Z voliče musí jít autorita


napsal Vidlák

a to je druhá rada, kterou jako Vidlák umím dát. Moje teta uspěla v jedněch komunálních volbách a najednou se stala starostkou. Byla to prý velmi zajímavá zkušenost. Především proto, že nikdy neměla na stole žádnou stížnost, ani žádný návrh, dokud něco nevymyslela sama. Pak to nechala opřipomínkovat, prohlasovat a začalo se to realizovat. Pic a najednou každý věděl, jak to dělat lépe, najednou se vyrojilo třicet protinávrhů a padesát stížností. Nejhorší na tom bylo, že mezi těmi stížnostmi bylo asi pět lepších nápadů, než měla ona sama. Předtím, když se to půl roku nechalo vyvěšené a udělalo se několik diskusí na toto téma, tak to nikoho nezajímalo.

Takhle to u nás děláme. V hospodě víme všichni, jak to dělat líp a kupodivu v mnoha případech opravdu víme, jak by se to dělalo líp, ale na vládu se nic podobného nedostane. Kandidáti na poslance a lídři jednotlivých krajů rozhodně nejsou zavaleni poštou a už vůbec ne tou mailovou, cože to je vlastně za program a co milý kandidát udělá, když se bude hlasovat o tom, či o tom. Volbami pak zpravidla projdou takoví, jejichž předpoklady je pro funkci poslance naprosto diskvalifikují a navíc jim skoro nikdo neposílá ani rady ani stížnosti. Schválně, kdo z vás ví, jací poslanci byli zvoleni za jeho kraj a který že poslanec vaší oblíbené strany uspěl právě v jeho volebním okrsku? Běžný volič zná jen Sobotku nebo Kalouska.
Pořád čekám, kdy se před volbami objeví blogy a články o tom, že nemáme volit toho nebo toho, protože pisatel mu psal dopis či stížnost a on se neobtěžoval odpovědět. Pořád čekám, kdy se dozvím v komentářích oficiálních článků osobní zkušenosti s daným kandidátem na poslance, ale je jich jako šafránu…
Oni to totiž dělají správně… ucházejí se o hlas stáda, které je ani nezná jménem, s nikým se pořádně nepotkali, skoro nikdo jim nepíše, skoro nikdo se o ně nezajímá, tak proč by proboha měli něco dělat pro lidi? A hlavně pro jaké lidi? Ty kteří si nestěžují, které to vlastně nezajímá, kteří budou nadávat, ať udělají cokoliv? Tohle by zdemoralizovalo i anděla Páně natož pak běžného nenažraného českého kariéristu.
Nemáme tu žádnou demokracii, protože zpravidla vůbec nevíme, kteří jsou ti naši poslanci a na které se můžeme (a dokonce máme) obrátit. Známe pár lídrů… jako kdysi Jakeše a Husáka, ale běžné členy tehdejšího parlamentu také nikdo neznal. Dodnes to není jinak.
Místo, abychom volili lidi, volíme myšlenky a hesla, která jsou od začátku jen „pí ár“ a nikdo je nemyslí vážně.
Co takhle si z nabídky stran vybrat tu srdci nejbližší, podívat se na mailové adresy jednotlivých lídrů a napsat jim dopis o nějakém nešvaru? A oznámit jim, že pokud neodpoví a nenavrhnou řešení, tak to hodíte někomu, kdo odpoví a bude se zajímat? Celkem rychle se to vytříbí.
Já už mám obmailovanou půlku kandidátů Jihomoravského kraje. Mám teď moc pěkný nešvar – mému tchánovi se za volantem udělalo nevolno, bál se infarktu a dojel pomalu do nemocnice. Tam ho hned položili na postel a už ho nepustili ani na chodbu. Jeho auto zatím stálo na placeném nemocničním parkovišti aniž by ho mohl přeparkovat a pak se mu pokusili celé parkovné naúčtovat. Tohle si prostě vychutnávám. Už mi dokonce i odpověděli, že je to tak v pořádku… to si buďte jisti, že někoho takového nezvolím, ani kdyby mluvil jazyky andělskými a byl to člen mé oblíbené partaje. Soc dem se mi bohužel zatím ukazuje jako dost mizerná varianta.
V našem Vidlákově zase bedlivě sleduju, kdo hlasuje pro zdražení vodného, kdo hlasuje pro privatizaci těch pár posledních veřejných budov a kdo zvedá ceny za komunální odpad. Ti to mají spočítané a udělám všechno pro to, aby je nevolil ani nikdo jiný z vidlácké rodiny. Ostatně Vlk cosi podobného radil ostravským fanouškům Baníku.
Co budu dlouze plkat, pokud nebudeme kandidáty otravovat ve dne v noci, pokud je nebudeme bombardovat požadavky, pokud jim nebudeme vyhrožovat nezvolením, soudem, či objetím auta korunou, tak se nic dít nebude. Pokud je nebudeme zaměstnávat my, tak se zaměstnají sami. Pokud je nebudeme kontrolovat a nutit s námi komunikovat, pokud jim budeme dávat najevo, že jsme stádo, tak se nic nezmění. Pokud denně nebudou mít plnou schránku mailů, tak jim asistentku bude opravdu dělat milenka, protože se nenadře. Profíka si najmou jedině, když budou muset komunikovat.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

63 reakcí na Z voliče musí jít autorita

 1. vonrammstein napsal:

  Ztráta času. Jako celá zastupitelská demokracie.

 2. Hladis napsal:

  To je tak, když jaksi mame demokracii, ale nikdo vlastne nevi, jak se pouziva a tak radsi nekde nadava jak jsou všichni spatni a nezvedmne zadek a nekoukne se do zrcadla.

  Dnes jsem mel setkani s vedenim zdejsi municipality a ještě jsem trochu v razi. No aspon pod natlakem rovnou rekli na co peníze mají a na co ne. Kazdopadne dostali opakovany pojeb, ze me opravdu nezajima, ze si prijdou prohlidnout jasny problemy jen tehdy, když se blizi volby. Na to jim kalim jak na placaty kamen. No nejsou taky moc zvykly na jiny jednani nez na to nevytáhnout z uradu paty. Recky uredniky je potřeba jebat pravidelne a poradne. Neboli udelat jim z toho peklo na zemi. Oni na to vůbec nejsou zvykli, tak je potřeba je vycepovat. Skutecnost je takova, ze kvůli nefunkcnimu osvetleni uz dostali opakovany ceres, ze to uz konecne opravi. Na opravu a dokonceni silnice ale nemaji prostředky a tam se to da pochopit. Vymenit par dratu ale snad není problém na to ,aby to nefungovalo uz jeden rok. Kdyby to nebylo urgovano, nejspis by to nesvitlo vecne a tem stovkam zde bydlících reku by to sice vadilo, ale drzeli by dal hubu.

  • Gerd napsal:

   Oblíbená metoda je odkázat je na nějaký pozapomenutý materiál vlády (ve Vašem případě řecké), směrnice EU, požadavku občanů z demonstrace, atd. Protože státní úředník má jen jednu starost, aby neudělal chybu. A tak nejraději nedělá nic, i když jsou i výjimky. 🙂

 3. Narcis napsal:

  Vidláku, vidíš to dost jednostranně:

  1) Kdo hlasuje pro zdražení vodného. V současnosti se prakticky všude zdražuje vodné ze zákona. Účelem je, aby se z vodného a stočného pokryly náklady na údržbu vodovodů, kanalizací a čističek, což dosud zpravidla poplatky neumožňují. To je určitě rozumné. Nárůst je rozfázován na cca 15 let. Pak by mělo být vodné a stočné stabilní a někde by mohlo i klesat.

  2) Kdo zvedá ceny za komunální odpad. Cena za likvidaci odpadu by měla odpovídat reálným nákladům plus případný zdůvodněný nepříliš vysoký zisk odpadářské firmy. Většina vlivů na ceny má tendenci poplatky zvyšovat. Pokud se z politických důvodů (někdy populistických, někdy z ohledu na sociální důsledky) poplatky nezvýší, musí to obce zajišťující likvidaci odpadu zaplatit z něčeho jiného. Nezvýšení poplatků tedy neznamená, že nevzroste cena za likvidaci odpadu za celou obec. Když obec dotuje odpad, chybí peníze na něco jiného. Poplatky jsou ale ohraničeny i zákonem. Tak v předchozích letech většina obcí likvidaci odpadu dotovala, protože zákon bránil promítnutí veškerých nákladů do poplatků.

  • Vidlák napsal:

   U nás v obci účtuje ASA za odpad 290 Kč na hlavu za rok… ale platíme 500 Kč na hlavu za rok. Kam jde zbytek? Sanuje se se tím nějaký jiný průser. Tak to neberu – chci částkou za odpad platit odpad a ne odměny úředníkům.
   Naše město má vlastní studny a vlastní vodovod. Z částky, co se ročně vybere na vodném a stočném se zhruba polovina zase otočí někde jinde v městském rozpočtu, neb vodovod je od rozpočtu neoddělitelný.
   Takhle se to dělá – v drahé vodě a drahých popelnicích platíme to, co starosta nedokáže udělat z daní z nemovitosti. A o vesnici dál to jde… Takhle to vypadá, že jsou špatné tubky vodovodu a že ASA je nenažraná a přitom je to tak, že jsou v zastupitelstvu pitomci a starosta je blbec. A lid je zase zvolí… protože na vině přece nejsou jejich špatná rozhodnutí, ale ty trubky v zemi.

   • Řezníček z Brna napsal:

    U nás v Brně platíme 675,- kč za odpad/rok, dříve se platilo 500,- Zajímavá je Vaše informace, že ASA účtuje 290,- / osobu. Jak jste se tuto částku dozvěděl?
    Všímám si také, že u nás svozové služby likvidují spoustu odpadu z podnikatelské činnosti, ale podnikatelé to neplatí nebo jen část. Když jdu ráno do práce na pátou hodinu, bývají v centru města nachystané popelnice před restauracemi, obchodními domy atd a většinou to vypadá tak, že tam jsou 2 popelnice a spousta pytlů s odpadem, ale platí se pouze za ty 2 popelnice. Vietnamští obchodníci vůbec nic neplatí, ale nosí odpad k nejbližšímu koši na komunální odpad, však ona to svovozová služba uklidí a zadarmo. Nakonec to stejn v globále zaplatí obyvatelstvo.

    • Gerd napsal:

     U nás se to děje tak, že lidi odhlašují popelnice a kupují si pytle na jednorázové použití na odpad. Až je naplní, budou odvezeny. Také jsem na to řešení přešel, je levnější než popelnice.

    • Vidlák napsal:

     Od jednatele ASY – prostě se v lednu sečte matrika a ASA vyfakturuje 290 Kč za každého z matriky. Tečka. Za to pak celý rok odváží popelnice a provozuje sběrný dvůr…

   • Narcis napsal:

    To, co jsem napsal výše, mělo jen upozornit, že starosta ani zastupitelstvo nemají úplnou volnost v určování výše poplatků. Samozřejmě mají také řadu možností, jak jejich výši ovlivnit. Je-li těch 290 Kč na hlavu ve vaší obci skutečný náklad na likvidaci odpadů (Je to možné. Znám i poměrně velké obce, kde díky třídění je částka jen o málo větší. Mohou do toho ale vstupovat i další položky jako pořízení nádob na tříděný odpad, úklid černých skládek ap.), pak je poplatek v téměř dvojnásobné výši samozřejmě drzost, která zaslouží potrestat.

    V případě vodného a stočného nelze porovnávat výběr z poplatků a náklady v jednotlivém roce. Korektní je to pouze za delší období. Velká část vodovodů a kanalizací byla vybudována kolem poloviny minulého století (takže za socialismu nebyla potřeba nákladů na obnovu tak velká a bylo únosné neúměrně nízké vodné a stočné bez příliš velkých dotací) a v současnosti fyzicky dožívá a bude ji třeba nahradit. To zpravidla nejde naráz a často se kombinuje například s rekonstrukcí silnic, čili čeká se na vhodnou příležitost. Pak budou náklady v daném roce vysoké, i násobek vybraného vodného a stočného. Naopak obec mohla vložit velké částky do vybudování čistírny odpadních vod nebo kanalizace v předchozích letech a vodným a stočným se to dodatečně dorovnává. V běžném roce to tedy vypadá, že se vybere víc, než se do vodohospodářské infrastruktury včetně nákladů na její provoz vkládá.

    Obce měly za povinnost někdy koncem minulého desetiletí vyčíslit cenu vodohospodářské infrastruktury, přičemž roční odpisy na tento majetek mají být součástí vodného a stočného. Považuji za rozumné, aby náklady na vodní hospodářství byly realisticky vyčísleny a vodné a stočné se ročně upravovalo o reálné změny. Ani nadměrná populistická dotace těchto nákladů, ani škubání občanů není dobré. Ty výpočty jsou vcelku realistické a neměl by být problém příslušnou studii na obci získat a výpočty prověřit. Stejně tak roční náklady na provoz vodovodu a kanalizací se dají od vodohospodářské organizace nebo od obce (pokud si to zabezpečuje sama) získat a prověřit jejich reálnost. Mám zkušenost téměř patnáctiletou ze zastupitelstva, že to tak funguje a je to kontrolovatelné. O jednotlivá procenta vás mohou ošidit, ale o desítky ne.

  • Puck napsal:

   Od roku 1993, kdy začala privatizace vodárenství, vzrostly ceny vodného a stočného téměř 4 násobně, od roku 1990 dokonce na 70násobek.
   A ty vodovody a kanály nám chátáj a chátraj !

  • Aldo napsal:

   Napsal jste hloupost kterou je škoda komentovat, ale možná že prokouknete když se podíváte na zisky příslušných firem. Jsou snadno k dohledání.

  • Aldo napsal:

   A to ještě chtěli propašovat do zákona že za údržbu přípojky vodovodů odpovídá odběratel. Proboha, víte co by to znamenalo kdyby jim to prošlo?

   • Narcis napsal:

    Přirozeně, jsme v kapitalismu a každý podnikatel se snaží zvýšit svůj zisk všemi způsoby, které mu projdou. Ala obce jsou velký zákazník, zejména když se spojí. Mají možnosti udržet náklady v rozumné výši.

    Nejlépe jsou na tom velká města, protože na metr trubky připadá hodně obyvatel. Malé obce s několika ještě menšími vzdálenými částmi v kopcovitém terénu (třeba na Šumavě) jsou na tom bity. Jejich náklady jsou násobně vyšší. Pak je lepší nemít vodovod ani kanalizaci, ale individuální studny a žumpy, septiky či domovní ČOV. Pak si náklady může každý regulovat sám.

    • Aldo napsal:

     O celé té problematice nevíte nic, nebo pouze moc málo. Podívejte se na zdůvodnění k zamítnutí návrhu na převedení povinnosti oprav vodovodních přípojek na zákazníka a možná že pochopíte o jakou zhůvěřilost se vodárenské společnosti snažily.

     • Narcis napsal:

      Vřelé díky za urážlivé reakce. Nevím proč se neustále snažíte naznačit, že obhajuji návrh převedení povinnosti oprav vodovodních přípojek na zákazníka. O tom jsem nic nepsal a s problematikou výše vodného a stočného to souvisí jen velmi volně.

 4. Bob napsal:

  Na komunální úrovni si to, co Vidláku píšete ještě dovedu představit…
  Na celostátní úrovni??
  „Řešení problémů“ znají úplně všichni, to přece vidíme z televizních vystoupení lídrů (naposledy včera v Interwiev Liška)
  Jsem velmi skeptický.
  Mnohem více lidí sleduje v televizi pořad Vyvolení, než ČT 24….
  Mezi mladými zrovna „socky“ nefrčí…., těm imponuje pravice se svými hesly (schopní by neměli být trestáni vysokými daněmi…atd., přičemž jsou skálopevně přesvědčeni, že oni jsou ti schopní..).
  Ti „nejzodpovědnější“ voliči se rozhodnou podle známých tváří, které za tu kterou partaj kandidují.
  Ti „ještě zodpovědnější“ zbaští populistická předvolební hesla.
  Na závěr tohoto mého (asi jsem špatně spal) pesimistického vstupu konstatuji, že pokud vůbec půjdu k volbám, n e b u d u v y b í r a t n e j l e p š í s t r a n u , a l e n e j m e n š í z l o (podobně jako v prezidentských volbách)

  • Cech napsal:

   Mohu v mnohém souhlasit a realita je asi taková jakou jste popsal pane Bob.
   Pro mne je v těchto předčasných volbách důležité to, že půjdete k volbám.

   Protože Dukova metodika vyjádřená ústy Šimona Hellera mluví sama za sebe.
   Takže:
   Proč kandiduji?
   Premisa č.1
   “Důvod, proč jsem se rozhodl aktivně zapojit do politického dění, je ten, že odmítám sedět u piva jako doposud a sledovat rozkrádání našich daní sociální spodinou a co hůř, přihlížet tichému, plíživému a pro katolickou demokracii nebezpečnému nástupu komunistů”.
   Premisa č.2
   “Nabídek spolupráce(tedy i onoho potřebného začlenění do kandidátky na předních místech) jsem měl několik a řada by se pro mě mohla jevit jako výhodnější při realizování mého osobního zisku(bohužel jistota vykroužkování, taková jakou má například kolega Benda, je pro mne téměř nulová). To je moje úvaha a také i odpověď na výtku, že vše dělám pouze z vlastního prospěchu, pouze pro korýtko”.
   Rozbor pana Šimona z hlediska jeho volních a osobnostních vlastností, je ta chyba které se většina z nás dopouští.
   Pan Šimon pouze plní linii Dukovy cesty neboli římsko-katolické demokracie a tuto linii pan Šimon plní na více jak 100 % .
   Proto prosím neposuzujte pana Šimona Hellera z úhlu, kolik lidí na své cestě podrazil a bezpochyby ještě podrazí ale jakým je přínosem pro linii Dukovy římsko katolické demokracie a jakým ohromným dílem přispěje ke stabilizaci poměrů po prosazení církevních restitucí.

   Tím druhým příkladem je použití masmediální manipulace pro zabezpečení prohlasování těch potřebných zákonů, které několikrát znásobí zisky AGROFERTU na úkor daňového poplatníka..
   http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Andrej-Babis-otevrene-Volil-jsem-ODS-Chci-byt-jedine-ministr-financi-285489/diskuse
   Na druhou stranu je pan Babiš mnohem čestnější než pan Bakala,nepracuje metodou loutkovodiče ale naprosto jasně říká, kterou státní instituci potřebuje koupit(Je to Ministerstvo financí České republiky), tak aby ovládl maximálně Česko s minimálními náklady.
   Proto z voliče nemusí jít žádný strach:
   To je heslo masmediální Babišovy propagandy.
   Ono bude stačit když si uvědomí, koho ve skutečnosti vlastně volí a proč právě ten jeho hlas daný kandidát vlastně potřebuje koupit.
   No a na závěr naprosto jasná věc: dostaví se k volbám!!

   • Bob napsal:

    Bohužel „student“ a učitel Heller je klasický příklad kandidáta do Sněmovny.
    Bohužel zblbne mladé lidi.
    Bude z něj další M.Mejstřík, který toho v Senátu opravdu hodně dokázal…..
    Hodně si slibuji i od D.Hermanna 😦

   • vonrammstein napsal:

    Jaká římsko-katolická demokracie, prosímvás? Co to melete za nesmysly, navíc opakovaně? Římskokatolická Církev nemá s demokracií naprosto nic společného, ba naopak. Je striktně hierarchická. Herdek, Vy jste mně zvednul tlak. Nadávat na Církev, to jo. Ale vědět o ní něco, to už je moc namáhavý.

  • Gerd napsal:

   Když oni ti čerství absolventi všech možných škol ještě věří, že svět patří jim. Přejme jim to, ještě neví, že pravděpodobnost jejich zbohatnutí je 1:250. Tedy jeden doopravdy zbohatne a 249 bude žít normální život a mít normální plat. Pak teprve začnou uvažovat, zda ty „socky“ neměly pravdu. A „sockou“ je i každý podnikatel přisátý na veřejné rozpočty.

 5. Puck napsal:

  Do služby se nám hlásí přes 6.000 obětavých mužů a žen. Ano, demokracie si žádá oběti, ztrátu soukromí, práci pro republiku a pro občana bez ohledu na čas, za odměnu, která je soukromému sektoru k smíchu. Tito muži a ženy budou vzorem pro ostatní.

  Na takovém principu je založena zastupitelská demokracie. Tož tak ! 🙂

 6. Václav napsal:

  zdražování vodného by bylo rozumné, kdyby milióny korun nebyly odváděny firmám,které je provozují.

 7. český maloměšťák napsal:

  Já jsem rád, že nekandiduje socodesák Kajnar, kterž kdysi dopisem odpověděl tak, že tvrdil, že klidně bude porušovat dál zákon.

  K roztodivným platbám :
  Máte leta připojené odběrné místo u ČEZu. Pak z různých důvodů /nikolivěk sociálních/ odběrb přerušíte, když je interval odpojení delší než určitá doba a chcete místo znovu připojit /což značí, že přijdou dva santusáci a zapojí hodiny/ tak se dozvíte, že nejprve musíte podat žádost a zaplatit 5 tis. CZK. Když se zeptáte za co, tak vám řeknou, že vám vypršela rezervace výkonu. Vy ale víte , že z daného rozvaděče v poho napojili před nedávnem jiná odběrná místa. Oni / úředník v ČEZu/vám nejprve sdělí že jde o ADMINISTRATIVNÍ rezervovaný výkon, když se zeptáte, CO to je, za co vlastně platíte, a jestli tedy jde o nějakou konstrukci anebo fyzikální, fyzickou záležitost, kdy předpokládáte , že vy – po možném připojení dostanete výkon skutečný.že administrativní výkon ať si , s prominutím, strčí do ……, tak úředník začne žbleptat, že jde samozřejmě o fyzický výkon, že ho nemám chytat za slovíčka….
  Zeptáte se teda, jak je to složité , zjistit, zda tam ta rezerva výkonu je a že byste očekával, že teď klikne myší, otevře si online stav sítě a sdělí vám to…on ale kroutí hlavou a řekne, že tak to nechodí, že prostě musím zaplatit těch 5 tisíc /stáloe nevím za co mám vlastně platit, zdá se mi, že jsem trestán za to, že se znovu chci stát zákazníkem ČEZu/, pak z něj vypadne, že mám platit účelně vynaložené administrativní náklady dané vyhláškou.
  Sdělím mu, že se mi takový postup nelíbí i z titulu, že jsem malým akcionářem ČEZu, že se mi nelíbí takový přístup k zákazníkům, kdy z nich firma dělá osly – v odpověď se mi dostane, že oni přistupují stejně k akcionářům, jako k neakcionářům.
  Chtělo se mi zavolat přes kamaráda Romanovi, ale takové věci dělám skutečně až v krajní nouzi, kdy zpupnost úřadů přeroste v šikanu….nicméně je docela možné, že i ten Roman musí v takových případech zaplatit za nic /5 tis. se mi prostě zdá moc, a vůbec – cotak 20 tisíc ???,/.
  Zkouším to tedy jinak, v dané lokalitě, na daném rozvaděči nechám odpojit jiné odběrné místo / o stejné kapacitě výkonu, viz jistič/ a to znovu nechám zapojit, ale ve lhůtě několika týdnů – žádná žádost, žádných 5 tisíc, výkon /kapacita/ v dané oblasti je dostatečný. Udělám to dvakrát.
  Jak je to možné ?
  Jak je vůbec něco takového možné ve firmě, který troubí do světa , jak je společensky zodpovědná, zákaznicky přátelská, moderně spravovaná atd ?

  Blog má ode mně excellent /kdysi moc dobré rýmařovské pivo/ a každý by se nad jeho obsahem měl zamyslet – a ne mu spílat.

 8. Leo K napsal:

  Asi bych si měl dát přezdívku věčný oponent. Téměř vždy nacházím v článku něco s čím nesouhlasím. Tentokrát jsou to věty:…Nemáme tu žádnou demokracii, protože zpravidla vůbec nevíme, kteří jsou ti naši poslanci a na které se můžeme (a dokonce máme) obrátit. Známe pár lídrů… jako kdysi Jakeše a Husáka, ale běžné členy tehdejšího parlamentu také nikdo neznal. Dodnes to není jinak…
  A to není pravda. Jednak – na rozdíl od minulého režimu – nemáme žádné NAŠE poslance. Poslanci jsou pouze partajní a to i ti tzv. nezávislí, protože jsou na kandidátce nějaké politické strany, která s nimi uzavřela více či méně průhledný pakt. Kroužkování (nebo i panašování) není cestou ze stranického objetí, protože kroužkování jenom přehazuje pořadí kandidátů v nějaké partaji. Panašování je z toho hlediska trochu víc, ale stejně se pořád jedná o kandidáty, kteří byli jmenováni – kým? Voliči? Ne. Nějakou partají. V minulém režimu byli sice kandidáti jednotné Národní fronty, ale byli to kandidáti volebního obvodu, proto byli známi a proto byli také ODVOLATELNÍ. A teď – aby se nenašel zase nějaký Carlos, který úmyslně vynechá podstatu sdělení a vyzdvihne cosi podružného, aby to dehonestoval – TOHLE nepíšu proto, abych adoroval minulý režim. Ne. Nechci aby se vrátil. Nechci žádnou Národní frontu. Jenom chci, aby informace byly správné a věcné. A na závěr prozradím svoje spády. Spády protože říkat tomu můj tip by bylo přehnané, nabubřelé a také pokrytecké. Se skřípáním zubů to hodím ČSSD. Proč se skřípáním zubů? Protože vidím lidi, se kterými chce ČSSD vládnout. Asi nejlépe to vyjádřil Ivan Štampach – cituji: Čtu-li pražskou kandidátku ČSSD a doplním si ze spolehlivého zdroje informace k neznámým jménům počínaje druhým místem, tak si říkám, že tuto stranu v hlavním městě může volit jen nepřítel tradiční sociálně demokratické vize. A lídrem je odborový boss, který trousí poznámky, že se sociální demokracií nemá nic společného. Možná alternativa v podobě předvolebního bloku snad obrozených postbursíkovských Zelených se Změnou Jana Korytáře a Klíčovým hnutím Táni Fischerové, o které se šeptalo v informovaných kruzích, padla. Vypadá to, že nebude koho volit… Tolik citace. Mé srdce tluče pro HzPD. Jenže to není politická strana. Je to hnutí, které si vytklo za cíl vytvořit a aktivizovat občanskou společnost. Nejbližším subjektem, který by ze stranického spektra tyhle myšlenky mohl realizovat je Pirátská strana. Jen si přečtěte jejich program https://www.pirati.cz/volby2013/volebni_program Ten program s jejich entuziasmem mají náboj. Náboj skutečné změny. Ale nejsem nadarmo tři čtvrtě století na tomhle světě, abych nevěděl, že má-li alespoň začít změna, musí to být od zavedené strany, která má rozsáhlý a kvalitní aparát a mnoho lidí v záloze.
  Tož tak.

  • Antonie napsal:

   Dík za radu, Leo, a za to, že po dlouhých létech jsi mne přivedl k volbám. Přestala jsem volit krátce po revoluci, protože jsem věděla, že volby ať vlevo či vpravo, na tomto systému nic podstatného nezmění. Pak před vstupem do EU jsem si nebyla jistá, jestli EU ano nebo ne, a zeptala jsem se jednoho člověka se třemi akademickými tituly a on mi řekl, že ČR do EU vstoupí, bez ohledu na to, jak budeme hlasovat.

   A potěšilo mne u Pirátů, že jsem tam našla i Ivo Ištvána 🙂

  • jvf napsal:

   Piráti, to je ta strana, co hlásá, že volební právo by měli mít jenom pracháči?

   • Leo K napsal:

    To jste někde četl?

    • Věra Říhová napsal:

     Ano, já jsem to také četla v jednom rozhovoru se členem Pirátské strany, pustila jsem to z hlavy, takže už dnes nevím, kdo to byl. Nebyl to jediný zdroj, už jsem to zaznamenala víckrát. Chtěla jsem Pirátskou stranu volit, protože mají dobrý program a razanci prosadit alespoň něco i proti většině. Fandím těmto lidem, ale ten internetový rozhovor mě zviklal.
     Někteří piráti – a nevím kolik jich je z celé členské základny, by chtěli vzít volební právo lidem, kteří se nepodílejí na hospodářství republiky po vzoru starořecké demokracie.

     Dodnes o tom hodně přemýšlím. Pravda totiž je, že hodně nemakačenků a vyžírků jakékoliv barvy pleti a národnosti s českým občanským průkazem se nechávají před volbami podplatit. S tímto nápadem přišla jako první ODS a díky předvolebním úplatkům a prodeji volebních lístků vyhrál Topolánek volby. Od té doby se to praktikuje každé volby, státní nebo starostenské. I letos už předvolební úplatkářství začalo v některých firmách, kam si majitelé zvou politiky a slibují zaměstnancům uhradit dlužné mzdy, slibují zvláštní prémie nebo přímo nabízejí peníze za odevzdání volební obálky a ponechání jednoho zaručeně správného volebního lístku. Ve firmách se volební korupci zabránit nedá, ale prodeji volebních lístků na ulici by se zabránit dalo.

     Zatímco my se pořád dokola bavíme o nalezení nejlepší formy demokracie, politické strany se s nějakou blbou demokracií nezatěžují, hlasy voličů si prostě koupí a hotovo. Však si na to ve veřejné správě nakradou.

     • Rošádek napsal:

      Paní Říhová, to, co tu popisujete, jsou ovšem trestné činy. To se opravdu nenajde nikdo, kdo přijde se zapnutým diktafonem v kapse?

   • Cech napsal:

    Ne ta strana která zavádí poměr hlasu k odevzdaným daním, tedy vlastně objemu majetku je Dělnická strana sociální spravedlnosti ne piráti.

    Pirátská strana „neboli pan Ivan Bartoš“, která představila předvolební program vycházející ze stejných populistických možností jako používá Okamurova populistická pastička na voliče.
    Moravané půjdou do voleb s hnutím Úsvit Tomia Okamury, projekt věci veřejné také půjde do voleb s hnutím Úsvit Tomia Okamury atd.
    Cílem je ulovit vyinkasovat příslušnou sumu za ovečky ale zodpovědnost za jakoukoli standardní obyčejnou každodenní otrockou práci ve prospěch pro ně hlasujících ovčanů předisponovat na někoho jiného třeba na Liberálně ekologickou stranu nebo nejlépe do vytracena.
    http://denikreferendum.cz/clanek/16436-pirati-predstavili-program-v-pripade-volebniho-uspechu-do-vlady-nevstoupi

    • Věra Říhová napsal:

     Rošádkovi
     To nevím, jak to udělat, když se cizí člověk do firmy nedostane a zaměstnance to nejspíš ani nenapadne. Alespoň jsem se jednoho takového zaměstnance zeptala, jestli to někdo natočil nebo vyfotil na mobil a koukal na mě jako puk. Naposledy jsem to slyšela o firmě, kam přišel majitel s politikem přímo do provozu a tam mají zaměstnanci zakázáno mobily nosit. Co se týká ulice, to by musel být někdo předem informovaný, aby věděl, kam má jít točit, musel by obejít ochranku, kterou nezná. Ale při posledních parlamentních volbách byly takové reportáže dokonce v televizi, samozřejmě se to popřelo a ututlalo.

     • Rošádek napsal:

      Ovšem to jinými slovy de facto znamená, že ČR je skutečně banánová republika, nad kterou by měli bdít mezinárodní pozorovatelé.

    • Leo K napsal:

     Nechápu jaký zájem vás vede k takové podlé pomluvě. Všechny dokumenty Pirátů jsou otevřeny veřejnosti a jestliže se na https://forum.pirati.cz/ registrujete jako příznivec – nikoliv člen – máte možnost číst všechny diskuse. Jediné, co je Vám zapovězené, je hlasování. Piráti již několikrát dokázali – například proti dohodě ACTA – svoji akceschopnost a to, že jejich program vychází nejen z tužeb , ale i z mezinárodních zkušeností, kde nejvíce spolupracují právě s německou Piraten Partei. Takové dehonestační věty jako je vaše…Cílem je ulovit vyinkasovat příslušnou sumu za ovečky ale zodpovědnost za jakoukoli standardní obyčejnou každodenní otrockou práci ve prospěch pro ně hlasujících ovčanů předisponovat na někoho jiného třeba na Liberálně ekologickou stranu nebo nejlépe do vytracena…jsou neférovým podpásovým úderem. Nejlépe to dokazují na příkladu senátora Michálka, který byl zvolen konglomerátem lidovců, zelených a Pirátů a jenom Piráti pro něj vypracovávají stanoviska k jednotlivým senátním činnostem.

     • Leo K napsal:

      To měla být odpověď nicku jménem Cech.

     • Cech napsal:

      Pomluva by to byla pokud by v tomto předvolebním čase jasně přiznali,že v případě volebního úspěchu do vlády vstoupí.
      No ale potom by museli definovat i budoucí koaliční partnery a to je ten průšvih,který by jím sebral vítr z pirátských plachet.
      Protože tak jak se jejich koaličním partnerem jeví ona KDU – ČSL a její Bakalova odnož TOP 09, tak ten svěží větřík začíná mít poněkud jiný odér.
      Proto prosím ne pomluva ale jiný úhel pohledu, který poodkrývá tuto manipulační praktiku.

     • Rošádek napsal:

      Nechme piráty piráty, ale docela by mě zajímalo, jak je to se stranou, která má mnohem větší šance: KSČM. Je skutečně připravena na to, že ev. vstoupí do vlády, a že bude dělat normální politiku, včetně standardních koaličních kompromisů atd? A jsou na to připraveni její voliči?

     • Leo K napsal:

      To kritérium pomluvy – to je Váš politologický předpoklad. Slušní lidé to uvozují slovy „domnívám se“ nebo „podle mého zdání.“ žasnu, co je tady v diskusi možné. Jaká „elita se tady profiluje. A potom kritizuje ty ve sněmovně.

  • Admirál napsal:

   Četl jste něco od Vilety na Aktuálně? Já ano a rychle jsem sympatie k straně pirátů rozchodil.

   Mají náboj. Podobný jako Lidovci s Hellerem a Hermanem. Jen je vystřelit.

 9. avespasseri napsal:

  Napadá mě, jestli se ve školách učí, jak demokraticky volit. Středoškolákům dnes už je běžně 18 let snad někdy ve třeťáku?? Mě třeba nikdo nic neučil, tak se v tom plácám, čtu vlka a snažím se nějak vyznat v tom z prominutím bordelu, co na té naší politické scéně je. Abych se tedy chovala aspoň trochu jako občan v demokratickém státě a ne jako ovce, nebo osel, co jde za nabídnutou mrkví… která je ovšem jen obyčejnou maketou, nebo je uvnitř důkladně prohnilá…

  • český maloměšťák napsal:

   Zkuste jít k pramenům – doporučuji knihu Athénská demokracie od J. Bleicken, uvažujte při její četbě v analogiích s dneškem – který je ,vzhledem k tomu časovému odstupu, ve své kvalitě spíše obskurní.
   Vůbec mnoho z toho , jak rozumět dnešku najdete už v antice, to je ta rána, díra ve vzdělání, která se možná už nikdy nezacelí, zasypat nejde – to se vymstí.

 10. Kanalnik napsal:

  Skvely clanek!

 11. jvf napsal:

  Piráti jsou jen další vydání otřepaného triku, který přesně popsal Václav Jamek: „K tomu další, už vykřičená propagandistická lež o tom, že Věci veřejné nejsou ani pravicové, ani levicové, protože rozlišování mezi pravicí a levicí ztratilo smysl (totéž provedla Strana zelených, za překvapivě slepého souhlasu Petra Uhla): když něco takového vypustíte před jakýmkoli demokracií ošlehaným Západoevropanem (vyzkoušel jsem to), jenom se zasměje a řekne, že je to starý známý úskok pravice, která chce lovit hlasy nalevo. Že něco takového dál a dál zabírá na Čechy, plyne patrně z jejich vlastních úporných iluzí.“

 12. Gerd napsal:

  Kdysi jsem napsal, že o volbách rozhoduje cca. 20 procent středových voličů levice, kteří pravidelně volí pravici. Rozložení je zhruba tak, že třetina lidí potřebuje program pravicových stran a dvě třetiny levicových. Ale část voličů levice, kteří by ji vlastně kvůli sobě a svým zájmům měli volit, nakonec volí pravici, aby „volili odpovědně“, „volili pro budoucnost“ nebo „za zachování demokracie“. Ve volbách má být každý volič naprosto nezodpovědný sobec a volit podle svých zájmů. Pak budou výsledky v parlamentu odpovídat rozložení sil ve společnosti a pak bude možné přijímat i dlouhodobě platné zákony.
  Za vše nakonec může pravicově orientovaná městská chudina. Žijí sami z ruky do úst a jsou náchylní k utahování opasků, šetření a budoucnosti. Jakmile takového voliče potkáme, tak jednejme metodou sapéra Vodičky: „Napřed íbršvuňkem přes držku a pak se ptát, o co jde.“ Nikdy jim nelze dost vynadat do bezvědomí. Protože to je ten člověk, který může za 24 let dnešní demokratury.

  • vonrammstein napsal:

   To je slovo do pranice. Jsem pravicově orientovaná městská chudina. Aniž bych někdy volil tu svoloč, která posledních dvacet let vládla. Chcete si na mě vyzkoušet metodu sapéra Vodičky?

   • lujjza napsal:

    Volila bych 6. pád – na mně (= na kom, čem)…… dáváte přednost 4. pádu (na koho, co)?….. 🙂

 13. varadero napsal:

  Lidé jsou nepoučitelní zase si zvolí stejnou verbež jaká tady už byla.

Komentáře nejsou povoleny.