Příčiny volebního neúspěchu ČSSD ve volbách 25. a 26.10.2013


napsal Gerd

 

(text připraven ihned po vypuknutí volební kampaně, tedy 8.9.2013 přednese předseda ČSSD nebo šéf volebního týmu na tiskové konferenci po skončení voleb  do  té  doby přísně tajný. Získaný pro Kosu špionem s  krycím jménem  kapitán Minařík)

Rádi bychom Vám poděkovali za Vaše hlasy, kterých si velmi vážíme. Přestože výsledek  je skvělé vítězství ČSSD ve volbách, bohužel opět nesestavíme vládu, a to z těchto důvodů.:

 1. Značně jsme podcenili svého protivníka Miroslava Kalouska, který stejně jako při prezidentské volbě zalezl do nory, aby se objevil s uzavřením volebních místností. Odstranil nám tak cíl, a tak naše úderná kampaň vyzněla poněkud do prázdna. Také jsme si neuvědomili, že Kalouskovi voliči jsou natolik uvědomělí, že s nimi nepohne naprosto nic, a to ani dramatické zadlužení státu, ani 2 fatální krize, jedné v roce 2009 (navazující na hypoteční krizi v USA 2008) a druhé v roce 2013, kdy všechny státy okolo nás jen rostly. Taková hospodářská ztráta rovnající se nyní kolem 5-6% nemůže být nikdy dohnána, ale voličům Mirka Kalouska to nikdy nevadilo, nevadí a vadit nebude.Některým proto,  že  na  těchto Kalouskových  krizích masivně  vydělali.
 2. Neuvědomili jsme si reminiscenci některých voličů po návratu vlády komunistů, nyní sdružených v KSČM.  Kdokoliv by chtěl vidět, jak dopadá myšlenka komuny v praxi, může sledovat osud izraelských kibuců, které se všechny dostaly postupně do vážných hospodářských potíží, které vyřešil až odklon od společného hospodaření a privatizace. Tato chyba nás stála odhadem 7-10 % voličů.
 3. Neuvědomili jsme si vliv M. Zemana a SPOZ, kdy nám sebrali cca. 5 % věrných voličů. Pomsta Zemana za nedostatečnou podporu proti Václavu Klausovi při prezidentských volbách byla dokonalá.
 4. Naštěstí jsme mohli těžit i z částečného přílivu nových voličů z oblasti politického středu, kterým je už M. Kalousek odporný a zbytky ODS, plné kmotrů a tunelářů, také. Zde jsme naopak několik málo procent získali a jen díky tomu nebyla naše ztráta tak dramatická a volební výsledek nebyl ještě horší.
 5. Z minulosti jsme se nikdy nijak nepoučili, a tak je naše kampaň s drobnými kosmetickými změnami trvale stejná už 20 let. Nepřinášíme žádná nová témata, sázíme na jistotu, že vždy budeme mít nějaké věrné, kteří nám, byť se skřípěním zubů, hlasy hodí. Nové myšlenky nemáme a mít nebudeme, nejsme schopni žádné proměny.
 6. Velmi nás zaskočil fakt, že v ČR postupně vymírají odboráři – a noví nepřichází. Tento trend se netýká jen ČR, ale už od r. 1970 jej můžeme sledovat i jinde ve světě, třeba ve Velké Británii. Ale ukazuje se, že boj za české odboráře mohou vyhrát jejich kolegové v Německu, třeba příklad odborů ve Škoda Auto. Naneštěstí jsme jako vůdci vč. odborářů natolik tupí, že jsme z těch 43  let nedokázali vyvodit žádné důsledky. Úplně nám unikl zásadní rozpor odborů s realitou, kdy žen v pracovním procesu přibývá, ale odbory jsou tradičně doménou mužů. Zapojení žen značně zmírnilo údernost odborů a jejich nezapojení zase naopak odradilo potenciální odborářky ke vstupu a podpoře. Jsme jako odboráři vymírajícím druhem, reliktem minulosti a nejsme schopni reagovat na nové výzvy. Zapomněli jsme totiž úplně zdůrazňovat fakt, že roztříštěnost odborů a rovnost příležitostí mezi muži a ženami je vykoupena nárůstem příjmové nerovnosti. Na tuto základní otázku se budeme muset zaměřit v budoucnosti, pokud odbory vůbec přežijí. Nedělejte si však velké naděje, nikdo na světě ji ještě nevyřešil a my nejsme natolik chytří, abychom zvládli to, na  čem ztroskotali jiní a jinší..
 7. Zaskočil nás fakt, že lidé chtějí nové tváře v politice, kterých nemáme nazbyt, a tak jsme do kandidátek nasadili osvědčené matadory ošlehané větrem ventilátorů poslanecké kantýny, lidi s pracovní zkušeností jen v politice a naprosto odtržené od reality všedního života. A tak jsme nasadili Bohuslava Sobotku, který nikdy jinde než v Poslanecké lavici nepracoval, Lubomíra Zaorálka, Zdeňka Škromacha, Michala Haška, prostě jen lidi s dlouholetým působením v politice, kteří ani jinde než v politice působit nebudou a  přiznejme  si  – nemohou. Přeci byste nechtěli nové tváře z řad starostů malých obcí? Kam by naši věrní poslanci přišli, kdyby neměli svá koryta? A co naši sponzoři? Vždyť i ČSSD má své kmotry, kterým je za mnohé zavázána. Když jde o prostředky do stranické pokladny, spousta podnikatelů umí vytvořit dohodu i s ČSSD. A také, kde bychom sháněli takové teflonové  (uvědomělé poslance)?
 8. Mnoha lidem je vlastní iluze spravedlivého světa. Zůstaňme jen v prostředí ČR, nemám na mysli nerovnost toho, zda se člověk narodí v Somálsku nebo Německu. Lidé věří, že všichni mají osud pevně ve svých rukou. Nemají. Kdyby na to ale přišli, neměli by motivaci se vzdělávat, více pracovat a tak přispívat k rozvoji HDP. Některé iluze jsou kýžené a my zde nejsme od toho, abychom v lidech pěstovali blbou náladu, ale naopak vlévali optimismus!

Přitom štěstí v našich životech hraje větší roli, než si většina lidí přizná. Studie univerzity v Bristolu ukazuje, že děti, jejichž otcové přišli během 80. Let při recesi v Británii o práci, následně ve škole hůře prospívaly a dnes pobírají v průměru nižší mzdy než děti, jejichž otcové si práci i za recese udrželi.

Tak si nestěžujte, měli jste prostě smůlu, že jste se nenarodili jako Paris Hilton nebo aspoň jako mladý  Topolánek. Lepší je být bohatý a blbý než chudý a chytrý!

 1. Mnozí se nás ptáte, proč i my krademe a tunelujeme podniky, i když v menší míře než ODS a TOP 09. Je to dost jednoduché. Jsme zde skoro samí muži a ošklivé ženy, a přečetli jsme si práce a názory  Daniela S. Hamermeshe z Texaské univerzity. Dozvěděli jsme se totiž, že muži si přitažlivost koupit mohou, zatímco ženy ne. A tak jsme se rozhodli po létech půstu v opozici také pro pořízení kočkolapů. Vše ale můžeme zdůvodnit. Jako politici v drahých autech, drahých oblecích a všeobecně dávajícími najevo dojem zámožnosti, tak výrazně působíme na ženské voličky ve prospěch ČSSD. A mužům tím vzkazujeme, že nejsme až takoví nepřátelé sociální nerovnosti, pokud se netýká právě nás samých. Zkrátka když nemáme peníze, bojujeme za jejich přerozdělení, jakmile je ale máme, nemáme chuť se dělit s nějakými zaostalými manuálně pracujícími.

A vůbec, ti z vás, kdo jsou oškliví, nestěžujte si, že málo vyděláváte. Měli jste se narodit hezčí, to byste potom vydělávali více. Že je taková situace? Je to dáno přírodou, lidé prostě chtějí hezčí politiky, zaměstnavatelé hezčí a vzdělanější zaměstnance. Nám politiků, kteří lépe vypadáme, častěji dáte hlas. Je to fakt, tak ošklivé politiky raději mezi sebou nechceme. Na plakátech musíme vypadat hezky. Zaměstnavatelé zase množstvím hezkých a vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců měří úspěch firmy na pracovním trhu, proto je tak rádi přijímají před těmi ostatními. Není v tom žádná primitivní diskriminace, lidé jsou tak geneticky naprogramováni už od dětství. Pro ženy po 40. roce věku mám dobrou zprávu, zde už vzhled a krása nemá na výši platu vliv. Protože s uvedenými skutečnostmi nemůžeme nic dělat, kašleme na nějakou myšlenku odstranění nerovnosti. Všichni víme, že nerovnost příjmů stejně neodstraníme,a vůbec, pokud si stěžujete, stěžujte si Vaší matce, že si nevybrala hezčího otce. Proč bychom my, poslanci, měli řešit problém, že jste se nenarodili hezkými?

 1. Tuneláře nijak trestat nehodláme. Dočetli jsme se totiž v jedné studii, že jen 35% dětí bohatých rodičů dosáhne stejných příjmů jako jejich rodiče. Tedy 65% tunelářských klanů zchudne i bez našeho přičinění. A pokud vydržíme čekat celé generace, pak těch několik nejbohatších rodin nakonec zlikvidujeme. V minulosti to tak vždy fungovalo nejlépe.
 2. Hrozně nám vyčítáte naši ústupnost vůči ODS a TOP 09. A to jsme Vám neřekli, že s Miroslavem Kalouskem, kterého všichni takřka jednomyslně nenávidíte, máme už dávno dohodnutou povolební spolupráci. Jednali jsme o ní už při hlasování o rozpuštění sněmovny v srpnu 2013, ale neřekli jsme Vám to, heč!

Nově ale budeme zcela neústupní, jakmile by cokoliv ohrožovalo naše poslanecké platy, požitky, náhrady nebo nedejbože imunitu! Nutně ji potřebujeme, a kdo nemá poslaneckou imunitu, měl by si pořídit alespoň starostenskou imunitu. Tedy dohodu s opozicí na místní úrovni.

A proč chceme být tolik neústupní? Položím Vám kontrolní otázku. Kdo rozpoutal 2. světovou válku? Byli to dva lidé.

Ti z Vás, kdo odpověděli Hitler a Mussolini, mají za 5. Správná odpověď zní, Neville Chamberlain a Eduard Daladier, kteří ustoupili Hitlerovi a nechali tak Československo Hitlerovi napospas, i přes mezinárodní záruky. Kdyby neústupní byli, Hitler by nikdy nerozpoutal 2. světovou válku, na to v roce 1938 neměl síly.

Tak my neústupní budeme a ze svých poslaneckých benefitů nedáme dobrovolně ani pětník!

 1. Z výše uvedeného historického příkladu je vidět, že sebevětší mezinárodní záruky a podepsané smlouvy nemají vliv na bezpečnost státu. Ta se řídí zcela jinými pravidly. Viděli jste snad někoho, že by chtěl okupovat Somálsko? A tak jsme se rozhodli, že český stát totálně zdecimujeme (stejně jsme to Kalouskovi slíbili) a rozkrademe i ten zbytek, co zde zbývá. A pak máme plán, jak vzít aeroplán. Takže církevní restituce budou platit, už s nimi nemůžeme nic dělat, přeci nezrušíme mezinárodní smlouvu s Vatikánem! Co kdyby nás chtěl napadnout svou Švýcarskou gardou! Mohla by naši podfinancovanou armádu, která je stejně pořád na zahraničních misích, náhodou porazit.I když mají jen halapartny. AČR  už nemá  ani ty a  muzea  bývají pro nedostatek peněz  často zavřená.
 2. Veškeré daně zavedené ODS ponecháme, přeci si nesnížíme příjmy? Sociální dávky ponecháme také. Kdyby někdo měl připomínky, že sociální dávky vyplácíme i Romům, máme pro něj vzkaz. ČR je společnost na občanském principu, tedy nárok na dávky mají všichni bez ohledu na rasu jako občané. Protože je dostávají skoro výhradně jen Romové a nikoliv potřební z majoritní populace, je zde jen jediné řešení, dávky nevyplatit vůbec nikomu. Ale to byste nás zase nevolili. A tak ponecháme vše, jak je, a jakmile budeme mít problém, svedeme vše na Romy, kteří spotřebují na dávkách reálně tak 4-7 mld. Kč ročně, ale viděl jsem i  nejhorší odhad 15 mld. ročně.  Co je proti tomu nějakých 100 mld. Kč ročně, co se zde dle Transparency International  ročně nejméně rozkradou! Jsou i dohady mluvící o 250 mld. Kč neefektivně vynaložených každý rok.
 3. K tomu připočtěte odliv financí do zahraničí vlivem vyplácených dividend v hodnotě cca. 300 mld. ročně. Protože máme uzavřeny mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění, nemůžeme s tím nic dělat. Jak bychom také mohli takovým Kajmanským nebo Seychellským ostrovům vypovědět mezinárodní smlouvu! Je to zbytečný krok, hodně společností je stejně registrováno v Holandsku nebo na Kypru, tak bychom si nijak nepomohli. Zkrátka smiřte se s tím, že musíte platit ještě těch 300 mld. Kč ročně na dividendách, a proto budete mít stále drahou vodu, plyn, odpady nebo bankovní poplatky, protože právě tudy odtékají do zahraničí peníze k mateřským společnostem.
 4. Chudí lidé se okrádají nejlépe na potřebách nezbytných k životu. Potraviny, voda, teplo, plyn, elektřina, odvoz odpadků. To vše ponecháme, jak je. Výsledek poznáme za x let, kdy naše zbohatlická vrstva zatím bude množit potomky jen mezi sebou a na drahých a  zdravých potravinách. Zbytek populace pragmaticky zlikvidujeme jedovatými náhražkami. Nechť se geny projeví! Dříve umírala polovina dětí před dosažením dospělosti. My si počkáme, až většina vymře na otrávené ovzduší, a těch pár, kteří vše díky zdravým genům přežijí, vezmeme mezi sebe na obohacení genofondu vrstvy zbohatlíků. Proto také do ekologických opatření nedáme ani korunu. Sami bydlíme ve zdravém prostředí a na ostatních nezáleží.
 5. Hodně se mluví o solárním tunelu. Ten jsme přeci navrhli a schválili my, poslanci z ČSSD a taky v tom jedeme! Přeci byste nechtěli, abychom měli méně peněz jen z důvodu, že máte nejdražší elektřinu v Evropě! V porovnání s platy určitě. Martina Romana a jeho skvělou smlouvu v ČEZ jsme dosadili my, jde o takovou dodatečnou daň, o které jsme Vám neřekli.
 6. Dost peněz také uteklo za nečerpané dotace z EU. Naše země a státní správa je nejhorší z hlediska čerpání evropských fondů, a to dlouhodobě. Bohužel jsme takovou příležitost nedokázali využít, ale to zrovna není naše vina, za to může ODS a TOP 09 a Věci Veřejné a LIDEM. Podstatné je, že peníze jsou fuč a nikdy už se nevrátí. Smiřte se s tím.
 7. Čekáte od nás nějaké návrhy k řešení? Jsme přeci kluci, co se mezi sebou domlouvají, a tak si vždy do čela zvolíme toho, kdo je pro nás všechny straníky nejpřijatelnější. Výsledkem je nutně průměr, tak se smiřte s tím, že naším předsedou bude vždy ubohá šedivá myš. Když se podíváte na ODS, tam byl předsedou Petr Nečas, a teď tam chtějí předsedovat Kuba nebo Němcová! Věru nevím, kdo z nich je směšnější! Nebo ten vývěsní štít TOP 09 pospávající vždy a všude.  Vážně jste si mysleli, že tu stranu řídí Schwarzenberg?
 8. Přesto však jeden návrh máme. Jako vláda nemusíme dělat vůbec nic, Německo krizi zvládne i za nás a lépe. Už jednou, v r. 2009, za nás Angela Merkel tahala kaštany z ohně. Bylo to v době, kdy Kalousek blekotal cosi o „ostrůvku stability v moři finanční krize“. Asi byl zase sťatej levným alkoholem z poslanecké kantýny.
 9. Metanolovou aféru nevyřešíme. Nikdo Vám totiž neřekl, že se jednalo o plán na likvidaci bezdomovců a sociálně slabých. Naše zdravotnictví má problémy, léčení alkoholiků je nákladné, tak jsme se je po dohodě s ODS a TOP 09 rozhodli společně otrávit. Že se jedná o naše spoluobčany? Vaše možná, nás poslanců ne, patříme do jiné skupiny!
 10. „Zdroje jsou!“, tu okřídlenou větu Vám můžeme potvrdit. Postupně z Vás po menších částkách budeme tahat trvale další a další sumy peněz. Kdybychom chtěli najednou od každého z Vás tisícovku, budete se vztekat. Tak to uděláme 10x po stovce, zabrbláte si u piva a jedeme dál. Salámová metoda se vyplácí, ostatně ji praktikují i jiné země, nebyli byste na tom s jinými vládami lépe. Takže zapomeňte na nějaké snižování snížené sazby DPH ze 14 % na 10%. Zisk by si stejně ponechali prodejci, protože ceny už nikdy nesníží, i když snížíme DPH. Prostě už bude jednou provždy vysoké. A na důchody a jejich valorizaci zapomeňte taky. Co na tom, že Kalousek sliboval, že prostředky z vyšší snížené sazby DPH budou použity na důchody? Sami si za to můžete! Pořád Kalousek vykřikoval o přeplněných nákupních košících a třetině vyhozeného jídla. Tak lidé začali šetřit a ejhle, i přes vyšší DPH vybíráme stále stejně!  Tak jistě chápete, že na nějakou valorizaci důchodů nemáme, když moc šetříte. Že už nemáte z čeho platit? Sami si za to můžete viz bod 9. Kdybyste lépe vypadali, mohli jste mít vyšší platy.
 11. Ostatně, proč to neříci natvrdo. Kolik dnešních voličů z řad důchodců se dožije příštích voleb za 4 roky? Při dnešní kvalitě potravin, stále dražší a horší zdravotní péči, jich tu v dalších parlamentních volbách mnoho nebude.
 12. Na mladé kašleme, stejně jich je málo a volí Schwarzenberga. Tak pro rodiny s dětmi nebudeme dělat vůbec nic, a pro samoživitelky už tuplem ne. Měli si vybrat do postele nějakého poslance. Lidí je na světě dost, a jestli se nám bude náhodou nedostávat lidí, dovezeme si je ze zahraničí. Nepotřebujeme další.
 13. 24.   Zdroje opravdu jsou, stejně nám vždy někdo a rád půjčí. Kam by také jinam nadnárodní koncerny směřovaly své zisky? Nebojte se, zaplatíme jen úroky, ten hlavní dluh (jistina) nebude splacen nikdy. Bankéře stejně nezajímá, dokud včas platíme úroky. Budou-li chybět peníze, natiskneme si je nebo zvýšíme daně. Ale protože rotačky v USA chrlí peníze na plný výkon v rámci „quantitative easing“, brzké zhroucení papírových peněz je na spadnutí. Znáte předpovědi předpokládaného naprostého pádu a rozdrobení současného finančního systému? Faktem je, že situace je nesmírně složitá a prakticky (tedy pokud budou u kormidla stále titíž vůdci) již pro lidstvo nemá řešení. Ke kolapsu dochází proto, že je špatně nastaven systém. Ale, jestlipak už jste se v některých novinách dočetli o tom, že je celý systém špatně? Asi ne, co?  Ti naivkové se domnívají, že se za pár let úspěšně vrátíme ke gangster kapitalismu. Ne, tohle je vážně konec, GAME OVER, chápete to? Všechny měny jsou na pokraji naprostého odpískání, tak si raději nakupte zlato (fyzické), jestli chcete  mít nějaký důchod. Stát ani 2. pilíř Vám s tím nepomohou, to je jen taková hra na jistotu, která není. Existují i varianty rozpoutání 3. světové války, ale zatím se takové ničení hodnot nikomu nehodí. Zřejmě byste šli, a rádi padnuli za Kellnera, Bakalu, Tykače, Standu Grosse, Babiše, Schwarzenberga, Kalouska, Severu, Kasala, Parkanovou, Sobotku, Škromacha, Zaorálka, Klause, Macha, Zemana, Dlouhého, Oulického, aj. Během válečného ryku vítězí výhradně bankéři a váleční spekulanti. Idealisté zůstávají na frontě, pragmatici si lebedí v zázemí a bohatnou.

Lidé začínají horlit po zlatu, neboť se obávají, že papírové peníze, nekryté peníze, budou prostě bezcenné. V určitém bodě už nebude možno kupovat žádné zlato prostřednictvím jakékoli ceny nekryté měny. Hlavou je Vatikán a Jezuité, protože Bank of America nevlastní Vatikán, ale Jezuité, a všechyn IRS peníze tečou k nim. Více zde http://www.osud.cz/whistleblowerka-ze-svetove-banky-vsechny-meny-sveta-stoji-jiz-jen-tesne-pred-zhroucenim

 1. Chcete vědět, jakým způsobem z Vás centrální bankéři tahají peníze? Prozradím Vám to. Máme sklon trvat na nominální hodnotě peněz (číslo na bankovce), ale nikoliv na tom, co si je za ně možné reálně koupit (reálná výše platu). Při přepočtu lze dělat různá kouzla se spotřebním košem, takže při statistickém údaji reálné kupní síly je možné provádět krásná kouzla. Prostě do spotřebního koše dáme méně brambor, ale více diamantů.

Vezměte si příklad. Budeme z Vás potřebovat vytáhnout každý rok 2 % na dluhovou službu státního dluhu. Prostě ty úroky ze sekyry zaťaté bratrem Kalouskem. Buď Vám každému 2% vezmeme (snížíme mzdy o 2% nebo zvýšíme daně o 2 %). Začali byste řvát jako tuři a chtěli nás věšet po kandelábrech. Tak to uděláme jinak. Zvýšíme Vám o 2% platy (tedy neuděláme nic, počkáme, o kolik se průměru zvednou platy a pak to zvýšení vyhlásíme za cíl) a inflaci necháme  4%. Vy nás budete chválit za 2% zvýšení a přitom Vás reálně o 2% obereme a o 4% snížíme dluh státu, pokud je v měně ČR. Proto také nebudeme zavádět euro dříve, dokud velkou většinu státních dluhopisů nenakoupí penzijní fondy s Vašimi naspořenými penězi. A pak spustíme nějaký restart systému typu měny, hyperinflace nebo války, ještě přesně nevíme, kterou variantu si vybereme. V každém případě je drsná pravda jednoduchá. Spoříte si na důchod a čekáte, že za 20-30 let budete mít peníze? Nebudete mít nic, všechny Vaše úspory spotřebujeme. Své peníze, které si v dobré víře spoříte na důchod, už nikdy neuvidíte, sežere Vám je inflace a poplatky správců fondů.

 

Úplně poslední zpráva je, že totéž mají v programu všechny další strany. Některé jevy a jejich řešení jsou globální a s tím nic nenaděláte v takové tečce na mapě, kterou ČR bezesporu je. Kradou všechny strany a všichni politici, protože už dávno všechny tři pilíře demokracie (moc zákonodárnou, soudní a výkonnou) včetně hlídacích psů demokracie (média) ovládá jedna a tatáž skupina lidí. Nejhorší by bylo, kdybychom zavedli přímou odvolatelnost politiků, soudců, ministrů, ředitelů státních podniků a členů jejich dozorčích rad a jiných neodvolatelných voliči kdykoliv v průběhu volebního období. To bychom totiž museli dbát, abychom měli pod palcem média a jejich prostřednictvím likvidovali nepohodlné osoby. Na to stačí otištěná polopravda patřičně upravená. Lidé totiž mají tendenci přeceňovat tištěnou informaci (musí to být pravda, když to psali i v novinách), i když příklad Karla Schwarzenberga ukazuje, že tomu tak vždy úplně není. Ta jednotná mediální masáž byla nádhera! Ukázkový příklad skvěle marketingově provedené práce! No nic, to si budeme muset ještě zanalyzovat.

 

Nové myšlenky od nás nečekejte, budeme se držet starých osvědčených témat, dokud nám všichni voliči nezdrhnou nebo nevymřou. My jsme totiž nepoučitelní. Za neúspěch se popravuje,a v  nejhorším to uděláme jako Kuba z ODS na začátku volební kampaně. Prohlásíme, že je důležité, aby vyhrála levice (a nedodáme, že my sami očekáváme volební výprask), a pak to prohlásíme za krásný volební úspěch, který byl naším cílem hned od začátku. Co na tom, že sami zahyneme, když nevyhraje pravice!.

 

Všem voličům děkuji, že každé 4  roky skáčou na špek politikům. Nemusíte si to vyčítat, ostatní strany se chovají úplně stejně. Tak za 4 roky přijďte zase k volbám! A kdybyste byli se stávajícím volebním výsledkem opravdu hodně nespokojeni, rituálně popravíme předsedu a nastrčíme jiného maskota v obleku. Je totiž úplně jedno, kterého. Nějakého vybereme, v nejhorším případě namátkou.

Hezký den všem voličům!

Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

75 reakcí na Příčiny volebního neúspěchu ČSSD ve volbách 25. a 26.10.2013

 1. Narcis napsal:

  Hezký guláš. Třeba to ostatní diskutující přetřídí a přeformulují:
  1) co dělá ČSSD špatně ve volbách,
  2) co zločinného je odhodlána dělat po neúspěšných volbách,
  3) jak jí v tom ostatní strany (taky ČSSD jen s jiným názvem) do roztrhání těla budou pomáhat.

  Doporučuji tedy do urny hodit náhodně vybraný lístek. Ať mají všechny strany stejně a ať jim za 4 roky můžeme nadávat rovným dílem.

  Ale stejně si myslím, že ať vyhraje kterákoli strana, na konci volebního období budeme v průměru bohatší a budeme se mít lépe (budeme si víc užívat).

 2. karel_p napsal:

  … a proto volím KSČM

  • vonrammstein napsal:

   Tím bych se moc nechlubil.

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

    Volím KSČM taky, nechlubím se tím, ani se za to nestydím.
    Jinak článek jsem dočetl do 1/3, potom jsem to vzdal.

    • vonrammstein napsal:

     Já to dočetl celý, není to špatný. Trochu laciný, ale ne špatný. U voličů KSČM předpokládám přinejmenším ztrátu soudnosti. To v tom lepším případě. V tom horším bych mluvil o inteligenci a sklonu ke zločinnému chování. Ale Vás konkrétně z toho nepodezírám.

     • Narcis napsal:

      Volba KSČM je naprosto pragmatické rozhodnutí v zájmu realizace programu ČSSD, jak už je někde jinde v diskusi uvedeno. Jejich programy se překrývají minimálně z 80 %. Bude-li mít ČSSD možnost uzavřít vládní koalici s jinými stranami, ráda to udělá (a pravice a média ji k tomu budou naprosto nevybíravě nutit), ale oželí kvůli tomu velkou část svého programu. KSČM po volbách nechystá žádnou revoluci: nejsou k tomu podmínky; nikdo neví jaký cíl by taková revoluce měla mít; stranu vedou pragmatici. V případě vládní koalice by přispěla k obnově fungování státu (viz Ústecký kraj), v případě menšinové vlády alespoň k důslednějšímu plnění programu ČSSD.

     • vonrammstein napsal:

      Pragmatické možná. Amorální a trestuhodné zcela jistě.
      Nejde o revoluci, jde o princip.

     • est napsal:

      vonrammstein: zdá se, že máte v kapse morální a funkční alternativu.

     • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

      Ramy, s těmi apely morálními a odsudky odkazujícími na inteligenci voličů KSČM jste vedle jak ta jedle.
      Jak může morální a inteligentní člověk volit strany, které odsouhlasily proti vůli 80 % občanů církevní restituce například. Ve prospěch totalitní organizace, která se podílela po staletí na poněmčování českého národa a jeho podřizování cizím mocnostem ?

     • vonrammstein napsal:

      Est: Mám. Jen nemám dost lidí k realizaci.
      Laco: S tímhle „argumentem“ u mě jako u katolíka nepochodíte. Přičemž nezpochybňuju fakt, že neměly být provedeny formou frontálního útoku a měly být přesně a doloženě vyčísleny, kus od kusu.
      A já tyhle strany ostatně nevolím. Já už asi vůbec nebudu volit. Volit se dá z něčeho nebo mezi něčím a něčím jiným. Vzhledem k tomu, že neuznávám existenci menšího zla, nemám si z čeho vybrat.
      A nejsem vedle. Jistěže komunisty volí i inteligentní lidi. Ale pak je čas se ptát, v kterých místech přesně mají frakturu charakteru.

    • Gerd napsal:

     Nu, některé věci se týkají globálního kapitálu a třeba by mnohým otevřely oči.

 3. Carlos V. napsal:

  Moc pěkná analýza ČSSD – i celé politické scény 🙂

  Jen Gerde počítejte s řádnými šťouchy za neuvědomělost, podporu většího zla popsáním zla menšího, neuvědomělost ve smyslu „Kdo nejde s námi“, pro i někoho defétismus, ba z hlediska politické orientace přímo individualistické a dekadentní dada.

  Ale to Vy počítáte 😉

 4. Bob napsal:

  Mě se líbí, jak všichni „odborníci“ vykládají o krátké volební kampani.
  Pro ČSSD platí opak. Čím delší, tím pro ni hůře.
  A to nevíme, zda se nelíhne někde nějaká Kubiceho zpráva.

 5. Řezníček z Brna napsal:

  Koho mám ale volit, pokud jsem levicový volič? Poraďte! Zbývá mě pouze nejmenší zlo – ČSSD. Jinou volbu nevidím, budu jim to muset hodit.

  • zemedelec napsal:

   Pane Řezníček.
   Přesně.
   Vidím to podobně,zase menší zlo a aby to neměl Zeman zas tak jednoduché.
   V takovém případě by musel opravdu pracovat ve prospěch státu,kdyby byl postrkován ČSSD.Na Gerdův traktát,jenom tolik,nepovažuji ho za rozložení ČSSD,na kterém se pracuje z více stran.

 6. tresen napsal:

  No tak dobrá, Gerde. Přemluvil jste mě.

 7. Hudec napsal:

  Sakra, Gerde, z Vás to vytrysklo!
  Celkem vtipné, řekl bych, a ve většině ohledů žel pravdivé či pravdě se blížící po odečtení jistého nadsázkového koeficientu.
  Jen drobný doplněk k bodu 13. 24 (nějak se Vám ta imatrikulace motá) – za koho bychom rádi padli. Ať čtu jak čtu, nějak Vám z toho vypadl humanitární bombarďák Havel, jaksi in memoriam.
  A tak tedy vpřed za Havla a jeho Lucernu!
  P.S.: Pracoval jsem pro Chemapol, tak vím přesně proč.

  • Gerd napsal:

   Na slavného Václava Havla jsem prachsprostě zapomněl. Světská sláva, polní tráva. Ale svůj pověstný polibek smrti posílá i ze záhrobí, jen opět Straně Zelených.

  • Gerd napsal:

   Ještě k tomu popletení bodů, k tomu došlo při kopírování textu, v původním příspěvku bylo zcela jinak. 🙂

 8. Jan Čermák napsal:

  To jsme celí my, dopředu hledáme příčiny neúspěchu.
  Ne bude to úspěch! Jestli ne ,musím nad spoluobčany obrazně zlomit hůl.
  Dlužím odpověď xaverovi z předevčera, a myslím, že to je přesné i na dnešek. Intelektuálně si tu hrajeme s kapitalismem, socialismem a jinými ismy, nadáváme na system a máme pravdu… To je ten Marx. Ale jestli chceme v reálu něco dělat nemůžeme jít k Auroře, musíme dělat malé věci, jak to chtěl Čapek, třeba zavést Tobinovu daň, nebo u nás progresivní zdanění znovuzavést , zfunkčnit opět úřady práce, něco dělat se školstvím…. Žádný mesiáš nebude.
  A proto je třeba volit ČSSD. Letos určitě. Kdo to neudělá , dělá zlou službu naší zemi. Aspoň já to tak vidím.

  • robe napsal:

   až k tomu čapkovi to úplně podepisuji… a za ním mi přijde že uvádíte opět věci mimo dosah jednotlivce, tedy vedoucí k tomu hádání o -ismy…

 9. Martin V. napsal:

  Hmh. Prvních 6-7 bodů cca odpovídá slibovanému obsahu a je to trefné i vtipné. Bohužel i očekávatelné. (Že se opakuji, ale pro ustavení nepravicové vlády bude skutečně třeba, aby ČSSD měla 85+ poslanců. Jinak lze čekat další volby v termínu původně řádném.) Další body kromě zmateného číslování nabízejí něco mezi již zmíněným gulášem a dortem od pejska a kočičky. Ne že by ty informace a názory nebyly zajímavé, ale zasloužily by si spíš další článek s trochu jiným uvozením.
  A nakonec – od jiného autora na jiných webech bych za podobně laděným článkem viděl cíle:
  1) aby čtenář (potenciální volič ČSSD) znechuceně nešel k volbám vůbec
  2) aby se čtenář (potenciální volič ČSSD) na…míchl natolik, že to hodí KSČM
  3) aby čtenář (volič středový nerozhodnutý, nezavrhující ani ČSSD) hodil do pytle ke Kalouskovi, Nečasovi, Kubovi, Pekárkovi, Parkanové, Drábkovi, Bémovi, Bendlovi a Bendovi i celou ČSSD a šel to hodit neposkvrněnému a makajícímu Babišovi (majícímu za cíl zamezit vládě levice – tož s kým on chudák může vládnout, když nedosáhl na 50,1%?)

  • robe napsal:

   „Prvních 6-7 bodů cca odpovídá slibovanému obsahu a je to trefné i vtipné…..
   Ne že by ty informace a názory nebyly zajímavé, ale zasloužily by si spíš další článek s trochu jiným uvozením.“

   souhlas.

 10. Jos napsal:

  Gerde, koukám, že jste se učil agitaci u ČT. Ony ty strany na pravici a na levici fakt nejsou stejné, byť se nám to implicitně snažíte nabulíkovat. Ale třeba se vám to povede a Kalousek se vrátí. To se určitě budeme všichni „radovat“.

  • Gerd napsal:

   Nemůžete nám přát tak krutý osud, jako je návrat Kalouska! Proč si raději nepřejete nějaké menší zlo, třeba Stalina, Hitlera, nebo Gottwalda, ale ausgerecht Kalouska? To je nepřiměřeně krutý trest za všechny naše (i dosud nespáchané) hříchy!

 11. Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

  Gerd ještě neprozradil, co že vyšpiónoval kpt. Minařík ve věci, jak že může ČSSD dosáhnout v příštích volbách volební úspěch = tj. sestavit vládu.

  Je to prosté říká Minařík. Platí pouze jedna jednoduchá podmínka a jedna subpodmínka.

  Podmínka zní :
  součet křesel v Parlamentu za ČSSD + KSČM musí být větší než 100.

  Subpodmínka zní :
  ČSSD se nesmí zprotivit KSČM, tak, že podpora byť menšinové vlády ČSSD nebude pro KSČM přijatelná. Například tak, že v ČSSD převládnou hlasy Dienstbierovců, kámošů a podporovatelů Schwarzenberga.

  Hry na lepší ČSSD, pokud v ní nebude bradavice, až bude slušná až, až, až….. jsou směšné. Platí tvrdá data. ČSSD bez KSČM nikdy neměla, nemá a nebude mít koaliční potenciál.
  Pro pravici z toho plyne, že různými pseudoprojekty, Unie sv., VV, ANO, Úsvity, atd. atd., je třeba levici odčerpat hlasy.

  Pro levici z toho plyne, že pokud chce levicový volič, aby vládla ČSSD a neodvázala se z řetězu, je třeba to hodit KSČM.

  • robe napsal:

   problém vaší úvahy je následující:

   aby došlo k naplnění subpodmínky 2, je zapotřebí aby posilovalo „zemanovské“ křídlo čssd. tím se tato stává méně volitelnou pro „střed“, který dá hlasy „pseudoprojektům“, a jste zase na začátku.

   tak mě z toho vychází že je to naopak, pokud převáží hlasy dienstbierovců, tak možná uteče část voličů k jiné levici, ale součet bude vyšší. tito k pravici neitečou ( maximálně nepůjdou volit).

  • Slim napsal:

   Komanči potřebují tolik křesel, aby je čsad nemohla obejít. Tedy mj. výrazně víc, než Hopka.
   Hádám 40-45.

  • Bouše napsal:

   Přesně tak. A také si myslím, že je škoda Paroubka. Důkaz : jeho masivní denunciace sdělovacími prostředky. A to doposud.

   • Martin V. napsal:

    No, škoda… On byl vynikající „krizový manažer“, dokázal ČSSD vtisknout nějaký tvar, jasně formulovat její názory, razantně říct, že při demokraticky zvolené většině v PS se nebude ohlížet na pištění ODS ani německých česky píšících žumpalistů (ano, to jsou jeho marťani) a během jednoho roku ztrojnásobit preference ČSSD. Jako bonus měl na své straně moment překvapení (kde ho ku*va ti za**aní socani ausgerechnet zrovna teď vyhrabali?) a zpočátku i Zemana, což bylo v roce 2005 pořád ještě významné. Po volbách 2006 se vrhnul do drobné opoziční práce a vytrvalým tlakem nakonec Topolánkův korupční slepenec shodil. Potud dobré. Pak ještě dokázal příkladným způsobem odstoupit po „nevýhře“ 2010. Nicméně pak už ho přerostlo jeho ego, se svým Lvem ubírá desetinky, možná celá procenta, téměř výhradně ČSSD a komu tím v posledku prospěje? No těm, s kterými 5 let urputně bojoval. A z tohoto pohledu to zas taková škoda není. Kdyby unesl pozici řadového poslance a člena, je dost možné, že by si na něj kolegové vzpomněli, až se nevýrazný Sobotka, neviditelný Hašek a sólista Dienstbier budou držet vzájemně v klinči, Zaorálek, maje na paměti Grosse, do čela nepůjde a Škromachovi to zakáže Zeman.

  • zdenekb napsal:

   Vcelku souhlasím, jen myslím, že jste tím Dienstbierem krapet posedlý. Připomenu, že si jako presidentský kandidát šel ke KSČM pro podporu, a tuším (ale nevím to jistě… to bych musel dohledat) že se vyjadřoval vcelku negativně i k bohumínskému usnesení. Z toho prvního (a myslím, že z obojího) se naše spravedlivé mediální trouby mohly málem pominout: „synáček disidenta a takový zakuklený komouš je to! Fuj!“

   • Laco Grőssling, zemaník a zemanista napsal:

    No hlavně ale neunesl porážku z prvního kola prezidentské volby a veřejně vyjádřil pro druhé kolo podporu Schwarzfajfkovi. Malý člověk.

    • zdenekb napsal:

     Stejně tak se to dá brát jako vyjádření člověka, který nehledí prvotně na svůj prospěch (ten mu to v rámci ČSSD plné zemaníků a zemanistů určitě nepřineslo). Malost vypadá jinak.

 12. Puck napsal:

  Vidíme také jeden z možných způsobů manipulace. Volby jsou k ničemu, hoďte si korunou. Anebo se k volbám neobtěžujte.

  Nejprve musíme rozdělit voličstvo na dvě části, levici a pravici, ať se nám to líbí, či ne. Která část má více výhod na své straně ? Výhod, které jsou nesporné ?
  1. Komu fandí média ? Nejen otevřeně, ale i skrytě, takovým nenápadným podsouváním myšlenek a postojů.
  2. Na čí straně je český kapitál, který byl povětšině získán podvody, krádežemi, záměrně nedokonalými zákony a jejich přílepky ? A třeba také neřešením zásadních hospodářských problémů.
  3. Dále je to zneužívání protikomunistické propagandy. Dost důležité, a zase záměrné, oslabování levice. I když je socialismus pro mladší voliče už dějinnou záležitostí, žádná pravicová strana neopomene zdůraznit, jaké hrůzy jsme u vlády jedné strany prožívali.
  Uvažte jednoduchý fakt. Kdo měl u sametové věk okolo 10 let, neměl přímou zkušenost s režimem, tedy takovou, aby se mohl správně a odpovědně rozhodnout. Volební právo je až od 18 let.
  Od revoluce uplynulo 24 let, a když přidáme oněch 10 let, máme tady skupinu voličů do věku 34 let, kteří nemohou posoudit totalitní minulost pomocí vlastní zkušenosti. Tady propaganda musí slavit úspěchy, i kdyby nechtěla. Na tyto voliče působí strašení návratem levicové totality bezesporu, přestože se, v současné době a v Česku, jedná o nesmysl.
  4. Komu prospívá drobení ? Rozprostření voličstva do co největšího počtu subjektů, které se do sněmovny protlačí? Je to jednoznačné oslabení levice! Po volbách se z předvolebních, mírně levicových a středových stran, stávají strany, kterým je bližší pravice. Zkušenosti dvou posledních parlamentních voleb to dokazují.
  Takže voliči, nedej se zblbnout, dvakrát snad stačilo ! 🙂

 13. český maloměšťák napsal:

  Hmmm….článek je málo ambiciozní, mohl si klidně dát název “ Na aktuální otázky Všehomíra vám dnes v několika odstavcích odpoví Gerd“. Ale vem to nešť. Respektive aby to ďas spral / a pak vypral a znovu rozcvěsil/…- protože jak reagovat na encyklopedický obsah ? Z kterého jako by tedy mělo vyplynout že ČSSD není Panenkou Marií ani Bořkem Řešitelem .
  No – není. Ale to nikdo. Není. Respektive každý není, k čertu s russellovskou logikou a verifikací pravdivostí výroků.
  Tak snad jen k tomu zlatu /“ kupujte zlato“ – tvrdil i jistý bloger na aktualně.cz, v době kdy bylo cca na 1750, když jsem oponoval, bylo mi až na výjímky spíláno, mimochodem ten bloger byl z firmy Colosseum a v závěru článku nikdy neuváděl , zda náhodou není v konfliktu zájmu – zda tedy on či jeho klienti mají otevřené pozice ve zlatě, či se je chystají v nejbližší době otevřít/, že tedy je na pořadě dne kupovat zlato :
  Goldman Sachs / to jsou ti dva, co umí prodat i prodělek – např. prodělek států…a vydělat na tom majlant /ho vidí střednědobě pod 1200 a možná i pod 1000 /čemuž až tak nerozumím, protože náklady na těžbu se pohybují údajně někde kolem 1 100, ale vem to nešť, možná mají soudruzi nové metody či bukaří nějaká moc extrovní naleziště, anebo pčičli na to, jak vyrobit kámen mudrců/. No a aby došlo i na ďasa – tak zde krátký soustružnický exkurs do zajištění se proti znehodnocení měny :

  http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2431708/430-za-10-let-ani-akcie-ani-obrazy-ani-zlato-ale.html

  Zkuste tedy raději navštěvovat autobazary – než banky, nebo kupujte sbírky poštovních známek /ty časem budou ještě cennější, protože budou mizet zcela – z důvodu neužitečnosti/, ale pozor na šejdíře, chce to trochu těmto artiklům rozumět…to už snad pak raději nějaký ten kvalitní chlast, tomu by snad měl rozumět každý Čech, Moravák či Slezan, ať už chodec – nebo řidič.
  Otázkou je, co v případě skutečné krize, to bývá nejlepším řešením přidat se k nejmocnější partě – a třeba i s holým zadkem, mocná parta si nakrade vždy, ale i chudák je pak pro takovou partu potenciální konkurencí při rabování – takže pozor, učit se lézt do zadku už nyní – těžko na cvičišti, lehko na bojišti !!! Ale vůbec nejlepší strategií pak bude zřejmě možnost rychlého převodu aktiv do Švýcarska a příslušná letenka, Švýcarsko totiž nedobyl, respektive z jakýchsi mně stále záhadných nebo nedostuponých důvodů NECHTĚL dobýt – ani Hitler, oni už se všichni příslušní soudruzi postarají i dnes – aby ho nedobyla ani nějaká jiná, mocná, konkurenční parta.
  Nicméně pokud by se toto nepodařilo, či by nebylo co převést nebo by to nešlo dostatečně rychle anebo vás z letiště pošlou šupem dodom …tak pořád je lahev kořalky či vína mnohem lepším artiklem na zasmání než třeba čínský čajový servis nebo poštovní známka, to snad uzná každý – i filatelista abstinent.

  P.S. Prosím snad ani na můj komentář nereagujte, byl napsán jen z čirého zoufalství , kdy si autor nevěděl rady , zda má článek obdivovat či mu spílat….navíc je venku psí počasí …a k tomu ještě dnes zasedá FED…a ČEZ se ne a ne vrátit před dividendový stav….zítra si asi zajdu k zubaři, ať to má kompletní glanc.
  Děkuji za pochopení.

  • Narcis napsal:

   Místo zlata a ojetin (nemám na ně dost) bych volil spíš zasadit ovocný strom. Desetiletý výnos z ořešáku, hrušně či meruňky je rozhodně násobně vyšší, volatilita malá, riziko znehodnocení rovněž. A něco jde dál zhodnotit vypálením.

   • český maloměšťák napsal:

    Narcis
    To je pravda. A navíc můžete partě, která vaši palírnu přepadne – s cílem zmocnit se vašich aktiv, nalít na uvítanou pančovaného -. metylalkoholu. Poté dolévat zase a jen meťák. Pokud v ní / v partě/nebudou žádní abstinenti, máte v rukou další velmi účinnou zbraň, navíc zbraň , kterou každý / až na ty zatracené abstinenty/ rád a dobrovolně namíří proti sobě. Pak stačí už jen mít po ruce zdatného čeledína, který zvládne vykopat tak dva hroby za šichtu a směnit na nedělním trhu šatstvo a obuv za kvas , popř. za ovoce – a jste rázem majitelem podniku, který nemůže prodělat – téměř za žádných okolností.
    Ve vašem zájmu /“ těžko na cvičišti, lehko na bojišti“/ tedy je, abyste jiř dnes bojoval proti všem náznakům ochoty či snahy jedinců a populace abstinovat.

    P.S. Kolik se vůbec smí legálně vypálit, ve vlastní palírně ? Piva si mohu navařit 200 l na osobu a rok , ale jak je tomu s šnapsem ? Abych nemusel danit ?
    Tuším, že to je zatím suchánek, ne ?
    To se změní, v skutečné krizi se nikdo nebude zaobírat tím, „jak legálně“ – ale jen „kolik“ a “ za kolik“.

 14. trubač napsal:

  I já si myslím, že stahujete kalhoty, když brod je ještě daleko.
  Že občané jsou s to volit proti médiím, to už prokázali.
  Záleží na tom, kolik jich přijde v menších městech, Praha je ztracená, tam budou volit Karly, i kdyby jim Kalousek ukradl poslední trenky.
  U nás ve vísce, kde chodí pravidelně volit 80% je to jasné ČSSD, KSČM,něco málo Zemanovci, Topka pár hlasů, nějaký podnikatel a mladežník mezi námi také je, zelenáčům z Prahy nikdo nevěří a ODS? no takhle blbej tu opravdu není nikdo. Ještě možné dostane něco lidovec, ale po círk. restitucích se od nich babičky dost odklonily.
  Jenže pravda, že z vesnice, kde je 100 voličů se odhady pro republiku dělat nedají.

 15. XY napsal:

  Uff. Včera tady plácal Hladis o Velké Moravě – pro jistotu nekomentovatelně – dnes zase toto. No dobře. Každý máme nějaké ty můry, někteří je holt sdělují písemně.
  Tak nic.

 16. Skogen napsal:

  Netvrdím, že autor nemá pravdu, ale…

  Je to takové to klasické: „Tondo, nehoň se jak blbej, vždyť ty stejně nevyhraješ…“ 😉

 17. jsk napsal:

  JSme úplně v p*** a vy si tu stěžjete, že ČSSD není dokonalá strana dle vašich představ. Ten luxus si dovolit nikdo rozumný nemůže!! Ano, ČSSD je špatná volba, ale 1000x lepší než ODSTOP099 nebo Okamura/Babiš apod.
  Pokud jde o solární boom, ČSSD navrhla daleko menší dotace než jsou nyní, to až Topolánek s Kalouskem..

  • Martin V. napsal:

   Tak nějak. Na poslední barikádě není prostor se vzájemně pucovat za nedopnuté knoflíky.

  • Skogen napsal:

   Plně sdílím Váš názor. Demotivování k volbě podle praktických ohledů mne nikdy nepřestane fascinovat.

 18. anita napsal:

  Gerde,
  hezky s nadsázkou, jste sepsal všechny nešvary, které známe a tedy zdá se, že jsou velmi těžce napravitelné. Z vašeho pohledu, budou se v každém případě, ještě více prohlubovat. Jisté je, někdy, méně znamená více.

  Osobně mám ráda sarkazmus, ale musí ponechat čtenáře v optimistické náladě, nikoliv ho zdeptat natolik, že padne do chmury z beznaděje. Někdo v komentáři to tu napsal, voliče zažene k pasivitě. Je škoda, že jste popsal příčiny i následky, ale závěrem nedal naději.

  Například, že pokud si zvolí rozhodnutý potencionální volič ČSSD ji volit, že tím jeho aktivita nekončí. Naopak začíná, tedy každý musí, po celé volební období se naučit odevzdaně nepřijímat a nehledat všechny ty nešvary, které si uzurpují, jejich zvolení poslanci. Začít je sledovat a honit, bombardovat a dát jim najevo, že oni jsou ti, kteří požívají z peněz občanů a proto budou za tyto peníze, jejich plat pracovat.

  Každý občan, který si zvolí svého poslance, měl by ho znát nebo se s ním seznámit. Začít tím, že se každý k takovému poslanci přihlásí, projeví mu radost a důvěru, poděkuje a hlavně naznačí, slušnou formou – Já jsem tady a budu si tě hlídat – vytvářet tlak . Dát poslanci vědět, že má nad sebou kontrolu a tudíž musí pracovat. V jednom z článků na konci loňského roku, jsem dala odkaz, kde si i mimo jiné aktivity, tu jeho činnost může sám občan hlídat.

  • český maloměšťák napsal:

   Nic takového, jako je “ můj /váš, její, oného, oné, onoho, jejich, náš…/ poslanec“ neexistuje. Máte pouze možnost buď být „svůj“ poslanec , kdy sama kandidujete, anebo se probírat seznamy, které vám sesmolily k potěše ducha a zabíjení nudy různé stranické mafie.
   Pokud by byl poslanec “ můj“ /váš, oné…atd./, tak by bylo možné ho agregátem oněch
   “ mojich“ / vašich atd/ hlasů odvolat, za jistých okolností.
   Vy ale nemáte ani nic takového, elementárního – k dispozici.
   Jen se díváte, takovou či onakou měrou sice můžete poukazovat na to či ono, ale jak vidno z reality, tak dokonce ani trestní stáhání či uvalení vazby a odchod do výkonu trestu neznamená nic tak vážného, aby takový “ váš“ poslanec nemohl dále poslancovat, můžete nad tím kroutit hlavou, můžete se vztekat, můžete nadávat, můžete třeba i lát takovému poslanci do grázlů. ničemů atd…ale to je asi tak jediné /kromě poukazování na to či ono/. co s tím můžete v samotném důsledku udělat.

   Ale i tak je lepší volit…než nevolit. To už bychom se mohli rovnou nechat vypustit do volné přírody.

   Mějte se, za obec maloměšťáckou pak slibuji, že budeme vždy volit tak, aby z toho měly radost naše dcery, respektive jejich věna.

  • Petens napsal:

   Vaše představa o voliči je dost naivní. Zkuste to skutečně dělat 2-3 volební období, zkuste mi být příkladem a pak se s vámi o tom bude mít cenu bavit a budu zvědav na vaše zážitky a zkušenosti s tímto.
   Ale takto, na první pohled, podle toho jak znám lidi a systém, to vnímám tak, že jste „nakažena“ názory, které mě mají přesvědčit, abych na sebe převzal vinu za jejich činy.

   Problémy:
   1) Lidi obecně nemají zájem vkládat do politiky tolik osobní energie, není to pro ně přirozené (jsou samozřejmě výjimky)
   2) Lidi na tohle nemají čas
   3) I kdyby to dost lidi dělalo, tak za hodně úsilí mají šanci dosáhnout minimální efekt, protože podle zákonů platných v Česku, si politik může po zvolení do sněmovny dělat 4 roky skoro co chce a volič je naprosto bezmocný.

   Efektivnější by bylo zajistit rozumný zákon o referendu, změnit volební systém ze , stranického na osobní, zajistit odvolatelnost zvolených politiků, atd …

   • anita napsal:

    český maloměšťák , Petens
    Skepticizmus, to je to, co z vás cítím, bohužel je to nejhorší, na co naši politici sází. Jistě pokud si přeji změnu volebního systému a hlavně odvolatelnost politiků, musím proto něco udělat. Tedy není nic nejjednoduššího než tlačit na poslance, oni sami nebudou nikdy mít takový zájem, ale tlakem ne jednoho, ale všech se dá alespoň rozpoznat, proč šli do politiky.
    Sama nic nezmůžu, to máte pravdu a lidi by si měli udělat ten čas, když si jej umí udělat na různých fórech a komentovat pasivně stav událostí. Jistě jsem v minulých volbách šlápla vedle, řekla bych přímo do měkkého a smradlavého. Poučila se a dnes vím, koho volit, kterého poslance podpořím, vlastně mu to dlužím. Před 40 lety, to byl nedosažitelný objekt pro mnohé ženy, před 20 lety jsem si řekla, kam se to tlačí, co on tam může? Docela jsem ho podezřívala, že je prospěchář, podotýkám, že není. V poslanecké sněmovně je už dost dlouho a dá se říct, že i řeže do opozice. Sice zatím marně, ale dnes je opět na kandidátce a vím, že určitě, zase bude poslancem zvolen, tentokrát má můj hlas, ale taky ho budu hlídat a určitě mu napíšu, možná i navštívím. Pokud jeho strana vyhraje ve volbách a ona vyhraje, tak ho lépe poznáte i vy, bude mít volnější ruce. Jde jen o to, sám sebe nabudit, rozhoupat a hlavně zahodit ostych a komunikovat.
    A co vy pánové, už máte rozhodnuto nebo jen výmluvy a nezájem.

    • český maloměšťák napsal:

     Anita
     Já zatím raději nikomu volat a nikoho navštěvovat nebudu, zatím je to všecko moc stranické, stádní a málo rozumové, zatím nejde o nalézání souhlasu , ale o spiknutí jedněch politiků proti druhým a obou pak společně proti lidem /neplést s LIDEM !!!/, respektive proti voličům. Ostatně ani jednoho takového politika tak moc dobře neznám a abych byl upřímný – tak ani netoužím znát…. stýkám se s lidma, co stojí mimo politku, s lidma, které politika neživí, to oni živí politiky.
     Výmluvy jsou docela účinnou obranou starších pánů před útoky mladých a všetečných žen a děvčat, to byste neměla odsuzovat, to jim berete jednu z posledních věcí, kteroui stále dobře vládnou !
     A zájem mám – například s Narcisem jsme zde probrali řadu docela dobrých opatření jak postupovat v opravdové krizi i toto je třeba probrat – připraveným patří budoucnost, i to je politika.

     Mějte se, jdu se kouknout na jednu varnu /piva, ne pervitinu !!!/.

    • zemedelec napsal:

     Paní Anita.
     Je to Vaše rozhodnutí volit KSČM.Nechci Vám to ani rozmlouvat.
     Skutečně,tohle málokdo čekal,že lidi budou volit komunisti.

     • anita napsal:

      No to snad nemyslíte vážně, čím jsem vás zmátla ? Aha,asi před 40- ti lety,……. to byl student, kde se snoubil hezoun a inteligence, žádná politika v tom ještě nebyla 😉 , nic méně nejsou to pro mě atributy, proč bych ho měla volit. Zestárnul, zpupkovatěl, ale rozumu je stále svěžího a názory při interpelacích lahodily mému sluchu 🙂
      KSČM určitě volit nebudu, to bych raději nešla k volbám

  • Gerd napsal:

   Anito,
   naději bychom měli, kdyby byla možná odvolatelnost poslanců i v průběhu volebního období. A ta není. Tak není ani naděje. 😦

   • anita napsal:

    Snížení poslanecké imunity a odvolatelnost nejen poslanců, ba i dokonce finanční tresty, to je neustále moje přání, několikrát jsem to psala, ale je to marný, marný, pokud lidi nezačnou vyvíjet tlak. Možná se to nepovede nyní, ale v příští kampani by to mohl být volební trhák. Škoda, že jen trhák 😦 Řešení se nabízí, sepsat výzvu každé straně, zda-li by nechtěli si dát do programu nyní ve zkrácené kampani a pak být i pod kontrolou, jestli dodržely, bylo by hezké, kdyby všechny, to tam měly, jako bod číslo jedna

 19. Šims. napsal:

  Gerde, sice jste udělal velmi obsáhlou a až zcela vyčerpávající analýzu, ale myslím si, že něčeho takového není součassná ČSSD pod vedením obou chlapců z Moravy mocná. Takže jste si dal práci, která v řadách sociální demokracie nemůže vzniknout, zkrátka na toto hoši zatím nemají, jsou do sebe příliš zahledění a to je bude stát „vítězství“.

  • Gerd napsal:

   Šims,
   já vím, ale co dělat, když mně to není úplně jedno? A hlasovat nohama ještě nechci.

 20. Rošádek napsal:

  Když jsem viděl provokativní nadpis dnešního článku, položil jsem si nejprve otázku: Čeho chce autor dosáhnout? Jedna možnost by totiž byla, že by chtěl burcovat a apelovat, aby přesně k tomu, co popisuje nedošlo, aby tedy nikdo žádnou řeč na téma „Příčiny neúspěchu ČSSD“ držet nemusel. Něco jako: „Vzpamatujte se, nebo to dopadne takto“.
  Nicméně po letmém přelétnutí článku si myslím, že to tak není. Autor chce, aby to tak dopadlo, a těší se na to. Jeho článek je agitkou ve smyslu „nevolte ČSSD“. Jestli se mýlím, tak se omlouvám.
  Nicméně by mě docela zajímalo, která že strana nalezla milost a zalíbení v autorových očích. Která strana nejenže nemá žádné z popisovaných nectností, ale je tak dobrá, že ji autor doporučuje volit.
  Jinými slovy: odkud vítr vane?

  • náhodný napsal:

   Z Babišova…

  • est napsal:

   Nevane 🙂 Přečtěte si poslední odstavec.

  • Gerd napsal:

   Babiše určitě ne, to je stjené, jako zvolit Kalouska. Řekněme, že před volbami jsou politici citlivější k náladám veřejnosti, a třeba si některý vnímavější všimne, že jedou pořád ve stejných kolejích. A budete se divit, možná přes všechny výtky dám hlas ČSSD. Nejsou mně sympatičtí, ale představují menší zlo než jakákoliv jiná alternativa. Jen by mohli trochu přemýšlet, to nějka nedělají a dělat nebudou.

 21. Admirál napsal:

  Za nápad zřídit státní komerční banku má u mne ČSSD bod. To samé provést v distribuci léků a všude tam, kde nám vznikají skryté kartely. Ještě tak vice zdanit nadstátní společnosti (jako v Maďarsku).

  Financovat systém musí ti, kdo z něj profitují.

  Postátnit rozvody vody a energií.

  ČSSD se prostě musí vydat proti větru.

  Samozřejmě paktování se s TOP je krvesmistvo. Pokud se ČSSD sebedefinuje jako levicová strna, měla by se připravovat na spolupráci na levici a ne jít na ruku rozpočtovým odpovědníkum, jak to předvedla v Praze. Eklhaft.

  Rozumný volič, který chce změnu, musí volit tak, aby k povolební spolupráci ČSSD s TOP nemohlo dojít.

  Jak? To nám přece radí média,pan Hvížďala, pan Pehe, paní Šauerová, Urban, je toho plná MF, Lidovky.

  Stačí jen obrátit znaménko a máte to.

  • zemedelec napsal:

   Pane Admirál.
   Naprosto souhlasím.
   Dokonce už zaznívají hlasy zestátnit OKD.Nejsem takoví znalec, ale podíval bych se do Anglie,jak to potom napravovali po privatizaci Tacherové.

 22. táta napsal:

  GERDE
  co napsat sem na rozpacích je tam plno pravdy ale zároven plno blábolů, celkem nechápu proč to vzniklo,za jakým učelem,když by to napsal někdo jiný třeba Yosif K CHÁPAL BYCH TO.

  co tedy aspon to kdyby tam zaznělo,takto je to promě naprosto nepochopitelné nebot VÁS POVAŽUJI za to lepší co je na internetu………..toto je křeč……….nezlobte se a nahrává to spíše tomu horšímu co u nás je………….ANO čssd je pro mnohé těžko volitelná,přesto pro lidi co uznávaj hodnoty jako já a hlavně vo tady vládlo 7 let………….takový člověk nemá jinou volbu než to DÁT KSČ NEBO ČSSD…………JÁ ksč pořád ne……….ona kritika je namístě ale musí myt nákej závěr bohužel je to promě jako by to napsal právě Yosif K proto že tam chybí to něčím uzavřít co tedy………..bez tohoje to jen plivanec bez smyslu

  • Gerd napsal:

   táto,
   je to záměrně k zamyšlení, a závěr si musí každý člověk udělat sám svůj vlastní. Nikoho nechci ovlivňovat. Když budete přemýšlet nad nectnostmi připsanými ČSSD, zjistíte, že velkou většinu z nich mají i ostatní strany. Houfně nahánějí voliče a lžou v předvolebním boji.
   Volte, koho chcete, ale nečekejte spasitele, který šmahem vyřeší všechny problémy. Nemůže.

 23. Gerd napsal:

  Hlas můj je hlasem volajícího na poušti. 🙂 A ti bývají někdy nepochopení, někdy považováni za pomatené mystiky, jindy rovnou za blázny. V každém případě se ještě nikdy a nikde volající na poušti nedočkal vděku. 🙂

  • anita napsal:

   Tohle, si budu pamatovat, je to hezké, i když zase, z toho čouhá beznaděj 😀

   • Narcis napsal:

    Anito,
    pokrok se nedá zastavit a beznaděj je třeba odvrhnout. Dnes můžete kdekoli na poušti volat přinejmenším pomocí satelitního telefonu. Většina volání směřuje k osobám blízkým a je tedy určitě přijímána s vděčností.

    (Omlouvám se za neúctu k historickému kontextu této slovní vazby.)

 24. dreamer napsal:

  Proč stručně nenapsat pravičaci hoďte to Babišovi, levičaci komančum…aj tak nikoho lepšího nemáme

  • Narcis napsal:

   Snílku (nebo blouznivče?), hlasy pro Babiše budou ztracené, pokud nezíská aspoň čtvrtinu mandátů a nebude mít hlavní slovo při sestavování vlády. Jen tak může řídit stát jako firmu. Ale takový volební zisk je naprosto nepravděpodobný.

   Jeho volební program není zaměřen na hájení zájmů nějaké části společnosti, tedy ani pravice, což by bylo možné i v opozici. Buď sestaví vládu a může plnit své volební sliby, nebo ji nebude sestavovat, a pak nemůže plnit vůbec nic. Podobně je to s Okamurou. Pravice by měla volit spíš ODS nebo TOP09, i s vědomím, že budou dlouho v opozici.

Komentáře nejsou povoleny.