Kalouskovo ticho – ticho, které neléčí


Pátek na Kose patří  Majce. A  jejímu  skvělému  překladu  románu na  pokračování o  německém uměleckém a  středostavovovském světě  začátku  20.století. Který  vlastně neobyčejně popisuje  náš  dnešek!  Jen  bez  jakéhokoli vztahu a vazby  na  snahu  hlavní  hrdinky  ke  svému původu, statusu  své  rodiny  a  morálnímu  rámci, v kterém  byla vychovávána.

Zdejším  vyznavačům  trhu  bez přívlastku a  brutálního  kapitalismu,  v kterém  byla povolena  dětská práce, všeobecné  volební právo  bylo  jen  těžkou  levicovou  úchylnou chimérou a  nad  koloniálními  říšemi slunko  nezapadalo,  musí  nezbytně  ukápnout  těžká  slza…. Ale  nečekám, že  jim  ukápne druhá.  Nad zjevnou snahou hlavní  postavy  držet  se nějakého morálního kodexu seč může.  A  také  třeba  nad  tím, že  konvence  tehdy fungovala  a  lecjaké  rány  dokázala otupit.  Nebo také  naopak vyostřit. To podle  toho. Ale  fungovala  pravidla. Ta  sice nebyla spravedlivá, ale  byla  alespoň  jasná, všem  známá a všemi  respektovaná.  A  zdravý  rozum  byl  jejich určitým základem. Což  dneska  vůbec neplatí.

Ne, nehodlám  psát  ani formální  moralitu, ani  nostalgicky  orosit  čelo, případně  víčka, sentimentem nad  zašlým  věkem. Jen  se  tak nějak podivuji nad tím, kam  jsme  to vlastně  došli.  K tomuto  tématu mne  přivedlo  včerejší krátké  rozjímání  nad  volební  strategií  zvolenou  Kalousekpartají a  otypovanou  jako  excelentní, uzpůsobenou  době   konání  voleb a rozpoložení  společnosti. Prostě  Kalousek MLČÍ!!!  Nedělá nic jiného, než mlčí!!! A občan  vlk  říká  – strategicky  i  takticky  naprosto  dokonalé!  A  ta  souvislost  s  Majčiným románem?  Vždyť  to je  ta druhá  tvář  Kalouskova  houfu – kterou  zatím  český  volič  v míře  rozhodně  větší než malé,  zbaštil…. Ano, občan  Schwarzenberg.  A  co že  pro  voliče v  tuzemsku představuje  tenhle  pán?  Podle mne – svět  románu  Majčiny  hrdinky!

Říkalo se mu  Belle  Epoque. A je nemálo historiků, kteří  si myslí,  že tenkrát  byl  vlastně  svět  dokonalý.  Z  důvodů,  jež  jsou popsány  výše. A mnoha  dalších. Prostě  subtilní svět  středostavovských  hodnot  a šlechtických  vzorů. Kterým se měšťáci  snaží přiblížit. Tohle  je  celá  podstata  kouzla  Barelu  dobroty  a  jeho  fajfky.    Rozumím  tomu.

Co mne  ovšem překvapuje, je množství těch, co na  tohle  skočí. Na fikci  světa  kolem  roku  1910. O které  bezvadně  zpívá Jarek Nohavica  ve  své  Těšínské…

Abyste mi lépe  rozuměli, pusťete  si . Najdete ji zde:

Jen nechápu, že  každý  ví, že  báječný  svět  kolem  roku  1910 byl předzvěstí  dvou světových  válek  a  přece to jaksi  chce! Ty války měl v  sobě  prostě zakodované. A  přesto to, co si  říká  tuzemská  nonkonformní  avantgarda  typu  Černý a  spol.a  velká  většina  umělecké  branže  zase  bude  dělat  vše možné a nemožné,  aby  kníže  byl  lidu  zase   lidu  blíže. A   to vše za hojné podpory  nonkonformní mládeže, pro kterou  byl Paroubek  šosáka,  papaláše a  jeho bradavice   nepřekročitelným vetem při rozhododování  o  tom, komu na  čtyři roky  svěřit  řízení  země. Iracionalita  pur.

Ale  funguje to!  Míním  to Kalouskovo  ticho. Pro mne je  tenhle  pán  zosobněním  všeho špatného v  české politice!  Už nejméně  deset let.  Spíš  více. prostě  Kalousek =  morová  rána. Pro vlka.

Nicméně  funkce  toho  ticha  je neuvěřitelná – čím více  mlčí a  není    vidět,  tím méně mi  vadí!  Ne, nezapomněl jsem na  něj. Ani náhodou.  Ale  přestává mi  vadit.   Není první.  Podobný  efekt  jsem poprvé  pozoroval  sám na  sobě, když  se z obrazovek  a  všeho  ostatního zpravodajství  vytratil Klaus.  A také  slabingr.  Ovšem u Nečase  si to vysvětluji  právě  tím jeho slabingrovstvím.  Ten nebude scházet  vůbec nikomu. Šedý stín. Nula, co  měl a svých  svých  zbytečně  moc měsíců slávy. Ale  to  Kalousek  ani  Klaus nejsou a přesto…  Pokud by  vydrželi  v ústraní  tak  dva  roky,  zapomněl  bych  také.  Zvláštní.

Jak  to,  že  už nemám naježené  všechny  chlupy,  když v  textu píši  Kalousek?  Mám tenhle  pocit  jenom já  nebo  se týká  i vás? Zajímá  mne  to!  Ale  soudím, že  to  bude obecný  efekt.

Je  to stejně  zajímavé  – téměř  všechny  partaje  i politici  právě teď jednají podle  hesla  – kdo není  vidět,  je  politicky  mrtev  a  Kalousek  se svou partají hrají  úplně  opačnou hru.  A  viděno  vlkem    – Kalouskovo  ticho  fnnguje!  Ovšem rozhodně  neléčí. Ne  tu   tuhle  zemi!  A  ta    je, doložitelně, však o  tom  s tvrdými daty, bude jeden  z nejbližších  článků na  Kose,  v daleko horším stavu, než  si  myslíte!  Abych použil  slogan  barelů dobroty!

Tohle ticho,  co  neléčí by bylo potřeba  nějak prorazit. Či spíše prorážet  soustavně!  Aby  lidé  nezapomněli.  A nepodlehli  mu!   Přírodovědec  včera  dal  velký  diskusní příspěvek.     Míním ten  v  11,27  Je tam  spousta  moudrých myšlenek. Které  bez  váhání podepíši.

Ten stojí  rozhodně  za přečtení celý -ale má tam na závěr tohle:

Otázkou bude, co bude uspesnejsi: peclive a poctive hledani reseni koho volit, jak cinis ty pod tlakem vseobecne masaze a infiltrace nebo cynicke ignorovani vseho a hozeni to pro sebe odhadnutemu nejmenšímu zlu s vedomim, ze jsem se stejne asi mylil a vyuzit cas jinak ztraceny na hledani uzitecneji pro sebe a pro ty, kteří si na mne i vzpomenou a kterym třeba ted mohu skutecne pomoci.

Kdybych  to akceptoval,  byla  by  to kapitulace  před  Kalouskem. A jeho mlčením.  Jasně, vím, že nic  neovlivním. Nebo skoro nic. Ale proč  to nezkoušet.  třeba  tím, že  budu  rušit  ticho kolem  Kalouska. Aspoň  trochu.

Je na  čtenářích a  sympatizantech Kosy,  jestli  mi s  tím pomohou.  A  připojí se. V mezích  svých možností. V okruhu svých známých,  či v  rodině  nebo na  diskusních  forech. Kam  řada z nich  také  chodí.  Je  to  o  tzv. multiplikačním efektu. A  vůbec to nemusí  být  tím, že  dají odkaz na Kosu. Nejde mi o sebepropagaci. Jde  mi  o to, aby  to tady aspoň  trochu vypadalo.  Aby  nostalgii po  roce 1910 vystřídala  většinová  snaha  s  tím tady pohnout.  Aby  pro nikoho nebyla  nejlepší  volební strategie -MLČET.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

94 reakcí na Kalouskovo ticho – ticho, které neléčí

 1. Bob napsal:

  Mám velké obavy, že TOP 09 volby vyhraje.
  Budou mobilizováni voliči Číra pod heslem když ne prezident tak premiér atd. K tomu mohutná podpora umělecké fronty a bude vymalováno.

 2. jaa napsal:

  No vlku, já už takhle válčím, kde se to jen trochu hodí… taková :-)) náprava podstrkovaných názorů psavých pohůnků cizích majitelů… A všiml jste si že i oni udělali kotrmelec… . Jo a na destruktivní činnost Khárlova rodinného pšítele Dienstbiera v ČSSD pomocí Sobotky a Zaorálka, kde se dá…. To mlčení Kalouska s Khárlem je pokus o jinou strategii. Někdo došel na to, že píár „svatéhio a jedinečného číry“ byla přepísklá a šéfku vyhodili a zkoušejí druhou taktiku. Čírovi jde o hodně a stárne a ten soud va Vídni nebyl zamítnutý jen odložený… a tak to zkoušejí jinak… jediné v co doufám, že je to krátká doba, a že lidi snad nezapomínají tak rychle a že času na předvolební agitaci je málo…Ale taky se obávám že ty nové mantinely z velení ČSSD ji rozhádají ještě před volbami se snahou dostat tam ty TOPspřátelené … když Sobotku po volbách sundaJÁÍ BUDE POZDĚ… CIFIX, NO BUDEM POKRQAČOVAT CO TO DÁ…UVIDÍME.
  a jsem rádá že nejsem sama… dobrou

  • Hladis napsal:

   „Jo a na destruktivní činnost Khárlova rodinného pšítele Dienstbiera v ČSSD pomocí Sobotky a Zaorálka, kde se dá…. Ale taky se obávám že ty nové mantinely z velení ČSSD ji rozhádají ještě před volbami se snahou dostat tam ty TOPspřátelené …“

   Myslim ze tenhle dzihad na mysli Vlk opravdu nemel.

   • jaa napsal:

    No Hladisi, žáden džihád, žádná lež ani pomluva. Jen celkem ještě slušná paměť a bohužel pravda. Je to už zepár let, kdy jsem ještě ČT sledovala, ve snaze udělat si celkový obraz a byly ty kecací pořady, to žil ještě D. starší . a mladej nebyl ve velké politice, snad někde na obvodě. Vychloubal se, že má školu, že „vstřebával“ debaty táty a KS…Vite ono je to jako puzle, takové skládačky .. tehdy a teď…. ..
    Oni vůbec ti naši VIP se strašně rádi ukazpvali a dávali lidu svá moudra stavíc se do pozic bšeznajících myslitelů…
    Takže takové připomínání faktů a odkazů – kde co najít , aby lidi trochu víc přemýšleli….

    • Ahele napsal:

     Divím se, ale soulas s Hladisem. Protentokrát.
     Zatím jak Vás pozoruji ( jaa ) válčíte hlavně proti ČSSD nebo její části, ale ve výsledku to vyjde nastejno, takže snad by bylo i lepe, kdybyste přece jen ubrala. Vaše, tak trochu posedlost Dienstbierem, Sobotkou a Zaorálkem je totiž přesně to co nahrává mlčícímu Kalouskovi a TOPce.

     • jaa napsal:

      No moc bych si přála abyste měl pravdu Vy. Ale jen tak… myslel si snad někdo z Vás že ODS dopadne jak dopadla, v době když vytvořila koalici s TOPkou?????

    • Hladis napsal:

     Vite kdo jednal s TOP09 o mozne spolupraci když se koalice otrasala v zakladech. Napoveda – Dienstbier jakoukoliv takovou spolupraci vylucoval a ani Sobotka ci Zaoralek to fakt nebyl. Pamet vam tedy slouzi dosti spatne nebo o tom ani nevite.

  • Bob napsal:

   Já si nemyslím, že na předvolební agitaci je málo času.
   Stačí týdenní pořádná masáž…
   Koneckonců jsme to viděli v prezidentských volbách (propadák Fischera a nástup Číra).
   A Kalouskovi lze vyčíst úplně všechno, ale rozhodně není blbej.
   Ví, že když ne teď, tak už nikdy (Číro zexpiruje), takže do toho dají úplně všechno.
   Odbočím.
   Já nebudu volit ČSSD z nějakého přesvědčení, ale jako menší zlo.
   Ale pro někoho bude menší zlo SPOZ, KSČM,ÚSVIT….
   Takže mi nějak tak vychází, že Sobotka vládu sestavovat nebude.
   Nezbývá, než doufat, že se řízení této země ujme Velký kormidelník (M.Z.):-).

 3. prirodovedec napsal:

  Vlku dekuji za citaci. Kazda se pocita (i v nasich vedeckych oborech 🙂 ). Po dobehnuti vypoctu a kontrole vysledku s kolegy jsem s „vyplazenym jazykem“ před uzaverkou pripsal reakci Tobe i slibenou Hladisovi a par reakci na další, kteří na mne reagovali, byt souhlas se strejdou a vlidny odkaz pro tatu jsem uz nestihl.

  Ted k Tvému textu:

  1) Tve glosy k prekladum Majky povazuji za velice trefne. Zatím nemam co dodat.

  2) K me citaci = zacnu sireji:

  „Nicméně funkce toho ticha je neuvěřitelná – čím více mlčí a není vidět, tím méně mi vadí! Ne, nezapomněl jsem na něj. Ani náhodou. Ale přestává mi vadit. … Pokud by vydrželi v ústraní tak dva roky, zapomněl bych také. Zvláštní. Jak to, že už nemám naježené všechny chlupy, když v textu píši Kalousek? Mám tenhle pocit jenom já nebo se týká i vás? Zajímá mne to! Ale soudím, že to bude obecný efekt.“

  Odpovim: Vadi mi stejne jako mi vadili. Neprozival jsem je s jezenim chlupu, ale byli pro mne odpudivi a smesni (ten jeden smesnou aroganci a zjednodusovanim, dalsi neschopnosti vydavanou za schopnost a nepostižitelnými malymi velkymi domu …) a jsou i nadále. Nezapominam, neumim to. Protože spolupotvrdili moji davnou prilis racionalni hypotézu, ze nadseni vyprcha a nepripravene reformy vyhori a prijde vseobecna frustrace a ten uzasny historicky osvobozujici moment vyprcha a nejen zevsedni. Ze nadeje se nenaplni a zejména dosazitelne moznosti se nedosahnou. Tyto obavy jsem mel na źaklade historických paralel uz při vitane zmene a od te doby se mi predikce bohužel pouze potvrdily. Bohuzel i diky tem Tebou uvedenym. Pokud přes dvacet let vidíš, jak se naplnuje to co jsi cekal a co jsi si nepral, nemuzes zapomínat kvůli „nejakemu mlceni“.

  „A viděno vlkem – Kalouskovo ticho fnnguje!“

  Podle mne jen medialne. Lide nezapomenou. Jen mladi si nevzpomenou, vzpomínky a zkušenost nemaji. Generacni vzpoura 🙂 prinese jejich „in volbu“ Kalouska (pardon knizete 🙂 pardon barela). Mlceni hraje ne na ziskani hlasu, ale na neodrazeni pravdolaskovitych.

  „Tohle ticho, co neléčí by bylo potřeba nějak prorazit. Či spíše prorážet soustavně! Aby lidé nezapomněli. A nepodlehli mu!“

  Coz zde cinime, ne?

  „Přírodovědec včera dal velký diskusní příspěvek. Míním ten v 11,27 Je tam spousta moudrých myšlenek. Které bez váhání podepíši.“

  Dekuji.

  „Ten stojí rozhodně za přečtení celý -ale má tam na závěr tohle: Otázkou bude, co bude uspesnejsi: peclive a poctive hledani reseni koho volit, jak cinis ty pod tlakem vseobecne masaze a infiltrace nebo cynicke ignorovani vseho a hozeni to pro sebe odhadnutemu nejmenšímu zlu s vedomim, ze jsem se stejne asi mylil a vyuzit cas jinak ztraceny na hledani uzitecneji pro sebe a pro ty, kteří si na mne i vzpomenou a kterym třeba ted mohu skutecne pomoci.
  Kdybych to akceptoval, byla by to kapitulace před Kalouskem. A jeho mlčením. Jasně, vím, že nic neovlivním. Nebo skoro nic. Ale proč to nezkoušet. třeba tím, že budu rušit ticho kolem Kalouska. Aspoň trochu.“

  Mozna si nerozumíme. Pokud bude každý uvazovat jako ja (proboha to nezadam 🙂 ), stava se volicem podle zvych zajmu a ne podle mediálních slov ci mlceni. Cili mlceni Ala mne a jiné podobne uvazujici neovlivni.

  Myslim, ze jsem to vysvetloval i obšírněji: Zkratka nemam potrebu nechat se ovlivnit agitaci novych, masazi medii, ani mlcenim Ala, ani medialnim zduraznovanim, ze mam o sve volbe premyslet, protože jsem rozhodnut a nic se mnou nehne. Ani mlceni Ala.

  A neznamena to, ze před Alem hodlam kapitulovat, vzdyt jsem dodal: „kterym třeba ted mohu skutecne pomoci.“

  A rozhodne se mezi ty, kterym mohu pomáhat a rad jim pomohu se radi ctenari Kosy 🙂 a formou pomoci jim, která je zaroven uzitecna pro mne (smich leci) je bezesporu delani si sprtouchlat s neschopných politiku mezi kterými je chemicky Ali na prednim miste :).

  „Je na čtenářích a sympatizantech Kosy, jestli mi s tím pomohou. A připojí se. V mezích svých možností. V okruhu svých známých, či v rodině nebo na diskusních forech. Kam řada z nich také chodí. Je to o tzv. multiplikačním efektu. A vůbec to nemusí být tím, že dají odkaz na Kosu. Nejde mi o sebepropagaci. Jde mi o to, aby to tady aspoň trochu vypadalo. Aby nostalgii po roce 1910 vystřídala většinová snaha s tím tady pohnout. Aby pro nikoho nebyla nejlepší volební strategie -MLČET.“

  OK. Bez obav. Zábavou vpred. Idealni je bavit se (jimi). A před volbami je to navíc nesmirne ucinne. Znate tedy tento o Al Calousovi?:

  „Kalousek příjde na zasedání vlády se dvěma papíry. Zamává prvním a říká:„Zde jsou vyjmenována opatření, která pokud schválíme, budou se mít lidé dobře až do konce svého života.“Pak vytáhne druhý a říká: „A tady je seznam těch lidí.““

  • prirodovedec napsal:

   Pridam dalsi nalezene:

   Kalousek s Nečasem jedou v limuzíně na inspekci po Česku. Přijdou do školy – střechou zatéká, omítka opadává, všude je zima. Ředitel přijde k návštěvě a žádá ji o půl milionu na opravu budovy. Kalousek mu však rázně vysvětlí, že je krize a musí se šetřit, tak to musí zvládnout i tato škola. Druhým cílem inspekce je věznice. Střecha je perfektní, všude nové omítky, teplo, vyhřívaný bazén, golfové hřiště, volejbal, spousta zájmových kroužků a na každém pokoji televize. Kalousek s Nečasem se však zeptají ředitele věznice, zda něco potřebuje, ale ten odmítá s tím, že mají vše potřebné. Kalousek mu přesto dá pět milionů na vylepšení posilovny. Když sednou do limuzíny, Nečas se zeptá Kalouska: „tak to mi vysvětli. Ta škola potřebovala zjevně peníze a nic jsi jim nedal. Ve vězení nic nepotřebovali a dal jsi jim pět milionů.“ Kalousek se usměje a říká: „Hele, my dva už do školy určitě chodit nebudeme…“

   Prezident Václav Klaus telefonuje Kalouskovi: „Lidé říkají, že už nejsou peníze na nich, je to pravda Mirku?“ Kalousek horlivě tvrzení vyvrací s tím, že peněz je minimálně na rok dost. „A počítáš do toho i Moravu,“ ptá se Klaus. Kalousek odvětil: „ne, jen nás dva!“

  • prirodovedec napsal:

   Na osamělé farmě daleko od civilizace večer zazvoní tři pocestní – žid,
   muslim a Kalousek. Farmář jim otevře a oni ho prosí, jestli by u něho nemohli přespat. „Můžete, ale v domě mám místo jen pro dva. Třetí bude muset přespat v maštali.“
   „Já tam můžu spát“, říká muslim, „jsem zvyklý na nepohodlí.“
   V noci zvoní zvonek, farmář jde otevřít a za dveřmi muslim:
   „Já jsem sice slíbil, že přespím v maštali, ale nikdo mi neřekl, že tam bude
   kráva. Promiňte, ale já fakt nemůžu spát v jedné místnosti se zvířetem.“
   „Mně kráva nevadí“, říká žid, „já tam přespím, aby nebyly problémy.“
   Za chvíli opět zvoní zvonek, farmář jde otevřít, za dveřmi je žid a říká: „Mně kráva opravdu nevadí, ale je tam taky prase. Nezlobte se, ale já nemůžu byt v jedné místnosti s něčím tak nečistým, jako je prase.“
   „Prosím vás, to je toho,“ ozve se Kalousek. „V maštali budu spát já a hotovo. Dobrou noc!“
   Za pět minut se ozve dlouhé, naléhavé zvonění. Farmář jde otevřít … a za
   dveřmi stojí kráva a prase…

   Slepý zajíc skáče po lese a stoupne na hada.
   Zajíc:”Promiňte, neviděl jsem Vás, jsem slepý”
   Had: “I Vy promiňte, také jsem slepý a neuhnul jsem.
   A co jste za zvíře?”
   Zajíc: “Nevím, nikdy jsem se neviděl.
   Osahejte mne a povězte jaký jsem.”
   Had se otočí okolo zajíce a povídá:
   “Máte jemný kožich, velké uši a malý čumák. Vy jste zajíc.”
   Zajíc se zaraduje. Pak osahá hada a povídá:
   “Jste tvrdý, studený, slizký a nemáte koule ani páteř.
   Vy musíte být Kalousek…”

   Tak doufam vlku, ze jsem Ti zvedl diky cizi vtipnosti naladu a ze se pridas :).

   • Cech napsal:

    Děkuji pane prfesore za připomínku na kterou se nemá zapomínat.

    „Podle mne jen medialne. Lide nezapomenou. Jen mladi si nevzpomenou, vzpomínky a zkušenost nemaji. Generacni vzpoura 🙂 prinese jejich “in volbu” Kalouska (pardon knizete 🙂 pardon barela). Mlceni hraje ne na ziskani hlasu, ale na neodrazeni pravdolaskovitych.“

    Pokud uchopíme volby jako souboj o voliče, tedy aby rozhodnutí Kalouska alias Bakalo_koncernu pro své vlastní dobro,bylo beze zbytku prodáno maximu voličů.
    Potom lze toto ticho přirovnat k tichu ve válečném konfliktu,kdy se utlumí žár bitvy a to kvůli tomu aby mohly nastoupit zálohy.
    No a zálohy pana von.Karla(Bakalo_koncernu) jsou opravdu obrovské a hodně akční ty nejvýše Doc. M.Z, Csc,prof. Mgr. M.C.P. Dr. důležité je aby tyto při výrobě souhlasu působily na mládež od 18 let věku nahoru.
    Ne jako v prezidentské volbě,kdy číro ponejvíce zasáhlo nižší ročníky učňáků a zisk hlasů nebyl v souladu s výpočtem.

    Jak je vidět již se volební tým poučil a proto lze očekávat, že jak akademická tak i ostatní profesorská záloha odvede stejně dobrou práci jako to bylo v prezidentské volbě, jasně že ve prospěch von.Karla.

    Děkuji pane profesore za připomínku pokud se nepodaří prolomit se do tohoto prostoru a zde narušit ono Mírovo ticho, tak je celá akce bezcená.

   • novinky z bojiště napsal:

    Také děkuji, pane profesore.

   • Cech napsal:

    No a pro ilustraci jak nyní musí chudák exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek odsoudit svoje „Arbait mach frei“ a paní Lenka Kohoutová která je nucena to převrátit do populismu.
    http://www.parlamentnilisty.cz/parlament/poslanecka-snemovna/Do-prace-Tak-veli-nepracujicim-Zeman-i-CSSD-A-toto-pravili-Drabek-Gazdik-a-expertka-ODS-284648
    A neb výpomoc Gazdíkovcům se nevyplácí.
    Protože jak řekl sám velký Gazdík:
    „Já si myslím, že to je vlastně veřejná služba, kterou nám socialisté shodili ze stolu přes Ústavní soud.“
    Protože ten opravdu zanedbatelný rozdíl který pan Mgr. Petr Gazdík nevidí, to je ta „Arbait mach frei“ podle pana Dr. Ing. Jaromíra Drábka.
    Neb pan Dr. Ing. Jaromír Drábek vidí práci nezaměstnaného jako bezplatnou službu ve prospěch IDTAX a pan Mgr. Petr Gazdík navíc dodává že pan Dr. Ing. Jaromír Drábek byl schopen práci ve prospěch Gazdíkovců ještě důsledně evidovat aby nedošlo k zašívárně a některý nezaměstnaný neodpracoval zadarmo méně než 36 hodin týdně.
    Všichni tři se opravdu ale opravdu diví proč nemůže být robota v Česku ustanovena zákonem.
    No a to je ta podstata proč musí vyhrát volímKarel protože v opačném případě nebude přijat zákon o robotě.
    Prostě Češi si za svoji práci chtějí nechat zaplatit a to je pro TOP 09 a starostové opravdu ale opravdu nepřijatelné.

   • Soumar napsal:

    Vtipy hezké, ale slyšel jsem je už v různých obměnách (Husák, Klaus, Zeman).

  • scallop napsal:

   “Podle mne jen medialne. Lide nezapomenou. Jen mladi si nevzpomenou, vzpomínky a zkušenost nemaji. Generacni vzpoura 🙂 prinese jejich “in volbu” Kalouska (pardon knizete 🙂 pardon barela). Mlceni hraje ne na ziskani hlasu, ale na neodrazeni pravdolaskovitych.”

   Pri tomhle mi okamzite (ci pri mirne modifikaci) naskakuje jiny vyklad:

   “Podle mne jen medialne. Lide nezapomenou. Jen mladi si nevzpomenou, vzpomínky a zkušenost nemaji.“

   Pisete o volbe Zemana prezidentem ? Dale pridam modifikaci:

   Generacni vzpoura gerontu prinese jejich “in volbu” Zemana (pardon nejedleho 🙂 pardon lukoilu). Mlceni hraje ne na ziskani hlasu, ale na neodrazeni nenostagiku.

   Jiste se najdou i jine modifikace Napr. Lide na prirodovedce (pardon pana „No a co ??“) nezapomenou 🙂

   Ale vazne – je to omyl. Lide opravdu zapominaji, tj. existuje velka skupina zapominajicich ci tech kteri zapominat chteji – plati pro Klausovi i Zemanovi fans – a bude-li Kalousek odstaven od moci cca 10 let, tak zapomenou i na Kalouska. (Kolik z nich ho pak budou volit se slovy „Ze privedl tehdy ekonomiku k recesi ? No a co ??“)

   Jen doufam, ze Vlkovo pripominani polozapomenuteho prehlusi geronti narek nad nezkusenym mladim a hloupymi pravdolaskari.

   • prirodovedec napsal:

    Je mile byt jednou citovan (vlk) a podruhe kopirovan a modifikovan :). Nebojte, pusobi to originalne, ne jako plagiatorstvi :). Takze v podobnem duchu:

    No, jo zase ten Vas 🙂 Zeman. Tolik to stále boli? 🙂 Samozrejme, boj titanu probiha mezi Alim a Ovarem … jak říká Ali a naznačujete vzpomínkou i Vy. Nebojte, na Zemana se nezapomene, jsou ho plna media a ani vlk, kteremu se téměř Ali vytratil z pameti 🙂 nezapomina.

    Je samozrejme rozdil nezapomenout negativního chemického Aliho a pozitivniho prirodovedce 🙂 (nepisu o Vasich znamenkach).-

    Jak to pisete? „No a co?“ Pridam dalsi: Vy zapominate, my nezapomínáme :). Jen nevim, jestli to byla Anna Proletarka :).

 4. Hladis napsal:

  Mno mlcet muze, ale zase tak kratkou pamet nikdo nemá. Pokud někdo veri v Kalouskovu genialitu, tak toho nepresvedcite a kdo mu nemůže prijit na jmeno, tak mu to nehodi. Snad každý ma vytvoreny nejaky obrazek a podle toho se zachova. Informaci zrovna o Kalouskovi je more. Staci hledat a nemusi se ani zapotit. Pokud i přes informace, které jsou, mu to nekdo hodi, tak co se da delat. To je to samy, jako každý vi co jsou komanči zac a stejne je dost lidi, kteří jim to hodi. Partaj so „dokazala ze to dokaze“ po nepekne dlohou dobu a predsedu mají ideologa socialisticky mladeze a STB udavace krycim jmenem Falmer. O dalsich jeho nosicich vody ani nemluvit. A ? A dostanou pravdepodobne vice hlasu nez Kalousek. Alternativy k TOP 09 na prave strane jsou, takze každý si tam najde svoje. Stredopravicovy ma KDU-CSL. Ultrapravicak muze hledat tu pravou pravici třeba v SSO 🙂 Je problém poslat ODS pod 5% do bezvyznamnoosti a TOP09 do marginalie ci s Kalouskem vykrouzkovanym ? Vse je na volicich a vezte, ze presvedcene nepresvedcite.O skatulkarich ani nemluve. Proc třeba místo obchodnikum s destem KSCM to ti levicaci nehodi CSSD a nedaji ji silny mandat jako SMERu ? To je stejna otázka, jako proc to někdo hodi TOP09. Cesko je politicky a lidsky uplne deformovano v nejaky potrat a lidi si to delaji sami. Tudiz i sami si ve volbách rozhodnou, jakými dvermi do jatek chteji vstoupit 🙂

  Jinak ze by TOP09 nejak nebyli videt je spis zpusobeno skandály druhých. Oni vlastne nemaji co zkazit. Jejich strana je vesmes jednotna a vždy si perou pradlo uvnitř. Neventiluji rozpory jako v ODS ci CSSD. Tudiz pokud nekde nedaji nejaky kontroverzni rozhovor, tak budou medialne nenapadni. Stejne mají sve jiste a na vseobjimajici stranu nemaji.

  A zde bych se dostal ke KS. Sam je funkcni a volice jiste nalaka, ale v kombinaci s Kalouskem pochybuju ze by to zafungovalo nejak moc. Ani si nemyslim, ze velky % lidi nejak sni o stredostavovskem systemu před první svetovou. Kdo vůbec ma tuseni, co se delo v tech letech. Ale tenhle navrat do minulosti si mozna preji nejaci nostalgici stejne, jako nekteri hledi k roku 1917. Asi ziji v nejakem opiovem snu idealizovane lepsi spolecnosti. Dnesni svet je uplne jiny. Potkal jsem takových nostalgiku naproste promile a skutecne neverim, ze tahle nostalgie, kterou nikdo nemůže pamatovat, nuti lidi házet hlasy TOPce. To spis u KSCM funguje ostalgie a tam se to da jasne definovat.

  • prirodovedec napsal:

   Rypnuti na oplatku: Ze by prijeti fatalisticke viry v bankrot? Pokud ano vitam mezi nami Jakuby Fatalisty 🙂 a cituji:

   „Cesko je politicky a lidsky uplne deformovano v nejaky potrat a lidi si to delaji sami. Tudiz i sami si ve volbách rozhodnou, jakými dvermi do jatek chteji vstoupit 🙂 „

   • Hladis napsal:

    Ja to vedel ze to použijete proti me 🙂 Ale ja chovam nadeji ten proces zvrátit. Tu nadeji jsem napsal v „Revoluci zdola“. Nejsem fatalista, který tu nadeji uplne zahodil. Priznam se, ze tu hul jsem lamal uz mnohokrat, ale tak nejak do te fatalisticke skatulky nechci spadnout.

 5. jaa napsal:

  jo, mám těch vtípků mi taky dost, ale jsou takové kontraproduktivní – uklidňující, s dopadem že se asi nic neděje když se tak úsměvně o něm píše… hmm

 6. Qiedo napsal:

  Člověk velice rychle zapomíná na věci a události špatné, či nepříjemné (co pánové- vzpomínky na vojnu- vyprávíte někde, pokud tedy vůbec, jak jste se někde plížil plazil v atombordelu blátem? Spíš asi o té blondýně z hospody u nádraží, že. Pravda, od pádu té hrůzovlády je to chvíle, ale mám obavy, že krom těch, kteří si šáhli opravdu na dno, ta paměť u mnohých zase selže. Snad by teď bylo dobré zmínit některé úspěchy odstoupivších kormidelníků a připomínat, kam jsme dopluli. Aktuálně se nabízí důl Paskov. „Cožpak mi mohou vzít důl, to je díra v zemi, mohou ji zasypat, ale vzít?“ Tak nějak volně citováno z klasiky. A asi to tak dopadne. Dočasný útlum by byl finančně náročný. Za posledních devět let vybrali její vlastníci na dividendách přes 50 mld korun.
  Ani soud před časem neuložil p. Zaorálkovi, aby vzal zpět svůj výrok o gaunerovi, který k té šachtě ještě přibral asi 40 000 bytů a jež prý vynesly další miliardy. Tyto údaje zazněly ve včerejších Událostech. A tak si onen připlešlý obtloustlý gentlemoun zapálí ještě tlustší doutník a pošle cca 3000 lidí na pracák. Tak, jako jiné lidi poslali na pracák jiní privatizátoři skláren, keramiček, cukrovarů atp. Díru do země nechají zasypat (samozřejmě za naše peníze) hned poté, co ji stát za jednu korunu koupí. http://ekonomika.idnes.cz/dul-paskov-asi-skonci-odbory-okd-protestuji-fzw-/ekonomika.aspx?c=A130823_1968118_ostrava-zpravy_jog
  !Pražák

 7. Občan napsal:

  Kalouskův maskot Kchárl se včera nechal slyšet, že prý „fungující právní stát“ a dále, že TOP09 leží na srdci, aby to byl také „sociální stát“.
  Opravdu jsem netušil, že antabus má tak silné vedlejší účinky. Asi by to mlčení měli „topinkoví stánkaři“ raději zachovat i nadále…

  • Puck napsal:

   No ano, Drábek, také jeden z Kalouskových mužů, budiž vzorem. Kolik ten ušetřil eráru peněz tím, že rozmařilé socky umravnil. Jen malinká chybička se vloudila. Ušetřený peníz není vidět, snad jen na Drábkově kontě, přes jeho firmičku IDTAX, která se uvolila dát do pořádku neefektivní software na Úřadech práce. 🙂

 8. zemedelec napsal:

  Pane vlk.
  Jen do nich,nenechat je přemýšlet.
  Už to někdo psal,že většina občanů si nepamatuje co bylo včera,tak možná i s tím počítá Kalousek.Jak píše Bob,opravdu ten poslední týden bude napjatý.Také záleží jak to bude probíhat s Rathem,jestli zasáhne Ištván,také jsem čekal,že MF Fischer zatopí Kalouskovi,ale jak už jsem psal mne tam Fischer vůbec nesedí

  • Puck napsal:

   Rath, jako volební trhák, nefunguje. Je zajímavé, že zpravodajstvi od soudu vypadá objektivně. Rath už není hrdelním zločincem. Anylýzy říkají, že Buštěhrad předražený nebyl a svědkové říkají, že Rath nijak nemohl ovlivnit výběrová řízení ani k ostatním případům. Vše je zdokumentováno.
   V této souvislosti připomenu Kalouskova koně, Parkanovou. Ze stejné stáje, tedy TOP.
   Vyšetřování už trvá přes rok a vrchní zástupkyně Bradáčová reaguje tak, že by se vyšetřování mělo uspíšit. Co myslíte, není vhodná doba ?

   Kdyby vyšetřovatelé metráky spisů odsunuli do archivu a prohlásili, že se žádný trestný čin nekonal, Kalousek by zajásal ? V dnešních časech paradoxů by zuřil !
   🙂

 9. filas9 napsal:

  Na Kalouska, nedejbože Klause nejde zapomenout. Nejde, pokud jsi se rozhodl hodnotit politiky bez emocí a podle toho co udělali. To se pak může zakopat pod zem na 20 let a až se pak vrátí, tak si na něj vzpomeneš.

 10. český maloměšťák napsal:

  „…A je nemálo historiků, kteří si myslí, že tenkrát byl vlastně svět dokonalý. Z důvodů, jež jsou popsány výše. A mnoha dalších. Prostě subtilní svět středostavovských hodnot a šlechtických vzorů. Kterým se měšťáci snaží přiblížit…“
  To je pomluva.
  Nám maloměšťákům šlo, jde a půjde vždy o jediné – v klidu našetřit na tučná věna našich dcer a tak je / ty dcery, of course/ i dobře provdat.
  Žádný barel dobroty ani reklamích peněz nás tedy nezajímá, leda by z toho něco káplo na ta věna.

  Hezký den všem /zejména jatporovi/ ,kdo uvažují stejně, nebo alespoň podobně. I těm, co zatím žádné dcery na vdávání nemají, však se také jednou dočkají.

 11. wiki napsal:

  Jako divák, který v TV sleduje (vedle dokumentárních a sportovních 😉 kanálů ) zejména ČT24 si zapolemizuji s motivem Kalousek MLČÍ.

  OVM: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/213411030500811/video/

  A dále už limit na odkazy nutí trochu improvizovat:
  včerejší zprávy, čas kolem 0:50 a dál – http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100905

  Pravo 31.8. – rozhovor na titulní straně – http://www.top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/kalousek-jediny-nezpochybnitelny-lidr-na-pravici-je-schwarzenberg-13657.html

  ….

 12. wiki napsal:

  Jako divák, který v TV sleduje (vedle dokumentárních a sportovních 😉 kanálů ) zejména ČT24 si zapolemizuji s motivem Kalousek MLČÍ.

  OVM-ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/213411030500811/video/

  A dále už limit na odkazy nutí trochu improvizovat (2. pokus o obejití filtru):
  včerejší zprávy, čas kolem 0:50 a dál–ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000100905

  Pravo 31.8. – rozhovor na titulní straně–top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/kalousek-jediny-nezpochybnitelny-lidr-na-pravici-je-schwarzenberg-13657.html

  • Rys Ostrovid napsal:

   Pán wiki, pridám k vašim odkazom aj jeden pre pána Esta:

   tyden.cz/rubriky/byznys/svet/brics-zalozi-fond-pro-stabilitu-men-se-sto-miliardami-dolaru_281733.html

   • est napsal:

    Děkuji. Nechci zabírat místo pro OT, jen stručně: Nejsem ekonom, ale nepřijde mi to v rozporu s řečeným.
    Vytvoření interní společné měny může být jen otázkou času a vůle (i kdyžto nemusí být BRICS v dnešní podobě). UNASUR totéž. Nic nového jsem jinak v rozhovoru nepostřehl. Napovíte?

   • wiki napsal:

    Pán Rys, nabudúce len wiki. 🙂

 13. jezevec napsal:

  že by se vlk dostával ze spárů své infantilní obsese kalouskem, a zapojil mozek?
  kalousek, byt by bylo pravda úplně vše tošpatné, co se o něm povídá, není a nemůže být jeden nějaký kalousek (ani klaus) inkarnací zla. je to jen jeden nýmand, možná trochu chytřejší než ostatní, možná poněkud nadprůměrně prohnilých zásad – rozhodně však zcela bezbranný a bezmocný bez tisíců, možná desítek tisíců spolupracovníků, přisluhovačů, konatelů, a nosičů peněz, kteří mu zajištují servis. ti nikam nezmizeli a nikdo je neřeší. i kdyby kalousek úplně zmizel z veřejného života, na jeho moci a ekonomické síle to nezmění ani milimetr.
  pokud někomu káčko přestal vadit, protože není vidět – jeho první nebo druhá úvaha je nesprávná.

  • prirodovedec napsal:

   Tesim se na vlkovu reakci. Jiste trefne (spravnym pravicovym) odkazem na ten prebujely servis. Jinak rozlisujme mezi medialni nadsázkou tak oblíbenou zumpou a osvojenou mnohými z nas (ovar, chemicky Ali …), která ma zejména zpestrit cteni a vyloudit dnes tolik potrebny usmev.

 14. tresen napsal:

  Vážení, uklidněte se. Kalousek tyhle volby opravdu nevyhraje, věřte mi.
  Tyhle volby podle mne rozhodne peněženka. Peněženka lidí s tabulkovými platy, kterým předchozí vlády nepřihazovaly. Těm je srdečně jedno, jestli soc.dem vedou skuteční levičáci jako Špidla, Sobotka, Dienstbier anebo oportunisti Haškova typu. Povede je vzpomínka na stranu, která jim pravidelně přidávala.
  Takže tak. Hladis určitě ví, jak tohle funguje i jinde.
  Já pamatuju lidi, co říkáváli: socany nesnáším, Rath je hnusnej demagog, zdravotnictví vede do pr…, ale když říká, že mi zvedne plat, hodím jim to.
  Nebojte, od Kalouska to čekat nebudou.
  Nanejvýš ještě tak od SPOZu.

  • Hladis napsal:

   Jenze ja mam prave s timhle problém. Hodit to dle sve peněženky je proste cesta k tomu, ze v penezence nemusi zustat nic. Podivejte v Recku se kupovali volici z obou spekter. Jeden slibuje zvyseni platu zamestnancum (především statnim, jelikož soukromy sektor fungoval jinak) a druhy snizeni dani podnikatelum. Kam tahle slibotechna vedla netřeba vysvětlovat. Ano funguje to často dle takovyhle slibu, ale clovek se pak musí poprat s tim, ze mu ta peněženka nakonec bude vysata. Nelze nikdy kratkozrace házet listek do urny jen na zaklade rekneme volicske korupce ci na dohode „Hod mi hlas, ja ti pridam/nevezmu do/z peněženky“. Takových slibu uz tu bylo a jak ze to dopadlo ?

   • paja napsal:

    A vysi myslíte že lidem jště něco v peněženkách zůstalo?pokud dobře sleduji situaci tak většina národa tam má vítr a nebo navíc dluhy.Problém n ašich pravověrných je že musejí úspěšným zajistit ziosky i kdyby měli zadlužit celý plebs.Všechno tohle snažení je jen prodloužit agónii ,jejíž konec bude o to horší.Ono je těžké udržet brovnováhu ,když díky technologiím je potřeba pro upokojení potřeb lidsva tak 20% pracovní síly a navíc ty technologie se příliš rychle zprivatizovali.Další rána je snižování daní,kdy ti co vydělávají horentní sumy umrtvují investice a radši příjmi zdaní a šoupnou do kešeně,nic je nenutí investovat a zároveň společnosti nic nevrací naopak zvyšují nezaměstnanost a zatěžují rozpočty států.Je jen otázka kdy to překročí únosnou mez kdy se vše zhroutí,je potřeba globální konvenční válka aby se vše rozbouralo a vytvořila se nožnost investic.

   • prirodovedec napsal:

    Diskutovali jsme včera. Zvazit vhodnost volby podle zajmu a zjednodusene peněženky mnou tam upresnena.

    Vychazim z několika svých jiste subjektivních uvah:

    – Cisla a stav CR nelzou, bankrot lze oddalovat nikoliv odvrátit. Pouze nejakou valkou, ci převratem, který jej zakryji a zduvodni drakonicka opatreni (znarodneni, valecnou ekonomiku).

    – K odvraceni bankrotu chybi obvykla ochota (nejen gulagovita ale i dobrovolna) tymove práce velke vetsiny obcanu. Není videt, proc by mela nastat.

    – Systém zalozeny na rozkradani a prerozkradani (prakticky asi všechny historicke systémy) funguje tehdy, pokud krade jen mala spicka a ostatní respektuji nejaka pravidla pro všechny (puritanska morálka, dohled policie, vymyvani mozku medii, vira v léčbu klausem ci havlem, nejaky dystopicky korporatni systém (u nas naznaky Bata ci Babis), vira ze jiz pristi generace bude zit v …). Puritanska morálka a veroucne věci v CR jiz nefunguji, policie chválabohu také ne, vliv medii slábne viz prohra barela. U nas doslo obvyklym (asi podobne reckemu) svejkovskym vývojem, ze zlodejska morálka věrchušky z devadesátých let se rozsirily do cele populace – logicky „ceska neoliberalni idelogie zvítězila“. Jak to byva v realite ne ve sve knizni i tak absurdne zjednodušující podobe, ale typicky sklebivym bankrotarskym zpusobem.

    – I když tomu asi budou druzi neverit, zrejme bylo dosazeno hranice funkcnosti cerpani vybraných penez (s ohledem na schodky byla prekrocena). Cili slibovaci peněženek ted hned nemohou vybrat o moc vice (jiste chemicky Ali ma rezervy – zpoplatnit zdravotnictvi, skolstvi, dorazit penze, privatizovat policii, veznice atd.). Cili při vymene garnitur se zčásti ne skokove zmeni prerozdelovani. Budou odriznuti odsavaci tech druhých a pripojeni ti odsavaci tech novych u vesel. Tech obvykle nebyva tolik takze zustane i něco na spleneni nekterych slibu, navíc, když si to zadaji proklamace.

    – Takze podle této ideologie celkem logicky individualisticke idelogie je naprosto logicka kratkozraka volba podle slibu peněženky popsana Hladisem a podle mne presne tresni bez ohledu na dusledky, ze sliby nebudou dodrzeny a když budou bude prusvih (v mem poledu pouze relativni – bankrot je nodvratny, pouze se urychli a podpalubi na Titanicu dostane mnou drive zminene chlebíčky). Ti co jsou dole a co si osvojili toto „Nejdrive ja“ tem to je srdecne jedno – tesi se, ze si prilepsi. Prislusnici strednich vrstev zrejme tresen a Hladis a další vyjadruji logicke obavy, protože jejich stabilni svet rustu k osobní spokojenosti ci uspechu se timto otrese a zhrouti. Proto takove proklamace volit nebudou. Vyjimky ze strednich vrstev berou realitu, jaka podle nich je a snazi se z hlediska otresu zachovat jinak. Nebrat bankrot (prekvapive pro nekoho milovane) vlasti osobne, protože k tomu dochazi (dle doktora Chocholouska) celkem pravidelne asi jednou za dvacet let a pomáhat sobe a blizkym pripravit se.

    – Z toho pohledu existuje logictejsi volba dle peněženky nez ta zde vulgarizovana, touto volbou podle peněženky je nejen volba dle zkusenosti zvysovani platu, ale volba spolehlive necinnosti, před pitomosti nadsenych a zkompromitovanych reformatoru.

    – Ti ovšem nemizi, ale lakaji: jak stari nad vodou: topka, odeska, tak ti pod vodou, kdu, sz tak ovšem nove sireny jako ano, les, usvit …

    – A clovek mlady i stary stále hleda jak volit nekoho, kdo to dokaze zmenit … i zde.

    – Pritom by opravdu stacilo to slavne opravdu pravicove: nechte proboha lidi byt, oni preziji a daji věci dohromady. jenze to by parazite a pijavice všech barev pomrely. Hlavne nehlasejte pravici a neprovadejte uz zase to socialni inženýrství – je to k smichu.

    Protože k tomu nedojde, tak alespon volim podle peněženky, ne podle te Hladisovy, ci tresne, ale podle te dlouhodobe komplexni. Nemá zajem na destabilizaci dychavicnych ale funkcnich systemu jinak nez dat lidem prostor k iniciative. A to většinou při svejkovani v CR je nesmirne snadne. Sefove budou delat, ze věci ridi, podrizeni budou delat, ze jim to veri a hlavne ti sefici, jim do toho nebudou kvedlat a věci se budou zcela jiste zlepšovat. Je to logicke, protože nemame sefiky jako vzorek populace, ale jak znamo jsou to většinou lide s jistými osobnostními deficity, mindráky, ambicemi, inu zkratka dle Koukolíka lide dusevne nemocni, deprivanti, psychopati, socipati. Normalni lide chteji zit život a radovat se s druhými a vitezit nad nimi v tvorbe ci sportu, nechteji vetsinou druhé dusit, nicit, porazet k existencni nejistote s pocitem, ze se jim to stat nemuze. Takze tech dolnich deset milionu se musí ucit jak neutralizovat dusevne nemocne skupinky, které se stále a stále tlaci do cela. Za ta tisicileti nastal pokrok, dnes na rozdil od casu cesaru ci kralu ma normalni clovek zatim stále vetsi a vetsi sanci se sociopatum jako chemicky Ali bránit.

    – Tak se branme. Každý podle sebe, v tom je krasa demokracie a svobody volby (byt pro mnohe jen zdanlive). Pak uvidíme jak to dopadne. Videli jsme kontrast triumfujícího fanklubu třeba na aktualne (SuP a spol.) po vitezstvi jejich pravice. Napsal jsem, ted uz se nebudete na nic moci vymlouvat, uvidi se co umite. Nu videli jsme :). Uzili jsem si smesnosti vymluv rozpadajícího se fanklubu, ze to oni nevolili, ze to není pravice a pod. Nu bavme se ještě chvili. Bud zvitezi media a bude deja vu nebo nas smich prejde, az to zacne mastit levice. Ale jak říká tresen, alespoň Vam doma zvednou platy :).

    • wiki napsal:

     Takže polemika podruhé.

     bankrot lze oddalovat nikoliv odvrátit

     Jsem-li stát, a mám (?) dluhy většinově ve své vlastní měně, tak relativní výši svého dluhu mohu snížit poměrně jednoduše: natisknu si nové bankovky

     http://www.bundesbank.de/Redaktion/EN/Downloads/Publications/Discussion_Paper_1/2013/2013_03_12_dkp_06.pdf?__blob=publicationFile

     • prirodovedec napsal:

      Bezvadne, zkusim to:

      OK, není to forma bankrotu? Viz Nemecko mezi valkami.

      Nejde jen o zuzeni na dluhy, ale i o další ukazatele. Zubare, chytre mlade, aj. CR nenatiskne a za inflacni peníze nepriveze.

     • wiki napsal:

      Je tu řeč o inflaci, nikoliv o hyperinflaci ala Výmarská republika.

      A pokud se zamyslím např. nad ekonomikou nové soukromé zubní ambulance (=zanedbatelný majetek v dluhopisech, naopak většina firmy na úvěr), neviděl bych v inflaci pro zubaře problém, ale naopak …

     • scallop napsal:

      Vysledkem teto (a jinych) debat je inflacni znehodnoceni slova bankrot. To slovo zevsedni, emoce pretsane vzbuzovat, proste jho smysl se ztrati. Zkratka bankrot zbankrotuje.

    • prirodovedec napsal:

     OK, wiki, scallope, jaka vhodna (slusna) slova použijete k identifikace toho, kam se CR celkem nezadrzitelne blizi? Pro mne je to bankrot ideje CR, jako uspesneho, nezadluženého, úctyhodného … státu tentokrát pro zmenu v etape po roce 89. Predtim bylo par bankrotu podobných.

 15. anita napsal:

  Když zlobivé, vlastně hyperaktivní dítě zaleze do kouta a je klid a ticho, znamená to, že je buď nemocné nebo vymýšlí dokonalou lotrovinu nebo taky, může být pokakané a stydí se. Když zaleze Kalousek, může to znamenat, že uklízí, balí a chystá se na nenávratnou dovolenou nebo je v lihovém opojení.

 16. Lex napsal:

  S vlkovým článkem souhlas, ano, konec předminulého a začátek minulého století, to je obraz, který mnohým vyznavačům pravicové demagogie vyhovuje. Tedy, pokud se v myšlenkách na tu dobu etablují do těch středních a vyšších vrstev (či nejvyšších), kam přece oni – echt pravičáci – patří, co by dělali jako socky tam v „podhradí“ – ale o tom je zase řada jiných písniček – tohle místo námezdních robotářů za pár krejcarů, či čekatelů na práci před fabrikami, před vrátnicemi šachet či kamenolomů, před branami velkostatků, bylo vyhrazeno lůze, kterou oni ani náhodou by být nemohli.
  A že Kalousek mlčí? Nejsem si jistý, že by mlčel – viz odkazy wiki.
  To, zda někdo mlčí či mluví, zda je v pohodě nebo nervózní, to, jak se chystá na volby, které lidi kam umístil na kandidátkách, komu ty lidi sebral z jejich partají, kteří lidé odkud a z které partaji kam zběhli, kdo koho a proč osočuje a dokonce se pokouší žalovat, to nám neříkají ti politici, ale NOVINY. To žumpalisté a presstituti vyhledávají, co nám o kom řeknou, co si na koho vymyslí nebo jak dezinterpretují řečené, co umístí do vykřičených titulků.
  No, a když se podíváme na naši mediální scénu (s naší drahou, velmi drahou, veřejnoprávní, na jednom z prvních míst), je vymalováno.
  Neustále platí slogan „Co nebylo v novinách, to není na světě“.
  ONI totiž mají jasno, kdo je „good guy“ a kdo je „bad guy“, kdo je potřebný jako hegemon této země, aby nedopadla jako Řecko, kdo nebude rozhazovat to, co oni pro tenhle stát, hlavně bojem proti korupci, „naspořili“, a před kým je tenhle stát, tuhle zemi třeba chránit, třeba i svými těly, mobilizací a jánevímčímvším, protože tohle je největší nebezpečí, protože tohle je „návrat před listopad“, protože „komunistická hydra“ se opět sápe k moci, aby nás (každého jednoho) ožebračila tím, že nám ukrade všechno, co jsme si poctivě nastřádali, sápe se k moci – a s nimi i ti oranžoví, kteří jsou jenom její odnoží, aby nás vrhla na východ do pracek ruského medvěda.
  No, a tak se o Kalouskovi buď mlčí, aby se nepřipomínala jeho mnohaletá svinstva, na kterých se podílel, a jeho loutka a růžové plexi na brýlích se švýcarským knížecím titulem a fajfkou v koutku úst, ten usínající popleta, co je jich víc, než bychom si mohli myslet, ten je předváděn jako cvičená opička v půvabném oparu nostalgie.

  Takže si nemyslím, že by ausgerechnet Kalousek mlčel (Kalousek přímo křičí svými svinstvy minulými či budoucími, i když fakticky právě nic neříká), nemluví k nám totiž politici, ale media.
  Nemalou část vlastní Bakala, významnou část si koupil Babiš, který navíc – na rozdíl od Bakaly – jde přímo do volebního klání. Zbytek patří převážně německým vlastníkům. A která ne – vlastně většinou i ta „německá“, jsou fakticky, ne de iure, ovládána inzerenty a jejich zájmy – a uvažte, zda zájem těch inzerentů je shodný se zájmem dolních deseti milionů.
  Jestli někdo opravdu mlčí, to se zatím – v současných dnech – poměrně objektivně pozná asi jen podle bilboardů a podle obálek, kterými se nám snaží vetřít do našich domovů, v následujících týdnech pak podle kontaktních akcí při setkávání s občany a při volebních besedách a spotech v Tv.
  Čímž ale neříkám, že skutečné mlčení v těchto fázích předvolebního času není dobrá taktika.
  I podle mne bezvýhradně JE.

 17. palosino123 napsal:

  Popsané politické souvislosti jsem nějak nevímal, ale článek mi připadá mistrovsky napsaný.

 18. paja napsal:

  No já si myslím že je to jen taktický klid před bouří.Zaprvé blbé keci se lidem brzi znechutí ,tak proč je cpát lidem skoro dva měsíce před a za dudhé je potřeba nediálně připravit podhoubí v podobě růstu průměrné mzdy ,zlepšení hospodášských výsledků podniků a pod.čekám že těhle dobrých zpráv i když statisticky zmanipulovaných bude v tisku čím dál tim více přibývat a zásluhy si samozřejmě bude připisovat Kalouse.Lidi čekají na takové zprávy jak na smilovíní a vůbec je nezjímá že za tím vězím čertovo kopýtko.Zprávy o tom že v polsku znárodnili polivinu státních obligací v soukromých penzijních fondech s visvětlením ,že tento nesmisl navíšil státní dluh o 8% a že při prvním vyplácení z druhého pilíře v Rakousku z hrůzou zjistili střadatelé že přišli o 50% svých úspor a ostatní teří tam ještě musí zůstat se strachy třesou jestli něco vůbec dostanou,o tom se musí v našich médiích striktně mlčet.O inteligenci a paměti českého vočstva jsem už dávno ztratil iluze,havloidi sjou stejná zběř jako komouši ba naopak ještě horší,jak tuhle někdo napsal v nějaké diskusi ,že komouši všechno znárodnili a zůstalo to ve státě oproti sočasnosti kdy vše nenávtatně končí v zahraničí.

 19. ,passant. napsal:

  Včera se u mne zastavil bývalý kolega na kafe. Přišla řeč i na volby. Je to apolitický středák.
  Koho myslíte že chce volit, samozřejmě Khárla. (Je to sympaťák, nikomu neublížil, podle toho jak ho vidí v televizi by ho klidně bral za vlastního dědka). No, Pepu jsem snad zviklal, ale boj proti mediím o takovéto lidi. Nevím,nevím.
  Tady na kose i jinde je to jednoduché. My co chodíme na web jsme skoro všichni rozhodnuti a tady jenom plkáme. Je to taková virtualní „Viola“ a my s kafem u klávesnice se utloukáme svými moudry.
  Je i tady jen málo těch kterých názor řízne jako břitva. V první řadě „tata“. Křišťálově čisté názory a navíc podle mne převážně správné (velmi převážne 🙂 ). Nechci opomenout , Lexe,přírodovědce ,maloměšťáka Laca i vlka …etc…
  Je to radosť 🙂 vás číst , ale stejne, pro mne to je bezzubá,někdy méně poetická Viola.
  Já vím, ale kdo nás pohladí po srsti ,když ne my sami. 😦
  No jo,ale co vlastně dělat?
  Čtěte více „tatu“ Pořád už od plyšáku musíme menší zlo i teď. A kdo tvrdí že nerozeznává menší zlo tak lže. Denně volíme všichní menší zlo a v politice to najednou nejde?
  Jenom nejapná výmluva.

  • paja napsal:

   Bohužel pro každého to menší zlo ,z jeho pohledu,vypadá jinak.

   • ,passant. napsal:

    O to přece nejde. Každý má své názory. Jde o tu volbu samotnou a její dotažení až k volební urně.
    Jde jen o odmítnutí názoru, že nemá význam jít k volbám ,když musím volit zlo,třeba i menší.
    Není to nic jiného než osobní defétizmus.
    Když to změkčím :rezignace,pohodlnost,alibismus. Můžete si vybrat. 🙂

  • Qiedo napsal:

   Taky mám jednoho podobného přítele. Dobrotybarel je podle něj Noblesa. Videl ho asi jen na těch předvolebních bildbordech. Kouknout občas na záznam z parlamentu, jak se tam polospící maskot šťourá v nose, na to nemá čas. Jinému názoru v diskuzi je totálně nepřístupný, s odkazy na Kosu nebo Blisty, jež jsem mu poslal mě poslal kamsi. On totiž podniká a nerad by, aby přišli komunisti a tu firmu mu sebrali. Nechápe, že mnohem větší nebezpečí mu hrozí v tom, že nebude dost solventních zákazníků, kteří mu mohou dát práci.( Zařizuje a montuje interiéry a jeho firma jsou hlavně lidi, kteří pro něj pracují a pár vrtaček, nářadí a nějaký počítač a auto) Co by s tím ti komunisti dělali? Spíš hrozí, že jednou něco zapomene zaplatit (třeba ani nezapomene, někdo si to jen vymyslí), přijde exekutor a bude po legraci. Já fakt nevím, jak takovéhle lidi přesvědčit.

 20. prirodovedec napsal:

  Ještě drobnost: Včera byl odkaz tacita na pruzkum. Zde jiny (SANEP):

  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Poradne-drsny-pruzkum-Pravice-na-Morave-hori-jak-papir-Hrozi-historicky-vybuch-284506

  Podstatna je vyrazna variabilita mezi kraji a v case. Bude to zajimave. Odmlcet to asi nepujde.

  Opet uhanim za vypocty, snad dorazim drive nez vcera. prmin vlku, ze jsem to zde zahltil, ale byla chvilka a většina jsou jen vety, veticky, 🙂 delší je jen reakce u Hladise a blok vtipu.

 21. Hladis napsal:

  Tak pro prirodovedce.

  Ja proste mam problém se zjednodusenim o peněžence. Proto jsem si rypnul. To kritérium je sirsi a je třeba videt v sirokem uhlu všech souvislosti. Nejaky diskuter (nevim jaky ale to je jedno) to tu i nakous. „Budu volit TOP09, protože po me nic chtit nebude a nezvysi mi dane“. Potom tu mate „Budu volit KSCM, protože napari tech vrchnim vyssi dane a rozda je chudym“ (to je zjednodusene). Tz. nebudu se ohlížet v pravo vlevo a hodim to dle takového jednoduchého schématu. A verte, ze bohužel velka část lidi se dle tohohle ridi. Videl jsem to v Cesku, videl jsem to v Recku. To Recko je da se rici exemplarni pripad toho, kam tyto sliby vedou a to od levice i pravice. Aneb pravice vam slibi male dane jako podnikateli, etc… a levice vice penez zamestnancum, duchodcum, etc….. dopadlo to tak, ze peníze nemaji ani zamestnanci, ani podnikatele, ani duchodci. Je to zjednodusene ale pochopiotelne. Nejak se nevyzivam v psani romanu.

  Jinak muj názor na SSO a na skutecny volny trh netřeba opakovat. Ja jsem to deklaroval jiz mnohokrat. Ale jako clovek s otevřenou mysli jsem schopen pomoci Rothbarda aplikovat jista schémata na nynejsi situaci. Dále bych upozornil, ze anarchokapitalismus se neslucuje s neoliberalismem. Na to pozor. Pro anarchokapitalisty je neoliberalismus nepřítelem. K SSO jsem tam ještě pak dopsal Rosadkovi cituji: „Ano, ale za tim primerem je skryty vyznam. To znamena, ze pokud bych mel volit jen dle sve peněženky, tak ve vysledku bych mohl skončit uplne bez ni.“ A v pripade SSO a plného naplneni jejich programu by to skončilo opet cituji: „SSO bych volil v pripade pomsty ceskemu státu a skodolibemu prani, aby okamzite zkrachoval.“ Tz., ze by ve vysledku v peněžence moc penez asi nezustalo.

  Zivotni stabilitu vam nezajisti jen stat. Tu si musite zajistit predevsim sam. Stat nema byt kojenecky ustav. Hodit listek do urny, aby me stat zajistil zivotni stabilitu ? Ne nikdy. Hodit listek ,aby se stat stabilizoval a vytvoril prostredi v kterem se stabilizuji ja, Ano. Stat muze zajistit stabilitu svych instituci a prostredi a tim umozni, abych se mohl stabilizovat ja. Kdo tu stabilitu zajisti je mi uprime jedno zda to bude jako v Nemecku CSU nebo SPD. Je jedno zda to udela jako ve Svedsku Svedska socialni demokracie, nebo Umirneni. Jenze v Cesku je to jaksi slozity. Momentalne jedini s nejakym potencialem jsou tu ti socani od kterých tu stabilizaci pozaduji, jako od pravděpodobného viteze voleb. Ale delaji vse proto, aby se zneverohodnili. Zde v Cesku je to spise dle filmu Blby a blbejsi a vyber si svého hrobníka.

  Vy na zmenu neverite. No uprime ja na zmenu v Cesku taky ne, ale je treba tlacit na druhé strane vrat. Ja taky jsem casteji v Recku nez v Cesku a přesto mi není jedno, co se v Cesku deje. Zachranovat lidstvo se muze tak ve filmu. Urcite tu nepisu, abych zachranoval lidstvo. Zachranovat Cesko bych mohl jen jako aktivni vrcholny politik, ale jsem natolik soudny abych vedel, ze na to nemam a takovym spasitelskym syndromem netrpim (bohužel nekteri co se do politiky derou ano). Reseni je politiky si vychovat a aktivne se zapojit, ale to bych se jen opakoval k me „Revoluci zdola“.

  Ano starost o nejblzsi je snad zakladem, ale tam by mela byt i aktivni starost o sve okoli a aktivne na nej působit. Pokud nejste v Cesku, tak ok, ale tohle ma platit obecne pro každého. Pokud každý zaleze do sve ulity, tak mu tu ulitu někdo zvenku proste rozbije.

  Zobat z horni paloby Titaniku ma stejny efekt. Vsichni se stejne utopi a ikdyz si zobnete, místo v zachranem clunu stejne nedostanete. Jaky to ma smysl ? To mi pripomina myslim slova jednoho nacisty. Bylo to jen sedm let, ale jakých. Asi vite kdo to řekl a jak skončil.

  No a to je ta rezignace. Ano da se nad tim zlomit hul a rici, stejne to cele jde do pr…..tak co. Nokia je zrovna blby pripad, ted uz je to Microsoft 🙂 a to spolecne nadseni „yes we can“ se muze objevit u generaci mladších. U stavajicich to není mozne uz z duvodu toho, v jake době vyrostli a jak deformovani myslenkove jsou. Ja ani nejsem přítelem zmen z namesti. Tam se jen hulaka a ne neco resi. Ja jsem přítelem zmen viz. ta „Revoluce zdola“. Společnost může tlacit na politickou scenu a fungovat i castecne nezavisle na ni. To ale nesmí cekat na spasitele a kdo co za ne ci pro ne neco udela. Proto je nesmysl jen ten maly zorny uhel sve srajtofle. To je jen kratkozrake sobectvi. Musí si to udelat sami a o tom i je demokracie. Jde to, jen chtit a ne jen tupe sedet, zirat a nadavat. To muzou nadavat jen sami sobe a pak jim mile rad nejakeho Gosudara preju.

  Mno me to prislo spis jako fatalismus. Tz. vse je dano, nemá cenu se o něco snazit, protože to nelze zvrátit a tenhle postoj jsem zaznamenal z vasi strany jiz mnohokrat. Pragmatismus stavi na tom, ze clovek nemysli, ale jedna dle schemat vlastnich potreb. Mno ale clovek jako tvor myslici by mel i myslet a ne jen jednat dle takovych schemat bez ohledu na cokoliv. Pragmatikem je treba Karel Schwarzenberg.

  • paja napsal:

   No to jste tomu dal ránu.Zajímalo by mne odkud čerpáte své vědění?Co je to Pragmatizmus,opravdu pragmatik nemyslí achová se podle daných schémat?múžu říci žš jste mě docela urazil neboť se cítím pragmatikem a řadit mě jedle nevzdělaného sobeckého Barelu mne docela uráží.Co je to pragnatismus?Je to z mého pohledu především zúročení poznatků heuretického vývoje v myšlení lidstva.Naopak pragmatik myslí daleko mdopředu vzhledem z zajištění budoucnosti.Jenomže barel je chamtivý nukleární hovado ,který chce jen dotáhnout restituci svého majetku do zdárn ého konce.jí beru jako vzor pragmatiků Baťu,který věděl že aby něčeho dosáhl tak také musí něco dát a aby se usržel tak musí vycházet s lidmi.Bohužel představitelé českého neoliberalismu jako je Klaus Kalousel Barel a pod. se umí chovat jen iracionálně ,vytvářet mezigene¨rační spory ,vytvářet kult osobnosti ,stejně jako komunisti,a opomíjet fakt že člověk jako jedinec ,namá šanci sám něčehop dosáhnout bez podpory druhých.Vše čeho lidstvo dosáhlo je především zásluha toho ,že dokáže pracovat kolektivně.

   • Hladis napsal:

    Bezne to znamena zamereny na praktický užitek a uspech. „Jednal ciste pragmaticky“ muze znamenat bezohledne a bez skrupuli. Odtud taky pragmaticky, zamereny k praktickemu uzitku a prospechu. „Pravdive je to, co je uzitecne“. Podle toho jsou vsechny nase pojmy, usudky, nazory jen pravidla pro naše chovani. Jejich pravda je zduraznena a zduvodnena jen jejich praktickym uzivanim pro zivot. Kriteriem pravdy je uzitecnost, prospech, uspech a ne shoda s objektivni realitou. Vecnost, nezaujatost, zamerenost na efektivnost a racionalnost reseni problemu, nekdy bez ohledu na dalsi okolnosti s problemem souvisejíci. Coz se často neshoduje třeba s moralkou a spravedlnosti.

    • majka napsal:

     Ten cíl, kterého se pragmatik snaží dosáhnout, může být dobrý, špatný, nebo třeba ušlechtilý. Masaryk i Lincoln byli pragmatici.

     • Hladis napsal:

      Masaryk ……….mno jak se to vezme, spis byl humanista. Capek pak myslim pragmatismus spojoval s humanismem a za pragmatika se povazoval v tom pozitivnim slova smyslu. Lincoln, ten ano. Ten klidne nechal postřílet protestujici proti valce a ikdyz sam tedy rasistou svym zpusobem byl, pragmaticky zvolil brojeni proti otroctvi. Ale spis mi jde o ten pragmatismus v prospechu. Volit ciste pragmaticky totiž nemusi vest k cili, který pragmatik sleduje, protože ty vedlejsi souvislosti nevnima. Nepremysli o vsem do dusledku a to se mu muze pak vymstit.

    • Ahele napsal:

     Hladisi buď máte zmatek v pojmech a nebo záměrně matete, abyste se z toho se ctí vymotal. To, na co jste použil výraz pragmatický je správně oportunistický. Mícháte hrušky s jabkama a vyšel Vám z toho švestkový kompot.
     Abyste mi věřil
     pragmatický = věcný, nezaujatý, praktický – věcně a nezaujatě uvažující
     oportunistický = bezzásadově přizpůsobování se okolnostem, bezohledné využívání příležotosti
     Odkaz dávat nebudu, ale můžete mi věřit. K dohledání ve slovníku cizích slov.
     Kdybychom (my voliči) dokázali vždy pragmaticky uvažovat, tak nejsme tam, co se právě nacházíme a nemusíme bránit holé živobytí proti těm co se tu už dvě desetiletí chovají oportunisticky. .

     • Hladis napsal:

      Mate v tom pekny bordel a podsouvate. O oportunismu nikde nemluvim a vim dobře co oportunismus znamena 🙄

    • paja napsal:

     Pokud to mb erete takto ,tak nesměšujme pojem pragmatik a pragmatické jednání,neboť to se může ovíjet od situace ve které se člověk nachází.Pokud bych ovšem měl pojmenovat Vaši definici pragmatismu lidově bez okolků tak bych řekl že je to vychcanost šmrcnutá sociopatií.Já se jen obávám ,že skutečných pragmatiků v tomhle národě už není ,protože to by volební výsledky musely vypadat trošku jinak.ěkl bych že naopak většina národa se chová nepochopitelně iracionálně a propadla náboženskému fanatizmu.Na druhou stranu je tu skupina ,která toho využívá většinou za hranu zákona pro svůj prospěch. Bohužel jsem ale přesvědčen že to nemá s pragmatismen nic společného.Čest vyjímkám a díky za ně ,neboť takto má člověk aspoň nějakou naději.

     • Hladis napsal:

      Podivejte. Na nazornem prikladu.

      Stalin byl doslova ciry pragmatik.Ve Stalinove pripade pragmatismus vedl k mnozstvim obeti, ale zase vybudoval velmoc a upranil ji před nacisty. Za pragmatika ho oznacil i Kisinger.
      KS uznal Kosovo. Dle me to byl ciry pragmatismus nehledici zda je to spravedlive ci moralne obhajitelne. Proste KS vyhodnotil momentalni stav v tom, ze Srbove nejsou schopni udrzet kontrolu nad Kosovem a vyslovil souhlas i přes odpor, ktery to vzbudilo. Stejne tak prohlásil, ze jmenuje i vladu, ktera by stala na komunistech, jelikož on by akceptoval stav ve kterem je.
      Padnul tu Lincoln, kdy sam cernochy opovrhoval a přes to zruseni otroctvi rusil. Ve valce pak nechal armadu rozehnat protivalecne demonstranty s hodne obetmi. Jeho cilem byla obnova Unie a te dosahl.

      Pragmatismus je proste dosazeni cile praktickými prostředky a nehledi na vedlejsi věci. Ted jde o to, zda to je moralne spravne ci nikoliv a zda je výsledek pozitivni ci negativni, ale je to v pragmatismu nepodstatne. To je pragmatismus tak, jak ho vidim ja a jak mu rozumim v obecne rovine bezneho cloveka. Samozrejme filozoficky uz se to da rozvadet uplne jinam a prit se o pragmatismu ci pragmativismu ,ale to je mimo muj rozsah.

     • prirodovedec napsal:

      Stalin byl především psychopat. Co se tyka pragmatismu drzim se vyse diskutujícími uvedenych kniznich definic ne tech Vasich orginalnich.

      Je celkem logicke, pokud se pouzivaji ruzne definice a ruzne chapani pojmu, obtizne se hleda shoda.

 22. tresen napsal:

  Hladisi, nejsme ve sporu. Já si jenom myslím, že se tomu volení podle peněženky nedá dost dobře čelit.

 23. tresen napsal:

  Pro přírodovědce:
  Váš příspěvek mi připadá příliš obsažný a ve své obsažnosti rozporný, než abych takhle narychlo dokázala reagovat na všechno, co vidím jinak /poznamenávám, že ne všechno vidím jinak/.
  Takže jen taková okrajová poznámka.
  Píšete:
  … U nas doslo obvyklym (asi podobne reckemu) svejkovskym vývojem, ze zlodejska morálka věrchušky z
  devadesátých let se rozsirily do cele populace – logicky “ceska neoliberalni idelogie zvítězila”.
  Konec citátu.
  Jestli tou českou neoliberální ideologií myslíte klausovštinu, pak to vidím spíš naopak. Morálka jeho „věrchušky“ se bohužel právem odvolávala na široce rozšířené tradice. Bez této lidové základny, ať už ji nazvete jakkoli, by klausovské morální paradigma nikdy zvítězit nemohlo.

  • Hladis napsal:

   prirodovedec se v této věci myli. Ta morálka v te spolecnosti takova byla. Ta se neobjevila az za Klause. To nebyl blesk z cisteho nebe. Stejne tak v Recku. V Recku to je navaznost na doby minule stejne jako v Cesku. V Recku to ma jasne kontury danne historickym vývojem. V Recku se korpupce castecne omezila jen za pusobeni vojenske chunty, kvůli vysokym postihum a strachu. Jinak pro reky je to jistym standartnim systémem, kdy v tom nevidi nic spatneho. Po padu chunty a nastoleni demokracie to vzalo rychle grady spolu se socializaci. Vzdyt masova korupce v ceske spolecnosti vznikla za minulého rezimu z duvodu likvidace trzniho hospodarstvi a „Trh si vzdy cestu najde“ a pak jen dostala novy impuls po sametu, kdy zase „volny trh“ umoznil rozkvet všech neduhu z rezimu minulého a lidi toho vyuzili. Ta korupce a pokroucena moralka tu byla a jen hezky vykvetla.

   • Jan Čermák napsal:

    Ne že bych nějak zásadně nesouhlasil, ale dovolím si lehce pootočit. V TV totiž stále opakojí staré bolševické filmy, TV inscenace a tak. A velmi, velmi často jsou to morality, kritika nemorálnosti a tak. Ten zlotřilý režim se snažil lidi vychovávat. Oficiálně se krást nesmělo. Pokrytectví, všichni kradli. A náš dnešní režim vidím v tomto jako jiný. Říká, že krást je dovoleno a kdo nekrade je blb, výchova je idiotství a peníze jsou jediná hodnota.
    A to vidím jako zásadní problem, a zde vidím možnost změny. Povedlo se to částečně na silnicích. Kolem roku 2000 1200 mrvých ročně a bodový system jako vysmívaný bolševický nesmysl. Dnes je to 700? Stejné to bylo s topným olejem, je to nyní s daňovými úniky z benzinu, alkohol….. Stále znovu se při pokusu civilizovaně regulovat objevují věrozvěsti , čeho vlastně, takový ten institut co je furt v TV jako CML , a říká se , když lidi kradou, nechte je stejně budou. Pozoruhodný defetismus podle mne motivovaný osobními zájmy. Platit daně bylo dřív na západě normální, dnes je to úchylnost, společnost se rozpadá. Není za tím jen lidská pokroucená morálka, jsou za tím vzory, je za tím konkretní ideologie.

    • XY napsal:

     „…Oficiálně se krást nesmělo. Pokrytectví, všichni kradli. A náš dnešní režim vidím v tomto jako jiný. Říká, že krást je dovoleno a kdo nekrade je blb, výchova je idiotství a peníze jsou jediná hodnota.“
     Inu, pane Čermáku, takové teze mne vždy bezpečně vytočí. Ztratil jsem v tom předlistopadovém režimu dost let na to, abych se ohradil, že jsem NEKRADL. A spolu se mnou pravděpodobně dramatická většina obyvatelstva, ba dokonce si myslím, že ona většina nekrade ani dnes, navzdory tomu, že „liberální“ ideologie přítomnosti má na vzestupu ani ne snad zlodějského, jako korupčního prostředí dramatický podíl. Někdo tady připomenul klausovský liberalismus; obávám se, že se v něm zcela zákonitě prosadily ty složky českého obyvatelstva, které na zlodějně a korupci zakládaly či rozvíjely svou existenci už za totality. Měly totiž už své zkušenosti a jistotu, že vývoj dal jejich životním stanoviskům za pravdu a řekněme si rovnou – legalizoval je. V tom zase s vám vřele souhlasím.
     Pěkný víkend vespolek.

   • strejda napsal:

    Masová korupce byla v české společnosti odjakživa a Československo od roku 1918 do roku 1938 jí bylo soustavně ničeno. Není to žádná poválečná inovace. Potenciál korupce je v každé společnosti, záleží jen na tom jak je tolerována elitami. V minulém režimu byla okolnostmi a restrikcemi držena na nízké úrovni. Budu vás parafrázovat: Po padu chunty a nastoleni demokracie to vzalo rychle grady spolu s přechodem ke kapitalismu.
    Dnes jsou restrikce vesměs neúčiné a možnosti korupce neomezené. Jako příklad uvádím losovačky, které se považovaly za záchranu a při tom byly především ochranou korupčníků. Došlo to tak daleko, že části společnosti nevadí, že si ministerský předseda platí milenku ze státních peněz.
    Nízká míra korupce je v těch zemích, kde je účinný systém, který brání jejímu šíření a potlačuje ji. Je to vesměs spojeno s historickým vývojem daným geografickou polohou, která nutila jedince se v zájmu vlastního přežití spolčovat do soběstačných komunit (severské státy, ostrovní a horská společenstva). Vliv má i náboženství.
    Doba kdy se přerozdělují velké majetky je vždy silně korupční a poznamená dlouhodobě celou společnost. Musíme proto počítat s tím, že že korupce bude naši společnost rozkládat i nadále, obzvlášť, když se proti ní bojuje jen verbálně. Zjednodušeně řečeno, nečeká nás nic dobrého. Koho ale čeká?

    • Hladis napsal:

     Mira korupce se vždy zvetsuje s mirou moci státu zasahovat do trhu a mirou tolerance spolecnosti, která je k takovému jednani nachylna bez ohledu jaky ekonomicky systém provozuje. At je to barterovy obchod nebo postaven na penezich. At je to monarchie nebo socialismus. Uz staroveci Egyptane pouzivali bezne korupci a to neznali kapitalismus ani peníze. Vždy se najde hodnota, s kterou se da, mimo oficialni procedury, korumpovat dle z toho plynoucích vyhod. Vetsinou jde bud o obejiti oficiálních mist a nezaplatit třeba dan, nebo získat nejakou vyhodu, ci hodnotu. Mira korupce tedy pak zalezi na vuli ci sile státu ji postihovat a na vuli obyvatel ji provozovat. V minulem rezimu platilo, ze pro dosazitelnost nekterych produktu k uspokojeni vlastnich potreb je třeba korumpovat v masovem meritku. Dnes se tato masovost prevedla na ziskani nejakeho zisku, kterym pak muzu uspokojovat sve potřeby. Cely systém a lide v nem se jen prizpusobili nove situaci. Na korupci musí byt vzdy dva. Staci, aby jeden řekl „Ne to je nezakonne a amoralni“. Jenze v nizko rezistentni spolecnosti se spise dozvíme „Tak kolik“. Pokud to někdo spojuje s kapitalismem, tak je mimo misu. Jizni Korea je taktéž nachylna ke korupci a tech skandalu tam ma prehrsel. Není to z duvodu kapitalismu, ale te spolecnosti, kde korupce byla beznou soucasti života. To same Cina, kde korupce byla něco naprosto bezneho. Je to dano historickym vývojem bez ohledu na systém. Systemu se pouze prizpusobuje a i přes tresty smrti dále buji a je problémem. Chyba není v systemu, ale v lidech. Systém maximalne muze za nejakych restrikci potlačovat takove projevy, ale nikdy korupci nezlikviduje a pokud je společnost ke korupci nachylna. Ucinejsi nez restrikce je prevence a nejlepší prevence je jednoduse vychova a vytvareni pozitivnich vzoru. Jen pevny clovek dokaze odolat.

     • strejda napsal:

      S valnou většinou vašeho psaní souhlasím. Ovšem svádět korupci na lidi není to pravé. I když, samozřejmě, za vším jsou lidé. Lidé jsou lidmi se vším všudy, tedy i se svými sklony a schopnostmi. Aby přežili nebo aby získali výhody po kterých touží, dokáží se přizpůsobit společnosti a okolnostem. Tedy použít i korupci. Je na společnosti, tedy na komunitě lidí, aby vytvořila takové prostředí, kde korupce nebude tvořit výhody. O tom ale píšete. Navíc k výchově přidejte, lidé jsou lidmi a to opravdu není žádná zázrak, potřebnou míru restrikcí, nařízení a regulací. Bez nich v lidské společnosti nejde nic. Dodržováním dopravních předpisů počínaje a střelbou vojáků za války třeba konče.

     • paja napsal:

      Nezlopte se ale tohle jsou naprosto zcestné a nežitečné plky o tržním hospodářství,bohužel jse si asi ještě nestihl všimnout že žijeme v jedenadvacátém století,kdy vládne nadnárodní kapitál,který se díky penězům a korupcinaboural do řízení států.Takže né stát ale kapitál je ten hlavní viník korupčního prostředí.Díky tomu jsou tyto společnosti největším vysavačemveřejných prostředků a plnně závislé na státních zakázkách.Tržní prostředí ?Ale kdeže ,co je lepšího než jisté prachy z po vinných odvodů?Místo toho aby sloužily těm kteří je platí jsou sistematicky odsávány do zahraničí ,daleko z dosahu jakékoliv exkutivy.Myslíte si že to,že někdo dá úředníkovi pětikilo do kapsy aby mu dal štenpl na povolení stavby garáže zapříčinole tento stav?Nevidím jediný důvod proč by tržní ekonomika nemohla fungovat,to by ale musela pro vše platit stejná pravidla a je jedno jak je stát veliký,jen je potřeba aby nebyl podřízen mezinárodnímu kapitálu.opravdu si maslíte že mezinárodní firmy by mojli fungovat bez státních zakázek?V tom případě Vás lituji,ti o kerých se dnes denně mluví jsou jen čučkaři ,o velkých hráčích se mluvit nesmí.

    • zemedelec napsal:

     Vřele souhlasím,akorát je problém,jak ten přerozdělený majetek přiznat před veřejností.

 24. Soumar napsal:

  Belle Époque. Marně ji kritizujete, názory historiků na její výjimečné postavení v dějinách jsou založeny na reálných faktech. Společnost byla mnohem bezpečnější a důvěryhodnější než dnes, byla stabilnější; a zároveň byla vysoká vertikální prostupnost – schopný selfmademan mohl prorazit snáze než dnes (a mnohem snadněji než kdykoli předtím) a stejně tak neschopný dědic majetku zbankrotoval, nehrálo se na „too big to fail“. Stabilní rodiny. Nízká drobná kriminalita a především vysoká objasněnost, což obojí vedlo k tomu, že jste nezamykali svůj dům. Doba relativně nejrychlejšího rozvoje vědy a techniky.
  Proč zkrachovala a uvolnila svět světovým válkám? Právě díky své postupně se rozvíjející slabosti. Lidé byli ke konci epochy příliš rozmazlení a nechtěli čelit diktátorům včas. Kdyby byl Hitler a Lenin zadušeni cílenými údery v zárodku, nebylo by to, co bylo (pravděpodobně, jisté není nikdy nic – viz kdyby byly v řiti ryby :-)).

  Dětská práce… Nedávno jsem se v nějakých novinách dočetl, že státní biřicové dali pokutu jakési majitelce obchodu, která na pár hodin nechala svou neteř (?) prodávat za ní. Jasně, byla to dětská práce. Když jsem byl malý, vozil jsem na svépomocné stavbě garáží cihly v kolečku, naplněném do třetiny :), byla to dětská práce, navíc se mi do ní vždycky nechtělo, ale jestliže šel pracovat otec, neexistovalo, abych nešel pomáhat. Dokud jsem chodil na střední školu, běžně jsem pracoval o prázdninách a občas i o víkendech, a tehdy mi to přišlo normální.
  Jedním z důvodů, proč je naše civilizace tak shnilá, je opovrhování prací. Jedna z věcí, v níž chápu komunisty, byla pracovní povinnost. Zahálka je neuvěřitelně demoralizující – dokonce jsem to pozoroval na sobě, když jsem musel být doma a nemohl vykonávat žádnou práci, jak si během rekonvalescence člověk odvykne od základních civilizačních návyků typu umýt se, oholit, čistě se obléci, včas vstát a nepovalovat se v teplákách. Jak se přistihne tupě čumět na hloupé pořady v televizi a jak mu postupem času nepřijdou až tak hloupé. Jak si v knihovně vybírá stále jednodušší a banálnější příběhy. Práce polidštila opici.
  Ano, podle mého názoru je odstiňování dětí od práce jednou z příčin hniloby civilizace. Excesy ve formě práce dětí v dolech jsou opačným a stejně škodlivým extrémem.

  Ne že bych si myslel, že Kalousek nás přiblíží Belle Époque, ale je to z mého pohledu nejméně špatná volba. Pomíjím strany, které se nemají šanci dostat do parlamentu, včetně SSO, kterou bych nevolil ani tak; bezbřehý libertarianismus bez autority a bez morálního základu je neudržitelný.

  Dokonce i ČSSD pochopila zásadní důležitost práce a hodlá nezaměstnané přimět k pomoci druhým v domácnosti; a daňově zvýhodnit takové zaměstnávání. V podstatě jde o návrat veřejně prospěšných (tentokrát opravdu lidem prospěšných!) prací. Ač nemám rád ČSSD, tohle hodnotím velmi pozitivně.

  Těžké volby to budou. Netroufnu si z pohledu pravicového liberála kohokoli doporučovat, jen to, že by bylo prospěšné ODS pořádně vymáchat.

  • strejda napsal:

   Máte podivuhodné názory na dětskou práci. Samozřejmě není na škodu když dítě pomáhá v rodině. To s vámi souhlasím. Pokud ovšem v té krásné době musí desetitisíce dětí pro uživení již od 10 let tvrdě každodenně pracovat a umírají jako sedření dospělí lidé ve 40 letech, tak to patrně nepovažují za krásný život.
   Vy si opravdu myslíte, že by nebylo Světové války (I), kdyby byli Hitler a Lenin zadušeni cílenými údery? Koho zajímal jeden neúspěšný malíř ve Vídni a salonní revolucionář na Capri? Prosadili se až jim ta La Belle Époque udělala cestu. Bavíme se o konci La Belle Époque, nemýlím li se. Kolik % lidí bylo tehdy poměry rozmazelných? Z mých předků nikdo. Zkuste si přečíst něco o životě v té době. Ne o smetánce, ale o těch ostatních.
   Jo, a u té neteře nevadila neteř, byla dost stará, ale domněnka, že se jedná o nelegální a tudíž nezdaněné zaměstnání. Což je o něčem zcela jiném.

  • Majka napsal:

   S tou pokutou to bylo jinak, nešlo o dětskou práci, ale o práci načerno, pokud máte na mysli případ té vietnamské obchodnice, které neteř údajně hlídala krám. A počínala si při prodávání natolik rutinovaně, že státní biřicové nebyli ochotni uvěřit, že se jedná o náhodný záskok.

 25. Cech napsal:

  No a málem bych zsapoměl :
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/ODS-zahajila-kampan-Volim-pravici-Strana-bude-komunikovat-pres-Twitter-284670
  Jako vždy ODSka přichází až po TOP 09 a starostové a po ANO ale přec.
  Prostě co neuhraju na netu to nemám.
  Tak kde je to ticho?
  Nikde protože v klasické rovině je schopen něco uhrát tak M.Z. a to i proti Ziggy Horváthovi, který za ním putoval za prostředky TOP 09 a starostové přes tři města.

 26. zemedelec napsal:

  Souhlasím s příspěvkem tresen,že se bude hodně volit podle peněženky.
  Pane vlk.
  Pokud si chcete něco zjistit a ověřit,zeptejte se kolik letos s krachovalo firem,kolik bylo exekucí a teď po vyučtováni elektřiny,plynu,vody,kolik je odpojeno domácnosti.Jsme neustále ve spojení ze zákazníky,vidíme a slyšíme co se děje.Pokud se v tomhle neudělá nějaké radikální řešení bude zle,nějaké kecy o svobodě,demokracii,právním státě,toho se nikdo nenají.Něco se objevilo od mobilních operátorů,ale nějak to utichlo.

 27. tata napsal:

  VEŘEJNÁ OMLUVA PANU
  ………………………………………Hladisovi…….

  bohužel nemohu reagovat pod tím kam to patří včera sem měl asi zatmění takže se omlouvám za velmi nepozorné čtení…………….Citace: “Hmm ciste dle peněženky ? Kdyby lidi meli volit dle peněženky, tak CSSD, ani jina levicova strana, v zivote nemuze dostat hlas od 99% produktivnich obyvatel.

  NEVÍM JAK JE TO MOŽNÉ ale já to četl včera jako že 99 procent produktivních obyvatel nebude volit levici……………….ano tentokrát sem za ……………..VOLA JÁ……………..

  jinak nemám zajem o osobu……..vždy reaguji na názor……….VY SI KLIDNĚ MYSLETE CO CHCETE.

  umím uznat když se mýlím……………a za to se omlouvám

  • Hladis napsal:

   No to je slovo chlapa. Omluvu samozrejme prijimam.

   Bylo by priste lepsi místo zamereni se na osoby, zamereni se na téma.

 28. tata napsal:

  PROTOŽE
  SEM špatně četl nebudu to pitvat ale je jasné že sem reagoval na názor nikoliv na osobu

 29. Občan zZz napsal:

  Kalousek se stáhnul a dělá mrtvého brouka – je to předvolební strategie, protože ví, že by voliče spíše odrazoval, protože i pro pravicového voliče je symbolem toho špatného. Kampaň Top09 bude postavená na Schwarzenberkovi – pro možné voliče Top09 je mnohem přijatelnější volit knížete (z báječného světa starého mocnářství 1910) než volit darebáka Kalouska. (Jak už bylo řečeno.)
  Budou to nejpíše hrát stejně jako před prezidentskýma volbama, kdy se osvědčil pozdní nástup Schwarzenberka (do té doby byl favoritem Fischer). Samozřejmě, jde také o to, že Karel by dřívější nástup už fyzicky neutáhnul.
  Jde o to, nakolik se podaří znovu mobilizovat Karlovy příznivce z prezidentských voleb.

  Předpokládám, že před volbami Kalousek raději nebude moc vylézat. Pokud o sobě dá vědět tak v poloze moudrého správného taťky nás všech, který to s náma myslí v dobře, i když je na nás hodně přísný.
  Okamžitě po volbách to pak ale znovu zase bude ten starý Kalousek, arogantní mistr světa a asociál, který se s nikým nemazlí (hlavně ne s těmi co mají hluboko do kapsy).

  Možní voliči Top09 by ovšem určitě, z pochopitelných důvodů, neměli zapomínat také na současného místopředsedu Top09 poslance Drábka. Další extra výlupek.

  Jedna knížka o reklamě má název REKLAMA JE NAVONĚNÁ ZDECHLINA. Lidi budou volit knížete a spolu s ním barvotiskový obrázek NAVONĚNÉHO světa starého dobrého mocnářství z roku 1910. A po volbách zjistí, že misto toho si zvolili ZDECHLINU – znovu toho lumpa Kalouska, Drábka a další.
  A vo to Top09 de. To je předvolební (reklamní) kampaň.

Komentáře nejsou povoleny.