Somálsko, Irák, Afgánistán, Lybie, Sýrie – co mají společného?


napsal Gerd

Odpověď není tak primitivní, že radikální islamisty. Ti jsou tam samozřejmě také, ale jsou i v Kosovu, kde jsou velcí bratři s USA. Mimochodem po 11.9.2001 došlo k takovým paradoxům, že nepřítel USA Usáma bin Ládin byl najednou srbskými vojáky oslavován jako spojenec. Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem … tím se řídí i USA.

Ale něco společného se přeci jen najde, a tím něčím je Írán. Sousedí s Afgánistánem, kamarádí se Sýrií, svého času kamarádil s Libyí a v Somálsku měl také své vlažné zájmy. To je totiž podle mého názoru hlavní důvod všech těch hrátek, kromě dalších dvou vedlejších důvodů, že správný prezident USA vede ve své funkci nejméně jednu válku a podporuje rodinu sunnitských Saúdů, snad nejméně demokratický režim na světě nenávidící šíitský Írán.

Války vede USA z důvodu, aby ukázaly, že jsou na světě nejsilnější, vnitřní problémy rázem vyřeší, když za zvuků vojenské polnice vytáhnou pruhovaný hadr na stožár, a obyvatelstvo se slzou v oku vlastenecky řve: „God bless America!“ To už tu taky jednou bylo, konkrétně po roce 1933 v Německu. Také je nutné vyprázdnit muniční sklady, vyzkoušet arzenál a všem okolo potvrdit, že zbraní je stále dost. Ostatně jinak než trvalou válkou nelze budovat impérium. Vzpomeňme si na starověký Řím! Dokud válčil a rostl, dotud bylo vše nejlepší a Pax Romana vládl světu. Jakmile se stáhl do svých hranic, projevily se vnitřní problémy a ukázalo se, že Řím toho sice spoustu dováží, ale skoro nic neprodukuje, kromě jalových keců. Lid byl uchlácholen panem et circenses, chléb a hry, v našem pojetí potravinové náhražky od Babiše a TV Nova s přenosy z parlamentu.

Zajímavé je, že v dnešní době válku vyhraje ten, kdo to o sobě prohlásí jako první. Vyhrál v Afgánistánu Taliban? Podle všeho ano.

Podpora Saúdů také není zcela zdarma. USD je krytý saúdskou ropou, a kdyby se náhodou začala obchodovat v jiné měně, byl by to konec dolaru. Vzpomínáte, co předcházelo napadení Iráku? Nemám na mysli ty patetické proslovy o zbraních hromadného ničení, o bezcharakterním Saddámu Husajnovi (oni ti vládci v Středním Východě nějak jednají všichni stejně a dobro a zlo se pozná jen podle toho, zda je diktátor naším spojencem nebo nepřítelem) nebo inspektorech OSN?

Jde samozřejmě o plán Iráku obchodovat ropu v jiné měně než USD. Stejný nápad údajně dostal i Muammar Kaddáfí v Libyi. Fakt je, že pokud nějaká ekonomika vytváří 20% světového HDP a dováží 40% HDP světa ročně, nemůže dlouhodobě fungovat, leda tiskem nekrytých papírů, které všem okolo vnutí. Kdybychom to dělali my, čtenáři Kosy, šlo by o padělání peněz a těžký zločin. Tak těžký, že se neodpouští. Pokud jej dělá stát, jde o quantitative easing. Ve skutečnosti jde jen o to, kdo má rotačku a soudce pod palcem, a nemyslím tím hubatou Kristýnu Kočí.

Přesto byl v minulosti jeden známý případ, který padělatelům málem vyšel. Šlo o Portugalsko a Angolu. Že Vás to trochu zajímá? Tak odbočím od tématu, a začnu příkladem, který byl i zfilmován v seriálu Dobrodružství kriminalistiky.

Alves Reis, hrdina knihy ‚Muž, který ukradl Portugalsko‘, padělal v roce 1924 dokumenty, které autorizovaly tisk portugalských bankovek v hodnotě 125 milionů dnešních dolarů. Tento podvod – považovaný za mistrovský padělatelský čin – vedl k použití stejné anglické tiskárny cenin, která tiskla i oficiální portugalskou měnu, za použití stejného papíru, stejných barev a tiskařských plátů. Díky tomu se Reis stal největším

vkladatelem v Portugalsku, majitelem Bank of Angola & Metropole a – před nečekaným odhalením – vážným uchazečem o kontrolu Bank of Portugal. Vtip byl v tom, že jedině prezident Bank of Portugal mohl podat trestní oznámení na padělání peněz, a Alver Reis by se kontrolou Bank of Portugal dostal do pozice, kdy by mohl naprosto beztrestně celou transakci zlegalizovat. Faktem je, že v té době ještě neslyšel o Václavu Klausovi a možnostech prezidentské amnestie, podobné kejkle si mohl ušetřit a místo otho jednu noc roztáčet rotačku a amnestii si prostě koupit.

Jsou i další zajímavé případy padělání peněz s cílem poškodit nepřátelský stát.

Například Miláno se v letech 1470 až 1476 snažilo podkopat Benátsko paděláním benátského dukátu. Napoleon padělal rakouské a ruské bankovky. Bedřich Veliký dokonce v období sedmileté války vypustil do oběhu svých oponentů více padělaných měn.

Během boje za nezávislost Spojených států padělala Velká Británie měnu Continental, takže se stala bezcennou. Dodnes se v USA užívá rčení „Not worth a Continental“, tj. nestojí ani za Continental.

Velká Británie padělala po roce 1790 francouzské asignáty (původně dluhopisy, používané i jako peníze). Během války Severu proti Jihu v USA každá ze stran tiskla padělky měny té druhé. Boj na poli padělatelském byl prý inspirován mexickým paděláním texaských bankovek během války v roce 1846. Během první světové války padělali Britové tureckou měnu.

V roce 1926 byly zatčeny takové významné maďarské osobnosti jako šéf policie v Budapešti a princ Ludwig Windischgraetz po odhalení, že byli zapleteni s podporou členů vlády do výroby 30 miliard padělaných francouzských franků; údajně s cílem financovat habsburský převrat nebo pomstit se Francii za teritoriální ztráty vyplývající z trianonské smlouvy. Následně pak byla v roce 1929 přijata Mezinárodní konvence pro potlačení padělání měn.

Během druhé světové války se snažilo nacistické Německo v ‚Operaci Bernhard‘ vyrábět falešné bankovky spojenců pomocí otrocké práce v koncentračním táboře Sachsenhausen. Jejich celková nominální hodnota činila sedm miliard dolarů v přepočtu na dnešní americké dolary. USA a Velká Británie zase padělaly měnu nacistického státu Reichsmark (říšskou marku).

V minulém století se během vietnamské války snažily Spojené státy spolu s jihovietnamskou vládou padělat měnu komunisty ovládaného severního Vietnamu, který proti jihovietnamskému spojenci USA zaútočil. Severokorejský komunistický režim byl později obviňován z toho, že padělal americké dolary.

Existuje lepší způsob financování revoluce než natisknout si vlastní peníze? V roce 1848 padělali maďarští aktivisté v Londýně rakouské bankovky.

V roce 1896 využil Frederico Mora společnost Spanish-American Printing Company New York a nechal vyrobit jeden milion amerických dolarů v kostarických bankovkách pro financování převratu proti Zdroj: http://bankovnictvi.ihned.cz/c1-18194800-historie-padelani-penez-a-cennych-papiru

Paděláním peněz se horlivě zabývá CIA a nemám pochyby, že ani ruské složky nejsou pozadu. Počítejme s paděláním peněz i v Sýrii, pokud by se u moci udržel stále Asad.

Pro Asada by bylo mnohem horší než použití chemických zbraní (osobně se domnívám, že pravdivá bude verze o neúmyslné chybě nevzdělaných vojáků opozice), kdyby začal tisknout americké dolary. Něco tak hrozného by Ben „Helicopter“ Shalom Bernake nemohl dovolit! Kromě něj totiž nikdo na světě nemůže dát pokyn zapnout rotačky, a tak je vlastně mocnější než americký prezident, nepotřebuje ke spuštění rotaček ničí souhlas.

Polovina vytištěných USD se nachází mimo USA, protože jde o světovou rezervní měnu. Pokud máte pár dolarů v šupleti, třeba po návratu z dovolené (také patřím mezi takové), jsme potenciální kavky na oškubání a ti, kdo americký sen financují.

Kdyby ale někdo hledal levnou alternativu, jak všechny války na Blízkém i Středním Východě ukončit (tedy ty vedené ze strany západní demokracie), stačilo by mu jen vynalézt a zavést levnější alternativu k pohonu vozidel ropnými produkty. Zatím se to nepovedlo, ale až taková chvíle nastane, většina arabských šejků sroluje modlitební koberec, nasedne na hrbatého velblouda a zmizí v písečných dunách šířit víru Alláhovu pouštním šakalům.

A proč k tomu nikdy nedojde? USA jsou ovládány především ropnými společnostmi a společnostmi vyrábějícími zbraně. Obě skupiny mají společný průsečík zájmů na Středním Východě, tak se bude dál válčit do doby, než lidem dojde, že USD je vlastně nekrytý. A až ta bublina splaskne, hypoteční krize 2008 bude jen slabý odvar. Samozřejmě někdo vše zaplatí. A kdože to bude? Především člověk spořící na důchod nebo s dlouhodobými úsporami.

V každém případě válka v Sýrii skončí až skončením války s Íránem, která ještě nenastala, ale jednoho dne může nastat. Některým lidem by se 3. světová válka docela hodila, a nejde jen o bradaté muslimské fanatiky, ale spíše o čelné okravatěné představitele našich významných spojenců.

Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

43 reakcí na Somálsko, Irák, Afgánistán, Lybie, Sýrie – co mají společného?

 1. Narcis napsal:

  Jde samozřejmě o ty zájmy uvedené v předposledním odstavci. USA by mohly za zlomek nákladů používaných pro zbrojení, válčení a špehování demoralizovat všechny islamisty tím, že by jejich zemím zvedly příjmy a umožnily jim nakoupit více konzumního zboží. Tak jako perspektiva většího konzumu zlikvidovala socialismus, stejně by skoncovala s islamismem a šaríou. Jenže to neudělají.

 2. cobolik pacholik napsal:

  gerde na samom konci je pointa sion brothers je hlavny konik.

  • Gerd napsal:

   Psst§ To se nesmí prozradit! Vše vlastně spískal jistý Dolfi Hitler, když chtěl jedno bohaté semitské etnikum vyvraždit a dost se tomu přiblížil. Od těch dob se proti tomu zaštiťují a díky tomu máme dnes svět, jaký máme. Divide et impera (rozděl a panuj) stále platí.

 3. kočka šklíba napsal:

  Přesně souhlasím s cobolíkem tedy také s Gerdem.

 4. Bob napsal:

  A já si do teď myslel, že USA jde o jen a jen šíření demokracie (:-))

  • Gerd napsal:

   Samozřejmě, ale myslíte, že v USA je po Patriot Act ještě demokracie? Velký Bratr se dívá …

 5. tresen napsal:

  Většinu toho, co tu Gerd shromáždil, už jsem na blozích četla. Dokonce mnohokrát.
  Vždycky proto zajásám, když se objeví něco, co ještě neznám. Tady mě potěšila větička o natištění severokorejských bankovek Spojenými státy za účelem rozvrácení korejské ekonomiky. Škoda, že se to odbylo pouze stručnou zmínkou. I tak děkuji.

  • Gerd napsal:

   Když o tom tisku severovietnamských bankovek toho mnoho nikde k nalezení není, podrobnosti zkrátka chybí.

 6. Jan Čermák napsal:

  Včera jsem byl na obědě syrským alavitou. Vzdělaný zcestovalý člověk, hrdý potomek Feničanů, cpoucí se prasetem. Roky strávil v USA, roky na blízkém východě, nyní je u nás jako uprchlík. Říkal toto: válka v Sýrii rozpoutaná CIA za Katarské peníze je o ropu a ropovod. Proti Asadovi /dej mu bůh zdraví/ stojí ne-lidé z Al kajdy, Putin brání Evropu. Lepší tisíc Putinů než Al kajda. 250 000 mrtvých 3 mil uprchlíků. Dobudou li Syrské pobřeží “ do Evropy doplavou“. Bojuje se tam za Vás říkal. Saudská arábie je nepředstavitelně zrůdný předstředověký režim, kde otroctví je běžné. Černoch stojí 300 dolarů a stačí ho krmit.USA jsou policejní stát a nevládne tam demokracie, ale peníze….
  Asi tak.

  • Jeff napsal:

   Díky za tento příspěvek i Gerdovi za článek. Nedávno jsem dočetl od Puza K znamená Kennedy a tam je o téhleté Sýrii skoro všechno, i když to napsal před dvaceti lety. Je to normální?

  • Řezníček z Brna napsal:

   Do objektu, kde pracuji chodí často Syřané trvale žijící v ČR. Schází se tam u vína s jedním právníkem, který pro ně pracuje, ale sami se vína ani nedotknou. Ptali jsme se jich, koho v tomto konfliktu podporují. Jednoznačně povstalce řekli. Proč? Protože Assad je alavita, který se nemodlí 5 x denně. Už jsem raději na nic neptal.

 7. tresen napsal:

  Pardon – šlo o Vietnam. Zmátla mě následující věta o Severokorejcích falšujících dolary.

 8. Skogen napsal:

  Dochází zde k ideálnímu souběhu zájmů klíčových vlivných skupin. Ropné lobby, která si přeje už před lety diskutovaný ropovod ke středozemnímu moři, zbrojařů – není třeba rozebírat, ale i FEDu, který na válečné výdaje rád natiskne další dolary, tím spíš, je-li politická (vojenská) síla tím, co dnes zčásti nepřímo určuje hodnotu dolaru. Přidá-li se i zmiňovaný vliv Izraele a jeho příznivců v americkém prostoru – osobní iniciativa rodu Rotschildů je notoricky známá – jedná se o souběh motivací, které jsou pro americkou vládu, čím dále bližší firemnímu managementu 😉 , řekněme neodolatelný.

  Zajímavý je ovšem bod zlomu, kdy se proti vojenské intervenci aktivně postavilo nejen Rusko, ale i Čína. Což znamená jednak to, že Čína už se cítí být dost silná i po vojenské stránce, dále pak to, že ve společném zájmu nejsou rozpory mezi ní a Ruskem nepřekonatelné, jak někteří prozápadní optimisté chybně předjímali.

 9. Anonymní napsal:

  Gerde, řekl bych, že tak kolem poloviny října ještě docela slušně porostou houby. Tam člověk přijde do lepší nálady.
  P.S.: Ne že bych s Vámi snad nesouhlasil, ale právě proto.

 10. scallop napsal:

  Jde o standardni prispevek na urovni clanku v rudem pravu. Nejak pravdiva fakta promichana s osobnimi pocity a zabalena do te „spravne“ ideologie.

  Vlady vsech zemi exportujicihc ropu sjou ovladane ropnymi spolecnsotmi. Totez platti pro export zbrani. (Prikladem je i CR, kde vlada proslapava cesticku exporterum zbrani. Nasim specifikem je, ze vladanavic pod kontrolou CEZ.)

  V syrii (stejne jako v byvale jugoslavii) se lide zabijeji ruskymi zbranemi, rusky vojenskoprumyslovy komplex ma eminentni zajem na konfliktu a udrzeni napeti (tj. svych zakazniku) v regiounu. rusko ma tez zajem na rustu ceny ropy, k cemuz kazda valka na blizkem vychode prispeje. Mimochodem, pekne skore mrtvych budou mit i ceskoslovesnka letadla, ktera pouziva Asad.

  Teze, ze levna alterbnativa ropy neexistuje kvuli USA je nepodlozena. (stejne validni je tvrzeni, ze za to muze SSSR/Rusko, ktere je na exportu ropy zavisle). alternativu hleda xcely svet, je snad cely svet ovladany ropnymi spolecnostmi ?

  Poznamky o tisku bankovek jsou zajimave, i kdyz je usmevne, ze by severokorejska eknomika budujici komunismus byla znicena tiskem bankovek 🙂 Dlouhodobe je dolar inflacni, kazdy to vi. Kazdy by rad [pouzival jinou alternativu, ale jeste ji nikdo nenasel, vsechny ostatni meny jsou jeste mene spolehlive. mimochodem, muze uvest konflikt, kde byl tisk bankovek rozhodujicim faktorem ?

  Kazdy americky prezident valcil stejne jako kazdy rusky ci vetsina cinskych ci indickych.

  Autor nema rad spojene staty americke. Ja nemam rad krupicovou kasi. Holt kady mame to svoje.

  • Lex napsal:

   „Kazdy americky prezident valcil stejne jako kazdy rusky ci vetsina cinskych ci indických.“

   Jo, jo, všech 44 amerických prezidentů v 57 funkčních obdobích, jako 4 ruští prezidenti v 6 funkčních obdobích. Jak to je s těmi čínskými nebo indickými je mi jedno.
   Kontrolní otázka, člověče (a už to nehulte) – kolik invazí ti čtyři ruští prezidenti v oněch šesti funkčních obdobích uskutečnili mimo hranice Ruské federace?

   „Autor nema rad spojene staty americke. Ja nemam rad krupicovou kasi.“

   Vy nemáte především přes svoje ideologické brýle rád fakta. Nejste náhodou Alexandr Vondra?

   • scallop napsal:

    Me je vcelku jedno, jestli se valci uvnitr hranic (cecna) nebo vne (Gruzie). Americky prezident se s pripnutym samopalem fotit nenechal.

    Jestli chcete sorvnavat USA a Rusko za psoledncih cca 250 let, tak je vojenska teritorialni expanze ruska neporovnatelna, pocet obeti tez.

    Kdyz je Rusko/USa gloablne silnesji, vacli vic, kdyz slabsi, valci mene.

    Uprimne receno netusim, proc Vas muj pripsevek tak zvedl ze zidle ….

    • Jan Čermák napsal:

     Srovnávat Rusko a USA se u nás nesmí, protože USA jsou říší dobra a Rusko říší zla.
     Oficiálně. Někteří divní lidé si myslí, že jeden je za 18 a druhý za 20-2. Nicméně počet válek a mrtvých za posledních 60 let vyhraje jasně USA, o třídu. A vnitřní expanze do země“nikoho“ ,domorodci jako „nikdo“, jsou totálně identické.O počtech obětí vyprávějte Geronimovi.

     • Hladis napsal:

      Heh to myslite vazne ?

     • scallop napsal:

      „A vnitřní expanze do země”nikoho” … “

      Mate na mysli ruskou expanzi na sibir ? Domorode obyvatelstvo zadne rezeravce nema, protoze ruskou ezpanzi jako svebytny celek neprezilo. Pocty mrtvych expanze na kavkaz byli obrovske.

      Tahle „soutez kdo je horsi“ nema smysl. Americane nejsou andele – maji svou silu a pouzivaji ji, kdyz uznaji za vhodne. Casto se myli – at uz pod vlivem svych idealu nebo sveho byznysu, nekdy se idaly schovava obycejny cynismum. Ale u ostatnich mocnosti je to stejne s tim, ze toho cynismu je vic.

      Americane nejsou andele, ale ani dablove, ktere z nich dela Gerd.

  • Gerd napsal:

   Ono se už nesmí kritizovat Velkého bratra? Zajímavé, myslel jsem, že pdoobné praktiky skončily v 1989. Tehdy to bylo tak, že se SSSR na věčné časy a nikdy jinak a směla se pět jen ta oslavná bolševická óda. Dnes je zakázáno kritizovat USA, naopak můžeme nadávat na Rusko. Vážně zajímavé.

 11. Lex napsal:

  Řekl bych, že pokud jde o ropné a globálně finanční zájmy USA, je Gerdův článek velmi, velmi zdrženlivý.
  Poněkud více přibližuje realitu následující článek Gavina R. Putlanda ze září 2003 u nás uvedený v časopise Euro Válka za záchranu dolaru http://euro.e15.cz/valka-za-zachranu-dolaru-806415
  Ta opravdová realita je ale ještě mnohem drsnější.
  Kupř. v tom, že vznik „petrodolarů“ a tím export americké inflace na celý (obchodní) svět je svázán s prezidentem Nixonem, který v roce 1972 „zrušil“ volnou směnitelnost dolaru za zlato a k záchraně amerického dolaru se dohodl s vládnoucí protilidovou dynastií v Saúdské Arábii, že na nadcházející konferenci producentských států ropy podpoří výhradní obchodování s ropou za dolary výměnou za americkou podporu této dynastie (samozřejmě jsou to lumpové, ale tak nějak „naši lumpové“, že, to je něco úplně jiného než „jejich lumpové“).
  Také v tom, že to byla CIA, která organizovala puč proti Hugo Chávezovi, který zavedl barterové obchody s venezuelskou ropou (o tom i v článku), a když to během dvou dnů prokazatelně vyšlo najevo, nezbylo, než Cháveze propustit na svobodu a od „puče“ vycouvat. Ve funkci prezidenta Hugo Chávez pak setrval až do své smrti v letošním roce.
  Také v tom, že Saddám Husajn nejen ohlásil odklon od obchodování s ropou za dolary ve prospěch eura, ale že tak i učinil, a že tři měsíce po vytvoření loutkové vlády (proamerické vlády v Iráku) se Irák vrátil k obchodování s ropou za dolary (jaký byl skutečný důvod invaze USA do Iráku dvanáct let po operaci „Pouštní bouře“, která by byla ospravedlnila „potrestání“ Saddáma Husajna, si soudný člověk udělá sám).
  Atd., atd., atd.

  • scallop napsal:

   „protilidovou dynastií v Saúdské Arábii“

   Za vlady protilidove dynastie, se tam lidem dari velice dobre. Za dobu novodobe Saudkse arabie je to jedna z mala blizkovychodnich zemi, ktera neproslo zadnymi velkymi otresy.

   Takoveto drobnosti ukazuji pocet dioptrii na zmimenych brylich.

   • Lex napsal:

    Člověče,
    zkuste si něco přečíst o té zemi, její moderní historii, politice a vládnutí.
    Pak se bavme o brýlích.
    Ale už beze mne. Já necítím potřebu se přetahovat s pravicovými demagogy.

   • Gerd napsal:

    Scallope,
    to komunistický režim byl po potlačení Pražského jara příkladem svornosti a jednotného pohledu. Nebo dnes Severní Korea. Lidé tam umírají hlady, ale ideologicky jsou naprosto jednotní a bez otřesů. Jens e tam lidem nedaří dobře. Kde berete jsitotu, že se lidem v saúdské Arábii vede dobře? Protože žádnou svobodu nikdy nepoznali a ustrnuli ve středověku?

  • Artur napsal:

   Lexi,souhlas.Po přečtení článku,na který uvádíte odkaz, je nabíledni otázka nakolik jsou současné „potíže“Eura (Řecko,Itálie,Španělsko,atd.) skutečně zapříčiněny ekonomickou negramotností vlád zemí co jsou v problémech a nakolik se tam promítají něčí zlé úmysly tuto měnu znevěrohodnit v očích investorů a obchodníků se strategickými surovinami.

 12. Brejlovec napsal:

  Kvantitativní uvolňování alias tištění peněz vnímám jako globální experiment s neznámými následky. Když se v roce 2008 začala obří dluhová bublina hroutit, uvědomili si finanční hlavouni obrovský problém. Peníze jsou dneska kryty dluhem a jen asi 10% peněz je vydáno státem a lze je tedy považovat za důvěryhodné (až na výjimky, kterých může časem přibývat). Zbytek dluhů je kryt výhradně důvěrou v jejich splacení. Nedůvěra se projevuje nárůstem úroků z dluhů a v extrémním případě bankrotem, při němž se vlastně peníze, které vznikly z ničeho vrátí tam, odkud přišly, jinak řečeno zmizí 😉 Jinými slovy, aktivum, o kterém se jeho držitel domníval, že je směnitelné za peníze, např. dluhopis, už směnitelný za peníze nebude, nebo jen za zlomek původní hodnoty. Pokud je tím držitelem banka, hodnotu ztratí i peníze, které jí vkladatelé svěřili. Bohužel nedůvěra má tendenci se šířit lavinovitě a postupně můžou být ohroženy i relativně zdravé instituce.

  Tomu chtěla americká centrální banka za každou cenu zabránit a zavedla kvantitativní uvolňování. Vytvoří elektronické peníze (tentokrát nekryté vůbec ničím) a koupí za ně od velkých komerčních bank jejich státní dluhopisy za velmi výhodnou cenu (pro banky, ne pro stát). Je to hra na důvěru. Tím, že stlačuje úroky z amerických státních dluhopisů na minimum, se snaží ukázat /vyvolat iluzi/, že dluh je zcela bezpečný a láká spekulanty do většího rizika (aby nakupovali i jiné např. korporátní dluhopisy a tím vznikl pocit bezpečí a důvěry, který se bude šířit ekonomikou). Vytváří tak euforii mezi spekulanty a jejich přesvědčení, že cena všech možných akciových indexů, státních i korporátních dluhopisů, apod. se prostě nemůže propadnout, jedině na krátkou dobu klesnout. Proto si klidně půjčují dál na další spekulace. Bohužel se neřeší základní problém a to je předlužení systému. Naopak, politika tištění peněz naopak vytváří iluzi stability za cenu dalšího rozfoukávání dluhového monstra. Při příští krizi tak budeme mít ještě větší problém než minule. Nehledě na to, že už teď probíhá masivní přerozdělování peněz od střední třídy (které klesají reálné mzdy a peníze na spořících účtech jsou zhodnocovány pod inflací) k nejbohatším (kteří drží akcie a z této politiky profitují).

  • Gerd napsal:

   Hodně natištěných dolarů se nachází mimo USA jako alternativní měna k místním. Celá Asie tvrdě jede na USD, Afrika a Jižní Amerika také, jen ta EU má své euro. Ne nadlouho.

   • Brejlovec napsal:

    Takové Řecko má k euru podobný vztah jako zmiňované země k USD. Měna je výhodná jen pro zemi, která ovládá centrální banku, pro periferie ne. Samozřejmě ECB nevyvádí totéž co FED.

 13. Ernest napsal:

  Podnikání po americku:
  Když se podíváme, co NWR za šest list získala z revíru, tak vstávají vlasy na hlavě,“ uvedl a vypočítal, jaké zisky NWR z OKD měla.
  Zisk za šest let byl podle něho 29,9 miliard korun. Na dividendách bylo ale prý vyplaceno o 10 miliard více. V roce 2012 vytvořila firma zisk dvě miliardy, ale vybrala na dividendách šest miliard. Při vydání akcií se získalo 30 miliard. V té době byla cena akcie 478 korun, dnes je ta akcie za 28 korun. Byly vydány dluhopisy za 20 miliard splatné v roce 2018. „Když to spočteme, tak NWR získal za šest let peníze za 90 miliard. http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zasveceny-exposlanec-odkryl-byznys-Bakaly-A-priznal-chyby-pri-privatizaci-287143
  Legalizované tunelování OKD
  04. 07. 2013 – EB
  Klasický případ tunelování spočívá v tom, že vlastník nebo vedení firmy vysává aktiva, až po něm zůstane jen prázdná skořápka a hromada závazků vůči věřitelům a zaměstnancům. Za podobný tunel jsou nyní ve Švýcarsku stíháni bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti. Kdyby byla na světě spravedlnost, stáli by před soudem či pláli na hranici také někteří vrcholní manažeři a členové dozorčích rad ČEZu, Českých drah, ČSA, Lesů ČR a dalších státem vlastněných společností. Ve své nejsyrovější podobě je tunelování čistou zlodějinou. Zdeněk Bakala a jeho partneři však vyhloubili v OKD tunel legální cestou. Před IPO v roce 2008 zatížili firmu dluhy a vyplatili si dividendy ve výši 1 487 639 000 eur, což dle dnešního směnného kurzu činí 38,7 miliard Kč. Díky této formě legalizovaného tunelování à la Wall Street má teď společnost NWR dluh dvojnásobně převyšující její tržní hodnotu… a od bankrotu ji dělí jen pár kroků.
  http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2013-07-04

 14. český maloměšťák napsal:

  scalop
  V exteritoriálních agresích vedených po WW2 vítězí USA nad SSSR a Ruskem tak zhruba 10 ku jedné, v počtu obětí, respektive mrtvých, znásilněných, zmrzačených a zraněnýcho to bude zřejmě ještě více.
  Ale pokud půjdeme do historie hlouběji, tak se jistě dobéřeme k jiným výsledkům, tam to pak vychází dost špatně zejména např. pro tkzv. katolické, tedy křesťanské /miluj své bližní tak jak miluješ sebe samého atc atc../ státy, poté bychom mohli probrat Římskou říši , Asyřany nebo Peršany, co říkáte ?

  Krupicová kaše je mnohem zdravější než například guláš, to nevíte ?

  Brejlovec
  Zhruba od dob inkorporace asijských ekonomik do globální směny zboží pomocí metod daných hlavně Washingtonským konsenzem a kolonizováním takto vytvořeného prostoru především Čínou – pokud už tedy máme chuť některé procesy geografizovat /kapitál je těžko lokalizovatelný , ve své dynamice/ , je financování spotřeby na dluh zcela přirozenou reakcí – jak se domácnosti / ale nejen ony/ především na tkzv. Západě vyrovnávají se zcela logickým směrem, kterým by jinak šla jejich životní úroveň.
  Proč tedy vinit pouhou administracii měny jakou je např. USD z toho, že chceme kupovat levné zboží, levné potraviny…. na levný úvěr ? Dovážené ze zemí, které v podstatě nedělějí nic jiného, než sem reexportují nespravedlnost, kterou jsme tam vyvezli kdysi… a protože na jiné zboží nemáme. /ve své většině, tedy ti pod 20 % těch nejbohatších/
  FED nemůže dnes sdělit světu, že ty dluhopisy postupně „spálí“ /bilančně vypáruje , v zatím jiných souvislostech se uvažovalo dokonce o vydání mince v hodnotě jeden bilion USD vládou, což by ale dle kritiků oslabilo „nezávislost“ FEDu, fiskalizovalo by jeho zatím převážně monetární roli /, to by vypukla na celém světě panika, nejen v USA.
  Musí se to celé provést kulantně – ví to několik rodin, jak se to provede, zkuste konvertovat a pak se vhodně přiženit – možná se pak dozvíte více.

  • Brejlovec napsal:

   Washingtonský konsenzus a jak píšete – nekonvenční administraci měny vidím pouze jako dvě strany jedné mince, která slouží k přesunu bohatství zdola nahoru. Vedlejším efektem jsou stále větší výkyvy ekonomiky a finančních trhů. Možná je to i záměr, finanční krize také znamená masivní a rychlý přesun bohatsví – od těch, které zaskočí k těm, kteří o ní ví a připraví se. Reexport nespravedlnosti – to jste nazval hezky, ale to už teď taky přestává fungovat, protože na Západě chybí poptávka (včetně poptávky na dluh).

 15. Lex napsal:

  Myslím, že netřeba pochybovat o razantně pravicovém zaměření Parlamentních listů. A tohle je jeden z jejich článků o těch válkách Severoameričanů http://euserver.parlamentnilisty.cz/Articles/1099-200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam-vsech-americkych-valecnych-zlocinu-teroru-a-valek.aspx

 16. spiklenec napsal:

  To je velmi dobrý text. I kdybych bral v potaz , že je poněkud spiklenecký, tak má svojí váhu. Vlastně výrazně potvrzuje – všechno souvisí se vším.
  Příklad z dnešních hodin: „Mír“ v Sýrii /patrně Asadova ochota/ zlevnila ropu. Veškerou. Nejvíce však typu Brent. Proč zrovna tu , nevím. Plakat by vlastně mohl i Putin. I ruská ropa šla s cenou dolů. Někdy člověk neví, jestli harašení válkou nemá leckdy za cíl jen zvednout ceny surovin. V každém případě Rusko do Středozemního moře stáhlo jedno z nejúdernějších uskupení ve svojí historii , potažmo Sovětského svazu.
  Zabiják letadlových lodí Moskva ve Středozemí, Ruslan v Mošnově, Tajfuny pod severní točnou, Suchoje ve znamenité formě, a ruský kazačok však přece jen poněkud vydělují Sýrii z uvedeného seznamu. Tady se všechny plány zadrhly.
  Viděli jste novou osobní výstroj a výzbroj Syrské armády? Připomíná to US robocopy. Trojčlenka Rusko, Irán, Čína našla řešení. Stojí je to hromadu peněz, ale takový Izrael dává na zbrojení dvakrát více než Irán. Je jen otázkou času, kdy mu to podrazí nohy stejně americkým zlobrům.
  Copak nám to vyvede s cennými i bezcennými papíry?

  • Gerd napsal:

   Jednoduché, cenné i bezcenné papíry se stnaou jen těmi papíry. Dosud krachly všechny systémy s papírovými pěnězi. Proč by ten současný měl být výjimkou? 🙂

   • Ernest napsal:

    Proto se také vede většina válek v současné době – Kadáfí chtěl začít obchodovat s ropou v jiné měně, než v dolarech – byl svržen a zabit, Irák – Saddám Husin chtěl rovněž prodávat ropu za jinou měnu – přímá invaze USA a byl zabit, V současné době uvažuje Irán o tom, že by obchodoval s ropou v jiné měně.

  • Ernest napsal:

   Chtělo by se napsat – nám je to jedno, my cenné papíry nemáme. Ale ono se to bohužel dotkne všech, protožeby na čas přestala fungovat ekonomika a vrátili bychom se do dob dávno minulých – naturální směna a podobně.

 17. PetrM napsal:

  K Saudské Arábii přidám pohled odtud, z Abu Dhabi. Emiraťané berou Saudy asi tak, jako Češi Poláky, tedy jako nějaké vzdálené bratrance. Stejně tak jako my považujeme Poláky za „bratry Slovany“, kteří to občas dost přehání s tím pánbíčkařením, tak podobně to berou místní. Saudi jsou pro ně sousedé, kteří ale ten Korán studovali tak horlivě, až začali vyžadovat pravidla, která v něm nikde nejsou (jako úplné zahalování nebo zákaz práce žen). O demokratičnosti nebo svobodě (náboženské nebo občanské) nemůže být řeči a nehodlám to tu nijak obhajovat.
  Na druhou stranu je bohužel smutným faktem, že ta úzká vládnoucí vrstva těch asi 5000 „princů“, kteří si kupují honosné zámky a soukromé tryskáče je pořád objektivně ta nejpokrokovější složka Saudské společnosti, která je ochotná se Západem (USA) vůbec nějak konstruktivně komunikovat. Ta populace je bohužel tak konzervativní (nebo fanatická dle vašich preferencí), že kdybyste ze dne na den odstranil královskou rodinu a uspořádal tam naprosto svobodné volby (včetně žen!), tak nějaká místní „Strana pravých wahabistů“ dostane s přehledem absolutní většinu (jak to dopadlo třeba v Egyptě, kde si všichni mysleli, že revoluci vyhrálo pár liberálů na Twitteru, aby pak volby vyhrálo Muslimské Bratrstvo). A to budou ti praví tvrďáci, co se se Západem nebudou bavit vůbec.

  A co včíl s tím – podporovat diktátora, který s námi alespoň mluví, svobodnou volbu ještě radikálnějších pošuků nebo 30 těch milionů lidí prohlásit za nesvéprávné? Já se přiznám, že nevím.

  P.S.: S komunistickým režimem se to nedá srovnat – zatímco u nás by populace svobodně volila nekomunisty, tak Saudská Arábie, je jak země plná kovaných stalinistů, kteří si myslí, že ten Chruščev u moci je možná i pravověrný komunista, ale nedostatečně ideově pevný a měl by přitvrdit.

  • Ernest napsal:

   „ta úzká vládnoucí vrstva těch asi 5000 “princů”, kteří si kupují honosné zámky a soukromé tryskáče je pořád objektivně ta nejpokrokovější složka Saudské společnosti“ – Právě tato „nejpokrokovější složka“ využívá těch náboženských fanatiků ve vlastní prospěch a k udržení své vlády i přesto, že sama na náboženství nedbá. Asi tak něco, jako když se pan Kalousek vydává za křesťana. Také proto ta „nejpokrokovější složka“ nemá problém spolupracovat s „křesťany“ z USA a se sionisty a mezinárodním kapitálem.

  • Ernest napsal:

   Mimochodem – co říkáte těm zprávám i otrocké práci Nepálců a Indů v Kataru?

 18. Jan Čermák napsal:

  scalop
  Dovolím si Vás na dobrou noc parafrázovat
  Tahle “soutez kdo je horsi” nema smysl.-Naprostý souhlas. Rusové nejsou andele – maji svou silu a pouzivaji ji, kdyz uznaji za vhodne. Casto se myli – at uz pod vlivem svych idealu nebo sveho byznysu, nekdy se idaly schovava obycejny cynismum. A u ostatnich mocnosti je to stejne.
  Gerd se myslím poctivě snažil přijít situaci na kloub.

Komentáře nejsou povoleny.