existuje – a zda onen deštník, na který si nakonec vsadíme, bude deštník jako „ten, jenž chrání před deštěm“, nebo deštník jako „ten, jenž deští“.

  • est napsal:

   Dokud budete smířen s tím, že prší, dotud budou všechny deštníky děravé.

 23. tata napsal:

  VÁŽENÍ
  dovolte mi několik postřehu hlavně teda k diskuzi.
  Nemám problém stím co napsal VIDLÁK……………..OVŠEM je to malí výsek aby se stoho dalo něco odvodit…………stoho co napsal se dá říci on je celkem spokojen ,píše že se tam dodržují normi,ono u větších firem se přece jen nedělají takové nehoráznosti jak u malích .S JEHO pracovního zařazení přece jen vyplívá že rozsah jeho detailního pohledu na FIRMU nebude tak rosahlý aby se stoho dal udělat zavazný pohled.PŘI vědomí že se vyskytují i opačné pohledy zaměstnancu je to jen pohled jednotlivce.

  K Babišovi muj pohled jako k podnikateli je spíše že patří k tomu lepšímu,nejsou sním spojeny vyložené skandáli,že využivá dotace a podobně tomu nerozumím ale pro mě není spojen s vyloženým podvodem jako jiní miliardáři………..viz BAKALA,TYKAČ.

  no k pohledu s diskuze hlavně co zde mnohým oponoval JEZEVEC……….ZDE SE SAMOŘJEMĚ střetává levicový a pravicový pohled………..s levicového je to jasné stát není možno vést jako firmu. MYSLÍM že ani stoho pohledu té pravé imaginární pravice ne.S POHLEDU TÉ co jsme zažili v podání minulé koaliční by to byl asi krok k lepšímu.

  TAKŽE S POHLEDU levicového voliče by neměl dostat ani hlas bohužel plno se nechá oblbnout že je to náká změna.

  Spohledu jeho vystoupení před kamerami ,neumím si vubec představit že by to byl premiér.

  S POHLEDU pravicového neumím zhodnotit.

 24. Germanicus napsal:

  V roce 2011 jsem (i s ženou) podpořil (podpisem) manifest Babišova Ano 2011 (tehdy Akce Nespokojených Občanů). Bylo mi sympatické, že jeden z nejbohatších a nejvlivnějších českých podnikatelů (přesněji oligarchů) se poměrně rázně vymezil proti Kalousko-Nečasově vládě, proti jejich neschopnosti vybírat daně od korporací (tedy ne ani tak neschopnost, jako spíš záměr nevybírat od nich daně) a proti politice přenášení daňové zátěže na obyvatelstvo prostřednictvím zvyšování DPH, zvyšováním daní pracujícím důchodcům a pod. Že se rozhodně vymezil proti rozrůstající se korupci a rozkrádání veřejných rozpočtů přes veřejné zakázky.
  Babiš jako jeden z mála, možná jediný z velkých podnikatelů (oligarchů) nepřenáší sídlo svých firem do daňových rájů a platí daně v Česku. Beru ho jako oligarchu, který přišel ke svému majetku v divokých 90. letech, ale nyní chce, aby se naše společnost normálně rozvíjela jako standardní země (Německo, Rakousko) a nesklouzávala do pozice banánové republiky a kolonie. Já ho zřejmě (na 95%) volit nebudu, ale byl bych rád, kdyby získal hlasy zklamaných voličů ODS (možná i TOPky) a vévéček.
  Tož, tak… Děkuji Vidlákovi za jeho článek a postřehy.

 25. Admirál napsal:

  Pokud se Babiš chová k zaměstnancům slušně, má +. Mělo by to být standardem, bohužel, jak vím ze své vlastní zkušenosti z podnikání, stačí v oboru jeden lotr, co bude dřít lidi z kůže (nebo jinak to šulit na hraně nebo za hrano zákona), vytvoří si konkurenční výhodu a ostatní jsou naklouzaný.

  Buďto srovnají krok nebo jdou do kytek. Slušnost a uznalost jde stranou.

  Pokud tvrdíte, že je slušný, k volbě to alespoň mně nestačí. Je velmi pravděpodobné, že se po volbách spolčí s TOP a jedeme dál kočarem…..

 26. český maloměšťák napsal:

  robe
  Můj názor na peníze, které se nestihnou vyčerpat z EU dotací ?
  Které peníze ? Určené na co ?
  Na vytváření místních monopolů a oligopolů ? Či na zbytečnosti ?
  Jen ať zůstanou hezky v kapsách daňových poplatníků.

  P.S. Víte sám, že k téměř každému výdaji existuje substituce, alternativa, včetně možnosti nevynakládat nic, ani kačku. Přičemž někdy je právě že ta ušetřená kačka tou nejlépe investovanou…
  Prostě projekt po projektu, ale na to nemám ani čas, ani chuť to studovat /ani nevím, co bych z toho měl/, sám jsem nikdy žádnou dotaci nechtěl, ale v situaci, kdy chybí peníze např. na invalidy či na důležité operace mi připadá nemravné dotovat např. wellness centra ( ale i větší hovadiny, které v posledku mohou dokonce pracovní místa ničit , ne vytvářet….dovoz poptávky do lokalit touto formou je takovou jakousi Potěmkinovou vesnicí bez vesnice…nevím jestli mi rozumíte, ale pokud na ten wellness lidé z okolních lokalit nedosáhnou, tak je tomu podobně jako když např. v programu ZÚ čerpají dotace převážně ti, pro které je těch 14 – 40 % ušetřených peněz za energie v poměru k příjmům jejich domácností celkem zanedbatelnou položkou a spolufinancování je rozhodně nezrujnuje…ale ti, pro něž by ty ušetřené peníze znamenaly mnohdy existenční záchranu – na ně nedosáhnou, prostě Babiš /pouhý příklad, on jistě takové dotacičky nebere/ je v tomto případě stavěn na roveň ovdovělé majitelce nezatepleného RD, která za energie vysolí půl důchodu/…dalo by se dlouho povídat o tom útvaru, který se jmenuje Kraďákov, kde se společnost postupně rozpadá na hlupáky naivy, hlupáky grázly a hlupáky z podstaty – kteří se dají koupit těmi hlupáky grázly…..

  Zatím konec vysílání, příště opět něco o tom, zda jsou více „komunistickými“ /z hlediska vyvlastňování lidí/ banky , anebo Baborová. A také si povíme něco o tom, zda náhodou není jedno, ŽE někdo tak či onak někoho připraví o budoucnost – že je tedy jedno JAK to udělá, že je důležitý pouze ten fakt , že to někdo nějak udělal a dále to, jestli se tomu dalo zabránit.

  Mějte se.

  • Admirál napsal:

   S EU dotacemi naprostý souhlas.

   Nic ekonomicky a morálně destruktivnějšího, než takto přerozdělované peníze neznám.

 27. Gerd napsal:

  Jako volební systém by mně vyhovoval systém Benátské republiky. To byla kombinace losování několika lidí, kteří se domluvili, kdo z nich (cca. polovina vylosovaných) bude navrhovat další kandidáty, ze kterých se losem vybral zase nějaký počet, a ti vybrali další kandidáty, … Na závěr celé estrády vznikla rada Benátek a z ní vzešel dóže. Kupodivu jim to funogovalo několik staletí.

 28. prirodovedec napsal:

  Pro mne ctive. Tentokrát ani nemam chut polemizovat (většinou obstraji druzi – Alex, tata) s v jinych vstupech autora podle mne opakujici se myslenkou lokálních reseni, lokalni zodpovednosti nejen za vlastní osud a stav celého státu.

  Poznamky k diskusi: Svoji volbu timto smerem nemusim resit. Mozna muze oslovit nektere pravicove (pochybuji – spise stále ODS a TOP09, , mozna Bobo ci Mach a další podobne spolky), nevyhranene , kteří nejedi parky 🙂 lze lovit na ziskane osobnosti (ale spise LES, KDU, zde kontrast prilis) a priznivce pevne ruky na levici ci pravici (ridit stat jako firmu, legendy o funkcni české firme v nepořádcích CR- viz i Vidlakuv pohled versus glosy jaa, Obcana, naznaky směr Bata – cili skutecne směr nahnedlost jak podle mne presne poznamenava Hladis, ci JCermak a další jako Obcan ci Skogen expresivneji (prirovnani smerovani k idealnimu firemnímu stavu státu tj. ke KLDR 🙂 povazuji za nesmirne ucinne pro motivaci k zamysleni) v diskusi s jezevcem, coz ale redi ty osobnosti). Volice odlakava minulost (viz malomestak, tresen), vystupovani (medialne neprilis poutave a nektere jeho soucasne tiskoviny pry ještě horsi nez Junge Front Heute 🙂 ) a nekonzistence (viz Sims) během let. O prehoupnuti přes 5% rozhodne asi medialni masaz a podstatne bude, zda dokaze oloupat socany (hezky pro mne shrnuje Germanicus) podobne jako minule VV – viz trefne upozorneni Trabanta na 101 vlkuv axiom 🙂 ci jadrna glosa Admirala.

  Je prilis mezi: Na pravici je prilis k te dosavadni kriticky, coz odradi nostalgiky a puriste zvoli trist (mach aj), na levici je prilis podnikatelsky a malo populisticky a ma idnesovite komarky, na ziskani pravdolasky vadi on vice nez lakaji jeho osobnosti. Do parlamentu ho asi opravdu dotahnou media a znali medialni remeslnici typu Komarka, pokud dostanou moznost neboť stran to zatím není (viz co psal Alex). Podstatne ale je, ze uz to nebude jednolity barelovity chor, ale poradna medialni rvacka, snad.

 29. Dasha napsal:

  Diky za clanek Vidlaku, pohled ‘insidera’ je vzdycky uzitecny, I kdyz samozrejme, v dalsich Babisovych firmach mohou panovat pomery jine.
  Kdybych chtela volit nekoho na pravici, pravdepodobne bych to hodila Babisovi. Podle meho nazoru je na pravicovem spektru to nejlepsi co se tam da pri vsi te bide najit. ODS no comment, TOP09 v zadnem pripade, lidovce jedine tak pod drogama. Oproti Svobodnym a Suverenita ma ANO podle meho nejvetsi sance se dostat nad 5% a tedy do parlamentu. LES a dalsi rychlokvasne strany nestoji za zminku.
  Taky se vsech osobnosti i ‘osobnosti’, ktere se na pravici objevovaly a objevuji, je jeden z mala, ktery neco opravdu dokazal, at uz v byznysu nebo v politice; ono vybudovat celostatni sit lokalnich organizaci neni zadna sranda, a uz vubec ne za tak relativne kratkou dobu. Jiste penez ma dost, ale dokazu si predstavit, ze do toho vlozil a vklada hodne energie a casu.
  Ze chce ridit stat jako firmu jasne rika lidem predem, stejne tak je jasne na ktere strane politickeho spektra hodla stat ( na rozdil od VV blahe pameti). Odhaduju, ze je dostatecne chytry a zkuseny na to, aby se nehnal do zadne koalice a uchyloval ke kompromisum, ktere by ANO poskozovaly v ocich jejich volicu. Podle momentalnich pruzkumu a nalady volicu to vypada, ze tentokrat bude mit levice ve Snemovne vetsinu (pevne doufam), takze sance, ze se Babis dostane do vlady, kde maji strany nejvetsi vliv a mohou prosadit nejvice ze svych volebnich programu, jsou minimalni a tedy obavy, ze prosadi svuj zamer ridit stat jako firmu, zbytecne.
  Takze ano, kdybych volila pravicovou stranu, byl by to pravdepodobne Babis a jeho ANO. Se vsemi vyhradami, ktere k nemu mohu mit.

  • Vidlák napsal:

   já ho asi fakt moc chválil…. nechtěl jsem svým článkem dělat reklamu pro ANO. Chtěl jsem jenom říct, že stejně jako nebyly kupříkladu černobílé osudy mojí rodiny, není černobílý ani Babiš. Prostě ho nevidím jako nějakého démona politiky a oligarchie a jsou na něm celkem pěkné kladné hodnoty. A když všichni viděli jen tu černou, tak já chtěl najít nějakou tu bílou.

   • Dasha napsal:

    Nechvalil Vidlaku, na muj nazor vas clanek nemel zadny vliv, stejne jako vy si nemyslim ze je cernobily, ostatne to neni nikdo. Jen jsem ocenila pohled nekoho zevnitr a je to pekne napsano.
    Taky nerikam, ze ho chci volit, rikam, ze kdybych – jako pravicovy volid zklamany z vyvoje na pravici – volila a chtela za kazdou cenu volit pravici, Babis by pro me byl alternativa. Ovsem pravicovy volic nejsem, takze muj hlas urcite nedostane 😉

    • vonrammstein napsal:

     SimVás, mohla byste mně hodit aspoň udičku, abych se dozvěděl, co je na eŠTéBákovi Babišovi přibližně pravicového?

     • Dasha napsal:

      Sam se k pravici radi, a pokud se k ni radi, je pro me pravice. Stejne tak jako ODS ci TOP09 ci Svobodni nebo na druhe strane CSSD nebo KSC, kteri se radi k levici. Vy s tim muzete polemizovat, muzete s tim I nesouhlasit, ale to je tak vsechno co s tim muzete delat.
      Nemam duvod v tomto Babisovi neverit

     • vonrammstein napsal:

      Aha. Takže když se teď a tady prohlásím za ortodoxního komunistu, přestože celý můj život a vše co jsem kdy řekl či publikoval svědčí o opaku-budu pro Vás komunistou?

     • Dasha napsal:

      Ano. Vzhledem k tomu, ze vas osobne neznam, a netusim jak se prezentujete, musim dat na to, co o sobe rikate vy sam. Jiste, pokud bych vas chtela nejakou dobu pozorovat a hodnotit vase ciny a prohlaseni, mozna bych casem dosla k nazoru, ze jste asi nejak zmateny a pletou se vam pojmy.
      Co se v tomto tyce Babise jako nekoho, kdo vstupuje do politiky, opet musim dat na to jak se on sam prezentuje, samozrejme pri vzeti do uvahy medialni kritiky a uvah o nem. On se prezentuje jako pravice, nebo stredopravice (tedy porad napravo) a media s nim v tomto nepolemizuji. Opravdu nemam dojem, ze by se Babis nekde vyjadroval jako nekdo z levicoveho spektra a byla bych tedy blazen, kdybych o nem uvazovala jako o alternative k levicovym stranam, kdyz sam se prezentuje jako pravice…

     • vonrammstein napsal:

      Musíte mít těžký život. Není o čem dál diskutovat.

     • Dasha napsal:

      :-DDD

  • jaa napsal:

   Dasho, přečtěte si na WIKI Babiše, proberta si podrobně jeho firmy…. vezměte na pomoc logiku a zkušenosti .. a pak jej… mno budete -li si myslet že je v pořádku… kldině běžte volit. Myslící normální člověk by to neudělal… Vaše volba…

 30. tata napsal:

  VIDLÁKU
  Tomu příspěvku ve 22.43 UŽ ALE MOC NEROZUMÍM.myslím tím vtom kontextu toho příspěvku.

  PROTOŽE vtom co jste napsal ve 22.43 pak vyplívá že jste nepsal objektivně ale pod dojmem že je potřeba vyvažovat a to pak aspon mě znehodnocuje to první ten blog ktery sem považoval za objektivní skutečnost.

  VUBEC jsem chtěl znést několik dotazů……….ty ve své podstatě ztratili na vyznamu vysvětlením že vyvažujete………..pak aspon pro mě ten blog stratil na významu v pohledu co jsem chtěl doplnit.

  Vpohledu diskuze ale význam měl OPĚT dokázal že termín levice pravice není mrtvý,nebo zbytečný nebo špatný jak zde někdo tvrdí a VY BYCH řekl se často stavíte že jste střed respektive nestraný a opět potvrzuje moje že tyto lidé se tak stavý ale nestraný defakto negzistuje i když to tvrdí.

  NA PŘÍKLADU BABIŠ ALE JE JASNÉ……….ŽE TERMÍN levice pravice je pořád nejlepší vyraz a pojmenování ruzných pohledů.

  A TED neřikám že ten nebo onen je lepší………….tady je to opravdu na to jakým hodnotám dáváte přednost a to co představuje Babiš už tím že se hned vymezil spolupráci s levicí jasně ukazuje že ten termín a pohled je naopak živý a duležitý.

  když si uvědomíme kdo i zde ale i jinde a jiní se snaží přesvedčit že je to hloupost,a přesvedčují jak oni naopak jsou nestraní,ale nevynechají jedinou příležitost si tnout do toho levicového.

  PROSTĚ NESTRÁNÝ POHLED NA POLITIKU NENÍ…………MUŽE MÝT NUANCE………muže v nákém období hledat cestu zbližování………..po skorem 2 volebních období a vladnutí této pravice je to opravdu o postavit hráz možnost jim dát ještě 3 pokus………….. a nenaletět masaži jak je zcestné myt vyhraněný postoj…………..nebot ta druhá strana přes všechno co zde jejich vlada udělala burcují na poplach proti levicovému moru…………..a když vemem střed zde nejlépe poslouží známí nick paní Sylva Šauerová…………STAČÍ JEN TATO VĚTA doslovná citace……….
  ………….I tady bych souhlasila. Karel Schwarzenberg už ohlásil, že povede TOPku do voleb. Nevolila jsem ji v r. 2010, teď ji ale volit budu. A myslím, že takových nás bude víc.

  myslím že tady je vše tím řečeno o takzvaném středu.

  TAKŽE levicový voliči nenechte se zblbnout nakými BABIŠI….nebo že je hloupé překonané vidět pohled z leva………..

  • Dasha napsal:

   Zdravim tato, doufam, ze se vam dari…
   Ja myslim, ze Vidlak tu svoji poznamku myslel jako vtipnou nadsazku neco ve smyslu – a sakra, jestli jsem ho nakonec neprechvalil. Tak jsem to aspon pochopila ja a na objektivite jeho blogu to v mych ocich vubec neubralo
   Jinak souhlas s vasimi prispevky dneska I v predchozich blozich 🙂

Komentáře nejsou povoleny.