Ze země Durianu a Sandokana V – Od Tatier k Dunaju


napsal VáclavP

Masochista by začal, že není nic lepšího než zima v Rusku. No ono se milí Kosáci dočkáte, až Zeman parta dobude tuhle republiku. Ale já tvrdím, že není nad léto na Slovensku ! Kdo kdy zažil horko povalující se od Dunaje k Tatrám a Slovenky procházející se v něm, musí se mnou souhlasit. V půlce srpna jsem si odskočil z bohaté zlaté klece v Singapuru ne, jak byste čekali z názvu blogu, do Malajsie, ale na Slovensko ! A rozhodl jsem se vám o tom napsat. Tedy nerozhodl jsem já, ale rozhodl líný důchodce Vlk. Číst v jeho blogu, že už chudák podruhé musí sledovat video Viktorky s Mariborem, když já ho ještě neviděl ani jednou, to mě naštvalo. Navíc ani přímo neuvidím hvězdnou skupinu Ligy mistrů. No co, třeba Vlk zvedne honoráře a bude na letenku se vstupenkou./ Jasně  , spolehni se bratře ve víře! Něco dostaneš hned  a něco  až budeš na  úprku 🙂  pozn.vlk /

Na Slovensko jsem se zavítal na první ročník nové sportovní události, non-stop běhu štafetových družstev Od Tatier k Dunaju. (http://www.odtatierkdunaju.sk/).  Na setkání s kamarády jsem se moc těšil, náš tým “Dobre vychladena dvanastka” neměl ambice na umístění v celkovém pořadí a tak jsem plánoval svojí účast i jako sociologickou sondu do dnešního Euro-Slovenska.  Závod spočívá v tom, že závodník vždy odběhne 10 km, následně nasedne do auta a přesune se s ostatními na další úseky, běží se po silnicích druhé a třetí třídy, takže se dá poznat opravdové Slovensko. Takže si sedněte do křesla, vezměte si z ledničky vychlazenou dvanáctku, pusťte si na you-tube hymnu závodu a začínáme.

http://www.youtube.com/watch?v=IyvyC7vbgbk

1-Příprava

Cesta na Slovensko pro mě začíná vždy v Brně. D1 se v Brně mění ze šíleného dobrodružství na příjemnou evropskou cestu. Jedna šestice našeho dvanáctičleného týmu má sraz v předvečer závodu v Bratislavě. Centrum Bratislavy je oproti Praze o dost menší, místní nás zavedou do hospody “na schody” do centra, kde se pivo nepije vevnitř, ale v sedě na dlažebních kostkách před hospodou. Ve žhavé letní noci neurazí ani Corgoň, jeden  – zejména ten  z Plzně, musí ukázat, že  je  schopen  snášet velká příkoří a parta se utužuje, energie doplněna a závod může začít.

2- Hotel Šturec – Baláže

Ráno vyrážíme autem z Bratislavy směr Jasná. Ranní Bratislava je krásně ospalá a za chvíli projíždíme kolem Nové Baňy. Slováci si asi řeknou co sem tahám za vesnici, ale v Nové Baňi se narodil sniper. Marek Bakoš. Kdyby  vám  to jméno   náhodou nic  neříkalo, tak  vězte že  nosí dres Viktorky  a  je  to “Ten co vystřílel miliony a popravil Spartu”. Tak se nedivte , že  jsem se musel  zmínit,  když  míjíme  rodiště  jednoho z  našich  plzeňských bohů.

Jedeme dál – Banská Bystrica, Ružemberok, Jasná. Pokud bych si měl vybrat jestli přirovnat Tatry k Alpám nebo rumunským horám, volím druhou možnost. Léto v Tatrách je nádherné, ve vesnicích je božský klid. Vyrážím na svůj úsek, který je už v Donovalech a ne v Tatrách. Nádherná horská příroda a medvěda cestou nepotkávám. 52 minut na 9 km v horách je dobrý čas i vzhledem k tréninku v Singapuru, kde nejvyšší hora měří 105m. Socioekonomická vložka : Přijde mi, že obyvatelstvo v tatranských vískách dlouhodobě uzavírá manželství mezi sebou a hospody nabízí pouze pivo, pálenku  a kofolu, proč někde nemůžou nabídnout desítkám běžců třeba párek ? To je ten Fico ? No ale dost kritiku, je tu nádherně

3-Psiare-Nemčíňany

Druhý běžecký úsek mi vychází na 4 hodiny v noci. Krajinu vůbec neznám, z hor už jsme se vymotali, Bánskou Bystricu minuli, a pohybujeme  se v okolí Hronu. Jdeme si na dvě hodiny lehnout do kempu u Revištské Podzamčie. Předtím ještě večeře v místní restauraci. Euro je podle mě výhrou slovenských restauraterů. Nominálně nižší ceny mě nutí utrácet. Večeře s pivem za 5 Eur je balzám na žaludek vyhladovělého běžce. Problém je, že restaurace je rodinná, za výčepem dvě sestry, které se stihnout pětkrát pohádat a pivo přinesou až potom co dojíme. Vyčerpaní jim to za jejich pěknou slovenštinu odpouštíme.  Vybíhám do nočního Slovenska a teď přichází jedna velká pochvala a to slovenské policii. Ve čtyři v noci jsou v každé vesnici policejní auta a ukazují každému běžci cestu. Díky moc !

4- Vojtechovce – Mierovo

Dobíhám druhý úsek a odjíždíme se na pár hodin vyspat do školy v obci Komjatice ! Pokládáme spacáky do tělocvičny a usínáme. Ráno se probouzíme, stovky lidí na jeden záchod, tělocvična v ranním světle ukazuje, že je desítky let stará bez jakýchkoli oprav. Fico,ta škola je ostuda ! Hlavně, že si platíš gorilu !  Vyrážime na start dalšího úseku, můj startuje ve vesnici Vojtechovce. Fico, omlouvám se, v ranní , třicetistupňové výhni vidím, že jsme už skoro v Maďarsku, to asi chápu už i tu školu. Běh je utrpení. 10 km , 34 stupňů ve stínu a podunajská totální rovina. Silou vůle dobíhám do cíle a nemám ani sílu si vychutnat krásnou krajinu a místní vinařskou oblast. Sem se snad ještě někdy vrátím. Kolegové co finišují štafetu na hrázi Gabčíkova zažívají vedro ještě horší, počasí je super ke koupaní, ale ne k běhaní. Nakonec vítáme našeho finišmena a končíme 345 kilometrové dobrodružství za 28 hodin a 40 minut na pláži Magio. Následuje večeře a neodpustím si další poznámku ke slovenským restauracím. Číšník (?) odmítá rozpočítat útratu 20 lidem, to už si v Čechách nikdo nedovolí, ne ?

Loučím se Slovenskem a vyrážím směr Praha , západní  Čechy , Singapur. Na závěr nezbývá než popřát Viktorce hodně štěstí v Lize mistrů, Spartě management jako mají slovenské restaurace a Pavlovi Vrbovi nabízím radu – chce to změnu, soustředění v létě by bylo lepší v Tatrách než v Rakousku.

Vaclav1

zdroj:  VáclavP

Příspěvek byl publikován v rubrice Asijské postřehy Václava P. se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

40 reakcí na Ze země Durianu a Sandokana V – Od Tatier k Dunaju

 1. vonrammstein napsal:

  No, Václave-v mých očích jste Ironman. Já bych dal tak 200 metrů 🙂 Ale máte recht, ten kraj je nádhernej.

 2. Skogen napsal:

  To máte tak, v hospodách se chlastá, jíst se chodí do restaurací. A kdyby už ne, párky, klobásy a buřty s cibulí, jak víme od našich pravotočivých, jsou pouze pro odboráře. A možná ještě pro Paroubky.

 3. Řezníček z Brna napsal:

  Bohovský blog, naozaj, jsem také běžec a hned jsem si spočítal, že jste měli kilometr za cca 5 minut, a to je velmi slušné. Ještě jednou děkuji, hned mi to po ránu zvedlo náladu a už se těším až po skončení pracovní doby půjdu běhat do lesa.

  • VáclavP napsal:

   Zdravím do Brna, máte tam prý krásný běh u přehrady, já to tam ale neznám. Pojeďte příští rok taky na Slovensko !

   • Řezníček z Brna napsal:

    VáclaveP,
    Kolem brn. přehrady se nedalo běhat, protože byla zelená jak brčál a smrděla až hrůza. Asi před 4 roky se jí podařilo krásně vyčistit. Okolo přehrady se běhá každý rok v říjnu běh okolo Príglu. Trasa je dlouhá 14,5 km, já jsem jí zaběhl nejlépe za 1.13.40, je to docela náročná trať, ale moc hezká. Moc zdravím a držím palce do dalšího běhání, je to úžasný sport.

   • wiki napsal:

    http://www.vokolopriglu.cz/ , na můj vkus ale až příliš velká masovka překračující kapacity tratě. Takový 1/2M v Blansku (=Moravský kras) je stejně pěkný, ale lidí +/- půlka …

    http://blansko.sportujsnami.cz/P%C5%AFlmaraton%20-%2021,0975%20km

 4. Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

  Chudák Fico, ten to od Ironmanů schytal, blbá tělocvična, jeden hajzlík na 200 lidí, neprodávají v gasthausu párky, čísníci Čechůňům zvyklým jíst z květináče paličkama odmítají rozpočítat útratu.

  Roberte, po necelých 3 letech vlády po řádění pravice Miki Dzurindy okamžitě demisi ! To Vám radí Sandokan !

  • VáclavP napsal:

   pane Grosslingu, byl sem úmyslně trochu tendenční, ale upřímě když jsem na tom Slovensku byl, tak chápu, že tam Fico vyhravá, na Slovensku je výhra pravice skoro zázrak,

   • Anonymní napsal:

    Pane VáclaveP, pravice na Slovensku válcovala společnost stejně jako ta naše. Když na ni prasklo, že kázala vodu a pila víno, nebo-li od Radičové přes Mikloše po Dzurindu se nechali za prachy úkolovat Pentou, došlo ke kauze Gorila a teď to má pravice spočítané tak na 3 roky oprávněně.
    Češi jsou i v tomto za Slovenskem o dva roky pozadu.

 5. Hudec napsal:

  Před závorku vytknu, že mám Slováky rád (ostatně jsem Čechoslovák) a že do Vysokých Tatier jezdím každoročně už asi sto let a dva roky základní vojenské služby ve Armádnom stredisku vrcholového športu Dukla v Banjskej Bystrici byly dva nádherné roky prázdnin.
  Ale:
  „Pokud bych si měl vybrat jestli přirovnat Tatry k Alpám nebo rumunským horám, volím druhou možnost.“
  No jasně, jestli bych si měl vybrat zda přirovnat Slovensko k Rakousku (Švýcarsku, Německu, Itálii) nebo k Rumunsku, volím druhou možnost.
  Proto tam přece jezdím, i když to mám dál.
  🙂

 6. tresen napsal:

  Běžci mají můj respekt, ale nikdy mě nenapadlo, abych je napodobovala. Těch deset kilometrů bych spíš uplavala.
  Takže máte můj velký obdiv.
  Pan LG, který nemá rád kontrarevolucionáře a svádí na ně každou mouchu, co mu přistála v polévce, vaši jemnou ironii Ficovy kritiky bohužel nepobral. Co se dá dělat.

  • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

   Třešni, to není o lásce. Třeba včera jsem se díval na film Třeštíkové o Tigridovi, kterého, byť byl agent CIA a na kontrarevoluci v roce 1989 se jistě velmi aktivně podílel, velmi respektuji. Kvalitních soupeřů jsem si vždy vážil.

   Ale musejí být kvalitní !

   • Germanicus napsal:

    Moje řeč, Laco. Např. v kniha Marx na Hradčanech je vlastně Tigridův scénář vývoje v 60. letech.

 7. zemedelec napsal:

  Pane Václav P.
  Sportem ke zdraví.
  Také to vítám,dokázat si i sám pro sebe,něco dokázat.
  Už to někdo popisoval,Slovensko teprve rozjíždí,zaměřit se více na turistický ruch.Ono to ani nejde,zjistit během několika dní,mentalitu a služby jejich občanů a to ještě v běhu.Jsou známí kteří se tam rádi jdou odreagovat od kancelářské práce.Jedna známá byla nadšena Malou Fatrou,ale ty služby ještě váznou.Já někdy projíždím Jánošíkovím krajem,tam se to rozjíždí nebývalým tempem.

  • VáclavP napsal:

   Přesně souhlasím, velký potenciál, ale služby váznou, ale i možná proto tam někteří jezdí, jako jezdí třeba do toho Rumunska

 8. Puck napsal:

  Nu, Čechoslováci mají Slováky za poněkud opožděné. Opak je pravdou !
  Slováci jsou součástí Eurozóny. My periferie, se vším všudy. 🙂

  • Hudec napsal:

   A být součástí eurozóny je nějaké štěstí? V čem spočívá?

   • Puck napsal:

    Třeba v tom, že Řecko by už dávno padlo na zadek. A jaký by byl další vývoj v Řecku jistě víte lépe,než já. Uprchlíků má Evropa i tak dost.

 9. Jos napsal:

  Nuda občas proložená triviálně pitomými politickými narážkami pravotočivého.
  Svět se mění a zkuste si přečíst autore třeba toto: http://www.blisty.cz/art/70042.html
  Abyste pochopil, jak hodně vám ujel vlak.

  • Puck napsal:

   Jen pitomé registrační pokladny. Slovácí je mají, s fiskální pamětí.
   Mrtví v aféře metyl nemuseli být. A reakce pravověrných ? Proboha, jen ne pokladny, a vymýšlejí další a další kraviny, jak lidem a obchodníkům zkomplikovat život. To už není blbost, to je sabotáž !
   Proč se likérníci nepochválí, o jaké zisky kvůli aféře přišli. Tedy, o ty skutečně, ne ty kecy, které pouštějí do médií. Supermarkety narvané chlastem. A zákazník? V oddělení ani jeden, pěkně obloukem obchází, pozor jed ! 🙂

  • VáclavP napsal:

   Já tohle dělám jako hobby a psací terapii, politologii jsem měl na VŠ. Tam jsem psal na kvalitu, tady píšu aby se Vlk a jeho družina pobavili a zamysleli ( třeba )

   • Puck napsal:

    Pane VáclaveP, článek je napsán parádně, také jsem ho patřičně ohodnotil. A trocha politiky je třebná, aby měl šťávu. Stejně tak kritiky, a ta se týká zase jen politiky. Smejlíka nedám, abyste si ho nevysvětlil špatně.

 10. prirodovedec napsal:

  Zdravim tresen -něco se vždy da delat, napr. citovat podle Vaseho: „Pan LG, který nemá rád kontrarevolucionáře a svádí na ně každou mouchu, co mu přistála v polévce, vaši jemnou ironii Ficovy kritiky bohužel nepobral. Co se dá dělat.“

  Takze pojdme po stopach podle Vas autorovy jemne ironie:

  „Masochista by začal, že není nic lepšího než zima v Rusku. No ono se milí Kosáci dočkáte, až Zeman parta dobude tuhle republiku.“

  „Socioekonomická vložka : Přijde mi, že obyvatelstvo v tatranských vískách dlouhodobě uzavírá manželství mezi sebou a hospody nabízí pouze pivo, pálenku a kofolu, proč někde nemůžou nabídnout desítkám běžců třeba párek ? To je ten Fico ?“

  „Ráno se probouzíme, stovky lidí na jeden záchod, tělocvična v ranním světle ukazuje, že je desítky let stará bez jakýchkoli oprav. Fico,ta škola je ostuda ! Hlavně, že si platíš gorilu ! Vyrážime na start dalšího úseku, můj startuje ve vesnici Vojtechovce. Fico, omlouvám se, v ranní , třicetistupňové výhni vidím, že jsme už skoro v Maďarsku, to asi chápu už i tu školu.“

  Takze, podle mne, kdyby tam ty Fico-Zeman „zblepty“ nebyly, cetlo by se to docela dobře bez ohledu na fanklub, ne? A autor by pro propagaci sve viry prave (ne viktorianske) udelal mozna i zde mezi levicaky vice nez s temi zblepty. I levicak by si mozna řekl, superbezec, a nejen svaly ale zajimavy text. Takto je to zase takove „a prohrali jsme a asi prohrajeme, tak se musim odreagovat“ :). Co proboha nastane, az zacne prohravat ne pravice, ale Viktorka? 🙂

  Shrnu: Několik posledních diskusnich vstupu autora (ne blogu) vyznačujících se specifickou hloubkou argumentu 🙂 v minulych dnech mne opakovane lakalo, abych do neho jiste povrchne zaryl se svoji tez pověstnou jemnou ironii :). Ohled na vlka, na zaujeti autora sportem a Viktorkou, Singapurem a podle mne pomerne uz u praktiku (nemyslim poblitology, ci kanalytiky, ci zumpalisty) pomerne nevidana neoliberalni pravicova naivita v kombinaci s tim, ze vždy uz někdo, jako certik z krabičky vyskocil, mne vedly k mlceni. Vice si prece jen podiskutuji s premyslejicim a premyslivym obcas srsatym Hladisem a nechci odrazovat autora pohledu z Asie od psani, byt sperkovanych autentickými, ale při mem srovnavani z cest tam prilis okouzlenymi pohledy. Tesim se na ne stále, ale davam ke zvazeni, zda by alespoň ta jemna ironie nemohla byt bud propracovanejsi nebo chybet zcela a hloubka argumentu ještě hlubsi, pokud v kazdem textu musí byt nejaka hodnotici ci agitacni cast, protože by bylo skoda si z toho delat legraci podobnym stylem, jak dnes cini chvilkami autor. Asi by to mnozi z nas diskutujících zvladli a nekteri mají i puzeni … :). Včera v jinem gardu ctenari kriticky rozebirali text Anite vlevo a proslo to bez komentaru i majitele, tak snad mohu toto dnes zminit Vaclavovi vpravo, byt je Viktorian.

  • VáclavP napsal:

   Já s tim souhlasim, ale berte to spíš tak, že delší dobu pobývám mimo ČR a nemám možnost s někým pokecat česky třeba v hospodě, tak to realizuju tady. A to včetně hospodských hlášek. Na VŠ jsem četl časopisy jako Politická ekonomie, kde je víc matematických vzorečků než písma a můžu Vám říct, že se světem exaktnosti a přesnosti argumentů nechci delší dobu nic mít.

   • prirodovedec napsal:

    🙂 Uz chapu. Vidim, ze pochopite, ze i exaktnici chodi do hospod a rypnou si do Vas priste.

    Navíc verte, ze i v ekonomii jsou horsi vzoreckovite texty nez ty v Politické ekonomii nebo od autoru z VSE, ci CERGE. Navicněkdo muze videt (pro Vas mozna patologickou 🙂 ) zabavu v tom, hrat si s exaktnosti i v kosich ci hospodských recech. 🙂

    Takze priste pravicovy Viktore Sandokane :).

 11. jvf napsal:

  Zajímavá knížka: http://www.somvprahe.sk/blog/igorik/recenzia-janosici-s-tezkou-hlavou. Autor si sice taky neodpustil kecy o Ficovi (je přece jen zaměstnanec veřejnoprávního média), ale jako slovenský rodák přesvědčivě vysvětluje historické a ekonomické důvody, proč je úroveň služeb a cestovního ruchu na Slovensku horší než u nás. Doporučuji přečíst.
  P.S. To o Zemanovi a Rusku jste nemyslel vážně, že ne?

 12. XY napsal:

  No, dobře. Autorovi se zkrátka z tryskového průběhu jeví Slovensko tak, jak nám je popsal. Kdysi to vyjádřil jistý K.Čapek docela přesným aforismem, nazvaným Občan:
  Zatracená vláda! Už mi zase zhasl doutník!
  Ale že jeden hajzlík na 200 (nebo jen 100?) lidí je Ficova ostuda, je nesporné. Nemá pořádat taká podujatia, když to neumí. S těmi hospodami dtto. 🙂

 13. prirodovedec napsal:

  Namet pro autora a majitele se zavercnou pointou :), panove at se Viktorce dari, hraje velice pekne, skoda, ze nemá repre dresy :):

  http://sport.ihned.cz/fotbal/c1-60707760-golda-sazky-nejsou-nejvetsi-problem-ceskeho-fotbalu

  Celkem zretelne se zde pise, ze pro Viktorku se dle GOldy uplácelo. Odvadi se tim pozornost od dnesni afery? Odvadi pozornost dnesni afera? Není to pro to, ze pro nekoho není vhodne, aby Vrba padal jako jmeno pro repre? Je třeba pripravit Plzen o LM? Je Golda svaty? Je svaty Kretinsky? :)Nebo Paclik? Pelta? Kazdopadne svaty je asi Horvi … :).

  Tady si myslim, ze je téma, které by i VaclavP mohl zvladnout pojednat bez Zemana ci Fica :). Aneb uplaci se v Singapuru podobne? Pisou, ze temne nitky sahaji přes SLovensko k asijskym gangum ,,,
  Odkud to priletel na Slovensko VaclavP fanoušek Viktorky? 🙂 Co na to Sandokan? Co Jan Tleskac?

  Pekny vikend. Sportu zdar, fotbalu zvlast, Viktorce obzvlast.

  • VáclavP napsal:

   Svět sázení je subkultura , kterou mám moc rád, ale myslim, že nikdo nemůže psát o tématu tak dobře jako textař a majitel FOrtuny Horáček

   • prirodovedec napsal:

    Toho ale vlk asi nenalaka? Zustane to asi na Vas. Pisu to i proto, ze mne takove Kretinskeho peltovite hratky nebavi a občas vidim, jak hezky Viktorka hraje.

 14. tresen napsal:

  Autor si podle mne nebere na mušku Fica, ale reptaly, kteří za každé psí hovínko, do kterého šlápli, nebo za teplé pivo, podávané v hospodě na mýtince, viní vládu. Třeba se pletu, ale takhle jsem to opravdu četla.

 15. Admirál napsal:

  Jezdil jsem na Slovensko často před lety na divokou vodu.

  Byl to vždy zajímavý kolorit, po ránu, když jsme po dlouhé cestě vlezli do bufetu s vymalovanám talířem kouřící polévky a s představou držkovky s rohlíkem, jsme zjistili, že tam vlastně mají jen dva druhy tovaru:

  Malé a velké kořalky. podotýkám, že dobré kořalky.

  V Borové sihoti nám lístek také číšník odmítal rozpočítávat.

  Podotýkám, že nebyl u moci ani Zeman, ani Fico, ani Putin. Autor má hezké oslí můstky. Asi opisuje od Hvížďali.

  A VáclavoviP doporučuji, pokud je mu místní stav, zvyklost příliš proti srsti, může si například párky vozit z domova.

  My jsme to taky tak dělali. Když jsme v 80. letech jezdili do Rumunska vozili jsme si do Rumunska úplně všechno. Včetně párků.

  • VáclavP napsal:

   Dobrý den Admirále, já mám Slovensko rád, prostě sou v tom dvě roviny, osobní , kdy tam jezdím rád a v hospodě mi stačí kořalka a kofola ( Corgoň a Bažant nejsou piva ). A potom rovina, že to prostě srovnam s tim co sem viděl jinde – Alpy, Německo, Malajsie, Singapur, Čechy a tahle rovina nevyzní úplně nejlíp.

   • vonrammstein napsal:

    Jste si jistej, že jste Bažanta aspoň ochutnal? Je totiž výtečnej. Potkal jsem ho i v hospodě ve Švýcarsku, mimochodem.

   • prirodovedec napsal:

    Pridam se k von ramsteinovi. jak vidíte pak piva singapurska 🙂 a pripadne tresty za preciny politiku u nas ve stylu Asie ci Singapur? Když vse rovnate. Mne totiž to rovnani vychazi u Vas prilis kriticke k domovine a prilis obdivne k cizine. Mozna se mylim, mozna je to vekem ale přes pobyty venku jsem laskavejsi k domovu při hodnoceni toho bezneho života tam.

    • VáclavP napsal:

     Singapurská piva jedině v nouzi, ale v nouzi dobrá. Zrovna teď sem četl na idnes článek jak jsou na tom evropské automobilky špatně, takových zpráv je v poslední době hodně, takže spíš se snažim upozornit, že svět a Asie nespí a každého zaváhání ala dluhová krize brutálně využije. Jinak do asiatů nevidim, oni tvrdou ruku vyžadujou, nestěžujou si, ale víc spokojeně vypadajících lidí potkáte na ulici v ČR než tady. Já sem o kapitalismu za první republiky slyšel jenom ve škole, tady ho vidim na vlastní oči, něco jako škola hrou. U nás kapitalismus neni, u nás je sociální stát.

     • prirodovedec napsal:

      S cimz ja naprosto nemam problém, pouze bych jej uvital ještě lepsi socialnejsi a méně diletantsky (dekalouskovany) a funkcnejsi a méně snobsky a praglovity (odbarelovany) v duchu skandinávského socialismu kombinovaneho s ceskou schopnosti improvizace a schopnosti uplatnit se venku. Pokus o opravdovy kapitalismus v CR by jen casem vedl k nejakemu dalsimu prevratu i majetkovemu. Nadejnesi pro vexlackou a cisnickou vladnouci věrchušku je spise nejaky pokus o fašistickou pevnou ruku ala Starkuv Pinochet.

      Nebo je nutne se zbavit toho neuvěřitelného nanosu letitého marxisticko-neoliberalistického dogmatismu majiciho také koreny v klausovske odesacke aroganci a koreneneho poslednimi pokusy o rekatolizaci CR 🙂 a nechat lidi na pokoji. Pak se sice povestny bankrot CR stejne neodvrati a CR zbankrotuje, ale obcane CR se budou mit dobře (staci jen zakonne nezakonne okamurovsky sdelit, ze za dluhy CR ruci politici, loutkari a jejich rody a ostatní jsou od dluhu osvobozeni 🙂 ).

     • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

      No víte VáclaveP, jestli ono to v tom Snadokanově taky nebude tím, že když chce po moří Číňan, nebo Japonec jinam než do Júesej, nebo Austrálie, byť třeba ma kánoji, musí kolem Singapúru. Komparativní výhoda se tomu říká.

Komentáře nejsou povoleny.