Tak, koho dnes pokosíme?


napsal Tacit

Myslím, že  představovat  nick  Tacit  nemusím Nijak  zvláště. Zejména  ne  těm, co  se na Kosu propracovali  ještě  z blogů  Aktuálně. Neobyčejně mne  těší, že se odhodlal  ke  vstupu  mezi  autory Kosy samostatným blogem.

Z mého pohledu  tak měl učiniti  již  daleko dříve. Má  co sdělit,  umí  formulovat. Takovým je Kos a rád a k  disposici. Takže  Tacite,  popadněte ji pevně  do  ruky,  naostřete  si ji  vlastním  brouskem a  směle  vyražte  na  zdejší  krpál, kde je potřeba  kosit a kosi!

No a  laskavé a moudré čtenáře prosím o tradiční  hvězdopád  na podporu  nového autora.

.

Rychlý běh událostí poslední doby způsobuje kosířům veliký problém. Ne že by nebylo co kosířsky propírat a probírat. Ba právě naopak. Téměř jakýkoliv současný činný politik, či politická strana zavdává nesčíslně příčin ke skosení. President, parlamentní strany a jejich předáci, zaprodaná média, ti všichni vzbuzují tolik emocí prostoru kosířům, se stupňující se intenzitou, zvláště v poslední době blížících se parlamentních voleb.

A protože je Kosa přístupná velmi širokému názorovému spektru, je diskuse na ní rovněž širokospekrální, vozba kosířských oddílů v čele s náčelníkem spolehlivě poseká každého výše zmíněného nehodného politika, sdělovací prostředek, úředníka, či stranu, která se mihne kolem.

Jenže těch hodných skosení je stále více, a síly kosířů jsou nejen konečné a vyčerpatelné, ale zjevně je nelze tříštit jenom kvůli tomu sekání a pro to sekání. To téměř spolehlivě vyvolá krom únavy, pomalý ale jistý pocit bezmoci a odevzdanosti, že ten rychlý běh událostí je neovlivnitelný a že po volbách se vlastně nic moc nezmění.

Když budeme předpokládat, že volič při velké naštvanosti bude opravdu velmi rázný a svou volbou obmění čtvrtinu poslanců, no pak ve sněmovně bude 150 panáků z minula, takže se nezmění skoro nic. Smutná vyhlídka.

Jenže, co vlastně chceme, nebo co si přejeme, aby se novými volbami změnilo? Položili jste si na férovku tuto otázku?

Dobrá, asi povládne levice. Bude míň asociální, než pravicové předchůdkyně, ovládne státní správu, pokusí se zastavit některé excesy pravicových vlád, bude se asi snažit redefinovat tak zvané církevní restituce, zajistí řadu úlev sociálně slabým, zvláště těch úlev, jejichž uskutečnění je jednoduché. Když skončí recese brzo, tak si může levice se štěstím přičíst i zásluhy na růstu a na snížení ztrát všeho druhu.

Fajn. Položme si jinou otázku. Je levice, ale i ostatní politické spektrum schopné nějaké opravdové, potažmo systémové změny? V politice, v hospodářství naší země, ve vztahu stát – občan? Jsou naši čadští politici vůbec schopni, nebo dokonce ochotni se mezi sebou dohodnout, navíc durch politickým spektrem?

Přestanou po volbách politici svým voličům lhát, přestanou je drze okrádat aby jim pak vystavovali posměšné poštovní poukázky k zaplacení? Přestanou politici, podporováni zaprodanými žurnalisty cíleně a nesmyslně rozdělovat lidi na pravé a levé, na slušné a nepřizpůsobivé, na pracovité a lůzu, na inteligentní a na hloupé – aby je pak mohli pohodlně rozeštvávat proti sobě a za jejich zády opět a v klidu krást?

Začnou se konečně politici bát svých voličů, nebo se jim alespoň čas od času omluví, jak je zase pěkně napálili?

Ubezpečuji, že vzhledem k věku a již prožitému a zažitému, si nic takového nemyslím. Jsem naopak pevně přesvědčen, že se politici bez rozdílu dresů cílevědomě zaměřují a dále zaměří na ovládnutí toho zbytku institutů, které stále ještě zajišťují, že se politici mají koho bát a proto je nutné je pomalu ale jistě ovládnout nebo odstranit.

„Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu“, odpřísáhne poslanec, ale v duchu přeříkává jiný slib: „Využiji všechny své síly, abych v období následujících 4 let pro sebe získal co nejvíce na odměnách, náhradách, funkcích, trafikách a úplatcích!“

Tohle považuji za stěžejní a nejdůležitější. Nejen, že zvolím někoho, kdo mi pak vesele nakálí na hlavu, ale navíc bude cílevědomě přispívat k rozvoji korupčního jednání všeho možného druhu, korupce se jako rakovina dál ještě více rozbují ve státní správě, nebude se pak už nikdo nikoho bát, že bude odhalen, natož souzen, nedej Bože i Ištváne – trestán.

Jak to ti poslanci a další politici vlastně dělají? Cílevědomě na tom pracují. Bez ohledu na volební období, bez ohledu na většinu v PS. V této věci jsou v permanentní oposmlouvě.

Tak nejprve je třeba v ústavě udržovat potřebnou míru imunity. No, jistě z něčeho se trochu ustoupí, ale kapra nelze trestně stíhat bez souhlasu ostatních kaprů v rybníku. Mezi námi proplouvá již mnoho kaprů, kteří jsou doživotně nevinní.

Pak se též zvolený politik pilně zabývá obsazením státní správy, zejména kontrolních orgánů. Jakýpak odborník, stačí být zvolen! Hlavním nepřítelem je stále oddalovaný služební zákon, ten přece nepotřebují. A když kontrola, pak pěkně stranicky. Příkladem je naše evropská rarita – Finančně analytický útvar, řízený pěkně stranicky ministrem financí.

Když už politici nemohou přímo řídit policii, státní zastupitelství nebo soudy, spokojí se s jejich důsledným a systematickým ovlivňováním. A když i toho je málo, zastrašováním důstojníky a poddůstojníky, co nám tu jaksi řídí stát.

Poslanci a politici však mají v rukou největší zbraň ke kultivaci rozkvětu korupce – navrhují zákony. Nemyslím tím, že přímo korupci legalizují, a že v účetní osnově bude zákonem brzo doplněna položka úplatek. Stačí když se maximálně přičiní, aby korupci nebylo nijak zásadně bráněno. Dělá se to tak, že se na vládní nástěnku vycapí tzv. protikorupční opatření, plus desatero prioritních úkolů, uloží se to nějaké Píce a finito.

Poslanci a politici spolu se sdělovadly si též osopují právo soudů zákony, potažmo korupci vykládat. Když dostane Bc.Šnajdr lukrativní místečko ve státem řízeném podniku, aniž by k tomu měl sebemenší kvalifikaci, výměnou za odchod z PS – tak to milánkové korupce není.

A navíc hoši mají přece poslanci imunitu na projevy ve sněmovně. Mohou se vesele uplácet funkcemi, trafikami, přebíhat, zakládat nové strany do nových koalic přímo v PS, mohou vydírat vládu. To ale vovčane není korupce, to jsou přece legální politické dohody!

No a když níže postavený úředník vidí ty krásné vzory nahoře, proč se zrovna on měl stát padlým hrdinou protikorupčního odboje? A metastazuje to pěkně níž a níž. A už se vezeme. A všichni.

A nakonec ty priority.

Když se tedy zamýšlím, koho kosit a koho (zatím) ušetřit, přimlouvám se na Kose za podmíněné ušetření těch, kteří drží ty panáky aspoň trochu ve strachu, že by mohli bručet v chládku a pěkně dlouho, když už se nebojí mě a dalších voličů.

Přimlouvám se za ty, kteří umožní Ištvánům a podobným dalším dodělat svoji práci. Věřím, že ještě existují. Nejsem pomstychtivý ani krvelačný. Stačí, abych mohl alespoň doufat, že těm politikům, co mě (i vás) podvádějí a přímo i nepřímo okrádají, nebude upřeno právo na

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

97 reakcí na Tak, koho dnes pokosíme?

 1. prirodovedec napsal:

  Tacite prominte. Pro Vas:

  „Fajn. Položme si jinou otázku. Je levice, ale i ostatní politické spektrum schopné nějaké opravdové, potažmo systémové změny? V politice, v hospodářství naší země, ve vztahu stát – občan? Jsou naši čadští politici vůbec schopni, nebo dokonce ochotni se mezi sebou dohodnout, navíc durch politickým spektrem?“

  Odpovim si: Je podstatna nejaka – systemova zmena? Nestacilo by, kdyby pouze neotravovali obcanum život reformami a nechali je seberealizovat se? Neresili neustale, ze vedi, jake dobro učinit pro druhé?

  A ted ještě: o minutu jsem nestihl komentar u Gerda a autori Gerd, Vidlak a Tacitus si to zaslouzi:

  Velice prijemne podnetne clanky – minuly Vidlakuv, který je pro mne svým expresivnim zduraznenim „Po obdobi, co jsme se bali politiku se politici musí bat nas“ brilantni. Diskuse na téma, zda povalecny strach zapadni verchusky, ze by ti dole mohli v reakci na valecna utrpeni obrat věrchušku po vzoru vychodu, motivoval vystrasene mocne aby se o sve bohatstvi téměř dobrovolne podelili, vice nez jejich rostouci socialni IQ a upadek jejich obvykle psycho a sociopatie, byla tresnickou na dortu.

  Ted opet velice podnetna Gerdovina pro mne souznějící s mym varovani před protofasismem i tim, jak zduraznuje cekani na vudce. Opet třešinkou na dortu je pro mne diskuse krouzici kolem hrdého zdurazneni vyznamu stredu Hladisem jako toho, co obsahuje to nejlepší z levice i pravice (pravda při pohledu na Gerduv vycet – nebylo to nahodou zatím to nejhorsi? 🙂 ).

  Panove dekuji.

  • Hladis napsal:

   Mate nejaky problém s ideovym zduraznenim politického stredu ? Jen se nestydte a ven s tim.

   Vy to vidíte v Rakousku, Nemecku ci ve Svedsku jako to nejhorsi ? V Cesku mozna ale to jaksi není chyba ideii, ale lidskeho materialu.

   • prirodovedec napsal:

    Vas text ke stredu mi pripadal jako (jiste potrebna a cenna) ale pro mne prilis velka chvala stredu vztaženého k CR. Protože jsem nemel cas na to tam reagovat, text a ty kolem nej jsem zde explicitne ocenil (mate (i) s tim problém? :0 ) ) a kratce jsem zde uvedl lakonickou poznámku naznačující muj pohled, zda ten CR stred realizovany politiky nebyl často horsi i nez ty extrémy.

    V Nemecku nevim co je stred – CDU, SPD? FDP je skutecne podle mne mizerii uz od casu zrejme zakulisniho prispeni k rozpadu Jugo. Rakousky stred opet socani, lidovci nebo ti sasci (hnedi) v plavkach? Svedsky stred ani neznam, tam se jevi zbezne stredovi ci levicovi všichni, cili nekteri socani jsou tam stred?

   • Gerd napsal:

    Hladisi,
    včera jsem už nestihl odpovědět na Váš dotaz, co mě tak nazdvihlo u Jiřího Pehe. Je to prosté, právě ta jeho nepřímá podpora příchodu dalšího vůdce. Možná si to neuvědomuje nebo podporuje vychytrale za prachy. V každém případě nestojím ani o nového Gottwalda ani Hitlera. Chci demokracii a ne její parodii. A nemám rád všechny, kdo se snaží instalovat vládu jedné osoby. Sem patří všichni podporovatelé monarchie, prezidentského systému nebo Otce Zakladatele. Lidovci to už mají vtlučené hodinami katechismu od dětství. Charakter mají všichni jmenovaní podobný, liší se jen osobou zboštění – a tu je velmi snadné zaměnit za nového Vůdce. Tomu jsem se snažil, možná marně, trochu zabránit.

  • Gerd napsal:

   I já děkuji za názory, rád si je přečtu. Fakt je, že v silně levicovém prostředí by středem byla nutně levicová strana, krajní levicí stalinisté a krajní pravicí sociální demokraté. A naopak v silně pravicovém prostředí by krajní pravicí byli nacisté a DSSS, středem TOP 09 a krajní levicí ODS (strana modrých bolševiků) a KDU-ČSL (Trochu pomoct, hodně škodit, to se může vždycky hodit!)

 2. vonrammstein napsal:

  Nechybí tam něco v závěru?

 3. zemedelec napsal:

  Pane Tacit.
  Jiná šance není,než provést radikální změny,nějaké přešlapování na místě jenom zhorší situaci.Před takovým rokem jsme byly chlácholeni,že se to zlepší,teď zjišťujeme,jak se to zhoršuje měsíc od měsíce.Mám obavu,že příchozí zima,nebude lehká.Čekám,že někdo popíše co musí následovat.Také si nejsem jistí,že ČSSD bude tak razantná při svojí nejednotnosti,pokud vyhrají.Od ODS,TOP to přeci ani nejde čekat.Babiš jasně říká a ví proč,dejte mě MF,ještě horší než Kalousek.

 4. Puck napsal:

  Gerd se na závěr diskuze u svého včerejšího blogu zamýšlí nad tím, jak málo přemýšlivých lidí, včetně kosířů, nevidí rostoucí nebezpečí.
  Tím je volání po silném vůdci. Já dodávám oprávněném !

  Kdo to má na svědomí ?
  Politici a politické vedení země ! Začněme odshora.
  Bývalý prezident. Jeho amnestie je zločinem. Nejen vůči poškozeným, ale především v morální rovině a v pohrdání právem.
  Bývalý předseda vlády – slaboch, který nebyl schopen ani usměrnit svou konkubínu.
  Bývalá vláda – sebranka, jehož část měla dávno sedět v base. Kalousek, Pospíšil, Vondra, Drábek, …
  Směmovna – spolek, který prohlasovává stěžejní zákony s odsouzenými zločinci, který si pěstuje stranu, o které nikdo neví, jaký má program, která se ustavila přímo v parlamentu, která vůbec nepotřebuje volby, a která má, kupodivu, čtyři neschopné ministry ve vládě.

  Stačí ?
  Gerd říká : “ Máme štěstí, že vůdcové, kteří mají o post zájem, jsou povětšinou jen šašci ! „

 5. Puck napsal:

  Gerd se na závěr diskuze u svého včerejšího blogu zamýšlí nad tím, jak málo přemýšlivých lidí, včetně kosířů, nevidí rostoucí nebezpečí.
  Tím je volání po silném vůdci. Já dodávám oprávněném !

  Kdo to má na svědomí ?
  Politici a politické vedení země ! Začněme odshora.
  Bývalý prezident. Jeho amnestie je zločinem. Nejen vůči poškozeným, ale především v morální rovině a v pohrdání právem.
  Bývalý předseda vlády – slaboch, který nebyl schopen ani usměrnit svou konkubínu.
  Bývalá vláda – sebranka, jehož část měla dávno sedět v base. Kalousek, Pospíšil, Vondra, Drábek, …
  Sněmovna – spolek, který prohlasovává stěžejní zákony s odsouzenými zločinci, který si pěstuje stranu, o které nikdo neví, jaký má program, která se ustavila přímo v parlamentu, která vůbec nepotřebuje volby, a která má, kupodivu, čtyři neschopné ministry ve vládě.

  Stačí ?
  Gerd říká : “ Máme štěstí, že vůdcové, kteří mají o post zájem, jsou povětšinou jen šašci ! „

 6. tresen napsal:

  Korupční a zlodějský systém bude existovat tak dlouho, dokud bude fungovat vnitrostranické hájení.
  Že Franta dostal pět melounů od firmy XY? Máš to ověřené? To je hrozné! Kdo všechno to ví? Tak co s tím? Když se to dostane ven, může nás to položit. A Franta je jinak tak užitečný, umí mluvit do kamery a těm zlodějům z koalice /opozice/ to včera krásně všechno řekl. Hele, zavolej mu, ať se krotí, jinak bude na kandidátce až čtvrtý….Že pošle dva melouny jako příspěvek na volby? No dobrá, ale stejně ať si dává bacha….

 7. Bob napsal:

  Proč si myslím, že ať dopadnou volby jak dopadnou, že se situace nezmění?
  Proč mi ani jedna strana není sympatická?
  Jakmile některá strana (koalice) získá většinu, tak „to začne válcovat“ ku prospěhu nikoliv země, ale svému.
  Viděli jsme to v minulém volebním období, kdy opravdu zásadní věci (důchodová reforma, církevní restituce, daňové záležitosti) byly přehlasovány, aniž by se z opozicí někdo bavil.
  Církevní restituce podepsal premiér s Dukou utajeně a narychlo, jak dva uličníci.
  Bez takové parlamentní demokracie ( jak po ní volá Kalousek) de klidně obejdu.
  Přes mnoho výhrad začínám fandit Zemanovi, který se na to nemohl dívat a uchopil to do svých rukou.
  S výsledky jeho vládnutí (rozpuštění parlämentu….atd./na Kose mnohokrát vyjmenované/) aspoň já souhlasím

  • robe napsal:

   K Zemanovi:

   Platí-li, že právo jsou ve své podstatě kodifikované zvyky chování lidské společnosti, nastavil minulý prezident svými hrátkami s podpisy-nepodspisy smluv a jmenováním/ odvoláním ministrů (tuším) obsah například větě: Počkej chvilku, hned jsem u tebe dole. Pokud bychom to vzali do důsledků, pokud by např. pracovník na tísňové lince reagoval na volání stejně bezodkladně, bude to někoho bolet.

   Vlk zde minule upozornil na „hezký“ bilboard ods bez jejich loga. Cestou na chatu jsem ho tedy vyhlížel ( našel – v jeho hodnocení plný souhlas s panem domácím..) a přitom zahlédl ještě vkusnější kousek od SPOZ s PP na známce. A náš pan prezident k tomu dodal následující:
   „Nepleťte si podobiznu s poštovní známkou. To je totéž, jako kdyby – a teď nechci nikoho urazit – v případě strany lidové prohlásil, že billboard se slunečnicí je reklama na rostlinný olej“

   Jaké chování tím nastavuje pro budoucnost současný prezident, nechám na úvaze každého.
   Když vstoupím do kavárny a objednám si slovy: „Dám si jedno preso, prosím“ – jsem vlastně nucen platit ? 😉

 8. Šims. napsal:

  Nemá moc cenu polemizovat s pojmy levice a pravice – já bych spíše viděla záležitost v kontextu – naši politici si hrají s pojmy levice a pravice, aby mohli vytvářet pseudonepřátelství tak nějak v duchu Athény proti Spartě. Ve skutečnosti je zde vytvořena jedna partaj – nese neofic. název partaj jedné strany – politikářů. Kdyby zde vládly opravdové strany, tak by to zde nebylo v takovém rozvalu a politika by měla přeci jen vyšší kredit než je tato ubohost co zde dvě desítky let předvádějí. Tady to spíše vypadá, že se politici vždy společně domluví na voliče a udělají z něj hejla, k volbám mu omažou med kolem huby (bude to med babišovy provenience, přidávání vteřinového lepidla – kvalita ÍÁ) a volič má pak na 4 roky hubu cedlou zalepenou. Když se podívám s trochou odstupu na naši scénu a na to co usiluje o „důvěru“ voličů jímá mne hrůza z poznaného. Dovolím si jen takový malý exkurz do tohoto sršáního hnízda: ODS – strana napadená rychlými souchotěmi, nevím kdy nastane krize, letos ještě dostanou nad 5%, ale příští volby budou nejspíše funusem, TOPka je „in“ také jen po dobu životaschopnosti vůdce – knížete, jakmile tato ikona zhasne není kde brát – Kalousek je na ofic. vůdce moc provařený, určitě by netáhl kandidátku nad 10% a pokud by chtěli hošani implementovat někoho dalšího tak jim snad zbyde ten zásadový ogar z Moravy nebo vsadí na ženskou Langšáldovou či jak se to píše. Věci veřejné se staly fakticky schizofrenním spolkem, něco na způsob Jekylla a Hydeho. Nyní socani, největší kandidáti na moc budoucí. Nyní doplácejí na svoji volební vyčůranost svého top managementu – u nich jeden neví který je black a který je white. Zvolit si dva mlaďochy s neutuchající touhou po moci může jen hlupák a vidíme, jak si je vodí na provázku starý medvědář. A ještě pár šťouchanců od svých věrných členů na Moravě a rozval strany v přímem předvolbením čase je na světě. Nikdo mne nepřesvědčí, že tu partii nerozherál nikdo vzadu. Ale účel světí prostředky – oslabení potenc. vítěze je na světě. Další stálice vlevo KSČM – hraje opět svoji vyčkávací roli, čekají co jim z toho přecpaného stolu spadne pod něj a vypadá to, že tato taktika má něco do sebe, což se projevilo např. v hejtmanských volbách – vše ve stylu „kdo si počká, ten se dočká“. No a nyní k novým „hegemonům“ : obecně lze říci, že jsou to sběrači, ne lovci. Taková Bobo to je sběračka všeho co jí přijde do cesty – odpadlíky od ODS jsou jí také dobří, stačí, že ze strany odešli a jsou jejími lidmi, ráda by bývala sebrala i Klause, ale to byla přeci jen moc velké vraní oko. Okamura je taky sběrač politických exponentů par excellence, má ovšem jednu zajímavost tváře a tak je více nápadný, byť program strany začíná být poněkud vyčpělý, ale určitě chytne za srdce různé extrémisty toužící po nastolení nových pořádků přímé demokracie. Babišovo ANO, které se nejprve zakládalo jako hnutí občanů za změnu poměrů se postupně stalo babišovým ANO, stranou silného miliardáře, který si do svého portfolia nabírá kdekoho resp. koho přeplatí. Babiš sám naplival na svá prohlášení – nechci být lídrem hnutí = JE, nebudu kandidovat do parlamentu = KANDIDUJE, dokonce by rád uzmul pod svá ochranná křídla MF, takže se nám rodí nový kalous. Má důvěra v něco nového a lepšího zůstala stát před jeho zvolením přesedou hnutí. Zemanovci se postavili do šiku za svého prezidenta, on je koruplentním mužem, tak za ním nejsou ani moc vidět a on jim ještě na státní útraty vykonává kampaň svojí spanilou jízdou po předvolebních zemích českých. Co si přáti více, že? Na toto nemusí mít ani žádný program. A nyní třešnička na dortu – KDU. Bělobrádek se svým absolvenstvím CEVRA, medvědobijcem Čunkem, může být něco více doporučujícím? Snad jen to, že „my umíme vládnout za všech podmínek, vše přežijem“ – již jsme vám to ukázali skoro ve všech vládách. Tristní rekapitulace nabídky na kterou má být poptávka. Ještě jsem zvědavá co nabídnou Royalisté resp. monarchisté, to by byla opravdu změna „stádního“ pořádku.

  • Bob napsal:

   ……ale určitě chytne za srdce různé extrémisty toužící po nastolení nových pořádků přímé demokracie.
   Takže jem extrémista, no to jsem dopadl:-)
   Jinak s Vaším komentářem souhlasím.
   To, že je někdo (kdo asi ?) v pozadí rozkladu soc.dem. je jasné.
   Na druhé straně, kdyby ta partaj za něco stála, tk by ji těžko mohl n
   kdokli rozkládat.

   • Šims. napsal:

    Zase moji charakteristiku neberte tak doslovně, jsem (už) jen ženská od plotny. Mně je sympatické, že by bylyzavedeny prvky přímé demokracie o tom žádná – ráda bych dala vale poslancům, kteří se nechovají, jak slibovali, ráda bych si volila přímo hejtmana či starostu. Ale co mi začíná docela dost vadit je to, že se k Okamurovi začívají těsnat rozličné existence a jeho přímá demokracie vezme za chvíli za své. Okamura tak nějak začal ztrácet dech, udělal chybu, že kandidoval do senátu, měl chvíli vydržet, pracovat dál a mohl na tom být nyní lépe a nemusel by se spojovat např. , s Bártou, což považuji za svého druhu polibek smrti. Senát Okamuru začíná již pěkně požírat a myslím si, že se tam ani necítí dost komfortně, je tam asi pěkná nuda. pořád lepší když to dáte Úsvitu než Babišovcům. A o těch extrémistech – ty za Okamurou půjdou, o tom nepochybujte, cítí tam určité sympatie v řešení „rozličných otázek“ např. nových územních celků etc.

  • avespasseri napsal:

   Opět vláda jedné strany – politikářů. To se mi líbí (tedy to vyjádření, samotná situace ani náhodou). Chtěla bych věřit, že je to jen ukázka toho, že jsme se ještě opravdové demokracii nenaučili… ale mám dojem, že i na západ od nás je to dost podobné. Ale nevím…
   Také moc nevěřím tomu, že politici přestanou hrát tu politickou hru na uspokojování vlastních zájmů na úkor zájmů lidí, kterým mají vládnout. Zajímalo by mě, zda se dá opravdu něco dělat s tím, aby se to alespoň trochu omezilo… když oni sami tvoří i zákony, které by přece měly být těmi mantinely, ve kterých by se měli pohybovat… a opravdu platit za to, když ta pravidla slušného vládnutí nedodržují…

 9. Admirál napsal:

  Řešíme problém ne nepodobný tomu, co řeší Maďaři. Dal by se shrnout do jedné věty.

  Přesunout náklady na systém na ty, kteří z něj profitují, omezit cizí nežádoucí vlivy, změnit mediální prostředí.

  To je podstatné. A není na tom nic pravicového ani levicového.

  K tomu budeme potřebovat člověka nebo skupinu lidí s vyvinutou schpností strategicky myslet a jednat, jít proti silnému větru a zajistit si i potřebnou podporu.

  • VáclavP napsal:

   pane Admirále, výchozí pozice je dobrá, komunismus sice ztratil bohatství, ale vcelku omylem udržel vzdělání, což je takové bohatství budoucnosti, dneska máme bohatství ( není ironie, opravdu jsme bohatá společnost ) ale přestáváme investovat do budoucnosti. I ty co kritizujou korupci, tak kritizujou především přerozdělování toho současného bohatství ( na rovinu korupce je pouze přesun majetku od společnosti k vyč******u jednotlivci ). Ale nikdo nekritizuje jestli neztrácíme pozici do budoucnosti. Proto sem kritizoval program ČSSD, zadlužování pokračuje, důchody zvednem a poplatky zrušíme. A co bude za deset let ?

   • prirodovedec napsal:

    🙂 uzasne …

   • Admirál napsal:

    Kdokoli, kdo se dostane v těchto volbách k moci, bude muset předvést o mnoho víc, než jen prosté udržování, nebude stačit nedělat lumpárny, bude třeba změnit toky peněz a to nebude bez účinného odporu.

    Nesouhlasím s Vaším názorem, že jsme za éru 48 – 89 ztratili bohatství.

    Vzděládělání nebyla za komunistů nahodilá záležitost.

   • Jan Čermák napsal:

    Začátek je výstižný, nesouhlasím s předposlední větou. Totiž poplatky prokazatelně nefungují. Byly prostě debilně vymyšlené. Neokopírovali jsme NSR, vymýšleli jsme vymyšlené a máme nefunkční paskvil. Podobně s dluhem, jeho snižováním raketově vzrostl, zatímco za hnusného socana relativně, percentuelně klesal, díky ekonomickému růstu. A to je alfa a omega. Pokud bychom křivku dnešního vývoje -pokles hdp,pokles mezd, pokles důchodů… prodloužili na 10let nejsme už v Řecku, ale v Africe. Problem naší pravice je nestandartnost, ideologická zabedněnost, zlodějství od kořenů jdoucí.
    Možná, že se v levici zklameme, ale alternativou k změně je prostě pokračování katastrofy. Zdravím.

   • Gerd napsal:

    Naštěstí podle výzkumů v nejsvobodnější zemi světa a záruce pravé demokracie USA dlouhodobé sledování ukázalo, že jen 35 % synů bohatých otců dokáže majetek udržet. 65% jej sice užije, ale dalším generacím nepředá. To se stane až poté, kdy se ti přeživší stanou natolik odporně bohatými, že si najímají správce. Pak už si jej předávají hladce z generace na generaci.

   • scallop napsal:

    Komunismus zcela zemerne zlikvidoval humanitni vzdelani a z jazykove schopne populace za prvni republiky nadelal jedince, kteri se v zahranici nedomluvili. Opradu se za komunismu do budoucnosti investovali vice nez dnes ? Napr. znicene zivotni prostredi svedci o opaku …

 10. Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

  Tacit klade dobrou zásadní otázku dneška, když píše :
  „Jenže, co vlastně chceme, nebo co si přejeme, aby se novými volbami změnilo? Položili jste si na férovku tuto otázku?“
  A sám si odpovídá, je třeba volit ty, kteří budí ve vládcích strach a také umožní dokončit dílu Ištvánu, což je totéž, jako budit strach.

  Tacitovy požadavky mi připadají ovšem příliš omezené. Je pravda, že nějaké systémové změny od kohokoliv, kdo se dostane k vládě je naivní očekávat. Zabetonování poměrů v Česku dané mezinárodními smlouvami a požadavky Bruselu dává každému příštímu režimu velmi malý manévrovací prostor, ale …

  Pokud bych se neměl stydět za vládnoucí režim v Česku, chtěl bych od příští vlády víc, předně :
  1.
  Aby zajistila elementární bezpečnost pro své občany.
  2.
  Aby ukončila všeobecný po kontrarevoluční úpadek téměř všech oblastí života české společnosti ( zejména ekonomiky, kultury, vzdělání, vědy, a mezilidských vztahů ).
  3.
  Aby si občany nebrala jako rukojmí, které se válcuje, ale o důležitých otázkách se s nimi diskutuje ( viz. válcování předchozího Nečas – Kalouskova režimu u církevních restitucí, důchodové reformě, reformě sociálních dávek atd. a tak podobně ).
  4.
  Aby ukončila zadlužování státu cestou rozkrádání veřejných zdrojů.

  Je jasné, že mé skromné požadavky nemohou naplnit staří psi, kteří se už nikdy novým kouskům nenaučí a kteří za posledních 6 let prokázali přesný opak mých očekávání.

  Takže NE : ODS, TOP 09, Zelení, VV, KDU-ČSL a také NE různé obskurní rychlokvašky typu ANO, Úsvit, Hlavy, SPOZ atd. a tak podobně.

  Zbývá tedy : ČSSD a KSČM.

  Je jedno, kolik která z těchto dvou stran získá hlasů. Důležité je aby obě měly více jak 101 hlasů. Potom se něco může změnit.
  Osobně to hodím KSČM, je pro mne zárukou odpovědné politiky, jako jediná si například na volby nebude půjčovat a dlouhodobě hospodaří v plusu.

  • Cech napsal:

   V tomto případě s Vámi souhlasím, bohužel pro Vámi vyjmenované 4_ři body komunikace s Čechy je těch 101 opravdu málo.
   Použít 101 na proválcování zákona si mohla dovolit bývalá vláda rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci,ne však ta budoucí levicová,která všechny bývalou vládou rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci našetřené prostředky „rozhází“.

   Strach těch zbylých které se v parlamentu nevymění je podmíněn ústavní většinou levice a tuto tato levice,díky cílenému poškozování levice klanem Dienstbierovců již nenávratně promarnila.
   Je nutné vždy počítat pro levici s obrovskou zálohou.Proč?
   Protože tak jak poměrně drahou volební kampaň odpracovávanou v terénu a v kontaktu s lidmi zlikvidovala ODS vajíčky za pár korun,tak jakékoliv vystoupení proti ODS bylo potrestáno Smetanovým vězením.

   Proč?
   Protože pravdu má Krystýna Kočí – > on má policii a my máme justici.

   To co znepokojuje mne, je ta nejvyšší úroveň státního outsourcingu jehož základy položila bývalá vláda rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci a to je ta možnost klidně si zakoupit ministerstvo financí.

   Ono totž tvrzení že Češi jsou šikovní, jen je řídí neschopní v trochu jiné podobě před 80 lety zaznělo tak, že Němci jsou šikovní, jen je řídí neschopní.
   Opravdu až tak velkou změnu toho státního outsourcingu v budoucnu tady v Čechách nechci.

  • jezevec napsal:

   a co fašisti? už 70 let nikomu nic neukradli, za jejich vlády země nesporně prosperovala, židy už není kam deportovat, a pan hitler byl milovník zvířat a vegetarián. s pořádkem mají také prokazatelné zkušenosti. tak proč ne fašisti? zodpovědní, neprovaření, pozitivní, …

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

    Jezevče, nevím na rozdíl od Vás o žádné fašistické vládě ( a že jich několik v Evropě bylo ), která by dlouhodobě prosperovala. Hitler, pokud by nezačal válčit, byl na pokraji státního bankrotu například.
    Čeští fašisté mají IQ tykve. Neumí, než řvát a holit si lebeně, naštěstí jich mnoho není.

    • vonrammstein napsal:

     To je zajímavé, pánové, jak si oba neomylně pletete fašismus s nacismem.
     Jinak nejméně dvě vlády, svou podstatou fašistické, už fungují hodně dlouho: V Andoře a na Costa-Rice.

     • Hudec napsal:

      Ano, tato popletenost je obecným jevem.
      O komunistech i fašistech střihu 20.století platí (obdobně jako pro jiné jevy a zjevy), že se jejich doba nikdy nevrátí a vrátit nemůže. Že jejich ideologie obsahovala některé pozitivní prvky, o tom není sporu.
      Kurnik – text na toto téma, to by vlkovi jeho blog úplně zahltilo. Nechcete se toho ujmout? Já toho mocen nejsem.

     • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

      Rammy, fašismus a nacismus si nepletu, nacismus ( německý ), byl jen jistou barevnou odrůdou fašismu italského. Žádné radikální rozdíly.
      Nějaký ministáteček Andora je mi lhostejný, platí, že fašismus nikdy nebyl ( včetně jeho nacionalistické německé odrůdy ) úspěšný hospodářsky.

     • vonrammstein napsal:

      Hudec: Ano, chci. Jen to nebude rychle. Sice toho nosím v hlavě poměrně hodně a na základní věci jsem schopen reagovat spatra, ale na hlubší analýzu potřebuju podklady, které se momentálně nacházejí cca 250 km ode mě. Nepamatuju si některá zásadní jména a data už vůbec ne. A vůbec si nejsem jist, jestli se k nim do konce roku dostanu. Ale část těch zdrojů se nachází i tady u přátel v Plzni. Pokud se k nim dostanu, bude to rychlejší. Na okraj jen perličku: Autory tohoto pitomého směšování dvou nepříliš kompatibilních ideologií jsou bolševici. V Rusku totiž fungovala poměrně silná fašistická enkláva s nemalým vlivem. Bolševici se jí dost báli a proto v době Hitlerova nástupu úmyslně ztotožnili německý nacismus s fašismem ad hoc. Kupodivu se to udrželo dodnes. Snad proto, že většině z nás to prali do makoviček po celou školní docházku.

      Laco: Nemáte pravdu a můžu to dokázat. Leccos bych Vám sem mohl vypálit teď hned z hlavy, ale-nemaje oporu v tvrdých datech, jak píšu výše panu Hudcovi-počkám s tím do doby, než budu mít podklady v ruce.
      Andorra není čistý fašismus, spíš klerofašismus pod kuratelou francouzského presidenta, ovšem s výjimečnou měrou autonomie. A jakožto daňovému ráji mu to i po hospodářské stránce zatraceně klape. A to se tam neplatí vůbec žádné přímé daně.

    • scallop napsal:

     „Jezevče, nevím na rozdíl od Vás o žádné fašistické vládě ( a že jich několik v Evropě bylo ), která by dlouhodobě prosperovala.“

     Mohl byste mi pripomenout seznam komunistickych vlad, ktere by dlouhodobe prosperovaly ? Napada mne jen Severni Korea.

  • robe napsal:

   vážený zemaníku a zemanisto ;),

   ad 2) – Aby ukončila všeobecný po kontrarevoluční úpadek téměř všech oblastí života české společnosti ( zejména ekonomiky, kultury, vzdělání, vědy, a mezilidských vztahů ).

   to je hezké bezobsažné heslo. mohl byste ho konkretizovat pro jednotlivé oblasti ?

   ad 4) proč tam nepíšete “ aby ukončila veškeré další zadlužování státu“ ?

   zdravím..

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

    Ad 4/
    hlavní dluh této země jde za vládou, nyní prý asi 1 800 000 000 000 Kč, slovy, jeden bilion osmset miliard korun českých.
    Zadlužení municipalit, firem a domácností mne až tak netrápí.

    Ad 1/
    Úpadek ekonomiky
    pravicové vlády a to i přes dary z EU způsobily ve srovnání s okolními státy nejnižší růst HDP a trvalý pokles konkurenceschopnosti.

    Úpadek vzdělanosti
    Vlády po kontrarevoluci způsobily, že v měřitelném srovnání jsou výsledky žáků a studentů Česka čím dál horší, za Husáka patřili minimálně k evropské elitě.

    Úpadek kultury
    za 24 let panování pravdolásky a peněz až na prvním místě se natočilo nejméně filmů, nemluvě o kvalitě za dějiny české kinematografie.
    Nebyla postavena žádná významná, v zahraničí uznávaná architektura ( tedy Tančící dům, jenže ).
    Úpadek urbanismu, hnusná satelitní městečka a průmyslové zóny.
    Úpadek hlavních státních institucí s trvalými finančními problémy, Č. filharmonie, Národní galerie, N. muzeum, N. divadlo.
    Kultura se stala pro většinu národa nedostupnou.

    Úpadek vědy
    za 24 let „svobody bádání“ nevím o žádném významném úspěchu základního výzkumu až na prof. Holého, kořeny dlícího v totalitě.

    Tak to jen tak pro stručnost.

    • robe napsal:

     zkusím to znovu:
     – Aby ukončila všeobecný po kontrarevoluční úpadek téměř všech oblastí života české společnosti ( zejména ekonomiky, kultury, vzdělání, vědy, a mezilidských vztahů ).

     Měl jsem na mysli, abyste specifikoval jak by měla příští vláda úpadek ukončit, v jednotlivých oblastech. Protože pak se to dá porovnat s programem, případně činy atd..

     Váš výpis ve smyslu: „všechno je na starou bačkoru“ je nepoužitelný, protože to je věc na které se všichni nespokojenci bez problémů shodnou. Pouze vyvolává emoce.

     • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

      Dobrá, nyní jsem Vaší otázce porozuměl. Patrně ani blogový článek by nestačil na odpověď, kterou požadujete. Nejsem aspirant na pozici předsedy vlády, který by takovou odpověď měl mít připravenu, než usedne do Strakovky.

      To co teď napíšu je velmi zhuštěný extrakt názorů amatéra a to ještě ne dosti komplexní.
      Ale hlavně, Česko musí vědět co chce ve všech oblastech společnosti, takže mít vnitřně provázané koncepce toho, kam chceme dojít v příštích 5, 10, 20 letech. A tyto koncepce průběžně updatovat.

      1.
      Ekonomika
      Napsal jsem zde v několika svých blogových článcích, že má-li česká ekonomika být alespoň srovnatelná s těmi lepšími v Evropě, musí
      – se zbavit ideologických předpojatostí a operovat do všech azimutů ( takže hrůzné praktiky pravdoláskařů připravili tento stát o stovky miliard ),
      – zaměřit se na podporu místních kreativců, kteří jsou schopni uplatnit své produkty globálně,
      – podporovat český průmysl, který vždy živil tuto zemi

      2.
      Kultura
      Kultura si na sebe nevydělá, je potřeba ji masivně podporovat nejlépe formou veřejnoprávních institucí.
      Kultura musí být dostupná všem, kteří o to mají zájem, bez ohledu na jejich příjem.

      3.
      Vzdělání
      Vzdělání musí být dostupné bez ohledu na sociální skupiny ve společnosti. Jeho kvalita musí být neustále poměřována s těmi, kdo jsou v této oblasti alespoň v Evropě nejlepší, nevymýšlet a jednoduše oxeroxovat jak to dělají oni. Nebránit se na I., II. a II. stupni vzdělání memorování a přísnějšímu režimu, nicméně za hlavní úkol vzdělávacích institucí pojmout výuku k samostatnému kritickému myšlení žáků a studentů a také k tvůrčí činnosti.
      Na středních a vysokých školách nastavit podle oborů virtuální numerus clausus realizovaný prostřednictvím dotací.

      4.
      Masívně podporovat vědu jak základní, tak aplikovanou podle německého vzoru a tvrdě vymáhat měřitelné výsledky.

     • scallop napsal:

      Laco Grőssling, pracoverny

      Jeste jste zapomnel dodat, ze se musi snizit prumerny vek doziti na komunistickou uroven, aby lide pochcipali driv a stat usetril na duchodech a zdravotnictvi.

    • wiki napsal:

     Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal: …za 24 let “svobody bádání” nevím o žádném významném úspěchu základního výzkumu až na prof. Holého, kořeny dlícího v totalitě…

     Namátkou: Jiří Friml a jeho výzkum auxinů:
     Max Planck Society Award: The Otto Hahn Medal 2000
     EMBO Young Investigator Award 2004
     Heinz Maier-Leibnitz Prize 2005
     Körber European Science Award 2010
     EMBO Gold Medal Award 2012

     http://www.embo.org/news/press-releases/press-releases-2012/embo-gold-medal-2012-awarded-to-jiri-friml

  • Cech napsal:

   No pouze na dokreslení jak vyrábi Bakalo_koncern, ten správný antizeman.cz :
   http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/clanek.phtml?id=789899
   Opravdu ty média které vlastní Bakala jsou o 1/3 manipulativnějši, než ty co vlastní Babiš.
   A ta erudice a zkušenosti v masmediální manipulaci je u Bakalových médií v předvolebním zápase vítězí o 1/2 koňské délky před Babišovými.

   • Hudec napsal:

    V manipulativnosti obou skupin mpédií se mýlíte a Babiše krutě podceňujete, podobně jako některé faktory vzniku mediálních výstupů. Škoda, že o tom nemohu psát.
    Babišova skupina je vzhledem k nákladu, čtenosti a návštěvnosti daleko masivnější.

    • Gerd napsal:

     Babiš je takový aspirant na roli Vůdce. Trochu fašista, trochu stalinista, prý agent StB. Taková všehochuť s nechutným celkovým výsledkem.

    • Admirál napsal:

     Hudec – Cech Vaše pře je velmi smutná a vypovídající o stavu demokracie a svobodného přístupu k informacím v ČR a potažmo ve světě.

 11. český maloměšťák napsal:

  Radikální změnou bude už i to, že dojde k nějaké změně.
  No a zbytek už je jen o tom, jak a jestli vůbec umíme volat politiky k odpovědnosti, nejen v oblasti práva trestního, ale i v oblasti práva nepsaného, zda ty páky na to mít chceme anebo bychom se tak jen připravili o ty naše rozkoše z hádek, škorpení se, vzájemného pčesvědčování. se atd…nejen zde, ale i jinde..
  Ostatně líbí se mi nápad ČSSD ohledně částečné legalizace švarcarbajtu – práce načerno – je to mnohem upřímnější, než přivírat oči nad tím, že je to mnohdy jen jeden z nástrojů poražených globalizací, mnphem lepší než každého takového honit a v samotném důsledku mnohdy existenčně likvidovat.
  Jsem zvědav ale , jak to chtějí administrovat – tu jejich “ výpomoc nezaměstnaných v domácnostech “ , neměli by zapiomenout na to, že Češi, Moraváci a Slezané umějí obejít či zneužít ledasco, dokonce i dary /viz europeníze/ nebo chudobu /viz byznys s příspěvky na bydlení/.

  Jinak co se týče nějaké té velké ZMĚNY, tak ta předpokládá jedno – reformy.
  Nevím jak vy všici, ale já mám někdy pocit, že každá vláda, co proklamovala velké reformy, především ve velkém umožnila krást, či dokonce sama kradla.
  Já bych byl spíše pro nějaké to bačování, sedlačení, pasení a tak. Prostě normální řešení problémů tak jak nastávají, ne tak , jak si je záměrně vytváříme.
  Pro začátek zde máme ale velký problém s neodpovědností politiků, kdy se na 4 roky stávají Sedláky – Čingischány, Velkými Pastýři, Zpupnými Bači, atd. Co s tím, jak chtít od někoho aby dobře bačoval, když je vaše úvaha o správném výkonu jeho funkce založena víceméně na pouhé víře, že tedy bude konat správně – protože v případě, že vám bude stádo defraudovat , pod cenou rozprodávat či sám bude ovce nezřízeně konzumovat a to tak, že se dostanou do popiulační krize… nemáte na něj jinou páku, než že mu budete mávat před očima kopií svého volebního lístku a volat “ Vari, vari ! „, kdy on vás v odpově´d přetáhne přes hřbet holí…. a vy půjdete schlíple dodom – vytřít si s tím lístkem zadnici..

  P.S. Já se prostě radši ujebu než ureformuju, mně to dává větší smysl – co vám ?

 12. Jos napsal:

  Jedno je jisté. Pravicové recepty selhávají více než 20 let a opět v posledních 7 letech selhaly na celé čáře. Cokoliv pravicového, včetně různých berlusconiovských klonů ala Babiš může volit jen člověk slabý na hlavu.

 13. Skogen napsal:

  Přírodovědec to jako obvykle vyhmátl přesně. Je třeba měnit systém?

  Já, jako obvykle, budu expresivní.

  Máme nějaký komplexní, pojměme to mechanisticky, stroj. K tomu stroji máme poměrně obsáhlý manuál. Stroj nám má pomoci zajistit bezpečí, obživu, realizaci a nějaké ty nadstavby vedoucí k uspokojení ze života. Musíme ovšem dodržovat pokyny z manuálu, které řádný chod systémů stroje zajistí.

  A tady je kámen úrazu, protože stroj má při řádné funkci sloužit všem, zatímco někteří jsou schopni při jeho chybné funkci získat pro sebe více na úkor ostatních. Přirozeně mají zájem dostat se buď oklikou, anebo přímo k obsluze onoho stroje a buď přímo, anebo oklikou najdou tisíce vytáček a námitek, proč každý jeden z bodů manuálu nemohou dodržet a tak systémy stroje kolabují a přirozeně následuje zvolání: „Hle! Stroj nefunguje! Musíme jeho systémy reformovat!“

  Otázkou je, zda první volající nepatří mezi ty, kteří si vůbec nepřejí, aby stroj fungoval, jak má. A zda se nepřidávají ti, kteří se nechali přesvědčit, že když stroj fungovat přestane, budou se mít lépe (než jiní) stejně tak, jako se mají lépe (než oni) ti, kteří nyní stroj chybnou obsluhou poškozují. Což je ale a priori vyloučeno, protože mezi privilegovanou skupinu nepatří a ani patřit nebudou, zatímco k tomu, aby se v maximální přiměřené míře měli dobře všichni, byl přece určen právě ten stroj. Který s velkým úsilím a často i obětavostí kvůli nevyhovující realitě, ke které se máme vracet, stavěli někdejší konstruktéři.

  Naším hlavním problémem není chybná konstrukce toho stroje, ale chybná obsluha, v mnoha případech snad i záměrná. Neměli bychom se ptát, zda je ten stroj vůbec potřebný, ale za čí obsluhy fungoval dobře, anebo alespoň uspokojivě. Protože i takové časy byly.

  • český maloměšťák napsal:

   Hlavním ale je moci nezdárnou, nepovedenou ba někdy i lotrovskou obsluhu….mít vůbec tu elementární moc ji odvolat a to nejlépe hned, kdy vzniklo oprávněné podezření, že na stroji kutí něco, co manuálu buď odporuje, či manuál snad vůbec nečetla a stroj ovládá víceméně metodou pokusů a omylů.
   A to i kdyby taková obsluha tvrdila, že má v záloze jiný stroj, dokonalejší a modernější, a i kdyby takový stroj slibovala zaopatřit / za čí peníze ??? – ale to je již jiné téma/ – v případě že ten starý poškodí či zničí. I tehdy je třeba mít možnost takovou obsluhu odvolat, představa šílené obsluhy se dá ještě snést, ale představa neodvolatelné šílené obsluhy je tak absurdně dramatická, až je realně možná.

   Tisíc lidí nemá nutně víc rozumu jako jeden člověk , ale mají dokonalejší a tím i bystřejší smysly – čtyři oči jsou více jak dvě. Čtyři otevřené oči.

   Mějte se, zatím konec vysílání.

   • Skogen napsal:

    U té odvolatelnosti, pokud by byla na základě nějakého plebiscitu, bych se asi hodně bál mediální manipulace. Tak jak už ji známe, ale nevím, zda ve variacích v masách dost dobře rozpoznáváme.

    Takže si spíš myslím, že by vše bylo přiměřeně v pořádku, kdyby každý racionálně znal své místo a byl si vědom forem systému, které mu mohou být prospěšné a naopak. V součtu by pak nějaké deviace nemohly převážit a ku prospěchu majority je ten stroj uzpůsoben…

  • Puck napsal:

   Perfektní analogie. Do učebnic ! 🙂

  • Admirál napsal:

   Skogene – Potíž může byt také v tom, že nám namlovají že ten stroj nám má pomoci zajistit bezpečí, obživu, realizaci a nějaké ty nadstavby vedoucí k uspokojení ze života.

   Skutečná funkce toho stroje v jejich provedení je jiná.

   • Skogen napsal:

    Původně to ovšem zajišťovat měl a myslím, že zatím jsme ve stavu, kdy se na něm spíš parazituje, než že by už byl tolik přizpůsoben ve prospěch menšiny.

  • Petrpavel napsal:

   Obávám se, že není pravdou, že obsluha je špatná. Špatná je konstrukce tohoto stroje, systém který zde byl převzat z tzv. „západních demokracií“. Obsluha se jenom přizpůsobila možnostem stroje. Ti „schopní“, kdo jej sem vnesli, věděli proč, ti, kdo jej většinově přijali a uvítali, neznali jeho úskalí a chyby v konstrukci. Dnes vrže, skřípe, klesá výkon, jedna (malá) část obsluhy vycucává poslední možné zisky z jeho provozu, většinové obsluze dochází trpělivost, ale neví, neumí jej vyměnit za přijatelnější, nechce se vracet do minulosti a nový recept chybí. A vzpomíná na lepší časy, kdy stroj sice vrzal, hřmotil, štval je, ale vyráběl to podstatné co takový stroj vyrábět má : společnost bez velkých rivalit a rozdílů, bezpečí bez válek a kriminality, jistotu bydlení, výchovy dětí, bezplatné školství, zdravotnictví a sociální péči, ceny odpovídající kvalitě …

   • Hladis napsal:

    Utopii jsem cetl taky. Ted zase na zem.

   • Skogen napsal:

    Tamten stroj byl s důsledným průměrováním sice v zásadě humánní a v rámci základních potřeb nejspravedlivější, ale lidé si rovnost nepřejí. S tím se asi musí počítat.

    Jeden z velmi paradoxních a nepříjemných efektů, který onen stroj přinášel, byl ten, že oč sám lidštější, o to víc zbavoval lidství samotné lidi. Je to velmi nepříjemné, ale většina lidí, aby se v nich lidství projevilo, zřejmě negativní zkušenosti potřebuje.

    To první mi v takový stroj brání věřit, to druhé mi brání si ho přát. Ale nemám nic proti tím směrem inklinovat.

  • prirodovedec napsal:

   Skogene, dekuji a ne kvůli vlidne vete konstatuji, ze Vas vstup a glosy dalších k nemu mne zaujaly a tim potesily a Vasepriklad povazuji za provokativne vystizny. Opet zkusim něco strucne (i pro pravicového jezevce nebo stredoveho Hladise) byt jinými slovy to Vase:

   Poverili byste správou státu, ty kteří tvrdi, ze stat je prece ve sprave mnoha věci, které spravuje, nefunkcni? Byt Vase kazdodenni zkušenost je, ze to nejak funguje?

   Podle mne to muze učinit jen clovek, který se neridi pověstnými analogiemi z rodineho života. Vzali byste si nového partnera, který by rikal, ze je otresne, jak Vase deti nefunguji? A byli byste prekvapeni, ze po svatbe by Vam doporucil je outsourcovat, zde dat k osvojeni? 🙂

   Nu a těchto uzasnych volicu, kteří poverili kozly zahradniky a kteří dokazali svoji cinnosti znefunkcnit stat a dokázat tak, ze stat je nefunkcni se naslo plno … 🙂 a zase najde.

   • Skogen napsal:

    Těší mě, že jste na diskuze nezanevřel a občas Vám zbude troška času, kdy napíšete 🙂 I když Vaše vize budoucnosti ČR mě tak trochu děsí, když už se třeba Vaše predikce chování pravověrných v post konjunkturálním stádiu plní do puntíku…

 14. Skogen napsal:

  Trocha populismu k Babišovi 🙂

  Babiš jako jednu ze svých hlavních předností uvádí, že vlastní prosperující firmu, která dává práci 20 tis. lidí.Babiš dostává od státu 6 mld. dotací ročně (zemědělské dotace 3. mld + 3 mld. biopaliva). To máme čistě z dotací 25 000 korun na jednoho zemědělce a zpracovatele, tedy, Babiš jim sice dává práci, ale platíme je my.

  • zemedelec napsal:

   Pro Skogen.
   Naprosto souhlasím,ale jemu se to zdá málo.
   Nemám zájem ani číst jeho program,ale nijak jsem nezaznamenal, pozvednou zemědělství a soběstačnost co v největším měřítku.

   • Skogen napsal:

    Kdyby se byl postavil na kopec, rozhlédl se a řekl, jo, teď je třeba pěstovat brambory a ne řepku, asi bych k němu byl taky vlídnější 🙂

  • Šims. napsal:

   Babiš je první člověk, který dokázal, že perpetum mobile existuje – a má jej ještě vyplepšené. Dotace – mzdy zaměstnanců – a ještě bohatnu a mám miliardy. Takže takové perpetum si musí uchovat co nejdéle a proto něco pustí do kampaně, dívá se na lepší zítřky, na majetky i svých dětí.

 15. jezevec napsal:

  autor brečí dobře, ale bez východu, a hlavně na špatném hrobě.
  naši politikové jsou jen zrcadlem nás samých – ostatně, asi je bezesporu, že byli zvoleni, nein? včetně kalouska, ods, knížete, a dalších kterým tady nemůžete přijít na jméno. ani církevní restituce nespadly z marsu, ale byly odhlasovány demokratickou většinou v parlamentu, který rozhodně není pravicový. und so weiter.

  problém je ve voličích.
  problém je v tom, že drtivá většina elektorátu se nechce mít dobře.
  drtivá většina populace chce
  1) dostat nažrat z cizího (zdaňte někoho bohatšího a dejte ty peníze mně)
  2) aby sousedovi chcípla jeho koza (regulujte, omezujte, registrujte a zdaňujte, at bohatí chcípnou)
  kdo národu slíbí tohle, může si tady pak dělat co chce.
  volební úspěchy ČSSD, jakož i počet jejich trestně stíhaných činitelů – je toho důkazem.

  komu nestačilo hospodářství zdevastované po komunistech, ani dav souzených a odsouzených tunelářů z řad čssd – asi to s nima zkusí znova. vlk dokonce už zapomněl, co je napsáno na faktuře za elektřinu, a vzal by na milost zelené. ve skutečnosti ale o nic jiného nejde, než o sžíravou závist, lačnost po cizím, a krev úspěšnějším. pracovat? platit daně? o to neee, my jsme ti potřební, at platí bohatí ….. a pak at si tady dělají co chtějí.
  tohle jsme my – ze zdejší diskuse to přímo kape.

  • Hladis napsal:

   Jezevce. První napsane beru. Ale to další uz ne. Jak si pak vysvetlite neuspech Paroubka. Myslim, ze prehnany program o holubech do ust nezabere. Nebudo do toho pocitat bolševiky, ostalgiky atd….ti jsou zamrzly nekde sto let zpet a ti asi na takove blbosti i veri. Kazdopadne TOP09, ODS a VV selhali fatalne a tudíž se volic presune na druhou stranu. Zakonitost, kterou kazi jen pritomnost bolševického skanzenu, který z nepochopitelných duvodu v Cesku zustal. Oni si sami bolševici reformního Svobodu zarizli. Mohla to byt levicova strana moderního typu a místo toho je zde mauzoleum s mumiemi. To je opet věc ceskeho volice. Urcite % lidi proste na tohle slysi, ale je to mala část. Ten stred to ted pravdepodobne rozdeli a část to hodi CSSD. Opravnene. Pokud se podivame na to hospodářství, tak bychom nemohli volit nikoho. Vsichni si smocili, všichni zanechali svou slapotu v hnoji. Pokud bychom postupovali vyrazovaci metodou takového stylu, tak nezvolite nikoho. Na zapade od nas se taktez vlády stridaji, ale nikdo je nezavrhuje na veky veku a svou prilezitost si opet musí vydobyt. John Major taky selhal vcelku vyrazne. Konzervativci si za Blaira posedeli v opozici a jsou zase u vesla. Pokud bych vzal logiku vetsiny zdejších, tak by nikdy voleni byt znovu nemohli, protoze Thatcherova, Major….bla bla bla. V Cesku to ma jistou pachut a uz se vylozene na KSCM+CSSD „tesim“, protože vestecka koule říká neco i failu. Me je uprime jedno zda bude u vesla CSSD, nebo ODS, dokud ty strany budou mit kvalitni lidsky, moralni a odborny potencial. Jenze to je ten cesky problém. Nemaji ho. Ale nekoho volit musite a někdo to vest musí taky. Nebo můžete vykopak Pinocheta ci Stalina, ale to asi taky nic nevyresi. Proc bych tedy bral Vlkovi treba zelene. Posedeli si v opozici, hlavni prekazka zmizela a proc by jim obcan Vlk nemohl dat sanci. Stejne proc by nemeli dostat sanci KDU-CSL. Kazda ta nazorova část (bohužel i extremisti) mají svůj part v demokracii, kde se názory mají tribit do nejakeho koncenzualniho vysledku. Problém Cedka je v tom, ze koncenzualni vyslůedek ne a ne prijit, protože vždy je skupina, která vse zavrhne jako spatne. Na zapade se nenici to co vytvorili vlády předchozí, maximalne se koriguje. To je i priklad restituci. Je debilismus vyrvavat, ze to cele zrušíme. je spravne rici, ze se budeme snazit dohodnout na dilcich změnách. Byl nejaky navrh prijat, prosel demokratickou cestou a plati. Pokud zacnu vse negovat, zacnu delat odezdikezdismus. Samozrejme neplati to u věci opravdu uplne debelnich ci odporujících pravu. Muze nastat další vlna odezdikezdismu v tom, ze CSSD s KSCM zase zacne borit a nevytvori nic. Ve Svedsku prisla pravice k moci a nezničila cely domeček predchudce. Prosadi parametricke zmerny. To je kontinuita, která v Cesku chybi. Ikdyz v Cesku se vlastne ani nevi, co kdo vlastne chce. Peceny holuby do pusy, nebo minimalni stat nebo diktatora ? Co vlastne lidi chteji ? Ja myslim, ze prioritou je dobře fungujici stat a pak mu nastavovat parametry. Co vlastne chcete vy ?

   • jezevec napsal:

    v podstatě nemohu nesouhlasit.
    a co chce jezevec? to by bylo na delší pokec. tady o něj není zájem.

   • Admirál napsal:

    Hladisi – “ Jak si pak vysvetlite neuspech Paroubka. Myslim, ze prehnany program o holubech do ust nezabere.“

    To máte pravdu. S těmi holuby.

    Když Paroubek před volbami populisticky prohlásil, že každá nastoupivší vláda bude muset zvyšovat daně, byl to nepřítel podnikatelů a bradavice.

    Rozpočtoví odpovědníci sborem vyhlašovali – zvyšovat daně, to my nikdy ne!

    To je pohled z druhé strany na ty Vaše holuby do huby a na to, kdo ty holuby do huby sliboval.

    Samozřejmě, nic to nemění na tom, že Paroubek je Bradavice, a dá se po něm házet vajíčky.

  • zemedelec napsal:

   Pane jezevec.
   Váš názor je moc alibistický.
   Ono je to spíš obráceně,že společnost je obrazem politiků.Oni by v prvé řadě měli prosazovat a vyžadovat morálku mezi sebou,pak by nebyl problém ji vyžadovat i na občanech.

   • Hladis napsal:

    Pokud u tohohle nazoru zustanete, nikam se nehnete. Oni by měli……….vy je tam dosazujete a oni se rekrutuji z vas. Oni se nevyskytuji. Oni se rodi stejne jako vy a vyrusteji ve stejny spolecnosti jako vy. Oni delaji co jim vy dovolite delat. Když není morálka ve spolecnosti, tak zakonite nemůže byt ani v politice. Politicka reprezentace je jasnym zrcadlem spolecnosti stejne, jako společnost je zrcadlem pro politiky. Vytahnete paty a porozhlidnete se okolo po jinych statech. Poznate mentalitu jednotlivých státu vcelku rychle i dle jejich politické reprezentace, kterou si tam voli. Alibismus je prave v demokracii svadet vse na par lidi a delat „Ja ne, ja muzikant“. Podilite se na tom všichni jak ta společnost vypada, protože bez ohledu na to zda jste delnik, pravnik, manager ci politik, všichni jste soucasti celku a utváříte jej.

    • zemedelec napsal:

     Pane Hladis.
     Nemohu úplně souhlasit s tím co píšete,nejsem světa znalý,jak třeba Vy.
     Přece nemusíme všechno vědět o kandidátovi,ale volíme v dobré víře,že nás bude zastupovat s tím nejlepším úmyslem.Pak musíte vzít v úvahu,že menšina se musí podřídit většině a zrovna můj poslanec nemusí být v té většině.
     Proto mě vrtá v hlavě,kdyby se podobně pracovalo,nebo jednalo i v jiných oborech lidské činnosti,nechci domyslet.

     • Hladis napsal:

      Jen dobra vira jaksi nestaci. V dobre vire jsou lidi schopni zvolit i Hitlera. Když ja nekomu něco sverim a nalezam se v prostředí, kde je tezke komukoliv verit, tak si ho nejdříve proklepnu a ještě ho kontroluju. Nejsme v prostředí bezvyhradne duvery v to, ze ten clovek bude delat to, v co se zavazal. V cesku je prostředí, kde je hromada vychcanku a hajzliku, kteří hledaji cestu jak vasi duveru zneuzit, protože jde o jejich prospěch a nikoliv prospěch celku. To nemluvim ani o vylozenych blbcich. Je asi neco jineho ve Svycarsku, kde je pochopeni role (nejen) politika ve spolecnosti uplne jine nez v Cesku. Tak v takovem prostředí asi tezko můžete nekomu dat hlas a cekat spasu jen pro dobry oci.

      Cely pruser je v kvalite lidskeho materialu a zdroju. Tady clovek udela kvalitni skolu třeba UK. Pak zbali kufry, zamava tehle prdeli a jde pryc. Jak můžete kumulovat kvalitni lidsky materiál a vytvaret lidske zdroje, když ty se vam na tuhle zumpy vykašlou a nic je netahne zpet. Pak když vidíte personalni slozeni stran a jejich lihni, tak splacete. Když clovek vezme lihne CSSD nebo ODS, tak to je banda tlachajici v hospode. Nejde primo se podilet a pomáhat do terenu. Tam jde maximalne rozdat letacky a cekat, kdy se nahore uvolni teple kresilko. Tam nejde o to co je dobre pro lidi, ale co je dobre pro me. Kdy nejakou stranu jste videl organizovat nejake prospesne práce a vykazovat verejnou cinnost ? Jdou snad zdejsi stranici cistit treba reku aby dali priklad ? Ano udelali to pred dekadami jednou a zaroven naposled pro rozhlas a ještě si na to najali cikany. Ono se to i dela blbe s par tisici cleny. Jak chcete z takového matrose vybirat predstavitele státu ? Hledate jehlu v kupce sena. Tyhle volby jsou další tragikomedii na pokracovani. Kdyby to nebylo realne, tak by to mohla byt slusna poutova atrakce. Vyber kandidatu pak je velice dulezity a diky informačním technologiim není problém si ho proklepnout. Pak jde zjistit co dokazal a jak se choval.

  • český maloměšťák napsal:

   Jezevec alias drtivá většina
   Lituji vás, aniž bych vás osobně znal, i tak vás lituji, Drtivá většino.

   Hezký den, vám i jarporovi.

   P.S. Dnes jste nažrat dostal dost ? Že to není moc poznat, víte….

  • Jos napsal:

   Jezevče, jak si vůbec dovolujete svoje vlastní, sprostě arogantní myšlení pravičáka, projektovat do zbytku národa? Takovou zhovadilost jako jste napsal v 11.34 už nějaký čas nenajdete ani v MFDnes!

 16. robe napsal:

  offtopic:
  berlín dokončil opětovné zestátnění ( změštštění ?) městkých vodovodů odkupem posledních podílů

  http://www.zeit.de/wirtschaft/2013-09/wasserbetriebe-berlin-verstaatlichung

  jezevče, vy jste podle vašich starších příspěvků tak trochu z tohoto oboru, předpokládám – co vy na to ?

  • jezevec napsal:

   já myslim že dobý, že sítě by měly být ve vlastnictví státu. voda, elektřina, plyn, kanalizace a čistírny vod – ano státní. nebo obecní. ale správu do soukromých rukou – na základě výběrového řízení, ne koryta pro kamoše.
   není to vysloveně můj obor, jen sedím na radnici malé obce (zadarmo), a tady to takhle děláme – sítě jsou naše, na jejich správu si najímáme soukromou firmu, a každých 5 roků je nové a velmi tvrdé výběrové řízení. fond oprav a rozsah údržby je daný naší směrnicí, kriteriem je cena správy a cena vody pro občany.
   myslím že podobně by mělo jít zařídit i správa všech sítí a energií (taky železnic, silnic, čeps a energetika, atd) v celorepublikovém formátu. a pak tedy aby na radnicích a dozorčích radách seděli jezevci, co z toho nechtějí desátek, ale chtějí to jako „občané sobě“, aby to NAŠE fungovalo zalevno a dobře, takže si na to dohlédneme i na to do-hlédneme.
   jak řikám – je to v těch lidech. kdybychom chtěli co nejlevnější cenu vody pro občany, a tlačit před sebou dluh na údržbě, tak jak je spravován náš stát – šlo by to a lidi by nás milovali, ale šlo by to brzo srát. ono i česko půjde, jen to není tolik vidět, jako celkem transparentní obecní účtování.

   • prirodovedec napsal:

    Konkretni část – bezva.

   • Admirál napsal:

    sítě by měly být ve vlastnictví státu. voda, elektřina, plyn, kanalizace a čistírny vod – ano státní. nebo obecní. ale správu do soukromých rukou – na základě výběrového řízení, ne koryta pro kamoše.

    Plný souhlas.

   • Hladis napsal:

    Myslim, ze by na tohle se dal napsat clanek. To je věc, která proste chybi. Jit a starat se o věci ve svém okoli a to klidne ve volnem case, protože se jedna o vase priority a vas zajem. Kdysi to tak fungovalo a ruzne mestske spolky si klidne budovali park ve svem volnem case za pomoci obecnich sbirek. Zajem obcana města i státu je to, aby fungoval v jeho prospěch a musí tudíž na tom participovat. Když jen hodim listek do urny a cumim do zdi, když si kamaradicci na radnici rozdeli ksefty, tak asi nemuzu byt prekvapen, ze to jde do kelu. Tohle co zminujete je konkretni a prakticka věc. Proc to nezdůraznit ze to funguje a ze toto je cesta k naprave věci veřejných ? Dokud si každý bude myslet, ze vse za nej někdo udela, mno tak at si to mysli a pak kouka proc ma holou zadnici. Nadavat pak muze jen sam sobe. Nekde jsem psal prirodovedci co v jedne zdejsi vesnici mají napsane provokativne na radnici.

    • jezevec napsal:

     je to tak – holt ale jezevec běhá kolem své nory tam kde to stačí uběhat, a na velkou politiku nemá koule. ani čas. ale jsem rád pokud ve zdejší vybrané společnosti u vlka, se shodneme na funkčních principech – zbývá je „jen“ extrapolovat i do velké politiky. kde ale na to vzít ty lidi, to fakt nevím, a obávám se že ani tyhle volby o tom ještě nebudou.

 17. český maloměšťák napsal:

  Koukám teď na Kubu /to je ten, co má rychlou hubu/.
  Je jak koňský handlíř, ODS už asi mele z posledního, slibuje mj. odpuštění daně z převodu z převodu nemovitosti mladým lidem, kteří si pořizují bydlení “ tak asi do 3 milionů korun, mladí si asi nepořizují byty za deset milionů “ /to je velmi žertovné, Rychlá Hubo ! / – proč ne starým, proč ne invalidům, proč ne lidem , co náhle vážně onemocní, proč ne imigrantům přinášejícím vysokou přidanou hodnotu, proč ne investorům, proč ne důchodcům, rodinám s více dětmi atd ?
  Marketing , i když je prvoplánově populisticky veden, to až tak nevadí. Co vadí a smrdí propadákem je, když se marketing scvrkne na hokynářské praktiky nízkoúrovňového stylu.

  Prý je ODS (ústy Rychlé Huby) jedinou autentickou pravicovou stranou.
  To zavání nějakou vnitrostranickou epidemií duševní choroby….nějaká forma skupinového šílenství nebo co, oni si pravici pletou s nohavicí.

  • zemedelec napsal:

   Pane maloměšťák.
   Výborně.
   Musíte ale uznat,že těch bytů na prodej je v Praze a okolí nějak moc.Zřejmě Kubovi došlo co schválili nedávno,snad někoho nachytá.

  • jezevec napsal:

   mně se víc líbí, že studenti co do tří měsíců po škole začnou podnikat, nebudou dva roky platit daně. už vidím ty inzeráty:
   máš tři písmenka před jménem, jsi blbej a nepoužitelnej, a nikdo tě nechce ani na rovnání zboží do teska? založ si firmu, a za 2% provizi mi v daňovém osvobození proper 50 mega.
   daňové ráje začnou houfně krachovat … (nebo najímat české studenty)

  • Carlos V. napsal:

   A máte to. ODS je natolik pravicovou stranou, že láká levicové voliče. Jen doufám, že je to důkazem nezradnosti ODS.

   A ne faktu, že naši voliči prostě chtějí něco dostávat a být zvýhodňováni. Je-li to tak, pak Sisi na nás.

  • Gerd napsal:

   Kuba už dopředu hlásí, že bude spokojený, pokud v parlamentních volbách pravice získá hodně hlasů. Nevěří už ve vítězství ani své strany, čeká naopak totální výprask.

 18. tata napsal:

  VÁŽENÍ
  nevím ale s dnešním blogem mám tak trochu problém jako s celkem.Možná sem ho nepochopil ale bohužel je to promě další článek co naznačuje že je to ve své podstatě zbytečné jít volit.

  ANO NAŠE ZEMĚ SE DOSTALA DO BAHNA,a to s největší části lhostejností lidí kteří přihlíželi jak vše těm lumpům prochází.S ČASTI TY lumpové využili hrozbu návratu komunistu ta na mnohé funguje dodnes,mnozí rezignovali nebot je pravda že v dohledné době se od žádné vlady nedočkáme těch potřebných systémových změn .jestli se jich vubec dočkáme podle mě né……..
  …………………………….MOŽNÁ až ty dole budou mýt plné zuby lidí jako JEZEVEC a jejich plků jako
  ……………………………………………………………………………..
  napsal citace…………komu nestačilo hospodářství zdevastované po komunistech, ani dav souzených a odsouzených tunelářů z řad čssd – asi to s nima zkusí znova. vlk dokonce už zapomněl, co je napsáno na faktuře za elektřinu, a vzal by na milost zelené. ve skutečnosti ale o nic jiného nejde, než o sžíravou závist, lačnost po cizím, a krev úspěšnějším. pracovat? platit daně? o to neee, my jsme ti potřební, at platí bohatí ….. a pak at si tady dělají co chtějí.
  tohle jsme my – ze zdejší diskuse to přímo kape.
  …………………………………
  BOHUŽEL ZNEJ KAPE ta nadřazenost……………oni sice v porovnání s lidmi jako on platí menší daně v té nominalní hodnotě……………ovšem v porovnání co zato musí odvést a co jim zustane je hlupák muže napsat tento odstavec zvláště když mezi těmi nadřazenými jsou ruzní HUŠÁKOVÉ,ŽALUDOVÉ,BENDOVÉ,NAGIOVÉ………….PROSTĚ DŘOU JAK KONĚ ……….a ta luza co nechce makat by chtěli jejich těžce vydělané penize.

  ALE PRAVDA JE TAKOVÁ že stoho bahna není možno jen tak vybřednout,že mávnutím proutku zde budou čestní politici když žadní nebo možná skoro žadný nejsou.

  JENŽE PANE Tacit pro ty obyčejné bude výhra,,,,,,,,,,,,,,,

  ,i toto CITACE OD vás……….
  Dobrá, asi povládne levice. Bude míň asociální, než pravicové předchůdkyně, ovládne státní správu, pokusí se zastavit některé excesy pravicových vlád, bude se asi snažit redefinovat tak zvané církevní restituce, zajistí řadu úlev sociálně slabým, zvláště těch úlev, jejichž uskutečnění je jednoduché. Když skončí recese brzo, tak si může levice se štěstím přičíst i zásluhy na růstu a na snížení ztrát všeho druhu.

  Víte věčina dole na ty vzletná slova ,svoboda,demokracie,chápe uplně jinak,oni museli dřít i za komunistů teda valná věčina pro ně je spíš duležité ten odcitovaný odstavec co jim umožní jakž takž žít,bohužel dost znich je lechce manipulovatelní,bud si nechají nakukat že se defakto nic nezmění,nebo uplně nalítnou………..zrovna včera sem měl poučnou debatu se znamím 38 letým víceméně levicové nazory………..dam v kostce očem sme se bavili……..o politice on ví že se velice zajímám o politiku on opravdu okrajově……..je znechucen politikou nemá koho volit…….ODS ,TOP JE PRO NĚJ BANDA…………takže řekl že to asi dá Babišovi……..JÁ NATO víš že BABIŠ PROHLÁSIL že s levicí nepřipadá spolupráce v uvahu? že ani náhodou nezískají víc jak 15 ato něvěřím že ani to………..TAKŽE ským muže BABIŠ spolupracovat no s ODS A Topkou,Bobošíkovou…………..takže vlastně volíš toho na koho nadáváš………….nevím co si sté debaty vzal byl dost překvapen.

  Takže vy obyčejní nedejte se zvyklat nakými systémovými změny ty opravdu nebudou,ty budou až lidi pochopí že musí dávat najevo že takto né,že ten politik pozná že mu všechno neprojde.
  A V SOUČASNÉ DOBĚ je to například otom že pravicový politici dostanou těžce na frak,a možná že si uvědomí že takto né a začnou dělat jinou politiku,že příště bude třeba dát nafrak levicovým politikům.

  ALE REZIGNACE JE TO NEJHORŠÍ co muže být…………..zatím je to bohužel jen o volbě menšího zla

  • jezevec napsal:

   hele tato, fakt nic ve zlým – ale nešlo by trochu dopilovat tu češtinu? víte, když se člověk vyjadřuje jako imbecil – ne vždy lze uvěřit, že tak hovoří moudrou podstatu. třeba je to škoda a třeba jsem já ten špatně nadřazený, ale ty vaše hrubky se mnou mlátí o zem.

 19. Artur napsal:

  Mám naprosto utopistický a nerealizovatelný nápad na řešení,ale přesto ho řeknu „ať je sranda“.Okamžitě zastavit přípravu předčasných parlamentních voleb.Parlament jako prokazatelně nefunkční orgán zrušit.Jediným zákonodárným tělesem prohlásit senát,tam provést předčasné volby dle stávajích pravidel pouze s tou úpravou,že by se volil kompletně celý senát,ne jeho část,no a vzhledem k tomu,že se do senátu volí osobnosti nikoliv strany,tak by to naše zasmrádlé partajnictví zašlo samo na úbytě.Jen si sami spočtěte jaká by to byla úspora jenom na platech a prebendách,porovnáteli počet senátorů a počet poslanců,kteří stejně hlasují dle pokynů své partaje a tak by při dosavadním způsobu stačilo,aby se někde v hospodě sešli předsedové klubů a každý prohlasil:já silou percentuálního zastoupení naší strany v parlamentu hlasuji proto a proto.Prozatím toť fšecko.Zdravím.

  • Artur napsal:

   Jó a ještě bych dodal,že mí kandidáti do takového jednokomorového senát-parlamentu by byli např.Vlk,Lex,Alex,Přírodovědec a jim podobní konópci.

   • Lex napsal:

    Arture,
    díky za důvěru. Ale, prosím, šetřete mě. Už mi trochu schází energie. Léta se nezastaví. A já taky nejsem typ vhodný na politikaření – tedy na dohadování a prosazování názorů v jalové diskusi. Já jsem spíše typ rozhodovací, tj. spíše do ranku moci výkonné.
    A tak tu výkonnou moc vykonávám doma.:)

  • est napsal:

   No nápad krásnej. Když pominu, že by se musela přepsat ústava a poslanci postřílet.
   Ale jak výše píše jezevec, elita je zrcadlem mravního étosu lidu.Ani revoluce to nezmění.

   • Artur napsal:

    No on už se kdysi a kdesi ve Francii vyskytl jakýsi důstojník dělostřelectva,který si s nějakou konstitucí moc hlavu nelámal,Vždyť se vlastně jedná o kus papíru,který se i naši amatérští politici hbitě naučili všelijak překládat,rolovat a vykládat,tak vo co go??

    • est napsal:

     🙂 Je třeba zachovat (pro lid) zdání legitimity, aby nebylo hned jasné, že šlo jen o optimalizaci státních výdajů.

 20. Puck napsal:

  Rébus pro voliče :
  {) # volím_pravici

  Nevolím pravici.
  A je to ! 🙂

 21. Tacit napsal:

  Děkuji všem diskutujícím, že jste mě napoprvé šetřili. Děkuji za diskusi a poznámky k textu. I za ty nesouhlasné, ty mě zajímají nejvíc a dost o nich přemýšlím.
  Ještě malá poznámka. Systémová změna nutně nemusí znamenat změnu celého systému. Moje chyba byla, že jsem nedůsledně použil tuto v politice otřepanou a prázdnou floskuli, na kterou je řada z vás už dávno právem alergická. Změna (tentokrát bez adjektiv) může například znamenat, že partaje a politici budou nuceni ustoupit z uzurpování si té části prostoru která jim nepřísluší jako je policie, zastupitelství, soudnictví, ale vlastně i většina výkonných složek státní správy. A že k tomu budou nuceni zejména proto, že by jim mohly hrozit vážné ztráty v prostoru politickém. Například.
  Tak ještě jednou dík.
  Tacit

Komentáře nejsou povoleny.